О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информации и коммуникаций"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 316
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информации и коммуникаций".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информации и коммуникаций
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, cт. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126):
1) пункт 4 статьи 154-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Планирование проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации, без применения норм статей 154-2, 154-3, 154-4 настоящего Кодекса.";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпарат және коммуникациялар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 316 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпарат және коммуникациялар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақпарат және коммуникациялар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат, № 12,87-құжат, № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат):
1) 154-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау осы Кодекстің 154-2, 154-3, 154-4-баптарының нормалары қолданылмай, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";

2) пункт 2 статьи 162 изложить в следующей редакции:
"2. Принятие Правительством Республики Казахстан государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения соответственно по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства особой значимости, в том числе концессионному проекту особой значимости, по иным проектам государственно-частного партнерства, в том числе концессионным проектам – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии.
Критерии отнесения проекта государственно-частного партнерства к проекту государственно-частного партнерства особой значимости утверждаются уполномоченным органом по государственному планированию.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, cт. 99, 100, 101; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55, 57; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 66, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 124):
в пункте 2 статьи 514:
строку 7 изложить в следующей редакции:
"
7.

2) 162-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиісінше әрбiр жеке ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жоба, оның ішінде ерекше маңызды концессиялық жоба бойынша – тиісті бюджет комиссиясының шешiм негiзiнде, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша оң шешімі негізінде жүзеге асырады.";
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын аса маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55, 57-құжаттар; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 66, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат):
514-баптың 2-тармағында:
7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.

Сотовая связь (за полосу частот шириной 1 МГц на прием/1 МГц на передачу)
область, гг. Астана, Алматы
2300
";
строку 7-1 исключить.
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 692-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 692-1. Уполномоченный орган в области информации и его территориальные подразделения";
2) статью 451 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"4 Распространение с нарушением требований законодательства Республики Казахстан в средствах массовой информации или по сетям телекоммуникаций информации о ребенке, пострадавшем в результате противоправных действий (бездействия), –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических и должностных лиц – в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
3) часть шестую статьи 452 изложить в следующей редакции:
"6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";

Ұялы байланыс (қабылдауға енi 1 МГц/беруге 1 МГц жиiлiк белдеуi үшiн)
облыс, Астана, Алматы қалалары
2300
";
7-1-жол алып тасталсын.
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; №2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІI, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжат; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар, 2017 ж., № 1-2, 3-құжат):
1) мазмұнында:
692-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"692-1-бап. Ақпарат саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері";
2) 451-бап мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында немесе телекоммуникациялар желілері арқылы құқыққа қарсы әрекеттердің (әрекетсіздіктің) нәтижесінде зардап шеккен бала туралы ақпаратты тарату –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке және лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне –жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 452-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

4) статью 454 изложить в следующей редакции:
"Статья 454. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, фиксации, хранения материалов теле- и радиопередач
1. Непредоставление обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, а также фиксации и хранения материалов теле- и радиопередач –
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на юридическое лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
5) в статье 455:
часть четвертую изложить в следующей редакции
"4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей.";
6) статью 456 изложить в следующей редакции:
"Статья 456. Нарушение порядка объявления выходных данных
1. Выпуск периодического печатного издания, распространение сообщений и материалов информационного агентства или сетевого издания без установленных выходных данных, выход в эфир теле-, радиоканалов без объявления своего наименования, а равно с неясными либо заведомо ложными выходными данными -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
7) в статье 637:
в части первой:
подпункты 6), 9-1), 9-2) исключить;
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"13. Действия, предусмотренные частью двенадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей – в размере сорока, на субъекты малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъекты среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъекты крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
8) часть первую статьи 684 изложить в следующей редакции:

4) 454-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"454-бап. Мерзiмдi баспасөз басылымдарының, теле- және радиохабарлар материалдарын тiркеудiң, сақтаудың мiндеттi тегiн даналарын беру тәртiбiн бұзу
1. Мерзiмдi баспасөз басылымдарының, сондай-ақ теле- және радиохабарлар материалдарын тiркеу мен сақтаудың мiндеттi тегiн даналарын бермеу –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
заңды тұлғаға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 455-бапта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – жүз елу, лауазымды адамдарға – жүз жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 456-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"456-бап. Шығарылым деректерiн хабарлау тәртiбiн бұзу
1. Белгiленген шығарылым деректерiнсiз мерзiмдi баспасөз басылымын шығару, ақпараттық агенттiктің немесе желілік басылымның хабарлары мен материалдарын тарату, өз атауын хабарламай, сол сияқты анық емес не көрiнеу жалған шығарылым деректерiмен теле-, радиоарналардың эфирге шығуы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
7) 637-бапта:
бірінші бөлікте:
6), 9-1), 9-2) тармақшалар алып тасталсын;
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы баптың он екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 74, 75 (частями первой, второй, пятой и шестой), 76, 77, 78, 79, 80 (частью четвертой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 86 (частью четвертой), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 150, 151 (частью второй), 153, 154, 158, 159, 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй), 200, 211 (частью первой), 214, 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора), 247 (частями шестой, девятой, одиннадцатой), 251, 252 (частью второй), 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, девятой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 294 (частями первой и второй), 296 (частью второй), 299 (частью второй), 310, 311, 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 326 (частями третьей и четвертой), 333 (частью второй), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 397 (частью четвертой), 398, 399 (частями второй и третьей), 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 405 (частью первой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частью седьмой), 410-1, 413, 414, 415 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 422, 423 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй и третьей), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частями четвертой и пятой), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450, 451 (частями первой, второй и третьей), 452 (частями третьей и четвертой), 453, 456-1, 461, 462, 463, 464 (частью второй), 465, 467, 469 (частью второй), 470 (частью второй), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (частью второй), 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частью второй), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью первой), 532, 541, 543 (частями первой и третьей), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 551 (частью второй), 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 583 (частью второй), 590 (частью четвертой), 596 (частями третьей и пятой), 603 (частями первой и второй), 604 (частью второй), 605 (частью второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 636 (частью второй), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.";

"1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 74, 75 (бірінші, екiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде), 76, 77, 78, 79, 80 (төртiншi бөлiгiнде), 81 (екiншi бөлiгiнде), 82 (екiншi бөлiгiнде), 82-1, 85, 86 (төртiншi бөлiгiнде), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екiншi бөлiгiнде), 145, 149, 150, 151 (екiншi бөлiгiнде), 153, 154, 158, 159, 160 (екiншi бөлiгiнде), 169 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 171, 173, 174 (екiншi бөлiгiнде), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде), 200, 211 (бірiншi бөлiгiнде), 214, 216, 219, 233 (үшiншi бөлiгiнде), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (бұл бұзушылықтарға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу кезінде жол берілгенде), 247 (алтыншы, тоғызыншы, он бірінші бөліктерінде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшіншi, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, он бірінші және он үшінші бөлiктерiнде), 283, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 296 (екiншi бөлiгiнде), 299 (екінші бөлігінде), 310, 311, 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші үшінші және төртінші бөліктерінде), 326 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 333 (екiншi бөлiгiнде), 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірiншi бөлiгiнде), 382 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екiншi бөлiгiнде), 389, 392 (үшiншi бөлiгiнде), 395 (екiншi бөлiгiнде), 396 (екiншi бөлiгiнде), 397 (төртiншi бөлiгiнде), 398, 399 (екінші және үшінші бөліктерінде), 400 (екiншi бөлiгiнде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлiгiнде), 405 (бірiншi бөлiгiнде), 407 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 409 (жетінші бөлігінде), 410-1, 413, 414, 415 (екiншi бөлiгiнде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екiншi бөлiгiнде), 422, 423 (екiншi бөлiгiнде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екiншi бөлiгiнде), 426 (екінші және үшінші бөліктерінде), 427, 433 (екiншi бөлiгiнде), 434, 436, 439, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445, 445-1, 446, 449 (екiншi және үшінші бөліктерінде), 450, 451 (бірінші, екiншi және үшінші бөліктерінде) 452 (үшінші және төртiншi бөліктерінде), 453, 456-1, 461, 462, 463, 464 (екiншi бөлiгiнде), 465, 467, 469 (екiншi бөлiгiнде), 470 (екiншi бөлiгiнде), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (екiншi бөлiгiнде), 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (екiншi бөлiгiнде), 513 (екiншi бөлiгiнде), 514 (екiншi бөлiгiнде), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (бірінші бөлiгiнде), 532, 541, 543 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екiншi бөлiгiнде), 549, 550, 551 (екiншi бөлiгiнде), 552 (екiншi бөлiгiнде), 563 (екiншi бөлiгiнде), 564 (бесiншi бөлiгiнде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 583 (екiншi бөлiгiнде), 590 (төртiншi бөлiгiнде), 596 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 604 (екiншi бөлiгiнде), 605 (екiншi бөлiгiнде), 606 (екiншi бөлiгiнде), 607 (екiншi бөлiгiнде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртiншi бөлiгiнде), 618, 621 (үшiншi бөлiгiнде), 636 (екiншi бөлiгiнде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екiншi бөлiгiнде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

9) заголовок и часть первую статьи 692-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 692-1. Уполномоченный орган в области информации и его территориальные подразделения
1. Уполномоченный орган в области информации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 451 (частями четвертой и пятой), 452 (частями первой, второй, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 454, 455, 456 настоящего Кодекса.";
10) подпункт 62) части 1 статьи 804 изложить в следующей редакции:
"62) уполномоченного органа в области информации (статьи 451 (части первая, вторая и третья), 452 (части третья и четвертая);";
11) часть четвертую статьи 900 исключить;
12) статью 903 исключить.
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126):
1) статью 120 дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-1. Срок проведения экспертизы цены на товары, работы, услуги субъектов государственной монополии составляет не более девяноста календарных дней с момента поступления к рассмотрению уведомления или информации. Общий срок экспертизы цены на товары, работы, услуги субъектов государственной монополии не может превышать ста двадцати календарных дней.
1-2. В ходе рассмотрения уведомления или информации антимонопольный орган вправе запросить в сроки, которые не могут быть менее пяти рабочих дней, от субъекта государственной монополии дополнительные сведения и (или) документы, необходимые для принятия решения.
1-3. На период представления дополнительных сведений и (или) документов срок рассмотрения приостанавливается до представления субъектом государственной монополии соответствующих дополнительных сведений и (или) документов.
1-4. Антимонопольный орган возобновляет рассмотрение после представления дополнительных сведений и (или) документов субъектов государственной монополии. Со дня возобновления проведения экспертизы течение срока рассмотрения продолжается.";
2) статью 193 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Перечень видов деятельности, технологически связанной с производством товара, утверждается государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления по согласованию с антимонопольным органом.
Срок рассмотрения проекта правового акта антимонопольным органом не должен превышать тридцати календарных дней с момента принятия его к рассмотрению.".

9) 692-1-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"692-1-бап. Ақпарат саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері
1. Ақпарат саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 451 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 454, 455, 456-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.";
10) 804-баптың бірінші бөлігінің 62) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"62) ақпарат саласындағы уәкілетті орган (451-баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 452 (үшінші және төртінші бөліктерінде);";
11) 900-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
12) 903-бап алып тасталсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-ІІ, 20-ІІІ, 112-құжат 2016ж.; № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар):
1) 120-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік монополия субъектілері тауарларының, жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің бағаларына сараптама жүргізу мерзімі хабарлама немесе ақпарат қарауға түскен кезден бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспауы тиіс. Мемлекеттік монополия субъектілері тауарларының, жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің бағаларына сараптама жүргізудің жалпы мерзімі күнтізбелік жүз жиырма күннен аспауы тиіс.
1-2. Монополияға қарсы орган хабарламаны қарау барысында мемлекеттік монополия субъектісінен қосымша мәліметтер және (немесе) шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды бес жұмыс күнінен кем емес мерзімдерде сұратуға құқылы.
1-3. Мемлекеттік монополия субъектілеріне тиісті қосымша мәліметтер және (немесе) құжаттарды ұсынғанға дейін қосымша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну кезеңінде хабарламаны қарау мерзімі тоқтатылады.
1-4. Мемлекеттік монополия субъектілері қосымша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынғаннан кейін монополияға қарсы орган сараптама жүргізуді қайта бастайды. Сараптама жүргізуді қайта бастаған күннен бастап қарау мерзімі жалғастырылады.";
2) 193-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Тауарды өндірумен технологиялық байланысты қызмет түрлерінің тізбесін монополияға қарсы органмен келісу бойынша мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекітеді.
Монополияға қарсы органның құқықтық актінің жобасын қарау мерзімі оны қарауға қабылдаған уақыттан бастап күнтізбелік отыз күннен аспауы тиіс.".

5. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 237; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 75; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., 7, ст. 34, № 22-V, ст. 156):
подпункт 2) пункта 2 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"2) сообщать передачу для всеобщего сведения по сетям телекоммуникаций, в том числе другим организациям кабельного вещания или передавать передачу в эфир;".
6. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 771; 2001 г., № 10, ст. 122; 2003 г., № 24, ст. 175; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 12, ст. 77; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 7; № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 11; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 6, ст. 45; № 23, ст. 118):
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) официальное сообщение – информация, предоставляемая и (или) распространяемая через средства массовой информации обладателем информации, установленным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";";
2) в статье 2:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Разглашение сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, пропаганда и оправдание экстремизма или терроризма, распространение информации, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, пропаганда наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также культа жестокости, насилия и порнографии запрещается.
4. Использование средства массовой информации в целях совершения уголовных и административных правонарушений запрещается.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Для целей настоящего Закона под пропагандой понимается распространение в средствах массовой информации взглядов, фактов, аргументов и иной информации, в том числе намеренно искаженной, для формирования положительного общественного мнения о запрещенной настоящим Законом информации и (или) побуждения к совершению противоправного действия и (или) бездействия неограниченного круга лиц.";

5. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 8-9, 237-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 75-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат, № 22-V, 156-құжат):
40-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жалпы жұрт назарына жеткiзу үшiн хабарды телекоммуникация желілері бойынша, оның ішінде кабельдік хабар таратудың басқа да ұйымдарына хабарлауды немесе хабарды эфирге берудi;".
6. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 771-құжат; 2001 ж., № 10, 122-құжат; 2003 ж., № 24, 175-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 12, 77-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 7-құжат; № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; 2011 ж., № 1,2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат, 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 23,118-құжат):
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ресми хабар – "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген ақпарат иеленушінің бұқаралық ақпарат құралдары арқылы беретін және (немесе) тарататын ақпараты;";
2) 2-бапта:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттiк құпияны немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария eтуге, экстремизмді немесе терроризмдi насихаттауға және ақтауға, терроризмге қарсы операцияларды жүргiзу кезеңінде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты таратуға, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды, сондай-ақ қатыгездікті, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға тыйым салынады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарын қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар жасау мақсатында пайдалануға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Осы Заңның мақсаты үшін насихаттау деп осы Заңда тыйым салынған ақпарат және (немесе) шектеусіз адамдар тобының қоғамдық оң пікірді қалыптастыру үшін құқыққа қарсы әрекет жасауға ниеті және (немесе) әрекетсіздігі, оның ішінде әдейі бұрмаланған көзқарас, фактілер, дәлелдер және өзге де ақпараттарды бұқаралық ақпарат құралдарында таратуы түсініледі.";

3) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Принципы деятельности средств массовой информации
Основными принципами деятельности средств массовой информации являются:
1) объективность;
2) законность;
3) достоверность;
4) уважение частной жизни, чести, достоинства граждан.";
4) в статье 4-3:
заголовок и абзац первый изложить в следующей редакции:
"Статья 4-3. Компетенция уполномоченного органа и его территориальных подразделений
1. Уполномоченный орган:";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) утверждает типовое положение уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации;
12-2) утверждает порядок взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом;";
подпункт 13-3) изложить в следующей редакции:
"13-3) утверждает правила формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информаций;";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Территориальные подразделения уполномоченного органа:
1) осуществляют государственный контроль за исполнением требований законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информации в соответствующей административно-территориальной единице;
2) осуществляют мониторинг средств массовой информации, распространяемых в пределах соответствующей административно-территориальной единицы Республики Казахстан;
3) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) пункт 3 статьи 4-5 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации осуществляется уполномоченным органом и его территориальными подразделениями в форме проверок и иных формах.";
6) в пункте 1 статьи 5 часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Данные требования не распространяются на интернет-ресурсы.";
7) в статье 10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Периодические печатные издания, информационные агентства, действующие на территории Республики Казахстан, подлежат обязательной постановке на учет.
Постановка на учет интернет-ресурса в качестве сетевого издания осуществляется в добровольном порядке.";
пункт 5 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"В случае признания утратившим силу свидетельства о постановке на учет периодического печатного издания, информационного агентства или сетевого издания, по решению собственника или суда прекращается выпуск средства массовой информации.";

3) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары қызметінің қағидаттары
Бұқаралық ақпарат құралдары қызметінің негізгі қағидаттары:
1) объективтілік;
2) заңдылық;
3) анықтық;
4) азаматтардың жеке өмірін, ар-намысын, қадір-қасиетін құрметтеу.";
4) 4-3-бапта:
тақырыбы және бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4-3 бап. Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің құзыреті
1. Уәкілетті орган:";
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті адамның (бөлімшенің) үлгілік ережесін бекітеді;
"12-2) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті адамның (бөлімшенің) уәкілетті органмен өзара іс-қимыл тәртібін бекітеді;";
13-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-3) мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;"
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған кезде нұсқамалар береді;";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамасы талаптарының орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігі шегінде таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингін жүзеге асырады;
3) Осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
5) 4-5-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттiк бақылауды тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырады.";
6) 5-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл талаптар интернет-ресурстарға қолданылмайды.";
7) 10-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін мерзімді баспасөз басылымдары, ақпараттық агенттіктер міндетті түрде есепке қойылуға жатады.
Интернет-ресурсты желілік басылым ретінде есепке қою ерікті тәртіпте жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Меншік иесінің немесе соттың шешімі бойынша мерзімді баспасөз басылымын, ақпараттық агенттікті немесе желілік басылымды есепке қою туралы куәліктің күші жойылды деп танылған жағдайда бұқаралық ақпарат құралын шығару тоқтатылады.";

8) пункты 1, 2 и 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1. Приостановление либо прекращение выпуска либо распространения продукции средства массовой информации, поставленного на учет в уполномоченном органе, возможно по решению собственника или суда.
2. Под приостановлением понимается временное прекращение выпуска одного или нескольких номеров изданий, выхода в эфир теле-, радиопрограмм, теле-, радиоканалов, временное приостановление деятельности сетевого издания, а также распространение продукции средства массовой информации до устранения причин, послуживших основанием для приостановления.
Приостановление выпуска средства массовой информации либо распространения продукции средства массовой информации допускается на срок не более трех месяцев.
3. Основаниями для приостановления выпуска средства массовой информации либо распространения продукции средства массовой информации в установленном законом порядке являются: разглашение сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, распространение информации, пропагандирующей суицид, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, пропаганда наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, пропаганда или агитация культа жестокости и насилия, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, распространение теле-, радиопрограмм, теле-, радиоканалов, а также демонстрация киновидеопродукции порнографического и специального сексуально-эротического характера, использование средства массовой информации в целях нарушения условий проведения предвыборной агитации, осуществления иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах, проведения агитации в период ее запрещения, принуждения к участию или отказу от участия в забастовке, нарушения законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, об авторском праве и смежных правах в сети интернет, а также нарушение требований, предусмотренных пунктом 6 статьи 10 настоящего Закона.";
9) в статье 14:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Средствам массовой информации при подготовке, опубликовании, воспроизведении и распространении продукции средств массовой информации не требуется согласия изображаемого лица в следующих случаях:

8) 13-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті органда есепке қойылған бұқаралық ақпарат құралының өнімін шығару не тарату меншік иесінің немесе соттың шешімі бойынша тоқтатыла тұруы не тоқтатылуы мүмкін.
2. Тоқтата тұру деп басылымдардың бiр немесе бiрнеше нөмiрiнiң шығарылуын, теле-, радиобағдарламалардың, теле-, радиоарналардың эфирге шығуын, желілік басылымның қызметін, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралының өнімін таратуды тоқтата тұруға негіз болған себепті жойғанға дейін уақытша тоқтата тұру түсiнiледi.
Бұқаралық ақпарат құралын шығаруды не бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн таратуды тоқтата тұруға үш айдан аспайтын мерзiмге жол берiледi.
3. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария ету, суицидті насихаттайтын, терроризмге қарсы операцияларды жүргiзу кезеңiнде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты тарату, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды насихаттау, қатыгездiк пен зорлық-зомбылықты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық басымдықты насихаттау немесе үгiттеу, порнографиялық және арнайы жыныстық-эротикалық сипаттағы теле-, радиобағдарламаларды, теле-, радиоарналарды тарату, сондай-ақ кино және бейнеөнімдерді көрсету, бұқаралық ақпарат құралын сайлау алдындағы үгiт жүргiзу, шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тiзiмiн ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгiлi бiр нәтижеге қол жеткiзуге кедергi болатын және (немесе) ықпал ететiн қызметтi жүзеге асыру шарттарын бұзу, үгiтке тыйым салынған кезеңде оны жүргiзу, ереуiлге қатысуға немесе қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу, Қазақстан Республикасының бейбiт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, тосқауылдар мен демонстрацияларды ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi туралы, интернет желісіндегі авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасын бұзу мақсатында пайдалану, сондай-ақ осы Заңның 10-бабының 6-тармағында көзделген талаптарды бұзу заңда белгiленген тәртiппен бұқаралық ақпарат құралының шығарылуын не бұқаралық ақпарат құралы өнiмiнiң таратылуын тоқтата тұруға негiз болып табылады.";
9) 14-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бұқаралық ақпарат құралдарына бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерін дайындау, жариялау, ойнату және тарату кезінде мынадай жағдайларда:

1) если данное лицо участвует в зрелищных культурно-массовых, социально значимых в области культуры, спортивно-массовых мероприятиях, собраниях, митингах, шествиях или демонстрациях и иных публичных выступлениях;
2) если распространяемая информация содержит изображение лица и сведения о служебной и (или) публичной деятельности данного лица;
3) если использование изображаемого лица осуществляется в общественных интересах.";
дополнить пунктом 3-4 следующего содержания:
"3-4. Запрещается распространение в средствах массовой информации или сетях телекоммуникаций информации, включая его фамилию, имя, отчество, фото- и видеоизображения, его родителей и иных законных представителей, дату его рождения, аудиозапись его голоса, место его жительства или место временного пребывания, место его учебы или работы, иной информации, позволяющей установить его личность, о:
1) ребенке пострадавшем в результате противоправных действий (бездействия);
2) несовершеннолетних, подозреваемых и (или) обвиняемых в совершении и (или) совершивших административные и (или) уголовные правонарушения.
Действие подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на несовершеннолетних, признанных судом виновными в совершении тяжких и (или) особо тяжких преступлений.
Ограничения, установленные настоящим пунктом, не распространяются на случаи, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) абзаца второго пункта 2-2 статьи 25 настоящего Закона.";
10) в пункте 1 статьи 15:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) тираж данного выпуска;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Выходные данные периодического печатного издания размещаются на последней странице каждого выпуска.";
11) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательные бесплатные экземпляры периодических печатных изданий либо их электронно-цифровые формы в течение 15 календарных дней со дня их выпуска направляются собственником средства массовой информации в национальные библиотеки.
Электронно-цифровая форма обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, в том числе и освобожденных от постановки на учет в силу статьи 12 настоящего Закона, удостоверенная электронной цифровой подписью главного редактора (редактора), в день их изготовления направляется в уполномоченный орган.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган формирует электронный архив обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий.";
12) статьи 17 и 18 изложить в следующей редакции:

1) егер осы адам ойын-сауық мәдени-бұқаралық, мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар, спорттық-бұқаралық іс-шараларға, жиналыстарға, митингтерге, шерулерге немесе демонстрацияларға және өзге де көпшілік алдында сөз сөйлейтін іс-шараларға қатысса;
2) егер таратылатын ақпаратта адамның бейнесі және осы адамның қызметтік және (немесе) жария қызметі туралы мәліметтер қамтылса;
3) егер бейнеленетін адам қоғам мүддесі үшін пайдаланылатын болса, бейнеленетін адамның келісімі талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 3-4 тармақпен толықтырылсын:
"3-4. Бұқаралық ақпарат құралдарында немесе телекоммуникациялар желілерінде тегін, атын, әкесінің атын, ата-анасының және өзге де заңды өкілдерінің фото- және бейнесуретін, туған күнін, дауысының аудиожазбасын, тұрғылықты жерін немесе уақытша болатын жерін, оқу немесе жұмыс орнын қоса алғанда:
1) құқыққа қарсы әрекеттердің (әрекетсіздіктен) нәтижесінде зардап шеккен бала туралы;
2) әкімшілік және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасады және (немесе) жасаған деп күдік келтірілген немесе айып тағылған кәмелетке толмағандар туралы ақпаратты, оның жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты таратуға тыйым салынады.
Осы тармақтың 2) тармақшасының күші ауыр немесе аса ауыр қылмыстарды жасағаны үшін сот кінәлі деп таныған және (немесе) кәмелетке толмағандарға қолданылмайды.
Осы тармақта белгіленген шектеулер осы Заңның 25-бабы 2-2-тармағы екінші абзацының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
10) 15-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы шығарылымның таралымы;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мерзімді баспасөз басылымының шығарылым деректері әр шығарылымның соңғы бетінде орналастырылады.";
11) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бұқаралық ақпарат құралының меншік иесі мерзiмдi баспасөз басылымдарының мiндеттi тегiн даналарын не олардың электрондық-цифрлық нысандарын оларды шығарған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде ұлттық кiтапханаларға жiбереді.
Бас редактордың (редактордың) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған мерзiмдi баспасөз басылымдарының мiндеттi тегiн даналарының, оның iшiнде осы Заңның 12-бабына орай есепке қоюдан босатылған даналарының электрондық-цифрлық нысаны олар әзiрленген күнi уәкiлеттi органға жiберіледi.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган мерзiмдi баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастырады.";
12) 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 17. Авторские произведения и письма
1. Редакция, собственник интернет-ресурса обязаны соблюдать права на используемые объекты права интеллектуальной собственности, включая авторские, смежные и иные права на интеллектуальную собственность, а также обработку и защиту персональных данных в соответствии с законодательством.
2. При публикации читательских писем, включая информацию, размещаемую пользователями на интернет-ресурсе, допускаются сокращение и редактирование их текста, не искажающие смысла его содержания.
3. Никто не вправе обязать редакцию средства массовой информации обнародовать отклоненный ею материал, если иное не предусмотрено законом.
Не допускается размещение в средствах массовой информации писем читателей, включая информацию, размещаемую пользователями интернет-ресурса, содержащих информацию, запрещенную законами.
Статья 18. Официальные сообщения
1. Официальное сообщение может распространяться в устной или письменной форме, в том числе в виде электронного документа.
Распространение официального сообщения в устной форме может осуществляться путем публичного выступления руководителя или уполномоченного на это должностного лица обладателя информации.
При распространении в письменной форме официальное сообщение должно быть подписано руководителем или уполномоченным на это должностным лицом обладателя информации.
2. Официальные сообщения предоставляются средствам массовой информации на равных условиях, независимо от их форм собственности и принадлежности.
3. На письменный запрос средства массовой информации по разъяснению представленных официальных сообщений обладатель информации обязан представить ответ не позднее двух рабочих дней со дня регистрации обращения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, либо дать ответ с указанием срока его представления или мотива отказа.
На письменное обращение по разъяснению представленных официальных сообщений, требующее дополнительного изучения и проверки, ответ должен быть дан в срок не позднее пятнадцати календарных дней со дня его регистрации с соответствующим уведомлением средства массовой информации.
4. В случае поступления в государственные органы и органы местного самоуправления от средства массовой информации письменного запроса по разъяснению представленных официальных сообщений, в компетенцию которых не входит разрешение поставленных вопросов, в срок не позднее двух рабочих дней данное обращение должно быть направлено в соответствующие органы с сообщением об этом средству массовой информации.
Запросы представителей средств массовой информации по разъяснению представленных официальных сообщений, поданные в письменном виде и (или) виде электронного документа, направляются за подписью и (или) удостоверяются электронной цифровой подписью главного редактора (редактора), уполномоченного лица или аккредитованного журналиста.

"17-бап. Авторлық туындылар мен хаттар
1. Редакция, интернет-ресурстың меншік иесі пайдаланылатын зияткерлік меншік құқығының объектілеріне құқықтарды, оның iшiнде зияткерлік меншiкке, сондай-ақ заңнамаға сәйкес дербес деректерді өңдеуге және қорғауға авторлық, сабақтас және өзге де құқықтарды сақтауға мiндеттi.
2. Оқырмандардың хаттарын, оның ішінде пайдаланушылардың интернет-ресурста орналастыратын ақпараттарын жариялау кезінде олардың мәтінін қысқартуға және оның мазмұнының мағынасын бұрмаламай редакциялауға жол беріледі.
3. Егер заңда өзгеше көзделмесе, бұқаралық ақпарат құралы редакциясын ол қабылдаудан бас тартқан материалды жариялауға міндеттеуге ешкімнің құқығы жоқ.
Заңмен тыйым салынған ақпаратты қамтитын оқырмандардың хаттарын, оның ішінде интернет-ресурстың пайдаланушысы орналастыратын ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жол берілмейді.
18-бап. Ресми хабарлар
1. Ресми хабар ауызша немесе жазбаша нысанда, оның ішінде электрондық құжат түрінде таралуы мүмкін.
Ресми хабарламаны ауызша нысанда тарату басшының немесе ақпарат иеленушінің осы лауазымға уәкілетті адамының көпшілік алдында сөз сөйлеуі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Жазбаша нысанда тарату кезінде, басшы немесе ақпарат иеленушінің осы лауазымға уәкілетті адамы ресми хабарламаға қол қоюы тиіс.
2. Ресми хабарламалар бұқаралық ақпарат құралдарына, олардың меншік нысанына және тиесілілігіне қарамастан, тең шарттарда беріледі.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарының берілген ресми хабарламаларды түсіндіру жөніндегі жазбаша сұрау салуларына ақпарат иеленуші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтініштерді тіркеген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей жауап беруге не оны беру мерзімін немесе беруден бас тарту себебін көрсете отырып, жауап беруге міндетті.
Қосымша зерделеуді және тексеруді талап ететін, берілген ресми хабарламаларды түсіндіру жөніндегі жазбаша өтінішке жауап оны тіркеген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмейтін мерзімде бұқаралық ақпарат құралдары тиісінше хабардар етіле отырып, берілуге тиіс.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарынан берілген ресми хабарларды түсіндіру бойынша мемлекеттік органдарға жазбаша сұрау салулар келіп түскен жағдайда, қойылған мәселелерге рұқсат беру құзыреттеріне кірмейтін жергілікті өзін-өзі басқару органдары екі жұмыс күнінен кем емес мерзімде аталған өтініш тиісті органдарға жіберілуі, бұл туралы бұқаралық ақпарат құралдарына хабар жіберілуі тиіс.
Бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің жазбаша және (немесе) электрондық түрде берілген ресми хабарларды түсіндіру бойынша сұрау салулары бас редактордың (редактордың), уәкілетті адамның немесе аккредиттелген журналистің қолымен және (немесе) электронды цифрлы қолтаңбасымен куәландырыла отырып жіберіледі.

5. Ответы на запросы по разъяснению представленных официальных сообщений, поданные в письменном виде или виде электронного документа, предоставляются на языке обращения.
Ответы на запросы по разъяснению представленных официальных сообщений предоставляются в форме представленного обращения, если иное не указано в самом обращении.
6. Отказ в предоставлении запрашиваемых сведений может быть обжалован представителем средства массовой информации вышестоящему органу или должностному лицу, либо в суде в порядке, предусмотренном законом для обжалования неправомерных действий органов государственного управления и должностных лиц, ущемляющих права граждан.";
13) дополнить статьями 18-1, 18-2 и 18-3 следующего содержания:
"Статья 18-1. Порядок получения и распространения информации средствами массовой информации
1. Поставленное на учет в уполномоченном органе средство массовой информации вправе обращаться к обладателю информации с запросами о предоставлении информации, не входящей в официальное сообщение.
Журналист средства массовой информации при обращении с устным запросом к обладателю информации по телефону обязан представиться и сообщить об аудиозаписи разговора в случае ее ведения.
Запросы представителей средств массовой информации по предоставлению информации, поданные в письменном виде и (или) виде электронного документа, направляются за подписью и (или) удостоверяются электронной цифровой подписью главного редактора (редактора), уполномоченного лица или аккредитованного журналиста.
Ответ на запрос предоставляется в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления.
Ответ на запрос по предоставлению информации, размещаемой на интернет-ресурсе обладателя информации, предоставляется в течение пяти календарных дней со дня поступления.
Ответы на запросы предоставляются в форме представленного запроса, если иное не указано в самом запросе.
Ответы на запросы, поданные в письменном виде или виде электронного документа, предоставляются на языке обращения.
Запрос средства массовой информации, для рассмотрения которого требуются получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в срок не более одного месяца со дня его регистрации в порядке, установленном настоящим Законом.
2. В предоставлении информации по запросу отказывается:
1) если содержание запроса не входит в компетенцию должностного лица либо организации, к которой был адресован запрос;
2) если запрос не соответствует требованиям настоящего Закона;
3) если запрашиваемая информация относится к информации с ограниченным доступом;

5. Жазбаша немесе электрондық түрде берілген ресми хабарларды түсіндіру бойынша сұрау салуларға жауаптар өтініш келіп түскен тілде беріледі.
Берілген ресми хабарларды түсіндіру бойынша сұрау салуларға жауаптар, егер өтініштің өзінде басқаша көрсетілмесе, өтініш ұсынылған нысанда беріледі.
6. Сұралып отырған мәліметтерді беруден бас тартылған жағдайда, бұқаралық ақпарат құралының өкілі жоғары тұрған органға немесе лауазымды тұлғаға не мемлекеттік басқару органдарының және лауазымды тұлғалардың азаматтардың құқықтарына қысым жасайтын заңсыз іс-әрекеттеріне шағым беру үшін заңда көзделген тәртіппен сотқа шағым беруі мүмкін.";
13) мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2 және 18-3-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының ақпаратты алу және тарату тәртібі
1. Уәкілетті органда есепке қойылған бұқаралық ақпарат құралы ақпарат иеленушіге ресми хабарға жатпайтын ақпаратты ұсыну туралы сұрау салумен жүгінуге құқылы.
Журналист ақпарат иеленушіге телефон арқылы ауызша сұрау салумен жүгінген кезде, өзін таныстыруы және әңгіменің аудиожазбасы жүргізілген жағдайда, ол туралы хабарлауға міндетті.
Бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің жазбаша түрде және (немесе) электрондық құжат түрінде берілген ақпарат ұсыну жөніндегі сұрау салулары бас редактордың (редактордың), уәкілетті тұлғаның немесе аккредиттелген журналистің қолы қойылып жіберіледі және (немесе) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Сұрау салуға жауап келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде беріледі.
Ақпарат иеленушінің интернет-ресурсында орналастырылатын ақпаратты ұсыну бойынша сұрау салуға жауап келіп түскен күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде беріледі.
Егер сұрау салуда өзгеше көрсетілмесе, сұрау салуға жауап ұсынылған сұрау салу нысанында беріледі.
Жазбаша түрде немесе электрондық құжат түрінде берілген сұрау салуларға жауаптар өтініш жасалған тілде беріледі.
Қарау үшін өзге субьектілерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілетін бұқаралық ақпарат құралының сұрау салуы тіркелген күнінен бастап осы заңда белгіленген тәртіппен бір айдан аспайтын мерзімде қаралады.
2. Сұрау салу бойынша ақпарат ұсынудан:
1) егер сұрау салудың мазмұны жіберілген лауазымды тұлғаның не ұйымның құзыретіне жатпаса;
2) егер сұрау салу осы Заңның талаптарына сәйкес келмейтін болса;
3) егер сұрау салынатын ақпараттың қолжетімділігі шектелген ақпаратқа жатса;

4) до принятия решения по результатам проверок, проводимых в рамках государственного контроля и надзора;
5) до принятия окончательного решения, вырабатываемого на основе межведомственной и внутриведомственной переписки или основе совещаний в государственных органах;
6) до принятия взаимного соглашения об условиях раскрытия документов, поступивших от иностранных государств или международных организаций.
3. За непредоставление или несвоевременное предоставление ответа на запрос средств массовой информации государственные служащие несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
4. Отказ в предоставлении запрашиваемых сведений может быть обжалован представителем средства массовой информации в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
5. Порядок получения и рассмотрения запросов средств массовой информации, не поставленных на учет в уполномоченном органе, осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и "О доступе к информации".
Статья 18-2. Обязательные сообщения
1. Редакции средств массовой информации обязаны на безвозмездной основе опубликовать:
1) решение суда, вступившее в законную силу, если оно содержит требование об опубликовании ответа или опровержении в данном средстве массовой информации;
2) официальные сообщения о введении чрезвычайного положения в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении";
3) официальные сообщения уполномоченных государственных органов, предусмотренные статьей 47 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите";
4) официальные сообщения уполномоченных государственных органов, предусмотренные пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму".
2. Сроки публикации обязательных сообщений:
1) теле-, радиоканалы, выходящие в эфир ежедневно, – в течение суток;
2) средства массовой информации с иной периодичностью или временем выхода в свет (эфир) – в срок, установленный уполномоченными государственными органами либо судом для таких публикаций.";
Статья 18-3. Уполномоченные лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации
1. В центральных государственных и местных исполнительных органах, ведомствах, а также государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, (за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан) назначаются уполномоченные лица либо создается уполномоченное подразделение по взаимодействию со средствами массовой информации, осуществляющие распространение информации о деятельности организации. Самостоятельное структурное подразделение и (или) штатная должность создаются в пределах лимитов штатной численности, утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также подчиняются непосредственно первому руководителю данного юридического лица.
В организациях, указанных в части первой настоящего пункта, со штатной численностью менее двадцати пяти человек, функции, установленные пунктом 2 настоящей статьи, возлагаются на одного из сотрудников данной организации без освобождения от своих основных функциональных обязанностей.

4) мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберінде жүргізілетін тексерулердің нәтижелері бойынша шешім қабылданғанға дейін;
5) ведомствоаралық және ведомствоішілік хат алмасулардың негізінде немесе мемлекеттік органдардағы кеңестердің негізінде әзірленетін түпкілікті шешім қабылданғанға дейін;
6) шет мемлекеттерден немесе халықаралық ұйымдардан келіп түскен құжаттарды ашу шарттары туралы өзара келісім қабылданғанға дейін бас тартылады.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарының сұрау салуына жауап бермегені немесе уақтылы жауап бермегені үшін мемлекеттік қызметшілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
4. Сұрау салынған мәліметтерді беруден бас тартқанда, бұқаралық ақпарат құралының өкілі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағым жасауы мүмкін.
5. Уәкілетті органда есепке қойылмаған бұқаралық ақпарат құралдарының сұрау салуларын алу және қарау тәртібі "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
18-2-бап. Міндетті хабарлар
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары өтеусіз негізде мыналарды:
1) заңды күшіне енген сот шешімін, егер ол бұқаралық ақпарат құралында жауапты немесе теріске шығаруды жариялау туралы талапты қамтитын болса;
2) "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес төтенше жағдайды енгізу туралы ресми хабарларды;
3) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабында көзделген уәкілетті мемлекеттік органдардың ресми хабарларын;
4) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағында көзделген уәкілетті мемлекеттік органдардың ресми хабарларын жариялауға міндетті.
2. Міндетті хабарларды жариялау мерзімдері:
1) бір тәулік ішінде – эфирге күн сайын шығатын теле-, радиоарна;
2) жарыққа (эфирге) шығу кезеңділігі немесе уақыты өзгеше бұқаралық ақпарат құралдары – осындай жарияланымдар үшін уәкілетті мемлекеттік органдар не сот белгілеген мерзімде.
18-3-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау бойынша уәкілетті тұлғалар (бөлімшелер)
1. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда, ведомстволарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда) ұйымның қызметі туралы ақпарат таратуды жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті тұлғалар не уәкілетті бөлімшелер құрылады.
Қазақстан Республикасының заңнасына сәйкес бекітілген штат саны лимитінің шегінде дербес құрылымдық бөлімшелер және (немесе) штаттық лауазым бөлінеді, сондай-ақ осы заңды тұлғаның бірінші басшысына тікелей бағынады.
Аталған тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, штат саны жиырма бес адамнан аз ұйымдарда осы баптың 2-тармағында белгіленген функциялар осы ұйымның бір қызметкеріне өзінің негізгі функционалдық міндеттерінен босатылмай жүктеледі.

2. Основными функциями уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации являются:
1) предоставление журналистам и средствам массовой информации достоверной и необходимой информации о деятельности организации;
2) содействие в подготовке интервью, комментариев, публикаций в средствах массовой информации;
3) проведение временной или постоянной аккредитации журналистов и других представителей средств массовой информации, а также оказание им содействия для наиболее полного и широкого распространения информации о деятельности организации;
4) организация пресс-конференций, брифингов, интервью и встреч должностных лиц с представителями средств массовой информации;
5) разработка и внесение предложений по вопросам технического обеспечения деятельности официального интернет-ресурса, его комплексной реконструкции, совершенствования дизайна, модернизации и внедрения новых технологий;
6) подготовка своевременных ответов на поступающие запросы и (или) обращения от средств массовой информации;
7) наполнение информацией официальных интернет-ресурсов организаций и (или) ее первого руководителя;
8) иные задачи, направленные на максимальное раскрытие информации о деятельности организации, за исключением информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению законами Республики Казахстан или вступившими в законную силу судебными актами.
3. Уполномоченное подразделение по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляет свою деятельность на основании положения, разработанного на основании типового положения, утвержденного уполномоченным органом, с учетом специфики деятельности специальных государственных органов и Национального Банка Республики Казахстан.
4. Уполномоченные лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации взаимодействуют с уполномоченным органом в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом.
5. Уполномоченные лица (сотрудники подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации (центральных государственных и местных исполнительных органов, ведомств, а также государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан) проходят курсы повышения квалификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации не подлежит ликвидации либо исключению из штатной должности юридических лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, кроме случаев реорганизации или ликвидации самого юридического лица.";

2. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) негізгі функциялары:
1) журналистер мен бұқаралық ақпарат құралдарына ұйымның қызметі туралы дұрыс және қажетті ақпаратты беру;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында сұхбаттар, түсіндірмелер, жарияланымдар әзірлеуге жәрдемдесу;
3) журналистерді және бұқаралық ақпарат құралдарының басқа өкілдерін уақытша немесе тұрақты аккредиттеуден өткізу, сондай-ақ оларға ұйымның қызметі туралы ақпаратты анағұрлым толық және кең тарату үшін жәрдемдесу;
4) лауазымды адамдардың бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерімен баспасөз конференцияларын, брифингтерді, сұхбаттар мен кездесулерін ұйымдастыру;
5) ресми интернет-ресурстың қызметін техникалық қамтамасыз ету, оны кешенді қайта құру, дизайнын жетілдіру, жаңа технологияларды жаңғырту және енгізу мәселелері бойынша ұсыныстарды әзірлеу және енгізу;
6) бұқаралық ақпарат құралдарынан келіп түсетін сұрау салуларға және (немесе) өтініштерге уақтылы жауаптар дайындау;
7) ұйымның ресми интернет ресурсын және (немесе) оның бірінші басшысын ақпаратпен толықтыру;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған немесе өзге де тәсілмен тарату шектелген немесе сот актілерімен заңды күшіне енген ақпаратты қоспағанда, ұйымның қызметі туралы ақпаратты барынша ашуға бағытталған өзге де міндеттер болып табылады.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті бөлімшелер өз қызметін арнаулы мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі ерекшеліктерін ескере отырып, уәкілетті орган бекіткен үлгілік ереженің негізінде әзірленген ереже негізінде жүзеге асырады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғалар (бөлімшелер) уәкілетті органмен ол бекіткен тәртіпке сәйкес өзара іс-қимыл жасайды.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғалар (бөлімшелердің қызметкерлері) (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
6. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) заңды тұлғаның өзінің қайта құрылған немесе таратылған жағдайларынан басқа, таратылуға не осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың штаттық лауазымынан алып тастауға жатпайды.";

14) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Право на опровержение либо ответ
1. Гражданин или юридическое лицо вправе требовать от средств массовой информации опровержения сведений, не соответствующих действительности и порочащих их честь и достоинство, деловую репутацию, которые были распространены в данном средстве массовой информации. Такое право имеют также законные представители гражданина и юридического лица.
В случае обращения гражданина или юридического лица за опровержением, редакция средства массовой информации, не располагающая доказательствами того, что распространенные им сведения соответствуют действительности, обязана опровергнуть их в том же средстве массовой информации.
Требование об опровержении должно быть оформлено в письменном виде с указанием сведений, не соответствующих действительности, времени и способа их распространения данным средством массовой информации.
2. В опровержении должны быть указаны сведения, не соответствующие действительности, время и способ их распространения данным средством массовой информации.
Опровержение в периодических печатных изданиях должно быть набрано тем же шрифтом и помещено под заголовком "Опровержение" на том же месте полосы, что и опровергаемое сообщение или материал. По радио и телевидению опровержение должно быть передано в то же время суток и в той же передаче, что и опровергаемое сообщение или материал.
Объем опровержения не может более чем вдвое превышать объем опровергаемого фрагмента распространенного сообщения или материала.
3. Гражданин или юридическое лицо, в отношении которого средствами массовой информации опубликованы сведения, ущемляющие его права или законные интересы, имеет право на бесплатную публикацию своего ответа в тех же средствах массовой информации.
Ответ в периодических печатных изданиях должен быть набран тем же шрифтом и помещен под заголовком "Ответ" на том же месте полосы, что и сообщение или материал, на которое дается ответ.
По радио и телевидению ответ должен быть передан в то же время суток и в той же передаче, что и опровергаемое сообщение или материал.
Объем ответа не может более чем вдвое превышать объем опровергаемого фрагмента распространенного сообщения или материала.
Ответ гражданина или юридического лица публикуется или передается в средствах массовой информации в течение пяти календарных дней со дня получения требования о предоставлении права на ответ от данного лица либо его уполномоченного представителя.
4. Требование гражданина или юридического лица о публикации опровержения либо ответа в средстве массовой информации рассматривается судом в случае, если средство массовой информации отказало в такой публикации либо в течение месяца не произвело публикации, а также в случае его ликвидации.

14) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Теріске шығару не жауап беру құқығы
1. Азамат немесе заңды тұлға бұқаралық ақпарат құралдарынан сол бұқаралық ақпарат құралдарында таратылған шындыққа сәйкес келмейтін және олардың ар-намысы мен қадір-қасиетіне, іскерлік беделіне нұқсан келтіретін мәліметтерді теріске шығаруды талап етуге құқылы. Мұндай құқыққа, сондай-ақ азаматтың және заңды тұлғаның заңды өкілдері де ие.
Азамат немесе заңды тұлға теріске шығаруға өтініш жасаған жағдайда, таратылған мәліметтердің шындыққа сәйкес келуі жөнінде дәлелдемелері болмаған бұқаралық ақпарат құралдарының редакциясы оларды сол бұқаралық ақпарат құралында теріске шығаруға міндетті.
Теріске шығару туралы талап шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтердің, осы бұқаралық ақпарат құралында таратылған уақыты мен тәсілі көрсетіле отырып, жазбаша түрде ресімделуге тиіс.
2. Теріске шығаруда шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтердің, осы бұқаралық ақпарат құралдарында таратылған уақыты мен тәсілі көрсетілуге тиіс.
Мерзімді баспасөз басылымдарында теріске шығару сол қаріппен басылып, "Теріске шығару" тақырыбымен жолақтың теріске шығарылатын хабарлама немесе материал орналасқан жеріне орналастырылуға тиіс. Радио және телеарна арқылы теріске шығару теріске шығарылатын хабар немесе материал берілген сол тәуліктік уақытта және сол бағдарламада берілуге тиіс.
Теріске шығару көлемі таратылған хабардың немесе материалдың теріске шығарылатын фрагментінің көлемінен екі еседен аспауға тиіс.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарында өздерінің құқықтарына немесе заңды мүдделеріне қатысты нұқсан келтіретін мәліметтер жарияланған азаматтың немесе заңды тұлғаның сол бұқаралық ақпарат құралдарында өз жауабын тегін жариялауға құқығы бар.
Мерзімді баспасөз басылымдарында жауап сол қаріппен басылып және "Жауап" тақырыбымен жолақтың жауап берілетін, хабар немесе материал орналасқан жеріне орналастырылуға тиіс.
Радио және теледидар арқылы теріске шығарылатын жауап хабар немесе материал берілген тәуліктік уақытта және сол бағдарламада берілуге тиіс.
Жауаптың көлемі таратылған хабардың немесе материалдың теріске шығарылатын фрагментінің көлемінен екі еседен аспауға тиіс.
Азаматтың немесе заңды тұлғаның жауабы осы тұлғадан не оның уәкілетті өкілінен алынатын жауапқа құқықты беру туралы талапты алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады немесе беріледі.
4. Азаматтың немесе заңды тұлғаның бұқаралық ақпарат құралында терiске шығаруды не жауапты жариялау туралы талабы, егер бұқаралық ақпарат құралы мұндай жарияланымнан бас тартса не бiр айдың iшiнде жарияланым жасамаса, сондай-ақ ол таратылған жағдайда, сотта қаралады.

5. Опровержение либо ответ, публикуемое либо распространяемое во исполнение вступившего в законную силу решения суда, должно последовать:
1) в средствах массовой информации, выходящих в свет (эфир) не реже одного раза в неделю, – в течение двух суток со дня получения требования об опровержении, если иное не установлено заявителем;
2) в средствах массовой информации с иной периодичностью либо временем выхода в свет (эфир) – в подготавливаемом или ближайшем планируемом выпуске, если иное не установлено заявителем.
6. Гражданин, в отношении которого распространены сведения, порочащие его честь, достоинство и деловую репутацию, вправе, наряду с опровержением таких сведений, требовать возмещения убытков и морального вреда, причиненных их распространением.
Юридическое лицо, в отношении которого распространены сведения, порочащие его деловую репутацию, вправе, наряду с опровержением таких сведений, требовать возмещения убытков, причиненных их распространением, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
15) статью 21 дополнить подпунктами 1-2) и 3-1) следующего содержания:
"1-2) проверять достоверность распространяемой информации путем направления запросов соответствующим лицам и (или) организациям либо иными способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан;";
3-1) получать согласие от лица или его законного представителя на распространение в средстве массовой информации личной, семейной, врачебной, банковской, коммерческой и иных охраняемых законом тайн, за исключением случаев, если сведения указаны в официальных сообщениях и (или) распространены самим лицом или его законным представителем в источниках, доступ к которым не ограничен;";
16) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Аккредитация представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов проводится Министерством иностранных дел Республики Казахстан в порядке им установленном.";
17) статью 25 дополнить пунктами 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-2. Собственник, главный редактор (редактор), журналист средства массовой информации, в том числе физические или юридические лица, использующие интернет-ресурсы, не вправе разглашать в распространяемых сообщениях и материалах информацию, указанную в пункте 3-4 статьи 14 настоящего Закона, за исключением случаев, если распространение такой информации осуществляется в целях защиты прав и законных интересов ребенка, пострадавшего в результате противоправных действий (бездействия) и несовершеннолетних, подозреваемых и (или) обвиняемых в совершении и (или) совершивших административные и (или) уголовные правонарушения, за исключением несовершеннолетних, признанных судом виновными в совершении тяжких или особо тяжких преступлений.
В случаях наступления событий, предусмотренных в части первой настоящего пункта, такая информация может распространяться в средствах массовой информации с согласия:

5. Заңды күшіне енген сот шешімін орындау үшін жариялатын не таралатын теріске шығару не жауап:
1) аптасына кемінде бір рет жарыққа (эфирге) шығатын бұқаралық ақпарат құралында - егер өтініш білдіруші өзгеше белгілемесе, теріске шығару туралы талапты алған күннен бастап екі тәулік ішінде;
2) жарыққа (эфирге) шығару кезеңділігі мен уақыты өзгеше бұқаралық ақпарат құралдарында - егер өтініш білдіруші өзгеше белгілемесе, дайындық үстіндегі немесе жақын арадағы жоспарланған шығарылымда орындалуға тиіс.
6. Ар-намысына, қадiр-қасиетiне және iскерлiк беделіне нұқсан келтiретiн мәлiметтер таратылған азамат мұндай мәлiметтердi терiске шығарумен қатар, олардың таратылуынан өзiне келтiрiлген залалдың және моральдық зиянның орнын толтыруды талап етуге құқылы.
Іскерлiк беделіне нұқсан келтiретiн мәлiметтер таратылған заңды тұлға мұндай мәлiметтердi терiске шығарумен қатар заңнамада белгіленген тәртіппен олардың таратылуынан келтiрiлген залалдың орнын толтыруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен талап етуге құқылы.";
15) 21-бап мынадай мазмұндағы 1-2) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) таратылатын ақпараттың дұрыстығын тиісті тұлғаларға және (немесе) ұйымдарға сұрау салулар жолдау, іздеу арқылы не Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдермен тексеруге;";
"3-1) егер мәліметтер ресми хабарламаларда көрсетілген және (немесе) адамның өзі немесе оның заңды өкілі қолжетімділігі шектелмеген көздерде оларды таратқан жағдайларды қоспағанда, адамның немесе оның заңды өкілінің бұқаралық ақпарат құралдарында жеке басының, отбасылық, дәрігерлік, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге құпияны таратуға келісімін алуға;";
16) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдiктерiн және олардың журналистерiн аккредиттеуді Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi өзі белгілеген тәртіппен жүргiзедi.";
17) 25-бап мынадай мазмұндағы 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-2. Интернет-ресурсты пайдаланатын бұқаралық ақпарат құралының меншік иесінің, бас редакторының (редакторының), журналисінің, оның ішінде жеке немесе заңды тұлғалардың Заңның 14-бабының 3-4-тармағында көрсетілген ақпаратты, егер мұндай ақпараттың таратылуы құқыққа қарсы әрекет (әрекетсіздік) нәтижесінде зардап шеккен баланың және ауыр немесе аса ауыр қылмыстар жасауда сот кінәлі деп таныған кәмелетке толмағандарды қоспағанда, әкімшілік және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылықтардың жасалуына күдікті және (немесе) айыпталатын кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, таратылатын хабарламалар мен материалдарда жария етуге құқығы жоқ.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген оқиғалар орын алған жағдайларда, мұндай ақпарат:

1) несовершеннолетнего, достигшего четырнадцатилетнего возраста, пострадавшего в результате противоправных действий (бездействия), и законных представителей пострадавшего несовершеннолетнего;
2) законных представителей пострадавшего несовершеннолетнего, не достигшего четырнадцатилетнего возраста, пострадавшего в результате противоправных действий (бездействия);
3) несовершеннолетнего, достигшего шестнадцатилетнего возраста, совершившего административные и (или) уголовные правонарушения, и законных представителей данного несовершеннолетнего.
В случае, если одно из лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) части второй настоящего пункта, не предоставляет своего согласия на распространение информации в средствах массовой информации, то распространение данной информации запрещено, за исключением следующих случаев:
1) без согласия несовершеннолетнего, достигшего четырнадцатилетнего возраста и пострадавшего в результате противоправных действий (бездействия), и (или) законного представителя такого ребенка, если законный представитель такого ребенка является подозреваемым или обвиняемым в совершении данных противоправных действий;
2) с согласия одного законного представителя пострадавшего несовершеннолетнего в случае, если второй законный представитель находится за пределами Республики Казахстан и его согласие получить не представляется возможным.
2-3. Средства массовой информации вправе в целях расследования преступления, установления лиц, причастных к совершению преступления, розыска пропавших несовершеннолетних в объеме, необходимом для достижения указанных целей, и с соблюдением требований, установленных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, на основании процессуальных документов, полученных от уполномоченных органов, ведущих уголовный процесс, распространять в средствах массовой информации информацию, относящуюся к несовершеннолетнему, без получения согласия у лиц, установленных в подпунктах 1), 2) и 3) части второй пункта 2-2 настоящей статьи Закона.";
18) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Случаи освобождения от ответственности за распространение сведений, не соответствующих действительности
Средство массовой информации, а равно его главный редактор (редактор), журналист не несут ответственности за распространение в средстве массовой информации сведений, не соответствующих действительности если они:
1) содержались в официальных сообщениях;
2) содержатся в ответе на обращение и (или) запрос средства массовой информации или получены в материалах уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации;

1) құқыққа қарсы әрекет (әрекетсіздік) нәтижесінде зардап шеккен, он төрт жасқа толған кәмелетке толмағанның және зардап шеккен кәмелетке толмағанның заңды өкілінің келісімімен;
2) құқыққа қарсы әрекет (әрекетсіздік) нәтижесінде зардап шеккен, он жасқа толмаған кәмелетке толмағанның заңды өкілінің келісімімен;
3) әкімшілік және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған, он алты жасқа толған кәмелетке толмағанның және осы кәмелетке толмағанның заңды өкілінің келісімімен бұқаралық ақпарат құралдарында таратылуы мүмкін.
Осы тармақтың 2-2-тармағының екінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың бірі бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттың таратылуына келісімін бермеген жағдайда, онда мынадай:
1) он төрт жасқа толған және құқыққа қарсы әрекет (әрекетсіздік) нәтижесінде зардап шеккен кәмелетке толмағанның және (немесе) егер мұндай баланың заңды өкілі осы құқыққа қарсы әрекеттердің жасалуына күдікті немесе айыпталушы болып табылса, мұндай баланың заңды өкілінің келісімінсіз;
2) егер екінші заңды өкілі Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде болған және оның келісімін алу мүмкін болмаған жағдайда, зардап шеккен кәмелетке толмағанның бір заңды өкілінің келісімімен болған жағдайларды қоспағанда, осы ақпаратты таратуға тыйым салынады.
2-3. Бұқаралық ақпарат құралдары қылмысты тергеу, қылмыс жасауға қатысы бар тұлғаларды анықтау, жоғалған кәмелетке толмағандарға іздеу салу мақсатында көрсетілген мақсаттарға жету үшін қажетті көлемде және қылмыстық процесті жүргізетін уәкілетті органдардан алынған процестік құжаттар негізінде Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде белгіленген талаптарды сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында Заңның осы бабының 2-2-тармағының екінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында белгіленген тұлғалардың келісімін алмай, кәмелетке толмаған балаға қатысты ақпаратты таратуға құқылы.";
18) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтерді тарату үшін жауапкершіліктен босатылатын жағдайлар
Бұқаралық ақпарат құралында шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтерді таратқаны үшін:
1) егер олар ресми хабарларда айтылған болса;
2) егер олар бұқаралық ақпарат құралының өтінішіне және (немесе) сұрау салуына берілген жауапта айтылған болса немесе бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) материалдарынан алынған болса;

3) получены от рекламодателей и рекламопроизводителей;
4) являются дословным воспроизведением официальных выступлений депутатов представительных органов, должностных или уполномоченных лиц государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц и граждан, за исключением распространения информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению вступившими в законную силу судебными актами или законами Республики Казахстан;
5) содержались в авторских выступлениях, идущих в эфир без предварительной записи, либо текстах, не подлежащих редактированию в соответствии с настоящим Законом;
6) содержались в сообщениях, материалах или их фрагментах, распространенных другим средством массовой информации, поставленным на учет в уполномоченном органе, при условии размещения в своем сообщении ссылки на средство массовой информации, распространившее данное сообщение, и за исключением распространения информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению вступившими в законную силу судебными актами или законами Республики Казахстан;
7) содержались в обязательных сообщениях, установленных в соответствии со статьей 18-2 настоящего Закона.".
7. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 1; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143, 2015 г., № 22-V, cт. 156):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3) и 3-4) следующего содержания:
"3-1) удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан – удостоверяющий центр, обслуживающий государственные органы, должностных лиц государственных органов в информационных системах и иных государственных информационных ресурсах государственных органов Республики Казахстан;
3-2) корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров;
3-3) доверенная третья сторона Республики Казахстан – информационная система, осуществляющая в рамках трансграничного взаимодействия подтверждение подлинности иностранной электронной цифровой подписи и электронной цифровой подписи, выданной на территории Республики Казахстан;

3) егер олар жарнама берушілерден немесе жарнама жасаушылардан алынса;
4) Қазақстан Республикасының заңды күшіне енген сот актілері мен заңдарында таратуға тыйым салынған немесе таратылуына өзгеше түрде шектеу қойылған ақпаратты қоспағанда, өкілді органдар депутаттарының, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының лауазымды немесе уәкілетті адамдарының, заңды тұлғалардың және азаматтардың ресми сөйлеген сөздерінің сөзбе-сөз қайталанып берілуі болса;
5) егер олар алдын ала жазылып алынбай эфирге шығарылатын авторлық сөздерде не осы Заңға сәйкес редакциялауға жатпайтын мәтіндерде айтылса;
6) егер олар өз хабарында осы хабарды таратқан бұқаралық ақпарат құралына сілтеме жасалған жағдайда және таратылуына Қазақстан Республикасының заңды күшіне енген сот актілері мен заңдарында тыйым салынған немесе өзгеше түрде шектеу қойылған ақпаратты таратуды қоспағанда, уәкілетті органда есепке қойылған басқа бұқаралық ақпарат құралдары таратқан хабарларда, материалдарда және олардың үзінділерінде болса;
7) егер бұл мәліметтер осы Заңның 18-2-бабына сәйкес белгіленген міндетті хабарларда қамтылса, бұқаралық ақпарат құралы, сол сияқты оның бас редакторы (редакторы), журналисі жауапты болмайды.".
7. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 1-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат, 2015 ж., № 22-V, 156-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3) және 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінде және басқа да мемлекеттік ақпараттық ресурстарында мемлекеттік органдарға, мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына қызмет көрсететін куәландырушы орталық;
3-2) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы – куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық;
3-3) Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы – трансшекаралық өзара іс-қимыл жасау шеңберінде шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбаның және Қазақстан Республикасының аумағында берілген электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растауды жүзеге асыратын ақпараттық жүйе;

3-4) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физических и юридическим лицам для формирования электронных документов в информационных системах государственных органов и негосударственных информационных системах;";
подпункт 8) исключить;
2) в пункте 1 статьи 5:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) утверждает правила подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) осуществляет координацию деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан, национального удостоверяющего центра Республики Казахстан и доверенной третьей стороны Республики Казахстан;
13-2) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области электронного документа и электронной цифровой подписи;";
3) абзац первый пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Удостоверяющий центр, выдавший регистрационное свидетельство, отзывает его на основании соответствующего уведомления в следующих случаях:";
4) статью 20-1 исключить;
5) пункт 1 статьи 20-2 изложить в следующей редакции:
"1. Аккредитация удостоверяющих центров является обязательным условием для осуществления удостоверяющими центрами (за исключением корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан) своей деятельности на территории Республики Казахстан. Аккредитация осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации в отношении удостоверяющих центров, являющихся юридическими лицами Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 11; № 11, ст. 65; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 44, № 20-IV, ст. 113):
1) статью 3 дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:
"7-3) телеторговля – публичное предложение на телеканале с целью реализации товаров или оказания услуг;";
2) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Реклама на территории Республики Казахстан (за исключением периодических печатных изданий, интернет-ресурсов, информационных агентств) распространяется на государственном и русском языках, а также по усмотрению рекламодателя и на других языках.
Перевод содержания рекламы с одного языка на другой не должен искажать ее основной смысл.
На теле-, радиоканалах объем рекламы на государственном языке в интервалах времени продолжительностью каждые шесть часов, исчисляемых с ноля часов местного времени, не должен быть менее суммарного объема рекламы, распространяемой на других языках.";

3-4) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға электрондық, цифрлық құралдарды және тіркеу куәліктерін ұсынатын куәландырушы орталық;";
8) тармақша алып тасталсын;
2) 5-баптың 1-тармағында:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасы сенім білдірілген үшінші тараптың электрондық цифрлық қолтаңбасының төлнұсқалығын растау қағидаларын бекітеді;
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы және Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы қызметін үйлестіруді қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
13-2) Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылғаны анықталған кезде нұсқамалар береді.";
3) 18-баптың 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тіркеу куәлігін берген куәландырушы орталық тиісті хабарлама негізінде оны мынадай жағдайларда:";
4) 20-1-бап алып тасталсын;
5) 20-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу куәландырушы орталықтардың (Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығын қоспағанда) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы үшін міндетті шарт болып табылады. Аккредиттеу ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары болып табылатын куәландырушы орталықтарға қатысты жүзеге асырады.".
8. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат, № 20-IV, 113-құжат;):
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 7-3) тармақшамен толықтырылсын:
"7-3) телесауда – тауарларды немесе қызметтерді өткізу мақсатындағы телеарнадағы жария ұсыныс.";
2) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының аумағындағы жарнама (мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-ресурстарын, ақпараттық агенттіктерді қоспағанда) мемлекеттік және орыс тілдерінде, сондай-ақ жарнама берушінің қалауы бойынша басқа да тілдерде таратылады.
Жарнама мазмұнының бiр тiлден екiншi тiлге аудармасы оның негiзгi мағынасын бұрмаламауға тиiс.
Жергілікті уақыттың нөл сағатынан бастап есептелетін ұзақтығы әрбір алты сағат сайынғы уақыт аралығында мемлекеттік тілдегі теле,-радиоарналардағы жарнама көлемі басқа тілдерде таратылатын жарнаманың жиынтық көлемінен кем болмауға тиіс.";

3) пункт 1 статьи 8 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Телеторговля на телеканалах, не специализирующихся на сообщениях и материалах рекламного характера, должна составлять не более пятнадцати процентов от общего объема вещания рекламы в сутки.".
9. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, cт. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 141; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 8-I, cт. 65; № 8-II, ст. 67, № 24, ст. 126):
1) в статье 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) служебная информация об абонентах (далее – служебная информация) – сведения об абонентах, предназначенные исключительно для целей проведения контрразведывательной деятельности и оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи и включающие в себя индивидуальный идентификационный номер для физических лиц и бизнес-идентификационный номер для юридических лиц, сведения из биллинга, местоположение абонентского устройства в сети (для сетей мобильной связи – местоположение абонентского устройства в соответствии с требованиями технического регламента), адреса в сети передачи данных и адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных, идентификаторы интернет-ресурса, протоколы сети передачи данных;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) оператор связи – юридическое или физическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;";
подпункт 30-1) изложить в следующей редакции:
"30-1) абонентское устройство сети мобильной связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях мобильной связи (сотовая, транкинговая, спутниковая сеть телекоммуникаций и другие);";

3) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Жарнама сипатындағы хабарламаларға және материалдарға мамандандырылмаған телеарналардағы телесауда тәулік ішінде жарнама таратудың жалпы көлемінің он бес пайызынан аспауға тиіс.".
9. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат, 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 67-құжат, № 24, 126-құжат):
1) 2-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) абоненттер туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – байланыс желілерінде тек қарсы барлау қызметін және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу мақсатына ғана арналған абоненттер туралы және жеке тұлғаларға арналған жеке сәйкестендіру нөмірін және заңды тұлғаларға арналған бизнес-сәйкестендіру нөмірін, биллинг мәліметтерін, абоненттік құрылғының желілеріндегі орналасқан жерін (мобильді байланыс желілері үшін техникалық регламенттің талаптарына сәйкес абоненттік құрылғының желілерде орналасқан жері), деректер беру желісіндегі мекенжайларды және деректер беру желісінде интернет-ресурстарға кіру мекенжайларын, интернет-ресурс идентификаторларын, деректер беру желісінің хаттамаларын қамтитын мәліметтер;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға немесе жеке тұлға;";
30-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30-1) мобильдік байланыс желісінің абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланыс сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақтың шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, мобильдік байланыс желілерінде (ұялы, транкингтік, спутниктік телекоммуникациялар желісінде және басқаларда) жұмыс істейтін жеке пайдаланудағы байланыс құралы;";

дополнить подпунктом 36-2) следующего содержания:
"36-2) защищенная связь – электрическая связь с использованием специальных средств защиты информации (кодированная связь, засекреченная связь, шифрованная связь);";
дополнить подпунктом 44-1) следующего содержания:
"44-1) президентская связь – специальная электрическая связь для обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан;";
подпункт 55) изложить в следующей редакции:
"55) сеть телекоммуникаций – совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских линий, соединительных линий и каналов связи), систем передачи и абонентских устройств;";
подпункт 64-1) изложить в следующей редакции:
"64-1) абонентское устройство сети фиксированной связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи, имеющее постоянное географически определяемое местоположение в рамках обслуживаемой территории и ресурсов нумерации, работающее в сетях фиксированной связи;";
дополнить подпунктом 65-1) следующего содержания:
"65-1) организационно-техническое мероприятие – совокупность средств, методов и решений, предназначенных для организации, создания, управления, совершенствования и эксплуатации сетей телекоммуникаций;";
подпункт 66) изложить в следующей редакции:
"66) сотовая связь – вид электрической связи, использующий деление обслуживаемой территории на ряд ячеек, обеспечивающий возможность непрерывности связи при перемещении абонента из ячейки в ячейку и предназначенный для двустороннего (многостороннего) обмена информацией, передаваемой посредством радиоволн;";
2) подпункт 12) статьи 7 исключить;
3) в статье 8:
в пункте 1:
подпункт 5-4) изложить в следующей редакции:
"5-4) обеспечение формирования, функционирования, сопровождения и развития единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи и предоставление доступа к ее ресурсам;";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) утверждение правил присоединения, отключения и пропуска трафика сетей операторов междугородной и международной связи к точке обмена интернет-трафиком;";
подпункт 6-7) исключить;
дополнить подпунктом 6-10) следующего содержания:
"6-10) утверждение порядка функционирования системы централизованного управления сетью оператора связи, включающего в себя:
организацию, регистрацию и эксплуатацию международных точек стыка;
комплекс организационно-технических мероприятий, формирование управляющих параметров;
технические требования к применяемым средствам связи и управлению ими;
обеспечение информационной безопасности на сетях связи;
ввод сетей связи в эксплуатацию и контроль за их исполнением;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разработка и принятие в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в области связи, в том числе порядка эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, а также ввоза их из-за границы, правил оказания услуг связи;";
подпункт 8-4) изложить в следующей редакции:
"8-4) распределение, присвоение (назначение) полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) гражданским пользователям, выдача разрешений судовой станции, включая присвоение позывного сигнала;";

мынадай мазмұндағы 36-2 тармақшамен толықтырылсын:
"36-2) қорғалған байланыс – ақпаратты қорғаудың арнаулы құралын қолданумен электрлік байланыс (кодталған байланыс, құпияландырылған байланыс, шифрланған байланыс);";
мынадай мазмұндағы 44-1) тармақшамен толықтырылсын:
"44-1) президенттік байланыс – Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге арналған арнайы электрлік байланыс;";
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55) телекоммуникация желісі – коммутациялық жабдықтан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кабельдік құрылыстардан (абоненттік жолдардан, жалғаным жолдары мен байланыс арналарынан), тарату жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын, телекоммуникациялар хабарламаларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;";
64-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"64-1) тіркелген байланыс желісінің абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланыс сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақтың және нөмірлену ресурстарының шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері бар, тіркелген байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдаланудағы байланыс құралы;";
мынадай мазмұндағы 65-1) тармақшамен толықтырылсын:
"65-1) ұйымдастырушылық-техникалық іс-шара – телекоммуникация желілерін ұйымдастыруға, құруға, басқаруға, жетілдіруге және пайдалануға арналған құралдардың, әдістердің және шешімдердің жиынтығы.";
66) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"66) ұялы байланыс – қызмет көрсетілетін аумақты бірқатар ұяшықтарға бөлуді пайдаланатын, абонент ұяшықтан ұяшыққа өткен кезде байланыстың үзіліссіз болу мүмкіндігін қамтамасыз ететін және радиотолқындар арқылы берілетін екіжақты (көпжақты) ақпарат алмасуға арналған электр байланысының түрі;";
2) 7-баптың 12) тармақшасы алып тасталсын;
3) 8-бапта:
1-тармақта:
5-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-4) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорын қалыптастыруды, жұмыс істеуін, сүйемелдеу мен дамытуды қамтамасыз ету және оның ресурстарына қол жеткізуге рұқсат беру;";
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) қалааралық және халықаралық байланыс операторларының желілерін интернет-трафик алмасу нүктесіне жалғау, ажырату мен трафикті өткізу қағидаларын бекіту;";
6-7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-10) тармақшамен толықтырылсын:
"6-10) байланыс операторының желісін орталықтандырылған басқару:
халықаралық түйісу нүктелерін ұйымдастыруды, тіркеу мен пайдалануды;
ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар кешенін, басқарушы параметрлерді қалыптастыруды;
қолданылатын байланыс құралдарына және оларды басқаруға қойылатын техникалық талаптарды;
байланыс желілерінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді;
байланыс желілерін пайдалануға енгізуді және олардың орындалуын бақылауды қамтитын жұмыс істеу тәртібін және жүйесін бекіту;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өз құзыретi шегiнде байланыс саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, оның iшiнде радиоэлектрондық құралдарды, жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ оларды шет елдерден әкелу тәртiбiн, байланыс қызметтерiн көрсету қағидаларын әзiрлеу және қабылдау;";
8-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-4) азаматтық пайдаланушыларға жиіліктер белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) бөлу, иелікке беру (тағайындау), шақыру сигналын иелікке беруді қоса алғанда, кеме станциясына рұқсаттар беру;";

подпункт 8-8) изложить в следующей редакции:
"8-8) утверждение правил регистрации абонентских устройств сети сотовой связи;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) отключение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в случае отсутствия уведомления о начале эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и (или) несоответствия технических характеристик установленным нормам;";
подпункт 19-15) изложить в следующей редакции:
"19-15) утверждение правил эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб;";
в пункте 2:
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) отключение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств гражданского назначения в случае отсутствия уведомления о начале эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и (или) несоответствия технических характеристик установленным нормам;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) участие в согласовании планов строительства и приемке в эксплуатацию сооружений связи, линий телекоммуникаций, за исключением сетей правительственной и президентской связи;";
дополнить подпунктом 9-7) следующего содержания:
"9-7) прием уведомлений о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств, включая радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства радиолюбительских служб;";
4) в пункте 2 статьи 9:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра на территории Республики Казахстан для радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения;";
подпункт 10) исключить;
5) в пункте 1 статьи 9-1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) техническое сопровождение мероприятий по международной координации ресурсов радиочастот и орбитальных позиций Республики Казахстан;";
подпункт 5) исключить;
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1) определяет и разрабатывает с территориальными подразделениями уполномоченного органа и территориальными подразделениями уполномоченных государственных органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на соответствующей административно-территориальной единице, планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, за исключением сетей подразделений правительственной и президентской связи;";

мынадай мазмұндағы 8-8) тармақшамен толықтырылсын:
"8-8) ұялы байланыс желісінің абонентік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны туралы хабарлама болмаған және (немесе) техникалық сипаттамалары белгіленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды өшіру;";
19-15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19-15) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту;";
2-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны туралы хабарлама болмаған және (немесе) техникалық сипаттамалары белгiленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда, азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды өшiру;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) үкіметтік және президенттік байланыс желілерін қоспағанда, байланыс ғимараттары, телекоммуникация желілері құрылысының жоспарларын келісуге және пайдалануға қабылдануына қатысу;";
мынадай мазмұндағы 9-7) тармақшамен толықтырылсын:
"9-7) радиоәуесқойлық қызметтің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын қоса алғанда, радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны қабылдау;";
4) 9-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиiлiктi құрылғылар үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттар беру;";
10) тармақша алып тасталсын;
5) 9-1-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының радиожиілік ресурстарын және орбиталық позициясын халықаралық үйлестіру жөніндегі іс-шараларды техникалық сүйемелдеуді;";
5) тармақша алып тасталсын;
6) 10-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қызметін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен және Қазақстан Республикасы әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер уәкілетті мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірге, үкіметтік және президенттік байланыс бөлімшелерінің желілерін қоспағанда, байланыс ғимараттарының, байланыс желілері мен басқа да инженерлік инфрақұрылым объектілері құрылысының жоспарларын айқындайды және әзірлейді;";

7) пункт 3 статьи 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"При совместном использовании радиочастот и радиоэлектронных средств для организации сотовой связи оплата за использование радиочастотного спектра осуществляется каждым оператором связи за присвоенную ему полосу частот, радиочастоту (радиочастотный канал) в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
8) пункт 5-1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5-1. Физическим и юридическим лицам запрещается передача права во временное или постоянное использование присвоенных им полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) другим физическим или юридическим лицам, за исключением случаев:
1) совместного использования радиочастот для внутрипроизводственной деятельности, при условии согласия основного пользователя радиочастотного спектра. На каждого пользователя оформляется отдельное разрешение на использование радиочастотного спектра.
2) совместного использования радиочастот, выделенных для организации сотовой связи. Совместное использование радиочастот оформляется договором.";
9) в статье 14:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Управление сетями связи при угрозе или возникновении чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан уполномоченным органом во взаимодействии с государственными органами по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, которые имеют право на приоритетное использование, а также приостановление деятельности сетей и средств связи, за исключением правительственной и президентской связи, сетей и средств связи экстренных служб.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Операторы связи на безвозмездной основе обязаны предоставлять единой дежурно-диспетчерской службе "112" услуги по определению местоположения звонящего абонента и рассылке коротких текстовых сообщений на абонентские устройства сотовой связи населения при угрозе или возникновении и снятии угрозы чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения, в интересах обороны, безопасности и правопорядка. Порядок использования сетей операторов связи в указанных целях устанавливается уполномоченным органом.";
10) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Взаимодействие операторов связи, оператора централизованной базы данных абонентских номеров, оператора единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность";

7) 11-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұялы байланысты ұйымдастыру үшін радиожиілікті және радиоэлектрондық құралдарды бірлесіп пайдалану кезінде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес тәртіппен оған иелікке берілген жиіліктер белдеуі, радиожиілік (радиожиілікті арнасы) үшін әрбір байланыс операторы жүзеге асырады.";
8) 12-баптың 5-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Жеке және заңды тұлғаларға иеленген жиілік, радиожиілік (радиожиілік арналарын) жолақтарын басқа жеке және заңды тұлғаларға, мына жағдайларды:
1) радиожиілік спектрін негізгі пайдаланушы келісім берген жағдайда, ішкі өндірістік қызмет үшін радиожиілікті бірлесіп пайдалануды қоспағанда, уақытша немесе тұрақты пайдалану құқығын беруге тыйым салынады. Әрбір пайдаланушыға радижиілік спектрін пайдалануға арналған жеке рұқсат ресімделеді.
2) ұялы байланыс ұйымына бөлінген радиожиілікті бірлесіп пайдалануды қоспағанда, уақытша немесе тұрақты пайдалану құқығын беруге тыйым салынады. Радиожиілікті бірлесіп пайдалану шартпен ресімделеді.";
9) 14-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері төнген немесе туындаған, сондай-ақ төтенше жағдай енгізілген кезде байланыс желілерін басқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша, үкiметтiк және президенттік байланысты, шұғыл қызметтердің байланыс желілері мен құралдарын қоспағанда, байланыс желiлерi мен құралдарын басымдықпен пайдалануға, сондай-ақ олардың қызметiн тоқтата тұруға құқығы бар мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Байланыс операторлары өтеусіз негізде бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметіне қоңырау шалушы абоненттің орналасқан жерін анықтау және әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатері төнген немесе қатер туындаған және жойылған, төтенше жағдай енгізілген кезде, қорғаныс, қауіпсіздік және құқық тәртібі мүддесінде халықтың ұялы байланысының абоненттік құрылғысына қысқа мәтіндік хабарлар жіберу жөнінде қызметтер көрсетуге міндетті. Көрсетілген мақсаттарда байланыс операторларының желілерін пайдалану тәртібін уәкілетті орган белгілейді.";
10) 15-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Байланыс операторларының, абоненттік нөмірлер мәліметтерінің орталықтандырылған дерекқоры операторының, ұялы байланыс желісі абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтары мәліметтерінің бірыңғай дерекқоры операторының жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара іс-қимылы";

подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять сбор и хранение служебной информации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Хранение служебной информации об абонентах осуществляется исключительно на территории Республики Казахстан. Запрещается передача служебной информации об абонентах за пределы Республики Казахстан, за исключением случаев оказания услуг связи абонентам Республики Казахстан, находящимся в роуминге;";
пункты 2, 2-1, 2-2, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. Операторы сотовой связи обязаны вести реестр идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи, работающих в их сети. В случае обнаружения в сети нескольких абонентских устройств сети сотовой связи с идентичными идентификационными кодами, оператор сотовой связи обязан уведомить об этом соответствующие органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2-1. Оператор централизованной базы данных абонентских номеров обязан обеспечить органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, доступ к сведениям о перенесенных абонентских номерах сотовой связи, находящихся в централизованной базе данных абонентских номеров.
2-2. Оператор единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи обязан обеспечить органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, доступ к единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств сети сотовой связи.";
"4. Взаимоотношения операторов связи, оператора централизованной базы данных абонентских номеров, оператора единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, регулируются в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности.
5. Операторы сотовой связи обязаны приостанавливать либо возобновлять по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению владельца абонентского устройства в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств сети сотовой связи.";
11) дополнить статьей 16-2 следующего содержания:
"Статья 16-2. Уведомление о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств
Физические и юридические лица, в том числе дипломатические и консульские представительства иностранных государств, до начала или прекращения эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств обязаны направить уведомление в территориальные подразделения уполномоченного органа по форме, определяемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";

1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қызметтік ақпаратты жинауды және сақтауды жүзеге асыруға міндетті. Абонеттер туралы қызметтік ақпаратты сақтау тек қана Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге роумингтегі Қазақстан Республикасының абоненттеріне байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайларды қоспағанда, абоненттер туралы қызметтік ақпаратты беруге тыйым салынады;";
2, 2-1, 2-2, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұялы байланыс операторлары олардың желілерінде жұмыс атқаратын ұялы байланыс желілерінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарының тізілімін жүргізуге міндетті. Желіде ұқсас идентификаттау кодтары бар бірнеше ұялы байланыс желілерінің абоненттік құрылғылары анықталған жағдайда ұялы байланыс операторы бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын тиісті органдарды хабардар етуге міндетті.
2-1. Абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорының операторы байланыс желілерінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорындағы ұялы байланыстың көшірілген абоненттік нөмірлері туралы мәліметтерге қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті.
2-2. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының операторы байланыс желілерінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорына қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті.";
"4. Байланыс операторларының, абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры операторының, ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқоры операторының жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара қарым-қатынастары осы Заңға және Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес реттеледі.
5. Ұялы байланыс операторлары ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес абоненттік құрылғы иесінің өтініші бойынша өз желісіндегі абоненттік құрылғының жұмысын идентификаттау коды бойынша тоқтата тұруға не оны жаңғыртуға міндетті.";
11) мынадай мазмұндағы 16-2-баппен толықтырылсын:
"16-2-бап. Радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
Жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану басталғанға дейін немесе тоқтатылғанға дейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне Қазақстан Республикасының рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айқындалған нысан бойынша хабарлама жолдауға міндетті.";

12) в статье 21:
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Операторы связи сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан, обязаны создавать за счет собственных средств систему централизованного управления своими сетями, которая должна быть расположена на территории Республики Казахстан.
Работники операторов связи, в функциональные обязанности которых входит работа со служебной информацией об абонентах, должны быть гражданами Республики Казахстан. Передача иным лицам в каком-либо виде управления собственными сетями связи операторов связи запрещается.
При создании сетей телекоммуникаций операторы связи обеспечивают технологическое соответствие телекоммуникационного оборудования сетей связи национальным стандартам, устанавливающим требования по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий.";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Порядок построения, управления, использования, распределения нумерации, организационно-технического обеспечения функционирования, информационной безопасности, пропуска трафика, условий взаимодействия и принятия в эксплуатацию (снятия с эксплуатации) сетей шифрованной, засекреченной, кодированной связи и сетей телекоммуникаций специального назначения определяют руководители уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, для обеспечения нужд которых предназначены данные сети.";
13) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Сети связи для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан
1. Правительственная связь обеспечивается органом национальной безопасности Республики Казахстан в порядке, утверждаемом Президентом Республики Казахстан.
Президентская связь обеспечивается Службой государственной охраны Республики Казахстан в порядке, утверждаемом Президентом Республики Казахстан.
Операторы связи производят модернизацию и развитие сетей телекоммуникаций общего пользования с учетом технических возможностей и оснащенности правительственной и президентской связи по согласованию с органом национальной безопасности и Службой государственной охраны Республики Казахстан.
Системы правительственной, президентской связи, шифрованная, засекреченная и кодированная связь обеспечиваются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

12) 21-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының бiрыңғай телекоммуникациялар желiсiне кiретін барлық санаттардағы желiлердің байланыс операторлары өз қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының аумағында орналасуға тиіс өз желiлерiн басқару орталықтары жүйесін құруға мiндеттi.
Функционалдық міндеттеріне абоненттер туралы қызметтік ақпараттармен жұмыс істеу кіретін байланыс операторларының қызметкерлері Қазақстан Республикасының азаматтары болуы тиіс. Байланыс операторларының өз желілерін қандай да бір басқару түрінде өзге адамдарға беруіне тыйым салынады.
Телекоммуникациялар желiлерiн құру кезiнде байланыс операторлары байланыс желiлерінің телекоммуникациялық жабдығының жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзуді қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды белгiлейтiн ұлттық стандарттарға технологиялық тұрғыдан сәйкес болуын қамтамасыз етедi.";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шифрланған, құпияландырылған, кодталған байланыс желілерін және арнайы мақсаттағы телекоммуникация желілерін құру, басқару, пайдалану, нөмірлеуді бөлу, жұмыс істеуін, ақпараттық қауіпсіздігін, трафик өткізуді, өзара іс-қимыл жасау және пайдалануға қабылдау (пайдаланудан шығару) шарттарын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету тәртібін осы желілер қажеттіліктерін өтеуге арналған Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының басшылары айқындайды.";
13) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының мұқтажына арналған байланыс желілері
1. Үкіметтік байланысты Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін тәртіппен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органы қамтамасыз етеді.
Президенттік байланысты Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін тәртіппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етеді.
Байланыс операторлары үкіметтік және президенттік байланыстың техникалық мүмкіндіктері мен жарақтандырылуын ескеріп, ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерін жаңғыртуды және дамытуды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органымен және Мемлекеттік күзет қызметімен келісе отырып жүргізеді.
Үкіметтік, президенттік байланыс жүйелері, шифрланған, құпияландырылған және кодталған байланыс Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қамтамасыз етіледі.

2. Порядок организации шифровальной работы в уполномоченных государственных органах, органах военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан и порядок обеспечения правительственной связи разрабатываются Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Порядок организации шифровальной работы в уполномоченных государственных органах, органах военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан утверждается Президентом Республики Казахстан.
4. Предоставление линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", осуществляется на договорной основе по ценам (тарифам), регулируемым уполномоченным органом, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
5. Порядок подготовки и использования ресурсов единой сети телекоммуникаций для обеспечения функционирования сетей телекоммуникаций специального назначения определяется Правительством Республики Казахстан.
6. Операторы связи обязаны обеспечивать приоритетное предоставление каналов и линий связи для нужд государственных органов, Службы государственной охраны, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан и принимать первоочередные и неотложные меры по замене каналов связи или их восстановлению в случае повреждения.
7. Операторы связи не вправе отключать каналы связи и (или) приостанавливать предоставление услуг правительственной и президентской связи, услуг связи Службе государственной охраны, органам военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан иначе как по решению суда.
8. Операторы связи обязаны предусмотреть на действующих и вновь строящихся сооружениях и узлах связи площади, необходимые для размещения технических средств, а также резервные емкости в линейно-кабельных сооружениях и гарантированное электропитание, используемые в интересах сетей телекоммуникаций специального назначения, правительственной и президентской связи.
9. При осложнении оперативной обстановки в мирное время, проведении особо важных работ и мероприятий операторы связи выделяют пользователям услугами связи, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность или имеющим полномочия на проведение особо важных работ и мероприятий, дополнительные каналы и прямые линии связи по отдельным заявкам на условиях временной аренды без оформления договоров с последующей компенсацией затрат, используя при необходимости рабочие каналы связи сети телекоммуникаций общего пользования.";

2. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарында, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарында шифрлау жұмысын ұйымдастыру тәртібін және үкіметтік байланыспен қамтамасыз ету тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті әзірлейді.
3. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарында, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарында шифрлау жұмысын ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
4. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мұқтаждары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс желілері мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және алаңдарды беру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган реттейтін бағалар (тарифтер) бойынша шарттық негізде жүзеге асырылады.
5. Арнаулы мақсаттағы телекоммуникация желілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін бірыңғай телекоммуникация желісінің ресурстарын дайындау және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасы Үкіметі айқындайды.
6. Байланыс операторлары Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, әскери басқару, ұлттық қауіпсiздiк және ішкі істер органдарының мұқтаждары үшiн байланыс арналары мен желiлерiн басымдықпен берудi қамтамасыз етуге және байланыс арналары бүлінген жағдайда оларды ауыстыру немесе қалпына келтiру бойынша бiрiншi кезектегi және шұғыл шараларды қолдануға мiндеттi.
7. Байланыс операторларының, сот шешiмiмен болмаса, байланыс арналарын ажыратуға және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне, әскери басқару, ұлттық қауiпсiздiк және ішкі iстер органдарына үкіметтік және президенттік байланыс қызметтерiн, байланыс қызметтерiн көрсетудi тоқтата тұруға құқығы жоқ.
8. Байланыс операторлары байланыстың жұмыс iстеп тұрған және жаңадан салынып жатқан құрылысжайлары мен тораптарында техникалық құралдарды орналастыру үшiн қажеттi алаңдарды, сондай-ақ арнайы мақсаттағы телекоммуникациялар, үкiметтiк және президенттік байланыс желілері мүддесінде пайдаланылатын желiлiк-кабельдiк құрылысжайлардағы резервтiк сыйымдылықтар мен кепiлдендірілген электрмен қоректендiруді көздеуге мiндеттi.
9. Бейбiт уақытта жедел жағдай шиеленiскен, аса маңызды жұмыстар мен iс-шаралар жүргізілген кезде байланыс операторлары жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыратын немесе аса маңызды жұмыстар мен iс-шараларды жүргiзуге уәкілеттiгi бар көрсетілетін байланыс қызметтерiн пайдаланушыларға жеке өтiнiмдер бойынша шарттарды ресiмдемей уақытша жалдау жағдайында шығындарды кейiннен өтей отырып, қажет болған жағдайда ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желiлерi байланысының жұмыс арналарын пайдалану арқылы қосымша арналар мен тiкелей байланыс желілерін бөліп береді.";

14) статью 25 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Обмен интернет-трафиком между операторами связи запрещено осуществлять через иностранных операторов за пределами Республики Казахстан.
5. Пропуск и обмен трафиком через точки обмена интернет–трафиком между всеми подключҰнными к точке обмена интернет–трафиком и операторами связи осуществляется безвозмездно.";
15) в статье 26:
пункт 3 исключить;
подпункт 2) пункта 3-1 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечить за счет собственных средств пропуск и функционирование точек обмена интернет-трафиком в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
16) подпункт 1) статьи 28-7 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают соответствие технических характеристик и условий эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств параметрам, изложенным в уведомлении о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств, а также установленным правилам и нормам;";
17) в статье 29:
дополнить пунктом 4-3 следующего содержания:
"4-3. Операторы связи на основании договора могут совместно использовать объекты инженерной инфраструктуры, телекоммуникационное оборудование и сети связи.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При строительстве зданий, сооружений и объектов государственных органов, организаций, работники которых являются абонентами сети правительственной и президентской связи, а также при изменении их местонахождения проектирование и прокладка соединительных линий и внутренних сетей связи специального назначения осуществляются заказчиками строительства за счет собственных средств.";
18) статью 29-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 29-2. Предоставление в пользование сетей телекоммуникаций для системы экстренного вызова при авариях и катастрофах
Оператор сотовой связи обязан на безвозмездной основе предоставлять в пользование оператору системы экстренного вызова свои сети сотовой связи для передачи сообщений о дорожно-транспортных происшествиях и иных чрезвычайных ситуациях на автомобильных дорогах и установления двусторонней голосовой связи с оператором системы экстренного вызова.";
19) пункт 4 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"4. Получение от оператора связи служебной информации допускается только с согласия абонента и в случаях, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона.
Прослушивание телефонных переговоров, ознакомление с сообщениями телекоммуникаций, задержка, осмотр и выемка почтовых отправлений и документальной корреспонденции, получение сведений о них, а также иные ограничения тайны связи допускаются только в случаях и в порядке, установленных законами Республики Казахстан.
В целях выявления незарегистрированных абонентских номеров сотовой связи доступ к служебной информации (абонентский номер, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование юридического лица) осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

14) 25-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Байланыс операторлары арасында интернет-трафик алмасуды Қазақстан Республикасынан тыс жерде шетел операторлары арқылы жүзеге асыруға тыйым салынады.
5. Интернет-трафик алмасу нүктесіне барлық қосылғандар мен байланыс операторлары арасында интернет-трафик алмасу нүктесі арқылы трафикті өткізу және алмасу тегін жүзеге асырылады.";
15) 26-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
3-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өз қаражаты есебінен интернет-трафик алмасу нүктелерін өткізуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;";
16) 28-7-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың техникалық сипаттамалары мен пайдаланылу шарттарының радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламада жазылған параметрлерге, сондай-ақ белгiленген қағидалар мен нормаларға сай келуiн қамтамасыз етедi;";
17) 29-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-3-тармақпен толықтырылсын:
"4-3. Байланыс операторлары шарт негізінде инженерлік инфрақұрылым объектілерін, телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс желілерін бірлесіп пайдалана алады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жұмыскерлерi үкiметтiк және президенттік байланыс желiсiнiң абоненттерi болып табылатын мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың ғимараттарын, құрылысжайлары мен объектiлерiн салу кезiнде, сондай-ақ олардың орналасқан жерi өзгерген кезде қосу желiлерiн және арнаулы мақсаттағы iшкi байланыс желiлерiн жобалау мен тартуды құрылысқа тапсырыс берушiлер өз қаражаты есебiнен жүзеге асырады.";
18) 29-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-2-бап. Авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру жүйесі үшін телекоммуникация желілерін пайдалануға беру
Ұялы байланыс операторы шұғыл шақыру жүйесінің операторына автомобиль жолдарындағы жол-көлік оқиғалары және өзге де төтенше жағдайлар туралы хабарламаларды беру және шұғыл шақыру жүйесінің операторымен екіжақты дауыс байланысын орнату үшін өзінің ұялы байланыс желісін пайдалануға өтеусіз негізде беруге міндетті.";
19) 36-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Байланыс операторынан қызметтiк ақпарат алуға абоненттің келiсiмiмен ғана және осы Заңның 15-бабында көзделген жағдайларда жол беріледi.
Телефонмен сөйлесудi тыңдауға, телекоммуникация хабарламаларымен танысуға, пошта жөнелтiмдерi мен құжаттамалық хат-хабарларды кiдiртуге, қарап-тексеруге және алуға, олар туралы мәлiметтер алуға, сондай-ақ байланыс құпияларын өзге де шектеулерге Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларда және тәртiппен ғана жол беріледі.
Ұялы байланыстың тіркелмеген абоненттік нөмірлерін анықтау мақсатында қызметтік ақпаратқа (абоненттік нөмір, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), заңды тұлғаның атауы) қол жеткізу Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";

20) статью 36-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 36-2. Регистрация абонентских устройств сети сотовой связи
1. Идентификационные коды абонентских устройств сети сотовой связи на территории Республики Казахстан вносятся в единую базу данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи.
2. Ввоз, производство и распространение абонентских устройств сети сотовой связи с измененными и (или) дублированными идентификационными кодами, а также программное обеспечение и оборудование, предназначенные и (или) используемые для изменения идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи, запрещены.
3. Оператору сотовой связи запрещается предоставлять услуги по незарегистрированным абонентским устройствам сети сотовой связи, за исключением случаев, предусмотренных правилами регистрации абонентских устройств сети сотовой связи.
4. Порядок регистрации абонентских устройств сети сотовой связи в единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи, а также функционирования и (или) ведения единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи, предоставления доступа операторам сотовой связи к единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи в целях обеспечения ее функционирования определяется правилами регистрации абонентских устройств сети сотовой связи.
5. Операторы сотовой связи обязаны обеспечить предоставление оператору единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи сведений из реестра идентификационных кодов абонентских устройств сети сотовой связи в порядке, определяемом правилами регистрации абонентских устройств сети сотовой связи.
6. Операторы сотовой связи самостоятельно несут все затраты на модернизацию сети, информационных систем и программного обеспечения.";
21) статью 39-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 39-1. Порядок использования абонентского номера при получении услуг в электронной форме посредством абонентского устройства сети сотовой связи
1. Абонент вправе получать услуги в электронной форме посредством абонентского устройства сети сотовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Для получения услуг в электронной форме посредством абонентского устройства сети сотовой связи абоненту необходимо подключить абонентский номер, предоставленный оператором сотовой связи, к учетной записи веб-портала "электронного правительства".

20) 36-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-2-бап. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтары ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорына енгізіледі.
2. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын өзгерген және (немесе) қайталанған идентификаттау кодтарымен әкелуге, өндіруге және таратуға, сондай-ақ ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарын өзгертуге арналған және (немесе) сол үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылым мен жабдыққа тыйым салынған.
3. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұялы байланыс операторына ұялы байланыс желісінің тіркелмеген абоненттік құрылғылары арқылы қызметтер көрсетуге тыйым салынады.
4. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорында ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу, сондай-ақ ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының жұмыс істеу және (немесе) оны жүргізу, ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ұялы байланыс операторларының оған қол жеткізу тәртібі ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында айқындалады.
5. Ұялы байланыс операторлары ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының операторына ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында айқындалатын тәртіппен ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары идентификаттау кодтарының тізілімінен мәліметтердің берілуін қамтамасыз етуге міндетті.
6. Ұялы байланыс операторлары желіні, ақпараттық жүйені және ақпараттық қамтылымды жаңғыртудың барлық шығынын өздері көтереді.";
21) 39-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-1-бап. Ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу кезінде абоненттік нөмірді пайдалану тәртібі
1. Абонент Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алуға құқылы.
2. Абонент ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу үшін ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірді "электрондық үкіметтің" веб-порталының есептік жазбасына қосуы қажет.

3. Идентификация абонента осуществляется по его абонентскому номеру, предоставленному оператором сотовой связи.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, для получения услуг в электронной форме посредством абонентского устройства сети сотовой связи абонент использует электронную цифровую подпись.";
22) дополнить статьей 39-2 следующего содержания:
"Статья 39-2. Оказание услуг связи
1. Оказание услуг связи на территории Республики Казахстан осуществляется резидентами Республики Казахстан.
2. Организация услуг связи, предусматривающая использование космических аппаратов, присвоение (назначение) полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), осуществляется только при условии использования космических аппаратов, принадлежащих резидентам Республики Казахстан и (или) иностранным юридическим лицам, и оказания ими услуг через филиалы и (или) представительства иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республике Казахстан.
3. Оказание услуг предоставления транспондерной емкости космических аппаратов осуществляется с обеспечением резервирования по запросу оператора связи.";
23) статью 40 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Операторам связи запрещается оказание услуг связи без введения сведений об абоненте в систему сбора и хранения служебной информации об абонентах.";
24) пункт 1-1 статьи 41-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. В случае распространения по сети телекоммуникаций информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению вступившими в законную силу судебными актами или законами Республики Казахстан, а также доступ к которой был временно приостановлен внесенным в уполномоченный орган предписанием Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителями об устранении нарушений закона, операторы связи и (или) государственная техническая служба по предписанию уполномоченного органа обязаны принять незамедлительные меры по ограничению доступа к запрещенной информации.".
10. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 10, ст. 50; № 14, ст. 72; № 20-IV, ст. 113; № 21-III, ст. 135; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 156, 158; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, cт. 119):
пункт 3 статьи 43 дополнить подпунктом 11-2) следующего содержания:

3. Абонентті идентификаттау оның ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу үшін абонент электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланады.";
22) мынадай мазмұндағы 39-2-баппен толықтырылсын:
"39-2-бап. Байланыс қызметтерін көрсету
1. Қазақстан Республикасының аумағында байланыс қызметтерін көрсетуді Қазақстан Республикасының резиденттері жүзеге асырады.
2. Ғарыш аппараттарын пайдалануды қарастыратын байланыс қызметтерін ұйымдастыру тек Қазақстан Республикасының резиденттеріне және (немесе) шетелдік заңды тұлғаларға тиесілі ғарыш аппараттарын пайдаланған жағдайда және Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары және (немесе) өкілдіктері арқылы қызмет көрсеткен жағдайда ғана жүзеге асырылады.
3. Ғарыш аппараттарының транспондерлік сыйымдылығын ұсыну қызметін көрсету байланыс операторының сұрау салуы бойынша резервте қалдыруды қамтамасыз ете отырып жүзеге асырылады.";
23) 40-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Байланыс операторларына абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинау және сақтау жүйесіне абонент туралы мәліметтерді енгізбей байланыс қызметтерін көрсетуге тыйым салынады.";
24) 41-1-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Заңды күшіне енген сот актілерімен немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынған немесе өзге де түрде таратылуы шектелген, сондай-ақ қолжетімділігі Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарларының уәкілетті органға заң бұзушылықтарды жою туралы енгізген нұсқамасымен уақытша тоқтатыла тұрған ақпарат телекоммуникациялар желісі арқылы таратылған жағдайда, уәкілетті органның нұсқамасы бойынша байланыс операторлары және (немесе) мемлекеттік техникалық қызмет тыйым салынған ақпаратқа қолжетімділікті шектеу бойынша шұғыл шаралар қолдануға міндетті.".
10. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат):
43-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 11-2) тармақшамен толықтырылсын:

"11-2) обеспечение доступа обучающихся, воспитанников к сети интернет с использованием услуг операторов связи, предназначенных для ограничения доступа детей к информации, причиняющей вред их здоровью и развитию;".
11. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 24; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-V, ст.156):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) детская телепрограмма – телепрограмма, предназначенная для детей в возрасте до 12 лет, имеющая характерный для данной возрастной группы сюжет;
1-2) образовательная телепрограмма – телепрограмма, предназначенная для широкого круга лиц, содержание которой направлено на обучение телезрителя, в системе конкретных знаний в той или иной области науки, культуры, производства, искусства, социальной жизни;
1-3) религиозная телепрограмма – телепрограмма, направленная на информирование и повышение грамотности населения по вопросам религиозной сферы;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) распространитель индивидуальных спутниковых и эфирно приемных устройств – физическое или юридическое лицо, распространяющее карты условного доступа к услугам операторов телерадиовещания, оборудование, предназначенное для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, имеющих лицензию в области телерадиовещания и обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) ретрансляция – прием и одновременное, либо в записи, распространение теле-, радиопрограмм, теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и распространением в сетях телекоммуникаций;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) телегазета – информация, публикуемая в периодических печатных изданиях, а также в сети интернет-ресурсов собственников периодических печатных изданий, распространяемая операторами телерадиовещания в электронном формате для неограниченного круга лиц;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) пакет теле-, радиоканалов – совокупность теле-, радиоканалов, сформированных оператором телерадиовещания для распространения посредством многоканального вещания и сетям телекоммуникаций;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) телерадиовещание – формирование и (или) распространение теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и распространением в сетях телекоммуникаций для публичного приема потребителем в открытом или кодированном виде;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) трансляция – первичное распространение сигнала теле-, радиоканалов с использованием технических средств телекоммуникаций и распространением в сетях телекоммуникаций;";

"11-2) балалардың денсаулығына және дамуына зиянын тигізетін ақпаратқа қолжетімділікті шектеуге арналған, байланыс операторларының көрсетілетін қызметтерін пайдалана отырып, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің Интернет желісіне қол жеткізуін қамтамасыз ету;".
11. "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 24-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-V, 156-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) балалар телебағдарламасы – 12 жасқа дейінгі балаларға арналған, осы жастағы топ үшін сюжеттік сипаты бар телебағдарлама;
1-2) білім беру телебағдарламасы – мазмұны телекөрерменді оқытуға бағытталған, ғылымның, мәдениеттің, өндірістің, өнердің, әлеуметтік өмірдің қандай да бір саласындағы нақты білім жүйесінде адамдардың көпшілік тобына арналған телебағдарлама;
1-3) діни телебағдарлама – дін саласы мәселелері бойынша халықты ақпараттандыруға және олардың сауаттылығын арттыруға бағытталған телебағдарлама;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын таратушы – телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы бар және Қазақстан Республикасының аумағында өзінің спутниктік хабар тарату жүйесіне ие телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиосигналды дара қабылдауға арналған жабдықты, телерадио хабарларын тарату операторларының көрсетілетін қызметтеріне шартты қолжетімділік карталарын тарататын жеке немесе заңды тұлға;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ретрансляция – телекоммуникациялардың техникалық құралдарын пайдалана отырып және телекоммуникациялар желілерінде тарата отырып, теле-, радиобағдарламаларды, теле-, радиоарналарды қабылдау және сонымен бір мезгілде не жазып алып тарату;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) телегазет – мерзімді баспасөз басылымдарында, сондай-ақ мерзімді баспасөз басылымдарын меншік иелерінің Интернет-ресурстары желісінде жарияланатын, телерадио хабарларын тарату операторлары электрондық форматта адамдардың шектеусіз тобы үшін тарататын ақпарат;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) теле-, радиоарналар топтамасы – көпарналы хабар тарату және телекоммуникациялар желілері арқылы тарату үшін телерадио хабарларын тарату операторы қалыптастырған теле-, радиоарналардың жиынтығы;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) телерадио хабарларын тарату – телекоммуникациялардың техникалық құралдарын пайдалана отырып және телекоммуникациялар желілерінде тарата отырып, теле-, радиоарналарды ашық немесе кодталған түрде тұтынушының жария қабылдауы үшін қалыптастыру және (немесе) тарату;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) трансляция – телекоммуникациялардың техникалық құралдарын пайдалана отырып және телекоммуникациялар желілерінде тарата отырып, теле-, радиоарналардың сигналын бастапқы тарату;";

дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) карта условного доступа – устройство, содержащее идентификатор индивидуальных спутниковых и эфирно приемных устройств, обеспечивающее доступ абонента к услугам оператора телерадиовещания;";
2) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые и нормативные технические акты в области телерадиовещания, в том числе правила оказания услуг телерадиовещания;";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области телерадиовещания;";
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области технического сопровождения телерадиовещания;";
3) пункт 2 статьи 14 исключить;
4) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Тарифы на услуги в области телерадиовещания
Тарифы на услуги по распространению теле-, радиоканалов в многоканальном вещании и сетях телекоммуникаций устанавливаются операторами телерадиовещания самостоятельно на основе обоснованных затрат, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.";
5) часть первую пункта 3 статьи 18-1 изложить в следующей редакции:
"3. Деятельность собственников иностранных теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан, имеющих в уставном капитале полностью или частично государственный пакет акций (долей, паев), а также аффилиированных с ними лиц осуществляется с образованием на территории Республики Казахстан юридического лица с участием в уставном капитале не более двадцати процентов пакета акций (долей, паев) иностранных юридических лиц.";
6) подпункты 2) и 3) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивают соблюдение технических параметров формируемых теле-, радиоканалов в соответствии с требованиями национальных стандартов телерадиовещания, а также техническими параметрами качества телерадиовещания;
3) обеспечивают качество подачи теле-, радиоканалами теле-, радиопрограмм в соответствии с правилами присоединения технических средств телерадиовещания к сетям операторов телерадиовещания, технической эксплуатации систем телерадиовещания и требованиями национальных стандартов телерадиовещания, а также техническими параметрами телерадиовещания;";

мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) шартты қолжетімділік картасы – абоненттің телерадио хабарларын тарату операторының көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларының идентификаторын қамтитын құрылғы;";
2) 7-бапта:
1-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылғаны анықталған кезде ұйғарымдар береді;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылғаны анықталған кезде ұйғарымдар береді;";
3) 14-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
4) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Телерадио хабарларын тарату саласындағы көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, көпарналы хабар таратуда және телекоммуникациялар желілерінде теле-, радиоарналарды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердi телерадио хабарларын тарату операторлары негiзделген шығындар негiзiнде дербес белгiлейдi.";
5) 18-1-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жарғылық капиталында толық немесе ішінара мемлекеттік акциялар (үлестер, пайлар) пакеті, сондай-ақ олармен үлестес тұлғалары бар Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдік теле-, радиоарналардың иелерінің қызметі Қазақстан Республикасының аумағында жарғылық капиталына шетелдік заңды тұлғалар акцияларының (үлестерінің, пайларының) пакеті жиырма пайыздан аспай қатыстырылатын заңды тұлғаны құра отырып жүзеге асырылады.";
6) 23-баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қалыптастырылатын теле-, радиоарналардың техникалық параметрлерінің телерадио хабарларын таратудың ұлттық стандарттарының талаптарын, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін сақтауын қамтамасыз етеді;
3) телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу, телерадио хабарларын тарату жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларына және телерадио хабарларын таратудың ұлттық стандарттарының талаптарына, сондай-ақ телерадио хабарларын таратудың техникалық параметрлеріне сәйкес теле-, радиоарналардың теле-, радиобағдарламалар беру сапасын қамтамасыз етеді;";

7) в статье 24:
в пункте 1
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Операторы телерадиовещания осуществляют деятельность по распространению теле-, радиоканалов в сетях телекоммуникаций путем:";
подпункт 3) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Положение настоящего подпункта не распространяется на случаи, предусмотренные пунктом 2 статьи 34 настоящего Закона.";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) трансляции и (или) ретрансляции иностранных теле-, радиоканалов, прошедших процедуру постановки на учет в соответствии со статьей 19 настоящего Закона, на основании договоров, заключенных между оператором телерадиовещания и иностранной теле-, радиокомпанией или представительством иностранного юридического лица, зарегистрированного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Операторы телерадиовещания вправе осуществлять деятельность по распространению телегазеты в сетях телекоммуникаций.";
пункт 2 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"оператор телерадиовещания, получающий сигнал в цифровом формате, обязан обеспечить постоянную неизменную скорость программного потока не ниже значения, полученного в точке присоединения к сети от источника телерадиопрограммы и точке доступа клиента к услуге телерадиовещания;
осуществлять трансляцию и (или) ретрансляцию отечественных теле-, радиоканалов в соответствии с техническими параметрами качества телерадиовещания.";
8) пункт 2 статьи 25 дополнить подпунктом 8) и частью второй следующего содержания:
"8) обеспечивает резервирование спутникового ресурса на спутнике для распространения обязательных теле-, радиоканалов на сетях цифрового и аналогового эфирного вещания.
Национальный оператор телерадиовещания вправе осуществлять деятельность по распространению телегазеты в сетях телекоммуникаций.";
9) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Защита интересов национального телерадиовещания
1. В еженедельном объеме телерадиовещания отечественных телеканалов количество отечественных телепрограмм, за исключением рекламы, должно составлять:
с 1 января 2018 года – не менее пятидесяти процентов.
2. В еженедельном объеме радиовещания отечественных радиоканалов количество музыкальных произведений казахстанских авторов либо исполнителей и отечественных радиопрограмм, за исключением рекламы, должно составлять:
1) с 1 января 2018 года – не менее сорока пяти процентов;

7) 24-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Телерадио хабарларын тарату операторлары телекоммуникация желілерінде:";
3) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"осы тармақшаның ережесі осы Заңның 34-бабы 2-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Осы Заңның 19-бабына сәйкес есепке қою рәсімінен өткен шетелдік теле-, радиоарналарды телерадио хабарларын тарату операторы мен шетелдік теле-, радиокомпания немесе Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген шетелдік заңды тұлғаның өкілдіктері арасында жасалған шарттардың негізінде трансляциялау және (немесе) ретрансляциялау;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Телерадио хабарларын тарату операторлары телекоммуникация желілерінде телегазет тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқылы.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"цифрлық форматта сигнал алатын телерадио хабарларын тарату операторы бағдарламалық ағынның тұрақты өзгеріссіз жылдамдығын телерадио бағдарламалар көзінен желіге жалғанған нүктеден және телерадио хабарларын таратудың көрсететін қызметіне клиенттің қолжетімділік нүктесінен алынған мәннен төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге;
телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлеріне сәйкес отандық теле-, радиоарналарды трансляциялауды және (немесе) ретрансляциялауды жүзеге асыруға міндетті.";
8) 25-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен және екінші бөлікпен толықтырылсын:
"8) цифрлық және аналогтық эфирлік хабар тарату желілерінде міндетті теле-, радиоарналарды таратуға арналған спутникте спутниктік ресурстарды резервтеуді қамтамасыз етеді.
Ұлттық телерадио хабарларын тарату операторы телекоммуникация желілерінде телегазет тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқылы.";
9) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Ұлттық телерадио хабарларын таратудың мүдделерін қорғау
1. Отандық телеарналардың телерадио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінде, жарнаманы қоспағанда, отандық телебағдарламалардың саны:
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап – елу пайыздан кем емес мөлшерді құрауға тиіс.
2. Отандық радиоарналардың радио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінде, жарнаманы қоспағанда, қазақстандық авторлардың не орындаушылардың музыкалық шығармаларының және отандық радиобағдарламалардың саны:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап – қырық бес пайыздан кем емес;

2) с 1 января 2020 года – не менее пятидесяти процентов.";
10) пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Не менее одной телепрограммы новостного характера в период с шестнадцати до двадцати двух часов местного времени обеспечивается сурдопереводом или переводом в виде субтитров.
Обязательные сообщения, размещаемые на телеканалах, обеспечивается сурдопереводом или переводом в виде субтитров.";
11) пункт 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"2. Размер дополнительной информации, носящей характер коммерческой рекламы, не должен превышать двадцати пяти процентов площади кадра и нарушать текстовый или информационный материал в телепрограммах.";
12) пункт 3 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"3. Ретрансляция теле-, радиоканала, теле-, радиопрограммы допускается исключительно на основании договора, заключенного между оператором телерадиовещания и теле-, радиокомпанией или представительством иностранного юридического лица, зарегистрированного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств.";
13) статью 37 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Распространение карт условного доступа к услугам операторов телерадиовещания и оборудования, предназначенного для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, не имеющих лицензию в области телерадиовещания и не обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан, запрещается.
5. Деятельность распространителей индивидуальных спутниковых и эфирно приемных устройств осуществляется в порядке, предусмотренном правилами оказания услуг телерадиовещания.";
14) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Распространение теле-, радиоканалов для публичного показа
В залах ожидания зданий государственных органов и организаций для публичного показа распространяются исключительно отечественные теле-, радиоканалы.".
12. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 7, ст. 35, 2015 г., № 22-V, cт. 156):
статью 16 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Особенности трансграничной передачи служебной информации об абонентах и (или) пользователях услуг связи определяются Законом Республики Казахстан "О связи".".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, cт. 45; № 7-I, cт. 50; № 7-II, cт. 53; № 8-I, cт. 62; № 8-II, cт. 68; № 12, cт. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7):

2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – елу пайыздан кем емес мөлшерді құрауға тиіс.";
10) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жаңалықтар сипатындағы кем дегенде бір телебағдарлама жергілікті уақыт бойынша сағат он алтыдан жиырма екіге дейінгі аралықта сурдоаудармамен немесе субтитрлер түріндегі аудармамен қамтамасыз етіледі.
Телеарналарда орналастырылатын міндетті хабарламалар сурдоаудармамен немесе субтитрлер түріндегі аудармамен қамтамасыз етіледі.";
11) 32-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Коммерциялық жарнама сипатындағы қосымша ақпараттың көлемі кадр алаңының жиырма бес пайызынан аспауға және телебағдарламалардағы мәтiндiк немесе ақпараттық материалды бұзбауға тиіс.";
12) 34-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Теле-, радиоарнаны, теле-, радиобағдарламаны ретрансляциялауға тек қана телерадио хабарларын тарату операторы мен теле-, радиокомпания немесе Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген шетелдік заңды тұлғаның өкілдіктері арасында жасалған шарттың негізінде жол беріледі.";
13) 37-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Телерадио хабарларын тарату операторларының көрсетілетін қызметтеріне шартты қолжетімділік картасын және телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы жоқ және Қазақстан Республикасының аумағында меншікті спутниктік хабар тарату жүйесіне ие емес телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиосигналын дара қабылдауға арналған жабдықтарға таратуға тыйым салынады.
5. Дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын таратушылардың қызметі телерадио хабарларын тарату қызметін көрсету қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
14) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Теле-, радиоарналарды көпшілікке көрсету үшін тарату
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ғимараттарының күту залдарында көпшілікке көрсету үшін тек отандық теле-, радиоарналар ғана таратылады.".
12. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 7, 35-құжат, 2015 ж., № 22-V, 156-құжат):
16-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпараттың трансшекаралық берілуінің ерекшеліктері "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.";
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат):

1) в приложении 2 пункт 146 исключить;
2) приложение 3 дополнить пунктом 56 следующего содержания:
"56. Уведомление о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств.".
14. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-VII, cт. 116):
1) подпункт 20) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"20) сервисный контракт – договор государственно-частного партнерства, предусматривающий оказание услуг в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан;";
2) статью 10 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Реализация проекта государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации.";
3) пункт 2 статьи 31 дополнить частью второй следующего содержания:
"Определение частного партнера и заключение договора государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации осуществляются в соответствии с законодательством об информатизации без применения норм настоящего Закона.".
15. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст. 155; 2016 г., № 24, ст. 126):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) договор государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации – сервисный контракт, определяющий права, обязанности, ответственность сторон и иные условия при оказании государственным органам информационно-коммуникационных услуг, сторонами которого являются государственный орган, оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и поставщик сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры;
3-2) проект государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации – совокупность последовательных мероприятий по созданию информационно-коммуникационной услуги, предусматривающей обязательное участие в договоре государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации государственных органов, оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и поставщиков сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) интеграция объектов информатизации – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между объектами информатизации на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;";

1) 2-қосымшада 146-тармақ алып тасталсын;
2) 3-қосымша мынадай мазмұндағы 56-тармақпен толықтырылсын:
"56. Радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама.";
14. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2015 ж., № 20-VII, 116-құжат):
1) 1-баптың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) сервистік келісімшарт – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, қызметтер көрсетуді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты;";
2) 10-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуы Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 31-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жекеше әріптесті айқындау және ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу осы заңның нормалары қолданылмай, ақпараттандыру туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.";
15. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат; 2016г. № 24, 126-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты – мемлекеттік орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдарының операторы және сервистік бағдарламалық өнімдерді беруші немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері тараптары болып табылатын мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді көрсету кезінде тараптардың құқықтарын, міндеттерін, жауапкершілігін және өзге де жағдайларын айқындайтын сервистік келісімшарт;
3-2) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы – ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына мемлекеттік органдардың, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының және сервистік бағдарламалық өнімдерді берушілердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің міндетті түрде қатысуын көздейтін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді жасау жөніндегі дәйекті іс-шаралар жиынтығы;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы – деректерді берудің Қазақстан Республикасында пайдаланылатын стандарттық хаттамалары негізінде ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;";

дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) задание на проектирование информационно-коммуникационной услуги – документ, отражающий технические, организационные и иные требования к информационно-коммуникационной услуге, оказываемой государственным органам оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также предельную стоимость информационно-коммуникационной услуги;";
дополнить подпунктом 47-1) следующего содержания:
"47-1) профиль защиты – перечень минимальных требований к безопасности программных и технических средств, являющихся компонентами объектов информатизации;";
дополнить подпунктом 53-1) следующего содержания:
"53-1) внешний шлюз "электронного правительства" – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в единой транспортной среде государственных органов с информационными системами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов;";
2) в статье 7:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) утверждает правила интеграции объектов информатизации "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) утверждает правила функционирования и технические требования к внешнему шлюзу "электронного правительства";";
подпункты 24) и 25) изложить в следующей редакции:
"24) утверждает методику расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов по согласованию с уполномоченным органом по бюджетному планированию;
25) разрабатывает и утверждает методики оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий;";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) проводит оценку эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий и оценку качества оказания государственных услуг в электронной форме;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) утверждает задание на проектирование информационно-коммуникационной услуги, разработанное сервисным интегратором "электронного правительства";";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) выдает отраслевое заключение на концепцию проекта государственно-частного партнерства в сфере информатизации, за исключением проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;";
дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:
"42-1) осуществляет мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, а также мониторинг исполнения обязательств в период исполнения договорных отношений;";
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"43) осуществляет межведомственную координацию по вопросам функционирования единого шлюза доступа к интернету и единого шлюза электронной почты "электронного правительства";";
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
"50) согласовывает технические задания на создание или развитие информационных систем государственных юридических лиц и негосударственных информационных систем, предназначенных для формирования государственных электронных информационных ресурсов;";
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) утверждает перечень информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов и сервисных программных продуктов;";

мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді жобалауға арналған тапсырма – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мемлекеттік органдарға көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтеріне қойылатын техникалық, ұйымдастырушылық және өзге де талаптарды, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің шекті құнын бейнелейтін құжат;";
мынадай мазмұндағы 47-1) тармақшамен толықтырылсын:
"47-1) қорғау бейіні – ақпараттандыру объектілерінің құрамбөліктері болып табылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың қауіпсіздігіне қойылатын ең төменгі талаптар тізбесі;";
мынадай мазмұндағы 53-1) тармақшамен толықтырылсын:
"53-1) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі – мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасынан тысқары тұрған ақпараттық жүйелермен мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасында тұрған ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;".
2) 7-бапта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзінің жұмыс істеу қағидаларын және техникалық талаптарын бекітеді;";
24) және 25) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"24) бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу әдістемесін бекітеді;
25) мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалауды және электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалауды жүргізеді;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы әзірлеген ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді жобалауға арналған тапсырманы бекітеді;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоспағанда, ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасына салалық қорытынды береді;";
мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:
"42-1) шарттық қатынастарды орындау кезеңінде ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының жүзеге асырылуына мониторинг жүргізуді жүзеге асырады;";
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43) Интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзінің және "электрондық үкіметтің" электрондық поштасының бірыңғай шлюзінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады;";
50) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"50) мемлекеттік заңды тұлғаның ақпараттық жүйелерін және мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерді құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды келіседі;";
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"54) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін және сервистік бағдарламалық өнімдерді құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдаланылуға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесін бекітеді;";

дополнить подпунктами 63-1), 63-2), 63-3), 63-4), 63-5), 63-6) и 63-7) следующего содержания:
"63-1) осуществляет согласование перечня проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, сформированного сервисным интегратором;
63-2) утверждает правила проведения мониторинга неизменности условий функционирования и функциональности объектов информатизации "электронного правительства" в соответствии с требованиями информационной безопасности;
63-3) утверждает правила функционирования и организационно-технического взаимодействия между государственной технической службой, операторами связи и пользователями единого шлюза доступа к интернету, а также правила функционирования и организационно-технического взаимодействия между государственной технической службой, оператором и пользователями единого шлюза электронной почты "электронного правительства";
63-4) утверждает методику разработки профилей защиты;
63-5) утверждает профили защиты;
63-6) осуществляет контроль за исполнением государственными органами требований утвержденных профилей защиты;
63-7) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области информатизации;";
3) в статье 12:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает задание на проектирование информационно-коммуникационной услуги;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) сопровождает проведение оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий и оценку качества оказания государственных услуг в электронной форме;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) организует интеграцию объектов информатизации "электронного правительства" и национального шлюза Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) формирует перечень проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;";
4) в статье 13:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) имеет право привлекать объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры иных лиц для развития информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также лиц для осуществления сопровождения и системно-технического обслуживания информационных систем государственных органов;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) оказывает услуги связи государственным органам, их подведомственным организациям, органам местного самоуправления, а также иным субъектам информатизации, определенным уполномоченным органом и подключенным к единой транспортной среде государственных органов, для функционирования их электронных информационных ресурсов и информационных систем. Для оказания услуг связи имеет право привлекать иных лиц в качестве субподрядчиков (соисполнителей) услуг.";

мынадай мазмұндағы 63-1) 63-2), 63-3), 63-4), 63-5), 63-6) және 63-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"63-1) сервистік интегратор қалыптастырған ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары тізбесін келісуді жүзеге асырады;
63-2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу және функционалдылығы шарттарының өзгермейтіндігіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекітеді;
63-3) мемлекеттік техникалық қызмет, байланыс операторы және интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзін пайдаланушылар арасында жұмыстың атқарылуы және ұйымдастыру-техникалық өзара іс-қимыл қағидаларын, сондай-ақ мемлекеттік техникалық қызмет, оператор және "электрондық үкіметтің" электрондық поштасының бірыңғай шлюзін пайдаланушылар арасында жұмыстың атқарылуы және ұйымдастыру-техникалық өзара іс-қимыл қағидаларын бекітеді;
63-4) қорғау бейіндерін әзірлеу әдістемесін бекітеді;
63-5) қорғау бейіндерін бекітеді;
63-6) мемлекеттік органдардың бекітілген қорғау бейіндерінің талаптарын орындауын бақылауды жүзеге асырады;
63-7) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу анықталған кезде ұйғарым береді;";
3) 12-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді жобалауға арналған тапсырманы әзірлейді;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жөніндегі қызметтің тиімділігіне бағалау жүргізуді және электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасына бағалау жүргізуді сүйемелдейді;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері мен Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзінің интеграциясын ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары тізбесін қалыптастырады;";
4) 13-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту үшін өзге тұлғалардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектілерін, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық қызметін сүйемелдеу және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін тұлғаларды тартуға құқылы;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік органдарға, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған және мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасына қосылған өзге де ақпараттандыру субъектілеріне олардың электрондық ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерінің жұмыс істеуі үшін байланыс қызметін көрсетеді. Байланыс қызметін көрсету үшін қосалқы мердігерлер ретінде өзге тұлғаларды (бірлесіп атқарушыларды) тартуға құқығы бар.";

дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) осуществляет сопровождение и системно-техническое обслуживание корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан, национального удостоверяющего центра Республики Казахстан и доверенной третьей стороны Республики Казахстан;";
5) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) проводит мероприятия по обеспечению защиты сетей телекоммуникаций, подключенных к интернету через единый шлюз доступа к интернету, и электронной почты государственных органов и местных исполнительных и представительных органов посредством единого шлюза электронной почты "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) осуществляет подключение и пропуск трафика операторов связи через единый шлюз доступа к интернету и почтового трафика оператора через единый шлюз электронной почты "электронного правительства";";
6) статью 26 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Промышленная эксплуатация информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства" допускается при условии наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестата соответствия требованиям информационной безопасности.
Промышленная эксплуатация сервисного программного продукта допускается при условии наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности, протокола испытаний с целью оценки качества в соответствии с требованиями программной документации и действующих на территории Республики Казахстан стандартов в сфере информатизации и протокола экспертизы программной документации.";
7) статью 30 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Подключение и пропуск трафика операторов связи через единый шлюз доступа к Интернету осуществляется на договорной основе.";
8) статью 36 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1.Оказание собственником или владельцем общедоступного электронного информационного ресурса услуги по размещению пользователем информации осуществляется на основании соглашения, заключаемого в письменной форме (в том числе электронной), с использованием идентификации на портале "электронного правительства" или посредством зарегистрированного на общедоступном информационном электронном ресурсе абонентского номера сотовой связи пользователя путем отправления короткого текстового сообщения, содержащего одноразовый пароль для заключения соглашения.
Размещение информации пользователем осуществляется под своим именем или псевдонимом (вымышленным именем). Обезличивание персональных данных осуществляется на основании и в порядке, определенном соглашением.
Собственник или владелец электронного информационного ресурса обязан хранить информацию, используемую при заключении соглашения, весь период его действия, а также в течение трех месяцев после его расторжения.";

мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығын, Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығын және Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапын сүйемелдеуді және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;";
5) 14-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзі арқылы интернетке қосылған телекоммуникациялар желілерін және "электрондық үкіметтің" электрондық поштасының бірыңғай шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың электрондық пошталарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) байланыс операторларының трафигін интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзі арқылы және оператордың пошталық трафигін "электрондық үкіметтің" электрондық поштасының бірыңғай шлюзі арқылы қосуды және өткізуді жүзеге асырады;";
6) 26-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасын өнеркәсіптік пайдалануға ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижелері бар акті және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік аттестаты болған жағдайда жол беріледі.
Сервистік бағдарламалық өнімді өнеркәсіптік пайдалануға ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижелері бар акті, бағдарламалық құжаттамалар талаптарына және Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы ақпараттандыру саласындағы стандарттарға сәйкес сапаны бағалау мақсатындағы сынақ хаттамалары және бағдарламалық құжаттама сараптамасының хаттамалары болған жағдайда жол беріледі.";
7) 30-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Байланыс операторларын Интернетке қол жеткізудің бірыңғай шлюзі арқылы қосу және олардың трафигін өткізу шарттық негізде жүзеге асырылады.";
8) 36-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесінің немесе иеленушісінің пайдаланушының ақпаратты орналастыру бойынша қызмет көрсетуі жазбаша (оның ішінде электрондық) нысанда жасалатын келісім негізінде "электрондық үкімет" порталында сәйкестендіруді пайдалана отырып немесе пайдаланушының шартты жасау үшін бір реттік паролі бар, қысқаша мәтіндік хабарды жіберу жолымен жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурста тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы жүзеге асырылады.
Пайдаланушының ақпаратын орналастыруы өзінің немесе шартты аты (бүркеншік аты) арқылы жүзеге асырылады. Дербес деректердi иесiздендiру келісімде белгіленген негізде және тәртіппен жүзеге асырылады.
Электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесі немесе иеленушісі келісімді жасау кезінде пайдаланатын ақпаратты оның барлық қолданылу кезеңінде, сондай-ақ ол бұзылғаннан кейін үш ай ішінде сақтауға міндетті.";

9) в статье 38:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) интеграции (при необходимости) с другими объектами информатизации "электронного правительства";";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Информационная система государственного юридического лица и негосударственная информационная система, предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов, создаются, эксплуатируются и развиваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующими на территории Республики Казахстан стандартами, жизненным циклом информационной системы и с учетом обеспечения следующих требований:
1) согласованного с уполномоченным органом технического задания;
2) акта испытаний с наличием положительного результата испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
3) аттестата соответствия требованиям информационной безопасности;
Требования, установленные в настоящем подпункте, не распространяются на информационные системы финансовых организаций при их интеграции через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию.
4) соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.";
10) абзац третий пункта 3 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"Периодичность резервного копирования государственных электронных информационных ресурсов устанавливается технической документацией на информационную систему.";
11) в статье 43:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Интеграция объектов информатизации "электронного правительства"
1. Интеграция информационных систем государственных органов осуществляется в соответствии с правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства" и при соблюдении требований информационной безопасности, определяемой профилем защиты и оформляемой договором совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. В случае интеграции негосударственной информационной системы с информационной системой государственного органа отдельно или одновременно с иной информационной системой государственного органа или другими объектами информатизации "электронного правительства", организация доступа к электронным информационным ресурсам осуществляется в соответствии с правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства".
4. Информационной системе государственного органа и негосударственной информационной системе при проверке подлинности электронной цифровой подписи подключение к шлюзу "электронного правительства" не требуется.";

9) 38-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "электрондық үкіметтің" басқа ақпараттандыру объектілерімен интеграциясы (қажет болғанда);";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік заңды тұлғаның мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған ақпараттық жүйесі және мемлекеттік емес ақпараттық жүйе Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы стандарттарға, ақпараттық жүйенің өмірлік циклына сәйкес және:
1) уәкілетті органмен келісілген техникалық тапсырма;
2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтардың оң нәтижелері бар сынақтар акті;
3) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік аттестаты талаптарының қамтамасыз етілуі ескеріле отырып құрылады, пайдаланылады және дамытылады.
Осы тармақшада белгіленген талаптар "электрондық үкіметтің" өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген сыртқы шлюзі арқылы интеграцияланған кезде қаржы ұйымдарының ақпараттық жүйелеріне қолданылмайды;
4) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды сақтау талаптарының қамтамасыз етілуі ескеріле отырып құрылады, пайдаланылады және дамытылады.";
10) 42-баптың 3-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды резервтік көшірме жасаудың мерзімділігі ақпараттық жүйеге арналған техникалық құжаттамада белгіленеді.";
11) 43-бапта:
тақырыбы және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы
1. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы қағидаларына және мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерінің қорғау профилімен айқындалатын және ақпараттық қауіпсіздік бойынша бірлескен жұмыстар шартымен ресімделетін ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік емес ақпараттық жүйенің мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграциясы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы қағидаларына сәйкес тек қана "электрондық үкіметтің" шлюзі немесе "электрондық үкіметтің" ақылы шлюзі (ақы төлеу мақсатында) арқылы жүзеге асырылады.
4. Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру үшін мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік емес ақпараттық жүйенің "электрондық үкіметтің" шлюзіне қосылуы талап етілмейді.";

12) в статье 44:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Интеграция негосударственной информационной системы с информационной системой государственного органа осуществляется исключительно через шлюз "электронного правительства" или платежный шлюз "электронного правительства" (для целей осуществления платежей) в соответствии с правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства".
2. Электронные информационные ресурсы, интерфейс, техническая документация и другие сопутствующие документы негосударственной информационной системы, интегрируемой с информационной системой государственного органа или предназначенной для формирования государственных электронных информационных ресурсов, создаются и хранятся на казахском и русском языках.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на информационные системы финансовых организаций при их интеграции через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию.";
13) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Сервисная модель информатизации
1. Реализация сервисной модели информатизации включает планирование, создание и оказание информационно-коммуникационных услуг государственным органам на базе информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в соответствии с каталогом информационно-коммуникационных услуг.
2. Реализация сервисной модели информатизации осуществляется в соответствии с настоящим Законом, правилами реализации сервисной модели информатизации и иными нормативными правовыми актами в области информатизации.
3. Оказание государственным органам информационно-коммуникационных услуг может осуществляться путем заключения договора государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации либо договора между оператором и государственным органом, заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
4. Обязанности и ответственность оператора, государственных органов и поставщиков сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при оказании (получении) информационно-коммуникационных услуг устанавливаются законами Республики Казахстан и соглашением сторон.
5. При планировании проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации уполномоченный орган:
1) вносит проект перечня проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, планируемых к реализации, с приложением утвержденных заданий на проектирование информационно-коммуникационной услуги на согласование в уполномоченный орган по бюджетному планированию для определения финансовой обеспеченности проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;

12) 44-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік емес ақпараттық жүйенің мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграциясы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы қағидаларына сәйкес тек қана "электрондық үкіметтің" шлюзі немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы (төлемдерді жүзеге асыру мақсатында) жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланатын немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйенің электрондық ақпараттық ресурстары, интерфейсі, техникалық құжаттамасы және басқа да ілеспе құжаттары қазақ және орыс тiлдерiнде жасалады және сақталады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақта белгіленген талаптар өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы интеграцияланған кезде қаржы ұйымдарының ақпараттық жүйелеріне қолданылмайды.";
13) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Ақпараттандырудың сервистік моделі
1. Ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру мемлекеттік органның ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер каталогына сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы базасында ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді жоспарлауды, құруды және көрсетуді қамтиды.
2. Ақпараттандырудың сервистік моделі осы Заңға, ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларына және ақпараттандыру саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес іске асырылады.
3. Мемлекеттік органға ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді көрсету ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын не Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес оператор мен мемлекеттік органның арасындағы шартты жасау жолымен іске асырылуы мүмкін.
4. Оператордың, мемлекеттік органның және сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің өнім берушілерінің ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді көрсету (алу) кезіндегі міндеттері мен жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңдарымен және тараптардың келісімінде белгіленеді.
5. Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаған кезде уәкілетті орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қаржылай қамтамасыз етілуін анықтау үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның келісуіне ақпараттық-коммуникациялық қызметті жобалауға бекітілген тапсырмаларды қоса бере отырып, іске асыруға жоспарланған ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары тізбесінің жобасын ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша енгізеді;

2) утверждает перечень проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, планируемых к реализации, на основании положительного заключения уполномоченного органа по бюджетному планированию по определению финансовой обеспеченности проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации.
Формирование и утверждение перечня проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, осуществляются в порядке, определяемом правилами реализации сервисной модели информатизации.
6. Основаниями для включения в проект республиканского бюджета проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, планируемых к реализации, являются наличие:
1) положительного заключения на проект перечня проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации уполномоченного органа по бюджетному планированию в части определения финансовой обеспеченности проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;
2) утвержденного уполномоченным органом в сфере информатизации задания на проектирование информационно-коммуникационной услуги;
3) положительного предложения Республиканской бюджетной комиссии.
7. Процедуры определения поставщиков сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, заключения, исполнения и прекращения договора государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации осуществляются в соответствии с настоящим Законом и правилами реализации сервисной модели информатизации.
8. Мониторинг и оценка реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, а также мониторинг исполнения договорных обязательств в период исполнения договорных отношений осуществляются в соответствии с правилами реализации сервисной модели информатизации.";
14) дополнить статьями 45-1, 45-2, 45-3 следующего содержания:
"Статья 45-1. Определение поставщика сервисного программного продукта или объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры по проектам государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации
1. Определение поставщика сервисного программного продукта или объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры осуществляется на конкурсной основе конкурсной комиссией.
2. Конкурсная комиссия по определению поставщика сервисного программного продукта или объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры создается государственным органом-заказчиком информационно-коммуникационной услуги.

2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қаржылай қамтамасыз етілуін анықтау жөніндегі оң қорытындысы негізінде іске асыруға жоспарланған ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін бекітеді.
Іске асыру жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін қалыптастыру және бекіту ақпараттандырудың сервистік моделін іске асырудың қағидаларында белгіленген тәртіппен іске асырылады.
6. Республикалық бюджет жобасына іске асыру жоспарланған ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын енгізу үшін:
1) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қаржылай қамтамасыз етілуін анықтау бөлігінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесіне оң қорытындысы;
2) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді жобалауға тапсырма;
3) Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы негіз болып табылады.
7. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің өнім берушілерін айқындау, ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу, орындау және тоқтату рәсімдері осы Заңға және ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобаларын іске асырудың мониторингі және оны бағалау, сондай-ақ, шарттық қатынастарды орындау кезеңінде шарттық міндеттерді орындау мониторингі ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
14) мынадай мазмұндағы 45-1, 45-2, 45-3-баптармен толықтырылсын:
"45-1-бап. Сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің өнім берушісін айқындау
1. Сервистік бағдарламалық өнімді немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің өнім берушісін айқындауды конкурстық комиссия конкурстық негізде жүзеге асырады.
2. Сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің өнім берушісін айқындау жөніндегі конкурстық комиссияны ақпараттық-коммуникациялық қызмет көрсетуге тапсырыс беруші мемлекеттік орган құрады.

3. Председателем конкурсной комиссии является первый руководитель заказчика информационно-коммуникационной услуги либо лицо, уполномоченное им.
4. В состав конкурсной комиссии включаются представители заказчика информационно-коммуникационной услуги, уполномоченного органа, сервисного интегратора и иных заинтересованных государственных органов и организаций.
5. Конкурс по определению поставщика сервисного программного продукта или объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе квалификационный отбор, осуществляются в порядке, определяемом правилами реализации сервисной модели информатизации.
Статья 45-2. Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальным поставщикам сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации
1. К потенциальному поставщику сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации предъявляются следующие квалификационные требования:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц), гражданской дееспособностью (для индивидуальных предпринимателей);
2) являться платежеспособным, не иметь налоговой задолженности;
3) иметь финансовые и (или) материальные, и (или) трудовые ресурсы, необходимые для исполнения обязательств по договору государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;
4) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних трех лет договорам государственно-частного партнерства на основании решения суда, вступившего в законную силу, о признании недобросовестным потенциальным частным партнером.
2. Потенциальный поставщик сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в подтверждение соответствия его квалификационным требованиям представляет подтверждающие документы в порядке и объеме, предусмотренных правилами реализации сервисной модели информатизации.
3. Потенциальный поставщик сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры - нерезидент Республики Казахстан в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям, установленным настоящей статьей, представляет те же документы, что и резиденты Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения о квалификации потенциального поставщика сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры - нерезидента Республики Казахстан.

3. Конкурстық комиссияның төрағасы ақпараттық-коммуникациялық қызметке тапсырыс берушінің бірінші басқарушысы немесе ол уәкілеттік берілген тұлға болып табылады.
4. Конкурстық комиссия құрамына ақпараттық-коммуникациялық қызметке тапсырыс берушінің, уәкілеттік органның, сервистік интегратордың және өзге де мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері кіреді.
5. Сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің өнім берушісін айқындау жөніндегі конкурс, оның ішінде біліктілік іріктеу ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
45-2-бап. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің әлеуетті өнім берушілеріне қойылатын біліктілік талаптары
1. Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестігінің жобаларын іске асыру кезінде сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің әлеуетті өнім берушілеріне мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) құқыққа қабілеттілігінің (заңды тұлғалар үшін), азаматтық әрекет қабілеттілігінің (жеке кәсіпкерлер үшін) болуы;
2) төлемге қабілетті болып табылуы, салықтық берешегінің болмауы;
3) ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты бойынша міндеттемелерді орындауға қажет қаржы және (немесе) материалдық және (немесе) еңбек ресурстарының болуы;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкротқа ұшырау не таратылу рәсіміне жатпау, оның мүлігіне тыйым салынбау, оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмауы қажет;
5) заңды күшіне енген, жосықсыз әлеуетті жеке әріптес ретінде тану туралы сот шешімі негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің соңғы үш жылында жасасқан шарттар бойынша міндеттемелерін орындамағаны және (немесе) тиісті орындамағаны үшін жауапкершілікке тартылмауы қажет.
2. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісі оның біліктілік талаптарға сәйкестігін растау үшін ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларында көзделген тәртіпте және көлемде растаушы құжаттарды ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының резиденті емес сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісі оның осы баппен белгіленген біліктілік талаптарға сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденттері ұсынғандай құжаттарды не Қазақстан Республикасының резиденті емес сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісінің біліктілігі туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсынады.

4. Потенциальный поставщик сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в случае представления недостоверной информации на соответствие квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе по определению потенциального поставщика сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в течение последующих трех лет с момента признания его судом недобросовестным потенциальным поставщиком сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры.
5. Государственные органы-заказчики информационно-коммуникационной услуги не позднее тридцати календарных дней со дня установления такого факта конкурсной комиссией предъявляют иск в суд о признании потенциального поставщика сервисного программного продукта или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, представившего недостоверную информацию по квалификационным требованиям, недобросовестным потенциальным частным партнером.
6. Достоверность информации по квалификационным требованиям, представляемой потенциальным поставщиком сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, устанавливается конкурсной комиссией на стадии квалификационного отбора поставщика сервисного программного продукта или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры.
7. Заказчик информационно-коммуникационной услуги направляет центральному уполномоченному органу по государственному планированию решения судов, вступившие в законную силу, о признании потенциального поставщика сервисного программного продукта или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры недобросовестным потенциальным поставщиком сервисного программного продукта или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в течение пяти рабочих дней с момента получения таких решений для включения в перечень недобросовестных потенциальных частных партнеров.
Статья 45-3. Основания признания потенциального поставщика сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры не соответствующим квалификационным требованиям при реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации
Потенциальный поставщик сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации признается не соответствующим квалификационным требованиям по одному из следующих оснований:

4. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісі біліктілік талаптарға сәйкестікке дәйексіз ақпарат ұсынуы жағдайында соттың оны сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің жосықсыз әлеуетті өнім берушісі ретінде тану сәтінен бастап соңғы үшін жыл ішінде сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісін айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
5. Ақпараттық-коммуникациялық қызмет көрсетудің тапсырыс берушілері мемлекеттік органдар конкурстық комиссия осындай фактіні белгілеген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, біліктілік талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсынған сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісін жосықсыз әлеуетті өнім берушісі ретінде тану туралы сотқа талап-арыз береді.
6. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісі ұсынатын біліктілік талаптар бойынша дәйекті ақпараттың дәйектілігін - конкурстық комиссия сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің өнім берушісін біліктілігі бойынша іріктеу сатысында белгілейді.
7. Ақпараттық-коммуникациялық қызмет көрсетудің тапсырыс берушісі сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісін сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің жосықсыз әлеуетті өнім берушісі ретінде тану туралы осындай шешімдерді алған кезінен бастап бес жұмыс күн ішінде жосықсыз әлеуетті жеке әріптестер тізбесіне енгізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
45-3-бап. Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісін ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру кезінде біліктілік талаптарына сай келмейді деп танудың негіздері
Сервистік бағдарламалық өнімдердің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісі ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру кезінде мына негіздемелердің бірі бойынша:

1) непредставление документа (документов) для подтверждения соответствия квалификационным требованиям потенциального поставщика сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры;
2) установление факта несоответствия квалификационным требованиям на основании информации, содержащейся в документах, предоставленных потенциальным поставщиком сервисных программных продуктов или объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры для подтверждения его соответствия;
3) установление факта представления недостоверной информации по квалификационным требованиям.";
15) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Оказание информационно-коммуникационных услуг государственным органам
1. Оператор, собственники объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, сервисных программных продуктов не приобретают права пользования и распоряжения электронными информационными ресурсами государственных органов, размещенными на принадлежащих данным лицам объектах.
2. Расчет предельной стоимости информационно-коммуникационной услуги, оказываемой государственным органам оператором, осуществляется на основе утвержденной уполномоченным органом методики.
3. Описание информационно-коммуникационных услуг, оказываемых государственным органам оператором, и информация об их стоимости размещаются на интернет-ресурсе оператора.
4. Информационно-коммуникационные услуги, включаемые в каталог информационно-коммуникационных услуг, классифицируются по виду и субъектам получения данных услуг.
5. В целях мониторинга качества оказания информационно-коммуникационных услуг государственным органам и обеспечения консультационного сопровождения получателей данных услуг уполномоченный орган и оператор привлекают единый контакт-центр.
6. Оператор при оказании информационно-коммуникационных услуг обеспечивает и несет ответственность перед государственными органами за безопасность хранения электронных информационных ресурсов в порядке, установленном законами Республики Казахстан и соглашением сторон.";
16) пункт 3 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"3. В случае досрочного прекращения соглашения по инициативе собственника сервисного программного продукта, оператор осуществляет эксплуатацию сервисного программного продукта до замены его другим сервисным программным продуктом.";
17) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Испытания на соответствие требованиям информационной безопасности, экспертиза технической документации, а также испытания с целью оценки качества

1) сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісінің біліктілік талаптарға сәйкестігін растау үшін құжатты (құжаттарды) ұсынбауы;
2) сервистік бағдарламалық өнімнің немесе ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің әлеуетті өнім берушісінің біліктілік талаптарға сәйкестігін растау үшін ұсынған құжаттардағы ақпарат негізінде біліктілік талаптарға сәйкес еместігі фактісінің белгіленуі;
3) біліктілік талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсыну фактісінің белгіленуі біліктілік талаптарға сәйкес емес деп танылады.";
15) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық
қызметтер көрсету
1. Оператор, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің, сервистік бағдарламалық өнімдердің меншік иелері осы тұлғаларға тиесілі объектілерде орналастырылған мемлекеттік органдардың электрондық ақпараттық ресурстарын пайдалануға және оларға билік етуге құқықтарды сатып алмайды.
2. Оператордың мемлекеттік органдарға көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтің шекті құнын есептеу уәкілетті орган бекіткен әдістеме негізінде жүзеге асырылады.
3. Оператор мемлекеттік органдарға көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтердің сипаттамасы және олардың құны туралы ақпарат оператордың интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер каталогына енгізілетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер осы көрсетілетін қызметтерді алу түрлері мен субъектілері бойынша сыныпталады.
5. Мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді көрсету сапасын мониторингтеу және осы көрсетілетін қызметтерді алушыларды консультациялық сүйемелдеуін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган және оператор бірыңғай байланыс орталығын тартады.
6. Оператор ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсеткен кезде Қазақстан Республикасының заңында және тараптардың келісімінде белгіленген тәртіппен электронды ақпараттық ресурстардың сақталу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді және ол үшін мемлекеттік органдар алдында жауапты болады.";
16) 47-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сервистік бағдарламалық өнімнің меншік иесінің бастамасы бойынша келісім мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда оператор сервистік бағдарламалық өнімді басқа сервистік бағдарламалық өніммен ауыстырғанға дейін оны пайдалануды жүзеге асырады.";
17) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздікке сынаулар, техникалық құжаттаманың сараптамасы, сондай-ақ сапаны бағалау мақсатындағы сынақтар

1. Испытания на соответствие требованиям информационной безопасности проводятся в обязательном порядке или по инициативе собственника или владельца.
2. К объектам испытаний, подлежащим обязательным испытаниям на соответствие требованиям информационной безопасности, относятся:
1) сервисный программный продукт;
2) информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства";
3) интернет-ресурс государственного органа;
4) информационная система государственного органа;
5) информационная система, отнесенная к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры;
6) негосударственная информационная система, интегрируемая с информационной системой государственного органа или предназначенная для формирования государственных электронных информационных ресурсов.
3. Информационной системе государственного органа и негосударственной информационной системе для использования сервисов Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан по проверке подлинности электронной цифровой подписи прохождение испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности не требуется.
4. Для отдельных видов объектов испытаний, при проведении испытания на соответствие требованиям информационной безопасности, устанавливается состав работ в соответствии с методикой и правилами проведения испытаний сервисного программного продукта, информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства", интернет-ресурса государственного органа и информационной системы на соответствие требованиям информационной безопасности.
5. Испытания программного обеспечения, программного кода, интернет-ресурса и информационных систем проводятся с целью оценки их соответствия требованиям технической документации, нормативных правовых актов Республики Казахстан и действующих на территории Республики Казахстан стандартов в сфере информатизации.
Экспертиза технической документации проводится с целью оценки ее соответствия требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан и действующих на территории Республики Казахстан стандартов в сфере информатизации.
Испытания программного обеспечения, программного кода, интернет-ресурса, информационной системы и экспертиза технической документации осуществляются по инициативе собственника или владельца и проводятся испытательными лабораториями в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";
18) в статье 51:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) информационная система государственного юридического лица, негосударственная информационная система, интегрируемые с информационной системой государственного органа или предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов;
Требования, установленные в настоящем подпункте, не распространяются на информационные системы финансовых организаций при их интеграции через внешний шлюз "электронного правительства", введенный в промышленную эксплуатацию.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При использовании сервисов Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан по проверке подлинности электронной цифровой подписи прохождение аттестации на соответствие требованиям информационной безопасности для объектов аттестации, указанных в настоящем пункте, не требуется.";

1. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтар міндетті түрде немесе меншік иесінің немесе иеленушісінің бастамасы бойынша жүргізіледі.
2. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке міндетті сынаққа жататын сынақ объектілеріне:
1) сервистік бағдарламалық өнім;
2) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы;
3) мемлекеттік органның интернет-ресурсы;
4) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі;
5) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызылған ақпараттық жүйе;
6) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланатын немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйе жатады.
3. Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалылығын тексеру бойынша сервистерін пайдалану үшін мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік емес ақпараттық жүйенің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтан өтуі талап етілмейді.
4. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынаулар өткізу кезінде сынаулар объектісінің әрбір түрі үшін сервистік бағдарламалық өнімді, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасын, мемлекеттік органның интернет-ресурсын және ақпараттық жүйені ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу қағидалары және әдістемесіне сәйкес жұмыстар тізбесі айқындалады.
5. Бағдарламалық қамтылымның, бағдарламалық кодтың, интернет-ресурстың және ақпараттық жүйелердің сапасын бағалау мақсатындағы сынақтар Қазақстан Республикасының бағдарламалық құжаттамасы мен Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы ақпараттандыру саласындағы стандарттардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Техникалық құжаттаманың сараптамасы оның Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы ақпараттандыру саласындағы стандарттардың талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында жүргізіледі.
Бағдарламалық қамтылымды, бағдарламалық кодты, интернет-ресурсты, ақпараттық жүйені сынау меншік иесінің немесе иеленушісінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады және оны осы Заң мен Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сынақ зертханалары жүргізеді.";
18) 51-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік заңды тұлғаның ақпараттық жүйесі, мемлекеттік органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланатын немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйе.
Осы тармақта белгіленген талаптар өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы интеграцияланған кезде қаржы ұйымдарының ақпараттық жүйелеріне қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалылығын тексеру бойынша сервистерін пайдаланған кезде осы тармақта көрсетілген аттестаттау объектілері үшін ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке аттестаттаудан өту талап етілмейді.";

подпункты 3) и 4) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) изменения условий функционирования и функциональности объекта аттестации, указанного в пункте 2 настоящей статьи;
4) прекращения эксплуатации объекта аттестации, указанного в пункте 2 настоящей статьи.";
19) пункт 3 статьи 55 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) разработка задания по безопасности на основе утвержденных профилей защиты для определения мер защиты собственниками или владельцами объектов информатизации.";
20) пункт 2 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"2. Согласование задания на проектирование информационно-коммуникационной услуги, разработанного сервисным интегратором "электронного правительства", осуществляется государственным органом, курирующим соответствующую отрасль (сферу) в соответствии с порядком и сроками, определенными правилами реализации сервисной модели информатизации.";
21) статью 66 изложить в следующей редакции:
"Статья 66. Переходные положения
1. Государственные органы, имеющие интернет-ресурсы государственных органов и информационные системы государственных органов, введенные в промышленную эксплуатацию до введения в действие настоящего Закона и не имеющие протокола испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестата соответствия требованиям информационной безопасности, проводят их испытания на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестацию в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона.
В случае отсутствия технической документации на интернет-ресурс государственного органа, информационную систему государственного органа и (или) подтверждающих документов о вводе в промышленную эксплуатацию информационной системы государственного органа и интернет-ресурса государственного органа, государственные органы проводят их испытания, экспертизу технической документации, испытания на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестацию в установленные настоящим пунктом сроки с предоставлением восстановленной технической документации, определяющей общие задачи, принципы и правила по эксплуатации объектов информатизации, и документов, регламентирующих вопросы обеспечения информационной безопасности.
В сроки, установленные настоящим пунктом, государственные органы могут осуществлять сопровождение, системно-техническое обслуживание, а также техническую поддержку лицензионных программных продуктов и технических средств информационных систем государственных органов и интернет-ресурсов государственных органов, указанных в настоящем пункте.

12-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы баптың 2-тармағында көрсетілген аттестаттау объектісінің жұмыс істеуі мен функционалдығы шарттары өзгерген;
4) осы баптың 2-тармағында көрсетілген аттестаттау объектісін пайдалану тоқтатылған жағдайларда қабылдайды.";
19) 55-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ақпараттандыру объектілері меншік иелерінің немесе иеленушілерінің қорғау шараларын айқындауы үшін бекітілген қорғау профильдерінің негізінде қауіпсіздік жөніндегі тапсырманы әзірлеу жатады.";
20) 59-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторы әзірлеген ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметті жобалауға арналған тапсырманы келісуді тиісті салаға (аяға) жетекшілік ететін мемлекеттік орган ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларында айқындалған тәртіпке және мерзімге сәйкес жүзеге асырады.";
21) 66-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"66-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынаулар хаттамасы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке аттестаты жоқ мемлекеттік органдардың интернет-ресурстары және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері бар мемлекеттік органдар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде олардың ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынаулар және аттестаттау жүргізеді.
Мемлекеттік органның интернет-ресурсына, мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің техникалық құжаттамасы және (немесе) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік органның интернет-ресурсын өнеркәсіптік пайдалануға енгізу туралы растаушы құжаттары болмаған жағдайда, мемлекеттік органдар осы тармақта белгіленген мерзімдерде ақпараттандыру объектілерін пайдалану жөніндегі жалпы міндеттерді, қағидаттарды және қағидаларды айқындайтын қалпына келтірілген техникалық құжаттаманы және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелерін регламенттейтін құжаттарды бере отырып, оларға сынақ, техникалық құжаттамаларына сараптама, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар және аттестаттау жүргізеді.
Осы тармақта белгіленген мерзімдерде мемлекеттік органдар осы тармақта көрсетілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің лицензиялық бағдарламалық өнімдерін және техникалық құралдарын және мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын сүйемелдеуді, жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді, сондай-ақ техникалық қолдауды жүзеге асыра алады.

2. Негосударственные информационные системы, интегрированные с информационными системами государственных органов или предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов и не имеющие протокола испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестата соответствия требованиям информационной безопасности, проходят испытания на соответствие требованиям информационной безопасности и аттестацию в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона.".
16. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 8-I, cт. 64; № 24, ст. 124):
подпункт 12) пункта 1 статьи 5 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзаца десятого подпункта 1), абзаца двадцать девятого подпункта 3), подпункта 6), абзаца второго подпункта 9), абзаца седьмого подпункта 12), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, восьмого, десятого, одиннадцатого подпункта 13), абзаца четвертого подпункта 17) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
абзаца четвертого подпункта 5), абзацев второго и третьего подпункта 12) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года.
Президент
Республики Казахстан

2. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған немесе мемлекеттік электронды ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынаулар хаттамасы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке аттестаты жоқ мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар мен аттестаттаудан өтеді.".
16. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 8-I, 64-құжат; № 24, 124-құжат):
5-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацын, 3) тармақшасының жиырма тоғызыншы абзацын, 6) тармақшасын, 9) тармақшасының екінші абзацын, 12) тармақшасының жетінші абзацын, 13) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші абзацтарын, 17) тармақшасының төртінші абзацын;
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағы 5) тармақшасының төртінші абзацын, 12) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті