О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 390. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.11.2018 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 77-78-79, ст. 583):
в перечне правительственных программ, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
7.
Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
2017 – 2021 годы
";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 70, ст. 472):
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Местным исполнительным органам ежемесячно в сроки, указанные в Программе, представлять министерствам образования и науки, национальной экономики, сельского хозяйства, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по направлениям Программы информацию о ходе выполнения мероприятий Программы, в том числе сводную информацию об использовании средств, выделяемых в рамках реализации Программы.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 және "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 22 маусымдағы № 390 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.11.2018 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 77-78-79, 583-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген үкіметтік бағдарламалардың тізбесінде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2017 – 2021 жылдар
";
2) "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 70, 472-құжат):
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын Бағдарламада көрсетілген мерзімдерде Бағдарламаның бағыттары бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым, Ұлттық экономика, Ауыл шаруашылығы, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктеріне Бағдарлама іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат, оның ішінде Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.";
в Программе развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 "Паспорт (основные параметры)" строку 3 изложить в следующей редакции:
"
Указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию правительственной программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан – по первому направлению Программы
Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан – по второму направлению Программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – по третьему направлению Программы, общая координация Программы
";
в подразделе 2.1 "В настоящей Программе используются следующие основные термины и определения:":
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, кредитором и заемщиком о предоставлении гарантии по формам, утверждаемым уполномоченными органами по вопросам предпринимательства и в области развития агропромышленного комплекса;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые микрофинансовыми организациями (МФО)/банками второго уровня (БВУ)/ кредитными товариществами (КТ)/АО "ФФПСХ" участнику Программы по Договору о предоставлении кредита/микрокредита в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) начинающий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в БВУ/АО "ФФПСХ"/МФО/КТ за кредитом/микрокредитом менее трех лет;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) операторы Программы – Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 49) следующего содержания:

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 − 2021 жылдарға арналған бағдарламасында:
"Паспорт (негізгі параметрлер)" деген 1-бөлімде 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі – Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі – Бағдарламаның екінші бағыты бойынша
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – Бағдарламаның үшінші бағыты бойынша, Бағдарламаны жалпы үйлестіру
";
"2.1. Осы Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:" деген 2.1-кіші бөлімде:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кепілдік шарты – кепілгердің, кредитордың және қарыз алушының арасында кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органдар бекітетін нысандар бойынша кепілдік беру туралы жасалған үшжақты жазбаша келісім;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) кредит/микрокредит – микроқаржы ұйымдары (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ)/кредиттік серіктестіктер (КС)/"АШҚҚҚ" АҚ Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында кредит/микрокредит ұсыну туралы шарт бойынша Бағдарламаға қатысушыға ұсынатын қарыз қаражаты;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – ЕДБ/"АШҚҚҚ" АҚ/микроқаржы ұйымына/кредиттік серіктестіктерге кредит/микрокредит алу үшін өтініш берген уақытқа қарай дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Бағдарлама операторлары – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;";
мынадай мазмұндағы 49) тармақшамен толықтырылсын:

"49) стартап проекты - бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года.";
в разделе "4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы":
в подразделе "4.3 Задачи":
в пункте "4.3.2 Развитие массового предпринимательства":
таблицу 4 "Показатели результатов по поддержке предпринимательских инициатив на селе и в малых городах" изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

"49) стартап жобалар – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте кемінде бір жылды құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес жобалары.";
"4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген бөлімде:
"4.3 Міндеттер" деген кіші бөлімде:
"4.3.2. Жаппай кәсіпкерлікті дамыту" деген тармақта:
"Ауылдағы және шағын қалалардағы кәсіпкерлік бастамаларды қолдау бойынша нәтижелер көрсеткіштері" деген 4-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
Р/с №
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Іске асыру жылдары
Орындауға жауаптылар

в подразделе "5.1 Первое направление: Обеспечение участников Программы техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением":
в пункте "5.1.1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда":
в механизме подготовки кадров с ТиПО:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) Мобильные группы ежегодно в срок до 20 августа осуществляют поиск претендентов через получение данных от организаций образования, местной полицейской службы, местных исполнительных органов по вопросам занятости населения и акиматов поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов и проводят с ними разъяснительные и профориентационные беседы.
По итогам проведенной работы мобильные группы в течение 3 рабочих дней составляют списки претендентов с указанием учебных заведений и специальности по форме, указанной в Правилах организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемых уполномоченным органом в области образования, и направляют информацию для проверки данных в центр занятости населения (в электронном виде через портал/вручную). Центр занятости населения проверяет достоверность данных посредством АИС "Рынок труда" (формирует запросы в ИС ГО) и в срок не более 5 рабочих дней сообщает о результатах проверки в местные исполнительные органы в области образования.";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) участникам Программы, завершившим обучение и прошедшим квалификационный экзамен, выдаются диплом о техническом и профессиональном образовании, сертификат о присвоении квалификации в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом в области образования.
Продолжительность подготовки кадров с ТиПО зависит от выбранной специальности в соответствии со сроками, указанными в образовательных программах.
Учебные заведения отчисляют участника Программы по согласованию с районной (городской) комиссией в случаях, предусмотренных Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Местные исполнительные органы в области образования областного уровня на ежемесячной основе представляют статистическую отчетность и информацию (Ф.И.О, ИИН, адрес места проживания) по зачисленным претендентам (в электронном виде через портал/вручную) центрам занятости населения по обучаемым в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, по установленной форме в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.

"5.1 Бірінші бағыт: Бағдарламаға қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқумен қамтамасыз ету" деген кіші бөлімде:
"5.1.1. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау" деген тармақта:
ТжКБ бар кадрларды даярлау тетігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мобильдік топтар жыл сайын 20 тамызға дейінгі мерзімде білім беру ұйымдарынан, жергілікті полиция қызметінен, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардан және кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың, қалалар құрамындағы аудандардың әкімдіктерінен деректер алу арқылы үміткерлерді іздестіруді жүзеге асырады және олармен түсіндіру және кәсіптік бағдарлау әңгімелерін жүргізеді.
Жүргізілген жұмыс қорытындысы бойынша мобильдік топтар білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көрсетілген нысан бойынша оқу орындары мен мамандықтарды көрсетіп, үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады және деректерді тексеру үшін халықты жұмыспен қамту орталығына ақпаратты жібереді (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол). Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы деректердің шынайылығын тексереді (МО АЖ-ға сұрау салуды қалыптастырады) және 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тексеру нәтижелері туралы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға хабарлайды;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханынан өткен Бағдарламаға қатысушыларға білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес техникалық және кәсіптік білім туралы диплом, біліктілік беру туралы сертификат беріледі.
ТжКБ бар кадрларды даярлаудың ұзақтығы білім беру бағдарламаларында көрсетілген мерзімдерге сәйкес таңдалған мамандыққа байланысты болады.
Оқу орындары Бағдарламаға қатысушыны білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген жағдайларда аудандық (қалалық) комиссиямен келісу бойынша оқудан шығарады.
Облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар ай сайынғы негізде қабылданған оқушылар жөнінде статистикалық есептілік пен ақпаратты (Т.А.Ә., ЖСН, тұратын жерінің мекенжайы) халықты жұмыспен қамту орталықтарына білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ұсынады.";

Лицам, направленным на бесплатные курсы профессиональной подготовки в 2016 году в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020", предоставляется право на продолжение обучения в рамках настоящей Программы до окончания срока и на условиях ранее заключенных договоров.";
в пункте "5.1.2. Краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам":
части вторую, третью, четвертую, пятую, шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"Краткосрочное профессиональное обучение также проводится по обучению навыкам цифровой грамотности, английского языка и основам предпринимательства. Обучение основам предпринимательства осуществляется до 31 декабря 2017 года.
Продолжительность краткосрочного профессионального обучения составляет от одного до шести месяцев, исходя из особенностей профессии (специальности), за исключением обучения основам предпринимательства. Срок обучения основам предпринимательства составляет не более 15 дней.
Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется в соответствии с учебной программой, включающей модуль обучения основам предпринимательства, разработанной организацией образования с участием работодателей и согласованной с РПП.
Краткосрочное профессиональное обучение будет осуществляться в подгруппах по мере укомплектования. Обучение основам предпринимательства осуществляется организациями образования и структурными подразделениями РПП.
Участниками Программы, проходящими краткосрочное профессиональное обучение, является молодежь в возрасте до 29 лет и безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые и сокращаемые работники.
Участники Программы, проходящие краткосрочное профессиональное обучение, обеспечиваются стипендией в размере, установленном законодательством для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования, и материальной помощью на проезд. Для участников Программы, обучающихся вне населенных пунктов мест постоянного проживания, предусматривается материальная помощь на проживание (возмещение расходов по найму (аренде) жилья).";
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"Организации образования включаются в перечень при условии:
1) использования элементов дуального обучения с наставничеством;
2) наличия одногодичного опыта проведения краткосрочного профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата либо включения в реестр учебных центров Национальной палаты предпринимателей "Атамекен.";
механизм проведения краткосрочного профессионального обучения изложить в следующей редакции:

"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде 2016 жылы тегін кәсіптік даярлау курстарына жіберілген адамдарға бұрын жасалған шарттардың мерзімі аяқталғанша және сонда көрсетілген талаптар бойынша осы Бағдарлама шеңберінде оқуды жалғастыруға құқық беріледі.";
"5.1.2. Жұмысшы кадрларды еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер және дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту" деген тармақта:
екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қысқа мерзімді кәсіптік оқу цифрлық сауаттылық дағдыларына, ағылшын тіліне және кәсіпкерлік негіздеріне оқыту бойынша да өткізіледі. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту 2017 жылғы 31 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудың ұзақтығы кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды қоспағанда, кәсіптің (мамандықтың) ерекшелігіне қарай бір айдан алты айға дейінгі мерзімді құрайды. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту мерзімі 15 күннен аспайды.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу білім беру ұйымы жұмыс берушілердің қатысуымен әзірлеген және ӨКП-мен келіскен кәсіпкерлік негіздеріне оқыту модулін қамтитын оқу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу жинақталуына қарай кіші топтарда жүзеге асырылатын болады. Кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды білім беру ұйымдары және ӨКП-нің құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушылар 29 жасқа дейінгі жастағы жастар мен халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және қысқартылатын жұмыскерлер болып табылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушылар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алатын студенттер үшін заңнамамен белгіленген мөлшердегі стипендиямен және жол жүруге материалдық көмекпен қамтамасыз етіледі. Тұрғылықты жерінен тыс елді мекендерде оқитын Бағдарламаға қатысушылар үшін тұруға (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек көзделеді.";
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім беру ұйымдары:
1) тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдаланған;
2) біліктілік емтиханынан өткен адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып қысқа мерзімді кәсіптік оқу жүргізу бойынша біржылдық тәжірибесі болған не "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы оқу орталықтарының тізіліміне қосылған жағдайда тізбеге қосылады.";
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу жүргізу тетігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1) претенденты на краткосрочное профессиональное обучение обращаются в центры занятости населения/РПП/акиму сельского округа или населенного пункта с заявлением на участие в Программе и представляют документы, перечень которых предусмотрен Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования, и выбирают организацию образования для проведения краткосрочного профессионального обучения из перечня, определенного региональной комиссией.
Сокращаемые работники в рамках переподготовки обращаются в центры занятости населения и выбирают организацию образования самостоятельно;
2) организации образования/РПП/акимы сельских округов или населенных пунктов в течение трех рабочих дней передают документы и заявления, поступившие от претендентов, в центры занятости населения (в электронном виде через портал/вручную по установленной форме в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования);
3) центры занятости населения в течение двух рабочих дней проверяют документы претендентов на соответствие требованиям к участникам Программы, формируют списки претендентов и направляют в районную (городскую) комиссию;
4) районная (городская) комиссия рассматривает и утверждает списки претендентов в течение трех рабочих дней.
5) центры занятости населения заключают договора с учебными заведениями для реализации программы краткосрочного профессионального обучения, в рамках которого осуществляется направление претендентов на краткосрочное обучение;
6) центры занятости населения в течение трех рабочих дней извещают претендентов о принятом решении районной (городской) комиссии и выдают им направления в организации образования. Претенденты, проживающие в сельских населенных пунктах, информируются через акимов сельских округов и населенных пунктов.
7) зачисление на краткосрочное профессиональное обучение организациями образования осуществляется на основании решения районной (городской) комиссии в течение трех рабочих дней.
Организации образования в срок не позднее пяти рабочих дней после зачисления обучаемых и на ежемесячной основе в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют центрам занятости населения приказы о зачислении, списки обучаемых участников Программы с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), ИИН (при наличии), возраста, выбранных ими специальностей, групп и продолжительности обучения по установленной форме (в электронном виде через портал/вручную) в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.

"1) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлер Бағдарламаға қатысуға өтінішпен халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ӨКП-лерге/ауылдық округ немесе елді мекен әкіміне жүгінеді және тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген құжаттарды ұсынады және өңірлік комиссия айқындаған тізбеден қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жүргізу үшін білім беру ұйымын таңдайды.
Қысқартылатын жұмыскерлер қайта даярлау шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді және білім беру ұйымдарын өз бетінше таңдайды;
2) білім беру ұйымдары/ӨКП/ауылдық округ немесе елді мекендердің әкімдері үш жұмыс күні ішінде үміткерлерден келіп түскен құжаттар мен өтініштерді халықты жұмыспен қамту орталықтарына (білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) тапсырады;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары екі жұмыс күні ішінде үміткерлердің құжаттарын Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексереді, үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады және аудандық (қалалық) комиссияға жібереді;
4) аудандық (қалалық) комиссия үміткерлердің тізімдерін үш жұмыс күні ішінде қарап, бекітеді;
5) халықты жұмыспен қамту орталықтары қысқа мерзімді кәсіптік оқу бағдарламасын іске асыру үшін оқу орындарымен шарт жасасады, оның шеңберінде үміткерлерді қысқа мерзімді оқуға жіберу жүзеге асырылады;
6) халықты жұмыспен қамту орталықтары үш жұмыс күні ішінде үміткерлерді аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы хабардар етеді және оларға білім беру ұйымдарына жолдама береді. Ауылдық елді мекендерде тұратын үміткерлер ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы хабардар етіледі;
7) білім беру ұйымдары қысқа мерзімді кәсіптік оқуға қабылдауды аудандық (қалалық) комиссия шешімінің негізінде үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Білім беру ұйымдары оқушыларды қабылдағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде ай сайынғы негізде халықты жұмыспен қамту орталықтарына білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН (бар болса), жасын, олар таңдаған мамандықтарды, оқу топтары мен ұзақтығын көрсете отырып, оқытылатын Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) және қабылдау туралы бұйрықты ұсынады;

8) Участникам Программы, завершившим краткосрочное профессиональное обучение и сдавшим квалификационный экзамен, организацией образования выдаются свидетельство установленного образца, сертификат о присвоении квалификации.
Организации образования имеют право отчислять участников Программы по согласованию с районной (городской) комиссией в случаях, предусмотренных Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Центры занятости населения на ежемесячной основе представляют статистическую отчетность местным исполнительным органам по вопросам занятости населения по обучаемым в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, по установленной форме в соответствии с Правилами подготовки и обучения кадров.
Стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня ежегодно, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, и предусматривает также оплату труда наставников на производстве.
После завершения краткосрочного профессионального обучения центры занятости населения оказывают участникам Программы содействие в трудоустройстве в соответствии с Законом.";
организацию взаимодействия сторон в рамках реализации первого направления Программы:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Участникам Программы, проходящим обучение в рамках первого направления, материальная помощь предоставляется в следующих размерах:
1) на проезд за весь период обучения в организациях образования, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников Программы до места обучения и обратно в размере 4 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) на проживание ежемесячно в городах Астаны, Алматы, Атырауской и Мангистауской областях в размере 10 МРП, в остальных областях в размере 5 МРП.
Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы.";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы в области образования ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган в области образования следующую информацию о реализации пункта 5.1.1 первого направления Программы:
1) о количестве организаций образования, в которых осуществляется обучение участников Программы в рамках подготовки кадров ТиПО;

8) қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханын тапсырған Бағдарламаға қатысушыларға білім беру ұйымы белгіленген үлгідегі куәлік, біліктілік беру туралы сертификат береді.
Білім беру ұйымы білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген жағдайларда Бағдарламаға қатысушыларды аудандық (қалалық) комиссиямен келісу бойынша оқудан шығаруға құқығы бар.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға Кадрларды даярлау және оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ай сайынғы негізде оқушылар жөнінде статистикалық есептілік ұсынады.
Білім беру ұйымдарында қысқа мерзімді кәсіптік оқудың құнын облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы бойынша жыл сайын білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарға сүйене отырып өңірлік комиссиялар белгілейді және өндірістегі тәлімгерлердің еңбегіне де ақы төлеуді көздейді.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу аяқталғаннан кейін халықты жұмыспен қамту орталықтары Заңға сәйкес Бағдарламаға қатысушыларға жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі.".
Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыру шеңберінде тараптардың өзара іс-әрекетін ұйымдастыру:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бірінші бағыт шеңберінде оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушыларға мынадай мөлшерде:
1) облыс шегінде, бірақ Бағдарламаға қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерінен тыс орналасқан білім беру ұйымдарында білім алған барлық кезеңде оқу орнына баруға және қайтуға 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жол жүруге материалдық көмек беріледі;
2) Астана, Алматы қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын 10 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарды 5 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттар ұсынылмай төленеді.";
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне білім беру саласындағы уәкілетті органға Бағдарламаның бірінші бағытының 5.1.1-тармағының іске асырылуы туралы мынадай:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау шеңберінде Бағдарламаға қатысушыларды оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының саны;

2) о количестве обучаемых по видам обучения (ТиПО), видам специальностей и профессий, продолжительности обучения;
3) о численности подавших заявление и принятых на обучение;
4) о количестве завершивших обучение;
5) о количестве отчисленных и не завершивших обучение.
Уполномоченный орган в области образования на основании информации, полученной от местных исполнительных органов в области образования, ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, представляет информацию в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости населения следующую информацию о реализации пункта 5.1.2 первого направления Программы:
1) о количестве организаций образования, в которых осуществляется обучение участников Программы по краткосрочному профессиональному обучению;
2) о количестве обучаемых по видам обучения (краткосрочному профессиональному обучению), видам специальностей и профессий, продолжительности обучения;
3) о численности подавших заявление и принятых на обучение;
4) о количестве завершивших обучение;
5) о количестве отчисленных и не завершивших обучение.";
дополнить пунктом "5.1.3. Переподготовка сокращаемых работников с учетом софинансирования работодателей" следующего содержания:
"5.1.3. Переподготовка сокращаемых работников с учетом софинансирования работодателей
Переподготовка сокращаемых работников осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места до конца обучения.
Работодатели для переподготовки сокращаемых работников подают в центр занятости населения заявку с указанием количества направляемых работников на переподготовку, перечня профессий и формы обучения. К заявке прилагаются учредительные документы работодателя и документы сокращаемых работников, перечень которых предусмотрен Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования. В течение двух рабочих дней после подачи заявки работодатель информирует сокращаемых работников о подаче заявки на переподготовку.
Переподготовка сокращаемых работников осуществляется при условии софинансирования работодателями не менее 30 % стоимости курсов переподготовки, установленной местными исполнительными органами в области образования, исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ на одного человека.
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения осуществляют перечисление не более 70 % от стоимости курсов переподготовки в организацию образования.
Реализация мероприятий по переподготовке сокращаемых работников осуществляется за счет средств местного бюджета.";

2) оқыту (ТжКБ) түрлері, мамандықтар мен кәсіп түрлері, оқытудың ұзақтығы бойынша оқушылардың саны;
3) өтініш бергендердің және оқытуға қабылданғандардың саны;
4) оқуды аяқтағандардың саны;
5) оқудан шығарылғандардың және оқуды аяқтамаған адамдардың саны туралы ақпарат ұсынады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органнан алынған ақпараттың негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ақпарат ұсынады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаның бірінші бағытының 5.1.2-тармағының іске асырылуы туралы мынадай:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша Бағдарламаға қатысушыларды оқыту жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарының саны;
2) оқыту (қысқа мерзімді кәсіптік оқу) түрлері, мамандықтар мен кәсіптер түрлері бойынша оқушылардың саны, оқытудың ұзақтығы;
3) өтініш бергендердің және оқытуға қабылданғандардың саны;
4) оқуды аяқтағандардың саны;
5) оқудан шығарылғандардың және оқуды аяқтамаған адамдардың саны туралы ақпарат ұсынады.";
мынадай мазмұндағы "5.1.3. Жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруын ескере отырып, қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау" деген тармақпен толықтырылсын:
"5.1.3. Жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруын ескере отырып, қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау жұмыс берушілердің өтінімі бойынша Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнын оқу аяқталғанға дейін сақтау талабымен жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау үшін халықты жұмыспен қамту орталығына қайта даярлауға жіберілетін жұмыскерлер санын, кәсіптер және оқу нысанын көрсете отырып өтінім береді. Өтінімге жұмыс берушілердің құрылтай құжаттары және қысқартылатын жұмыскерлердің құжаттары қоса беріледі, олардың тізбесі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген. Өтінім берген күннен кейін 2 жұмыс күні ішінде жұмыс беруші қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауға өтінім беру туралы хабардар етеді.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау бір адамға арналған оқу жоспарларының және бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандыққа және біліктілік деңгейіне байланысты білім беру процесіне кететін шығыстарға қарай білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілеген қайта даярлау курстары құнының кемінде 30 %-ын жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруы шарттарымен жүзеге асырылады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар білім беру ұйымына қайта даярлау курсы құнының 70 %-дан аспайтын сомасын аударуды жүзеге асырады.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау жөніндегі іс-шараларды іске асыру жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.";

подпункт 3) подраздела "5.2 Второе направление: развитие массового предпринимательства" изложить в следующей редакции:
"3) гарантирование кредитов/микрокредитов в городах и на селе.
Операторами второго направления Программы являются Министерство национальной экономики Республики Казахстан - по вопросам реализации проекта "Бастау Бизнес" и микрокредитования в городах и Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - по вопросам реализации проекта "Бастау Бизнес" с 2018 года и микрокредитования на селе и в малых городах.".
в пункте "5.2.1 Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес":
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"Оператор нефинансовой поддержки ходатайствует перед микрофинансовой организацией и/или кредитным товариществом и/или АО "ФФПСХ" и/или банком второго уровня о рассмотрении заявки участника проекта "Бастау Бизнес" на получение кредита/микрокредита.";
механизм реализации обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" изложить в следующей редакции:
"1) претенденты на обучение обращаются за консультацией по вопросам обучения по проекту "Бастау Бизнес" в районные филиалы региональных палат предпринимателей (РПП)/центры занятости населения/акиму сельского округа или населенного пункта с заявлением на участие и представляют документы, перечень которых предусмотрен Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства;
2) районный филиал РПП/аким сельского округа или населенного пункта передают документы и заявления от претендентов в центры занятости населения (в электронном виде через портал/вручную по установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес");
3) центры занятости населения посредством АИС "Рынок труда" осуществляют проверку списка претендентов на предмет соответствия целевой группе проекта "Бастау Бизнес" и передают список претендентов в районный филиал РПП (в электронном виде через портал/вручную);
4) операторы нефинансовой поддержки проводят тестирование претендентов, формируют группы обучающихся лиц и по результатам информируют центры занятости населения согласно установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства;
5) претенденты, прошедшие тестирование и допущенные к обучению, продолжают обучение в соответствии с проектом "Бастау Бизнес". Претендентам, не прошедшим тестирование, рекомендуется прохождение курсов обучения основам предпринимательства либо краткосрочного профессионального обучения в рамках первого направления Программы или других программ.
Финансирование проекта "Бастау Бизнес" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между оператором второго направления Программы и оператором нефинансовой поддержки.

"5.2 Екінші бағыт: жаппай кәсіпкерлікті дамыту" деген кіші бөлімнің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қалалар мен ауылдарда кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру.
"Бастау Бизнес" жобасын іске асыру және қалаларда микрокредит беру мәселелері бойынша – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі және ауылдар мен шағын қалаларда 2018 жылдан бастап "Бастау Бизнес" жобасын іске асыру және микрокредит беру мәселелері бойынша – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Бағдарламаның екінші бағытының операторлары болып табылады.";
"5.2.1. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту" деген тармақта:
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржылай емес қолдау операторы микроқаржы ұйымына және/немесе кредиттік серіктестікке және/немесе "АШҚҚҚ" АҚ және/немесе екінші деңгейдегі банкке "Бастау Бизнес" жобасына қатысушының кредит/микрокредит алуға арналған өтінімін қарау туралы қолдаухат береді.";
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды іске асыру тетігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оқуға үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқыту мәселелері жөнінде консультация алу үшін өңірлік кәсіпкерлер палатасының (ӨКП) аудандық филиалдарына/халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтің немесе елді мекеннің әкіміне қатысуға өтінішпен жүгінеді және тізбесі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларында көзделген құжаттарды тапсырады;
2) ӨКП-нің аудандық филиалы/ауылдық округтің немесе елді мекеннің әкімі үміткерлердің құжаттары мен өтініштерін халықты жұмыспен қамту орталықтарына ("Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) береді;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлердің тізімін "Бастау Бизнес" жобасының нысаналы тобына сәйкестігі тұрғысынан "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы тексеруді жүзеге асырады және үміткерлердің тізімін ӨКП-нің аудандық филиалына (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) береді;
4) қаржылай емес қолдау операторы үміткерлерге тестілеу жүргізіп, оқитын адамдардың топтарын қалыптастырады және нәтижелері бойынша кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша сәйкес халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді;
5) тестілеуден өткен және оқуға жіберілген үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына сәйкес оқуды жалғастырады. Тестілеуден өтпеген үміткерлерге Бағдарламаның бірінші бағыты немесе басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан не қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өту ұсынылады.
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландыру Бағдарламаның екінші бағытының операторы мен қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарт жасау жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

РПП ежемесячно ко 2 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства (местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства с 2018 года) информацию по установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства, о количестве и информацию (Ф.И.О, ИИН, адрес места жительства) по каждому участнику (в электронном виде через портал/вручную):
1) допущенных на обучение;
2) завершивших обучение;
3) открывших собственное дело;
4) получивших кредиты/микрокредиты.
Порядок обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" определяется Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.";
пункт "5.2.2. Поддержка предпринимательских инициатив" изложить в следующей редакции:
"5.2.2. Поддержка предпринимательских инициатив
Кредиты/микрокредиты предоставляются участникам Программы, реализующим или планирующим реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и городах.
Участниками Программы являются безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые с предпринимательским потенциалом, сельскохозяйственные кооперативы и их члены.
Обязательным условием для получения кредита/микрокредита участником Программы является его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством.
Кредиты/микрокредиты предоставляются:
1) в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах для открытия микробизнеса, расширения существующего бизнеса, создания сельскохозяйственных кооперативов;
2) в городах (кроме малых городов) для создания новых микропредприятий, расширения существующего бизнеса.
Кредиты/микрокредиты для открытия микробизнеса выдаются после прохождения курсов обучения основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" или основ предпринимательства в рамках первого направления Программы либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних двух лет.
Кредиты/микрокредиты для расширения существующего бизнеса и создания сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания новых постоянных рабочих мест.
Кредиты/микрокредиты в приоритетном порядке предоставляются проектам, реализуемым в соответствии с картами специализации районов, малых городов и городов. Местные исполнительные органы областного уровня совместно с РПП до 20 февраля разрабатывают карту специализации районов, малых городов и городов. При этом, карта специализации районов и малых городов согласовывается с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса и утверждается заместителем акима области, курирующим вопросы развития сельского хозяйства. Карта специализации районов, малых городов и городов предоставляется микрофинансовым организациям (МФО)/банкам второго уровня (БВУ)/ кредитным товариществам (КТ)/АО "ФФПСХ"/АО "КазАгрогарант". При необходимости по согласованию с уполномоченным органом в области агропромышленного комплекса допускается корректировка карты специализации районов и малых городов.
Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах предоставляются через АО "ФФПСХ", а также МФО и кредитные товарищества, фондирование которых проводится через АО "Аграрная кредитная корпорация".
Кредиты/микрокредиты в городах предоставляются через банки второго уровня (БВУ), микрофинансовые организации, фондирование которых осуществляется через АО "ФРП "Даму".
В целях кредитования/микрокредитования участников Программы местным исполнительным органам предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:

ӨКП ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 2-күніне қарай кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға (2018 жылдан бастап ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша мынадай:
1) оқуға жіберілгендердің;
2) оқуын аяқтағандардың;
3) жеке ісін ашқандардың;
4) кредит/микрокредит алғандардың саны туралы және әрбір қатысушы бойынша (Т.А.Ә., ЖСН, тұрақты тұратын мекенжайы) ақпаратты (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларында айқындалады.";
"5.2.2. Кәсіпкерлік бастамашылықты қолдау" деген тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2.2. Кәсіпкерлік бастамаларды қолдау
Кредиттер/микрокредиттер ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда және қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушыларға ұсынылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар, кәсіпкерлік әлеуеті бар өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
Бағдарламаға қатысушының кредит/микрокредит алуы үшін міндетті шарт салық заңнамасына сәйкес оның салық органдарында тіркелуі болып табылады.
Кредиттер/микрокредиттер:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнесті ашу, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейту, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашу үшін;
2) қалаларда (шағын қалалардан басқа) жаңа микрокәсіпорындар құру, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейту үшін ұсынылады.
Микробизнесті ашу үшін кредиттер/микрокредиттер "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткеннен кейін не соңғы екі жыл ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаты бар болса беріледі.
Кредиттер/микрокредиттер жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейту және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру шартымен ұсынылады.
Кредиттер/микрокредиттер басым тәртіппен аудандардың, шағын қалалардың және қалалардың мамандану карталарына сәйкес іске асырылатын жобаларға ұсынылады. Облыстық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар ӨКП-мен бірлесіп 20 ақпанға дейін аудандардың, шағын қалалардың және қалалардың мамандану картасын әзірлейді. Бұл ретте аудандар мен шағын қалалардың мамандану картасы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісіледі, оларды ауыл шаруашылығын дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін әкімнің орынбасары бекітеді. Аудандардың, шағын қалалардың және қалалардың мамандану карталары микроқаржы ұйымдарына (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктерге (ЕДБ)/кредиттік серіктестіктерге (КС)/"АШҚҚҚ" АҚ-ға/"ҚазАгрокепіл" АҚ-ға ұсынылады. Қажет болған кезде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аудандар мен шағын қалалардың мамандану карталарын түзетуге жол беріледі.
Ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер "АШҚҚҚ" АҚ, сондай-ақ МҚҰ және қорландыру "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ арқылы жүргізілетін кредиттік серіктестіктер арқылы беріледі.
Қалаларда кредиттер/микрокредиттер қорландыру "Даму" КДҚ АҚ арқылы жүзеге асырылатын екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ), микроқаржылық ұйымдар арқылы беріледі.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит/микрокредит беру мақсатында жергілікті атқарушы органдарға мынадай шарттармен бюджеттік кредит беріледі:

1) на 7 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевое назначение бюджетного кредита - микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы.
Кредиты/микрокредиты не предоставляются на потребительские цели, погашение предыдущих займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.
Решение об участии организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" утверждается постановлением акимата области. Допускается одновременное участие двух организаций микрокредитования и АО "ФФПСХ" в одной области.
Местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ".
Условия предоставления бюджетных кредитов организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ":
1) срок кредитования - не более 7 лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01% годовых;
3) период освоения – для организаций микрокредитования – 6 месяцев, АО "ФФПСХ" - 12 месяцев;
4) целевое назначение для АО "ФФПСХ" – микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы; для организаций микрокредитования - фондирование МФО/КТ/БВУ для кредитования/микрокредитования бизнес-проектов в рамках Программы.
Условия фондирования МФО/КТ/БВУ:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности, целевого использования и обеспеченности либо без обеспечения для финансово-устойчивых МФО/КТ/БВУ;
2) срок кредитования – до 7 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения – до 1% годовых для АО "ФРП "Даму" и до 2% годовых для АО "Аграрная кредитная корпорация";
4) период освоения – 12 месяцев с даты заключения кредитного соглашения;
5) целевое назначение – кредитование/микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы.
Организациям микрокредитования/БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам Программы:
1) срок кредита/микрокредита - до 5 лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов - до 7 лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита - до 8 тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6% годовых;
4) БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников Программы, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником Программы обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с организациями микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ";

1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 7 жылға;
2) бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты – Бағдарлама шеңберінде бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру.
Кредиттер/микрокредиттер тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарызды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акциздік өнім өндіруге берiлмейдi.
Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ қатысуы туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі. Бір облыста бір мезгілде екі микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ қатысуына жол беріледі.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын ұсынады.
Микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға бюджеттік кредит беру шарттары:
1) кредит беру мерзімі – 7 жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 %;
3) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымдары үшін – 6 ай, "АШҚҚ" АҚ - 12 ай;
4) нысаналы мақсаты – "АШҚҚҚ" АҚ үшін – Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру; микрокредит беру ұйымдары үшін – Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру үшін МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру.
МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру шарттары:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық, мақсатты пайдалану және қамтамасыз етілу шарттарында не қаржылық тұрақты МҚҰ/КС/ЕДБ үшін қамтамасыз етусіз жүзеге асырылады;
2) кредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – "Даму" КДҚ" АҚ үшін жылдық 1 %-ға дейін және "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ үшін жылдық 2%-ға дейін;
4) игеру кезеңі – кредиттік келісім жасасқан күннен бастап 12 ай;
5) нысаналы мақсаты – Бағдарлама шеңберінде бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымдарына/ЕДБ/МҚҰ/КС/"АШҚҚҚ" АҚ-ға негізгі қарызды өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бір бөлігінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең ұсынылады.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит/микрокредит беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы – 8 мың АЕК-ке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 %-дан аспайды;
4) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға қандай да бір комиссияларды, жинақтарды және/немесе Бағдарламаға қатысушы кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебімен алынатын төлемдерді қоспағанда, Бағдарламаға қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, жинақтардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ қоспағанда, кредит беру ұйымдарымен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс;

5) кредит/микрокредит в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности), малых городах и городах не предоставляется субъектам среднего и крупного предпринимательства, определенным в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
6) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования/микрокредитования по решению кредитора;
7) в договорах о предоставлении кредита/микрокредита между МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" и участником Программы в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест, за исключением проектов начинающих предпринимателей;
8) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности участника Программы, согласно Правилам кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемым уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
9) МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" за счет средств, возвращенных в течение финансового года конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам, в том числе за счет выданных в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020", осуществляют не позднее 6 (шести) месяцев, следующих за указанным финансовым годом, повторное кредитование/микрокредитование.
В случае неосвоения данных средств до истечения указанных 6 (шести) месяцев, МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" обеспечивают их возврат в соответствующий бюджет.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в городах определяется Правилами кредитования/микрокредитования в городах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах определяется Правилами кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
Механизм предоставления кредитов/микрокредитов для участников Программы, реализующих или планирующих реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах и малых городах:
1) претенденты, напрямую либо через районные филиалы РПП/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия требованиям к участникам Программы;
2) претенденты, планирующие открытие микробизнеса, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, и заинтересованные претенденты направляются для участия в проекте "Бастау Бизнес" или на курсы обучения основам предпринимательства по первому направлению Программы;

5) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан), шағын қалаларда және қалаларда кредит/микрокредит Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалатын орта және ірі кәсіпорындар субъектілеріне берілмейді;
6) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезеңді және кредитордың шешімі бойынша кредит/микрокредит беру мерзімінің ұзақтығы үштен бір бөліктен аспайтын мерзімде сыйақы алу мүмкіндігі;
7) МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ және Бағдарламаға қатысушы арасындағы кредит/микрокредит беру туралы шарттарда ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, міндетті түрде жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарт көрсетіледі;
8) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит/микрокредит беру қағидаларына сәйкес қарыздың мерзімдері мен сомалары Бағдарламаға қатысушы қызметінің бағыттарына сәйкес айқындалады;
9) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ қаржы жылында бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша, оның ішінде "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен көрсетілген қаржы жылынан кейінгі 6 (алты) айдан кешіктірмей қайта кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
Көрсетілген 6 (алты) ай өткенге дейін аталған қаражат игерілмеген жағдайда, МҚҰ/КС/ЕДБ/"АШҚҚҚ" АҚ олардың тиісті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушылар үшін кредиттер/микрокредиттер беру тетігі:
1) үміткерлер тікелей не ӨКП аудандық филиалдары/ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар және Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді;
2) микробизнес ашуды жоспарлайтын кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары жоқ үміткерлер және мүдделі үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына немесе Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарына қатысу үшін жіберіледі;

3) претенденты с сертификатами о прохождении курсов обучения (обязательно для открывающих микробизнес) по результатам проверок в АИС "Рынок труда" направляются центрами занятости населения в МФО/КТ/АО "ФФПСХ" с заявлением на получение кредита/микрокредита с приложением документов, указанных в Правилах кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
4) МФО/КТ/АО "ФФПСХ" проводят оценку потенциального бизнес-проекта, дают заключение и принимают решение о возможности или невозможности выдачи кредита/микрокредита;
5) МФО/КТ ежемесячно в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам организации микрокредитования. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно форме, установленной в Правилах кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
6) МФО/КТ/АО "ФФПСХ" в течение девяноста дней со дня выдачи кредита/микрокредита проводят мониторинг целевого использования кредита/микрокредита. Отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов ежеквартально представляется МФО/КТ организации микрокредитования в срок до 10 числа, следующего за отчетным периодом, согласно форме, установленной в Правилах кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
7) организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" представляют отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов ежеквартально в срок до 20 числа, следующего за отчетным периодом, в местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) согласно форме, установленной в Правилах кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
Механизм предоставления кредитов/микрокредитов в городах, кроме малых городов:
1) претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акиматы городов и районов в составе городов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия участникам Программы;

3) халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" ААЖ-да тексеру нәтижелері бойынша оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары бар (микробизнес ашушылар үшін міндетті) үміткерлерді агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру және микрокредит беру қағидаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, кредит/микрокредит алуға арналған өтінішпен МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға жіберіледі;
4) МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ әлеуетті бизнес-жобаны бағалауды жүргізеді, кредит/микрокредит беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді және шешім қабылдайды;
5) МҚҰ/КС ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады. Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру және микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады;
6) МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ кредит/микрокредит берген күннен бастап тоқсан күн ішінде кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді. Кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы бойынша есеп МҚҰ/КС/Микрокредит беру ұйымына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру және микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес ұсынылады;
7) микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру және микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы бойынша есеп (портал арқылы электрондық түрде/ қолма-қол) береді.
Шағын қалалардан басқа қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тетігі:
1) үміткерлер тікелей не ӨКП аудандық филиалдары/қалалардың және қала құрамындағы аудандардың әкімдіктеріне кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар алу және Бағдарламаға қатысушыларға сәйкес келуі тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді;

2) заинтересованные претенденты, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, направляются для участия в курсах обучения основам предпринимательства;
3) претенденты по результатам проверок в АИС "Рынок труда" направляются центрами занятости населения и с сертификатами о прохождении курсов обучения (при наличии) в МФО/БВУ;
4) участники Программы разрабатывают бизнес-план проекта и обращаются с заявкой на получение кредита/микрокредита в БВУ/МФО;
5) БВУ/МФО проводят оценку потенциального бизнес-проекта, дают заключение и принимают решение о возможности или невозможности выдачи кредита/микрокредита;
6) БВУ/МФО ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляет информацию в организацию микрокредитования по выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы;
7) организация микрокредитования ежемесячно в срок до 6 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам предпринимательства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно форме, установленной в кредитном соглашении между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и организацией микрокредитования;
8) организация микрокредитования осуществляет мониторинг целевого использования выданных кредитов/микрокредитов и представляет соответствующую информацию в местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства, ежеквартальный отчет о выдаче кредитов/микрокредитов и их целевом использовании в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным, согласно форме, установленной в кредитном соглашении.";
пункт "5.2.3. Гарантирование микрокредитов в городах и на селе" изложить в следующей редакции:
"5.2.3. Гарантирование кредитов/микрокредитов в городах и на селе
Гарантия предоставляется только по кредитам/микрокредитам, выдаваемым МФО/КТ/БВУ с 1 января 2017 года на:
1) открытие микробизнеса, расширение существующего бизнеса, создание кооперативов в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах;
2) создание новых микропредприятий, расширение существующего бизнеса в городах.
Гарантирование кредитов/микрокредитов, выдаваемых в сельских населенных пунктах и малых городах, осуществляется АО "КазАгроГарант", в городах - АО "ФРП "Даму".
Размер комиссий от местных исполнительных органов за гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах составляет 30% от размера гарантии, в городах – 20 %.
Гарантия для участников Программы предоставляется на безвозмездной основе.
Размер гарантий для:

2) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары жоқ мүдделі үміткерлер кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарына қатысу үшін жіберіледі;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлерді "Еңбек нарығы" ААЖ-да тексеру нәтижелері бойынша және оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттарымен (бар болса) МҚҰ/ЕДБ-ға жібереді;
4) Бағдарламаға қатысушылар жобаның бизнес-жоспарын әзірлейді және кредит/микрокредит алу үшін өтініммен ЕДБ/МҚҰ-ға жүгінеді;
5) ЕДБ/МҚҰ әлеуетті бизнес-жобаны бағалауды жүргізеді, кредит/микрокредит беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді және шешім қабылдайды;
6) ЕДБ/МҚҰ ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде Бағдарлама шеңберінде берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша микрокредит беру ұйымына ақпарат ұсынады;
7) микрокредит беру ұйымы кәсіпкерлік және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен микрокредит беру ұйымы арасындағы кредиттік келісімде белгіленген нысанға сәйкес ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6-күніне дейінгі мерзімде берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ақпарат ұсынады;
8) микрокредит беру ұйымы берілген кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады және кредиттік келісімде белгіленген нысанға сәйкес тиісті ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде кредиттер/микрокредиттер беру және олардың мақсатты пайдаланылуы туралы тоқсан сайынғы есепті кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға ұсынады.";
"5.2.3. Қалалардағы және ауылдағы микрокредиттерге кепілдік беру" деген тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2.3. Қалалардағы және ауылдағы кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру
Кепілдік МҚҰ/КС/ЕДБ 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге, кооперативтер құруға;
2) қалаларда жаңа микрокәсіпорындар құруға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана ұсынылады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда берілетін кредиттерді/микрокредиттерді кепілдендіруді – "ҚазАгроКепіл" АҚ, қалаларда – "Даму" КДҚ" АҚ жүзеге асырады.
Кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік бергені үшін жергілікті атқарушы органдардан алынатын комиссиялардың мөлшері ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кепілдік мөлшерінен 30%-ды, қалаларда – 20%-ды құрайды.
Бағдарламаға қатысушылар үшін кепілдік ақысыз негізде ұсынылады.
Кепілдіктердің мөлшері:

1) начинающего предпринимателя не может быть выше 85 % от суммы кредита/микрокредита;
2) действующего предпринимателя не может быть выше 50 % от суммы кредита/микрокредита.
Сумма кредита/микрокредита, подлежащего гарантированию, не может превышать восемь тысяч МРП.
Номинальная ставка вознаграждения по кредитам/микрокредитам МФО/КТ/БВУ, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 6 %.
Финансирование частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам осуществляется за счет местных бюджетов путем подписания соответствующего договора между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства и гарантом. В одной административной территориальной единице области местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства могут привлечь в рамках Программы двух гарантов.
Объем гарантирования в рамках Программы осуществляется в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты комиссий по заключаемым договорам гарантии на соответствующий финансовый год.
В целях оплаты за выпущенные гарантии местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства в начале очередного года перечисляют гарантам 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на комиссии за гарантирование кредитов микрофинансовых организаций. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется гарантам после полного освоения первой половины средств, перечисленных гарантам в начале года, по мере заключения договоров гарантии.
Подтверждением освоения бюджетных средств является факт заключения договора гарантии.
Гарантия предоставляется на срок действия кредита/микрокредита, в обеспечение исполнения обязательств по которому она была выпущена.
Гарант вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами гарантирования и/или договором гарантирования.
Порядок и условия частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам определяются Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
Порядок и условия частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам в городах определяются Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.";
в подразделе "5.3 Третье направление: развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Оператором третьего направления Программы является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
в пункте "5.3.2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"Добровольное переселение участников Программы осуществляется:

1) ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кредит/микрокредит сомасынан 85%-дан аспайды;
2) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер үшін кредит/микрокредит сомасынан 50%-дан аспайды.
Кепілдік берілуге тиіс кредит/микрокредит сомасы сегіз мың АЕК-тен аспайды.
Кепілдік жүзеге асырылатын МҚҰ/КС/ЕДБ кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі 6%-дан аспайды.
Кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдікті қаржыландыру кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен кепілгер арасындағы тиісті шартқа қол қою жолымен жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Облыстың бір әкімшілік аумақтық бірлігінде кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар Бағдарлама шеңберінде екі кепілгерді тартуына болады.
Бағдарлама шеңберінде кепілдік беру көлемі тиісті қаржы жылына жасалатын кепілдік шарттары бойынша комиссияларды төлеу үшін бөлінген бюджет қаражаты шегінде жүзеге асырылады.
Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар келесі жылдың басында микроқаржы ұйымдарының кредиттеріне кепілдік беру үшін комиссияларға бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50%-ын кепілгерлерге аударады. Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі жылдың басында кепілгерлерге аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін кепілдік шарттарының жасалуына қарай кепілгерлерге аударылады.
Кепілдік шартының жасалу фактісі бюджет қаражаты игерілуінің растамасы болып табылады.
Кепілдік шығарылған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін кредиттің/микрокредиттің қолданылу мерзіміне ұсынылады.
Кепілгер Кепілдік беру қағидаларында және/немесе кепілдік шартында белгіленген жағдайларда кепілдік ұсынудан бас тартуға құқылы.
Кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі мен шарттары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары/кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалады.
Қалаларда кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі мен шарттары кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалады.";
"5.3 Үшінші бағыт: халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген кіші бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бағдарламаның үшінші бағытының операторы болып табылады";
"5.3.2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген тармақта:
төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаға қатысушыларды ерікті түрде қоныстандыру:

1) из трудоизбыточных областей (далее – регионы выбытия) в трудодефицитные области (далее – регионы для расселения);
2) в пределах одной области - из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения при возможности выделения жилища из государственного жилищного фонда и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2% от численности населения области и/или плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Южно-Казахстанская, Кызылординская области.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Государственная поддержка участников Программы включает предоставление субсидий на переезд и возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг:
1) субсидии на переезд из регионов выбытия в регионы для расселения – единовременно в размере тридцатипятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
2) субсидии на переезд в пределах одной области – единовременно в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
3) субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг - ежемесячно в течение двенадцати месяцев для переселившихся в городскую местность:
3.1) в размере двадцатикратного месячного расчетного показателя для одного человека;
3.2) в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя при количестве членов семьи от двух до четырех;
3.3) в размере тридцатикратного месячного расчетного показателя при количестве членов семьи пять и более;
4) субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг - ежемесячно в течение двенадцати месяцев для переселившихся в сельскую местность:
4.1) в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя для одного человека;
4.2) в размере восемнадцатикратного месячного расчетного показателя при количестве членов семьи от двух до четырех;
4.3) в размере двадцатиодного кратного месячного расчетного показателя при количестве членов семьи пять и более.
С согласия участника добровольного переселения для приобретения им жилья в собственность на основании рекомендаций региональной комиссии допускается единовременная выплата суммы субсидий в пределах начисленной суммы на семью в год.
Единовременная выплата для приобретения жилья в собственность в пределах начисленной суммы на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг на семью в год осуществляется при наличии предварительного договора купли продажи.
В случае, если стоимость приобретаемого жилья в регионах переселения:

1) жұмыс күші көп облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші тапшы облыстарға (бұдан әрі – келу өңірлері);
2) бір облыс шегінде – мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу мүмкін болған жағдайда экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға жүзеге асырылады.
Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда облыстары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-ға артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 артық адамды құрайтын шығу өңірлері деп айқындалған.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау көшуге және тұрғын үй жалдауға (жалға алуға) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шығыстарын өтеуге субсидиялар беруді қамтиды:
1) шығу өңірлерінен қоныстану өңірлеріне көшуге арналған субсидия – әрбір отбасы мүшесіне отыз бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
2) бір облыс шегінде көшуге арналған субсидия – әрбір отбасы мүшесіне жиырма бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
3) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге субсидия – қалалық жерге қоныс аударғандар үшін он екі ай бойы ай сайын:
3.1) бір адам үшін – жиырма еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3.2) отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса –жиырма бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3.3) отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде – отыз еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді;
4) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге субсидиялар – ауылдық жерлерге қоныс аударушылар үшін он екі ай бойы ай сайын:
4.1) бір адам үшін – он бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4.2) отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса – он сегіз еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4.3) отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде – жиырма бір еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді.
Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының келісімімен олардың жеке меншігіне тұрғын үй сатып алу үшін өңірлік комиссия ұсынымдарының негізінде отбасына бір жылға аударылған сома шегінде біржолғы субсидия сомасын төлеуге жол беріледі.
Отбасына жылына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге есептелген сома шегінде меншікке тұрғын үйді сатып алу үшін біржолғы төлем алдын ала сату-сатып алу шарты болған кезде жүзеге асырылады.
Егер қоныстану өңірлерінде сатып алынған тұрғын үйдің құны:

1) ниже размера единовременной выплаты, разница сумм остается у участника Программы;
2) выше размера единовременной выплаты, разница стоимости возмещается участником Программы за счет собственных денежных средств.
Реализация мероприятий по переселению из сел в города будет осуществляться за счет средств местного бюджета.";
раздел "Механизм предоставления мер государственной поддержки для участников Программы в Восточно-Казахстанскую и Северо-Казахстанскую области по заявкам местных исполнительных органов, представленным до 1 января 2017 года" дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Для заселения общежитий и служебного жилья, построенного (приобретенного) в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020", потенциальные участники Программы обращаются в центры занятости населения:
1) центр занятости населения рассматривает документы участников Программы с учетом потребности работодателей на предмет соответствия критериям отбора на участие и в течение 10 рабочих дней направляет документы на рассмотрение районной (городской) комиссии по реализации Программы;
2) районная (городская) комиссия по реализации Программы принимает решение о включении либо отказе включения заявителей в состав участников Программы, уведомляет об этом центры занятости населения;
3) центр занятости населения в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения о включении либо отказе включения заявителей в состав участников Программы уведомляет претендента;
4) между лицами, включенными в список участников Программы, и центром занятости населения подписывается социальный контракт, который наряду с социальной поддержкой по переезду включает в себя мероприятия по трудоустройству на новом месте жительства.";
дополнить механизмом предоставления мер государственной поддержки для организации переселения из сел в города следующего содержания:
"Механизм предоставления мер государственной поддержки для организации переселения из сел в города:
1) местный исполнительный орган по вопросам занятости населения для организации добровольного переселения граждан вносит на рассмотрение региональной комиссии проект перечня сел и городов областного (районного) значения в пределах области;
2) региональная комиссия в течение 3 рабочих дней рассматривает и утверждает перечень сел и городов областного (районного) значения в пределах области для организации добровольного переселения граждан и направляет перечень в центры занятости населения/акимам сельских округов;

1) біржолғы төлем мөлшерінен төмен болса, сомалар айырмасы Бағдарламаға қатысушыда қалады;
2) біржолғы төлемнің мөлшерінен жоғары болса, құнының айырмасын Бағдарламаға қатысушы өзінің ақшалай қаражаты есебінен өтейді.
Ауылдардан қалаларға қоныс аудару шараларын іске асыру жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.";
"Жергілікті атқарушы органдардың 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін ұсынған өтінімдері бойынша Шығыс Қазақстан және Солтүстік Қазақстан облыстарына баратын Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тетігі" деген бөлім мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасының шеңберінде салынған (сатып алынған) жатақханаларға және қызметтік тұрғын үйге қоныстану үшін Бағдарламаға әлеуетті қатысушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді:
1) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, Бағдарламаға қатысушылардың құжаттарын қатысуға іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды және 10 жұмыс күні ішінде құжаттарды Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жолдайды;
2) Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, бұл туралы халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді;
3) халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш білдірушілерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде үміткерді хабардар етеді;
4) Бағдарламаға қатысушылар тізіліміне қосылған адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтік келісімшартқа қол қойылады, ол көшу бойынша әлеуметтік қолдаумен бірге жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасу бойынша іс-шараларды қамтиды.";
мынадай мазмұндағы ауылдан қалаға қоныс аударуды ұйымдастыру үшін мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тетігімен толықтырылсын:
"Ауылдан қалаға қоныс аударуды ұйымдастыру үшін мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тетігі:
1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін өңірлік комиссияның қарауына облыс шегіндегі ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалар тізбесінің жобасын енгізеді;
2) өңірлік комиссия 3 жұмыс күні ішінде азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін облыс шегіндегі ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың тізбесін қарап, бекітеді және тізбені халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округ әкімдеріне жібереді;

3) центры занятости населения/акимы сельских округов в соответствии с утвержденным перечнем сел и городов областного (районного) значения проводят информационную работу среди населения о возможностях добровольного переселения;
4) лица, желающие участвовать в Программе, планирующие переселение в пределах области, обращаются в центры занятости населения по месту жительства/акимам сельских округов;
5) центры занятости населения/акимы сельских округов консультируют претендентов о порядке и условиях участия в Программе и оказания мер государственной поддержки;
6) центры занятости населения формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области;
7) при согласии претенденты подают заявления в центры занятости населения по форме и с приложением документов согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения;
8) центры занятости населения в течение 5 рабочих дней направляют заявления о включении в число участников Программы и документы желающих переехать в другие районы – местному органу по вопросам занятости населения области, внутри района на рассмотрение районной (городской) комиссии по реализации Программы и уведомляют об этом заявителей;
9) местный орган по вопросам занятости населения области в течение
5 рабочих дней со дня поступления заявлений и документов желающих переехать в город областного (районного) значения в пределах области направляют их на рассмотрение региональной комиссии;
10) по итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление в течение 5 рабочих дней:
районные (городские) комиссии вырабатывают рекомендации о включении либо отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих внутри одного района;
региональные комиссии вырабатывают рекомендации о включении, либо отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одной области;
11) районные (городские) и региональная комиссия в течение 2 рабочих дней направляют выработанные рекомендации соответствующим центрам занятости населения;
12) заседание региональной и районной (городской) комиссии проводится по мере поступления заявлений и документов на участие в Программе;
13) центры занятости населения на основании рекомендаций в течение 5 рабочих дней принимают решения о включении либо об отказе о включении заявителей в состав участников Программы для переселения из сел в города;

3) халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округтер әкімдері ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың бекітілген тізбесіне сәйкес халық арасында ерікті түрде қоныс аудару мүмкіндіктері туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
4) облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысқысы келетін адамдар тұрғылықты жері бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округ әкімдеріне жүгінеді;
5) халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округ әкімдері үміткерлерді Бағдарламаға қатысу тәртібі мен шарттары және мемлекеттік қолдау шараларын көрсету туралы хабардар етеді;
6) халықты жұмыспен қамту орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлайтын үміткерлердің тізімін қалыптастырады;
7) үміткерлер келіскен жағдайда халықты жұмыспен қамту орталықтарына халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, нысан бойынша өтініш береді;
8) халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушылардың қатарына қосу туралы өтінішті және басқа ауданға көшкісі келетіндердің құжаттарын – облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына, аудан ішінде – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді және бұл туралы өтініш берушілерді хабардар етеді;
9) облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыс шегінде облыстық (аудандық) маңызы бар қалаға көшкісі келетіндерден өтініштер мен құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді;
10) өтініш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындылары бойынша 5 жұмыс күні ішінде:
аудандық (қалалық) комиссиялар бір аудан ішінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді;
өңірлік комиссиялар бір облыс шегінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді.
11) аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар 2 жұмыс күні ішінде әзірленген ұсынымдарды тиісті халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді;
12) өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның отырысы Бағдарламаға қатысуға өтініштер мен құжаттардың келіп түсуіне қарай өткізіледі;
13) халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде ұсынымдардың негізінде азаматтарды ауылдардан қалаға қоныс аудару үшін Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды;

14) центры занятости населения в течение 5 рабочих дней уведомляют лиц, участвующих в переселении из сел в города, о принятом решении. С участником Программы центры занятости населения заключают индивидуальный социальный контракт.";
в пункте 5.3.3.:
в механизме взаимодействия при формировании и сопровождении единой информационной базы рынка труда – "Биржи труда":
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сопровождение единой информационной базы рынка труда – "Биржи труда" на республиканском уровне, включая АИС "Рынок труда", и портала в соответствии с механизмами Программы обеспечивает АО "Центр развития трудовых ресурсов" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;";
в институциональной организации Программы:
части десятую и одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства:
1) совместно с РПП организуют обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
2) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа организации микрокредитования;
3) распределяют финансовые средства для реализации мер по частичному гарантированию по кредитам/микрокредитам;
4) осуществляют мониторинг реализации проекта "Бастау Бизнес" на селе и районных центрах и кредитования/микрокредитования в городах;
5) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу по вопросам предпринимательства информацию о ходе реализации второго направления Программы.
Местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства:
1) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа АО "ФФПСХ" и организации микрокредитования;
2) распределяют финансовые средства для реализации мер по частичному гарантированию и субсидированию кредитов/микрокредитов;
3) осуществляют мониторинг реализации кредитования/микрокредитования на селе;
4) осуществляют субсидирование операционных затрат МФО;
5) являются рабочим органом комиссии по субсидированию в рамках субсидирования операционных расходов МФО;
6) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области развития агропромышленного комплекса информацию о ходе реализации второго направления Программы.";
дополнить разделом "7. Критерии Программы" следующего содержания:
"7. Критерии Программы
Участниками второго направления Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;

14) халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде ауылдардан қалаға қоныс аударуға қатысатын адамдарды қабылданған шешім туралы хабардар етеді. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушымен жеке әлеуметтік келісімшарт жасасады.";
5.3.3-тармақта:
"Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру және сүйемелдеу кезіндегі өзара іс-қимыл тетігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Бағдарламаның тетіктеріне сәйкес "Еңбек нарығы" ААЖ мен порталды қоса алғанда, "Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын республикалық деңгейде сүйемелдеуді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбек нарығын дамыту орталығы" АҚ қамтамасыз етеді;";
Бағдарламаны институционалдық ұйымдастыруда:
оныншы және он бірінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) ӨКП-мен бірлесіп Бағдарламаға қатысушыларды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастырады;
2) микрокредит беру ұйымының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
3) кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру шараларын іске асыру үшін қаржылай қаражат бөледі;
4) ауылда және аудан орталықтарында "Бастау Бизнес" жобасының іске асырылуына және қалаларда кредит/микрокредит беруге мониторингті жүзеге асырады;
5) ай сайынғы негізде кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаның екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) "АШҚҚҚ" АҚ және микрокредит беру ұйымдарының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
2) кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру және субсидиялау шараларын іске асыру үшін қаржылай қаражатты бөледі;
3) ауылда кредит/микрокредит берудің іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
4) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялауды жүзеге асырады;
5) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялау шеңберінде субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады;
6) ай сайынғы негізде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға Бағдарламаның екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.";
мынадай мазмұндағы "7. Бағдарлама өлшемшарттары" деген бөліммен толықтырылсын:
"7. Бағдарлама өлшемшарттары
Мыналар Бағдарламаның екінші бағытының қатысушылары:
1) моторлы көлік құралдарын және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын;

2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 918;
3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
5) проекты которых направлены на пополнение оборотных средств в торговой отрасли (секция G "Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов" общего классификатора экономической деятельности, утвержденного приказом Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-ОД (далее - ОКЭД), за исключением техобслуживания и ремонта автотранспортных средств и мотоциклов, предусмотренных классами 45.20 и 45.40. ОКЭД), за исключением проектов начинающих предпринимателей.";
в Плане мероприятий по реализации Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Цель. Содействие продуктивной занятости населения и вовлечение граждан в предпринимательство":
графу 6 пунктов 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"МТСЗН, МНЭ, МОН, МСХ";
графу 6 пункта 4 изложить в следующей редакции:
"МНЭ, МСХ, МТСЗН, МОН";
в разделе "Первое направление. Обеспечение участников Программы техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением":
в подразделе "Задача 2. Краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам":
в части "Мероприятия":
в пункте 6:
графу 4 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
графу 6 изложить в следующей редакции:
"НПП, МИО, МОН, МТСЗН";
в пункте 8 графу 4 изложить в следующей редакции:
"Отчет в МТСЗН";
в разделе "Второе направление. Развитие массового предпринимательства":
в подразделе "Задача 1. Обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес":
в части "Мероприятия":

2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 918 қаулысына сәйкес мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге арналған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын, сондай-ақ меншік нысаны жекеше мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер;
5) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, жобалары сауда-саттық саласында айналым қаражатын толтыруға бағытталған (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің № 683-ОД бұйрығымен бекітілген Экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының (бұдан әрі – ЭҚЖС) 45.20 және 45.40 кластарында көзделген автокөлік құралдары мен мотоциклдерді техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қоспағанда ЭҚЖС "көтерме және бөлшек сауда; автомобилдер мен мотоциклдерді жөндеу" G секциясы) кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытының қатысушылары бола алмайды.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
"Мақсат. Халықтың нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту" деген бөлімде:
1, 2, 3-тармақтардың 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині, ҰЭМ, БҒМ, АШМ";
4-тармақтың 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"ҰЭМ, АШМ, Еңбекмині, БҒМ";
"Бірінші бағыт. Бағдарламаға қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқумен қамтамасыз ету" деген бөлімде:
"2-міндет. Жұмысшы кадрларды еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер және дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту" деген кіші бөлімде:
"Іс-шаралар" бөлігінде:
6-тармақта:
4-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
6-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"ҰКП, ЖАО, БҒМ, Еңбекмині";
8-тармақтың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне есеп";
"Екінші бағыт. Жаппай кәсіпкерлікті дамыту" деген бөлімде:
"1-міндет. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік негіздеріне оқыту" деген кіші бөлімде:
"Іс-шаралар" бөлігінде:

графу 6 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"НПП, МНЭ, МТСЗН, МИО";
графу 2 пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Представление информации о количестве лиц, допущенных на обучение, завершивших обучение, открывших собственное дело, получивших кредиты/микрокредиты";
в подразделе "Задача 2. Финансирование предпринимательских инициатив на селе и в городе":
в части "Показатели результатов:":
графу 2 подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Количество выданных кредитов/микрокредитов на селе";
графу 2 подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Количество выданных кредитов/микрокредитов в городах";
в части "Мероприятия":
графу 2 пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Разработка и корректировка региональной карты специализации районов и населенных пунктов";
в пункте 7:
графу 2 изложить в следующей редакции:
"Предоставление кредитов/микрокредитов участникам Программы";
графу 4 изложить в следующей редакции:
"Договора кредитования/микрокредитования";
графу 2 пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Представление отчета по выданным кредитам/микрокредитам";
в разделе "Третье направление. Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в подразделе "Задача 1. Содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых":
графу 6 подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 6) части "Показатели результатов:" изложить в следующей редакции:
"МТСЗН, МИО";
в части "Мероприятия":
в пункте 1:
графу 4 изложить в следующей редакции:
"Приказ МТСЗН";
графу 6 изложить в следующей редакции:
"МТСЗН, МИО";
графу 4 пунктов 2, 3 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
графу 4 пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Отчет в МТСЗН";
графу 4 пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
графу 4 пунктов 10, 11 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
в подразделе "Задача 2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
графу 6 подпункта 2) части "Показатели результатов:" изложить в следующей редакции:
"МТСЗН, МИО";
в части "Мероприятия":
графу 4 пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
графу 4 пунктов 3, 4 изложить в следующей редакции:
"Отчет в МТСЗН";
в подразделе "Задача 3. Создание единой цифровой площадки по трудоустройству":
графу 6 подпунктов 1), 2), 3) части "Показатели результатов:" изложить в следующей редакции:
"МТСЗН, АО "ЦРТР"";
в части "Мероприятия":
графу 4 пунктов 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"Информация в МТСЗН";
в "Примечании: расшифровка аббревиатур:":
аббревиатуру "МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;" изложить в следующей редакции:
"МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;".

2-тармақтың 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"ҰКП, ҰЭМ, Еңбекмині, ЖАО";
5-тармақтың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқуға жіберілген, оқуды аяқтаған, жеке ісін ашқан, кредиттер/микрокредиттер алған адамдардың саны туралы ақпарат ұсыну";
"2-міндет. Ауылда және қалада кәсіпкерлік негіздерін қаржыландыру" деген кіші бөлімде:
"Нәтижелер көрсеткіштері:" бөлігінде:
1) тармақшаның 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауылда берілген кредиттердің/микрокредиттердің саны";
2) тармақшаның 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалаларда берілген кредиттердің/микрокредиттердің саны";
"Іс-шаралар" бөлігінде:
6-тармақтың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудандарды және елді мекендерді мамандандырудың өңірлік картасын әзірлеу және түзету";
7-тармақта:
2-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаға қатысушыларға кредиттер/микрокредиттер беру";
4-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредит беру/микрокредит беру шарттары";
8-тармақтың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша есептер ұсыну";
"Үшінші бағыт. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген бөлімде:
"1-міндет. Жұмыссыздар мен өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
"Нәтижелер көрсеткіштері:" бөлігіндегі 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшалардың 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині, ЖАО";
"Іс-шаралар" бөлігінде:
1-тармақта:
4-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині бұйрығы";
6-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині, ЖАО";
2, 3-тармақтардың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
6-тармақтың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне есеп";
7-тармақтың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
10 11-тармақтардың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
"2-міндет. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген кіші бөлімде:
"Нәтижелер көрсеткіштері:" бөлігіндегі 2) тармақшаның 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині, ЖАО";
"Іс-шаралар" бөлігінде:
1-тармақтың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
3, 4-тармақтардың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын
"Еңбекминіне есеп";
"3-міндет. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай алаң құру" деген кіші бөлімде:
"Нәтижелер көрсеткіштері:" бөлігіндегі 1), 2), 3) тармақшалардың 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині, "ЕРДО" АҚ";
"Іс-шаралар" бөлігінде:
1), 2), 3) тармақтардың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекминіне ақпарат";
"Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуында:"
"ДСӘДМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі" аббревиатурасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев