Об утверждении Правил предоставления трансфертов фонду социального медицинского страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 554. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие с 02.03.2024).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
В соответствии с пунктом 7 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления трансфертов фонду социального медицинского страхования.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2017 года № 554
Правила предоставления трансфертов
фонду социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления трансфертов фонду социального медицинского страхования (далее - Правила) определяют порядок перечисления трансфертов из республиканского бюджета фонду социального медицинского страхования (далее – фонд) на:
1) оплату за оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП);
2) возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов;
3) взносы государства на ОСМС за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд, определенных Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон).
2. Объемы сумм трансфертов определяются при утверждении республиканского бюджета на плановый период.
Глава 2. Порядок предоставления трансфертов фонду
3. После утверждения республиканского бюджета фонд формирует и направляет в уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) предложения по помесячной разбивке годовых сумм трансфертов для учета при формировании уполномоченным органом плана финансирования по обязательствам и платежам.
Распределение по месяцам годовых сумм трансфертов осуществляется фондом исходя из сроков осуществления платежей, с учетом предполагаемых сроков выплаты авансовых платежей.

Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 554 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (02.03.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 35-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 554 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – қор) республикалық бюджеттен:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеуге;
2) қордың міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығындарды өтеуге;
3) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған қорға жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін МӘМС-ге мемлекеттің жарналарын төлеуге трансферттерді аудару тәртібін айқындайды.
2. Трансферттер сомасының көлемі жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті бекіту кезінде айқындалады.
2-тарау. Қорға трансферттерді беру тәртібі
3. Республикалық бюджет бекітілгеннен кейін қор трансферттердің жылдық сомаларын айларға бөлу жөніндегі ұсыныстарды қалыптастырады және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын қалыптастыру кезінде есепке алу үшін уәкілетті органға жібереді.
Қор трансферттердің жылдық сомаларын айлар бойынша бөлуді аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімдерін ескере отырып, төлемдерді жүзеге асыру мерзімдеріне байланысты жүзеге асырады.

4. При необходимости внесения изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам в процессе использования трансфертов фонд в срок до 5 числа текущего месяца направляет в уполномоченный орган предложения по внесению изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам.
5. Перечисление уполномоченным органом трансфертов:
1) на оплату за оказание услуг в рамках ГОБМП осуществляется ежемесячно на контрольный счет наличности фонда в казначействе в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца (в декабре месяце до 20 числа) в пределах сумм индивидуального плана финансирования по платежам;
2) на возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов осуществляется ежемесячно на банковский счет фонда не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, согласно заявке фонда (далее – заявка), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в пределах сумм индивидуального плана финансирования по платежам.
Заявка формируется в соответствии со сводным реестром на возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов на основании данных информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан до 25 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечисление денежных средств с учетом внесенных изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам осуществляется до 25 числа текущего месяца.
Сумма неиспользованного остатка по трансфертам на оплату за оказанные услуги в рамках ГОБМП к концу месяца подлежит включению фондом в сумму последующего за ним месяца.
Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы трансфертов на оплату за оказание услуг в рамках ГОБМП, выделенных в истекшем финансовом году, подлежат возврату в доход республиканского бюджета после погашения фондом обязательств предшествующего года, но не позднее 1 марта текущего финансового года.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 22.06.2020 № 380 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. При необходимости уточнения (корректировки) годового объема трансфертов в пределах выделенного бюджета фонд в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан направляет предложения в уполномоченный орган.
Предложения по уточнению (корректировке) сумм трансфертов в пределах выделенного бюджета рассматриваются уполномоченным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

4. Трансферттерді пайдалану процесінде міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу қажеттілігі кезінде қор ағымдағы айдың 5-күніне дейінгі мерзімде міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстарын уәкілетті органға жібереді.
5. Уәкілетті органның трансферттерді аударуы:
1) ТМККК шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеуге төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының сомалары шегінде ағымдағы айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде (желтоқсан айында 20-күніне дейін) қазынашылықтағы қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ай сайын жүзеге асырылады;
2) әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуге арналған қордың шығындарын өтеуге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қордың өтініміне (бұдан әрі – өтінім) сәйкес есепті айдан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей Қордың банк шотына ай сайын төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының сомалары шегінде жүзеге асырылады.
Өтінім осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелері деректерінің негізінде әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуге қордың шығындарын өтеуге арналған жиынтық тізілімге сәйкес есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін қалыптастырылады.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістерді ескере отырып, ақша қаражатын аудару ағымдағы айдың 25-күніне дейін жүзеге асырылады.
ТМККК шеңберінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуге арналған трансферттер бойынша пайдаланылмаған қалдық сомасын айдың соңына қарай қор одан кейінгі айдың сомасына енгізуге тиіс.
Өткен қаржы жылында бөлінген ТМККК шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеуге арналған трансферттердің қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары қор алдыңғы жылдың міндеттемелерін өтегеннен кейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей республикалық бюджеттің кірісіне қайтарылуға жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 22.06.2020 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Трансферттердің жылдық көлемін бөлінген бюджет шегінде нақтылау (түзету) қажет болған кезде қор Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес уәкілетті органға ұсыныстарын жолдайды.
Бөлінген бюджет шегінде трансферттердің сомаларын нақтылау (түзету) жөніндегі ұсыныстарды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қарайды.

7. Перечисление денежных средств в виде взносов государства на ОСМС за лиц, освобожденных от уплаты взносов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 15) пункта 1 статьи 26 Закона, осуществляется в соответствии с Правилами исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов, определяемыми уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 22.06.2020 № 380 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Отчетность по использованию трансфертов
8. Фонд ежеквартально представляет в уполномоченный орган отчеты по использованию трансфертов на оплату за оказание услуг в рамках ГОБМП, возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов и взносов государства на ОСМС за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд, согласно формам, установленным уполномоченным органом.
Приложение 1
к Правилам предоставления
трансфертов фонду социального
медицинского страхования
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.06.2020 № 380 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявка
на _______ 20___ года
на возмещение затрат фонда социального медицинского страхования на оплату услуг
субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе ОСМС
военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных
органов, за_______ 20____ года
тенге
Учреждение
226
Программа
066
Подпрограмма
104
Специфика
351
Вид выплат
Сумма
Трансферты в фонд социального медицинского страхования на оплату услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов
Председатель правления             _________________________       ____________
(либо лицо, его замещающее) фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер             _________________________             ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
М.П.
"_____" ______________20_____ г.
Фамилия и телефон исполнителя _______________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
трансфертов фонду социального
медицинского страхования

7. Заңның 26-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) және 15) тармақшаларында көрсетілген, жарналарды төлеуден босатылған адамдар үшін мемлекеттің МӘМС-ке жарналары түріндегі ақшалай қаражатты аудару уәкілетті орган айқындайтын Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 22.06.2020 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Трансферттерді пайдалану жөніндегі есептілік
8. Уәкілетті орган белгілеген нысандарға сәйкес қор уәкілетті органға тоқсан сайын ТМККК шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеуге, қордың МӘМС жүйесінде әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу шығындарын өтеуге және қорға жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін МӘМС-ге мемлекеттің жарналарын төлеуге берілетін трансферттерді пайдалану жөніндегі есептерді тапсырады.
Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорына
трансферттерді беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20____ жылғы _______ үшін әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуге арналған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының шығындарын өтеуге 20____ жылғы _______ өтінім
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 22.06.2020 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
теңге
Мекеме
226
Бағдарлама
066
Кіші бағдарлама 104
Ерекшелігі
351
Төлем түрі
Сомасы
Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуге арналған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттер
Басқарма төрағасы ___________________________ ______________ (не оны алмастыратын тұлға) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер ___________________________ ______________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
М.О.
20_____ "_____" ____________
Орындаушының тегі және телефон нөмірі _______________________
Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорына
трансферттерді беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
МӘМС жүйесінде әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының шығындарын өтеуге жиынтық тізілім, _________ жылғы ___________

Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.06.2020 № 380 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сводный реестр
на возмещение затрат фонда социального медицинского страхования на оплату услуг
субъектов здравоохранения за оказание медицинской помощи в системе ОСМС
военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных
органов, за ______ 20____ года
тыс. тенге
Наименование областей, городов республиканского значения, столицы
Всего к оплате
Консультативно-диагностическая помощь
Стационарозамещающая помощь
Стационарная медицинская помощь
Лекарственное обеспечение на амбулаторном уровне
Сумма
Количество
Услуг
Сумма
Количество
пролеченных больных
Сумма
Количество
пролеченных больных
Сумма
Количество
обеспеченных рецептов
Сумма
Итого по Республике Казахстан
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
Председатель правления       ____ __________________________       ______________
(либо лицо, его замещающее) фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер       _____________________________________       ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"______"___________20_____ г.
Фамилия и телефон исполнителя _______________________ ______________________

Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 22.06.2020 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
мың теңге
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың атаулары
Ақы төлеуге барлығы
Консультациялық-диагностикалық көмек
Стационарды алмастыратын көмек
Стационарлық медициналық көмек
Амбулаториялық деңгейде дәрілік қамтамасыз ету
Сомасы
Көрсетілген қызмет саны
Сомасы
Емделген науқастар саны
Сомасы
Емделген науқастар саны
Сомасы
Саны
Сомасы
Қазақстан Республикасы бойынша жиыны
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
Басқарма төрағасы _________________________________________ ________________ (немесе оны алмастыратын адам) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер _________________________________________ ________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны 20____ "_______" ___________
Орындаушының тегі және телефоны _______________________ ______________________