О подписании Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Поддержка реализации Функционального обзора"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 589
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Поддержка реализации Функционального обзора".
2. Уполномочить Министра национальной экономики Республики Казахстан Сулейменова Тимура Муратовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Грантовое соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Поддержка реализации Функционального обзора", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 2017 года № 589
Проект
Грантовое соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Поддержка реализации Функционального обзора"
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, здесь и далее по отдельности именуемые "Сторона" или вместе именуемые "Стороны",
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) осуществляет проект в рамках проекта "Поддержка реализации Функционального обзора" (далее - проект), как указано в приложении 1 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Деятельность, охватываемая настоящим Соглашением, включена в Программу работ и бюджета ОЭСР на 2017 – 2018 годы (далее – ПРБ).
3. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать деятельность, которую ОЭСР осуществляет по проекту.
4. Продолжительность проекта составляет 16 месяцев с даты подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан настоящим обязуется предоставить ОЭСР 630000 (шестьсот тридцать тысяч) евро для покрытия расходов, связанных с реализацией проекта, как указано в приложении 2 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Взнос будет выплачен согласно следующему графику:

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын іске асыру туралы гранттық келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 589 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын іске асыру туралы гранттық келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Тимур Мұратұлы Сүлейменовке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын іске асыру туралы гранттық келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 589 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын іске асыру туралы гранттық келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ), жобаны, осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын 1-қосымшасында көрсетілгендей, "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасы (бұдан әрі – жоба) шеңберінде жүзеге асырады.
2. Осы Келісімде қамтылатын қызмет ЭЫДҰ-ның 2017 – 2018 жылдарға арналған жұмыс бағдарламасына және бюджетіне (бұдан әрі – ЖББ) енгізілді.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ жоба бойынша жүзеге асыратын қызметті қаржыландыруға келіседі.
4. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 16 айды құрайды.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Осымен Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын 2-қосымшасында көрсетілгендей, жобаны іске асыруға байланысты шығыстарды өтеу үшін ЭЫДҰ-ға 630000 (алты жүз отыз мың) евро беруге міндеттенеді.
2. Жарна мынадай кестеге сәйкес:

1) сумма в размере 315000 (триста пятнадцать тысяч) евро с даты подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от ОЭСР;
2) сумма в размере 157000 (сто пятьдесят семь тысяч) евро не позднее 15 апреля 2018 года, после получения соответствующего счета от ОЭСР;
3) сумма в размере 158000 (сто пятьдесят восемь тысяч) евро после получения конечных продуктов (оценки, руководящие принципы, методологии, указанные в настоящем Соглашении) и соответствующего счета от ОЭСР.
3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат 5,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета, и он может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР обязуется выполнять проект в соответствии с приложением 1 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан отчет о ходе проекта в повествовательной форме.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет в повествовательной форме.
4. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан годовой отчет о расходах.
5. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный финансовый отчет о расходах.
6. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдены в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР, как описано в приложении 3 к настоящему Соглашению, которое является его неотъемлемой частью.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимые для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
для Правительства Республики Казахстан: Министерство национальной экономики Республики Казахстан; проспект Мәңгілік Ел, 8, +7 (7172) 74-39-38, 010000, г. Астана, район "Есиль", Казахстан, эл. почта: ai.smagulova@economy.gov.kz
для ОЭСР: Директорат ОЭСР по государственному управлению и территориальному развитию, Отдел обзоров государственного управления и партнерств, ул. Андре Паскаля, 2, 75775, Париж Седекс 16, Франция, эл. почта: Tatyana.Teplova@oecd.org.

1) 315000 (үш жүз он бес мың) евро мөлшеріндегі сома осы Келісімге қол қойылып, ЭЫДҰ-дан тиісті шотты алған күннен бастап;
2) 157000 (бір жүз елу жеті мың) евро мөлшеріндегі сома 2018 жылғы 15 сәуірден кешіктірілмей, ЭЫДҰ-дан тиісті шотты алғаннан кейін төленеді;
3) 158000 (бір жүз елу сегіз мың) евро мөлшеріндегі сома түпкілікті өнімдерді (осы Келісімде көрсетілген бағалаулар, басшылық қағидаттары, әдіснамалар) және ЭЫДҰ-дан тиісті шотты алғаннан кейін төленеді.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасының 5,3 % әкімшілік шығындарын өтеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларға, саясаттарға және рәсімдерге сәйкес әкімшілендіретін болады. Шығыстар бухгалтерлік есептің жалпы қабылданған қағидаттарына сәйкес ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетілетін болады және ол ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап. Жұмыстардың сипаттамасы және есептіліктер
1. ЭЫДҰ жобаны осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын 1-қосымшаға сәйкес орындауға міндеттенеді.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның барысы туралы баяндау нысанында есеп береді.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне баяндау нысанында қорытынды есеп береді.
4. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы жылдық есеп береді.
5. Жоба аяқталғаннан кейін алты айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қорытынды қаржылық есеп береді.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптар осы келісімге, оның ажырамас бөлігі болып табылатын 3-қосымшасында сипатталғанындай ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне жобаны жүзеге асыру үшін қажетті көмек пен ақпаратты ұсынады.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Мәңгілік ел даңғылы, 8, +7 (7172) 74-39-38, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Қазақстан, эл.пошта: ai.smagulova@economy.gov.kz;
ЭЫДҰ үшін: ЭЫДҰ-ның Мемлекеттік басқару және аумақтық даму жөніндегі директораты, Мемлекеттік басқаруды шолу және әріптестіктер бөлімі, Андре Паскаль көшесі, 2, 75775, Париж Седекс 16, Франция, эл.пошта: Tatyana.Teplova@oecd.org.

Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если применимо, ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительное право использовать, копировать и распространять в некоммерческих целях конечные результаты, полученных в рамках проекта, финансируемых за счет данного взноса.
3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР предоставляет Республике Казахстан неисключительное право переводить на русский и/или казахский языки результаты, полученные в рамках проекта, финансируемые в рамках настоящего Соглашения, при условии отдельного письменного соглашения между Сторонами, в соответствии со стандартными условиями ОЭСР.
5. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета для осуществления проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из/или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными письменными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның айрықша меншігі болып қалады.
2. Құжаттарды жіктеуге және жіктеуден алып тастауға қатысты үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ қағидалары мен саясаттары сақталған кезде, егер қолданылатындай болса, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы жарнаның есебінен қаржыландырылатын жобаның шеңберінде алынған түпкілікті нәтижелерді коммерциялық емес мақсатта пайдалануға, көшірмесін жасауға және таратуға айрықша емес құқық береді.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажеттілігіне қарай үнемі ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде мойындайды.
4. ЭЫДҰ Қазақстан Республикасына ЭЫДҰ-ның стандартты шарттарына сәйкес Тараптар арасында жеке жазбаша келісім жасалған кезде осы Келісімнің шеңберінде қаржыландырылатын жобаның аясында алынған нәтижелерді орыс және/немесе қазақ тілдеріне аударуға айырықша емес құқық береді.
5. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты жобаны жүзеге асыруға өз есебін дайындау мақсатында пайдалануға және/немесе енгізуге құқылы.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнің болуын, қолданылуын, жарамдылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан немесе осыларға қатысты туындайтын келіссөздер жүргізу жолымен шешілуі мүмкін болмайтын кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық аралық соттың тұрақты палатасының осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы халықаралық ұйымдар мен мемлекеттер үшін төрелік сотының факультативтік қағидаларына сәйкес міндетті күші бар түпкілікті төрелік талқылауымен шешіледі. Судьялардың саны – біреу. Судья Тараптар арасындағы уағдаластық жолымен таңдалады. Егер төрелік талап еткеннен кейін үш айдың ішінде осындай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес Тараптардың бірінің талабы бойынша тағайындалады. Төрелік сот Париж қаласында, Францияда өтеді, барлық іс жүргізу мен берілетін түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе де халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар жекелеген жазбаша хаттамалармен рәсімделеді және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.

Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу и действует после его подписания. Оно остается действительным и действующим до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него. Подписано в двух оригинальных экземплярах на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и/или английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
От Правительства
Республики Казахстан
От Организации экономического
сотрудничества и развития
Сулейменов Тимур
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Рольф Альтер
Директор Директората по
государственному управлению
Подпись:
_________________________
Дата:
_________________________
Подпись:
__________________________
Дата:
__________________________
Антуан Пайль
Заместитель начальника
Службы управления программами,
бюджетом и финансами,
Исполнительный директорат
Подпись:
__________________________
Дата:
__________________________
Приложение 1
к Грантовому соглашению
между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития о
реализации проекта "Поддержка
реализации Функционального обзора"
Техническое задание
Миссия Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) заключается в содействии политике, направленной на улучшение экономического и социального благосостояния людей во всем мире. ОЭСР представляет собой форум, на котором правительства могут работать вместе для обмена опытом и поиска решения общих проблем. ОЭСР работает с уникальными предлагаемыми преимуществами: ОЭСР интегрирует и согласовывает аналитическую работу, консультации, оценку, коллегиальный обзор, бенчмаркинг и реализацию политики. Это позволяет ОЭСР обеспечивать самые современные руководящие принципы, системные аналитические рамки, надежные оценки реализации и сравнительные, ориентированные на страны, а также на результат контрольные показатели и рекомендации в каждой из областей политики.
Реформа управления является одной из долгосрочных стратегических направлений ОЭСР. Институциональная эффективность и эффективность государственного управления являются стратегическими факторами, способствующими национальному и региональному инклюзивному росту. Миссия Директората по государственному управлению и территориальному развитию (ДГУТР) заключается в оказании помощи странам в разработке и осуществлении стратегических, основанных на фактических данных и инновационных политиках для укрепления государственного управления в качестве средства улучшения результатов для людей и бизнеса, повышая тем самым доверие граждан к Правительству.

9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім қол қойылғаннан кейін күшіне енеді және қолданыста болады. Ол екі Тараптар одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін жарамды және қолданыста болады. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі екі түпнұсқа данаға қол қойылды. Қазақ, орыс және/немесе ағылшын тілдеріндегі мәтіндердің арасында сәйкессіздіктер болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі атынан
Экономикалық ынтымақтастықжәне даму ұйымы атынан
Сүлейменов Тимур Рольф Альтер
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік басқару
Ұлттық  экономика министрі           және аумақтық даму
жөніндегі директораттың
директоры
Қолы:__________________      Қолы:_____________________
Күні:___________________ Күні:______________________
Антуан Пайль
Бағдарламаларды, бюджетті және қаржыны басқару қызметі бастығының орынбасары, Атқарушы директорат
Қолы: ______________________
Күні: ______________________
Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын
іске асыру туралы гранттық келісімге
1-қосымша
Техникалық тапсырма
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (ЭЫДҰ) миссиясы бүкіл әлемдегі адамдардың экономикалық және әлеуметтік әл-ауқатын жақсартуға бағытталған саясатқа жәрдемдесу. ЭЫДҰ үкіметтер тәжірибе алмасу және ортақ проблемалардың шешімдерін іздестіру үшін бірге жұмыс істей алатын форум болып табылады. ЭЫДҰ ұсынылып отырған бірегей басымдықтармен жұмыс істейді: ЭЫҰД талдамалық жұмысты, консультацияларды, бағалауды, алқалық шолуды, бенчмаркингті және саясатты іске асыруды интеграциялайды және келіседі. Бұл ЭЫДҰ-ның ең заманауи басшылық қағидаттарын, жүйелі талдамалық шеңберлерді, іске асыруды сенімді бағалауды және елдерге, сондай-ақ нәтижеге бағдарланған салыстырмалы бақылау көрсеткіштерін және саясаттың әрбір саласындағы ұсынымдарды қамтамасыз етуіне мүмкіндік береді.
Басқару реформасы ЭЫДҰ-ның ұзақ мерзімді стратегиялық бағыттарының бірі болып табылады. Институционалдық тиімділік пен мемлекеттік басқару тиімділігі ұлттық және өңірлік инклюзивті өсуге ықпал ететін стратегиялық факторлар болып табылады. Мемлекеттік басқару және аумақтық даму директоратының (МБАДД) миссиясы елдерге адамдар мен бизнес үшін нәтижелерді жақсарту құралы ретінде, сол арқылы азаматтардың Үкіметке деген сенімін арттыра отырып, мемлекеттік басқаруды нығайту үшін нақты деректер мен инновациялық саясаттарға негізделген стратегияларды әзірлеу мен жүзеге асыруда көмек көрсету болып табылады.

Недавно принятые цели устойчивого развития (ЦУР) и Повестка дня устойчивого развития до 2030 года дают сигнал о том, что государственное управление должно играть ключевую роль в стимулировании инклюзивного роста и что для достижения амбициозных глобальных целей в области развития необходимы инклюзивные институты. Например, в ЦУР № 16 содержится призыв к созданию "эффективных, подотчетных и транспарентных институтов на всех уровнях", свидетельствующих о том, что международное сообщество признало необходимость и приверженность надлежащему государственному управлению и открытой политике и практике.
ОЭСР сотрудничает с Правительством Республики Казахстан в области государственного управления с 2012 года. В 2014 году ОЭСР проводил Обзор центрального аппарата Казахстана (Обзор 2014 года). Обзор 2014 года представил обширную, взаимосвязанную серию рекомендаций по реформе управления, охватывающую несколько приоритетных направлений Правительства. В 2015 – 2016 годах Правительство Республики Казахстан и ОЭСР участвовали в реализации Страновой программы (Страновая программа 2015 – 2016 годов), в том числе в области государственного управления, которая включала проведение ряда международных семинаров по вопросам политики для поддержки рекомендаций, вытекающих из Обзора 2014 года, и аналитической поддержки Правительства в области открытого Правительства, стратегического планирования и преобразования государственной реформы, децентрализации и гендерной политики.
В соответствии с "Планом нации – 100 конкретных шагов" касательно повышения открытости и подотчетности государства и повышения качества государственной службы целью данного проекта является продолжение оказания поддержки Правительству Республики Казахстан в плане разработки и реализации политики и услуг для граждан и бизнеса во всех регионах страны таким образом, чтобы эффективно удовлетворять потребности и достигать результатов.
Данный проект будет фокусироваться на приоритетах Правительства Республики Казахстан, в том числе в рамках "Плана нации – 100 конкретных шагов" и дальше будет нацелен на оказание дальнейшей поддержки Правительству в выполнении рекомендаций Обзора 2014 года и Страновой программы 2015 – 2016 годов. Различные компоненты имеют значительный потенциал для перехода в другие области, выделенные в рамках Страновой программы 2015 – 2016 годов (например, многомерный обзор, окружающая среда, образование и т. д.).
ОЭСР будет способствовать текущим идеям о реформе управления в Казахстане, оказывая консультативную поддержку Правительству в выполнении рекомендаций ОЭСР.
В отношении отдельных приоритетных рекомендаций, вытекающих из Страновой программы на 2015 – 2016 годы, предлагается ряд конкретных шагов по их реализации с обоснованием и описанием конкретных результатов. Роль ОЭСР будет заключаться в разработке инструментов, информировании о международной практике, сборе соответствующей информации и проведении семинаров по созданию потенциала в тесном сотрудничестве с Правительством Республики Казахстан.
Естественно, инициатива и ответственность за активное использование этих инструментов и эффективное выполнение рекомендаций лежит на Правительстве Республики Казахстан.
Компоненты проекта
При осуществлении данного проекта ОЭСР будет применять ряд инструментов политики, разработанных ею для содействия эффективному осуществлению политических рекомендаций и максимального воздействия в долгосрочной перспективе. Эти инструменты политики были хорошо проверены в странах-членах ОЭСР и не членах; они основаны на хорошей международной практике и адаптированы к различным национальным условиям. В Казахстане эти инструменты будут применяться как на национальном, так и на региональных уровнях.
Во многих случаях эти инструменты принимают форму организованных по принципу "экспертных" семинаров-практикумов по созданию потенциала, которые ориентированы на обмен знаниями и их распространение на основе диалога и обмена знаниями между официальными и старшими должностными лицами Казахстана, их коллегами из ОЭСР, персоналом ОЭСР и международными сотрудниками высокого уровня и местных экспертов. Помимо горизонтальных мероприятий, включая семинары высокого уровня и участие Правительства Республики Казахстан в глобальных платформах передовой практики и политического диалога, проект будет оказывать помощь в реализации на различных этапах цикла политики, от проектирования до внедрения, мониторинга и оценки.
Мероприятия в рамках этого проекта будут связаны с созданием рабочих инструментов и специальных консультативных услуг по вопросам политики для поддержки осуществления рекомендаций ОЭСР, данных в рамках Страновой программы на 2015 – 2016 годы, а также для оказания поддержки Казахстану в решении новых политических приоритетов. Эти мероприятия будут проводиться на равных условиях с высоким уровнем знаний местных проблем и высокой осведомленностью о специфическом контексте Казахстана. Проект будет использовать дополнительную ценность широкой сети экспертов ОЭСР (старших должностных лиц стран-членов и партнеров).
Предложенные мероприятия
Поддержка реализации будет обеспечена с помощью ряда круглых столов, семинаров и обновления политики с участием экспертов ОЭСР и партнеров в следующих областях:
A. Укрепление качества, прозрачности и потенциала национальных и местных государственных органов.

Таяу арада қабылданған тұрақты даму мақсаттары (ТДМ) және 2030 жылға дейінгі тұрақты дамудың күн тәртібі мемлекеттік басқарудың инклюзивті өсуді ынталандыруда шешуші рөл атқаруы тиіс екендігі және даму саласында жаһандық өршіл мақсаттарға қол жеткізу үшін инклюзивті институттар қажет екендігі жөнінде дабыл қағуда. Мысалы, № 16 ТДМ-да "барлық деңгейлерде тиімді, есеп беретін және транспарентті институттар" құруға шақыру қамтылған, олар халықаралық қоғамдастықтың тиісті мемлекеттік басқару мен ашық саясатқа және практикаға қажеттілікті және бейімділікті мойындағанын растайды.
ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметімен мемлекеттік басқару саласында 2012 жылдан бері ынтымақтастықта. 2014 жылы ЭЫДҰ Қазақстанның орталық аппаратына Шолу жүргізді (2014 жылғы шолу). Шолу Үкіметтің бірнеше басым бағыттарын қамтитын басқару реформасы бойынша ауқымды, өзара байланысты ұсынымдар сериясын ұсынды. 2015 – 2016 жылдары Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЭЫДҰ Елдік бағдарламаны (2015 – 2016 жылдардағы елдік бағдарлама), оның ішінде 2014 жылғы шолудан туындайтын ұсынымдарды қолдау саясаты мен ашық Үкімет, стратегиялық жоспарлау және мемлекеттік реформаны қайта құру, орталықсыздандыру және гендерлік саясат саласында Үкіметті талдамалық қолдау мәселелері бойынша бірқатар халықаралық семинарлар өткізуді қамтитын мемлекеттік басқару саласында іске асыруға қатысты.
"100 нақты қадам" Ұлт жоспарына сәйкес мемлекеттің ашықтығы мен есеп беруін арттыруға және мемлекеттік қызмет сапасын арттыруға қатысты бұл жобаның мақсаты Қазақстан Республикасының Үкіметіне қажеттіліктерді тиімді қанағаттандыру және нәтижелерге қол жеткізу үшін елдің барлық өңірлерінде азаматтар мен бизнес үшін саясат пен көрсетілетін қызметтерді әзірлеу мен іске асыру тұрғысынан қолдау көрсетуді жалғастыру болып табылады.
Бұл жоба Қазақстан Республикасы Үкіметінің басымдықтарына, оның ішінде "100 нақты қадам" Ұлт жоспары шеңберіндегі басымдықтарға шоғырландырылып, Үкіметке 2014 жылғы шолудың және 2015 – 2016 жылдардағы елдік бағдарламаның ұсынымдарын орындауға одан әрі қолдау көрсетуге бағытталатын болады. Әртүрлі құрамдауыштардың 2015 – 2016 жылдардағы елдік бағдарлама шеңберінде бөлінген басқа салаларға өту үшін елеулі әлеуеті бар (мысалы, көп өлшемді шолу, қоршаған орта, білім беру және т.б.).
ЭЫДҰ Үкіметке ЭЫДҰ ұсынымдарын орындауда консультациялық қолдау көрсете отырып, Қазақстандағы басқару реформасы туралы ағымдағы идеяларға ықпал ететін болады.
2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарламадан туындайтын жекелеген басым ұсынымдарға қатысты нақты нәтижелерді негіздей және сипаттай отырып, оларды іске асыру бойынша бірқатар нақты қадамдар ұсынылады. ЭЫДҰ-ның рөлі құралдар әзірлеуді, халықаралық практика туралы хабардар етуді, тиісті ақпараттар жинауды және Қазақстан Республикасының Үкіметімен тығыз ынтымақтаса отырып әлеует құру жөнінде семинарлар өткізуді білдіреді.
Әрине, бастама және осы құралдарды белсенді пайдалану мен ұсынымдарды тиімді орындау жауапкершілігі Қазақстан Республикасы Үкіметіне жүктеледі.
Жобаның құрамдастары
Осы жобаны іске асырған кезде ЭЫДҰ саяси ұсынымдарды тиімді жүзеге асыру және ұзақ мерзімді перспективада барынша әсер ету үшін өзі әзірлеген бірқатар саясат құралдарын қолданатын болады. Саясаттың бұл құралдары ЭЫДҰ-ға мүше елдер мен мүше емес елдерде жақсы тексерілді; олар жақсы халықаралық тәжірибеге негізделген және әртүрлі ұлттық жағдайларға бейімделген. Қазақстанда бұл құралдар ұлттық деңгейде де, өңірлік деңгейлерде де қолданылады.
Көптеген жағдайларда бұл құралдар білім алмасу және оларды Қазақстанның ресми және аға лауазымды адамдары, олардың ЭЫДҰ-ғы әріптестері, ЭЫДҰ-ның персоналы мен жоғары деңгейдегі халықаралық қызметкерлер және жергілікті сарапшылар арасындағы диалог және білім алмасу негізінде таратуға бағдарланған әлеуетті құру жөніндегі семинар-практикумдардың "сараптамалық" қағидаты бойынша ұйымдастырылған нысанда болады. Деңгейлес іс-шаралардан басқа, жоғары деңгейдегі семинарлар мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің озық практика және саяси диалогтың жаһандық тұғырнамаларға қатысуын қоса алғанда, бұл жоба саясаттың жобалаудан бастап енгізуге, мониторинг пен бағалауға дейінгі циклдерінің әртүрлі кезеңдерінде іске асыруға көмектеседі.
Осы жобаның шеңберіндегі іс-шаралар ЭЫДҰ-ның 2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарламалары шеңберінде шығарылған ұсынымдарын жүзеге асыруды қолдау үшін, сондай-ақ Қазақстанға жаңа саяси басымдықтарды шешуде қолдау көрсету үшін саясат мәселелері бойынша жұмыс құралдарын және арнайы консультациялық көрсетілетін қызметтерді құрумен байланысты болады. Бұл іс-шаралар жергілікті проблемаларды жоғары деңгейде білу және Қазақстанның ерекше мәнмәтіні туралы жоғары хабардарлық арқылы тең жағдайларда жүргізіледі. Жоба ЭЫДҰ сарапшыларының (мүше елдердің және әріптестердің жоғары лауазымды адамдары) кең желісінің қосымша құндылығын пайдаланатын болады.
Ұсынылған іс-шаралар
Іске асыруды қолдау ЭЫДҰ сарапшыларының және әріптестердің қатысуымен бірқатар дөңгелек үстелдер, семинарлар және саясаттың жаңаруы көмегімен мынадай салаларда қамтамасыз етіледі:
A. Ұлттық және жергілікті мемлекеттік органдардың сапасын, ашықтығы мен әлеуетін нығайту.

Анализ ОЭСР Страновой программы на 2015 – 2016 годы показал, что принципы подотчетности, прозрачности и участия граждан являются ключевыми областями, в которых, возможно, Казахстану, потребуются дальнейшие инвестиции, для реализации целей, поставленных в Президентском Плане нации "100 конкретных шагов". Таким образом, в рекомендациях ОЭСР указывается, что страна извлечет пользу при разработке четких и простых процедур и руководящих принципов при участии граждан, как для государственных служащих, так и для граждан, а также конкретных руководящих принципов, которые будут охватывать все соответствующие процедуры, касающиеся функционирования общественных советов, в целях снижения рассмотрения каждым уровнем власти.
Кроме того, местные органы власти сталкиваются с некоторыми основными проблемами в реализации политики открытого Правительства. Закономерно, что местные органы являются ключевыми действующими лицами в рамках цикла открытой правительственной политики, поскольку они находятся ближе к потребностям граждан. Важно отметить, что ограниченные возможности и ресурсы на местном уровне и другие региональные особенности (такие, как географическая отдаленность или централизованная национальная администрация) могут препятствовать вертикальной координации политики. Таким образом, предлагаемые мероприятия будут способствовать устранению выявленных недостатков и направлены на поддержку эффективного осуществления Президентского Плана нации "100 конкретных шагов" и рекомендаций ОЭСР.
Мероприятия и результаты, которые должны быть предоставлены ОЭСР, направлены на поддержку осуществления этих рекомендаций:
I) пилотная программа для поддержки выполнения рекомендаций руководства ОЭСР на местном уровне, со следующими компонентами:
а) обмен опытом со странами-членами ОЭСР через проведение круглого стола на местном уровне:
потенциал местных общественных советов, включая мониторинг качества государственных услуг и процессов принятия решений;
участие гражданского общества в оценке деятельности местных исполнительных органов, включая его эффективность, оперативность и открытость;
б) разработка целевых рекомендаций по укреплению потенциала местных исполнительных органов в Казахстане на основе конкретных вопросов и ограничений, с которыми сталкивается пилотная местная администрация;
II) поддержка выполнения рекомендаций ОЭСР в рамках Страновой программы на 2015 – 2016 годы по открытому Правительству Казахстана посредством подготовки Руководства для национального и местного уровня, в котором, среди прочего, будет указано следующее:
процедуры для государственных служащих и граждан на национальном и местном уровнях по вовлечению граждан путем проведения семинара по наращиванию потенциала;
Руководящие принципы по функционированию местных общественных советов.
Результаты:
Оценка потенциала местных органов власти в 1 пилотном регионе для внедрения политики открытого Правительства и эффективного управления, сопровождаемого целевыми рекомендациями:

ЭЫДҰ-ның 2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарламаны талдауы есеп беру, ашықтық және азаматтардың қатысу қағидаттарының шешуші салалар болып табылатынын көрсетті, оларда Қазақстанға "100 нақты қадам" Ұлт жоспарында Президент қойған мақсаттарды іске асыру үшін одан әрі инвестициялар қажет болуы мүмкін. Осылайша ЭЫДҰ ұсынымдарында елдің нақты және қарапайым рәсімдерді әзірлеу кезінде және мемлекеттік қызметшілер үшін де, азаматтар үшін де азаматтардың қатысуы кезіндегі басшылық қағидаттарын, сондай-ақ биліктің әр деңгейінің қарауын төмендету мақсатында қоғамдық кеңестердің жұмыс істеуіне қатысты барлық тиісті рәсімдерді қамтитын нақты басшылық қағидаттарын алатыны көрсетіледі.
Бұдан басқа жергілікті билік органдары ашық Үкімет саясатын іске асыруда бірқатар негізгі проблемаларға кез болуда. Жергілікті органдардың ашық үкіметтік саясат циклы шеңберінде негізгі жұмыс істейтін адамдар болып табылатыны заңды, өйткені олар азаматтардың қажеттіліктерін барынша жақсы біледі. Жергілікті деңгейдегі шектеулі мүмкіндіктер мен ресурстардың және басқа да өңірлік ерекшеліктердің (географиялық алыс орналасуы немесе орталықтандырылған ұлттық әкімшілік сияқты) саясатты сатылас үйлестіруге кедергі жасауы мүмкін екендігін атап өткен маңызды. Осылайша, ұсынылатын іс-шаралар анықталған кемшіліктерді жоюға ықпал етеді және Президенттің "100 нақты қадам" Ұлт жоспарын және ЭЫДҰ-ның ұсынымдарын тиімді жүзеге асыруды қолдауға бағытталатын болады.
Іс-шаралар және ЭЫДҰ-ның беруі тиіс нәтижелері осы ұсынымдардың жүзеге асырылуын қолдауға бағытталған:
І) жергілікті деңгейде ЭЫДҰ басшылығының ұсынымдарын орындауды қолдауға арналған пилоттық бағдарлама, мынадай құрамдауыштарымен бірге:
а) жергілікті деңгейде дөңгелек үстел өткізу арқылы ЭЫДҰ-ға мүше елдермен тәжірибе алмасу:
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасы мониторингін және шешімдер қабылдау процестерін қоса алғанда, жергілікті қоғамдық кеңестердің әлеуеті;
азаматтық қоғамның жергілікті атқарушы органдардың тиімділігін, жеделдігі мен ашықтығын қоса алғанда, олардың қызметтерін бағалауға қатысуы;
б) пилоттық жергілікті әкімшілік кез болатын нақты мәселелер мен шектеулердің негізінде Қазақстанда жергілікті атқарушы органдардың әлеуетін нығайту жөнінде нысаналы ұсынымдар әзірлеу;
ІІ) 2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарлама шеңберінде ЭЫДҰ-ның Қазақстанның ашық Үкіметі жөніндегі ұсынымдарының орындалуын ұлттық және жергілікті деңгейлер үшін нұсқама дайындау арқылы қолдау, онда:
мемлекеттік қызметшілер мен азаматтар үшін әлеуетті өсіру бойынша семинар өткізу ақылы азаматтарды тарту жөніндегі ұлттық және жергілікті деңгейлердегі рәсімдер;
жергілікті қоғамдық кеңестердің жұмыс істеуі бойынша басшылық қағидаттар көрсетілетін болады.
Нәтижелер:
Нысаналы ұсынымдармен сүйемелденетін ашық Үкімет саясаты мен тиімді басқаруды енгізу үшін 1 пилоттық өңірдегі жергілікті органдар әлеуетін бағалау:

1) международный семинар, комбинирующий местный и национальный уровни.
2) Руководство для реализации рекомендаций ОЭСР по открытому Правительству для Казахстана (комбинированное) на национальном и местном уровнях (включая Руководящие принципы местных советов, Руководящие принципы по процедурам привлечения граждан и т.д.).
B. Управление рисками как компонент государственного управления и стратегического планирования.
Правительство Республики Казахстан взяло на себя обязательство по разработке общегосударственной стратегии и подхода по управлению рисками в рамках стратегического планирования. Данное обязательство соответствует рекомендациям ОЭСР в рамках Обзора 2014 года и Страновой программы на 2015 – 2016 годы, которые подчеркивают важность разработки Руководящих принципов по управлению рисками и служат необходимым инструментом и поддержкой для внедрения этих Руководящих принципов. С этой целью данное направление может сосредоточиться на поддержке казахстанских властей в достижении цели по разработке и внедрению эффективной системы управления рисками. Также делается акцент на наращивание стратегического потенциала государственных органов в Казахстане для выявления и управления рисками, как частью политического цикла. Данная работа может включать в себя ряд следующих взаимосвязанных мероприятий:
I. Разработка Руководства по оценке риска.
Первым шагом для разработки подхода управления рисками в рамках стратегического планирования является определение методологии по выявлению и оценке прямых и косвенных последствий и возможного воздействия политических мер, а также неопределенностей, влияющих на каждый из этих элементов. Данная методология послужит основой по изменению подхода оценки эффективности деятельности государственных органов. В настоящее время проводимая оценка эффективности основывается на результатах завершения процедур (мероприятий), тогда как новая оценки эффективности будет ориентироваться на достижение целей и повышение использования оценки воздействия политики. ОЭСР будет содействовать важной роли стратегического планирования, в частности в разработке адаптированных к конкретному контексту казахстанской политики Руководства по оценки воздействия и факторов неопределенности, основываясь на практику стран-членов ОЭСР. В Руководящих принципах будет предложена основа для рассмотрения стратегических целей, индикаторов эффективности и положений об управлении рисками в процессе разработки стратегических планов министерств и государственных органов.
Результат:
Руководство по оценке рисков, направленное на выявление и оценку результатов политики и неопределенностей в развернутом виде.
II. Разработка положений по управлению рисками в стратегических планах министерств по применению Руководства по оценке рисков.
Это мероприятие будет включать применение Руководства по оценке рисков (предложение по разработке выше в B.I.), сосредоточивание на основных факторах, влияющих на стратегические планы министерств, и разработку подходящих вариантов по управлению рисками. Результат анализа будет использован в разделе управления рисками стратегических программ пилотных министерств. Один из подобных пилотных экспериментов может также касаться документов планирования более высокого уровня, например, как долгосрочная программа развития или государственная программа. Далее проект будет проведен совместно с соответствующими органами Правительства.
Результаты:
Методология по разработке и оценке разделов по управлению рисками в стратегических планах.
Разделы по управлению рисками в 1 пилотном государственном органе.
III. Оценка потенциала в области управления рисками и разработка эффективной инфраструктуры управления рисками в Правительстве и министерствах.
Данный шаг направлен на оказание помощи в оценке потенциала по внедрению и регулярному проведению оценки в центральном Правительстве и министерствах. Оценка поможет сформировать эффективную инфраструктуру управления рисками для Правительства (департаменты стратегического планирования министерств, планирование контроля в Правительстве). Данная инфраструктура будет отвечать за применение и мониторинг положений по управлению рисками в государственной политике. Информация (данные) будет собрана посредством интервью и опросников, которые будут направлены всем министерствам и исполнительным органам.
Результаты:
Оценка потенциала во всех министерствах и центральных государственных органах.
Предлагаемая модель управления рисками и инфраструктуры в отраслевых министерствах и центральных государственных органах.
Консультация по потенциалу управления рисками в центральном Правительстве и министерствах на основании оценки исследования министерств и существующей практики в странах-членах ОЭСР.
Семинар по укреплению потенциала в области управления рисками для представителей всех министерств и государственных органов.
С. Укрепление основы и потенциала для оценки эффективности программ и политики.

1) жергілікті және ұлттық деңгейлерді құрамдастыратын халықаралық семинар.
2) Ұлттық және жергілікті деңгейлерде (құрамдастырылған) Қазақстан үшін ашық Үкімет бойынша ЭЫДҰ-ның ұсынымдарын іске асыруға арналған нұсқама (Жергілікті кеңестердің басшылық қағидаттарын, азаматтарды тарту рәсімдері бойынша басшылық қағидаттарын және т.б. қоса алғанда).
В. Мемлекеттік басқару және стратегиялық жоспарлау құрамдауышы ретіндегі тәуекелдерді басқару.
Қазақстан Республикасының Үкіметі стратегиялық жоспарлау шеңберінде тәуекелдерді басқарудың жалпы мемлекеттік стратегиясы мен тәсілін әзірлеу міндеттемелерін қабылдады. Бұл міндеттеме ЭЫДҰ-ның 2014 жылғы шолу және 2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарлама шеңберіндегі ұсынымдарына сәйкес келеді, олар Тәуекелдерді басқару жөніндегі басшылық қағидаттарын әзірлеудің маңыздылығын атап көрсетеді және осы басшылық қағидаттарын енгізу үшін қажетті қолдау құралы қызметін атқарады. Осы мақсатта бұл бағыт қазақстандық биліктің тәуекелдерді басқарудың тиімді жүйесін әзірлеуі мен енгізуіне қол жеткізуде қолдау көрсетуге бағытталады. Сондай-ақ саяси циклдің бір бөлігі ретінде тәуекелдерді анықтау мен басқару үшін Қазақстанда мемлекеттік органдардың стратегиялық әлеуеттерін өсіруге екпін жасалатын болады. Бұл іс-шара мынадай бірқатар өзара байланысты іс-шараларды қамтуы мүмкін:
I. Тәуекелдерді бағалау жөнінде нұсқама әзірлеу.
Стратегиялық жоспарлау шеңберінде тәуекелдерді басқару тәсілдерін әзірлеудің бастапқы қадамы тікелей және жанама салдарды анықтау және бағалау әдіснамасын айқындау және саяси шаралардың ықтимал әсерін, сондай-ақ осы элементтердің әрқайсысына әсер ететін белгісіздіктерді айқындау болып табылады. Бұл әдіснама мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау тәсілдерін өзгертуге негіз болады. Қазіргі уақытта жүргізіліп отырған тиімділікті бағалау рәсімдерді (іс-шараларды) аяқтау нәтижелеріне негізделеді, ал тиімділікті жаңаша бағалау мақсаттарға қол жеткізуге және саясаттың әсерін бағалауды пайдалануды арттыруға бағдарланатын болады. ЭЫДҰ стратегиялық жоспарлау рөлінің маңыздылығына, атап айтқанда ЭЫДҰ-ға мүше елдердің практикаларын негізге ала отырып, нақты мәнмәтінге бейімделген қазақстандық әсер ету мен белгісіздік факторларын бағалау жөніндегі басшылық саясатын жасауға әсер ететін болады. Басшылық қағидаттарында стратегиялық мақсаттарды, тиімділік индикаторларын және министрліктер мен мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу процесінде тәуекелдерді басқару туралы ережелерді қарау үшін негіз ұсынылатын болады.
Нәтиже:
Толық күйде саясат нәтижелерін және тұрлаусыздықты анықтау және бағалауға бағытталған тәуекелдерді бағалау жөніндегі нұсқама.
ІІ. Министрліктердің стратегиялық жоспарларында Тәуекелдерді бағалау жөніндегі нұсқаманы қолдану бойынша тәуекелдерді бағалау жөнінде ережелер әзірлеу.
Бұл іс-шара Тәуекелдерді бағалау жөніндегі нұсқаманы (әзірлеу бойынша ұсыныс жоғарыда В.І.) қолдануды, министрліктердің стратегиялық жоспарларына және тәуекелдерді басқаруға сәйкес келетін нұсқаларды әзірлеуге әсер ететін негізгі факторларға назар аударуды қамтитын болады. Талдау нәтижесі пилоттық министрліктердің стратегиялық бағдарламаларының тәуекелдерді басқару бөлімінде пайдаланылатын болады. Осындай пилоттық эксперименттердің бірі барынша жоғары деңгейдегі жоспарлау құжаттарына да қатысты болады, мысалы, ұзақ мерзімді даму бағдарламасы немесе мемлекеттік бағдарлама. Бұдан әрі жоба Үкіметтің тиісті органдарымен бірлесіп жүргізілетін болады.
Нәтиже:
Стратегиялық жоспарлардағы тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімдерді әзірлеу және бағалау жөніндегі әдіснама.
1 пилоттық мемлекеттік органдағы тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімдер.
III. Үкіметте және министрліктерде тәуекелдерді басқару саласындағы әлеуетті бағалау және тәуекелдерді басқарудың тиімді инфрақұрылымын әзірлеу.
Бұл қадам Үкіметте және министрліктерде бағалауды енгізу мен үнемі өткізу әлеуетін бағалауға көмек көрсетуге бағытталған. Бағалау Үкімет үшін (министрліктердегі стратегиялық жоспарлау департаменттері, Үкіметте бақылауды жоспарлау) тәуекелдерді басқарудың тиімді инфрақұрылымын қалыптастыруға көмектесетін болады. Бұл инфрақұрылым мемлекеттік саясатта тәуекелдерді басқару ережелерін қолдануға және мониторингілеуге жауап беретін болады. Ақпарат (деректер) барлық министрліктер мен атқарушы органдарға жіберілетін сұхбаттар мен сауалнамалар арқылы жинақталатын болады.
Нәтижелер:
Барлық министрліктер мен орталық мемлекеттік органдарда әлеуетті бағалау.
Салалық министрліктер мен орталық мемлекеттік органдарда тәуекелдерді басқару мен инфрақұрылымның ұсынылып отырған моделі.
Министрліктерді зерттеуді бағалау мен ЭЫДҰ-ға мүше елдердегі қолданыстағы практиканың негізінде Үкіметте және министрліктерде тәуекелдерді басқарудың әлеуеті бойынша консультация.
Барлық министрліктер мен мемлекеттік органдардың өкілдері үшін тәуекелдерді басқару саласындағы әлеуетті нығайту бойынша семинар.
С. Бағдарламалар мен саясаттың тиімділігін бағалау үшін негіздер мен әлеуетті нығайту.

В рекомендациях по оценке реформы управления, включенных в Страновую программу на 2015 – 2016 годы, подчеркивается необходимость укрепления автономии министерств путем укрепления их потенциала для проведения анализа политики и оценки эффективности их мероприятий.
Необходимы дальнейшие инвестиции для развития необходимых навыков, компетенций и аналитического потенциала среди государственных служащих для эффективного определения приоритетов политики и программ и анализа потенциальных и реальных последствий вариантов политики и конечных политических последствий. Эта работа будет сосредоточена на укреплении необходимых индивидуальных, организационных и институциональных возможностей политики в Правительстве Республики Казахстан для эффективной оценки программ и анализа политики и поддержки процесса делегирования более значительных полномочий министерствам, обеспечивая при этом эффективное выполнение основных политических приоритетов. Это соответствует целям, установленным Президентом в Плане нации "100 конкретных шагов" по децентрализации определенных государственных функций, в том числе и на центральном уровне, так и для расширения возможностей отдельных министерств для выполнения их мандатов, а также с текущими усилиями Правительства по совершенствованию и рационализации системы стратегического планирования. Кроме того, предлагаемая работа будет поддерживать усилия Правительства по разработке политики и институциональных основ для оценки эффективности программ и политики как на уровне всего Правительства, так и на уровне министерств. Данная работа будет также поддерживать включение требования об оценке эффективности государственной политики в процесс политики и планирования, чтобы понять, какие политики и программы оказывают желаемое воздействие, а какие нет.
С этой целью предлагается:
I. Разработка методологической базы (инструкции) оценки политики и воздействия
Первым шагом реализации будет разработка общей методологии для определения и оценки вклада, результатов и возможного воздействия программ и политики. Методология будет охватывать различные области разработки политики, имеющие отношение к государственным органам Республики Казахстан, и предлагать разнообразный инструментарий, отражающий состояние дел в области оценки политики и воздействия. ОЭСР будет оказывать помощь в разработке методологии оценки политики и воздействия на основе практики стран-членов ОЭСР, и она будет адаптирована к конкретному контексту разработки политики в Казахстане, в частности в том, что касается важной роли стратегического планирования. Данная методология будет соответствовать руководящим принципам управления рисками, предложенным выше.
Результаты:
Направления оценки политики и воздействия;
Разработка методологической базы влияния методов и инструментов оценки и воздействия;
Практическая поддержка внедрения методологической инструкции по оценке политики и воздействия в 1 пилотном отраслевом государственном органе.
II. Оценка потенциала министерств в области оценки политики и оценки воздействия
Это мероприятие будет направлено на оценку возможностей внедрения и регулярного проведения оценки политики и воздействия, а также выводов относительно эффективности и действенности программ и политик. Данная оценка поможет настроить эффективную инфраструктуру оценки политики для центральных государственных органов. Эта информация будет собрана посредством серии интервью и опросного листа, разосланного всем министерствам и ведомствам.
Результат:
Оценка потенциала министерств в области оценки политики и воздействия.
III. Разработка порядка проведения оценки политики и воздействия в государственных органах
Заключительным этапом в совершенствовании практики оценки воздействия будет разработка порядка эффективной оценки политики в центральных государственных органах. Данный порядок будет основополагающим в проведении оценки политики и воздействия для информирования государственных органов в случаях, когда это требуется законом или другими объективными факторами (такими как размер проектов).
Результаты:
Порядок проведения оценки политики и воздействия в государственных органах;
Семинар по повышению квалификации по оценке политики и воздействия для представителей всех государственных органов.
Д. Поддержка стратегической трансформации Правительства Республики Казахстан.

2015 – 2016 жылдарға арналған елдік бағдарламаға қосылған басқару реформаларын бағалау бойынша ұсынымдарда саясатқа талдау жүргізу және олардың іс-шаралар тиімділігін бағалау үшін министрліктердің әлеуетін нығайту жолымен олардың дербестігін күшейту қажеттігі атап көрсетіледі.
Саясат пен бағдарламалардың басымдықтарын тиімді айқындау және саясат нұсқаларының және түпкілікті саяси салдардың әлеуетті және нақты салдарын талдау үшін мемлекеттік қызметшілер арасында қажетті дағдыларды, құзыреттер мен талдамалық әлеуетті дамытуды одан әрі инвестициялау қажет. Бұл жұмыс министрліктерге барынша елеулі өкілеттіктерді бере отырып бағдарламаларды тиімді бағалау мен саясатты талдау және процесті қолдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіндегі саясаттың қажетті жеке, ұйымдастырушылық және институционалдық мүмкіндіктерін нығайтуға бағытталатын болады. Бұл ретте негізгі саяси басымдықтарды тиімді орындау қамтамасыз етіледі, бұл жекелеген мемлекеттік функцияларды, оның ішінде орталық деңгейде де, орталықсыздандыру бойынша және жекелеген министрліктердің мандаттарын орындау мүмкіндіктерін кеңейту үшін де, сондай-ақ Үкіметтің стратегиялық жоспарлау жүйесін жетілдіру және ұтымды ету жөніндегі ағымдағы күш-жігері бойынша Президент "100 нақты қадам" Ұлт жоспарында белгілеген мақсаттарға сәйкес келеді. Бұдан басқа ұсынылып отырған жұмыс Үкіметтің барлық деңгейінде де, министрліктер деңгейінде де бағдарламалар мен саясаттың тиімділігін бағалау үшін саясат пен институционалдық негіздерді әзірлеу жөніндегі Үкіметтің күш-жігерін қолдайтын болады. Бұл жұмыс қандай саясат пен бағдарламалар қажетті әсерді бере алатынын, ал қандайы бере алмайтынын түсіну үшін саясат пен жоспарлау процесіне мемлекеттік саясаттың тиімділігін бағалау туралы талаптарды қосуды қолдайтын болады.
Осы мақсатта мыналар ұсынылады:
І. Саясатты және әсер етуді бағалаудың әдіснамалық базасын (нұсқаулығын) әзірлеу
Іске асырудың алғашқы қадамы бағдарламалар мен саясаттың үлесін, нәтижелерін және ықтимал әсерін айқындау мен бағалау үшін ортақ әдіснама әзірлеу болып табылады. Әдіснама Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына қатысы бар саясатты әзірлеудің әртүрлі саласын қамтып, саясатты және әсер етуді бағалау саласындағы істердің жай-күйін көрсететін әртүрлі құралдарды ұсынатын болады. ЭЫДҰ өзіне мүше елдер практикаларының негізінде саясатты бағалаудың әдіснамасын әзірлеуде көмек көрсетеді және Қазақстанда саясатты әзірлеудің нақты мәнмәтініне, оның ішінде стратегиялық жоспарлау рөлінің маңыздылығына қатысты бейімделеді. Бұл әдіснама жоғарыда ұсынылған тәуекелдерді басқарудың басшылық қағидаттарына сәйкес келетін болады.
Нәтижелер:
Саясатты бағалаудың және әсер етудің бағыттары;
Бағалау мен әсер ету әдістері мен құралдары ықпалының әдіснамалық базасын әзірлеу;
1 пилоттық салалық мемлекеттік органда саясатты және әсер етуді бағалау жөніндегі әдіснамалық нұсқаулықты енгізуді практикалық қолдау.
ІІ. Министрліктердің саясатты бағалау мен әсер етуді бағалау саласындағы әлеуетін бағалау
Бұл іс-шара саясатты бағалауды енгізу мен үнемі жүргізу мүмкіндіктерін және бағдарламалар мен саясаттың тиімділігі мен пәрменділігіне қатысты саясат пен тұжырымдарды бағалауға бағытталатын болады. Бұл бағалау орталық мемлекеттік органдар үшін бағалаудың тиімді инфрақұрылымын жолға қоюға көмектеседі. Бұл ақпарат сұхбаттар және барлық министрліктер мен атқарушы билік органдарына жіберілген сауалнама парақтары арқылы жинақталатын болады.
Нәтиже:
Министрліктердің саясатты және әсер етуді бағалау саласындағы әлеуетін бағалау.
ІІІ. Мемлекеттік органдарда саясатты және әсер етуді бағалау жүргізу тәртібін әзірлеу
Әсерді бағалау практикасын жетілдірудегі соңғы қадам орталық мемлекеттік органдарда саясатты бағалаудың тиімді бағалау тәртібін әзірлеу болады. Осы тәртіп заңмен немесе басқа объективті факторлармен (жобалардың мөлшері сияқты) талап етілген жағдайларда, мемлекеттік органдарды хабардар ету үшін саясатты және әсер етуді бағалау жүргізуде негіз қалаушы болады.
Нәтижелер:
Мемлекеттік органдарда саясатты және әсер етуді бағалау жүргізу тәртібі;
Барлық мемлекеттік органдардың өкілдері үшін саясатты және әсер етуді бағалау бойынша біліктілікті арттыру семинары.
Д. Қазақстан Республикасы Үкіметінің стратегиялық трансформациясын қолдау.

В настоящее время в Республике Казахстан проводится Комплексный план приватизации на 2016 – 2020 годы с целью уменьшения доли участия государства в экономике страны и повышения конкуренции на рынке. В процессе приватизации Правительство столкнулось с двумя вызовами: первое – это проблема расчета доли участия и определения достаточной степени участия государства в секторах экономики; второе – оценка рисков и эффективности приватизации посредством анализа деятельности новых частных собственников и макроэкономических показателей Казахстана.
I. Поддержка разграничения доли и роли участия государства в экономике. Как указано в отчете 2016 года по государственному управлению Страновой программы на 2015 – 2016 годы, Комплексный план приватизации повлечет за собой радикальную трансформацию роли государства в экономике, поскольку размер государственного участия будет существенно сокращаться и его роль будет трансформирована. В частности, государство будет играть важную роль в обеспечении того, чтобы общественные услуги были сохранены, где необходимо, включая обеспечение и повышение качества товаров, услуг и работ, предоставляемых приватизированными компаниями обществу, учитывая их важность для социального и экономического развития страны. Следовательно, важно определить методологию, которая поможет государству высчитывать точную долю и роль государственного участия. В данном случае существуют несколько вариантов методологии, которые основываются на соотношении таких показателей как ВДС, активы компании, количество работников компании к ВВП или другим индикаторам. Кроме того, необходимо ясно определить степень "достаточности" участия государства посредством разделения на отдельные сектора экономики.
Результаты:
Методология по определению доли и роли участия государства в экономике страны на основе опыта стран ОЭСР, которые прошли похожие приватизационные процессы;
Методология по определению уровня и характера участия государства в экономике путем деления экономики на сектора на основе опыта стран ОЭСР с похожими условиями экономики.
II. Поддержка управления и мониторинга рисков приватизации. Государство и новые частные компании подвергаются рискам в процессе приватизации. Данные риски включают в себя, помимо другого: сохранение рабочих мест, потерю некоторых видов деятельности, сокращение или ухудшение уровня или качества видов услуг и т.д. Поэтому эффективные механизмы управления рисками в приватизационных процессах являются основным компонентом.
Более того, зачастую государству сложно указать какие критерии и индикаторы (привлечение инвестиций, увеличение капитала, сохранение и увеличение рабочих мест, рост заработных плат и другие) адекватно отражают эффективность приватизированной компании. Таким образом, определение механизмов и критериев для мониторинга деятельности новых приватизированных компаний, с учетом сегментирования на их виды деятельности, будет важным для эффективности пост-приватизационного процесса.
Также государство играет важную роль в отслеживании макроэкономического и мультипликативного эффекта приватизации на национальную экономику страны в целом. Данный вопрос представляется особенно сложным в силу размытости и сложности определения вклада каждой приватизированной компании в макроэкономические показатели страны.
Результаты:
Разработка механизмов расчета и снижения приватизационных рисков для государства;
Определение критериев и индикаторов для мониторинга на уровне государства эффективности приватизированных компаний с учетом сегментации их видов деятельности;
Разработка методологии по расчету макроэкономического эффекта приватизации на национальную экономику страны.
E. Улучшение доступности услуг правосудия для граждан и бизнеса.
Опираясь на результаты работы ОЭСР в области инноваций в государственном секторе и доступа к правовой помощи и системе правосудия, ОЭСР может способствовать продвижению реформ Казахстана через многоуровневый подход, состоящий из нескольких сегментов, которые могут быть реализованы в несколько этапов. Ниже приводятся мероприятия, предложенные для осуществления на первом этапе.
I. Укрепление области взаимодействия между гражданами и общественностью: процедуры административного правосудия

Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында мемлекеттің ел экономикасына қатысу үлесін азайту және нарықта бәсекелестікті арттыру мақсатында 2016 – 2020 жылдарға арналған жекешелендірудің кешенді жоспары жүргізілуде. Жекешелендіру процесінде Үкімет екі сын-қатерге кез болды: біріншісі – бұл экономика секторларына мемлекеттің қатысу үлесін есептеу және жеткілікті қатысу дәрежесін айқындау проблемасы; екіншісі – жаңа жеке меншік иелерінің қызметін және Қазақстанның макроэкономикалық көрсеткіштерін талдау арқылы жекешелендіру тәуекелдері мен тиімділіктерін бағалау.
І. Экономикаға мемлекеттің қатысу үлесі мен рөлін шектеуді қолдау. 2015 – 2016 жылдардағы елдік бағдарламаның мемлекеттік басқару бойынша 2016 жылғы есебінде көрсетілгендей, Жекешелендірудің кешенді жоспары мемлекеттің экономикадағы рөлін ұтымды трансформациялауға алып келеді, өйткені мемлекеттің қатысу мөлшері айтарлықтай қысқарады және оның рөлі трансформацияланатын болады. Атап айтқанда жекешелендірілген компаниялардың қоғамға ұсынатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтер мен жұмыстардың елдің әлеуметтік және экономикалық дамуы үшін маңыздылығын ескере отырып, олардың сапасын қамтамасыз ету мен арттыруды қоса алғанда, мемлекет қоғамдық көрсетілетін қызметтердің сақталуын қажет жерде қамтамасыз етуде маңызды рөлге ие болады. Демек, мемлекетке мемлекеттік қатысудың нақты рөлі мен үлесін есептеуге көмектесетін әдістемені айқындау маңызды. Осы жағдайда ЖҚҚ, компания активтері, компания жұмысшыларының ЖІӨ-ге немесе басқа индикаторларға қатысты саны сияқты көрсеткіштердің арақатынасына негізделетін әдістеменің бірнеше нұсқасы бар. Бұдан басқа, экономиканың жекелеген секторларына бөлу арқылы мемлекеттің қатысуының "жеткіліктілік" деңгейін нақты айқындау қажет.
Нәтижелер:
Осыған ұқсас жекешелендіру процестерінен өткен ЭЫДҰ елдері тәжірибесінің негізінде мемлекеттің ел экономикасына қатысу үлесін және рөлін айқындау жөніндегі әдіснама;
Экономикалық жағдайлары ұқсас ЭЫДҰ елдерінің тәжірибесі негізінде экономиканы секторларға бөлу арқылы мемлекеттің экономикаға қатысу деңгейі мен сипаттамасын айқындау жөніндегі әдіснама.
ІІ. Жекешелендіру тәуекелдерін басқаруды және мониторингілеуді қолдау.
Жекешелендіру процесінде мемлекет пен жаңа жекеменшік компаниялар тәуекелдерге ұшырайды. Бұл тәуекелдер басқалардан бөлек жұмыс орындарын сақтауды, қызметтің кейбір түрлерінің жоғалуын, көрсетілетін қызметтер түрлері деңгейлерінің немесе сапасының қысқаруын немесе нашарлауын және т.б. қамтиды. Сондықтан жекешелендіру процестеріндегі тәуекелдерді басқарудың тиімді тетіктері негізгі құрамдауыш болып табылады.
Бұдан басқа көп жағдайда мемлекет үшін жекешелендірілген компанияның тиімділігін қандай өлшемшарттар мен индикаторлардың (инвестициялар тарту, капиталды ұлғайту, жұмыс орындарын сақтау және ұлғайту, жалақыны өсіру және басқа) барабар көрсететін айқындау қиынға соғады. Осылайша, жаңа жекешелендірілген компаниялардың қызмет түрлерін сегменттеуді ескере отырып, олардың қызметін мониторингілеу үшін тетіктер мен өлшемшарттарды айқындау жекешелендіруден кейінгі процестің тиімділігі үшін маңызды болады.
Сондай-ақ мемлекет тұтастай алғанда елдің ұлттық экономикасына жекешелендірудің макроэкономикалық және мультипликативтік әсерін қадағалауда маңызды рөл атқарады. Бұл мәселе әрбір жекешелендірілген компанияның елдің макроэкономикалық көрсеткіштеріне қосатын үлестерін айқындаудағы көмескілік пен күрделілік салдарынан аса қиынға соғып тұр.
Нәтижелер:
Мемлекет үшін жекешелендіру тәуекелдерін есептеу және төмендету тетіктерін әзірлеу;
Жекешелендірілген компаниялардың қызмет түрлеріне сегменттеуді ескере отырып, олардың тиімділігін мониторингілеудің өлшемшарттары мен индикаторларын айқындау;
Жекешелендірудің елдің ұлттық экономикасына макроэкономикалық әсерін есептеу жөніндегі әдіснаманы әзірлеу.
E. Азаматтар мен бизнес үшін сот төрелігі көрсетілетін қызметтерінің қолжетімділігін жақсарту
ЭЫДҰ-ның мемлекеттік сектордағы инновациялар саласындағы жұмыс нәтижелері мен сот төрелігі жүйесіндегі құқықтық көмекке қол жеткізуге сүйене отырып, ЭЫДҰ бірнеше кезеңдермен іске асырылуы мүмкін бірнеше сегменттерден тұратын көп деңгейлі тәсілдер арқылы Қазақстан реформаларының ілгерілеуіне ықпал ете алады. Төменде бірінші кезеңде жүзеге асыру үшін ұсынылған іс-шаралар берілген.
І. Азаматтар мен қоғам арасындағы өзара іс-қимыл саласын нығайту: әкімшілік сот төрелігінің рәсімдері

Эффективное административное правосудие и доступ к правосудию являются основными компонентами надлежащего управления, надежного инвестиционного климата, инклюзивного роста и верховенства закона. В настоящее время Казахстан проводит масштабные реформы, направленные на расширение доступа и доверия граждан и бизнеса к службам правосудия, а также повышение качества предоставления услуг правосудия в соответствии с международными стандартами и результатами деятельности. В 2015 году Президент Нурсултан Назарбаев представил ряд мер по "обеспечению верховенства закона" в рамках Плана нации "100 конкретных шагов". Тем не менее, несмотря на значительные успехи, проблемы остаются.
Административное правосудие играет важную роль в защите индивидуальных прав в государственных органах. Концепция правовой политики в Казахстане на 2010 – 2020 годы предусматривает создание административной юстиции, которая будет существовать параллельно с уголовным и гражданским правосудием. Основное внимание административной юстиции будет уделено проблемам между гражданами и государством (должностными лицами, государственными органами и т.д.). Суды также будут рассматривать конфликты между местным самоуправлением и исполнительными органами. Цель состоит в том, чтобы обеспечить эффективные механизмы разрешения споров между частными заинтересованными сторонами (деловыми кругами, гражданами) и государственными учреждениями (включая между этими учреждениями) и улучшить работу государственного сектора. Суды также рассмотрят конфликты, связанные с предоставлением государственных услуг.
Казахстан инвестировал в реформирование своих административных процедур правосудия путем разработки проекта Административного процессуального Кодекса. Для оказания поддержки Казахстану в продвижении его административной юстиции ОЭСР будет консультировать Казахстан в этой области (через соответствующие заинтересованные стороны, включая Верховный суд) для рассмотрения текущего проекта Административного процессуального Кодекса с целью обеспечения его приведения в соответствие с хорошей международной практикой. Обзор будет сопровождаться обсуждением вопросов политики и обменом надлежащей международной практикой по различным аспектам разумного административного правосудия.
Результаты:
Обзор ОЭСР проекта Административного процессуального Кодекса;
Международный семинар/круглый стол, на котором будет рассмотрен опыт государств-членов ОЭСР в модернизации административного правосудия, включая процедурные аспекты.
II. Укрепление коммерческих и инвестиционных механизмов урегулирования споров

Тиімді әкімшілік сот төрелігі және сот төрелігіне қолжетімділік тиісті басқару, сенімді инвестициялық ахуал, инклюзивті даму және заң үстемдігінің негізгі құрауыштары болып табылады. Қазіргі уақытта Қазақстан сот төрелігі қызметіне азаматтар мен кәсіпкерлердің қолжетімділігін және сенімін көтеруге, сондай-ақ халықаралық стандарттар және қызмет нәтижелеріне сәйкес сот төрелігі қызметін көрсету сапасын арттыруға бағытталған ауқымды реформалар жүргізуде. 2015 жылы Президент Нұрсұлтан Назарбаев "100 нақты қадам" Ұлт жоспары шеңберінде "заң үстемдігін қамтамасыз ету" бойынша бірқатар шараларды ұсынды. Дегенмен елеулі жетістіктерге қарамастан, проблемалар бар.
Әкімшілік сот төрелігі мемлекеттік органдарда жеке құқықтарды қорғауда маңызды рөл атқарады. 2010 – 2020 жылдарға арналған Қазақстандағы құқықтық саясаттың тұжырымдамасы қылмыстық және азаматтық сот төрелігімен қатар жұмыс істейтін әкімшілік әділетті құруды көздейді. Әкімшілік әділетте азаматтар мен мемлекет (лауазымды адамдар, мемлекеттік органдар және т.б.) арасындағы проблемаларға ерекше көңіл бөлінеді. Соттар жергілікті өзін-өзі басқару және атқарушы органдар арасындағы жанжалдарды да қарайды. Негізгі мақсат жеке мүдделі тараптар (іскерлік топтар, азаматтар) және мемлекеттік мекемелер (осы мекемелер арасында да) арасындағы дауларды шешудің тиімді тетіктерін қамтамасыз ету және мемлекеттік сектордың жұмысын жақсарту болып табылады. Соттар мемлекеттік қызметтер көрсетумен байланысты дауларды да қарайды.
Қазақстан Әкімшілік процестік кодекстің жобасын дайындау арқылы сот төрелігінің әкімшілік рәсімдерін реформалауға инвестиция салды. Қазақстанның әкімшілік әділетін ілгерілетуге көмек көрсету үшін Әкімшілік процестік кодекстің ағымдағы жобасын үздік халықаралық практикаға сәйкес келтіру мақсатында оны қарау үшін ЭЫДҰ Қазақстанға осы салада (Жоғарғы Сотты қоса алғанда, тиісті мүдделі тараптар арқылы) консультациялар беретін болады. Шолу саясат мәселелерін талқылаумен және саналы әкімшілік сот төрелігінің әртүрлі аспектілері бойынша тиісті халықаралық практика алмасумен сүйемелденетін болады.
Нәтижелер:
Әкімшілік процестік кодекс жобасын ЭЫДҰ-ның шолуы;
ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің рәсімдік аспектілерді қоса алғанда, әкімшілік сот төрелігін жаңғыртудағы тәжірибесі қаралатын халықаралық семинар/дөңгелек үстел.
ІІ. Дауларды реттеудің коммерциялық және инвестициялық тетіктерін нығайту

Данный компонент будет сосредоточен на оценке механизмов коммерческих и инвестиционных споров в Казахстане. Оценка будет основана на углубленном анализе законодательства и услуг, связанных с коммерческой деятельностью, для измерения эффективности и определения потребностей. Оценка будет включать в себя двойной анализ, предусматривающий (1) оценку статуса-кво и (2) рекомендации по разработке правовой базы, которая обеспечит создание благоприятной среды для бизнеса.
Результаты:
Анализ направлений и законности казахстанского бизнеса требует выявления пробелов в юридических и правовых услугах. Основываясь на компоненте Е.1., он будет сосредоточен, в частности, на законодательной базе и институциональных услугах, связанных с началом и регистрацией бизнеса, их ежедневной хозяйственной деятельностью и защитой инвесторов в целях стимулирования процветающей экономики. Оценка, анализирующая текущее коммерческое и инвестиционное законодательство на основе масштабной работы ОЭСР по вопросам корпоративного управления, инвестиций, упрощения административных процедур и государственного управления. Эта оценка будет направлена на выявление областей, где закон создает излишнее административное бремя для казахстанских компаний (сложные или ненужные процедуры, необоснованные требования для представления официальных документов и т.д.).
Обзор качества услуг, предоставляемых коммерческими судами, и механизмов разрешения инвестиционных споров с точки зрения бизнеса и инвестора. В ходе обзора будут рассмотрены аспекты разрешения коммерческих споров, которые влияют на продолжительность и качество процедуры, независимость и связь.
Данная работа будет включать в себя консультации с целевыми группами и заинтересованными сторонами (например, предприятия, инвесторы, арбитры), сравнительный анализ, основанный на передовой практике разрешения коммерческих споров в других странах ОЭСР, и окончательную оценку, отражающую механизмы, условия и пробелы коммерческой юридической помощи и служб правосудия. Также будут выработаны рекомендации в отношении основных процессов эффективности и управления коммерческими и инвестиционными службами правосудия. Кроме того, могут рассматриваться инициативы в области информационно-коммуникационных технологий, а также структур и процессов обеспечения исполнения арбитражных решений.
Это мероприятие будет сопровождаться 1 международным семинаром/круглым столом, в котором будет представлен опыт государств-членов ОЭСР по механизмам разрешения споров для инклюзивного роста.

Осы құрамдауыш Қазақстандағы дауларды реттеудің коммерциялық және инвестициялық тетіктерін бағалауға арналады. Бағалау тиімділікті өлшеу және қажеттіліктерді айқындау үшін коммерциялық қызметпен байланысты заңнаманы және көрсетілетін қызметтерді тереңдетілген талдауға негізделеді. Бағалау (1) ағымдағы ахуалды бағалауды және (2) бизнес үшін қолайлы орта құруды қамтамасыз ететін құқықтық негіз әзірлеу бойынша ұсынымдарды көздейтін қос талдаудан тұрады.
Нәтижелер:
Қазақстандық бизнестің бағыттарын және заңдылығын талдау заңдық және құқықтық көрсетілетін қызметтердегі кемшіліктерді анықтауды талап етеді. Е.1. құрамдауышына негізделе отырып, ол атап айтқанда, бизнесті бастау және тіркеу, олардың күнделікті шаруашылық қызметі және өркендеуші экономиканы ынталандыру мақсатында инвесторларды қорғаумен байланысты заңнамалық негізге және институционалдық көрсетілетін қызметтерге бағытталады. Корпоративтік басқару, инвестициялар, әкімшілік рәсімдерді және мемлекеттік басқаруды жеңілдету мәселелері бойынша ЭЫДҰ-ның ауқымды жұмыстары негізінде ағымдағы коммерциялық және инвестициялық заңнаманы талдайтын бағалау. Бұл бағалау қазақстандық компаниялар үшін заң қажетсіз әкімшілік ауыртпалықтар тудыратын (күрделі немесе қажет емес рәсімдер, ресми құжаттарды ұсыну үшін негізсіз талаптар және т.б.) салаларды анықтауға бағытталады.
Коммерциялық соттар көрсететін қызметтердің сапасын және бизнес пен инвестор тарапынан инвестициялық дауларды шешу тетіктерін шолу. Шолу кезінде рәсімнің ұзақтығына және сапасы, тәуелсіздік пен байланысқа әсер ететін коммерциялық дауларды шешудің аспектілері қаралады.
Осы жұмыс нысаналы топтар және мүдделі тараптармен (мысалы, кәсіпорындар, инвесторлар, арбитрлер) кеңестерді, ЭЫДҰ-ның басқа мемлекеттеріндегі коммерциялық дауларды шешу бойынша озық практикаға негізделген салыстырмалы талдауды және коммерциялық заңдық көмектің және сот төрелігі қызметінің тетіктерін, шарттарын және кемшіліктерін көрсететін түпкілікті бағалауды қамтиды. Сондай-ақ коммерциялық және инвестициялық сот төрелігі қызметінің тиімділігі және басқарудың негізгі процестеріне қатысты ұсынымдар дайындалады. Бұдан басқа, ақпараттық-коммуникациялық технология саласындағы бастамалар, сондай-ақ төрелік шешімдерді орындауды қамтамасыз ету құрылымдары және рәсімдері қаралуы мүмкін.
Бұл іс-шара 1 халықаралық семинармен/дөңгелек үстелмен сүйемелденетін болады, онда инклюзивті өсу үшін дауларды шешу тетіктері бойынша ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің тәжірибесі таныстырылатын болады.

Аналитическая и имплементационная поддержка будет адаптирована к потребностям, выявленным заинтересованными сторонами в Казахстане, и будет направлена на поддержку усилий Правительства Республики Казахстан по продвижению Президентского Плана наций "100 конкретных шагов". Данное мероприятие также поддержит страну в достижении своей цели войти в число 30 топ стран к 2050 году путем создания платформ для обмена подходами стран и передовой практикой между странами-членами ОЭСР и Казахстаном в укреплении государственного управления. Эта работа будет также включать участие международных экспертов в выявленных областях и экспертных оценках и будет осуществляться в партнерстве с заинтересованными сторонами на национальном и местном уровнях.
Предлагаемый анализ и рекомендации также будут отнесены к лучшей международной практике и сравнительные данные, связанные с реформами в области управления, выявят улучшения, которые могут быть сделаны в отношении текущей деятельности по осуществлению реформы, и предложить целенаправленные рекомендации в отношении политики.
Планирование:
Проект будет реализовываться посредством серии миссий, обзоров документов, анализа и оценки, организованных в течение 16-месячного периода с даты подписания Грантового соглашения.
Расходы, понесенные с 15 августа 2017 года в связи с запуском миссии и сбором данных, запланированной на начало сентября 2017 года, будут охватываться настоящим Соглашением. Миссия запланирована на начало сентября 2017 года, в целях, чтобы собрать необходимую информацию для достижения ключевых этапов для Правительства Республики Казахстан, которые требуют подготовки результатов в сентябре-октябре 2017 года, как указано в предварительном графике ниже.
Описанные мероприятия будут завершены в соответствии со следующим предварительным календарным планом:
Мероприятие Предварительные даты
Запуск миссии
Деятельность по осуществлению, включая завершение имплементации дорожной карты
Сентябрь 2017 г.
Сбор данных для компонентов B, C, D и E
Вторая миссия
Предварительная оценка проекта Административного процессуального Кодекса Казахстана (компонент Е.I).
Октябрь-ноябрь 2017 г.
Неделя Евразии ОЭСР
Сбор данных для компонента А
Консультации по установлению фактов, внедрению и разработке инструментов для компонентов B, C и D.
Обсуждение проектов инструментов для компонента D, включая:
Методологию определения доли и характера участия государства в экономике;
Методологию определения уровня и характера участия государства;
Представление предварительной оценки потенциала Казахстана по управлению и оценке рисков (компонент В).
Третья миссия
Международный семинар по доступу к административному правосудию - обмен опытом со странами ОЭСР по вопросам процедурного административного правосудия
Представление окончательной оценки ОЭСР по проекту Административного процессуального Кодекса Казахстана (компонент Е.I).
Предварительная оценка компонента E.2. - механизмы коммерческих и инвестиционных споров
Представление предварительных проектов инструментов для компонентов B и C
Обсуждение инструментов для компонента D, включая:
Методологию расчета и смягчения приватизационных рисков для государства;
Критерии и показатели для мониторинга эффективности приватизированных предприятий с учетом сегментации их видов деятельности;
Методологию оценки макроэкономического эффекта приватизации в национальной экономике.
Февраль 2018 г.
Оценка пилотного региона и проведение круглого стола на местном и национальном уровнях по передовой практике ОЭСР по вопросам открытого Правительства, включая вовлечение граждан (компонент А)
Обсуждение подготовки Руководящих принципов в отношении: а) процедур для государственных служащих и граждан на национальном и местном уровнях по вовлечению граждан; б) функционирования местных общественных советов (компонент А)
Четвертая миссия - Мероприятия по имплементации и встречи с заинтересованными сторонами
Апрель 2018 г.
Семинар по риск менеджменту (компонент В).
Представление итоговых инструментов по управлению рисками (компонент В).
- Оценка потенциала в министерствах и центральных государственных органах.
- Руководство по оценке рисков.
- Предлагаемая модель управления рисками и инфраструктуры в отраслевых министерствах и центральных государственных органах.
- Рекомендация по соответствующим возможностям управления рисками в центральном Правительстве и отраслевых министерствах.
- Наброски и методология разработки и оценки разделов управления рисками в стратегических планах.
- Управление рисками в 1 пилотном случае.
Обсуждение инструментов для оценки политики и воздействия (компонент С)
Проект анализа потенциала государственных органов в области оценки политики и воздействия (компонент С)
Пятая миссия – мероприятия по реализации и встречи с заинтересованными сторонами
Июнь 2018 г.
Представление оценки по открытому Правительству пилотного региона, включая целевые рекомендации.
Запуск Руководства по реализации рекомендаций по открытому Правительству для Казахстана на национальном и местном уровнях, включая: а) процедуры для государственных служащих и граждан на национальном и местном уровнях по вовлечению граждан; б) Руководящие принципы функционирования местных общественных советов (компонент А)
Семинар по повышению квалификации по оценке политики и воздействия (компонент С).
Обсуждение:
- Модели порядка проведения оценки политики и воздействия, а также возможностей;
- Оценки возможностей государственных органов в области оценки политики и воздействия;
- Направлений оценки политики и воздействия;
- Разработки методологической базы влияния методов и инструментов оценки и воздействия (компонент С);
- Практической поддержки внедрения методологической инструкции по оценке политики и воздействия в 1 пилотном государственном органе.
Обсуждение пересмотренных инструментов для компонента D.
Представление результатов оценки ОЭСР по коммерческим и инвестиционным спорам в Казахстане (компонент Е.II)
Шестая миссия (либо в Казахстане, либо в государстве-члене ОЭСР).
Международный обмен информацией о механизмах разрешения споров для инклюзивного роста в странах-членах ОЭСР (компонент Е.II)
Июнь 2018 г.
Завершение миссии – запуск миссии, обсуждение на высоком уровне выводов и последующих шагов
Ноябрь 2018 г.
Встречи со старшими должностными лицами и заинтересованными сторонами.
Запуск инструментов реализации ОЭСР и окончательные отчеты.
Ожидаемые результаты:
Ожидается, что этот проект будет способствовать улучшению государственного управления в Казахстане путем предоставления конкретных инструментов и методологий для реализации рекомендаций ОЭСР. Проект также будет поддерживать наращивание потенциала среди ключевых государственных служащих и других соответствующих заинтересованных сторон путем поддержки обмена передовыми методами. В свою очередь, этот потенциал может быть использован для дальнейшего внедрения в практику и подходы Правительства Республики Казахстан для разработки и внедрения эффективного, открытого и подотчетного государства.
Приложение 2
к Грантовому соглашению
между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития о
реализации проекта "Поддержка
реализации Функционального обзора"
Предполагаемый бюджет в евро
Категория Общая стоимость евро
Персонал

Талдамалы және имплементациялық қолдау Қазақстандағы мүдделі тараптар анықтаған қажеттіліктерге бейімделеді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің Президенттің "100 нақты қадам" Ұлт жоспарын ілгерілету бойынша күш-жігеріне бағытталады. Осы шара мемлекеттік басқаруды нығайтуда ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттер мен Қазақстан арасында елдердің тәсілдемелерімен және озық практика алмасу үшін платформа құру арқылы 2050 жылға қарай ең дамыған 30 елдің қатарына кіру мақсатында Қазақстанға қолдау көрсетеді. Сонымен бірге бұл жұмыс анықталған салаларда және сарапшылық бағалауларда халықаралық сарапшылардың қатысуын қамтамасыз етеді және ұлттық және жергілікті деңгейлердегі мүдделі тараптармен серіктестікте жүзеге асырылады.
Ұсынылып отырған талдау мен ұсынымдар да озық халықаралық практикаға жатқызылатын болады және басқару саласындағы реформалармен байланысты салыстырмалы деректер реформаларды жүзеге асыру бойынша ағымдағы қызметке қатысты жасалуы мүмкін жақсы жақтарды анықтайды және саясатқа қатысты нысаналы ұсынымдар береді.
Жоспарлау:
Жоба Гранттық келісімге қол қойылған күннен бастап 16 айлық кезең ішінде ұйымдастырылған миссиялар сериясы, құжаттарға шолулар, талдау және бағалау арқылы іске асырылады.
2017 жылғы қыркүйектің басына жоспарланған миссияны бастауға және деректер жинауға байланысты 2017 жылғы 15 тамыздан бастап жұмсалған шығыстар осы Келісімде қамтылатын болады. Төменде болжамды кестеде көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін 2017 жылғы қыркүйек-қазанда нәтижелер дайындауды талап ететін, шешуші кезеңге қол жеткізуге қажетті ақпарат жинау мақсатында миссия 2017 жылғы қыркүйектің басына жоспарланған.
Сипатталған іс-шаралар мынадай болжамды күнтізбелік жоспарға сәйкес аяқталатын болады:
Іс-шара
Болжамды күндер
Миссияның басталуы
Жол картасын имплементациялауды аяқтауды қоса алғанда, жүзеге асыру қызметі
2017 жылғы қыркүйек
B, C, D және E құрамдауыштары үшін деректер жинау
Екінші миссия
Қазақстанның Әкімшілік процестік кодексінің жобасын алдын ала бағалау (Е.1.құрамдауышы)
2017 жылғы қазан-қараша
ЭЫДҰ Еуразия апталығы
А құрамдауышы үшін деректер жинау
B, C және D құрамдауыштары үшін фактілерді белгілеу, құралдарды енгізу және әзірлеу бойынша консультациялар.
Мыналарды:
Экономикаға мемлекеттің қатысу үлесін және сипатын айқындау әдіснамасын;
Мемлекеттік қатысу деңгейін және сипатын айқындау әдіснамасын қоса алғанда, D құрамдауышы үшін құралдар жобаларын талқылау.
Қазақстанның басқару және тәуекелдерді бағалау бойынша әлеуетін алдын ала бағалауды ұсыну (В құрамдауышы)
Үшінші миссия
Әкімшілік сот төрелігіне қол жеткізу жөніндегі халықаралық семинар – рәсімдік әкімшілік сот төрелігі мәселелері бойынша ЭЫДҰ елдерімен тәжірибе алмасу
Қазақстан Республикасының Әкімшілік процестік кодексінің жобасы бойынша ЭЫДҰ-ның түпкілікті бағалауын ұсыну
(Е.1. құрамдауышы)
E.2. құрамдауышын алдын ала бағалау – коммерциялық және инвестициялық даулар тетіктері
B және C құрамдауыштары үшін құралдардың алдын ала жобаларын ұсыну
Мыналарды:
Мемлекет үшін жекешелендіру тәуекелдерін есептеу және жеңілдету әдіснамасын;
Жекешелендірілген компаниялардың қызмет түрлеріне сегменттеуді ескере отырып, олардың тиімділігін мониторингілеудің өлшемшарттары мен көрсеткіштерін қоса алғанда, D құрамдауышы үшін құралдарды талқылау
2018 жылғы ақпан
Пилоттық өңірді бағалау және азаматтарды тартуды қоса алғанда, ашық Үкімет мәселелері
бойынша ЭЫДҰ озық практикасы туралы жергілікті және ұлттық деңгейде дөңгелек үстел өткізу (А құрамдауышы)
Мыналарға: а) азаматтарды тарту бойынша ұлттық және жергілікті деңгейлерде мемлекеттік қызметшілер мен азаматтар үшін рәсімдерге; б) жергілікті қоғамдық кеңестердің жұмыс істеуіне (А құрамдауышы) қатысты Нұсқаулық қағидаттарын дайындауды талқылау
Төртінші миссия – Имплементациялар бойынша іс-шаралар және мүдделі тараптармен кездесулер
2018 жылғы сәуір
Тәуекел менеджменті бойынша семинар (В құрамдауышы)
Тәуекелдерді басқару бойынша қорытынды құралдарды беру (В құрамдауышы)
• Министрліктерде және орталық мемлекеттік органдарда әлеуетті бағалау.
• Тәуекелдерді бағалау жөніндегі нұсқаулық.
• Салалық министрліктер мен орталық мемлекеттік органдарда тәуекелдерді басқару мен инфрақұрылымның ұсынылатын моделі.
• Орталық Үкімет пен салалық министрліктерде тәуекелдерді басқарудың тиісті мүмкіндіктері бойынша ұсынымдар.
• Стратегиялық жоспарларда тәуекелдерді басқару бөлімдерін әзірлеу және бағалау нобайлары мен әдіснамасы.
• 1 пилоттық жағдайда тәуекелдерді басқару.
Саясатты және әсер етуді
бағалау құралдарын талқылау
(С құрамдауышы)
Мемлекеттік органдардың саясатты және әсер етуді бағалау саласындағы әлеуетін талдау жобасы (С құрамдауышы)
Бесінші миссия – іске асыру жөніндегі іс-шаралар және мүдделі тараптармен кездесулер
2018 жылғы маусым
Нысаналы ұсынымдарды қоса алғанда, пилоттық өңірді ашық Үкімет бойынша бағалауды ұсыну
Мыналарды: а) азаматтарды тарту бойынша ұлттық және жергілікті деңгейлерде мемлекеттік қызметшілер мен азаматтар үшін рәсімдерді; б) Жергілікті қоғамдық кеңестердің жұмыс істеуінің басшылық қағидаттарын қоса алғанда, ұлттық және жергілікті деңгейлерде Қазақстан үшін ашық Үкімет бойынша ұсынымдарды іске асыру жөніндегі нұсқаманы іске қосу (А құрамдауышы)
Мыналарды:
• Саясатқа және әсер етуге бағалау жүргізу тәртібінің, сондай-ақ мүмкіндіктердің моделі
• Мемлекеттік органдардың саясатты және әсер етуді бағалау саласындағы әлеуетін бағалау
• Саясатты және әсер етуді бағалау бағыттары
• Бағалау мен әсер ету әдістері мен құралдары ықпалының әдіснамалық базасын әзірлеу (С құрамдауышы)
• 1 пилоттық мемлекеттік органда саясатты және әсер етуді бағалау жөніндегі әдіснамалық нұсқаулықты енгізуді практикалық қолдау
D құрамдауышы үшін қайта қаралған құралдарды талқылау
Қазақстандағы коммерциялық және инвестициялық даулар бойынша ЭЫДҰ-ның бағалау нәтижелерін ұсыну (Е.ІІ. құрамдауышы)
Алтыншы миссия (не Қазақстанға, не ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттерге) ЭЫДҰ-ға мүше елдерде инклюзивті өсу үшін дауларды шешу тетіктері туралы халықаралық ақпарат алмасу (Е.ІІ. құрамдауышы)
2018 жылғы маусым
Миссияны аяқтау – миссияны іске қосу, тұжырымдар мен келесі қадамдарды жоғары деңгейде талқылау
2018 жылғы қараша
Аға лауазымды тұлғалармен және мүдделі тараптармен кездесулер
ЭЫДҰ іске асыру құралдарын іске қосу және түпкілікті есептер
Күтілетін нәтижелер:
Осы жоба ЭЫДҰ ұсынымдарын іске асыру үшін нақты құралдар және әдіснамалар беру арқылы Қазақстанда мемлекеттік басқаруды жақсартуға ықпал етеді деп күтілуде. Сонымен қатар жоба озық әдістермен алмасуды қолдау арқылы негізгі мемлекеттік қызметшілер және басқа тиісті мүдделі тараптар арасында әлеуетті өсіруге қолдау көрсетеді. Өз кезегінде, бұл әлеует тиімді, ашық және есеп беретін мемлекетті құру және енгізу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің практикасы мен тәсілдерін одан әрі енгізу үшін пайдаланылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын
іске асыру туралы гранттық келісімге
2-қосымша
Болжамды бюджет, евромен
Санат
Жалпы құны, еврода
Персонал

257 613
Операционные расходы (ИТ, рабочее место)
27 519
Консультанты
108 000
Стоимость миссии ОЭСР
48 200
Расходы миссии по экспертам ОЭСР
96 000
Прочие расходы (публикация окончательных оценок (до 50 экземпляров), перевод рабочих документов, устный перевод и т.д.)
40 833
Прочие операционные расходы
18 445
Административный сбор ОЭСР за ведение гранта
33 390
ОБЩИЕ ПРЯМЫЕ ЗАТРАТЫ
630 000
Примечание: Перерасход средств по одной статье может быть компенсирован за счет недорасхода по другой статье, оставаясь при этом в рамках общего бюджета.
В смете учитываются затраты, связанные с подготовкой обзора ОЭСР. Необходимо отметить, что данная смета не охватывает следующее:
финансирование организации, работы и поездок официальных лиц из Казахстана;
логистические и организационные затраты внутри страны в ходе работы миссий (кроме проживания, авиаперелетов в/из Казахстана, внутренних перелетов внутри Казахстана, питания группы ОЭСР — все это входит в смету);
стоимость любого мероприятия, посвященного запуску проекта в Казахстане (презентации или конференции после просмотра), кроме расходов на миссию для сотрудников ОЭСР, участвующих в запуске, и услуг по синхронному переводу;
командировки представителей Казахстана на заседания в ОЭСР (если с Казахстаном не было достигнуто иной договоренности);
перевод окончательных документов (оценок, руководств, методологий) на казахский или русский языки, если требуется.
Проект будет вестись на английском языке. Результаты исследования будут обсуждены участвующими сторонами. ОЭСР поделится результатами своих исследований с Правительством Республики Казахстан.
Приложение 3
к Грантовому соглашению
между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития о
реализации проекта "Поддержка
реализации Функционального обзора"
ТИПОВОЙ ОТЧЕТ О РАСХОДАХ
ОЭСР
Организация экономического
сотрудничества и развития
Ваши реквизиты: донор и ссылка: ХХХ
Наши реквизиты: XXX
Область: XXX
Ссылка: описание области расходов
Сумма взноса: XXX евро
Период с ДД/ММ/ГГ по ДД/ММ/ГГ
Наименование затрат Сумма в евро
Персонал XXX
Операционные расходы (ИТ, рабочее место) ХХХ
Консультанты XXX
Стоимость миссии ОЭСР ХХХ
Расходы миссии по экспертам ОЭСР ХХХ
Иные расходы (публикация, перевод) XXX
Иные операционные расходы ХХХ
ОЭСР, сбор за ведение гранта XXX
Итого по расходам XXX
Директор                                           Глава бухгалтерского отдела
ОЭСР                                                                    ОЭСР
Область затрат

257 613
Операциялық шығыстар (АТ, жұмыс орны)
27 519
Консультанттар
108 000
ЭЫДҰ миссиясының құны
48 200
ЭЫДҰ сарапшылары бойынша миссия шығыстары
96 000
Өзге де шығыстар (түпкілікті бағалауды басып шығару (кемінде 50 дана), жұмыс құжаттарын аудару, ауызша аударма және т.б.)
40 833
Өзге де операциялық шығыстар
18 445
Грантты жүргізгені үшін ЭЫДҰ-ның әкімшілік алымдары
33 390
ЖАЛПЫ ТІКЕЛЕЙ ШЫҒЫНДАР
630 000
Ескертпе: жалпы бюджет шегінде қала отырып, бір бап бойынша қаржының артық шығыны басқа бап бойынша үнемделген қаржы көзінен өтелуі мүмкін.
ЭЫДҰ-ның шолуын дайындаумен байланысты шығындар сметада есепке алынады. Бұл смета мыналарды:
Қазақстанның ресми адамдарының ұйымдасуын, жұмысын және сапарларын қаржыландыру;
миссияның жұмысы барысында мемлекет ішіндегі логистикалық және ұйымдастырушылық шығындарды (тұру, Қазақстанға(-нан) ұшу, Қазақстанның ішіндегі ішкі ұшулар және ЭЫДҰ тобының тамақтануынан басқа – осының бәрі сметаға кіреді);
іске қосуға қатысатын ЭЫДҰ қызметкерлері миссиясының шығыстарын, ілеспе аударма бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Қазақстанда жобаны іске қосуға арналған кез келген іс-шараның құнын (қарағаннан кейінгі таныстыру немесе конференциялар);
Қазақстан өкілдерінің ЭЫДҰ отырыстарына іссапарларын (егер Қазақстанмен басқаша уағдаластықтарға қол жеткізілмеген болса);
түпкілікті құжаттарды (бағалаулар, нұсқамалар, әдіснамалар), егер қажет болса, қазақ немесе орыс тілдеріне аударуды қамтымайтынын айта кету керек.
Жоба ағылшын тілінде жүргізіледі. Зерттеудің нәтижелерін қатысушы тараптар талқылайды. ЭЫДҰ өз зерттеуінің нәтижелерін Қазақстан Республикасының Үкіметімен бөліседі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Функционалдық шолуды іске асыруды қолдау" жобасын
іске асыру туралы гранттық келісімге
3-қосымша
ШЫҒЫСТАР ТУРАЛЫ ҮЛГІЛІК ЕСЕП
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы
Сіздің деректемелеріңіз: донор және сілтеме: ХХХ
Біздің деректемелер: ХХХ
Сала: XXX
Сілтеме: шығыстар саласының сипаты
Жарнаның сомасы: XXX евро
КК/АА/ЖЖ бастап КК/АА/ЖЖ дейінгі кезең
Шығындардың атауы                                      Сома, евромен
Персонал                                                       XXX
Операциялық шығыстар (АТ, жұмыс орны)                       ХХХ
Консультанттар                                                  XXX
ЭЫДҰ миссиясының құны ХХХ
ЭЫДҰ сарапшылары
бойынша миссияның шығыстары ХХХ
Өзге де шығыстар (басу, аудару)                             XXX
Өзге де операциялық шығыстар
ЭЫДҰ, грантты жүргізу үшін алым                                   XXX
Шығыстар бойынша жиыны                                     XXX
ЭЫДҰ ЭЫДҰ-ның бухгалтерлік бөлімінің
Директоры
Шығындар саласы
басшысы