О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи государственных функций в конкурентную среду"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2017 года № 611
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи государственных функций в конкурентную среду".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи государственных функций в конкурентную среду
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-І, ст. 141; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 1, ст. 2):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Национальная палата экологических аудиторских организаций";
дополнить заголовками статей 89-1, 89-2, 89-3, 89-4 следующего содержания:
"Статья 89-1. Членство в Национальной палате экологических аудиторских организаций
Статья 89-2. Компенсационный фонд
Статья 89-3. Контроль Национальной палатой экологических аудиторских организаций за деятельностью своих членов
Статья 89-4. Государственный контроль в сфере экологического аудита";
заголовки статей 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Права экологических аудиторских организаций
Статья 91. Обязанности экологических аудиторских организаций";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қыркүйектегі № 611 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 141-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 1, 2- құжат):
1) мазмұнында:
89-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы";
мынадай мазмұндағы 89-1, 89-2, 89-3 және 89-4-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"89-1-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасындағы мүшелік
89-2-бап. Өтемақы қоры
89-3-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының өз мүшелерінің қызметін бақылауы
89-4-бап. Экологиялық аудит саласындағы мемлекеттік бақылау";
90 және 91-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың құқықтары
91-бап. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың міндеттері";

2) статью 1 дополнить подпунктами 106), 107), 108) и 109) следующего содержания:
"106) стандарт Национальной палаты экологических аудиторских организаций – документ, устанавливающий требования для многократного использования членами Национальной палаты экологических аудиторских организаций единых и обязательных принципов, характеристик к их услугам и деятельности экологических аудиторов;
107) конфликт интересов – ситуация, при которой заинтересованность экологического аудитора может повлиять на его мнение о достоверности экологического аудиторского отчета;
108) правила Национальной палаты экологических аудиторских организаций – документ, определяющий порядок организации деятельности Национальной палаты экологических аудиторских организаций и ее членов;
109) реестр экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций – информационная система Национальной палаты экологических аудиторских организаций, предназначенная для учета и хранения сведений о созданных и прекративших деятельность экологических аудиторах и экологических аудиторских организациях.";
3) статью 17 дополнить подпунктами 8-3), 38-9) и 38-10) следующего содержания:
"8-3) осуществляет контроль за деятельностью Национальной палаты экологических аудиторских организаций;";
"38-9) согласовывает правила и стандарты Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
38-10) осуществляет контроль в части соблюдения Национальной палатой экологических аудиторских организаций требований настоящего Кодекса, иных нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды;";
4) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность физических и юридических лиц по природоохранному проектированию, нормированию для I категории хозяйственной и иной деятельности в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса осуществляется на основе лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды.";
5) пункты 1 и 4 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"1. Аудируемым субъектом является физическое или юридическое лицо, заключившее с экологической аудиторской организацией договор на проведение экологического аудита.";
"4. Отношения между экологическими аудиторскими организациями и аудируемыми субъектами возникают на основе договора на проведение экологического аудита в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";
6) пункт 3 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"3. Инициативный экологический аудит проводится по инициативе аудируемого субъекта либо его участника с учетом конкретных задач, сроков и объемов экологического аудита, предусмотренных договором на проведение экологического аудита между инициатором и экологической аудиторской организацией.";

2) 1-бап мынадай мазмұндағы 106), 107), 108) және 109) тармақшалармен толықтырылсын:
"106) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының стандарты – Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшелерінің бірыңғай және міндетті қағидаттарды, олардың көрсетілетін қызметтеріне және экологиялық аудиторлар қызметіне сипаттаманы көп мәрте пайдалануы үшін талаптарды белгілейтін құжат;
107) мүдделер қақтығысы – экологиялық аудитордың мүдделілігі оның экологиялық аудиторлық есептің дұрыстығы туралы пікіріне ықпал етуі мүмкін жағдай;
108) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидалары – Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының және оның мүшелерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын құжат;
109) экологиялық аудиторлардың және экологиялық аудиторлық ұйымдардың тізілімі – құрылған және қызметін тоқтатқан экологиялық аудиторлар мен экологиялық аудиторлық ұйымдар туралы мәліметтерді есепке алуға және сақтауға арналған Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының ақпараттық жүйесі.";
3) 17-бап мынадай мазмұндағы 8-3), 38-9) және 38-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-3) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қызметін бақылауды жүзеге асырады;";
"38-9) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидалары мен стандарттарын келіседі;
38-10) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының осы Кодексті, қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді ұстануы бөлігінде бақылауды жүзеге асырады.";
4) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке және заңды тұлғалардың табиғат қорғау ісін жобалау, нормалау жөніндегі қызметі осы Кодекстің 40-бабына сәйкес шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған лицензия негізінде жүзеге асырылады.";
5) 80-баптың 1 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Экологиялық аудиторлық ұйыммен экологиялық аудит жүргізуге шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға аудиттелетін субъект болып табылады.";
"4. Экологиялық аудиторлық ұйымдар мен аудиттелетiн субъектiлер арасындағы қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес экологиялық аудит жүргізуге арналған шарт негiзiнде туындайды.";
6) 81-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бастамашылық экологиялық бастамашының және экологиялық аудиторлық ұйымның арасындағы экологиялық аудиттi жүргiзуге арналған шартта көзделген экологиялық аудиттiң нақты мiндеттерi, мерзiмдерi мен көлемi ескерiле отырып, аудиттелетiн субъектiнiң не оған қатысушының бастамасы бойынша жүргiзiледi.";

7) пункты 1, 3 и 8 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"1. Экологический аудит проводится в соответствии с планом проведения экологического аудита, который составляется экологической аудиторской организацией с учетом требований пункта 2 настоящей статьи и согласуется с заказчиком и аудируемым субъектом. При планировании проведения экологического аудита стороны руководствуются типовой формой плана проведения экологического аудита, утвержденной Национальной палатой экологических аудиторских организаций, которая носит рекомендательный характер.";
"3. Для разработки плана проведения экологического аудита экологическая аудиторская организация предварительно знакомится со спецификой аудируемого субъекта.";
"8. Специальные исследования проводятся экологическими аудиторскими организациями в случаях:
1) необходимости подтверждения отчетности по проведению производственного экологического контроля;
2) выявления недокументированных источников воздействия на окружающую среду;
3) наличия обстоятельств о негативных последствиях деятельности аудируемого субъекта для окружающей среды и состояния здоровья населения.";
8) пункт 2 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"2. Экологическая аудиторская организация для разработки плана проведения аудита знакомится с заключением об обязательном экологическом аудите, основанием для проведения аудита, экологическими проблемами, характерными для аудируемого субъекта, и иными аспектами.";
9) пункт 1 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"1. Экологический аудиторский отчет по результатам обязательного экологического аудита направляется экологической аудиторской организацией одновременно в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и руководителю аудируемого субъекта.";
10) статью 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 87. Экологический аудитор
"1. Экологическим аудитором является физическое лицо, осуществляющее независимую проверку хозяйственной и иной деятельности аудируемых субъектов, направленную на выявление, оценку экологических рисков и разработку рекомендаций по повышению уровня экологической безопасности их деятельности, получившее сертификат об аттестации экологического аудитора, выданный Аттестационной комиссией Национальной палаты экологических аудиторских организаций (далее – Аттестационная комиссия), состоящий в трудовых отношениях с экологической аудиторской организацией.
2. Аттестационная комиссия создается Национальной палатой экологических аудиторских организаций для подтверждения квалификации кандидатов в экологические аудиторы.

7) 82-баптың 1, 3 және 8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Экологиялық аудит экологиялық аудиттi жүргiзу жоспарына сәйкес жүргiзiледi, оны экологиялық аудиторлық ұйым осы баптың 2-тармағының талаптарын ескере отырып жасайды және ол тапсырыс берушiмен және аудиттелетiн субъектiмен келiсiледi. Экологиялық аудит жүргiзудi жоспарлау кезiнде тараптар Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы бекiткен, ұсынымдық сипатта болатын экологиялық аудиттi жүргiзу жоспарының үлгiлiк нысанын басшылыққа алады.";
"3. Экологиялық аудитті жүргізу жоспарын әзірлеу үшін экологиялық аудиторлық ұйым аудиттелетін субъектінің ерекшелігімен алдын ала танысады.";
"8. Арнайы зерттеулердi экологиялық аудиторлық ұйымдар:
1) өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүргiзу жөнiндегi есептiлiктi растау қажет болған;
2) қоршаған ортаға әсердiң құжаттамаға енгiзiлмеген көздерi анықталған;
3) аудиттелетiн субъект қызметiнiң қоршаған ортаға және халықтың денсаулық жағдайына терiс әсер ету салдары туралы мән-жайлар болған жағдайда жүргiзедi.";
8) 84-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экологиялық аудиторлық ұйым аудит жүргiзудiң жоспарын әзiрлеу үшiн мiндеттi экологиялық аудит туралы қорытындымен, аудиттi жүргiзу негiздемесiмен, аудиттелетiн субъектiге тән экологиялық проблемалармен және өзге де аспектiлермен танысады.";
9) 86-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мiндеттi экологиялық аудиттiң нәтижелерi бойынша экологиялық аудиторлық есептi экологиялық аудиторлық ұйым бiр мезгiлде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға және аудиттелетiн субъектiнiң басшысына жiбередi.";
10) 87-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"87-бап. Экологиялық аудитор
"1. Аудиттелетін субъектілердің шаруашылық және экологиялық тәуекелдерді анықтауға, бағалауға және олардың қызметінің экологиялық қауіпсіздік деңгейін арттыру жөніндегі ұсынымдар әзірлеуге бағытталған өзге де қызметін тәуелсіз тексеруді жүзеге асыратын, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының Аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – Аттестаттау комиссиясы) берген экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификатты алған, экологиялық аудиторлық ұйыммен еңбек қатынастарында тұрған жеке тұлға экологиялық аудитор болып табылады.
2. Аттестаттау комиссиясын Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы экологиялық аудиторлыққа кандидаттардың біліктілігін растау үшін құрады.

3. Физические лица, претендующие на получение сертификата об аттестации экологического аудитора, сдают квалификационный экзамен в целях установления их квалификационного уровня.
4. К квалификационному экзамену допускаются физические лица, имеющие высшее образование и трудовой стаж, связанный с осуществлением деятельности в области экологического аудита, не менее одного года ко дню подачи заявления для прохождения квалификационного экзамена.
5. Физические лица, сдавшие квалификационный экзамен, получают сертификат об аттестации экологического аудитора, с указанием номера сертификата, фамилии, имени и отчества (при его наличии).
6. Лица, не сдавшие квалификационный экзамен, допускаются к его повторному прохождению по истечении шести месяцев со дня принятия решения Аттестационной комиссией.
7. Правила прохождения квалификационного экзамена и порядок выдачи и прекращения действия сертификата об аттестации экологического аудитора, положение об Аттестационной комиссии и ее состав утверждаются приказами Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
8. Сертификат об аттестации экологического аудитора выдается без ограничения срока его действия.
Национальная палата экологических аудиторских организаций включает в реестр экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций сведения об экологических аудиторах, получивших сертификат.
9. Прекращение действия сертификата об аттестации экологического аудитора предусматривается в случаях:
1) смерти физического лица;
2) признания физического лица по вступившему в законную силу решению суда недееспособным, или ограниченно дееспособным, умершим либо безвестно отсутствующим;
3) вступления в законную силу обвинительного приговора суда;
4) вступления в законную силу судебного решения о применении к физическому лицу принудительных мер медицинского характера;
5) неоднократного нарушения (два и более раз) экологическим аудитором экологического законодательства Республики Казахстан, причинившего ущерб интересам государства, физическим и юридическим лицам;
6) установления факта предоставления экологическим аудитором недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для выдачи Национальной палатой экологических аудиторских организаций сертификата об аттестации экологического аудитора.
Прекращение действия сертификата об аттестации экологического аудитора осуществляется в судебном порядке по исковому заявлению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в случаях, предусмотренных подпунктами 5) и 6) настоящего пункта.
Прекращение действия сертификата об аттестации экологического аудитора осуществляется на основании решения общего собрания членов (участников) Национальной палаты экологических аудиторских организаций, за исключением случаев прекращения его действия в судебном порядке.
В случае прекращения действия сертификата об аттестации экологического аудитора, Национальная палата экологических аудиторских организаций вносит в реестр экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций информацию с указанием даты и времени прекращения действия сертификата.
Лица, у которых были прекращены действия сертификата об аттестации экологического аудитора, к повторной аттестации допускаются не ранее чем через два года.

3. Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификатты алуға үміткер жеке тұлғалар біліктілік деңгейін анықтау мақсатында біліктілік емтиханын тапсырады.
4. Біліктілік емтиханына жоғары білімі және экологиялық аудит саласындағы қызметті жүзеге асырумен байланысты біліктілік емтиханынан өтуге өтініш берген күнге дейін бір жылдан кем емес еңбек өтілі бар жеке тұлғалар жіберіледі.
5. Біліктілік емтиханын тапсырған жеке тұлғалар өзінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), сертификаттың нөмірі көрсетілген экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификат алады.
6. Біліктілік емтиханын тапсырмаған тұлғалар Аттестаттау комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап алты ай өткен соң одан қайтадан өтуге жіберіледі.
7. Біліктілік емтиханынан өту қағидалары және экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификатты беру және қолданысын тоқтату тәртібі, Аттестаттау комиссиясы және оның құрамы туралы ереже Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының бұйрықтарымен бекітіледі.
8. Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификат шектеусіз қолдану мерзімімен беріледі.
Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы сертификат алған экологиялық аудиторлар туралы мәліметтерді экологиялық аудиторлар мен экологиялық аудиторлық ұйымдар тізіліміне қосады.
9. Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификаттың қолданысын тоқтату мынадай:
1) жеке тұлға қайтыс болған;
2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша жеке тұлғаны әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі, қайтыс болған не хабарсыз кеткен деп танылған;
3) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген;
4) жеке тұлғаға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген;
5) экологиялық аудитор мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне залал келтірген, Қазақстан Республикасының заңнамасын бірнеше рет (екі және одан көп) бұзған;
6) экологиялық аудитордың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификатты беруі үшін негіз болған құжаттарда дәйексіз немесе әдейі бұрмаланған ақпарат беру фактісі анықталған жағдайда көзделеді.
Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификаттың қолданысын тоқтату осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талап арызы бойынша сот тәртібімен жүзеге асырылады.
Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификаттың қолданысы, қызметі сот тәртібімен тоқтатылған жағдайларды қоспағанда, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының шешімі негізінде тоқтатылады.
Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификаттың қолданысы тоқтатылған жағдайда, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы экологиялық аудиторлар мен экологиялық аудиторлық ұйымдар тізіліміне сертификаттың қолданысы тоқтатылған күн мен уақыт көрсетілген ақпаратты енгізеді.
Экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификаттың қолданысы тоқтатылған адамдар қайта аттестаттауға екі жылдан кейін жіберіледі.

10. Экологический аудитор обязан в течение календарного месяца, следующего за третьим годом получения сертификата об аттестации экологического аудитора, проходить обучение по программам повышения квалификации и переподготовки, утверждаемым Национальной палатой экологических аудиторских организаций по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
11) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Экологическая аудиторская организация
1. Экологической аудиторской организацией является коммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, осуществляющая независимую проверку хозяйственной и иной деятельности аудируемых субъектов, направленную на выявление и оценку экологической безопасности их деятельности. Проверка хозяйственной и иной деятельности аудируемых субъектов I категории в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса не допускается без членства экологических аудиторских организаций в Национальной палате экологических аудиторских организаций.
2. Иностранные экологические аудиторские организации могут осуществлять экологическую аудиторскую деятельность в Республике Казахстан только при образовании соответствующих экологических аудиторских организаций-резидентов Республики Казахстан.
3. Экологические аудиторские организации должны иметь в своем составе не менее трех экологических аудиторов.";
12) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Национальная палата экологических аудиторских организаций
1. Национальная палата экологических аудиторских организаций является некоммерческой организацией в форме ассоциации юридических лиц, саморегулируемой организацией, основанной на обязательном членстве.
2. Деятельность Национальной палаты экологических аудиторских организаций регулируется настоящим Кодексом, уставом и правилами Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
3. Статус Национальной палаты экологических аудиторских организаций как саморегулируемой организации с обязательным членством приобретается с даты ее включения в реестр саморегулируемых организаций в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о саморегулировании.
4. Работники Национальной палаты экологических аудиторских организаций не должны осуществлять деятельность по проведению экологического аудита.
5. Национальная палата экологических аудиторских организаций обязана принимать меры по недопущению конфликта интересов между Национальной палатой экологических аудиторских организаций и ее членами, а также по своевременному урегулированию такого конфликта.

10. Экологиялық аудитор, экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификатты алған үшінші жылдан кейінгі күнтізбелік ай ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы бекітетін біліктілікті арттыру және қайта даярлау бағдарламалары бойынша оқудан өтуге міндетті.";
11) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Экологиялық аудиторлық ұйым
1. Экологиялық аудиторлық ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, аудиттелетін субъектілер қызметінің экологиялық қауіпсіздігін анықтау мен бағалауға бағытталған, олардың шаруашылық және өзге де қызметін тәуелсіз тексеруді жүзеге асыратын коммерциялық ұйым болып табылады. Осы Кодекстің 40-бабына сәйкес I санаттағы аудиттелетін субъектілердің шаруашылық және өзге де қызметін тексеру Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасындағы экологиялық аудиторлық ұйымдардың мүшелігінсіз жол берілмейді.
2. Шетелдiк экологиялық аудиторлық ұйымдар Қазақстан Республикасында экологиялық аудиторлық қызметтi тиiстi экологиялық аудиторлық ұйымдарды – Қазақстан Республикасының резиденттерін құрған кезде ғана жүзеге асыра алады.
3. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың құрамында кемінде үш экологиялық аудитор болуға тиiс.";
12) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы
1. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы заңды тұлғалардың қауымдастығы нысанындағы коммерциялық емес ұйым, міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттейтін ұйым болып табылады.
2. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қызметі осы Кодекспен, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының жарғысымен және қағидаларымен реттеледі.
3. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына міндетті мүшелігі бар өзін-өзі реттейтін ұйым мәртебесі Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасында көзделген тәртіппен өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізіліміне қосылған күннен бастап беріледі.
4. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қызметкерлері экологиялық аудит жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тиіс емес.
5. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мен оның мүшелері арасындағы мүдделер қақтығысын болдырмау, сондай-ақ осындай қақтығысты уақтылы реттеу жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.

6. Реорганизация и ликвидация Национальной палаты экологических аудиторских организаций осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан.
7. Национальная палата экологических аудиторских организаций подлежит ликвидации в случае несоответствия требованиям настоящего Кодекса, Закона Республики Казахстан "О саморегулировании", а также в случаях, предусмотренных в пункте 2 статьи 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Экологические аудиторские организации, состоящие членами Национальной палаты экологических аудиторских организаций, подлежащей к ликвидации по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, вправе вступить во вновь созданные палаты.
8. Экологические аудиторские организации, исключенные из членства в Национальной палате экологических аудиторских организаций по основаниям, предусмотренным статьей 89-1 настоящего Кодекса, не могут вступить вновь в Национальную палату экологических аудиторских организаций.
В случаях ликвидации или исключения Национальной палаты экологических аудиторских организаций из реестра саморегулируемых организаций, ее члены (участники) в течение трех месяцев обязаны вступить в другую саморегулируемую организацию, основанную на обязательном членстве (участии), без уплаты вступительного взноса. В указанный период ее члены вправе осуществлять деятельность по договорам, заключенным до даты исключения Национальной палаты экологических аудиторских организаций из реестра саморегулируемых организаций.
9. При исключении Национальной палаты экологических аудиторских организаций из реестра саморегулируемых организаций может быть создана новая саморегулируемая организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан о саморегулировании.
10. Основные права Национальной палаты экологических аудиторских организаций:
1) от своего имени оспаривать, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, любые акты, решения и (или) действия (бездействие) органов государственной власти и органов местного самоуправления, нарушающие права и законные интересы Национальной палаты экологических аудиторских организаций, ее членов либо создающие угрозу такого нарушения;
2) запрашивать в органах государственной власти и органах местного самоуправления информацию и получать от этих органов информацию, необходимую для выполнения Национальной палатой экологических аудиторских организаций возложенных на нее законами Республики Казахстан функций;
3) вступать в международные профессиональные объединения экологических аудиторов;

6. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасын қайта ұйымдастыру және тарату осы Кодекске, Қазақстан Республикасының өзге заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы осы Кодекстің, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда таратуға жатады.
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша таратылуға жататын Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігінде тұрған экологиялық аудиторлық ұйымдар жаңадан құрылған палаталарға кіруге құқылы.
8. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігінен осы Кодекстің 89-1-бабында көзделген негіздер бойынша шығарылған экологиялық аудиторлық ұйымдар Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына қайта кіре алмайды.
Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы таратылған немесе ол өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған жағдайларда, оның мүшелері (қатысушылары) үш ай ішінде міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген басқа өзін-өзі реттейтін ұйымға кіріс жарнасын төлемей қосылуға міндетті. Көрсетілген кезеңде оның мүшелері Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған күнге дейін жасалған шарттар бойынша қызметті жүзеге асыруға құқылы.
9. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған кезде Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасына сәйкес жаңа өзін-өзі реттейтін ұйым құрылуы мүмкін.
10. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының негізгі құқықтары:
1) өзінің атынан мемлекеттік билік органдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының, оның мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған не осындай бұзушылық қаупін туғызған кез келген актілеріне, шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дау айту;
2) мемлекеттік билік органдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан ақпарат сұрату және осы органдардан Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының оған Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген функцияларды орындауы үшін қажетті ақпарат алу;
3) халықаралық кәсіби экологиялық аудиторлар бірлестіктеріне кіру;

4) по согласованию с уполномоченными органами в области саморегулирования и охраны окружающей среды утверждать правила и стандарты Национальной палаты экологических аудиторских организаций, основанной на обязательном членстве (участии), обязательные для ее членов, и направлять их до утверждения для заключения в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан;
5) устанавливать размеры вступительных и ежегодных членских взносов;
6) собирать вступительные, ежегодные членские взносы и формировать имущество Национальной палаты экологических аудиторских организаций из других, не запрещенных законами Республики Казахстан источников;
7) выдавать экологическим аудиторам сертификат об аттестации по итогам сдачи квалификационного экзамена;
8) проводить курсы повышения квалификации и переподготовки экологических аудиторов;
9) отказывать в принятии в члены Национальной палаты экологических аудиторских организаций, в случае несоответствия требованиям, установленным пунктом 3 статьи 89-1 настоящего Закона;
10) проводить проверку на предмет соблюдения членами требований устава, стандарта, регламента и правил, утвержденных Национальной палатой экологических аудиторских организаций;
11) в случаях нарушения членами требований устава, стандарта, регламента и правил, утвержденных Национальной палатой экологических аудиторских организаций, прекращать членство путем проведения общего собрания;
12) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан и ее уставом.
11. Обязанности Национальной палаты экологических аудиторских организаций:
1) уведомить уполномоченный орган в области охраны окружающей среды о начале осуществления своей деятельности;
2) представлять интересы своих членов в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в международных профессиональных объединениях экологических аудиторов в соответствии с настоящим Кодексом, иными нормативными правовыми актами в области охраны окружающей среды и уставом Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
3) разрабатывать и утверждать правила прохождения квалификационного экзамена и порядок выдачи и прекращения действия сертификата об аттестации экологического аудитора по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
4) разрабатывать и утверждать положение об Аттестационной комиссии и ее состав;
5) разрабатывать и утверждать программы повышения квалификации и переподготовки экологических аудиторов по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;

4) өзін-өзі реттеу және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелері үшін міндетті қағидалар мен стандарттарды бекіту және олар бекітілгенге дейін қорытынды жасау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жіберу;
5) кіру және жыл сайынғы мүшелік жарналардың мөлшерлерін белгілеу;
6) кіру, жыл сайынғы мүшелік жарналарды жинау және Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүлкін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа көздерден қалыптастыру;
7) экологиялық аудиторларға біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша аттестаттау туралы сертификат беру;
8) экологиялық аудиторлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау курстарын өткізу;
9) осы Заңның 89-1-бабының 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда экологиялық аудиторлық ұйымдарды Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігіне қабылдаудан бас тарту;
10) мүшелерінің Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы бекіткен жарғы, стандарт, регламент және қағидалар талаптарын сақтауы мәніне тексеру жүргізу;
11) мүшелер Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы бекіткен жарғы, стандарт, регламент және қағидалар талаптарын бұзған жағдайларда, жалпы жиналыс өткізу арқылы мүшелікті тоқтату;
12) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзінің жарғысында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыру.
11. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының міндеттері:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды өзінің қызметін жүзеге асыруды бастағаны туралы хабардар ету;
2) осы Кодекске, қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге және Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының жарғысына сәйкес өз мүшелерінің мүдделерін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарда, сондай-ақ халықаралық кәсіби экологиялық аудиторлардың ұйымдарында білдіру;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Біліктілік емтиханынан өту қағидаларын және экологиялық аудиторды аттестаттау туралы сертификат беру және қолданысын тоқтату тәртібін әзірлеу және бекіту;
4) Аттестаттау комиссиясы мен оның құрамы туралы ережені әзірлеу және бекіту;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша экологиялық аудиторлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;

6) разрабатывать и утверждать требования к экологическим аудиторским организациям по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
7) разрабатывать и утверждать Кодекс этики экологических аудиторов;
8) рассматривать обращения физических и юридических лиц о нарушениях членами Национальной палаты экологических аудиторских организаций стандартов Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
9) для обеспечения своей имущественной ответственности и имущественной ответственности своих членов перед заказчиками и иными лицами осуществлять выплаты из компенсационного фонда;
10) вести реестр экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций, который должен быть опубликован на официальном сайте Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
11) информировать своих членов о поступлении и расходовании денег путем размещения на своем официальном сайте ежегодного отчета;
12) согласовывать правила и стандарты Национальной палаты экологических аудиторских организаций с уполномоченным органом в области саморегулирования и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
12. Органами управления Национальной палаты экологических аудиторских организаций являются:
1) общее собрание членов Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
2) коллегиальный орган управления Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
3) исполнительный орган управления Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
4) контрольный орган (ревизионная комиссия) Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
Порядок формирования, структура, компетенция и срок полномочий органов управления Национальной палаты экологических аудиторских организаций, порядок принятия этими органами решений устанавливаются учредительными документами Национальной палаты экологических аудиторских организаций в соответствии с настоящим Кодексом и другими законами Республики Казахстан.
13. Национальная палата экологических аудиторских организаций имеет специализированные органы, предусмотренные статьей 17 Закона Республики Казахстан "О саморегулировании".
14. Национальная палата экологических аудиторских организаций не вправе осуществлять деятельность и совершать действия, влекущие возникновение конфликта интересов Национальной палаты экологических аудиторских организаций и интересов ее членов или создающие угрозу возникновения такого конфликта.
Меры по предотвращению или урегулированию конфликта интересов устанавливаются правилами Национальной палаты экологических аудиторских организаций.

6) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша экологиялық аудиторлық ұйымдарға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
7) Экологиялық аудиторлардың әдеп кодексін әзірлеу және бекіту;
8) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшелерінің Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының стандарттарын бұзғаны туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
9) тапсырыс берушілердің және өзге де тұлғалардың алдында өзінің мүліктік жауапкершілігін және өз мүшелерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету үшін өтемақы қорынан төлемдер жүргізуді жүзеге асыру;
10) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының ресми сайтында жариялануға тиіс экологиялық аудиторлар мен экологиялық аудиторлық ұйымдардың тізілімін жүргізу;
11) өзінің ресми сайтында жыл сайынғы есепті жариялау арқылы өз мүшелерін ақшаның түсуі және жұмсалуы туралы хабардар ету;
12) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының стандарттары мен қағидаларын өзін-өзі реттеу саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу.
12. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының басқару органдары:
1) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы;
2) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының алқалы басқару органы;
3) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының атқарушы басқару органы;
4) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының бақылаушы органы (ревизиялық комиссия) болып табылады.
Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының басқару органдарын қалыптастыру тәртібі, құрылымы, құзыреті және өкілеттіліктерінің мерзімі, осы органдардың шешімдер қабылдау тәртібі Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының құрылтай құжаттарымен осы Кодекске және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарына сәйкес белгіленеді.
13. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабында көзделген мамандандырылған органдары бар.
14. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүдделерінің және оның мүшелері мүдделері қақтығысының туындауына алып келетін немесе осындай қақтығыстың пайда болу қаупін тудыратын қызметті жүзеге асыруға және іс-әрекеттер жасауға құқығы жоқ.
Мүдделер қақтығысын болдырмау немесе реттеу шаралары Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидаларында белгіленеді.

15. За нарушение экологического законодательства Республики Казахстан Национальная палата экологических аудиторских организаций несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
13) дополнить статьей 89-1 следующего содержания:
"Статья 89-1. Членство в Национальной палате экологических аудиторских организаций
1. В члены Национальной палаты экологических аудиторских организаций могут быть приняты экологические аудиторские организации, соответствующие требованиям, установленным пунктом 3 настоящей статьи.
2. Порядок вступления и прекращения членства аудиторских экологических организаций в Национальной палате экологических аудиторских организаций определяется уставом Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
Размер вступительных и членских взносов определяется на общем собрании Национальной палаты экологических аудиторских организаций квалифицированным большинством и подлежит корректировке не чаще одного раза в год. Квалифицированное большинство определяется как не менее трех четвертей от общего числа голосов членов Национальной палаты экологических аудиторских организаций. Предельный размер вступительных и членских взносов составляет 500 месячных расчетных показателей.
Членство в Национальной палате экологических аудиторских организаций прекращается по следующим основаниям:
1) заявлению члена Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
2) в случае нарушения экологического законодательства Республики Казахстан;
3) отказа от участия в обеспечении имущественной ответственности и фондов Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
4) в случае нарушений устава, стандартов, регламента, правил и требований Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
5) несоответствия требованиям, предусмотренным статьей 89-1 настоящего Кодекса.
3. Требованиями к членству в Национальной палате экологических аудиторских организаций для экологических аудиторских организаций являются:
1) наличие у экологической аудиторской организации не менее трех экологических аудиторов, являющихся работниками данной организации на основании трудовых договоров;
2) соответствие установленным Национальной палатой экологических аудиторских организаций требованиям;
3) уплата взносов в Национальную палату экологических аудиторских организаций в установленных такой организацией размерах и порядке;
4) уплата взносов в компенсационный фонд Национальной палаты экологических аудиторских организаций;
5) участие в проведении проверок хозяйственной и иной деятельности аудируемых субъектов I категории.

15. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
13) мынадай мазмұндағы 89-1-баппен толықтырылсын:
"89-1-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасындағы мүшелік
1. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігіне осы баптың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін экологиялық аудиторлық ұйымдар қабылдануы мүмкін.
2. Аудиторлық экологиялық ұйымдардың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасында мүшелікке кіру және оны тоқтату тәртібі Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының жарғысында айқындалады.
Кіру және мүшелік жарналардың мөлшерін Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының жалпы жиналысында айқын басым көпшілік айқындайды және жылына бір рет түзетуге жатады. Айқын басым көпшілік Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелері дауыстарының жалпы санының кемінде төрттен үш бөлігі ретінде айқындалады. Кіру және мүшелік жарналардың шекті мөлшері 500 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасындағы мүшелік мынадай негіздер бойынша:
1) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшесінің өтініші бойынша;
2) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы бұзылған жағдайда;
3) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүліктік жауапкершілігін және қорларын қамтамасыз етуге қатысудан бас тартқан жағдайда;
4) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының жарғысын, стандарттарын, регламентін, қағидалары мен талаптарын бұзған жағдайда;
5) осы Кодекстiң 89-1-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмесе тоқтатылады.
3. Экологиялық аудиторлық ұйымдар үшін Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына мүшелікке қойылатын талаптар мыналар:
1) экологиялық аудиторлық ұйымда еңбек шарттары негізінде осы ұйымның қызметкерлері болып табылатын кемінде үш экологиялық аудитордың болуы;
2) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы белгілеген талаптарға сәйкес келу;
3) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына осындай ұйым белгілеген мөлшерде және тәртіппен жарналар төлеу;
4) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының өтемақы қорына жарналар төлеу;
5) I санаттағы аудиттелетін субъектілердің шаруашылық және өзге қызметіне тексерулер жүргізуге қатысу болып табылады.

4. Экологическая аудиторская организация вправе обжаловать действия Национальной палаты экологических аудиторских организаций по отказу в принятии в членство Национальной палаты экологических аудиторских организаций, исключению из членства в Национальной палате экологических аудиторских организаций в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды или в судебном порядке.
5. Членство экологических аудиторских организаций в Национальной палате экологических аудиторских организаций является обязательным и осуществляется в соответствии с требованиями Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
6. Членами Национальной палаты экологических аудиторских организаций могут быть иностранные экологические аудиторские организации, при условии создания экологических аудиторских организаций – резидентов Республики Казахстан.";
14) дополнить статьей 89-2 следующего содержания:
"Статья 89-2. Компенсационный фонд
1. Национальная палата экологических аудиторских организаций обеспечение своей имущественной ответственности и имущественной ответственности своих членов перед заказчиками и иными лицами осуществляет путем выплат из компенсационного фонда.
2. Компенсационным фондом Национальной палаты экологических аудиторских организаций является обособленное имущество, принадлежащее Национальной палате экологических аудиторских организаций на праве собственности и формируемое исключительно в денежной форме за счет обязательных взносов ее членов.
3. Обращение взыскания на компенсационный фонд производится в одном из следующих случаев:
1) при признании Национальной палатой экологических аудиторских организаций обоснованности требований заказчика и иного лица и необходимости удовлетворения взыскания;
2) на основании вступившего в законную силу решения суда или арбитража.
4. Порядок выплат из компенсационного фонда определяется правилами Национальной палаты экологических аудиторских организаций, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан или ее уставом.
5. Средства компенсационного фонда Национальной палаты экологических аудиторских организаций отделены от другого имущества саморегулируемой организации.
Не допускается смешивания средств компенсационного фонда с иными средствами, принадлежащими Национальной палате экологических аудиторских организаций, а также при отражении в финансовой отчетности.
Средства компенсационного фонда размещаются на специальном расчетном счете Национальной палаты экологических аудиторских организаций.";
15) дополнить статьей 89-3 следующего содержания:

4. Экологиялық аудиторлық ұйым Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігіне қабылдаудан бас тарту, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелігінен шығару бойынша Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының іс-әрекеттеріне қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.
5. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына мүшелігі міндетті болып табылады және Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Экологиялық аудиторлық ұйымдар – Қазақстан Республикасының резиденттері құрылған жағдайда, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына шетелдік экологиялық аудиторлық ұйымдар мүше бола алады.";
14) мынадай мазмұндағы 89-2-баппен толықтырылсын:
"89-2-бап. Өтемақы қоры
1. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы тапсырыс берушілердің және өзге де тұлғалардың алдында өзінің мүліктік жауапкершілігін және өз мүшелерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етуді өтемақы қорынан төлемдер төлеу арқылы жүзеге асырады.
2. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына меншік құқығында тиесілі және өз мүшелерінің міндетті жарналарының есебінен ақшалай нысанда ғана қалыптастырылатын оқшауландырылған мүлік Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының өтемақы қоры болып табылады.
3. Өтемақы қорынан ақы өндіріп алу мынадай жағдайлардың бірінде:
1) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы тапсырыс беруші мен өзге тұлға талаптарының негізділігін таныған және өндіріп алуды қанағаттандыру қажет болған кезде;
2) соттың немесе төреліктің заңды күшіне енген шешімі негізінде жүргізіледі.
4. Өтемақы қорынан төлемдер жасау тәртібі, егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе оның жарғысында өзгеше көзделмесе, Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидаларында айқындалады.
5. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының өтемақы қорының қаражаты өзін-өзі реттейтін ұйымның басқа мүлкінен бөлек болады.
Өтемақы қорының қаражатын Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына тиесілі өзге қаражатпен араластыруға, сондай-ақ қаржылық есептілікте көрсеткен кезде араластыруға жол берілмейді.
Өтемақы қорының қаражаты Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының арнайы есеп шотына орналастырылады.";
15) мынадай мазмұндағы 89-3-баппен толықтырылсын:

"Статья 89-3. Контроль Национальной палаты экологических аудиторских организаций за деятельностью своих членов
1. Национальная палата экологических аудиторских организаций осуществляет контроль над своими членами в части соблюдения ими правил и стандартов Национальной палаты экологических аудиторских организаций.
2. Основанием для проведения Национальной палатой экологических аудиторских организаций проверки является поступившая в Национальную палату экологических аудиторских организаций жалоба, содержащая доводы заявителя относительно того, как действия (бездействие) члена Национальной палаты экологических аудиторских организаций нарушают или могут нарушить права заявителя.
3. Порядок организации и проведения проверок членов Национальной палаты экологических аудиторских организаций устанавливается правилами Национальной палаты экологических аудиторских организаций.";
16) дополнить статьей 89-4 следующего содержания:
"Статья 89-4. Государственный контроль в сфере экологического аудита
1. Решение о проведении проверки деятельности Национальной палаты экологических аудиторских организаций принимается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды на основании заявлений физических и (или) юридических лиц о нарушениях Национальной палатой экологических аудиторских организаций и (или) еҰ членами требований настоящего Кодекса и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Государственный контроль в сфере экологического аудита осуществляется в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
17) статью 90 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Права экологических аудиторских организаций
Экологические аудиторские организации вправе:
1) самостоятельно определять методы проведения экологического аудита;
2) получать и проверять документацию, необходимую для выполнения условий договора на проведение экологического аудита;
3) привлекать на договорной основе к участию в проведении экологического аудита специалистов различного профиля, кроме лиц, указанных в статье 92 настоящего Кодекса;
4) отказаться от проведения экологического аудита либо выдачи экологического аудиторского отчета в случае нарушения аудируемым субъектом условий договора на проведение экологического аудита.";
18) статью 91 изложить в следующей редакции:
"Статья 91. Обязанности экологических аудиторских организаций
Экологические аудиторские организации обязаны:
1) сообщать о невозможности проведения экологического аудита вследствие обстоятельств, указанных в статье 92 настоящего Кодекса;

"89-3-бап. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының өз мүшелерінің қызметін бақылауы
1. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы өз мүшелеріне олардың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауы бөлігінде бақылауды жүзеге асырады.
2. Өтініш берушінің Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы мүшесінің әрекеті (әрекетсіздігі) өтініш берушінің құқықтарын бұзатынына немесе бұзу мүмкіндігіне қатысты дәлелдерін қамтитын Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына келіп түскен шағым Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының тексеру жүргізуі үшін негіз болып табылады.
3. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшелерін тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қағидаларында белгіленеді.";
16) мынадай мазмұндағы 89-4-баппен толықтырылсын:
"89-4-бап. Экологиялық аудит саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының қызметіне тексеру жүргізу туралы шешімді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының және (немесе) оның мүшелерінің осы Кодекстің және Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзғаны туралы арыздары негізінде қабылдайды.
2. Экологиялық аудит саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
17) 90-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың құқықтары
Экологиялық аудиторлық ұйымдар:
1) экологиялық аудит жүргізу әдістерін дербес айқындауға;
2) экологиялық аудит жүргізуге арналған шарт талаптарын орындау үшін қажетті құжаттаманы алуға және тексеруге;
3) экологиялық аудит жүргізуге қатысуға осы Кодекстің 92-бабында көрсетілген адамдардан басқа, әртүрлі бейіндегі мамандарды шарттық негізде тартуға;
4) аудиттелетін субъект экологиялық аудит жүргізуге арналған шарт талаптарын бұзған жағдайда, экологиялық аудит жүргізуден не экологиялық аудиторлық есепті беруден бас тартуға құқылы.";
18) 91-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"91-бап. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың міндеттері
Экологиялық аудиторлық ұйымдар:
1) осы Кодекстiң 92-бабында көрсетiлген мән-жайлардың салдарынан экологиялық аудит жүргiзудiң мүмкiн еместiгi туралы хабарлауға;

2) обеспечивать сохранность документов, полученных от аудируемого субъекта, а также составленных в процессе проведения экологического аудита;
3) сообщать аудируемому субъекту о выявленном в результате экологического аудита несоответствии документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
4) соблюдать конфиденциальность экологических аудиторских отчетов, а также сведений, полученных при проведении экологического аудита и составляющих предмет коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
5) сообщать в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды о выявленных в результате обязательного экологического аудита нарушениях экологического законодательства Республики Казахстан;
6) выполнять иные требования, вытекающие из обязательств по договору на проведение экологического аудита;
7) оплачивать установленные Национальной палатой экологических аудиторских организаций вступительные и ежегодные членские взносы.";
19) статью 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Ограничение права на проведение экологического аудита
Запрещается проведение экологического аудита экологической аудиторской организацией:
1) заказчиков, чьим участником, кредитором является данная экологическая аудиторская организация;
2) исполнители которого состоят в трудовых отношениях или являются близкими родственниками или свойственниками должностных лиц аудируемого субъекта, а также акционера (участника), владеющего десятью и более процентами акций (или долями участия в уставном капитале) аудируемого субъекта;
3) исполнители которого имеют личные имущественные интересы в аудируемом субъекте;
4) если у экологической аудиторской организации имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед ними, за исключением обязательств по проведению экологического аудита;
5) если экологическая аудиторская организация не является членом Национальной палаты экологических аудиторских организаций.";
20) статью 93 изложить в следующей редакции:
"Статья 93. Права и обязанности аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект вправе:
1) самостоятельно принимать решение о выборе экологической аудиторской организации;
2) получать от экологической аудиторской организации исчерпывающую информацию о требованиях законодательства Республики Казахстан, касающихся проведения экологического аудита;
3) знакомиться с нормативными правовыми актами, на которых основываются замечания и выводы экологической аудиторской организации;
4) получать от экологической аудиторской организации рекомендации, информацию о выявленном несоответствии законодательству Республики Казахстан экологической отчетности и иных документов;

2) аудиттелетiн субъектiден алынған, сондай-ақ экологиялық аудит жүргiзу процесiнде жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) аудиттелетiн субъектiге экологиялық аудит нәтижесiнде құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сай келмеуінің анықталғаны туралы хабарлауға;
4) экологиялық аудиторлық есептердiң, сондай-ақ экологиялық аудит жүргiзу кезiнде алынған және коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердiң құпиялылығын сақтауға;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға мiндеттi экологиялық аудит нәтижесiнде анықталған Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының бұзылуы туралы хабарлауға;
6) экологиялық аудит жүргiзуге арналған шарт бойынша мiндеттемелерден туындайтын өзге де талаптарды орындауға;
7) Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы белгілеген кіру жарналарын және жыл сайынғы мүшелік жарналарды төлеуге міндетті.";
19) 92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Экологиялық аудит жүргізу құқығын шектеу
Экологиялық аудиторлық ұйымның:
1) осы экологиялық аудиторлық ұйым қатысушысы, кредиторы болып табылатын тапсырыс берушiлерге;
2) орындаушылары аудиттелетiн субъектiмен еңбек қатынастарында тұратын немесе оның лауазымды адамдарының, сондай-ақ аудиттелетiн субъект акцияларының он және одан да көп пайызын (немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерiн) иеленген акционердiң (қатысушының) жақын туыстары немесе жекжаттары болып табылатын жағдайда;
3) орындаушыларының аудиттелетiн субъектiде жеке мүлiктiк мүдделерi болса;
4) егер, экологиялық аудит жүргiзу жөнiндегi мiндеттемелердi қоспағанда, экологиялық аудиторлық ұйымның аудиттелетiн субъект алдында немесе аудиттелетiн субъектiнiң олардың алдында ақшалай мiндеттемелерi болса;
5) егер экологиялық аудиторлық ұйым Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасының мүшесі болып табылмаса, экологиялық аудит жүргiзуiне тыйым салынады.";
20) 93-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"93-бап. Аудиттелетін субъектінің құқықтары мен міндеттері
1. Аудиттелетiн субъект:
1) экологиялық аудиторлық ұйымды таңдау туралы шешiмдi дербес қабылдауға;
2) экологиялық аудиторлық ұйымнан экологиялық аудит жүргiзуге қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары туралы толық ақпарат алуға;
3) экологиялық аудиторлық ұйымның ескертулері мен тұжырымдарына негiз болған нормативтiк құқықтық актiлермен танысуға;
4) экологиялық аудиторлық ұйымнан экологиялық есептiлiктiң және өзге де құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сай келмеуінің анықталғаны туралы ұсынымдар, ақпарат алуға;

5) отказаться от услуг экологической аудиторской организации в случае нарушения ею условий договора на проведение экологического аудита.
2. Аудируемый субъект обязан:
1) организовать проведение обязательного экологического аудита;
2) создавать условия экологической аудиторской организации для своевременного и качественного проведения экологического аудита;
3) предоставлять полную и достоверную документацию и иную информацию, необходимую экологической аудиторской организации для проведения экологического аудита, давать разъяснения в устной или письменной форме;
4) представлять достоверную отчетность о воздействии на окружающую среду и иные документы, необходимые для проведения экологического аудита;
5) не ограничивать деятельность экологической аудиторской организации, если иное не предусмотрено договором на проведение экологического аудита;
6) направлять по требованию экологической аудиторской организации письменный запрос от своего имени в адрес третьих лиц для получения необходимой информации;
7) обеспечить оплату услуг экологической аудиторской организации;
8) выполнять иные требования, вытекающие из обязательств по договору на проведение экологического аудита.";
21) статью 324 дополнить пунктами 4-1, 4-2, 4-3, 4-4 и 4-5 следующего содержания:
"4-1. Палата экологических аудиторов в течение 6 месяцев после вступления настоящего Закона в силу должна быть реорганизована путем преобразования в Национальную палату экологических аудиторских организаций, основанную на обязательном членстве.
4-2. До образования Национальной палаты экологических аудиторских организаций ее функции осуществляются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
4-3. По проводимым экологическим аудитам, находящимся на исполнении, должны быть приняты меры по их полному исполнению и окончанию в соответствии с требованиями настоящего Закона.
4-4. Лицензия на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды, в части экологического аудита для I категории хозяйственной и иной деятельности, по истечении 3 месяцев со дня введения в действие настоящего Кодекса считается недействительной.
Экологические аудиторские организации, имеющие лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды, в части экологического аудита для I категории хозяйственной и иной деятельности, имеют право внеочередного вступления в Национальную палату экологических аудиторских организаций без подтверждения требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 89-1 настоящего Кодекса.
4-5. Экологические аудиторские организации обязаны в течение одного года со дня введения в действие настоящего Кодекса внести изменения в учредительные документы и организационные структуры в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.
При несоблюдении требований, предусмотренных настоящей статьей, экологические аудиторские организации ликвидируются в судебном порядке по заявлению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.".

5) экологиялық аудиторлық ұйым экологиялық аудит жүргiзуге арналған шарт талаптарын бұзған жағдайда олардың қызметтерінен бас тартуға құқылы.
2. Аудиттелетiн субъект:
1) мiндеттi экологиялық аудиттiң жүргiзiлуiн ұйымдастыруға;
2) экологиялық аудиттi уақтылы және сапалы жүргiзу үшiн экологиялық аудиторлық ұйымға жағдай жасауға;
3) экологиялық аудит жүргiзу үшiн экологиялық аудиторлық ұйымға қажеттi толық және анық құжаттаманы және өзге ақпаратты ұсынуға, ауызша немесе жазбаша нысанда түсiнiктемелер беруге;
4) қоршаған ортаға әсер ету туралы анық есептiлiктi және экологиялық аудит жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттарды ұсынуға;
5) егер экологиялық аудит жүргiзуге арналған шартта өзгеше көзделмесе, экологиялық аудиторлық ұйымның қызметiн шектемеуге;
6) экологиялық аудиторлық ұйымның талабы бойынша қажеттi ақпарат алу үшiн өз атынан үшiншi тұлғалардың мекенжайына жазбаша сұрау салу жiберуге;
7) экологиялық аудиторлық ұйымның қызметтеріне ақы төленуiн қамтамасыз етуге;
8) экологиялық аудит жүргiзуге арналған шарт бойынша мiндеттемелерден туындайтын өзге де талаптарды орындауға мiндеттi.";
21) 324-бап мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3, 4-4 және 4-5-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Экологиялық аудиторлар палатасы осы Заң күшіне енгеннен кейін 6 ай ішінде міндетті мүшелікке негізделген Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына қайта құру арқылы қайта ұйымдастырылуға тиіс.
4-2. Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасы құрылғанға дейін оның функцияларын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
4-3. Орындалатын экологиялық аудиттер бойынша осы Заңның талаптарына сәйкес олардың толық орындалуы және аяқталуы бойынша шаралар қабылдануға тиіс.
4-4. Шаруашылық және өзге де қызметтің І санатына арналған экологиялық аудит бөлігінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған лицензия осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап 3 ай өткен соң жарамсыз болып есептеледі.
Шаруашылық және өзге де қызметтің І санатына арналған экологиялық аудит бөлігінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған лицензиясы бар экологиялық аудиторлық ұйымдардың Ұлттық экологиялық аудиторлық ұйымдар палатасына осы Кодекстің 89-1-бабының 3-тармағында көзделген талаптарды растамай кезектен тыс кіруге құқығы бар.
4-5. Экологиялық аудиторлық ұйымдар осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде құрылтай құжаттарына және ұйымдық құрылымдарына осы Кодекстің талаптарына сәйкес өзгерістер енгізуге міндетті.
Осы бапта көзделген талаптарды сақтамаған кезде экологиялық аудиторлық ұйымдар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның өтініші бойынша сот тәртібімен таратылады.".

2. В Кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 г.):
статью 397 изложить в следующей редакции:
"Статья 397. Нарушение законодательства об экологическом аудите
1. Невыполнение требований законодательства о проведении обязательного экологического аудита –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Составление экологическими аудиторскими организациями заведомо недостоверного экологического аудиторского отчета –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
3. Предоставление проверяемым лицом в ходе проведения экологического аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного экологического аудиторского отчета, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.

2. 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
397-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"397-бап. Экологиялық аудит туралы заңнаманы бұзу
1. Мiндеттi экологиялық аудит жүргiзу туралы заңнаманың талаптарын орындамау –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың көрiнеу анық емес экологиялық аудиторлық есеп жасауы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Экологиялық аудит жүргiзу барысында тексерiлетін тұлғаның анық емес экологиялық аудиторлық есеп жасауға әкеп соққан көрiнеу анық емес немесе толық емес ақпарат беруi –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; 2015 г., № 7, cт. 33; № 10, cт. 50; № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170):
подпункт 40) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"40) обеспечению организации проведения социологических исследований по определению степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи через неправительственные организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по осуществлению координации деятельности государственных органов по формированию и реализации государственного социального заказа;".
4. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 379; 2004 г., № 5, ст. 29; 2007 г., № 12, ст. 86; № 19, ст. 147; 2008 г., № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 24, ст. 144; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-ІІ, ст. 130; № 22-І, ст. 141; № 22-ІІ, ст. 145; № 22-V, ст. 156):

4. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
орта кәсіпкерлік субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.".
3. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; №10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат):
7-баптың 1-тармағының 40) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"40) Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша үкіметтік емес ұйымдар арқылы азаматтардың көрсетілетін медициналық көмектің деңгейі мен сапасына қанағаттанушылық дәрежесін айқындау бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету;".
4. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 379-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; 2007 ж., № 12, 86-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 г., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат):

1) статью 1 дополнить пунктами 2-13, 2-14, 2-15, 2-16, 2-17, 2-18, 2-19 и 2-20 следующего содержания:
"2-13. Под конкурентной средой понимается совокупность отраслей, субъектов предпринимательства и их объединений, саморегулируемых и неправительственных организаций в сегменте экономики страны, а также факторы, определяющие характер взаимоотношений между участниками рынка, за исключением субъектов квазигосударственного сектора.
2-14. Под уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления понимается центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по передаче функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду.
2-15. Под исполнителями и потенциальными исполнителями функций понимаются субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, соответственно реализующие и претендующие на реализацию функций центральных и местных исполнительных органов в порядке, установленном настоящим Законом.
2-16. Под пользователями функций центральных и местных исполнительных органов понимаются физические и юридические лица.
2-17. Под аутсорсингом функций понимается передача в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов по реализации конкретных функций государственных органов путем заключения контрактов.
2-18. Под мониторингом переданной функции (далее – мониторинг) понимается совокупность мероприятий, направленных на систематический и непрерывный сбор, обработку, анализ и оценку данных по реализации в конкурентной среде переданной функции государственного органа.
2-19. Под заинтересованными лицами понимаются субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, права и обязанности которых затрагиваются настоящим Законом, и которые по мнению центральных и местных исполнительных органов способны оказывать содействие по вопросам передачи их функций в конкурентную среду.
2-20. Под полной передачей функций понимается исключение из компетенции центрального и (или) местного исполнительного органа функции и передача ее реализации в саморегулирование, основанное на обязательном членстве, или в конкурентную среду за счет пользователей функции.";
2) дополнить статьями 9-3, 9-4, 9-5, 9-6, 9-7, 9-8, 9-9, 9-10, 9-11, 9-12, 9-13, 9-14, 9-15 и 9-16 следующего содержания:
"Статья 9-3. Передача функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду
1. Основными целями передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду являются:

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-13, 2-14, 2-15, 2-16, 2-17, 2-18, 2-19 және 2-20-тармақтармен толықтырылсын:
"2-13. Квазимемлекеттік сектордың субъектілерін қоспағанда, бәсекелес орта деп салалардың, кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктерінің, өзін-өзі реттейтін және ел экономикасының сегментіндегі үкіметтік емес ұйымдардың жиынтығы, сондай-ақ нарыққа қатысушылар арасындағы өзара қатынастардың сипатын айқындайтын факторлар түсініледі.
2-14. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган деп орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган түсініледі.
2-15. Функцияларды орындаушылар және әлеуетті орындаушылар деп орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісінше іске асыратын және іске асыруға үміткер кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін ұйымдар және үкіметтік емес ұйымдар түсініледі.
2-16. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын пайдаланушылар деп жеке және заңды тұлғалар түсініледі.
2-17. Функциялардың аутсорсингі деп орталық және жергілікті атқарушы органдардың келісімшарт жасасу арқылы мемлекеттік органдардың нақты функцияларын іске асыру жөніндегі функцияларын бәсекелес ортаға беру түсініледі.
2-18. Берілген функцияның мониторингі (бұдан әрі – мониторинг) деп мемлекеттік органның бәсекелес ортаға берілген функциясының іске асырылуы бойынша деректерді жүйелі түрде және үздіксіз жинауға, өңдеуге, талдауға және бағалауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы түсініледі.
2-19. Мүдделі тұлғалар деп құқықтары мен міндеттері осы Заңда қозғалатын және орталық және жергілікті атқарушы органдардың пікірі бойынша олардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша жәрдем көрсете алатын кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар түсініледі.
2-20. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның құзыретінен функцияны алып тастау және оның іске асырылуын міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттеуге немесе функцияны пайдаланушылардың есебінен бәсекелес ортаға беру функцияларды толық беру деп түсініледі.";
2) мазмұны мынадай мазмұндағы 9-3, 9-4, 9-5, 9-6, 9-7, 9-8, 9-9, 9-10, 9-11, 9-12, 9-13, 9-14, 9-15 және 9-16-баптармен толықтырылсын:
"9-3-бап. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру
1. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға берудің негізгі мақсаттары:

1) содействие развитию и совершенствованию конкурентной среды;
2) повышение эффективности и качества реализации функций центральных и местных исполнительных органов;
3) совершенствование системы государственного управления;
4) оптимизация государственного аппарата.
2. Основными принципами передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду являются:
1) соблюдение баланса интересов граждан, государства и бизнеса;
2) обеспечение в равной мере защиты прав и законных интересов граждан, государства и бизнеса;
3) обоснованность и эффективность передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
4) конструктивное и динамичное взаимодействие государства и бизнеса.
3. Передача функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду осуществляется в соответствии с настоящим Законом, на ежегодной основе путем внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан на основании рекомендаций Комиссии по вопросам передачи функций государственных органов в конкурентную среду (далее – Комиссия).
4. Передача функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду осуществляется путем:
1) аутсорсинга в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления;
2) государственного задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, за исключением местных исполнительных органов;
3) государственного социального заказа в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе;
4) передачи за счет пользователей функций;
5) введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии), в соответствии с законодательством Республики Казахстан о саморегулировании.
5. Полной передаче в конкурентную среду подлежат функции центральных и местных исполнительных органов, передаваемые путем саморегулирования, основанного на обязательном членстве, и за счет пользователей функций. Частичной передаче подлежат функции центральных и местных исполнительных органов путем государственного социального заказа, аутсорсинга и государственного задания.
6. Отбор функций центрального и местного исполнительного органа, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, осуществляется в соответствии с методикой отбора функций центральных и местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду, определяемой уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления.

1) бәсекелес ортаны дамытуға және жетілдіруге жәрдемдесу;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іске асырудың тиімділігі мен сапасын арттыру;
3) мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру;
4) мемлекеттік аппаратты оңтайландыру болып табылады.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға берудің негізгі қағидаттары:
1) азаматтардың, мемлекет пен бизнестің мүдделері теңгерімін сақтау;
2) азаматтардың, мемлекет пен бизнестің құқықтары мен заңды мүдделерін бірдей дәрежеде қорғауды қамтамасыз ету;
3) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға берудің негізділігі мен тиімділігі;
4) мемлекет пен бизнестің сындарлы және серпінді өзара іс-қимылы болып табылады.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру Мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу арқылы жыл сайынғы негізде осы Заңға сәйес жүзеге асырылады.
4. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру:
1) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен аутсорсинг;
2) жергілікті атқарушы органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырма;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы;
4) функцияларды пайдаланушылар есебінен;
5) Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасына сәйкес міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу арқылы жүзеге асырылады.
5. Функцияларды бәсекелес ортаға толығымен беруге орталық және жергілікті атқарушы органдардың міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттеу арқылы және функцияларды пайдаланушылар есебінен берілетін функциялары жатады. Функцияларды ішінара беруге орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, аутсорсинг және мемлекеттік тапсырма арқылы берілетін функциялары жатады.
6. Орталық және жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функцияларын іріктеу мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайтын бәсекелес ортаға беру үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іріктеу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.

7. Основными критериями отбора функций государственных органов для передачи в конкурентную среду являются:
1) возможность повышения качества реализации функций с учетом интересов и потребностей населения;
2) готовность рынка или наличие конкурентной среды;
3) потенциальная возможность развития рынка.
8. После отбора функций центрального и местного исполнительного органа, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, осуществляется расчет стоимости функции в соответствии с методикой определения стоимости функции центрального и местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду.
9. В целях информирования пользователей функций и конкурентной среды на сайте уполномоченного органа в сфере развития системы государственного управления и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан размещаются и в последующем актуализируются следующие сведения:
1) перечень функций центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых к передаче в конкурентную среду;
2) реестр функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, с указанием нормативного правового акта, которым они переданы;
3) решение Комиссии, результаты мониторинга и перечень функций центральных и (или) местных исполнительных органов, которые возвращены в компетенцию центрального и (или) местного исполнительного органа по итогам мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов, с указанием нормативного правового акта, которым они возвращены.
10. Мониторинг за реализацией функций государственных органов, переданных в конкурентную среду, проводится в соответствии со статьей 9-9 настоящего Закона.
11. Анализ готовности рынка для реализации функций центральных и местных исполнительных органов, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, проводится в соответствии с методикой проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду, определяемой уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления.
12. Не рассматриваются к передаче в конкурентную среду функции, направленные на защиту в сферах национальной, информационной безопасности, государственных секретов, обеспечение обороны, охрану общественного порядка, конституционного строя, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, миграции, вывоза капитала, государственной статистики, осуществление высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, правосудия, оперативно-розыскной деятельности и прочие функции, имеющие впоследствии политический риск.

7. Бәсекелес ортаға беру үшін мемлекеттік органдардың функцияларын іріктеудің негізгі өлшемшарттары:
1) халықтың мүдделері мен қажеттіліктерін ескере отырып, функцияларды іске асыру сапасын арттыру мүмкіндігі;
2) нарықтың дайындығы немесе бәсекелес ортаның болуы;
3) нарықты дамытудың әлеуетті мүмкіндігі болып табылады.
8. Орталық және жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары іріктелгеннен кейін орталық және жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функцияларының құнын айқындау әдістемесіне сәйкес функция құнын есептеу жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сайтында функцияларды пайдаланушылар мен бәсекелес ортаны ақпараттандыру мақсатында мынадай мәліметтер:
1) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функцияларының тізбесі;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының қандай нормативтік құқықтық актімен берілгені көрсетілген тізілімі;
3) Комиссияның шешімі, мониторинг нәтижелері және орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын мониторингтеу қорытындылары бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның құзыретіне қайтарылған орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының қандай нормативтік құқықтық актімен қайтарылғаны көрсетілген тізбесі орналастырылады және кейіннен өзектілендіріледі.
10. Мемлекеттік органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының ортада іске асырылуын мониторингтеу осы Заңның 9-9-бабының нормаларына сәйкес жүргізіледі.
11. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функцияларын іске асыру үшін нарықтың дайын болуын талдау орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.
12. Ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпия салаларындағы қорғауға, қорғанысты қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, конституциялық құрылысты, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға, көші-қонды, капиталды сыртқа шығаруды, мемлекеттік статистиканы, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, сот төрелігін, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға бағытталған функцияларды және салдары саяси қауіп-қатер төндіретін басқа да функцияларды беру қарастырылмайды.

Статья 9-4. Передача функций в конкурентную среду путем аутсорсинга
1. Функции центральных и местных исполнительных органов передаются в конкурентную среду для их реализации путем аутсорсинга на возмездной основе через заключение контракта в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок.
2. Порядок осуществления аутсорсинга утверждается уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления.
Статья 9-5. Передача функций в конкурентную среду путем государственного задания
1. Функции центральных исполнительных органов передаются в конкурентную среду путем государственного задания в соответствии с порядком разработки и выполнения государственного задания, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Действие настоящей статьи не распространяется на выполнение государственного задания субъектами квазигосударственного сектора.
2. Выполнение государственного задания осуществляется в рамках реализации утвержденных республиканских бюджетных программ путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором республиканской бюджетной программы и исполнителем государственного задания с указанием в сделке показателей результатов.
3. Разработка государственного задания включает подготовку предложений и обоснований на осуществление функций центральных исполнительных органов в форме государственного задания. Предложения и обоснование для реализации функций центральных исполнительных органов, передаваемых в конкурентную среду в форме государственного задания, выносятся на рассмотрение Комиссии.
Статья 9-6. Передача функций в конкурентную среду путем государственного социального заказа
Передача функций в конкурентную среду путем государственного социального заказа осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан".
Статья 9-7. Передача функций в конкурентную среду за счет пользователей функций
1. Функции центральных и местных исполнительных органов передаются в конкурентную среду полностью путем исключения функций из компетенции государственных органов и осуществляются далее за счет пользователей функций.
2. При полной передаче функций их осуществление в конкурентной среде должно быть публичным и открытым в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 9-8. Передача функций в саморегулирование
1. Передача функций в саморегулируемые организации, основанные на обязательном членстве (участии) в сфере предпринимательской или профессиональной деятельности, обеспечивается после подтверждения готовности саморегулируемой организации к осуществлению функций через проведение анализа готовности рынка.
Действие настоящего пункта не распространяется на введение саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии).

9-4-бап. Функцияларды аутсорсинг арқылы бәсекелес ортаға беру
1. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функциялары оларды оларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасына сәйкес өтеулі негізде келісімшарт жасасу арқылы аутсорсинг жолымен іске асыру үшін бәсекелес ортаға беріледі.
2. Аутсорсингті жүзеге асыру тәртібін мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
9-5-бап. Функцияларды мемлекеттік тапсырма арқылы бәсекелес ортаға беру
1. Орталық атқарушы органдардың функциялары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау тәртібіне сәйкес мемлекеттік тапсырма арқылы бәсекелес ортаға беріледі.
Осы баптың күші квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік тапсырманы орындауына қолданылмайды.
2. Мемлекеттік тапсырманы орындау, нәтиже көрсеткіштері мәміледе көрсетіле отырып, республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен мемлекеттік тапсырманы орындаушы арасында азаматтық-құқықтық мәмілені жасасу арқылы бекітілген республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу орталық атқарушы органдардың функцияларын мемлекеттік тапсырма нысанында жүзеге асыруға арналған ұсыныстар мен негіздемелер дайындауды қамтиды. Орталық атқарушы органдардың бәсекелес ортаға мемлекеттік тапсырма нысанында берілетін функцияларын іске асыруға арналған ұсыныстар мен негіздеме Комиссияның қарауына шығарылады.
9-6-бап. Функцияларды мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы бәсекелес ортаға беру
Функцияларды мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы бәсекелес ортаға беру "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
9-7-бап. Функцияларды бәсекелес ортаға функцияларды пайдаланушылар есебінен беру
1. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функциялары, мемлекеттік органдардың құзыретінен функцияларды алып тастау арқылы толығымен бәсекелес ортаға беріледі және одан әрі функцияларды пайдаланушылар есебінен жүзеге асырылады.
2. Функциялар толығымен берілген кезде, олардың бәсекелес ортада жүзеге асырылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жария түрде әрі ашық болуға тиіс.
9-8-бап. Функцияларды өзін-өзі реттеуге беру
1. Кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымдарға функцияларды беру өзін-өзі реттейтін ұйымның нарықтың дайын болуына талдау жүргізу арқылы функцияларды жүзеге асыруға дайындығы расталғаннан кейін қамтамасыз етіледі.
Осы тармақтың күші міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізуге қолданылмайды.

2. Правила и стандарты по вопросам саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии), разрабатываемые саморегулируемыми организациями, согласовываются с регулирующими центральными исполнительными органами и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
3. Государственный контроль и надзор за деятельностью саморегулируемых организаций осуществляются в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Статья 9-9. Мониторинг функций центральных и местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду
1. Целью мониторинга является наблюдение за осуществлением в конкурентной среде переданной функции центрального или местного исполнительного органа.
2. Результаты мониторинга используются центральным или местным исполнительным органом для сравнения, проведения анализа ключевых показателей реализации в конкурентной среде функции государственного органа и принятия соответствующих решений и мер.
3. Мониторинг центральных и местных исполнительных органов, за исключением мониторинга реализации государственного социального заказа, основывается на:
1) анализе периодической информации от конкурентной среды, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан о реализации функций центральных и местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду;
2) анализе сообщений, заявлений, поступивших от граждан Республики Казахстан по функциям, реализуемым в конкурентной среде;
3) системе сбора и анализа данных о функциях, переданных на реализацию конкурентной среде;
4) анализе готовности рынка, проводимом центральными и местными исполнительными органами и иными заинтересованными лицами.
4. Мониторинг переданных в конкурентную среду функций проводится центральными и местными исполнительными органами и иными заинтересованными лицами в соответствии с настоящим Законом.
5. Мониторинг переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов также проводится Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, за исключением мониторинга функций государственных органов, переданных в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан.
6. Мониторинг функций, переданных путем государственного социального заказа, проводится в соответствии с правилами проведения мониторинга реализации государственного социального заказа, определяемыми уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями.
7. Мониторинг функций, переданных путем аутсорсинга, государственного задания и полной передачи (за счет средств пользователей функций), проводится на основании критериев результативности и процесса в соответствии с правилами проведения мониторинга за реализацией в конкурентной среде переданных функций центральных и местных исполнительных органов, определяемыми уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления.
Критерий результативности определяет достижение установленных центральным и (или) местным исполнительным органом ключевых показателей реализации функции в конкурентной среде.
Критерий процесса определяет оценку реализации в конкурентной среде переданных функций центральных и местных исполнительных органов на основе информации от конкурентной среды, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, анализа обращений физических и юридических лиц по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, реализуемым в конкурентной среде.

2. Өзін-өзі реттейтін ұйымдар әзірлейтін міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу мәселелері жөніндегі қағидалар мен стандарттар реттеуші орталық атқарушы органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісіледі.
3. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін мемлекеттік бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
9-9-бап. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын мониторингтеу
1. Мониторингтің мақсаты орталық немесе жергілікті атқарушы органның берілген функциясының бәсекелес ортада іске асырылуын бақылау болып табылады.
2. Мониторингтің нәтижелерін орталық немесе жергілікті атқарушы орган мемлекеттік орган функциясының бәсекелес ортада іске асырылуының түйінді көрсеткіштерін салыстыру, оларға талдау жүргізу және тиісті шешімдер мен шаралар қабылдау үшін пайдаланады.
3. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуын мониторингтеуді қоспағанда, орталық және жергілікті атқарушы органдардың мониторингі:
1) бәсекелес ортаның, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының іске асырылуы туралы кезеңдік ақпаратты талдауға;
2) бәсекелес ортада іске асырылып жатқан функциялар бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарынан түскен хабарламаларды, өтініштерді талдауға;
3) бәсекелес ортада іске асыруға берілген функциялар туралы деректерді жинау және талдау жүйесіне;
4) орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де мүдделі адамдар жүргізетін нарықтың дайын болуын талдауға негізделеді.
4. Бәсекелес ортаға берілген функцияларды мониторингтеуді осы Заңға сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де мүдделі адамдар жүргізеді.
5. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын мониторингтеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына берілген мемлекеттік органдардың функцияларын мониторингтеуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы да жүргізеді.
6. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы берілген функциялардың мониторингі үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган айқындайтын мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
7. Аутсорсинг, мемлекеттік тапсырма және толық беру арқылы (функцияларды пайдаланушылардың қаражаты есебінен) берілген функцияларды мониторингтеу мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайтын орталық және жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларының бәсекелес ортада іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес нәтижелілік пен процесс өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
Нәтижелілік өлшемшарты орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган белгілеген функцияның бәсекелес ортада іске асырылуының негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізуді айқындайды.
Процесс өлшемшарттары орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының іске асырылуын бағалауды бәсекелес ортаның, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараты, жеке және заңды тұлғалардың орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортада іске асырылатын функциялары бойынша өтініштерін талдау негізінде айқындайды.

8. При проведении мониторинга центральные и (или) местные исполнительные органы вправе запрашивать у исполнителей функций необходимую информацию, относящуюся к сфере оказания функций центральных и местных исполнительных органов, в случае отсутствия данной информации на их интернет-ресурсах, за исключением информации, составляющей государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. В случае, если по результатам мониторинга центральный и (или) местный исполнительный орган установил некачественную реализацию функции в конкурентной среде, центральный и (или) местный исполнительный орган уведомляет в течение десяти рабочих дней уполномоченный орган в сфере развития государственного управления и Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан.
10. Уполномоченный орган в сфере развития государственного управления совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в течение пятнадцати рабочих дней с момента уведомления выносит вопрос о некачественной реализации функции в конкурентной среде на рассмотрение Комиссии с предложениями по принятию мер.
11. На основании рекомендаций Комиссии центральный и местный исполнительный орган совместно с уполномоченным органом в сфере развития государственного управления, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан обеспечивают возврат функции из конкурентной среды.
12. Возврат функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду путем государственного социального заказа, аутсорсинга и государственного задания, обеспечивается на основании рекомендаций Комиссии путем расторжения договора, контракта, заключенного с исполнителем функций, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
13. После рекомендации Комиссии центральный и (или) местный исполнительный орган инициируют обращение в Правительство Республики Казахстан с предложением о разработке соответствующего законопроекта, необходимого для обеспечения возврата функций в центральный или местный исполнительный орган.
В случае одобрения предложения, предусмотренного настоящим пунктом, центральным исполнительным органом соответствующей сферы деятельности разрабатывается законопроект в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Функции центральных и (или) местных исполнительных органов, переданные в конкурентную среду за счет пользователей функций, подлежат возврату в компетенцию центральных и (или) местных исполнительных органов только законодательными актами Республики Казахстан.

8. Мониторинг жүргізу кезінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларды орындаушылардан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияны, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, орталық және жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарында олардың функцияларын көрсету саласына жататын қажетті ақпарат болмаған жағдайда, бұл ақпаратты сұратуға құқылы.
9. Егер мониторинг нәтижелері бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган бәсекелес ортада функцияның сапасыз іске асырылуын анықтаған жағдайда, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган мемлекеттік басқаруды дамыту саласындағы уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын он жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
10. Мемлекеттік басқаруды дамыту саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, функцияның бәсекелес ортада сапасыз іске асырылуы туралы мәселені хабардар етілген кезден бастап он бес жұмыс күні ішінде шаралар қабылдау жөніндегі ұсыныстармен бірге Комиссияның отырысына шығарады.
11. Комиссия ұсынымдарының негізінде орталық және жергілікті атқарушы орган мемлекеттік басқаруды дамыту саласындағы уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, функцияны бәсекелес ортадан қайтаруды қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, аутсорсинг және мемлекеттік тапсырма арқылы орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын қайтару Комиссияның ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен функцияларды орындаушымен жасалған шартты, келісімшартты бұзу арқылы қамтамасыз етіледі.
13. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган Комиссияның ұсынымынан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне функцияларды орталық немесе жергілікті атқарушы органға қайтаруды қамтамасыз ету үшін қажетті тиісті заң жобасын әзірлеу туралы ұсыныспен бастамашылық жасайды.
Осы тармақта көзделген ұсыныс мақұлданған жағдайда тиісті қызмет саласындағы орталық атқарушы орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заң жобасын әзірлейді.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын пайдаланушылар есебінен бәсекелес ортаға берілген функциялары орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың құзыретіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен ғана қайтарылуға жатады.

14. В случае недостижения целей саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии), разрешительный или уведомительный порядок подлежит отмене в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Статья 9-10. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики по передаче функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
2) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 9-11. Компетенция уполномоченного органа в сфере развития системы государственного управления
Уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления:
1) реализует государственную политику по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
2) информирует на ежегодной основе Правительство Республики Казахстан о результатах проводимой работы по передаче функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
3) разрабатывает и утверждает правила осуществления аутсорсинга;
4) разрабатывает и утверждает порядок передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
5) разрабатывает и утверждает методику отбора функций центральных и местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду;
6) разрабатывает и утверждает методику определения стоимости функции центральных и местных исполнительных органов, предлагаемой для передачи в конкурентную среду;
7) разрабатывает и утверждает методику проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду;
8) разрабатывает и утверждает правила проведения мониторинга за реализацией в конкурентной среде переданных функций центральных и местных исполнительных органов;
9) осуществляет методическую помощь и координацию деятельности государственных органов по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
10) подготавливает и выдает экспертные заключения центральным и местным исполнительным органам на проведенные ими анализ готовности рынка в соответствии с методикой проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду;
11) проводит экспертизу результатов отбора функций, предлагаемых центральными и местными исполнительными органами к передаче в конкурентную среду, в пределах своей компетенции;

14. Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу мақсатына қол жеткізілмеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес рұқсат беру немесе хабарлама тәртібінің күші жойылуға жатады.
9-10-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен өзіне жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
9-11-бап. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша жүргізіліп отырған жұмыстың нәтижелері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін жыл сайынғы негізде хабардар етеді;
3) аутсорсингті жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
5) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
6) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
7) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
8) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының іске асырылуына мониторинг жүргізудің қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
9) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың қызметіне әдістемелік көмек беруді және үйлестіруді жүзеге асырады;
10) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесіне сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдардың нарықтың дайын болуына жүргізген талдауына сараптамалық қорытындылар дайындайды және береді;
11) өз құзыреті шегінде орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын функцияларды іріктеу нәтижелеріне сараптама жүргізеді;

12) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 9-12. Компетенция центральных и местных исполнительных органов
1. Центральные исполнительные органы:
1) осуществляют на ежегодной основе совместно с заинтересованными лицами отбор функций для передачи в конкурентную среду в курируемой отрасли (сфере);
2) проводят совместно с заинтересованными лицами анализ готовности рынка по функциям, предлагаемым к передаче в конкурентную среду в курируемой отрасли (сфере);
3) проводят совместно с заинтересованными лицами мониторинг переданных в конкурентную среду функций в курируемой отрасли (сфере);
4) вносят предложения по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду в уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления;
5) разрабатывают проекты нормативных правовых актов по вопросам передачи функций в конкурентную среду в курируемой отрасли (сфере), а также возврата функций из конкурентной среды;
6) принимают меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов пользователей функций центральных и местных исполнительных органов;
7) ознакамливают исполнителей и потенциальных исполнителей функций с результатами мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных исполнительных органов;
8) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы:
1) осуществляют на ежегодной основе совместно с заинтересованными лицами отбор функций для передачи в конкурентную среду в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
2) проводят совместно с заинтересованными лицами анализ готовности рынка по функциям, предлагаемым к передаче в конкурентную среду в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
3) проводят совместно с заинтересованными лицами мониторинг переданных в конкурентную среду функций в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
4) вносят предложения по вопросам передачи функций местных исполнительных органов в конкурентную среду в уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления;
5) принимают меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов пользователей функций местных исполнительных органов;

12) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
9-12-бап. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
1. Орталық атқарушы органдар:
1) жыл сайынғы негізде мүдделі тұлғалармен бірлесіп жетекшілік ететін саладағы (аядағы) бәсекелес ортаға беру үшін функцияларды іріктеуді жүзеге асырады;
2) мүдделі тұлғалармен бірлесіп жетекшілік ететін саладағы (аядағы) бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялар бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізеді;
3) мүдделі тұлғалармен бірлесіп жетекшілік ететін салада (аяда) бәсекелес ортаға берілген функциялардың мониторингін жүргізеді;
4) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
5) функцияларды жетекшілік ететін саладағы (аядағы) бәсекелес ортаға беру, сондай-ақ функцияларды бәсекелес ортадан қайтару мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
6) орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын пайдаланушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдайды;
7) орталық атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының мониторингі нәтижелерімен функцияларды орындаушыларды және әлеуетті орындаушыларды таныстырады;
8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Жергілікті атқарушы органдар:
1) жыл сайынғы негізде мүдделі тұлғалармен бірлесіп тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде бәсекелес ортаға беру үшін функцияларды іріктеуді жүзеге асырады;
2) мүдделі тұлғалармен бірлесіп тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялар бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізеді;
3) мүдделі тұлғалармен бірлесіп тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде бәсекелес ортаға берілген функциялардың мониторингін жүргізеді;
4) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
5) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын пайдаланушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдайды;

6) ознакамливают исполнителей и потенциальных исполнителей функций с результатами мониторинга переданных в конкурентную среду функций местных исполнительных органов;
7) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 9-13. Компетенция Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан:
1) опубликовывает по согласованию с уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления перечень функций, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, и иные сведения по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду на своем интернет-ресурсе;
2) вносит в уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления, центральные и местные исполнительные органы предложения по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
3) привлекается к проведению мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов, за исключением функций государственных органов, переданных в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан, на основании рекомендации Комиссии, в соответствии с порядком, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан;
4) принимает участие в рассмотрении вопроса о некачественной реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа в конкурентной среде.
Статья 9-14. Взаимодействие центральных и местных исполнительных органов с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан по вопросу передачи функций государственных органов в конкурентную среду
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами в порядке, предусмотренном настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, в том числе посредством участия в:
1) отборе функций центральных и местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду;
2) проведении анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым к передаче в конкурентную среду;
3) возврате функции из конкурентной среды, в отношении саморегулирования, которое может быть отменено или иным образом пересмотрено.
Статья 9-15. Права и обязанности исполнителей и потенциальных исполнителей функций
1. Исполнитель и потенциальный исполнитель функций вправе:

6) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының мониторингі нәтижелерімен функцияларды орындаушыларды және әлеуетті орындаушыларды таныстырады;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
9-13-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының құзыреті
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
1) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялар тізбесін және орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде өзге де мәліметтерді өзінің интернет-ресурсында жариялайды;
2) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға, орталық және жергілікті атқарушы органдарға орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
3) Комиссияның ұсынымы негізінде, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына берілген мемлекеттік органдардың функцияларын қоспағанда, орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларына мониторинг жүргізуге тартылады;
4) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының бәсекелес ортада сапасыз іске асырылуы туралы мәселені қарауға қатысады.
9-14-бап. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен өзара іс-қимылы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасайды, оның ішінде:
1) бәсекелес ортаға беру үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іріктеуге;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізуге;
3) алып тасталуы немесе өзгеше түрде қайта қаралуы мүмкін өзін-өзі реттеуге қатысты функцияны бәсекелес ортадан қайтаруға қатысу арқылы іс-қимыл жасайды.
9-15-бап. Функцияларды орындаушылардың және әлеуетті орындаушылардың құқықтары мен міндеттері
1. Функцияларды орындаушы және әлеуетті орындаушы:

1) обращаться с запросом в центральные или местные исполнительные органы за информацией, необходимой для реализации переданных функций центральных и местных исполнительных органов;
2) проводить, в том числе по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, альтернативный анализ готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым к передаче в конкурентную среду;
3) вносить, в том числе по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, предложения в уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления, центральные исполнительные органы по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
4) участвовать в проведении анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым к передаче в конкурентную среду;
5) участвовать в проведении отбора функций центральных и местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду;
6) знакомиться с результатами мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов;
7) не позднее 10 рабочих дней с даты получения результатов мониторинга, переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов, представлять письменные пояснения о несогласии с результатами мониторинга, либо план мероприятий по устранению замечаний, подлежащие рассмотрению на Комиссии. Представленные исполнителем функций письменные пояснения и иные документы по устранению замечаний прилагаются к материалам, подлежащим рассмотрению на Комиссии.
2. Исполнитель и потенциальный исполнитель функций обязаны:
1) создавать условия для качественного осуществления переданных функций центральных и местных исполнительных органов;
2) создавать необходимые условия для лиц с ограниченными возможностями при получении ими переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов;
3) предоставлять центральным и местным исполнительным органам, Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан информацию и (или) документы, необходимые для проведения мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
4) предоставлять пользователям функций полную и достоверную информацию о порядке оказания переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов в доступной форме;
5) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов пользователей функций государственных органов.

1) орталық немесе жергілікті атқарушы органдарға орталық және жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларын іске асыру үшін қажетті ақпаратқа сұрау салумен жүгінуге;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына балама талдау жүргізуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша жүргізуге;
3) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға, орталық атқарушы органдарға орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша енгізуге;
4) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізуге қатысуға;
5) бәсекелес ортаға беру үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іріктеуге қатысуға;
6) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының мониторингі нәтижелерімен танысуға;
7) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының мониторингі нәтижелерін алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей мониторинг нәтижелерімен келіспегендігі туралы жазбаша түсініктемелер не Комиссияда қаралуға жататын ескертулерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынуға құқылы. Функцияларды орындаушы ұсынған жазбаша түсініктемелер және ескертулерді жою жөніндегі өзге де құжаттар Комиссияда қаралуға жататын ескертулерді жою материалдарына қоса беріледі.
2. Функцияларды орындаушы және әлеуетті орындаушы:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларының сапалы жүзеге асырылуы үшін жағдай жасауға;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын мүмкіндігі шектеулі адамдардың алуы кезінде олар үшін қажетті жағдай жасауға;
3) орталық және жергілікті атқарушы органдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларына мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты және (немесе) құжаттарды беруге;
4) функцияларды пайдаланушыларға қолжетімді нысанда орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын көрсету тәртібі туралы толық және анық ақпаратты беруге;
5) мемлекеттік органдардың функцияларын пайдаланушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шараларды қабылдауға міндетті.

Статья 9-16. Деятельность и функции Комиссии
1. В целях выработки предложений и рекомендаций по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, выполнения других, определяемых Правительством Республики Казахстан задач и функций, создается консультативно-совещательный орган – Комиссия.
В состав Комиссии могут входить депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, представители центральных исполнительных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательства и неправительственных организаций.
2. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) вырабатывает совместно с центральными и местными исполнительными органами предложения по вопросу передачи функций в конкурентную среду;
2) направляет в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по передаче функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
3) вырабатывает рекомендации по возврату функций центральных и местных исполнительных органов из конкурентной среды на основе предложений уполномоченного органа в сфере развития системы государственного управления, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и направляет их в Правительство Республики Казахстан.
3. Информация о деятельности Комиссии размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере развития системы государственного управления не реже одного раза в полугодие.";
3) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о передаче функций государственных органов в конкурентную среду
Нарушение законодательства Республики Казахстан о передаче функций государственных органов в конкурентную среду, в том числе некачественное и несвоевременное выполнение, необоснованное повышение стоимости переданных функций, влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 6, ст. 8; 2011 г., № 21, ст. 171; 2012 г., № 5, ст. 35; 2013 г., № 5-6, ст. 30; 2014 г., № 3, ст. 21, 2015 г., № 23-I, cт. 166):
1) подпункт 2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2) государственный социальный заказ – форма реализации социальных программ, социальных проектов, функций центральных и местных исполнительных органов, переданных для реализации в конкурентную среду и направленных на решение задач в социальной сфере, выполняемых неправительственными организациями за счет бюджетных средств;";

9-16-бап. Комиссияның қызметі мен функциялары
1. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басқа да міндеттер мен функцияларды орындау мақсатында консультативтік-кеңесші орган – Комиссия құрылады.
Комиссия құрамына Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаттары, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіпкерлік субъектілерінің және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері кіре алады.
2. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселесі жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар жолдайды;
3) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстары негізінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортадан қайтару жөнінде ұсынымдар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
3. Комиссияның қызметі туралы ақпарат мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында кемінде жарты жылда бір рет орналастырылады.";
3) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
23-1-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру туралы заңнамасын бұзу, оның ішінде берілген функцияларды сапасыз орындау және уақтылы орындамау, олардың құнын негізсіз көтеру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.".
5. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" 2005 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 6, 8-құжат; 2011 ж., № 21, 171-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; 2013 ж., № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 3, 21-құжат, 2015 ж., № 23-I, 166-құжат):
1) 1-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс – үкіметтік емес ұйымдар бюджет қаражаты есебінен орындайтын әлеуметтік саладағы міндеттерді шешуге бағытталған әлеуметтік бағдарламаларды, әлеуметтік жобаларды, орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға іске асыру үшін берілген функцияларын іске асыру нысаны;";

2) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Реализация функций центральных и местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду посредством государственного социального заказа, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) дополнить статьей 6-4 следующего содержания:
"Статья 6-4. Права и обязанности неправительственных организаций
1. Неправительственная организация вправе:
1) обращаться с запросом в центральные и местные исполнительные органы за информацией, необходимой для реализации государственного социального заказа;
2) вносить предложения в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями, уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления, государственные органы по вопросам формирования и реализации государственного социального заказа.
2. Неправительственная организация обязана:
1) предоставлять центральным и местным исполнительным органам информацию и документы, необходимые для проведения мониторинга за реализацией государственного социального заказа;
2) создавать условия для качественной реализации государственного социального заказа;
3) предоставлять физическим и юридическим лицам полную и достоверную информацию о реализации государственного социального заказа в доступной форме;
4) рассматривать жалобы физических и юридических лиц в рамках реализации государственного социального заказа.".
6. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст. 80; 2014 г., № 12, ст. 82; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113; № 21-I, cт. 128):
1) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Национальная палата осуществляет функции, предусмотренные настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан по вопросам передачи функций государственных органов в конкурентную среду.";
2) в пункте 2 статьи 9:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет разработку и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по поэтапной передаче в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов в сфере предпринимательской деятельности, за исключением функций государственного регулирования деятельности финансовых организаций и финансового рынка;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7) и 4-8) следующего содержания:
"4-1) координирует работу субъектов предпринимательства и их объединений по вопросу передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;

2) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы бәсекелес ортаға берілген функцияларын іске асыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
3) мынадай мазмұндағы 6-4-баппен толықтырылсын:
"6-4-бап. Үкіметтік емес ұйымдардың құқықтары мен міндеттері
1. Үкіметтік емес ұйым:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдарға мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру үшін қажетті ақпаратқа сұрау салумен жүгінуге;
2) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік органдарға мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру және іске асыру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы.
2. Үкіметтік емес ұйым:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдарға мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты және құжаттарды беруге;
2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың сапалы іске асырылуы үшін жағдай жасауға;
3) жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуы туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда беруге;
4) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын қарауға міндетті.".
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат):
1) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық палата осы Заңда және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша өзге де заңнамалық актілерінде көзделген функцияларды жүзеге асырады.";
2) 9-баптың 2-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржы ұйымдарының қызметі мен қаржы нарығын мемлекеттік реттеу функцияларын қоспағанда, орталық және жергілікті атқарушы органдардың кәсіпкерлік қызмет саласындағы функцияларын бәсекелес ортаға кезең-кезеңімен беру жөнінде ұсыныстар әзірлеуді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7) және 4-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) кәсіпкерлік субъектілерінің және олардың бірлестіктерінің орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселесі бойынша жұмысын үйлестіреді;

4-2) осуществляет совместно с центральными и местными исполнительными органами отбор функций для передачи в конкурентную среду;
4-3) опубликовывает по согласованию с уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления перечень функций, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, и иные сведения по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду на своем интернет-ресурсе;
4-4) принимает участие в проведении анализа готовности рынка по функциям центральных и местных исполнительных органов, предлагаемым к передаче в конкурентную среду;
4-5) привлекается к проведению мониторинга переданных в конкурентную среду функций центральных и местных исполнительных органов, за исключением функций государственных органов, переданных в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан, на основании рекомендаций Комиссии по вопросам передачи функций государственных органов в конкурентную среду, в соответствии с порядком, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан;
4-6) принимает участие в рассмотрении вопроса о некачественной реализации функции центрального и местного исполнительного органа в конкурентной среде;
4-7) вносит в уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления, центральные и местные исполнительные органы предложения по вопросам передачи функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду;
4-8) принимает участие в вопросах возврата функции центрального и местного исполнительного органа из конкурентной среды, в том числе в отношении саморегулирования, которое может быть отменено или иным образом пересмотрено.".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, cт.57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4):
в приложении 1:
строку, порядковый номер 84, изложить в следующей редакции:
"
84.
Лицензия на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды
Природоохранное проектирование, нормирование для I категории хозяйственной и иной деятельности
Неотчуждаемая;
класс 1
".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4-2) орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп бәсекелес ортаға беру үшін функцияларды іріктеуді жүзеге асырады;
4-3) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялар тізбесін және орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде өзге де мәліметтерді өзінің интернет-ресурсында жариялайды;
4-4) орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізуге қатысады;
4-5) Мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген тәртіпке сәйкес, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына берілген мемлекеттік органдардың функцияларын қоспағанда, орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларына мониторинг жүргізуге тартылады;
4-6) орталық және жергілікті атқарушы орган функциясының бәсекелес ортада сапасыз іске асырылуы туралы мәселені қарауға қатысады;
4-7) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органға, орталық және жергілікті атқарушы органдарға орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4-8) орталық және жергілікті атқарушы органның функциясын бәсекелес ортадан қайтару мәселелеріне, оның ішінде алып тасталуы немесе өзгеше түрде қайта қаралуы мүмкін өзін-өзі реттеуге қатысты мәселелерге қатысады.".
7. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар):
1-қосымшада:
реттік нөмірі 84-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
84.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге лицензия
Шаруашылық және өзге де қызметтің І санаты үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау
Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып
".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті