О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан" Страновой программы Республики Казахстан на 2017 – 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 835
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан" Страновой программы Республики Казахстан на 2017 2018 годы.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Мырзахметова Аскара Исабековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан" Страновой программы Республики Казахстан на 2017 - 2018 годы, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2017 года № 835
Проект
Соглашение между
Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан" Страновой программы Республики Казахстан на 2017 - 2018 годы
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, здесь и далее по отдельности именуемая "Сторона" или совместно именуемые "Стороны", согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) будет осуществлять проект "Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан" (далее – проект) согласно приложению к настоящему Соглашению.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Продолжительность проекта занимает приблизительно 24 месяца с момента вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджеты и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос в размере 400000 евро (четыреста тысяч евро) в счет покрытия расходов на осуществление проекта.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Қазақстан Республикасының 2017 – 2018 жылдарға арналған елдік бағдарламасының "Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 835 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Қазақстан Республикасының 2017 2018 жылдарға арналған елдік бағдарламасының "Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру" жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі Асқар Исабекұлы Мырзахметовке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Қазақстан Республикасының 2017 2018 жылдарға арналған елдік бағдарламасының "Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру" жобасын іске асыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 835 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Қазақстан Республикасының 2017 – 2018 жылдарға арналған елдік бағдарламасының "Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру" жобасын іске асыру туралы келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірге "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) осы Келісімге қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру" жобасын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асыратын болады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы осы Келісім күшіне енген сәттен бастап шамамен 24 айды құрайды.
2-бап. Бюджеттер және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ға жобаны жүзеге асыруға жұмсалатын шығыстарды өтеуге 400000 еуро (төрт жүз мың еуро) мөлшерінде жарна беруге міндеттенеді.

2. Взнос будет выплачен в соответствии со следующим графиком:
1) первый платеж в размере 50 % (пятьдесят процентов) в размере 200000 евро (двести тысяч евро) будет произведен в течение 30 (тридцать) дней с момента вступления в силу настоящего Соглашения и получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР;
2) второй платеж в размере 50 % (пятьдесят процентов) в размере 200000 евро (двести тысяч евро) будет произведен до 25 декабря 2018 года на момент предоставления счета от ОЭСР.
3. ОЭСР будет управлять этим взносом в соответствии с его финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политикой и процедурами ОЭСР, которые в настоящее время предусматривают взимание административных расходов за издержки в размере 6,3 % от общей суммы взносов. Расходы будут отражаться на счетах ОЭСР, которые следуют общепринятым принципам бухгалтерского учета и подлежат аудиту в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание деятельности и отчетности
1. ОЭСР осуществляет проект, как описано в приложении к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан годовой отчет о ходе реализации проекта.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет и окончательный финансовый отчет по расходам.
4. Правительство Республики Казахстан соглашается с тем, что требования к финансовой отчетности удовлетворяются с изложением расходов в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны оказывают друг другу взаимную помощь и предоставляют информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами направляется:
для Правительства Республики Казахстан: 010000, Казахстан, Астана, Левый берег, Дом Правительства, тел .: +7 (7172) 74 50 17.
для ОЭСР: Программа конкурентоспособности Евразии ОЭСР, Секретариат глобальных отношений, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue André-Pascal, эл. адрес: jolanta.chmielik@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме являются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих лиц, а также правил и политики ОЭСР по классификации и рассекречиванию документов, если это применимо, ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан право использовать, копировать и распространять в некоммерческих целях окончательные отчеты, подготовленные в рамках мероприятий, финансируемых за счет настоящего взноса. Если иное не предусмотрено ОЭСР, Правительство Республики Казахстан признает право собственности ОЭСР по отработке. Окончательные отчеты будут включать подтверждение вклада Правительства Республики Казахстан в проект.

2. Жарна мынадай кестеге сәйкес төленетін болады:
1) 50 %-ды (елу пайызды) құрайтын 200000 еуро (екі жүз мың еуро) мөлшеріндегі алғашқы төлем осы Келісім күшіне енген және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактуралар алынған сәттен бастап 30 (отыз) күн ішінде жүргізілетін болады;
2) 50 %-ды (елу пайызды) құратын 200000 еуро (екі жүз мың еуро) мөлшеріндегі екінші төлем 2018 жылдың 25 желтоқсанына дейін ЭЫДҰ-дан шоттар берілген сәтте жүргізілетін болады.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны өзінің Қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, ЭЫДҰ-ның саясаты мен рәсімдеріне сәйкес басқаратын болады, олар қазіргі уақытта шығасылар үшін жарналардың жалпы сомасының 6,3 %-ы мөлшерінде әкімшілік шығыстар алуды көздеуде. Шығыстар бухгалтерлік есепке алудың жалпыға ортақ қағидаттарын ұстанатын және ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сәйкес аудит жүргізуге жататын ЭЫДҰ шоттарында көрініс табатын болады.
3-бап. Қызмет пен есептіліктің сипатталуы
1. ЭЫДҰ жобаны осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшада жазылғандай етіп жүзеге асырады.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаны іске асыру барысы туралы жылдық есепті береді.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне қорытынды есепті және шығыстар бойынша түпкілікті қаржылық есепті береді.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі қаржылық есептілікке қойылатын талаптар шығыстардың ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес баяндалуымен қанағаттандырылатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне өзара көмек көрсетеді және жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты береді.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайларға жолданады:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: 010000, Қазақстан, Астана, Сол жағалау, Үкімет Үйі, тел.: +7 (7172) 74 50 17.
ЭЫДҰ үшін: ЭЫДҰ Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі бағдарламасы, Жаһандық қатынастар хатшылығы, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue André-Pascal, эл. мекенжайы: jolanta.chmielik@oecd.org.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның айрықша меншігі болып табылады.
2. Үшінші тұлғалардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның құжаттарды сыныптау және құпиясыздандыру жөніндегі қағидалары мен саясаты сақталатын жағдайда, егер бұл қолданылатын болса ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы жарна есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар шеңберінде дайындалған түпкілікті есептерді коммерциялық емес мақсаттарда пайдалану, көшіру және тарату құқығын береді. Егер ЭЫДҰ өзгеше көздемесе, Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ның жұмыс істеу жөніндегі меншік құқығын мойындайды. Түпкілікті есептерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға үлесін растау қосылатын болады.

3. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию в свои отчеты, публикации и т.д. Также ОЭСР может использовать указанные данные и/или информацию для других целей, связанных с ее исследовательской деятельностью.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств Постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами, если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, и все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу после его подписания обеими Сторонами и после принятия Комитетом по бюджету ОЭСР финансового взноса Правительства Республики Казахстан в зависимости от того, кто совершает последний. Оно остается действительным и действующим до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все вытекающие из него обязательства.
Подписано в шести оригинальных экземплярах, по два экземпляра на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахской, русской и английской версиями, версия на английском языке является единственной подлинной версией.
От Правительства
Республики Казахстан
От Организации экономического
сотрудничества и развития
Аскар Мырзахметов
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Подпись: ……………………………...
Дата: ………………………………….
Андреас Шаал
Директор, Секретариат глобальных
отношений, ОЭСР
Подпись: ……………………………..
Дата: ……………………………………
От Организации экономического
сотрудничества и развития
Антуан Пайль
Заместитель начальника Службы
программной, бюджетной и финансово-
управленческой деятельности
Исполнительный директор, ОЭСР
Подпись: ………………………………...
Дата: ……………………………………..
Приложение
к Соглашению между
Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития о
реализации проекта
"Стимулирование развития
сельскохозяйственной кооперации
в Республике Казахстан"
Страновой программы
Республики Казахстан

3. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға берілген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты пайдалануға және/немесе өз есептеріне, жарияланымдарына және т.б. қосуға құқылы. Сонымен қатар, ЭЫДҰ көрсетілген деректерді және/немесе ақпаратты өзінің зерттеу қызметіне байланысты басқа да мақсаттар үшін пайдалана алады.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімді түсінуден, қолданудан немесе орындаудан, сондай-ақ оның қолданылуынан, жарамдылығынан немесе бұзылуынан немесе осыларға қатысты туындайтын және келіссөздер жолымен шешу мүмкін емес кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы Аралық соттың тұрақты палатасының мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар үшін төрелік соттың факультативтік қағидаларына сәйкес міндетті күші бар соңғы төрелік талқылаумен шешіледі. Судья саны – біреу. Судья Тараптар арасындағы уағдаластық арқылы таңдалады, егер төрелік талап етілгеннен кейін үш ай ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Франция, өтеді және барлық іс жүргізу және ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ештеңе халықаралық ұйым ретіндегі ЭЫДҰ артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне ену
Осы Келісім оған екі Тарап қол қойғаннан кейін және ЭЫДҰ Бюджет комитеті Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаржылық жарнасын қабылдағаннан кейін қайсысы соңғы болуына қарай күшіне енеді. Ол екі Тарап одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін жарамды және қолданыста болады.
Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі данадан алты түпнұсқа данада қол қойылды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндерде алшақтықтар болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметінен және даму ұйымынан
Асқар Мырзахметов
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –
Ауыл шаруашылығы министрі
Қолы:............................................
Күні:..............................................
Андреас Шаал
Директор, Жаһандық қатынастар хатшылығы, ЭЫДҰ
Қолы:......................................................
Күні:……………………………………
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымынан
Антуан Пайль
Бағдарламалық, бюджеттік
және қаржы-басқару қызметі бастығының орынбасары
Атқарушы директор, ЭЫДҰ
Қолы:…………………………………...
Күні:……………………………………
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы Қазақстан

на 2017 – 2018 годы
Техническое задание
Стимулирование развития сельскохозяйственной кооперации в Республике Казахстан
1. Цель
1. Этот проект направлен на поддержку развития сельскохозяйственной кооперации в Казахстане посредством предоставления аналитических рекомендаций, а также мероприятий по наращиванию потенциала, направленных на различные уровни государственного управления. Кроме того, проект предоставит аналитические рекомендации для поддержки расширения участия в глобальных цепочках создания стоимости (ГЦСС) агропродовольственной продукции и продолжит развитие технического сотрудничества с Казахстаном в области сельскохозяйственной политики и моделирования рынка.
2. Контекст и обоснование
2. Казахстан является ведущим производителем и экспортером агропродовольственной продукции, причем более 80 % его территории классифицируется как сельскохозяйственные угодья, и вторым по величине доступности пахотных земель на душу населения в мире. В 2016 году на сельское хозяйство приходилось 4,6 % внутренней валовой продукции, 5,8 % экспорта и 16 % занятости. Агропродовольственный сектор является основой продовольственной и экономической безопасности Казахстана и является важным фактором развития сельских районов.
3. В течение 2006 – 2016 годов валовая продукция сельского хозяйства росла в среднем на 16 % в год, а экспорт агропродовольственной продукции увеличивался на 7,2 % в год. Однако в 2015 году валовая продукция сельскохозяйственной продукции составила 3,3 трлн. тенге, что в реальном выражении ниже уровня 2011 года на 4,1 %. В структуре производства продуктов питания преобладают зерноперерабатывающая промышленность (22,3 %), молочные продукты (16,7 %), хлебобулочные изделия (15 %), мясопереработка (13,6%), жиры и масла (7,9 %), фрукты и овощи (7,6 %) и другие отрасли (16,9 %). Хотя общая тенденция в производстве является положительной, экспортная конкурентоспособность по-прежнему сосредоточена в ограниченном числе сельскохозяйственных продуктов.
В 2016 году на зерновые, мучные и масличные семена приходилось 72 % экспорта агропродовольственных товаров, а Казахстан занял 12-е место в мире по экспорту пшеницы. Агропродовольственный импорт состоит в основном из продуктов с высокой добавленной стоимостью, таких как мясо, молочные продукты, фрукты, овощи и обработанные пищевые продукты. Более того, около 80 % сельскохозяйственной продукции, производимой в Казахстане, продается в виде сырья, а обрабатываемая и готовая продукция, производимая на месте, страдает от слабой конкурентной позиции.

Республикасының 2017 – 2018
жылдарға арналған елдік
бағдарламасының "Қазақстан
Республикасында ауыл
шаруашылығы
кооперациясының дамуын
ынталандыру" жобасын іске
асыру туралы келісімге
қосымша
Техникалық тапсырма
Қазақстан Республикасында ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын ынталандыру
1. Мақсаты
1. Осы жоба талдамалық ұсынымдар беру, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлеріне бағытталған әлеуетті өрістету жөніндегі іс-шаралар арқылы Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперациясының дамуын қолдауға бағытталған. Бұдан басқа, жоба аграрлық азық-түлік өнімінің құнын құрудың жаhандық тізбектеріне (ҚҚЖТ) кеңінен қатысуды қолдау үшін талдамалық ұсынымдар береді және Қазақстанмен ауыл шаруашылығы саясаты және нарықты модельдеу саласындағы техникалық ынтымақтастықты дамытуды жалғастырады.
2. Мәнмәтін және негіздеме
2. Қазақстан аграрлық азық-түлік өнімдерінің жетекші өндірушісі мен экспорттаушысы болып табылады, бұл ретте оның аумағының 80 %-дан астамы ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде сыныпталады және әлемдегі халықтың жан басына егiстiк жерлердің қолжетімділігі шамасы бойынша екінші орында. 2016 жылы ауыл шаруашылығына жалпы ішкі өнімнің 4,6 %-ы, экспорттың 5,8 %-ы және жұмыспен қамтудың 16 %-ы тиесілі. Аграрлық азық-түлік секторы Қазақстанның азық-түлік пен экономикалық қауіпсіздігінің негізі және ауылдық аудандарды дамытудың маңызды факторы болып табылады.
3. 2006 – 2016 жылдары ішінде ауыл шаруашылығының жалпы өнімі жылына орташа есеппен 16%-ға, ал аграрлық азық-түлік өнімінің экспорты жылына 7,2 %-ға ұлғайды. Алайда 2015 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 3,3 трлн. теңгені құрады, бұл нақты мәнде 2011 жылғы деңгейден 4,1 %-ға төмен. Азық өнімдерінің өндірісі құрылымында астықты қайта өңдеу өнеркәсібі (22,3 %), сүт өнімдері (16,7 %), нан-тоқаш өнiмдерi (15 %), етті қайта өңдеу (13,6 %), тоң майлар және майлар (7,9 %), жемістер мен көкөністер (7,6 %) және басқа салалар (16,9 %) басым болды. Өндірістегі жалпы үрдiс оң болғанымен, экспорттық бәсекеге қабілеттілік бұрынғыдай ауыл шаруашылығы өнімдерінің шектеулі қатарына шоғырланған. 2016 жылы дәнді дақылдарға, ұн мен майлы тұқымдарға аграрлық азық-түлік тауарлары экспортының 72 %-ы тиесілі болды, ал Қазақстан астық экспорты бойынша әлемде 12-орынды иеленді. Аграрлық азық-түлік импорты негізінен ет, сүт өнімдері, жемістер, көкөністер мен өңделген тамақ өнімдері сияқты қосылған құны жоғары өнімдерден тұрады. Одан басқа, Қазақстанда өндірілетін ауыл шаруашылығы өнімінің шамамен 80 %-ы шикізат түрінде сатылады, ал жергілікті жерлерде өңделген және дайын өнім бәсекелестік позициясының әлсіз болуынан зардап шегуде.

4. В местном производстве высокоценных агропродовольственных товаров преобладают домашние хозяйства и мелкие производители. В 2016 году на долю домашних хозяйств приходился 71 % животноводческой продукции, по сравнению с 30 % урожая. Малые производители часто имеют ограниченный доступ к цепочкам поставок и экспортным рынкам и сталкиваются с трудностями при соблюдении стандартов безопасности и качества пищевых продуктов, что еще более затрудняет их способность заключать договорные соглашения с переработчиками и розничными торговцами. Слаборазвитая система закупок и продвижения сельскохозяйственной продукции от производителей на рынки сбыта, а также сильная роль трейдеров и посредников приводит к снижению закупочных цен на продовольственные товары и отсутствию стимулов для производителей к увеличению объема их производства. В результате перерабатывающие предприятия часто работают ниже мощности или вынуждены полагаться на импортируемые ресурсы, чтобы оставаться прибыльными. Это явление особенно распространено в молочном секторе, где крупномасштабные переработчики в значительной степени полагаются на рекомбинированное молоко, чтобы удовлетворить спрос на рынке в зимние месяцы (FAO, 2011 г.).
5. Продуктам малых и средних отечественных сельхозпроизводителей сложно конкурировать с точки зрения качества и упаковки с иностранными поставщиками. Организация собственной переработки мяса, молока и других продуктов превышает масштабы деятельности большинства хозяйств из-за нехватки средств и квалифицированного персонала, высоких затрат на выполнение санитарных требований, несовершенства налогового законодательства и отсутствия надлежащей сети сбыта.
6. Поддержка производства и переработки агропродовольственных товаров является важным приоритетом для правительства, поскольку это обеспечит продовольственную безопасность, посодействует развитию сельских районов и регионов и диверсифицирует экономическую деятельность. Для достижения этих целей необходимы целенаправленные усилия для повышения производительности, устойчивости и развития надежных и конкурентоспособных цепочек поставок сельскохозяйственной продукции.
В недавно принятой Государственной программе развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы определены следующие приоритеты по поддержке развития агропромышленного комплекса страны:
1) создание сельскохозяйственных кооперативов;

4. Құны жоғары аграрлық азық-түлік тауарларының жергілікті өндірісінде үй шаруашылықтары мен ұсақ өндірушілер басым. 2016 жылы үй шаруашылықтары үлестеріне түсімнің 30 %-ымен салыстырғанда, мал шаруашылығы өнімдерінің 71 %-ы тиесілі болды. Шағын өндірушілердің жеткізілімдер тізбектеріне және экспорттық нарықтарға қолжетімділігі жиі шектеулі болады және олар тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасы стандарттарын сақтау кезінде қиыншылықтарға ұшырайды, бұл өз кезегінде олардың қайта өңдеушілермен және бөлшектеп сату саудагерлерімен шарттық келісімдер жасасу мүмкіндігін одан сайын қиындатады. Ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу және өндірушілерден өткізу нарықтарына ілгерілету жүйесінің нашар дамығандығы, сондай-ақ трейдерлер мен делдалдар рөлінің күштілігі азық-түлік тауарларын сатып алу бағаларының төмендеуіне және өндірушілер үшін олардың өндіріс көлемін арттыруға ынталарының болмауына әкеп соқтырады. Нәтижесінде қайта өңдеу кәсіпорындары жиі өз қуатынан төмен жұмыс істейді немесе табысты болып қалу үшін импортталатын ресурстарға сүйенуге мәжбүр. Бұл құбылыс әсіресе сүт секторында кең тараған, онда ірі ауқымды қайта өңдеушілер қыс айларында нарықтағы сұранысты қанағаттандыру үшін айтарлықтай дәрежеде қайта құрамдастырылған сүтке сүйенеді (FAO, 2011 ж.).
5. Отандық шағын және орта ауыл шаруашылығы өндірушілері өнімдерінің сапа және буып-түю тұрғысынан шетелдік жеткізушілермен бәсекелесуі қиын. Өзінің ет, сүт және басқа да өнімдерді қайта өңдеуін ұйымдастыру қаражат пен білікті персоналдың жетіспеушілігіне, санитариялық талаптарды орындауға жұмсалатын шығындардың көп болуына, салық заңнамасының жетілдірілмегеніне және тиісінше өткізу желілерінің болмауына байланысты көпшілік шаруашылықтардың қызмет ауқымынан асып кетеді.
6. Аграрлық азық-түлік тауарларын өндіру мен қайта өңдеуді қолдау үкімет үшін маңызды басымдық болып табылады, өйткені бұл азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, ауылдық аудандар мен өңірлердің дамуына ықпал етеді және экономикалық қызметті әртараптандырады. Осы мақсаттарға қол жеткізу үшін ауыл шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін арттыру, жеткізілімдердің сенімді және бәсекеге қабілетті тізбектерінің орнықтылығын арттыру мен оларды дамыту үшін мақсатты түрдегі бағытталған күш-жігер қажет.
Таяуда қабылданған Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында елдің агроөнеркәсіптік кешенін дамытуды қолдау бойынша мынадай басымдықтар айқындалды:
1) ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру;

2) развитие агропроизводства и перерабатывающих мощностей для обслуживания внутреннего рынка и повышения экспортного потенциала;
3) эффективное использование государственной финансовой поддержки сектора;
4) развитие инфраструктуры для торговли и логистики.
7. ОЭСР оказала поддержку Министерству сельского хозяйства в работе над рядом целей, изложенных выше. В 2013 году ОЭСР подготовила и опубликовала обзор аграрной политики ОЭСР в Казахстане. ОЭСР также рассчитывает уровень поддержки сельского хозяйства (уровень производителей и потребителей) и регулярно проводит мониторинг развития сельскохозяйственной политики в стране. В 2014 году Казахстан был оценен экспертами на круглом столе "Конкурентоспособность Евразии" ОЭСР по теме сельскохозяйственной кооперации. Также, руководство по теме "Укрепление сельскохозяйственной кооперации в Казахстане" было представлено Министерству сельского хозяйства в начале 2015 года. В рамках программы ОЭСР - Казахстанская региональная конкурентоспособность, ОЭСР также провела обширные мероприятия и организовала ознакомительные поездки в страны-члены ОЭСР по темам сельскохозяйственные кооперативы и микрофинансирование. Эти мероприятия были направлены как на национальные, так и на региональные управления с упором на такие подсектора, как молочные предприятия, животноводство и производство фруктов и овощей.
8. Проект является продолжением предыдущей работы ОЭСР по поддержке развития сельскохозяйственной кооперации и цепочек поставок агропродовольственных товаров, осуществляемых в рамках проекта Регионального развития конкурентоспособности ОЭСР - Казахстан. Целями проекта являются поддержка развития конкурентоспособных сельскохозяйственных кооперативов и их внедрение в глобальные агропродовольственные производственные цепочки продуктов питания.
3. Подход
9. Проект поддерживает развитие сельскохозяйственных кооперативов в Казахстане, а также создание наиболее диверсифицированных и конкурентоспособных цепочек создания агропродовольственных товаров. Предлагаемый подход направлен на поддержку развития сельскохозяйственной кооперации, анализ интеграции Казахстана в глобальные агропродовольственные производственные цепочки создания продуктов питания, а также на сельскохозяйственную политику и моделирование рынка для измерения экономических последствий поддержки производителей. Также он включает в себя аналитические мероприятия и мероприятия по наращиванию мощностей для обеспечения актуальности и эффективного осуществления рекомендуемых мер. Оба мероприятия будут осуществляться параллельно и пересекаться для максимального воздействия и охвата широкой аудитории. Описание потоков различных видов деятельности приведено ниже.
Мероприятие 1: Поддержка развития сельскохозяйственной кооперации

2) ішкі нарыққа қызмет көрсету және экспорттық әлеуетті арттыру үшін аграрлық өндірісті және қайта өңдеуші қуаттылықтарды дамыту;
3) секторды мемлекеттік қаржылай қолдауды тиімді пайдалану;
4) сауда мен логистикаға арналған инфрақұрылымды дамыту.
7. ЭЫДҰ Ауыл шаруашылығы министрлігіне жоғарыда аталған бірқатар мақсаттармен жұмыс істеуде қолдау көрсетті. 2013 жылы ЭЫДҰ Қазақстандағы ЭЫДҰ-ның аграрлық саясатына шолуды дайындады және жариялады. ЭЫДҰ сонымен қатар ауыл шаруашылығын қолдау деңгейін (өндірушілер мен тұтынушылар деңгейін) есептеуде және елде ауыл шаруашылығы саясатының даму мониторингін ұдайы жүргізуде. 2014 жылы ЭЫДҰ-ның "Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі" дөңгелек үстелінде сарапшылар ауыл шаруашылығы кооперациясы тақырыбы бойынша Қазақстанға баға берді. Сонымен қатар, 2015 жылдың басында "Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперациясын нығайту" тақырыбы жөніндегі нұсқау Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылды. Қазақстандық өңірлік бәсекеге қабілеттілік атты ЭЫДҰ бағдарламасы шеңберінде ЭЫДҰ ауқымды іс-шаралар өткізді және ЭЫДҰ-ға мүше елдерге ауыл шаруашылығы кооперативтері мен микроқаржыландыру тақырыптары бойынша таныстыру сапарларын ұйымдастырды. Бұл іс-шаралар сүт кәсіпорындары, мал шаруашылығы және жемістер мен көкөністер өндіру сияқты кіші секторларға сүйене отырып, ұлттық та, өңірлік те басқаруға бағытталған.
8. Жоба ЭЫДҰ – Қазақстан бәсекеге қабілеттілігін өңірлік дамыту жобасы шеңберінде жүзеге асырылатын ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту мен аграрлық азық-түлік тауарларын жеткізу тізбектерін қолдау жөніндегі ЭЫДҰ-ның алдыңғы жұмысының жалғасы болып табылады. Жобаның мақсаты бәсекеге қабілетті ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамытуды қолдау және оларды тамақ өнімдерінің жаhандық аграрлық азық-түлік өндірістік тізбектеріне енгізу болып табылады.
3. Тәсілдеме
9. Жоба Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамытуды, сондай-ақ аграрлық азық-түлік тауарларын құрудың барынша әртараптандырылған және бәсекеге қабілетті тізбектерін құруды қолдайды. Ұсынылып отырған тәсіл ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуды қолдауға, Қазақстанның тамақ өнімдерін құрудың жаhaндық аграрлық азық-түлік өндірістік тізбектеріне интеграциялануын талдауға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы саясатына және өндірушілерді қолдаудың экономикалық салдарларын өлшеу үшін нарықты моделдеуге бағытталған. Сонымен қатар, оған ұсынылатын шаралардың өзектілігін қамтамасыз ету және оларды тиімді жүзеге асыру үшін талдамалық іс-шаралар мен қуаттылықтарды өрістету жөніндегі іс-шараларды қамтиды. Екі іс-шара да қатар жүзеге асырылатын болады және барынша әсер ету мен кең аудиторияны қамту үшін сабақтасады. Әртүрлі қызмет түрлері ағындарының сипаттамасы төменде келтірілген.
1-іс-шара: Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуды қолдау

10. Кооперативы могут повысить конкурентоспособность и производительность малого и среднего предпринимательства в агропродовольственном секторе и поспособствовать развитию цепочек поставок и каналов сбыта. Кооперативы позволят производителям получить выгоду из экономии за счет масштаба производства, повысить эффективность и согласованность, а также увеличить влияние в ведении переговоров с поставщиками и покупателями.
11. В последние годы Правительство Республики Казахстан ввело ряд мер по поддержке развития сельскохозяйственной кооперации. В первую очередь был принят новый Закон "О сельскохозяйственных кооперативах" в октябре 2015 года, который стал важным шагом в совершенствовании и модернизации правовой базы. Кроме того, различные дочерние организации АО "НУХ "КазАгро" предоставили значительные финансовые стимулы для поддержки развития кооперативов. До введения нового законодательства АО "Аграрная кредитная корпорация" предоставляла льготные кредиты в размере 5 % в течение 5-7 лет сельским потребительским кооперативам, а социально-предпринимательские корпорации основали центры закупок для оказания целевых агроуслуг для сельских кооперативов. В последнее время АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" координировал оказание финансовой поддержки и подготовку пилотных кооперативов в приоритетных подсекторах, таких как животноводство, молочные продукты, зерновые культуры, пчеловодство, производство верблюжьего молока и хлопка.
12. Однако, несмотря на предпринимаемые государством усилия и меры поддержки, в Казахстане по-прежнему недостаточно развиты сельскохозяйственные кооперативы. Зарегистрированные кооперативы часто неактивны или неэффективны из-за отсутствия информации о преимуществах кооперации и государственных мерах поддержки, направленных на развитие кооперации в регионах, и обученного управленческого персонала и специалистов, а также недостаточной поддержки со стороны существующих институциональных структур. Основными проблемами, сдерживающими их развитие, являются:
1) недоверие сельскохозяйственных производителей и сельского населения к понятию сотрудничества из-за недопонимания преимуществ, механизмов и функционирования кооперативов;
2) отсутствие подготовленного управленческого персонала и специалистов;
3) недостаточное стимулирование процессов сотрудничества со стороны государства;
4) нарушение основных принципов кооперации (открытое и добровольное членство, демократический контроль членов, один член один голос и т.д.);
5) формирование кооперативов сельскохозяйственными производителями для получения льготного кредита, а не для предоставления услуг своим членам;

10. Кооперативтер аграрлық азық-түлік секторында шағын және орта кәсіпкерліктің бәсекеге қабілеттілігі мен өнімділігін арттыруы және жеткізілім тізбектері мен өткізу арналарын дамытуға ықпал етуі мүмкін. Кооперативтер өндірушілерге өндіріс ауқымы есебінен үнемделуден пайда табуға, тиімділік пен келісімділікті арттыруға, сондай-ақ жеткізушілермен және сатып алушылармен келіссөздер жүргізуге ықпал етуді арттыруға мүмкіндік береді.
11. Соңғы жылдары Қазақстан Республикасының Үкіметі ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуды қолдау бойынша бірқатар шаралар енгізді. Бірінші кезекте 2015 жылғы қазанда құқықтық базаны жетілдіру мен жаңғыртудағы маңызды қадам болған жаңа "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Заң қабылданды. Одан басқа, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның әртүрлі еншілес ұйымдары кооперативтерді дамытуды қолдау үшін елеулі қаржылық ынталандыру берді. Жаңа заңнама енгізілгенге дейін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ ауылдық тұтыну кооперативтеріне 5-7 жыл ішінде 5 % мөлшер жеңілдікті кредиттер берді, ал әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар ауылдық кооперативтерге нысаналы аграрлық қызметтер көрсетуге арналған сатып алу орталықтарын құрды. Соңғы уақытта "Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қоры" АҚ мал шаруашылығы, сүт өнімдері, астық дақылдары, бал ара шаруашылығы, түйе сүті мен мақта өндіру сияқты басым кіші секторларда қаржылық қолдау көрсетуді және пилоттық кооперативтер құруды үйлестірді.
12. Алайда мемлекет алдын ала қабылдап жатқан күш-жігер мен қолдау шараларына қарамастан, Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперативтері әлі де жеткілікті дамымай отыр. Тіркелген кооперативтер кооперация артықшылықтары мен өңірлерде кооперацияны дамытуға бағытталған мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпараттың, оқытылған басқарушы персонал мен мамандардың болмауынан, сондай-ақ қолда бар институционалдық құрылымдар тарапынан қолдаудың жеткіліксіз болуынан жиі белсенді болмауда немесе тиімсіз болуда. Олардың дамуын тежейтін негізгі проблемалар мыналар болып табылады:
1) кооперациялардың артықшылығын, тетіктері мен жұмыс істеуін жете түсінбегендіктен, ынтымақтастық ұғымына ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер мен ауыл халқының сенбеуі;
2) дайындалған басқарушы персонал мен мамандардың болмауы;
3) мемлекет тарапынан ынтымақтастық процестерін жеткілікті ынталандырмау;
4) кооперацияның негізгі қағидаттарының (ашық және ерікті мүшелік, мүшелерді демократиялық бақылау, бір мүше бір дауыс және т.б.) бұзылуы;
5) кооперативтердің ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өз мүшелеріне көрсетілетін қызметтерді ұсынуы үшін емес, жеңілдетілген кредит алу үшін қалыптастырылуы;

6) создание "ложных кооперативов" для поддержки интересов крупномасштабных ферм с доминирующим контролем над управлением и деятельностью кооперативов;
7) недостаточное или неликвидное залоговое обеспечение;
8) неспособность кооперативов распределять свою чистую прибыль среди членов из-за их юридического статуса как некоммерческих организаций.
13. Справочник ОЭСР "Укрепление сельскохозяйственных кооперативов в Казахстане" определяет три основные рекомендации для Правительства Казахстана по поддержке развития сельскохозяйственной кооперации (ОЭСР, 2015 г.):
1) реформировать правовую и нормативную базу сельскохозяйственных кооперативов;
2) обеспечивать образованием, информационными услугами и технической помощью сельскохозяйственные кооперативы;
3) обеспечить целевую финансовую поддержку для создания сельскохозяйственных кооперативов.
14. Страны-партнеры, участвующие в круглом столе "Конкурентоспособность Евразии" ОЭСР, как правило, должны быть промониторены через 3-4 года после первоначального экспертного обзора. Таким образом, Казахстан должен будет провести мониторинг сельскохозяйственных кооперативов на заседании круглого стола 2018 года.
Предлагаемые мероприятия
15. ОЭСР проведет предварительный анализ текущей ситуации и проведет обзор для оценки прогресса, достигнутого Казахстаном в реализации первоначальных рекомендаций на тему "Укрепление сельскохозяйственных кооперативов в Казахстане" (ОЭСР, 2015 г.), которые были представлены Министерству сельского хозяйства в 2014 году.
Основными видами деятельности, которые необходимо предпринять, являются следующие:
1.1. Анализ текущей ситуации (сбор данных, оценка, обзор международного опыта): ОЭСР проанализирует текущую ситуацию на местах на основе изучения действующего законодательства, полученных данных и консультаций с соответствующими заинтересованными сторонами;
1.2. Разработка пилотных моделей кооперативов для целевых товарных групп: Правительство Казахстана и ОЭСР совместно определят 3-4 товарные группы в агропродовольственном секторе с высоким экспортным потенциалом (например, молочные продукты, мясо, фрукты и овощи, нишевые продукты питания). Для каждой группы продуктов будет выбран 1 пилотный кооператив. Используя пример этих пилотных кооперативов, ОЭСР разработает подробные тематические исследования с целенаправленными рекомендациями для улучшения управления кооперацией, создания эффективных структур стимулирования, повышения прибыльности, создания учебных программ для членов, повышения прозрачности посредством внутреннего аудита и обеспечения безопасности продукта, соблюдая соответствующие ветеринарные и фитосанитарные требования;

6) кооперативтерді басқару және олардың қызметін бақылай отырып, ірі ауқымды фермалардың мүдделерін қолдау үшін "жалған кооперативтер" құру;
7) жеткіліксіз немесе өтімсіз кепілмен қамтамасыз ету;
8) кооперативтердің коммерциялық емес деген заңды мәртебесінің болуына байланысты өзінің таза табысын мүшелері арасында бөле алмауы.
13. "Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперативтерін нығайту" ЭЫДҰ анықтамалығы үкімет үшін ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуды қолдау бойынша үш негізгі ұсынымды айқындайды (ЭЫДҰ, 2015 ж.):
1) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің құқықтық және нормативтік базасын реформалау;
2) ауыл шаруашылығы кооперативтерін біліммен, ақпараттық қызметтермен және техникалық көмекпен қамтамасыз ету;
3) ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін мақсатты қаржылық қолдауды қамтамасыз ету.
14. ЭЫДҰ "Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі" дөңгелек үстеліне қатысатын серіктес мемлекеттер, әдетте, бастапқы сараптамалық шолудан соң 3-4 жылдан кейін мониторингтелуге тиіс. Осылайша, Қазақстан 2018 жылы Дөңгелек үстел отырысында ауыл шаруашылығы кооперативтеріне мониторинг жүргізуге тиіс.
Ұсынылатын іс-шаралар
15. ЭЫДҰ ағымдағы ахуалға алдын ала талдау жүргізеді және 2014 жылы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылған "Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперативтерін нығайту" жөніндегі бастапқы ұсынымдарын (ЭЫДҰ, 2015 ж.) іске асыруда Қазақстан қол жеткізген ілгерілеуді бағалау үшін шолу жүргізеді.
Алдын ала қабылдау қажет қызметтің негізгі түрлері мыналар болып табылады:
1.1. Ағымдағы жағдайды талдау (деректерді жинау, бағалау, халықаралық тәжірибеге шолу жасау): ЭЫДҰ қолданыстағы заңнаманы, алынған деректерді зерделеу және тиісті мүдделі тараптармен кеңесу негізінде жергілікті жерлердегі ағымдағы ахуалға талдау жасайды.
1.2. Мақсатты тауарлық топтар үшін кооперативтердің пилоттық модельдерін әзірлеу: Қазақстан Үкіметі және ЭЫДҰ бірлесіп, экспорттық әлеуеті жоғары аграрлық азық-түлік секторында 3-4 тауарлық топты (мысалы, сүт өнімдері, ет, жеміс және көкөністер, тауашалы азық-түлік өнімдері) айқындайды. Өнімдердің әр тобына 1 пилоттық кооператив таңдалатын болады. Осы пилоттық кооперативтердің мысалын қолдана отырып, ЭЫДҰ кооперацияны басқаруды жақсарту, ынталандырудың тиімді құрылымдарын құру, пайдалылықты арттыру, мүшелер үшін оқу бағдарламаларын әзірлеу, ішкі аудит арқылы ашықтықты арттыру, тиісті ветеринариялық және фитосанитариялық талаптарды сақтай отырып, өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мақсатқа бағытталған ұсынымдар мен толық тақырыптық зерттеулерді әзірлейді.

1.3. Укрепление потенциала на эффективных структурах управления и механизмах для администрации сельскохозяйственных кооперативов: ОЭСР будет проводить 2-3 семинара с регионами Казахстана, ориентированными на представителей государственных структур, фермеров и членов кооперативов для охвата более широкой аудитории. Это будет способствовать созданию потенциала целевых групп при внедрении эффективных структур управления и механизмов управления сельскохозяйственными кооперативами в соответствии с надлежащей политической практикой стран-членов ОЭСР;.
1.4. Подготовка оценки мониторинга: ОЭСР подготовит отчет о мониторинге, в котором будут обобщены показатели и результаты работы, проведенной в пунктах 1.1, 1.2 и 1.3.
Доклад будет включать оценку прогресса, достигнутого Казахстаном в реализации первоначальных рекомендаций из руководства по политике "Укрепление сельскохозяйственных кооперативов в Казахстане" (ОЭСР, 2015 г.), которые были представлены Министерству сельского хозяйства в 2014 году. Доклад также будет включать новый набор рекомендаций для Правительства Казахстана и план действий по реализации рекомендуемых мер по поддержке развития сельскохозяйственных кооперативов. Отчет будет представлен для экспертной оценки на круглом столе "Конкурентоспособность Евразии" ОЭСР, который состоится в ноябре 2018 года. Круглый стол был создан в 2013 году в качестве совместной платформы между странами-членами ОЭСР и странами-партнерами Евразии для проведения экспертных обзоров по реализации реформы конкурентоспособности. Казахстан будет оценен экспертами из как минимум двух стран-членов ОЭСР, которые будут предоставлять свои перспективы в отношении проблем и возможностей для дальнейшего усиления осуществления рекомендованных политических реформ;
1.5. Семинары по укреплению потенциала: для поддержки распространения выводов доклада и содействия осуществлению рекомендаций политики ОЭСР будет проводить 2-3 семинара с регионами Казахстана. Семинары будут ориентированы на представителей государственных структур, фермеров и членов кооперативов для создания потенциала и помощи в осуществлении охвата более широкой аудитории региональных деятелей. ОЭСР будет приглашать международных экспертов для представления передовых практик и практических уроков из стран-членов ОЭСР (или, если это уместно, стран, не являющихся членами), в проведении политических реформ в поддержку развития сельскохозяйственных кооперативов.
Мероприятие 2: Анализ состояния интеграции в ГЦСС агропродовольственной продукции

1.3. Ауыл шаруашылығы кооперативтерінде әкімшілік ету үшін басқарудың тиімді құрылымдарында және тетіктерінде әлеуетті нығайту: ЭЫДҰ аудиторияны неғұрлым кеңінен қамту үшін мемлекеттік құрылымдар, фермерлер өкілдері мен кооператив мүшелеріне бағдарланған Қазақстанның өңірлерімен 2-3 семинар өткізеді. Бұл ЭЫДҰ-ға мүше елдердің тиісті саяси практикасына сәйкес ауыл шаруашылығы кооперативтерін басқарудың тиімді құрылымдары мен басқару тетіктерін енгізу кезінде мақсатты топтардың әлеуетін құруға мүмкіндік береді.
1.4. Мониторингті бағалауды дайындау: ЭЫДҰ 1.1, 1.2 және 1.3-тармақтарда жүргізілген жұмыстардың көрсеткіштері мен нәтижелері қорытылатын мониторинг туралы есепті дайындайды.
Баяндама 2014 жылы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылған, "Қазақстанда ауыл шаруашылығы кооперативтерін нығайту" саясаты жөніндегі нұсқаудан алынған бастапқы ұсынымдарды (ЭЫДҰ, 2015 ж.) іске асыруда Қазақстан қол жеткізген ілгерілеуді бағалауды қамтиды. Баяндама сонымен қатар ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамытуды қолдау бойынша Қазақстан Үкіметіне арналған ұсынымдардың жаңа жиынтығын және ұсынылған шараларды іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын қамтитын болады. Есеп 2018 жылғы қарашада өткізілетін ЭЫДҰ "Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі" дөңгелек үстелінде сараптамалық бағалауға ұсынылады. Дөңгелек үстел 2013 жылы бәсекеге қабілеттілікті реформалауды іске асыру бойынша сараптамалық шолуларды жүргізу үшін ЭЫДҰ-ға мүше елдер және Еуразияның серіктес елдері арасындағы бірлескен платформа ретінде құрылды. Қазақстанды кемінде екі ЭЫДҰ-ға мүше елдің сарапшылары бағалайды, олар проблемаларға және ұсынылған саяси реформаларды жүзеге асыруды одан әрі күшейтуге арналған мүмкіндіктерге қатысты перспективаларын ұсынатын болады.
1.5. Әлеуетті нығайту бойынша семинарлар: баяндама қорытындыларының таралуын қолдау және саясаттың ұсынымдарын жүзеге асыруға жәрдемдесу үшін ЭЫДҰ Қазақстанның өңірлерімен 2-3 семинар өткізетін болады. Семинарлар өңірлік қайраткерлердің кең аудиториясын қамтуды жүзеге асыруда әлеует құру және көмектесу үшін мемлекеттік құрылымдар, фермерлер өкілдері мен кооператив мүшелеріне бағдарланатын болады. ЭЫДҰ ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамытуды қолдаудағы саяси реформаларды жүргізуде алдыңғы қатарлы практикалар мен практикалық сабақтарды ұсыну үшін ЭЫДҰ-ға мүше елдерден (егер осы орынды болса, мүше емес елдерден) халықаралық сарапшыларды шақыратын болады.
2-іс-шара: Азық-түлік өнімін ҚҚЖТ-ға интеграциялаудың жай-күйін талдау

16. Расширение участия в ГЦСС агропродовольственной продукции может сыграть важную роль в обеспечении продовольственной безопасности и поддержке развития агропродовольственного сектора Казахстана. Участие в международных агропродовольственных рынках может обеспечить возможности для роста доходов (через доступ к более крупным рынкам или по потенциально более высоким ценам, чем можно было бы получить в отсутствие торговли) и может способствовать структурной трансформации в сторону более продуктивной и диверсифицированной промышленности. Кроме того, торговля поможет обеспечить доступ к стабильным и надежным запасам продовольствия, снизить цены на продовольствие для потребителей и улучшить питание за счет увеличения разнообразия продовольствия (ОЭСР, 2017 г.).
17. Направление казахстанской торговли и внутренней сельскохозяйственной политики может оказать важное влияние как на степень участия в ГЦСС агропродовольственной продукции, так и на связанные с ней выгоды для внутренней экономики. В последнее время был введен ряд политических изменений для снижения барьеров доступа к рынкам и изменения форм внутренней поддержки. В частности, Казахстан присоединился к Всемирной торговой организации (далее – ВТО) 30 ноября 2015 года. Членство в ВТО предусматривает значительное улучшение возможностей доступа к рынкам и либерализацию торгового режима, включая обязательства по привязке тарифных ставок на сельскохозяйственную продукцию на низких уровнях (средний тариф на импорт сельскохозяйственной продукции составляет 7,6 %). Кроме того, государственные закупки зерна были отменены в январе 2016 года наряду с рядом искажающих субсидий, таких как платежи за площади для продовольственных культур, субсидии на экспертизу качества хлопка-волокна. Изменения в земельном законодательстве, предусматривающие частную собственность на сельскохозяйственные угодья, были введены в 2015 году (хотя реализация была отложена до 2022 года из-за моратория, установленного Указом Президента), а ставка налога на землю для сельскохозяйственных предприятий была увеличена в пять раз для культивирования неактивных сельскохозяйственных земель (ОЭСР, 2016 год, ОЭСР, 2017 год).
18. Программа работы и бюджет ОЭСР на 2017 – 2018 годы для Объединенной рабочей группы по сельскому хозяйству и торговле предусматривает продление проделанной работы по моделированию воздействия сельскохозяйственной и торговой политики участия в ГЦСС агропродовольственной продукции в других регионах. В этом контексте будет предпринята работа по расширению этого подхода в Казахстане с использованием существующих аналитических рамок, разработанных Секретариатом ОЭСР.
Предлагаемые мероприятия

16. Азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуды кеңейту Қазақстанның аграрлық азық-түлік секторын дамытуды қолдауда және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуде маңызды рөл атқаруы мүмкін. Халықаралық аграрлық азық-түлік нарықтарына қатысу кірістердің өсу мүмкіндігін қамтамасыз етуі мүмкін (неғұрлым ірі нарықтарға қол жеткізу немесе сауда болмаған жағдайда алуға болатын әлеуетті жоғары бағалар арқылы) және айтарлықтай өнімді жоғарылау және әртараптандырылған өнеркәсіпке қарай құрылымдық трансформациялануға ықпал етуі мүмкін. Одан басқа, сауда тұрақты және сенімді азық-түлік қорына қол жеткізуді қамтамасыз етуге, тұтынушылар үшін азық-түлік бағасын арзандатуға және азық-түліктің әртүрлілігін арттыру арқылы тамақтануды жақсартуға көмектеседі (ЭЫДҰ, 2017 ж.).
17. Қазақстандық сауданың және ішкі ауыл шаруашылығы саясатының бағыты азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысу дәрежесіне және оған байланысты ішкі экономиканың пайдасына маңызды әсер етуі мүмкін. Соңғы жылдары нарыққа шығу кедергілерін төмендету және ішкі қолдаудың нысандарын өзгерту үшін бірқатар саяси өзгерістер енгізілді. Атап айтқанда, Қазақстан 2015 жылғы 30 қарашада Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) қосылды. ДСҰ-ға мүшелік төмен деңгейлердегі ауыл шаруашылығы өнімдеріне тарифтік мөлшерлемелерді (ауыл шаруашылығы өнімдерінің импортына арналған орташа тариф 7,6%) байланыстыру бойынша міндеттемелерді қоса алғанда, нарықтарға шығудың мүмкіндіктерін айтарлықтай жақсартуды және сауда жүйесін ырықтандыруды көздейді. Одан басқа, астықты мемлекеттік сатып алу 2016 жылдың қаңтарында азық-түлік дақылдарына арналған алаң үшін төлемдер, мақта сапасының сараптамасына арналған субсидиялар және инвестициялық кредиттерге арналған пайыздарға субсидиялар сияқты бірқатар бұрмалаушы субсидиялармен қатар алып тасталды. Ауыл шаруашылығы алқаптарына жеке меншікті көздейтін жер заңнамасына өзгерістер 2015 жылы енгізілген болатын (алайда оны жүзеге асыру Президенттің Жарлығымен белгіленген мораторийға байланысты 2020 жылға дейін шегерілген болатын), ал ауыл шаруашылығы кәсіпорындары үшін жер салығының мөлшерлемесі белсенді емес ауыл шаруашылығы жерлерін игеру үшін бес есе арттырылған болатын (ЭЫДҰ, 2016 жыл, ЭЫДҰ, 2017 жыл).
18. Ауыл шаруашылығы және сауда бойынша бірлескен жұмыс тобына арналған ЭЫДҰ-ның 2017 – 2018 жылдарға арналған жұмыс бағдарламасы және басқа өңірлердегі азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-да ауыл шаруашылық және сауда саясатының әсерін модельдеу бойынша жасалған жұмысты ұзартуды көздейді. Бұл мәнмәтінде ЭЫДҰ Хатшылығы әзірлеген, қолда бар талдамалық шеңберді пайдалана отырып, Қазақстандағы осы тәсілдемені кеңейту бойынша жұмыстар жасалады.
Ұсынылған іс-шаралар

19. В рамках этой работы будет изучаться роль Казахстана в ГЦСС агропродовольственной продукции и будут разработаны принципы для содействия участия с учетом стратегических приоритетов, разработанных в рамках Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы для Министерства сельского хозяйства. Первоначальная диагностика поможет обнаружить источники данных, используемых в производстве, рынки экспорта и внутреннее воздействие в участии ГЦСС агропродовольственной продукции. Моделирование воздействия различных сценариев послужит иллюстрацией влияния выбора внутренней политики на участие и преимущества ГЦСС агропродовольственной продукции. Затем эти результаты будут использованы для разработки руководящих принципов и рекомендаций для содействия более широкому участию в ГЦСС агропродовольственной продукции. Основные выводы следующие:
1.1. Расчет показателей для измерения участия в ГЦСС агропродовольственной продукции: используя оценки торговли добавленной стоимостью для 22 агропродовольственных секторов из базы данных GTAP, будет проведено количественное сопоставление масштабов и типа участия в ГЦСС агропродовольственной продукции. Также будут рассчитываться меры обратных связей (количество иностранной добавленной стоимости, заложенной в экспорт), прямые связи (сумма внутренней добавленной стоимости, которая является частью экспорта другой страны), включая внутреннюю добавленную стоимость. Меры внутренней добавленной стоимости особенно важны для отображения преимуществ участия в ГЦСС агропродовольственной продукции;
1.2. Моделирование воздействия внутренней политики на участие ГЦСС агропродовольственной продукции. это может быть в форме эконометрической модели, использующей данные циклов, для изложения доказательств воздействия политики на участие ГЦСС агропродовольственной продукции и внутренних выгод. В качестве альтернативы можно было бы использовать подход, основанный на общем равновесии, для изучения последствий различных сценариев торговли и поддержки сельского хозяйства при участии ГЦСС агропродовольственной продукции и создании внутренней добавленной стоимости;
1.3. Подготовка краткого аналитического документа: на основе результатов моделирования, проведенного в соответствии с пунктом 2.2, будет подготовлен короткий аналитический документ с рядом рекомендаций, направленных на активизацию участия в ГЦСС агропродовольственной продукции. Рекомендации могут касаться торговой политики, такие как тарифы и нетарифные меры (НТМ), или внутренняя поддержка сельского хозяйства;

19. Осы жұмыс шеңберінде аграрлық азық-түлік тауарлары бойынша азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ Қазақстанның рөлі зерттелетін және Ауыл шаруашылығы министрлігі үшін Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әзірленген стратегиялық басымдылықтарды ескере отырып, қатысуға жәрдемдесу үшін қағидаттар әзірленетін болады. Бастапқы диагностика өндірісте пайдаланылған дерек көздерін, экспорт нарықтарын және азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуға ішкі әсерді анықтауға көмектеседі. Әртүрлі сценарийлер әсерін модельдеу азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуға және оның басымдықтарына ішкі саясатты таңдау әсерінің иллюстрациясы болып табылады. Содан кейін бұл нәтижелер азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға неғұрлым кең қатысуға жәрдемдесуге арналған басқару қағидаттары мен ұсынымдарын әзірлеу үшін пайдаланылады. Негізгі қорытындылар мынадай:
1.1. Азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуды өлшеуге арналған көрсеткіштердің есебі: GTAP дерекқорындағы 22 аграрлық азық-түлік секторы үшін қосылған құны бар сауда бағасын пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнімдеріне (ҚҚЖТ) қатысудың ауқымы мен типіне сандық салыстыру жүргізіледі. Сонымен қатар, ішкі қосылған құнды қоса алғанда, кері байланыстардың шаралары (экспортқа салынған шетелдік қосылған құнның мөлшері), тікелей байланыстар (басқа ел экспортының бөлігі болып табылатын ішкі қосылған құнның соммасы) есептеледі. Ішкі қосылған құнның шаралары аграрлық азық-түлік тауарларының ҚҚЖТ-ға қатысудың артықшылықтарын көрсету үшін ерекше маңызды.
1.2. Азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуға ішкі саясаттың әсер етуін модельдеу: Бұл азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуға саясаттың әсер ету дәлелдемелерін баяндауға және ішкі пайдаларға арналған циклдердің деректерін пайдаланатын эконометрикалық модель нысанында болуы мүмкін. Балама ретінде сауданың әртүрлі сценарийлерінің салдарларын зерттеу және азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысу кезінде ауыл шаруашылығын қолдау және ішкі қосылған құнды құру үшін орта тепе-теңдікке негізделген тәсілді қолдануға болатын еді.
1.3. Қысқаша талдамалық құжатты дайындау: 2.2-тармаққа сәйкес жүргізілген модельдеу нәтижелері негізінде азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуын жандандыруға бағытталған бірқатар ұсынымдармен қысқаша талдамалық құжат дайындалатын болады. Ұсынымдар тарифтік және тарифтік емес шаралар (ТЕШ) сияқты сауда саясатына немесе ауыл шаруашылығын ішкі қолдауға қатысты болуы мүмкін.

1.4. Семинары по увеличению потенциала: параллельно ОЭСР будет проводить два семинара по увеличению потенциала для обеспечения эффективного распространения результатов исследований и анализа. На семинары будут приглашаться международные эксперты для представления передовой практики и практических уроков от стран-членов ОЭСР (или, если это уместно, стран, не являющихся членами) в проведении политических реформ для поддержки интеграции Казахстана в ГЦСС агропродовольственной продукции.
Мероприятие 3: Сельскохозяйственная политика и моделирование рынка
20. Сельскохозяйственная политика претерпела реформы в большинстве стран ОЭСР, каждая из которых выбрала другой путь для изменения политики, исторически основанной на поддержке рыночных цен, с другими формами поддержки для достижения различных целей. Ключом к реформе, который обеспечивает эффективные результаты, является концентрация на снижении поддержки рыночных цен (далее – ПРЦ). ПРЦ составляет почти 60 % всей поддержки фермерских хозяйств в 52 странах, охваченных ОЭСР в своем ежегодном докладе по мониторингу и оценке сельскохозяйственной политики (OЭСР, 2017 г.).
21. С 1986 года ОЭСР оценивает и классифицирует поддержку сельского хозяйства с использованием оценок производителей и потребителей (PCEs и CSEs). Казахстан был включен в базу данных PSE в 2013 году и теперь подлежит ежегодному мониторингу и оценке своей сельскохозяйственной политики Комитетом ОЭСР по сельскому хозяйству. PSE широко используется в качестве инструмента для оценки реформ сельскохозяйственной политики в странах ОЭСР. Являясь полезным в качестве основы для мониторинга и оценки изменений в портфеле сельскохозяйственной политики в разных странах, модель оценки политики (далее – МОП) не может измерить воздействие изменений политики на конкретные экономические результаты, такие как производство, торговля, доходы и благосостояние (Martini, 2011 г.).
22. ОЭСР разработала МОП, чтобы связать информацию в базе данных МОП с конкретными экономическими результатами. Модель призвана дополнить информацию в базе данных МОП базовой экономической структурой и данными для обеспечения совокупного представления семи стран ОЭСР (включая Европейский союз как единый регион с двумя производственными зонами, ЕС15 и ЕС12). МОП обеспечивает статический, частичный равновесный взгляд на рыночные и социальные последствия изменений политики.
Предлагаемые мероприятия
23. Программа работы и бюджета ОЭСР на 2017 - 2018 годы поручает Секретариату ОЭСР изучить возможность расширения охвата МОП страны. Это также даст возможность странам, предоставляющим данные МОП, использовать базу данных для моделирования политики. На совещании Рабочей группы по политике в области сельского хозяйства и рынках в мае 2017 года Казахстан выразил заинтересованность в участии в этом процессе моделирования. Помимо расширения МОП, усиленное техническое сотрудничество с Казахстаном в области сельскохозяйственной политики и анализа рынка даст долгосрочную выгоду в отношении двух основных видов деятельности в рамках Комитета по сельскому хозяйству (Мониторинг сельскохозяйственной политики и оценка ОЭСР-ФАО "Перспективы развития сельского хозяйства").

1.4. Әлеуетті ұлғайту бойынша семинарлар: ЭЫДҰ зерттеулер және талдау нәтижелерін тиімді таратуды қамтамасыз ету үшін әлеуетті ұлғайту бойынша қатар екі семинар өткізеді. Семинарларға озық тәжірибені және азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға Қазақстанның интеграциялануына қолдау үшін саяси реформаларды жүргізуде ЭЫДҰ-ға мүше елдерден (немесе, егер орынды болса, мүше болып табылмайтын елдерден) аграрлық практикалық сабақтарды ұсыну үшін халықаралық сарапшылар шақырылатын болады.
3-іс-шара: Ауыл шаруашылығы саясаты және нарықты модельдеу
20. Ауыл шаруашылығы саясаты ЭЫДҰ-ның көптеген елдерінде реформаларды бастан өткізді, олардың әрқайсысы әртүрлі мақсаттарға қол жеткізу үшін қолдаудың басқа түрлерімен, нарықтық бағаларды қолдауға тарихи негізделген саясатты өзгерту үшін басқа жолды таңдады. Тиімді нәтижелерді қамтамасыз ететін реформаға кілт нарықтық бағаларды қолдауды (бұдан әрі – НБҚ) төмендетуге шоғырлану болып табылады. НБҚ ауыл шаруашылығы саясатын мониторингтеу және бағалау бойынша жыл сайынғы баяндамада ЭЫДҰ-мен қамтылған 52 елдегі фермерлік шаруашылықтарды барлық қолдаудың шамамен 60 %-ын құрайды (ЭЫДҰ, 2017 ж.).
21. 1986 жылдан бастап ЭЫДҰ өндірушілер мен тұтынушыларды (PCEs және CSEs) бағаларын пайдалана отырып, ауыл шаруашылығын қолдауды бағалайды және жіктейді. Қазақстан 2013 жылы PSE дерекқорға қосылған және өз ауыл шаруашылығы саясатын ЭЫДҰ-ның Ауыл шаруашылығы жөніндегі комитетінің жыл сайынғы мониторингтеуіне және бағалауына жатады. PSE ЭЫДҰ елдерінде ауыл шаруашылығы саясатының реформаларын бағалауға арналған құрал ретінде кең қолданылады. Әртүрлі елдердегі ауыл шаруашылығы саясаты портфелінде өзгерістерді мониторингтеу және бағалау үшін негіз ретінде пайдалы бола отырып, саясатты бағалау моделі
(бұдан әрі – СБМ) өндіріс, сауда, кірістер мен әл-ауқат сияқты нақты экономикалық нәтижелерге саясат өзгерістерінің әсерін өлшей алмайды (Martini, 2011 ж.).
22. ЭЫДҰ СБМ дерекқорда ақпаратты нақты экономикалық нәтижелермен байланыстыру үшін СБМ-ны әзірледі. Модель СБМ дерекқордағы ақпаратты базалық экономикалық құрылыммен және ЭЫДҰ жеті елінің (екі ЕС15 және ЕС12 өндірістік аймақтармен бірыңғай өңір ретінде Еуропалық Одақты қоса) жинақтап ұсынуын қамтамасыз етуге арналған деректермен толықтыруға бағытталған. СБМ саясат өзгерістерінің нарықтық және әлеуметтік салдарларына статистикалық, ішінара, тепе-тең көзқарасты қамтамасыз етеді.
Ұсынылатын іс-шаралар
23. ЭЫДҰ-ның 2017 – 2018 жылдарға арналған жұмыс және бюджет бағдарламасы Хатшылыққа елдің СБМ-мен қамтылуын кеңейту мүмкіндігін зерттеуді тапсырады. Ол да СБМ-ға деректерді ұсынатын елдерге саясатты модельдеу үшін дерекқорды қолдануға мүмкіндік береді. Ауыл шаруашылығы және нарықтар саласындағы саясат жөніндегі жұмыс тобының 2017 жылғы мамырдағы кеңесінде Қазақстан осы модельдеу процесіне қатысуға қызығушылық білдірді. СБМ-ны кеңейтумен қатар Қазақстанмен ауыл шаруашылығы саясаты және нарықты талдау саласындағы қарқынды техникалық ынтымақтастық Ауыл шаруашылығы жөніндегі комитет шеңберінде қызметтің екі негізгі түріне қатысты ұзақ мерзімді пайда береді ("Ауыл шаруашылығының даму перспективалары" ЭЫДҰ-ФАО-ны бағалау және ауыл шаруашылығы саясаты мониторингі және бағалау).

24. Целью этой деятельности является дальнейшее развитие технического сотрудничества с Казахстаном в области мониторинга и оценки сельскохозяйственной политики. Также перспективы развития ОЭСР-ФАО в области сельского хозяйства с учетом стратегических приоритетов, разработанных в рамках Стратегического плана для Министерства сельского хозяйства на 2017 - 2021 годы, ОЭСР начнутся с приглашения Казахстана принять участие в сельскохозяйственной политике и моделировании рынка. Предусматривается организовать региональное мероприятие для обмена информацией ОЭСР по продовольствию и сельскому хозяйству и составления краткого политического доклада, который будет информативным для стран региона, а также стран-членов ОЭСР.
1.1. Расширение МОП в Казахстане: ОЭСР начнет с подготовки запроса данных, который необходим для создания базы данных МОП в Казахстане. ОЭСР проведет обзор параметров модели в Казахстане для проверки результатов предварительных моделей и проведет предварительный обзор с использованием МОП.
1.2. Подготовка краткого аналитического отчета или отчета о деятельности: ОЭСР может провести техническую встречу в Астане, включая организацию рабочего совещания для обсуждения правдоподобных сценариев и подтверждения предварительных результатов. Далее ОЭСР подготовит короткий аналитический отчет или доклад о деятельности, который может быть представлен Рабочей группе по политике в области сельского хозяйства и рынков. В аналитическом отчете или докладе о деятельности будет обобщен сценарий, выполняемый в рамках МОП, который может включать в себя следующие три сценария:
1) оценка последствий охраны границ в рамках Таможенного союза, Евразийского экономического союза и его сценариев реформ;
2) оценка текущей системы прямых платежей (кредитные концессии, инвестиционные гранты, субсидии на тонну молока и платежи за площадь) и ее сценарии реформ;
3) сценарии 1 и 2, возможно, включающие в себя модельную оценку регионального распределения политических последствий.
1.3. Семинар по региональной политике: ОЭСР организует в Астане 1-2-дневное региональное мероприятие по сельскохозяйственной политике и моделированию рынка (включая модели PSE, PEM, Aglink-Cosimo и инновационный обзор).
4. Сроки и бюджет
25. Проект будет реализован в течение 24 месяцев. Ниже приводится ориентировочная временная шкала для предоставления отдельных результатов проекта:
Примерный план мероприятий
2018
2019
Мероприятие
Мероприятие 1: Поддержка развития сельскохозяйственных кооперативов
1.1. Анализ текущей ситуации (сбор данных, оценка, обзор международного опыта)

24. Осы қызметтің мақсаты ауыл шаруашылығы саясатын мониторингтеу және бағалау саласында Қазақстанмен техникалық ынтымақтастықты одан әрі дамыту болып табылады. Сонымен қатар, 2017 – 2021 жылдарға арналған Ауыл шаруашылығы министрлігінің стратегиялық жоспары шеңберінде әзірленген стратегиялық басымдықтарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы саласындағы ЭЫДҰ-ФАО даму перспективалары ЭЫДҰ Қазақстанды ауыл шаруашылығы саясаты мен нарықты модельдеу модельдерінде қатысуға шақырудан басталады. Азық-түлік және ауыл шаруашылығы бойынша
ЭЫДҰ-ның ақпаратымен алмасу үшін өңірлік іс-шара ұйымдастыру және өңір елдері, сондай-ақ ЭЫДҰ-ға мүше елдер үшін ақпаратқа толы болатын қысқаша саяси баяндама жасау көзделеді.
1.1. Қазақстанда СБМ-ны кеңейту: ЭЫДҰ Қазақстанда СБМ дерекқор құру үшін қажет деректерді сұрауды дайындаудан бастайды. ЭЫДҰ алдын ала модельдердің нәтижелерін тексеру үшін Қазақстанда модельдің параметрлеріне шолу жүргізеді және СБМ-ны пайдалана отырып, алдын ала шолу жүргізеді.
1.2. Қысқаша талдамалық есеп немесе қызмет туралы есеп дайындау: ЭЫДҰ шындыққа жанасатын сценарийлерді талқылау және алдын ала нәтижелерді растау үшін жұмыс кеңесін ұйымдастыруды қоса алғанда, Астанада техникалық кездесу өткізе алады. Содан кейін ЭЫДҰ Ауыл шаруашылығы және нарықтар саласындағы жұмыс тобына ұсынылуы мүмкін қысқаша талдамалық есеп және қызмет туралы баяндама дайындайды. Талдамалық есепте немесе қызмет туралы баяндамада СБМ шеңберінде орындалатын сценарий жалпыланатын болады, ол үш мынадай сценарийді қамтуы мүмкін:
1) Кеден одағы, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде шекараларды күзету салдарларын және оның реформаларының сценарийлерін бағалау;
2) тікелей төлемдердің ағымдағы жүйесін (кредиттік концессиялар, инвестициялық гранттар, бір тонна сүтке субсидиялар және алаң үшін төлемдер) және оның реформаларының сценарийлерін бағалау;
3) 1 және 2-сценарийлер саяси салдарларды өңірлік бөлуді модельдік бағалауды қамтуы мүмкін.
1.3. Өңірлік саясат жөніндегі семинар: ЭЫДҰ Астанада ауыл шаруашылығы саясаты және нарықты модельдеу бойынша 1-2 күндік өңірлік іс-шара ұйымдастырады (PSE, PEM, Aglink-Cosimo модельдері мен инновациялық шолуды қоса алғанда).
4. Мерзімдері және бюджет
25. Жоба 24 ай ішінде жүзеге асырылатын болады. Төменде жобаның жекелеген нәтижелерін ұсыну үшін болжамды уақыттық шәкіл келтірілген:
Іс-шаралардың үлгі жоспары
2018
2019
Іс-шара
1-іс-шара: Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің дамуын қолдау
1.1. Ағымдағы ахуалды талдау (деректерді жинақтау, бағалау, халықаралық тәжірибеге шолу жасау)

1.2. Разработка экспериментальных моделей кооперативов для целевых групп товаров
1.3. Увеличение потенциала на эффективных структурах управления и механизмах управления сельскохозяйственными кооперативами
1.4. Подготовка контрольной оценки
Eurasia Week 2018
1.5. Семинары по увеличению потенциала
1.6. Предоставление заключительного отчета в повествовательной форме и заключительного отчета о расходах
Мероприятие 2: Анализ состояния интеграции в ГЦСС агропродовольственной продукции
1.1. Расчет показателей для измерения участия в ГЦСС агропродовольственной продукции
1.2. Моделирование воздействия внутренней политики на участие в ГЦСС агропродовольственной продукции
1.3. Подготовка краткой аналитической информации
1.4. Семинары по увеличению потенциала

1.2. Тауарлардың мақсатты топтары үшін эксперименттік кооперативтер модельдерін әзірлеу
1.3. Тиімді басқару құрылымдары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерін басқару тетіктерінде әлеуетті ұлғайту
1.4. Бақылау бағасын дайындау
EurasiaWeek 2018
1.5. Әлеуетті ұлғайту бойынша семинарлар
1.6. Баяндау нысанында қорытынды есепті және шығыстар туралы қорытынды есепті ұсыну
2-іс-шара: Азық-түлік өнімін ҚҚЖТ-ға интеграциялаудың жай-күйін талдау
1.1. Азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуды өлшеу үшін көрсеткіштерді есептеу
1.2. Ішкі саясаттың азық-түлік өнімінің ҚҚЖТ-ға қатысуға әсерін модельдеу
1.3. Қысқаша талдамалық ақпаратты дайындау
1.4. Әлеуетті ұлғайту бойынша семинарлар

1.5. Предоставление заключительного отчета в повествовательной форме и заключительного отчета о расходах
Мероприятие 3: Сельскохозяйственная политика и моделирование рынка
1.1. Расширение модели оценки политики (МОП) в Казахстане
1.2. Подготовка краткого аналитического отчета или доклада о деятельности
1.3. Семинар региональной политики
1.4. Предоставление заключительного отчета в повествовательной форме и заключительного отчета о расходах
26. Примерный бюджет
Ожидаемые расходы
EUR
Стоимость персонала

1.5. Баяндау нысанында қорытынды есепті және шығыстар туралы қорытынды есепті ұсыну
3-іс-шара: Ауыл шаруашылығы саясаты және нарықты модельдеу
1.1. Қазақстандағы саясатты бағалау моделін (СБМ) кеңейту
1.2. Қысқаша талдамалық есепті немесе қызмет туралы баяндаманы дайындау
1.3. Өңірлік саясат семинары
Баяндау нысанында қорытынды есепті және шығыстар туралы қорытынды есепті ұсыну
26. Болжамды бюджет
Күтілетін шығыстар
EUR
Персонал құны