О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2018 года № 25
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции"
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции" (далее - Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от "" 2018 года №
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции"
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Срок исполнения
1 2 3 4 5

"Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 қаңтардағы № 25 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б.Сағынтаев
Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын
іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталык және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы қаңтардағы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Мемлекет басшысының 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі
ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Р/с
Іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5

1. Индустриализация должна стать флагманом внедрения новых технологий
1.
Совершенствование и разработка новых инструментов, направленных на модернизацию и цифровизацию отечественных предприятий с ориентацией на экспорт продукции и трансферт технологий
Приказы государственных
органов
МИР, МИК, МСХ, МЭ, МНЭ, МФ, МОАП, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "ПУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
2.
Реализация пилотного проекта по оцифровке ряда промышленных предприятий и дальнейшее широкое распространение полученного опыта
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МИК, МЭ, МОАП, АО "ФНБ "Самрук- Казына" (по согласованию)
декабрь 2018 - 2022 годов
3.
Разработка Дорожной карты по развитию экосистемы разработчиков цифровых и других инновационных решений в инновационных центрах Назарбаев Университет, Международный финансовый центр "Астана" и Международный технопарк IT-стартапов
совместный приказ МИК, АОО "Назарбаев Университет", АО "Администрация "МФЦА", АО "Холдинг "Зерде" (Международный технопарк IТ-стартапов)
МИК, МИР, МОН, МНЭ, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию), АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), Международный технопарк IТ-стартапов (по согласованию)
апрель 2018 года
4.
Проведение анализа деятельности автономного кластерного фонда "Парк инновационных технологий"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МЭ, МФ, акимат города Алматы, АКФ "ПИТ" (по согласованию)
май 2018 года
5.
Принятие нормативных правовых актов, направленных на реорганизацию деятельности инновационного кластера "Парк инновационных технологий"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МИК, МНЭ, МЮ, МЭ, МФ, АКФ "ПИТ" (по согласованию)
октябрь 2018 года
6.
Внесение изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих стимулирование:
спроса на новые технологии со стороны реального сектора, включая вопросы их трансферта;
частного рынка венчурного финансирования
проект Закона Республики Казахстан
МИК, МНЭ, МИР, МФ, МСХ, МЭ, МОАП, НБ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "Национальное агентство по технологическому развитию" (по согласованию), Ассоциация финансистов Казахстана (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию)
сентябрь 2018 года
7.
Разработка и реализация дорожных карт по управлению перетоками трудовых ресурсов (трудоустройство, переобучение высвобождаемой рабочей силы при модернизации, цифровизации производства) и их мониторинг
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МИК, МИР, МНЭ, МЭ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы

1. Индустрияландыру - жаңа технологияларды енгізудің көшбасшысы
1.
Өнім экспорты мен технологиялар трансфертіне бағдарлана отырып, отандық кәсіпорындарды жаңғыртуға және цифрландыруға бағытталған жаңа құралдарды жетілдіру және әзірлеу
мемлекеттік
органдардың
бұйрығы
ИДМ, АКМ, АШМ, ЭМ, ¥ЭМ, Қаржымині, ҚАӨМ, "Самұрық- Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
2.
Бірқатар өндірістік кәсіпорындарды цифрландыру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және алынған тәжірибені одан әрі кеңінен тарату
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, АКМ, ЭМ, ҚАӨМ, "Самұрық-Қазына" ¥ӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2018-2022
жылдардағы
желтоқсан
3.
Назарбаев Университеті, Астана халықаралық қаржы орталығы және ІТ-стартаптардың халықаралық технопаркі инновациялық орталықтарында цифрлық және басқа да инновациялық шешімдерді әзірлеушілердің экожүйесін дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
АКМ, "Назарбаев Университеті" ДБҰ, "АХҚО" әкімшілігі" АҚ, "Зерде" холдингі" АҚ (Халықаралық ІТ-стартаптар технопаркі)
АКМ, ИДМ, БҒМ, ҰЭМ, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Халықаралық ІТ-стартаптар технопаркі (келісім бойынша)
4.
"Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорының қызметіне талдау жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, ЭМ, Қаржымині, Алматы қаласының әкімдігі, "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы мамыр
5.
"Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластерінің қызметін қайта ұйымдастыруға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, АКМ, ҰЭМ, Әділетмині, ЭМ, Қаржымині, "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы қазан
6.
Заңнамаға мынадай: жаңа технологиялардың трансферт мәселелерін қоса алғанда, нақты сектордың оларға сұранысын;
венчурлық қаржыландырудың жеке нарығын ынталандыруды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
АКМ, ҰЭМ, ИДМ, Қаржымині, АШМ, ЭМ, ҚАӨМ, ҰБ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" АҚ бойынша), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша) (келісім бойынша), Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек
7.
Еңбек ресурстарының ағынын (өндірісті жаңғырту, цифрландыру кезінде босайтын Жұмыс күшін жұмысқа орналастыру, қайта оқыту) басқару жөніндегі жол картасын әзірлеу мен іске асыру және оның мониторингі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, АКМ, ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері

ежеквартально 2018-2019 годы
8.
Разработка Концепции третьей пятилетки индустриализации, направленной на становление промышленности "цифровой эпохи" (акцент на инновации, трансферт технологий, содействие цифровизации обрабатывающей промышленности)
Разработка Государственной программы индустриально-инновационного развития на 2020 - 2024 годы
Постановления Правительства Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МЭ, МСХ, МОАП, МИК, МОН, МТСЗН, МФ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию), АКФ "ПИТ" (по согласованию), АО "ФНБ" Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию), АО "Казахстанский институт развития индустрии" (по согласованию)
декабрь 2018 года
декабрь 2019 года
9.
Приведение в соответствие с мировой практикой деятельности и организационно-правовой формы экспертной организации в сфере интеллектуальной собственности
Постановление Правительства Республики Казахстан
МЮ, МНЭ, МФ, МИР, МОН, МИК
август 2018 года
2. Дальнейшее развитие ресурсного потенциала
10.
Внедрение комплексных информационно-технологических подходов при управлении природными ресурсами
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МЭ, МИК
июнь 2018 года
11.
Внесение изменений и дополнений в нормативные правовые акты, предусматривающих совершенствование требований к:
энергоэффективности и энергосбережению предприятий;
экологичности и эффективности работы самих производителей энергии
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МЭ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2018 года
12.
Проработка мер по стимулированию бизнеса в части инвестирования в "зеленые" технологии
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЭ, МИР, МНЭ, АО "ФНБ" Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
август 2018 года
13.
Разработка и принятие комплекса мер по современной утилизации и переработке твердо-бытовых отходов с широким вовлечением субъектов малого и среднего бизнеса
информация в МЭ, постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы
акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2018 года
14.
Разработка новой редакции проекта Экологического кодекса Республики Казахстан
проект Кодекса Республики Казахстан
МЭ, МИР, МФ, МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2019 года

2018-2019 жылдары тоқсан сайын
8.
"Цифрлық дәуір" өнеркәсібін (инновацияларға, технологиялар трансфертіне баса назар аудару, өңдеуші өнеркәсіпті цифрландыруға жәрдемдесу) қалыптастыруға бағытталған индустрияландырудың үшінші бесжылдығы тұжырымдамасын әзірлеу
Индустриялық-инновациялық дамудың 2020 - 2024 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулылары
ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, АШМ, ҚАӨМ, АКМ, БҒМ, Еңбекмині, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), "ИТП" ДКҚ (келісім бойынша), "Самұрық- Қазына"ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Зерде" ҰИХ" АҚ (келісім бойынша), "Қазақстандық индустрияны дамыту институты" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
2019 жылғы желтоқсан
9.
Зияткерлік меншік саласында сараптамалық ұйымдардың қызметі мен ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын әлемдік практикаға сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Әділетмині, ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, БҒМ, АКМ
2018 жылғы тамыз
2. Ресурстық әлеуетті одан әрі дамыту
10.
Табиғи ресурстарды басқару кезінде кешенді ақпараттық-технологиялық тәсілдерді енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, ЭМ, АКМ
2018 жылғы маусым
11.
Нормативтік құқықтық актілерге мынадай: кәсіпорындардың энергия тиімділігі мен энергия үнемдеуіне; энергия өндірушілердің өз жұмыстарының экологиялық тазалығы мен тиімділігіне қойылатын талаптарды жетілдіруді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
ИДМ, ЭМ, ¥ЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек
12.
"Жасыл технологияға" инвестициялау бөлігінде бизнесті ынталандыру жөніндегі шараларды пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
ЭМ, ИДМ, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы тамыз
13.
Шағын және орта бизнес субъектілерін кеңінен тарта отырып, тұрмыстық қатты қалдықтарды заман талабына сай кәдеге жарату және өңдеу бойынша шаралар кешенін әзірлеу және қабылдау
ЭМ-ге ақпарат, облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің қаулылары
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек
14.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі жобасының жаңа редакциясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
ЭМ, ИДМ, Қаржымині, Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы желтоқсан

3. "Умные технологии" - шанс для рывка в развитии агропромышленного комплекса
15.
Внесение изменений и дополнений в Государственную программу развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы, предусматривающих:
увеличение в течение 5 лет производительности труда в АПК и экспорта переработанной сельскохозяйственной продукции как минимум в 2,5 раза;
диверсификацию линейки производимой сельскохозяйственной продукции (культур);
развитие аграрной науки, в том числе трансферт новых технологий и их адаптацию к отечественным условиям;
пересмотр роли аграрных университетов в части подготовки востребованных специалистов для АПК и научной деятельности;
развитие переработки сырья и определение стратегических ниш на международных рынках для продвижения бренда натуральных продуктов питания "Сделано в Казахстане"
Постановление Правительства Республики Казахстан
МСХ, МНЭ, МФ, МИР, МОН, некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (по согласованию), "НУХ "КазАгро" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), АО "KazakhExport" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
июль 2018 года
16.
Внесение предложений по дальнейшему развитию сельскохозяйственной кооперации и созданию модельных пилотных сельскохозяйственных кооперативов в каждом регионе с учетом региональной специфики для их тиражирования в регионе
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МСХ, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
март 2018 года
17.
Внесение предложений по обеспечению защиты внутреннего рынка страны от продукции, произведенной с нарушением технических регламентов, путем модернизации системы технического регулирования в соответствии с международными требованиями
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МСХ, МВД, МЭ, МЮ, ГП, НПП "Атамекен" (по согласованшо), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
июнь 2018 года
18.
Внесение предложений по созданию единой системы обеспечения безопасности и прослеживаемости сельскохозяйственной продукции по принципу "от фермы до стола", а также по вертикали ветеринарной службы для обеспечения ветеринарной безопасности
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МСХ, М3, МФ, МНЭ, МЮ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
май 2018 года
19.
Внесение предложений по стимулированию сельскохозяйственных товаропроизводителей по эффективному использованию земель и принятию мер к неэффективным пользователям с привлечением экспертов и общественности
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2018 года
20.
Переориентация неэффективных субсидий на удешевление банковских кредитов для субъектов АПК и расширение доступности банковского кредитования, микрофинансирования и страхования для субъектов АПК
приказ МСХ
МСХ, МНЭ, МФ, НБ, АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2018 года

3. "Ақылды технологиялар" - агроөнеркәсіптік кешенді қарқынды дамыту мүмкіндігі
15.
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 - 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына мыналарды:
5 жыл ішінде АӨК-дегі еңбек өнімділігін және өңделген ауыл шаруашылығы өнімінің экспортын кемінде 2,5 есеге арттыруды; өндірілетін ауыл шаруашылығы өнімі (дақылдары) түрлерін әртараптандыруды;
аграрлық ғылымды дамытуды, оның ішінде жаңа технологиялар трансфертін және оларды отандық жағдайға бейімдеуді;
АӨК және ғылыми қызмет үшін қажетті мамандарды даярлау бөлігінде аграрлық университеттердің рөлін қайта қарауды; "Қазақстанда жасалған" табиғи азық-түлік брендін ілгерілету үшін шикізатты өңдеуді дамыту және халықаралық нарыққа шығарудың стратегиялық тауашасын айқындауды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, БҒМ, "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "KAZAKHINVEST" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Kazakh Export" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы шілде
16.
Ауыл шаруашылығы кооперациясын одан әрі дамыту және оларды өңірде көбейту үшін өңірдің ерекшелігін ескере отырып, әрбір өңірде модельдік пилоттық ауыл шаруашылығы кооперациясын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы наурыз
17.
Халықаралық талаптарға сәйкес техникалық реттеу жүйесін жаңғырту жолымен техникалық регламенттерді бұза отырып өндірілген өнімнен елдің ішкі нарығын қорғауды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне үсыныс
ИДМ, АШМ, ІІМ, ЭМ, Әділетмині, БП, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы маусым
18.
Қауіпсіздікті және "фермадан үстелге" қағидаты бойынша ауыл шаруашылығы өнімдерін қадағалауды қамтамасыз етудің бірыңғай жүйесін құру, сондай-ақ ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ветеринариялық қызмет деңгейі бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
AШM, ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы мамыр
19.
Жерді тиімді пайдалану бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді ынталандыру және сарапшылар мен жұртшылықты тарта отырып, тиімсіз пайдаланушыларға шара қолдану жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
АШМ, ¥ЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы маусым
20.
Тиімсіз субсидияларды АӨК субъектілеріне арналған банк кредиттерін арзандатуға қайта бағдарлау және АӨК субъектілері үшін банктік кредиттеуге, микроқаржыландыруға және сақтандыруға қолжетімділікті кеңейту
АШМ бұйрығы
АШМ, ¥ЭМ, Қаржымині, ҰБ, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде

4. Повышение эффективности транспортно-логистической инфраструктуры
21.
Разработка и принятие Плана мер по поэтапному внедрению Интеллектуальной транспортной системы с применением цифровых технологий
совместный приказ МИР и МИК
МИР, МФ, МИК, МСХ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2018 года
22.
Изучение и обеспечение внедрения современных технологий, таких как "блокчейн" и анализ "больших данных" для мониторинга грузов в онлайн-режиме и упрощения таможенных процедур
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МФ, МИК, МСХ, АО "НК "КТЖ" (по согласованшо), НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
23.
Увеличение финансирования ремонта и реконструкции местной сети автодорог для улучшения внутрирегиональной мобильности, доведение общего объема ежегодно выделяемых средств в среднесрочной перспективе до 150 миллиардов тенге с учетом местных бюджетов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИР, МФ, МНЭ, акиматы областей
декабрь 2018 года
5. Внедрение современных технологий в строительстве и коммунальном сектора
24.
Совершенствование государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, предусматривающих:
применение новых методов строительства, современных материалов, принципиально иных подходов в проектировании зданий и планировании городской застройки;
установление повышенных требований к качеству экологичности и энергоэффективности зданий
приказ МИР
МИР, МЭ, МВД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
25.
Внесение изменений и дополнений в Программу жилищного строительства "Нурлы жер" в части повышения доступности жилья, в том числе по удешевлению строительства и ипотечного кредитования, доведению показателя обеспеченности жильем на одного жителя к 2030 году до 30 квадратных метров
Постановление Правительства Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МФ, МСХ, МЭ, НБ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2019 года
26.
Внесение изменений и дополнений в нормативные правовые акты, предусматривающих оснащение многоквартирных жилых домов системами интеллектуального управления
приказ МИР
МИР, МИК, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2018 года
27.
Принятие Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", предусматривающего стимулирование субъектов естественных монополий к повышению эффективности деятельности и качества предоставляемых регулируемых услуг
Закон Республики Казахстан
МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
28.
Внесение изменений и дополнений в Программу развития регионов до 2020 года, предусматривающих ежегодное выделение не
Постановление Правительства Республики
МНЭ, МИР, МСХ, акиматы областей, городов Астаны и
сентябрь 2018 года
менее 100 миллиардов тенге из всех источников для обеспечения сельских населенных пунктов качественной питьевой водой
Казахстан
Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)

4. Көлік-логистика инфрақұрылымының тиімділігін арттыру
21.
Цифрлық технологияларды қолдана отырып, Интеллектуалды көлік жүйесін кезең-кезеңімен енгізу бойынша шаралар жоспарын әзірлеу және қабылдау
ИДМ мен АКМ бірлескен бұйрығы
ИДМ, Қаржымині, АКМ, АШМ, "ҚТЖ" ¥К" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
22.
"Блокчейн" сияқты заманауи технологияларды зерделеу және енгізуді қамтамасыз ету және жүк қозғалысын онлайн режімде мониторингілеу және кедендік рәсімдерді оңайлату үшін "ауқымды деректерді" талдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, Қаржымині, АКМ, АШМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
23.
Ішкі өңірлік мобильділікті жақсарту үшін автожолдардың жергілікті желісін жөндеу мен реконструкциялауды қаржыландыруды ұлғайту, жергілікті бюджеттерді ескере отырып жыл сайын бөлінетін қаражаттың жалпы көлемін орта мерзімді перспективада 150 миллиард теңгеге дейін жеткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылгы желтоқсан
5. Құрылысқа және коммуналдық секторға заманауи технологияларды енгізу
24.
Мыналарды: құрылыс салудың жаңа әдістерін, заманауи материалдарды, сондай-ақ ғимараттарды жобалауда және қала құрылысын жоспарлауда мүлде басқа тәсілдерді қолдануды;
ғимараттардың сапасына, экологиялық тазалығына және энергиялық тиімділігіне жоғары талап қоюды көздейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді жетілдіру
ИДМ бұйрығы
ИДМ, ЭМ, ІІМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
25.
"Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасына тұрғын үйдің қолжетімділігін арттыру, оның ішінде құрылыс пен ипотекалық кредиттеуді арзандату, тұрғын үймен қамту көрсеткішін 2030 жылға қарай бір тұрғынға шаққанда 30 шаршы метрге дейін жеткізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИДМ,ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ҰБ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы маусым
26.
Нормативтік құқықтық актілерге көппәтерлі тұрғын үйлерді интеллектуалды басқару жүйелерімен жарақтауды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ИДМ бұйрығы
ИДМ, АКМ, Қаржымині, ¥ЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы желтоқсан
27.
Табиғи монополиялар субъектілерін қызмет тиімділігін және реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасын арттыруға ынталандыруды көздейтін "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау
Қазақстан
Республикасының
Заңы
¥ЭМ, "Атамекен" ҰТСП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
28.
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасына ауылдық елді мекендерді сапалы ауызсумен қамтамасыз ету үшін барлық қаражат көздерінен жыл сайын кемінде 100 миллиард теңге бөлуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, ИДМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек

6. "Перезагрузка" финансового сектора
29.
Завершение очистки банковского портфеля от "плохих" кредитов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ, МФ, МНЭ, МЮ
декабрь 2018 - 2022 годов
30.
Внесение предложений по:
экономической ответственности собственников банков;
установлению уголовной ответственности акционеров банков за вывод средств в угоду аффилированных компаний и лиц
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ, МФ, МНЭ, МЮ
апрель 2018 года
31.
Внесение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности граждан Республики Казахстан"
проект Закона Республики Казахстан
МФ, МНЭ, НБ
июнь 2018 года
32.
Завершение работы по вопросу валютных ипотечных займов населения, которые были предоставлены до 1 января 2016 года, путем:
внесения изменений и дополнений в Программу рефинансирования ипотечных займов;
осуществления конвертации валютных займов в соответствии с условиями Программы рефинансирования ипотечных займов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ
июль, декабрь 2018 года
33.
Разработка мер по обеспечению долгосрочным кредитованием бизнеса по ставкам, учитывающим реальную рентабельность в отраслях экономики
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ, МНЭ, МФ
июль 2018 года
34.
Внесение предложений по улучшению инвестиционного климата и развитию фондового рынка
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ, МНЭ, МФ, МИР, АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), АО "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию)
июль 2018 года
35.
Обеспечение подготовки площадки Международного финансового центра "Астана" к проведению IPO акций национальных компаний АО "ФНБ "Самрук- Казына" и других компаний
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), МФ, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
март 2018 года
36.
Обеспечение поэтапного проведения публичного размещения акций национальных компаний АО "ФНБ "Самрук-Казына"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук- Казына" (по согласованию), АО "Администрация МФЦА" (по согласованию), МНЭ, НБ, АО "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию)
декабрь 2018 - 2020 годов
7. Человеческий капитал - основа модернизации
37.
Внесение изменений и дополнений в Государственную программу развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 - 2019 годы, предусматривающих:
развитие педагогических кафедр и факультетов при университетах;
размещение в интернете видеоуроков и видеолекций от лучших преподавателей средних школ, колледжей и вузов;
развитие цифровых образовательных ресурсов, подключение к широкополосному интернету и оснащение видеооборудованием школ;
поддержку отечественных молодых ученых с выделением им квот в рамках научных грантов;
усиление переподготовки преподавателей, привлечение зарубежных менеджеров в вузы;
развитие вузовской науки с приоритетом на исследования в металлургии, нефтегазохимии, АПК, био- и IТ-технологиях
Постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МИР, МСХ, МИК, МТСЗН, МФ, МЮ, МЗ, МКС, МЭ, МО, МОАП, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), НИШ (по согласованию)
июль 2018 года
38.
Внедрение единых стандартов, программ для раннего развития детей, развивающих социальные навыки и навыки самообучения
приказ МОН
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НИШ (по согласованию)
декабрь 2018 года
39.
Усиление качества преподавания математических и естественных наук на всех уровнях образования
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
сентябрь 2019 года
40.
Принятие мер по снижению нагрузки на учеников в среднем образовании
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МФ, МЮ, МТСЗН, М3, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию), НИШ (по согласованию)
август 2018 года
41.
Внедрение подушевого финансирования в городских школах для повышения конкуренции между образовательными учреждениями и привлечения частного капитала
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МФ, МЮ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 - 2020 годов
42.
Создание во всех регионах на базе дворцов школьников сети детских технопарков и бизнес-инкубаторов со всей необходимой инфраструктурой, включая компьютеры, лаборатории, ЗD-принтеры
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МЮ, МИР, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018-2019 годов
43.
Выработка подходов к переводу терминов и понятий и пересмотр ранее переведенных терминов и понятий на предмет их соответствия общепризнанным международным аналогам
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МКС
декабрь 2018 года
44.
Разработка и утверждение графика перехода на латинский алфавит до 2025 года на всех уровнях образования
приказ МОН
МОН, МКС, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
апрель 2018 года
45.
Обновление программ обучения в техническом и профессиональном образовании с привлечением работодателей и учетом международных требований и цифровых навыков
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МИК, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2018 года
46.
Увеличение в высшем образовании числа выпускников, обученных информационным технологиям, работе с искусственным интеллектом и "большими данными"
Постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МИК, МОАП
июнь 2018 - 2020 годов
47.
Обеспечение поэтапного перехода на английский язык прикладных научных исследований
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МИР, МКС, МНЭ, МФ, М3, МСХ, МО, МОАП, МЭ, МВД
ноябрь 2018 года
48.
Реализация вузами совместных проектов с ведущими зарубежными университетами и исследовательскими центрами, крупными предприятиями и транснациональными компаниями
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МИР, МИД, МНЭ, МФ, МЮ, МСХ, МО, МКС, МВД, М3
декабрь 2018-2019 годов
49.
Введение обязательного требования софинансирования для приоритетных прикладных научно-исследовательских работ со стороны частного сектора
Постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МИР, МФ, МНЭ, МЮ, МКС, М3, МСХ, МО, МОАП, МЭ, МВД
ноябрь 2018 года
50.
Внесение изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих закрепление академической свободы вузов с предоставлением им больше прав для создания и оценки образовательных программ, а также рейтинга вузов
Закон Республики Казахстан
МОН, МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
51.

6. Қаржы секторын "қайта жаңғырту"
29.
Банктік портфельдерді "нашар" кредиттерден арылту ісін аяқтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ, Қаржымині, ¥ЭМ, Әділетмині
2018-2022
жылдардағы
желтоқсан
30.
Мыналар:
банк иелерінің экономикалық жауапкершілігі;
банк акционерлерінің еншілес компаниялар мен жеке адамдардың пайдасы үшін қаржы шығарғаны үшін қылмыстық жауапкершілігін белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰБ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині
2018 жылғы сәуір
31.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ
2018 жылғы маусым
32.
Мыналар:
Ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыру бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыру бағдарламасының шарттарына сәйкес валюталық қарыздарды айырбастауды жүзеге асыру арқылы халыққа 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген валюталық ипотекалық қарыздар мәселесі бойынша жұмыстарды аяқтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ
2018 жылғы шілде, желтоқсан
33.
Бизнесті экономика салаларындағы нақты рентабельділікті есепке алатын мөлшерлемелермен ұзақ мерзімді кредиттеуді қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ, ҰЭМ, Қаржымині
2018 жылғы шілде
34.
Инвестициялық ахуалды жақсарту және қор нарығын дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
ұсыныстар
ҰБ, ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Қазақстан қор биржасы" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
35.
Астана халықаралық қаржы орталығының алаңын "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ ұлттық компаниялары мен басқа компаниялар акцияларының ІРО өткізуге даярлауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы наурыз
36.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ ұлтгық компанияларының акцияларын жария орналастыруды кезең-кезеңімен өткізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "АХҚО" әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), ҰЭМ, ҰБ, "Қазақстан қор биржасы" АҚ (келісім бойынша)
2018-2020
жылдардағы
желтоқсан
7. Адами капитал - жаңғыртудың негізі
37.
Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына: университеттер жанындағы педагогикалық кафедралар мен факультеттерді дамытуды; орта мектептердің, колледждер мен жоғары оқу орындарының үздік оқытушыларының бейнесабақтарын жіне бейнедәрістерін интернетте орналыстыруды; цифрлық білім беру ресурстарын дамытуды, кең жолақты интернетке қосуды және мектептерді бейнежабдықтармен жабдықтауды;
отандық жас ғалымдарды, оларға ғылыми гранттар шеңберінде квоталарды бөле отырып қолдауды;
оқытушыларды қайта даярлауды нығайтуды, жоғары оқу орындарына шетелдік менеджерлерді тартуды; металлургияны, мұнай-газ химиясын, АӨК-ні, био- және ІТ-технологияларды зерттеуге басымдық беру арқылы жоғары оқу орнындағы ғылымды дамытуды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан
Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ҰЭМ, ИДМ, АШМ, АКМ, Еңбекмині, Қаржымині, Әділетмині, ДСМ, МСМ, ЭМ, Қорғанысмині, ҚАӨМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), НЗМ (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
38.
Балалардың ерте жастан дамуы үшін олардың әлеуметтік дағдысын және өз бетінше оқу дағдысын дамытатын бағдарламалардың бірыңғай стандарттарын енгізу
БҒМ бұйрығы
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, НЗМ (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
39.
Білім берудің барлық деңгейінде математика 1 және жаратылыстану ғылымдарын оқытудың сапасын арттыру
Қазақстан
Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы қыркүйек
40.
Орта білім беруде оқушыға түсетін жүктемені төмендету бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, Еңбекмині, ДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), НЗМ (келісім бойынша)
2018 жылғы тамыз
41.
Білім беру мекемелерінің арасында бәсекелестікті арттыру және жеке капиталды тарту үшін қала мектептерінде жан басына қатысты қаржыландыруды енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2020
жылдардағы
желтоқсан
42.
Барлық өңірлерде оқушылар сарайының базасында компьютерлерді, зертханаларды және ЗД-принтерлерді қоса алғанда, барлық қажетті инфрақұрылымы бар балалар технопарктері мен бизнес-инкубаторлар желісін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ҰЭМ, Әділетмині, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
43.
Терминдер мен ұғымдарды аудару тәсілдерін әзірлеу және бұрын аударылған терминдер мен ұғымдарды жалпыға бірдей танылған халықаралық аналогтарға сәйкестендіру тұрғысынан қайта қарау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, МСМ
2018 жылғы желтоқсан
44.
Білім берудің барлық деңгейінде 2025 жылға дейін латын әліпбиіне көшудің кестесін әзірлеу және бекіту
БҒМ бұйрығы
БҒМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы сәуір
45.
Жұмыс берушілерді тарту арқылы және халықаралық талаптар мен цифрлық дағдыларды ескере отырып, техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын жаңарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, АКМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек
46.
Жоғары білім беру ісінде ақпараттық технологиялар бойынша білім алған, жасанды интеллектпен және "ауқымды деректермен" жұмыс істеуді меңгерген түлектер санын көбейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, АКМ, ҚАӨМ
2018-2020
жылдардағы
маусым
47.
Қолданбалы ғылыми-зерттеулерді ағылшын тіліне біртіндеп көшіруді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ИДМ, МСМ, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, АШМ, Қорғанысмині, ҚАӨМ, ЭМ, ІІМ
2018 жылғы қараша
48.
Жоғары оқу орындарының шетелдердің жетекші университеттерімен және зерттеу орталықтарымен, ірі кәсіпорындармен және трансұлттық компаниялармен бірлескен жобаларды іске асыруы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ИДМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, АШМ, Қорғанысмині, МСМ, ІІМ, ДСМ
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
49.
Басым қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары үшін жеке сектор тарапынан міндетті қоса қаржыландыру талабын енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ИДМ, Қаржымині, ¥ЭМ, Әділетмині, МСМ, ДСМ, АШМ, Қорғанысмині, ҚАӨМ, ЭМ, ІІМ
2018 жылғы қараша
50.
Заңнамаға жоғары оқу орындарына білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ жоғары оқу орындарының рейтингін жасауға және бағалауға көбірек құқық беріп, олардың академиялық еркіндігін бекітуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан
Республикасының
Заңы
БҒМ, Әділетмині, ¥ЭМ, "Атамекен" ¥КП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
51.

Увеличение с 1 января 2018 года должностного оклада учителей, переходящих на преподавание по обновленному содержанию, на 30 %
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МФ, МТСЗН
апрель 2018 года
52.
Внедрение новой сетки доплат за категории педагогического мастерства для учителей, учитывающей уровень и рост квалификации на основании национального квалификационного теста с увеличением разрывов между категориями, которая позволит повысить уровень заработной платы учителей до 50 %
Постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МФ, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
ноябрь 2018 года
53.
Разработка и принятие Плана мер по управлению общественным здоровьем
приказ М3
М3, заинтересованные государственные органы
май 2018 года
54.
Разработка и принятие Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями, в том числе с предусмотрением мероприятия по созданию научного онкологического центра в городе Астане
Постановление Правительства Республики Казахстан
М3, МФ, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
июнь 2018 года
55.
Совершенствование перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан
М3, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
май 2018 года
56.
Разработка перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан
М3, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
май 2019 года
57.
Интеграция информационных систем, использование мобильных цифровых приложений, внедрение электронных паспортов здоровья, переход на "безбумажные" больницы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
М3, МИК, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
январь, июль 2018 -2020 годов
58.
Внедрение инновационных технологий в медицине (искусственный интеллект, персонализированная медицина на основе генетического анализа)
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
М3, МИК
январь, июль 2018-2020 годов
59.
Создание университетских клиник при медицинских вузах, в том числе с применением механизмов ГЧП
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
М3, МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2018-2019 годов
60.
Разработка новой редакции проекта Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
проект Кодекса Республики Казахстан
М3, МЮ, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2019 года
61.
Разработка современных профессиональных стандартов по всем основным приоритетным профессиям, с четким закреплением требуемых для работников знаний, навыков и компетенций
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МОН, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018-2019 годов
62.
Разработка новых и/или обновление действующих образовательных программ исходя из требований профессиональных стандартов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МИК, МТСЗН, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018-2019 годов
63.
Реализация Плана организационных мероприятий (Дорожная карта) на 2018 - 2019 годы по формализации и вовлечению неформально занятого населения в экономику страны, и, соответственно, в систему обязательного социального медицинского страхования
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МНЭ, МФ, МСХ, МОН, МЮ, МВД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ежеквартально 2018-2019 годы
64.

Білім берудің жаңартылған мазмұнына көшкен мұғалімдердің лауазымдық жалақысын 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 30%-ға көбейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, Қаржымині, Еңбекмині
2018 жылғы сәуір
52.
Санахтар арасындағы алшақтықты арттырып, ұлттық біліктілік тест негізінде біліктілік деңгейін және оның өсуін ескеретін, мұғалімдер үшін жалақы деңгейін 50%-ға дейін арттыруға мүмкіндік беретін педагогтік шеберлік санаты үшін қосымша ақының жаңа кестесін енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, Қаржымині, Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы қараша
53.
Қоғамдық денсаулықты басқару жөніндегі шаралар жоспарын әзірлеу және қабылдау
ДСМ бұйрығы
ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы мамыр
54.
Астана қаласында ғылыми онкологиялық орталық құру жөніндегі іс-шараларды көздей отырып, Онкологиялық аурулармен күрес жөніндегі кешенді жоспар әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ДСМ, Қаржымині, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы маусым
55.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы мамыр
56.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қөмек тізбесін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы мамыр
57.
Ақпараттық жүйелерді интеграциялау, мобильдік цифрлық қосымшаларды қолдану, электрондық денсаулық паспортын енгізу, "қағаз қолданбайтын ауруханаға" көшу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, АКМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018-2020 жылдардағы қаңтар, шілде
58.
Медицинада инновациялық технологияларды енгізу (жасанды интеллект, генетикалық талдау негізінде медицинаны дербестендіру)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, АКМ
2018-2020 жылдардағы қаңтар, шілде
59.
Медициналық жоғары оқу орындарының жанынан, оның ішінде МЖӘ тетіктерін қолдана отырып университет клиникаларын ашу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
ДСМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
60.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің жаңа редакциясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
ДСМ, Әділетмині, Қаржымині, ¥ЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы маусым
61.
Жұмысшыларға қажетті білімді, дағдыларды және құзыретті нақты бекіту арқылы барлық негізгі басым мамандықтар бойынша заманауи кәсіби стандарттарды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
62.
Кәсіби стандарттардың талаптарына негізделе отырып, білім берудің жаңа бағдарламаларын әзірлеу және/немесе қолданыстағыларын жаңарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, АКМ, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
63.
Бейресми өз-өзін жұмыспен қамтыған халықты ресмилендіру және оларды ел экономикасына және тиісінше міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне тарту бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған ұйымдастырушылық іс- шаралар жоспарын (Жол картасын) іске асыру
Қазақстан
Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, БҒМ, Әділетмині, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ¥КП (келісім бойынша)
2018-2019 жылдары тоқсан сайын
64.

Реализация и мониторинг новых инструментов Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы, предусматривающих расширение охвата самозанятых и безработных граждан
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МТСЗН, МСХ, МОН, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь, июль 2018-2019 годов
65.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам легализации деятельности неформально занятых", предусматривающего формализацию деятельности неформально занятого населения, обеспечение перевода трудовых книжек и трудовых договоров в электронный формат
проект Закона Республики Казахстан
МТСЗН, МНЭ, МСХ, МОН, МЮ, МИК, МВД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
66.
Принятие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и миграции населения", предусматривающего запуск электронной биржи труда в республике
Закон Республики Казахстан
МТСЗН, МИК, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
март 2018 года
67.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в новой редакции, предусматривающего совершенствование параметров выплат из системы социального страхования и усиление их взаимосвязи с трудовым стажем
проект Закона Республики Казахстан
МТСЗН, МНЭ, МФ, НБ
декабрь 2018 года
68.
Принятие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", предусматривающего также введение государственного пособия для родителей, осуществляющих уход за совершеннолетними инвалидами I группы с детства
Закон Республики Казахстан
МТСЗН, МФ, МЮ
апрель-май 2018 года
8. Эффективное государственное управление
69.
Принятие Закона, направленного на дальнейшее дерегулирование бизнеса
Закон Республики Казахстан
МНЭ
апрель 2018 года
70.
Обеспечение цифровизации процессов получения бизнесом государственной поддержки с ее оказанием по принципу "одного окна"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИК, АДГСПК, МСХ, МИР, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018-2019 годов
71.
Улучшение бизнес-климата, особенно на региональном уровне, и подготовка нового пакета системных мер по поддержке бизнеса, выводу его из тени
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, АДГСПК, все центральные государственные органы, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2018 года
72.
Расширение перечня объектов приватизации, в том числе за счет сокращения числа подведомственных организаций государственных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ, заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук- Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию)
август 2018 года
73.
Ускорение реализации плана приватизации, за исключением активов, выводимых на IPO
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МФ, МНЭ, заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук- Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию)
декабрь 2018 года
74.
Ревизия и определение перечня подведомственных организаций государственных органов, подлежащих приватизации, а также их консолидация в целях снижения административных расходов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
август 2018 года
75.
Реализация пилотного проекта в центральных и местных государственных органах по внедрению новой системы оплаты труда государственных служащих на основе факторно-балльной шкалы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АДГСПК, МНЭ, МФ, МЮ, акиматы города Астаны и Мангистауской области
ноябрь 2018 года
76.
Принятие комплекса мер по развитию въездного и внутреннего туризма, предусматривающих упрощение визовых процедур, цифровизацию контроля "въезда-выезда", развитие инфраструктуры и снятие барьеров в отрасли туризма
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МКС, МНЭ, МФ, МСХ, МИК, МЮ, МЗ, МИД, МВД, МИР, МОН, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), КНБ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2018 года
77.
Подготовка законодательной базы для передачи корпоративного подоходного налога от малого и среднего бизнеса в местные бюджеты с рассмотрением вопросов межбюджетных отношений, распределения функций, полномочий между уровнями государственного управления и численности
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2018 -2019 годов
78.

Өз-өзін жұмыспен қамтыған және жұмыссыз азаматтарды қамтуды кеңейтуді көздейтін Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 - 2021 жылдарға арналған бағдарламасының жаңа құралдарын іске асыру және мониторингілеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Еңбекмині, АШМ, БҒМ, ҰЭМ, облыстардың Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2019 жылдардағы қаңтар, шілде
65.
Бейресми жұмыспен қамтылған халықтың қызметін ресмилендіруді, еңбек кітапшалары мен еңбек шарттарын электронды нысанға ауыстыруды көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бейресми жұмыспен қамтылған адамдардың қызметін ресмилендіру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Еңбекмині, ҰЭМ, АШМ, БҒМ, Әділетмині, АКМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
66.
Республикада электрондық еңбек биржасын іске қосуды көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Еңбекмині, АКМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы наурыз
67.
Әлеуметтік сақтандыру жүйесінен төленетін төлемдер параметрлерін жетілдіруді және олардың еңбек өтілімен өзара байланысын күшейтуді көздейтін "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын жаңа редакцияда әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Ецбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ
2018 жылғы желтоқсан
68.
Кәмелеттік жастағы бала кезінен I топтағы мүгедектерге күтім жасайтын ата-аналар үшін мемлекеттік жәрдемақы енгізуді көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Еңбекмині, Қаржымині, Әділетмині
2018 жылғы сәуір-мамыр
8. Тиімді мемлекеттік басқару
69.
Бизнесті реттеуге қатысуды одан әрі азайтуға бағытталған Заң қабылдау
Қазақстан
Республикасының
Заңы
ҰЭМ
2018 жылғы сәуір
70.
Бизнестің "жалғыз терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қолдауды алу процесін цифрландыруды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, АКМ, МҚІСҚА, АШТМ, ИДМ, "Бәйтерек" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
71.
Бизнес-климатты, әсіресе, өңірлік деңгейде жақсартуға және бизнесті қолдауға, оны көлеңкеден шығаруға бағытталған жүйелі шаралардың жаңа пакетін дайындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, МҚІСҚА, барлық орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
72.
Жекешелендіру объектілерінің тізбесін, оның ішінде мемлекеттік органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының санын қысқарту есебінен кеңейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойьшша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы тамыз
73.
IPO-ға шығарылатын активтерді қоспағанда, жекешелендіру жоспарын іске асыруды жеделдету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық- Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ¥БХ" АҚ (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
74.
Жекешелендіруге жататын мемлекеттік органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының тізбесін тексеру және айқындау, сондай-ақ әкімшілік шығыстарды азайту мақсатында оларды шоғырландыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы тамыз
75.
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдарда факторлық-балдық шәкіл негізінде мемлекеттік қызметшілерге еңбекақы төлеудің жаңа жүйесін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру
Қазақстан
Республикасы
Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МКДСҚА, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, Астана қаласы мен Маңғыстау облысының әкімдіктері
2018 жылғы қараша
76.
Визалық рәсімдерді жеңілдетуді, "кіру-шығу" бақылауын цифрландыруды, инфрақұрылымды дамыту мен туризм саласындағы кедергілерді жоюды көздейтін сыртган келу туризмі мен ішкі туризмді дамыту бойынша шаралар кешенін қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МСМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, АКМ, Әділетмині, ДСМ, СІМ, ИМ, ИДМ, БҒМ, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша), "Кагакһ Tourism" ҰК" АҚ (келісім бойынша), ҰҚК облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
77.
Бюджетаралық қатынастар, мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктерді, функцияларды бөлу және саны мәселелерін қарастыра отырып, шағын және орта бизнестен корпоративтік табыс салығын жергілікті бюджеттерге беру үшін заңнамалық базаны дайындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018-2019
жылдардағы
желтоқсан
78.

Внесение изменений и дополнений в Стратегию национальной безопасности Республики Казахстан на 2017 - 2020 годы в части:
применения государственными органами современных цифровых технологий для учета замечаний и предложений граждан в режиме реального времени и оперативного реагирования;
обеспечения надежной защиты информационных систем, устройств и доступа к управлению производственными и инфраструктурными объектами, включая развитие "электронной границы" государства и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры Республики Казахстан
проект Указа Президента Республики Казахстан
МОАП, МИК, КНБ, все центральные государственные органы, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2018 года
9. Борьба с коррупцией и верховенство закона
79.
Внесение предложений по:
совершенствованию форм и методов предупреждения коррупционных правонарушений, усилению превентивной составляющей в противодействии коррупции;
внедрению в общественное сознание нулевой терпимости к коррупционным правонарушениям и взаимодействию в этой работе с институтами гражданского общества
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
АДГСПК, ГП, ВС, МЮ, МВД, заинтересованные государственные органы
март 2018 года
80.
Обеспечение поэтапной цифровизации уголовного и административно-деликтного процессов, в том числе в вопросах рассмотрения обращения граждан
совместный приказ
ГП, ВС, АДГСПК, МВД, КНБ, МЮ, заинтересованные государственные органы
март 2018 года
81.
Принятие законов Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатской деятельности и юридической помощи"
законы Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы
июнь 2018 года
82.
Формирование следственных судов с определением их правового статуса и подсудности
нормативные правовые акты
ВС, ВСС, ГП, заинтересованные государственные органы
март 2018 года
83.
Проработка поправок по дальнейшему совершенствованию административно-деликтного законодательства с целью его гуманизации и снижения репрессивности, в том числе в части:
перевода ряда составов административных правонарушений в сферу гражданской или дисциплинарной ответственности;
пересмотра санкций административных деяний на предмет их возможного смягчения и снижения
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан
МЮ, ГП, ВС, АДГСПК, МВД, заинтересованные государственные органы
март 2018 года
октябрь 2018 года
84.
Внесение предложений по совершенствованию законодательства и правоприменительной практики, направленных на: повышение уровня защиты граждан в уголовном процессе, в том числе от необоснованного уголовного преследования и осуждения;
усиление прозрачности правоохранительной деятельности, введение стандартов доказывания;
снижение избыточной репрессивности уголовного процесса и его гуманизацию, в том числе расширение сферы применения мер пресечения, не связанных с содержанием под стражей;
внедрение и укрепление правозащитных стандартов в сфере уголовного преследования;
дальнейшую гуманизацию уголовного законодательства, расширение сферы применения мер, альтернативных лишению свободы, с повышением эффективности их исполнения;
расширение сферы применения медиации в уголовном процессе на досудебной стадии и на этапе судебного разбирательства
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
ГП, ВС, КНБ, АДГСПК, МЮ, МВД, заинтересованные государственные органы
май 2018 года
85.
Внесение предложений по дальнейшей гуманизации системы исполнения уголовных наказаний
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МВД, ГП, АДГСПК, КНБ, заинтересованные государственные органы
май 2018 года
86.
Активное внедрение интеллектуальных систем видеонаблюдения и распознавания на улицах и местах массового пребывания граждан, контроля за дорожным движением
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МВД, МИК, акиматы областей, городов Астаны и Алматы

Қазақстан Республикасының 2017 - 2020 жылдарға арналған ұлттық қауіпсіздік стратегиясына: нақты уақыт режимінде азаматтардың ескертулері мен ұсыныстарын есепке алу және жедел ден қою үшін мемлекеттік органдардың заманауи цифрлық технологияларды қолдануы; мемлекеттің "электрондық шекарасын" және Қазақстан Республикасының аса маңызды ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамытуды қоса алғанда, ақпараттық жүйелерді, қондырғыларды сенімді қорғау мен өндірістік және инфрақұрылым объектілерін басқаруға қол жеткізуді қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҚАӨМ, АКМ, ҰҚК, барлық орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2018 жылғы желтоқсан
9. Жемқорлықпен күрес және заңның үстемдігі
79.
Мыналар:
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының алдын алу нысандары мен әдістерін жетілдіру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылда алдын алу құрамдауышын күшейту;
қоғам санасына сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарына мүлде төзбеушілікті сіңіру және осы жұмыста азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимыл жасасу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
ұсыныстар
МҚІСҚА, БП, ЖС, Әділетмині,ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы наурыз
80.
Қылмыстық және әкімшілік-деликтік процестерді, оның ішінде азаматтардың өтініштерін қарау мәселелерінде цифрландыруды кезең-кезеңмен қамтамасыз ету
бірлескен бұйрық
БП, ЖС, МҚІСҚА, ІІМ, ¥ҚК, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы наурыз
81.
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокаттық қызмет және заң көмегі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын қабылдау
Қазақстан Республикасының
заңдары
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы маусым
82.
Құқықтық мәртебесі мен соттылықты айқындай отырып, тергеу соттарын қалыптастыру
нормативтік құқықтық актілер
ЖС, ЖСК, ГП, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы наурыз
83.
Ізгілендіру және әсіре қатаңдығын төмендету мақсатында, оның ішінде: әкімшілік құқық бұзушылықтың бірқатар құрамын азаматтық немесе тәртіптік жауапкершілік саласына ауыстыру; ықтимал жеңілдету және төмендету тұрғысынан әкімшілік әрекеттер санкциясын қайта қарау бөлігінде әкімшілік-деликтік зацнаманы одан әрі жетілдіру бойынша түзетулерді пысықтау
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Әділетмині, БП, ЖС, МҚІСҚА, ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы наурыз 2018 жылғы қазан
84.
Заңнаманы және құқық қолдану практикасын жетілдіру бойынша: азаматтарды қылмыстық процесте, оның ішінде негізсіз қылмыстық қудалау мен соттаудан қорғау деңгейін жоғарылатуға; құқық қорғау қызметінің ашықтығын күшейтуге, дәлелдеу стандарттарын енгізуге;
қылмыстық процестің әсіре қатаңдығын төмендетуге және оны ізгілендіруге, оның ішінде қамауда ұстаумен байланысты емес бұлтартпау шараларын қолдану саласын кеңейтуге;
қылмыстық қудалау саласында құқық қорғау стандарттарын енгізуге және нығайтуға;
қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіруге, бостандықтан айыруға баламалы шаралар қолдану саласын олардың орындалу тиімділігін арттыра отырып кеңейтуге;
қылмыстық процесте сотқа дейінгі кезенде және сот талқылауы кезеңінде медиацияны қолдану саласын кеңейтуге бағытталған ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
ұсыныстар
БП, ЖС, ҰҚК, МҚІСҚА, Әділетмині, ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы мамыр
85.
Қылмыстық жазаларды орындау жүйесін одан әрі ізгілендіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
ұсыныстар
ИМ, БП, МҚІСҚА, ¥ҚК, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 жылғы мамыр
86.
Көшелерде және адам кеп жиналатын орындарда бейнебақылау жүргізетін, азаматтарды анықтайтын және жол қозғалысын бақылайтын интеллектуалды жүйелерді белсенді түрде енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, АКМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері

Май 2018-2019 годов
10. "Умные города" для "умной нации"
87.
Формирование на основе имеющегося опыта "эталонного" стандарта "Смарт Сити"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИК, М3, МОН, МТСЗН, МВД, МЮ, МИР, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2018 года
88.
Выработка механизмов опытной апробации наилучших решений "Смарт Сити" (на примере одного региона/населенного пункта) для снижения расходов бюджета на внедрение малоэффективных систем с усилением координации данной работы на региональном уровне
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МИК, МНЭ, МИР, МЗ, МОН, МТСЗН, МВД, МЮ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2018 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДГСПК
-Агенство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
АКФ "ПИТ"
-автономный кластерный фонд "Парк иновационных технологий"
АО "Администрация "МФЦА"
-акционерное общество "Администрация "Международный финансовый центр "Астана"
АО "Казахстанская фондовая биржа"
- акционерное общество"Казахстанская фондовая биржа"
АО "НИХ "Зерде"
-акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
АО "НК "KAZAKH INVEST"
-акционерное общество "Национальная компания "KAZAKH INVEST"
АО "НК "КТЖ"
-акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолыӘ
АО "НУХ "КазАгро"
-акционерное общество "Национальный управляющий холинг "КазАгро"
АО "НУХ "Байтерек"
-акционерное общество "Национальный управляющий холинг "Байтерек"
АОО "Назарбаев Университет" АО
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
"ФНБ "Самрук-Казына"КНБ
-акционерное общество "Фонд национального благосотояния
АО "KazakhExport"
-акционерное общество "KazakhExport"
АО "НК "Kazakh Tourism"
-акционерное общество"Национальная компания "Kazakh Tourism"
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
- Высший Судебный Совет Республики Казахстан
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ГЧП
- государственно-частное партнерство
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МДРГО
- Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан
М3
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИК
- Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МИР
- Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МКС
- Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МО
- Министерство обороны Республики Казахстан
МОАП
- Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МОН
- Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТСЗН
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
МЮ
- Министерство юстиции Республики Казахстан
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НИШ
- автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
НПА
- нормативные правовые акты
НПП "Атамекен"
-Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"

2018-2019 жылдардағы мамыр
10. "Ақылды қалалар" "ақылды ұлт" үшін
87.
Бар тәжірибе негізінде "Смарт Сити" "эталонды" стандартын қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
АКМ, ДСМ, БҒМ, Еңбекмині, ІІМ, Әділетмині, ИДМ, ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы шілде
88.
Өңірлік деңгейде бұл жұмысты үйлестіруді күшейте отырып, тиімділігі аз жүйелерді енгізуге бюджет шығыстарын төмендету үшін "Смарт Ситидің" (бір өңір/елді мекен негізінде) озық шешімдерін тәжірибелік сынақтан өткізу тетіктерін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
АКМ, ҰЭМ, ИДМ, ДСМ, БҒМ, Еңбекмині, ІІМ, Әділетмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2018 жылғы желтоқсан
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
"АХҚО" әкімшілігі" АҚ
"Астана халықаралық қаржы орталығы" әкімшілігі" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП
Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БП
Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДІАҚМ
Қазақстан Республикасының Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
"Зерде" ҰИХ" АҚ
"Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы
ИДМ
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
"ИТП" ДКҚ
"Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры
"ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан теміржолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"KAZAKHINVEST" ҰК" АҚ
"KAZAKEITNVEST" ұлттық компаниясы акционерлік қоғамы
"Қазақстан қор биржасы" АҚ
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы
ҚАӨМ
Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
МҚІСҚА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
"Назарбаев Университет" ДБҰ
"Назарбаев Университета" дербес білім беру ұйымы
НЗМ
"Назарбаев зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы
НҚА
нормативтік құқықтық актілер
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасыньщ Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
"Kazakh Export" АҚ
"Kazakh Export" акционерлік қоғамы
"Kazaich Tourism" ҰК" АҚ
"Кагакһ Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы