Об утверждении Правил реализации преимущественного права Республики Казахстан на приобретение углеводородов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2018 года № 388.
В соответствии с пунктом 13 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации преимущественного права Республики Казахстан на приобретение углеводородов.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июня 2018 года № 388
Правила реализации преимущественного права Республики Казахстан на приобретение углеводородов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации преимущественного права Республики Казахстан на приобретение углеводородов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 13 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок реализации государством преимущественного права на приобретение углеводородов.
2. Приобретение углеводородов в порядке преимущественного права государства осуществляется компетентным органом.
Компетентным органом по приобретению углеводородов является Министерство энергетики Республики Казахстан.
3. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок реализации преимущественного права государства на приобретение углеводородов
4. По результатам мониторинга, осуществляемого компетентным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в целях покрытия потребностей внутреннего рынка в углеводородах, а также иных случаях, носящих чрезвычайный характер, Правительством Республики Казахстан может быть принято решение о приобретении углеводородов в порядке преимущественного права.
5. Проект решения о приобретении углеводородов в порядке преимущественного права государства в установленном законодательством порядке разрабатывается компетентным органом и подлежит обязательному согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
6. На основании решения о приобретении углеводородов, в порядке преимущественного права государства компетентный орган письменно уведомляет недропользователя о таком намерении не менее чем за пятнадцать рабочих дней до предполагаемой даты приобретения. Письменное уведомление недропользователю должно содержать сведения о лице, которому оно адресовано, основание для направления уведомления, содержание уведомления, вид углеводородов, его количество, примерные сроки приобретения, информацию об отправителе, его подпись.

Қазақстан Республикасының көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 маусымдағы № 388 қаулысы.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 121-бабының 13-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 28 маусымдағы
№ 388 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 121-бабының 13-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттің көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттің басым құқығын іске асыру тәртібімен көмірсутектерді сатып алуды құзыретті орган жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі көмірсутектерді сатып алу жөніндегі құзыретті орган болып табылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттің көмірсутектерді сатып алуға арналған басым құқығын іске асыру тәртібі
4. Ішкі нарықтың көмірсутектерге деген қажеттіліктерін жабу мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құзыретті орган жүзеге асыратын мониторинг нәтижелері бойынша, сондай-ақ төтенше сипаттағы өзге де жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі басым құқық тәртібімен көмірсутектерді сатып алу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
5. Мемлекеттің басым құқығы тәртібімен көмірсутектерді сатып алу туралы шешімнің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен құзыретті орган әзірлейді және ол бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен міндетті түрде келісілуге жатады.
6. Мемлекеттің басым құқығы тәртібімен көмірсутектерді сатып алу туралы шешім негізінде құзыретті орган мұндай ниеті туралы сатып алудың болжанатын күнінен кемінде он бес жұмыс күні бұрын жер қойнауын пайдаланушыға жазбаша хабарлайды. Жер қойнауын пайдаланушыға жазбаша хабарламада жіберілетін тұлға туралы мәліметтер, хабарлама жіберу үшін негіздеме, хабарламаның мазмұны, көмірсутектердің түрі, оның мөлшері, сатып алудың болжалды мерзімдері, жіберуші туралы ақпарат, оның қол қоюы қамтылуға тиіс.

7. Предельный объем приобретаемых углеводородов и вид оплаты определяются контрактом на недропользование. По ранее заключенным контрактам, в которых не предусмотрен предельный объем приобретаемых углеводородов, такой объем, а также иные условия приобретения определяются компетентным органом по согласованию с недропользователем.
8. В течение пяти рабочих дней с момента получения уведомления недропользователь и компетентный орган путем переговоров согласовывают цену, условия поставки приобретаемых углеводородов и их порядок оплаты.
9. Цена приобретаемых углеводородов не должна превышать цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с углеводородами, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.
В случае отсутствия информации о ценах углеводородов, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению государством углеводородов, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.
10. После согласования условий приобретения углеводородов компетентный орган заключает с недропользователем договор о приобретении углеводородов.
11. Срок оплаты за приобретенные углеводороды не должен превышать тридцати календарных дней со дня поставки углеводородов.
12. Договор о приобретении углеводородов должен содержать:
1) Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица – недропользователя;
2) реквизиты контракта на недропользование;
3) количество приобретаемых углеводородов;
4) место и сроки поставки углеводородов;
5) порядок и сроки оплаты;
6) вид транспорта доставки;
7) получателя углеводородов.
_____________________

7. Сатып алынатын көмірсутектердің шекті көлемі және төлем түрі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта айқындалады. Сатып алынатын көмірсутектердің шекті көлемі көзделмеген бұрын жасалған келісімшарттар бойынша мұндай көлемді, сондай-ақ сатып алудың өзге де шарттарын жер қойнауын пайдаланушымен келісу бойынша құзыретті орган айқындайды.
8. Хабарламаны алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушы мен құзыретті орган келіссөздер арқылы сатып алынатын көмірсутектердің бағасын, жеткізу шарттарын және оларды төлеу тәртібін келіседі.
9. Сатып алынатын көмірсутектердің бағасы көмірсутектерді өткізуге жұмсалатын көлік шығыстары мен шығындарды шегере отырып, мәмілені жасау күніне қалыптасқан, жер қойнауын пайдаланушы көмірсутектермен мәміле жасау кезінде қолданатын бағадан аспауы тиіс.
Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатын көмірсутектердің бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, көмірсутектерді өткізуге жұмсалатын көлік шығыстары мен шығындарды шегере отырып, мемлекеттің көмірсутектерді сатып алуы жөнiнде мәмiлелер жасау күнiне әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар қолданылады.
10. Көмірсутектерді сатып алу шарттарын келіскеннен кейін құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушымен көмірсутектерді сатып алу туралы шарт жасасады.
11. Сатып алынған көмірсутектер үшін төлем мерзімі көмірсутектерді жеткізу күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспауы тиіс.
12. Көмірсутектерді сатып алу туралы шартта:
1) жер қойнауын пайдаланушы жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың деректемелері;
3) сатып алынатын көмірсутектердің мөлшері;
4) көмірсутектерді жеткізу орны мен мерзімдері;
5) ақы төлеу тәртібі және мерзімдері;
6) жеткізетін көлік түрі;
7) көмірсутекті алушы қамтылуға тиіс.