Об утверждении Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2018 года № 460.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Программы в порядке и сроки, определенные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 243 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы";
2) пункт 14 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 353 "Некоторые вопросы Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2016 г., № 36, ст. 209).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 2018 года № 460
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы
1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Государственная программа развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы (далее – Программа)
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол – путь в будущее";

Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 шілдедегі № 460 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаның іске асырылуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де ұйымдар (келісім бойынша):
1) Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімде Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынсын.
1) Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
2) "Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 243 қаулысы;
3) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 353 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 14-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 36, 209-құжат).
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлiгiне жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 24 шілдедегі
№ 460 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған МЕМЛЕКЕТТІК БАҒДАРЛАМАСЫ 1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама)
Әзірлеу үшін негіздеме
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы;
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы;

Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 30 ноября 2015 года "Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие";
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 31 января 2017 года "Третья модернизация Казахстана: глобальная конкурентоспособность";
Статья Главы государства "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания" от 12 апреля 2017 года;
Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 10 января 2018 года "Новые возможности развития в условиях четвертой промышленной революции";
План Нации "100 конкретных шагов: современное государство для всех".
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – МОН)
Государственные органы ответственные за реализацию Программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан, Министерство общественного развития Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, акиматы городов Астаны, Алматы и Шымкент, областей
Цели Программы
Повышение конкурентоспособности образования и науки, развитие человеческого капитала для устойчивого роста экономики:
обеспечение равного доступа к качественному дошкольному воспитанию и обучению;
обеспечение равного доступа к качественному среднему образованию, защиты прав и законных интересов детей и формирование интеллектуально, физически, духовно развитого, успешного гражданина;
социально-экономическая интеграция молодежи через создание условий для получения технического и профессионального образования;
обеспечение отраслей экономики конкурентоспособными кадрами с высшим и послевузовским образованием;
обеспечение реального вклада науки для ускоренной диверсификации и устойчивого развития экономики страны
Задачи Программы
улучшение качественного состава педагогических кадров дошкольных организаций и повышение престижа профессии;
увеличение сети дошкольных организаций с учетом демографической ситуации;
обновление содержания дошкольного воспитания и обучения, ориентированного на качественную подготовку детей к школе;
усовершенствование менеджмента и мониторинга развития дошкольного воспитания и обучения;
повышение престижа профессии педагогов и повышение их качественного состава;
обеспечение инфраструктурного развития среднего образования;
обновление содержания среднего образования;
формирование у школьников духовно-нравственных ценностей в рамках модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни;
усовершенствование менеджмента и мониторинга развития среднего образования;
обеспечение доступности специальных социальных услуг для детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
повышение престижа системы технического и профессионального образования (далее – ТиПО);
обеспечение доступности ТиПО и качества подготовки кадров;
обновление содержания ТиПО с учетом запросов индустриально-инновационного развития страны;
укрепление у обучающихся организаций ТиПО духовно-нравственных ценностей Программы модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни;
усовершенствование менеджмента и мониторинга развития ТиПО;
обеспечение качественной подготовки конкурентоспособных кадров;
модернизация содержания высшего и послевузовского образования в контексте мировых тенденций;
укрепление у обучающихся высших учебных заведений (далее – ВУЗ) духовно-нравственных ценностей Программы модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни;
усовершенствование менеджмента и мониторинга развития высшего и послевузовского образования;
увеличение вклада науки в развитие экономики страны;
укрепление научного потенциала и статуса ученого;
модернизация инфраструктуры науки;
усовершенствование менеджмента и мониторинга развития науки
Сроки реализации

Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2015 жылғы 30 қарашадағы "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2017 жылғы 31 қаңтардағы "Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Мемлекет басшысының 2017 жылғы 12 сәуірдегі "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру" атты мақаласы;
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2018 жылғы 10 қаңтардағы "Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
"100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" Ұлт жоспары.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – БҒМ)
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі, Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
Бағдарламаның мақсаты
Экономиканың орнықты дамуы үшін білім берудің және ғылымның бәсекеге қабілеттілігін арттыру, адами капиталды дамыту;
мектепке дейінгі сапалы тәрбиелеу мен оқытуға тең қол жеткізуді қамтамасыз ету;
сапалы орта білім беруге тең қол жеткізуді, балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету және зияткер, дене бітімі және рухани жағынан дамыған, табысты азаматты қалыптастыру;
техникалық және кәсіптік білім алу үшін жағдайлар жасау арқылы жастарды әлеуметтік-экономикалық интеграциялау;
экономика салаларын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар бәсекеге қабілетті кадрлармен қамтамасыз ету;
ел экономикасының қарқынды әртараптануы және тұрақты дамуы үшін ғылымның нақты үлесін қамтамасыз ету
Бағдарламаның міндеттері
мектепке дейінгі ұйымдардың педагог кадрларының сапалық құрамын жақсарту және педагог кәсібінің беделін арттыру;
демографиялық жағдайды ескере отырып, мектепке дейінгі ұйымдардың желісін ұлғайту;
балаларды мектепке сапалы дайындауға бағдарланған мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту мазмұнын жаңарту;
мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту менеджментін және даму мониторингін жетілдіру;
педагогтер кәсібінің беделін және олардың сапалық құрамын арттыру;
орта білім берудің инфрақұрылымдық дамуын қамтамасыз ету;
орта білім берудің мазмұнын жаңарту;
мектеп оқушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту шеңберінде рухани-адамгершілік құндылықтарды және салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру;
орта білім беру менеджментін және даму мониторингін жетілдіру;
өмірлік қиын жағдайда жүрген балалар үшін арнайы әлеуметтік көрсетілген қызметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету;
техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) жүйесінің беделін арттыру;
ТжКБ қолжетімділігін және кадрларды даярлау сапасын қамтамасыз ету;
елдің индустриялық-инновациялық даму сұраныстарын ескере отырып, ТжКБ мазмұнын жаңарту;
ТжКБ ұйымдарының білім алушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының рухани-адамгершілік құндылықтарын және салауатты өмір салты мәдениетін нығайту;
ТжКБ менеджментін және даму мониторингін жетілдіру;
бәсекеге қабілетті кадрларды сапалы даярлауды қамтамасыз ету;
әлемдік үрдістер аясында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мазмұнын жаңғырту;
жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО) білім алушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының рухани-адамгершілік құндылықтарын және салауатты өмір салты мәдениетін нығайту;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру менеджментін және даму мониторингін жетілдіру;
ғылымның ел экономикасын дамытуға қосатын үлесін ұлғайту;
ғалымның ғылыми әлеуетін және мәртебесін нығайту;
ғылымның инфрақұрылымын жаңғырту;
ғылым менеджментін және даму мониторингін жетілдіру
Іске асыру мерзімдері

2016 – 2019 годы
Целевые индикаторы
доля детей 3-6 лет, охваченных дошкольным воспитанием и обучением, в 2017 году – 87,5 %, в 2019 году – 100 %;
доля школ, перешедших на обновленное содержание образования по опыту автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – НИШ), в 2017 году – 100 % (1, 2, 5, 7 классы), в 2019 году – 100 % (4, 9, 10 классы), в 2020 году – 100 % (предшкольные группы и классы, 11 класс);
результаты казахстанских учащихся в международных исследованиях, признанные ОЭСР, в 2017 году – PISA-2015: математика – 440 баллов, естествознание – 430 баллов, чтение – 400 баллов, в 2019 году – PISA-2018: математика – 465 баллов, естествознание – 460 баллов, чтение – 434 баллов; ICILS-2018: компьютерная и информационная грамотность учащихся 8-х классов – 350 баллов;
доля детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, от общего числа детей, в 2019 году – 10 %;
доля граждан с техническим и профессиональным образованием в возрасте 18-28 лет в структуре занятого населения данного возраста, в 2019 году – 41,4 %; доля граждан с высшим образованием в возрасте 22-28 лет в структуре занятого населения данного возраста, в 2019 году – 45,9 %;
количество ВУЗов Казахстана, отмеченных в рейтинге QS-WUR:
топ-200
топ-300
топ-500
топ-701+
2017 год
0
2
2
7
2019 год
2
2
3
9

2016 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылған 3-6 жастағы балалардың үлесі 2017 жылы – 87,5 %, 2019 жылы – 100 %;
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының (бұдан әрі – НЗМ) тәжірибесі бойынша білім берудің жаңартылған мазмұнына өткен мектептердің үлесі 2017 жылы – 100 % (1, 2, 5, 7-сыныптар), 2019 жылы – 100 % (4, 9, 10-сыныптар), 2020 жылы – 100 % (мектепалды топтар мен сыныптар, 11-сынып);
қазақстандық оқушылардың халықаралық зерттеулердегі ЭЫДҰ мойындаған нәтижелері 2017 жылы – PISA-2015: математика – 440 балл, жаратылыстану – 430 балл, оқу – 400 балл; 2019 жылы – PISA-2018: математика – 465 балл, жаратылыстану – 460 балл, оқу – 434 балл; ICILS-2018: 8-сынып оқушыларының компьютерлік және ақпараттық сауаттылығы – 350 балл;
балалардың жалпы санынан өмірлік қиын жағдайда жүрген балалардың үлесі 2019 жылы – 10 %;
жұмыспен қамтылған халықтың құрылымында техникалық және кәсіптік білімі бар 18 – 28 жастағы азаматтардың үлесі 2019 жылы – 41,4%;
жұмыспен қамтылған халықтың құрылымында жоғары білімі бар 22 – 28 жастағы азаматтардың үлесі 2019 жылы – 45,9 %;
QS-WUR рейтингінде белгіленген Қазақстан ЖОО-ларының саны:
топ-200
топ-300
топ-500
топ-701+
2017 жылы
0
2
2
7
2019 жылы
2
2
3
9

доля затрат на опытно-конструкторские разработки в общем объеме финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР), в 2017 году – 21,2 %, в 2019 году – 22,3 %;
доля коммерциализируемых проектов от общего количества прикладных научно-исследовательских работ в 2017 году –17,5 %, в 2019 году – 20 %;
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2016 – 2019 годах будут направлены средства бюджета, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан. Общие затраты из бюджета на реализацию Программы составят 1 868,4 млрд. тенге (РБ – 1 273,3 млрд. тенге, МБ – 595,1 млрд. тенге).
2. Введение
Мир живет в период глобальных вызовов. Это новые технологические достижения и внедрение инноваций, ускоренное развитие IT-технологий и мобильность человеческих ресурсов.
В этих условиях образование и наука должны быть на переднем крае преобразований. Ведущие экономики мира достигают процветания только за счет высокого уровня человеческого капитала. Этому способствуют новые образовательные стратегии и политики.
Современный этап модернизации казахстанской системы образования и науки предполагает доступность для каждого гражданина качественного дошкольного воспитания и школьного образования, возможность получить новые профессиональные навыки в колледже и университете, развить исследовательские и творческие компетенции.
Конкурентоспособность человека является фактором успеха нации. Поэтому каждому казахстанцу нужно обладать компетенциями, необходимыми для успешной адаптации к новым глобальным вызовам, современным технологиям, меняющимся требованиям рынка труда и новых профессий.
В условиях четвертой промышленной революции главными стали навыки решения проблем, критическое мышление, креативность, эмоциональный интеллект. Поэтому система образования должна сконцентрироваться на подготовке креативных людей, обладающих активным, творческим, критическим, аналитическим мышлением, способных решать неизвестные ранее проблемы, быстро адаптироваться к изменениям, создавать новое. Важны также функциональная, IT грамотность, знание английского языка, высоконравственная гражданская зрелость.
С учетом интеграции системы образования в глобальную среду необходимо учитывать культуру нашей страны с сохранением национального кода.
Поэтому особенностью патриотического воспитания станет формирование у обучающихся сознания с активной гражданской позицией и уважением к истории, культуре, обычаям и традициям своей большой и малой родины.
Обеспечение благополучного и защищенного детства стало одним из основных национальных приоритетов Республики Казахстан.
Законодательством Республики Казахстан предусмотрены меры по обеспечению защиты прав и законных интересов всех категорий детей.
Принятый в 2011 году Закон Республики Казахстан "О науке" открыл новые возможности для передовых научных достижений.
Развитие казахстанской науки во благо интересов экономики и бизнеса обозначено в Законе Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
В 2015 году внесены изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан "Об образовании". Законодательно регламентируется поэтапный переход на обновленное содержание школьного образования, дуальное обучение, получение первой рабочей профессии в колледжах бесплатно, переход от государственной аттестации к независимой аккредитации колледжей и ВУЗов и др.
Особый статус и государственная поддержка молодежи обозначены в новом Законе Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
Тем самым создана основа для реализации новых образовательных стратегий и научных достижений.
Программа разработана на основе Плана Нации "100 конкретных шагов" с учетом ведущих мировых трендов.
Программа прошла широкое обсуждение в педагогической и научной общественности. Учтены предложения работодателей, бизнес-сообщества и международных экспертов.

ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) қаржыландырудың жалпы көлеміндегі тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге жұмсалатын шығындардың үлесі 2017 жылы – 21,2 %, 2019 жылы – 22,3 %;
қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы санынан коммерцияландырылатын жобалардың үлесі 2017 жылы – 17,5 %, 2019 жылы – 20 %.
Қаржыландыру көздері және көлемі
Бағдарламаны іске асыру үшін 2016 – 2019 жылдары бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат жұмсалады. Бағдарламаны іске асыруға бюджеттен жұмсалатын жалпы шығындар 1 868,4 млрд. теңгені (РБ – 1 273,3 млрд. теңге, ЖБ – 595,1 млрд. теңге) құрайды.
2. Кіріспе
Әлем жаһандық сын-тегеуріндер кезеңінде өмір сүруде. Бұл жаңа технологиялық жетістіктер мен инновацияларды енгізу, IT-технологиялардың қарқынды дамуы және адам ресурстарының ұтқырлығы.
Осы жағдайда білім және ғылым өзгерістердің алдыңғы қатарында тұруы тиіс. Әлемнің жетекші экономикалары жоғары деңгейдегі адам капиталы есебінен ғана өркендеуге қол жеткізуде. Оған жаңа білім беру стратегиялары мен саясаты ықпал етеді.
Қазақстандық білім беру мен ғылым жүйесін жаңғыртудың заманауи кезеңі әрбір адамның сапалы мектепке дейінгі тәрбие мен мектептегі білімге қолжетімділігін, колледж бен университетте жаңа кәсіби дағдыларды алу, зерттеу және шығармашылық құзыреттерін дамыту мүмкіндіктерін көздейді.
Адамның бәсекеге қабілеттілігі ұлт жетістігінің факторы болып табылады. Сондықтан әрбір қазақстандық жаңа жаһандық сын-тегеуріндерге, заманауи технологияларға, еңбек нарығының өзгермелі талаптарына және жаңа кәсіптерге табысты бейімделу үшін қажетті құзыреттілікке ие болуы қажет.
Төртінші өнеркәсіптік революция жағдайында проблемаларды шешу дағдылары, сыни ойлау, креативтілік, эмоционалдық интеллект басты қасиеттер болады. Сондықтан білім беру жүйесі белсенді, шығармашыл, сыни, талдамалық тұрғыда ойлай алатын, бұрынғы белгісіз проблемаларды шешуге, өзгерістерге тез бейімделуге, жаңаны құруға қабілетті креативті адамдарды дайындауға шоғырлануы тиіс. Сондай-ақ функционалдық, ІТ сауаттылық, ағылшын тілін білу, адамгершілігі мол азаматтық кемелдену де маңызды.
Білім беру жүйесінің жаһандық ортаға интеграциялануын есепке ала отырып, ұлттық кодты сақтаумен қоса, еліміздің мәдениетін ескеруіміз қажет.
Сондықтан патриоттық тәрбиенің ерекшелігі білім алушыларда белсенді азаматтық ұстаным мен өзінің үлкен және кіші отанының тарихына, мәдениетіне, салт-дәстүрлеріне деген құрмет сезімін қалыптастыру болмақ.
Бақытты және қорғалған балалық шақты қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының негізгі ұлттық басымдықтарының біріне айналды.
Қазақстан Республикасының заңнамасында барлық санаттағы балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету бойынша шаралар көзделген.
2011 жылы қабылданған "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы алдыңғы қатарлы ғылыми жетістіктер үшін жаңа мүмкіндіктер ашты.
Қазақстандық ғылымды экономика мен бизнестің мүддесі үшін дамыту "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген.
2015 жылы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Заңнамада мектептегі білімнің жаңартылған мазмұнына кезең-кезеңімен көшу, дуальді оқыту, колледждерде алғашқы жұмысшы кәсібін тегін алу, колледждер мен ЖОО-ларды мемлекеттік аттестаттаудан тәуелсіз аккредиттеуге өту регламенттелген.
Жастардың ерекше мәртебесі және оларды мемлекеттік қолдау жаңа "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген.
Сол арқылы жаңа білім беру стратегиялары мен ғылыми жетістіктерді іске асыру үшін негіз жасалды.
Бағдарлама әлемдік жетекші трендтерді ескере отырып, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары негізінде әзірленді.
Бағдарлама педагогикалық және ғылыми қоғамдарда кеңінен талқылаудан өтті. Жұмыс берушілердің, бизнес-қауымдастықтардың және халықаралық сарапшылардың ұсыныстары ескерілді.

Намеченные в Программе цели и задачи реализуются в соответствии с Планом мероприятий по реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы, согласно приложению, к настоящей Программе.
3. Анализ текущей ситуации
В Глобальном индексе конкурентоспособности 2016 – 2017 года Всемирного экономического форума (далее – ВЭФ) Казахстан занимает 57 позицию среди 137 стран мира. Из 12 К образования и науки прогресс достигнут по 5, в том числе по охвату начальным образованием, охвату средним образованием, качеству начального образования, качеству математики и естественно-научного образования, качеству школ менеджмента.
Прогресс страны в достижении целей развития тысячелетия отмечает ЮНЕСКО. Казахстан входит в десятку стран-лидеров по индексу развития образования.
Образование – один из трех основных индексов рейтинга человеческого развития Программы развития Организации Объединенных Наций (далее – ПРООН). В 2016 году Казахстан вошел в группу стран с высоким уровнем развития, заняв 56-е место среди 188 экономик мира.
Значительный прогресс Казахстана в охвате детей от 1 до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением отмечен ЮНЕСКО в докладе "Образование для всех 2000 – 2015 годов: достижения и вызовы".
Казахстанские школьники стали серьезными конкурентами зарубежным сверстникам в международных интеллектуальных олимпиадах и научных соревнованиях. В национальной копилке страны только в 2017 году 125 золотых, 197 серебряных и 327 бронзовых медалей.
Государственная политика в отношении детей направлена на обеспечение правовых и социальных гарантий защиты прав и законных интересов детей.
Осуществляется План мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года, пропагандирующий ценности семьи, приоритет ответственного родительства, защищенного детства, нетерпимость ко всем формам насилия и наказания в отношении детей.
Растет уровень правовой культуры и осведомленности, информированности детей и их родителей через ознакомление с положениями Конвенции о правах ребенка.
В 2015 году впервые студенты колледжей страны приняли участие в международном чемпионате WorldSkills Competition в Бразилии. В общекомандном зачете Казахстан занял 50 позицию среди 55 стран мира.
Признана соответствующей международным стандартам образовательная деятельность высшей школы страны. Восемь университетов отмечены в рейтинге QS-2016.
2016 год ознаменован ратификацией Казахстаном Конвенции о борьбе с дискриминацией в области образования и Конвенции о правах инвалидов. Все положения конвенций обозначены в законодательстве страны, в том числе и Законе Республики Казахстан "Об образовании". Доступность качественного обучения для всех на основе полного равенства в зависимости от способностей и желания каждого реализуется на всех уровнях казахстанского образования.
Это стало возможным благодаря целевой поддержке всех инициатив образования и науки на государственном уровне, частным сектором и гражданской общественностью страны.
Вместе с тем в контексте новых вызовов сложного и динамично развивающего мира имеются факторы, сдерживающие обеспечение высокого качества образования и науки.

Бағдарламада белгіленген мақсаттар мен міндеттер осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес іске асырылады.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Дүниежүзілік экономикалық форумның (бұдан әрі – ДЭФ) 2016 – 2017 жылғы Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінде Қазақстан әлемнің 137 елінің арасында 57-орынды иеленді. Білім және ғылым саласындағы 12 индикатордан бастауыш біліммен қамту, орта біліммен қамту, бастауыш білімнің сапасы, математика және жаратылыстану-ғылыми білім берудің сапасы, мектептердің менеджмент сапасы бойынша 5 индикаторға қол жеткізілді.
ЮНЕСКО елдің мыңжылдықтың даму мақсаттарына қол жеткізудегі прогресін атап өтеді. Қазақстан білім беруді дамыту индексі бойынша көшбасшы елдердің ондығына кіреді.
Білім – Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасының (бұдан әрі – БҰҰДБ) адами даму рейтингінің негізгі үш индексінің бірі. Қазақстан 2016 жылы даму деңгейі жоғары елдердің тобына кіріп, әлемнің 188 елінің арасында 56-орынды иеленді.
ЮНЕСКО 1-ден 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтудағы Қазақстанның елеулі прогресін "2000 – 2015 жылдар. Баршаға арналған білім: жетістіктер мен сын-тегеуріндер" баяндамасында атап өтті.
Қазақстандық оқушылар халықаралық зияткерлік олимпиадалар мен ғылыми жарыстарда өздерімен қатар шетелдік құрдастарына мықты бәсекелес бола алды. 2017 жылдың өзінде елдің ұлттық қоржынында 125 алтын, 197 күміс және 327 қола медаль болды.
Балаларға қатысты мемлекеттік саясат балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың құқықтық және әлеуметтік кепілдіктерін қамтамасыз етуге бағытталған.
Отбасы құндылықтарын, жауапты ата-ана басымдығын, қорғалған балалық шақты, балаға қатысты зорлық-зомбылық пен жазаның барлық нысандарына төзбеушілікті насихаттайтын Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары жүзеге асырылады.
Баланың құқықтары туралы конвенцияның ережелерімен танысу арқылы балалар мен олардың ата-аналарының құқықтық мәдениеті, хабардар болу және ақпарат алу деңгейі өсуде.
2015 жылы еліміздегі колледж студенттері алғаш рет Бразилияда өткен WorldSkills Competition халықаралық чемпионатына қатысты. Жалпы, командалық есепте Қазақстан әлемнің 55 елінің арасынан 50-орынды иеленді.
Еліміздегі жоғары мектептің білім беру қызметінің халықаралық стандарттарға сәйкестігі танылды. Сегіз университет QS-2016 рейтингінде атап өтілді.
Қазақстан 2016 жылы Білім беру саласындағы кемсітушілікке қарсы күрес және Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияларды ратификациялады. Конвенциялардың барлық ережелері елдің заңнамасында, оның ішінде "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген. Толық теңдік негізінде әрбір білім алушының қабілеті мен ынтасына қарай барлығына сапалы білім алудың қолжетімділігі қазақстандық білім берудің барлық деңгейлерінде іске асырылады.
Бұл білім мен ғылымның барлық бастамаларын мемлекеттік деңгейде, жеке сектордың және елдегі азаматтық қоғамдастықтың мақсатты қолдауының арқасында мүмкін болды.
Сонымен қатар күрделі және серпінді дамып жатқан әлемнің жаңа сын-тегеуріндерінің аясында жоғары сапалы білім беру мен ғылымды қамтамасыз етуді тежейтін факторлар бар.

Приоритетными направлениями в период 2011 – 2015 годов стали подготовка законодательной базы, инфраструктурное развитие и наращивание ресурсного потенциала образования и науки.
Дошкольное воспитание и обучение
Значимость этого периода развития ребенка как основы для успешной подготовки к дальнейшей образовательной деятельности год от года возрастает.
В системах образования для 40 стран мира уровень дошкольного образования является обязательным.
В 2014 году ПРООН дополнил субфактор "Образование" индекса человеческого развития коэффициентом "Валовый охват дошкольным образованием", что свидетельствует о политической значимости дошкольного образования.
ЮНЕСКО рекомендует странам развивать государственно-частное партнерство (далее – ГЧП), при этом государственное финансирование направлять в малонаселенные и отдаленные пункты.
В течение последних пяти лет в Казахстане развитие дошкольного воспитания и обучения стало одним из приоритетных направлений модернизации системы образования.
Успешная реализация программы "Балапан" на 2010 – 2014 годы способствовала росту числа дошкольных организаций. Рост сети продолжился и после интеграции программы "Балапан" в Программу. Так, с 2015 года сеть дошкольных организаций увеличилась на 994 единицы. В 2017 году функционировали 9828 дошкольных организаций (в 2015 году – 8834, в 2016 году – 9410 единиц).
Проводится активная работа по расширению сети частных дошкольных организаций. За последние три года их количество выросло на 1283 единицы и составило 3058 единиц (в 2015 году – 1 775 единиц, в 2016 году – 2 336 единиц, 2017 году – 3058 единиц). Этому в немалой степени способствовало совершенствование законодательства и размещение государственного заказа.
В 2017 году 43,8 % (216,8 тысяч мест) от общего количества (494,3 тысяч мест) госзаказа размещены в 2524 частных дошкольных организациях (в 2015 году – 1 043, 2016 году – 1341, 2017 году – 2524).
Охват детей от 3 до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением увеличился с 78,6 % до 90,5 % (2015 году – 81,6 %, 2016 году – 85,8 %, 2017 году – 90,5 %).
Развитие сети дошкольных организаций способствовало росту численности педагогических кадров. В сравнении с 2015 годом количество педагогов увеличилось на 9,8 тысяч и в 2017 году составило 90,6 тысяч человек (в 2015 году – 80,8 тысяч человек, в 2016 году – 84,7 тысяч человек, 2017 году – 90,6 тысяч человек).
Значительное внимание уделено развитию содержательных аспектов дошкольного образования. Обновлен Государственный общеобязательный стандарт (далее – ГОС) дошкольного воспитания и обучения. Разработана типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения. Апробация программ, ориентированных на творческое и познавательное развитие ребенка, проведена на базе 77 детских садов и 30 пилотных школ страны. Таким образом, в развитии дошкольного образования страны сделан значительный шаг вперед. Вместе с тем остаются области и задачи, требующие повышенного внимания и принятия соответствующих мер.
Проблемы:

2011 – 2015 жылдар кезеңіндегі басым бағыттар заңнамалық базаны дайындау, білім мен ғылымды инфрақұрылымдық дамыту және оның ресурстық әлеуетін өсіру болды.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
Баланың дамуындағы осы кезеңнің маңыздылығы білім беру қызметіне одан әрі табысты дайындықтың негізі ретінде жылдан-жылға артып келеді.
Әлемдегі 40 елдің білім беру жүйесінде мектепке дейінгі білім беру деңгейі міндетті болып табылады.
2014 жылы БҰҰДБ Адами даму индексінің "Білім беру" субъективті факторын "Жалпы мектепке дейінгі біліммен қамту" коэффициентімен толықтырды, бұл мектепке дейінгі білім берудің саяси маңыздылығын куәландырады.
ЮНЕСКО елдерге мемлекеттік-жекешелік әріптестікті (бұдан әрі – МЖӘ) дамытуды ұсынады, бұл ретте мемлекеттік қаржыландыру халық аз қоныстанған және шалғайдағы елді мекендерге жұмсалуы қажет.
Қазақстанда соңғы бес жыл ішінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың дамуы білім беру жүйесін жаңғыртудың басым бағыттарының біріне айналды.
2010 – 2014 жылдарға арналған "Балапан" бағдарламасын табысты іске асыру мектепке дейінгі ұйымдар санының өсуіне ықпал етті. Желінің өсуі "Балапан" бағдарламасын Бағдарламаға кіріктіргеннен кейін де жалғасты. Айталық, 2015 жылдан бастап мектепке дейінгі ұйымдар желісі 994 бірлікке көбейді. 2017 жылы 9828 мектепке дейінгі ұйым жұмыс істейді (2015 жылы – 8834, 2016 жылы – 9410 бірлік).
Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде. Үш жылдың ішінде олардың саны 1283 бірлікке артты және 3058 бірлікті құрады (2015 жылы – 1775, 2016 жылы – 2336, 2017 жылы – 3058 бірлік). Бұған заңнаманы жетілдіру және мемлекеттік тапсырысты орналастыру елеулі деңгейде ықпал етті.
2017 жылы мемлекеттік тапсырыстың жалпы санынан (494,3 мың орын) 43,8 % (216,8 мың орын) 2524 жекеменшік мектепке дейінгі ұйымға орналастырылды (2015 жылы – 1043, 2016 жылы – 1 341, 2017 жылы – 2524).
3 жастан бастап 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту 78,6 %-дан 90,5 %-ға өсті (2015 жылы – 81,6 %, 2016 жылы – 85,8 %, 2017 жылы – 90,5 %).
Мектепке дейінгі ұйымдар желісінің дамуы педагог кадрлар санының өсуіне ықпал етті. 2015 жылмен салыстырғанда педагогтердің саны 9,8 мыңға артты және 2017 жылы 90,6 мың адамды құрады (2015 жылы – 80,8 мың адам, 2016 жылы – 84,7 мың адам, 2017 жылы – 90,6 мың адам).
Мектепке дейінгі білім берудің мазмұндық аспектілерін дамытуға айтарлықтай көңіл бөлінді. Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖС) жаңартылды. Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы әзірленді. Баланы шығармашылық және танымдық дамытуға бағдарланған бағдарламалар еліміздегі 77 балабақша мен 30 пилоттық мектептің базасында сынақтан өткізілді. Осылайша, еліміздегі мектепке дейінгі білім беруді дамытуда алға қарай елеулі қадам жасалды. Сонымен қатар ерекше назар аударуды және тиісті шаралар қабылдауды талап ететін салалар мен міндеттер бар.
Проблемалар:

1) существующая сеть организаций дошкольного образования и темпы его инфраструктурного обновления не успевают за ростом рождаемости детей и процессом урбанизации в Казахстане (в точках роста, крупных городах, сеть организаций дошкольного образования не покрывает потребностей).
2) при довольно высоких количественных показателях охвата детей качество услуг, предоставляемых дошкольными организациями, все еще остается на недостаточном уровне. В значительной степени это результат непрестижного социального статуса профессии воспитателя;
3) ежемесячная заработная плата воспитателя (самая низкая – 41,4 тысяч тенге, самая высокая – 76,4 тысяч тенге) значительно ниже средней зарплаты по стране. В сравнении со странами ОЭСР несопоставимо разнятся показатели наполняемости групп в дошкольных организациях. В Казахстане в среднем на одного педагога приходится 30-35, в странах ОЭСР – 14 детей;
Актуальность обозначенных проблем обуславливает необходимость форсирования действий в обеспечении равных возможностей для всех детей младшего возраста с учетом мировых трендов.
Общее среднее образование и охрана прав детей
Школьное образование Казахстана находится на этапе нового старта. ВЭФ обозначил 16 видов знаний и умений успешного в XXI веке человека. Это навыки работы в команде, лидерские качества, инициативность, IT-компетентность, финансовая и гражданская грамотность и другие. Казахстан в рейтинге ВЭФ "Исследование расхождений в навыках XXI века" находится в группе стран с низким уровнем познавательного и эмоционального интеллекта школьников. Уровень компетенций и личных характеристик значительно ниже базовых навыков.
В свете новых подходов области профессиональных компетенций учителя расширяются. Это – междисциплинарная и проектная деятельность, использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в обучении и управлении, интеграция учащихся с особыми образовательными потребностями и консультационное сопровождение родителей.
В 27 из 36 стран ОЭСР и ее партнеров применяются селективные критерии отбора на педагогическую специальность. Прием на программы подготовки педагогических кадров предполагает обязательное собеседование, тестирование для оценки способностей и мотивации абитуриентов.
В 32 странах ОЭСР педагогическая практика является обязательной.
Длительность практики составляет от 70 до 120 дней. Преподаватели ВУЗов участвуют в педагогической практике студентов. Школьный менеджмент ответствен в поддержке молодых учителей. В 17 странах ОЭСР требуется степень магистра для работы в основной и старшей школе.

1) Қазақстандағы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қазіргі желісі және оның инфрақұрылымдық жаңару қарқыны бала туудың өсуіне және урбандалу процесіне ілесе алмай келеді (өсу нүктелерінде, ірі қалаларда мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісі қажеттіліктерді қамтымайды).
2) балаларды қамтудың сандық көрсеткіші өте жоғары болған кезде мектепке дейінгі ұйымдар көрсететін қызметтердің сапасы әлі күнге дейін жеткіліксіз деңгейде қалып отыр. Бұл негізінен тәрбиеші кәсібінің әлеуметтік мәртебесі беделінің төмен болуының салдары;
3) тәрбиешінің ай сайынғы жалақысы (ең төменгісі – 41,4 мың теңге, ең жоғарғысы – 76,4 мың теңге) еліміздегі орташа жалақыдан әлдеқайда төмен. ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда мектепке дейінгі ұйымдардағы топтардың толымдылығы салыстыруға келмейді. Қазақстанда орта есеппен бір педагогке 30-35 баладан, ЭЫДҰ елдерінде 14 баладан келеді.
Аталған проблемалардың өзектілігі әлемдік трендтерді ескере отырып, сәби жастағы барлық балалар үшін тең мүмкіндіктерді қамтамасыз етуде үдемелі іс-қимылдың қажеттілігін негіздейді.
Жалпы орта білім және балалардың құқықтарын қорғау
Қазақстанда мектептегі білім беру жаңа кезеңнің деңгейінде тұр. ДЭФ XXI ғасырдағы табысты адамның білімі мен іскерлігінің 16 түрін атап көрсетті. Бұл – командадағы жұмыс дағдылары, көшбасшылық қасиет, бастамашылық, IT-біліктілік, қаржылық және азаматтық сауаттылық және басқалар. Қазақстан ДЭФ-тің "XXI ғасыр дағдыларындағы ауытқуларды зерттеу" рейтингінде мектеп оқушыларының танымдық және эмоциялық зиятының деңгейі төмен елдер тобында тұр. Құзыреттілік және жеке мінездемелер деңгейі базалық дағдылардан едәуір төмен.
Мұғалімнің кәсіби құзыреттілігі саласы жаңа тәсілдер аясында кеңеюде. Ол – пәнаралық және жобалық қызмет, оқыту мен басқаруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалану, білім беру қажеттіліктері ерекше оқушыларды интеграциялау және ата-аналарды консультациялық сүйемелдеу.
ЭЫДҰ және оның әріптестерінің 36-сының 27-сінде педагогикалық мамандыққа іріктеудің селективті өлшемшарттары қолданылады. Педагог кадрларды даярлау бағдарламаларына қабылдау талапкерлердің қабілеттерін және ынталарын бағалау үшін міндетті түрде әңгімелесуді, тестілеуді көздейді.
ЭЫДҰ-ның 32 елінде педагогикалық практика міндетті болып табылады. Практиканың ұзақтығы 70 күннен 120 күнді құрайды. ЖОО оқытушылары студенттердің педагогикалық практикасына қатысады. Мектеп менеджменті жас мұғалімдерге қолдау көрсетуге жауапты. ЭЫДҰ-ның 17 елінде негізгі және жоғары мектепте жұмыс істеу үшін магистр дәрежесі талап етіледі.

Начальный этап карьеры учителя предусматривает повышение требований для допуска к профессии. В 18 странах ОЭСР проводится обязательное введение в должность, в 14 – действует стажировка учителей. Вклад учителя в развитие общества в мировой практике признан ключевым. Преподавание рассматривается как карьера. Текучесть педагогических кадров меньше 5 %.
Возрастает глобальный индекс статуса и престижа профессии учителя. В Австрии широкое распространение получила программа "образовательных Оскаров" для лучших учителей. В земле Бранденбург Германии открыты церемонии принятия на работу молодых учителей и ухода опытных педагогов на пенсию. В Швеции акцент сделан на формирование сильных взаимосвязей школ, университетов и предпринимательской среды.
Лидеры образовательных систем модернизируют подходы профессионального развития учителя. Системы повышения квалификации педагогов несопоставимы с Казахстаном. Они различаются по объему, периодичности, охвату, уровню централизации.
В 20 странах ОЭСР обязательные курсы повышения квалификации проводятся в контексте приоритетов индивидуальных школ. Повышение квалификации необходимо для продвижения по службе и повышения заработной платы. В 14 странах ОЭСР затраты на повышение квалификации покрываются полностью государством, в 8 – частично.
Педагоги Финляндии и Сингапура повышают квалификацию ежегодно. В Южной Корее учителям предоставляют различные формы дистанционного обучения и внутришкольных семинаров и курсов.
В Японии сфера переподготовки учителей находится под контролем государства. В Финляндии за профессиональное развитие педагогических кадров ответственность несут работодатели, в Швеции – на основе рыночных отношений, без участия государства.
Формат профессионального развития учителя намного шире. Это не только посещение курсов, семинаров и конференций. Эффективное профессиональное развитие включает обучение и практику. Предусмотрена последующая поддержка. Дистанционные курсы предлагает 21 страна ОЭСР. Практикуется повышение квалификации непосредственно на базе школ без отрыва от работы. Учителя имеют возможность пройти курсовую переподготовку на базе ВУЗов и частных компаний.
Стандарты учителей и руководителей школ содержат критерии качества профессиональной компетенции. Индикаторы практики преподавания и руководства школой заложены в программах педагогического образования, оценке индивидуальных результатов работы.
Высокий уровень экономического развития достигают страны, которые не делят школы на "лучшие" и "худшие". Фокус ведущих мировых образовательных систем направлен на выравнивание образовательных достижений школьников. В Сингапуре по итогам ранней диагностики способностей школьники посещают от 4 до 8 раз в неделю дополнительные занятия по математической грамотности.
В Японии создан союз сельских школ, посредством которого учителя имеют возможность обмениваться опытом и проводить различные исследования. Развернута волонтерская деятельность студентов по оказанию поддержки слабоуспевающим детям в выполнении домашнего задания.
Поддержку сельским школам в Шанхае оказывают городские школы. Разрабатываются специальные программы поддержки в обучении для детей мигрантов в Гонконге. До начала учебного года организуется специальная 6-месячная программа.
В 15 странах ОЭСР существуют программы по поддержке слабоуспевающих учащихся.
Ключевым является создание соответствующей новым требованиям образовательной среды. Максимально используются возможности школьной инфраструктуры. Применяются процессы трансформации открытого внутреннего пространства, зонирования учебных площадей при помощи мобильных перегородок или передвижного оборудования. Это создает психологическое разнообразие и смену впечатлений для детей, находящихся длительное время в здании школы.
За последние три года наблюдается тенденция сокращения государственных общеобразовательных школ на 113 единиц за счет закрытия малокомплектных школ (в 2015 – 2016 учебном году – 7 160 школ, в 2016 – 2017 учебном году – 7 100 школ, в 2017 – 2018 учебном году – 7047 школ). В 2017 – 2018 учебном году контингент учащихся составил 3 млн. детей, превысив показатель 2015 года на 326 тысяч детей (в 2015 – 2016 учебном году – 2 724 127 учащихся, 2016 – 2017 учебном году – 2 930 583 учащихся, в 2017 – 2018 учебном году – 3 050 770).

Мұғалім мансабының бастапқы кезеңі кәсіпке жіберу үшін талаптарды арттыруды көздейді. ЭЫДҰ-ның 18 елінде лауазымға міндетті енгізу жүргізіледі, 14 елінде мұғалімдердің тағылымдамасы қолданылады. Әлемдік практикада мұғалімнің қоғам дамуына қосатын үлесі негізгі болып саналады. Оқытушылық мансап ретінде қаралады. Педагог кадрлардың жұмыстан кетуі 5%-дан кем.
Мұғалім кәсібінің мәртебесі мен беделінің жаһандық индексі өсуде. Аустрияда үздік мұғалімдер үшін "Білім берудегі Оскар" бағдарламасы кең таралуда. Германияның Бранденбург жерінде жас мұғалімдердің жұмысқа қабылдануы және тәжірибелі педагогтердің зейнетке шығуы салтанатты түрде аталып өтеді. Швецияда мектеп, университет және кәсіпкерлік ортаның өзара тығыз байланысын қалыптастыруға көңіл бөлінеді.
Білім беру жүйесінің көшбасшылары мұғалімнің кәсіби даму тәсілдерін жаңғыртады. Педагогтердің біліктілігін арттыру жүйесі Қазақстанмен салыстыруға келмейді. Олар көлемі, кезеңділігі, қамтылуы, орталықтану деңгейі бойынша ерекшеленеді.
ЭЫДҰ-ның 20 елінде міндетті біліктілікті арттыру курстары жеке мектептер басымдықтары аясында өткізіледі. Біліктілікті арттыру қызмет бойынша көтерілу және жалақыны арттыру үшін қажет. ЭЫДҰ-ның 14 елінде біліктілікті арттыруға жұмсалатын шығындарды мемлекет толық, 8 елінде ішінара өтейді.
Финляндия мен Сингапур педагогтері жыл сайын біліктіліктерін арттырады. Оңтүстік Кореяда мұғалімдерге қашықтықтан оқытудың және мектепішілік семинарлар мен курстардың әртүрлі нысандары ұсынылады.
Жапонияда мұғалімдерді қайта даярлау саласы мемлекеттің бақылауына алынған. Финляндияда педагог кадрлардың кәсіби дамуына жұмыс берушілер жауапты болады, Швецияда – нарықтық қатынастар негізінде, мемлекеттің қатысуынсыз жүзеге асырылады.
Мұғалімнің кәсіби даму форматы әлдеқайда кең. Ол курстарға, семинарлар мен конференцияларға барумен ғана шектелмейді. Тиімді кәсіби даму оқыту мен практиканы қамтиды. Дәйекті қолдау көрсету көзделген. Қашықтықтан оқыту курстары ЭЫДҰ-ның 21 елінде ұсынылады. Мектеп базасында жұмыстан қол үзбей біліктілікті арттыру қолданылады. Мұғалімдердің ЖОО мен жекеменшік компаниялардың базасында курстық қайта даярлаудан өту мүмкіндіктері бар.
Мұғалімдер мен мектеп басшыларының стандарттарында кәсіби құзыреттілік сапасының өлшемшарттары қамтылған. Оқыту және мектепті басқару практикасының индикаторлары педагогикалық білім беру бағдарламаларында, жұмыстың жеке нәтижелерін бағалауда көзделген.
Экономикалық дамудың жоғары деңгейіне мектептерді "үздік" және "нашар" деп бөлмейтін елдер қол жеткізуде. Алдыңғы қатарлы әлемдік білім беру жүйелерінің назары мектеп оқушыларының білім жетістіктерін теңестіруге бағытталған. Сингапурда мектеп оқушылары қабілеттерін ерте жастан диагностикалаудың қорытындысы бойынша олар аптасына 4-8 рет математикалық сауаттылық бойынша қосымша сабақтарға қатысады.
Жапонияда ауыл мектептерінің одағы құрылған, сол арқылы мұғалімдер тәжірибе алмасуға және әртүрлі зерттеулер жүргізуге мүмкіндік алады. Сабақ үлгерімі нашар балаларға үй тапсырмасын орындауда қолдау көрсету бойынша студенттердің волонтерлік қызметі кең тараған.
Шанхайда ауыл мектептеріне қалалық мектептер қолдау көрсетеді. Гонконгта мигранттардың балалары үшін оқуда қолдау көрсетудің арнайы бағдарламалары әзірленеді. Оқу жылы басталғанға дейін арнайы 6 айлық бағдарлама ұйымдастырылады.
ЭЫДҰ-ның 15 елінде үлгерімі нашар оқушыларға қолдау көрсету бағдарламалары бар.
Жаңа талаптарға сай білім беру ортасын құру түйінді мәселе болып табылады. Мектеп инфрақұрылымының мүмкіндіктері барынша пайдаланылады. Ашық ішкі кеңістікті трансформациялау, мобильді қалқа немесе жылжымалы жабдықтар көмегімен оқу алаңдарын аймақтарға бөлу процестері қолданылады. Бұл ұзақ уақыт мектеп ғимаратында болатын балалар үшін түрлі психологиялық әралуандылыққа және көңіл-күйінің өзгеруіне жағдай жасайды.
Соңғы үш жылда шағын жинақты мектептердің жабылуы есебінен мемлекеттік жалпы білім беретін мектептердің 113 бірлікке қысқару үрдісі байқалуда (2015 – 2016 оқу жылы – 7 160 мектеп, 2016 – 2017 оқу жылы – 7 100 мектеп, 2017 – 2018 оқу жылы – 7 047 мектеп). 2017 – 2018 оқу жылы республикада оқушылардың контингенті 3 млн. баланы құрады. Бұл 2015 жылғы көрсеткіштен 326 мың балаға өскенін көрсетеді (2015 – 2016 оқу жылы - 2 724 127 оқушы, 2016 – 2017 оқу жылы – 2 930 583 оқушы, 2017 – 2018 оқу жылы – 3 050 770 оқушы).

За период с 2014 по 2016 годы наблюдается уменьшение количества аварийных школ на 99 единиц (в 2014 – 2015 учебном году – 136, в 2015 – 2016 учебном году – 69 единиц, в 2016 – 2017 учебном году – 37 единиц).
Увеличилось количество трехсменных школ до 11 единиц (в 2014 – 2015 учебном году – 95, в 2015 – 2016 учебном году – 87, в 2016 – 2017 учебном году – 106).
В рамках реализации Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" за 2015 – 2016 годы в стране открылись 35 школ, что позволило ликвидировать трехсменное обучение в 27 школах и аварийность в 5 школах.
В 2011 – 2015 годы приоритетами школьного образования Казахстана стали инфраструктурное развитие и подготовка к переходу на обновленное содержание. Осуществляется полномасштабная трансляция опыта НИШ. Подготовлена база для поэтапного перехода на обновленное содержание школьного образования. Принят ГОС начального, основного среднего, общего среднего образования. Программа ориентирована на развитие функциональной грамотности школьников, критического мышления, способностей применять знания и умения в реальной жизни.
Обновленная программа прошла апробацию в 2015 – 2016 учебном году в 1-х классах, в 2016 – 2017 учебном году во 2-х классах 30 пилотных школ.
С 1 сентября 2016 – 2017 учебного года в 1-х классах всех школ республики внедрена обновленная программа по опыту НИШ.
В 2017 – 2018 учебном году на обновленное содержание образования перешли 2, 5, 7 классы.
Наряду с обновлением содержания образования внедрена пятидневная учебная неделя.
В рамках внедрения обновленного содержания образования реализуется подготовка к поэтапному переходу на обучение на трех языках и введению преподавания отдельных предметов на английском языке. Так, с сентября 2017 – 2018 учебного года в 153 школах в пилотном режиме начато преподавание отдельных предметов естественно-научного цикла на английском языке, в 379 школах начато внедрение элементов английского языка в преподавание предметов.
Таким образом, с 2017 – 2018 учебного года обучение на трех языках осуществляется в 2206 школах республики, в том числе в 20 НИШ, 27 лицеев "Білім-инновация", 33 специализированных школах для одаренных детей, в 153 пилотных школах и других школах.
В 2017 – 2018 учебном году в стране функционирует 125 специализированных организаций образования для одаренных детей с контингентом – 64,7 тысяч учащихся.
За 2013 – 2017 годы по результатам участия казахстанских учащихся в международных олимпиадах и научных соревнованиях Казахстан входит в число 10 лучших стран мира по математике, физике и химии. Общее количество победителей интеллектуальных соревнований составляет в 2014 году – 1 376 человек, в 2015 году – 1 309 человек, в 2016 году – 1 273 человек, в 2017 году – 688 человек.
Разработан профессиональный стандарт педагога и пересмотрены механизмы приема на педагогические специальности.
По новым трехуровневым программам повышения квалификации, разработанным Центром педагогического мастерства НИШ, в 2012 – 2017 годах прошли курсовую подготовку 68,7 тысяч педагогов. За пять лет проведены 217 онлайн-семинаров и 493 мастер-классов для учителей общеобразовательных школ.
Для анализа качества проведенных курсов повышения квалификации, а также определения их эффективности в 2016 году проведено мониторинговое исследование.

2014 жылдан бастап 2016 жылдар кезеңінде авариялық жағдайдағы мектептер санының 99 бірлікке азайғаны байқалады (2014 – 2015 оқу жылында – 136 бірлік, 2015 – 2016 оқу жылында – 69 бірлік, 2016 – 2017 оқу жылында – 37 бірлік).
Үш ауысымды мектептердің саны 11 бірлікке ұлғайды (2014 – 2015 оқу жылында – 95, 2015 – 2016 оқу жылында – 87, 2016 – 2017 оқу жылында – 106).
"Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде 2015 – 2016 жылдары елімізде 35 мектеп ашылды, ол 27 үш ауысымды мектепті және 5 апаттық мектепті жоюға мүмкіндік берді.
2011 – 2015 жылдары Қазақстанда мектепте білім берудегі басымдық инфрақұрылымдық дамуға және жаңартылған білім беруге көшуге дайындық болды. НЗМ тәжірибесін толық көлемде тарату жүзеге асырылуда. Мектепте білім берудің жаңартылған мазмұнына кезең-кезеңімен көшу үшін база дайындалды. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің МЖС-і қабылданды. Бағдарлама оқушылардың функционалдық сауаттылығын, сыни тұрғыдан ойлау, білімі мен біліктілігін шынайы өмірде қолдана білу қабілеттерін дамытуға бағытталған.
Жаңартылған бағдарлама 30 пилоттық мектептің 2015 – 2016 оқу жылдары 1-сыныптарында, 2016 – 2017 оқу жылдары 2-сыныптарында апробациядан өтті.
2016 – 2017 оқу жылында 1 қыркүйектен бастап республиканың барлық мектептерінде 1-сыныптарда НЗМ-нің тәжірибесі бойынша жаңартылған бағдарлама енгізілді.
2017 – 2018 оқу жылы жаңартылған білім мазмұнына 2, 5, 7-сыныптар көшті.
Жаңартылған білім мазмұнымен қатар бес күндік оқыту аптасы енгізілді.
Жаңартылған білім мазмұнын енгізу шеңберінде үш тілде оқытуға кезең-кезеңімен көшуге және жеке пәндерді ағылшын тілінде оқытуды енгізуге дайындық іске асырылуда. Осылайша, 2017 – 2018 оқу жылының қыркүйегінен бастап пилоттық режимде 153 мектепте жаратылыстану-ғылымы циклын ағылшын тілінде оқыту, 379 мектепте пәндерді оқытуда ағылшын тілінің элементтерін енгізу басталды.
Осылайша, 2017 – 2018 оқу жылынан бастап үш тілде оқыту республиканың 2206 мектебінде, оның ішінде 20 НЗМ, 27 "Білім-инновация" лицейінде, дарынды балаларға арналған 33 мамандандырылған мектепте, 153 пилоттық және басқа мектептерде жүзеге асырылуда.
2017 – 2018 оқу жылы елімізде дарынды балалар үшін контингенті 64,7 мың оқушы бар мамандандырылған 125 білім беру ұйымы жұмыс істеуде.
2013 – 2017 жылдары қазақстандық оқушылардың халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарға қатысу нәтижелері бойынша Қазақстан математика, физика және химия бойынша әлемнің ең үздік 10 елінің қатарына енді. Интеллектуалды жарыстарда жеңімпаздардың жалпы саны 2014 жылы – 1 376 адамды құрады, 2015 жылы – 1 309 адам, 2016 жылы – 1 273 адам, 2017 жылы – 688 адам.
Педагогтің кәсіби стандарты әзірленді және педагогикалық мамандықтарға қабылдау тетіктері қайта қарастырылды.
НЗМ-нің Педагогикалық шеберлік орталығы әзірлеген біліктілікті арттырудың жаңа үш деңгейлі бағдарламалары бойынша 2013 – 2016 жылдары курстық даярлықтан 68,7 мың педагог өтті. Бес жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдері үшін 217 онлайн-семинар және 493 шеберлік сыныбы өтті.
Өткізілген біліктілікті арттыру курстарының сапасын талдау, сондай-ақ олардың тиімділігін анықтау үшін 2016 жылы мониторингтік зерттеу жүргізілді.

В 2016 – 2017 годах 152,4 тысяч учителей (53 %) прошли курсы повышения квалификации по обновленному содержанию образования.
Новая модель оплаты труда гражданских служащих, в том числе работников образования, запущена с 1 января 2016 года. Предусматриваются дифференцированные доплаты педагогам и стимулирующие надбавки. Это будет способствовать улучшению профессионализма учителей, повышению привлекательности профессии и сокращению чрезмерно высокой педагогической нагрузки.
Для проведения полномасштабных действий по развитию обучения на трех языках реализуется Дорожная карта развития трехъязычного образования на 2015 – 2020 годы.
Создаются условия для дополнительного образования и занятости детей во внеурочное время. Охват детей, занимающихся во внешкольных организациях и школьных кружках, составляет 65,8 %.
В целях совершенствования действующего формата Единого национального тестирования (далее – ЕНТ) разделены процедуры ЕНТ на итоговую аттестацию в школе и вступительные экзамены в ВУЗ.
Новые подходы формирования молодого поколения, обладающего чувством ответственности за принимаемые решения и судьбу своей страны, заложены в Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан до 2020 года "Казахстан 2020: путь в будущее".
Отмечается рост доли выпускников, подтверждающих успешность завершения школьного образования.
Вместе с тем с учетом новых глобальных вызовов XXI века актуализируются вопросы качественного образования для всех детей.
Инфраструктура общего среднего образования требует ускоренных темпов развития. Географические преимущества страны обуславливают 3-х кратное преобладание школ на селе.
Число школ, расположенных в сельской местности, преобладает над городскими в 3,3 раза. При этом учащихся городских школ больше в сравнении с сельскими (город – 1 650 672 человек, село – 1 400 098 человек).
В каждом малонаселенном пункте государство гарантирует функционирование малокомплектной школы (далее – МКШ). 2 944 школы республики являются МКШ. В некоторых областях малокомплектными являются подавляющее большинство школ: в Северо-Казахстанской области – 79,0 %, Акмолинской – 67,6 %, Костанайской – 67,5 %, Восточно-Казахстанской – 54 %.
В республике на 1 января 2017 года проживают 5,6 млн. детей в возрасте от 0 до 18 лет, из них около 8,6 % составляют уязвимую часть детского населения – дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, дети с особыми образовательными потребностями, дети из малообеспеченных и многодетных семей, дети, находящиеся в конфликте с законом и др.
Для всех категорий детей создаются равные возможности и условия для реализации прав на получение бесплатного общеобязательного среднего образования, путем развития инклюзивного образования и обеспечения равного доступа к качественному образованию всех категорий детей: имеющих проблемы здоровья (с особыми образовательными потребностями, дети-инвалиды), имеющих трудности социальной адаптации в обществе (с девиантным поведением, с низким социально-экономическим и социально-психологическим статусом), из семей мигрантов, оралманов, беженцев и проживающих в населенных пунктах, где отсутствуют школы.

2016 – 2017 жылдары 152,4 мың мұғалім (53 %) білім берудің жаңартылған мазмұны бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өтті.
Азаматтық қызметшілерге, оның ішінде білім беру қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің жаңа моделі 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап іске қосылды. Педагогтерге сараланған қосымша ақы және ынталандыру үстемеақылары көзделген. Бұл мұғалімдердің кәсіби шеберлігін жақсартуға, кәсіптің тартымдылығын арттыруға және тым жоғары педагогтік жүктемені азайтуға ықпал етеді.
Үш тілде оқытуды дамыту жөнінде кең ауқымды іс-қимыл жүргізу үшін үш тілде білім беруді дамытудың 2015 – 2020 жылдарға арналған жол картасы жүзеге асырылады.
Қосымша білім беру және балалардың сабақтан тыс уақыттағы әрекетін ұйымдастыру үшін жағдайлар жасалуда. Мектептен тыс ұйымдарда және мектеп үйірмелерінде балаларды қамту үлесі 65,8 %-ды құрайды.
Қолданыстағы Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) форматын жетілдіру мақсатында ҰБТ рәсімі мектептегі қорытынды аттестаттауға және ЖОО-ға түсу емтиханына бөлінді.
Өз елінің тағдыры мен қабылдаған шешімдеріне жауапкершілікті сезінетін жас ұрпақты қалыптастырудың жаңа тәсілдемелері "Қазақстан 2020: болашаққа жол" Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2020 жылға дейінгі тұжырымдамасында негізделген.
Мектептегі білімді табысты аяқтағанын растаған мектеп түлектері үлесінің өскендігі байқалуда.
Сонымен бірге XXI ғасырдың жаңа жаһандық талаптарын ескере отырып, барлық балалар үшін сапалы білім беру мәселесі өзекті бола түсуде.Жалпы орта білім беру инфрақұрылымы жедел қарқынмен дамуды талап етеді. Елдің географиялық басымдығына байланысты ауылдағы мектептердің саны 3 есе көп.
Ауылдық жерлерде орналасқан мектептердің саны қалалық мектептерден 3,3 есе көп. Бұл ретте қалалық мектептердің оқушылары ауылдық оқушылармен салыстырғанда көп (қала – 1 650 672, ауыл – 1 400 098 адам).
Әрбір аз қоныстанған мекенде мемлекет шағын жинақты мектептердің (бұдан әрі – ШЖМ) жұмыс істеуіне кепіл береді. Мектептердің 2 944-і ШЖМ болып табылады. Кейбір облыстарда көптеген мектептер ШЖМ болып саналады: Солтүстік Қазақстан облысында – 79,0 %, Ақмола облысында – 67,6 %, Қостанай – 67,5 % және Шығыс Қазақстан – 54 %.
Республикада 2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 0-ден 18 жасқа дейінгі 5,6 млн. бала тұрады, олардың 8,6 %-ға жуығын осал топтағы балалар – жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, арнайы білім беру қажеттіліктері бар балалар, тұрмысы төмен және көп балалы отбасылардан шыққан балалар, заңсыз әрекеттер жасаған балалар және т. б. құрайды.
Инклюзивті білім беруді дамыту және денсаулығында проблемасы бар (арнайы білім беру қажеттіліктері бар, мүгедек балалар), қоғамға әлеуметтік бейімделуде қиындыққа кезіккен (девиантты мінез-құлықты, әлеуметтік-экономикалық және әлеуметтік-психологиялық мәртебесі төмен) балалардың, мигрант, оралман, босқын және мектебі жоқ елді мекендерде тұратын отбасылардан шыққан балалардың барлық санаттарының сапалы білімге тең қол жеткізуін қамтамасыз ету арқылы балалардың барлық санаттарының тегін жалпыға міндетті орта білім алу құқықтарын іске асыру үшін тең мүмкіндіктер мен жағдайлар жасалуда.

Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 17 утвержден стандарт предоставления специальных социальных услуг в организациях образования, детям, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Для социально-психологической реабилитации несовершеннолетних, находящиеся в конфликте с законом действуют 7 специальных организаций образования и 1 организация образования с особым режимом содержания.
Для обеспечения приема, кратковременного содержания, адаптации и дальнейшего устройства безнадзорных и беспризорных детей, детей, оставшихся без попечения родителей, несовершеннолетних, направляемых в организации образования для детей с девиантным поведением, а также детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, вследствие жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации в республике, функционируют 19 центров адаптации несовершеннолетних (далее – ЦАН) и один центр поддержки детей, попавших в трудную жизненную ситуацию.
При ЦАНах на общественных началах действуют службы поддержки семьи, которые оказывают консультативную, правовую, психологическую, педагогическую помощь детям и родителям (законным представителям), оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Одним из главных направлений государственной политики в области защиты прав детей является снижение социального сиротства.
Из 27,3 тысяч детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, 21,0 тысяч – охвачены альтернативными формами семейного устройства (опека, попечительство, патронат).
В целях предупреждения социального сиротства предпринимается ряд мер, в том числе по своевременному выявлению семейного и детского неблагополучия, оказанию необходимой помощи семьям и детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, развиваются альтернативные формы устройства детей.
Существуют альтернативные формы семейного устройства – опека, патронат и усыновление, приемная семья, гостевая семья.
Право детей на отдых и досуг, соответствующий их возрасту, здоровью и потребностям, закреплено в Законе Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
Летом 2017 года в республике действовало 14 730 оздоровительных лагерей и площадок (в том числе: 12 510 пришкольных, 1997 – палаточных, спортивных, юрточных, 223 – загородных). По сравнению с 2016 годом (12 689 лагерей), количество лагерей увеличилось на 16 %.
Разработана и утверждена Дорожная карта развития оздоровительного отдыха и занятости детей, детско-юношеского туризма в период каникул на 2016 – 2018 годы.
Ежегодно Главе государства предоставляется доклад о положении детей в Республике Казахстан.
Создан механизм подачи жалоб и обращений, доступный для детей и молодежи.
Действуют блоги первых руководителей государственных органов, телефоны доверия для оперативной консультативной помощи, психологической поддержки детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Проблемы:

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 17 бұйрығымен өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларға білім беру ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілді.
Заңсыз әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандарды әлеуметтік-психологиялық оңалту үшін 7 арнаулы білім беру ұйымы және 1 ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы жұмыс істейді.
Қадағалаусыз және панасыз қалған балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездік салдарынан өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қабылдауды, уақытша күтіп-бағуды, бейімдеуді және одан әрі орналастыруды қамтамасыз ету үшін республикада 19 кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы (бұдан әрі – КТБО) және өмірлік қиын жағдайға ұшыраған балаларды қолдау орталығы жұмыс істейді.
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы жанында қоғамдық бастамалармен қиын өмірлік жағдайда жүрген ата-аналарға (заңды өкілдерге) және балаларға пәрменді консультативтік, құқықтық, психологиялық, педагогикалық көмек көрсететін отбасын қолдау қызметі жұмыс істейді.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың басты бағыттарының бірі әлеуметтік жетімдік деңгейін төмендету болып табылады.
27,3 мың жетім бала мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың 21,0 мыңы отбасыға орналастырудың баламалы нысандарымен (қорғаншылық, қамқоршылық, патронат) қамтылған.
Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу мақсатында бірқатар шаралар, оның ішінде отбасылық және балалық шақтағы қолайсыздықты уақытылы анықтау, өмірлік қиын жағдайда жүрген отбасылар мен балаларға қажетті көмек көрсету шаралары қабылдануда, балаларды орналастырудың баламалы нысандары дамуда.
Балаларды отбасына орналастырудың баламалы нысандары бар – қорғаншылық, патронат және асырап алу, қабылдайтын отбасы, қонақ ететін отбасы.
Балалардың жасына, денсаулығы мен қажеттілігіне қарай демалу және бос уақытын өткізу құқығы "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында бекітілген.
2017 жылдың жазында республикада 14 730 сауықтыру лагері мен алаң (оның ішінде: 12 510 мектеп жанында, 1997 шатырлы, спорттық, киіз үйлі, 223 қала сыртындағы) жұмыс істеді. 2016 жылмен (12 689 лагерь) салыстырғанда лагерьлер саны 16 %-ға ұлғайды.
2016 – 2018 жылдарға арналған жазғы демалыс кезеңінде балаларды сауықтыру демалысы мен іспен шұғылдануын, балалар-жасөспірімдер туризмін дамытудың жол картасы бекітілді
Жыл сайын Мемлекет басшысына Қазақстан Республикасындағы балалардың жағдайы туралы баяндама ұсынылады.
Балалар мен жастарға қолжетімді шағымдар мен өтініштерді беру тетігі жасалды.
Өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларға жедел консультативтік көмек, психологиялық қолдау көрсету үшін мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының блогы, сенім телефондары жұмыс істейді.
Проблемалар:

1) развитие школьной инфраструктуры не в полной мере удовлетворяет имеющимся потребностям. Ветхие здания школ с превышающим сроком эксплуатации (1950 – 1970 годов постройки) переходят в разряд аварийных.
В 2016 году количество таких школ составило 64 единиц. В них обучается 17,9 тысяч детей, в 127 трехсменных школах – 18,6 тысяч детей;
2) из-за отсутствия школ в населенном пункте не имеют возможности обучаться по месту жительства 3 561 учащихся, что составляет 13,7 % детей от нуждающихся в подвозе (25863 человек);
3) сохраняется значимость включения школьников с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс общеобразовательных школ. Соответствующие условия созданы в 55 % школ. Такую возможность получили лишь 34 % детей с особыми образовательными потребностями. Имеется потребность в педагогах со специальным образованием и методическом сопровождении;
4) недостаточно эффективна процедура внутри издательской экспертизы учебной литературы. 91,2 % учебников, поступивших от издательств, направляются на доработку. Научно-педагогическую экспертизу с первого раза проходят только 12 % учебников;
5) не в полной мере применяются инновационные технологии обучения. Низкими остается показатель подключения школ к широкополосному интернету;
6) все еще критически важными являются необходимость формирования социальных и эмоциональных навыков, развитие некогнитивных способностей. Переход на обновленное содержание школьного образования должен осуществляться в контексте STEM-обучения. Междисциплинарный и проектный подход позволит мотивировать школьников на активный процесс познания и развития;
7) остается высокой потребность в учителях-предметниках со знанием английского языка. Качественный состав педагогов школ с высшей и первой квалификационными категориями составляет лишь 50,8 %. Только 1,2 % учителей школ имеют степень магистра;
8) новые задачи ставятся и перед системой повышения квалификации. Необходимо качественное обновление программ профессионального развития учителя. Это потребует высокой компетенции кадрового состава системы повышения квалификации педагогов Казахстана;
9) низким остается охват курсами сельских учителей. Формат предлагаемой курсовой подготовки требует разработки и внедрения новых подходов;
10) сдерживающим фактором качественных показателей школьного образования остается все еще низкий статус профессии учителя. Не выработаны новые подходы повышения общественного имиджа учителя, высокой материальной и духовной мотивации, привлечения к труду педагога способной и творческой молодежи;

1) мектеп инфрақұрылымын дамыту қажеттіліктерді толық көлемде қанағаттандырмайды. Пайдалану мерзімінен асып кеткен (1950 – 1970 жылдары салынған), тозығы жеткен мектеп ғимараттары авариялық жағдайдағы мектептер қатарына өтеді. 2016 жылы мұндай мектептер саны 64 бірлікті құрады. Авариялық жағдайдағы мектептерде 17,9 мың бала, 127 үш ауысымды мектепте 18,6 мың бала оқиды;
2) елді мекендерде мектептердің болмауынан 3 561 оқушының тұрғылықты жері бойынша оқуға мүмкіндігі жоқ, ол тасымалдауды қажет ететін балалардың 13,7 %-ын (25 863 адам) құрайды;
3) ерекше білім беру қажеттілігі бар мектеп оқушыларын жалпы білім беретін мектептердің білім беру процесіне қосудың маңыздылығы сақталып отыр. Мектептердің 55 %-ында тиісті жағдайлар жасалған. Мұндай мүмкіндікке білім беру қажеттілігі ерекше балалардың 34 %-ы ғана ие болды. Арнайы білімі бар педагогтер мен әдістемелік сүйемелдеуге қажеттілік бар;
4) оқу әдебиеттерін баспахана ішінде сараптау рәсімінің тиімділігі жеткіліксіз деңгейде. Баспаханалардан келіп түскен оқулықтардың 91,2 %-ы қайта өңдеуге жіберіледі. Ғылыми-педагогикалық сараптамадан бірінші реттен оқулықтардың тек 12 %-ы ғана өтеді;
5) оқытудың инновациялық технологиялары толық көлемде қолданылмайды. Мектептердің кең жолақты интернетке қосылу көрсеткіштері төмен болып қалуда;
6) әлеуметтік және эмоциялық дағдыларды қалыптастыру, когнитивтік емес қабілеттерді дамыту қажеттілігі әлі де ерекше маңызды болып табылады. Мектепте білім берудің жаңартылған мазмұнына көшу STEM-оқыту аясында жүзеге асырылуы тиіс. Пәнаралық және жобалық тәсіл мектеп оқушыларын тану мен дамудың белсенді процесіне ынталандыруға мүмкіндік береді;
7) ағылшын тілін білетін пән мұғалімдеріне қажеттілік жоғары болып қалуда. Жоғары және бірінші біліктілік санаты бар мектеп педагогтерінің сапалық құрамы 50,8 %-ды ғана құрайды. Мұғалімдердің 1,2 %-ның ғана магистр дәрежесі бар;
8) біліктілікті арттыру жүйесінің алдына да жаңа міндеттер қойылуда. Мұғалімнің кәсіби даму бағдарламаларын сапалы жаңарту қажет. Бұл Қазақстан педагогтерінің біліктілігін арттыру жүйесінің кадрлық құрамының жоғары құзыреттерін талап етеді;
9) ауыл мұғалімдерінің курстармен қамтылуы төмен деңгейде қалып отыр. Ұсынылған курстық дайындықтың форматы жаңа тәсілдемелер әзірлеуді және енгізуді талап етеді;
10) мектептегі білім сапасы көрсеткіштерінің тежеуші факторы әлі де мұғалім кәсібі мәртебесінің төмендігі болып отыр. Мұғалімінің қоғамдағы беделін көтерудің, жоғары материалдық және рухани ынталандырудың, педагогтік қызметке қабілетті және шығармашыл жастарды тартудың жаңа тәсілдемелері жасалмаған;

11) не разработаны механизмы карьерного и профессионального роста учителя. Не внедрены профессиональный стандарт педагога или концептуальная модель развития его профессиональных компетенций;
12) требует ускоренных темпов развития дополнительного образования детей школьного возраста. Недостаточна сеть внешкольных организаций, в том числе кружков робототехники, IT-площадок, объединений юных туристов и натуралистов;
13) не выработаны механизмы мониторинга успешности обучения выпускников начальной школы. Внешняя оценка учебных достижений выпускников основной школы не позволяет своевременно выявлять и поддерживать учащихся с низкой успеваемостью;
14) пятибалльная система оценивания не отражает реальный уровень знаний обучающихся. Она не позволяет разработать индивидуальную траекторию обучения школьника с учетом имеющихся трудностей, мотивировать их на устранение пробелов в усвоении учебной программы;
15) казахстанские школьники по итогам PISA-2015 все еще отстают от сверстников из стран ОЭСР по математике на 1, естествознанию – на 1 и по чтению – на 2 года;
16) разница между лучшей и отстающей школами по итогам ежегодного ЕНТ составляет 60 %. Не разработаны и не внедрены механизмы поддержки школ с низкими результатами в обучении;
17) не получило широкого распространения внедрение механизмов подушевого финансирования в школах. Попечительские советы 4 377 дневных государственных общеобразовательных школ выполняют больше функции родительских комитетов. Они не имеют полномочий финансовой автономии.
18) существует проблема семейного неблагополучия. На учете в органах внутренних дел состоят более 10 тысяч неблагополучных семей, в которых проживают 15 тысяч детей. Ежегодно около 2-х тысяч родителей лишаются либо ограничиваются в родительских правах, каждый третий брак распадается, около 6 тысяч детей проходят через центры адаптации несовершеннолетних, более 3 тысяч детей попадают в детские дома. При этом 82 % воспитанников детских домов являются сиротами при живых родителях.
19) отсутствует социальное и психологическое сопровождение детей, находящихся в трудной жизненной ситуации. Действующие на общественных началах при ЦАНах, детских домах службы по поддержке семьи и школ приемных родителей обеспечивают работу только при получении конечного результата (попадание ребенка в учреждение) и недостаточно ориентированы на профилактическую работу с семьей в предкризисной ситуации (сотрудниками действующих Служб являются воспитатели и специалисты учреждений).

11) мұғалімнің мансаптық және кәсіби өсуінің тетіктері әзірленбеген. Педагогтің кәсіптік стандарты немесе оның кәсіби құзыреттілігін дамытудың тұжырымдамалық моделі енгізілмеген;
12) мектеп жасындағы балаларға қосымша білім беруді дамытудың жеделдетілген қарқыны талап етіледі. Мектептен тыс ұйымдар, оның ішінде робот техникасы, IT-алаңдар, жас туристер мен натуралистер бірлестіктерінің желілері жеткіліксіз;
13) бастауыш мектептің бітірушілерін оқытудың табыстылығын мониторингтеу тетігі әзірленбеген. Негізгі мектеп түлектерінің оқу жетістіктерін сырттай бағалау үлгерімі төмен оқушыларды уақтылы анықтауға және қолдауға мүмкіндік бермейді;
14) бес балдық бағалау жүйесі білім алушылар білімінің нақты деңгейін көрсетпейді. Ол кездесетін қиындықтарды ескере отырып, мектеп оқушыларын оқытудың жеке траекториясын әзірлеуге, оқу бағдарламаларын меңгерудегі проблемаларды жоюға ынталандыруға мүмкіндік бермейді;
15) қазақстандық мектеп оқушылары PISA-2015 қорытындылары бойынша ЭЫДҰ елдеріндегі құрдастарынан әлі де болса математикадан 1, жаратылыстанудан 1 және оқудан 2 жылға артта қалып отыр;
16) жыл сайынғы ҰБТ қорытындылары бойынша үздік және артта қалған мектептердің арасындағы айырмашылық 60 %-ды құрайды. Оқуда төмен нәтижесі бар мектептерді қолдау тетіктері әзірленбеген және енгізілмеген;
17) мектептерде жан басына қаржыландыру тетіктерін енгізу кең таралмады. 4 377 күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін мектептің қамқоршылық кеңестері көбінесе ата-аналар комитеттерінің қызметін атқарады. Олардың қаржылық дербестік өкілеттіктері жоқ;
18) отбасылық қолайсыздық проблемасы бар. Ішкі істер органдарының есебінде 15 мың бала тұратын 10 мыңнан астам қолайсыз отбасы бар. Жыл сайын 2 мыңға жуық ата-ана ата-аналық құқықтарынан айырылады не шектеледі, әрбір үшінші неке бұзылады, 6 мыңға жуық бала кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарынан өтеді, 3 мыңнан астам бала балалар үйіне түседі. Бұл ретте балалар үйлері тәрбиеленушілерінің 82 %-ы ата-аналары тірі жетімдер болып табылады;
19) өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды әлеуметтік және психологиялық қолдау жоқ. КТБО-лар, балалар үйлері жанында қоғамдық бастамалармен жұмыс істеп тұрған отбасын қолдау қызметтері мен қабылдаушы ата-аналар мектептері жұмысын тек түпкілікті нәтиже алған кезде ғана (бала мекемеге түскенде) қамтамасыз етеді және дағдарыс алдындағы жағдайда жүрген отбасымен профилактикалық жұмысқа жеткіліксіз бағдарланған (жұмыс істеп тұрған Қызметтердің қызметкерлері мекемелердің тәрбиешілері мен мамандары болып табылады);

20) выражает серьезную обеспокоенность участившиеся случаи жестокого обращения в отношении детей со стороны взрослых, а также насильственных действий сексуального характера, суицидальных проявлений среди несовершеннолетних. По данным Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, в отношении 48,5 % пострадавших детей совершено деяние против личности (всего в 2017 году – 2014 преступлений в отношении детей). По официальным данным правоохранительных органов, в 2016 году было совершено 3148 правонарушений несовершеннолетними. Удельный вес детской преступности в общем количестве всех преступлений составляет 0,9 %.
21) прирост количества несовершеннолетних, доставленных в ЦАНах за безнадзорность и беспризорность. Динамика за период с 2011 по 2017 год показывает, что до 2015 года число детей стабильно росло, в 2017 году наметилось некоторое снижение, по итогам 2017 года число беспризорных детей составляет 6306. По данным социологического исследования 2017 года в некоторых областях количество беспризорных и безнадзорных детей, попадающих в ЦАНы, в составе детского населения, сравнительно большое. Например, в Восточно-Казахстанской области, где на 10000 детского населения приходится 20 беспризорных детей, и город Астана 19 детей на 10 тысяч детского населения в регионе.
22) недостаточное количество летних оздоровительных загородных лагерей для охвата большего количества детей, в том числе детей, находящихся в трудной жизненной ситуации.
Таким образом, на этапе нового старта школьного образования необходимо форсировать инфраструктурные решения, ресурсное и методологическое обновление, выработать механизмы сокращения разрыва между городскими и сельскими школами, усиливать роль корпоративного управления, цифровизировать образовательные процессы и контент, внедрять подушевое финансирование, усилить воспитательную составляющую в рамках модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру".
Техническое и профессиональное образование
Социальная ориентированность технического и профессионального образования в мировой практике очевидна. В ведущих странах система ТиПО является фактором успешной социальной адаптации молодежи и взрослых.
Социальное партнерство в Германии обеспечило лучшие показатели снижения молодежной безработицы в Европе. Охват обучающихся дуальным обучением в 3,5 раза выше в сравнении с Казахстаном. Превышают в 27,5 раз показатели вовлеченности предприятий в процесс подготовки кадров.
В странах ОЭСР ТиПО развивается на основе коллективной ответственности образования и работодателей, заинтересованных сторон.
Продвижение дуального обучения заявлено одной из главных целей ТиПО до 2020 года в Европейском Союзе. Наряду с получением рабочей профессии обеспечивается привитие молодежи предпринимательских навыков.

20) ересектер тарапынан балаларға қатысты қатігездік жағдайларының, сондай-ақ кәмелетке толмағандар арасындағы жыныстық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттерінің, суицидтік көріністердің жиілеп кетуі айтарлықтай алаңдаушылық туғызады. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының деректері бойынша зардап шеккен балалардың 48,5 %-ына қатысты жеке тұлғаға қарсы іс-әрекеттер жасалған (барлығы 2017 жылы – балаларға қатысты 2014 қылмыс). Құқық қорғау органдарының ресми деректері бойынша 2016 жылы кәмелетке толмағандар 3 148 құқық бұзушылық жасаған. Барлық қылмыстардың жалпы санындағы балалар қылмысының үлес салмағы 0,9 %-ды құрайды;
21) қадағалаусыз және панасыз қалғаны үшін КТБО-ға жеткізілген кәмелетке толмағандар санының өсуі. 2011 жылдан 2017 жылға дейінгі кезеңдегі динамика 2015 жылға дейін балалар санының тұрақты түрде өскенін көрсетеді, 2017 жылы біршама төмендегені байқалды, 2017 жылдың 9 айының қорытындысы бойынша панасыз балалардың саны 6306-ны құрады. 2017 жылғы әлеуметтік зерттеу деректері бойынша кейбір облыстарда КТБО-ға түсетін панасыз және қадағалаусыз қалған балалар саны салыстырмалы түрде балалар саны құрамының үлкен бөлігі болып табылады. Мысалы, Шығыс Қазақстан облысында 10 000 балаға шаққанда 20 панасыз баладан, Астанада өңірдегі 10 мың балаға 19 баладан келеді;
22) балалардың көпшілік санын, оның ішінде қиын өмірлік жағдайда жүрген балаларды қамту үшін қала сыртындағы жазғы сауықтыру лагерінің саны жеткіліксіз.
Осылайша, мектептегі білім берудің жаңа кезеңінде инфрақұрылымдық шешімдерді, ресурстық және әдіснамалық жаңартуды жылдамдату, қалалық және ауылдық мектептер арасындағы алшақтықты азайту тетіктерін әзірлеу, корпоративтік басқарудың рөлін күшейту, білім процесін және контентті цифрландыру, жан басына қаржыландыруды енгізу, "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту шеңберінде тәрбиелеуді күшейту қажет.
Техникалық және кәсіптік білім
Әлемдік практикада техникалық және кәсіптік білімнің әлеуметтік бағыты айқын. Жетекші елдерде ТжКБ жүйесі жастар мен ересектерді табысты әлеуметтік бейімдеудің факторы болып табылады.
Германияда әлеуметтік әріптестік Еуропадағы жастар жұмыссыздығы төмендеуінің үздік көрсеткіштерін қамтамасыз етті. Қазақстанмен салыстырғанда оқушыларды дуальді оқытумен қамту 3,5 есе жоғары. Кадрларды даярлау процесіне кәсіпорындарды тарту көрсеткіштері 27,5 есе артып отыр.
ЭЫДҰ елдерінде ТжКБ білім берудің және жұмыс берушілердің, мүдделі тараптардың ұжымдық жауапкершілігі негізінде дамиды.
Еуропалық Одақта 2020 жылға дейін ТжКБ-нің басты мақсаттарының бірі дуальді оқытуды ілгерілету болып мәлімделді. Жұмысшы кәсібін алумен қатар жастарға кәсіпкерлік дағдыларды дарыту қамтамасыз етіледі.

В 2011 – 2015 годы проведена значительная работа по реструктуризации ТиПО страны. В 2012 году Казахстан первым из Стран Независимых Государств переформатировал образовательную деятельность системы ТиПО. Это позволило придать подготовке кадров техническую направленность. Тем самым была обеспечена преемственность квалификаций ТиПО. Студенты колледжей получили возможность присвоения нескольких прикладных квалификаций в рамках одного учебного заведения.
На 1 октября 2017 года функционирует 824 колледжа, в том числе 477 государственных (2014 году – 820 единиц, 2015 году – 807 единиц, 2016 году – 817 единиц). Из них 23 % расположены в сельской местности. Всего обучается 489,2 тысяч студентов. Подготовка кадров осуществляется по 213 специальностям и 693 квалификациям.
Для реализации приоритетных проектов индустриально-инновационного развития определены 10 базовых колледжей.
В 2015 году законодательно закреплены принципы дуального обучения. Образовательную деятельность в партнерстве с предприятиями страны осуществляют 460 колледжей (2014 году – 280 единиц, 2015 году – 348 единиц, 2016 году – 421 единиц). Заключено 27200 договоров о сотрудничестве колледжей и работодателей с участием 3055 предприятий с охватом 31933 студентов по 80 специальностям и 160 квалификациям.
Запущен механизм регулирования региональных дисбалансов трудовых ресурсов через учебную миграцию "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға!".
В 34 колледжах северных, центральных и восточных регионов обучаются 2200 студентов.
Обеспечивается доступность технического и профессионального образования молодежи с особыми образовательными потребностями. Установлена квота приема (с 2012 года размер квоты для инвалидов составляет 1 %).
Разрабатываются новые подходы в обновлении содержания образовательных программ ТиПО. Казахстан стал участником Туринского процесса. Это предоставляет возможность выработать действенные шаги развития системы ТиПО.
Практика ОЭСР показывает, что в настоящее время многими странами проводится работа по продвижению системы технического и профессионального образования, повышению его престижа путем обеспечения молодежи первой рабочей специальностью бесплатно.
Предоставление бесплатной первой рабочей квалификации закреплено законодательно (статья 8 Закона Республики Казахстан "Об образовании").
В рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы (далее – Программа) предусмотрены подготовка кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение за счет республиканского бюджета.

2011 – 2015 жылдары елдегі ТжКБ-ны қайта құрылымдау бойынша едәуір жұмыс жүргізілді. 2012 жылы Қазақстан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің алғашқысы болып ТжКБ жүйесінің білім беру қызметін қайта форматтады. Бұл кадрларды даярлауға техникалық бағыт беруге мүмкіндік берді. Осылайша ТжКБ біліктіліктерінің сабақтастығы қамтамасыз етілді. Колледж студенттері бір оқу орны шеңберінде бірнеше қолданбалы біліктіліктерді алу мүмкіндігіне ие болды.
2017 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 824 колледж жұмыс істейді, оның ішінде 473-і мемлекеттік (2014 жылы – 820 бірлік, 2015 жылы – 807 бірлік, 2016 жылы – 817 бірлік). Оның 23 %-ы ауылдық жерде орналасқан. Барлығы 489,2 мың студент оқиды. Кадрлар даярлау 213 мамандық және 693 біліктілік бойынша жүзеге асырылады.
Индустриялық-инновациялық дамудың басым жобаларын іске асыру үшін 10 базалық колледж айқындалған.
2015 жылы дуальді оқытудың қағидаттары заңнамалық түрде бекітілген. Еліміздің кәсіпорындарымен әріптестікте білім беру қызметін 421 колледж (2014 жылы – 280 бірлік, 2015 жылы – 348 бірлік, 2016 жылы – 421 бірлік) жүзеге асыруда. 80 мамандық пен 160 біліктілік бойынша 31 933 студентті қамтитын 3 055 кәсіпорынның қатысуымен колледждер мен жұмыс берушілердің ынтымақтастығы туралы 27 200 шарт жасалған.
"Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" оқу миграциясы арқылы еңбек ресурстарының өңірлік теңсіздігін реттеу тетігі іске қосылды. Солтүстік, орталық және шығыс өңірлердегі 34 колледжде 2 200 студент оқиды.
Білім беру қажеттіліктері ерекше жастардың техникалық және кәсіптік білім алуға қолжетімділігі қамтамасыз етілуде. Қабылдау квотасы белгіленген (2012 жылдан бастап мүгедектер үшін квота мөлшері 1 %-ды құрайды).
ТжКБ білім беру бағдарламаларының мазмұнын жаңартуда жаңа тәсілдер әзірленуде. Қазақстан Турин процесінің қатысушысы болды. Бұл ТжКБ жүйесін дамытудың нақты қадамдарын әзірлеуге мүмкіндік береді.
ЭЫДҰ-ның практикасы, қазіргі кезде көптеген елдерде жастарды алғашқы жұмысшы мамандығымен тегін қамтамасыз ету арқылы ТжКБ жүйесін ілгерілету, оның беделін арттыру жұмысы жүргізіліп жатқанын көрсетеді.
Алғашқы жұмыс біліктілігін тегін беру заңнамалық түрде бекітілген ("Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы).
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде республикалық бюджет қаражаты есебінен ТжКБ-мен кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту көзделген.

В 2017 году в рамках Программы по подготовке кадров с ТиПО приступили к учебе 21,3 тысяч человек Законодательно закреплена международная аккредитация учебных заведений ТиПО.
Несмотря на предпринимаемые шаги, охват ТиПО в Казахстане значительно ниже показателей развитых стран. Только 22 % населения страны считает ТиПО престижным. Тогда как в странах Евросоюза получение рабочей профессии для 71 % населения имеет позитивный имидж. Это показатели охвата, трудоустройства, размера зарплаты и мнения населения.
Расходы на ТиПО в Казахстане в 2,5-3 раза ниже показателей развитых стран мира.
Проблемы:
1) отсутствует эффективная система профориентационной работы.
В 2017 году доля молодежи типичного возраста в ТиПО (14-24 лет) составила лишь 17 % (2016 году – 16,6 %);
2) по итогам опроса ОЭСР 70 % компаний Казахстана считают низкий уровень подготовки кадров серьезным препятствием для развития бизнеса. Рабочие кадры страны не владеют навыками компьютерного проектирования, работы со сложными сварочными конструкциями, техническим английским языком. Ежегодно привлекается 30 тысяч иностранных работников, из них 24,9 тысяч (83 %) – для промышленности;
3) низкими являются показатели колледжей, подтверждающих качество подготовки специалистов. Только 7 % из них прошли аккредитацию (2016 году – 4,3 %);
4) не выработаны механизмы независимой сертификации квалификаций студентов ТиПО на базе отраслевых ассоциаций. Сертификаты уровня профессиональной подготовленности выпускников не признаются бизнес-сообществом. При этом ни одна профессиональная ассоциация работодателей до сих пор не начала свою независимую сертификацию выпускников;
5) отмечается дефицит инженерно-педагогических кадров и мастеров производственного обучения. Низкий уровень заработной платы не позволяет привлечь для преподавания опытных работников с производства;
6) мастера производственного обучения в системе ТиПО составляют только 7 % (2016 году – 13,4 %) от общего числа инженерно-педагогических работников. В развитых странах преподаватели и мастера производственного обучения являются практикующими специалистами или проходят стажировку на производстве 1 раз в 3 года. Не предусмотрены меры по прохождению стажировки на базе организаций и предприятий.
7) устаревшая материально-техническая база колледжей не обеспечивает качество подготовки кадров и привлекательность системы ТиПО;
8) в общежитиях нуждаются 10 тысяч иногородних студентов ТиПО.
Эволюция рынка труда рабочего обозначила перед системой ТиПО новые вызовы. Система ТиПО призвана сыграть ключевую роль в контексте социальных выгод, прежде всего, для человека и общества в целом.
В этой связи необходимо создать условия для увеличения охвата молодежи ТиПО, обновить образовательные программы с учетом международных стандартов и внедрить их в образовательный процесс.
С учетом современных средств коммуникаций необходимо применять в процессе обучения цифровой образовательный контент. Для обеспечения преемственности с высшим образованием необходимо осуществить переход на кредитно-модульную технологию обучения.
Высшее и послевузовское образование
Эффективным показателем инновационной экономики обозначены тренды развития вузовской науки. Усиливается интеграция университетов и бизнес-структур.

2017 жылы ТжКБ бар кадрларды даярлау жөніндегі Бағдарламалар шеңберінде 21,3 мың адам оқи бастады.
ТжКБ-ның оқу орындарын халықаралық аккредиттеу заңды түрде бекітілді.
Қабылданып жатқан қадамдарға қарамастан, Қазақстанда ТжКБ-мен қамту дамыған елдердің көрсеткіштерінен айтарлықтай төмен. Халықтың 22 %-ы ғана ТжКБ-ны беделді деп санайды. Ал Еуроодақ елдерінде жұмысшы кәсібін алу халықтың 71 %-ы үшін жағымды имиджге ие. Бұл – қамту, жұмысқа орналастыру, еңбекақы мөлшері және халықтың ой-пікірінің көрсеткіштері.
Қазақстандағы ТжКБ-ға жұмсалатын шығыстар әлемнің дамыған елдерінің көрсеткіштерінен 2,5-3 есеге төмен.
Проблемалар:
1) кәсіптік бағдарлау жұмысының тиімді жүйесі жоқ.
2017 жылы ТжКБ-дағы типтік жастағы (14 – 24 жас) жастардың үлесі 17 %-ды ғана құрайды;
2) ЭЫДҰ сауалнама қорытындылары бойынша Қазақстандағы компаниялардың 70 %-ы кадрлар даярлау деңгейінің төмендігі бизнесті дамытуға айтарлықтай кедергі келтіреді деп санайды. Еліміздің жұмысшы кадрлары компьютерлік жобалау дағдыларын, күрделі дәнекерлеу конструкцияларымен жұмыс істеуді, техникалық ағылшын тілін игермеген. Жыл сайын 30 мың шетелдік жұмыскер, оның 24,9 мыңы (83 %) – өнеркәсіп үшін тартылады;
3) мамандарды даярлау сапасын растайтын колледждердің көрсеткіштері төмен болып отыр. Олардың 7 %-ы ғана аккредиттеуден өткен (2016 жылы – 4,3 %);
4) салалық қауымдастықтар базасында ТжКБ студенттерінің біліктілігін тәуелсіз сертификаттау тетіктері әзірленбеген. Түлектердің кәсіби даярлық деңгейінің сертификаттарын бизнес-қоғамдастық мойындамайды. Бұл ретте жұмыс берушілердің бірде-бір кәсіби қауымдастығы осы уақытқа дейін түлектерді өздері тәуелсіз сертификаттауды бастамаған;
5) инженер-педагог кадрлар мен өндірістік оқыту шеберлерінің тапшылығы байқалады. Жалақы деңгейінің төмендігі оқыту үшін өндірістен тәжірибелі жұмыскерлерді тартуға мүмкіндік бермейді;
6) ТжКБ жүйесіндегі өндірістік оқыту шеберлері инженер-педагог қызметкерлердің жалпы санынан 7 %-ды ғана құрайды (2016 жылы – 13,4 %). Дамыған елдерде оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлері тәжірибелі мамандар болып табылады немесе 3 жылда 1 рет өндірісте тағылымдамадан өтіп тұрады. Ұйымдар мен кәсіпорындар базасында тағылымдамадан өту шаралары көзделмеген;
7) колледждердің ескірген материалдық-техникалық базасы кадрларды даярлау сапасы мен ТжКБ жүйесінің тартымдылығын қамтамасыз етпейді;
8) басқа қаладан келген ТжКБ студенттерінің 10 мыңы жатақханаға мұқтаж.
Жұмысшы еңбек нарығының дамуы ТжКБ жүйесінің алдына жаңа талаптар қойды. ТжКБ жүйесі әлеуметтік тиімділік үшін, ең алдымен, жалпы адам және қоғам үшін тиімділік аясында басты рөлді ойнауға бағытталған.
Осыған байланысты жастарды ТжКБ-мен қамтуды ұлғайту үшін жағдай жасау, халықаралық стандарттарды ескере отырып, білім беру бағдарламаларын жаңарту және оларды білім беру процесіне енгізу қажет. Коммуникациялардың заманауи құралдарын есепке ала отырып, оқыту процесінде цифрлық білім беру контентін қолдану керек. Жоғары біліммен сабақтастықты қамтамасыз ету үшін кредиттік-модульдік оқыту технологиясына көшуді жүзеге асыру қажет.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Жоғары оқу орындары ғылымын дамыту тренді инновациялық экономиканың тиімді көрсеткіші болып көрсетілген. Университеттер мен бизнес-құрылымдарды интеграциялау күшеюде.

В рейтинге IMD в топ стран-лидеров, где высшее образование отвечает потребностям экономики, входят Швеция, Сингапур, Дания, Канада, Финляндия. Казахстан занимает 44 позицию среди 60 стран мира.
Реализуются проекты развития исследовательских ВУЗов. Инвестиции Китая в исследовательские университеты повысили конкурентоспособность высшего образования.
В Великобритании фокус на исследовательские университеты обеспечил устойчивое экономическое развитие страны. В 2010 году 20 ВУЗов Великобритании, объединенных в RusselGroup, принесли 22,3 млрд. дохода и обеспечили 243 тысяч рабочих мест. Более 2/3 результатов научно-исследовательских работ (далее – НИР) университетов RussellGroup внедряются в экономику, здравоохранение, культурную и социальную сферы страны.
Приоритетом высшего и послевузовского образования Казахстана обозначено триединство образования, науки и производства. Начат процесс институционального преобразования высшей школы страны. Создан первый исследовательский ВУЗ – Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева. Здесь сформирован пул ведущих ученых страны, выполняющих фундаментальные и прикладные научно-образовательные исследования.
Функционируют 27 офисов коммерциализации, 12 технопарков и 33 бизнес-инкубатора. Флагманом глобального образования и научных открытий стала автономная организация образования "Назарбаев Университет" (далее – Назарбаев Университет). В инженерных школах ВУЗа успешно стартовали инновационные образовательные и научные проекты. В 2015 году Назарбаев Университет перешел знаковый рубеж. Осуществлен первый выпуск 594 молодых высококвалифицированных специалистов (446 бакалавров и 148 магистров).
В республике в 2017 – 2018 учебном году функционировали 130 ВУЗов (10 национальных, 32 государственных, 14 негражданских, 1 АОО, 1 международный, 17 акционерных, 55 частных) (2013 – 2014 учебный год – 132, 2014 – 2015 учебный год – 127; 2015 – 2016 учебный год – 125, 2016 – 2017 учебный год – 130).
Общий контингент обучающихся в ВУЗах в 2017 – 2018 учебном году составляет 534 421 человек (2014 – 2015 учебный год – 506,4 тысяч человек, 2015 – 2016 учебный год – 455,1 тысяч человек, 2016 – 2017 учебный год – 512, 6 тысяч человек), в том числе в бакалавриате – 496 209 человек, в магистратуре – 34 609 человек, в докторантуре – 3 603 человек.
Численность профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) составляет – 38 212 человек (2014 – 2015 учебный год – 40 320, 2015 – 2016 учебный год – 38 087, 2016 – 2017 учебный год – 38 241). Остепененность ППС составляет 49 % (2014 – 2015 учебный год – 49,1 %, 2015 – 2016 учебный год – 50,4 %, 2016 – 2017 учебный год – 50,3 %).

IMD рейтингінде жоғары білімі экономиканың қажеттіліктеріне сай келетін жетекші елдер тобына Швеция, Сингапур, Дания, Канада, Финляндия кіреді. Қазақстан әлемнің 60 елінің ішінде 44-орынды иеленіп отыр.
Зерттеу ЖОО-ларын дамыту жобалары іске асырылуда. Қытайдың зерттеу университеттеріне салған инвестициясы жоғары білімнің бәсекеге қабілеттілігін арттырды.
Ұлыбританияда зерттеу университеттеріне көңіл бөлу елдің орнықты экономикалық дамуын қамтамасыз етті. 2010 жылы Ұлыбританияның Russel Group тобына біріктірілген 20 ЖОО-сы 22,3 млрд. көлемінде табыс әкеліп, 243 мың жұмыс орнын қамтамасыз етті. Russel Group университеттерінің ҒЗЖ нәтижелерінің 2/3-інен астамы елдің экономикасына, денсаулық сақтау, мәдениет және әлеуметтік салаларына енгізілуде.
Қазақстанда жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім берудің басымдығы білім, ғылым және өндірістің үштұғырлылығы болып табылады. Елдің жоғары мектебін институционалдық қайта құру процесі басталды. Бірінші зерттеу ЖОО-сы – Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті құрылды. Мұнда іргелі және қолданбалы ғылыми-білім зерттеулерін орындайтын еліміздің жетекші ғалымдарының пулы қалыптасты.
Коммерцияландырудың 27 офисі, 12 технопарк және 33 бизнес-инкубатор жұмыс жасайды. "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы (бұдан әрі – Назарбаев Университеті) ғаламдық білім мен ғылыми жаңалықтардың флагманына айналды. ЖОО-ның инженерлік мектептерінде инновациялық білім беру мен ғылыми жобалар табысты іске аса бастады. 2015 жылы Назарбаев Университеті шептен өтті. Алғашқы болып 594 жоғары білікті жас маман (446 бакалавр және 148 магистр) бітірді.
Республикада 2017 – 2018 оқу жылында 130 (10 ұлттық, 32 мемлекеттік, 14 азаматтық емес, 1 ДББҰ, 1 халықаралық, 17 акционерлік, 55 жекеменшік) ЖОО жұмыс істеді (2013 – 2014 оқу жылы – 132, 2014 – 2015 оқу жылы – 127; 2015 – 2016 оқу жылы – 125, 2016 – 2017 оқу жылы – 130).
2017 – 2018 оқу жылында ЖОО-да білім алушылардың жалпы контингенті 534 421 адамды құрады (2014 – 2015 оқу жылы – 506,4 мың адам, 2015 – 2016 оқу жылы – 455,1 мың адам, 2016 – 2017 оқу жылы – 512, 6 мың адам), соның ішінде бакалавриатта 496 209, магистратурада 34 609 және докторантурада 3 603 адам.
Оқытушы-профессорлық құрамның (бұдан әрі – ОПҚ) саны 38 212 адамды құрайды (2014 – 2015 оқу жылы – 40320, 2015 – 2016 оқу жылы – 38087, 2016 – 2017 оқу жылы – 38241). ОПҚ дәрежелілігі 49%-ды құрайды (2014 – 2015 оқу жылы – 49,1 %, 2015 – 2016 оқу жылы – 50,4 %, 2016 – 2017 оқу жылы – 50,3 %).

Подготовка специалистов осуществляется с учетом потребностей рынка труда. 11 ВУЗов определены как базовые в подготовке высококвалифицированных кадров для успешной реализации проектов Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы (далее – ГПИИР). Профессиональные компетенции формируются в рамках образовательных программ, разработанных в соответствии с Дублинскими дескрипторами и пожеланиями работодателей. Обеспечена преемственность образовательных программ трехуровневой модели высшего и послевузовского образования. Академическая свобода ВУЗов в определении содержания образовательных программ в бакалавриате увеличена до 55 %, магистратуре – 70 %, докторантуре – 90 %. ВУЗы могут предлагать широкий спектр образовательных программ, способствующих укреплению их конкурентоспособности на рынке образовательных услуг.
Соотношение количества грантов магистратуры к грантам бакалавриата соответствует мировой структуре вузовского контингента (1:5).
На основе Национальной системы квалификаций, сопоставимой с Европейской, разработано 70 профессиональных стандартов подготовки специалистов с высшим и послевузовским образованием.
Расширяются образовательные контакты казахстанских ВУЗов с ведущими университетами мира. Международные научно-исследовательские проекты реализуются совместно с зарубежными вузами-партнерами. Диалог стран обеспечивает привлекательность и сопоставимость квалификаций высшего образования.
Внедрена национальная модель аккредитации ВУЗов. За 2014 – 2016 годы институциональную аккредитацию в казахстанских аккредитационных агентствах прошли 96, национальную специализированную – 86 ВУЗов. Начат постепенный переход от государственной аттестации к общественно-профессиональной аккредитации.
Развивается академическая мобильность студентов и преподавателей. В период с 2011 по 2017 год общее количество обучающихся, выехавших по программе мобильности за счет бюджетных и внебюджетных средств, составило – 11 693 человек. За последние 3 года около 7 312 студентов прошли обучение в зарубежных ВУЗах: в 2015 году – 2 329 студентов, в 2016 году – 2 473 студентов, в 2017 году – 2 510 студентов.
К реализации совместных образовательных и исследовательских программ привлекаются зарубежные ученые. За 3 года приглашено 2 455 зарубежных ученых и преподавателей из ВУЗов Европы, США, Российской Федерации, Юго-Восточной Азии и др. (в 2015 году – 992 человек, в 2016 – 765 человек, в 2017 году – 688 человек).
В 2017 году казахстанскими ВУЗами было заключено 968 международных договоров с ВУЗами 68-и стран мира.
В 2017 году ученые казахстанских ВУЗов совместно с зарубежными коллегами из 46 стран мира осуществили 720 научных исследований В 42 ВУЗах на педагогических, технических, естественнонаучных специальностях обучение осуществляется на английском языке. В том числе в 15 ВУЗах по педагогическим специальностям обучаются около 3,5 тысяч человек. При этом в 2015 году уже завершили указанные программы 531 человек, из них 500 трудоустроено в НИШ, специализированных школах-интернатах для одаренных детей с углубленным изучением различных предметов, школах-гимназиях для одаренных детей и т.д.

Мамандарды даярлау еңбек нарығы ескеріле отырып жүзеге асырылады. 11 ЖОО Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – ИИДМБ) жобаларын табысты іске асыру үшін жоғары білікті кадрлар даярлауда база ретінде айқындалды. Кәсіби құзыреттер Дублин дескрипторларына және жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес әзірленген білім беру бағдарламалары шеңберінде қалыптастырылады. Жоғары және ЖОО-дан кейінгі білімнің үш деңгейлі моделінің білім беру бағдарламаларының сабақтастығы қамтамасыз етілді. ЖОО-лардың білім беру бағдарламаларының мазмұнын анықтаудағы академиялық еркіндігі бакалавриатта 55 %-ға, магистратурада 70 %-ға, докторантурада 90 %-ға дейін ұлғайтылды. ЖОО-лар білім беру қызметі нарығында олардың бәсекеге қабілеттілігін күшейтуге ықпал ететін білім беру бағдарламаларының кең спектрін ұсына алады.
Магистратура гранты санының бакалавриат грантына арақатынасы жоғары оқу орындары контингентінің әлемдік құрылымына (1:5) сәйкес келеді.
Еуропалық жүйемен салыстырмалы Ұлттық біліктілік жүйесінің негізінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлайтын 70 кәсіптік стандарт әзірленді.
Қазақстандық ЖОО-лардың әлемнің жетекші университеттерімен білім беру байланысы кеңейтілуде. Халықаралық ғылыми-зерттеу жобалары шетелдік әріптес ЖОО-мен бірлесе отырып іске асырылуда. Елдердің қарым-қатынасы жоғары білім беру біліктілігінің тартымдылығы мен салыстырмалылығын қамтамасыз етеді.
ЖОО-ларды аккредиттеудің ұлттық моделі енгізілді. 2014 – 2016 жылдары қазақстандық аккредиттеу агенттіктерінде институционалдық аккредиттеуден 96, ұлттық мамандандырылған аккредиттеуден 86 ЖОО өтті. Мемлекеттік аттестаттаудан қоғамдық-кәсіптік аккредиттеуге біртіндеп көшу басталды.
Студенттер мен оқытушылардың академиялық ұтқырлығы дамып келеді. 2011 жылдан бастап 2017 жылдар кезеңінде бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат есебінен академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша шетелге барып оқыған білім алушылардың жалпы саны 11 693 адамды құрады. Соңғы 3 жылда шамамен 7 312 студент шетелдік ЖОО-ларда білім алды: 2015 жылы – 2 329 студент, 2016 жылы – 2 473 студент, 2017 жылы – 2 510 студент.
Бірлескен білім беру және зерттеу бағдарламаларын іске асыруға шетелдік ғалымдар тартылуда. 3 жыл ішінде Еуропа, АҚШ, Ресей Федерациясы, Оңтүстік-Шығыс Азия және т.б. елдердің ЖОО-ларынан 2 455 шетелдік ғалым мен оқытушы шақыртылды (2015 жылы – 992 адам, 2016 – 765 адам, 2017 жылы – 688 адам).
2017 жылы қазақстандық ЖОО-лар әлемнің 68 елінің ЖОО-ларымен 968 халықаралық шарт жасады.
2017 жылы қазақстандық ЖОО ғалымдары әлемнің 46 еліндегі шетелдік әріптестерімен бірлесіп 720 ғылыми зерттеуді жүзеге асырды.
42 ЖОО-да педагогикалық, техникалық және жаратылыстану мамандықтарында оқыту ағылшын тілінде жүзеге асырылады. Оның ішінде, 15 ЖОО-да педагогикалық мамандықтарда 3,5 мың адам оқытылуда. Бұл ретте 2015 жылы көрсетілген бағдарламаларды 531 адам аяқтады, оның 500-і НЗМ-ге, әртүрлі пәндерді тереңдете оқытатын дарынды балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға, мектеп-гимназияларға жұмысқа орналасты.

Разработана национальная система обеспечения качества с учетом Европейских стандартов и принципов обеспечения качества (ESG), в рамках которой проводится процедура независимой аккредитации ВУЗов и образовательных программ. В настоящее время аккредитацию осуществляют 10 аккредитационных агентств: 4 казахстанских (НКАОКО, НААР, KAZSEE, ARQA) и 6 зарубежных агентств из Европы и США (ASIIN, FIBAA, ACBSP, MSA-CESS, MusiQuE, IMaREST).
В 2017 году национальные агентства: НААР и НКАОКО стали полными членами Европейской ассоциации по обеспечению качества в высшем образовании (ENQA) и включены в Европейский реестр обеспечения качества (EQAR).
В 2017 году институциональную аккредитацию в казахстанских аккредитационных агентствах прошли 104 (в 2015 году – 72, в 2016 году – 96), национальную специализированную – 92 ВУЗов (в 2015 году – 55, в 2016 году – 86). Аккредитовано 3177 образовательных программ.
Внедряется корпоративное управление по опыту Назарбаев Университета. В 28 ВУЗах функционируют наблюдательные советы и 2 университета реорганизованы в НАО. Пересматриваются принципы функционирования попечительских советов, которые имеются в 64 ВУЗах.
Усиливается интеграция образования, науки и бизнеса. При ВУЗах функционируют 27 офиса коммерциализации, 12 технопарков, 33 бизнес-инкубатора, 130 лабораторий, в том числе 47 междисциплинарных лабораторий ГПИИР и 15 лабораторий инженерного профиля.
Казахстан занял 8 позиций в рейтинге QS 2017 года. 1 университет страны входит в "Топ-300", 1 ВУЗ в "Топ-400", 1 в "Топ-500" и 5 в "Топ-700+", также ежегодно некоторые казахстанские ВУЗы значительно повышают свои позиции. КазНУ им. аль-Фараби занял 236 место, тем самым войдя в топ-300 рейтинга. В свою очередь, ЕНУ им. Л.Н. Гумилева в рейтинге QS 2017 занял 345 место. Казахский национальный технический университет имени К. И. Сатпаева занял 411 позицию и вошел в "топ-500".
В топ-700+ вошли следующие ВУЗы: Казахский национальный педагогический университет имени Абая (№ 501); Южно-Казахстанский государственный университет имени М. О. Ауэзова (№ 601); Казахстанско-британский технический университет (№ 651); Карагандинский государственный университет имени Е. А. Букетова (№ 701+); Казахский университет международных отношений и мировых языков имени Абылай хана (№ 701+).
Этому способствовали интеграция образования, науки и бизнеса, повышение публикационной активности ученых, рост уровня интернационализации, увеличение числа иностранных студентов, развитие двудипломного образования.
Все это положительно влияет на имидж казахстанских ВУЗов, подтверждает международное признание успехов высшего образования Республики Казахстан.
Курсовую подготовку в области менеджмента на базе Назарбаев Университета со стажировкой в Великобритании, Японии, Соединенных Штатах Америки и Сингапуре прошли 200 сотрудников ВУЗов.
Научно-педагогические кадры повышают уровень профессиональных компетенций в 30 странах мира по программе "Болашак".

Еуропалық стандарттар мен сапаны қамтамасыз ету қағидаттары ескеріле отырып, сапаны қамтамасыз етудің ұлттық жүйесі әзірленді, оның шеңберінде ЖОО-ларды және білім беру бағдарламаларын тәуелсіз аккредиттеу рәсімдері өткізілуде. Қазіргі уақытта аккредиттеуді 10 аккредиттеу агенттігі жүзеге асырады: 4 қазақстандық (БСҚТҚА, АРТА, KAZSEE, ARQA) және Еуропа мен АҚШ-тың 6 шетелдік агенттігі (ASIIN, FIBAA, ACBSP, MSA-CESS, MusiQuE, IMaREST).
2017 жылы ұлттық агенттіктер: АРТА және БСҚТҚА жоғары білім беруде сапаны қамтамасыз ету бойынша Еуропалық қауымдастықтың (ENQA) толық мүшесі болды және Сапаны қамтамасыз етудің Еуропалық тізіліміне енгізілді (EQAR).
2017 жылы қазақстандық аккредиттеу агенттіктерінде институционалдық аккредиттеуден 104 ЖОО өтті (2015 жылы – 72, 2016 жылы – 96), ұлттық мамандандырылған аккредиттеуден – 92 ЖОО (2015 жылы – 55, 2016 жылы – 86). 3 177 білім беру бағдарламасы аккредиттеуден өтті.
Назарбаев Университетінің тәжірибесі бойынша корпоративті басқару енгізілуде. 28 ЖОО-да байқау кеңестері жұмыс істейді және 2 университет КеАҚ болып қайта ұйымдастырылды. 64 ЖОО-дағы Қамқоршылық кеңестердің жұмыс істеу қағидаттары қайта қарастырылуда.
Білім, ғылым және бизнестің интеграциясы күшеюде. ЖОО-лар жанында 27 коммерцияландыру офисі, 12 технопарк, 33 бизнес-инкубатор, 130 зертхана, оның ішінде ИИДМБ-ның 47 пәнаралық зертханасы және 15 инженерлік бейіндегі зертхана жұмыс жасайды.
Қазақстан QS-2017 рейтингінде 8 орынға ие болды. Еліміздің 1 университеті "Топ-300" қатарына, 1 ЖОО "Топ-400" қатарына, 1 – "Топ-500" қатарына және 5 – "Топ-700+" қатарына кірді, сондай-ақ жыл сайын кейбір қазақстандық ЖОО-лар өздерінің орындарын айтарлықтай жақсартуда. Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ 236-орынды иеленді, осылайша рейтингтің топ-300 қатарына енді. Өз кезегінде Л.Н. Гумилев атындағы ЕҰУ QS 2017 рейтингінде 345-орынды иеленді. Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті 411-орынды иеленіп, "топ-500" қатарына енді.
Топ-700+ құрамына мынадай ЖОО-лар кірді: Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті (№ 501); М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті (№ 601); Қазақ-Британ техникалық университеті (№ 651); Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университеті (№ 701 +); Абылай хан атындағы Қазақ халықаралық қатынастар және әлем тілдері университеті (№ 701+).
Бұған білім, ғылым және бизнестің интеграциясы, ғалымдардың жарияланымдық белсенділігінің артуы, интернационалдандыру деңгейінің өсуі, шетелдік студенттер санының артуы, қосдипломдық білімді дамыту ықпал етті.
Осылардың барлығы қазақстандық ЖОО-лардың имиджіне оң әсерін тигізді, Қазақстан Республикасының жоғары білім берудегі жетістіктерінің халықаралық деңгейде мойындалуын растайды.
ЖОО-лардың 200 қызметкері Ұлыбритания, Жапония, Америка Құрама Штаттары және Сингапур елдерінде тағылымдамадан өте отырып, Назарбаев Университетінің базасында менеджмент саласында курстық даярлаудан өтті. Ғылыми-педагог кадрлар "Болашақ" бағдарламасы бойынша әлемнің 30 елінде кәсіптік құзыреттер деңгейін арттыруда.

Более чем в 2 раза в сравнении с 2011 годом выросло количество публикаций с высоким импакт-фактором ППС и научных работников ВУЗов.
В 115-ти ВУЗах созданы органы молодежного самоуправления.
Создана Национальная студенческая лига по футболу и баскетболу.
На Всемирной универсиаде в 2015 году казахстанская студенческая сборная завоевала 5 золотых и 6 серебряных медалей.
Проблемы:
1) подготовка кадров в ВУЗах все еще не направлена на развитие практических навыков. Образовательные программы не удовлетворяют ожидания работодателей;
2) отмечается низкий уровень выпускников ВУЗов по техническим специальностям (итоги ВОУД: в 2014 году – 72,5 баллов, при среднем балле по 6 специальностям – 81; в 2015 году – 70,6 баллов, при среднем балле по 6 специальностям – 79,1; в 2016 году – 70,8 баллов, при среднем балле по 6 специальностям – 80).
3) непрестижность профессии педагога приводит к набору слабоуспевающих абитуриентов. Отсутствуют специальные требования к приему на педагогические специальности. Выпускники педагогических специальностей не ориентированы на использование в учебной практике новых технологий обучения. Охват студентов программами обучения на трех языках остается низким. Имеется потребность в повышении языковых компетенций как студентов, так и преподавателей. Не в полной мере разработано научно-методическое обеспечение обучения на английском языке;
4) в рейтинге IMD Казахстан занимает 44 позицию по показателю "импорт студентов" среди 56 стран мира. Доля иностранных студентов составляет лишь 2,7 %, в странах ОЭСР их доля достигает 9-10 %;
5) действующие институты корпоративного управления не имеют реальных полномочий, влияющих на принятие основных решений. ВУЗами не отрегулирован механизм подотчетности перед студенческой и родительской общественностью;
6) инфраструктура и организация досуга в ВУЗах не соответствуют потребностям и ожиданиям иногородних и иностранных студентов;
7) в ВУЗах страны обучаются около 40 % (200 тысяч) иногородних студентов. В связи с этим существует потребность в общежитиях, которая составляет 65 тысяч мест. Основная потребность приходится на города Астана – 15 тысяч, Алматы – 22 тысяч и т.д. Также, в рамках программы "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға!" в северных регионах требуется обеспечить общежитиями 15 тысяч человек;
8) безбарьерная среда обучения создана в ВУЗах Акмолинской, Алматинской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской и Южно-Казахстанской областей, городов Астаны и Алматы. В них обучается 570 студентов с особыми образовательными потребностями.
На законодательном уровне не выработаны механизмы их трудоустройства;

2011 жылмен салыстырғанда ЖОО-дағы ОПҚ мен ғылыми қызметкерлердің жоғары импакт-факторы бар жарияланымдарының саны 2 еседен астам өсті.
115 ЖОО-да жастардың өзін-өзі басқару органдары құрылған.
Футбол және баскетбол бойынша Ұлттық студенттер лигасы құрылды. Бүкіләлемдік Универсиадада 2015 жылы қазақстандық студенттер құрамасы 5 алтын және 6 күміс медальді жеңіп алды.
Проблемалар:
1) ЖОО-ларда кадрлар даярлау әлі де болса практикалық дағдыларды дамытуға бағытталмаған. Білім беру бағдарламалары жұмыс берушілердің күткен үміттерін қанағаттандырмайды;
2) техникалық мамандықтар бойынша ЖОО бітірушілер деңгейінің төмендігі байқалуда (ОЖСБ қорытындылары: 2014 жылы – 72,5 балл, 6 мамандық бойынша орташа балл кезінде – 81; 2015 жылы – 70,6 балл, 6 мамандық бойынша орташа балл кезінде – 79,1; 2016 жылы – 70,8 балл, 6 мамандық бойынша орташа балл кезінде – 80).
3) педагог кәсібі беделінің болмауы үлгерімі төмен талапкерлерді қабылдауға әкеледі. Педагогикалық мамандықтарға қабылдауға қойылатын арнайы талаптар жоқ. Педагогикалық мамандықтардың түлектері оқу практикасында оқытудың жаңа технологияларын пайдалануға бағдарланбаған. Студенттерді үш тілде оқыту бағдарламаларымен қамту төмен деңгейде болып отыр. Студенттердің де, сондай-ақ оқытушылардың да тілдік құзыретін жоғарылатуға қажеттілік бар. Ағылшын тілінде оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жеткіліксіз дәрежеде әзірленген;
4) IMD рейтингінде Қазақстан әлемнің 56 елінің ішінде "студенттерді импорттау" көрсеткіші бойынша 44-орынды алады. Шетелдік студенттердің үлесі 2,7 %-ды ғана құрайды, ЭЫДҰ елдерінде олардың үлесі 9-10 %-ға дейін жетеді;
5) корпоративтік басқарудың қолданыстағы институттарында негізгі шешімдерді қабылдауға әсер ететін нақты өкілеттіктер жоқ. ЖОО-лар студенттер мен ата-аналар қоғамдастығы алдында есеп беру тетігін реттемеген;
6) ЖОО-ның инфрақұрылымы мен бос уақытты ұйымдастыруы басқа қаладан келген және шетелдік студенттердің қажеттіліктеріне сәйкес келмейді және ойындағыдай емес;
7) еліміздегі ЖОО-ларда 40 %-ға жуық (204 мың) басқа қалалардан келген студенттер білім алады. Осыған байланысты 65 мың орынды құрайтын жатақханаға қажеттілік бар. Негізгі қажеттілік Астана қаласында – 15 мың, Алматы – 22 мың және т.б. Сондай-ақ, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" бағдарламасының шеңберінде солтүстік өңірлерде 15 мың адамды жатақханамен қамтамасыз ету талап етіледі;
8) кедергісіз оқыту ортасы Ақмола, Алматы, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай және Оңтүстік Қазақстан облыстарындағы, Астана және Алматы қалаларындағы ЖОО-ларда құрылған. Онда білім беру қажеттіліктері ерекше 570 студент білім алады. Заңнамалық деңгейде оларды жұмысқа орналастыру тетіктері жасалмаған;

9) вовлеченность сельской молодежи в социальные проекты все еще остается низкой. Имеются существенные различия в условиях досуга молодежи города и села. Не в полной мере развернуто волонтерское движение. Только 9 % молодежи занимается спортом (город – 6,7 %, село – 11,8 %).
С учетом достигнутых результатов и все еще имеющихся проблем рост качественных показателей высшей школы Казахстана является критически важным. В системе высшего и послевузовского образования необходимо продолжить работу по расширению академической и управленческой самостоятельность ВУЗов. Усилить роль корпоративного управления (наблюдательные советы, советы директоров). Показателем качества предоставляемого образования должна стать оценка профессиональным сообществом образовательных программ ВУЗов на соответствие их современным компетенциям.
На сегодняшний день в МОН функционируют более 82 информационных систем и баз данных, которые осуществляют хранение и обработку административных данных по всем уровням образования.
При этом они не интегрированы и имеют разный вектор развития, что в целом приводит к неэффективности их использования. Реализация мер по цифровизации системы образования планируется осуществить в рамках Государственной программы "Цифровой Казахстан".
Наука
Принятый в 2011 году Закон Республики Казахстан "О науке" открыл новые возможности для передовых научных достижений. Новшеством казахстанской науки стал Закон Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности" (далее – Закон). Основными положениями законодательно регламентируется создание условий для развития казахстанской науки во благо интересов экономики и бизнеса.
Создана принципиально новая модель управления наукой. Определены механизмы финансирования научных исследований – базовое, грантовое и программно-целевое. Независимую экспертизу проводит Национальный центр государственной научно-технической экспертизы.
Семь национальных научных советов (далее – ННС) являются коллегиальным органом принятия решений.
В 2015 году успешно завершен проект казахстанской науки и Всемирного Банка "Коммерциализация технологий". Реализованы 65 научных проектов. Заключены 6 лицензионных соглашений.
Инновационное развитие экономики предполагает рост качественных показателей науки. В настоящее время наука, в том числе структура научных грантов и программ переориентирована на нужды ГПИИР, содержащей механизмы финансирования работ по внедрению инноваций в производство. Это приведет к интеграции с бизнесом и зарубежным научным сообществом.

9) ауыл жастарының әлеуметтік жобаларға қатысуы төмен деңгейде қалып отыр. Қала жастары мен ауыл жастарының арасында бос уақытты өткізу жағдайларында айтарлықтай айырмашылықтар бар. Волонтерлік қозғалыс толық таралмаған. Жастардың 9 %-ы ғана спортпен айналысады (қалада – 6,7 %, ауылда – 11,8 %).
Қол жеткізілген нәтижелерді және әлі де бар проблемаларды ескере отырып, Қазақстанның жоғары мектебінің сапалы көрсеткіштерінің өсуі барынша маңызды болып табылады. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде ЖОО-ны академиялық және басқару дербестігін кеңейту жұмыстарын жалғастыру қажет. Корпоративті басқару рөлін күшейту керек (байқау кеңестері, директорлар кеңесі). Берілетін білім сапасының көрсеткіші ЖОО-ның заманауи құзыреттілігіне сәйкес олардың білім беру бағдарламаларының кәсіби қоғамдастығының бағасы болуы тиіс.
Бүгінгі күні БҒМ-да білім берудің барлық деңгейлері бойынша әкімшілік деректерді сақтауды және өңдеуді жүзеге асыратын 82-ден астам ақпараттық жүйе мен деректер базасы жұмыс істейді.
Бұл ретте олар кіріктірілмеген және әрқайсысының даму бағыты әртүрлі, бұл жалпы, оларды тиімсіз пайдалануға әкеп соқтырады. Білім беру жүйесін цифрландыру жөніндегі шараларды "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жүзеге асыру жоспарлануда.
Ғылым
2011 жылы қабылданған "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы озық ғылыми жетістіктер үшін жаңа мүмкіндіктер ашты. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) Қазақстан ғылымының жаңалығына айналды. Негізгі ережелерде экономика және бизнес мүддесі үшін қазақстандық ғылымның дамуына жағдай жасау заңды түрде регламенттеледі.
Ғылымды басқарудың түбегейлі жаңа моделі құрылды. Ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың мынадай тетіктері айқындалған: базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы. Тәуелсіз сараптаманы Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы жүргізеді.
Жеті ұлттық ғылыми кеңес (бұдан әрі – ҰҒК) алқалы шешім қабылдау органы болып табылады.
2015 жылы қазақстандық ғылым мен Дүниежүзілік Банктің "Технологияларды коммерцияландыру" жобасы сәтті аяқталды. 65 ғылыми жоба іске асырылды. 6 лицензиялық келісім жасалды.
Экономиканың инновациялық дамуы ғылымның сапалы көрсеткішінің өсуін көздейді. Қазіргі уақытта ғылым, оның ішінде ғылыми гранттар мен бағдарламалардың құрылымы өндіріске инновацияларды енгізу бойынша жұмыстарды қаржыландыру тетігі бар ИИДМБ қажеттілігіне қайта бағдарланған. Бұл бизнеспен және шетелдік ғылыми қауымдастықпен интеграциялануға әкеледі.

НИОКР выполняют 386 научные организации, в них работают более 22,9 тысяч научных сотрудников.
В целях обеспечения доступа к мировым научным изданиям и повышения публикационной активности ученым ВУЗов и научных организаций страны представлен бесплатный доступ к мировым информационным ресурсам крупнейших зарубежных компаний Clarivate Analytics, Springer, Elsevier.
Отмечается значительный рост публикационной активности казахстанских ученых в международных рейтинговых изданиях. В 2017 году количество публикаций казахстанских ученых по данным Web of Core Collection (Clarivate Analytics) составляет – 2321 (в 2016 году – 2066 единиц), по данным Scopus компании Elsevier составляет 3282 единиц (в 2016 году – 3232 единицы).
Значительными стимулами для ученых являются Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, 7 именных премий МОН РК, государственные научные стипендии: 50 – для молодых ученых, 25 – для выдающихся ученых.
Стабилизировалась ситуация с кадровым потенциалом. Общее количество работников, занимающихся научно-исследовательскими и опытно-конструкторскими работами в 2017 году составило 22,081 тысяч человек, (2015 год – 27,7 тысяч человек, 2016 год – 22,9 тысяч человек) из них специалистами-исследователями являются 17 205 человек. Численность докторов наук, выполнявших научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы составила 1822 человека, докторов по профилю – 380 человек, докторов философии PhD – 597 человек, кандидатов наук – 4 262 человек и численность магистров составила 3908 человек.
Однако, за три года снизилось количество ученых в возрасте до 35 лет с 9 008 до 8 816 человек (в 2015 году – 9 008; в 2016 году – 8 167, в 2017 году – 8 816).
Проблемы:
1) сохраняется разрыв между наукой и образованием. Научные результаты не сосредоточиваются в сфере образования. 66,3 % казахстанских работодателей-участников социологических опросов отметили отсутствие опыта сотрудничества с ВУЗами в сфере НИОКР. Научный потенциал ВУЗов используется неэффективно. Межведомственные барьеры, недостаточное финансирование, отсутствие экономических стимулов у частного сектора препятствуют успешной интеграции образования, науки и производства. Не в полной мере развиты институциональные формы поддержки инновационных структур. Удельный вес научных разработок более чем в десять раз ниже уровня развитых стран. ВУЗами коммерциализируются только 0,1 % финансируемых научно-исследовательских разработок;
2) остается низкой материально-техническая оснащенность научно-исследовательской инфраструктуры;

ҒЗТКЖ-ны 386 ғылыми ұйым атқарады, онда 22,9 мыңнан астам ғылыми қызметкер жұмыс істейді.
Әлемдік ғылыми басылымдарға қолжетімділікті қамтамасыз ету және басылым белсенділігін арттыру мақсатында еліміздің ЖОО-лары мен ғылыми ұйымдарының ғалымдарына Clarivate Analytics, Springer, Elsevier ең ірі шетелдік компаниялардың әлемдік ақпараттық ресурстарына тегін қол жеткізу мүмкіндігі берілді.
Халықаралық рейтингтік басылымдарда қазақстандық ғалымдардың жариялау белсенділігінің едәуір өскендігі байқалады. 2017 жылы Web of Core Collection (Clarivate Analytics) деректері бойынша қазақстандық ғалымдар жарияланымдарының саны – 2 321 (2016 жылы – 2 066 бірлік), Elsevier Scopus компаниясының деректері бойынша 3 282 бірлікті (2016 жылы – 3 232 бірлік) құрайды.
Ғалымдар үшін мынадай сыйлықтар елеулі ынталандыру болып табылады: әл-Фараби атындағы Ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлық, БҒМ-нің 7 атаулы сыйлығы, мемлекеттік ғылыми стипендиялар: 50-і – жас ғалымдар үшін, 25-і – көрнекті ғалымдар үшін.
Кадр әлеуетіне қатысты жағдай тұрақтанды. 2017 жылы ғылыми-зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалпы саны 22,081 мыңды құрады (2015 жылы – 27,7 мың адам, 2016 жылы – 22,9 мың адам) олардың ішінде зерттеуші мамандар 17 205 адам болып табылады. Ғылыми-зерттеулер және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен айналысатын ғылым докторларының саны 1 822 адамды құрады, бейін бойынша докторлар – 380 адам, PhD философия докторы – 597 адам, ғылым кандидаттары – 4 262 адам және магистрлердің саны 3 908 адамды құрады.
Алайда соңғы үш жылда 35 жасқа дейінгі ғалымдардың саны 9 008-ден 8 816-ға дейін азайды (2015 жылы – 9 008, 2016 жылы – 8 167, 2017 жылы – 8 816).
Проблемалар:
1) ғылым мен білім беру арасында алшақтық сақталып отыр. Ғылыми нәтижелер білім беру саласына шоғырланбайды. Әлеуметтік сұрауларға қатысқан қазақстандық жұмыс берушілердің 66,3 %-ы ҒЗТКЖ саласында ЖОО-лармен ынтымақтастық тәжірибесінің жоқтығын атап көрсетті. ЖОО-лардың ғылыми әлеуеті тиімсіз пайдаланылуда. Ведомствоаралық кедергілер, қаржыландырудың жеткіліксіздігі, жеке сектордың экономикалық ынтасының болмауы білім, ғылым және өндірістің табысты интеграциясына кедергі келтіруде. Инновациялық құрылымдарды қолдаудың институционалдық нысандары қажетті деңгейде дамымаған. Ғылыми әзірлемелердің үлес салмағы дамыған елдердің деңгейінен он еседен астам төмен. ЖОО-лар қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу әзірлемелерінің 0,1 %-ын ғана коммерцияландыруда;
2) ғылыми-зерттеу инфрақұрылымының материалдық-техникалық жарақталуы төмен күйінде қалуда;

3) приоритеты финансирования научно-технической деятельности формируются в большей части без участия индустрии;
4) слабо развито научное предпринимательство. Результаты научно-технической деятельности остаются невостребованными для бизнеса и не применяются предприятиями в производственных процессах;
5) слабо обеспечен переход от фундаментальных знаний к их практической реализации. Это значительно снижает ценность результатов научного труда с точки зрения общества и экономики;
6) отсутствует единый оператор, осуществляющий администрирование и контроль международных научных проектов;
7) не развиты национальные профессиональные сообщества научных работников, привлекаемых к независимой экспертизе;
8) Казахстан значительно отстает по показателям результативности НИОКР от развитых стран. За 5 лет затраты на опытно-конструкторские разработки выросли в 3 раза, однако они значительно ниже, чем в странах ОЭСР;
9) продажи прав интеллектуальной собственности в Казахстане намного ниже, чем в России и Сингапуре. Внутренние затраты на исследования и разработки в 14 раз ниже стран ОЭСР;
10) отсутствует комплексная система мониторинга реализации научных исследований;
11) в сфере образования и науки Казахстана функционирует негибкая система государственного контроля;
12) процедуры государственного контроля забюрократизированы (обязательное соответствие 551 параметру 15 нормативных правовых актов);
13) отсутствует систематизированная информационная база данных контрольных мероприятий. Это ограничивает мониторинг и анализ деятельности организаций образования;
14) имеется значительный разрыв между внутренней и внешней оценкой организации образования. По самооценке 100 % считают свою деятельность удовлетворительной. При этом проходят государственную аттестацию 58 % детсадов, 59 % школ, 11 % колледжей, 46 % ВУЗов;
15) отсутствует Единая методика оценки качества, эффективности и мониторинга результатов НИР.
Новые задачи в сфере образования требуют совершенствования системы контроля и оценивания, в том числе изучения и внедрения лучшего опыта Ofsted.
Таким образом, анализ реализованных пошаговых действий в сфере образования и науки определяет следующее.
1. Сильные стороны:
1) обновление законодательной базы образования и науки;
2) ускоренные темпы инфраструктурных решений;
3) развитие ГЧП;
4) трансляция опыта НИШ и Назарбаев Университета;
5) улучшение позиций в международных рейтингах качества образования;
6) реструктуризация системы повышения квалификации педагогических работников;
7) внедрение элементов дуального обучения в системе ТиПО;

3) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландырудың басымдықтары көбінесе индустрияның қатысуынсыз қалыптастырылады;
4) ғылыми кәсіпкерлік нашар дамыған. Ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері бизнес үшін сұранысқа ие болмай отыр және кәсіпорындар өндірістік процестерде қолданбайды;
5) іргелі білімдерден оларды практикалық іске асыруға көшу нашар қамтамасыз етілген. Бұл қоғам мен экономика тұрғысынан ғылыми еңбек нәтижелерінің құндылығын барынша төмендетеді;
6) халықаралық ғылыми жобаларды әкімшілендіруді және бақылауды жүзеге асыратын бірыңғай оператор жоқ;
7) тәуелсіз сараптамаға тартылатын ғылыми қызметкерлердің ұлттық кәсіби қоғамдастықтары дамымаған;
8) Қазақстан дамыған елдерден ҒЗТКЖ нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша айтарлықтай артта қалып отыр. 5 жыл ішінде тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелер шығындары 3 есе артты, алайда ЭЫДҰ елдеріне қарағанда айтарлықтай төмен;
9) Қазақстанда зияткерлік меншік құқықтарын сату Ресей мен Сингапурға қарағанда әлдеқайда төмен. Зерттеулер мен әзірлемелерге жұмсалатын ішкі шығындар ЭЫДҰ елдеріне қарағанда 14 есе төмен;
10) ғылыми зерттеулерді іске асыру мониторингінің кешенді жүйесі жоқ;
11) Қазақстанның білім және ғылым саласында икемсіз мемлекеттік бақылау жүйесі жұмыс істейді;
12) мемлекеттік бақылау рәсімдері төрешілдікке бой алдырған (15 НҚА-ның 551 параметріне міндетті түрде сәйкес болу);
13) бақылау іс-шараларының жүйелендірілген ақпараттық деректер базасы жоқ. Бұл білім беру ұйымдары қызметінің мониторингі мен талдауын шектейді;
14) білім беру ұйымдарын іштей және сырттай бағалаудың арасында айтарлықтай алшақтық бар. Өзін-өзі бағалау бойынша 100 %-ы өздерінің қызметтерін қанағаттанарлық деп санайды. Бұл ретте балабақшаның 58 %-ы, мектептің 59 %-ы, колледждің 11 %-ы, ЖОО-ның 46 %-ы мемлекеттік аттестаттаудан өтеді;
15) ҒЗЖ нәтижелерінің сапасын, тиімділігі мен мониторингін бағалаудың бірыңғай әдістемесі жоқ.
Білім беру саласындағы жаңа міндеттер бақылау және бағалау жүйесін жетілдіруді, оның ішінде Ofsted үздік тәжірибесін зерделеуді және енгізуді талап етеді.
Осылайша білім мен ғылым саласында іске асырылған қадамдық іс-қимылдарды талдау мыналарды айқындайды:
1. Күшті жақтары:
1) білім мен ғылымның заңнамалық базасының жаңартылуы;
2) инфрақұрылымдық шешімдердің жеделдетілген қарқыны;
3) МЖӘ-нің дамуы;
4) НЗМ мен Назарбаев Университеті тәжірибесінің таратылуы;
5) білім сапасының халықаралық рейтингтердегі орнының жақсаруы;
6) педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру жүйесінің қайта құрылымдалуы;
7) ТжКБ жүйесінде дуальді оқыту элементтерінің енгізілуі;

8) расширение академической свободы ВУЗов;
9) увеличение вузовской науки в инновационных проектах;
10) рост публикационной активности ППС и ученых;
11) развитие интеллектуальных кластеров на базе Назарбаев Университета и Парка инновационных технологий.
2. Слабые стороны:
1) низкий статус педагога и ученого;
2) дефицит педагогов с высшим специальным дошкольным образованием;
3) низкая доля учителей, преподающих предметы естественно-математического цикла (далее – ЕМЦ) на английском языке;
4) наличие трехсменных и аварийных школ;
5) недостаточный охват учащихся дополнительным образованием;
6) низкий уровень функциональной грамотности школьников;
7) низкий уровень информатизации школ;
8) несовершенство ЕНТ;
9) отсутствие механизмов выравнивания результатов школ;
10) недостаточная профориентационная работа в школах;
11) низкий престиж ТиПО;
12) отсутствие законодательных норм проведения оценки уровня профессиональной подготовленности работодателями;
13) дефицит инженерно-педагогических кадров с опытом работы на производстве;
14) отсутствие механизмов подтверждения качества системы ТиПО;
15) недостаточное развитие инклюзивного образования;
16) недостаточное качество подготовки педагогических кадров;
17) дефицит кадров, специализирующихся в коммерциализации;
18) региональные диспропорции инновационных структур ВУЗов;
19) дисбаланс между низкой патентной активностью и высокой публикационной активностью ППС ВУЗов;
20) непривлекательность высшего и послевузовского образования для иностранных граждан;
21) невысокий уровень менеджмента в образовании и науке;
22) низкий уровень участия работодателей в разработке содержания образовательных программ;
23) слабая материально-техническая база организаций образования и науки.
3. Возможности:
для государства:
1) повышение конкурентоспособности казахстанского образования и науки;
2) повышение качества человеческого капитала;
3) обеспечение социальных и правовых гарантий качества жизни детей;
4) инвестиционная поддержка образования и науки со стороны международных организаций и работодателей;
5) новые эффективные методы управления в образовании и науке;
6) доступность, привлекательность, качество и открытость сферы образования и науки;
7) улучшение показателей в международных рейтингах;
8) повышение ответственности родителей за воспитание ребенка;
9) внедрение разработанных инновационных проектов в производство.
4. Угрозы:
1) низкая мотивация труда педагога;
2) более привлекательные для ученых условия работы за рубежом;

8) ЖОО-лардың академиялық еркіндігінің кеңейтілуі;
9) инновациялық жобаларда ЖОО ғылымының көбеюі;
10) ОПҚ мен ғалымдардың жариялау белсенділігінің өсуі;
11) Назарбаев Университетінің және Инновациялық технологиялар паркі базасында зияткерлік кластерлердің дамытылуы.
2. Әлсіз жақтары:
1) педагог пен ғалым мәртебесінің төмендігі;
2) мектепке дейінгі жоғары арнайы білімі бар педагогтердің тапшылығы;
3) ағылшын тілінде жаратылыстану-математикалық циклі (бұдан әрі –ЖМЦ) пәндерін оқытатын мұғалімдер үлесінің төмендігі;
4) үш ауысымды және авариялық жағдайдағы мектептердің болуы;
5) оқушылардың қосымша білім берумен жеткіліксіз қамтылуы;
6) мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылық деңгейінің төмендігі;
7) мектептерді ақпараттандыру деңгейінің төмендігі;
8) ҰБТ-ның жетілдірілмеуі;
9) мектептердің нәтижелерін теңестіру тетіктерінің жоқтығы;
10) мектептердегі кәсіби бағдарланған жұмыстың жеткіліксіздігі;
11) ТжКБ беделінің төмендігі;
12) жұмыс берушілердің кәсіптік даярлық деңгейін бағалауының заңнамалық нормаларының жоқтығы;
13) өндірісте жұмыс тәжірибесі бар инженер-педагог кадрлардың тапшылығы;
14) ТжКБ жүйесінің сапасын растау тетіктерінің жоқтығы;
15) инклюзивті білімнің жеткіліксіз дамуы;
16) педагог кадрларды даярлау сапасының жеткіліксіздігі;
17) коммерцияландыруға мамандандырылған кадрлардың тапшылығы;
18) ЖОО-лардың инновациялық құрылымдарының өңірлік сәйкессіздігі;
19) төмен патенттік белсенділік пен ЖОО-дағы ОПҚ-ның жоғары жариялау белсенділігінің арасындағы теңгерімсіздік;
20) шетелдік азаматтар үшін жоғары және ЖОО-дан кейінгі білімнің тартымсыздығы;
21) білім мен ғылымдағы менеджмент деңгейінің жоғары еместігі;
22) білім беру бағдарламаларының мазмұнын әзірлеуге жұмыс берушілердің қатысу деңгейінің төмендігі;
23) білім мен ғылым ұйымдарының материалдық-техникалық базасының әлсіздігі.
3. Мүмкіндіктер:
мемлекет үшін:
1) қазақстандық білім мен ғылымның бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
2) адами капиталдың сапасын арттыру;
3) балалардың өмір сүру сапасының әлеуметтік және құқықтық кепілдіктерін қамтамасыз ету;
4) халықаралық ұйымдар мен жұмыс берушілер тарапынан білім мен ғылымды инвестициялық қолдау;
5) білім мен ғылым саласындағы басқарудың жаңа тиімді әдістері;
6) білім беру және ғылым саласының қолжетімділігі, тартымдылығы, сапасы және ашықтығы;
7) халықаралық рейтингтердегі көрсеткіштерді жақсарту;
8) ата-аналардың бала тәрбиелеудегі жауапкершілігін арттыру;
9) әзірленген инновациялық жобаларды өндіріске енгізу.
4. Қауіп-қатер:
1) педагог еңбегін ынталандырудың төмендігі;
2) ғалымдар үшін шетелде жұмыс істеу жағдайларының барынша тартымды болуы;

4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Цель: повышение конкурентоспособности образования и науки, развитие человеческого капитала для устойчивого роста экономики.
Цель 4.1: обеспечение равного доступа к качественному дошкольному воспитанию и обучению.
Целевой индикатор:
п/п
Индикатор
Ед. изм.
Источник информации
2015 (факт.)
2017
2019
Ответственные исполнители
Дошкольное воспитание и обучение
1

4. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері
Мақсаты: экономиканың орнықты дамуы үшін білім берудің және ғылымның бәсекеге қабілеттілігін арттыру, адами капиталды дамыту.
4.1-мақсат: мектепке дейінгі сапалы тәрбиелеу мен оқытуға тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор:
Р/с №
Индикатор
Өлш.бірл.
Ақпарат көзі
2015 (нақты)
2017
2019
Жауап ты орын даушы​лар
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
1.

59,9
69,9
75
МОН, научные организации (по согласованию), ВУЗы (по согласованию), МСХ, МЗ
2.
Рост эффективности деятельности научных организаций в соответствии с рейтинговой оценкой научно-технической деятельности научных организаций и ученых
%
отчетная информация МОН
5
7
10
МОН, научные организации (по согласованию), ВУЗы (по согласованию)
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
Дошкольное воспитание и обучение
Среднее образование и охрана прав детей
Техническое и профессиональное образование
Высшее и послевузовское образование
Наука
Дошкольное воспитание и обучение
Цель: Обеспечение равного доступа к качественному дошкольному воспитанию и обучению

59,9
69,9
75
БҒМ, ғылыми ұйымдар (келісім бойынша), ЖОО (келісім бойынша), АШМ, ДСМ
2.
Ғылыми ұйымдардың және ғалымдардың ғылыми-техникалық қызметін рейтингтік бағалауға сәйкес ғылыми ұйымдар қызметі тиімділігінің өсуі
%
БҒМ-нің есептік ақпараты
5
7
10
БҒМ, ғылыми ұйымдар (келісім бойынша), ЖОО (келісім бойынша)
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Орта білім және балалардың құқықтарын қорғау
Техникалық және кәсіптік білім
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Ғылым
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Мақсаты: Мектепке дейінгі сапалы тәрбие мен оқытуға тең қол жеткізуді қамтамасыз ету.

Целевой индикатор: Доля детей 3-6 лет, охваченных дошкольным воспитанием и обучением
Задачи:
1. Улучшение качественного состава педагогических кадров дошкольных организаций и повышение престижа профессии.
К 2020 году планируется повысить долю педагогов в дошкольных организациях, имеющих специализированное высшее и техническое и профессиональное образование, до 50 %.
Для достижения данного показателя ежегодно будет увеличиваться государственный образовательный заказ на подготовку педагогических кадров в ВУЗах и колледжах по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" (в 2015 году выделено в колледжах 1 805 грантов, в ВУЗах – 295 грантов, в 2019 году в колледжах – до 2 200, в ВУЗах – до 350 грантов).
Ежегодно около 7000 педагогов дошкольного воспитания и обучения будут проходить курсы повышения квалификации за счет средств бюджета. Кроме того, педагоги дошкольных организаций ежегодно будут повышать квалификацию за счет внебюджетных средств.
В связи с введением в дошкольную программу занятий по письму и чтению будут прорабатываться вопросы установления с 2020 года воспитателям доплаты к должностному окладу. Также планируется включить воспитателей с 2019 года в новую систему аттестации педагогов с установлением доплат.
2. Увеличение сети дошкольных организаций с учетом демографической ситуации.
Дошкольные организации будут развиваться как в количественном, так качественном отношении, будут ориентированы на удовлетворение потребности населения с учетом демографической ситуации.
К 2020 году будут созданы 189,9 тысяч новых мест (2017 году – 68,1 тысяч; 2018 году – 64,7 тысяч; 2019 году – 57,1 тысяч), что позволит повысить показатель охвата детей, в том числе из малообеспеченных семей, дошкольным воспитанием и обучением.
Данные места будут обеспечены за счет расширения сети дошкольных организаций (открытие на 1-х этажах, возврат ранее приватизированных садов, высвобождение отдельно стоящих зданий коммунальной собственности, находящихся в аренде, передача иных пригодных зданий, открытие частных детских садов и мини-центров и др.) из средств местного бюджета и механизмов ГЧП.
При этом будет увеличиваться сеть дошкольных организаций с полным днем пребывания.
Активная и целенаправленная информационная работа о преимуществах ГЧП и размещение государственного образовательного заказа обеспечат ощутимый рост сети частных дошкольных организаций.
Реализация проектов ГЧП об оказании услуг по дошкольному воспитанию и обучению будет осуществляться в виде закупа определенного объема услуг государством у частного партнера, путем заключения договора между местными исполнительными органами и частными организациями дошкольного образования. Для этого будет разработан типовой договор ГЧП.
В рамках договора местные исполнительные органы гарантирует меры государственной поддержки по потреблению услуг дошкольного воспитания и обучения у частной дошкольной организации, на сроки не менее 3 лет.
Частная дошкольная организация обязана в рамках проекта ГЧП использовать государственную поддержку исключительно для оказания услуг по дошкольному воспитанию и обучению детей.
Будет продолжена работа по автоматизации процесса распределения в детские сады.

Нысаналы индикатор: Мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылған 3-6 жастағы балалардың үлесі
Міндеттер:
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың педагог кадрларының сапалық құрамын жақсарту және педагог кәсібінің беделін арттыру.
2020 жылға қарай мектепке дейінгі ұйымдардағы мамандандырылған жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесін 50 %-ға дейін арттыру жоспарлануда.
Аталған көрсеткішке қол жеткізу үшін "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" мамандығы бойынша ЖОО-лар мен колледждерде педагог кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырыс жыл сайын ұлғаятын болады (2015 жылы колледждерге 1 805 грант, ЖОО-ларға 295 грант бөлінді, 2019 жылы колледждерге 2 200 грантқа, ЖОО-ларға 350 грантқа дейін бөлінеді).
Жыл сайын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы 7000-ға жуық педагог бюджет қаражаты есебінен біліктілікті арттыру курстарынан өтетін болады. Сонымен қатар мектепке дейінгі ұйымдардың педагогтері жыл сайын бюджеттен тыс қаражат есебінен біліктіліктерін арттырады.
Мектепке дейінгі білім беру бағдарламасына жазу және оқу бойынша сабақты енгізуге байланысты 2020 жылдан бастап тәрбиешілердің лауазымдық айлықақысына қосымша ақы белгілеу мәселесі пысықталатын болады. Сондай-ақ 2019 жылдан бастап тәрбиешілерді педагогтерді аттестаттаудың жаңа жүйесіне қосымша ақы белгілей отырып қосу жоспарлануда.
2. Демографиялық жағдайды ескере отырып, мектепке дейінгі ұйымдардың желісін ұлғайту
Мектепке дейінгі ұйымдар демографиялық жағдайды ескере отырып, сандық жағынан да, сапалық жағынан да дамиды, халықтың сұранысын қанағаттандыруға бағдарланады.
2020 жылға қарай 189,9 мың жаңа орын (2017 жылы – 68,1 мың, 2018 жылы – 64,7 мың, 2019 жылы – 57,1 мың) ашылады, бұл балаларды, оның ішінде тұрмысы төмен отбасылардан шыққан балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту көрсеткішін арттыруға мүмкіндік береді.
Бұл орындар жергілікті бюджет қаражаты және МЖӘ тетіктері есебінен мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту (1-қабаттарда ашу, бұрын жекешелендірілген балабақшаларды қайтару, жалға берілген коммуналдық меншіктегі жеке тұрған ғимараттарды босату, өзге де жарамды ғимараттарды беру, жекеменшік балабақшалар мен шағын орталықтарды ашу және т.б.) есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте толық күн болатын мектепке дейінгі ұйымдардың желісі ұлғаятын болады.
МЖӘ-нің артықшылығы туралы белсенді және мақсатқа бағытталған жұмыс пен мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдар желісінің айтарлықтай өсуін қамтамасыз етеді.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызмет көрсету туралы МЖӘ жобаларын іске асыру қызмет көрсетудің белгілі бір көлемін мемлекеттің жеке әріптестен сатып алуы түрінде жергілікті атқарушы органдар мен мектепке дейінгі жекеменшік ұйымдар арасында шарт жасасу арқылы жүзеге асырылатын болады. Ол үшін МЖӘ үлгілік шарты әзірленеді.
Шарт шеңберінде жергілікті атқарушы органдар жекеменшік мектепке дейінгі ұйымда кемінде 3 жыл мерзімге мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметін тұтыну бойынша мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге кепілдік береді.
Жекеменшік мектепке дейінгі ұйым МЖӘ жобасы шеңберінде мемлекеттік қолдауды тек балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту бойынша қызмет көрсету үшін ғана пайдалануға міндетті.
Балабақшаларға орналастыру процесін автоматтандыру бойынша жұмыстар жалғастырылады.

3. Обновление содержания дошкольного воспитания и обучения, ориентированного на качественную подготовку детей к школе.
С 2017 года во всех организациях дошкольного воспитания и обучения поэтапно внедрены элементы программы полиязычного образования с изучением казахского, русского и иностранного языков.
В 2017 году разработана и внедрена система индикаторов по отслеживанию развития умений и навыков у детей в дошкольных организациях.
С 2019 года для раннего развития детей будут внедрены единые стандарты, развивающие социальные навыки и навыки самообучения.
Диагностика будет проводиться в начале, середине и конце учебного года (стартовый контроль, промежуточный и итоговый), результаты заполняются в "Листах наблюдений". На основании полученных данных заполняется индивидуальная карта развития ребенка.
Продолжится работа по разработке и внедрению учебно-методических комплексов (далее – УМК), в том числе специальных программ для детей с особыми образовательными потребностями по 8 видам нарушений.
Будет трансформирована предшкольная подготовка детей 6 лет в 1-ый класс с 2019 – 2020 учебного года.
С 2017 года апробирован и внедрен механизм дистанционного обучения родителей по уходу за детьми дошкольного возраста и их развитию (ежегодно не менее 2-х тысяч родителей детей 1-6 лет, не посещающих дошкольные организации, в каждом регионе) через портал "Отбасы.kz".
4. Усовершенствование менеджмента и мониторинга развития дошкольного воспитания и обучения.
Получит дальнейшее совершенствование уведомительный порядок о начале и прекращении деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения, который направлен на усиление контроля за деятельностью дошкольных организаций и повышение ответственности субъектов сферы дошкольного образования.
Ежегодно 20 % дошкольных организаций образования будут проходить процедуру государственной аттестации с целью контроля соответствия предоставляемых образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения.
Будет прорабатываться вопрос внедрения механизма профилактического контроля на основе оценки степени риска.
В соответствии с Концепцией социального развития Республики Казахстан до 2030 года продолжится работа по совершенствованию системы оценки образовательных достижений.
Ежегодно 20 % руководителей дошкольных организаций будут проходить курсы повышение квалификации в области менеджмента. В образовательные программы курсов повышения квалификации будут включены инновационные формы управления по развитию лидерских качеств в условиях новой парадигмы образования.
Будут приняты меры по формированию у воспитанников дошкольных организаций культуры питания, в том числе посредством пропаганды сбалансированного здорового питания и обеспечения потребления ими натуральных и свежих продуктов.
Среднее образование и охрана прав детей
Цель: обеспечение равного доступа к качественному среднему образованию, защиты прав и законных интересов детей и формирование интеллектуально, физически, духовно развитого, успешного гражданина.
Целевые индикаторы:

3. Балаларды мектепке сапалы дайындауға бағдарланған мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту мазмұнын жаңарту.
2017 жылдан бастап барлық мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту ұйымдарында қазақ, орыс және шет тілдері оқытылатын көптілді білім беру бағдарламасының элементтері кезең-кезеңімен енгізілетін болады.
2019 жылдан бастап балаларды ерте жастан дамыту үшін әлеуметтік дағдыларды және өздігінен білім алу дағдыларын дамытатын бірыңғай стандарттар енгізіледі.
2017 жылға қарай мектепке дейінгі ұйымдарда балалардың білігі мен дағдысының дамуын қадағалайтын индикаторлар жүйесі әзірленеді және енгізіледі.
Диагностика оқу жылының басында, ортасында және соңында (бастапқы, аралық және қорытынды бақылау) жүргізіледі, нәтижелері "Бақылау парағына" толтырылатын болады. Алынған деректер негізінде баланың жеке даму картасы толтырылады.
Оқу-әдістемелік кешендер (бұдан әрі – ОӘК), оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін кемістіктердің 8 түрі бойынша арнайы бағдарламалар әзірлеу және енгізу жұмыстары жалғастырылады.
2019 – 2020 оқу жылынан бастап 6 жастағы балалардың мектепалды даярлығы 1-сыныпқа ауыстырылатын болады.
2017 жылдан бастап "Отбасы.kz" порталы арқылы мектеп жасына дейінгі балаларды күту мен дамыту бойынша ата-аналарды қашықтан оқыту тетігі сынақтан өткізіледі және енгізіледі (жыл сайын әр өңірде мектепке дейінгі ұйымдарға бармайтын 1-6 жастағы балалардың ата-анасы кемінде 2 мың).
4. Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту менеджментін және даму мониторингін жетілдіру
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметіне бақылауды күшейтуге және мектепке дейінгі білім беру саласы субъектілерінің жауапкершілігін арттыруға бағытталған мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту саласында қызметті бастау және тоқтату туралы хабарлама тәртібі одан әрі жетілдіріледі.
Жыл сайын мектепке дейінгі ұйымдардың 20 %-ы ұсынылатын білім беру қызметтерінің мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкестігін бақылау мақсатында мемлекеттік аттестаттау рәсімінен өтеді.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде профилактикалық бақылау тетігін ендіру мәселесі пысықталатын болады.
Қазақстан Республикасын әлеуметтік дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасына сәйкес білім жетістіктерін бағалау жүйесін жетілдіру жұмысы жалғастырылады.
Жыл сайын мектепке дейінгі ұйымдардың 20 % басшылары менеджмент саласында біліктілікті арттыру курстарынан өтетін болады. Біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламаларына білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында көшбасшылық қасиеттерді дамыту бойынша басқарудың инновациялық нысандары енгізілетін болады.
Мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиеленушілерінің бойында тамақтану мәдениетін қалыптастыру, оның ішінде теңгерімді пайдалы тамақты насихаттау және олардың табиғи және жаңа піскен өнімдерді тұтынуын қамтамасыз ету арқылы қалыптастыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Орта білім және балалардың құқықтарын қорғау
Мақсаты: сапалы орта білім беруге тең қол жеткізуді, балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету және зияткер, дене бітімі және рухани жағынан дамыған, табысты азаматты қалыптастыру.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля школ, перешедших на обновленное содержание образования по опыту НИШ, в 2016 году – 1 класс; в 2017 году – 2, 5, 7 классы; в 2018 году – 3, 6, 8, классы; в 2019 году – 4, 9, 10 классы, в 2020 году – (предшкольные группы и классы), 11 класс;
2) результаты казахстанских учащихся в международных исследованиях, признанные ОЭСР, в 2017 году – PISA-2015: математика – 440 баллов, естествознание – 430 баллов, чтение – 400 баллов, в 2019 году – PISA-2018: математика – 465 баллов, естествознание – 460 баллов, чтение – 434 баллов; ICILS-2018: компьютерная и информационная грамотность учащихся 8-х классов – 350 баллов;
3) доля детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, от общего числа детей, в 2019 году – 10 %.
Задачи:
1. Повышение престижа профессии педагогов и их качественного состава.
Предусматриваются меры по усилению требований к педагогам. Самообразование и самосовершенствование станут неотъемлемой частью деятельности педагога, получат отражение в педагогическом портфолио.
Курсы повышения квалификации будут проводиться по образовательным программам, утвержденным уполномоченным органом в области образования, в том числе с 2019 года с применением дистанционных технологий.
В 2018 году будут пересмотрены типовые учебные планы для снижения нормативной учебной нагрузки учеников.
С 2018 года будет увеличен должностной оклад учителей, переходящих на преподавание по обновленному содержанию на 30 %.
В 2018 году будет внедрена новая сетка доплат к должностному окладу учителей за педагогическое мастерство (с увеличением от 30 % до 50 %) при присвоении и/или подтверждении категории на основании результатов национального квалификационного теста.
Будет предусмотрена доплата к заработной плате учителям, преподающим предметы на английском языке.
Казахстанские учителя примут участие в исследовании TALIS, по результатам которого будут выработаны рекомендации по улучшению качественного состава учительского корпуса страны.
С учетом перехода на обновленное образование будет модернизировано содержание образовательных программ ВУЗов.
С 2017 – 2018 учебного года в 15 базовых ВУЗах, осуществляющих подготовку педагогических кадров по 4 педагогическим специальностям естественно-математического направления, будет осуществлен переход на англоязычное обучение с разработкой образовательных программ, учебников и УМК на английском языке для ВУЗов.
При отборе учителей для школ будут шире привлекаться специалисты со степенью "магистр образования".
Профессиональное развитие педагогов школ будет продолжено в рамках курсов повышения квалификации по обновленному содержанию среднего образования.
В целях оказания помощи молодым учителям в их профессиональном становлении будет проработан вопрос перезапуска системы наставничества в школах, который предусматривает систематическую индивидуальную работу опытного учителя по развитию у молодого специалиста необходимых навыков и умений ведения педагогической деятельности. Оно призвано наиболее глубоко и всесторонне развивать имеющиеся у молодого специалиста знания в области предметной специализации и методики преподавания.

1) НЗМ тәжірибесі бойынша жаңартылған білім беру мазмұнына өткен мектептердің үлесі, 2016 жылы – 1-сынып; 2017 жылы – 2, 5, 7-сыныптар; 2018 жылы – 3, 6, 8-сыныптар; 2019 жылы – 4, 9, 10-сыныптар, 2020 жылы – (мектепалды топтары мен сыныптары), 11-сынып;
2) қазақстандық оқушылардың халықаралық зерттеулердегі ЭЫДҰ мойындаған нәтижелері: 2017 жылы – PISA-2015: математика – 440 балл, жаратылыстану – 430 балл, оқу – 400 балл; 2019 жылы – PISA-2018: математика – 465 балл, жаратылыстану – 460 балл, оқу – 434 балл; ICILS-2018: 8-сынып оқушыларының компьютерлік және ақпараттық сауаттылығы – 350 балл;
3) балалардың жалпы санындағы өмірлік қиын жағдайда жүрген балалардың үлесі, 2019 жылы – 10 %.
Міндеттер:
1. Педагогтер кәсібінің беделін және олардың сапалық құрамын арттыру.
Педагогтерге қойылатын талаптарды күшейту бойынша шаралар қарастырылуда. Өздігінен білім алу және өзін-өзі жетілдіру педагог қызметінің ажырамас бөлігіне айналады.
Біліктілікті арттыру курстары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен білім беру бағдарламалары бойынша, оның ішінде 2019 жылдан бастап қашықтықтан оқыту технологияларын қолдана отырып жүргізілетін болады.
2018 жылы студенттердің нормативтік оқу жүктемесін азайту үшін үлгілік оқу жоспарлары қайта қаралатын болады.
2018 жылдан бастап жаңартылған мазмұн бойынша сабақ беретін мұғалімдердің лауазымдық айлықақысы 30 %-ға өсетін болады.
2018 жылы ұлттық біліктілік тест нәтижелері бойынша санатты беру және/немесе растау кезінде педагогикалық шеберлік үшін мұғалімнің лауазымдық айлықақысына қосымша ақының жаңа желісі (30 %-дан 50 %-ға дейін) енгізіледі.
Ағылшын тілінде сабақ беретін мұғалімдердің жалақысына қосымша ақы көзделетін болады.
Қазақстандық мұғалімдер TALIS зерттеулеріне қатысады, оның нәтижелері бойынша еліміздегі мұғалімдер корпусының сапалық құрамын жақсарту бойынша ұсынымдар әзірленетін болады.
Жаңартылған білім беруге көшуді ескере отырып, жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының мазмұны жаңғыртылады.
2017 – 2018 оқу жылынан бастап жаратылыстану-математика бағытындағы 4 педагогикалық мамандық бойынша педагог кадрлар даярлауды жүзеге асыратын 15 базалық ЖОО-да ЖОО-ларға арналған білім беру бағдарламаларын, оқулықтар мен ОӘК әзірлеу арқылы ағылшын тілінде оқытуға көшу жүзеге асырылатын болады.
Мектептер үшін мұғалімдерді іріктеу кезінде "білім беру магистрі" дәрежесі бар мамандар кеңінен тартылатын болады.
Мектеп педагогтерін кәсіби дамыту орта білім берудің жаңартылған мазмұны бойынша біліктілікті арттыру курстары шеңберінде жалғастырылатын болады.
Жас мұғалімдердің кәсіби қалыптасуына көмек көрсету мақсатында мектептерде жас маманның бойында педагогикалық қызметпен айналысу үшін қажетті дағдылар мен іскерліктерді дамыту бойынша тәжірибелі мұғалімнің жүйелі жеке жұмысын көздейтін тәлімгерлік жүйені қайта жаңғырту мәселесі пысықталатын болады. Ол пән мамандығы мен оқыту әдістемесі саласындағы жас маманның бойындағы бар білімді терең және жан-жақты дамытуға бағытталған.

2. Обеспечение инфраструктурного развития среднего образования.
Строительство школ взамен аварийных, а также для ликвидации трехсменных школ и дефицита мест будет осуществляться за счет республиканского и местного бюджетов, частных школ и механизма ГЧП.
Мониторинг аварийных и трехсменных школ будет проводиться на постоянной основе.
Будут приняты меры по развитию инфраструктуры образования в моногородах за счет средств МБ и механизма ГЧП.
В целях развития сети школ, в том числе частных, а также повышения эффективности расходов бюджета на строительство и содержание объектов образования, будут пересмотрены СанПины и СНиПы школ, в части снятия излишних требований.
За счет средств местного бюджета и ГЧП продолжится укрепление материально-технической базы школ.
Информатизация школьного образования будет осуществлена в рамках дальнейшего внедрения информационных технологий в образовательный процесс посредством механизма ГЧП. Школы будут подключены к системам электронных журналов и дневников.
Будут выравнены уровни обучающихся независимо от места проживания (город или село), а также между преподавателями всех уровней образования. Значительно увеличится скорость модернизации образовательного процесса.
Продолжится работа по обеспечению бесплатным горячим витаминизированным питанием учащихся из числа отдельных категорий детей, определенных законодательством Республики Казахстан.
Будет обеспечено сопровождение в инклюзивной среде детей с особыми образовательными потребностями.
Сеть кабинетов психолого-педагогической коррекции расширится с 149 единиц до 185 в 2019 году, психолого-медико-педагогических консультаций – с 58 единиц до 85 в 2019 году.
В организациях среднего образования педагогические советы будут определять уровень и особенности развития познавательной деятельности, изучать эмоционально-волевое и личностное развитие обучающегося (воспитанника) для определения профилактических, коррекционных психолого-педагогических и социальных мероприятий, организовывать взаимодействие между педагогами, непосредственно работающими с обучающимся (воспитанником).
Для решения проблем МКШ будет продолжена работа по организации подвоза детей к школе и из школы домой.
Продолжится работа по созданию опорных школ (ресурсных центров). К 2020 году их число будет доведено до 200 единиц. Также будут проработаны вопросы их обеспечения цифровым контентом в онлайн и офлайн режимах.
Школы будут оснащены технической инфраструктурой за счет местного бюджета, механизма ГЧП и займа Всемирного Банка.
В целях создания единой среды коммуникаций организаций среднего образования будут проработаны вопросы по оснащению учителей мобильными рабочими устройствами.
Для мониторинга и администрирования мобильной среды коммуникаций будет проработан вопрос по разработке и внедрению системы управления мобильными рабочими устройствами.
В целях соблюдения авторских прав и защиты от вредоносного программного обеспечения будет прорабатываться вопрос лицензирования программным обеспечением и оборудованием МОН.

2. Орта білім берудің инфрақұрылымдық дамуын қамтамасыз ету.
Авариялық жағдайдағы мектептердің орнына, сондай-ақ үш ауысымды мектептер мен орын тапшылығын жою үшін мектеп салу республикалық және жергілікті бюджеттер, жекеменшік мектептер және МЖӘ тетігі есебінен жүзеге асырылатын болады.
Авариялық жағдайдағы және үш ауысымды мектептердің мониторингі тұрақты түрде жүргізіліп отыратын болады.
Жергілікті бюджет қаражаты және МЖӘ тетігі есебінен моноқалаларда білім беру инфрақұрылымын дамыту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Мектептер желісін, оның ішінде жеке меншік мектептерді дамыту мақсатында, сондай-ақ білім беру нысандарын салуға және күтіп ұстауға жұмсалатын бюджет шығыстарының тиімділігін арттыру мақсатында артық талаптарды алып тастау бөлігінде мектептердің СанЕжН және ҚНжЕ қайта қарастырылатын болады.
Жергілікті бюджет және МЖӘ қаражаты есебінен мектептердің материалдық-техникалық базасын нығайту жалғастырылады.
Мектептегі білім беруді ақпараттандыру МЖӘ тетігі арқылы білім беру процесіне ақпараттық технологияларды одан әрі енгізу шеңберінде жүзеге асырылатын болады. Мектептер электронды журналдар мен күнделіктер жүйелеріне қосылатын болады.
Тұрғылықты жеріне (қала немесе ауыл) қарамастан білім алушылардың деңгейі, сондай-ақ барлық білім беру деңгейіндегі оқытушылар арасындағы деңгей теңестірілетін болады. Білім беру процесін жаңғырту жылдамдығы айтарлықтай өседі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған балалардың жекелеген санаттары арасынан оқушыларды дәруменді тегін ыстық тамақпен қамту бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.
Ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды инклюзивті ортада қолдау қамтамасыз етіледі.
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің желісі 2019 жылы 149 бірліктен 185 бірлікке және психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестер 58 бірліктен 85 бірлікке дейін кеңейтіледі.
Орта білім беру ұйымдарындағы педагогикалық кеңестер алдын алу, түзету-психологиялық, педагогикалық және әлеуметтік іс-шараларды айқындау үшін танымдық қызметті дамытудың деңгейі мен ерекшелігін анықтайды, оқушының (тәрбиеленушінің) эмоционалды-ерікті және тұлғалық дамуын зерделейді, оқушымен (тәрбиеленушімен) тікелей жұмыс істейтін педагогтер арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады.
ШЖМ проблемаларын шешу үшін балаларды мектепке және мектептен үйге дейін тасымалдауды ұйымдастыру жұмысы жалғастырылады.
Тірек мектептерді (ресурстық орталықтарды) құру жұмыстары жалғастырылады. 2020 жылға қарай олардың саны 200 бірлікке дейін жеткізіледі. Сондай-ақ оларды онлайн және офлайн режимдерінде цифрлық контентпен қамтамасыз ету мәселесі пысықталатын болады.
Мектептер жергілікті бюджет, МЖӘ тетіктері және Дүниежүзілік банк қарызы есебінен техникалық инфрақұрылыммен жарақтандырылатын болады.
Орта білім беру ұйымдарының бірыңғай коммуникациялық ортасын құру мақсатында мұғалімдерді ұялы жұмыс құрылғыларымен жарақтандыру мәселелері пысықталады.
Ұялы байланыс ортасын мониторингтеу және әкімшілендіру үшін ұялы жұмыс құрылғысын басқару жүйесін әзірлеу және енгізу мәселесі пысықталады.
Авторлық құқықты сақтау және зиянды бағдарламалық қамтылымнан қорғану мақсатында БҒМ бағдарламалық қамтылымды және құралдарды лицензиялау мәселесі пысықталады.

3. Обновление содержания среднего образования.
Будет продолжена работа по международной интеграции системы среднего образования с учетом обновления содержания в соответствии со стандартами ОЭСР.
Переход на обновленное содержание образования будет осуществляться по отдельному графику.
Обновление содержания среднего образования будет базироваться на ожидаемых результатах, которые позволят оценивать работу учащегося, его достижения. Формулировка ожидаемых результатов позволит объективно оценить учебные достижения учащихся, определить индивидуальную траекторию развития каждого школьника с учетом его индивидуальных способностей, а также повысит их мотивацию на развитие функциональной грамотности, умений и навыков в обучении, улучшит качество образовательного процесса. Учебные программы будут включать STEM-элементы (наука), направленные на развитие новых технологий, научных инноваций, математического моделирования.
Переход на 12-летнее образование подразумевает введение обучения детей чтению, письму (Әліппе – Букварь) и базовым математическим расчетам уже с 5-летнего возраста частично в детсадах, частично в школах.
Будет разработан единый методологический подход к обеспечению преемственности содержания учебников по уровням среднего образования.
Качество преподавания математических и естественных наук будет повышаться путем внедрения цифровых образовательных ресурсов, повышения квалификации учителей, укрепления материально-технической базы школ.
Будет продолжен переход на 5-дневное обучение.
Поэтапно будет осуществлен переход на критериальную систему оценивания обучающихся и организаций образования в соответствии со схемой перехода на обновленное содержание образования.
Образовательная политика будет направлена на снижение региональных диспропорций в качестве обучения.
С 2018 года в рамках займа Всемирного Банка начнется реализация проекта "Модернизация среднего образования Республики Казахстан" по поддержке повышения качества и снижения неравенства в школьном образовании.
В целях ранней профориентации учащихся в общеобразовательных школах будут создаваться кабинеты профориентации. В процессе профессионального самоопределения учащихся активно будут участвовать работодатели и родители.
Важной частью среднего образования должна стать ежегодная профессиональная диагностика каждого учащегося 7 и 10 классов и ориентация на востребованные на рынке труда специальности.
Во всех регионах страны с 2018 года будет создаваться сеть детских технопарков и бизнес-инкубаторов со всей необходимой инфраструктурой, включая компьютеры, лаборатории, 3D-принтеры на базе дворцов школьников за счет средств местного бюджета, в том числе за счет спонсорских средств.

3. Орта білім берудің мазмұнын жаңарту.
ЭЫДҰ стандарттарына сәйкес мазмұнды жаңартуды ескере отырып, орта білім беру жүйесінің халықаралық интеграциясы бойынша жұмыс жалғастырылады.
Жаңартылған білім беру мазмұнына көшу жеке схема бойынша жүзеге асырылатын болады.
Орта білім беру мазмұнын жаңарту оқушының жұмысын, оның жетістіктерін бағалауға мүмкіндік беретін күтілетін нәтижелерге негізделетін болады. Күтілетін нәтижелерді тұжырымдау оқушылардың оқу жетістіктерін объективті түрде бағалауға, жеке қабілетін ескере отырып әрбір оқушыны дамытудың жеке траекториясын айқындауға мүмкіндік береді, сондай-ақ олардың функционалдық сауаттылығын, оқудағы білігі мен дағдыларын дамыту үшін ынтасын арттырады, білім беру процесінің сапасын жақсартады. Оқу бағдарламалары жаңа технологияларды, ғылыми инновацияларды, математикалық модельдеуді дамытуға бағытталған STEM-элементтерді (ғылым) қамтитын болады.
12 жылдық білім беруге көшу балаларды 5 жастан бастап оқуға, жазуға ("Әліппе" – "Букварь") және базалық математикалық есептеулерге ішінара балабақшаларда, ішінара мектептерде оқытуды енгізуді көздейді.
Орта білім беру деңгейлері бойынша оқулықтар мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз етуге бірыңғай әдіснамалық тәсілдеме әзірленетін болады.
Математикалық және жаратылыстану ғылымдарының оқыту сапасы цифрлық білім беру ресурстарын енгізу, мұғалімдердің біліктілігін арттыру, мектептердің материалдық-техникалық базасын нығайту арқылы күшейтілетін болады.
5 күндік оқуға көшу жалғастырылады.
Жаңартылған білім беру мазмұнына көшу схемасына сәйкес білім алушыларды және білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшартты жүйесіне көшу кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады.
Білім беру саясаты оқыту сапасындағы өңірлік теңсіздікті төмендетуге бағытталатын болады.
2018 жылдан бастап Дүниежүзілік Банк қарызы шеңберінде мектептегі білім берудің сапасын арттыруды және теңсіздікті азайтуды қолдау жөніндегі "Қазақстан Республикасында орта білімді жаңғырту" жобасы іске асырыла бастайды.
Жалпы білім беретін мектептерде оқушылар ерте кәсіби бағдарлау мақсатында кәсіби бағдарлау кабинеттері ашылатын болады. Оқушылардың кәсіби өзін-өзі анықтау процесіне жұмыс берушілер мен ата-аналар белсенді қатысады.
Орта білімнің маңызды бөлігі 7 және 10-сыныптардың әр оқушысын жыл сайын кәсіптік диагностикалау және еңбек нарығында қажетті мамандықтарға бағдарлау болуы қажет.
2018 жылдан бастап еліміздің барлық өңірлерінде жергілікті бюджет, оның ішінде демеушілердің қаражаты есебінен мектеп оқушылары сарайы базасында компьютерлерді, зертханаларды, 3D принтерлерді қоса алғанда, барлық қажетті инфрақұрылымы бар балаларға арналған технопарктер мен бизнес-инкубаторлар желісі құрылатын болады.

Развитие обучения на трех языках в казахстанских школах будет осуществляться по опыту 33 специализированных школ, 20-ти НИШ и 27-ти лицеев "Білім-инновация".
С 2019 – 2020 учебного года будет начат поэтапный переход на изучение по желанию учащихся и от готовности школ предметов естественно-научного цикла (информатика, физика, химия и биология) на английском языке в 10-11 классах.
В процессе обучения на трех языках будет усилен статус казахского языка. Учебники по казахскому языку для школ с русским языком обучения будут построены на лексико-грамматическом минимуме. Русский язык будет сохранен как язык обучения во всех школах с русским языком обучения и как обязательный предмет во всех школах, независимо от языка обучения.
Будут разработаны отечественные учебники и УМК по языковым дисциплинам в соответствии с Единым языковым стандартом обучения трем языкам, что обеспечит достижение нового качества технологий обучения, развитие современной учебно-методической и научно-педагогической базы.
Будут разработаны и внедрены отечественные учебники и УМК на английском и других иностранных языках по четырем предметам (информатика, физика, химия и биология) для старшей школы.
Потребность в педагогических кадрах для ведения предметов естественно-научного цикла (далее – ЕНЦ) на английском языке и внедрения трехъязычия будет решаться за счет:
1) выпускников программы "Болашак" через механизм привлечения к преподаванию в организациях образования;
2) целевой подготовки учителей в ВУЗах и колледжах;
3) повышения квалификации школьных учителей по методике преподавания физики, химии, биологии и информатики на английском языке;
4) программы по обмену студентами и привлечения волонтеров.
Учебное и научно-методическое обеспечение обучения на трех языках будет осуществляться в рамках внесения изменений и дополнений в программы уровневого обучения языку (казахский, русский, английский) на основе CEFR (2016 – 2017 года).
В педагогических ВУЗах будут предусмотрены механизмы внедрения опыта НИШ, в части методики преподавания предметов на английском языке в старших классах, а также будет усилено качество подготовки педагогических кадров, обеспечивающее достаточный уровень (В2 и выше) языковых компетенций для преподавания предметов ЕНЦ на английском языке.
Будут разработаны и адаптированы учебники и УМК для обучения детей с особыми образовательными потребностями, а также учебники и УМК с рельефно-точечным шрифтом для незрячих детей (шрифт Брайля) и укрупненным шрифтом для слабовидящих детей.
Поэтапно будет осуществляться обеспечение МИО специальных организаций образования и классов учебниками и УМК с рельефно-точечным шрифтом для незрячих детей (шрифт Брайля) и укрупненным шрифтом для слабовидящих детей.
Будет продолжено участие Казахстана в международных исследованиях TIMSS, PIRLS, PISA.
Впервые в 2018 году казахстанские школьники примут участие в международном исследовании ICILS.
В целях совершенствования действующего формата ЕНТ будут предусмотрены разделение процедуры ЕНТ на итоговую аттестацию в школе и вступительные экзамены в ВУЗ, а также расширение использования тестов, ориентированных на определение способностей к дальнейшему обучению, уровня логического мышления, владение английским языком, а также базовых компетенций (функциональная грамотность).
Для обеспечения бесперебойного функционирования информационных систем МОН будут проработаны вопросы их методологического и технического сопровождения (систем электронных журналов и дневников, электронный документооборот, панель руководителя и др.)
В целях дальнейшего сокращения цифрового неравенства между организациями среднего образования и автоматизации образовательного процесса будут проработаны вопросы оснащения школ цифровыми образовательными ресурсами, а также мультимедийным, компьютерным и видеооборудованием организаций среднего образования. Школы будут подключены к широкополосному интернету.
Также будет прорабатываться вопрос полного перехода на электронные учебники (с заменой бумажных книг электронными устройствами).

Қазақстандық мектептерде үш тілде оқытуды дамыту 33 мамандандырылған мектеп, 20 НЗМ және 27 "Білім-инновация" лицейі тәжірибесі бойынша жүзеге асырылады.
2019 – 2020 оқу жылынан бастап оқушылардың қалауы және мектептердің дайындығына қарай 10-11 сыныптарда жаратылыстану-математикалық цикл пәндерін (информатика, физика, химия және биология) ағылшын тілінде оқытуға кезең-кезеңімен көшу басталады.
Үш тілдік оқыту процесінде қазақ тілінің мәртебесі күшейтіледі. Орыс тілінде оқытатын мектептерге арналған қазақ тілінің оқулықтары лексика-грамматикалық минимумда құрастырылатын болады. Орыс тілі орыс тілінде оқытылатын мектептерде оқыту тілі ретінде және оқыту тіліне қарамастан барлық мектептерде міндетті пән болып сақталады.
Оқыту технологиясының жаңа сапаға жетуін, заманауи оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық базаның дамуын қамтамасыз ететін Үш тілде оқытудың бірыңғай тілдік стандартына сәйкес тілдік пәндер бойынша отандық оқулықтар мен ОӘК әзірленетін болады.
Мектептің жоғары сыныптары үшін төрт пән бойынша (информатика, физика, химия және биология) ағылшын және басқа да шет тілдеріндегі отандық оқулықтар мен ОӘК әзірленіп, енгізілетін болады.
ЖҒЦ пәндерін ағылшын тілінде оқыту және үштілділікті енгізу үшін педагог кадрларға деген қажеттілік:
1) "Болашақ" бағдарламасының түлектерін білім беру ұйымдарында сабақ беруге тарту тетігі арқылы;
2) ЖОО-лар мен колледждерде мұғалімдерді мақсатты даярлау;
3) физика, химия, биология және информатика пәндерін ағылшын тілінде оқыту әдістемесі бойынша мектеп мұғалімдерінің біліктілігін арттыру;
4) студенттермен алмасу бағдарламалары және волонтерлерді тарту есебінен шешілетін болады.
Үш тілде білім беруді оқу және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету CEFR негізінде (2016 – 2017 жылдар) тілді деңгейлеп оқыту (қазақ, орыс, ағылшын) бағдарламаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Педагогикалық ЖОО-ларда жоғары сыныптарда пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесі бөлігінде НЗМ тәжірибесін енгізу тетіктері көзделетін болады, сондай-ақ ЖҒЦ пәндерін ағылшын тілінде оқыту үшін тілдік құзыреттіліктің (В2 және одан да жоғары) жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін педагог кадрларды даярлау сапасы күшейтіледі.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқыту үшін оқулықтар мен ОӘК, сондай-ақ көзі көрмейтін балалар үшін рельефті-нүктелік (Брайль қарпі) және нашар көретін балалар үшін үлкейтілген қаріпті оқулықтар мен ОӘК әзірленіп, бейімделетін болады.
ЖАО арнайы білім беру ұйымдары мен сыныптарды көзі көрмейтін балалар үшін рельефті-нүктелік қаріпті (Брайль қарпі) және нашар көретін балалар үшін үлкейтілген қаріпті оқулықтармен және ОӘК-мен қамтамасыз етуді кезең-кезеңімен жүзеге асыратын болады.
Қазақстанның TIMSS, PIRLS, РІSА халықаралық зерттеулеріне қатысуы жалғасатын болады.
2018 жылы алғаш рет қазақстандық оқушылар ICILS халықаралық зерттеуіне қатысады.
ҰБТ-ның қолданыстағы форматын жетілдіру мақсатында ҰБТ рәсімін мектептегі қорытынды аттестаттауға және ЖОО-ға түсу емтихандарына бөлу, одан әрі оқуға деген қабілетін, логикалық ойлау деңгейін, ағылшын тілін меңгеру, сондай-ақ базалық құзыреттілік (функционалдық сауаттылық) деңгейлерін айқындауға бағдарланған тестерді пайдалануды кеңейту көзделген.
БҒМ-нің ақпараттық жүйелерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оларды әдіснамалық және техникалық сүйемелдеу мәселелері (электрондық журналдар мен күнделіктер жүйесі, электрондық құжат айналымы, басшы тақтасы және т.б.) пысықталатын болады.
Орта білім беру ұйымдарының арасындағы цифрлық теңсіздікті одан әрі азайту және білім беру процесін автоматтандыру мақсатында мектептерді цифрлық білім беру ресурстарымен, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарын мультимедиялық, компьютерлік және бейнежабдықтармен жарақтандыру мәселесі пысықталатын болады. Мектептер кеңжолақты интернетке қосылатын болады.
Сонымен қатар электрондық оқулықтарға толық көшу мәселесі (қағаз кітаптарды электрондық құрылғыларға ауыстыру арқылы) пысықталатын болады.

4. Формирование у школьников духовно-нравственных ценностей в рамках модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни.
С целью формирования конкурентных преимуществ личности в творческой компетентности, непрерывном образовании и воспитании, профессиональном самоопределении будет обновлено содержание дополнительного образования детей по основным направлениям: художественно-эстетическое, научно-техническое, эколого-биологическое, туристско-краеведческое, военно-патриотическое, социально-педагогическое, образовательно-оздоровительное и другие.
Среднее образование будет направлено на укрепление нравственных ценностей, национально-культурных традиций и обеспечение преемственности поколений, а также становление личности, способной нести ответственность за свою Родину. В условиях ценностного образования школа обеспечит вклад в модернизацию общественного сознания, прививая детям патриотические чувства, любовь к родному краю, экологическую культуру и способствуя воспитанию их открытыми, доброжелательными гражданами своей страны.
Во все общеобязательные стандарты и учебные программы будут включены компоненты, способствующие формированию духовно-нравственных и интеллектуальных качеств личности.
Учащиеся будут изучать программу "Краеведение", участвовать в краеведческих проектах (экскурсии, экспедиции, выезды, походы), в областных, республиканских конкурсах научных проектов, конкурсах по робототехнике, техническому творчеству и изобретательству, литературных конкурсах по чтению.
Будет транслироваться опыт социального проекта НИШ "Шаңырақ", направленного на патриотическое воспитание и привитие национальных и общечеловеческих ценностей.
Будет усовершенствована образовательная программа повышения квалификации педагогов дополнительного образования.
Получит развитие сеть организаций дополнительного образования за счет средств из местного бюджета и внедрения механизмов ГЧП.
Кроме того, развитие сети планируется за счет:
1) планирования при строительстве жилых домов помещений на 1-х этажах для функционирования детских досуговых центров;
2) предоставления свободных помещений школ для функционирования детских досуговых центров.
Будет расширяться сеть школьных спортивных секций за счет местных бюджетов.
В целях обеспечения доступности спортивных объектов для занятий массовыми видами спорта для детей из малообеспеченных и многодетных семей, детям-сиротам, детям с девиантным поведением, а также посещения организаций культуры и спорта будет предусмотрено предоставление льгот (бесплатные абонементы) (за счет МИО, спонсоров, меценатов и т.д.).
Будет обеспечен рост количества кружков и секций в общеобразовательных школах республики, что позволит увеличить охват детей дополнительным образованием до 70 %. Будет расширена практика включения на уроках физической культуры других видов спортивных игр. Спортивные соревнования будут проводиться как внутри школы, так и между школами.
Между школами будет реализовано проведение регулярных спортивных соревнований.
Будет усилена работа МИО по оснащению современным оборудованием спортивных залов школ и организаций дополнительного образования.

4. Мектеп оқушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту шеңберінде рухани-адамгершілік құндылықтарын және салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру.
Тұлғаның шығармашылық құзыреттіліктегі, үздіксіз білім мен тәрбиедегі, өзін-өзі кәсіби тұрғыдан айқындаудағы бәсекелі басымдықтарын қалыптастыру мақсатында балаларға қосымша білім берудің мазмұны мынадай негізгі бағыттар бойынша жаңартылатын болады: көркем-эстетикалық, ғылыми-техникалық, экологиялық-биологиялық, туристік-өлкетану, әскери-патриоттық, әлеуметтік-педагогикалық, білім беру-сауықтыру және т.б.
Орта білім беру адамгершілік құндылықтарды, ұлттық-мәдени дәстүрлерді нығайтуға және ұрпақтар сабақтастығын қамтамасыз етуге, сондай-ақ өз Отаны үшін жауапкершілік алуға қабілетті тұлғаны қалыптастыруға бағытталатын болады. Құндылықты білім беру жағдайында мектеп балаларды патриоттық сезімге, туған жерді сүюге, экологиялық мәдениетке баули отырып және өз елінің ақжарқын, адал азаматы етіп тәрбиелеуге ықпал етіп, қоғамдық сананы жаңғыртуға үлес қосады.
Жалпыға міндетті стандарттар мен оқу бағдарламаларының барлығына тұлғаның рухани-адамгершілік және зияткерлік қасиеттерін қалыптастыруға ықпал ететін компоненттер енгізілетін болады.
Оқушылар "Өлкетану" бағдарламасын оқитын болады, өлкетану жобаларына (экскурсиялар, экспедициялар, сапарлар, жорықтар), облыстық, республикалық ғылыми жобалар конкурстарына, робот техникасы, техникалық шығармашылық пен өнертабыс, әдеби оқулар бойынша конкурстарға қатысатын болады.
НЗМ-нің патриоттық тәрбиелеуге, ұлттық және жалпы адамгершілік құндылықтарды сіңіруге бағытталған "Шаңырақ" әлеуметтік жобасының тәжірибесі таратылатын болады.
Қосымша білім беру педагогтерінің біліктіліктерін арттырудың білім беру бағдарламасы жетілдірілетін болады.
Қосымша білім беру ұйымдарының желісі жергілікті бюджет қаражаты және МЖӘ тетіктерін енгізу есебінен дамитын болады.
Бұдан басқа:
1) балалардың бос уақытын өткізу орталықтарының жұмыс істеуі үшін тұрғын үй құрылысы кезінде 1-қабаттан орынжайларды жоспарлау;
2) балалардың бос уақытын өткізу орталықтарының жұмыс істеуі үшін мектептерден бос орынжайлар беру есебінен желілерді дамыту жоспарлануда.
Жергілікті бюджет есебінен мектептегі спорт секцияларының желісі кеңейтілетін болады.
Тұрмысы төмен және көп балалы отбасылар балаларының, жетім балалардың, девиантты мінез-құлықты балалардың бұқаралық спорт түрлерімен айналысуы үшін спорт объектілеріне қолжетімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ мәдениет және спорт ұйымдарына бару мақсатында жеңілдіктер (тегін абонементтер) (ЖАО, демеушілер, меценаттар есебінен) беру көзделетін болады.
Республиканың жалпы білім беретін мектептеріндегі үйірмелер мен секциялар санының өсуі қамтамасыз етілетін болады, бұл балаларды қосымша білім берумен қамтуды 70 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді. Дене шынықтыру сабақтарына спорттық ойындардың басқа да түрлерін енгізу практикасы кеңейтілетін болады. Спорттық жарыстар мектеп ішінде де, мектептер арасында да өткізілетін болады.
Мектептер арасында тұрақты түрде спорттық жарыстар өткізу іске асырылатын болады.
Мектептер мен қосымша білім беру ұйымдарының спорт залдарын заманауи жабдықтармен жарақтандыру бойынша ЖАО-ның жұмысы күшейтілетін болады.

На основе принципов модернизации общественного сознания программы "Рухани жаңғыру" будет активизирована работа единой детско-юношеской организации (далее – ЕДЮОО) "Жас ұлан", подразделяющейся на два звена "Жас қыран" (7–9 лет, 2–4 классы) и "Жас ұлан" (9–16 лет, 5–9 классы), по проведению патриотических, волонтерских, гражданско-правовых мероприятий через телевидение, социальную рекламу, кино, концерты, массовые акции, экскурсии, походы.
В 2016 – 2020 годах будут созданы и действовать ассоциации вожатых и координаторов ЕДЮОО "Жас ұлан".
Ежегодно будут проводиться мероприятия ЕДЮОО "Жас ұлан" по формированию финансовых ресурсов в режиме фандрайзинга (поиск и сбор средств на осуществление проектов и программ).
Ежегодно будут привлекаться волонтеры среди учащихся старших курсов и студентов к участию в организации:
1) слетов, семинаров, тренингов для вожатых ЕДЮОО "Жас ұлан" с целью повышения квалификации и профессиональных навыков;
2) семинаров-тренингов и мастер-классов для активистов детско-юношеского движения "Школа лидерства";
3) республиканского Форума лидеров "Ұланымыз ұлы елдің".
Школьники будут привлекаться к социальным акциям милосердия, доброй воли, социального равенства, межконфессиональной и этнической толерантности и др., в том числе с использованием медиаресурсов.
Будут приняты меры по формированию у школьников культуры питания, в том числе посредством пропаганды сбалансированного здорового питания и обеспечения потребления ими натуральных и свежих продуктов.
5. Усовершенствование менеджмента и мониторинга развития среднего образования.
Финансирование, ориентированное на результат, станет составной частью реформ в сфере управления государственными расходами в среднем образовании.
К управлению школьным образованием будет привлечена широкая общественность через развитие попечительских советов в школах.
До 2020 года в каждой полнокомплектной школе будут созданы попечительские советы по модели пилотных школ, апробируемых в рамках внедрения подушевого финансирования.
В целях повышения конкуренции между образовательными учреждениями и привлечения частного капитала в 2020 году будет завершен процесс внедрения подушевого финансирования в городских школах по итогам положительной апробации.
Для расширения финансовой самостоятельности и мобильности будет проработан вопрос по переходу школ на форму собственности государственное предприятие на праве хозяйственного ведения.
Продолжатся общественные слушания (открытые доклады) в режиме онлайн перед родительской общественностью с участием представителей областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент (4 раза в год) по итогам каждой учебной четверти.
Будут обновляться образовательные программы курсов повышения квалификации в области менеджмента с учетом инновационных форм управления, по которым будут проходить обучение ежегодно 20 % руководителей организаций общего среднего образования.
Аттестация школ будет проводиться на основе внедрения системы ранжирования организаций среднего образования по уровням качества предоставляемых услуг. Школы будут оцениваться по критериям и дескрипторам (требованиям), состоящим из четырех уровней: образцовый, хороший, требующий улучшения и низкий.
Будет прорабатываться вопрос внедрения механизма профилактического контроля на основе оценки степени риска, предусматривающий охват контролем лишь организаций образования, показывающих худшие результаты и низкое качество образовательных услуг, переход от "наказывающего" характера государственного контроля к "оказанию поддержки".
Основной формой контроля будет дистанционный мониторинг показателей, представленных организациями образования посредством Национальной образовательной базы данных.

"Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының қағидаттары негізінде "Жас қыран" (7-9 жас, 2-4 сыныптар) және "Жас ұлан" (9-16 жас, 5-9 сыныптар) болып екі буынға бөлінетін "Жас ұлан" бірыңғай балалар мен жасөспірімдер ұйымының (бұдан әрі – ББЖҰ) телевизия, әлеуметтік жарнама, кино, концерттер, бұқаралық акциялар, экскурсиялар, саяхаттар арқылы патриоттық, волонтерлік, азаматтық-құқықтық іс-шаралар өткізу жұмысы жандандырылатын болады.
2016 – 2020 жылдары "Жас ұлан" ББЖҰ-ның тәлімгерлер мен үйлестірушілер қауымдастығы құрылады және жұмыс істейді.
Жыл сайын "Жас ұлан" ББЖҰ-ның фандрайзинг режимінде қаржылық ресурстарды қалыптастыру жөнінде іс-шаралары (жобалар мен бағдарламаларды іздестіру және қаржыландыру) өткізілетін болады.
Жыл сайын "Жас ұлан" ББЖҰ-ның патриоттық тәрбиені қалыптастыру бойынша іс-шаралары өткізілетін болады.
Жыл сайын:
1) біліктілігін және кәсіби дағдыларын арттыру мақсатында "Жас Ұлан" ББЖҰ-ның тәлімгерлері үшін слеттер, семинарлар, тренингтер;
2) "Көшбасшылар мектебі" балалар мен жасөспірімдер қозғалысының белсенділері үшін семинар-тренингтер мен шеберлік сыныптары;
3) "Ұланымыз ұлы елдің" республикалық көшбасшылар форумын ұйымдастыруға қатысу үшін жоғары курс студенттері арасынан волонтерлер тартылатын болады.
Мектеп оқушылары ізгілік, еріктілік, әлеуметтік теңдік, конфессияаралық және этникалық толеранттылық және т.б. әлеуметтік акцияларға, оның ішінде медиаресурстарды пайдалана отырып тартылатын болады.
Мектеп оқушыларының бойында тамақтану мәдениетін қалыптастыру, оның ішінде теңгерімді пайдалы тамақты насихаттау және олардың табиғи және жаңа піскен өнімдерді тұтынуын қамтамасыз ету арқылы қалыптастыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
5. Орта білім беру менеджментін және даму мониторингін жетілдіру.
Нәтижеге бағытталған қаржыландыру орта білім берудегі мемлекеттік шығыстарды басқару саласындағы реформалардың құрамдас бөлігіне айналады.
Мектептік білім беруді басқаруға мектептердегі қамқоршылық кеңестерді дамыту арқылы көпшілік қоғам тартылатын болады.
2020 жылға дейін әрбір толық жинақты мектептерде жан басына қаржыландыруды енгізу шеңберінде сынақтан өткізіліп жатқан пилоттық мектептер моделі бойынша қамқоршылық кеңестер құрылатын болады.
Білім беру мекемелері арасында бәсекелестікті арттыру және жекеменшік капиталды тарту мақсатында 2020 жылы оң апробация қорытындылары бойынша қала мектептерінде жан басына қаржыландыруды енгізу процесі аяқталатын болады.
Қаржылық дербестік пен ұтқырлықты кеңейту үшін мектептердің шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын меншік нысанына көшуі жөніндегі мәселе пысықталатын болады.
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалалары өкілдерінің қатысуымен ата-аналар қауымдастығының алдында әрбір оқу тоқсанының қорытындысы бойынша (жылына 4 рет) онлайн режимінде қоғамдық тыңдаулар (ашық баяндамалар) жалғастырылады.
Жыл сайын жалпы орта білім беру ұйымдары басшыларының 20 %-ы оқытудан өтетін басқарудың инновациялық нысанын есепке ала отырып, менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламалары жаңартылатын болады.
Мектептерді аттестаттау ұсынылатын қызметтер сапасының деңгейлері бойынша орта білім беру ұйымдарын ранжирлеу жүйесін енгізу негізінде өткізіледі. Мектептер мынадай төрт деңгейден тұратын өлшемшарттар мен дескрипторлар (талаптар) бойынша бағаланады: үлгілі, жақсы, жақсартуды талап етеді және төмен.
Тек нашар нәтижелер мен білім берудің төмен сапасын көрсеткен білім беру ұйымдарын бақылаумен қамтуды, мемлекеттік бақылаудың "жазалау" сипаттамасынан "қолдау көрсетуге" көшуді көздейтін тәуекелдер дәрежесін бағалау негізінде профилактикалық бақылау тетігін енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Бақылаудың негізгі нысаны білім беру ұйымдары ұсынған көрсеткіштерді Ұлттық білім беру деректер базасы арқылы қашықтықтан мониторингтеу болып табылады.

6. Обеспечение доступности специальных социальных услуг для детей, находящихся в трудной жизненной ситуации.
В целях правового просвещения родителей детей будет продолжена работа по популяризации в информационном пространстве нравственных и семейных ценностей.
Будет активизирована работа по оказанию психолого-педагогической, социально-правовой помощи, детям, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Для профилактики девиантного поведения детей будут приняты меры, направленные на нравственно-духовное развитие ребенка.
В целях предупреждения правонарушений в отношений и среди детей, безнадзорности и беспризорности несовершеннолетних будет активизирована информационная-пропагандистская работа.
Будет организована работа по развитию школьных служб примирения, решающих вопросы конфликтов в образовательных учреждениях, профилактики правонарушений детей и подростков.
Планируется привлечение гражданского общества, волонтерского движения в целях решения проблем, детей, находящихся в трудной жизненной ситуации.
Для социализации детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей и их семейного устройства будут применены обязательные психологические тестирования для кандидатов в опекуны, попечители, усыновители.
Будут разработаны стандарты и правила оказания видов поддержки семьям и детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Будут приняты меры по совершенствованию форм организации летнего отдыха и оздоровления детей.
Техническое и профессиональное образование
Цель: социально-экономическая интеграция молодежи через создание условий для получения технического и профессионального образования.
Целевой индикатор:
доля граждан с техническим и профессиональным образованием в возрасте 18-28 лет в структуре занятого населения данного возраста.
Задачи:
1. Повышение престижа системы ТиПО.
Подготовка кадров будет осуществляться на основе национальной рамки квалификаций и профессиональных стандартов.
Система ТиПО станет эффективным инструментом управляемой учебной миграции. Для этого будет продолжена подготовка квалифицированных специалистов в рамках социального проекта "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға" с закреплением выпускников на новом месте жительства.
Будет систематизирована работа по профориентации, которая будет нацеливать молодежь на прагматичный подход к жизни и мотивировать ее на обязательное получение рабочих навыков и умений.
Для привлечения учащихся школ к получению рабочих квалификаций будет проработан вопрос о создании системы профориентационной работы, предусматривающий координацию деятельности всех заинтересованных структур: органов образования, занятости, работодателей, родительской общественности.
Будет дан новый импульс престижу рабочих квалификаций путем проведения широкомасштабной информационной работы, создания и пропаганды образа человека труда.
Ежегодно будут проводиться региональный и республиканский чемпионаты WorldSkills Kazakhstan.
Проведение чемпионатов WorldSkills Kazakhstan позволит интегрироваться в международное движение, так как победители республиканского чемпионата WorldSkills Kazakhstan будут участвовать в международных конкурсах профессионального мастерства World Skills.
В средствах массовой информации будет размещен государственный информационный заказ по широкому освещению престижности ТиПО.

6. Өмірлік қиын жағдайда жүрген балалар үшін арнайы әлеуметтік қызметтер көрсетудің қолжетімділігін қамтамасыз ету.
Балалардың ата-аналарын құқықтық сауаттандыру мақсатында ақпараттық кеңістікте адамгершілік және отбасылық құндылықтарды танымал ету жұмысы жалғастырылатын болады.
Өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларға псхологиялық-педагогикалық, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету жұмысы жандандырылады.
Балалардың девиантты мінез-құлқының профилактикасы үшін баланы адамгершілік-рухани дамытуға бағытталған шаралар қабылданатын болады.
Балаларға қатысты және балалар арасындағы құқық бұзушылықтардың, кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу мақсатында ақпараттық-насихаттау жұмысы жандандырылатын болады.
Білім беру мекемелеріндегі қақтығыстар мәселелерін шешетін мектептегі татуластыру қызметін дамыту, балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың профилактикасы бойынша жұмыс ұйымдастырылатын болады.
Өмірлік қиын жағдайда жүрген балалардың проблемаларын шешу мақсатында азаматтық қоғамды, волонтерлік қозғалысты тарту жоспарлануда.
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтендіру және оларды отбасына орналастыру үшін қорғаншы, қамқоршы, бала асырап алушы болуға үміткерлер үшін міндетті психологиялық тестілеу қолданылатын болады.
Өмірлік қиын жағдайда жүрген отбасылар мен балаларды қолдау түрлерін көрсетудің стандарттары мен қағидалары әзірленетін болады.
Жазғы демалыс және балаларды сауықтыру ұйымдарының нысанын жетілдіру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Техникалық және кәсіптік білім
Мақсаты: техникалық және кәсіптік білім алу үшін жағдайлар жасау арқылы жастарды әлеуметтік-экономикалық интеграциялау.
Нысаналы индикатор:
жұмыспен қамтылған халықтың құрылымындағы техникалық және кәсіптік білімі бар 18 – 28 жастағы азаматтардың үлесі.
Міндеттері:
1. ТжКБ жүйесінің беделін арттыру.
Кадрларды даярлау ұлттық біліктілік шеңбері мен кәсіптік стандарттар негізінде жүзеге асырылатын болады.
ТжКБ жүйесі басқарылатын оқу көші-қонының тиімді құралына айналады. Ол үшін "Мәңгілік ел жастары – индустрияға" әлеуметтік жобасы шеңберінде түлектерді жаңа тұрғылықты жерде бекіту арқылы білікті мамандарды даярлау жалғасады.
Жастарды өмірге деген сындарлы көзқарас қалыптастыруға және оларды міндетті жұмыс дағдылары мен біліктерді алуға бағыттайтын кәсіптік бағдарлау жұмысы жүйелендірілетін болады.
Мектеп оқушыларын жұмысшы біліктіліктерін алуға тарту үшін барлық мүдделі құрылымдардың: білім беру, жұмыспен қамту органдарының, жұмыс берушілердің, ата-аналар қоғамдастығының қызметін үйлестіруді көздейтін кәсіптік бағдарлау жұмысы жүйесін қалыптастыру туралы мәселе пысықталатын болады.
Кең ауқымды ақпараттық жұмыс жүргізу, еңбек адамының бейнесін жасау және оны насихаттау арқылы жұмысшы біліктілігінің беделіне жаңа серпін беріледі.
Жыл сайын WorldSkills Kazakhstan өңірлік және республикалық чемпионаты өткізілетін болады.
WorldSkills Kazakhstan чемпионаттарын өткізу халықаралық қозғалысқа интеграциялануға мүмкіндік береді, өйткені WorldSkills Kazakhstan республикалық чемпионатының жеңімпаздары World Skills халықаралық кәсіби шеберлік конкурстарына қатысатын болады.
ТжКБ беделін кеңінен жариялау бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық тапсырыс орналастырылатын болады.

К 2020 году доля студентов, принятых по государственному образовательному заказу от общего количества принятых студентов в организациях технического и профессионального образования составит 68 %.
2.Обеспечение доступности ТиПО и качества подготовки кадров.
Для обеспечения доступности получения профессионального образования молодежью будет увеличено количество ученических мест в колледжах путем строительства организаций ТиПО за счет бюджета, а также с участием ГЧП.
Для улучшения условий проживания студентов организаций ТиПО планируется обеспечить их вновь введенными местами в общежитиях путем размещения государственного заказа, в том числе в рамках ГЧП.
Размещение государственного заказа на обеспечение койко-местами в общежитиях в рамках ГЧП будет осуществляться в пределах лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП.
Механизм ГЧП будет осуществляться по следующим направлениям: строительство новых и реконструкция существующих объектов с привлечением частных инвестиций с долгосрочным характером партнерства (от 3 до 30 лет).
Порядок размещения государственного заказа на обеспечение обучающихся ТиПО местами в общежитиях, определения частного партнера, заключения договора государственно-частного партнерства будут регламентированы правилами размещения государственного заказа, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Будет изменена организационно-правовая форма учебных заведений ТиПО с целью расширения перечня услуг, предоставляемых образовательными учебными заведениями на платной основе. Это позволит предоставить свободу колледжам в финансовом управлении и самостоятельность в осуществлении своей образовательной деятельности.
Будут созданы центры компетенций совместно с предприятиями на базе действующих учебных заведений ТиПО.
Данные центры будут транслировать и апробировать опыт НАО "Холдинг "Кәсіпқор", в том числе ТОО "Высшая техническая школа APEC Petrotechnic" по внедрению образовательных программ по международным требованиям, повышению квалификации инженерно-педагогических работников, обновлению материально-технической базы с учетом передовых технологий.
В рамках формирования Казахстана как образовательного хаба в Центральной Азии будет проводиться работа по привлечению иностранных студентов в казахстанские колледжи.
В целях систематизации подготовки кадров будет продолжена работа по профилизации учебных заведений ТиПО.
С 2017 года для всех желающих будет предоставлена возможность получения бесплатного технического и профессионального образования по рабочим квалификациям. Это позволит создать социальный лифт для молодежи, обеспечивающий доступ к бесплатной первой рабочей квалификации.

2020 жылға қарай техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына қабылданған студенттердің жалпы санындағы мемлекеттік тапсырыс бойынша қабылданған студенттер үлесі 68 %-ды құрайтын болады.
2. ТжКБ қолжетімділігін және кадрларды даярлау сапасын қамтамасыз ету.
Жастардың кәсіптік білім алуға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін бюджет есебінен, сондай-ақ МЖӘ-нің қатысуымен ТжКБ ұйымдарының құрылысын салу арқылы колледждерде оқушы орындарының саны арттырылатын болады.
ТжКБ ұйымдары студенттерінің өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін мемлекеттік тапсырысты орналастыру арқылы, оның ішінде МЖӘ шеңберінде оларды жатақханада жаңадан енгізілген орындармен қамтамасыз ету жоспарлануда.
МЖӘ шеңберінде студенттерді жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шектелімі шегінде жүзеге асырылатын болады.
МЖӘ тетігі мынадай бағытта жүзеге асырылатын болады: жеке инвестицияларды тарту арқылы жаңа объектілерді салу және жұмыс істеп тұрған объектілерді қайта құру әріптестіктің ұзақ мерзімді түрін көздейді (3 жылдан 30 жылға дейін).
Студенттерді жатақханадағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру, жеке әріптесті айқындау, МЖӘ шартын жасасу тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларында регламенттелетін болады.
Білім беретін оқу орындары ақылы негізде көрсететін қызметтердің тізбесін кеңейту мақсатында ТжКБ оқу орындарының ұйымдық-құқықтық нысаны өзгеретін болады. Бұл колледждерге қаржылық басқаруда еркіндік және білім беру қызметін жүзеге асыруда дербестік беретін болады.
Жұмыс істеп тұрған ТжКБ оқу орындарының базасында кәсіпорындармен бірлесіп құзыреттілік орталықтары құрылатын болады.
Аталған орталықтар "Кәсіпқор" холдингі" КЕАҚ-ның, оның ішінде "APEC Petrotechnic жоғары техникалық мектебі" ЖШС-нің халықаралық талаптар бойынша білім беру бағдарламаларын енгізу, инженер-педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру, озық технологияларды ескере отырып материалдық-техникалық базаны жаңарту тәжірибесін тарататын және сынақтан өткізетін болады.
Қазақстанның Орта Азияда білім беру хабы ретінде қалыптасуы шеңберінде қазақстандық колледждерге шетелдік студенттерді тарту бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Кадрлар даярлауды жүйелендіру мақсатында ТжКБ оқу орындарын бейіндендіру бойынша жұмыс жалғасатын болады.
2017 жылдан бастап барлық тілек білдірушілерге жұмысшы біліктіліктері бойынша тегін техникалық және кәсіптік білім алуға мүмкіндік беріледі. Бұл жастар үшін бірінші жұмысшы біліктілігін тегін алуға қол жеткізуді қамтамасыз ететін әлеуметтік лифт жасауға мүмкіндік береді.

Все желающие выпускники 9, 11-классов, не имеющие рабочую квалификацию, будут обеспечены бесплатной первой рабочей квалификацией на базе колледжей. Количество обучающихся по рабочим специальностям будет увеличено до 40 %. Будет активизирована работа по профилизации подготовки кадров в соответствии с картой специализации регионов.
Курсовой подготовкой будут охвачены все желающие, в том числе молодежь без квалификации, дети из малообеспеченных семей, безработные, самозанятые на базе учебных центров и колледжей в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства, а также за счет работодателей.
В целом реализация проекта решит вопросы равного финансового, программного, территориального доступа молодежи к первой рабочей квалификации и обеспечит социальную интеграцию молодежи в сферу трудовой деятельности.
В целях создания условий для лиц с особыми образовательными потребностями будут разработаны учебные планы по специальностям. Будет разработан перечень специальностей для обучающихся с особыми образовательными потребностями. В целях обеспечения равного доступа к образованию в колледжах будут внедрены программы инклюзивного образования.
К 2020 году доля учебных заведений ТиПО, создавших равные условия и безбарьерный доступ для студентов с особыми образовательными потребностями, составит 40 %.
Студенты с особыми образовательными потребностями будут принимать участие в международных конкурсах профессионального мастерства Abilympics и DeafSkills за счет средств колледжей.
Продолжится работа по оснащению и переоборудованию учебно-производственных мастерских, лабораторий и кабинетов спецдисциплин государственных учебных заведений ТиПО за счет бюджета, за счет работодателей и социальных партнеров, займа Всемирного Банка, а также за счет лизингового механизма.
В системе ТиПО будут проработаны вопросы внедрения уровневой модели программы повышения квалификации инженерно-педагогических кадров, через НАО "Холдинг "Кәсіпқор" в соответствии с международными требованиями.
Для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения будет организована стажировка на предприятиях и для актуализации знаний и передовых технологий, в том числе за счет социальных партнеров, также будет проработан вопрос прохождения стажировок за рубежом. Также с целью оказания помощи молодым преподавателям в их профессиональном становлении, привития молодым специалистам интереса к педагогической деятельности будет проработан вопрос закрепления за ними наставника из числа опытных преподавателей.
Будут проработаны вопросы по внедрению подушевого финансирования системы технического, профессионального и послесреднего образования.
В рамках методики подушевого финансирования при организации дуального обучения будут предусмотрены меры по стимулированию оплаты труда наставникам на производстве.
С целью стимулирования колледжей по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров, будет рассмотрена возможность предоставления организациям ТиПО самостоятельного распределения финансирования, предусмотренного на учебный процесс.
Для повышения качества подготовки кадров и приведения образовательных программ в соответствие с требованиями международных стандартов с 2020 года будет введена международная аккредитация учебных заведений ТиПО на добровольной основе.
С целью стимулирования колледжей размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров и право выдачи документа государственного образца будут осуществлять аккредитованные учебные заведения ТиПО.
Будет обеспечено качество подготовки квалифицированных кадров за счет полноценного внедрения в отраслях экономики независимой системы сертификации квалификаций специалистов на базе отраслевых ассоциаций.

Жұмысшы біліктілігі жоқ барлық тілек білдіруші 9, 11-сынып оқушылары колледждер базасында тегін бірінші жұмысшы біліктілігімен қамтамасыз етілетін болады. Жұмысшы мамандықтары бойынша білім алушылардың саны 40 %-ға дейін ұлғаятын болады. Өңірлерді мамандандыру картасына сәйкес кадрлар даярлауды бейіндендіру жұмысы жандандырылады.
Курстық дайындықпен Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде, сондай-ақ жұмыс берушілердің есебінен оқу орталықтары мен колледждер базасында барлық тілек білдірушілер, оның ішінде біліктілігі жоқ жастар, аз қамтылған отбасылардан шыққан балалар, жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қамтылатын болады.
Жалпы, жобаны іске асыру жастардың бірінші жұмысшы біліктілігіне қаржылай, бағдарламалық, аумақтық тең қолжетімділігі мәселелерін шешеді және еңбек қызметі саласында жастардың әлеуметтік интеграциялануын қамтамасыз етеді.
Ерекше білім беру қажеттілігі бар адамдарға жағдай жасау мақсатында мамандықтар бойынша оқу жоспары әзірленетін болады. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін мамандықтар тізбесі әзірленетін болады. Колледждерде білім алуға тең қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында инклюзивті білім беру бағдарламалары енгізілетін болады.
2020 жылға қарай ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін тең жағдайлар мен кедергісіз қолжетімділік жасаған ТжКБ ұйымдарының үлесі 40 %-ды құрайды.
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер колледждер қаражаты есебінен Abilympics және DeafSkills кәсіптік шеберліктің халықаралық конкурсына қатысатын болады.
Бюджет есебінен, жұмыс берушілер мен әлеуметтік әріптестер, Дүниежүзілік Банк қарызы есебінен, сондай-ақ лизинг тетігі есебінен мемлекеттік ТжКБ оқу орындарының оқу-өндірістік шеберханаларын, зертханалары мен арнайы пәндер кабинеттерін жарақтандыру және қайта жабдықтау жұмысы жалғастырылатын болады.
ТжКБ жүйесінде халықаралық талаптарға сәйкес "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ арқылы инженер-педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының деңгейлік моделін енгізу мәселелері пысықталатын болады.
Арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлері үшін кәсіпорындарда тағылымдама ұйымдастырылады және білім мен озық технологияларды өзектілендіру үшін, оның ішінде әлеуметтік әріптестер есебінен де шетелде тағылымдамадан өту мәселесі пысықталатын болады. Сондай-ақ жас оқытушылардың кәсіби қалыптасуына көмек көрсету, жас мамандардың педагогикалық қызметке деген қызығушылығын арттыру мақсатында оларға тәжірибелі оқытушылар қатарынан тәлімгерлерді бекіту мәселесі пысықталатын болады.
Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру жүйесіне жан басына қаржыландыруды енгізу бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Жан басына қаржыландыру әдістемесі шеңберінде дуальді оқытуды ұйымдастыру кезінде өндірістегі тәлімгерлердің еңбегіне ақы төлеуді ынталандыру бойынша шаралар көзделетін болады.
Кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша колледждерді ынталандыру мақсатында ТжКБ ұйымдарында оқу процесіне көзделген қаржыны дербес бөлуге мүмкіндік беру қарастырылатын болады.
Кадрлар даярлау сапасын арттыру және білім беру бағдарламаларын халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес келтіру үшін 2020 жылдан бастап ТжКБ оқу орындарын халықаралық аккредиттеу енгізілетін болады.
Колледждерді ынталандыру мақсатында кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік үлгідегі құжатты беру құқығын ТжКБ-ның аккредиттелген оқу орындары жүзеге асыратын болады.
Экономика салаларында салалық қауымдастықтар базасында мамандардың біліктілігін сертификаттаудың тәуелсіз жүйесін толыққанды енгізу есебінен білікті кадрлар даярлау сапасы қамтамасыз етілетін болады.

3. Обновление содержания ТиПО с учетом запросов индустриально-инновационного развития страны.
Будет пересмотрена Национальная система квалификаций в соответствии с международными требованиями и потребностями рынка труда. Для этого уполномоченным органом в области труда будет разработан Национальный классификатор профессий с учетом преемственности квалификационных уровней. Будет пересмотрен Классификатор профессий и специальностей ТиПО в соответствии с требованиями Международного стандарта классификаций образования (далее – МСКО), введены новые специальности с учетом требований работодателей и международных стандартов.
Будет проведена работа по совершенствованию профессиональных стандартов по приоритетным специальностям отраслей экономики, охватывающих все уровни национальной рамки квалификаций, в том числе по приоритетным для ГПИИР специальностям ТиПО. Разработка профессиональных стандартов будет осуществляться объединениями работодателей и утверждаться Национальной палатой предпринимателей.
Гибкость ГОС ТиПО, послесреднего образования даст возможность учебным заведениям изменять содержание рабочих учебных планов с требованиями работодателей, внедрять модульное, кредитное, дуальное обучение.
На основе профессиональных стандартов будут пересмотрены и обновлены образовательные программы ТиПО. Введение данных образовательных программ предоставит возможность построения индивидуальной траектории подготовки специалиста и повышения его профессиональной компетенции на рынке труда. Будет осуществлен поэтапный переход системы ТиПО к кредитно-модульной технологии обучения, что даст интеграцию уровней ТиПО, послесреднего и высшего образования.
Обновление содержания среднего образования будет учтено при подготовке кадров с ТиПО, послесредним образованием. Будут пересмотрены образовательные программы по педагогическим специальностям на основе нового стандарта обновления содержания среднего образования.
В системе ТиПО будут внедрены обновленные образовательные программы с учетом международных требований, в том числе WorldSkills.
Разработка и трансляция образовательных программ, соответствующих международным и профессиональным стандартам в системе ТиПО, будут осуществлены через НАО "Холдинг "Кәсіпқор", базовые колледжи и центры компетенции.
Будет проработан вопрос по созданию Национального реестра образовательных программ для системы ТиПО.
В целях создания условий для стимулирования молодежи к занятию предпринимательской деятельностью будет увеличено количество студентов, получивших знания по основам предпринимательства. По всем специальностям технического и профессионального образования будет изучаться факультативный курс "Основы предпринимательской деятельности".
Будет осуществлено обновление содержания ТиПО с учетом запросов индустриально-инновационного развития страны.
Будет увеличиваться количество дисциплин, преподаваемых на английском языке с учетом подготовленности кадрового потенциала. Особое внимание будет уделено подготовке кадров в сфере цифровых компетенций.
Будет проработан вопрос по созданию автоматизированной системы управления учебным процессом в ТиПО.
Будут приняты меры по обеспечению колледжей широкополосным интернетом, внедрению в образовательный процесс информационно-коммуникационных технологий обучения, созданию единой электронной библиотеки системы ТиПО. В учебном процессе будут использованы цифровые образовательные ресурсы по специальностям.
К 2020 году будут обновлены все типовые учебные планы и программы с учетом модульно-компетентностного похода.
Также обеспечение качества подготовки кадров будут осуществляться через укомплектование библиотек колледжей современной учебной литературой и УМК. В этих целях будет переведена и адаптирована зарубежная учебная литература.
В колледжах будет осуществляться подготовка   квалифицированных кадров для высокотехнологичных отраслей экономики по направлениям прикладного бакалавриата. Прикладной бакалавриат будет направлен на конкретную квалификацию с увеличением практико-ориентированной части образовательной программы.
Для развития партнерства по подготовке кадров будет продолжена работа по внедрению дуального обучения в учебных заведениях ТиПО. Основные функции участников дуального обучения (учебного заведения, предприятий, обучаемого, наставника, МИО и другие) будут урегулированы правилами организации дуального обучения. Будет усилена работа по взаимодействию Национального, региональных и отраслевых советов по развитию ТиПО, укреплена связь с Национальной палатой предпринимателей в части привлечения предприятий для дуального обучения. Предоставление мест для прохождения практики и содействия трудоустройства выпускников будет осуществляться на основе заключенных меморандумов, соглашений между учебными заведениями и предприятиями.

3. Елдің индустриялық-инновациялық даму сұраныстарын ескере отырып, ТжКБ мазмұнын жаңарту.
Халықаралық талаптарға және еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес Ұлттық біліктілік жүйесі қайта қаралатын болады. Ол үшін еңбек саласындағы уәкілетті орган біліктілік деңгейлерінің сабақтастығын ескере отырып, Ұлттық кәсіптер сыныптауышын әзірлейтін болады. Халықаралық білім беру сыныптауышы стандартының (бұдан әрі – ХБСС) талаптарына сәйкес ТжКБ кәсіптері мен мамандықтарының сыныптауышы қайта қаралады, жұмыс берушілер мен халықаралық стандарттардың талаптарын ескере отырып, жаңа мамандықтар енгізіледі.
Ұлттық біліктілік шеңберінің барлық деңгейін қамтитын экономика салаларының басым мамандықтары бойынша, оның ішінде ИИДМБ үшін ТжКБ-ның басым мамандықтары бойынша кәсіптік стандарттарды жетілдіру жұмысы жалғастырылатын болады. Кәсіптік стандарттарды әзірлеуді жұмыс берушілер бірлестіктері жүзеге асырады және Ұлттық кәсіпкерлер палатасы бекітеді.
ТжКБ, орта білімнен кейінгі білім берудің МЖС-ның икемділігі оқу орындарына оқу жұмыс жоспарларының мазмұнын жұмыс берушілердің талаптарымен өзгертуге, модульдік, кредиттік, дуальді оқытуды енгізуге мүмкіндік береді.
Кәсіптік стандарттардың негізінде ТжКБ-ның білім беру бағдарламалары қайта қаралады және жаңартылатын болады. Аталған білім беру бағдарламаларын енгізу маманды даярлаудың өзіндік бағытын жасауға және оның еңбек нарығындағы кәсіби құзыреттілігін арттыруға мүмкіндік береді. ТжКБ жүйесін кредиттік-модульдік оқыту технологиясына кезең-кезеңімен көшіру жүзеге асырылатын болады, бұл орта білім беру, ТжКБ, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру деңгейлерін интеграциялауға мүмкіндік береді.
Орта білім беру мазмұнын жаңарту ТжКБ, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлау кезінде ескерілетін болады. Орта білім беру мазмұнын жаңартудың жаңа стандарты негізінде педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламалары қайта қаралатын болады.
ТжКБ жүйесінде халықаралық, оның ішінде WorldSkills талаптарын ескере отырып жаңартылған білім беру бағдарламалары енгізілетін болады.
ТжКБ жүйесінде халықаралық және кәсіптік стандарттарға сәйкес келетін білім беру бағдарламаларын әзірлеу және тарату "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ, базалық колледждер және құзыреттілік орталықтары арқылы жүзеге асырылатын болады.
ТжКБ жүйесі үшін білім беру бағдарламаларының ұлттық тізілімін құру жөніндегі мәселе пысықталады.
Жастарды кәсіпкерлік қызметпен айналысуға ынталандыру үшін жағдай жасау мақсатында кәсіпкерлік негіздері бойынша білім алған студенттер саны ұлғайтылатын болады. Барлық техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша "Кәсіпкерлік қызметтің негіздері" факультативтік курсы оқытылатын болады.
Елдің индустриялық-инновациялық дамуының сұраныстары ескеріле отырып, ТжКБ мазмұнын жаңарту жүзеге асырылады.
Кадрлық әлеуеттің дайындығы ескеріле отырып, ағылшын тілінде оқытылатын пәндер саны көбейтілетін болады. Цифрлық құзыреттілік саласында кадрларды даярлауға ерекше көңіл аударылады.
ТжКБ оқу процесін басқарудың автоматтандырылған жүйесін құру жөніндегі мәселе пысықталады.
Колледждерді кең жолақты интернетпен қамтамасыз ету, білім беру процесіне ақпараттық-коммуникативтік оқыту технологияларын енгізу, ТжКБ жүйесінің бірыңғай электрондық кітапханасын құру бойынша шаралар қабылданатын болады. Оқу процесінде мамандықтар бойынша цифрлы білім беру ресурстары қолданылатын болады.
2020 жылға қарай модульдік-құзыреттілік тәсіл ескеріле отырып, барлық үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары жаңартылатын болады.
Сондай-ақ кадрларды даярлау сапасын қамтамасыз ету колледж кітапханаларын заманауи оқу әдебиеттерімен және ОӘК-мен толықтыру арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл мақсатта шетелдік оқу әдебиеттері аударылып, бейімделетін болады.
Колледждерде экономиканың жоғары технологиялық салалары үшін білікті кадрлар даярлау қолданбалы бакалавриат бағыттары бойынша жүзеге асырылатын болады. Қолданбалы бакалавриат білім беру бағдарламасының практикалық бағдарланған бөлігін ұлғайта отырып, нақты біліктілікке бағытталатын болады.
Кадрлар даярлау бойынша әріптестікті дамыту үшін ТжКБ оқу орындарында дуальді оқытуды енгізу жұмыстары жалғастырылатын болады. Дуальді оқытуға қатысушылардың (оқу орнының, кәсіпорынның, білім алушының, тәлімгердің, ЖАО және т.б.) негізгі функциялары дуальді оқытуды ұйымдастыру қағидаларымен реттелетін болады. ТжКБ-ны дамыту жөніндегі Ұлттық, өңірлік және салалық кеңестердің өзара іс-қимылы бойынша жұмыс күшейтілетін болады, ҰКП-мен дуальді оқытуға кәсіпорындарды тарту бөлігінде байланыс нығаятын болады. Практикадан өту үшін орындар ұсыну және түлектердің жұмысқа орналасуына көмек көрсету оқу орындары мен кәсіпорындар арасында жасалған меморандумдар, келісімдер негізінде жүзеге асырылатын болады.

В результате к 2020 году доля колледжей, внедривших основные принципы дуального обучения, достигнет до 62 %, в том числе по технологическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям до 80,1 %.
4. Укрепление у обучающихся организаций ТиПО духовно-нравственных ценностей Программы модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни.
Реализация Концепции молодежной политики сыграет важную роль в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма.
В воспитательный процесс в организациях ТиПО будут внедрены ценности по формированию активной гражданской позиции через знание истории и традиций казахского народа.
Обучающиеся будут изучать историю родного края на основе культурно-исторических памятников и исторических личностей местного масштаба, участвовать в краеведческих проектах (экскурсии, экспедиции, выезды, походы), в интеллектуальных мероприятиях по истории края, в краеведческих и экологических кружках, в литературных конкурсах по чтению, в областных, республиканских конкурсах по профессиональным навыкам, в проектах в области высокотехнологичных методик и цифровых технологий.
В организациях ТиПО будет продолжена работа по созданию комитетов по делам молодежи, студенческих организаций и клубов по интересам, которые будут интегрировать студентов в общественную деятельность, способствовать повышению патриотизма, социальной ответственности, пропаганде здорового образа жизни, развитию самоуправления.
Студенты колледжей будут активно вовлекаться в волонтерскую деятельность. Ежегодно будут проводиться мероприятия по развитию патриотического воспитания.
В учебных заведениях ТиПО будут функционировать школы волонтеров для оказания помощи детским домам, онкологическим больницам и домам инвалидов, ветеранам Великой отечественной войны, подготовки к крупным международным мероприятиям. Также будет проведен конкурс "Лучший волонтер". Студенты учебных заведений ТиПО будут активно участвовать в деятельности трудовых отрядов "Жасыл ел".
К 2020 году доля студентов, вовлеченных в общественно-полезную деятельность (волонтерство и другие), составит 60 %.
В числе первоочередных задач по формированию здорового образа жизни в молодежной среде будет усилена государственная поддержка, укреплена и развита сеть кружков по физической культуре, в том числе спортивные секции, будет увеличено количество спортивных соревнований, чемпионатов, спартакиад, что даст возможность снижения количества правонарушений среди молодежи.
В числе первоочередных задач по формированию здорового образа жизни в молодежной среде будет усилена государственная поддержка, укреплена и развита сеть кружков по физической культуре, в том числе спортивные секции, что даст возможность снижения количества правонарушений среди молодежи.

Нәтижесінде 2020 жылға қарай дуальді оқытудың негізгі қағидаттарын енгізген колледждердің үлесі 62 %-ға, оның ішінде технологиялық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша 80,1 %-ға дейін жетеді.
4. ТжКБ ұйымдарының білім алушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының рухани-адамгершілік құндылықтарын және салауатты өмір салты мәдениетін нығайту.
Жастар саясаты тұжырымдамасын іске асыру жастарды қазақстандық патриоттыққа тәрбиелеуде аса маңызды рөл атқарады.
ТжКБ ұйымдарындағы тәрбие процесіне қазақ халқының тарихы мен дәстүрлерін білу арқылы белсенді азаматтық ұстаным қалыптастыру бойынша құндылықтар енгізіледі.
Білім алушылар тарихи-мәдени ескерткіштер мен жергілікті танымал тарихи тұлғалар негізінде туған өлкенің тарихын зерделейді, өлкетану жобаларына (экскурсиялар, экспедициялар, сапарларға шығу, жорықтарға шығу), өлке тарихы бойынша зияткерлік іс-шараларға, өлкетану және экологиялық үйірмелерге, әдеби оқу бойынша конкурстарға, кәсіби дағды бойынша облыстық, республикалық конкурстарға, жоғары технологиялық әдістемелер мен цифрлық технологиялар саласындағы жобаларға қатысады.
ТжКБ ұйымдарында студенттерді қоғамдық қызметке интеграциялайтын, патриотизмді, әлеуметтік жауапкершілікті арттыруға, салауатты өмір салтын насихаттауға, өзін-өзі басқаруды дамытуға ықпал ететін жастар ісі жөніндегі комитеттерді, студенттік ұйымдар мен қызығушылық бойынша клубтарды құру жұмыстары жалғасатын болады.
Колледж студенттері волонтерлік қызметке белсенді түрде тартылатын болады. Жыл сайын патриоттық тәрбиені дамыту, қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады.
ТжКБ оқу орындарында балалар үйлеріне, онкологиялық ауруханалар мен мүгедектер үйлеріне, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне көмек көрсету үшін, ірі халықаралық іс-шараларды дайындау үшін волонтерлер мектептері жұмыс істейтін болады. Сондай-ақ, "Үздік волонтер" конкурсы өткізіледі. ТжКБ оқу орындарының студенттері "Жасыл ел" еңбек жасақтарының қызметіне белсенді араласатын болады.
2020 жылға қарай қоғамдық пайдалы (волонтерлік және т.б.) қызметке тартылатын студенттердің үлесі 60 %-ды құрайды.
Жастар арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша бірінші кезектегі міндеттер қатарында мемлекеттік қолдау күшейтіледі, дене шынықтыру үйірмелерінің желісі, оның ішінде спорттық секциялар нығайтылады және дамиды, спорттық жарыстардың, чемпионаттардың, спартакиадалардың саны ұлғаяды, бұл жастар арасындағы құқық бұзушылықтар санын азайтуға мүмкіндік береді.

К 2020 году доля студентов, охваченных спортивными секциями, составит 70 %.
Будет проводиться работа по пропаганде здорового и качественного питания, формированию у обучающихся культуры питания, в том числе посредством потребления ими натуральных и свежих продуктов.
Доля организаций ТиПО принявших участие в мероприятиях в рамках реализации подпрограммы "Тәрбие және білім" программы "Рухани жаңғыру" составить 60 %.
5. Усовершенствование менеджмента и мониторинга развития ТиПО.
Продолжится трансляция опыта НАО "Холдинг "Кәсіпқор", в том числе ТОО "Высшая техническая школа APEC Petrotechnic" на всю систему ТиПО.
Будет усилена деятельность попечительских и региональных советов.
Ежегодно руководители организаций ТиПО будут проходить курсы повышения квалификации по менеджменту, в том числе за счет внебюджетных средств.
Будут проведены конкурсы с участием опытных и молодых инженерно-педагогических работников, также республиканский конкурс "Лучший педагог".
Уполномоченным органом в области образования будет внедрена система рейтинга образовательных программ колледжей на основе опроса работодателей на ежегодной основе. Основными индикаторами будут трудоустройство, зарплата выпускников и качество образовательных программ колледжей.
Высшее и послевузовское образование
Цели: обеспечение отраслей экономики конкурентоспособными кадрами с высшим и послевузовским образованием, интеграция образования, науки и инноваций.
Целевые индикаторы:
1) доля граждан с высшим образованием в возрасте 22-28 лет в структуре занятого населения данного возраста;
2) количество ВУЗов Казахстана, отмеченных в рейтинге QS-WUR: топ-200, топ-300, топ-500, топ-701+.
Задачи:
1. Обеспечение качественной подготовки конкурентоспособных кадров.
Формирование государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием будет осуществляться в соответствии с потребностями рынка труда на 3 года. С 2017 года объем государственного образовательного заказа будет определяться отраслевыми объединениями работодателей на основе потребностей государственных и отраслевых программ, в том числе карт индустриализации, размещения производительных сил, программы развития регионов до 2020 года, схемы специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции и другие. Это позволит обеспечить востребованность выпускников ВУЗов, следовательно, все отрасли экономики будут обеспечены квалифицированными кадрами. Структура государственного заказа будет пересмотрена с преобладанием затрат на образовательный процесс.
Подготовка высококвалифицированных кадров и развитие инновационной деятельности в 11 базовых ВУЗах предусматривают размещение государственного образовательного заказа в профильную магистратуру с учетом потребностей приоритетных направлений и предприятий ГПИИР, создание современной образовательной среды как средствами внедрения инновационных технологий обучения и разработки новых практикоориентированных образовательных программ с зарубежными ВУЗами-партнерами, так и оснащения лабораторий современным оборудованием, которое будет поддержано с помощью механизмов ГЧП и лизинга.

2020 жылға қарай спорттық секциялармен қамтылған студенттердің үлесі 70 %-ды құрайтын болады.
Білім алушыларға дұрыс және сапалы тамақтануды насихаттау, олардың тамақтану мәдениетін қалыптастыру, оның ішінде табиғи және жаңа піскен өнімдерді тұтынуы арқылы қалыптастыру жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
"Рухани жаңғыру" бағдарламасының "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасын іске асыру шеңберіндегі іс-шараларға қатысқан ТжКБ ұйымдарының үлесі 60 %-ды құрайды.
5. ТжКБ менеджментін және даму мониторингін жетілдіру.
"Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ-ның, оның ішінде "APEC Petrotechnic жоғары техникалық мектебі" ЖШС-нің тәжірибесін ТжКБ-ның барлық жүйесіне тарату жалғасатын болады.
Қамқоршылық және өңірлік кеңестердің қызметі күшейтіледі.
ТжКБ ұйымдарының басшылары жыл сайын біліктілікті арттыру курстарынан, оның ішінде бюджеттен тыс қаражат есебінен өтеді.
Тәжірибелі және жас инженер-педагог жұмыскерлердің қатысуымен конкурстар, сондай-ақ "Үздік педагог" республикалық конкурсы өткізілетін болады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган жыл сайын жұмыс берушілерден сауал жүргізу негізінде колледждердің білім беру бағдарламаларының рейтингтік жүйесін енгізеді. Негізгі индикаторлар түлектердің жұмысқа орналасуы, жалақысы және жоғары колледждердің білім беру бағдарламаларының сапасы болып табылады.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мақсаттары: экономика салаларын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар бәсекеге қабілетті кадрлармен қамтамасыз ету, білім беруді, ғылымды және инновацияларды интеграциялау.
Нысаналы индикаторлар:
1) 22 – 28 жастағы жұмыспен қамтылған халықтың құрылымында осы жастағы жоғары білімі бар азаматтардың үлесі;
2) QS-WUR рейтингінде атап өтілген Қазақстан ЖОО-ларының саны: топ-200, топ-300, топ-500, топ-701+.
Міндеттері:
1. Бәсекеге қабілетті кадрларды сапалы даярлауды қамтамасыз ету.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес 3 жылға жүзеге асырылады. 2017 жылдан бастап мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін мемлекеттік және салалық бағдарламалар қажеттілігі, оның ішінде индустрияландыру карталары, өндіруші күштерді орналастыру, өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламалары, ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін ұтымды пайдалану бойынша өңірлерді мамандандыру схемасы және т.б. негізінде жұмыс берушілердің салалық бірлестіктері айқындайтын болады. Бұл жоғары оқу орындары түлектерінің қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, тиісінше экономиканың барлық салалары білікті кадрлармен қамтамасыз етілетін болады. Мемлекеттік тапсырыстың құрылымы білім беру процесіне жұмсалатын шығындардың басымдығымен қайта қаралатын болады.
11 базалық ЖОО-да жоғары білікті кадрларды даярлау және инновациялық қызметті дамыту ИИДМБ басым бағыттары мен кәсіпорындардың қажеттіліктерін ескере отырып, бейіндік магистратураға мемлекеттік тапсырысты орналастыруды, инновациялық оқыту технологияларын енгізу және шетелдік әріптес ЖОО-мен практикаға бағытталған жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ зертханаларды МЖӘ және лизинг тетіктерінің көмегімен қолдау табатын заманауи жабдықтармен жарақтандыру құралдары ретінде заманауи білім беру ортасын құруды көздейді.

При 11 базовых ВУЗах будут функционировать 48 новых лабораторий по приоритетным направлениям ГПИИР, укомплектованные современным оборудованием, а также будет обновлена структура и содержание образовательных программ с учетом актуализации отраслей и приоритетов ГПИИР. Это предусматривает включение новых дисциплин, отражающих инновационные технологии производства и дающих компетенции, позволяющие решать ключевые задачи современных технологий.
В дальнейшем положительный опыт разработки и внедрения новых образовательных программ магистратуры, будет поэтапно транслироваться на программы бакалавриата.
С 2017 – 2018 учебного года в базовых ВУЗах ГПИИР по 6 специальностям и педагогических ВУЗах по 4 специальностям будет осуществлен переход на англоязычное обучение с разработкой образовательных программ, учебников и УМК на английском языке. В последующем изучение профильных дисциплин в магистратуре будет осуществляться преимущественно на английском языке.
Базовые ВУЗы ГПИИР будут участвовать в реализации финансируемых научных проектов путем заключения трехсторонних соглашений между ВУЗом, научной организацией и бизнесом. Будет повышено качество программ обучения и обеспечено более тесное взаимодействие с производством.
К разработке новых образовательных программ и преподаванию в базовых ВУЗах ГПИИР будут привлечены опытные специалисты с производства.
Результативность подготовки кадров будет обеспечиваться:
1) через обучение студентов с одновременным прохождением профессиональной практики на конкретных предприятиях;
2) посредством разработки образовательных программ на основе профессиональных стандартов;
3) путем экспертной оценки профессиональным сообществом качества образовательных программ;
4) привлечением специалистов производства к учебному процессу.
В целях выявления удовлетворенности работодателей уровнем готовности выпускников к работе в рамках ГПИИР в 2017 году будет проведено социологическое исследование (опросы, анкетирование, интервью и др.).
В объеме государственного образовательного заказа на подготовку кадров увеличится доля магистратуры и докторантуры, в том числе для Назарбаев Университета.
В рамках цифровизации отраслей экономики будет увеличен государственный заказ на подготовку специалистов в области информационных технологий, а также по работе с искусственным интеллектом и "большими данными". Подготовка высококвалифицированных кадров в сфере кибербезопасности будет осуществлен в рамках международной стипендии Президента "Болашак" (академическое обучение и стажировки).
В целях обеспечения обновляющихся образовательных программ среднего образования будет увеличен государственный образовательный заказ на педагогические специальности на подготовку учителей в магистратуре.
В рамках модернизации педагогического образования будет разработан механизм внедрения новых критериев поступления на педагогические специальности, в частности, при поступлении в ВУЗы на педагогические специальности будет введен специальный экзамен на определение склонностей абитуриентов к педагогической деятельности. В целях развития профессиональных навыков будущих учителей в 2019 году будет проработан вопрос введения педагогической интернатуры. Получат развитие педагогические кафедры и факультеты при университетах, педагогическая наука. Будут организованы курсы повышения квалификации для ППС. За счет средств ВУЗов будет укреплена материально-техническая база педагогических кафедр, разработаны новые образовательные программы.
В целях воспитания нового поколения высококвалифицированных педагогических кадров в ВУЗах будут организованы школы молодого преподавателя, мастер-классы для молодых педагогов и вновь прибывших преподавателей для повышения уровня их профессиональной компетентности, совершенствование результативности их педагогической деятельности на современном этапе и предоставления им методической и методологической помощи.
Продолжится обмен знаниями между педагогическими кадрами региональных учебных заведений и передовых учебных заведений (таких как Назарбаев Университет, КИМЭП, КБТУ и других). Будут организованы программы международного обмена для преподавательского состава, при этом особое внимание будет уделяться освоению передовых педагогических практик, изучению английского языка.
Будут проводиться исследования по изучению методологии педагогической науки, которая позволит всесторонне и точно исследовать педагогические явления и процессы и на этой основе делать выводы о содержании и специфике функционирования.
В 2017 году будет введен новый формат ЕНТ. В последующем будет проработан вопрос предоставления абитуриентам права выбора языка обучения при поступлении в ВУЗ, а также альтернативных форм сдачи вступительных экзаменов для обучения на платной основе.
Будет проработан вопрос включения SAT, ACT-тесты в альтернативный перечень процедур зачисления в ВУЗ наравне с ЕНТ, участием в предметных олимпиадах.

11 базалық ЖОО-ның жанынан ИИДМБ басым бағыттары бойынша қазіргі заманғы жабдықпен жинақталған 48 жаңа зертхана жұмыс істейтін болады, сондай-ақ ИИДМБ салаларын және басымдықтарын жандандыруды ескере отырып, білім беру бағдарламаларының құрылымы мен мазмұны жаңартылатын болады. Бұл өндірістің инновациялық технологияларын көрсететін және құзыреттілік беретін, заманауи технологиялардың негізгі міндеттерін шешуге мүмкіндік беретін жаңа пәндерді енгізуді қарастырады.
Бұдан әрі магистратураның жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен енгізудің оң тәжірибесі бакалавриат бағдарламаларына кезең-кезеңмен таратылатын болады.
2017 – 2018 оқу жылынан бастап ИИДМБ базалық ЖОО-лары 6 мамандық бойынша және педагогикалық ЖОО-ларда 4 мамандық бойынша ағылшын тіліндегі білім беру бағдарламаларын, оқулықтар мен ОӘК әзірлей отырып, ағылшын тілінде оқытуға көшу жүзеге асырылатын болады. Одан әрі магистратурада бейіндеуші пәндерді оқыту басым түрде ағылшын тілінде жүзеге асырылатын болады.
ИИДМБ базалық жоғары оқу орындары ЖОО, ғылыми ұйым және бизнес арасында үшжақты келісім жасау арқылы қаржыландырылатын ғылыми жобаларды іске асыруға қатысатын болады. Оқыту бағдарламаларының сапасы арттырылатын және өндіріспен неғұрлым өзара тығыз іс-қимыл қамтамасыз етілетін болады.
Жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және ИИДМБ базалық ЖОО-ларында оқытуға өндірістен тәжірибелі мамандар тартылатын болады.
Кадрлар даярлау нәтижелілігі:
1) студенттерді бір мезгілде нақты кәсіпорындарда кәсіби практикадан өткізе отырып оқыту;
2) кәсіптік стандарттар негізінде білім беру бағдарламаларын әзірлеу;
3) кәсіби қауымдастықтың білім беру бағдарламаларының сапасын сараптамалық бағалауы;
4) оқу процесіне өндіріс мамандарын тарту арқылы қамтамасыз етіледі.
Түлектердің ИИДМБ шеңберінде жұмыс істеу дайындығы деңгейіне жұмыс берушілердің қанағаттануын анықтау мақсатында 2017 жылдан бастап әлеуметтік зерттеулер (сұраулар, сауалнама, сұхбат және т.б.) жүргізілді.
Кадрлар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы көлемінде магистратура мен докторантураның үлесі, оның ішінде Назарбаев Университеті үшін артады.
Экономика салаларын цифрландыру шеңберінде ақпараттық технологиялар саласындағы, сондай-ақ жасанды интеллектпен және "үлкен деректермен" жұмыс жасайтын мамандарды даярлауға мемлекеттік тапсырыс ұлғаятын болады. Киберқауіпсіздік саласында жоғары білікті кадрлар даярлау Президенттің "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде жүзеге асырылатын болады (академиялық оқу және тағылымдамалар).
Орта білімнің жаңартылатын білім беру бағдарламаларын қамтамасыз ету мақсатында магистратурада мұғалімдерді даярлау бойынша педагогикалық мамандықтарға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы ұлғаятын болады.
Педагогикалық білім беруді жаңғырту шеңберінде педагогикалық мамандықтарға түсу, атап айтқанда, ЖОО-ға педагогикалық мамандықтарға түсу кезінде жаңа өлшемшарттар енгізудің тетігі әзірленетін болады, талапкерлердің педагогикалық қызметке бейімділігін анықтауға арналған арнайы емтихан енгізіледі. Болашақ мұғалімдердің кәсіби дағдыларын дамыту мақсатында 2019 жылы педагогикалық интернатура енгізу мәселесі пысықталатын болады. Университеттер жанынан педагогикалық кафедралар мен факультеттер, педагогикалық ғылым дами бастайды. ОҚП үшін біліктілікті арттыру курстары ұйымдастырылатын болады. ЖОО-лардың қаражаты есебінен педагогикалық кафедралардың материалдық-техникалық базасы ұлғаятын болады, жаңа білім беру бағдарламалары әзірленеді.
ЖОО-ларда жоғары білікті педагогикалық кадрлардың жаңа буынын тәрбиелеу мақсатында жас педагогтер мен жаңадан қабылданған оқытушылар үшін олардың кәсіби құзыреттілігін арттыру, қазіргі кезеңдегі олардың педагогикалық қызметтерінің нәтижелілігін жетілдіру және оларға әдістемелік және әдіснамалық көмек ұсыну үшін жас оқытушы мектебі мен шеберлік сыныптары ұйымдастырылатын болады.
Өңірлердегі оқу орындары мен озық оқу орындарының (Назарбаев Университеті, КИМЭП, ҚБТУ секілді) педагогикалық кадрлары арасында білім алмасу жалғасатын болады. Оқытушылар құрамы үшін халықаралық алмасу бағдарламалары ұйымдастырылатын болады, бұл ретте басты назар озық педагогикалық практикаларды меңгеруге, ағылшын тілін оқуға бөлінетін болады.
Педагогикалық ғылымның әдіснамасын зерделеу бойынша зерттеу жүргізілетін болады, ол педагогикалық құбылыстар мен процестерді жан-жақты және нақты зерттеуге және соның негізде жұмыс істеудің мазмұны мен ерекшелігі туралы тұжырымдар жасауға мүмкіндік береді.
2017 жылдан бастап ҰБТ-ның жаңа форматы енгізіледі. Одан әрі ЖОО-ға түсу кезінде талапкерлерге оқу тілін таңдау құқығын беру мәселесі, сондай-ақ ақылы негізде оқу үшін түсу емтихандарын тапсырудың баламалы нысандары пысықталады.
ҰБТ-мен, пәндік олимпиадаларға қатысумен қатар жоғары оқу орындарына қабылдау рәсімдерінің баламалы тізбесіне SAT, ACT тестілерін енгізу мәселесі пысықталатын болады.

Прием в докторантуру будет осуществляться при наличии стажа практической работы не менее 1 года, на основе сертификатов IELTS, TOEFL, DELF, DALF, TestDaF, DSD II (с 2018 года), с предоставлением права выбора претендентом высшего учебного заведения (с 2019 года), а также усилятся требования к уровню научной компоненты программ послевузовского образования (с 2017 года). Подготовка кадров в докторантуре с 2017 года будет осуществляться в партнерстве государства и работодателей.
Начиная с 2017 года ежегодно будет выделяться государственный образовательный заказ на подготовительное отделение в ВУЗах для повышения уровня языковой подготовки. Также будет осуществляться прием по государственному образовательному заказу в профильную магистратуру и бакалавриат для обучения на английском языке. Учителя и ППС будут обучены по программе "Болашак".
Будет совершенствоваться механизм приема и подготовки кадров в бакалавриате, магистратуре и докторантуре с рыночным регулированием объема государственного образовательного заказа в ВУЗах независимо от формы собственности.
С 2017 года будет проработан вопрос перехода на кредитно-подушевое финансирование высшего образования с выработкой предложений по финансированию государственного образовательного заказа с учетом осваиваемого объема академических кредитов с вовлечением работодателей.
В целях привлечения большего числа казахстанских абитуриентов будут приняты меры по повышению конкурентоспособности региональных ВУЗов.
На системной основе будет проводиться информационно-имиджевая и профориентационная работа.
Региональные ВУЗы будут взаимодействовать с местными исполнительными органами и предприятиями по выделению персональных грантов и стипендий, организации производственной практики студентов, трудоустройству выпускников путем заключения меморандумов и договоров.
В целях насыщения кадрами производств и предприятий трудодефицитных регионов будет продолжена реализация социального проекта "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға". Ежегодно будет предусмотрен государственный образовательный заказ для ВУЗов трудодефицитных регионов на подготовку кадров из числа молодежи трудоизбыточных регионов.
ВУЗы будут развивать академическую мобильность как студентов так и преподавателей, а также привлекать зарубежных ученых и преподавателей.
С 2018 года будет увеличено количество образовательных грантов на 20 тысяч. Будет снижен пороговый балл для поступающих в ВУЗы на базе ТиПО с 35 до 25 баллов. Также будет снято обязательное требование сдачи комплексного тестирования при переводе обучающихся из зарубежных ВУЗов в казахстанский ВУЗ.

Докторантураға қабылдау IELTS, TOEFL, DELF, DALF, TestDaF, DSD II сертификаттары негізінде (2018 жылдан бастап), үміткерге жоғары оқу орнын таңдау құқығын ұсыну арқылы (2019 жылдан бастап) кемінде 1 жыл практикалық жұмыс өтілі болған жағдайда жүзеге асырылатын болады, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасының ғылыми компоненті деңгейіне қойылатын талаптар күшейтіледі (2017 жылдан бастап). 2017 жылдан бастап докторантурада кадрлар даярлау мемлекет пен жұмыс берушілер әріптестігінде жүзеге асырылатын болады.
2017 жылдан бастап жыл сайын ЖОО дайындық бөлімдеріне тілдік дайындық деңгейін арттыру үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы бөлінеді. Сондай-ақ бейінді магистратура мен бакалавриатта ағылшын тілінде оқыту үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша қабылдау жүзеге асырылады. Оқытушылар мен ОПҚ "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқытылатын болады.
Меншік нысандарына қарамастан ЖОО-ларда мемлекеттік білім беру тапсырысы көлемін нарықтық реттеумен бакалавриатта, магистратурада және докторантурада қабылдау тетігі мен кадрлар даярлау жетілдірілетін болады.
2017 жылдан бастап жұмыс берушілерді тарту арқылы игерілетін академиялық кредиттер көлемін ескере отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын қаржыландыру бойынша ұсыныстар әзірлей отырып, жоғары білім беруді кредиттік жан басына қаржыландыруға көшу мәселесі пысықталатын болады.
Қазақстандық талапкерлерді көбірек тарту мақсатында өңірлік ЖОО-лардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Ақпараттық-имидждік және кәсіби бағдарлау жұмыстары тұрақты негізде жүргізіледі.
Өңірлік ЖОО дербес гранттар мен стипендияларды бөлу, студенттердің өндірістік практикасын ұйымдастыру, бітірушілерді жұмысқа орналастыру бойынша жергілікті атқарушы органдармен және кәсіпорындармен меморандумдар мен шарттар жасасу арқылы өзара іс-қимыл жасайды.
Жұмыс күші тапшы өңірлердің өндірістері мен кәсіпорындарын кадрлармен толықтыру мақсатында "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға" әлеуметтік жобасын іске асыру жалғастырылады.
ЖОО студенттермен бірге оқытушылардың да академиялық ұтқырлығын дамытады, сондай-ақ шетелдік ғалымдар мен оқытушыларды тартады.
2018 жылдан бастап білім беру гранттарының саны 20 мыңға көбейеді. ЖОО-ға ТжКБ базасында түсетіндерге шекті балл 35-тен 25 балға төмендейді. Сондай-ақ білім алушы шетелдік ЖОО-дан қазақстандық ЖОО-ға ауысқан жағдайда кешенді тестілеуді тапсыру міндетті талабы алынып тасталады.

Важными элементами данной задачи станут разработка модели конкурентоспособности национальных ВУЗов (с 2016 года), усовершенствование правил приема в ВУЗы для иностранных граждан на платной основе (с 2017 года).
В рамках формирования Казахстана как образовательного хаба в Центральной Азии будет проводиться работа по привлечению иностранных студентов в казахстанские ВУЗы. Будет шире практиковаться проведение форумов, выставок и дней казахстанского образования за рубежом. ВУЗами будут разрабатываться образовательные программы на английском языке, а также реализовываться двудипломные образовательные программы с зарубежными партнерами. К 2020 году доля иностранных студентов в системе высшего образования, в том числе обучающихся на коммерческой основе, достигнет 5 %.
Также планируется участие ВУЗов Казахстана как минимум в двух признанных международных рейтингах (QS-WUR, Times Higher Education-500, Shanghai Academic Ranking-500 и др.).
Будет продолжена работа по созданию равных условий и безбарьерного доступа для студентов с особыми образовательными потребностями (пандусы, подъемники, лифты, а также обеспечение информационными и библиотечными ресурсами и другие). Это также предусматривает дальнейшее расширение технологий дистанционного образования, открытие массовых онлайн-курсов, разработку специальных образовательных программ и учебно-методических материалов, а также переподготовку ППС ВУЗов для работы со студентами с особыми образовательными потребностями.
К 2020 году доля ВУЗов, создавших равные условия и безбарьерный доступ для студентов данной категории, составит 100 %.
Будут улучшены условия проживания студентов, магистрантов и докторантов в период их обучения, путем размещения государственного заказа на обеспечение койко-местами в общежитиях, в том числе в рамках ГЧП.
Размещение государственного заказа на обеспечение койко-местами в общежитиях в рамках ГЧП будет осуществляться в пределах лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП.
Механизм ГЧП будет осуществляться по следующим направлениям: строительство новых и реконструкция существующих объектов с привлечением частных инвестиций с долгосрочным характером партнерства (от 3 до 30 лет).
Порядок размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, определения частного партнера, заключения договора государственно-частного партнерства будут регламентированы правилами размещения государственного заказа, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
В целях популяризации и повышения привлекательности казахстанского высшего образования ВУЗы на системной основе будут заниматься информационно-имиджевой работой и бренд-менеджментом.

Бұл міндеттің маңызды элементтері ұлттық жоғары оқу орындарының бәсекеге қабілеттілік моделін әзірлеу (2016 жылдан бастап), шетел азаматтары үшін ақылы негізде жоғары оқу орындарына қабылдау қағидаларын жетілдіру (2017 жылдан бастап) болады.
Қазақстанды Орта Азиядағы білім беру хабы ретінде қалыптастыру шеңберінде шетелдік студенттерді қазақстандық ЖОО-ға тарту жұмыстары жүргізіледі. Шетелде форумдар, көрмелер мен қазақстандық білім күндерін өткізу практикасы кеңейтілетін болады. ЖОО-лар ағылшын тіліндегі білім беру бағдарламаларын әзірлейді, сондай-ақ шетелдік әріптестермен қос дипломды білім беру бағдарламаларын іске асыратын болады. 2020 жылға қарай жоғары білім беру жүйесінде, оның ішінде коммерциялық негізде білім алушы шетелдік студенттердің үлесі 5 %-ға жетеді.
Сондай-ақ Қазақстан ЖОО-ларының кемінде екі танылған халықаралық рейтингке (QS-WUR, Times Higher Education-500, Shanghai Academic Ranking-500 және т.б.) қатысуы жоспарлануда.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттер үшін тең жағдай мен кедергісіз қолжетімділікті (пандустар, көтергіш, лифт, сондай-ақ ақпараттық және кітапхана ресурстарымен және т.б. қамтамасыз ету) жасау жұмыстары жалғастырылатын болады. Сонымен бірге бұл білім беру қажеттіліктері ерекше студенттермен жұмыс жасау үшін қашықтықтан оқу технологиясын одан әрі кеңейтуді, онлайн курстарын жаппай ашуды, арнайы білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуді, сондай-ақ ЖОО ОПҚ-ны қайта даярлауды көздейді.
2020 жылға қарай аталған санаттағы студенттерге тең жағдай мен кедергісіз қолжетімділікті жасаған ЖОО-ның үлесі 100 %-ды құрайды.
Жатақханада орындармен, оның ішінде МЖӘ шеңберінде қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру арқылы студенттердің, магистранттар мен докторанттардың білім алу кезеңінде өмір сүру жағдайлары жақсартылатын болады.
МЖӘ шеңберінде жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиті шегінде жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі мынадай бағыттарда жүзеге асырылатын болады: жеке инвестицияларды тарту арқылы жаңа объектілерді салу және жұмыс істеп тұрған объектілерді қайта құру әріптестіктің ұзақ мерзімді түрін көздейді (3 жылдан 30 жылға дейін).
Студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханадағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру, жеке әріптесті айқындау, МЖӘ шартын жасасу тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларында регламенттелетін болады.
Қазақстандық жоғары білім беруді танымал ету және оның тартымдылығын арттыру мақсатында ЖОО-лар ақпараттық-имидждік жұмыстармен және бренд-менеджментпен жүйелі негізде айналысатын болады.

2. Модернизация содержания высшего и послевузовского образования в контексте мировых тенденций.
Необходимым условием востребованности выпускников ВУЗов являются их компетенции, удовлетворяющие ожидания работодателей. Поэтому в образовательные программы бакалавриата будут включены новые дисциплины, отражающие инновационные технологии производства и дающие квалификации, пользующиеся спросом на рынке труда. Образовательные программы будут иметь практикоориентированный характер с привитием управленческих навыков.
В целях подготовки кадров для инновационной экономики в содержание образовательных программ бакалавриата будет имплементировано предпринимательское образование, что подразумевает включение дисциплин (модулей), формирующих предпринимательские знания и навыки.
Для формирования современных цифровых компетенций ВУЗами будут разрабатываться новые образовательные программы по цифровым специальностям, с привлечением зарубежных ВУЗов и транснациональных компаний. Будут проработан вопрос организации курсов повышения квалификаций для преподавателей ВУЗов с учетом цифровых технологий. Будет прорабатываться вопрос открытия международного ІТ и гуманитарно-педагогического и медицинского университета в городе Астана, а также кампусов мировых университетов.
В соответствии с проектом модернизации педагогического образования будут разработаны инновационные образовательные программы, направленные на подготовку современных педагогов с учетом обновленного содержания среднего образования.
К 2020 году будут внедрены образовательные программы высшего и послевузовского образования, разработанные с учетом перспективных, новых профессий востребованных на рынке труда.
Уполномоченным органом в области образования будет внедрена система рейтинга образовательных программ ВУЗов на основе опроса работодателей на ежегодной основе и иных данных. Основными индикаторами будут трудоустройство, зарплата выпускников и характеристики применяемых ВУЗами образовательных программ.
С 2018 года учебники, переведенные в рамках проекта "Новое гуманитарное знание. 100 новых учебников на казахском языке" будут повсеместно внедрены в образовательный процесс ВУЗов в качестве базовых (основных) учебников по гуманитарным дисциплинам цикла общеобразовательных дисциплин. Также будут разработаны дополнительные элективные дисциплины на основе этих учебников. Будут сформированы и размещены для свободного доступа лучшие видеолекции.
Это даст возможность студентам изучать и познавать лучшие труды в области гуманитарных наук.
Будут приняты меры по организации курсов повышения квалификации ППС по вопросам перевода казахского алфавита на новую латинизированную графику.
Для этого будут проработаны вопросы по переводческим кадрам, авторским правам, учебно-методическим программам, профессорско-преподавательскому составу.
В целях внедрения современных методов преподавания гуманитарных дисциплин будут приняты меры по восстановлению кафедр гуманитарного направления и повышению их статуса.
Также будут проработаны вопросы по повышению квалификации ППС на языковых курсах, адаптации зарубежных учебников и УМК на английском языке для ВУЗов и др.
В рамках привлечения частного финансирования будет проработан вопрос по софинансированию образовательных грантов, возможности стажировок, системе наставничества, предоставлению площадок для проведения тренингов и практических обучающих мероприятий путем взаимодействия ВУЗов и компаний.

2. Әлемдік үрдістер аясында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мазмұнын жаңғырту.
Түлектердің жұмыс берушілер ойынан шығатын құзыреттіліктері ЖОО түлектері қажеттілігінің шарты болып табылады. Сондықтан бакалавриаттың білім беру бағдарламаларына өндірістің инновациялық технологияларын көрсететін және еңбек нарығында сұраныс бар біліктілік беретін жаңа пәндер енгізілетін болады. Білім беру бағдарламалары басқару дағдыларын игеретін практикаға бағдарланған сипатқа ие болады.
Инновациялық экономика үшін кадрларды даярлау мақсатында кәсіпкерлік білім бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының мазмұнына енгізілетін болады, бұл кәсіпкерлік білім мен дағдыларды қалыптастыратын пәндерді (модульдерді) қамтуды білдіреді.
Қазіргі заманғы цифрлық құзыреттіліктерді қалыптастыру үшін ЖОО-лар шетелдік ЖОО-лар мен трансұлттық компанияларды тарта отырып, цифрлық мамандықтар бойынша жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлейтін болады. Цифрлық технологияларды ескере отырып, ЖОО оқытушылары үшін біліктілікті арттыру курстары ұйымдастырылады. Астана қаласында халықаралық ІТ және гуманитарлық-педагогикалық және медициналық университеттерді, сондай-ақ әлемдік университеттердің кампустарын ашу мәселесі пысықталатын болады.
Педагогикалық білім беруді жаңғырту жобасына сәйкес орта білім берудің жаңартылған мазмұнын ескере отырып, заманауи мұғалімдерді даярлауға бағытталған инновациялық білім беру бағдарламалары әзірленетін болады.
2020 жылға қарай еңбек нарығында сұранысқа ие перспективалық, жаңа кәсіптерді ескере отырып әзірленген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары енгізілетін болады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган жыл сайын жұмыс берушілерден сауал жүргізу және олардың деректері негізінде ЖОО білім беру бағдарламаларының рейтингтік жүйесін енгізеді. Негізгі индикатор түлектердің жұмысқа орналасуы, жалақысы және ЖОО-да қолданылатын білім беру бағдарламаларының сипаттамасы болып табылады.
2018 жылдан бастап "Жаңа гуманитарлық білім. Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық" жобасының шеңберінде аударылған оқулықтар ЖОО-лардың білім беру процесіне ЖБП циклінің гуманитарлық пәндері бойынша базалық (негізгі) оқулықтар ретінде жаппай енгізілетін болады. Сондай-ақ осы оқулықтардың негізінде қосымша элективті пәндер әзірленеді. Үздік бейнедәрістер жасалып, еркін қол жеткізу үшін орналастырылады.
Бұл студенттерге гуманитарлық ғылым саласындағы үздік еңбектерді танып, білуге мүмкіндік береді.
Қазақ әліпбиін жаңа латын графикасына көшіру мәселелері бойынша ОПҚ біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Бұл үшін аудармашы кадрлар, авторлық құқық, оқу-әдістемелік бағдарламалар, оқытушылық-профессорлық құрам бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Гуманитарлық пәндерді оқытудың жаңа әдістерін енгізу мақсатында гуманитарлық бағыттағы кафедраларды қалпына келтіру және олардың мәртебесін көтеру бойынша шаралар қабылданады.
Сондай-ақ тілдік курстарда ОҚП біліктілігін арттыру, ЖОО-лар үшін ағылшын тіліндегі шетелдік оқулықтар мен ОӘК-ны бейімдеу және т.б. жөнінде мәселелер пысықталатын болады.
Жекеменшік қаржыландыруды тарту шеңберінде ЖОО-лар мен компаниялардың өзара іс-қимылы арқылы білім беру гранттарын қоса қаржыландыру, тағылымдамадан өту мүмкіндігі, тәлімгерлік жүйесі, тренингтер мен практикалық оқыту іс-шараларын өткізу үшін алаңдар беру бойынша мәселелер пысықталатын болады.

Начиная с 2017 года будет разрабатываться совместно с работодателями механизм независимой сертификации специалистов с высшим образованием. До 2019 года также будут проработаны вопросы независимой сертификации педагогических кадров и по ведению требований сдачи студентами экзаменов по языковым компетенциям.
Будет продолжена подготовка специалистов в Назарбаев Университете в соответствии с международными стандартами.
Будет выстроена качественная система подготовки и повышения квалификации преподавателей. Для достижения мирового уровня обучение на педагогических специальностях будет вестись отечественными и иностранными специалистами на основе лучших международных стандартов в области менеджмента и в сфере подготовки педагогов.
Структура высшего и послевузовского образования будет приведена в соответствие с Международной стандартной классификацией образования ЮНЕСКО 2013:
1) 6-й уровень (МСКО 6) – бакалавриат и его эквивалент;
2) 7-й уровень (МСКО 7) – магистратура и ее эквивалент;
3) 8-й уровень (МСКО 8) – докторантура и ее эквивалент.
На послевузовском уровне по опыту международной практики будут внедряться постдокторские программы, направленные на развитие научной карьеры ученых страны.
С 2017 года будет осуществлен полный переход от государственной аттестации ВУЗов к аккредитации. Это предусматривает создание эффективной системы обеспечения качества образования, включающей как внутреннее обеспечение качества, так и внешнее обеспечение качества.
Будет продолжена деятельность ВУЗов по международной аккредитации образовательных программ в национальных или в зарубежных агентствах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования.
Будут обеспечены реализация казахстанской высшей школой как полноправного участника европейского пространства высшего образования обязательных, рекомендательных и факультативных параметров Болонского процесса, приоритетных направлений развития высшего образования, в том числе дальнейшая имплементация кредитной системы обучения по типу ECTS, академической и кредитной мобильности, а также вовлеченность студентов в формирование образовательных программ.
Продолжит развитие академическая мобильность, в том числе за счет прибытия иностранных студентов на обучение в казахстанских ВУЗах.
В рамках расширения академической самостоятельности будет увеличен компонент по выбору в бакалавриате до 75 %, в магистратуре – до 85 %, в докторантуре – до 95 %. Это предусматривает самостоятельность ВУЗов в формировании образовательных программ, в том числе по циклу общеобразовательных дисциплин, разработке интегрированных модулей или программ дисциплин.

2017 жылдан бастап жұмыс берушілермен бірге жоғары білімі бар мамандарды тәуелсіз сертификаттау тетігі әзірленетін болады. 2019 жылға дейін педагогикалық кадрларды тәуелсіз сертификаттау және тілдік құзыреттілік бойынша студенттердің емтихан тапсыру талаптарын енгізу мәселелері пысықталатын болады.
Назарбаев Университетінде мамандар даярлау халықаралық стандарттарға сәйкес жалғастырылады.
Оқытушыларды даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың сапалы жүйесі құрылады. Әлемдік деңгейге қол жеткізу үшін педагогикалық мамандықтарда оқытуды менеджмент және педагогтер даярлау саласындағы үздік халықаралық стандарттар негізінде отандық және шетелдік мамандар жүргізеді.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру құрылымы ЮНЕСКО 2013 Білім беру сыныптауышының халықаралық стандартына сәйкес келтірілетін болады:
1) 6-деңгей (БСХС 6) – бакалавриат және оның баламасы;
2) 7-деңгей (БСХС 7) – магистратура және оның баламасы;
3) 8-деңгей (БСХС 8) – докторантура және оның баламасы.
Жоғары оқу орнынан кейінгі деңгейде халықаралық практиканың тәжірибесі бойынша ел ғалымдарының ғылыми мансабын дамытуға бағытталған постдокторлық бағдарламалар енгізілетін болады.
2017 жылдан бастап ЖОО-лардың мемлекеттік аттестаттаудан аккредиттеуге толық көшуі жүзеге асырылады. Бұл сапаны іштен қамтамасыз етуден, сондай-ақ сапаны сырттан қамтамасыз етуден тұратын білім сапасын қамтамасыз етудің тиімді жүйесін жасауды көздейді.
ЖОО-ның білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша халықаралық еуропалық желілердің толық құқылы мүшесі болып табылатын және білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген ұлттық немесе шетелдік агенттіктерде білім беру бағдарламаларын халықаралық аккредиттеу қызметі жалғастырылады.
Еуропалық жоғары білім беру кеңістігінің толық құқылы мүшесі ретінде Қазақстан жоғары мектебінің Болон процесінің міндетті, ұсынымдық және факультативтік параметрлерін, жоғары білім беруді дамытудың басым бағыттарын, оның ішінде ЕСТS типінде кредиттік оқыту жүйесін, академиялық және кредиттік ұтқырлықты одан әрі имплементациялауды, сондай-ақ студенттердің білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға тартылуын іске асыруы қамтамасыз етілетін болады.
Академиялық ұтқырлықты, оның ішінде шетелдік студенттердің қазақстандық ЖОО-ларға білім алуға келуі есебінен дамыту жалғастырылады.
Академиялық дербестікті кеңейту шеңберінде таңдау компоненті бакалавриатта 75%-ға дейін, магистратурада – 85%-ға дейін, докторантурада – 95%-ға дейін ұлғайтылатын болады. Бұл жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларын, оның ішінде жалпы білім беретін пәндер циклі бойынша жасаудағы, ықпалдастырылған модульдері немесе пәндер бағдарламаларын әзірлеудегі дербестігін көздейді

3. Укрепление у обучающихся ВУЗов духовно-нравственных ценностей Программы модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру" и культуры здорового образа жизни.
Воспитательная работа в ВУЗах будет осуществляться на основе духовно-нравственных ценностей программы "Рухани жаңғыру": конкурентоспособность, прагматизм, сохранение национальной идентичности, культ знания, эволюционное, а не революционное развитие Казахстана, открытость сознания.
Для этого ВУЗами будут реализованы комплексные планы воспитательной работы. Будет принят комплекс мер, направленных на позитивное развитие студентов, вовлечение студентов в реализацию проектов в рамках программы "Рухани жаңғыру" и в общественную жизнь, формирование коммуникативной культуры, развитие жизненно важных навыков, необходимых для перехода от обучения к продуктивной занятости, воспитание толерантности.
На основе международного опыта в ВУЗах страны будет внедряться студенческое самоуправление, студенты будут активно вовлекаться в академическую и исследовательскую деятельность, возрастет их роль в органах коллегиального управления ВУЗом.
Для развития активной гражданской позиции студенты ВУЗов будут активно вовлекаться к подготовке крупных международных мероприятий. Получит развитие дебатное движение среди студентов ВУЗов. Для поддержки творческой молодежи ежегодно будут проводиться фестиваль молодежного творчества "Студенческая весна", студенческий парад музыкальных инструментов.
Укрепление культуры здорового образа жизни будет обеспечиваться за счет массового вовлечения студентов в спортивные мероприятия.
Спортивные клубы ВУЗов получат институциональный статус, в том числе за счет ГЧП.
В рамках Национальной студенческой лиги будут развиваться массовые, игровые и популярные среди молодежи виды спорта во взаимодействии со спортивными федерациями.
Будет разработан план мероприятий на 2016 – 2020 годы по поэтапной модернизации спортивных залов в организациях образования, оснащению спортивным инвентарем, в том числе в рамках ГЧП, реализации мероприятий по развитию студенческих лиг по массовым видам спорта. Возрастет роль спортивных клубов ВУЗов в культивировании здорового образа жизни среди студенческой молодежи.
Будут приняты меры по формированию у студентов культуры питания, в том числе посредством пропаганды сбалансированного здорового питания и обеспечения потребления ими натуральных и свежих продуктов.
4. Усовершенствовать менеджмент и мониторинг развития высшего и послевузовского образования.
Получит дальнейшее совершенствование менеджмент в образовании, включая институциональный уровень. Это предусматривает проведение мер по увеличению количества ВУЗов с корпоративными принципами управления (наблюдательные или попечительские советы, советы директоров, службы внутреннего аудита), привлечение зарубежных специалистов в топ-менеджмент ВУЗов, прохождение руководящим составом всех гражданских ВУЗов независимо от формы собственности курсов повышения квалификации по современному менеджменту в высшем образовании, в том числе за счет внебюджетных средств.
Будет внедрен принцип открытости и подотчетности обществу, который будет реализоваться через ежегодную отчетность ректоров перед общественностью.
Будут внедрены принципы корпоративного управления через поэтапное расширение академической, управленческой и финансовой самостоятельности ВУЗов, а также разработан механизм формирования эндаумент-фонда ВУЗов.
Будет осуществляться трансформация государственных и национальных ВУЗов в некоммерческие организации, предусматривающие создание корпоративных органов управления.
После изменения организационно-правовой формы ВУЗов будут проработаны вопросы предоставления финансовой самостоятельности с внедрением единой прозрачной бухгалтерии.
Администрация и преподаватели ВУЗов будут обучены для работы в условиях академической и управленческой самостоятельности через соответствующие курсы повышения квалификации, в том числе за счет внебюджетных средств.
Всеми заинтересованными сторонами будет проводиться информационная кампания по вопросам перехода к новой организационно-правовой форме уже начиная с 2016 года.
В том числе ВУЗами будет активно проводиться информационно-имиджевая работа, направленная на формирование позитивного общественного мнения о нововведениях в сфере высшего и послевузовского образования (видеоролики, видеолекции, комментарии, круглые столы, встречи с общественностью и др.).
В рамках цифровизации системы образования планируется автоматизация процессов обучения на всех этапах системы образования (среднее, профессиональное и техническое, высшее) с дальнейшим созданием системы управления образованием, которая осуществит интеграцию информационных систем образования и государственных органов в единую базу данных.
Также будут интегрированы сторонние цифровые сервисы образования c использованием технологий Big Data (технология обработки больших данных).
Таким образом, система управления образованием будет обеспечивать электронный банк данных всех участников процесса с созданием и дальнейшим использованием так называемого "ID обучающегося", которая будет включать в себя всю необходимую информацию в электронном формате.
Эксплуатация системы управления образованием будет осуществляться путем введения данных о ребенке по индивидуальному идентификационному номеру (ИИН) и заполняться на каждом уровне образования с введением полной траектории обучения, в том числе с медицинской картой.
В последующем каждое передвижение по уровням образования (детские сады, школы, колледжи, ВУЗы) будет осуществляться в электронном виде по данным ИИН.
Участники образовательного процесса будут обеспечены видеоуроками и видеолекциями от лучших преподавателей средних школ, колледжей и ВУЗов через их размещение на интернет порталах организаций образования и других интернет ресурсов.
Также будет продолжена работа по внедрению и масштабированию массовых онлайн курсов и технологий дистанционного образования, в том числе с использованием таких глобально признанных ресурсов как Тesol, Voxy, Coursera и др., с проведением оценки соответствия результатов обучения и компетенций обучающегося.
В 2018 году будет запущен пилотный проект "Цифровое образование" в городах Алматы и Павлодар, который предусматривает автоматизацию и оптимизацию образовательных процессов.
С 2018 года будет начата работа по оптимизации и автоматизации государственных услуг сферы образования и науки.
Наука
Цель: обеспечение реального вклада науки для ускоренной диверсификации и устойчивого развития экономики страны.
Целевые индикаторы:

3. ЖОО білім алушыларының бойында "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының рухани-адамгершілік құндылықтарын және салауатты өмір салты мәдениетін нығайту.
ЖОО-лардағы тәрбиелік жұмыстар "Рухани жаңғыру" бағдарламасының рухани-адамгершілік құндылықтары: бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, ұлттық бірегейлікті сақтау, білімнің салтанат құруы, Қазақстанның революциялық емес, эволюциялық дамуы, сананың ашықтығы негізінде жүзеге асырылатын болады.
Бұл үшін ЖОО-лар тәрбиелік жұмыстардың кешенді жоспарларын іске асыратын болады. Студенттерді жағымды дамытуға, студенттерді "Рухани жаңғыру" бағдарламасының шеңберінде жобаларды іске асыруға және қоғамдық өмірге тартуға, коммуникативті мәдениетті қалыптастыруға, білім алудан нәтижелі жұмыспен қамтуға көшу үшін қажетті өмірлік маңызы бар дағдыларды дамытуға, толеранттылыққа тәрбиелеуге бағытталған шаралар кешені қабылданады.
Халықаралық тәжірибе негізінде еліміздің жоғары оқу орындарында студенттік өзін-өзі басқару енгізілетін болады, студенттер академиялық және зерттеу қызметіне белсенді тартылатын болады, олардың жоғары оқу орнын алқалы басқару органдарындағы рөлі арта түседі.
Белсенді азаматтық ұстанымды дамыту үшін ЖОО студенттері ірі халықаралық іс-шараларға дайындыққа белсенді түрде тартылады. ЖОО студенттері арасында дебаттық қозғалыс дамытылады. Шығармашыл жастарға қолдау көрсету үшін жыл сайын "Студенттік көктем" жастар шығармашылығы фестивалі өткізілетін болады.
Салауатты өмір салты мәдениетін нығайту студенттерді спорттық іс-шараларға жаппай тарту есебінен қамтамасыз етілетін болады.
ЖОО-лардың спорт клубтары институционалды мәртебеге, оның ішінде МЖӘ есебінен ие болады.
Ұлттық студенттер лигасының шеңберінде спорт федерацияларымен өзара ынтымақтастықта бұқаралық, ойын және жастар арасында танымал спорт түрлері дамитын болады.
Білім беру ұйымдарында спорт залдарды кезең-кезеңімен жаңғырту, спорттық жабдықтармен, оның ішінде МЖӘ шеңберінде жабдықтау, спорттық жарыстарда студенттік лигаларды дамыту бойынша іс-шараларды іске асырудың 2016 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары әзірленетін болады. Студенттер арасында салауатты өмір салтын қалыптастыруда жоғары оқу орындарының спорт клубтарының рөлі арта түседі.
Студенттердің бойында тамақтану мәдениетін қалыптастыру, оның ішінде теңгерімді пайдалы тамақты насихаттау және олардың табиғи және жаңа піскен өнімдерді тұтынуын қамтамасыз ету арқылы қалыптастыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру менеджментін және даму мониторингін жетілдіру.
Институционалды деңгейді қоса алғанда, білім берудегі менеджмент одан әрі жетілдіріледі. Бұл корпоративтік басқару қағидаттарына ие ЖОО-лар санын ұлғайту шараларын өткізуді (байқау немесе қамқоршылық кеңестері, директорлар кеңестері, ішкі аудит қызметі), жоғары оқу орындарының топ-менеджментіне шетелдік мамандарды тартуды, меншік нысанына қарамастан барлық азаматтық жоғары оқу орындарының басшылық құрамының жоғары білімдегі заманауи менеджмент бойынша біліктілікті арттыру курстарынан, оның ішінде бюджеттен тыс қаражат есебінен өтуін көздейді.
Ректорлардың жұртшылық алдындағы жыл сайынғы есептілігі арқылы іске асырылатын ашықтық пен қоғамға есеп беру қағидаты енгізіледі.
ЖОО-лардың академиялық, басқарушылық және қаржылық дербестігін кезең-кезеңмен кеңейту арқылы корпоративтік қағидаттары енгізіледі, сондай-ақ ЖОО-лардың эндаумент-қорларын қалыптастыру тетігі әзірленеді.
Мемлекеттік және ұлттық ЖОО-лар корпоративтік басқару органдарын құруды көздейтін коммерциялық емес ұйымдарға айналдырылатын болады.
ЖОО-лардың ұйымдық-құқықтық нысандары өзгергеннен кейін бірыңғай ашық бухгалтерияны енгізу арқылы қаржылық дербестік мәселелері пысықталады.
ЖОО әкімшілігі мен оқытушылары тиісті біліктілікті арттыру курстары арқылы, оның ішінде бюджеттен тыс қаражаттар есебінен академиялық және басқару дербестігі жағдайында жұмыс істеуге оқытылатын болады.
Барлық мүдделі тараптар 2016 жылдан бастап жаңа ұйымдық-құқықтық нысанға көшу мәселелері бойынша ақпараттық науқан өткізетін болады.
Оның ішінде ЖОО-лар белсенді түрде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы жаңашылдықтар туралы оң қоғамдық пікір қалыптастыруға бағытталған ақпараттық-имидждік жұмыстар (бейнероликтер, бейнедәрістер, пікірлер, дөңгелек үстелдер, жұртшылықпен кездесулер және т.б.) жүргізетін болады.
Білім беру жүйесін цифрландыру шеңберінде білім беруді басқару жүйесін одан әрі құру арқылы білім беру жүйесінің барлық кезеңдерінде (орта, кәсіптік және техникалық, жоғары) оқыту процесін автоматтандыру жоспарлануда, ол білім беру мен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін бірыңғай деректер базасына интеграциялайтын болады.
Сондай-ақ Big Data (ауқымды деректерді өңдеу технологиясы) технологиясын қолдана отырып, білім берудің өзге цифрлық сервистері интеграцияланатын болады.
Осылайша білім беруді басқару жүйесі "білім алушының ID" құру және оны әрі қарай қолдану арқылы процестің барлық қатысушыларының электрондық деректер банкін қамтамасыз ететін болады, онда барлық қажетті ақпарат электрондық форматта қамтылатын болады.
Білім беруді басқару жүйесін пайдалану жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) бойынша бала туралы деректерді енгізу арқылы жүзеге асырылады және білім берудің әрбір деңгейінде оқытудың толық траекториясын енгізе отырып, оның ішінде медициналық картасымен толтырылады.
Әрі қарай білім беру деңгейі (балабақша, мектептер, колледжер, ЖОО-лар) бойынша әрбір қозғалыс ЖСН деректері бойынша электронды түрде жүзеге асырылатын болады.
Білім беру процесінің қатысушылары орта мектептердің, колледждердің және ЖОО-лардың үздік оқытушыларының бейнесабақтарымен және бейнедәрістерімен оларды білім беру ұйымдарының интернет порталдарында және басқа да интернет ресурстарда орналастыру арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Сондай-ақ білім алушының оқу нәтижесі мен құзыреттілігінің сәйкестігін бағалауды жүргізе отырып, жаппай онлайн курстар мен қашықтықтан білім беру технологияларын, оның ішінде Tesol, Voxy, Coursera және т.б. сияқты жаһандық танылған ресурстарды пайдалану арқылы енгізу және масштабтау жұмыстары жалғастырылады.
2018 жылы Алматы және Павлодар қалаларында білім беру процестерін автоматтандыру мен оңтайландыруды көздейтін "Цифрлық білім" пилоттық жобасы іске қосылады.
2018 жылдан бастап білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру және автоматтандыру бойынша жұмыс басталады.
Ғылым
Мақсаты: ел экономикасының қарқынды әртараптануы және тұрақты дамуы үшін ғылымның нақты үлесін қамтамасыз ету.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля затрат на опытно-конструкторские разработки в общем объеме финансирования НИОКР;
2) доля коммерциализируемых проектов от общего количества прикладных научно-исследовательских работ.
Задачи:
1. Увеличение вклада науки в развитие экономики страны.
В целях стимулирования коммерческого использования результатов научной и (или) научно-технической деятельности и увеличения доли финансирования субъектами частного предпринимательства научно-исследовательских, опытно-конструкторских и внедренческих работ принят Закон, содержащий механизмы финансирования работ по внедрению инноваций в производство. В Законе закреплены государственная поддержка процесса коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД) и меры стимулирования коммерциализации РННТД.
Важной задачей является стимулирование вклада частного капитала в НИОКР. Будут увеличены расходы на опытно-конструкторские разработки в общем объеме финансирования.
Будут внедряться новые подходы грантового и программно-целевого финансирования научных программ, направленных на решение стратегически важных государственных задач, на нужды ГПИИР и коммерциализацию результатов научных исследований посредством софинансирования со стороны бизнеса.
Государство при предоставлении грантов на научно-исследовательские проекты и коммерциализацию результатов научной и/или научно-технической деятельности сориентирует науку на связь с производством через механизм софинансирования.
Для этого при выделении бюджетных средств для проведения прикладных научно-исследовательских работ будет введено обязательное требование по наличию софинансирования со стороны частного сектора.
В результате объем частного со-финансирования научных и научно-технических программ и проектов, а также коммерциализации РННТД будет увеличен до 20 % от общей суммы выделяемых бюджетных средств на проведение исследований.
Будет обеспечен поэтапный переход прикладных научных исследований на английский язык.
Будет реализован проект Всемирного Банка "Стимулирование продуктивных инноваций".
Будет предусмотрена консолидация цикла коммерциализации технологий с целью содействия развитию стартап-компаний путем выделения грантов для научных групп, создания консорциумов производственного сектора и социальных инноваций, формирования венчурных фондов, развития брокерской деятельности, создания офисов технологического ускорения за рубежом и повышения потенциала офисов трансферта технологий.
Будут проводиться конкурсы в рамках грантового финансирования на коммерциализацию и поддержку развития стартапов с участием бизнеса, в том числе с привлечением Фонда науки.
В целях повышения результативности научных проектов и научно-технических программ будут установлены требования по обязательному получению патентов в ходе реализации научно-исследовательских работ.
Будут внесены соответствующие изменения в нормативные правовые акты по автоматизации подачи заявок на грантовое и программно-целевое финансирование научных проектов и программ, а также по автоматизации приема промежуточных и итоговых отчетов по НИР.
В целях повышения маркетинговых и технологических возможностей технологических компаний планируется создание сети офисов коммерциализации технологий в базовых университетах, которые будут способствовать эффективному и своевременному трансферту технологий. Для усиления текущей деятельности офисов коммерциализации будет проведена работа по оказанию поддержки в рамках проекта "Стимулирование продуктивных инноваций".
С целью выхода казахстанской науки на мировой уровень исследований и разработок будут развиваться международные партнерские научно-технические связи с иностранными государствами на основе соглашений о научно-техническом сотрудничестве, в том числе через механизмы ГЧП, участие в международных научных проектах и совместных лабораторных исследованиях, выпуск совместных монографий и научных статей.
Будет повышен уровень казахстанских научных изданий. Будут приняты меры по выпуску отечественных научных журналов на английском языке, соответствующих международным стандартам и продвижение их в зарубежные ресурсы.
Будет проработан вопрос создания единой информационной системы "Наука Казахстана" в рамках реализации Государственной программы "Цифровой Казахстан", в которой будут цифровизированы заявки на конкурсы, отчеты, государственная научно-техническая экспертиза, внедрена система управления рисками научно-исследовательских проектов и программ.
При 11 базовых ВУЗах, осуществляющих подготовку кадров с учетом потребностей приоритетных направлений и предприятий ГПИИР будут созданы офисы коммерциализации.
Для создания высокотехнологичных и наукоемких производств в рамках ГПИИР базовыми ВУЗами на конкурсной основе будут проводиться научные исследования, в том числе совместно с зарубежными ВУЗами-партнерами и научными центрами.
Вузовская наука будет направлена на развитие с приоритетом на исследования в металлургии, нефтегазохимии, АПК, био- и IT-технологиях.
Международная интеграция казахстанской науки будет осуществляться за счет сотрудничества с международными организациями и консорциумами, с такими как CERN, ОЭСР, ОИС и др.
Ученым будет обеспечен доступ к международным базам данных Clarivate Analytics, Springer, Elsevier, и другим.
В рамках обзора ОЭСР "Инновационная политика Республики Казахстан" будем продолжена работа над внедрением рекомендаций.
Планируется создание уникальной исследовательской платформы ОИС, которая будет включать библиотеку всех исследований, публикаций, информацию об исследователях, НИИ и ВУЗах стран ОИС. Казахстанские ученые будут участвовать в международных научно-исследовательских проектах, в том числе с Международным научно-техническим центром и т.д.
В целях интеграции в мировое сообщество будет принят и реализован комплекс мер по модернизации письменности государственного языка Республики Казахстан. В 2017 году с помощью ученых и широкой общественности принят единый стандартный вариант казахского алфавита в новой графике.
В 2018 году в рамках перехода казахского алфавита на латиницу будет разработана научно – методическая база. Будут изданы комплексы учебно – методологической литературы и словари массового спроса на новом алфавите государственного языка Республики Казахстан.

1) ҒЗТКЖ қаржыландырудың жалпы көлеміндегі тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге арналған шығындардың үлесі;
2) қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы санынан коммерцияландырылатын жобалардың үлесі.
Міндеттері:
1. Ғылымның ел экономикасын дамытуға қосатын үлесін ұлғайту.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерциялық мақсатта пайдалануды ынталандыру және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және енгізу жұмыстарын қаржыландыру үлесін арттыру мақсатында өндіріске инновацияларды енгізу бойынша жұмыстарды қаржыландыру тетіктерін қамтитын Заң қабылданды. Заңда ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру процесін мемлекеттік қолдау және ҒҒТҚН-ны коммерцияландыруды ынталандыру шаралары көрініс тапқан.
ҒЗТКЖ жеке капитал салуды ынталандыру маңызды міндет болып табылады. Қаржыландырудың жалпы көлеміндегі тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге арналған шығыстар артатын болады.
Стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді шешуге, ИИДМБ мұқтаждығына және бизнес тарапынан қоса қаржыландыру арқылы ғылыми зерттеу нәтижелерін коммерцияландыруға бағытталған ғылыми бағдарламаларды гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың жаңа тәсілдері енгізіледі.
Мемлекет ғылыми-зерттеу жобаларына және ғылыми және/немесе ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруға гранттар беру кезінде ғылымды қоса қаржыландыру тетігі арқылы өндіріспен байланыс жасауға бағыттайды.
Осы үшін қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін бюджет қаражатын бөлу кезінде жеке сектор тарапынан қоса қаржыландырудың болуы бойынша міндетті талап енгізілетін болады.
Нәтижесінде ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардың, сондай-ақ ҒҒТҚН-ны коммерцияландыруды жеке қоса қаржыландыру көлемі зерттеу жүргізуге бөлінетін бюджет қаражатының жалпы сомасынан 20 %-ға дейін көбейтіледі.
Қолданбалы ғылыми зерттеулерді кезең-кезеңімен ағылшын тіліне көшіру қамтамасыз етіледі.
Дүниежүзілік Банктің "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасы іске асырылады.
Стартап-компаниялардың дамуына жәрдемдесу мақсатында ғылыми топтар үшін гранттарды бөлу, өндірістік сектор және әлеуметтік инновациялардың консорциумдарын құру, венчурлік қорларды қалыптастыру, брокерлік қызметті дамыту, шет елдерде технологиялық жеделдету офистерін құру және технологияларды трансферттеу офистерінің әлеуетін арттыру жолымен технологияларды коммерцияландыру циклін топтастыру көзделетін болады.
Бизнестің, оның ішінде Ғылым қорының қатысуымен стартаптарды дамытуды коммерцияландыруға және қолдауға арналған гранттық қаржыландыру шеңберінде конкурстар өткізілетін болады.
Ғылыми жобалар мен ғылыми-техникалық бағдарламалардың нәтижелілігін арттыру мақсатында ғылыми-зерттеу жұмыстарын іске асыру барысында патенттерді міндетті түрде алу бойынша талаптар белгіленетін болады.
Ғылыми жобалар мен бағдарламаларды гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға өтінім беруді, сондай-ақ ҒЗЖ бойынша аралық және қорытынды есептер қабылдауды автоматтандыру жөнінде нормативтік құқықтық актілерге тиісті өзгерістер енгізіледі.
Технологиялық компаниялардың маркетингтік және технологиялық мүмкіндіктерін арттыру мақсатында базалық университеттерде технологиялардың тиімді және уақытылы трансфертіне мүмкіндік жасайтын технологияларды коммерцияландыру офистерінің желісін құру жоспарлануда. Коммерцияландыру офистерінің ағымдағы қызметін күшейту үшін "Нәтижелі инновацияларды ынталандыру" жобасының шеңберінде қолдау көрсету жұмыстары жүргізілетін болады.
Қазақстандық ғылымды зерттеулер мен әзірлемелердің әлемдік деңгейіне шығару мақсатында ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы келісімдер негізінде, оның ішінде МЖӘ тетігі арқылы шет мемлекеттермен халықаралық ғылыми-техникалық әріптестік байланыстар, халықаралық ғылыми жобалар мен бірлескен зертханалық зерттеулерге қатысу, бірлескен монографиялар мен мақалаларды шығару жұмыстары дамитын болады.
Қазақстандық ғылыми басылымдар деңгейі арттырылады. Халықаралық стандарттарға сәйкес келетін ағылшын тілінде отандық ғылыми журналдарды шығару және оларды шетелдік ресурстарда ілгерілету.
"Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде "Қазақстан ғылымы" бірыңғай ақпараттық жүйесін құру мәселесі пысықталатын болады, онда конкурстарға өтінімдер, есептер, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама цифрландырылады, ғылыми-зерттеу жобалары мен бағдарламаларының қауіп-қатерлерін басқару жүйесі енгізілетін болады.
ИИДМБ басым бағыттары мен кәсіпорындарының қажеттіліктерін есепке ала отырып, кадрлар даярлауды жүзеге асыратын 11 базалық ЖОО жанынан коммерцияландыру офистері құрылатын болады.
ИИДМБ шеңберінде жоғары технологиялық және ғылыми қамтымды өндірістерді құру үшін базалық ЖОО-лар конкурстық негізде ғылыми зерттеулер, оның ішінде шетелдік әріптес ЖОО-лармен және ғылыми орталықтармен бірлесіп жүргізетін болады.
ЖОО ғылымы металлургия, мұнай-газ химиясы, АӨК, био- және IT-технологияларды зерттеуге басымдық беріле отырып дамуға бағытталған болады.
Қазақстан ғылымының халықаралық интеграциялануы CERN, ЭЫДҰ, ИЫҰ және т.б. сияқты халықаралық ұйымдармен және консорциумдармен ынтымақтастық есебінен жүзеге асырылатын болады.
Ғалымдардың Clarivate, Analytics, Springer, Elsevier және басқа да халықаралық деректер базасына қол жеткізуі қамтамасыз етілетін болады.
ЭЫДҰ-ның "Қазақстан Республикасының инновациялық саясаты" атты шолуы шеңберінде ұсынымдарды енгізу бойынша жұмыс жалғасатын болады.
ИЫҰ елдерінің зерттеушілері, ҒЗИ және ЖОО-лары туралы барлық зерттеулерді, жарияланымдарды, ақпараттарды қамтитын ИЫҰ бірегей зерттеу тұғырнамасын құру жоспарлануда. Қазақстандық ғалымдар халықаралық, оның ішінде Халықаралық ғылыми-техникалық орталықпен және т.б. ғылыми-зерттеу жобаларына қатысатын болады.
Дүниежүзілік қауымдастыққа интеграциялану мақсатында Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілінің жазуын жаңғырту бойынша шаралар кешені қабылданып, іске асырылады. 2017 жылы ғалымдар мен кең жұртшылықтың көмегімен қазақ әліпбиінің жаңа графикадағы бірыңғай стандарттық нұсқасы қабылданды.
2018 жылы қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуі шеңберінде ғылыми-әдістемелік база әзірленетін болады. Қазақстан Республикасы мемлекеттік тілінің жаңа әліпбиінде оқу-әдістемелік әдебиеттер мен көпшілік қажет ететін сөздіктер шығарылатын болады.

2. Укрепление научного потенциала и статуса ученого.
В целях улучшения квалифицированного потенциала научных кадров будут:
1) внедрены нормативные правовые основы деятельности исследовательских университетов в соответствии Законом Республики Казахстан "О науке";
2) внесены изменения в нормативные правовые акты в сфере образования и науки по совершенствованию целевой подготовки докторов PhD для отраслевых научных организаций;
3) внедрены механизмы по использованию научного потенциала и материально-технической базы НИИ и научных центров для повышения качества подготовки докторантов и магистрантов в ведущих ВУЗах страны;
4) на постоянной основе привлекаться инженеры с производства, молодые специалисты, магистранты и докторанты к научно-исследовательским проектам.
Будут приняты меры по поддержке отечественных молодых ученых до 35 лет включительно, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, или степень доктора PhD, доктора по профилю, путем выделения им квот в размере не менее 10 процентов от общего грантового финансирования на реализацию научных исследований в качестве научного руководителя исследовательской группы.
В целях обеспечения условий для коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности будут созданы внедренческие подразделения в бизнес-структурах.
Будет продолжена работа по стимулированию публикационной активности казахстанских ученых в международных журналах с высоким импакт-фактором путем использования различных механизмов, в том числе предоставления доступа к международным базам научно-технической информации.
Будут прияты меры по включению казахстанских научных журналов в международные базы научно-технической информации.
Продуктивность работы ученого будет оцениваться индексом Хирша (h-индекс), основанным на количестве публикаций и цитирований этих публикаций.
Будет продолжена работа по вхождению в мировое научное пространство, реализации совместных научных проектов, участию казахстанской науки в международных научных консорциумах, росту публикационной активности казахстанских ученых за рубежом, в том числе в соавторстве с зарубежными учеными.
В среднесрочной перспективе будет сформировано научное сообщество, интегрированное в мировое научное сообщество, владеющее иностранными языками.
3. Модернизация инфраструктуры науки.
Для проведения совместных научно-исследовательских проектов и опытно-конструкторских работ, а также их дальнейшей коммерциализации как основы формирования наукоемкой экономики будет внедрен инновационный кластер "Астана Бизнес Кампус" Назарбаев Университета.
Также для развития инновации, трансферта передовых технологий и реализации конкретных научно-производственных проектов в инновационный кластер "Парк инновационных технологий" будут привлекаться ведущие научные центры и ВУЗы как Казахстана, так и зарубежных стран.
С целью объединения зарубежных и казахстанских компаний, наукоемкого малого и среднего бизнеса, венчурных фондов, ученых, бизнесменов, финансистов и студентов для генерации инноваций, и повышения конкурентоспособности казахстанского бизнеса в "Астана Бизнес Кампус" Назарбаев Университета будут размещены научные центры и лаборатории.
В ВУЗах будут созданы офисы коммерциализации, технопарки и другие инновационные структуры. Результативность деятельности этих структур будет определяться посредством проведения мониторинга и оценки эффективности их функционирования. Будет разработан механизм коммерциализации научных проектов ВУЗов в рамках грантового финансирования.
В ходе реализации проекта Всемирного Банка "Стимулирование продуктивных инноваций" будут созданы офисы коммерциализации технологий, инновационная обсерватория.
Будут проведены модернизация научно-инновационной структуры научно-исследовательских институтов и ВУЗов, международная аккредитация научных лабораторий по стандартам GLP.
Будут приняты меры по укреплению материальной технической оснащенности научно-исследовательской инфраструктуры.

2. Ғалымның ғылыми әлеуетін және мәртебесін нығайту.
Ғылыми кадрлардың біліктілік әлеуетін жақсарту мақсатында:
1) зерттеу университеттері қызметінің нормативтік құқықтық негіздері "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес енгізіледі;
2) салалық ғылыми ұйымдар үшін PhD докторларын мақсатты даярлауды жетілдіру бойынша білім және ғылым саласындағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізіледі;
3) еліміздің жетекші ЖОО-да докторанттар мен магистранттарды даярлау сапасын арттыру үшін ҒЗИ мен ғылыми орталықтардың ғылыми әлеуетін және материалдық-техникалық базасын пайдалану бойынша тетіктер енгізіледі;
4) ғылыми-зерттеу жобаларына өндірістегі инженерлер, жас мамандар, магистранттар мен докторанттар тұрақты негізде тартылады.
Доктор немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі немесе PhD докторы, бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі бар 35 жасқа дейінгі отандық жас ғалымдарды зерттеу тобының ғылыми жетекшісі ретінде ғылыми зерттеулерді іске асыру үшін гранттық қаржыландырудың жалпы көлемінің 10 пайызынан кем емес мөлшерде квота бөлу арқылы қолдау көрсету бойынша шаралар қабылданатын болады.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды қамтамасыз ету мақсатында бизнес-құрылымдарда енгізу бөлімшелері құрылатын болады.
Түрлі тетіктерді қолдану, оның ішінде халықаралық ғылыми-техникалық ақпараттар базасына қол жеткізуді қамтамасыз ету арқылы импакт-факторы жоғары халықаралық журналдарда қазақстандық ғалымдардың жариялау белсенділіктерін ынталандыру жұмыстары жалғастырылады.
Қазақстандық ғылыми журналдарды халықаралық ғылыми-техникалық ақпарат базасына енгізу бойынша шаралар қабылданатын болады.
Ғалым жұмысының өнімділігі жарияланымдарының және осы жариялымдарға жасалатын сілтемелер санына негізделетін Хирш-индексі (һ-индексі) арқылы бағаланады.
Әлемдік ғылыми кеңістікке кіру бойынша бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру, Қазақстан ғылымының халықаралық ғылыми консорциумдарға қатысуы, шетелдегі қазақстандық ғалымдардың, оның ішінде шетелдік ғалымдармен бірлескен авторлық бойынша жариялау белсенділігін арттыру жұмыстары жалғасады.
Орта мерзімді келешекте шет тілдерін меңгерген, әлемдік ғылыми қауымдастыққа интеграцияланған ғылыми қауымдастық қалыптасады.
3. Ғылымның инфрақұрылымын жаңғырту.
Ғылыми қамтымды экономиканы қалыптастырудың негіздері ретінде бірлескен ғылыми-зерттеу жобаларын және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ оларды одан әрі коммерцияландыру үшін Назарбаев Университетінің "Астана Бизнес Кампусы" инновациялық кластері енгізіледі.
Сондай-ақ инновацияны дамыту, озық технологияларды трансферттеу және нақты ғылыми-өндірістік жобаларды іске асыру үшін "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластерінде Қазақстанның және шет елдердің жетекші ғылыми орталықтары мен ЖОО-лары тартылады.
Шетелдік және қазақстандық компанияларды, ғылыми қамтымды шағын және орта бизнесті, венчурлік қорларды, ғалымдарды, бизнесмендерді, қаржыгерлерді және студенттерді инновацияларды шоғырландыру және қазақстандық бизнестің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында Назарбаев Университетінің "Астана Бизнес Кампусында" ғылыми орталықтар мен зертханалар орналастырылады.
ЖОО-ларда коммерцияландыру офистері, технопарктер және басқа да инновациялық құрылымдар құрылатын болады. Осы құрылымдар қызметінің нәтижелілігі мониторинг жүргізу және олардың жұмыс істеу тиімділігін бағалау арқылы анықталатын болады. Гранттық қаржыландыру, МЖӘ шеңберінде ЖОО ғылыми жобаларын коммерцияландыру тетігі әзірленетін болады.
Дүниежүзілік Банктің "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасын іске асыру барысында технологияларды коммерцияландыру офистері, инновациялық обсерватория құрылады.
ҒЗИ мен ЖОО-лардың ғылыми-инновациялық құрылымдарын жаңғырту, ғылыми зертханаларды GLP стандарттары бойынша халықаралық аккредиттеу жүргізіледі.
Ғылыми-зерттеу инфрақұрылымдарын материалдық техникалық жарақтандыруды нығайту бойынша шаралар қабылданатын болады.

4. Усовершенствование менеджмента и мониторинга развития науки.
В целях совершенствования управления активами будет создана эффективная система управления научными организациями, подведомственных МОН, в том числе путем внедрения принципов корпоративного управления.
Будет восстановлена практика публичных отчетов руководителей научных организаций.
Будут развиваться инновационные консорциумы среди НИИ, проектных и конструкторских бюро, лабораторий инженерного профиля, направленных на долгосрочную совместную работу по обеспечению качественных услуг.
В рамках интеграции науки и образования будут проведены оптимизация и реструктуризация научных организаций, в том числе через механизмы ГЧП.
Будет усовершенствована система мониторинга реализации научных проектов и программ в рамках грантового финансирования, а также проектов коммерциализации РНТД. Мониторинг будет осуществляться на возмездной основе на принципах проектного менеджмента.
Будет внедрена система рейтинговой оценки научно-исследовательской деятельности научных организаций ученых, разработана методика оценки эффективности деятельности руководителей научных организаций.
Темы и задания научно-технических программ в рамках новых подходов программно-целевого финансирования будут формироваться с учетом предложений МИО.
5. Необходимые ресурсы

4. Ғылымның менеджментін және даму мониторингін жетілдіру.
Активтерді басқаруды жетілдіру мақсатында БҒМ-ге ведомстволық бағынысты ғылыми ұйымдарды басқарудың, оның ішінде корпоративті басқару қағидаттарын енгізу арқылы басқарудың тиімді жүйесі құрылады.
Ғылыми ұйымдар басшыларының жария есеп беру практикасы қалпына келтіріледі.
ҒЗИ, жобалау және конструкторлық бюролар, инженерлік бейіндегі зертханалар арасында сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз ету бойынша ұзақ мерзімді бірлескен жұмыс жасауға бағытталған инновациялық консорциумдар дамитын болады.
Ғылым мен білімді интеграциялау шеңберінде, оның ішінде МЖӘ тетіктері арқылы ғылыми ұйымдарды оңтайландыру және қайта құрылымдау жүргізіледі.
Гранттық қаржыландыру шеңберінде ғылыми жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ ҒТҚЖ коммерцияландыру жобаларын іске асыруды мониторингілеу жүйесі жетілдірілетін болады. Мониторинг жобалық менеджменті қағидаттарына өтемді негізде жүзеге асырылады.
Ғылыми ұйымдар мен ғалымдардың ғылыми-зерттеу қызметін рейтингтік бағалау жүйесі енгізіледі, ғылыми ұйымдар басшылары қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі әзірленеді.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың жаңа тәсілдері шеңберінде ғылыми-техникалық бағдарламалардың тақырыптары мен тапсырмалары ЖАО-ның ұсыныстарын ескере отырып қалыптастырылатын болады.
6. Қажетті ресурстар

В 2016 – 2019 годах планируются поэтапное увеличение бюджетных расходов на образование и науку, обеспечение роста их доли в валовом внутреннем продукте до среднего уровня развитых стран к 2020 году.
1. Предполагаемые финансовые затраты (капитальные и текущие)
Для успешной реализации Программы будут консолидированы финансовые ресурсы в рамках поддержанных средств на развитие ИКТ и электронного обучения, строительство школ взамен 3-х сменных и аварийных, строительство профильных школ, привлечение в ведущие ВУЗы зарубежных ученых и консультантов, государственный образовательный заказ по приему в магистратуру и докторантуру, разработка инновационных проектов и так далее.
млрд. тенге
По годам
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Другие источники
2016 год

2016 – 2019 жылдары білім беруге арналған бюджеттік шығыстарды кезең-кезеңімен арттыру, 2020 жылға қарай олардың жалпы ішкі өнімдегі үлесінің дамыған елдерінің орташа деңгейіне дейін өсуін қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
1. Болжамды қаржылық шығындар (күрделі және ағымдағы)
Бағдарламаны табысты іске асыру үшін қолдау тапқан қаражат шеңберінде АКТ мен электрондық оқытуды дамытуға, 3 ауысымды және авариялық мектептердің орнына мектептер салуға, бейінді мектептер салуға, жетекші ЖОО-ларға шетелдік ғалымдар мен консультанттарды тартуға, магистратура мен докторантураға қабылдау бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысына, инновациялық жобаларды әзірлеуге және т.б. қаржылық ресурстар шоғырландырылатын болады.
млрд. теңге
Жылдар бойынша
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа қаржыландыру көздері
2016 жылы

Проработка вопроса по внесению изменений в Типовые правила деятельности организаций образования соответствующих типов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499, в части введения ежегодного самооценивания организациями образования
информация в МНЭ
IІІ квартал 2016 года
МОН
не требуется
Цель: обеспечение равного доступа к качественному среднему образованию, защиты прав и законных интересов детей и формирование интеллектуально, физически, духовно развитого, успешного гражданина
1.
Целевой индикатор 1.

2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен бекітілген Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге ақпарат
2016 жылғы ІІІ тоқсан
БҒМ
талап етілмейді
Мақсат: сапалы орта білім беруге тең қол жеткізуді, балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету және зияткер, дене бітімі және рухани жағынан дамыған, табысты азаматты қалыптастыру
1.
1-нысаналы индикатор

Внесение предложений по усилению качества подготовки кадров в педагогических ВУЗах, в том числе с учетом требований по сдаче студентами IELTS не ниже 6.5 баллов
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2016 года
МОН, ВУЗы (по согласованию)
не требуется
65.
Разработка, издание и обеспечение учебниками и учебно-методическими комплексами школьников с особыми образовательными потребностями по видам нарушений, в том числе рельефно-точечным шрифтом для незрячих детей (шрифт Брайля) и укрупненным шрифтом для слабовидящих детей
млн. тг.
издание учебников и учебно-методических комплексов

Педагогикалық ЖОО-ларда кадрларды даярлау сапасы, оның ішінде студенттердің IELTS-ты кемінде 6.5 балға тапсыруы бойынша талаптарды ескере отырып күшейту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республи- касының Үкіметіне ұсыныс-тар
2016 жылғы желтоқсан
БҒМ, ЖОО (келісім бойынша)
талап етілмейді
65.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар мектеп оқушыларын бұзылу түрлері бойынша, оның ішінде көзі көрмейтін балалар үшін рельефті-нүктелік қаріпті (Брайль қарпі) және көзі нашар көретін балалар үшін үлкейтілген қаріпті оқулықтар мен ОӘК әзірлеу, басып шығару және қамтамасыз ету
млн. тг.
оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді басып шығару

Создание Ассоциации вожатых и координаторов ЕДЮО "Жас ұлан", работа ЕДЮО "Жас-ұлан", подразделяющейся на два звена "Жас қыран" (7–9 лет, 2–4 классы) и "Жас ұлан" (9–16 лет, 5–9 классы), в том числе с привлечением волонтеров среди учащихся старших курсов и студентов
млн.
тг.
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
МИО
6,1
6,3
7,2
7,9
27,5
МБ
007
85.
Привлечение учащихся к социальным акциям милосердия, доброй воли, социального равенства, межконфессиональной и этнической толерантности и др., в том числе с использованием медиаресурсов
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
МИО
не требуется
86.
Формирование у школьников культуры питания, в том числе посредством пропаганды сбалансированного здорового питания
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
МИО
не требуется
87.
Формирование у школьников культуры здорового образа жизни через оздоровление, реабилитацию и организацию отдыха детей
млн.тг.
информация в МОН
декабрь 2016 года
РУОЦ "Балдау-рен" (по согласованию)

"Жас ұлан" ББЖҰ, "Жас қыран" (7 – 9 жас, 2 – 4 сыныптар) және "Жас ұлан" (9 – 16 жас, 5 –9 сыныптар) деген екі топқа бөлінетін балалар-жасөспірімдердің бірыңғай ұйымының жұмысын, оның ішінде студенттер мен жоғары сынып оқушыларының арасынан волонтерлерді тарта отырып, "Жас ұлан" ББЖҰ тәлімгерлері мен үйлестірушілер қауымдастығын құру
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖАО
6,1
6,3
7,2
7,9
27,5
ЖБ
007
85.
Оқушыларды әлеуметтік қайырымдылық, ізгі ниеттілік, әлеуметтік теңдік, конфессияаралық және этникалық толеранттылық және тағы басқа акцияларға, оның ішінде медиа ресурстарды қолдану арқылы тарту
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖАО
талап етілмейді
86.
Мектеп оқушыларының бойында тамақтану мәдениетін, оның ішінде теңгерімді құнарлы тамақтануды насихаттау арқылы қалыптастыру
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖАО
талап етілмейді
87.
Сауығу, оңалту және балалардың демалысын ұйымдастыру арқылы мектеп оқушыларының салауатты өмір салтын қалыптастыру
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 жылғы желтоқсан
"Балдәу-рен" РОСО (келісім бойынша)

102.
Организация школьных служб примерения в организациях образования, с участием НПО и волонтеров
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
МИО
не требуется
103.
Разработка стандартов по оказанию специальных социальных услуг детям, находящимся в трудной жизненной ситуации
проекты стандартов апробация проектов стандартов
декабрь 2018 года декабрь 2019 года
МОН,
НПО (по согласованию), МИО
не требуется
Цель: Социально-экономическая интеграция молодежи через создание условий для получения технического и профессионального образования
1.
Целевой индикатор 1.

102.
ҮЕҰ мен волонтерлердің қатысуымен білім беру ұйымдарында мектептегі татуластыру қызметін ұйымдастыру
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖАО
талап етілмейді
103.
Өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларға арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша стандарттарды әзірлеу
стандарт жобалары стандарт жобала-рын сынақтан өткізу
2018 жылғы желтоқсан 2019 жылғы желтоқсан
БҒМ, ҮЕҰ (келісім бойынша), ЖАО
талап етілмейді
Мақсат: Техникалық және кәсіптік білім алу үшін жағдайлар жасау арқылы жастарды әлеуметтік-экономикалық интеграциялау
1.
1-нысаналы индикатор.

028
112.
Внесение изменений и дополнений в Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническими профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение после внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании"
Приказ МОН
декабрь 2018 года
МОН
не требуется

028
112.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
БҒМ-нің бұйрығы
2018 жылғы желтоқсан
БҒМ
талап етілмейді

113.
Выработка предложений по арендному механизму предоставления жилья студентам, нуждающимся в общежитии (обучающихся на платной основе)
Предложения в Правительство Республики Казахстан
IV квартал 2016 года
МОН, МИО, МФ, МНЭ
не требуется
114.
Выработка предложений по внедрению проекта "Бесплатное профессионально-техническое образование для всех"
Предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
IІ квартал 2016 года
МОН, МИО, МФ, МНЭ
не требуется

113.
Жатақханаға мұқтаж студенттерге (ақылы негізде оқитындар) тұрғын үй берудің жалдау тетігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ЖАО, Қаржы-мині, ҰЭМ
талап етілмейді
114.
"Баршаға арналған тегін техникалық және кәсіптік білім" жобасын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2016 жылғы ІІ тоқсан
БҒМ, ЖАО, Қаржы-мині, ҰЭМ
талап етілмейді

115.
Обеспечение актуализации методики определения прогнозной потребности в кадрах в разрезе специальностей, отраслей, регионов и определения на ее основе потребности в кадрах на долгосрочную перспективу с учетом всех реализуемых и планируемых к реализации проектов и производств для формирования государственного образовательного заказа
приказ МЗСР
ІІІ квартал 2016 года
МЗСР, МИО, МИР, МСХ, МОН, МЭ, МО, МФ, МНЭ, МЮ
не требуется

115.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру үшін мамандықтар, салалар, өңірлер бөлінісінде кадрларға қажеттіліктерді және оның негізінде барлық іске асырылатын және іске асырылуға жоспарланатын жобалар мен өндірістерді ескере отырып ұзақ мерзімді перспективаға кадрларға болжамды қажеттіліктерді айқындау әдістемесін жаңартуды қамтамасыз ету
ДСӘДМ -нің бұйрығы
2016 жылғы ІІІ тоқсан
ДСӘДМ, ЖАО, ИДМ, АШМ, БҒМ, ЭМ, Қорғанысмині, Қаржы-мині, ҰЭМ, Әділетмині
талап етілмейді

190,8
369,7
804,2
МБ
024
120.
Выработка предложений по созданию центров по подготовке кадров совместно с ведущими зарубежными странами на базе действующих учебных заведений ТиПО
Предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
II квартал 2016 года
МОН, МНЭ, МИО, НАО "Холдинг "Кәсіпқор" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
121.
Принятие мер по закреплению за молодым преподавателем наставника из числа опытных преподавателей
информация в МОН
декабрь 2018 года
МИО
не требуется
122.
Развитие центров компетенций в регионах совместно с работодателями с учетом развития экономики
млн. тг.
информация в МОН
IIІ квартал 2018 года
МИО, МОАП, НАО "Холдинг "Кәсіп- қор" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), ЦМП (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств из МБ

190,8
369,7
804,2
ЖБ
024
120.
Жұмыс істеп тұрған ТжКБ оқу орындарының базасында жетекші шет елдермен бірлесе отырып кадрлар даярлайтын орталықтар құру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республи-касы Президен-тінің Әкімшілі-гіне ұсыныс-тар
2016 жылғы ІІ тоқсан
БҒМ, ҰЭМ, ЖАО, "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
121.
Тәжірибелі оқытушылар қатарынан жас оқытушыға тәлімгерді тағайындау жөнінде шаралар қабылдау
БҒМ-ге ақпарат
2018 жылғы желтоқсан
ЖАО
талап етілмейді
122.
Экономиканың дамуын ескере отырып, жұмыс берушілермен бірлесіп өңірлерде құзыреттілік орталықтарын дамыту
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2018 жылғы ІІІ тоқсан
ЖАО, ҚАӨМ, "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), ХБО (келісім бойынша)
ЖБ-да көзделген қаражат шегінде

123.
Реализация дорожной карты по профилизации учебных заведений ТиПО
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
МИО
не требуется
124.
Создание равных условий и безбарьерного доступа для студентов с особыми образовательными потребностями (пандусы, лифты, социальные объекты, рабочие места обучающихся, библиотеки, программы, педагогические кадры)
млн.тг.
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
МИО
2,1
12,1

123.
ТжКБ оқу орындарын бейіндеу бойынша жол картасын іске асыру
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖАО
талап етілмейді
124.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттер үшін тең жағдайлар мен кедергісіз қолжетімділік жасау (пандустар, лифтілер, әлеуметтік объектілер, білім алушылардың жұмыс орындары, кітапханалар, бағдарламалар, педагог кадрлар)
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖАО
2,1
12,1

13,2
14,7
42,1
МБ
024
125.
Повышение квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц государственных организаций ТиПО через НАО "Холдинг "Кәсіпқор", (ежегодно не менее 5200 чел.)
млн. тг.
проведение курсов повышения квалификации
IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН, НАО "Холдинг "Кәсіпқор" (по согласованию), МИО
235,5
471,6
213,5
220,5
1141,1
РБ
223
126.
Проработка вопроса по внедрению новой методики подушевого финансирования с расчетом стоимости 1-го обучающегося в пилотных регионах
Предложения в Правительство Республики Казахстан
IV квартал 2016 года
МОН МИО
не требуется
127.
Прохождение акредитации организациями ТиПО
млн.тг.
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
МИО, организаций ТиПО (по согласованию)
за счет средств организаций ТиПО
128.
Создание отраслевых центров подтверждения квалификации на базе отраслевых ассоциаций
информация в МОН
декабрь 2017 – 2019 годов
МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию), отраслевые ассоциации работодателей
в рамках проекта "Развитие трудовых навыков, соответствующих требованиям рынка труда" за счет ВБ
Задача 3. Обновление содержания ТиПО с учетом запросов индустриально-инновационного развития страны
1.
Показатель результата 1.
Доля специальностей ТиПО, обеспеченных образовательными программами, разработанными на основе утвержденных профессиональных стандартов
%
МОН, НАО "Холдинг "Кәсіпқор" (по согласованию), МТЗСН
-
20
56
2.
Показатель результата 2.
Доля обновленных типовых учебных планов и программ с учетом модульно-компетентностного похода
%
МОН, НАО "Холдинг "Кәсіпқор" (по согласованию)
-
-
88,7
100
3.
Показатель результата 3.
Доля колледжей, внедривших основные принципы дуального обучения
%
МИО, МОН, НПП "Атамекен" (по согласованию)
-
-
58
62
Мероприятия
129.
Разработка Национального классификатора Республики Казахстан "Классификатор занятий"
приказ МИР
III квартал 2017 года
МИР, МТСЗН, МСХ, МКС
в рамках проекта "Развитие трудовых навыков, соответствующих требованиям рынка труда" за счет ВБ
130.
Организация разработки профессиональных стандартов
приказ НПП "Атамекен"
IV квартал 2016 – 2019 годов
НПП "Атамекен" (по согласованию), отраслевые ассоциации работодателей (по согласованию), МТСЗН, МСХ, МКС, МИР, МЭ, МЗ, МОАП
в рамках проекта "Развитие трудовых навыков, соответствующих требованиям рынка труда" за счет ВБ
131.
Организация разработки образовательных программ по специальностям ТиПО на основе утвержденных профессиональных стандартов, в том числе по специальностям будущего с учетом необходимых цифровых навыков
проекты образовательных программ

13,2
14,7
42,1
ЖБ
024
125.
"Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ арқылы мемлекеттік ТжКБ ұйымдарының педагог қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғалардың біліктілігін арттыру (жыл сайын кемінде 5200 адам)
млн. тг.
біліктілік-ті арттыру курста-рын өткізу
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
БҒМ, "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ (келісім бойынша), ЖАО
235,5
471,6
213,5
220,5
1141,1
РБ
223
126.
Пилоттық өңірлерде 1 білім алушының құнын есептеу арқылы жан басына қаржыландырудың жаңа әдістемесін енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республи-касының Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ЖАО
талап етілмейді
127.
ТжКБ ұйымдарының аккредиттеуден өтуі
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖАО, ТжКБ ұйымдары (келісім бойынша)
ТжКБ ұйымдарының қаражаты есебінен
128.
Салалық қауымдастықтар базасында біліктілікті растайтын салалық орталықтар құру
БҒМ-ге ақпарат
2017 – 2019 жылдардың желтоқсаны
Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), жұмыс берушілердің салалық қауымдастықтары (келісім бойынша)
ДБ есебінен "Еңбек нарығы талаптарына сәйкес еңбек дағдыларын дамыту" жобасы шеңберінде
3-міндет. Елдің индустриялық-инновациялық даму сұраныстарын ескере отырып, ТжКБ мазмұнын жаңарту
1.
1-нәтиже көрсеткіші.
Бекітілген кәсіптік стандарттар негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларымен қамтамасыз етілген ТжКБ мамандықтарының үлесі
%
БҒМ, Еңбекмині, "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ (келісім бойынша)
-
20
56
2.
2-нәтиже көрсеткіші.
Модульдік-құзыреттілік тәсілді ескере отырып, жаңартылған үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының үлесі
%
БҒМ, "Кәсіпқор" холдингі" КеАҚ (келісім бойынша)
-
-
88,7
100
3.
3-нәтиже көрсеткіші.
Дуальді оқытудың негізгі қағидаттарын енгізген колледждердің үлесі
%
ЖАО, БҒМ, "Атаме-кен" ҰКП (келісім бойынша)
-
-
58
62
Іс-шаралар
129.
"Қызметтер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышын әзірлеу
ИДМ бұйрығы
2017 жылғы ІІІ тоқсан
ИДМ, ДСӘДМ, АШМ, МСМ
ДБ есебінен "Еңбек нарығы талаптарына сәйкес еңбек дағдыларын дамыту" жобасы шеңберінде
130.
Кәсіптік стандарттарды әзірлеуді ұйымдастыру
"Атаме-кен" ҰКП бұйрығы
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
"Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), жұмыс бе-рушілердің салалық қауымдас-тықтары (келісім бойынша), Еңбекмині, АШМ, МСМ, ИДМ, ЭМ, ДСМ, ҚАӨМ
ДБ есебінен "Еңбек нарығы талаптарына сәйкес еңбек дағдыларын дамыту" жобасы шеңберінде
131.
Бекітілген кәсіптік стандарттар негізінде, оның ішінде қажетті цифрлық дағдыларды ескере отырып, болашақтың мамандықтары бойынша ТжКБ мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастыру
білім беру бағдарла-маларының жобалары

157.
Разработка новых образовательных программ и привлечение для преподавания в базовых ВУЗах ГПИИР-2 опытных специалистов с производства
информация в МОН
II-IV кварталы 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
158.
Проведение социологических исследований в целях выявления удовлетворенности работодателей уровнем готовности выпускников к работе в рамках ГПИИР
аналитический отчет
декабрь 2017 года
МОН, ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
159.
Подготовка высококвалифицированных кадров в сфере кибербезопасности в рамках международной стипендии Президента "Болашак" (академическое обучение и стажировки)
отчетная информация ЦМП
декабрь 2018 – 2019 годов
МОН, МОАП, МФ, МНЭ
в пределах предусмотренных средств из РБ в рамках БП 204 (101)
160.
Разработка механизма внедрения новых критериев поступления на педагогические специальности
Предложения в Правительство Республики Казахстан
ІІ квартал 2016 года
МОН, МЗСР, МСХ, МКС
не требуется
161.
Принятие мер по организации в ВУЗах школ молодого преподавателя, проведению мастер-классов для молодых педагогов и вновь прибывших преподавателей
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
не требуется
162.
Принятие мер по организации программы международного обмена для преподавательского состава, в том числе по освоению передовых педагогических практик, изучению английского языка
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
не требуется
163.
Принятие мер по взаимодействию с местными предприятиями по вопросам выделения персональных грантов и стипендий, организации производственной практики студентов, трудоустройства выпускников, путем заключения меморандумов и договоров
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию), МИО
не требуется

157.
Жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеу және ИИДМБ-2 базалық ЖОО-ларында оқыту үшін өндірістен тәжірибелі мамандарды тарту
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың ІІ-ІV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
158.
Түлектердің ИИДМБ шеңберінде жұмыс істеу дайындығы деңгейіне жұмыс берушілердің қанағаттануын анықтау мақсатында әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізу
талдама-лық есеп
2017 жылғы желтоқсан
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
159.
Президенттің "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде киберқауіпсіздік саласындағы жоғары білікті кадрларды даярлау (академиялық оқу және тағылымдамалар)
ХБО-ның есептік ақпараты
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ, ҚАӨМ, Қаржы-мині,
ҰЭМ
РБ-да БП 204 (101) шеңберінде көзделген қаражат шегінде
160.
Педагогикалық мамандықтарға оқуға түсудің жаңа өлшемшарттарын енгізу тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2016 жылғы ІІ тоқсан
БҒМ, ДСӘДМ АШМ, МСМ
талап етілмейді
161.
ЖОО-ларда жас педагогтер мен жаңадан келген оқытушыларға арналған жас оқытушылар мектептерін, мастер-класстар өткізуді ұйымдастыру бойынша шаралар қабылдау
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
162.
Оқытушылар құрамы үшін, оның ішінде озық педагогикалық практиканы, ағылшын тілін үйрену бойынша халықаралық алмасу бағдарламасын ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдау,
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
163.
Дербес гранттар мен стипендияларды бөлу, студенттердің өндірістік практикасын ұйымдастыру, бітірушілерді жұмысқа орналастыру бойынша жергілікті кәсіпорындармен меморандумдар және шарттар жасасу арқылы өзара іс-қимыл жасау бойынша шаралар қабылдау
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша), ЖАО
талап етелмейді

164.
Проведение на системной основе профориентационных работ среди учащихся и их родителей
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию), МИО
не требуется
165. 1
Проработка вопроса по совершенствованию правил приема в ВУЗы с включением методологии SAT, ACT и другие, в том числе для иностранных граждан на платной основе
предложения рабочей группы
IV квартал 2017 года
МОН, МЗ, МСХ, МКС
не требуется

164.
Оқушылар мен олардың ата-анасы арасында бейіндік бағдарлау жұмыстарын жүйелі негізде жүргізу
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша), ЖАО
талап етілмейді
165.
SAT, ACT және т.б. әдіснамаларды енгізе отырып, ЖОО-ға қабылдау қағидаларын, оның ішінде ақылы негізде шетелдік азаматтар үшін қабылдау қағидаларын жетілдіру мәселесін пысықтау
жұмыс тобының ұсыныс-тары
2017 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ДСМ, АШМ, МСМ
талап етілмейді

166.
Совершенствование механизма приема в магистратуру и докторантуру (в том числе наличие стажа практической работы для докторантуры – не менее 1 года с предоставлением права выбора претендентом высшего учебного заведения)
предложения рабочей группы
II квартал 2018 года
МОН, МЗ, МТСЗН, МСХ, МКС
не требуется
167.
Ежегодное выделение грантов на языковую подготовку обучающихся
млн. тг.
приказ МОН
IIІ квартал 2016 – 2019 годов
МОН, ВУЗы (по согласованию)

166.
Магистратура мен докторантураға қабылдау тетігін жетілдіру (оның ішінде үміткерге жоғары оқу орнын таңдау құқығын бере отырып, докторантура үшін кемінде 1 жыл практикалық жұмыс өтілінің болуы)
жұмыс тобының ұсыныс-тары
2018 жылғы ІІ тоқсан
БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, АШМ, МСМ
талап етілмейді
167.
Білім алушылардың тілдік даярлығына жыл сайын грант бөлу
млн.
тг.
БҒМ бұйрығы
2016 – 2019 жылдардың ІІІ тоқсаны
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)

Внесение изменений и дополнений в ГОС образования соответствующих уровней образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 в части совершенствования требований к подготовке кадров в докторантуре, в том числе на платной основе и внедрение постдокторских программ, направленных на развитие научной карьеры ученых страны
постановление Правительства Республики Казахстан
IV квартал 2016 года
МОН, ВУЗы (по согласованию), НИИ (по согласованию), МЗСР, МСХ, МКС
не требуется

Докторантурада кадрлар даярлауға, оның ішінде ақылы негізде даярлауға қойылатын талаптарды жетілдіру және ел ғалымдарының ғылыми мансабын дамытуға бағытталған постдокторлық бағдарламаларды енгізу бөлігінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген білім берудің тиісті деңгейлерінің МЖС-на өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Респуб-ликасы Үкіметі-нің қаулысы
2016 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша), ҒЗИ (келісім бойынша), ДСМ, ДСӘДМ, АШМ, МСМ
талап етілмейді

172.
Реализация социального проекта "Мәңгілік Ел жастары – индустрияға" – "Серпін"
млн. тг.
информация в МОН
IIІ квартал 2016 года
МОН, ВУЗы (по согласованию)
1 040,3
1 040,3
РБ
204
100
173.
Продвижение казахстанских ВУЗов за рубежом, в том числе открытие офисов приема обучающихся
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
174.
Проработка вопроса по отработке выпускниками АОО "Назарбаев Университет" на территории Республики Казахстан
предложения рабочей группы
декабрь 2016 года
МОН, Назарбаев Университет (по согласованию)
не требуется

172.
"Мәңгілік Ел жастары – индустрияға" – "Серпін" әлеуметтік жобасын іске асыру
млн. тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 жылғы ІІІ тоқсан
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
1040,3
1040,3
РБ
204 100
173.
Шетелде қазақстан-дық ЖОО-ларды алға жылжыту, оның ішінде білім алушыларды қабылдау кеңселерін ашу
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
174.
"Назарбаев Университеті" ДБҰ түлектерінің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыспен өтеу мәселесін пысықтау
жұмыс тобының ұсыныстары
2016 жылғы желтоқсан
БҒМ, Назарбаев Университеті (келісім бойынша)
талап етілмейді

175.
Проработка вопроса по разработке модели конкурентоспособности национальных ВУЗов
предложения рабочей группы
декабрь 2016 года
МОН, МЗСР, МСХ, МКС
не требуется
176.
Проведение регулярных форумов высшего образования совместно с зарубежными странами и ВУЗами-партнерами (с французской, британской, испанской и другими сторонами)
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
ВУЗы
(по согласованию), МОН, Ассоциация ВУЗов Республики Казахстан (по согласованию)
за счет средств ВУЗов

175.
Ұлттық ЖОО-лардың бәсекеге қабілеттілік моделін әзірлеу мәселесін пысықтау
жұмыс тобының ұсыныс-тары
2016 жылғы желтоқсан
БҒМ, ДСӘДМ, АШМ, МСМ
талап етілмейді
176.
Шет елдермен және әріптес жоғары оқу орындарымен (Франция, Ұлыбритания, Испания және басқа тараптармен) бірлесіп, жоғары білім берудің тұрақты түрдегі форумдарын өткізу
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша), БҒМ, Қазақстан Республи-касы ЖОО-лар қауымдастығы (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен

177.
Развитие двудипломного образования в казахстанских ВУЗах
информация ЦБПАМ в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
ЦБПАМ (по согласованию), МОН, ВУЗы (по согласованию)
не требуется
178.
Создание и усовершенствование инфраструктуры ВУЗов для безбарьерного доступа к обучению и проживанию студентов с особыми образовательными потребностями (пандусы, лифты, социальные объекты, библиотеки)
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
Задача 2. Модернизация содержания высшего и послевузовского образования в контексте мировых тенденций
1.
Показатель результата 1.
Количество новых образовательных программ, разработанных в рамках ГПИИР совместно с зарубежными экспертами
ед.
МОН, МИР, ВУЗы (по согласованию)
24
48
72
72
2.
Показатель результата 2.
Доля казахстанских ВУЗов, прошедших международную аккредитацию в агентствах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования
%
МОН, ВУЗы (по согласованию)
-
-
92
93
Мероприятия
179.
Разработка образовательных программ высшего и послевузовского образования на основе профессиональных стандартов, с учетом формирования предпринимательских навыков и цифровых компетенций у студентов
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию), МОН
за счет средств ВУЗов
180.
Разработка профессионального стандарта в области образования
приказ НПП "Атамекен"
IV квартал 2016 года
НПП "Атамекен" (по согласованию), объединение работодателей (по согласованию)
в рамках займа ВБ "Развитие трудовых навыков, соответствующих требованиям рынка труда"
181.
Перевод учебников в рамках проекта "Новое гуманитарное знание. 100 новых учебников на казахском языке"
млн. тг.
учебники
декабрь 2018 – 2019 годов
МОН
2 377,3
1 981,1
4358,4
РБ
204
103
182.
Внедрение в образовательный процесс ВУЗов в качестве базовых (основных) учебников (из 100) по гуманитарным дисциплинам цикла ООД. Разработка дополнительных элективных дисциплин на основе 100 новых учебников.
Информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
Не требуется
183.
Принятие мер по восстановлению кафедр гуманитарного направления и повышению их статуса
Информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
184.
Повышение квалификации ППС для усиленной подготовки педагогических кадров, ППС ВУЗов с учетом опыта базовых ВУЗов ГПИИР и развития навыков предпринимательства, цифровых технологий, в том числе в онлайн режиме
млн. тг.
проведение курсов повышения квалификации, информация в МОН

177.
Қазақстандық жоғары оқу орындарында қос дипломды білім беруді дамыту
БПАҰО-ның БҒМ-ге ақпараты
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БПАҰО (келісім бойынша), БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
178.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің оқуға және тұруға кедергісіз қол жеткізуі үшін ЖОО инфрақұрылымын құру және жетілдіру (пандустар, лифтілер, әлеуметтік объектілер, кітапханалар)
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
2-міндет. Әлемдік үрдістер аясында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мазмұнын жаңғырту
1
1-нәтиже көрсеткіші.
Шетелдік сарапшылармен бірлесіп, ИИДМБ шеңберінде әзірленген жаңа білім беру бағдарламаларының саны
бірл.
БҒМ, ИДМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
24
48
72
72
2
2-нәтиже көрсеткіші.
Білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша халықаралық еуропалық желілердің толық мүшесі болып табылатын және білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген агенттіктерде халықаралық аккредиттеуден өткен қазақстандық ЖОО-лар үлесі
%
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
-
-
92
93
Іс-шаралар
179.
Студенттерде кәсіпкерлік дағдыларды және цифрлық құзыреттіліктерді қалыптастыруды ескере отырып, кәсіптік стандарттар негізінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын әзірлеу
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша), БҒМ
ЖОО-лар қаражаты есебінен
180.
Білім беру саласындағы кәсіптік стандарттарды әзірлеу
"Атамекен" ҰКП бұйрығы
2016 жылғы IV тоқсан
"Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), жұмыс берушілер бірлестіктері (келісім бойынша)
"Еңбек нарығы талаптарына сәйкес еңбек дағдыларын дамыту"
ДБ қарызы шеңберінде
181.
"Жаңа гуманитарлық білім. 100 жаңа оқулықты қазақ тіліне аудару" жобасы шеңберінде оқулықтарды аудару
млн.
тг.
оқулық
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ
2377,3
1981,1
4358,4
РБ
204
103
182.
ЖОО-лардың білім беру процестеріне ЖМП циклінің гуманитарлық пәндері бойынша базалық (негізгі) оқулықтар (100 ішінен) ретінде енгізу. 100 жаңа оқулық негізінде қосымша элективті пәндерді әзірлеу
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
183
Гуманитарлық бағыттағы кафедраларды қалпына келтіру және олардың мәртебесін арттыру жөнінде шаралар қабылдау
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лардың қаражаты есебінен
184.
ИИДМБ-ның базалық ЖОО-ларының тәжірибесін және кәсіпкерлік дағдыларды дамытуды, цифрлық технологияларды ескере отырып, педагогикалық кадрлар, ЖОО ОПҚ-сын даярлауды күшейту үшін ОПҚ-ның біліктілігін, оның ішінде онлайн режимде арттыру
млн. тг.
білікті-лікті арттыру курстарын өткізу, БҒМ-ге ақпарат

ІV квартал 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
в рамках займа ВБ "Модернизация среднего образования",
за счет средств ВУЗов
187.
Повышение квалификации ППС на языковых курсах, в том числе на основе междунардных образовательных курсов
информация ВУЗов в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН, ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
188.
Повышение квалификации филологов в целях перехода на латиницу в рамках проекта модернизации общественного сознания
млн. тг.
проведение курсов повышения квалификации, информация в МОН

2018 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
"Орта білім беруді жаңғырту" ДБ қарызы шеңберінде,
ЖОО-лар қаражаты есебінен
187.
Тілдік курстарда ОПҚ-ның біліктілігін арттыру, оның ішінде халықаралық білім беру курстары негізінде
ЖОО-лардың БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
188.
Қоғамдық сананы жаңғырту жобасы шеңберінде латын қарпіне ауысу мақсатында филологтардың біліктілігін арттыру
млн. тг
білікті-лікті арттыру курстарын өткізу, БҒМ-ге ақпарат

196.
Укрепление материально-технической базы ВУЗов, осуществляющих подготовку педагогических кадров
млн. тг.
информация в МОН
IV квартал 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию), МОН
в рамках займа ВБ "Модернизация среднего образования"
197.
Реализация принципов Болонского процесса, приоритетных направлений развития высшего образования
млн.тг.
информация ЦБПАМ в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
МОН, ЦБПАМ (по согласованию), ВУЗы (по согласованию)

196.
Педагогикалық кадрларды даярлауды жүзеге асыратын ЖОО-лардың материалдық-техникалық базасын нығайту
млн.
тг.
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
"Орта білімді жаңғырту" ДБ қарызы шеңберінде
197.
Болон процесінің қағидаттарын, жоғары білім беруді дамытудың басым бағыттарын іске асыру
млн. тг.
БПАҰО-ның БҒМ-ге ақпараты
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ, БПАҰО (келісім бойынша), ЖОО-лар (келісім бойынша)

199.
Реализация комплексных планов по воспитательной работе. Проведение среди студентов ВУЗов республиканских проектов и мероприятий Подпрограммы "Тәрбие және білім" спецпроекта "Туған жер" Программы модернизации общественного сознания "Рухани жаңғыру"
Информация в МОН
декабрь 2017 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
200.
Организация мероприятий, направленных на воспитание среди студентов толерантности и вовлечение их в общественную жизнь
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
не требуется
201.
Внедрение студенческого самоуправления, вовлечение студентов в академическую, исследовательскую деятельность и органы коллегиального управления ВУЗом
информация ВУЗов в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
МОН, ВУЗы (по согласованию)
не требуется

199.
Тәрбие жұмысы бойынша кешенді жоспарларды іске асыру. "Рухани жаңғыру" қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасының "Туған жер" арнайы жобасының "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасы шеңберінде ЖОО студенттері арасында республикалық жобалар мен іс-шараларды өткізу
БҒМ-ге ақпарат
2017 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
200
Студенттерді толеранттылыққа тәрбиелеуге және қоғамдық өмірге тартуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
201.
Студенттік өзін-өзі басқаруды енгізу, студенттерді академиялық, зерттеу қызметіне және ЖОО-ны алқалық басқару органдарына тарту
ЖОО-лардың БҒМ-ге ақпараты
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді

209.
Повышение квалификации руководящего состава ВУЗов по менеджменту в высшем образовании
млн. тг.
проведение курсов повышения квалификации, информация в МОН
IV квартал 2016 года
Назарбаев Университет (по согласованию), МОН, ВУЗы (по согласованию)
335,4
335,4
РБ, внебюджетные средства ВУЗов
224
210.
Внедрение практики ежегодной отчетности ректоров национальных ВУЗов перед общественностью
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
не требуется
211. 1
Поэтапное расширение академической, управленческой и финансовой самостоятельности ВУЗов
информация в МОН

209.
Жоғары білім берудегі менеджмент бойынша ЖОО-лардың басқарушы құрамының біліктілігін арттыру
млн. тг.
біліктілікті арттыру курстарын өткізу, БҒМ-ге ақпарат
2016 жылғы IV тоқсан
Назарбаев университеті (келісім бойынша), БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
335,4
335,4
РБ, ЖОО-лар-дың бюд-жет-тен тыс қара-жаты
224
210.
Ұлттық ЖОО ректорларының жұртшылық алдында жыл сайын есеп беру практикасын енгізу
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
211.
ЖОО-лардың академиялық, басқарушылық және қаржылық дербестігін кезең-кезеңімен кеңейту
БҒМ-ге ақпарат

IV квартал 2017 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
не требуется
212. 1
Проработка вопроса по разработке механизма формирования эндаумент-фонда ВУЗов
предложения рабочей группы
IV квартал 2017 года
МОН, ВУЗы (по согласованию)
не требуется
213. 1
Осуществление трансформации ВУЗов в некоммерческие организации, предусматривающие создание корпоративных органов управления
информация в МОН
III квартал 2016 – 2019 годов
ВУЗы
(по согласованию), МОН
не требуется
214. 1
Проведение информационных кампаний по вопросам перехода к новой организационно-правовой форме ВУЗов
информация в МОН
декабрь 2016 – 2019 годов
ВУЗы
(по согласованию)
за счет средств ВУЗов
215. 1
Разработка системы эффективности инновационного потенциала высшего образования
млн. тг.
аналитический отчет
IV квартал 2016 года
АО "ИАЦ" (по согласованию), МОН
84,5
84,5
РБ
204
103

2017 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
212.
ЖОО-лардың эндаумент-қорын қалыптастыру тетігін әзірлеу мәселесін пысықтау
жұмыс тобының ұсыныс-тары
2017 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
213.
ЖОО-ларды корпоративтік басқару органдарын құруды көздейтін коммерциялық емес ұйымдарға трансформациялауды жүзеге асыру
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың ІІІ тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша), БҒМ
талап етілмейді
214.
ЖОО-ларды жаңа ұйымдық-құқықтық нысанға көшіру мәселесі бойынша ақпараттық науқандар өткізу
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
215.
Жоғары білімнің инновациялық әлеуеті тиімділігінің жүйесін әзірлеу
млн. тг.
талдама-лық есеп
2016 жылғы IV тоқсан
"АТО" АҚ (келісім бойынша), БҒМ
84,5
84,5
РБ
204 103

216.
Проведение информационно-имиджевой работы, направленной на формирование позитивного общественного мнения о нововведениях в сфере высшего и послевузовского образования (видеоролики, видеолекции, комментарии, круглые столы, встречи с общественностью и др.)
информация в МОН
IV квартал 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
217.
Повышение квалификации руководящего состава и ППС ВУЗов для работы в условиях академической и управленческой самостоятельности
информация в МОН
IV квартал 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию)
за счет средств ВУЗов
218. 2
Создание системы управления образованием
млн. тг.
информация в МИК
декабрь 2018 – 2019 годов
МОН
В пределах предусмотренных средств в рамках реализации государственной программы "Цифровой Казахстан"
Цель: Обеспечение реального вклада науки для ускоренной диверсификации и устойчивого развития экономики страны
1.
Целевой индикатор 1.
Доля затрат на опытно-конструкторские разработки в общем объеме финансирования НИОКР
%
МОН

216.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы жаңашылдықтар туралы қоғамдық оң пікірді қалыптастыруға бағытталған ақпараттық-имидждік жұмыстар жүргізу (бейнероликтер, бейнедәрістер, пікірлер, дөңгелек үстелдер, жұртшы-лықпен кездесулер және т.б.)
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
217.
ЖОО-лардың оқытушылары академиялық және басқарушылық тәуелсіздік жағдайында жұмыс істеу үшін біліктілігін арттыру
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың IV тоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша)
ЖОО-лар қаражаты есебінен
218.
Білім беруді басқару жүйесін құру
млн. тг.
АКМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ
"Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде көзделген қаражат шегінде
Мақсат: Ел экономикасының қарқынды әртараптануы және тұрақты дамуы үшін ғылымның нақты үлесін қамтамасыз ету
1.
1-нысаналы индикатор
ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың жалпы көлеміндегі тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге жұмсалатын шығындардың үлесі
%
БҒМ

16 800,0
РБ
217 106
223.
Принятие мер по поэтапному переходу прикладных научных исследований на английский язык
Дорожная карта
декабрь 2018 года
МОН, МИР, МКС, МФ, МЗ, МСХ, МО, МОАП, МЭ, МВД, НИИ (по согласованию), ВУЗы (по согласованию)
не требуется
224.
Введение обязательного требования при выделении бюджетных средств для проведения прикладных научно-исследовательских работ по наличию софинансирования со стороны частного сектора
Постановление Правительства Республики Казахстан
ноябрь 2018 года
МОН, МИР, МФ, МНЭ, МЮ, МКС, МЗ, МСХ, МО, МОАП, МЭ, МВД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
225.
Проработка вопроса по установлению требования по обязательному получению патентов в ходе реализации научно-исследовательских работ
информация в МНЭ
декабрь 2016 года
МОН, МЮ
не требуется

16 800,0
РБ
217
106
223.
Қолданбалы ғылыми зерттеулерді кезең-кезеңімен ағылшын тіліне көшіру жөнінде шаралар қабылдау
жол картасы
2018 жылғы желтоқсан
БҒМ, ИДМ, МСМ, Қаржымині, ДСМ, АШМ, Қорғанысмині, ҚАӨМ, ЭМ, ІІМ, ҒЗИ (келісім бойынша), ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
224.
Қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін бюджеттік қаражатты бөлу кезінде жеке меншік сектордың тарапынан қаржыландырудың болуы жөнінде міндетті талаптарды енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметі-нің қаулысы
2018 жылғы қараша
БҒМ, ИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, МСМ, ДСМ, АШМ, Қорғаныс-мині, ҚАӨМ, ЭМ, ІІМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
225.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын іске асыру барысында патенттерді міндетті түрде алу бойынша талаптарды бекіту бойынша мәселелерді пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2016 жылғы желтоқсан
БҒМ, Әділет-мині
талап етілмейді

226.
Развитие вузовской науки с приоритетом на исследования в металлургии, нефтегазохимии, АПК, био- и IT-технологиях
информация в МОН
декабрь 2018 – 2019 годов
ВУЗы (по согласованию), НИИ (по согласованию)
В пределах предусмотренных средств из РБ на программно-целевое финансирование и за счет средств ВУЗов
227.
Внедрение систе управления рисками научно-исследовательских проектов и программ
информация в МОН

226.
Металлургия, мұнай-газ химиясы, АӨК, био - және IT-технологиялардағы зерттеулерге басымдық бере отырып ЖОО ғылымын дамыту
БҒМ-ге ақпарат
2018 – 2019 жылдардың желтоқсаны
ЖОО-лар (келісім бойынша) ҒЗИ (келісім бойынша)
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға РБ-дан көзделген қаражаттар шегінде және ЖОО-лардың қажаттары есебінен
227.
Ғылыми-зерттеу жобалары мен бағдарламалардың тәуекелдерін басқару жүйесін енгізу
БҒМ-ге ақпарат

декабрь 2017 – 2019 годов
МОН, ВУЗы (по согласованию), НИИ (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств по БП 217-000
228.
Внесение изменений в НПА по автоматизации подачи заявок на грантовое и программно-целевое финансирование научных проектов и программ, а также по автоматизации приема промежуточных и итоговых отчетов по НИР
Постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь 2019 года
МОН, МИР, МЗ, МОАП, МО, МВД, МСХ, МЭ, МИК, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
не требуется

2017 – 2019 жылдардың желтоқсаны
БҒМ, ЖОО-лар (келісім бойынша), ҒЗИ (келісім бойынша)
217 000 ББ бойынша көзделген қаражат шегінде
228.
Ғылыми жобалар мен бағдарламаларды гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға өтінім беруді автоматтандыру, сондай-ақ ҒЗЖ бойынша аралық және қорытынды есептерді қабылдауды автоматтандыру бойынша НҚА-ға өзгерістер енгізу
Қазақстан Республи-касы Үкіметі-нің қаулысы
2019 жылғы желтоқсан
БҒМ , ИДМ, ДСМ, ҚАӨМ, Қорғанысмині, ІІМ, АШМ, ЭМ, АКМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісім бойынша)
Талап етілмейді

234.
Проработка вопросов по совершенствованию нормативных правовых актов в области образования и науки в части внедрения нормативных правовых основ деятельности исследовательских университетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке" и целевой подготовки докторов PhD для отраслевых научных организаций
предложения в МОН
декабрь 2016 года
МОН, МСХ, МКС, МИР, МЗСР
не требуется
235.
Внедрение механизмов по использованию научного потенциала и материально-технической базы НИИ для подготовки докторантов и магистрантов
информация в МОН

234.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес зерттеу университеттері қызметінің нормативтік құқықтық негіздерін енгізу және салалық ғылыми ұйымдар үшін PhD докторларын мақсатты даярлау бөлігінде білім және ғылым саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мәселелерін пысықтау
БҒМ-ге ұсыныс-тар
2016 жылғы желтоқсан
БҒМ, АШМ, МСМ, ИДМ, ДСӘДМ
талап етілмейді
235.
Докторанттар мен магистранттарды даярлау үшін ҒЗИ ғылыми әлеуетін және материалдық-техникалық базасын пайдалану жөніндегі тетіктерді енгізу
БҒМ-ге ақпарат

IV квартал 2016 – 2019 годов
НИИ (по согласованию), ВУЗы (по согласованию)
не требуется
236.
Принятие мер по поддержке отечественных молодых ученых с выделением им квот в рамках научных грантов
количество выделенных квот в рамках научных грантов
IV квартал 2019 года
МОН, МИР, МЗ, МЭ, МТСЗН, МО, МОАП, МСХ, МИК
в пределах предусмотренных средств из РБ
237.
Реализация научных проектов и программ с привлечением магистрантов и докторантов
информация в МОН

2016 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
ҒЗИ (келісім бойынша), ЖОО-лар (келісім бойынша)
талап етілмейді
236.
Отандық жас ғалымдарға ғылыми гранттар шеңберінде квоталар бөле отырып қолдау көрсету жөнінде шаралар қабылдау
ғылыми гранттар-дың шеңберін-де бөлінген квоталар-дың саны
2019 жылғы IV тоқсан
БҒМ, ИДМ, ДСМ, ЭМ, Еңбекмині, Қорғаныс-мині, ҚАӨМ, АШМ, АКМ
РБ көзделген қаражат шегінде
237.
Ғылыми жобалар мен бағдарламаларды магистранттар мен докторанттарды тарта отырып іске асыру
БҒМ-ге ақпарат

IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН, МСХ, ВУЗы (по согласованию), акционерные общества (по согласованию)
за счет средств ВУЗов и НИИ
238.
Обеспечение доступности научной, научно-технической и научно-педагогической информации, в том числе обеспечение доступа к международным базам научно-технической информации
млн. тг.
информация в МОН
IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН, НЦНТИ (по согласованию), научные организации (по согласованию)

2016 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ, АШМ, ЖОО-лар (келісім бойынша), акционерлік қоғамдар (келісім бойынша)
ЖОО және ҒЗИ қаражаттары есебінде
238.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және ғылыми-педагогикалық ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету, оның ішінде ғылыми-техникалық ақпараттың халықаралық базаларына қолжетімділікті қамтамасыз ету
млн.
тг.
БҒМ-ге ақпарат
2016 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ, ҰҒТАО (келісім бойынша), ғылыми ұйымдар (келісім бойынша)

IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН
не требуется
247.
Усовершенствование системы мониторинга хода реализации и оценки результативности научных проектов и программ
приказ МОН
IV квартал 2016 – 2017 годов
МОН
не требуется
248.
Проведение рейтинговой оценки научно-исследовательской деятельности научных организаций, ученых
приказ МОН
IV квартал 2017 – 2019 годов
МОН, НЦНТИ (по согласованию)
не требуется
249.
Популяризация новых подходов финансирования научной и научно-технической деятельности
информация в МОН

2016 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ
талап етілмейді
247.
Ғылыми жобалар мен бағдарламалардың нәтижелілігін іске асыру және бағалау барысына мониторинг жүргізу жүйесін жетілдіру
БҒМ
бұйрығы
2016 – 2017 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ
талап етілмейді
248.
Ғылыми ұйымдардың, ғалымдардың ғылыми-зерттеу қызметіне рейтингтік бағалау жүргізу
БҒМ бұйрығы
2017 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ, ҰҒТАО (келісім бойынша)
талап етілмейді
249.
Ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті қаржыландырудың жаңа тәсілдерін дәріптеу
БҒМ-ге ақпарат

IV квартал 2016 – 2019 годов
МОН, НИИ (по согласованию)
за счет средств НИИ
Итого затрат:
327,8
246,6
300,4
398,4
1 273,3
РБ
56,4
172,3
184,4
182,0
595,1
МБ
Другие источники
Всего:
384,2
418,9
484,8
580,4
1 868,4
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
АДГСПК – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МОАП – Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
СМИ – средства массовой информации
РУОЦ "Балдаурен" – республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен"
ЦБПАМ – Центр Болонского процесса и академической мобильности
НИИ – научно-исследовательский институт
ВУЗ – высшее учебное заведение
МБ – местный бюджет
МИО – местные исполнительные органы
АО – акционерное общество
АО "ИАЦ" – акционерное общество "Информационно-аналитический центр"
ИКТ – информационно-коммуникационные технологии
ГПИИР – Государственная программа по индустриально-инновационному развитию
МТБ – материально-техническая база
ГОС – государственный общеобязательный стандарт
ГЧП – государственно-частное партнерство
Назарбаев Университет – Автономная организация образования "Назарбаев Университет"
НИШ – Автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
НАО "Холдинг "Кәсіпқор" – некоммерческое акционерное общество "Холдинг "Кәсіпқор"
РГКП "РНПЦ "Учебник" – республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский научно-практический центр "Учебник"
НАО имени Ы. Алтынсарина – Национальная академия образования имени Ы. Алтынсарина
ЦМП – Акционерное общество "Центр международных программ"
НЦГНТЭ - Акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы"
НЦНТИ – Акционерное общество "Национальный центр научно-технической информации"
МНТЦ – Международный научно-технический центр
НИОКР – научно-исследовательские опытно-конструкторские работы
ППС – профессорско-преподавательский состав
АО "НЦПК "Өрлеу" – акционерное общество "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу"
РГКП "НЦТ" – республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр тестирования"
ЕНТ – единое национальное тестирование
РБ – республиканский бюджет
ТиПО – техническое и профессиональное образование
МКШ – малокомплектные школы
ВБ – Всемирный Банк
ЕДЮО – единая детско-юношеская организация
РГКП – республиканское государственное казенное предприятие
QS-WUR - Quacquarelli Symonds  World University Rankings
SAT – Scholastic Aptitude Test (Академический оценочный тест)
ACT – American College Testing (Американское тестирование)
БП – Бюджетная программа

2016 – 2019 жылдардың ІV тоқсаны
БҒМ, ҒЗИ (келісім бойынша)
ҒЗИ қаражаты есебінен
Шығындардың жиыны:
327,8
246,6
300,4
398,4
1 273,3
РБ
56,4
172,3
184,4
182,0
595,1
ЖБ
Басқа көздер
Барлығы
384,2
418,9
484,8
580,4
1 868,4
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСӘДМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МҚІСҚА – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҚАӨМ – Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Атамекен" ҰКП – Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
"Балдәурен" РОСО – "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығы
БПАҰО – Болон процесінің және академиялық ұтқырлық орталығы
ҒЗИ – ғылыми-зерттеу институты
ЖОО – жоғары оқу орны
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
АҚ – акционерлік қоғам
"АТО" АҚ – "Ақпараттық-талдау орталығы" акционерлік қоғамы
АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ИИДМБ – Индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
МТБ – материалдық-техникалық база
МЖС – мемлекеттік жалпыға міндетті стандарт
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік
Назарбаев Университеті – "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
НЗМ – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы
"Кәсіпқор" холдингі" КЕАҚ – "Кәсіпқор" холдингі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Оқулық" РҒПО" РМҚК – "Оқулық" республикалық ғылыми-практикалық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА – Ы. Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясы
ХБО – "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы
ҰҒТАО – "Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы" акционерлік қоғамы
ҰМҒТСО – "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы
ХҒТО – Халықаралық ғылыми-техникалық орталығы
ҒЗТКЖ – ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
ОПҚ – профессорлар-оқытушылар құрамы
"Өрлеу" БАҰО АҚ – "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы
"ҰТО" – "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
ҰБТ – ұлттық бірыңғай тестілеу
РБ – республикалық бюджет
ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
ШЖМ – шағын жинақталған мектептер
ДБ – Дүниежүзілік Банк
ББЖҰ – бірыңғай балалар мен жасөспірімдер ұйымдары
РМҚК – республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
QS-WUR – Quacquarelli Symonds World University Rankings
SAT – Scholastic Aptitude Test (Академиялық бағалау тесті)
ACT – American College Testing (Американдық Тестілеу)
ББ – бюджеттік бағдарлама