О подписании Соглашения о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств-участников Содружества Независимых Государств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 712
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств-участников Содружества Независимых Государств.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 712
проект
СОГЛАШЕНИЕ
о взаимодействии по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств – участников СНГ
Правительства государств - участников настоящего Соглашения, далее именуемые Сторонами,
основываясь на Соглашении о сотрудничестве в области лесопромышленного комплекса и лесного хозяйства от 11 сентября 1998 года, Конвенции о приграничном сотрудничестве государств - участников Содружества Независимых Государств от 10 октября 2008 года,
развивая положения Соглашения по профилактике и тушению природных пожаров на приграничных территориях государств - участников Содружества Независимых Государств от 31 мая 2013 года,
признавая важность сотрудничества в целях предотвращения болезней и распространения вредителей леса на сопредельные территории государств - участников СНГ,
согласились о нижеследующим:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются основные термины, имеющие следующие значения:
лесные виды вредных организмов - живые виды организмов (вредители и возбудители инфекционных болезней растений), способные при определенном повышении численности или уровне развития и распространения наносить экологический и экономический ущерб лесу и лесной продукции;
лесопатологический мониторинг - подсистема экологического мониторинга, система сбора, анализа и использования информации о лесопатологическом и санитарном состоянии лесов, развитии и
распространении очагов вредителей и болезней леса, и повреждении (поражении) лесов другими неблагоприятными природными и антропогенными факторами. Проводится в целях прогноза лесопатологической ситуации и принятия решений по планированию и осуществлению мероприятий по защите лесов;
уполномоченные органы - государственные органы и/или организации государств участников настоящего Соглашения, наделенные Сторонами полномочиями по принятию решений и осуществлению мероприятий для реализации настоящего Соглашения.

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 712 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша өзара іс-қимыл туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№712 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында аурулар ошақтары мен орман зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою бойынша іс-қимыл туралы КЕЛІСІМІ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
1998 жылғы 11 қыркүйектегі Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге, 2008 жылғы 10 қазандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңы ынтымақтастығы туралы конвенцияға негізделе отырып,
2013 жылғы 31 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекара маңындағы аумақтарында табиғи өрттердің профилактикасы және оларды сөндіру жөніндегі келісімнің ережелерін дамыта отырып,
орман аурулары мен зиянкестерінің ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің шекаралас аумақтарына таралуын болдырмау жөніндегі ынтымақтастықтың маңыздылығын мойындай отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай мағыналар бар негізгі терминдер пайдаланылады:
зиян организмдердің ормандағы түрлері - саны артқан немесе белгілі бір деңгейде дамуы мен таралуы кезінде орманға және орман өнімдеріне экологиялық және экономикалық залал келтіре алатын тірі организмдер түрлері (өсімдіктердің инфекциялық ауруларын қоздырғыштар мен зиянкестер);
орман патологиясының мониторингі - экологиялық мониторингтің кіші жүйесі, орман патологиясының және ормандардың санитариялық жай-күйі туралы ақпаратты жинау, талдау және пайдалану, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының дамуы және таралуы, орманның басқа да қолайсыз табиғи және антропогендік факторлардан бүлінуі (зақымдануы). Орман патологиясы жағдайын болжау және орманды қорғау бойынша іс-шараларды жоспарлау және жүзеге асыру жөніндегі шешімдерді қабылдау мақсатында жүргізіледі;
уәкілетті органдар — Тараптар осы Келісімді іске асыру үшін шешімдер қабылдау және қажетті іс-шараларды іске асыру бойынша өкілеттіліктер берген осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік органдары және/немесе ұйымдары.

Статья 2
Целью настоящего Соглашения является сотрудничество государств - участников настоящего Соглашения по профилактике и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств - участников СНГ, разработке совместных мер по развитию лесопатологического мониторинга и уровня защищенности приграничных территорий государств - участников настоящего Соглашения от воздействия болезней и вредителей леса, для минимизации причиняемых ими потерь лесов и экономического ущерба.
Статья 3
Стороны определяют перечень своих уполномоченных органов, который передается депозитарию при сдаче уведомления о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения. Об изменении перечня уполномоченных органов каждая из Сторон в течение 30 дней с даты принятия такого решения информирует депозитарий, который уведомляет об этом остальные Стороны.
Статья 4
Стороны осуществляют сотрудничество через свои уполномоченные органы в соответствии с настоящим Соглашением при соблюдении международных договоров и законодательства государств - участников настоящего Соглашения путем проведения консультаций, обмена информацией, мнениями по вопросам профилактики и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств - участников настоящего Соглашения для выработки взаимосогласованных решений и мероприятий.
Статья 5
Уполномоченные органы Сторон осуществляют сотрудничество путем: обмена информацией и проведения консультаций о результатах лесопатологического мониторинга лесов приграничных территорий государств
- участников настоящего Соглашения;
обмена информацией о принимаемых мерах борьбы с вредными организациями;
выполнения совместных научно-исследовательских работ в области лесопатологического мониторинга лесов приграничных территорий государств
- участников настоящего Соглашения;
оказания взаимной научной и технической помощи в области проведения мероприятий по защите лесов;
организации учебных курсов и семинаров по борьбе с болезнями и вредителями леса.
Статья 6
Координатором взаимодействия по вопросам сотрудничества государств
- участников настоящего Соглашения в области профилактики и ликвидации очагов болезней и вредителей леса на приграничных территориях государств - участников настоящего Соглашения является Межправительственный совет по лесопромышленному комплексу и лесному хозяйству.
Статья 7
Для целей настоящего Соглашения Стороны формируют общий перечень (перечни) лесных видов вредных организмов (инвазивных и карантинных), распространенных на приграничных территориях государств -участников настоящего Соглашения, утверждаемый Межправительственным советом по лесопромышленному комплексу и лесному хозяйству.

2-бап
Осы Келісімнің мақсаты осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы орман аурулары ошақтары мен зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою, орман патологиясы мониторингін және осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы қорғаныш деңгейін дамыту бойынша, олардың орманның жойылуына әсерін және экономикалық залалды барынша азайту үшін өзара бірлескен шаралар әзірлеу бойынша ынтымақтастық болып табылады.
3-бап
Тараптар өздерінің уәкілетті органдарының тізбесін айқындайды, ал осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы хабарлама тапсыру кезінде депозитарийге беріледі. Уәкілетті органдар тізбесінің өзгергені туралы Тараптардың әрқайсысы осындай шешім қабылданған күннен бастап 30 күн ішінде депозитарийге хабарлайды, ол осы туралы басқа Тараптарды хабардар етеді.
4-бап
Тараптар осы Келісімге сәйкес өздерінің уәкілетті органдары арқылы осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасы мен халықаралық шарттарын сақтаған кезде, өзара келісілген шешімдер мен іс-шараларды әзірлеу үшін осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарындағы орман аурулары ошақтары мен зиянкестері профилактикасы және оларды жою мәселелері бойынша пікірлер мен ақпарат алмасу, консультациялар өткізу жолымен іске асырады
5-бап
Тараптардың уәкілетті органдары ынтымақтастықты:
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аудандарында орман патологиясы мониторингінің нәтижелері туралы ақпарат алмасу және консультациялар жүргізу;
зиянды организмдермен күрес бойынша қабылданатын шаралар туралы ақпарат алмасу;
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аудандарында орман патологиясы мониторингі саласында бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру;
ормандарды қорғау бойынша іс-шаралар жүргізу саласында өзара ғылыми және техникалық көмек көрсету;
орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі оқу курстары мен семинарларды ұйымдастыру арқылы жүзеге асырады.
6-бап
Осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аумақтарында орман аурулары ошақтары мен зиянкестерінің профилактикасы және оларды жою саласында осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің ынтымақтастығы мәселелері бойынша өзара іс-қимылды үйлестіруші Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы жөніндегі үкіметаралық кеңес болып табылады.
7-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін Тараптар Орман өнеркәсібі кешені мен орман шаруашылығы үкіметаралық кеңесі бекітетін осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің шекара маңы аудандарында таралған зиянды организмдердің (инвазивтік және карантиндік) орман түрлерінің жалпы тізбесін (тізбелерін) қалыптастырады.

Статья 8
Финансовое обеспечение сотрудничества по реализации настоящего Соглашения осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджетах государств - участников СНГ заинтересованным министерствам и ведомствам на обеспечение их функций.
Статья 9
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих для нее из других международных договоров, участником которых является ее государство.
Статья 10
В настоящее Соглашение по согласию Сторон могут быть внесены изменения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом.
Статья 11
Спорные вопросы между Сторонами, возникшие при применении и толковании настоящего Соглашения, решаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон или посредством другой согласованной Сторонами процедуры.
Статья 12
Настоящее соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Статья 13
Настоящее Соглашение после его вступления в силу открыто для присоединения любого государства - участника СНГ путем передачи депозитарию документа о присоединении.
Для присоединяющегося государства Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.
Статья 14
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о таком своем намерении не позднее чем за 6 месяцев до выхода и урегулировав обязательства, возникшие за время действия настоящего Соглашения.
Статья 15
Совершено в городе _________________________________ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республика Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова

8-бап
Осы Келісімді іске асыру бойынша ынтымақтастықты қаржылай қамтамасыз ету ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің бюджетінде мүдделі министрліктерге және ведомстволарға олардың функцияларын қамтамасыз етуге көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
9-бап
Осы Келісім Тараптардың әрқайсысының өз мемлекеті қатысушысы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан өзі үшін туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
10-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша оның ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар тиісті хаттамамен ресімделеді
11-бап
Осы Келісімді қолдану және түсіндіру кезінде туындайтын Тараптар арасындағы даулы мәселелер мүдделі Тараптардың консультациялары мен келіссөздері жолымен немесе Тараптар келіскен басқа да рәсім арқылы шешіледі.
12-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы үшінші хабарламаны депозитарий алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Келісім депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
13-бап
Осы Келісім күшіне енгеннен кейін қосылу туралы құжатты депозитарийге беру жолымен ТМД-ға қатысушы кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық.
Қосылатын мемлекет үшін Келісім депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
14-бап
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады. Тараптардың әрқайсысы Келісімнің қолданылуы кезінде туындаған міндеттемелерді реттей отырып, одан шыққанға дейін 6 айдан кешіктірмей өзінің осындай ниеті туралы депозитарийге жазбаша хабарламаны жібере отырып, осы Келісімнен шығуға құқылы.
15-бап
___________ жылғы _____________________________ қаласында бір төлнұсқа данада орыс тілінде жасалды. Төлнұсқа дана Тәуелсіз Мемлекеттер Достығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Келісімге қол қойған әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Армения Республикасының Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін
Түрікменстан Үкіметі үшін
Өзбекстан Республикасының Үкіметі үшін
Украина Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының Үкіметі Үшін
Молдава Республикасының Үкіметі Үшін