Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 66 Конституции Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию) принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, организациям (по согласованию) представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 ноября 2018 года № 746
Государственная программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек"
Сноска. По всему тексту слова "дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", "ДО АО "НУХ "КазАгро" заменены соответственно словами "дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "ДО АО "НУХ "Байтерек" в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 952.
Сноска. Государственная программа в редакции постановления Правительства РК от 26.11.2019 № 875 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2020 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и задач Программы, соответствующие меры

Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 66-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісім бойынша) Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар (келісім бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегііс-шаралар жоспарына сәйкес ақпарат берсін.
4. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 13 қарашадағы
№ 746 қаулысымен
бекітілген
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.11.2019 № 875 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2020 № 189; 30.12.2020 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы", "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ ЕҰ" деген сөздер "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы", "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 952 қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы ахуалды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар

6. Необходимые ресурсы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2020 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Государственная программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек"
Основание для разработки
Послание Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства";
Послание Президента Республики Казахстан К.К. Токаева народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана";
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию Программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – по первому направлению Программы, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан - по второму направлению Программы, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан - по третьему направлению Программы, общая координация Программы; Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан и Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан – по четвертому направлению Программы.
Цель
Содействие продуктивной занятости населения и вовлечение граждан в предпринимательство
Задачи
Задача 1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда.
Задача 2. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам.
Задача 3. Подготовка кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін").
Задача 4. Профессиональное обучение работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников.
Задача 5. Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес".
Задача 6. Расширение микрокредитования в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах.
Задача 7. Гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах.
Задача 8. Предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
Задача 9. Оказание активных мер содействия занятости населения и проведение социальной профессиональной ориентации для безработных и отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Задача 10. Повышение мобильности трудовых ресурсов.
Задача 11. Развитие единой цифровой площадки по трудоустройству.
Задача 12. Реализация комплексных мероприятий национального проекта "Жастар - ел тірегі".
Сроки реализации

6. Қажетті ресурстар
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Атауы
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – Бағдарламаның екінші бағыты бойынша, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі – Бағдарламаның үшінші бағыты бойынша, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі – Бағдарламаның төртінші бағыты бойынша.
Мақсаты
Халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту
Міндеттері
1-міндет. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау.
2-міндет. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту.
3-міндет. "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау.
4-міндет. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқыту.
5-міндет. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту.
6-міндет. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда микрокредит беруді кеңейту.
7-міндет. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда берілетін кредиттерді/микрокредиттерді кепілдендіру.
8-міндет. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру.
9-міндет. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсету және жұмыссыздар мен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары үшін әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу.
10-міндет. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру.
11-міндет. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаңды дамыту.
12-міндет. "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасының кешенді іс-шараларын іске асыру
Іске асыру мерзімдері

2017 – 2021 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2021 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1) уровень безработицы не будет превышать 4,8 %;
2) доля трудовых ресурсов с основным, средним, общим и начальным образованием в составе рабочей силы составит не более 20 %;
3) доля непродуктивно занятых в составе других категорий занятого населения составит не более 9,0 %;
4) прирост активно действующих субъектов малого и среднего бизнеса составит 10 %.
Источники и объемы финансирования
1) средства из республиканского бюджета:
2017 год – 40 347 965 тыс. тенге;
2018 год – 66 364 449 тыс. тенге;
2019 год – 86 280 228 тыс. тенге;
2020 год – 132 731 397 тыс. тенге;
2021 год – 80 042 511 тыс. тенге;
2) средства за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан:
2019 год – 49 200 315 тыс. тенге;
3) средства из резерва Правительства
Республики Казахстан:
2020 год – 3 000 000 тыс. тенге;
4) средства за счет местного бюджета:
2017 год – 45 038 436 тыс. тенге;
2018 год – 45 311 093 тыс. тенге;
2019 год – 45 453 119 тыс. тенге.
2. Введение
За время независимости Казахстан добился значительного прогресса в социально-экономическом развитии и перешел в группу стран с уровнем дохода выше среднего.
Такой устойчивый рост позволил значительно снизить уровень бедности, обеспечить значительную часть населения более продуктивными рабочими местами, улучшить благосостояние людей, повысить производительность труда и снизить количество безработных и лиц, занятых непродуктивным трудом, особенно в сельской местности.
Для решения этих проблем с 2011 года в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020" (далее – Программа ДКЗ 2020) активно реализовывались меры по вовлечению безработного, самостоятельно занятого и малообеспеченного населения в активные меры содействия занятости. Программа ДКЗ 2020 являлась логическим продолжением Плана действий Правительства по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года (Стратегия занятости и переподготовки кадров "дорожных карт 2009 и 2010 годов") и включала в себя механизмы антикризисного реагирования.
С целью развития рынка труда и принятия дополнительных мер по повышению уровня жизни населения Главой государства 9 сентября 2016 года перед Правительством была поставлена задача по стимулированию массового предпринимательства и обеспечению занятости.
Модернизация политики обеспечения занятости и оплаты труда, повышение качества человеческого капитала, всесторонняя поддержка предпринимательства, обеспечение адресности социальной поддержки определены в качестве приоритетов развития в соответствии со Стратегией "Казахстан – 2050" и Концепцией по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира.

2017 – 2021 жылдар
Нысаналы индикаторлар
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау арқылы 2021 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізіледі:
1) жұмыссыздық деңгейі 4,8 %-дан аспайтын болады;
2) жұмыс күшінің құрамындағы негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар еңбек ресурстарының үлесі 20 %-дан аспайды;
3) жұмыспен қамтылған халықтың басқа да санаттары құрамындағы нәтижесіз жұмыспен қамтылғандардың үлесі 9,0 %-дан аспайды;
4) белсенді жұмыс істейтін шағын және орта бизнес субъектілерінің өсуі 10 %-ды құрайды
Қаржыландыру көздері және көлемі
1) республикалық бюджеттен қаражат:
2017 жылы – 40 347 965 мың теңге;
2018 жылы – 66 364 449 мың теңге;
2019 жылы – 86 280 228 мың теңге;
2020 жылы – 135 731 397 мың теңге;
2021 жылы – 80 042 511 мың теңге;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер есебінен қаражат:
2019 жылы – 49 200 315 мың теңге.
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат: 2020 жылы – 3 000 000 мың теңге.
4) жергілікті бюджет есебінен қаражат:
2017 жылы – 45 038 436 мың теңге;
2018 жылы – 45 311 093 мың теңге;
2019 жылы – 45 453 119 мың теңге.
2. Кіріспе
Қазақстан тәуелсіздік жылдары әлеуметтік-экономикалық дамуда айтарлықтай прогреске қол жеткізіп, табысы орташадан жоғары деңгейдегі елдер тобына кірді.
Мұндай орнықты өсу кедейлік деңгейін едәуір төмендетуге, тұрғындардың біршама бөлігін анағұрлым нәтижелі жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге, адамдардың әл-ауқатын жақсартуға, еңбек өнімділігінің артуына және жұмыссыздар мен нәтижесіз еңбекпен айналысатын адамдардың, әсіресе, ауылдық жерлердегі санын азайтуға мүмкіндік берді.
Осы проблемаларды шешу үшін "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасының (бұдан әрі – ЖЖК 2020 бағдарламасы) шеңберінде 2011 жылдан бері жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және табысы аз тұрғындарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің пәрменді шараларына тарту жөніндегі шаралар белсенді түрде іске асырылды. ЖЖК 2020 бағдарламасы Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Үкіметтің іс-қимыл жоспарының ("2009 және 2010 жылдардағы жол карталарының" кадрларды жұмыспен қамту және қайта даярлау стратегиясы) қисынды жалғасы болды әрі дағдарысқа қарсы ден қою тетіктерін қамтыды.
Еңбек нарығын дамыту және халықтың тұрмыс деңгейін арттыру бойынша қосымша шаралар қабылдау мақсатында Мемлекет басшысы 2016 жылғы 9 қыркүйекте Үкімет алдына жаппай кәсіпкерлікті ынталандыру және жұмыспен қамту жөнінде міндет қойды.
Жұмыспен қамту және еңбекақы төлеу, адами капиталдың сапасын арттыру саясатын жаңғырту, кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау, әлеуметтік қолдаудың атаулы болуын қамтамасыз ету "Қазақстан – 2050" Стратегиясына және Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамаға сәйкес даму басымдықтары ретінде айқындалды.

В Послании Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни" отмечается, что комплексная поддержка молодежи и института семьи должна стать приоритетом государственной политики.
В Послании поручено создать широкую платформу социальных лифтов, которая будет включать полный комплекс мер поддержки всех категорий молодежи.
В этой связи, Государственная программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек") ориентирована на создание эффективной системы получения востребованных на рынке труда профессиональных навыков и квалификаций, развитие массового предпринимательства, создание эффективной модели трудового посредничества, включая поддержку социально уязвимых групп населения, а также реализацию комплексных мероприятий национального проекта "Жастар - ел тірегі".
В Послании Президента Республики Казахстан К.К. Токаева народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана" сделан акцент на дальнейшее развитие системы социальной поддержки, также отмечено, что фактически отечественная система подготовки специалистов оторвана от реального рынка труда.
Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан программа "Еңбек" дополнена положениями по организации краткосрочного профессионального обучения по заявкам работодателей, а также вовлечению многодетных матерей в микро и малый бизнес, в том числе на дому.
2.1. В настоящей программе "Еңбек" используются следующие основные термины и определения:
Сноска. Подраздел 2.1. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.04.2020 № 189; от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) региональная палата предпринимателей "Атамекен" (далее – РПП) – оператор нефинансовой поддержки на местном уровне;
2) районная (городская) комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации программы "Еңбек" и мер содействия занятости;
3) АО "ФФПСХ" - акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства";
4) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее - АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;

Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауында жастар мен отбасы институтын кешенді қолдау мемлекеттік саясаттың басымдығына айналуға тиіс деп атап өтілді.
Жолдауда жастардың барлық санатын қолдаудың толық кешенді шараларын қамтитын әлеуметтік лифтілердің кең платформасын құру тапсырылды.
Осыған байланысты Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы) еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптік дағдылар мен біліктілікті меңгерудің тиімді жүйесін құруға, жаппай кәсіпкерлікті дамытуға, халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын қолдауды қоса алғанда, еңбек делдалдығының тиімді моделін құруға, сондай-ақ "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасының кешенді іс-шараларын іске асыруға бағдарланған.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауында әлеуметтік қолдау жүйесін одан әрі дамытуға баса назар аударылды, сондай-ақ іс жүзінде мамандар даярлаудың отандық жүйесі нақты еңбек нарығынан тыс қалғаны аталды.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасын орындау үшін "Еңбек" бағдарламасы жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру, сондай-ақ көпбалалы аналарды үйде айналысуды қоса алғанда, микро және шағын бизнеске тарту жөніндегі ережелермен толықтырылды.
2.1. Осы "Еңбек" бағдарламасында мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
Ескерту. 2-1-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.03.2021 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1) "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – жергілікті деңгейде қаржылай емес қолдау операторы;
2) аудандық (қалалық) комиссия – ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы "Еңбек" бағдарламасын және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
3) "АШҚҚҚ" АҚ – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы;
4) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;

5) социальное рабочее место – рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с центром занятости населения, для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы;
6) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо кандасом из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон), и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом, с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
7) социальная профессиональная ориентация – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оказание практической помощи в выборе профессий, смене рода занятий и повышение квалификации с учетом профессиональных знаний, навыков, интересов личности и потребностей рынка труда;
8) социальный студенческий кредит – унифицированная единица измерения объема социально направленной, общественно полезной деятельности, осуществляемой студентом в интересах физических и (или) юридических лиц, и материально поощряемой за счет средств республиканского бюджета;
9) операторы программы "Еңбек" – Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
10) стартовый бизнес (стартап-проект) – бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения за государственным грантом, к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;
11) организация образования – учебное заведение и/ или учебный центр, в том числе при работодателях, или самостоятельное;
12) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;

5) әлеуметтік жұмыс орны – жұмыссыздарды олардың жалақысын субсидиялай отырып жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен шарт негізінде құратын жұмыс орны;
6) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары, сондай-ақ "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларда өзге адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не қандас пен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал Заңда көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
7) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау – адамның кәсіптік білімін, дағдыларын, қызығушылықтарын және еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, кәсіп таңдауда, кәсіп түрін ауыстыруда және біліктілігін арттыруда практикалық көмек көрсетуге бағытталған өзара байланысқан іс-шаралар кешені;
8) әлеуметтік студенттік кредит – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесінде студенттер жүзеге асыратын әлеуметтік бағытталған және республикалық бюджет қаражаты есебінен материалдық көтермеленетін қоғамға пайдалы қызмет көлемінің бірыңғай өлшем бірлігі;
9) "Еңбек" бағдарламасының операторлары – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
10) бастапқы бизнес (стартап жоба) – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі мемлекеттік грант алу, кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген кезде бір жылдан аз уақытты құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес жобалары;
11) білім беру ұйымы – оқу орны және/немесе оқу орталығы, оның ішінде жұмыс берушілер жанындағы немесе дербес;
12) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын және өтемақы төлемін ұсынып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;

13) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" (далее – Электронная биржа труда) – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;
14) трудоспособное лицо (трудоспособный член семьи) – лицо или член семьи в возрасте с шестнадцати лет до возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", за исключением лиц с инвалидностью первой или второй группы и (или) лиц, имеющих заболевания, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
15) субсидирование заработной платы – компенсация части затрат работодателя на оплату труда работников, трудоустроенных на социальные рабочие места по направлениям центра занятости населения;
16) национальный проект "Жастар - ел тірегі" – проект, включающий меры государственной поддержки по содействию занятости молодежи посредством развития молодежного предпринимательства "Жас Кәсіпкер" и подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда "Жас маман" по принципу 100/200;
17) молодая семья – семья, в которой оба супруга не достигли возраста двадцати девяти лет, либо неполная семья, в которой ребенка (детей) воспитывает один из родителей, не достигший возраста двадцати девяти лет;
18) молодежная практика – вид трудовой деятельности, осуществляемой выпускниками организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, с целью приобретения первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности);
19) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
20) частное агентство занятости – физическое или юридическое лицо, оказывающее трудовое посредничество, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
21) частная онлайн площадка по трудоустройству – частный сервис для поиска работы и подбора персонала;
22) действующий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в БВУ/АО "ФФПСХ"/МФО/КТ за кредитом/микрокредитом более трех лет;
23) якорная кооперация – партнерство на основании заключенного гражданско-правового договора независимо от срока его действия крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами агропромышленного комплекса в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и ее гарантированного сбыта;

13) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы қолдап отыратын электрондық ақпараттық ресурс;
14) еңбекке қабілетті адам (отбасының еңбекке қабілетті мүшесі) – бірінші немесе екінші топтағы мүгедек адамдарды және (немесе) екі айдан астам еңбекке уақытша қабілетсіздік мерзімі белгіленуі мүмкін аурулары бар адамдарды қоспағанда, он алты жастан бастап "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа дейінгі адам немесе отбасы мүшесі;
15) жалақыны субсидиялау – халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамалары бойынша әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеуге жұмыс беруші жұмсаған шығындардың бір бөлігін өтеу;
16) "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасы – "Жас кәсіпкер" жастар кәсіпкерлігін дамыту арқылы жастардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу және 100/200 қағидаты бойынша "Жас маман" еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар бойынша білікті кадрларды даярлау бойынша мемлекеттік қолдау шараларын қамтитын жоба;
17) жас отбасы – ерлі-зайыптылардың екеуі де жиырма тоғыз жасқа толмаған отбасы не баланы (балаларды) жиырма тоғыз жасқа толмаған ата-ананың біреуі тәрбиелейтін толық емес отбасы;
18) жастар практикасы – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау мақсатында жүзеге асыратын еңбек қызметінің түрі;
19) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
20) жұмыспен қамтудың жекеше агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген, еңбек делдалдығын көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
21) жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн алаң – жұмыс іздеуге және персонал таңдауға арналған жеке сервис;
22) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер – ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ/МҚҰ/КС кредит/микрокредит алу үшін өтініш берген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан көп уақытты құрайтын кәсіпкер;
23) зәкірлік кооперация – шаруа (фермер) қожалықтары және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімін өсіру және оны кепілді өткізу мақсатында агроөнеркәсіптік кешеннің орта және ірі субъектілерімен жасаған азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзіміне қарамастан соның негізіндегі әріптестік;

24) профессиональное информирование – представление информации о ситуации на рынке труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности, переобучения, повышения квалификации;
25) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (ДО АО "НУХ "Байтерек" по гарантированию), уполномоченная на предоставление гарантий, акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
26) гарантия – документ, подтверждающий субсидиарную ответственность гаранта перед кредитором по обязательствам заемщика;
27) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, кредитором и заемщиком о предоставлении гарантии по формам, утверждаемым уполномоченными органами по вопросам предпринимательства и в области развития агропромышленного комплекса;
28) кредитор – местный исполнительный орган (через поверенного (агента), микрофинансовая организация/банки второго уровня/кредитные товарищества /АО "ФФПСХ";
29) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые микрофинансовыми организациями (МФО)/банками второго уровня (БВУ)/ кредитными товариществами (КТ)/АО "ФФПСХ" участнику программы "Еңбек" по договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
30) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
31) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен");
32) общественные работы – виды трудовой деятельности, организуемые центрами занятости населения, не требующие предварительной профессиональной подготовки работника, имеющие социально полезную направленность для обеспечения их временной занятостью;
33) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
34) краткосрочное профессиональное обучение - часть системы технического и профессионального образования, предусматривающая реализацию образовательных программ с сокращенным сроком обучения по профессиональной подготовке и переподготовке рабочих кадров;

24) кәсіптік ақпараттандыру – еңбек нарығындағы ахуал, меңгерген мамандығы бойынша жұмысқа орналасу, қайта оқытудан өту, біліктілігін арттыру мүмкіндігі туралы ақпарат ұсыну;
25) кепілгер – кепілдіктерді беруге уәкілетті "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы ("Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
26) кепілдік – қарыз алушының міндеттемелері бойынша кредитор алдында кепілгердің субсидиарлық жауапкершілігін растайтын құжат;
27) кепілдік шарты – кепілгер, кредитор және қарыз алушы арасында кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органдар бекітетін нысандар бойынша жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
28) кредитор – жергілікті атқарушы орган (сенім білдірілген адам (агент) арқылы), микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банктер/кредиттік серіктестіктер/"АШҚҚҚ" АҚ;
29) кредит/микрокредит – микроқаржы ұйымдары (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ)/кредиттік серіктестіктер (КС)/ "АШҚҚҚ" АҚ ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында кредит желісінің жаңартылмайтын кредитін/микрокредитін ұсыну туралы шарт бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға беретін қарыз қаражаты;
30) көпбалалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
31) қаржылай емес қолдау операторы – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – "Атамекен" ҰҚП);
32) қоғамдық жұмыстар – халықты жұмыспен қамту орталықтары ұйымдастыратын, жұмыскердің алдын ала кәсіптік даярлықтан өтуін талап етпейтін, олардың уақытша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік пайдалы бағыттағы еңбек қызметінің түрлері;
33) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
34) қысқа мерзімді кәсіптік оқыту – техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жұмысшы кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау бойынша оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламаларын іске асыруды көздейтін бөлігі;

35) проект "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") - проект, направленный на предоставление высшего, технического и профессионального образования молодежи из трудоизбыточных регионов и их трудоустройство в трудодефицитных регионах;
36) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию), уполномоченная на кредитование, акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
37) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которой определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан "О микрофинансовых организациях";
38) мобильный учебный центр – передвижной учебный центр, реализующий образовательные программы дополнительного образования с обеспечением практики и возможностью транспортировки конструктивных элементов и оборудования к месту обучения;
39) непродуктивно занятые – занятые с доходом ниже величины прожиточного минимума и/или занятые низкоквалифицированным трудом;
40) учебное заведение – организация образования, реализующая образовательные программы высшего, технического и профессионального, послесреднего образования;
41) учебный центр – организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования с обязательной организацией производственной практики;
42) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации программы "Еңбек" и мер содействия занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
43) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
44) скрининг – маркетинговое исследование на районном уровне по выявлению потенциальных ниш и перспективных направлений для развития бизнеса, проводимое оператором нефинансовой поддержки НПП "Атамекен";
45) оператор по субсидированию - местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства;
46) малообеспеченные лица (семьи) - лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;

35) "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы – жұмыс күші артық өңірлерден шыққан жастарға жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беруге және оларды жұмыс күші тапшы өңірлерге жұмысқа орналастыруға бағытталған жоба;
36) микрокредит беру ұйымы – кепілдіктерді беруге уәкілетті "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы ("Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
37) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
38) мобильді оқу орталығы – практиканы қамтамасыз етумен және конструкциялық элементтер мен жабдықтарды оқу орнына тасымалдау мүмкіндігімен қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын көшпелі оқу орталығы;
39) нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар – табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен жұмыспен айналысатындар және/немесе біліктілігі төмен еңбекпен айналысатындар;
40) оқу орны – жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
41) оқу орталығы – міндетті түрде өндірістік практиканы ұйымдастырып, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым;
42) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) "Еңбек" бағдарламасын және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы жанындағы ведомствоаралық комиссия;
43) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес жасайтын адам;
44) скрининг – қаржылық емес қолдау операторы "Атамекен" ҰКП аудандық деңгейде әлеуетті тауашалар мен перспективалы бағыттарды анықтау бойынша өткізетін маркетингтік зерттеу;
45) субсидиялау жөніндегі оператор – ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган;
46) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);

47) подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием – часть системы технического и профессионального образования, предусматривающая подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;
48) претендент – безработное лицо, лицо из числа отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежь категории NEET, член малообеспеченной и/или многодетной семьи, трудоспособный инвалид, начинающий/начинающий молодой и действующий предприниматель, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, крестьянские и фермерские хозяйства, участники якорной кооперации независимо от срока их деятельности;
49) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом;
50) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до двадцати девяти лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за получением кредита/микрокредита/гарантии в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах менее трех лет;
51) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в БВУ/АО "ФФПСХ"/МФО/КТ за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
52) молодежь категории NEET - молодежь, которая в силу определенных обстоятельств социального и экономического характера не учится, не работает и не повышает квалификацию;
53) продуктивное рабочее место – постоянное или временное, действующее от трех месяцев рабочее место с заработной платой/доходом выше среднего по региону/отрасли.
3. Анализ текущей ситуации
На рынке труда Казахстана за последние 10 лет (с 2008 по 2018 годы) наблюдается положительная динамика. По сравнению с 2008 годом вместе с ростом численности рабочей силы на 8,6% увеличилось число наемных работников на 27,2%. Численность безработных снизилась на 114 тыс. человек и самозанятых на 575 тыс. человек.
Уровень безработицы сократился на 0,7 процентных пункта или с 6,6% до 4,9% по итогам 2018 года.
При этом за указанный период наблюдается уменьшение численности молодой рабочей силы (в возрасте 15-28 лет) на 10,1%, это порядка 233,8 тысяч человек.

47) техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау – техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің білікті жұмысшы кадрларды және орта буын мамандарын даярлауды көздейтін бөлігі;
48) үміткер – жұмыссыз адам, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары қатарындағы адам, NEET санатындағы жастар, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасы мүшесі, еңбекке қабілетті мүгедек, ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермер қожалықтары, қызмет мерзіміне қарамастан зәкірлік кооперацияға қатысушылар;
49) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
50) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда кредиторға кредит/микрокредит/кепілдік алу үшін жүгінген сәтте кемінде үш жылды құрайтын жиырма тоғыз жасқа дейінгі (қоса алғанда) дара кәсіпкер;
51) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – ЕДБ/"АШҚҚҚ" АҚ/МҰ/КС-ке кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын кәсіпкер;
52) NEET санатындағы жастар – әлеуметтік және экономикалық сипаттағы белгілі бір жағдайларға байланысты оқымайтын, жұмыс істемейтін және біліктілігін арттырмайтын жастар;
53) нәтижелі жұмыс орны – жалақысы/табысы өңір/сала бойынша орташадан жоғары, тұрақты немесе үш айдан астам істеуге болатын уақытша жұмыс орны.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Қазақстанның еңбек нарығында соңғы 10 жылда (2008 – 2018 жылдары) оң серпін байқалады. 2008 жылмен салыстырғанда жұмыс күші санының 8,6%-ға өсуімен бірге жалдамалы жұмыскерлердің саны 27,2%-ға ұлғайтылды. Жұмыссыздардың саны 114 мың адамға және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдардың саны 575 мың адамға азайды.
2018 жылдың қорытындысы бойынша жұмыссыздық деңгейі 0,7 пайыздық тармаққа немесе 6,6%-дан 4,9%-ға дейін төмендеді.
Бұл ретте көрсетілген кезеңде жас жұмыс күшінің (15–28 жастағы) 10,1%-ға азайғаны байқалады, бұл шамамен 233,8 мың адам.

За период с 2010 по 2018 годы экономическая активность молодежи находится на достаточно высоком уровне (44%), но немного уступает среднему для стран организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) значению в 47%.
В стране по итогам 2018 года экономически активной частью (рабочая сила) молодежи в возрасте от 15 до 28 лет является 2 087,6 тыс. человек, из них занято 2 007,9 тыс. чел. (96%), из которых 1 536,6 тыс. человек или 76,5% − наемные работники, 471,3 тыс. человек (23,5%) − самостоятельно занятые.
При общем уровне безработицы по республике 4,9% молодежная безработица составила 3,8% или 79,7 тыс. человек.
Вместе с тем, сохраняются следующие системные проблемы, влияющие как на рынок труда, так и дальнейший экономический рост:
1) несоответствие качества трудовых ресурсов потребностям рынка труда.
В 2015-2017 годах доля рабочей силы с высшим и незаконченным высшим образованием составляла 38%, доля рабочей силы с техническим и профессиональным образованием выросла с 38% в 2015 до 42% в 2018 году.
При этом, сохраняется высокая доля трудовых ресурсов с основным, средним, общим и начальным образованием, несмотря на снижение с 24% в 2015 году до 22,6% в 2016 году.
В настоящее время система образования не обеспечивает достаточный уровень подготовки молодежи для рынка труда.
Так, в 2018 году 11 классов школы окончило 143,1 тыс. человек, из которых 20,3 тыс. человек (14,2%) поступили в колледжи, 75,4 тыс. (53%) поступили в ВУЗы, уехали за границу 7,6 тыс. человек (2,1%), устроились на работу 11 тыс. чел. (7,6%), призваны в ряды вооруженных сил 494 чел. (0,3%). Среди выпускников одиннадцатых классов 28 тыс. человек (19,6%) не продолжили обучение и остались без квалификации.
В 2018 году число выпускников с техническим и профессиональным образованием (далее – ТиПО) составило 143,1 тыс. человек; из них 14,3 тыс. человек (10%) продолжили обучение в ВУЗах, 97,4 тыс. (68%) были трудоустроены в год выпуска, а 24,5 тыс. человек (17%) не продолжили обучение и не были трудоустроены. Еще 23,2 тыс. изначально поступивших не закончили образование и выбыли, то есть остались без квалификации.
В 2018 году количество выпускников ВУЗов по программе бакалавриата составило 130,8 тыс. человек; из них 98,9 тыс. (75,6%) были трудоустроены в год выпуска, а 31 тыс. человек (23,7%) не продолжили обучение и не были трудоустроены. Еще 12 тыс. изначально поступивших не закончили образование и выбыли, то есть остались без квалификации.
На начало 2017-2018 учебного года среди выбывших студентов 20% не заканчивают образование из-за финансовых затруднений, а 19% - по причине неуспеваемости или за нарушение учебной дисциплины (7%), правил внутреннего распорядка и устава учебного заведения (12%). 39% студентов выбыли по неизвестным причинам (по собственному желанию или другие причины).

2010 – 2018 жылдар аралығындағы кезеңде жастардың экономикалық белсенділігінің деңгейі біршама жоғары (44 %) болды, алайда Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдеріндегі 47 %-дық орташа көрсеткішке қарағанда аз.
2018 жылдың қорытындысы бойынша елде 15–28 аралығындағы жастардың экономикалық белсенді бөлігі (жұмыс күші) 2 087,6 мың адам, оның ішінде 2 007,9 мың адам (96%-ы) жұмыспен қамтылғандар, оның 1 536,6 мыңы немесе 76,5%-ы жалдамалы жұмыскерлер, 471,3 мыңы (23,5%) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар.
Республика бойынша жалпы жұмыссыздық деңгейі 4,9%-ды құраса, жастар жұмыссыздығы 3,8%-ды немесе 79,7 мың адамды құрады.
Сонымен қатар, еңбек нарығына, сол сияқты экономиканың одан әрі өсуіне әсер ететін мынадай жүйелі проблемалар сақталуда:
1) еңбек ресурстары сапасының еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес келмеуі.
2015 – 2017 жылдары жоғары және аяқталмаған жоғары білімі бар жұмыс күшінің үлесі 38 %-ды құраса, онда техникалық және кәсіптік білімі бар жұмыс күшінің үлесі 2015 жылғы 38 %-дан 2018 жылы 42%-ға дейін өскен.
Бұл ретте 2015 жылғы 24 %-дан 2016 жылы 22,6 %-ға дейін төмендегеніне қарамастан негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар еңбек ресурстарының үлесі жоғары болып отыр.
Қазіргі уақытта білім беру жүйесі еңбек нарығы үшін жастарды даярлаудың жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейді.
Мәселен, 2018 жылы мектептердің 11-сыныбын 143,1 мың адам бітірген, оның 20,3 мыңы (14,2%-ы) колледждерге, 75,4 мыңы (53%-ы) ЖОО-ларға түскен, 7,6 мыңы (2,1%-ы) шетелге кеткен, 11 мыңы (7,6%-ы) жұмысқа орналасқан, 494 адам (0,3%-ы) Қарулы Күштер қатарына шақырылған.
Он бірінші сыныптардың түлектері арасында 28 мың адам (19,6%-ы) оқуларын жалғастырмай, біліктіліксіз қалды.
2018 жылы техникалық және кәсіптік білімі (бұдан әрі – ТжКБ) бар түлектердің саны – 143,1 мың адамды құрады, оның 14,3 мыңы (10%-ы) ЖОО-ларда оқуларын жалғастыруда, 97,4 мыңы (68%-ы) оқу бітірген жылы жұмысқа орналасқан, ал 24,5 мыңы (17%-ы) оқуларын жалғастырмаған және жұмысқа орналаспаған. Бастапқыда оқуға түскен 23,2 мың адам оқуларын аяқтамай, оқудан шығып қалған, яғни біліктіліксіз қалған.
2018 жылы ЖОО-лардың бакалавр бағдарламалары түлектерінің саны 130,8 мың адамды құрады, оның 98,9 мыңы (75,6%-ы) оқу бітірген жылы жұмысқа орналасқан, ал 31 мыңы (23,7%-ы) оқуларын жалғастырмаған және жұмысқа орналаспаған. Сондай-ақ бастапқыда оқуға түскен 12 мың адам оқуларын аяқтамай, оқудан шығып қалған, яғни біліктіліксіз қалған.
2017 – 2018 оқу жылының басында оқудан шығып қалған студенттердің 20%-ы қаржылық қиындықтарға байланысты оқуларын аяқтамаса, ал 19%-ы оқу үлгерімі нашарлығы себебі бойынша немесе оқу тәртібін бұзғаны үшін (7%), ішкі тәртіп қағидаларын және оқу орнының жарғысын бұзғаны үшін (12%) оқуларын аяқтамаған. Студенттердің 39%-ы белгісіз себептермен (өз қалауы бойынша немесе басқа себептермен) оқудан шығарылған.

Таким образом, только по итогам 2018 года в целом 55,5 тыс. молодых людей остались без квалификации, а 54,2 тыс. выпускников ТиПО и ВУЗов не смогли трудоустроиться в год выпуска.
При этом, из-за проблем несоответствия квалификации трудовых ресурсов потребностям рынка труда ежегодно порядка 20 тыс. вакансий, заявленных работодателями, остается не заполненными.
Опросы предприятий страны, проведенные национальными экспертами, показали, что порядка 73% потребности в кадрах приходится на специалистов технического и профессионального образования.
Согласно прогнозной оценке к 2025 году ожидается рост численности трудоспособной молодежи в возрасте от 15 до 24 лет на 446 тыс. человек до 2 845 тыс. с 2 399 тыс. в 2017 году. Для успешной интеграции этой молодежи в рынок труда, им необходимо уже сейчас дать актуальное, качественное образование и обеспечить качественными рабочими местами.
Численность молодых людей в возрасте от 15 до 24 лет, ежегодно выходящих на рынок труда из системы образования, будет расти в среднем на 3% в год вплоть до 2025 года. А в период с 2025 по 2030 год ожидается ускорение роста до 5% в год под влиянием взросления детей, появившихся на свет в период бума рождаемости конца 2000-х годов.
В этой связи необходимо обеспечить доступ молодежи к получению бесплатной первой рабочей профессии, содействие в трудоустройстве в партнерстве с работодателями, особенно для молодежи категории NEET, провести карьерное консультирование и развитие на ранних этапах трудовой деятельности, а также переподготовку и повышение навыков взрослого населения по рабочим квалификациям, востребованным на рынке труда.
2) непродуктивная занятость.
Численность самостоятельно занятого населения сократилась с 2,3 млн. (27% от занятого населения) в 2015 году до 2,1 млн. человек (23%) в 2018 году. Численность непродуктивно самостоятельно занятого населения, осуществляющего деятельность без регистрации или имеющего доходы ниже прожиточного минимума, за последние три года также сократилась на 66% - с 330,9 тыс. человек в 2015 году до 301,2 тыс. человек в 2016 году и до 217,7 тыс. человек в 2017 году.
Наибольшая доля непродуктивно самостоятельно занятого населения в 2017 году сконцентрирована в сельском хозяйстве (58%), где наблюдается один из самых низких уровней производительности труда (1 402 тыс. тенге на человека). Уровень доходов населения напрямую связан с уровнем производительности труда в отраслях экономики.
Доступ к более производительным и доходным рабочим местам ограничивает недостаток образования и профессиональных навыков. 49,1% непродуктивно занятых имеют только основное, среднее, общее и начальное образование.
Вовлечение непродуктивно занятого населения в производительную экономическую деятельность будет способствовать росту экономической активности и повышению их доходов;

Осылайша, 2018 жылдың қорытындысы бойынша ғана жалпы алғанда 55,5 мың жастар біліктіліксіз қалған, ал ТжКБ мен ЖОО-лардың 54,2 мың түлегі оқу бітірген жылы жұмысқа орналаспаған.
Бұл ретте еңбек ресурстары біліктілігінің еңбек нарығы қажеттіліктеріне сәйкес келмеуінен жыл сайын жұмыс берушілер мәлімдеген 20 мыңға жуық бос жұмыс орнына ешкім орналаспайды.
Ел кәсіпорындарына ұлттық сарапшылар жүргізген сауалнамалар кадрларға қажеттіліктің 73%-ға жуығы техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарға тиесілі екенін көрсетті.
Болжамды бағалауға сәйкес 2025 жылға қарай 15–24 жас аралығындағы еңбекке қабілетті жастардың саны 446 мың адамға, 2017 жылғы 2 399 адамнан 2 845 мың адамға дейін өседі деп күтілуде. Осы жастардың еңбек нарығына сәтті интеграциялануы үшін оларға қазірден бастап өзекті, сапалы білім беру қажет және сапалы жұмыс орындарымен қамтамасыз ету қажет.
Білім беру жүйесінен жыл сайын еңбек нарығына шығатын 15–24 жас аралығындағы жастардың саны 2025 жылға дейін орта есеппен 3 %-ға өсетін болады. Ал 2025 – 2030 жылдар аралығындағы кезеңде 2000-шы жылдардың соңындағы бала туудағы серпіліс кезеңінде дүниеге келген балалардың өсуі әсерінен жылына 5 %-ға дейін тез өседі деп күтілуде.
Осыған байланысты жастардың алғашқы жұмысшы кәсібін тегін игеруге қолжетімділігін қамтамасыз ету, жұмыс берушілермен әріптестікте, әсіресе, NEET санатындағы жастар үшін жұмысқа орналасуға жәрдемдесу, мансаптық консультациялар беру және еңбек қызметінің бастапқы кезеңдерінде дамыту, сондай-ақ еңбек нарығында сұранысқа ие жұмысшы біліктіліктер санаттары бойынша ересек тұрғындарды қайта даярлау және олардың дағдыларын арттыру қажет;
2) нәтижесіз жұмыспен қамтылу.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған тұрғындардың саны 2015 жылғы 2,3 млн. адамнан (жұмыспен қамтылған халықтың 27 %-ы) 2018 жылы 2,1 млн. адамға (23 %) дейін қысқарды. Қызметін тіркемей жүзеге асыратын немесе табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған тұрғындардың саны соңғы үш жылда 66 %-ға – 2015 жылғы 330,9 мың адамнан 2016 жылы 301,2 мың адамға дейін және 2017 жылы 217,7 адамға дейін қысқарды.
2017 жылы өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтығандардың жоғары үлесі негізінен ауыл шаруашылығында шоғырланған (58 %), мұнда еңбек өнімділігінің ең төмен деңгейі байқалады (жан басына шаққанда 1402 мың теңге). Халықтың табыс деңгейі экономика салаларындағы еңбек өнімділігінің деңгейімен тікелей байланысты.
Білім мен кәсіптік дағдылардың жеткіліксіздігі едәуір өнімді әрі табысты жұмыс орындарына қолжетімділікті шектейді. Нәтижесіз жұмыспен қамтылғандардың 49,1 %-ында тек негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімдері бар.
Нәтижесіз жұмыспен қамтылған халықты өнімді экономикалық қызметке тарту экономикалық белсенділіктің өсуіне және олардың табыстарының артуына ықпал етеді;

3) региональные диспропорции и демографический дисбаланс.
В 2015 году численность населения северных регионов составляла 2 946 тыс. человек, а в 2017 году - 2 934 тыс., то есть снизилась на 12 тыс. человек. В то же время в южных регионах численность населения выросла на 186 тыс. человек с 6 564 тыс. человек в 2015 году до 6 750 тыс. в 2017 году. При этом, доля населения младше 15 лет по отношению ко всему населению в северных регионах в 2017 году составляла в среднем 19%, в то время как в южных - в среднем 34%.
Согласно прогнозной оценке, проведенной национальными экспертами, численность населения страны к 2050 году составит 24,5 млн. чел. При этом ожидается, что при сохранении текущей тенденции население северных регионов сократится на 0,9 млн. человек, а население южных регионов вырастет на 5,3 млн. человек. Плотность расселения южных регионов будет в четыре раза выше, чем в северных.
Поэтому целесообразно принятие мер по стимулированию территориальной мобильности трудовых ресурсов через содействие в добровольном переселении граждан из трудоизбыточных регионов в трудодефицитные регионы.
4) недостаточная генерация производительных рабочих мест в частном секторе экономики.
Доля государственного сектора (государственные учреждения и предприятия с долей государственной собственности более 50%) в обеспечении занятости составляла в среднем 25,4% занятого населения в 2015 - 2017 годах. Данный показатель является одним из самых высоких по сравнению со странами ОЭСР, где среднее значение доли госсектора в структуре занятости населения составляет 18%.
В сравнении со странами ОЭСР вклад малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) в обеспечение занятости недостаточен. Средняя доля занятых на предприятиях малого и среднего бизнеса составляет в ОЭСР 64%, что в 1,4 раза выше уровня Казахстана (45%).
Таким образом, необходимо стимулировать развитие массового предпринимательства для создания рабочих мест в частном секторе. Успешный опыт развитых стран мира свидетельствует о том, что развитие микрокредитования повышает эффективность и масштабы предпринимательства, способствуя решению вопросов занятости и созданию новых рабочих мест.
В мировой практике для решения проблем на рынке труда используются активные меры содействия занятости, которые осуществляются через развитие трудовых ресурсов (профессиональная подготовка и переподготовка), увеличение спроса на рабочую силу (субсидирование заработной платы/занятости, общественные работы), совершенствование деятельности институтов рынка труда, включая информационное сопровождение, а также развитие предпринимательства.
В экономическом плане это предполагает увеличение вероятности продуктивной занятости, рост производительности труда и заработной платы, в социальном - снижение безработицы, рост трудовой активности и развитие человеческого потенциала.
Технологическая модернизация повлечет за собой значительные изменения на рынке труда, связанные со снижением спроса на трудовые ресурсы в ряде традиционных отраслей и растущим спросом в новых отраслях.
С учетом требований цифровой экономики будут предъявляться новые требования к навыкам и компетенциям рабочей силы. Для обеспечения экономики своевременным и качественным предложением востребованных кадров и всех граждан возможностями для смены вида деятельности необходимо обеспечить доступ к программам переквалификации, повышения квалификации. Также необходимо адаптировать трудовые ресурсы к потребностям новой экономики.
Обеспечение новой экономики кадрами, способными к повышению производительности, технологическому обновлению и цифровизации предприятий и отраслей, будет достигнуто как за счет притока на рынок труда новых квалифицированных работников из системы образования, так и через обучение уже действующих работников.

3) өңірлік диспропорция мен демографиялық теңгерімсіздік.
2015 жылы солтүстік өңірлер тұрғындарының саны 2 946 мың адамды құраса, ал 2017 жылы – 2 934 мың адамды құраған, яғни 12 мың адамға қысқарған. Ал оңтүстік өңірлерде халықтың саны 186 мың адамға – 2015 жылғы 6 564 мың адамнан 2017 жылғы 6 750 мың адамға дейін өскен. Бұл ретте 2017 жылы солтүстік өңірлердің барлық тұрғындарымен салыстырғанда 15 жастан кіші тұрғындардың үлесі орта есеппен 19 %-ды, ал оңтүстік өңірлерде орта есеппен 34 %-ды құраған.
Ұлттық сарапшылар жүргізген болжамды бағалауға сәйкес еліміздегі тұрғындардың саны 2050 жылға қарай 24,5 млн. адамды құрайды. Бұл ретте ағымдағы үрдістер сақталғанда солтүстік өңірлердің тұрғындары 0,9 млн. адамға азайып, ал оңтүстік өңірлердегі тұрғындардың саны 5,3 млн. адамға өседі деп күтілуде. Оңтүстік өңірлерде халықтың орналасу тығыздығы солтүстіктен төрт есеге артық болады.
Сондықтан жұмыс күші артық өңірлерден жұмыс күші тапшы өңірлерге азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу арқылы еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығын ынталандыру бойынша шаралар қабылдаған жөн;
4) экономиканың жеке секторында өнімді жұмыс орындарының жеткіліксіз түрде генерациялануы.
Жұмыспен қамтуда мемлекеттік сектордың (мемлекеттік меншік үлесі 50%-дан артық мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың) үлесі 2015 – 2017 жылдары жұмыспен қамтылған халықтың орта есеппен 25,4 %-ын құрады. Аталған көрсеткіш ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда жоғары көрсеткіштердің бірі болып табылады, мұнда халықты жұмыспен қамту құрылымындағы мемлекеттік сектор үлесінің орташа мәні 18 %-ды құрайды.
ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда жұмыспен қамтамасыз етуде шағын және орта бизнестің (бұдан әрі – ШОБ) үлесі жеткіліксіз. ЭЫДҰ-да ШОБ кәсіпорындарында жұмыспен айналысатындардың орташа үлесі 64 %-ды құрайды, бұл Қазақстандағы деңгейден 1,4 есеге артық (45 %).
Осылайша, жеке секторда жұмыс орындарын құру үшін жаппай кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру қажет. Әлемнің дамыған елдерінің озық тәжірибесі микрокредит беруді дамыту жұмыспен қамту мәселелерін шешуге және жаңа жұмыс орындарын құруға ықпал ете отырып, кәсіпкерліктің тиімділігін және ауқымын арттыратынын көрсетеді.
Әлемдік практикада еңбек нарығындағы проблемаларды шешу үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары пайдаланылады, олар еңбек ресурстарын дамыту (кәсіптік даярлау және қайта даярлау), жұмыс күшіне сұранысты арттыру (жалақыны/жұмыспен қамтуды субсидиялау, қоғамдық жұмыстар), ақпараттық сүйемелдеуді қоса алғанда, еңбек нарығы институттарының қызметін жетілдіру, сондай-ақ кәсіпкерлікті дамыту арқылы жүзеге асырылады.
Бұл экономикалық тұрғыдан нәтижелі жұмыспен қамту ықтималдығын арттыруды, еңбек өнімділігі мен жалақының өсуін көздесе, әлеуметтік тұрғыдан жұмыссыздықты қысқартуды, еңбек белсенділігінің өсуін және адами әлеуетті дамытуды көздейді.
Технологиялық жаңғырту бірқатар дәстүрлі салаларда еңбек ресурстарына сұраныстың төмендеуімен және жаңа салаларда сұраныстың өсуімен байланысты еңбек нарығындағы едәуір өзгерістерге алып келеді.
Цифрлық экономиканың талаптарын ескере отырып, жұмыс күшінің дағдылары мен біліктіліктеріне жаңа талаптар қойылады. Экономиканы сұранысқа ие кадрлардың заманауи және сапалы ұсынысымен және барлық азаматтарды қызмет түрін ауыстыру үшін барлық мүмкіндіктермен қамтамасыз ету үшін қайта даярлау, біліктілікті арттыру бағдарламаларына қолжетімділікті қамтамасыз ету қажет. Сонымен қатар, еңбек ресурстарын жаңа экономиканың қажеттіліктеріне бейімдеу қажет.
Жаңа экономиканы өнімділіктің артуына, технологиялық жаңаруға және кәсіпорындар мен салалардың цифрлануына қабілетті кадрлармен қамтамасыз ету еңбек нарығына білім беру жүйесінен жаңа білікті кадрлардың келуі есебінен, сондай-ақ жұмыс істейтін жұмыскерлерді оқыту арқылы жүзеге асырылады.

4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы "Еңбек"
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2020 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4.1 Цели Программы
Содействие продуктивной занятости населения и вовлечение граждан в предпринимательство.
4.2. Задачи
Для достижения цели и целевых индикаторов программы "Еңбек" работа будет проводиться по следующим четырем направлениям:

4. "Еңбек" бағдарламасының мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2021 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4.1 Бағдарламаның мақсаттары
Халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту.
4.2 Міндеттер
"Еңбек" бағдарламасының мақсаты мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін жұмыс мынадай төрт бағыт бойынша жүргізілетін болады:

1) обеспечение участников программы "Еңбек" техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением;
2) развитие массового предпринимательства;
3) развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов;
4) реализация комплексных мероприятий национального проекта "Жастар - ел тірегі".
4.2.1 Обеспечение участников программы "Еңбек" техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением
В рамках данного направления будут решаться следующие задачи:

1) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтамасыз ету;
2) жаппай кәсіпкерлікті дамыту;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту;
4) "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасының кешенді іс-шараларын іске асыру.
4.2.1. "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтамасыз ету
Аталған бағыт шеңберінде мынадай міндеттер шешілетін болады:

1) подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда;
2) краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам;
3) подготовка кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін");
4) профессиональное обучение работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников.
Задача 1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием (ТиПО) с учетом потребностей рынка труда
Таблица 1. Показатели результатов по подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

1) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау;
2) жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту;
3) "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау;
4) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқыту.
1-міндет. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар (ТжКБ) кадрларды даярлау
1-кесте. Еңбек нарығының қажеттілігін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау бойынша нәтижелер көрсеткіштері
Р/с№
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Іске асыру жылдары
Орындауға жауаптылар

5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и задач программы "Еңбек", соответствующие меры
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.12.2020 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.1. Первое направление: Обеспечение участников программы "Еңбек" техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением
Сноска. Подраздел 5.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.04.2020 № 189.
Первое направление программы "Еңбек" предусматривает реализацию следующих задач:
1) подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда;
2) краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам;
3) подготовка кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін");
4) профессиональное обучение работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников.
Оператором первого направления программы "Еңбек" по вопросам подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и подготовки кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") является Министерство образования и науки Республики Казахстан, по вопросам краткосрочного профессионального обучения по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам, профессиональной подготовки работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников, – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5.1.1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда
Техническое и профессиональное образование предоставляется участникам программы "Еңбек" бесплатно в соответствии с перечнем специальностей по подготовке кадров с ТиПО.
Участниками программы "Еңбек" подготовки кадров с ТиПО являются выпускники 9-11 классов текущих и предыдущих лет, лица, не имеющие профессионального образования и не поступившие в учебные заведения, лица, ищущие работу, безработные, члены малообеспеченных и/или многодетных семей, а также иные категории граждан, указанные в пункте 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об образовании", независимо от регистрации в центрах занятости населения.
Участники программы "Еңбек" по подготовке кадров с ТиПО обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, одноразовым горячим питанием, стипендией, проездом.

5. "Еңбек" бағдарламасының негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Ескерту. 5-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2021 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.05.2021 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5.1. Бірінші бағыт: "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтамасыз ету "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытында мынадай міндеттерді іске асыру көзделеді:
1) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау;
2) жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту;
3) "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау;
4) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік даярлау.
"Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытының техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау және "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау мәселелері бойынша операторы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі; жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту және еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік даярлау мәселелері бойынша операторы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі болып табылады.
5.1.1. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға техникалық және кәсіптік білім ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша мамандықтар тізбесіне сәйкес тегін беріледі.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан, ағымдағы және өткен жылғы 9-11-сыныптардың түлектері, кәсіптік білімі жоқ және оқу орындарына түспеген адамдар, жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздар, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, сондай-ақ "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағында көрсетілген азаматтардың өзге санаттары ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар болып табылады.
ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар оқуына ақы төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, бір реттік ыстық тамақпен, стипендиямен, жол жүру ақысымен қамтамасыз етіледі.

Условия участия, механизм подготовки кадров, порядок обеспечения стипендией, проездом и предоставления мер социальной поддержки участникам проекта определяются Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Перечень учебных заведений для осуществления подготовки кадров с ТиПО и специальностей, распределения мест по учебным заведениям и специальностям утверждается региональной комиссией по представлению местного исполнительного органа в области образования.
Перечень специальностей и квалификаций определяется с учетом анализа и прогноза потребностей рынка труда региона, проводимого местными органами по вопросам занятости населения, совместно с центрами занятости населения, акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" (далее - АО "ЦРТР") и РПП.
Перечень специальностей по подготовке кадров с ТиПО определяется на основе перечня квалификаций и специальностей по срокам обучения и уровням образования согласно классификатору специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Учебные заведения ТиПО включаются в перечень при наличии:
1) лицензии на образовательную деятельность по специальностям технического и профессионального образования;
2) опыта осуществления образовательной деятельности в сфере ТиПО не менее трех лет.
Для формирования списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО решением районной (городской) комиссии в каждом городе республиканского, областного, районного значения, столице, поселковых, сельских округах района/города создаются мобильные группы.
В составы мобильных групп включаются представители акиматов поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов, организаций образования, местных исполнительных органов по вопросам образования и занятости районного (городского) уровня, местной полицейской службы, молодежных организаций и волонтеров.
Местные исполнительные органы в области образования районного (городского) уровня осуществляют организацию деятельности мобильных групп.
Мобильные группы ежегодно в срок до 10 августа осуществляют поиск претендентов через получение данных от организаций образования, местной полицейской службы, местных органов по вопросам занятости населения и акиматов поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов и проводят с ними разъяснительные и профориентационные беседы.

Қатысу шарттары, кадрларды даярлау тетігі, стипендиямен және жол жүру ақысымен қамтамасыз ету және жобаға қатысушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
ТжКБ бар кадрларды даярлауды жүзеге асыруға арналған оқу орындарының және мамандықтардың тізбесін, оқу орындары бойынша орындарды бөлуді білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның ұсынымы бойынша өңірлік комиссия бекітеді.
Мамандықтар мен біліктіліктер тізбесі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамту орталықтарымен, "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – "ЕРДО" АҚ) және ӨКП-мен бірлесіп жүргізетін өңірдің еңбек нарығының қажеттілігін талдау мен болжау ескеріле отырып айқындалады.
ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша мамандықтар тізбесі "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 15-2) тармақшасына сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышына сәйкес білім беру мерзімдері және білім беру деңгейлері бойынша біліктіліктер мен мамандықтар тізбесінің негізінде айқындалады.
ТжКБ оқу орындары мыналар:
1) техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензиясы;
2) ТжКБ саласында білім беру қызметін жүзеге асыру бойынша кемінде үш жылдық тәжірибесі болған кезде тізбеге енгізіледі.
ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру үшін аудандық (қалалық) комиссияның шешімімен әрбір республикалық, облыстық, аудандық маңызы бар қалада, астанада, ауданның/қаланың кенттік, ауылдық округтерінде мобильді топтар құрылады.
Мобильді топтардың құрамына кенттер, ауылдық округтер, аудандық маңызы бар қалалар мен қалалар құрамындағы аудандар әкімдіктерінің, білім беру ұйымдарының, аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, жергілікті полиция қызметінің, жастар ұйымдарының өкілдері мен волонтерлер кіреді.
Аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар мобильді топтардың қызметін ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Мобильді топтар жыл сайын 10 тамызға дейінгі мерзімде білім беру ұйымдарынан, жергілікті полиция қызметінен, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардан және кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың, қалалар құрамындағы аудандардың әкімдіктерінен деректер алу арқылы үміткерлерді іздестіруді жүзеге асырады және олармен түсіндіру және кәсіптік бағдарлау әңгімелерін жүргізеді.

Местные исполнительные органы в области образования областного уровня, городов республиканского значения и столицы на ежемесячной основе представляют информацию (Ф.И.О (при его наличии), ИИН, адрес места проживания) по зачисленным претендентам (в электронном виде через портал/вручную) центрам занятости населения по обучаемым в срок до третьего числа месяца, следующего за отчетным, по установленной форме в соответствии с Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Финансирование подготовки кадров с ТиПО осуществляется местными исполнительными органами в области образования за счет средств местного бюджета.
5.1.2. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам.
Краткосрочное профессиональное обучение направлено на ускоренное приобретение участниками программы "Еңбек" новых или измененных профессиональных навыков, необходимых для выполнения определенного вида работ.
Краткосрочное профессиональное обучение участников программы "Еңбек" проводится в организациях образования с элементами дуального обучения, в том числе через мобильные учебные центры по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам.
Участниками программы "Еңбек", проходящими краткосрочное профессиональное обучение, являются безработные лица, независимо от регистрации в центрах занятости населения, среди которых приоритетное право имеют молодежь категории NEET, члены малообеспеченных и/или многодетных семей, трудоспособные инвалиды, сокращаемые работники.
Продолжительность краткосрочного профессионального обучения составляет не более шести месяцев, исходя из особенностей квалификации и навыков.
Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется в соответствии с образовательной программой, разработанной организацией образования, согласованной с работодателями и РПП в очной форме и (или) онлайн режиме.
При этом обучение в онлайн режиме осуществляется при наличии технических возможностей, информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентских устройств сети сотовой связи.
Краткосрочное профессиональное обучение по очной форме будет осуществляться в подгруппах по мере укомплектования.
При организации краткосрочного профессионального обучения в онлайн режиме комплектование группы не требуется.
Образовательные программы с использованием дуального обучения должны предусматривать теоретическое обучение и не менее шестидесяти процентов производственного обучения, профессиональной практики на базе предприятия (организации).
Организации образования для проведения краткосрочного профессионального обучения определяются из реестра учебных центров и учебных заведений размещенного на интернет-ресурсе НПП "Атамекен".
Организации образования включаются в реестр учебных центров и учебных заведений при условии соответствия следующим требованиям:

Облыстық деңгейдегі, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдары қабылданған үміткерлер жөніндегі ақпаратты (Т.А.Ә. (бар болса), ЖСН, тұратын жерінің мекенжайы) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың үшінші күніне дейінгі мерзімде ай сайынғы негізде халықты жұмыспен қамту орталықтарына (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
ТжКБ бар кадрларды даярлауды қаржыландыруды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
5.1.2. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту
Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың белгілі бір жұмыс түрін орындау үшін қажетті жаңа немесе өзгертілген кәсіптік дағдыларды тездетіп алуға бағытталған.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша дуальды оқыту элементтері бар білім беру ұйымдарында, оның ішінде мобильді оқу орталықтары арқылы жүргізіледі.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыссыз адамдар қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар болып табылады, олардың арасында NEET санатындағы жастардың, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылар мүшелерінің, еңбекке қабілетті мүгедектердің, қысқартылатын жұмыскерлердің басым құқығы бар.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың ұзақтығы біліктілік пен дағдылардың ерекшелігіне қарай алты айдан аспайтын мерзімді құрайды.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту білім беру ұйымы әзірлеген және жұмыс берушілермен және ӨКП-мен келісілген білім беру бағдарламасына сәйкес күндізгі нысанда және/немесе онлайн режимде жүзеге асырылады.
Бұл ретте онлайн оқыту техникалық мүмкіндіктер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары болған кезде жүзеге асырылады.
Күндізгі нысан бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жинақталуына қарай кіші топтарда жүзеге асырылатын болады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды онлайн режимде ұйымдастырған кезде топ жинақтау талап етілмейді.
Дуальды оқытуды пайдаланатын білім беру бағдарламалары теориялық оқытуды және кәсіпорынның (ұйымның) базасында кемінде алпыс пайыз өндірістік оқытуды, кәсіптік практиканы көздеуге тиіс.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу үшін білім беру ұйымдары "Атамекен" ҰКП-ның ресми интернет-ресурсында орналасқан оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімінен айқындалады.
Білім беру ұйымдары мынадай талаптарға сәйкес келген кезде оқу орталықтары мен оқу орындарының тізіліміне қосылады:

1) использование элементов дуального обучения с наставничеством;
2) наличие не менее шести месяцев опыта проведения краткосрочного профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата, либо наличие лицензии на образовательную деятельность по специальностям технического и профессионального образования (для учебных центров при предприятиях или отраслевых ассоциациях опыт проведения краткосрочного профессионального обучения не требуется);
3) уровень трудоустройства лиц, прошедших обучение (на момент подачи заявки на включение в перечень), составляет не менее 60% (за исключением лиц, призванных на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, повторно получающих образование) и определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов (уровень трудоустройства проверяется по истечении трех месяцев после завершения обучения за период не более одного предшествующего года);
4) наличие преподавателей с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
5) наличие современной материально-технической базы;
6) наличие образовательных программ краткосрочного профессионального обучения, согласованных с РПП и работодателями.
По предложению РПП реестр учебных центров и учебных заведений актуализируется на регулярной основе.
Учебные центры и учебные заведения, вошедшие в реестр, имеют право оказывать содействие в трудоустройстве участников программы "Еңбек", прошедших краткосрочное профессиональное обучение, посредством аутсорсинга услуг в сфере занятости населения.
Стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня и РПП ежегодно, на основании методики, разработанной Министерством образования и науки Республики Казахстан, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, и предусматривает также оплату труда наставников на производстве.
Оплата труда наставника на производстве осуществляется в соответствии с методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденной уполномоченным органом в области образования.
Содействие предпринимательской инициативе и трудоустройство участников программы "Еңбек, завершивших краткосрочное профессиональное обучение, являются обязательными условиями проведения краткосрочного профессионального обучения.
Финансирование краткосрочного профессионального обучения осуществляется местными органами по вопросам занятости населения за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и/или местного бюджетов.
Участники программы "Еңбек", проходящие краткосрочное профессиональное обучение, обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, стипендией, материальной помощью на проезд, проживание и прохождение медицинского осмотра.
При прохождении краткосрочного профессионального обучения через мобильные учебные центры и (или) в онлайн режиме материальная помощь на проживание (возмещение расходов по найму (аренде) жилья) участнику программы "Еңбек" не выплачивается.
Лицам, проходящим краткосрочное профессиональное обучение в учебных центрах, стипендия и материальная помощь выплачиваются центрами занятости населения.
Участникам программы "Еңбек", проходящим краткосрочное профессиональное обучение, материальная помощь предоставляется в следующих размерах:

1) тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдалану;
2) оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханын тапсырған адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу бойынша кемінде алты ай тәжірибесінің болуы не техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензияның болуы (кәсіпорындар немесе салалық қауымдастықтар жанындағы оқу орталықтары үшін қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жүргізу тәжірибесі талап етілмейді);
3) оқудан өткен адамдардың (Қазақстан Республикасы Қарулы күштеріне мерзімді қызметке шақырылғандарды, бала күтіміне байланысты демалыста отырғандарды, қайта білім алып жатқандарды қоспағанда) жұмысқа орналасу деңгейі (тізбеге қосуға өтінім берген сәтте) кемінде 60 %-ды құрауы және міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады (жұмысқа орналасу деңгейі алдыңғы бір жылдан аспайтын кезеңде оқуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін тексеріледі);
4) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс өтілі бар оқытушылардың болуы;
5) заманауи материалдық-техникалық базаның болуы;
6) ӨКП және жұмыс берушілермен келісілген қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бағдарламаларының болуы.
ӨКП ұсынысы бойынша оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімі жүйелі негізде өзектендіріледі.
Тізілімге енген оқу орталықтары мен оқу орындары халықты жұмыспен қамту саласындағы көрсетілетін қызметтер аутсорсингі арқылы қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өткен "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға жұмысқа орналасуда жәрдемдесуге құқығы бар.
Білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың құнын облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және ӨКП-ның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі әзірлеген әдістеменің негізінде білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарға сүйене отырып, өңірлік комиссиялар жыл сайын белгілейді және онда өндірістегі тәлімгерлердің еңбегіне ақы төлеу көзделеді.
Өндірістегі тәлімгердің еңбегіне ақы төлеу білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуды, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың кәсіпкерлік бастамашылығына жәрдемдесу және жұмысқа орналастыру қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу үшін міндетті шарт болып табылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар оқу ақысын төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, стипендиямен, жол жүруге, тұруға және медициналық тексеріп-қараудан өтуге материалдық көмекпен қамтамасыз етіледі.
Кәсіптік оқытудан мобильді оқу орталықтары арқылы өткен кезде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға тұруға (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек төленбейді.
Оқу орталықтарында қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін адамдарға стипендия мен материалдық көмекті халықты жұмыспен қамту орталықтары төлейді.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға мынадай мөлшерде:

1) на проезд за весь период обучения в организациях образования, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников программы "Еңбек", до места обучения и обратно в размере 4 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) на проживание ежемесячно в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Атырауской и Мангистауской областях в размере 10 МРП, в остальных областях в размере 5 МРП, в организациях образования, расположенных вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников программы "Еңбек";
3) на прохождение медицинского осмотра за весь период обучения в размере 2 месячных расчетных показателей.
Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы, на основании справки посещения, выданной организацией образования.
Местные органы по вопросам занятости населения областей, городов республиканского значения и столицы на основе отчетов центров занятости населения представляют отчет о ходе краткосрочного профессионального обучения в АО "ЦРТР" ежемесячно к пятому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Порядок организации и финансирования краткосрочного профессионального обучения определяется Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров и востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического, профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей
Перечень квалификаций и навыков для проведения обучения формируется на основе заявок работодателей.
Работодатель вправе отбирать претендентов на обучение из числа лиц, обратившихся в центры занятости населения, мобильные центры занятости и частные агентства занятости, а также участвующих в ярмарках вакансий и зарегистрированных на Электронной бирже труда.
Претенденты, направляемые на обучение центром занятости населения по заявленным работодателем квалификациям и навыкам, самостоятельно выбирают организацию образования из реестра учебных центров и учебных заведений.
В течение трех рабочих дней со дня трудоустройства лица, завершившего обучение по заявкам работодателей, копия приказа о приеме его на работу направляется работодателем в центр занятости населения.
Центр занятости населения с участником программы "Еңбек" заключает социальный контракт, сторонами которого также выступают организация образования и работодатель.
Краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам
В целях самостоятельного получения рабочей квалификации, востребованной на рынке труда, предусматривается предоставление ваучера на обучение.
Ваучер на обучение предусматривает претендентам возможность выбора организации образования, содержания и сроков обучения и оформляется в виде именного документа (ваучера).
Выбор квалификации для самостоятельного профессионального обучения осуществляется из перечня 100 востребованных сервисных и индустриальных профессий, утверждаемого уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
В стоимость ваучера на обучение входят расходы на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, стипендия и материальная помощь на проезд, проживание и прохождение медицинского осмотра участника программы "Еңбек".
Для получения ваучера на обучение претендент обращается в центр занятости населения по месту жительства или мобильные центры занятости.

1) облыс шегінде, бірақ "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған барлық кезеңде оқу орнына баруға және қайтуға 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жол жүруге;
2) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған уақытта Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын – 10 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың тұрақты тұратын жерінен тыс елді мекендерде орналасқан білім беру ұйымдарында 5 АЕК мөлшерінде;
3) оқудың барлық кезеңінде медициналық тексеріп-қараудан өтуге 2 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттар ұсынылмай, білім беру ұйымы берген сабаққа келуі туралы анықтаманың негізінде төленеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары халықты жұмыспен қамту орталықтарының есептері негізінде ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күніне "ЕРДО" АҚ-ға қысқа мерзімді кәсіптік оқыту барысы туралы есеп береді.
Кәсіптік оқытудан мобильді оқу орталықтары арқылы және (немесе) онлайн режимде өткен кезде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға тұруға (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек төленбейді.
Жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту
Оқыту үшін біліктіліктер мен дағдылардың тізбесі жұмыс берушілердің өтінімдері негізінде қалыптастырылады.
Жұмыс беруші оқуға үміткерлерді халықты жұмыспен қамту орталықтарына, мобильді жұмыспен қамту орталықтарына және жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне жүгінгендер, сондай-ақ бос жұмыс орындары жәрмеңкесіне қатысатындар және Электрондық еңбек биржасында тіркелгендер қатарындағы адамдардың ішінен таңдауға құқылы.
Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілер мәлімдеген біліктіліктер мен дағдылар бойынша кәсіптік оқытуға жіберетін үміткерлер оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімінен білім беру ұйымын өз бетінше таңдайды.
Жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша оқуды аяқтаған адамды жұмысқа орналастырған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс беруші оның жұмысқа қабылданғаны туралы бұйрықтың көшірмесін халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек" бағдарламасына қатысушымен әлеуметтік келісімшарт жасасады, сондай-ақ білім беру ұйымдары мен жұмыс беруші оның тараптары болады.
Еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту
Еңбек нарығында сұранысқа ие жұмысшы біліктілігін өздігінен алу мақсатында оқу ваучерін ұсыну көзделуде.
Оқу ваучері үміткерлерге білім беру ұйымдарын, оқу мазмұны мен мерзімдерін таңдау мүмкіндігін көздейді және атаулы құжат (ваучер) түрінде ресімделеді.
Өздігінен кәсіптік оқу үшін біліктілік таңдау халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие 100 сервистік және индустриялық кәсіптердің тізбесінен жүзеге асырылады.
Оқу ваучерінің құнына білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес оқу процесінің шығыстары, "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға стипендия және жол жүруге, тұруға және медициналық тексеріп-қараудан өтуге материалдық көмек кіреді.
Үміткер оқу ваучерін алу үшін тұрақты тұратын жеріндегі халықты жұмыспен қамту орталығына немесе мобильді жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.

5.1.3. Подготовка кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін")
Участниками проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") по подготовке кадров с высшим, техническим и профессиональным образованием являются выпускники 9, 11 классов 6 трудоизбыточных регионов: Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областей и города Шымкента.
Подготовка кадров в рамках проекта осуществляется по очной форме обучения по утвержденному перечню специальностей высшего образования, согласно государственному образовательному заказу на определенный учебный период, в учебных заведениях шести регионов: Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областей. Участники проекта высшего образования обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, стипендией, проездом.
Подготовка кадров в рамках проекта осуществляется по очной форме обучения по утвержденному перечню специальностей квалификаций технического и профессионального образования, согласно государственному образовательному заказу на определенный учебный период, в учебных заведениях шести регионов: Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской областей.
Участники проекта технического и профессионального образования обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, стипендией, проездом, питанием.
Финансирование осуществляется местными исполнительными органами в области образования за счет средств местного бюджета.
Условия участия, механизм подготовки кадров, порядок обеспечения стипендией, проездом и предоставления мер социальной поддержки участникам проекта определяются Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Государственный образовательный заказ на подготовку кадров формируется местными исполнительными органами по вопросам образования трудодефицитных регионов с учетом потребности в кадрах и последующего трудоустройства в регионе. Размещение государственного образовательного заказа осуществляется среди высших учебных заведений на конкурсной основе.
Перечень специальностей, высших учебных заведений и порядок распределения образовательных грантов по высшим учебным заведениям утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования. Перечень специальностей и квалификаций, учебных заведений ТиПО, формирование и распределение государственного образовательного заказа на подготовку кадров в рамках проекта осуществляются местными исполнительными органами в области образования.
Перечень специальностей и квалификаций определяется с учетом анализа и прогноза потребностей рынка труда региона, проводимого местными органами по вопросам занятости населения совместно с центрами занятости населения, РПП и АО "ЦРТР".
Учебные заведения включаются в перечень при наличии лицензии на образовательную деятельность по специальностям высшего, технического и профессионального образования.
Продолжительность подготовки кадров зависит от выбранной специальности и квалификации в соответствии со сроками, указанными в образовательных программах.
Выпускники организаций технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования в рамках проекта отрабатывают в регионе по месту обучения не менее трех лет после окончания обучения, при этом они имеют право участвовать в мерах по повышению мобильности трудовых ресурсов в рамках программы "Еңбек" по месту обучения.
Отработка осуществляется в соответствии с трехсторонним договором о трудоустройстве выпускника между организацией образования, работодателем и обучающимся.
Распределение, направление на работу и трудоустройство молодых специалистов осуществляются местными исполнительными органами (далее - МИО) в соответствии с направлением организации образования.

5.1.3. "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау
Жұмыс күші артық 6 өңірдің: Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарының және Шымкент қалаларының 9, 11-сыныптарының түлектері жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау бойынша "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар болып табылады.
Жоба шеңберінде кадрларды даярлау алты өңірдің: Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстарының оқу орындарында белгілі бір оқу кезеңіне арналған мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес жоғары білім беру мамандықтарының бекітілген тізбесі бойынша күндізгі оқу нысанында жүзеге асырылады. Жоғары білім беру жобасына қатысушылар оқу ақысын төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, стипендиямен, жол жүру ақысымен қамтамасыз етіледі.
Жоба шеңберінде кадрлар даярлау алты өңірдің: Ақмола, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар облыстарының оқу орындарында белгілі бір оқу кезеңіне арналған мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтарының бекітілген тізбесі бойынша күндізгі оқу нысанында жүзеге асырылады.
Техникалық және кәсіптік оқу жобасына қатысушылар оқу ақысын төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, стипендиямен, жол жүру ақысымен, тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Қаржыландыруды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Қатысу шарттары, кадрлар даярлау тетігі, жобаға қатысушыларды стипендиямен, жол жүру ақысымен қамтамасыз ету және жобаға қатысушыларды әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын жұмыс күші жетіспейтін өңірлердің білім беру мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдары кадрларға қажеттілікті және кейін өңірде жұмысқа орналастыруды ескере отырып қалыптастырады. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру конкурстық негізде жоғары оқу орындары арасында жүзеге асырылады.
Мамандықтардың, жоғары оқу орындарының тізбесі және жоғары оқу орындары бойынша білім беру гранттарын бөлу білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі. Мамандықтар мен біліктіліктердің, ТжКБ оқу орындарының тізбесін және мемлекеттік білім беру гранттарын қалыптастыруды және бөлуді білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жоба шеңберінде жүзеге асырады.
Мамандықтар мен біліктіліктер тізбесі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамту орталықтарымен, ӨКП-мен және "ЕРДО" АҚ-мен бірлесіп жүргізетін өңірдің еңбек нарығындағы қажеттіліктерін талдау мен болжауды ескере отырып айқындалады.
Оқу орындары жоғары, техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензиясы болса ғана тізбеге қосылады.
Кадрларды даярлау ұзақтығы білім беру бағдарламаларында көрсетілген мерзімдерге сәйкес таңдалған мамандыққа және біліктілікке байланысты болады.
Жоба шеңберіндегі техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері оқуды аяқтағаннан кейін оқыған өңірінде кемінде үш жыл жұмыс істейді, бұл ретте олардың "Еңбек" бағдарламасының шеңберінде оқыған жері бойынша еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шараларына қатысуға құқығы бар.
Жұмыспен өтеу білім беру ұйымы, жұмыс беруші мен білім алушы арасындағы түлекті жұмысқа орналастыру туралы үшжақты шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
Жас мамандарды бөлуді, жұмысқа жіберуді және жұмысқа орналастыруды білім беру ұйымдарының жолдамасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) жүзеге асырады.

1) обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", в том числе в онлайн режиме;
2) расширение микрокредитования в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах, в том числе через развитие якорной кооперации и социального предпринимательства;
3) гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах;
4) предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
При этом обучение в онлайн режиме осуществляется при наличии технических возможностей, информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентских устройств сети сотовой связи.
Операторами второго направления программы "Еңбек" являются Министерство национальной экономики Республики Казахстан – по вопросам микрокредитования в городах и моногородах, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - микрокредитования в сельских населенных пунктах, в городах и моногородах, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – по вопросам предоставления государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей и реализации проекта "Бастау Бизнес".
Участниками мер содействия предпринимательской инициативе являются безработные лица независимо от регистрации в центрах занятости населения, отдельные категории занятых лиц, определяемые Правительством Республики Казахстан.
Приоритетное право на участие имеет:
1) лица, проживающие в сельской местности, в городах, в том числе моно- и малых городах;
2) инвалиды, если по медицинскому заключению состояние их здоровья не препятствует выполнению трудовых обязанностей либо не угрожает их здоровью и (или) безопасности труда других лиц;
3) лица старше пятидесяти лет до достижения пенсионного возраста;
4) молодежь, в том числе в категория NEET;
5) члены малообеспеченных и/или многодетных семей;
6) сельскохозяйственные кооперативы и их члены, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", крестьянские и фермерские хозяйства, включая участников якорной кооперации;
7) переселенцы и кандасы.
Участниками второго направления программы "Еңбек" не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 918;

1) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне, оның ішінде онлайн режимде оқыту;
2) ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда микрокредит беруді, оның ішінде зәкірлік кооперацияны және әлеуметтік кәсіпкерлікті дамыту арқылы кеңейту;
3) ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру;
4) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру.
Бұл ретте онлайн режимде оқу техникалық мүмкіндіктер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі – қалалар мен моноқалаларда микрокредит беру мәселелері бойынша, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі – ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру мәселелері бойынша, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – "Бастау Бизнес" жобасын іске асыру және жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру мәселесі бойынша "Еңбек" бағдарламасының екінші бағыты бойынша операторлар болып табылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыссыз адамдар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу шараларының қатысушылары болып табылады.
Мыналар:
1) ауылдық елді мекендерде, қалаларда, оның ішінде моно және кіші қалаларда тұратын адамдар;
2) мүгедектер, егер медициналық қорытынды бойынша денсаулығы еңбек міндеттерін орындауға кедергі келтірмесе не олардың денсаулығына және (немесе) басқа адамдардың еңбек қауіпсіздігіне зиян келтірмесе;
3) зейнеткерлік жасқа жетпеген елу жастан асқан адамдар;
4) сондай-ақ NEET санатындағы жастар;
5) табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері;
6) ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген мүшелері;
7) қоныс аударушылар және қандастар қатысуға басым құқыққа ие.
Мынадай:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 918 қаулысына сәйкес мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын;

3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), а также некоммерческие организации.
5.2.1. Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Проект "Бастау Бизнес" направлен на обучение, в том числе онлайн режиме участников программы "Еңбек" предпринимательским навыкам, в том числе принципам формирования сельскохозяйственных кооперативов, а также сопровождение их бизнес проектов.
Участники программы "Еңбек" в рамках проекта "Бастау Бизнес", за исключением лиц, проходящих обучение основам предпринимательства в онлайн режиме, обеспечиваются стипендией в размере, установленном законодательством Республики Казахстан для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования.
В процессе обучения участникам программы "Еңбек" предоставляются рекомендации для ведения предпринимательства и структурированные знания по основам предпринимательской деятельности.
Участники информируются о мерах финансовой поддержки предпринимательства.
В целях информирования потенциальных участников действует специальный Call-центр на базе оператора нефинансовой поддержки.
Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" состоит из следующих этапов:
1) тестирование;
2) практическое обучение в группах по принципу бизнес-менторства и индивидуальное консультирование либо дистанционное обучение через веб-портал;
3) подготовка к защите (презентации) бизнес-проекта;
4) содействие в выстраивании "цепочки" сбыта (заключение предварительных договоров);
5) сопровождение в реализации бизнес-проекта сроком до двенадцати месяцев, а для членов малообеспеченных и/или многодетных семей в течение восемнадцати месяцев.
Общая продолжительность процесса обучения составляет не более двадцати пяти календарных дней, за исключением обучения в онлайн режиме.
Процесс обучения в обязательном порядке включает в себя индивидуальные консультации, а также тренинги по навыкам публичного выступления в целях защиты проекта на предмет финансирования.
НПП "Атамекен" организует обучение участников программы "Еңбек" по проекту "Бастау Бизнес" по направлению центра занятости населения из списка претендентов на обучение и/или при подаче онлайн-заявки посредством АИС Atameken Academy.
Центры занятости населения осуществляют проверку претендентов на предмет соответствия целевой группе посредством АИС "Рынок труда" и выдают претенденту направление на обучение.
Список претендентов на обучение по проекту "Бастау Бизнес", в том числе выявленных при актуализации статусов, формируется центром занятости населения посредством АИС "Рынок труда" и АИС Atameken Academy.
Участник программы "Еңбек" вправе проходить обучение по проекту "Бастау Бизнес" не чаще, чем один раз в три года.
По итогам обучения выдаются сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) и сертификат об участии в обучении в проекте "Бастау Бизнес".
Сопровождение в реализации бизнес-проекта направлено на оказание консультационной поддержки на этапе реализации бизнес-проекта.
Финансирование проекта "Бастау Бизнес" осуществляется за счет средств республиканского бюджета и/или местного бюджета путем заключения соответствующего договора между оператором второго направления программы "Еңбек" и оператором нефинансовой поддержки.
При финансировании проекта "Бастау Бизнес" за счет средств республиканского бюджета заключается соответствующий договор между уполномоченным органом по вопросам занятости населения и оператором нефинансовой поддержки. В случае финансирования за счет средств местного бюджета, заключается соответствующий договор между местным органом по вопросам занятости населения и РПП.
РПП ежемесячно ко второму числу месяца, следующего за отчетным, представляют в центр занятости населения информацию по установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес".
Порядок обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" определяется Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.

3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге арналған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын ұйымдар, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдар "Еңбек" бағдарламасының екінші бағытының қатысушылары бола алмайды.
5.2.1. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
"Бастау Бизнес" жобасы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды кәсіпкерлік дағдыларына, оның ішінде ауыл шаруашылығы кооперативтерін қалыптастыру қағидаттарына, оның ішінде кәсіпкерлік негіздеріне онлайн режимде оқытуға, сондай-ақ олардың бизнес жобаларын сүйемелдеуге бағытталған.
Онлайн режимде оқып жатқан адамдарды қоспағанда, "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасында техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқып жатқан студенттер үшін белгіленген мөлшерде стипендиямен қамтамасыз етіледі.
"Онлайн режимде оқыту процесін қоспағанда, оқу процесінің жалпы ұзақтығы күнтізбелік жиырма бес күннен аспайтын мерзімді құрайды.
Қатысушылар кәсіпкерлікті қаржылай қолдау шаралары туралы хабардар етіледі.
Әлеуетті қатысушыларды хабардар ету мақсатында қаржылай емес қолдау операторының базасында арнайы Call-орталық қызмет етеді.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тестілеу;
2) бизнес-менторлық қағидат бойынша топтарда практикалық оқыту және дербес консультация беру немесе веб-портал арқылы қашықтықтан оқыту;
3) бизнес-жобаны қорғауға (презентацияға) дайындық;
4) сату тізбесін жасауға жәрдемдесу (алдын ала шарттар жасасу);
5) бизнес-жобаны іске асыруды он екі айға дейін, ал табысы аз және/немесе көпбалалы отбасы мүшелерін он сегіз ай ішінде сүйемелдеу.
Оқу процесінің жалпы ұзақтығы күнтізбелік жиырма бес күннен аспайтын мерзімді құрайды.
Оқу процесі міндетті түрде дербес консультацияларды, сондай-ақ қаржыландыру тұрғысынан жобаны қорғау мақсатында көпшілік алдында сөз сөйлеу дағдылары бойынша тренингтерді қамтиды.
"Атамекен" ҰКП "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқуға үміткерлердің тізімінен "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша және/немесе Atameken Academy ААЖ арқылы онлайн-өтінім беру арқылы ұйымдастырады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлерді "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы нысаналы топқа сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады және үміткерге оқуға жолдама береді.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқытуға, оның ішінде статустарды өзектілендіру кезінде анықталған үміткерлердің тізімін халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" ААЖ және Atameken Academy ААЖ арқылы қалыптастырады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушы "Бастау Бизнес" жобасы бойынша үш жылда бір рет оқуға құқылы.
Оқу қорытындысы бойынша "Бастау Бизнес" жобасында оқуға қатысқаны туралы сертификат және оқуды аяқтағаны туралы сертификат (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) беріледі.
Бизнес-жобаны іске асыруды сүйемелдеу бизнес-жобаны іске асыру кезеңінде консультациялық қолдау көрсетуге бағытталған.
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландыру "Еңбек" бағдарламасының екінші бағытының операторы мен қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"Бастау Бизнес" жобасы республикалық бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылған кезде, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен қаржылық емес қолдау операторы арасында тиісті шарт жасалады. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған жағдайда, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен ӨКП-нің арасында тиісті шарт жасалады.
ӨКП ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың екінші күніне халықты жұмыспен қамту орталығына "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпарат ұсынады.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларында айқындалады.

1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности со ставкой вознаграждения 0,01% (ноль целых одна сотая) годовых;
2) целевого назначения бюджетного кредита – микрокредитование бизнес-планов выпускников проекта "Бастау Бизнес";
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется со дня перечисления бюджетного кредита МИО.
Решение об участии АО "АКК" по кредитованию, а также выделяемых суммах принимается постановлением акимата области. МИО по вопросам предпринимательства или сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям АО "АКК".
Условия предоставления бюджетных кредитов АО "АКК":
1) срок кредитования – не более десяти лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01% (ноль целых одна сотая) годовых;
3) период освоения - 12 (двенадцать) месяцев;
4) целевое назначение - фондирование микрофинансовых организаций с участием государства (далее – МФО) для микрокредитования бизнес-планов выпускников проекта "Бастау Бизнес".
Условия фондирования МФО:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности и целевого использования;
2) срок кредитования – до 10 (десять) лет;
3) ставка вознаграждения - до 2% (два) годовых;
4) период освоения – 12 (двенадцать) месяцев, но не позднее до 1 марта следующего финансового года;
5) целевое назначение – микрокредитование бизнес-планов выпускников проекта "Бастау Бизнес".
АО "АКК"/МФО предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования.
Не допускается направление бюджетного кредита на цели проведения расчетов по текущим платежам по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга, а также на цели, предусмотренные пунктом 3 статьи 171 Бюджетного кодекса РК.
Также бюджетный кредит не предоставляется на потребительские цели, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено на бизнес-цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита.";
"Порядок и механизм кредитования конечных заемщиков"
Условия выдачи микрокредитов выпускникам проекта "Бастау Бизнес":

1) жылдық 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір) сыйақы мөлшерлемесімен қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – "Бастау Бизнес" жобасы түлектерінің бизнес-жоспарларын микрокредиттеу;
3) негізгі борышты өтеу бойынша бюджеттік кредит мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі) айды құрайды және ЖАО бюджеттік кредитті аударған күннен бастап есептеледі.
"АКК" АҚ-ның кредиттеу бойынша қатысуы, сондай-ақ бөлінетін сомалар туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен қабылданады. Кәсіпкерлік немесе ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО кредит беру бойынша "АКК" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын ұсынады.
"АКК" АҚ-ға бюджеттік кредиттер беру шарттары:
1) кредит беру мерзімі – он жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір);
3) игеру кезеңі – 12 (он екі) ай;
4) нысаналы мақсаты – "Бастау Бизнес" жобасы түлектерінің бизнес-жоспарларына микрокредит беру үшін мемлекет қатысатын микроқаржы ұйымдарын (бұдан әрі – МҚҰ) қорландыру.
МҚҰ қорландырудың шарттары:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық және нысаналы пайдалану шарттарында жүзеге асырылады;
2) кредит беру мерзімі – 10 (он) жылға дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 % (екі) дейін;
4) игеру кезеңі – 12 (он екі) ай, бірақ келесі қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей;
5) нысаналы мақсаты – "Бастау Бизнес" жобасы түлектерінің бизнес-жоспарларын микрокредиттеу.
Кредит беру бойынша "АКК" АҚ /МҚҰ негізгі борышты өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең ұсынылады.
Бюджеттік кредитті кредиттерге, қарыздарға немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп айырысуды жүргізу мақсаттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 171-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарға жіберуге жол берілмейді.
Сондай-ақ, тұтынушылық мақсаттарға, акцизделетін өнім өндіруге, жылжымайтын тұрғын мүлік сатып алуға және салуға, жер учаскелерін мұндай жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын мүліктің нысаналы мақсаты кредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсаттарға өзгертілетін жағдайларды қоспағанда, сатып алуға (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес) бюджеттік кредит берілмейді.";
"Түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру тәртібі мен тетігі":
"Түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру тәртібі мен тетігі "Бастау Бизнес" жобасының түлектеріне микрокредиттер беру шарттары:

1) срок микрокредита – до 5 (пять) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семь) лет;
2) максимальная сумма микрокредита:
в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах - до 2,5 тысяч месячных расчетных показателей, устанавливаемых законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (далее – МРП);
в городах, моногородах (кроме городов Шымкент, Актау, Атырау) – до 6,5 (шесть с половиной) тысяч МРП;
в городах Шымкент, Актау, Атырау – до 8,0 (восемь) тысяч МРП;
3) ставка вознаграждения – не более 6% (шесть) годовых;
4) МФО не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом выпускников проекта "Бастау Бизнес", за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником Программы "Еңбек" обязательств по микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с АО "АКК";
5) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более одной трети продолжительности срока микрокредитования по решению кредитора;
6) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности участника Программы "Еңбек", согласно Правилам кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемым уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса (далее – Правила микрокредитования).
МФО на основании представленного перечня документов проводит оценку бизнес проекта, после чего принимает решение о возможности или невозможности выдачи микрокредита.
МФО решение о кредитовании конечных заемщиков принимает самостоятельно.
МФО после принятия положительного решения о предоставлении кредита заключает с конечным заемщиком договор о предоставлении микрокредита в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Условия микрокредита, способы обеспечения кредита заемщиком, категория заемщиков, сроки и суммы займов устанавливаются решением кредитора и указываются в договоре кредита.
В случае неосвоения кредитных средств до истечения указанных сроков, АО "АКК"/МФО обеспечивают их возврат в местный бюджет, в свою очередь МИО осуществляет возврат в республиканский бюджет.";
фондирование организациями микрокредитования МФО с участием государства и НПП "Атамекен" под собственный капитал, залоги третьих лиц и конечных заемщиков в пределах, установленных соответствующими пруденциальными нормативами;
повышение финансовой грамотности и культуры среди субъектов МСП путем реализации НПП "Атамекен" проекта "Бастау Бизнес".
Кредиты/микрокредиты предоставляются участникам программы "Еңбек", реализующим или планирующим реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах, моногородах, малых городах и городах, из средств республиканского бюджета и/или местных бюджетов.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют участники программы "Еңбек", получившие сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес", также лица, участвующие в реализации проекта по развитию социального предпринимательства или кооперации.
Обязательными условиями для получения кредита/микрокредита участником программы "Еңбек" являются его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и наличие направления Центра занятости населения в МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ", за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей и участников якорной кооперации.
МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" в течение пяти рабочих дней с даты заключения кредитного соглашения с участником "программы Еңбек" представляет в центр занятости населения информацию (в электронном виде через портал/вручную) о лицах расширивших деятельность из числа начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей и участниках якорной кооперации.
Для получения кредита/микрокредита участник программы "Еңбек" представляет в бумажном или электронном формате в МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ"/кредиторам по пилотному проекту "От поля до прилавка" перечень документов/сведений, предусмотренных Правилами кредитования/микрокредитования на селе и в малых городах и Правилами кредитования/микрокредитования в городах и моногородах.
Претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций с приложением следующих документов:

1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы:
ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін 2,5 мың айлық есептік көрсеткішке (бұдан әрі – АЕК) дейін);
қалаларда, моноқалаларда – (Шымкент, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) – 6,5 (алты жарым) мың АЕК-ке дейін;
Шымкент, Ақтау, Атырау қалаларында – 8,0 (сегіз) мың АЕК-ке дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 % (алты) аспайды;
4) "Еңбек" бағдарламасына қатысушының микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, МҚҰ "Бастау Бизнес" жобасы түлектерінің микрокредитіне байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АКК" АҚ-мен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс;
5) кредитордың шешімі бойынша микрокредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең алу мүмкіндігі;
6) қарыздардың мерзімдері мен сомалары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидаларына (бұдан әрі – Микрокредит беру қағидалары) сәйкес "Еңбек" бағдарламасына қатысушы қызметінің бағытына сәйкес айқындалады.
МҚҰ ұсынылған құжаттар тізбесі негізінде бизнес жобаға бағалау жүргізеді, содан кейін микрокредит берудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
МҚҰ түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру туралы шешімді дербес қабылдайды.
МҚҰ кредит беру туралы оң шешім қабылдағаннан кейін түпкілікті қарыз алушымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес микрокредит беру туралы шарт жасасады.
Микрокредит шарттары, қарыз алушының кредитті қамтамасыз ету тәсілдері, қарыз алушылардың санаты, қарыз мерзімдері мен сомалары кредитордың шешімімен белгіленеді және кредит шартында көрсетіледі.
Көрсетілген мерзімдер өткенге дейін кредит қаражаты игерілмеген жағдайда, "АКК" АҚ/МҚҰ олардың жергілікті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді, өз кезегінде ЖАО республикалық бюджетке қайтаруды жүзеге асырады.";
микрокредит беру ұйымдарының МҚҰ-ны мемлекеттің және "Атамекен" ҰКП қатысуымен меншікті капиталға, тиісті пруденциялық нормативтерде белгіленген шектерде үшінші тұлғалар мен түпкілікті қарыз алушылардың кепіліне қорландыруы;
"Атамекен" ҰКП "Бастау Бизнес" жобасын іске асыруы арқылы ШОБ субъектілері арасында қаржылық сауаттылық пен мәдениетті арттыру.
Республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджеттер қаражатынан кредиттер/микрокредиттер ауылдық елді мекендерде, моноқалаларда, шағын қалалар мен қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға ұсынылады.
"Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар, сондай-ақ әлеуметтік кәсіпкерлікті немесе кооперацияны дамыту жөніндегі жобаны іске асыруға қатысатын адамдар кредиттер/микрокредиттер алу үшін басым құқыққа ие болады.
Қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелуі және Халықты жұмыспен қамту орталығының МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға берген жолдамасының болуы "Еңбек" бағдарламасына қатысушының кредит/микрокредит алуы үшін міндетті шарт болып табылады.
МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ кредиттік келісім жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына ісін жаңа басатағандар/ ісін жаңа бастаған жастар және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер және зәкірлік кооперацияларға қатысушылар қатарындағы қызметін кеңейткен адамдар туралы ақпарат (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушы кредит/микрокредит алу үшін қағаз түрінде немесе электрондық нысанда МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ"АҚ-ға/ "Алқаптан сөреге дейін" пилоттық жобасы бойынша кредиторларға Ауылда және шағын қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларында және Қалалар мен моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларында көзделген құжаттар тізбесін/мәліметтерді ұсынады.
Үміткерлер тікелей не ӨКП-ның аудандық филиалдары/қалалардың, аудандардың, ауылдық округтердің және елді мекендердің әкімдері арқылы мынадай құжаттарды:

1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) копии документа об обучении основам предпринимательства (удостоверение, свидетельство, сертификат) при наличии.
Центры занятости населения по результатам проверок в АИС "Рынок труда" в течение двух рабочих дней выдают направление претендентам для участия в мерах поддержки предпринимательских инициатив.
Участникам программы "Еңбек", получившим кредиты/микрокредиты, предоставляется возможность развития и (или) сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками программы "Еңбек", в том числе для развития отгонного животноводства. Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение оборудования осуществляются МИО за счет средств местного бюджета.
Кредиты/микрокредиты предоставляются:
1) в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах для открытия микробизнеса, расширения деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей, создания сельскохозяйственных кооперативов и развития деятельности участников якорной кооперации;
2) в городах, моногородах (кроме малых городов) для создания новых микропредприятий, расширения деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей.
Кредиты/микрокредиты для открытия микробизнеса выдаются после защиты бизнес-проектов в рамках проекта "Бастау Бизнес" либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних тридцати шести месяцев с даты получения сертификата, предшествующих дате обращения за кредитом/микрокредитом.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют участники программы "Еңбек", получившие сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес", за исключением бизнес-проектов, которые будут финансироваться за счет бюджетного кредита в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области.
Пилотный проект по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка" будет реализован в 2020 году в Жамбылской, Туркестанской и Алматинской областях.
Кредиты/микрокредиты, выдаваемые в рамках пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка", реализуются в двух направлениях.
По первому направлению кредиты/микрокредиты выдаются участникам программы "Еңбек" для открытия микробизнеса, расширения деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей, создания сельскохозяйственных кооперативов и развития деятельности участников якорной кооперации по производству продукции.
По второму направлению кредиты выдаются субъектам предпринимательства для обеспечения производства, закупа и сбыта аграрной продукции участников программы "Еңбек", а также сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Кредиты/микрокредиты, выдаваемые в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области, предоставляются через поверенного (агента), определяемого уполномоченным органом по исполнению бюджета или местным исполнительным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Кредиты/микрокредиты, выдаваемые в рамках первого и второго направлений пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка", предоставляются через поверенного (агента), определяемого администратором бюджетной программы на местном уровне в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Бюджетный кредит, выдаваемый местным исполнительным органам в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области, первого направления пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка" для кредитования/микрокредитования участников программы "Еңбек", предоставляется на следующих условиях:

1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмелерін;
2) бар болса, кәсіпкерлік негіздеріне оқығаны туралы құжаттың (куәлік, сертификат) көшірмелерін қоса бере отырып, халықты жұмыспен қамту орталықтарына консультация алу үшін жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" ААЖ-дағы тексерулер нәтижелері бойынша кәсіпкерлік бастамаларды қолдау шараларына қатысу үшін екі жұмыс күні ішінде үміткерлерге жолдама береді.
Кредиттер/микрокредиттер алған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде отарлы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға мүмкіндік беріледі. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және (немесе) құруды және жабдықтар сатып алуды ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Кредиттер/микрокредиттер:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашу, ісін жаңа бастаған/ ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкердің қызметін кеңейту, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашу және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін дамыту үшін;
2) қалалар мен моноқалаларда (шағын қалалардан басқа) жаңа микрокәсіпорындар құру, ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлердің қызметін кеңейту үшін ұсынылады.
Микробизнес ашу үшін кредиттер/микрокредиттер "Бастау Бизнес" жобасы бойынша бизнес-жобаларды қорғағаннан кейін не сертификат алған күннен бастап кредит/микрокредит алу үшін жүгінген күнге дейінгі соңғы отыз алты ай ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттары болса беріледі.
Жамбыл облысы халқының табысын арттыру жобасы шеңберінде бюджеттік кредит есебінен қаржыландырылатын бизнес-жобаларды қоспағанда, кредиттер/микрокредиттер алуға "Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар басым құқыққа ие болады.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперациялық тізбегін дамыту бойынша пилоттық жоба Жамбыл, Түркістан және Алматы облыстарында 2020 жылы іске асырылады.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперациялық тізбегін дамыту бойынша пилоттық жоба шеңберінде берілетін кредиттер/микрокредиттер екі бағытта іске асырылады.
Бірінші бағыт бойынша кредиттер/микрокредиттер "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға микробизнес ашуға, ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлердің қызметін кеңейтуге, ауыл шаруашылығы кооперативтерін құруға және өнім өндіру бойынша зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін дамытуға беріледі.
Екінші бағыт бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың, сондай-ақ ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің аграрлық өнімдерін өндіруді, сатып алуды және өткізуді қамтамасыз ету үшін кәсіпкерлік субъектілеріне беріледі.
Жамбыл облысы халқының табысын арттыру жобасы шеңберінде берілетін кредиттер/микрокредиттер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперациялық тізбегін дамыту бойынша пилоттық жобаның бірінші және екінші бағыттары шеңберінде берілетін кредиттер/ микрокредиттер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жергілікті деңгейде бюджеттік бағдарламаның әкімгерімен айқындайтын сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға кредит/микрокредит беру үшін Жамбыл облысы халқының табысын арттыру бойынша жоба, "Алқаптан сөреге дейін" кооперативтік тізбегін дамыту бойынша пилоттық жобаның бірінші бағыты шеңберінде ЖАО-ға берілетін бюджеттік кредит мынадай шарттарда беріледі:

1) на 10 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевое назначение бюджетного кредита – микрокредитование субъектов предпринимательства, агропромышленного комплекса;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 6 месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местным исполнительным органам.
Бюджетный кредит, выдаваемый местным исполнительным органом в рамках второго направления пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка", предоставляется на следующих условиях:
1) до 12 месяцев на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевое назначение бюджетного кредита – кредитование/микрокредитование субъектов предпринимательства на обеспечение закупа и сбыта аграрной продукции;
3) погашение основного долга в конце срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 11 месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местным исполнительным органам.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам программы "Еңбек" – субъектам агропромышленного комплекса в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области, первого направления пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка":
1) срок кредита/микрокредита – до 5 лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов – до 7 лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 % годовых;
4) залоговое обеспечение.
В рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области местный исполнительный орган через поверенного (агента) за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам, осуществляет повторное кредитование/ микрокредитование конечных заемщиков на условиях реализации проекта на срок, не превышающий срок действия кредитного соглашения.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов, основные условия бюджетного кредита, способы обеспечения кредита заемщиком, категория заемщиков, сроки и суммы займов устанавливаются решением кредитора и указываются в договоре бюджетного кредита.
Кредитный продукт поверенного (агента) должен соответствовать требованиям и условиям программы "Еңбек".
Заемщики определяются поверенным (агентом) в соответствии с договором поручения.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам программы "Еңбек" – субъектам предпринимательства в рамках второго направления пилотного проекта "От поля до прилавка":

1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 10 жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – кәсіпкерлік, агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне микрокредит беру;
3) ұзақтығы бюджеттік кредит мерзімінің үштен бірінен аспайтын мерзімде негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 айды құрайды және ЖАО-ға бюджеттік кредитті аударған кезден бастап есептеледі.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперативтік тізбегін дамыту бойынша пилоттық жобаның екінші бағыты шеңберінде ЖАО-ға берілетін бюджеттік кредит мынадай шарттарда беріледі:
1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 12 айға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – аграрлық өнімді сатып алу және өткізу үшін кәсіпкерлік субъектілеріне кредит/микрокредит беру;
3) негізгі қарызды бюджеттік кредиттің мерзімі аяқталғанда өтеу;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 11 айды құрайды және ЖАО-ға бюджеттік кредитті аударған кезден бастап есептеледі.
Жамбыл облысы халқының табысын арттыру жобасы, "Алқаптан сөреге дейін" кооперативтік тізбегін дамыту бойынша пилоттық жобаның бірінші бағыты шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға – агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит/микрокредит беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 %-тен аспайды;
4) кепілдікті қамтамасыз ету.
Жамбыл облысы халқының табысын арттыру жобасы шеңберінде жергілікті атқарушы орган бұдан бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен сенім білдірілген адам (агент) арқылы кредиттік келісімнің қолданысы мерзімінен аспайтын мерзімге жобаны іске асыру шарттарымен соңғы қарыз алушыларды қайта кредиттеуді/микрокредиттеуді жүзеге асырады.
Кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі, бюджеттік кредиттің негізгі шарттары, қарыз алушыны кредитпен қамтамасыз ету тәсілдері, қарыз алушылардың санаттары, қарыздардың мерзімдері мен сомалары кредитордың шешімімен бекітіледі және бюджеттік кредит шартында көрсетіледі.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) кредиттік өнімі бағдарламаның талаптары мен шарттарына сәйкес келуге тиіс.
Қарыз алушыларды сенім білдірілген өкіл (агент) тапсырма шартына сәйкес айқындайды.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперативтік тізбегін дамыту бойынша пилоттық жобаның екінші бағыты шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға – кәсіпкерлік субъектілеріне кредит/микрокредит беру шарттары:

1) срок кредита/микрокредита – до 6 месяцев;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 0,01 % годовых;
4) залоговое обеспечение.
Кредитный продукт кредитора должен соответствовать требованиям и условиям программы "Еңбек".
Поверенным (агентам) запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников программы "Еңбек", за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником программы "Еңбек" обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с кредитором.
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета, если иное не предусмотрено договором поручения. Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договоре поручения.
Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным, представляет местному исполнительному органу (в электронном виде через портал/вручную) информацию по выданным кредитам/микрокредитам и их целевом использовании согласно форме, установленной в договоре поручения.
Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах и малых/моно городах и городах для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее трех лет, и сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания не менее одного нового постоянного рабочего места.
Кредиты/микрокредиты, выдаваемые в рамках первого и второго направлений пилотного проекта по развитию кооперационной цепочки "От поля до прилавка", предоставляются через поверенного (агента), определяемого администратором бюджетной программы на местном уровне в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Для определения динамики роста среднегодовой численности работников кредитор использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста среднегодовой численности работников является начало следующего финансового года.
Кредиты/микрокредиты в приоритетном порядке предоставляются проектам, реализуемым в соответствии с картами специализации районов, малых городов. МИО областного уровня совместно с РПП разрабатывают карту специализации районов, малых городов и при необходимости по согласованию с уполномоченным органом в области агропромышленного комплекса вносят изменения и коррективы. При этом, карта специализации районов и малых городов согласовывается с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса и утверждается заместителем акима области, курирующим вопросы развития сельского хозяйства.
Карта специализации районов, малых городов предоставляется микрофинансовым организациям (МФО)/кредитным товариществам (КТ)/АО "ФФПСХ" / ДО АО "НУХ "Байтерек".
Карта специализации районов, малых городов разрабатывается на основании проводимого маркетингового исследования на районном уровне по выявлению потенциальных ниш и перспективных направлений для развития бизнеса. Маркетинговое исследование (по методу скрининга) проводится НПП "Атамекен", оператором нефинансовой поддержки. До окончания маркетингового исследования действуют ранее утвержденные карты специализации районов, малых городов.
Финансирование мер по микрокредитованию осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов через МИО по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства.
Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах по направлениям сельского хозяйства предоставляются через АО "ФФПСХ", а также МФО и кредитные товарищества, фондирование которых проводится через ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию.
Кредиты/микрокредиты в городах и моногородах предоставляются через банки второго уровня (БВУ), микрофинансовые организации, фондирование которых осуществляется через акционерное общество "ФРП "Даму", а также АО "ФФПСХ".
В целях кредитования/микрокредитования участников программы "Еңбек" МИО предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:

1) кредит/микрокредит мерзімі – 6 айға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 %-тен аспайды;
4) кепілдікті қамтамасыз ету.
Кредитордың кредиттік өнімі "Еңбек" бағдарламасының талаптары мен шарттарына сәйкес болуға тиіс.
Сенім білдірілген өкілдерге (агенттерге) "Еңбек" бағдарламасына қатысушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың кредитіне/микрокредитіне байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері кредитормен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін сыйақы төлеуді, егер тапсырма шартында өзгеше көзделмесе, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлемінің мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.
Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға берілген кредиттер/микрокредиттер және оларды тапсырма шартында белгіленген нысанға сәйкес нысаналы пайдалану бойынша ақпарат (электрондық түрде портал арқылы/қолма-қол) ұсынады.
Кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын қатысушыларды және ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысушыларды қоспағанда, ауылдық елді мекендерде және шағын/моно қалаларда және қалаларда жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияларға қатысушылар үшін кредиттер/микрокредиттер кемінде бір жаңа тұрақты жұмыс орнын құру шартымен ұсынылады.
"Алқаптан сөреге дейін" кооперациялық тізбегін дамыту жөніндегі пилоттық жобаның бірінші және екінші бағыты шеңберінде берілетін кредиттер/микрокредиттер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жергілікті деңгейде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі айқындайтын сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
Жұмыскерлер санының жылдық орташа өсу серпінін айқындау үшін кредитор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынған ақпаратты пайдаланады. Жұмыскерлер санының жылдық орташа өсу серпінін есептеу кезінде есептік кезең келесі қаржы жылының басы болып табылады.
Кредиттер/микрокредиттер басым тәртіппен аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталарына сәйкес іске асырылатын жобаларға ұсынылады. Облыстық деңгейдегі ЖАО ӨКП-мен бірлесіп, аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасын әзірлейді және қажет болған кезде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өзгерістер мен түзетулер енгізеді. Бұл ретте аудандар мен шағын қалалардың мамандану картасы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісіледі, оларды ауыл шаруашылығын дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін әкімнің орынбасары бекітеді.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы микроқаржы ұйымдарына (МҚҰ)/кредиттік серіктестіктерге (КС)/ "АШҚҚҚ"АҚ-ға/ "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ ұсынылады.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы бизнесті дамыту үшін әлеуетті тауашалар мен перспективалы бағыттарды айқындау бойынша аудандық деңгейде өткізілетін маркетингтік зерттеу негізінде әзірленеді. Маркетингтік зерттеуді (скрининг әдісі бойынша) "Атамекен" ҰКП, қаржылай емес қолдау операторы жүргізеді. Маркетингтік зерттеу аяқталғанға дейін аудандардың, шағын қалалардың бұдан бұрын бекітілген мамандану карталары қолданылады.
Микрокредит беру жөніндегі шараларды қаржыландыру кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО арқылы республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша кредиттер/микрокредиттер "АШҚҚҚ" АҚ, сондай-ақ МҚҰ және кредиттеуге уәкілетті "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ арқылы кредиттеу бойынша қорландырылатын кредиттік серіктестіктер арқылы беріледі.
Қалалар мен моноқалаларда кредиттер/микрокредиттер "Даму" КДҚ АҚ арқылы қорландырылатын екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ), микроқаржы ұйымдары, сондай-ақ "АШҚҚҚ" АҚ арқылы беріледі.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға кредит/микрокредит беру мақсатында бюджеттік кредит ЖАО-ға мынадай шарттармен беріледі:

1) на семь лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01%;
2) целевого назначения бюджетного кредита - микрокредитования бизнес - проектов в рамках программы "Еңбек";
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет шесть месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита МИО.
Кредиторы не менее 20% от суммы договора займа, заключаемого с МИО, направляют на финансирование стартового бизнеса.
Кредиты/микрокредиты не предоставляются на потребительские цели, погашение предыдущих займов, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено участником программы "Еңбек" на бизнес-цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита.
Решение об участии организации микрокредитования и АО "ФФПСХ", а также выделяемых суммах принимается постановлением акимата области. Допускается одновременное участие двух организаций микрокредитования и АО "ФФПСХ" в одной области. МИО по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ".
Условия предоставления бюджетных кредитов организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ":
1) срок кредитования - не более семи лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01% годовых;
3) период освоения – для организаций микрокредитования и АО "ФФПСХ" - двенадцать месяцев;
4) целевое назначение для АО "ФФПСХ" – микрокредитование бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек"; для организаций микрокредитования - фондирование МФО/КТ/БВУ для кредитования/микрокредитования бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек".
Условия фондирования МФО/КТ/БВУ:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности и целевого использования (для микрофинансовых организаций заемные средства выдаются под обеспечение, за исключением финансово-устойчивых микрофинансовых организаций, кредитных товариществ);
2) срок кредитования - до семи лет;
3) номинальная ставка вознаграждения - до 1% годовых для АО "ФРП "Даму" и до 2% годовых для ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию;
4) период освоения – двенадцать месяцев в малых городах и сельских населенных пунктах, шесть месяцев в городах и моногородах с даты заключения кредитного соглашения, но не более чем до 1 марта следующего финансового года;

1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен жеті жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде бизнес-жобаларға микрокредит беру;
3) ұзақтығы бюджеттік кредит мерзімінің үштен бірінен аспайтын мерзімде негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі алты айды құрайды және бюджеттік кредит ЖАО-ға аударылған кезден бастап есептеледі.
Кредиторлар ЖАО-мен жасалатын қарыз шарты сомасының кемінде 20% бастапқы бизнесті қаржыландыруға жолдайды.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушы жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын үй мүлкінің нысаналы бағытын кредит/микрокредит ұсыну туралы шарт жасаған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсатқа өзгертетін жағдайларды қоспағанда, кредиттер/микрокредиттер тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарыздарды өтеуге, акцизделетін өнімдерді өндіруге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысы жоқ) сатып алуға берілмейді.
Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ қатысуы, сондай-ақ бөлінетін сомалар туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі. Бір облыста бір мезгілде екі микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ қатысуына жол беріледі. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-лар микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын ұсынады.
Микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға бюджеттік кредит беру шарттары:
1) кредит беру мерзімі – жеті жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 %;
3) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымдары мен "АШҚҚ" АҚ үшін – он екі ай;
4) нысаналы мақсаты – "АШҚҚҚ" АҚ үшін – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру; микрокредит беру ұйымдары үшін – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру үшін МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру.
МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру шарттары:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық, мақсатты пайдалану шарттарында жүзеге асырылады (қаржылық-орнықты микроқаржы ұйымдарын қоспағанда, микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер үшін қарыз қаражаты микрокредит ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес қамтамасыз етумен беріледі);
2) кредит беру мерзімі – жеті жылға дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – "Даму" КДҚ" АҚ үшін жылдық 1 %-ға дейін және "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ үшін жылдық 2 %-ға дейін;
4) игеру кезеңі – кредиттік келісім жасасқан күннен бастап шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде он екі ай, қалалар мен моноқалаларда алты ай, бірақ келесі қаржы жылының 1 наурызынан асырмай;

5) целевое назначение - кредитование/микрокредитование бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек".
Организациям микрокредитования /БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам программы "Еңбек":
1) срок кредита/микрокредита - до пяти лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов - до семи лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита:
в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах - до 2,5 тысяч МРП, для развития якорной кооперации - до 8,0 тысяч МРП;
в городах, моногородах (кроме городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Актау, Атырау) - до 6,5 тысяч МРП;
в городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Актау, Атырау - до 8,0 тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения - не более 6% годовых;
4) БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников программы "Еңбек", за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником программы "Еңбек" обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с организациями микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ";
5) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования/микрокредитования по решению кредитора;
6) в договорах о предоставлении кредита/микрокредита в сельских населенных пунктах и малых/моно городах и городах между БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" и участником программы "Еңбек" в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
7) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности участника программы "Еңбек", согласно Правилам кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемым уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса (далее – Правила микрокредитования).
Условия выдачи кредитов/микрокредитов членам малообеспеченных и/или многодетных семей:

5) нысаналы мақсаты – "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымдарына/ЕДБ/МҚҰ/КС/"АШҚҚҚ" АҚ-ға негізгі қарызды өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бір бөлігінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең ұсынылады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға кредит/микрокредит беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – бес жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит беру мерзімі – жеті жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы:
ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда – 2,5 мың АЕК-ке дейін, зәкірлік кооперацияны дамыту үшін – 8,0 мың АЕК-ке дейін;
қалаларда, моноқалаларда (Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) – 6,5 мың АЕК-ке дейін;
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Ақтау, Атырау қалаларында – 8,0 мың АЕК-ке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 %-дан аспайды;
4) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға "Еңбек" бағдарламасына қатысушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себебімен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ қоспағанда, кредит беру ұйымдарымен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс;
5) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезеңді және кредитордың шешімі бойынша кредит/микрокредит беру мерзімінің ұзақтығы үштен бір бөліктен аспайтын мерзімде сыйақы алу мүмкіндігі;
6) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ және "Еңбек" бағдарламасына қатысушы арасындағы ауылдық елді мекендер мен шағын/моно қалаларда және қалаларда кредит/микрокредит беру туралы шарттарда кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияларға қатысушылар үшін жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарт міндетті түрде көрсетіледі;
7) қарыздың мерзімдері мен сомалары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит/микрокредит беру қағидаларына (бұдан әрі – Микрокредит беру қағидалары) сәйкес "Еңбек" бағдарламасына қатысушы қызметінің бағыттары бойынша айқындалады;
Табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелеріне кредит/микрокредит беру шарттары:

1) срок кредита/микрокредита - до семи лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита от наличия обеспечения - до 8,0 тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения - не более 4% годовых;
4) БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников программы "Еңбек", за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником программы "Еңбек" обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с организациями микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ";
5) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования/микрокредитования по решению кредитора.
МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках программы "Еңбек", осуществляют повторное кредитование/микрокредитование конечных заемщиков на условиях программы "Еңбек" по приоритетным видам деятельности, указанным в картах специализации районов и малых городов, до истечения следующего финансового года и на срок, не превышающий срок действия договора о привлечении средств, заключенного с МИО.
МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" решение о кредитовании конечных заемщиков принимает самостоятельно.
В случае неосвоения данных средств до истечения указанных сроков, МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" обеспечивают их возврат в соответствующий бюджет.
Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" представляют информацию в МИО по вопросам сельского хозяйства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) на ежемесячной основе в срок до третьего числа месяца, следующего за отчетным, по выданным кредитам/микрокредитам, а также в срок до двадцатого числа, следующего за отчетным периодом, отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов согласно форме, установленной в Правилах микрокредитования.
Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно, в срок до двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным, представляет в МИО по вопросам предпринимательства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) информацию по выданным кредитам/микрокредитам и их целевом использовании согласно форме, установленной в кредитном соглашении между МИО по вопросам предпринимательства и организацией микрокредитования/ АО "ФФПСХ".
МИО по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства на основе отчетов организаций по микрокредитованию ежемесячно в срок до пятого числа месяца, следующего за отчетным, представляют в центры занятости населения и операторам программы "Еңбек" информацию:

1) кредит/микрокредит мерзімі– жеті жылға дейін;
2) қамтамасыз етудің болуына қарай кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы 8,0 мың АЕК-ке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 4 %-дан аспайды;
4) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға "Еңбек" бағдарламасына қатысушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ қоспағанда, кредит беру ұйымдарымен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс;
5) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезеңді және кредитордың шешімі бойынша кредит/микрокредит беру мерзімінің ұзақтығы үштен бір бөліктен аспайтын мерзімде сыйақы алу мүмкіндігі.
МҚҰ/КС/ ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен, аудандар мен шағын қалалардың мамандану карталарында көрсетілген қызметтің басым түрлері бойынша "Еңбек" бағдарламасының шарттарында келесі қаржылық жылының аяқталуына дейін және ЖАО-мен жасасқан қаражаттарды тарту туралы шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге соңғы қарыз алушыларға қайта микрокредит/кредит беруді іске асырады.
МҚҰ/КС/ ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ соңғы қарыз алушыларға кредит беру туралы шешімді өздігінен қабылдайды.
Көрсетілген мерзім өткенге дейін аталған қаражат игерілмеген жағдайда, МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ олардың тиісті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ кәсіпкерлік және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ЖАО-ға кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі ЖАО мен микрокредит беру ұйымы/ "АШҚҚҚ" АҚ арасындағы кредиттік келісімде белгіленген нысанға сәйкес ай сайын айдың үшінші күніне дейін, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейінгі мерзімде берілген кредиттер/микрокредиттер және олардың мақсатты пайдаланылуы бойынша ақпарат (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ кәсіпкерлік және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ЖАО-ға кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі ЖАО мен микрокредит беру ұйымы/ "АШҚҚҚ" АҚ арасындағы кредиттік келісімде белгіленген нысанға сәйкес ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың үшінші күніне дейінгі мерзімде берілген кредиттер/микрокредиттер және олардың мақсатты пайдаланылуы бойынша ақпарат (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО микрокредит беру ұйымдарының есептері негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту орталықтарына және "Еңбек" бағдарламасының операторларына:

1) о ходе микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах с учетом гарантирования и субсидирования;
2) о ходе микрокредитования в городах и моногородах с учетом гарантирования;
3) о создаваемых рабочих местах.
Операторы программы "Еңбек" на основании информации, полученной от МИО, ежемесячно, в срок до десятого числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в городах и моногородах определяется Правилами кредитования/микрокредитования в городах и моногородах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах определяется Правилами кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам развития агропромышленного комплекса.
Сноска. Пункт 5.2.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.06.2021 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.2.3. Гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах, в городах и моногородах
Гарантия предоставляется участнику программы "Еңбек" на:
1) открытие микробизнеса, расширение существующего бизнеса, создание кооперативов в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах;
2) создание новых малых предприятий, расширение существующего бизнеса в городах и моногородах.
Гарантирование кредитов/микрокредитов, выдаваемых в сельских населенных пунктах и малых городах, осуществляется ДО АО "НУХ "Байтерек" по гарантированию, в городах и моногородах - АО "ФРП "Даму", за исключением бизнес-проектов, которые будут финансироваться за счет бюджетного кредита в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области.
Размер комиссий от МИО за гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах составляет 30 % от размера гарантии.
Гарантия для участников программы "Еңбек" предоставляется на безвозмездной основе.
Размер гарантий для начинающего/начинающего молодого предпринимателя не может быть выше 85 % от суммы кредита/микрокредита (в рамках Дорожной карты занятости на 2020 – 2021 годы не может быть выше 50 % от суммы кредита/микрокредита), а для членов малообеспеченных и/или многодетных семей не может быть выше 95 % от суммы кредита/микрокредита.
Для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, срок государственной регистрации которых в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан составляет на момент обращения в МФО/КТ/БВУ за кредитом/микрокредитом более трех лет, размер гарантии не может быть выше 50% от суммы кредита/микрокредита.
Сумма кредита/микрокредита, подлежащего гарантированию, не может превышать восемь тысяч МРП.

1) кепілдік беруді және субсидиялауды ескере отырып, ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру туралы;
2) кепілдік беруді ескере отырып, қалаларда және моноқалаларда микрокредит беру туралы;
3) құрылатын жұмыс орындары туралы ақпарат ұсынады.
"Еңбек" бағдарламасының операторлары ЖАО-дан алынған ақпарат негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы күніне дейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ақпарат ұсынады.
Қалалар мен моноқалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қалалар мен моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру және микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
5.2.3. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалалардағы, қалалар мен моноқалалардағы кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру
Ескерту. 5.2.3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.06.2021 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кепілдік "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге, кооперативтер құруға;
2) қалалар мен моноқалаларда жаңа шағын кәсіпорындар құруға, бар бизнесті кеңейтуге ұсынылады.
Жамбыл облысы халқының табысын арттыру жобасы шеңберінде бюджеттік кредит есебінен қаржыландырылатын бизнес-жобаларды қоспағанда, ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда берілетін кредиттерді/микрокредиттерді кепілдендіруді - "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ, қалалар мен моноқалаларда – "Даму" КДҚ" АҚ жүзеге асырады.
Кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік бергені үшін ЖАО-дан алынатын комиссиялардың мөлшері ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда кепілдік мөлшерінің 30 %-ын құрайды.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушылар үшін кепілдік өтеусіз негізде ұсынылады.
Ісін жаңа бастаған / ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін кепілдіктердің мөлшері кредит/микрокредит сомасының 85 %-ынан аспайды (Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасы шеңберінде кредит/микрокредит сомасының 50 %-ынан аспайды), ал табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері үшін кредит/микрокредит сомасының 95 %-ынан аспайды.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында мемлекеттік тіркелу мерзімі кредит/микрокредит алу үшін МҚҰ/КС/ЕДБ-ға жүгінген сәтте үш жылдан асқан жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперациялардың мүшелері үшін кепілдіктердің мөлшері кредит/микрокредит сомасының 50 %-ынан аспайды.
Кепілдік берілуге тиіс кредит/микрокредит сомасы сегіз мың АЕК-тен аспайды.

1) размер субсидии составляет 10 % от объема микрокредитов, выданных МФО в сельской местности и малых городах за счет средств фондирования, полученных от ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию;
2) субсидия выплачивается МФО единовременно по подтвержденным ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию объемам полного освоения средств, предоставленных МФО ДО АО "НУХ "Байтерек" по кредитованию для микрокредитования в сельской местности и малых городах;
3) освоение средств, предоставленных МФО МИО по вопросам сельского хозяйства для микрокредитования в сельской местности и малых городах, должно быть подтверждено оператором по субсидированию на основе документов, представляемых МФО, в соответствии с Правилами субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
4) для целей субсидирования учитываются только микрокредиты, выданные МФО на цели, предусмотренные программой "Еңбек".
Субсидированию не подлежат операционные расходы МФО на выдачу микрокредитов, выданных МФО за счет возвратных средств от ранее выданных микрокредитов (платежи по погашению основного долга и вознаграждения), по которым МФО уже были получены субсидии операционных затрат.
Решение о распределении средств на субсидирование операционных расходов МФО принимается региональной комиссией, создаваемой решением акима области, в состав которой входят заместитель акима области - председатель комиссии, представители структурных подразделений акимата области, оператора по субсидированию, РПП, общественных организаций (далее - комиссия по субсидированию). Комиссия по субсидированию является консультативно-совещательным органом. Рабочим органом комиссии по субсидированию является МИО по вопросам сельского хозяйства.
Порядок и условия субсидирования операционных расходов МФО регламентируются Правилами субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
5.2.5. Предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей
Государственные гранты предоставляются участникам программы "Еңбек", планирующим реализовать стартовый бизнес, на безвозмездной и безвозвратной основе.
Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов осуществляется за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и (или) республиканского и (или) местного бюджетов.
Претендентами на получение государственных грантов являются участники программы "Еңбек", прошедшие курсы обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования или по проекту "Бастау Бизнес", завершившие обучение в рамках первого направления программы "Еңбек" и ранее не получавшие гранты в рамках других государственных программ, а также переселенцы и кандасы, члены малообеспеченных и (или) многодетных семей из числа получателей адресной социальной помощи.
Государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей предоставляются в размере до 200-кратного месячного расчетного показателя.
Приоритетное право получения государственных грантов имеют члены малообеспеченных и/или многодетных семей, трудоспособные инвалиды и молодежь.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.
Государственные гранты используются на приобретение необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы, саженцев, кустарников, семян, рассады, для оплаты аренды помещений для реализации бизнес-проекта участника Программы "Еңбек" на территории объектов коммерческой недвижимости, а также торговых объектов, в том числе находящихся на праве аренды, пользования, доверительного управления.
Государственные гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.
Государственный грант предоставляется участнику программы "Еңбек" однократно.
Порядок предоставления государственных грантов на реализацию новых бизнес идей определяется Правилами предоставления государственных грантов, утвержденными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) субсидия мөлшері "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ-дан алынған қорландыру қаражаты есебінен ауылдық жерлерде және шағын қалаларда МҚҰ берген микрокредиттің көлемінің 10%-ын құрайды;
2) субсидия ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микрокредит беру үшін "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ ұсынған, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ растаған қаражатты толық игеру көлемін субсидиялау бойынша бір уақытта МҚҰ-ға төленеді;
3) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларына сәйкес МҚҰ-ға ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микрокредит беру үшін ЖАО ұсынған қаражаттың игерілуін субсидиялау жөніндегі оператор МҚҰ ұсынған құжаттар негізінде растауға тиіс;
4) субсидиялау мақсаты үшін "Еңбек" бағдарламасында көзделген мақсаттарға МҚҰ берген микрокредиттер ғана ескеріледі.
Бұрын берілген, олар бойынша МҚҰ операциялық шығындарына субсидия алған микрокредиттерден қайтарылған қаражат (негізгі қарыз бен сыйақыны өтеу бойынша төлемдер) есебінен МҚҰ берген микрокредиттерді беруге арналған МҚҰ-ның операциялық шығыстары субсидиялауға жатпайды.
МҚҰ-ның операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған қаражатты бөлу туралы шешімді облыс әкімінің шешімімен құрылатын өңірлік комиссия (бұдан әрі – субсидиялау жөніндегі комиссия) қабылдайды, оның құрамына облыс әкімінің орынбасары – комиссия төрағасы, облыс әкімдігі құрылымдық бөлімшелерінің, субсидиялау жөніндегі операторлардың, ӨКП, қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді. Субсидиялау жөніндегі комиссия консультациялық-кеңесші орган болып табылады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
МҚҰ операциялық шығыстарын субсидиялау тәртібі мен шарттары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларында реттеледі.
5.2.5. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру
Мемлекеттік гранттар бастапқы бизнесті іске асыруды жоспарлайтын "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Мемлекеттік гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттер және (немесе) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылады.
Техникалық және кәсіптік орта білім, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында немесе "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткен, "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағыты шеңберінде оқытуды аяқтаған және бұдан бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде гранттар алмаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар, сондай-ақ қоныс аударушылар мен қандастар, атаулы әлеуметтік көмек алушылардың қатарындағы табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлер болып табылады.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар 200 еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі.
Табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер және жастар гранттар алуда басым құқыққа ие.
Бұл ретте тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
Мемлекеттік гранттар қажетті инвентарьді, еңбек құралдарын, технологиялық жабдықты, жануарларды, малды, құстарды сатып алуға пайдаланылады.
Мемлекеттік гранттар қажетті мүкәммалды, еңбек құралдарын, технологиялық жабдықты, жануарларды, малды, құстарды, көшеттерді, бұталарды, тұқымдарды, өсімдіктерді сатып алуға, коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілері, сондай-ақ сауда объектілері, оның ішінде жалға алу, пайдалану, сенімгерлік басқару құқығындағы объектілер аумағында "Еңбек" бағдарламасына қатысушының бизнес-жобаларын іске асыру үшін ғимараттарды жалға алу ақысы ретінде пайдаланылады.
Мемлекеттік грант тұтынушылық мақсаттарға, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй мүлкін сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдерді өндіруге берілмейді.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында айқындалады.

5.3. Третье направление: развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов
Сноска. Подраздел 5.3. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.04.2020 № 189; от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2021 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Третье направление программы "Еңбек" предусматривает реализацию следующих задач:
1) содействие в обеспечении занятости;
2) повышение мобильности трудовых ресурсов;
3) развитие единой цифровой площадки по трудоустройству.
Оператором третьего направления программы "Еңбек" является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, по вопросам строительства жилья для переселенцев – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5.3.1.Содействие в обеспечении занятости
В целях обеспечения занятости участникам программы "Еңбек" предоставляются следующие меры государственной поддержки:
1) социальная профессиональная ориентация, помощь в выборе профессии, консультации по вопросам обучения, трудоустройства и содействия предпринимательской инициативе;
2) поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве, в том числе в рамках квотирования рабочих мест для трудоустройства инвалидов и отдельных категорий граждан;
3) создание социальных рабочих мест;
4) организация молодежной практики;
5) организация общественных работ;
6) организация специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
7) трудоустройство на первое рабочее место (проект "Первое рабочее место");
8) трудоустройство с последующей заменой действующего работника, достигшего пенсионного возраста (проект "Контракт поколений").
Социальная профессиональная ориентация
Социальная профессиональная ориентация включает в себя следующие меры:
1) профессиональное информирование о трудовой деятельности, состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности, прохождения профессионального обучения или получения содействия в предпринимательской инициативе;
2) профессиональное консультирование выбора места работы и профессии на основе индивидуально-психологических характеристик лица, особенностей жизненных ситуаций, профессиональных знаний, навыков, интересов личности, состояния здоровья и потребностей рынка труда;
3) профессиональный отбор посредством установления соответствия лица квалификационным требованиям, определенным для конкретных видов профессий (специальности) и должностей.
Социальная профессиональная ориентация осуществляется для лиц, ищущих работу, безработных лиц, независимо от регистрации в центрах занятости населения, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежи категории NEET, кандасов а также студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ.
Порядок проведения профессиональной ориентации определяется Правилами проведения социальной профессиональной ориентации, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Социальная профессиональная ориентация проводится центрами занятости населения, в том числе мобильными, организациями образования с привлечением РПП и частных агентств занятости и (или) иных организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан и государственных закупках.
Поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве
Поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве для обратившихся граждан осуществляются центрами занятости населения.
Центры занятости населения оказывают участникам программы "Еңбек" содействие в трудоустройстве на:

5.3. Үшінші бағыт: халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту
"Еңбек" бағдарламасының үшінші бағыты мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1) жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
2) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру;
3) жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаңды дамыту.
"Еңбек" бағдарламасының үшінші бағытының операторлары Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, қоныс аударушыларға тұрғын үй салу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі болып табылады.
5.3.1. Жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмыспен қамтамасыз ету мақсатында мынадай мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылады:
1) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау, кәсіп таңдауда көмек көрсету, оқу, жұмысқа орналасу және кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу мәселелері бойынша консультациялар;
2) лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа орналасуға, оның ішінде мүгедектерге және азаматтардың жекелеген санаттарына жұмыс орындарын квоталау шеңберінде жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу;
3) әлеуметтік жұмыс орындарын құру;
4) жастар практикасын ұйымдастыру;
5) қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру;
6) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7) алғашқы жұмыс орнына жұмысқа орналастыру ("Алғашқы жұмыс орны" жобасы);
8) зейнеткерлік жасқа жеткен жұмыскерлерді кейін алмастырумен жұмысқа орналастыру ("Ұрпақтар келісімшарты" жобасы).
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау мынадай шараларды:
1) еңбек қызметі, еңбек нарығының жай-күйі, бар мамандық бойынша жұмысқа орналасу, кәсіптік оқытудан өту немесе кәсіпкерлік бастамаларды алуға жәрдемдесу туралы кәсіптік хабардар етуді;
2) адамның жеке-психологиялық мінездемесінің, тұрмыс жағдайлары ерекшеліктерінің, кәсіптік білімінің, дағдыларының, қызығушылықтарының, денсаулық жағдайының және еңбек нарығындағы қажеттіліктердің негізінде жұмыс орны мен кәсіп таңдауда кәсіптік консультацияны;
3) нақты кәсіп (мамандық) түрлері және лауазымдар үшін айқындалған біліктілік талаптарына адамдардың сәйкестігін белгілеу арқылы кәсіби іріктеуді қамтиды.
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыз адамдар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған жекелеген санаттар, NEET санатындағы жастар, қандастар, сондай-ақ студенттер, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары үшін жүзеге асырылады.
Кәсіптік бағдарлауды жүргізу тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Әлеуметтік кәсіптік бағдарлауды жүргізу қағидаларында айқындалады.
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлауды Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ӨКП мен жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерін және (немесе) өзге де ұйымдарды тарту құқығымен халықты жұмыспен қамту орталықтары, оның ішінде мобильді жұмыспен қамту орталықтары жүргізеді.
Лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
Жүгінген азаматтар үшін лайықты бос жұмыс орындарын іздеуді және жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді халықты жұмыспен қамту орталықтары жүзеге асырады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға:

1) существующие в базе данных вакантные рабочие места;
2) рабочие места, заявленные работодателями самостоятельно на Электронной бирже труда;
3) рабочие места, создаваемые в рамках реализуемых государственных программ, программ развития территории, программ по стимулированию развития малого и среднего бизнеса, инвестиционных проектов;
4) рабочие места через частные агентства занятости в рамках аутсорсинга услуг в сфере занятости населения;
5) социальные рабочие места с частичным субсидированием заработной платы, а также рабочие места для прохождения молодежной практики;
6) на рабочие места, создаваемые в рамках проектов "Первое рабочее место", "Контракт поколений";
7) на квотируемые рабочие места для трудоустройства инвалидов и отдельных категорий граждан;
8) на специальные рабочие места для трудоустройства инвалидов.
Участники программы "Еңбек", которые не могут быть трудоустроены из-за отсутствия необходимой квалификации, направляются на подготовку кадров с ТиПО и профессиональное обучение в рамках первого направления программы "Еңбек".
Центральные и МИО, национальные компании при реализации проектов в рамках государственных программ, программ развития территорий предоставляют участникам программы "Еңбек" не менее 10% вновь создаваемых рабочих мест при строительстве и реконструкции и не менее 15% вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве для трудоустройства на проекты по направлениям центров занятости населения.
Мониторинг создания рабочих мест
Мониторинг создания рабочих мест осуществляется центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных программ, с целью проведения оценки и анализа по создаваемым рабочим местам.
Объектом мониторинга создания рабочих мест выступают проекты, реализуемые в рамках государственных программ, программ развития территории, инвестиционных проектов, программ по стимулированию развития малого и среднего бизнеса, где предусмотрено создание рабочих мест.
Мониторинг создания рабочих мест реализуется через интегрированную карту создания рабочих мест на Электронной бирже труда.
Порядок ведения мониторинга создания рабочих мест определяется Правилами осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и МИО, ответственными за реализацию государственных программ, представления сведений о создании рабочих мест, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Создание социальных рабочих мест
Социальное рабочее место создается работодателем по договоренности с центром занятости населения для трудоустройства безработных лиц с субсидированием их заработной платы.

1) дерекқорда бар бос жұмыс орындарына;
2) Электрондық еңбек биржасында жұмыс берушілер өз бетінше мәлімдеген жұмыс орындарына;
3) іске асырылатын мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары, шағын және орта бизнесті дамытуды ынталандыру жөніндегі бағдарламалар, инвестициялық жобалар шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына;
4) халықты жұмыспен қамту саласындағы көрсетілетін қызметтер аутсорсингі шеңберінде жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері арқылы жұмыс орындарына;
5) жалақысы ішінара субсидияланатын әлеуметтік жұмыс орындарына, сондай-ақ жастар практикасынан өтуге арналған жұмыс орындарына;
6) "Алғашқы жұмыс орны", "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына;
7) мүгедектерді және азаматтардың жекелеген санаттарын жұмысқа орналастыруға квоталанатын жұмыс орындарына;
8) мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі.
Қажетті біліктілігі болмауынан жұмысқа орналаса алмай жүрген "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағыты шеңберінде жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер мен дағдылар бойынша ТжКБ бар кадрларды даярлауға және қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жіберіледі.
Орталық және ЖАО, ұлттық компаниялар мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асырған кезде халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша жобаларға жұмысқа орналастыру үшін "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға құрылыс және реконструкциялау кезінде – жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 15 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеу
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар құрылатын жұмыс орындарына бағалау және талдау жүргізу мақсатында жұмыс орындарының құрылуына мониторинг жүргізеді.
Жұмыс орындарын құру көзделген мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары, инвестициялық жобалар, шағын және орта кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру жөніндегі бағдарламалар шеңберінде іске асырылатын жобалар жұмыс орындарын құруға мониторинг объектісі болады.
Жұмыс орындарын құруға мониторинг Электрондық еңбек биржасында жұмыс орындарын құрудың интеграцияланған картасы арқылы іске асырылады.
Жұмыс орындарының құрылуына мониторинг жүргізу тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру үшін жауапты орталық және ЖАО жұмыс орындарының құрылуына мониторингті жүзеге асыру және жұмыс орындарының құрылуы туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларында айқындалады.
Әлеуметтік жұмыс орындарын құру
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен уағдаластық бойынша жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін олардың жалақысын субсидиялай отырып әлеуметтік жұмыс орнын құрады.

Приоритетом пользуются лица, указанные в подпунктах 1) - 9) пункта 2 статьи 20 Закона.
Социальные рабочие места организуются на предприятиях и организациях всех форм собственности, а также на дому, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
Социальные рабочие места создаются отдельно вне постоянных рабочих мест и вакансий на постоянные рабочие места. Такие рабочие места не могут создаваться на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда.
Работа на социальных рабочих местах носит временный характер. Продолжительность участия граждан в социальных рабочих местах составляет не более двенадцати месяцев.
Для трудоспособных членов многодетных и/или малообеспеченных семей, матерей воспитывающих детей с инвалидностью, предусматривается также организация социальных рабочих мест на дому.
По инициативе работодателя, при возникновении вакансии и с согласия участника допускается трудоустройство на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом, работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
Трудоустройство безработных на социальные рабочие места осуществляется центрами занятости населения согласно Правилам организации и финансирования социальных рабочих мест, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Финансирование социальных рабочих мест осуществляется центром занятости населения за счет средств республиканского или местного бюджетов путем предоставления субсидий на компенсацию части затрат работодателя на оплату труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места.
Ежемесячный размер субсидий на заработную плату безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35% от установленного размера заработной платы, но не более размера минимальной заработной платы, определенного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Размер субсидирования заработной платы социальных рабочих мест, создаваемых неправительственными организациями для лиц с ограниченными возможностями, устанавливается МИО самостоятельно.
Часть оплаты труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места за счет средств работодателя, производится работодателем самостоятельно, ежемесячно за фактически отработанное время исходя из размера, установленного трудовым договором.
Работодатель представляет сведения в центр занятости населения об оплате части заработной платы с указанием субсидируемой части заработной платы участника программы Еңбек".
Субсидируемая часть оплаты труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, производится центром занятости населения ежемесячно, на основании сведений, представленных работодателем, исходя из размера заработной платы, установленного трудовым договором и осуществляется путем перечисления денежных средств на текущие (карточные) счета участника программы "Еңбек", открытые в банках второго уровня.
В зависимости от объема и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования социальных рабочих мест в рамках программы "Еңбек" определяются Правилами организации и финансирования социальных рабочих мест, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Организация молодежной практики
Молодежная практика предназначена специально для безработных, из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), завершивших обучение в течение трех предыдущих лет, и не старше двадцати девяти лет.
Молодежная практика организуется на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
Молодежная практика проводится вне постоянных рабочих мест и вакансий на постоянные рабочие места.
Работа по молодежной практике носит временный характер. Продолжительность молодежной практики составляет не более шести месяцев.
Работодатель на основе договора с центром занятости населения создает рабочие места для прохождения молодежной практики. Рабочие места соответствуют полученной выпускником в организации образования профессии (специальности).
Для участия в молодежной практике безработные подают в центры занятости населения заявление по форме, утвержденной Правилами организации и финансирования молодежной практики, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Направление безработных из числа выпускников организации образования на молодежную практику осуществляется центрами занятости населения.
По инициативе работодателя, при возникновении вакансии и с согласия участника молодежной практики допускается трудоустройство на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
В случае нарушения работодателями установленного порядка организации молодежной практики, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату заработной платы участникам молодежной практики.
Финансирование молодежной практики осуществляется за счет средств республиканского или местного бюджетов, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансирование заработной платы участникам молодежной практики из числа выпускников осуществляется в течение шести месяцев согласно трудовому договору.
Размер субсидии в месяц из республиканского или местного бюджетов составляет двадцать пять месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг) без учета выплат по экологическим надбавкам.
Софинансирование и субсидирование за счет средств местного бюджета оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, осуществляются по решению МИО.
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования молодежной практики в рамках программы "Еңбек" определяются Правилами организации и финансирования молодежной практики, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Организация общественных работ
Общественные работы организуются центрами занятости населения для обеспечения безработных временной занятостью. Общественные работы не требуют предварительной профессиональной подготовки работника и имеют социально-полезную направленность.
Общественные работы финансируются за счет средств республиканского и (или) местного бюджетов и средств работодателей по их заявкам.
Право на участие в общественных работах имеют:

Заңның 20-бабы 2-тармағының 1) – 9) тармақшаларында көрсетілген адамдар басымдыққа ие болады.
Әлеуметтік жұмыс орындары барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда, сондай-ақ үйде ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
Әлеуметтік жұмыс орындары тұрақты жұмыс орындарынан тыс және тұрақты жұмыс орындарына арналған бос жұмыс орындарынан тыс құрылады. Мұндай жұмыс орындары ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстарда құрылмайды.
Әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыс уақытша сипатқа ие болады. Азаматтардың әлеуметтік жұмыс орындарына қатысу ұзақтығы он екі айдан аспайды.
Көпбалалы және/немесе табысы аз отбасылардың еңбекке қабілетті мүшелеріне, мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған аналарға да үйде әлеуметтік жұмыс орындары ұйымдастырылады.
Бос жұмыс орны пайда болған кезде жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін жұмыс берушінің бастамасы бойынша және қатысушының келісімімен тұрақты жұмысқа орналастыруға рұқсат беріледі. Бұл ретте жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
Жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруды халықты жұмыспен қамту орталықтары Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту орталығы әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздарға еңбекақы төлеуге жұмсалған жұмыс беруші шығындарының бір бөлігін өтеуге субсидия беру жолымен республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздардың жалақысына берілетін ай сайынғы субсидия мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін берілетін өтемақыны ескергенде жалақының белгіленген мөлшерінің 35 %-ын құрайды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.
Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін үкіметтік емес ұйымдар құратын әлеуметтік жұмыс орындарының жалақысын субсидиялау мөлшерін ЖАО дербес белгілейді.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың жұмыс берушілердің қаражаты есебінен төленетін еңбекақысының қалған бөлігін жұмыс беруші ай сайын еңбек шартында белгілеген мөлшерге байланысты нақты орындалған уақыт үшін жүргізеді.
Жұмыс беруші "Еңбек" бағдарламасына қатысушының еңбекақысының субсидияланатын бөлігін көрсете отырып, халықты жұмыспен қамту орталығына жалақысының жарты бөлігін төлеу туралы мәліметті ұсынады.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың еңбекақысының субсидияланатын бөлігін халықты жұмыспен қамту орталығы еңбек шартында белгіленген жалақы мөлшеріне байланысты жұмыс берушілер ұсынған мәліметтердің негізінде ай сайын жүргізеді және "Еңбек" бағдарламасына қатысушының екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы шотына (карточкалық) ақшалай қаражатты аудару арқылы жүзеге асырылады.
Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін қосымша үстемеақылар белгілейді.
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік жұмыс орындарына азаматтардың қатысу шарттары мен оларды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Жастар практикасын ұйымдастыру
Жастар практикасы меңгерген кәсібі (мамандығы) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері қатарындағы, алдыңғы үш жыл ішінде оқуын аяқтаған және жиырма тоғыз жасқа толмаған жұмыссыздарға арналған.
Жастар практикасы барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы төлейтін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
Жастар практикасы тұрақты жұмыс орындарынан тыс және бос тұрақты жұмыс орындарынан тыс жүргізіледі.
Жастар практикасы бойынша жұмыс уақытша сипатқа ие болады. Жастар практикасының ұзақтығы алты айдан аспайды.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасасқан шарт негізінде жастар практикасынан өтуге арналған жұмыс орындарын құрады. Жұмыс орындары түлектердің білім беру ұйымдарында меңгерген кәсібіне (мамандығына) сәйкес келеді.
Жастар практикасына қатысу жұмыссыздар үшін халықты жұмыспен қамту орталығына Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Білім беру ұйымдарының түлектері қатарындағы жұмыссыздарды жастар практикасына жіберуді халықты жұмыспен қамту орталықтары жүзеге асырады.
Бос жұмыс орны пайда болған кезде жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін жұмыс берушінің бастамасы бойынша және жастар практикасына қатысушының келісімімен тұрақты жұмысқа орналастыруға рұқсат беріледі. Бұл ретте жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
Жұмыс берушілер жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда олармен жасалған тиісті шарт бұзылып, жұмыс берушілер жастар практикасына қатысушыларға жалақы төлеуге мемлекет жұмсаған шығыстарды бюджетке өтеуге тиіс.
Жастар практикасын қаржыландыру республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Түлектер қатарындағы жастар практикасына қатысушылардың жалақысын қаржыландыру еңбек шартына сәйкес алты ай бойы жүзеге асырылады.
Экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді қоспағанда, республикалық немесе жергілікті бюджеттерден субсидиялаудың бір айдағы мөлшері жиырма бес айлық есептік көрсеткішті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде) құрайды.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыру және субсидиялау ЖАО-ның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде азаматтардың қатысу шарттары және жастар практикасын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыссыздарды уақытша жұмыспен қамтамасыз ету үшін қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады. Қоғамдық жұмыстар жұмыскердің алдын ала кәсіптік даярлығын талап етпейді және әлеуметтік пайдалы бағытта болады.
Қоғамдық жұмыстар республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер және жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша олардың қаражаты шегінде қаржыландырылады.
Қоғамдық жұмыстарға қатысуға:

1) безработные;
2) студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время, на работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения;
3) лица, не обеспеченные работой в связи с простоем.
Приоритетным правом на участие в общественных работах пользуются безработные:
1) не получающие социальных выплат на случай потери работы;
2) состоящие на учете в центрах занятости населения свыше шести месяцев.
Участие лиц в общественных работах осуществляется с их согласия в порядке очередности согласно дате их регистрации, в центре занятости населения.
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования общественных работ в рамках программы "Еңбек" определяются в Правилах организации и финансирования общественных работ.
Организация специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов
Специальное рабочее место создается для трудоустройства инвалидов и сохранения их занятости на срок не менее двенадцати календарных месяцев с момента его создания.
Создание специального рабочего места для трудоустройства инвалидов осуществляется работодателем на основе договора с центром занятости населения.
Работодатель вправе по своему усмотрению создавать специальное рабочее место в рамках имеющейся штатной численности работников или посредством создания новой (дополнительной) штатной единицы.
Инвалидам, изъявившим желание трудоустроиться на специальные рабочие места, центр занятости населения выдает направление на трудоустройство на специальные рабочие места, создаваемые для трудоустройства инвалидов.
Организация работ по субсидированию работодателей, связанных с созданием специальных рабочих мест осуществляется центрами занятости населения за счет средств республиканского бюджета в соответствии с утвержденными планами финансирования по обязательствам и платежам и в пределах сумм, предусмотренных на эти цели бюджетами районов (городов областного, республиканского значения и столицы).
Условия участия и порядок организации и финансирования определяются в Правилах и условиях субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства инвалидов, утверждаемых уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Трудоустройство на рабочие места, квотируемые для отдельных категорий граждан
МИО ежегодно устанавливают в разрезе организаций квоты для трудоустройства:
1) инвалидов в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения;

1) жұмыссыздардың;
2) денсаулығына зиян келтірмейтін және оқу процесін бұзбайтын жұмыстарға оқудан бос уақытта студенттердің және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларының;
3) бос тұрып қалуға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдардың құқығы бар.
Қоғамдық жұмыстарға қатысуға басым құқықты:
1) жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алмайтын жұмыссыздар;
2) халықты жұмыспен қамту орталығында алты айдан астам есепте тұрған жұмыссыздар пайдаланады.
Адамдардың қоғамдық жұмыстарға қатысуы олардың халықты жұмыспен қамту орталығында тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібінде олардың келісімімен жүзеге асырылады.
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде азаматтардың қатысу шарттары және қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру
Арнайы жұмыс орны мүгедектерді жұмысқа орналастыру және олардың жұмыспен қамтылуын сақтау үшін оны құрған кезден бастап кемінде күнтізбелік он екі ай мерзімге құрылады.
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орнын құруды жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасасқан шарт негізінде жүзеге асырады.
Жұмыс беруші қалауы бойынша қолда бар жұмыскерлердің штат саны шеңберінде немесе жаңа (қосымша) штат бірлігін құру арқылы арнайы жұмыс орнын құруға құқылы.
Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасуды қалайтын мүгедектерге халықты жұмыспен қамту орталығы мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін құрылатын арнайы жұмыс орындарына жолдама береді.
Жұмыс берушілердің арнайы жұмыс орындарын құрумен байланысты шығындарын субсидиялау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды халықты жұмыспен қамту орталықтары республикалық бюджет қаражаты есебінен бекітілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес және осы мақсаттарға аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) бюджеттерінде көзделген сомалар шегінде жүзеге асырады.
Қатысу шарттары және ұйымдастыру тәртібі және қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарында айқындалады.
Азаматтардың жекелеген санаттары үшін квоталанатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру
ЖАО мыналарды:
1) ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жұмыс орындары санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерінде мүгедектерді;

2) лиц, состоящих на учете службы пробации;
3) лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
4) граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования.
Квота устанавливается для трудоустройства инвалидов в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Общественным объединениям инвалидов, а также организациям, где численность инвалидов составляет более двадцати процентов от среднегодовой численности работников, квота не устанавливается.
Порядок установления квотирования рабочих мест для инвалидов определяется Правилами квотирования рабочих мест для инвалидов, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Квота рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и лиц, состоящих на учете службы пробации, устанавливается местными исполнительными органами районов, городов для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности в процентном выражении от списочной численности работников организации и пересматривается ежегодно.
Порядок установления квотирования рабочих мест определяется в Правилах квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации, утверждаемых уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Направление на рабочие места, квотируемые для отдельных категорий граждан, осуществляется центрами занятости населения.
Трудоустройство на первое рабочее место (проект "Первое рабочее место")
В рамках реализации дополнительных мер содействия занятости в соответствии с Законом, с целью повышения конкурентоспособности молодежи на рынке труда и предоставления им необходимых трудовых навыков и адаптации на первом рабочем месте центры занятости населения осуществляют организацию трудоустройства участников программы "Еңбек" на первое рабочее место (проект "Первое рабочее место").
Организация трудоустройства по проекту "Первое рабочее место" осуществляется для выпускников, ищущих работу впервые, лиц, ищущих работу, безработных лиц, независимо от регистрации в центре занятости населения, из числа молодежи не старше двадцати девяти лет, в том числе категории NEET, не имеющих опыта работы.
Преимущественное право трудоустройства на первое рабочее место имеют выпускники организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, завершивших обучение в течение трех лет, из числа многодетных и/или малообеспеченных семей, трудоспособных инвалидов.
Трудоустройство по проекту "Первое рабочее место" выпускников, ищущих работу впервые, осуществляется в соответствии со специальностью (профессией), указанной в дипломе о профессиональном образовании или близкой по профилю образования.
Трудоустройство по проекту "Первое рабочее место" организуется на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
Для организации трудоустройства по проекту "Первое рабочее место" работодатель подает в центр занятости населения заявку и сведения о наличии вакансии, возможности создания дополнительного рабочего места.
По проекту "Первое рабочее место" работодатель на основе договора с центром занятости населения трудоустраивает участника программы "Еңбек" на постоянную работу сроком не менее двадцати четырех месяцев, при этом центр занятости населения субсидирует оплату труда за первый год работы.
Работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
Финансирование осуществляется за счет средств местного бюджета, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Размер субсидии в месяц из местного бюджета составляет двадцать месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг) без учета выплат по экологическим надбавкам.
Для участия в проекте "Первое рабочее место" претенденты подают в центры занятости населения заявление.
Софинансирование и субсидирование оплаты труда физических лиц, трудоустроенных по проекту "Первое рабочее место", осуществляются по решению МИО.
В случае нарушения работодателями установленного порядка, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату заработной платы участникам проекта "Первое рабочее место".
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования проекта "Первое рабочее место" в рамках программы "Еңбек" определяются Правилами организации и финансирования проекта "Первое рабочее место", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Трудоустройство с последующей заменой действующего работника, достигшего пенсионного возраста (проект "Контракт поколений").
В рамках реализации дополнительных мер содействия занятости в соответствии с Законом для лиц, ищущих работу, и безработных лиц, независимо от регистрации в центре занятости населения, по заявкам работодателей центры занятости населения осуществляют организацию трудоустройства участников программы "Еңбек" с последующей заменой действующего работника, достигшего пенсионного возраста (проект "Контракт поколений").
Преимущественное право трудоустройства по проекту "Контракт поколений" имеют молодежь, трудоспособные члены многодетных и/или малообеспеченных семей, трудоспособные инвалиды.
Трудоустройство по проекту "Контракт поколений" организуется на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
Для организации трудоустройства по проекту "Контракт поколений" работодатель подает в центр занятости населения заявку и сведения о наличии вакансии, возможности создания дополнительного рабочего места.
По проекту "Контракт поколений" работодатель на основе договора с центром занятости населения трудоустраивает участника программы "Еңбек" на постоянную работу сроком не менее восемнадцати месяцев, при этом центр занятости населения субсидирует оплату труда в течение шести месяцев работы.
Работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
По истечении шести месяцев работодатель информирует центр занятости населения о переводе на должность (вакансию) работника, достигшего пенсионного возраста и получающего пенсионные выплаты по возрасту.
Финансирование осуществляется за счет средств местного бюджета, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Размер субсидии в месяц из местного бюджета составляет двадцать месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг) без учета выплат по экологическим надбавкам.
Для участия в проекте "Контракт поколений" претенденты подают в центры занятости населения заявление.
Софинансирование и субсидирование оплаты труда физических лиц, трудоустроенных по проекту "Контракт поколений", осуществляются по решению МИО.
В случае нарушения работодателями установленного порядка, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату заработной платы участникам проекта "Контракт поколений".
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования проекта "Контракт поколений" в рамках программы "Еңбек" определяются Правилами организации и финансирования проекта "Контракт поколений", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.

2) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды;
4) ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жыл сайын квоталар белгілейді.
Ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есепке алмағанда, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жұмыс орындары санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерінде мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін квота белгіленеді.
Мүгедектердің қоғамдық бірлестіктеріне, сондай-ақ жұмыскерлердің орташа жылдық санының жиырма пайызынан астамын мүгедектер құрайтын ұйымдарға квота белгіленбейді.
Мүгедектер үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Мүгедектер үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларында айқындалады.
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарының квотасын аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұйымдар үшін ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына тәуелсіз, ұйымның тізімдік санының пайыздық мәнінде белгілейді және жыл сайын қайта қарайды.
Жұмыс орындарын квоталау тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларында белгіленеді.
Азаматтардың жекелеген санаттарын квоталау шеңберінде жұмыс орындарына жолдауды халықты жұмыспен қамту орталықтары жүзеге асырады.
Алғашқы жұмыс орнына жұмысқа орналастыру ("Алғашқы жұмыс орны" жобасы)
Заңға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің қосымша шараларын іске асыру шеңберінде еңбек нарығында жастардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оларға қажетті еңбек дағдыларын беру және алғашқы жұмыс орнына бейімдеу мақсатында халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды алғашқы жұмыс орнына орналастыруды ұйымдастыруды жүзеге асырады ("Алғашқы жұмыс орны" жобасы).
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру алғаш рет жұмыс іздеп жүрген түлектер, жиырма тоғыз жастан аспаған, оның ішінде жұмыс тәжірибесі жоқ NEET санатындағы жастар қатарындағы жұмыс іздеп жүрген адамдар, халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыз адамдар үшін жүзеге асырылады.
Алғашқы жұмыс орнына орналасуға оқуды аяқтағанына үш жыл болмаған көпбалалы және табысы аз отбасылардың, еңбекке қабілетті мүгедектердің қатарындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері басым құқыққа ие.
Алғаш рет жұмыс іздеп жүрген түлектерді "Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша жұмысқа орналастыру кәсіптік білім туралы дипломда көрсетілген немесе білім беру профилі жақын мамандыққа (кәсіпке) сәйкес жүзеге асырылады.
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша жұмысқа орналастыру барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды жүйелі жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына өтінім және бос жұмыс орындарының болуы, қосымша жұмыс орнын құру мүмкіндігі туралы мәлімет ұсынады.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасасқан шарт негізінде "Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны кемінде жиырма төрт айға тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырады, бұл ретте халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыстың бірінші жылы үшін еңбекақыны субсидиялайды.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жібереді.
Қаржыландыру жергілікті бюджеттердің есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, жергілікті бюджеттен субсидиялаудың бір айдағы мөлшері жиырма айлық есептік көрсеткішті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде) құрайды.
Үміткерлер "Алғашқы жұмыс орны" жобасына қатысу үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына өтініш береді.
Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыру және субсидиялау ЖАО-ның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер белгіленген тәртіпті бұзған жағдайда олармен жасасқан тиісті шарт жұмыс берушілер "Алғашқы жұмыс орны" жобасына қатысушыларға жалақы төлеуге мемлекет жұмсаған шығыстарды бюджетке өтеумен бұзылуға тиіс.
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде азаматтардың қатысу шарты және "Алғашқы жұмыс орны" жобасын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен "Алғашқы жұмыс орны" жобасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Зейнеткерлік жасқа жеткен жұмыс істеп жүрген жұмыскерді кейін ауыстырумен жұмысқа орналастыру ("Ұрпақтар келісімшарты" жобасы)
Заңға сәйкес халықты жұмыспен қамтудың қосымша шараларын іске асыру шеңберінде жұмыс іздеп жүрген адамдар, халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыссыз адамдар үшін халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналастыруды зейнеткерлік жасқа жеткен жұмыс істеп жүрген жұмыскерді кейін ауыстырумен жұмысқа орналастыруды ("Ұрпақтар келісімшарты" жобасы) ұйымдастырады.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша жұмысқа орналасуға жастар, көпбалалы және/немесе табысы аз отбасылардың еңбекке қабілетті мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер басым құқыққа ие.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша жұмысқа орналастыру барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды жүйелі жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына өтінім мен бос жұмыс орындарының болуы, қосымша жұмыс орнын құру мүмкіндігі туралы мәліметтерді ұсынады.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасасқан шарт негізінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны кемінде он сегіз айға тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырады, бұл ретте халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыстың алты айы үшін еңбекақы төлеуді субсидиялайды.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жібереді.
Жұмыс беруші алты ай өткеннен кейін халықты жұмыспен қамту орталығын зейнеткерлік жасқа жеткен және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алатын жұмыскердің лауазымына (бос жұмыс орнына) ауыстыру туралы хабардар етеді.
Қаржыландыру жергілікті бюджет қаражатының есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, жергілікті бюджеттен субсидиялаудың бір айдағы мөлшері жиырма айлық есептік көрсеткішті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде) құрайды.
Үміткерлер "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысу үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына өтініш береді.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыру және субсидиялау ЖАО шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер белгіленген тәртіпті бұзған жағдайда олармен жасасқан тиісті шарт жұмыс берушілер "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысушыларға жалақы төлеуге мемлекет жұмсаған шығыстарды бюджетке өтеумен бұзылуға тиіс.
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде азаматтардың қатысу шарты және "Ұрпақтар келісімшарты" жобасын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Ұрпақтар келісімшарты" жобасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.

5.3.2. Повышение мобильности трудовых ресурсов
С целью обеспечения трудодефицитных регионов рабочей силой, устранения региональных диспропорций и демографических дисбалансов в рамках программы "Еңбек" стимулируется территориальная мобильность трудовых ресурсов за счет содействия в добровольном переселении.
Добровольное переселение участников программы "Еңбек" осуществляется по следующим направлениям:
1) межрегиональное переселение – из трудоизбыточных областей (далее - регионы выбытия) в трудодефицитные области (далее – регионы приема) с обязательным условием по содействию в трудоустройстве и/или предпринимательской инициативе.
Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2% от численности населения области и/или плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Туркестанская, Кызылординская области и города Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
Регионы приема участников программы "Еңбек" определяются решением Правительства Республики Казахстан.
2) внутриобластное переселение – из населенных пунктов с низким экономическим потенциалом развития в города областного (районного) значения, в точки экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Организация мер государственной поддержки межрегионального переселения:
Местные органы по вопросам занятости населения регионов приема после утверждения региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предстоящий год, на основании предложений МИО и заявлений, поступивших через загранучреждения Республики Казахстан от этнических казахов и кандасов, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости населения информацию о возможности приема переселенцев и кандасов.
Информация должна содержать сведения о потребности региона в трудовых ресурсах с указанием профессий (специальностей), возможностях и наличии социальной инфраструктуры для обеспечения переселенцев и кандасов, а также их семей.
Уполномоченный орган по вопросам занятости населения путем размещения на информационном ресурсе обеспечивает доступ к данной информации МИО других регионов.
МИО регионов выбытия ежегодно определяют количество потенциальных переселенцев для участия в добровольном межрегиональном переселении и обеспечивают их информацией об регионах приема и условиях приема.
Регионы выбытия и приема обеспечивают взаимодействие по добровольному межрегиональному переселению путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации о необходимом количестве переселенцев и кандасов, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
Участниками добровольного межрегионального переселения являются лица и члены их семей, включенные в региональную квоту приема переселенцев и кандасов, утвержденную в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также работодатели, оказывающие содействие в переселении.
Приоритетом в добровольном межрегиональном переселении пользуются:

5.3.2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
Жұмыс күші тапшы өңірлерді жұмыс күшімен қамтамасыз ету, өңірлік диспропорция мен демографиялық теңгерімсіздікті жою мақсатында "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығы ынталандырылады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды ерікті түрде қоныс аудару мынадай бағыттар бойынша:
1) өңіраралық қоныс аудару – жұмыс күші артық облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші жетіспейтін облыстарға (бұдан әрі – қабылдау өңірлері) жұмысқа орналастыруға және/немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу бойынша міндеттемелермен жүзеге асырылады.
Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Түркістан, Қызылорда облыстары мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-дан артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 адамнан асатын шығу өңірлері болып айқындалған.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды қабылдау өңірлері Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалады;
2) облыс ішінде қоныс аудару – мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу мүмкіндігі болған кезде экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.
Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шараларын ұйымдастыру:
Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың алдағы жылға арналған өңірлік квотасы бекітілгеннен кейін ЖАО ұсыныстары мен Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы этникалық қазақтар мен қандастардан келген өтініштердің негізінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді.
Ақпаратта кәсіптер (мамандықтар) көрсетіліп, өңірдің еңбек ресурстарына қажеттіліктері, қоныс аударушылар мен қандастарды, сондай-ақ олардың отбасыларын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік инфрақұрылымның мүмкіндіктері мен бар-жоғы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ақпараттық ресурсқа орналастыру арқылы аталған ақпаратқа басқа өңірлердің ЖАО-ның қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Шығу өңірлерінің ЖАО-лары жыл сайын өңіраралық ерікті қоныс аударуға қатысу үшін әлеуетті қоныс аударушылардың санын айқындайды және оларды қабылдау өңірлері және қабылдау шарттары туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді.
Шығу және қабылдау өңірлері шығу өңірлерінде бос жұмыс орындары жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қоныс аударушылар мен қандастардың қажетті саны, еңбек нарығындағы ахуал, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары туралы ақпаратты ұсыну және қабылдау өңірлеріне танысу мақсатында баруды ұйымдастыру арқылы өңіраралық ерікті түрде қоныс аудару бойынша өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз етеді.
Өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған адамдар мен олардың отбасы мүшелері, сондай-ақ қоныс аударуға жәрдемдесетін жұмыс берушілер болып табылады.
Мыналар:

1) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет, в том числе воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет, а также выпускники в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін");
2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования в течение трех лет после завершения учебного заведения;
3) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя-юридического лица либо прекращением деятельности работодателя- физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшим ухудшение экономического состояния работодателя.
Выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), а также кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия и подают заявление на участие в программе "Еңбек" по месту обучения после завершения обучения.
Содействие в добровольном переселении из регионов выбытия в регионы приема не распространяется на:
1) государственных служащих;
2) низкоквалифицированных рабочих, относящихся к девятой группе классификатора занятий НК РК 01-2017;
3) лиц, не входящих в состав рабочей силы.
Государственная поддержка добровольного межрегионального переселения на новом месте жительства включает:
1) предоставление материальной помощи на переезд;
2) возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг;
3) предоставление служебных жилищ и комнат в общежитиях для трудовой молодежи, построенных (приобретенных) ранее в рамках Программы ДКЗ 2020, а также арендного жилья через обеспечение жильем переселенцев через приобретение (выкуп) и/или строительство жилья;
4) предоставление субсидий работодателям, оказывающим содействие в переселении;
5) направление на обучение с техническим и профессиональным образованием и краткосрочное профессиональное обучение при необходимости;
6) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе.
Участникам программы "Еңбек" и членам их семей, а также одиноким лицам, независимо от семейного положения, предоставляется материальная помощь на переезд – единовременно в размере семидесяти МРП на главу и каждого члена семьи.
Материальная помощь на переезд участнику программы "Еңбек" и членам его семьи предоставляется после их прибытия на новое место жительства.
Семье участника программы "Еңбек", в том числе одиноким, предоставляется материальная помощь на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг - ежемесячно, в течение двенадцати месяцев в следующих размерах:

1) жиырма тоғыз жасқа толмаған жастар, оның ішінде балалар ауылдарының тәрбиеленушілері мен балалар үйлерінің, он алты жас пен жиырма үш жас аралығындағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп интернаттардың түлектері, сондай-ақ "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберіндегі түлектер;
2) оқу орнын бітіргеннен кейін үш жыл ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері;
3) жұмыс берушінің – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар.
"Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар қатарындағы түлектер, сондай-ақ қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысады және оқуды аяқтағаннан кейін оқу орны бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысу үшін өтінім береді.
Шығу өңірлерінен қабылдау өңірлеріне ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу:
1) мемлекеттік қызметшілерге;
2) ҚР ҰК 01-2017 қызметтер сыныптауышының тоғызыншы тобына жататын біліктілігі төмен жұмысшыларға;
3) жұмыс күшінің құрамына кірмейтін азаматтарға қолданылмайды.
Жаңа тұрғылықты жерінде ерікті түрде өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:
1) көшуге материалдық көмек беруді;
2) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуді;
3) қызметтік тұрғын үй немесе еңбекші жастар үшін ЖЖК 2020 бағдарламасы шеңберінде салынған (сатып алынған) жатақханалардан бөлмелер, сондай-ақ тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және/немесе салу арқылы қоныс аударушыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін жалдамалы тұрғын үй беруді;
4) қоныс аударуға жәрдем көрсететін жұмыс берушілерге субсидиялар беруді;
5) қажет болған кезде техникалық және кәсіптік білім алу үшін оқытуға және қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жіберуді;
6) жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуді қамтиды.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға және олардың отбасы мүшелеріне, сондай-ақ отбасылық жағдайына қарамастан жалғызбасты адамдарға бір рет отағасына және отбасының әрбір мүшесіне жетпіс АЕК мөлшерінде көшуге материалдық көмек беріледі.
Көшуге материалдық көмек "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне олар жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейін беріледі.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушының отбасына, оның ішінде жалғызбастыларға он екі ай бойы ай сайын тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге мынадай мөлшерлерде материалдық көмек беріледі:

1) для переселившихся в городскую местность:
- в размере 20 МРП для одного человека;
- в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
- в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
- в размере 15 МРП для одного человека;
- в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
- в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
Меры государственной поддержки в добровольном переселении предоставляются участнику программы "Еңбек" и членам его семьи однократно.
Обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенными в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставленных мер государственной поддержки в добровольном переселении в рамках программы "Еңбек".
С согласия участника добровольного переселения для приобретения им жилья в собственность на основании рекомендаций районной/городской комиссии допускается единовременная выплата суммы материальной помощи в пределах начисленной суммы на семью в год.
Единовременная выплата для приобретения жилья в собственность в пределах начисленной суммы на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг на семью в год осуществляется при наличии предварительного договора или договора купли-продажи.
В случае, если стоимость приобретаемого жилья в регионах приема:
1) ниже размера единовременной выплаты, разница сумм остается у участника программы "Еңбек";
2) выше размера единовременной выплаты, разница стоимости возмещается участником программы "Еңбек" за счет собственных денежных средств.
Работодателю, оказывающему содействие в межрегиональном переселении, предоставляются субсидии в размере 450 МРП за каждого принятого на постоянную работу работника со сроком не менее чем три года, при трудоустройстве не менее пяти участников программы "Еңбек".
Между центром занятости населения, участником и работодателем заключается трехсторонний социальный контракт, где предусматриваются условия по компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсации расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
Работодатели могут устанавливать дополнительные меры поддержки переселенцев и кандасов, которые указываются в социальном контракте.
Выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения.
При предоставлении субсидии работодателю, субсидии на переезд и возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг участнику программы "Еңбек" не выплачиваются.
Порядок участия в программе "Еңбек", работодателей и лиц, желающих участвовать в добровольном межрегиональном переселении, организации финансирования и получения ими государственной поддержки определяется в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемых уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Претенденты из числа граждан Республики Казахстан, имеющие постоянную регистрацию, проживающие в течение года на момент обращения в регионе выбытия и желающие принять участие в добровольном межрегиональном переселении, обращаются по месту жительства в центры занятости населения регионов выбытия.
Центры занятости населения консультируют претендентов о порядке, условиях участия в программы "Еңбек" и оказания мер государственной поддержки.
Претенденты подают заявления в центры занятости населения регионов выбытия по форме и с приложением документов, согласно Правилам включения в региональную квоту приема переселенцев, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
Центры занятости населения регионов выбытия в течение пяти рабочих дней направляют предложение о включении в состав участников программы "Еңбек" для свода в местный орган по вопросам занятости населения с указанием состава семьи, сведений об образовании, профессии, специальности.
Местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия направляет сводный список претендентов в местный орган по вопросам занятости населения регионов приема.
Местный орган по вопросам занятости населения региона приема рассматривает на заседании региональной комиссии списки претендентов и выносит решение о приеме в региональную квоту с указанием населенного пункта для расселения либо отказе с мотивированным обоснованием причин отказа.
Местный орган по вопросам занятости населения региона приема в течение трех рабочих дней после вынесения решения направляет в соответствующий местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия копию решения региональной комиссии.
Местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия в течение пяти рабочих дней через центры занятости населения уведомляет заявителей и представляет копию решения региональной комиссии региона приема.
В случае, если у претендента имеется положительное заключение о приеме в региональную квоту от нескольких регионов приема, претендент самостоятельно выбирает один из регионов приема и через центры занятости населения уведомляет местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия.
О выборе претендента в течение трех рабочих дней местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия уведомляет соответствующие местные органы по вопросам занятости населения региона приема.
Местный орган по вопросам занятости населения регионов приема в течение трех рабочих дней направляет списки претендентов в центры занятости населения.
Центр занятости населения региона приема в течение пяти рабочих дней посредством информационно-коммуникационных технологий и/или абонентского устройства сети уведомляет претендента о готовности приема на новом месте жительства.
После получения уведомления переезд претендентами осуществляется самостоятельно.
Кандасы, включенные в региональную квоту приема кандасов решением комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов, выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), а также самостоятельно прибывшие обращаются в центр занятости населения региона приема.
После прибытия в указанный населенный пункт претенденты подают в центры занятости населения регионов приема документы для получения предусмотренных мер государственной поддержки по форме и с приложением документов согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
В состав участников программы "Еңбек" включаются лица, переехавшие самостоятельно в течение шести месяцев в регион приема до дня обращения.
Центр занятости населения региона приема в течение пяти рабочих дней включает претендентов в состав участников программы "Еңбек" и заключает социальный контракт о предоставлении мер государственной поддержки в добровольном переселении.
В случае переезда с одного населенного пункта в другой населенный пункт за пределами района/города расселения внутри одного региона приема, участник программы "Еңбек" уведомляет соответствующие центры занятости населения и заключает социальный контракт по новому месту жительства.
Меры государственной поддержки межрегионального переселения осуществляются за счет средств республиканского и/или местного бюджета.
Организация мер государственной поддержки внутриобластного переселения:
Участниками добровольного внутриобластного переселения являются граждане Республики Казахстан, проживающие в населенных пунктах с низким экономическим потенциалом.
Государственная поддержка добровольного внутриобластного переселения включает:

1) қалалық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 20 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса 25 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 15 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болған кезде 18 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
Ерікті түрде қоныс аударғанда мемлекеттік қолдау шаралары "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне бір рет көрсетіледі.
Қандастардың өңірлік квотасына енгізілген қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде ерікті түрде қоныс аударуға ұсынылған мемлекеттік қолдау шараларын тоқтатуға негіз бола алмайды.
Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының келісімімен оның жеке меншігіне тұрғын үй сатып алуы үшін аудандық/қалалық комиссия ұсынымдарының негізінде отбасыға бір жылға есептелген сома шегінде субсидия сомасын бір рет төлеуге жол беріледі.
Отбасына жылына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге есептелген сома шегінде меншікке тұрғын үйді сатып алу үшін біржолғы төлем алдын ала сату-сатып алу шарты немесе сатып алу-сату шарты болған кезде жүзеге асырылады.
Егер қабылдау өңірлерінде сатып алынатын тұрғын үйдің құны:
1) біржолғы төлем мөлшерінен төмен болса, сомалар айырмасы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыда қалады;
2) біржолғы төлемнің мөлшерінен жоғары болса, құнының айырмасын "Еңбек" бағдарламасына қатысушы өзінің ақшалай қаражаты есебінен өтейді.
Өңіраралық қоныс аударуға жәрдем көрсететін жұмыс беруші кемінде бес "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны жұмысқа орналастыратын болса, оған кемінде үш жыл мерзімге тұрақты жұмыс орнына қабылданған әрбір жұмыскер үшін 450 АЕК мөлшерінде субсидия беріледі.
Халықты жұмыспен қамту орталығы, қатысушы және жұмыс беруші арасында үшжақты әлеуметтік келісімшарт жасалады, онда жұмыс берушінің жұмыскердің көшуі бойынша шығыстарды өтеуі, жаңа тұрғылықты жерде орнығуына жәрдемақы беруі, жұмыскерге қызметтік тұрғын үй беру немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуі, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеуі, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметіне ақы төлеу шығыстарын толықтай немесе ішінара өтеуі бойынша шарттары көзделеді.
Жұмыс берушілер қоныс аударушылар мен қандастарға қолдау көрсетудің қосымша шараларын белгілей алады, олар әлеуметтік келісімшартта көрсетіледі.
Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы бақылайды.
Жұмыс берушіге субсидия берілген кезде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға көшуге және тұрғын үй жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар төленбейді.
Жұмыс берушілердің және ерікті түрде өңіраралық қоныс аударуға қатысқысы келетін адамдардың "Еңбек" бағдарламасына қатысу, мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру, қаржыландыру және оны алу тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында айқындалады.
Шығу өңірінде тұрақты тіркелген және жүгіну кезінде бір жыл ағымында тұрған және өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысқысы келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарындағы үміткерлер шығу өңірлерінің тұрғылықты тұратын жерлеріндегі халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлерге "Еңбек" бағдарламасына қатысу тәртібі мен шарттары туралы және мемлекеттік қолдау шараларын көрсету туралы консультациялар береді.
Үміткерлер шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығына халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларына сәйкес нысан бойынша және құжаттармен қоса өтініш береді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту орталықтары бес жұмыс күні ішінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосу туралы ұсынысты отбасы құрамын, білімі, кәсібі, мамандығы туралы мәліметтерді көрсете отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жинақтау үшін жібереді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы қабылдау өңірлерінің жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына үміткерлердің жиынтық тізімін жолдайды.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы өңірлік комиссияның отырысында үміткерлердің тізімін қарайды және қоныстандыру үшін елді мекенді көрсете отырып, өңірлік квотаға қабылдау туралы не бас тарту себебін негіздей отырып, бас тарту туралы шешім шығарады.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы шешім шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі тиісті жергілікті органына өңірлік комиссия шешімінің көшірмесін жібереді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және қабылдау өңірінің өңірлік комиссиясы шешімінің көшірмесін ұсынады.
Үміткерде бірнеше қабылдау өңірінен өңірлік квотаға қабылдау туралы оң қорытынды болған жағдайда үміткер қабылдау өңірінің біреуін өз бетінше таңдайды және халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органды хабардар етеді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы үш жұмыс күні ішінде үміткердің таңдауы туралы қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі тиісті жергілікті органдарын хабардар етеді.
Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы үш жұмыс күні ішінде үміткерлердің тізімін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе желінің абоненттік құрылғылары арқылы бес жұмыс күні ішінде үміткерді жаңа тұрғылықты жерінде қабылдауға дайындығы туралы хабардар етеді.
Хабарламаны алған соң үміткерлер көшуді өздері жүзеге асырады.
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу жөніндегі комиссияның шешімімен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енген қандастар, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасының қатысушылары қатарындағы түлектер, сондай-ақ өз бетінше келгендер қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді.
Үміткерлер көрсетілген елді мекенге келген соң қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес нысан бойынша және құжаттарды қоса берумен мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін құжаттар тапсырады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қабылдау өңіріне өз бетінше келген адамдар өтініш берген күніне дейін алты ай ішінде қосылады.
Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту орталығы бес жұмыс күні ішінде үміткерлерді "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосып, ерікті қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шараларын көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Бір қабылдау өңірінің ішінде қоныстандыру ауданы/қаласы шегінен тыс бір елді мекеннен басқа елді мекенге қоныс аударған жағдайда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушы тиісті халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді және жаңа тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік келісімшарт жасайды.
Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
Бір облыс ішінде қоныс аударудың мемлекеттік қолдау шараларын ұйымдастыру:
Бір облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар экономикалық әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары.
Бір облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:

1) предоставление материальной помощи на переезд;
2) предоставление служебных жилищ и комнат в общежитиях из государственного жилищного фонда или через приобретение (выкуп) и/или строительство жилья;
3) предоставление жилищ за счет средств работодателей;
4) направление на обучение для получения технического и профессионального образования и краткосрочные профессиональные курсы при необходимости;
5) трудоустройство на новом месте жительства.
Участникам программы "Еңбек" и членам их семей предоставляется материальная помощь на переезд – единовременно в размере двадцати пяти МРП на главу и каждого члена семьи.
Субсидии на переезд участнику программы "Еңбек" и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое место жительства.
Меры государственной поддержки внутриобластного переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
Порядок и условия участия в внутриобластном переселении определяются Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Местный орган по вопросам занятости населения для организации добровольного переселения граждан вносит на рассмотрение региональной комиссии проект перечня сел и городов областного (районного) значения в пределах области.
Региональная комиссия ежегодно, к пятнадцатому январю, утверждает перечень сел и городов областного (районного) значения в пределах области для организации добровольного переселения граждан и направляет его в центры занятости населения/акимам сельских округов.
Центры занятости населения/акимы сельских округов в соответствии с утвержденным перечнем сел и городов областного (районного) значения проводят информационную работу среди населения о возможностях добровольного переселения.
Лица, желающие участвовать в программе "Еңбек", планирующие переселение в пределах области, обращаются в центры занятости населения по месту жительства, к акимам сельских округов.
Центры занятости населения/акимы сельских округов консультируют претендентов о порядке, условиях участия в программе "Еңбек" и оказания мер государственной поддержки.
Центры занятости населения формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области, консультируют о порядке и условиях участия в программе "Еңбек", принимают документы, заключают индивидуальный социальный контракт, включают претендента в состав участников программы "Еңбек" и оказывают меры государственной поддержки согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
С участником программы "Еңбек" центры занятости населения заключают социальный контракт.
МИО могут осуществлять строительство общежитий и приобретение (выкуп) общежитий и/или жилья для участников программы "Еңбек" за счет средств местного бюджета, также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, в соответствии с Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Для заселения общежитий и служебного жилья, ранее построенного (приобретенного) в регионах, не относящихся к регионам приема в рамках Программы ДКЗ 2020, потенциальные претенденты обращаются в центры занятости населения.
Центр занятости населения рассматривает документы участников программы "Еңбек" с учетом потребности работодателей на предмет соответствия критериям отбора на участие и в течение пяти рабочих дней направляет документы на рассмотрение районной (городской) комиссии по реализации программы "Еңбек".
Районная (городская) комиссия по реализации программы "Еңбек" принимает решение о включении либо отказе включения заявителей в состав участников программы "Еңбек", уведомляет об этом центры занятости населения.
Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о включении либо отказе включения заявителей в состав участников программы "Еңбек" уведомляет претендента.
Между лицами, включенными в список участников программы "Еңбек", и центром занятости населения подписывается социальный контракт, который наряду с социальной поддержкой по переезду включает в себя мероприятия по трудоустройству на новом месте жительства.
На основании подтверждающих документов, в соответствии с Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы участнику программы "Еңбек" центрами занятости населения выплачиваются субсидии на переезд.
Порядок заселения участниками программы "Еңбек" построенных общежитий и приобретенного жилья, в том числе в рамках Программы ДКЗ 2020, определяется Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Сведения об участниках программы "Еңбек" и работодателях, участвующих в реализации добровольного переселения, размещаются в АИС "Рынок труда".
Обеспечение жильем переселенцев через приобретение (выкуп) и/или строительство жилья
Для обеспечения жильем переселенцев и кандасов МИО осуществляют:

1) көшуге материалдық көмек беруді;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан немесе тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және/немесе салу арқылы қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушілердің қаражаттары есебінен тұрғын үй беруді;
4) қажет болған кезде техникалық және кәсіптік білім алу үшін оқытуға және қысқа мерзімді кәсіптік курстарға жіберуді;
5) жаңа тұрғылықты жерде жұмысқа орналастыруды қамтиды.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға және олардың отбасы мүшелеріне көшуге отағасына және әрбір отбасы мүшесіне бір рет жиырма бес АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға және олардың отбасы мүшелеріне көшуге субсидиялар олар жаңа тұрғылықты жеріне қоныс аударғаннан кейін ұсынылады.
Бір облыс ішінде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
Бір облыс ішінде қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларында айқындалады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін облыс шегіндегі ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалар тізбесінің жобасын өңірлік комиссияның қарауына шығарады.
Өңірлік комиссия жыл сайын, он бесінші қаңтарға қарай азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін облыс шегіндегі ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың тізбесін бекітеді және оны халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтердің әкімдеріне жібереді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округтердің әкімдері ауылдардың және облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың бекітілген тізбесіне сәйкес халық арасында ерікті түрде қоныс аудару мүмкіндіктері туралы ақпараттық жұмыстар жүргізеді.
Бір облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлап отырған "Еңбек" бағдарламасына қатысқысы келетін адамдар тұрғылықты жері бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтер әкімдеріне жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округтердің әкімдері үміткерлерге "Еңбек" бағдарламасына қатысу тәртібі мен шарттары және көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультациялар береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлап отырған үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларына сәйкес "Еңбек" бағдарламасына қатысу тәртібі мен шарттары туралы консультациялар береді, құжаттарды қабылдайды, жеке әлеуметтік келісімшарт жасасады, үміткерді "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосады және мемлекеттік қолдау шараларын көрсетеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек" бағдарламасына қатысушымен әлеуметтік келісімшарт жасасады.
ЖАО халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларына сәйкес жергілікті бюджет қаражаттары есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздерден "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар үшін жатақханалар салуды және жатақханалар және/немесе тұрғын үй сатып алуды (құнын төлеп алуды) жүзеге асыра алады.
ЖЖК 2020 бағдарламасы шеңберінде қабылдау өңірлеріне жатпайтын өңірлерде бұрын салынған (сатып алынған) жатақханаларға және қызметтік тұрғын үйге қоныстану үшін "Еңбек" бағдарламасына әлеуетті үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құжаттарын қатысуға іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды және бес жұмыс күні ішінде құжаттарды "Еңбек" бағдарламасын іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді.
"Еңбек" бағдарламасын іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия өтініш берушілерді "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, бұл туралы халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш берушілерді "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде үміткерді хабардар етеді.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың тізіміне қосылған адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтік келісімшартқа қол қойылады, ол көшу бойынша әлеуметтік қолдаумен қатар жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналастыру жөніндегі іс-шараларды қамтиды.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларына сәйкес растайтын құжаттардың негізінде халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға көшуге субсидиялар төлейді.
Салынған жатақханалар мен сатып алынған тұрғын үйлерге, оның ішінде ЖЖК 2020 бағдарламасы шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды қоныстандыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларында айқындалады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушылар және ерікті түрде қоныс аударуды іске асыруға қатысатын жұмыс берушілер туралы мәліметтер "Еңбек нарығы" ААЖ-да орналастырылады.
Тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және/немесе салу арқылы қоныс аударушыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету
ЖАО қоныс аударушылар мен қандастарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін:

1) строительство жилья, приобретение (выкуп) жилья, в том числе у работодателей, построивших жилье за счет собственных средств;
2) разработку проектно-сметной документации по строящимся объектам в рамках программы "Еңбек";
3) отвод земельных участков для строительства жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
4) строительство объектов инженерной инфраструктуры.
Строительство жилья осуществляется при софинансировании со стороны работодателей, при этом работодатель софинансирует не менее 15% от стоимости жилья.
Решение о софинансировании принимается местным исполнительным органом.
Обеспечение жильем финансируется за счет целевых текущих трансфертов, предоставляемых из республиканского бюджета МИО. Для реализации данной задачи МИО может также привлекать средства местного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Обеспечение жильем участников программы "Еңбек" осуществляется через МИО по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
В случае софинансирования со стороны работодателей, МИО и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие условия:
1) порядок совместного строительства жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
При строительстве жилых домов привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета.
После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ МИО, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем данного строительства.
После ввода в эксплуатацию жилье передается на баланс МИО по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
При строительстве жилья между центром занятости населения, участником программы "Еңбек" и работодателем заключается трехсторонний социальный контракт, одним из условий которого является отработка у работодателя участником программы "Еңбек" в течение пяти лет.
При нарушении условий социального контракта, в том числе 5-летнего срока проживания в арендном жилье, сумма арендных платежей не возвращается, а жилье предоставляется следующему участнику программы "Еңбек".
Между МИО по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, работодателем и участником программы "Еңбек" заключается договор аренды с предоставлением жилья сроком на 20 лет.
В случае отказа от условий приватизации жилья участником программы "Еңбек" по истечении 20 летнего срока, договор аренды пролонгируется.
В случае соблюдения условий социального контракта по истечении пяти лет проживания участник программы "Еңбек" имеет право на приватизацию жилья при соблюдении следующих условий:

1) тұрғын үй салуды, тұрғын үйді, оның ішінде өз қаражаты есебінен тұрғын үй салған жұмыс берушілерден сатып алуды (құнын төлеп алуды);
2) "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде салынып жатқан объектілер бойынша жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді;
3) тұрғын үй және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу үшін жер учаскелерін бөлуді;
4) инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асырады.
Тұрғын үй құрылысы жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландырылған кезде жүзеге асырылады, бұл ретте жұмыс беруші тұрғын үй құнының кемінде 15%-ын қоса қаржыландырады.
Қоса қаржыландыру туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Тұрғын үймен қамтамасыз ету ЖАО-ға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылады. ЖАО осы міндетті іске асыру үшін жергілікті бюджет қаражатын және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерді тартуы мүмкін.
"Еңбек" бағдарламасы қатысушыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі ЖАО арқылы жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілердің тарапынан қоса қаржыландырған жағдайда ЖАО мен жұмыс беруші мынадай талаптарды:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу тәртібін;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыру мөлшерін көздейтін ниет шартын жасасады.
Тұрғын үйлер салу кезінде жобаны белгілі бір жерге байланыстыру жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің түпкілікті құнын айқындағаннан кейін ЖАО-ның бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй құрылысы және жұмыс берушінің осы құрылысты қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
Пайдалануға берілгеннен кейін тұрғын үй құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі ЖАО-ның теңгеріміне беріледі.
Тұрғын үйді салу кезінде халықты жұмыспен қамту орталығы, "Еңбек" бағдарламасына қатысушы және жұмыс беруші арасында үшжақты әлеуметтік келісімшарт жасалады, оның шарттарының бірі "Еңбек" бағдарламасына қатысушының жұмыс берушіде бес жыл бойы жұмыспен өтеуі болып табылады.
Әлеуметтік келісімшарт шарттарын, оның ішінде жалға берілетін тұрғын үйде 5 жыл тұрудың мерзімін бұзған кезде жалға алу төлемдерінің сомасы қайтарылмайды, ал тұрғын үй келесі "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға беріледі.
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі ЖАО, жұмыс беруші және "Еңбек" бағдарламасына қатысушы арасында 20 жыл мерзімге тұрғын үй бере отырып, жалға алу шарты жасалады.
20 жылдық мерзім аяқталған соң "Еңбек" бағдарламасына қатысушы тұрғын үйді жекешелендіру шарттарынан бас тартқан жағдайда жалға алу шарты ұзартылады.
Әлеуметтік келісімшарт шарттары сақталған жағдайда, бес жыл тұру мерзімі аяқталған соң "Еңбек" бағдарламасына қатысушының мынадай талаптарды:

1) внесение оставшейся суммы единовременным платежом от балансовой стоимости жилья на момент приобретения;
2) внесение оставшейся суммы равными долями в течение последующих пятнадцати лет, (при этом жилье передается в собственность участника с обременением недвижимости в органах юстиции до полного возмещения в бюджет его стоимости).
Ранее внесенные суммы арендных платежей, уплаченных в период фактического проживания участников программы "Еңбек", включаются в зачет стоимости жилья.
В случае предоставления участнику программы "Еңбек" арендного жилья за счет средств МИО или работодателей, субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг не выплачиваются.
Механизм финансирования мероприятий по обеспечению жилья, приобретения (выкупа) и распределения жилья, порядок предоставления, заселения и пользования жильем определяются Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
5.3.3. Развитие единой цифровой площадки по трудоустройству
Данное направление программы "Еңбек" предусматривает создание Электронной биржи труда для поиска работы и содействия в подборе персонала.
Электронная биржа труда содержит данные из:
1) АИС "Рынок труда", которая является частью единой информационной системы социально-трудовой сферы и интегрирована с информационными системами государственных органов;
2) баз данных частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству;
3) интернет портала поиска работы и подбора персонала (далее – портал).
АИС "Рынок труда" предназначен для автоматизации деятельности центров занятости населения с целью оказания посредничества в трудоустройстве, мониторинга и формирования отчетности, межведомственного взаимодействия, включая интеграцию с информационными системами государственных органов.
АИС "Рынок труда" формируется центрами занятости населения и содержит информацию о лицах, ищущих работу, безработных лицах, отдельных категориях занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежи категории NEET, членах молодых семей, малообеспеченных и/или многодетных семьях, трудоспособных инвалидах, свободных рабочих местах (вакантных должностях) и оказании активных мер содействия занятости и трудового посредничества.
С целью оптимизации бизнес-процессов оказания услуг АИС "Рынок труда" интегрирована с информационными системами государственных органов (ГБД ФЛ, ГБД ЮЛ, ИС НК, ЗАГС, ЦБДИ, МВД РК), сокращает список необходимых документов и сокращает время оказания государственных услуг в сфере занятости населения.
Формирование АИС "Рынок труда" на региональном уровне обеспечивают местный орган по вопросам занятости населения и центры занятости населения.
Сформированные в АИС "Рынок труда" сведения о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях) размещаются в свободном доступе на портале.
Портал функционирует на базе интернет-ресурса enbek.kz и предназначен для информационного обслуживания в области занятости населения и содействия в трудоустройстве.
Портал консолидирует информацию о соискателях, свободных рабочих местах (вакантных должностях), включая сведения, размещаемые посредством АИС "Рынок труда" на портале самостоятельно соискателями и работодателями, частными агентствами занятости, выгрузки с базы данных выпускников Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Базы данных частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству формируются ими самостоятельно в рамках оказания услуг по посредничеству в трудоустройстве, а также за счет сведений, размещаемых в свободном доступе на портале.
Частные агентства занятости и частные онлайн-площадки по трудоустройству по своему усмотрению могут размещать информацию в свободном доступе на портале о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях).
Частные агентства занятости участвуют в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, который проводит центр занятости населения, через "личный кабинет" на портале.
Частные агентства занятости, претендующие на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, должны иметь соответствующий опыт, материальные и трудовые ресурсы, достаточные для исполнения обязательств по договору об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
Договор об аутсорсинге заключается между центром занятости и частным агентством занятости.
Порядок организации и финансирования аутсорсинга услуг в сфере занятости населения, тарифы на услуги, типовая форма договора и квалификационные требования, предъявляемые к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, утверждаются уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Информация о соискателях может быть экспортирована с портала частным агентствам занятости и частным онлайн-площадкам по трудоустройству путем интеграции либо ручным добавлением информации о соискателях.
Взаимодействие работодателей, соискателей, частных агентств занятости, частных онлайн-площадок по трудоустройству и центров занятости населения на портале определяется в соответствии с Правилами организации и финансирования аутсорсинга услуг в сфере занятости населения, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Сопровождение Электронной биржи труда на республиканском уровне, включая АИС "Рынок труда" в соответствии с механизмами программы "Еңбек" обеспечивает АО "ЦРТР".
Выгрузку данных о выпускниках организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего образования (текущего года) в Единую информационную базу рынка труда обеспечивает уполномоченный орган в области образования совместно с МИО.
Финансирование формирования и сопровождения Электронной биржи труда осуществляется за счет средств республиканского или местного бюджетов.
5.3.4 Обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства

1) сатып алынған кездегі тұрғын үйдің баланстық құнынан қалған соманы біржолғы төлеммен енгізуді;
2) қалған соманы келесі он бес жыл ішінде тең үлестермен енгізуді (бұл ретте тұрғын үйдің құны бюджетке толық өтелгенге дейін ол қатысушының меншігіне әділет органдарында жылжымайтын мүлік ауыртпалығы салынып беріледі) сақтау шартымен тұрғын үйді жекешелендіруге құқығы бар.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың нақты тұрған кезеңінде төленген жалға алу төлемдерінің бұдан бұрын енгізілген сомалары тұрғын үй құнының есебіне қосылады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыға ЖАО және жұмыс берушілер есебінен қызметтік жалдамалы тұрғын үй берілген жағдайда тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар төленбейді.
Тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді сатып алу (құнын төлеп алу) және бөлу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру тетігі, тұрғын үй беру, оған қоныстану және оны пайдалану тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында айқындалады.
5.3.3. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаңды дамыту
"Еңбек" бағдарламасының аталған бағыты жұмыс іздеуге және персоналды іріктеуге жәрдемдесу үшін Электрондық еңбек биржасын жасауды көздейді.
Электрондық еңбек биржасында:
1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің бір бөлігі болып табылатын және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған "Еңбек нарығы" ААЖ-дағы;
2) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің және жұмысқа орналастыру жөніндегі жекеше онлайн-алаңдардың дерекқорларындағы;
3) жұмыс іздеу және персоналды іріктеу интернет-порталындағы (бұдан әрі – портал) деректер қамтылады.
"Еңбек нарығы" ААЖ жұмысқа орналастыруда делдалдық көрсету, мониторинг жүргізу және есептілікті қалыптастыру және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды қоса алғанда, ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау мақсатында халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға арналған.
"Еңбек нарығы" ААЖ-ны халықты жұмыспен қамту орталықтары қалыптастырады және онда жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыз адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары және NEET санатындағы жастар, жас отбасылардың, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсету және еңбек делдалдығын көрсету туралы мәліметтер қамтылады.
Қызметтер көрсетудің бизнес-процестерін оңтайландыру мақсатында "Еңбек нарығы" ААЖ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен (ЖТ МДҚ, ЗТ МДҚ, СК АЖ, АХАЖ, МОДҚ, ҚР ІІМ) интеграцияланған, қажетті құжаттардың тізімі мен жұмыспен қамту саласында мемлекеттік қызметтер көрсету уақытын қысқартады.
"Еңбек нарығы" ААЖ-ны қалыптастыруды өңірлік деңгейде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган және халықты жұмыспен қамту орталықтары қамтамасыз етеді.
"Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыс іздеушілер мен бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы қалыптастырылған мәліметтер порталда еркін қолжетімділікте орналастырылады.
Портал enbek.kz интернет-ресурсының базасында жұмыс істейді және халықты жұмыспен қамту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу саласында ақпараттық қызмет көрсетуге арналған.
Портал "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы порталда жұмыс іздеушілер өз бетінше және жұмыс берушілер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері орналастыратын мәліметтерді, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің түлектер дерекқорынан шығарылған мәліметтерді қоса алғанда, жұмыс іздеушілер мен бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы ақпаратты шоғырландырады.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері және жұмысқа орналастыру жөніндегі жекеше онлайн-алаңдар дерекқорларын жұмысқа орналастырудағы делдалдық бойынша қызметтер көрсету шеңберінде, сондай-ақ порталға еркін қолжетімділікте орналастырылатын мәліметтер есебінен олардың өздері дербес қалыптастырады.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері және жұмысқа орналастыру жөніндегі жекеше онлайн-алаңдар өздерінің қалауы бойынша порталға жұмыс іздеушілер және бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы ақпаратты еркін қолжетімділікте орналастыра алады.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері халықты жұмыспен қамту орталықтары порталда "жеке кабинет" арқылы өткізетін халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысады.
Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті тәжірибесі, материалдық және еңбек ресурстары болуға тиіс.
Аутсорсинг туралы шарт халықты жұмыспен қамту орталығы мен жұмыспен қамтудың жекеше агенттігі арасында жасалады.
Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін, көрсетілетін қызметтерге тарифтерді, шарттың үлгілік нысанын және халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптарын халықты жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Жұмыс іздеушілер туралы ақпаратты жұмыспен қамтудың жекеше агенттігі және жұмысқа орналастыру жөніндегі жекеше онлайн-алаң порталдан интеграциялау не жұмыс іздеуші туралы ақпаратты қолмен енгізу арқылы экспорттауы мүмкін.
Жұмыс берушілердің, жұмыс іздеушілердің, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің, жұмысқа орналастыру жөніндегі жекеше онлайн-алаңдар мен халықты жұмыспен қамту орталықтарының порталдағы өзара іс-қимылы халықты жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес айқындалады.
"Еңбек" бағдарламасының тетіктеріне сәйкес "Еңбек биржасы" ААЖ-ны қоса алғанда, Электрондық еңбек биржасын республикалық деңгейде сүйемелдеуді "ЕРДО" АҚ қамтамасыз етеді.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарының түлектері туралы деректерді (ағымдағы жылғы) Еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасына енгізуді білім беру саласындағы уәкілетті орган ЖАО-мен бірлесіп қамтамасыз етеді.
Электрондық еңбек биржасын қалыптастыруды және сүйемелдеуді қаржыландыру республикалық немесе жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылады.
5.3.4. Инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтамасыз ету

В 2020 году обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства будет осуществляться в рамках Дорожной карты занятости, утвержденной распоряжением Премьер-Министра Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 55-р.
МИО в рамках настоящей программы "Еңбек" по согласованию с уполномоченным органом по вопросам занятости населения могут направить средства местного бюджета на реализацию инфраструктурных проектов по следующим видам работ и объектов:
1) капитальный и текущий ремонты социально-культурных объектов (объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха) (для сейсмоопасных регионов допускается капитальный ремонт с сейсмоусилением);
2) благоустройство населенных пунктов (освещение и озеленение улиц, парков, скверов, снос бесхозных объектов, обустройство имеющихся полигонов твердых бытовых отходов, малых архитектурных форм, ограждений, детских игровых и спортивных площадок);
3) капитальный, текущий ремонт социально-культурных объектов, инженерно-транспортной инфраструктуры для обеспечения доступности инвалидов и других маломобильных групп населения;
4) капитальный, средний и текущий ремонты инженерно-транспортной инфраструктуры (городские автомобильные дороги, внутрипоселковые и внутрисельские дороги, подъездные дороги, дороги районного значения, тротуары, плотины, дамбы и мосты);
5) капитальный, средний и текущий ремонты объектов жилищно-коммунального хозяйства (объекты водоснабжения, канализации, системы газо, тепло-, электроснабжения).
МИО в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают:
1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление участникам программы "Еңбек", проживающим, в том числе с временной регистрацией в районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект, не менее 50% вновь создаваемых рабочих мест при реализации инфраструктурных проектов.
Центры занятости населения направляют работодателям-подрядчикам, реализующим инфраструктурные проекты участников программы "Еңбек", проживающих в данном районе (городе), включая лиц с временной регистрацией.
Порядок и условия реализации
МИО самостоятельно осуществляют отбор и реализацию проектов, исходя из:
1) остатка неиспользованных средств и экономии по средствам местного бюджета, при этом стоимость создания одного рабочего места при реализации инфраструктурных проектов должен составлять по региону в среднем 4 млн. тенге;
2) наличия проектно-сметной документации на строительство и капитальный ремонт объектов, прошедших экспертизу в области строительства;

2020 жылы инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 55-ө өкімімен бекітілген Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде жүзеге асырылады.
ЖАО осы "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жергілікті бюджет қаражатын мынадай жұмыстар мен объектілер түрлері бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға пайдалана алады:
1) әлеуметтік-мәдениет объектілерін (білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, ойын-сауық және демалыс объектілерін) күрделі және ағымдағы жөндеу (сейсмологиялық қауіпті өңірлер үшін сейсмологиялық қауіпсіздікті күшейте отырып, күрделі жөндеуге жол беріледі);
2) елді мекендерді абаттандыру (көшелерді, саябақтарды, скверлерді жарықтандыру және көгалдандыру, иесі жоқ объектілерді бұзу, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын, шағын сәулет нысандарын, қоршауларды, балалардың ойын және спорт алаңқайларын жайластыру);
3) мүгедектердің және халықтың жүріп-тұруы шектелген басқа да топтарының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әлеуметтік-мәдени объектілерді, инженерлік-көлік инфрақұрылымын күрделі, ағымдағы жөндеу;
4) инженерлік-көлік инфрақұрылымын күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу (қалалық автомобиль жолдары, кентішілік және ауылішілік жолдар, кірме жолдар, аудандық маңызы бар жолдар, тротуарлар, бөгеттер, дамбалар мен көпірлер);
5) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу (сумен жабдықтау, кәріз объектілері, газбен, жылумен, электрмен жабдықтау жүйелері).
ЖАО инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде:
1) жаңа жұмыс орындарын құруды;
2) инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) тұратын, оның ішінде уақытша тіркелген "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру кезінде жұмыс орындарының кемінде 50%-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары уақытша тіркелген адамдарды қоса алғанда, осы ауданда (қалада) тұратын "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды инфрақұрылымдық жобаларды іске асыратын жұмыс беруші-мердігерлерге жібереді.
Іске асыру тәртібі мен шарттары
ЖАО жобаларды іріктеуді және іске асыруды:
1) пайдаланылмаған жергілікті бюджет қаражатының қалдығы және үнемдеу, бұл ретте инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру кезінде бір жұмыс орнын құру құны өңір бойынша орта есеппен 4 млн. теңгені құрауға тиіс;
2) құрылыс саласында сараптамадан өткен объектілерді салуға және күрделі жөндеуге жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;

3) наличия дефектной ведомости, сметной документации, сметы расходов на объем выполняемых работ, средний и (или) текущий ремонт которых планируется осуществить в рамках проектов;
4) сроков проведения государственных закупок и возможностей закупа товаров, работ и услуг у отечественных производителей;
5) необходимости развития и улучшения социально-экономического положения населенного пункта;
6) первоочередности и актуальности;
7) сроков начала и окончания реализации проектов;
8) количества создаваемых рабочих мест и размера среднемесячной заработной платы, рассчитанной по представленным проектам;
9) природно-климатических условий и других особенностей региона, влияющих на реализацию проектов.
При этом приоритет для реализации отдается инфраструктурным проектам, создающим наибольшее количество рабочих мест и обеспечивающим продолжительную занятость участников программы "Еңбек".
Проекты без показателей количества создаваемых рабочих мест не подлежат реализации.
10) для реализации инфраструктурных проектов МИО представляют уполномоченному органу по вопросам занятости населения перечень проектов по отобранным инфраструктурным проектам с приложением показателей количества создаваемых рабочих мест;
11) акимы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, представляют уполномоченному органу по вопросам занятости населения отчеты по реализации инфраструктурных проектов и благоустройству, содержащие сведения о:
количестве начатых (завершенных) проектов, объеме выполненных работ в разрезе проектов;
количестве созданных рабочих мест и численности участников программы "Еңбек", трудоустроенных по направлению центра занятости населения, а также размере их среднемесячной заработной платы;
объемах финансирования, освоении выделенных средств и причинах несвоевременного освоения;
допущенных нарушениях и принятых мерах по их устранению;
12) потенциальные участники программы "Еңбек", желающие и имеющие возможность трудоустроиться на реализуемые проекты, обращаются в центры занятости населения с заявлением на участие в программе "Еңбек" с приложением следующих документов:
копии документа, удостоверяющего личность;
копии документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельских акимов), временную регистрацию;
при наличии копии документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом) и/или других документов, подтверждающих прохождение обучения (удостоверение, сертификат).
Центр занятости населения принимает решение о включении заявителей в состав участников программы "Еңбек" с учетом потребности работодателей в трудовых ресурсах и направляет их для трудоустройства на рабочие места, создаваемые в рамках реализуемых инфраструктурных проектов.

3) жобалар шеңберінде орташа және (немесе) ағымдағы жөндеуді жүзеге асыру жоспарланып отырған ақау ведомосінің, сметалық құжаттаманың, орындалатын жұмыс көлемінің шығыстар сметасының болуы;
4) мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімдері және отандық өндірушілерден тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мүмкіндігі;
5) елді мекеннің әлеуметтік-экономикалық жағдайын дамыту және жақсарту қажеттігі;
6) бірінші кезектілігі және өзектілігі;
7) жобаларды іске асыруды бастау және аяқтау мерзімдері;
8) құрылатын жұмыс орындарының саны және ұсынылған жобалар бойынша есептелген орташа айлық жалақының мөлшері;
9) жобаларды іске асыруға әсер ететін өңірдің табиғи-климаттық жағдайлары және басқа да ерекшеліктері негізінде дербес жүзеге асырады.
Бұл ретте "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар үшін көбірек жұмыс орындарын құратын және ұзақ мерзімді жұмыспен қамтамасыз ететін инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға басымдық беріледі.
Құрылатын жұмыс орындары санының көрсеткіштері жоқ жобалар іске асырылуға жатпайды;
10) ЖАО инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға құрылатын жұмыс орындары санының көрсеткіштерімен қоса, іріктелген инфрақұрылымдық жобалар бойынша жобалардың тізбесін ұсынады;
11) Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне қарай халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға инфрақұрылымдық жобаларды және абаттандыруды іске асыру бойынша:
басталған (аяқталған) жобалардың саны, жобалар бөлінісінде орындалған жұмыстардың көлемі;
құрылған жұмыс орындарының саны және халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастырылған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың саны, сондай-ақ олардың орташа айлық жалақысының мөлшері;
қаржыландыру көлемдері, бөлінген қаражаттың игерілуі және уақтылы игерілмеуінің себептері;
жол берілген бұзушылықтар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтер қамтылған есептерді ұсынады;
12) іске асырылып жатқан жобаларға жұмысқа орналасуға ниет білдірген және мүмкіндігі бар "Еңбек" бағдарламасына әлеуетті қатысушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына "Еңбек" бағдарламасына қатысуға өтінішпен жүгініп, мынадай құжаттарды:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмелерін;
тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін, уақытша тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімдердің анықтамасы) көшірмесін;
бар болса, білімі туралы құжаттың көшірмесін (аттестат, куәлік, диплом) және/немесе оқу курстарынан өткенін растайтын басқа да құжаттарды (куәлік, сертификат) қоса береді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін ескере отырып, өтініш берушілерді "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына қосу туралы шешім қабылдайды және оларды іске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобалар шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшін жібереді;

13) сведения об участниках программы "Еңбек" и работодателях, участвующих в реализации инфраструктурных проектов, размещаются в единой информационной системе социально-трудовой сферы.
5.4. Четвертое направление: Реализация комплексных мероприятий национального проекта "Жастар – ел тірегі"
Сноска. Раздел 5.4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Четвертое направление программы "Еңбек" предусматривает реализацию следующих задач:
1) подготовка квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200";
2) развитие молодежного предпринимательства в рамках проекта "Жас кәсіпкер".
В целях повышения экономической активности молодежи из числа NEET через подготовку кадров, краткосрочное профессиональное обучение, содействие в трудоустройстве и привлечение к занятию предпринимательской деятельностью в районах решением районной комиссии будут созданы мобильные группы.
Основными задачами мобильных групп являются:
1) формирование списка претендентов на государственную поддержку молодежного предпринимательства;
2) проведение разъяснительной работы;
3) проведение коучинга;
4) предоставление психологической поддержки;
5) проведение профориентационного теста.
В состав мобильных групп включаются представители местных исполнительных органов в области образования, занятости населения, предпринимательства, региональных палат предпринимателей, центров поддержки молодежи, а также ассистенты по социальной работе.
Перечень молодежи категории NEET, желающей участвовать в программе "Еңбек", утверждается решением районной комиссии и направляется в центры занятости населения.
5.4.1. Подготовка квалифицированных специалистов по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200".
Развитие экономики и промышленности страны требует высококвалифицированных специалистов со знаниями и навыками работы по передовым технологиям и на современном оборудовании.
Наличие таких технологий и оборудования в организациях образования позволяет обучать и выпускать конкурентоспособных специалистов. Одними из актуальных проблем организаций образования являются устаревшее учебное оборудование, не соответствующее потребностям текущего производства, а также несоответствие квалификации выпускников международным стандартам.
Проект "Жас Маман" окажет содействие в модернизации учебного оборудования и подготовке высококвалифицированных специалистов по международным отраслевым стандартам.

13) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар мен инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға қатысатын жұмыс берушілер туралы мәліметтер әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
5.4. Төртінші бағыт: "Жастар – ел тірегі" жалпыұлттық жобасының кешенді іс-шараларын іске асыру
"Еңбек" бағдарламасының төртінші бағыты мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1) "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар бойынша білікті кадрларды даярлау";
2) "Жас кәсіпкер" жобасы шеңберінде жастар кәсіпкерлігін дамыту.
Кадрлар даярлау, қысқа мерзімді кәсіптік оқыту, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу және кәсіпкерлікпен айналысуға тарту арқылы NEET санатындағы жастардың экономикалық белсенділігін арттыру мақсатында аудандарда аудандық комиссияның шешімімен мобильді топтар құрылатын болады.
Мобильді топтардың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) жастар кәсіпкерлігін мемлекеттік қолдау үшін үміткерлердің тізімін қалыптастыру;
2) түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
3) коучинг жүргізу;
4) психологиялық қолдау көрсету;
5) кәсіптік бағдарлау тестін өткізу.
Мобильді топтардың құрамына білім беру, халықты жұмыспен қамту, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, өңірлік кәсіпкерлік палатасының, жастарды қолдау орталықтарының өкілдері, сондай-ақ әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистенттер қатысады.
"Еңбек" бағдарламасына қатысуға ниет білдірген NEET санатындағы жастардың тізбесі аудандық комиссияның шешімімен бекітіледі және халықты жұмыспен қамту орталықтарына жіберіледі.
5.4.1. "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар бойынша
Елдің экономикасы мен өнеркәсібін дамыту алдыңғы қатарлы технологиялар бойынша және заманауи жабдықта жұмыс істеу дағдысы мен білімі бар жоғары білікті мамандарды талап етеді.
Білім беру ұйымдарында осындай технологиялар мен жабдықтардың болуы бәсекеге қабілетті мамандарды оқытуға және шығаруға мүмкіндік береді. Білім беру ұйымдарының өзекті проблемаларының бірі ағымдағы өндірістің талабына сәйкес келмейтін ескірген оқу жабдықтары, сондай-ақ түлектер біліктілігінің халықаралық стандарттарға сәйкес келмеуі болып табылады.
"Жас маман" жобасы оқу жабдықтарын жаңғыртуға және халықаралық салалық стандарттар бойынша жоғары білікті мамандарды дайындауға жәрдемдеседі.

Реализация проекта пройдет в 2019-2021 годах.
Некоммерческое акционерное общество "Холдинг "Кәсіпқор" осуществляет функции оператора проекта "Жас Маман".
Перечень 100 наиболее востребованных и перспективных профессий определяется уполномоченным органом по вопросам занятости населения в разрезе регионов с учетом их развития.
Уполномоченный орган в области образования создает рабочую комиссию по реализации проекта "Жас Маман" из числа специалистов государственных органов и организаций, работодателей, отраслевых ассоциаций и других заинтересованных сторон для отбора колледжей, ВУЗов, оборудования, в том числе зарубежных партнеров, в соответствии с профилем подготовки кадров.
Приобретение оборудования для колледжей будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета, для ВУЗов - через механизм лизинга или из собственных средств ВУЗов.
Условия и механизм отбора колледжей и высших учебных заведений, зарубежных партнеров, перечня рекомендуемого оборудования, финансирование и сроки мониторинга реализации проекта "Жас маман" определяются Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического, профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Повышение доли студентов высших учебных заведений, вовлеченных в добровольную социально направленную, общественно полезную деятельность
Вовлечение студентов в общественно полезную деятельность, в интересах физических и (или) юридических лиц, путем их материального поощрения в виде предоставления социального студенческого кредита.
Общественно полезная деятельность будет осуществляться в детских домах, специальных школах, медико-социальных учреждениях, центрах обслуживания молодежи, дворцах школьников, домах престарелых, поликлиниках, ВУЗах, школах, колледжах и прочих организациях.
Социальный студенческий кредит предоставляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования, студентам, осуществляющим социально направленную, общественно полезную деятельность в интересах физических и (или) юридических лиц, по следующим видам:

Жобаны іске асыру 2019 – 2021 жылдары өтеді.
"Кәсіпқор" холдингі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы "Жас маман" жобасы операторының функцияларын жүзеге асырады.
Неғұрлым сұранысқа ие және перспективалы 100 кәсіптің тізбесін өңірлер бөлісінде олардың дамуын ескере отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган колледждерді, ЖОО-ларды, жабдықтарды, оның ішінде кадрларды даярлау бейініне сәйкес шетелдік әріптестерді іріктеу үшін мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар, жұмыс берушілер, салалық қауымдастықтар және басқа да тараптар мамандарының қатарынан "Жас маман" жобасын іске асыру жөніндегі жұмыс тобын құрады.
Колледждер үшін жабдықтарды сатып алу республикалық бюджеттің есебінен, ЖОО-лар үшін лизинг тетігі арқылы немесе ЖОО-лардың өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Колледждер мен жоғары оқу орындарын, шетелдік әріптестерді, ұсынылатын жабдықтардың тізбесін іріктеу шарттары мен тетіктері, "Жас маман" жобасын іске асыруды қаржыландыру мен мониторингілеу мерзімдері "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Ерікті әлеуметтік бағдарланған, қоғамдық пайдалы қызметке тартылған жоғары оқу орындары студенттерінің үлесін арттыру
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесінде әлеуметтік студенттік кредит беру түрінде материалдық көтермелеу арқылы студенттерді қоғамдық пайдалы қызметке тарту.
Қоғамдық пайдалы қызмет балалар үйлерінде, арнайы мектептерде, медициналық-әлеуметтік мекемелерде, жастарға қызмет көрсету орталықтарында, жастар сарайларында, қарттар үйлерінде, емханаларда, ЖОО-ларда, мектептерде, колледждер мен басқа ұйымдарда жүзеге асырылатын болады.
Әлеуметтік студенттік кредит білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесінде әлеуметтік бағытталған, қоғамдық пайдалы қызметті жүзеге асыратын студенттерге мынадай түрлері бойынша беріледі:

1) инклюзивное образование;
2) репетиторство (казахский язык, английский язык, компьютерная грамотность);
3) работа с несовершеннолетними детьми девиантного поведения;
4) организация дворовых и спортивных клубов;
5) социальная работа с детьми, престарелыми и инвалидами;
6) иные виды, определенные уполномоченным органом в области образования.
Студентам присуждаются следующие виды социального студенческого кредита:
1) ваучер на 20 часов осуществления общественно полезной деятельности – 20 000 тенге, а также зачет соответствующих 2 академических кредитов;
2) ваучер на 50 часов осуществления общественно полезной деятельности – 50 000 тенге, а также зачет соответствующих 5 академических кредитов.
Оператором по организации социального студенческого кредита выступает акционерное общество "Финансовый центр".
Для организации общественно полезной деятельности будет создана информационная система "Социальный студенческий кредит", предусматривающая:
1) для студентов: регистрация в системе; выбор им вида общественно полезной деятельности и прочее;
2) для ВУЗов внесение данных о подтверждении статуса студента и зачете/не зачете академических кредитов цикла ООД и прочее.
Порядок, условия предоставления и сопровождения социального студенческого кредита студентам, осуществляющим общественно полезную деятельность, определяются в отраслевой системе поощрения, утвержденной уполномоченным органом в области образования, в пределах его компетенции.
Организация молодежной практики
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования молодежной практики в рамках программы "Еңбек" определяются Правилами организации и финансирования молодежной практики, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости.
5.4.2. Развитие молодежного предпринимательства "Жас кәсіпкер"
Целенаправленная государственная поддержка молодежного предпринимательства будет способствовать развитию малого среднего бизнеса.
Проект "Жас кәсіпкер" направлен на вовлечение молодежи в предпринимательство с ежегодным охватом до 100 тысяч молодых людей.
Участниками проекта "Жас кәсіпкер" являются молодые предприниматели, члены молодых семей.
Для широкого вовлечения молодежи в предпринимательство в рамках проекта "Жас кәсіпкер" предлагаются следующие меры государственной поддержки:
1) обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
2) обучение основам предпринимательства студентов ВУЗов и ТиПО;
3) предоставление государственных грантов для молодых предпринимателей в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020";

1) инклюзивті білім беру;
2) репетиторлық (қазақ тілі, ағылшын тілі, компьютерлік сауаттылық);
3) девиантты мінез-құлықты кәмелетке толмаған балалармен жұмыс;
4) аула және спорт клубтарын ұйымдастыру;
5) балалармен, қарт адамдармен және мүгедектермен әлеуметтік жұмыс;
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілейтін басқа да түрлер.
Студенттерге әлеуметтік студенттік кредиттің мынадай түрлері беріледі:
1) қоғамдық пайдалы қызметті жүзеге асырудың 20 сағатына ваучер – 20 000 теңге, сондай-ақ тиісті 2 академиялық кредит есепке алынады;
2) қоғамдық пайдалы қызметті жүзеге асырудың 50 сағатына ваучер – 50 000 теңге, сондай-ақ тиісті 5 академиялық кредит есепке алынады.
"Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы әлеуметтік студенттік кредитті ұйымдастыру бойынша оператор болып табылады.
Қоғамдық пайдалы қызметті ұйымдастыру үшін мыналарды:
1) студенттер үшін: жүйеде тіркелуді, олардың қоғамдық пайдалы қызмет түрін таңдауын және т.б.;
2) ЖОО-лар үшін студенттің статусын растайтын құжаттарды енгізуді және ЖББП циклының академиялық кредиттерін есепке алуды/алмауды және т.б. көздейтін "Әлеуметтік студенттік кредиттер" ақпараттық жүйесі жасалады.
Қоғамдық пайдалы қызметті жүзеге асыратын студенттерге әлеуметтік студенттік кредит беру тәртібі, шарттары және оны сүйемелдеу білім беру саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде бекітетін салалық көтермелеу жүйесінде айқындалады.
Жастар практикасын ұйымдастыру
"Еңбек" бағдарламасы шеңберінде азаматтардың қатысу шарттары және жастар практикасын ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
5.4.2 "Жас кәсіпкер" жастар кәсіпкерлігін дамыту
Жастар кәсіпкерлігін мақсатты мемлекеттік қолдау шағын орта бизнестің дамуына септігін тигізетін болады.
"Жас кәсіпкер" жобасы жыл сайын 100 мыңға дейін жас адамды қамти отырып, жастарды кәсіпкерлікке тартуға бағытталған.
"Жас кәсіпкер" жобасына қатысушылар жас кәсіпкерлер, жас отбасылардың мүшелері болып табылады.
Жастарды кәсіпкерлікке кеңінен тарту үшін "Жас кәсіпкер" жобасының шеңберінде мынадай мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылады:
1) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту;
2) ЖОО мен ТжКБ студенттерін кәсіпкерлік негіздеріне оқыту;
3) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жас кәсіпкерлер үшін мемлекеттік гранттар беру;

4) предоставление кредитов/микрокредитов молодежи;
5) предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
Обучение основам предпринимательства студентов ВУЗов и ТиПО
Обучение основам предпринимательства студентов будет осуществляться в ВУЗах и ТиПО, поскольку именно система образования дает необходимые знания, навыки и компетенции.
Перечень организаций образования для осуществления обучения основам предпринимательства в ТиПО и ВУЗах утверждается местным исполнительным органом.
В образовательные программы ВУЗов и ТиПО будут включены курсы обучения основам предпринимательства.
В колледжах общая продолжительность процесса обучения основам предпринимательства составляет 36 часов за счет факультативных занятий.
Порядок обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах определяется Правилами организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического, профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Финансирование обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах осуществляется в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местном бюджетах на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием.
Предоставление государственных грантов для молодых предпринимателей в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
Условия и порядок предоставления государственных грантов в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" предусматриваются Правилами предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства".
Институциональная организация программы "Еңбек"
Управление за реализацией программы "Еңбек" имеет вертикальную структуру, в состав которой входят Национальный совет по развитию социально-трудовой сферы (далее – Национальный совет), операторы программы "Еңбек", региональные и районные (городские) комиссии по реализации программы "Еңбек" на местном уровне, центральные и МИО областного, районного и сельского значения.
Управление реализацией программы "Еңбек" осуществляется:
на уровне республики:

4) жастарға кредиттер/микрокредиттер беру;
5) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру.
ЖОО мен ТжКБ студенттерін кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Студенттерді кәсіпкерлік негіздеріне оқыту ЖОО мен ТжКБ-да жүзеге асырылады, себебі дәл осы білім беру жүйесі қажетті білім, дағдылар және құзыреттіліктер береді.
ТжКБ мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды жүзеге асыру үшін білім беру ұйымдарының тізбесін жергілікті атқарушы органдар бекітеді.
ЖОО мен ТжКБ-ның білім беру бағдарламаларына кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстары қосылады.
Колледждерде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту процесінің ұзақтығы факультативті сабақтардың есебінен 36 сағатты құрайды.
Колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды қаржыландыру техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға республикалық және жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беру
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттар беру шарттары мен тәртібі "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларында көзделеді.
"Еңбек" бағдарламасын институционалдық ұйымдастыру
"Еңбек" бағдарламасының іске асырылуы жоғарыдан төмен құрылыммен басқарылады, оның құрамына Әлеуметтік-еңбек саласын дамыту жөніндегі ұлттық кеңес (бұдан әрі – Ұлттық кеңес), "Еңбек" бағдарламасының операторлары, "Еңбек" бағдарламасын жергілікті деңгейде іске асыру жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар, орталық және облыстық, аудандық және ауылдық маңызы бар ЖАО-лар кіреді.
"Еңбек" бағдарламасының іске асырылуын басқаруды:
республикалық деңгейде:

1) Национальный совет;
2) операторами программы "Еңбек";
на областном (столичном, города республиканского значения) уровне:
1) региональной комиссией по реализации программы "Еңбек";
2) местный орган по вопросам занятости населения, образования, предпринимательства и сельского хозяйства;
на районном (городском) уровне:
1) районной (городской) комиссией по реализации программы "Еңбек",
2) местный орган по вопросам занятости населения и образования, предпринимательства и сельского хозяйства;
3) на уровне поселка, села и сельского округа - акимами поселков, сел и сельских округов.
Национальный совет осуществляет следующие основные полномочия:
1) рассматривает основные итоги выполнения программы "Еңбек" и заслушивает отчеты центральных и МИО по реализации программы "Еңбек", а также государственных программ и программ развития территорий, соответственно, в части создания рабочих мест и трудоустройства по отраслям и в регионах;
2) вносит на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам, связанным с реализацией программы "Еңбек".
Операторы программы "Еңбек" в пределах своей компетенции во взаимодействии друг с другом и другими центральными и МИО:
1) осуществляют нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение программы "Еңбек";
2) готовят предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств;
3) обеспечивают эффективную реализацию механизмов по направлениям программы "Еңбек";
4) обеспечивают мониторинг реализации программы "Еңбек" и несут ответственность за достоверность представления сведений об участниках и мерах государственной поддержки по направлениям программы "Еңбек";
5) разрабатывают и вносят предложения по улучшению механизмов реализации направлений программы "Еңбек";
6) на основании информации, полученной от МИО, ежемесячно представляют информацию уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Региональная комиссия:
1) утверждает перечень организаций образования для подготовки кадров с ТиПО, в том числе на базе мобильных учебных центров;
2) утверждает перечень специальностей для подготовки кадров с ТиПО, в том числе на базе мобильных учебных центров;
3) утверждает распределение мест по организациям образования и квалификациям на основе плановых данных по контингенту обучаемых;
4) устанавливает стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования;

1) Ұлттық кеңес;
2) "Еңбек" бағдарламасының операторлары;
облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде:
1) "Еңбек" бағдарламасын іске асыру жөніндегі өңірлік комиссия;
2) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті орган;
аудандық (қалалық) деңгейде:
1) Еңбек" бағдарламасын іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия;
2) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті орган;
3) кент, ауыл және ауылдық округтер деңгейінде – кенттердің, ауылдар мен ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асырады.
Ұлттық кеңес мынадай негізгі өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) "Еңбек" бағдарламасының орындалуының негізгі қорытындыларын қарайды және орталық органдар мен ЖАО-лардың "Еңбек" бағдарламасын, сондай-ақ тиісінше салалар бойынша және өңірлерде жұмыс орындарын құру және жұмысқа орналастыру бөлігінде мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша есептерін тыңдайды;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына "Еңбек" бағдарламасын іске асыруға байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді.
"Еңбек" бағдарламасының операторлары өз құзыреті шегінде бір-бірімен және басқа да орталық және ЖАО-лармен өзара іс-қимыл жасай отырып:
1) "Еңбек" бағдарламасын нормативтік-құқықтық, әдістемелік және ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
2) қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражатты бөлу жөнінде ұсыныстар дайындайды;
3) "Еңбек" бағдарламасының бағыттары бойынша тетіктердің тиімді іске асырылуын қамтамасыз етеді;
4) "Еңбек" бағдарламасының іске асырылуына мониторингті қамтамасыз етеді және "Еңбек" бағдарламасының бағыттары бойынша қатысушылар және мемлекеттік қолдау шаралары туралы дәйекті мәліметтер беру үшін жауапты болады;
5) "Еңбек" бағдарламасының бағыттарын іске асыру тетіктерін жақсарту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді;
6) ЖАО-лардан алынған ақпарат негізінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ай сайын ақпарат ұсынады.
Өңірлік комиссия:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау үшін білім беру ұйымдарының тізбесін бекітеді;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлау үшін мамандықтардың тізбесін бекітеді;
2) оқушылардың контингенті бойынша жоспарлы деректердің негізінде білім беру ұйымдары және біліктіліктер бойынша орындарды бекітуді қамтамасыз етеді;
3) оқушылардың контингенті бойынша жоспарлы деректердің негізінде білім беру ұйымдары және біліктіліктер бойынша орындарды бөлуді бекітеді;
4) білім беру ұйымдарында қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың құнын белгілейді;

5) принимает решение о распределении средств на субсидирование операционных расходов МФО;
6) рассматривает списки претендентов и выносит решение о приеме в региональную квоту с указанием населенного пункта для расселения либо отказе с мотивированным обоснованием причин отказа;
7) утверждает перечень сел и городов областного (районного) значения в пределах области для организации добровольного переселения граждан №
Районная (городская) комиссия:
1) утверждает списки претендентов на подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;
2) принимает решение об отчислении участников программы "Еңбек" и переводе претендента на вакантное место;
3) принимает решение о создании мобильных групп по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО;
4) принимает решение о создании мобильных групп по формированию списка молодежи категории NEET для участия в национальном проекте "Жастар - ел тірегі";
5) вырабатывает рекомендацию о единовременной выплате суммы материальной помощи для приобретения жилья в собственность в пределах начисленной суммы на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг на семью в год;
6) принимает решение о включении либо отказе включения заявителей в состав участников программы "Еңбек", участвующих во внутриобластном переселении.
Уполномоченный орган по вопросам занятости населения:
1) осуществляет общую координацию реализации направлений программы "Еңбек";
2) обеспечивает мониторинг реализации программы "Еңбек";
3) обеспечивает формирование единой информационной базы рынка труда;
4) совместно с другими операторами программы "Еңбек" осуществляет нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение программы "Еңбек";
5) разрабатывает и утверждает типовые положения о районных (городских) и региональных комиссиях по вопросам занятости населения;
6) совместно с другими операторами программы "Еңбек" готовит предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ и регионов;
7) разрабатывает прогноз потребности экономики в кадрах и согласовывает его с заинтересованными центральными исполнительными органами;
8) совместно с уполномоченным органом в области образования осуществляет общую координацию и мониторинг реализации первого направления программы "Еңбек";
9) определяет потребность в финансировании и администрирует финансирование мер по краткосрочному профессиональному обучению;

5) МҚҰ операциялық шығындарын субсидиялауға қаражатты бөлу туралы шешім қабылдайды;
6) үміткерлер тізімін қарайды және қоныстандыру үшін елді мекенді көрсетумен өңірлік квотаға қабылдау не одан бас тартудың негiзделген дәлелдi себептерімен бас тарту туралы шешім шығарады;
7) ерікті түрде қоныс аударуды ұйымдастыру үшін облыс шегінде ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың тізбесін бекітеді.
Аудандық (қалалық) комиссия:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлауға және қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлердің тізімдерін бекітеді;
2) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды оқудан шығару және үміткерді бос орынға ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру жөніндегі мобильді топтарды құру туралы шешім қабылдайды.
4) "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасына қатысу үшін NEET санатындағы жастардың тізімін қалыптастыру жөніндегі мобильді топтарды құру туралы шешім қабылдайды;
5) отбасына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге бір жылға есептелген сома шегінде меншікке тұрғын үй сатып алу үшін материалдық көмек сомасын біржолғы төлеу туралы ұсыным әзірлейді;
6) бір облыс шегінде қоныс аударуға қатысушыларды "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган:
1) "Еңбек" бағдарламасының бағыттарын іске асыруды жалпы үйлестіруді жүзеге асырады;
2) "Еңбек" бағдарламасының іске асырылуын мониторингілеуді қамтамасыз етеді;
3) еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
4) "Еңбек" бағдарламасының басқа да операторларымен бірлесіп, "Еңбек" бағдарламасын нормативтік құқықтық, әдістемелік және ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
5) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ережелерді әзірлеп, бекітеді;
6) "Еңбек" бағдарламасының басқа да операторларымен бірлесіп, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен өңірлер бөлінісінде қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражат бөлу бойынша ұсыныстар дайындайды;
7) экономиканың кадрларға қажеттілігінің болжамын әзірлейді және оны мүдделі орталық атқарушы органдармен келіседі;
8) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытының іске асырылуын жалпы үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
9) қаржыландыруға қажеттілікті айқындайды және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша шараларды қаржыландыруға әкімшілік етеді;

10) организует работу по мониторингу трудоустройства участников программы "Еңбек", успешно завершивших подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;
11) совместно с уполномоченным органом в области образования и НПП "Атамекен" утверждает перечень 100 наиболее востребованных рынком специальностей;
12) совместно с уполномоченным органом по вопросам образования с привлечением организаций обучения разрабатывает онлайн курсы по освоению наиболее востребованных профессиональных и "мягких" навыков;
13) обеспечивает путем размещения на информационном ресурсе доступ МИО других регионов к информации, которая должна содержать сведения о потребности региона в трудовых ресурсах с указанием профессий (специальностей), возможностях и наличии социальной инфраструктуры для обеспечения переселенцев и кандасов, а также их семей;
14) согласовывает распределение средств местного бюджета на реализацию инфраструктурных проектов.
Местные органы по вопросам занятости населения:
1) проводят анализ и прогноз потребности в трудовых ресурсах рынка труда региона;
2) размещают средства местного бюджета на краткосрочное профессиональное обучение;
3) координируют реализацию мероприятий по краткосрочному профессиональному обучению;
4) ведут мониторинг участников программы "Еңбек", обучаемых по краткосрочному профессиональному обучению;
5) организуют работу региональной и районной (городской) комиссии;
6) осуществляют финансирование краткосрочного профессионального обучения за счет средств местного бюджета и/или Национального фонда Республики Казахстан;
7) обеспечивают формирование АИС "Рынок труда" на региональном уровне.
Уполномоченный орган в области образования:
1) осуществляет координацию и мониторинг реализации первого направления программы "Еңбек" в части подготовки кадров с ТиПО;
2) разрабатывает и принимает нормативные правовые акты по реализации мероприятий первого направления программы "Еңбек";
3) определяет потребность в финансировании и администрирует финансирование мер по подготовке кадров с ТиПО и по проекту "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін");
4) утверждает типовые учебные программы, типовые учебные планы в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
5) утверждает перечень специальностей, высших учебных заведений и порядок распределения образовательных грантов по высшим учебным заведениям;
6) обеспечивает выгрузку данных о выпускниках организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего образования в Единую информационную базу рынка труда;

10) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды жемісті аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналастырудың мониторингі бойынша жұмысты ұйымдастырады;
11) білім беру саласындағы уәкілетті органмен және "Атамекен" ҰКП-мен бірлесіп, нарықта сұранысқа ие 100 мамандықтың тізбесін бекітеді;
12) білім беру ұйымдарын тарта отырып, білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, барынша сұранысқа ие кәсіптік және "жайлы" дағдыларды игеру жөнінде онлайн курстар әзірлейді;
13) ақпаратты ақпараттық ресурста жариялау арқылы оған басқа өңірлердің ЖАО-ларының қолжетімдігін қамтамасыз етеді, онда кәсіптер (мамандықтар) көрсетіліп, өңірдің еңбек ресурстарына қажеттілігі, мүмкіндіктері және қоныс аударушылар мен қандастарды, сондай-ақ олардың отбасыларын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік инфрақұрылымның бар-жоғы туралы мәлімет қамтылуға тиіс;
14) инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға жергілікті бюджет қаражатын бөлуді келіседі.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдар:
1) өңірдің еңбек нарығындағы еңбек ресурстарына қажеттілікті талдауды және болжауды жүргізеді;
2) қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жергілікті бюджет қаражатын орналастырады;
3) қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша іс-шаралардың іске асырылуын үйлестіреді;
4) қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша оқитын "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың мониторингін жүргізеді;
5) өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
6) қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды жергілікті бюджет немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражаты есебінен қаржыландыруды жүзеге асырады;
7) өңірлік деңгейде "Еңбек нарығы" ААЖ қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау бөлігінде "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытын үйлестіруді және іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
2) "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытының іс-шараларын іске асыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және қабылдайды;
3) қаржыландыруға қажеттілікті айқындайды және ТжКБ бойынша және "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлау жөніндегі шараларды қаржыландыруға әкімшілік етеді;
4) "Білім беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес үлгілік оқу бағдарламаларын, үлгілік оқу жоспарларын бекітеді;
5) мамандықтардың, жоғары оқу орындарының тізбесін және жоғары оқу орындары бойынша білім беру гранттарын бөлу тәртібін бекітеді;
6) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарының түлектері туралы деректерді Еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасына жүктеуді қамтамасыз етеді;

7) создает рабочую комиссию по реализации проекта "Жас Маман".
МИО в области образования:
1) организуют работу по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО на основе данных, представленных мобильными группами, и выносят списки на рассмотрение районных (городских) и региональных комиссий;
2) формируют перечень организаций образования, квалификаций специальностей по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению и выносят их на утверждение районных (городских) и региональных комиссий;
3) координируют и осуществляют мониторинг по подготовке кадров с ТиПО;
4) размещают средства и осуществляет финансирование подготовки кадров с ТиПО в рамках первого направления;
5) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области образования информацию о ходе реализации первого направления программы "Еңбек".
МИО в области образования областного уровня:
1) координируют работу всех задействованных сторон на местах по реализации первого направления программы "Еңбек";
2) размещают средства местного бюджета на подготовку кадров с ТиПО;
3) координируют реализацию мероприятий по подготовке кадров с ТиПО;
4) формируют перечень организаций образования, перечень квалификаций и специальностей по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению и выносят их на утверждение региональных комиссий;
5) формируют график выездов мобильных учебных центров по районам и сельским округам;
6) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области образования информацию о ходе реализации первого направления программы "Еңбек" в части подготовки кадров с ТиПО.
МИО районного (городского) уровня:
1) организуют работу по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО на основе данных, представленных мобильными группами, создаваемыми по решению районных (городских) комиссий, и выносят их на рассмотрение районных (городских) комиссий;
2) координируют работу и осуществляют мониторинг по реализации первого направления программы "Еңбек" на районном (городском) уровне;
3) осуществляют организацию деятельности мобильных групп.
Организации образования:
1) разрабатывают совместно с РПП образовательные программы для краткосрочного профессионального обучения с элементами дуального обучения;
2) разрабатывают учебные программы по обучению навыкам цифровой грамотности и английского языка;
3) проводят обучение по программам подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения с элементами дуального обучения;

7) "Жас маман" жобасын іске асыру жөніндегі жұмыс комиссиясын құрады.
Білім беру саласындағы ЖАО:
1) мобильді топтар ұсынған деректердің негізінде ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және оларды аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша білім беру ұйымдарының, біліктіліктердің, мамандықтардың тізбесін қалыптастырады және тізімдерді аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлауды үйлестіреді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
4) бірінші бағыт шеңберінде ТжКБ бар кадрларды даярлауды қаржыландыруға қаражатты орналастырады және қаржыландыруды жүзеге асырады;
5) ай сайынғы негізде білім беру саласындағы уәкілетті органға "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпарат береді.
Облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы ЖАО:
1) жергілікті жерлерде тартылған барлық тараптардың "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру жөніндегі жұмысын үйлестіреді;
2) жергілікті бюджет қаражатын ТжКБ бар кадрларды даярлауға орналастырады;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлау жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын үйлестіреді;
4) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша білім беру ұйымдарының тізбесін, біліктіліктер мен мамандықтардың тізбесін қалыптастырады және оларды өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
5) аудандар және ауылдық округтер бойынша мобильді оқу орталықтарының шығу графигін қалыптастырады;
6) ай сайынғы негізде білім беру саласындағы уәкілетті органға ТжКБ бар кадрларды даярлау бөлігінде "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытының іске асырылу барысы туралы ақпарат береді.
Аудандық (қалалық) деңгейдегі ЖАО:
1) аудандық (қалалық) комиссиялардың шешімі бойынша құрылған мобильді топтар ұсынған деректердің негізінде ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және оларды аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
2) аудандық (қалалық) деңгейде "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру бойынша жұмысты үйлестіреді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
3) мобильді топтардың қызметін ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Білім беру ұйымдары:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін ӨКП-мен бірлесіп, дуальды оқыту моделінің элементтерімен оқу бағдарламаларын әзірлейді;
2) цифрлық сауаттылық дағдыларына және ағылшын тілін оқыту бағдарламаларын әзірлейді;
3) дуальды оқыту моделінің элементтері бар ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бағдарламалары бойынша оқытуды жүргізеді;

4) представляют информацию об обучаемых участниках программы "Еңбек" в центры занятости населения;
5) выдают документы о присвоении квалификации (диплом, сертификат, свидетельство) установленного образца;
6) на постоянной основе посредством личного кабинета на портале осуществляют ввод информации по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным. Данная информация будет доступна посредством портального решения МИО в области образования и занятости областного уровня, а также центрам занятости для осуществления мониторинга и формирования отчетности.
МИО по вопросам предпринимательства:
1) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа организации микрокредитования;
2) распределяют финансовые средства для реализации мер по гарантированию по кредитам/микрокредитам;
3) осуществляют мониторинг реализации кредитования/ микрокредитования в городах и моногородах;
4) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу по вопросам предпринимательства информацию о ходе реализации второго направления программы "Еңбек".
МИО по вопросам сельского хозяйства:
1) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа АО "ФФПСХ" и организации микрокредитования;
2) распределяют финансовые средства для реализации мер по гарантированию и субсидированию микрокредитов;
3) осуществляют мониторинг реализации микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах;
4) осуществляют субсидирование операционных затрат МФО;
5) являются рабочим органом комиссии по субсидированию в рамках субсидирования операционных расходов МФО;
6) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области развития агропромышленного комплекса информацию о ходе реализации второго направления программы "Еңбек".
НПП "Атамекен" и РПП:
1) участвуют в определении перечня организаций образования, квалификаций и специальностей по подготовке кадров с ТиПО, а также востребованных квалификаций и навыков для краткосрочного профессионального обучения;
2) размещают реестр учебных центров и учебных заведений для краткосрочного профессионального обучения на интернет-ресурсе НПП "Атамекен";
3) согласовывают учебные программы "Еңбек" по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению;
4) являются оператором нефинансовой поддержки по проекту "Бастау Бизнес";
5) участвуют в создании, запуске и реализации мобильных учебных центров;
6) совместно с МИО разрабатывают карты специализации районов и населенных пунктов;

4) халықты жұмыспен қамту орталықтарына оқитын "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар туралы ақпарат ұсынады;
5) белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы құжаттарды (диплом, сертификат, куәлік) береді;
6) порталдағы жеке кабинет арқылы тұрақты негізде оқып жатқан, оқуды аяқтаған, оқудан шығарылған адамдар бойынша ақпаратты енгізуді жүзеге асырады. Аталған ақпарат порталдық шешім арқылы облыстық деңгейдегі білім және жұмыспен қамту саласындағы ЖАО-ларға, сондай-ақ мониторинг және есептілік құруды жүзеге асыру үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына қолжетімді болады.
Кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі ЖАО:
1) микрокредит беру ұйымының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
2) кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдендіру шараларын іске асыру үшін қаржы қаражатын бөледі;
3) қалалар мен моноқалаларда кредит/микрокредит берудің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
4) ай сайынғы негізде кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті органға "Еңбек" бағдарламасының екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпарат береді.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО:
1) "АШҚҚҚ" АҚ және микрокредит беру ұйымының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
2) микрокредиттерді кепілдендіру және субсидиялау шараларын іске асыру үшін қаржы қаражатын бөледі;
3) ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит берудің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
4) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялауды жүзеге асырады;
5) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялау шеңберінде субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады;
6) ай сайынғы негізде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға "Еңбек" бағдарламасының екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпарат береді.
"Атамекен" ҰКП және ӨКП:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша білім беру ұйымдарының, біліктіліктер мен мамандықтардың тізбесін, сондай-ақ қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылардың тізбесін айқындауға қатысады;
2) қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімін "Атамекен" ҰКП-ның интернет-ресурсында орналастырады;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша оқу бағдарламаларын келіседі;
4) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша қаржылай емес қолдау операторы болып табылады;
5) мобильді оқу орталықтарын құруға, іске қосуға және іске асыруға қатысады;
6) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, аудандардың және елді мекендердің мамандану карталарын әзірлейді;

7) оказывают содействие в трудоустройстве участников программы "Еңбек";
8) выдают заключение о предоставлении/непредоставлении государственных грантов для реализации новых бизнес-идей;
9) в течение одного года ведут сопровождение участников программы "Еңбек", получивших государственные гранты для реализации новых бизнес-идей;
10) осуществляют координацию мобильных групп по формированию списков молодежи категории NEET для участия в национальном проекте "Жастар - ел тірегі";
11) оказывают содействие в организации социальных рабочих мест на дому;
12) согласовывает перечень 100 наиболее востребованных рынком специальностей.
Акимы районов и городов областного значения:
1) оказывают содействие местный орган по вопросам занятости населения, образования, предпринимательства и сельского хозяйства в эффективной реализации мер направлений программы "Еңбек" на районном (городском) уровне;
2) осуществляют мониторинг реализации мер программы "Еңбек" на районном (городском) уровне;
3) совместно с РПП определяют карту специализации района и населенных пунктов;
4) содействуют трудоустройству участников программы "Еңбек" на предприятиях, в организациях и на реализуемых инвестиционных проектах;
5) координируют работу по созданию новых рабочих мест;
6) создают благоприятные условия для развития предпринимательской деятельности.
Акимы поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов:
1) обеспечивают эффективную реализацию мер программы "Еңбек" в населенных пунктах;
2) совместно с центрами занятости населения и общественными организациями проводят информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам участия в программе "Еңбек";
3) консультируют лиц, желающих участвовать в программе "Еңбек", и при необходимости направляют их в центры занятости населения/РПП/БВУ/МФО;
4) в составе мобильных групп участвуют в формировании списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО;
5) извещают претендентов на краткосрочное профессиональное обучение о принятом решении и выдают им направления в организации образования;
6) оказывают содействие в трудоустройстве участников программы "Еңбек";
7) участвуют в подготовке карты специализации района и населенных пунктов;
8) ведут мониторинг лиц, участвующих по разным направлениям программы "Еңбек".
Центры занятости населения:
1) информируют и предоставляют консультационные услуги гражданам по вопросам участия в программе "Еңбек", оказывают помощь в подготовке документов, проводят консультации с претендентами с целью изучения их потребностей, проводят оценки нуждаемости претендентов в социальной поддержке, принимают документы претендентов на участие в программе "Еңбек";

7) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
8) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру/бермеу туралы қорытынды береді;
9) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды бір жыл бойы сүйемелдеуді жүргізеді;
10) "Жастар – ел тірегі" ұлттық жобасына қатысу үшін NEET санатындағы жастардың тізімдерін қалыптастыру жөніндегі мобильді топтарды үйлестіруді жүзеге асырады;
11) үйдегі әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға жәрдем көрсетеді;
12) нарықта сұранысқа ие 100 мамандықтың тізбесін келіседі.
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері:
1) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті орган аудандық (қалалық) деңгейде "Еңбек" бағдарламасының бағыттары шараларының тиімді іске асырылуына жәрдем көрсетеді;
2) аудандық (қалалық) деңгейде "Еңбек" бағдарламасы шараларының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
3) ӨКП-мен бірлесіп, аудандардың және елді мекендердің мамандану картасын айқындайды;
4) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды кәсіпорындарға, ұйымдарға және іске асырылып жатқан инвестициялық жобаларға жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
5) жаңа жұмыс орындарын құру бойынша жұмысты үйлестіреді;
6) кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасайды.
Кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың және қалалар құрамындағы аудандардың әкімдері:
1) елді мекендерде "Еңбек" бағдарламасы шараларының тиімді іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтарымен және қоғамдық ұйымдармен бірлесіп, халық арасында "Еңбек" бағдарламасына қатысу мәселелері жөнінде ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді;
3) "Еңбек" бағдарламасына қатысуға ниет білдірген адамдарға консультациялар береді және қажеттілігіне қарай оларды халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ӨКП-ға/ЕДБ-ға/МҚҰ-ға жібереді;
4) мобильді топтардың құрамында ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыруға қатысады;
5) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлерді қабылданған шешім туралы хабардар етеді және оларға білім беру ұйымдарына жолдама береді;
6) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
7) ауданның және елді мекендердің мамандану картасын дайындауға қатысады;
8) "Еңбек" бағдарламасының әртүрлі бағыттары бойынша қатысатын адамдарға мониторинг жүргізеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) "Еңбек" бағдарламасына қатысу мәселелері жөнінде азаматтарды хабардар етеді және консультациялық қызметтер ұсынады, құжаттарды дайындауға көмектеседі, үміткерлердің қажеттілігін зерделеу мақсатында оларға консультация береді, үміткерлердің әлеуметтік қолдауға мұқтаждығын бағалайды, "Еңбек" бағдарламасына қатысуға үміткерлердің құжаттарын қабылдайды;

2) формируют список и направляют участников программы "Еңбек" в организации образования на краткосрочное профессиональное обучение;
3) совместно с РПП распределяют и предоставляют финансовые средства, предусмотренные на предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей;
4) оказывают содействие в трудоустройстве участников программы "Еңбек", завершивших подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;
5) обеспечивают взаимодействие с РПП по организации краткосрочных курсов в учебных центрах;
6) на ежемесячной основе посредством выгрузки данных с портала осуществляют мониторинг и представляют информацию по обучающимся в срок до пятого числа месяца, следующего за отчетным, в АО "Центр развития трудовых ресурсов";
7) заключают социальный контракт с участниками программы "Еңбек" по краткосрочному профессиональному обучению и повышению мобильности трудовых ресурсов, осуществляют мониторинг его исполнения и применение санкций при невыполнении его условий в соответствии с законодательством;
8) через информационную систему "Рынок труда" осуществляют мониторинг участников программы "Еңбек" на предмет трудоустройства и наличия обязательных пенсионных взносов;
9) ведут мониторинг и определяют потребность в кадрах на местном рынке труда;
10) содействуют в трудоустройстве участников программы "Еңбек" в рамках мер содействия занятости:
11) совместно с РПП организуют обучение основам предпринимательства участников программы "Еңбек" по проекту "Бастау Бизнес";
12) взаимодействуют с работодателями по организации мер содействия занятости.
Центры занятости населения могут иметь представительства в сельских округах, подразделения (или специалистов), занимающиеся вопросами реализации программы "Еңбек", координацией взаимодействия с работодателями, организациями образования и частными агентствами занятости.
Компетенции по разработке и утверждению нормативных правовых актов уполномоченными органами в области образования, развития агропромышленного комплекса, по вопросам предпринимательства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства, предусмотренных в настоящей программы "Еңбек", будут внесены в соответствующие положения уполномоченных органов в области образования, развития агропромышленного комплекса, по вопросам предпринимательства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
Необходимые ресурсы на реализацию программы "Еңбек":
1) из республиканского бюджета предусматривается в 2017 году – 40 347 965 тыс. тенге, 2018 году – 66 364 449 тыс. тенге, 2019 году – 86 280 228 тыс. тенге, 2020 году – 132 731 397 тыс. тенге, 2021 году – 80 042 511 тыс. тенге;

2) тізім қалыптастырады және "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды білім беру ұйымдарына қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жібереді;
3) ӨКП-мен бірлесіп, жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беруге көзделген қаржы қаражатын бөледі және ұсынады;
4) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдем көрсетеді;
5) оқу орталықтарында қысқа мерзімді курстарды ұйымдастыру бойынша ӨКП-мен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
6) ай сайынғы негізде порталдан деректерді жүктеу арқылы мониторинг жүргізеді және есепті айдан кейінгі айдың бесінші күніне дейінгі мерзімде "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ-ға оқып жүргендер жөнінде ақпарат береді;
7) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылармен қысқа мерзімді кәсіптік оқыту және еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру жөнінде әлеуметтік келісімшартқа қол қояды, оның орындалуын және шарттары орындалмаған кезде заңнамаға сәйкес санкциялардың қолданылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
8) "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмысқа орналасу және міндетті зейнетақы жарналарының болуы тұрғысынан мониторингтеуді жүзеге асырады;
9) жергілікті еңбек нарығындағы кадрларға қажеттілікке мониторинг жүргізеді және айқындайды;
10) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары шеңберінде жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
11) ӨКП-мен бірлесіп "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастырады;
12) жұмыс берушілермен жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді ұйымдастыру жөнінде өзара әрекеттеседі.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарының ауылдық округтерде "Еңбек" бағдарламасын іске асыру мәселесімен, жұмыс берушілермен, білім беру ұйымдарымен және жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерімен өзара іс-қимыл жасауды үйлестірумен айналысатын өкілдіктері, бөлімшелері (немесе мамандары) болуы мүмкін.
Білім беру, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, кәсіпкерлік, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың осы "Еңбек" бағдарламасында көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту жөніндегі құзыреттері білім беру, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, кәсіпкерлік, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың тиісті ережелеріне енгізілетін болады.
"Еңбек" бағдарламасын іске асыруға қажет ресурстар:
1) республикалық бюджеттен 2017 жылы – 40 347 965 мың теңге, 2018 жылы – 66 364 449 мың теңге, 2019 жылы – 86 280 228 мың теңге, 2020 жылы – 132 731 397 мың теңге, 2021 жылы – 80 042 511 мың теңге көзделеді;

2) средства за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан:
в 2019 году – 49 200 315 тыс. тенге;
3) из резерва Правительства Республики Казахстан:
в 2020 году – 3 000 000 тыс. тенге;
4) за счет средств местного бюджета предусматривается в 2017 году – 45 038 436 тыс. тенге, 2018 году – 45311 093 тыс. тенге, 2019 году – 45 453 119 тыс. тенге.
Приложение
к Государственной программе
развития продуктивной
занятости и массового
предпринимательства на
2017 – 2021 годы "Еңбек"
План мероприятий по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек"

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер қаражаты есебінен: 2019 жылы – 49 200 315 мың теңге;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат: 2020 жылы – 3 000 000 мың теңге;
4) жергілікті бюджет қаражаты есебінен 2017 жылы – 45 038 436 мың теңге, 2018 жылы – 45 311 093 мың теңге, 2019 жылы – 45 453 119 мың теңге көзделеді.
Нәтижелі жұмыспен қамтуды
және жаппай кәсіпкерлікті
дамытудың 2017 – 2021
жылдарға арналған "Еңбек"
мемлекеттік бағдарламасына
қосымша
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.04.2020 № 189; от 30.12.2020 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.03.2021 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Всего
Источники финансирования
Код бюджетной программы

Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2020 № 189; 30.12.2020 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.03.2021 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Барлығы
Қаржыландыру көзі
Бюджет
тік бағдарла
ма коды

Принятие Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения по проекту "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования
приказ Министра
образования и науки
ноябрь 2018 года
МОН, МТСЗН, НПП (по согласованию), МИО
не требуются
1-1
Внесение изменений и дополнений в Правила организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения по проекту "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646
приказ Министра образования и науки
апрель 2020 года
МОН, МТСЗН, НПП (по согласованию), МИО
не требуются
2
Утверждение перечня организаций образования, специальностей, квалификаций и распределения мест по учебным заведениям
решение региональных
комиссий
ежегодно до 1 сентября
МИО, РПП (по согласованию)
не требуются
3
Создание мобильных групп по формированию списков претендентов на подготовку кадров с техническим и профессиональным образованием
решение районных
(городских) комиссий
ежегодно до 1 марта
МИО, РПП (по согласованию)
не требуются
3
4
Составление мобильными группами списков претендентов с указанием учебных заведений и специальностей
список претендентов
ежегодно до 23 августа
МИО
не требуются
4
5
Представление сформированных списков на рассмотрение и утверждение районной (городской) комиссии
Решение районной
(городской) комиссии
ежегодно до 25 августа
МИО
не требуются
5
6
Утверждение учебных программ и учебных планов
учебные планы и
программы
ежегодно до 25 августа
организации образования
не требуются
6
7
Заключение договоров с учебными заведениями о подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием
заключенные договора
ежегодно август месяц
МИО
местный бюджет
7
8
Представление информации о ходе реализации первого направления программы "Еңбек" в части подготовки кадров с ТиПО
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МОН, МИО
не требуются
8
Задача 2. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам
Показатели результатов:
1
Количество граждан, охваченных краткосрочным профессиональным обучением
тысяч человек
МТСЗН,МИО
26
36
60
6
7
2
Доля выпускников, трудоустроенных или занятых предпринимательской деятельностью в течение 12 месяцев после окончания обучения
%
*
*
МТСЗН, НПП (по согласованию), МИО
55
57
60
75
80
*
*
Мероприятия
1
Утверждение методики определения стоимости краткосрочного профессионального обучения в организация образования
приказ Министра
образования и науки
апрель 2020 года
МОН, МТСЗН, НПП (по согласованию), МИО
не требуются
приказ Министра образования и науки
2
Разработка учебной программы для краткосрочного профессионального обучения с элементами дуальной модели подготовки кадров
учебные программы
ежегодно
организации образования, МИО, РПП (по согласованию), работодатели (по согласованию)
не требуются
3
Разработка учебной программы по обучению навыкам цифровой грамотности, английскому языку
учебные программы
ежегодно
организации образования
не требуются
4
Размещение реестра организаций образования для проведения краткосрочного профессионального обучения на интернет-ресурсе НПП "Атамекен"
реестр
март
2019 года, ежегодно актуализация
НПП (по согласованию), МТСЗН, МОН, МИО
5
Формирование списков претендентов и направление в районную (городскую) комиссию
списки
по мере поступления
МИО
не требуются
6
Утверждение списков претендентов на краткосрочное профессиональное обучение
решения районных
комиссий
по мере формирования
МИО
не требуются
7
Проведение мониторинга участников программы "Еңбек", обучаемых по подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием
отчет в МОН
ежемесячно
МИО
местный бюджет
8
Проведение мониторинга участников программы "Еңбек", обучаемых по краткосрочному профессиональному обучению
отчет в МТСЗН
ежемесячно
МИО
местный бюджет
Задача 3. Подготовка кадров в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін")
Показатели результатов
1
Количество выделенных грантов выпускникам с техническим и профессиональным образованием
чел.
*
*
МОН, МИО

Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидаларын қабылдау
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
БҒМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
1-1
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығымен бекітілген "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2020 жылғы сәуір
БҒМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
2
Білім беру ұйымдарының, мамандықтардың, біліктіліктердің тізбесін және оқу орындары бойынша орындарды бөлуді бекіту
өңірлік комиссиялардың шешімі
жыл сайын 1 қыркүйекке дейін
ЖАО,
ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
3
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімдерін қалыптастыру жөніндегі мобильді топтар құру
аудандық (қалалық) комиссиялардың шешімі
жыл сайын 1 наурызға дейін
ЖАО,
ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
3
4
Мобильді топтардың оқу орындары мен мамандықтарды көрсете отырып, үміткерлердің тізімін жасауы
үміткерлердің тізімі
жыл сайын 23 тамызға дейін
ЖАО
талап етілмейді
4
5
Қалыптастырылған тізімдерді аудандық (қалалық) комиссияның қарауына және бекітуіне ұсыну
аудандық (қалалық) комиссиялардың шешімдері
жыл сайын 25 тамызға дейін
ЖАО
талап етілмейді
5
6
Оқу бағдарламаларын және оқу жоспарларын бекіту
оқу жоспарлары мен бағдарламалары
жыл сайын 25 тамызға дейін
білім беру ұйымдары
талап етілмейді
6
7
Оқу орындарымен техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау туралы шарттар жасасу
жасалған шарттар
жыл сайын тамыз айы
ЖАО
жергілікті бюджет
7
8
ТжКБ кадрларды даярлау бөлігінде "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
әр айдың
5-күніне қарай
БҒМ, ЖАО
талап етілмейді
8
2-міндет. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту
Нәтижелер
көрсеткіштері:
1
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтылған азаматтардың саны
мың адам
Еңбекмині, ЖАО
26
36
60
6
7
2
Оқуды аяқтағаннан кейін 12 ай ішінде жұмысқа орналасқан немесе кәсіпкерлік қызметпен айналысатын түлектердің үлесі
%
*
*
Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
55
57
60
75
80
*
*
Іс-шаралар
1
Білім беру ұйымдарында қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың құнын айқындау әдістемесін бекіту
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2020 жылғы сәуір
БҒМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2
Кадрларды даярлаудың дуальды моделінің элементтерімен қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға арналған оқу бағдарламасын әзірлеу
оқу бағдарламалары
жыл сайын
білім беру ұйымдары, ЖАО, ӨКП (келісу бойынша), жұмыс берушілер (келісу бойынша)
талап етілмейді
3
Цифрлық сауаттылық, ағылшын тілі дағдыларына оқыту бойынша оқу бағдарламасын әзірлеу
оқу бағдарламалары
жыл сайын
білім беру ұйымдары
талап етілмейді
4
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу үшін оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімін "Атамекен" ҰКП интернет-ресурсында орналастыру
тізілім
2019 жылғы наурыз, жыл сайын өзектілендіру
ҰКП (келісу бойынша), Еңбекмині, БҒМ,
ЖАО
5
Үміткерлердің тізімдерін қалыптастыру және аудандық (қалалық) комиссияға жіберу
тізімдер
түсу шамасына қарай
ЖАО
талап етілмейді
6
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға үміткерлердің тізімдерін бекіту
аудандық комиссиялардың шешімдері
қалыптастырылу шамасына қарай
ЖАО
талап етілмейді
7
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау бойынша оқытылатын "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға мониторинг жүргізу
БҒМ-ге есеп
ай сайын
ЖАО
жергілікті бюджет
8
Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша оқытылатын "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға мониторинг жүргізу
Еңбекминіне есеп
ай сайын
ЖАО
жергілікті бюджет
3-міндет. "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде кадрлар даярлау
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Техникалық және кәсіптік білімі бар түлектерге бөлінген гранттар саны
адам
*
*
БҒМ, ЖАО

720
715
552
-
-
*
*
2
Количество выделенных грантов выпускникам с высшим образованием
чел.
*
*
МОН, МИО
3 769
5 089
5 109
5 116
-
*
*
Мероприятия
1
Формирование перечня организаций образования, специальностей и распределения мест по учебным заведениям
перечень организаций образования
ежегодно
МИО
не требуются
2
Утверждение перечня организаций образования, специальностей и распределения мест по учебным заведениям
решения районных комиссий
ежегодно
МИО
не требуются
3
Составление списков претендентов с указанием учебных заведений и специальности
список претендентов
ежегодно август м-ц
МИО
не требуются
4
Представление информации о ходе реализации проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін")
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МОН, МИО
не требуются
Второе направление. Развитие массового предпринимательства
Задача 1. Обучение участников программы "Еңбек" основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Показатели результатов
1
Количество лиц, прошедших обучение основам предпринимательства, в том числе:
тыс. чел.
*
*
НПП (по согласованию), МИО
15
15
75
30
30
*
*
1-1
молодежь категории NEET, члены молодых и малообеспеченных и/или многодетных семей, трудоспособные инвалиды
тыс. чел
*
*
НПП (по согласованию), МИО
20
20
20
2
Доля участников, открывших и расширивших бизнес, в том числе за счет участников, прошедших обучение основам предпринимательства в предыдущие годы
%
*
*
МСХ, МНЭ, МИО, НПП (по согласованию)
20
20
20
30
30
*
*
Мероприятия
1
Принятие Правил обучения основам предпринимательства "Бастау Бизнес"
приказ Министра сельского хозяйства
ноябрь 2018 года
МСХ, МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
1-1
Внесение изменений и дополнений в Правила обучения основам предпринимательства "Бастау Бизнес"
приказ Министра сельского хозяйства
декабрь
2019 года
МСХ,
МТСЗН с 2020 года, МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
2
Формирование списка претендентов на обучение (список безработных и отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежи категории NEET, непродуктивно занятых граждан, в том числе выявленных при актуализации статусов)
списки претендентов
ежемесячно
МИО, РПП (по согласованию)
не требуются
3
Составление графика обучения с указанием даты и места проведения
график обучения по проекту "Бастау Бизнес"
февраль ежегодно
НПП (согласованию), МСХ, МТСЗН, МИО
не требуются
4
Проведение тестирования претендентов, формирование групп обучаемых
информация в МИО
ежегодно март
НПП (по согласованию), РПП (по согласованию)
не требуются
5
Заключение договоров на финансирование проекта "Бастау Бизнес"
договор на оказание услуг
2020 г.
МТСЗН, НПП (по согласованию)
республиканский бюджет
6
Представление информации о количестве лиц, допущенных на обучение, завершивших обучение, открывших собственное дело, получивших кредиты/микрокредиты
отчет в МИО
ежемесячно ко 2 числу
РПП (по согласованию)
не требуются
7
Представление информации о ходе реализации проекта "Бастау Бизнес"
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
НПП (по согласованию), МИО
не требуются
Задача 2. Поддержка предпринимательских инициатив через предоставление микрокредитов и гарантий в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах.
Показатели результатов:
1
Количество выданных кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах, в том числе:
ед.
*
*
МНЭ, МСХ, МИО

720
715
552
-
-
*
*
2
Жоғары білімі бар түлектерге бөлінген гранттар саны
адам
*
*
БҒМ, ЖАО
3 769
5 089
5 109
5 116
-
*
*
Іс-шаралар
1
Білім беру ұйымдарының және мамандықтардың тізбесін қалыптастыру және орындарды оқу орындары бойынша бөлу
білім беру ұйымдарының тізбесі
жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
2
Білім беру ұйымдарының және мамандықтардың тізбесін және орындарды оқу орындары бойынша бөлуді бекіту
аудандық комиссиялардың шешім
дері
жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
3
Оқу орындары мен мамандықтарды көрсете отырып, үміткерлердің тізімдерін жасау
үміткер
лердің тізімі
жыл сайын тамыз айы
ЖАО
талап етілмейді
4
"Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасының орындалу барысы туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
әр айдың
5-күніне қарай
БҒМ, ЖАО
талап етілмейді
Екінші бағыт. Жаппай кәсіпкерлікті дамыту
1-міндет. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өткен адамдардың саны, оның ішінде
мың адам
*
*
ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
15
15
75
30
30
*
*
1-1
NEET санатындағы жастар, жас, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасы мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер
мың адам
*
*
ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
20
20
20
2
Бизнес ашқан және кеңейткен қатысушылардың үлесі, оның ішінде өткен жылдары кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өткен қатысушылардың есебінен
%
*
*
АШМ, ҰЭМ, ЖАО, ҰКП (келісу бойынша)
20
20
20
30
30
*
*
Іс-шаралар
1
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларын қабылдау
Ауыл шаруашылығы министрі
нің бұйрығы
2018 жылғы қараша
АШМ, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
1-1
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Ауыл шаруашылығы министрі
нің бұйрығы
2019 жылғы желтоқсан
АШМ, 2020 жылдан бастап Еңбекмині, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
2
Оқуға үміткерлердің тізімін қалыптастыру (жұмыссыздардың және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттарының, NEET санатындағы жастардың, нәтижесіз жұмыспен қамтылғандардың, оның ішінде статустарды өзектілендіру кезінде анықталғандардың тізімдері)
үміткерлердің тізімдері
ай сайын
ЖАО, ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
3
Өту уақытымен орнын көрсете отырып, оқу графигін құру
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқыту графигі
жыл сайын ақпан
ҰКП (келісу бойынша), АШМ, Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
4
Үміткерлерге тестілеу өткізу, оқытылатындардың тобын қалыптастыру
ЖАО-ға ақпарат
жыл сайын, наурыз
ҰКП (келісу бойынша), ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
5
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландыруға шарт жасасу
қызмет көрсетуге арналған шарт
2020 жыл
Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша)
республикалық бюджет
6
Оқуға жіберілген, оқуды аяқтаған, жеке ісін ашқан, кредиттер/микрокредиттер алған адамдардың саны туралы ақпарат ұсыну
ЖАО-ға есеп
ай сайын 2-күнге қарай
ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
7
"Бастау Бизнес" жобасының іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
ай сайын 5-күнге қарай
ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
2-міндет. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалаларда және моноқалаларда микрокредиттер беру арқылы кәсіпкерлік бастамаларды қолдау
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда берілген кредиттердің/ микрокредиттердің саны, оның ішінде:
бірлік
*
*
ҰЭМ, АШМ, ЖАО

5 800
14 000
19 000
13 294
13 294
*
*
1-1
молодежи категории NEET, молодым предпринимателям, членам молодых, малообеспеченных и/или многодетных семей, трудоспособным инвалидам, не менее
ед.
*
*
МНЭ, МСХ, МИО
5000
5000
5000
*
*
2
Количество лиц, получивших государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей, в том числе
тыс.
чел.
*
*
МТСЗН, МИО
-
3,0
28,5
8,6
8,8
*
*
2-1
Количество молодежи, членов малообеспеченных и/или многодетных семей, малообеспеченных трудоспособных инвалидов
тыс.
чел.
*
*
МТСЗН, МИО
9,5
6,0
6,5
*
*
3
Количество выданных гарантий в сельских населенных пунктах и малых городах, в городах и моногородах, не менее
Ед.
Отчеты МИО
ежемесячно к 5 числу
МНЭ, МСХ,
МИО, ДО АО "НУХ "Байтерек" по гарантированию (по согласованию), АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
752
690
820
846
873
*
*
4
Доля профинансированного стартового бизнеса в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах, не менее
%
отчеты МИО
ежемесячно к 5 числу
МНЭ, МСХ, МИО
20
20
20
30
30
*
*
Мероприятия
1
Утверждение Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах
приказ Министра национальной экономики
ноябрь 2018 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
1-1
Внесение изменений и дополнений в Правила кредитования/микрокредитования в городах и моногородах
приказ Министра национальной экономики
январь 2020 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
2
Утверждение Правил кредитования/микрокредитования на селе и в малых городах
приказ Министра
сельского хозяйства
ноябрь 2018 г.
МСХ, ДО АО НУХ "Байтерек" (по согласованию)
не требуются
2-1
Внесение изменений и дополнений в Правила кредитования/микрокредитования на селе и в малых городах
приказ Министра
сельского хозяйства
сентябрь 2020 г.
МСХ, ДО АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
3
Утверждение Правил гарантирования по кредитам/ микрокредитам, выдаваемым МФО/БВУ в городах и моногородах
приказ Министра
национальной экономики
ноябрь 2018 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму"(по согласованию)
не требуются
4
Утверждение Правил гарантирования по микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах
приказ Министра
сельского хозяйства
ноябрь 2018 г.
МСХ, ДО АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
не требуются
5
Утверждение Правил субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций
приказ Министра
сельского хозяйства
ноябрь 2018 г.
МСХ, ДО АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
не требуются
6
Утверждение формы договора гарантии
приказ Министра
национальной экономики
ноябрь 2018 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
7
Разработка и корректировка региональной карты специализации районов и населенных пунктов
региональные карты
ежегодно по мере необходимости до 20 февраля
МИО, МСХ, РПП (по согласованию)
не требуются
8
Предоставление кредитов/микрокредитов участникам программы "Еңбек"
договора кредитования/
микрокредитования
постоянно
МФО (по согл.), КТ (по согласованию),
БВУ (по согласованию),
АО "ФФПСХ" (по согласованию)
республиканский и местный бюджеты
9
Представление отчета по выданным кредитам/микрокредитам
отчет в МИО
Ежемесячно
до 3 числа
МФО (по согласованию), КТ (по согласованию),
БВУ (по согласованию),
АО "ФФПСХ" (по согласованию)
не требуются
10
Представление информации о ходе реализации микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах
отчет в МТСЗН
ежемесячно
к 5 числу
МСХ, МНЭ, МИО
не требуются
11
Создание комиссии по рассмотрению заявок претендентов на получение государственного гранта
утверждение состава
комиссии
ежегодно
РПП (по согласованию), МИО
не требуются
12
Заключение договоров между РПП "Атамекен" центром занятости населения и предпринимателем
заключенные договора на получение государственного гранта
ежемесячно
РПП (по согласованию), МИО
не требуются
13
Представление информации о количестве лиц, получивших государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей
отчет в МТСЗН
ежемесячно
к 5 числу
НПП (по согласованию), МИО
не требуются
Третье направление. Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов
Задача 1. Содействие в обеспечении занятости населения
Показатели результатов:
1
Доля лиц, вовлеченных в программу "Еңбек", из числа обратившихся в центры занятости населения
%
*
*
МТСЗН, МИО
75

5 800
14 000
19 000
13 294
13 294
*
*
1-1
NEET санатындағы жастар, жас кәсіпкерлер, жас, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер, кемінде
бірлік
*
*
ҰЭМ, АШМ, ЖАО
5 000
5 000
5 000
*
*
2
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант алған адамдардың саны, оның ішінде:
мың адам
*
*
Еңбекмині, ЖАО
-
3,0
28,5
8,6
8,8
*
*
2-1
Жастар, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, еңбекке қабілетті мүгедектер
мың адам
*
*
Еңбекмині, ЖАО
9,5
6,0
6,5
*
*
3
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда берілген кепілдіктердің саны, кемінде
бірлік
ЖАО есептері
ай сайын
5-күнге қарай
ҰЭМ, АШМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ (келісу бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
752
690
820
846
873
*
*
4
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда қаржыландырылған бастапқы бизнестің үлесі, кемінде
%
ЖАО есептері
ай сайын 5-күнге қарай
ҰЭМ, АШМ, ЖАО
20
20
20
30
30
*
*
Іс-шаралар
1
Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын бекіту
Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
ҰЭМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
1-1
Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
2020 жылғы қаңтар
ҰЭМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
2
Ауылдарда және шағын қалаларда кредит беру/ микрокредит беру қағидаларын бекіту
Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
АШМ, "Қазагро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
2-1
Ауылдарда және шағын қалаларда кредит беру/ микрокредит беру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Ауыл шаруа шылығы министрінің бұйрығы
2020 жылғы қыркүйек
АШМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ (келісу бойынша)
3
Қалаларда және моноқалаларда МҚҰ/ЕДБ беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту
Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
ҰЭМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
4
Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту
Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
АШМ, "Қазагро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
5
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларын бекіту
Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2018 жылғы қараша
АШМ, "Қазагро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
6
Кепілдік шартының нысанын бекіту
Ұлттық экономика министрі
нің бұйрығы
2018 жылғы қараша
ҰЭМ, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
7
Аудандарды және елді мекендерді мамандандырудың өңірлік картасын әзірлеу және түзету
өңірлік карталар
жыл сайын қажеттілігіне қарай
20 ақпанға дейін
ЖАО, АШМ, ӨКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
8
"Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға кредиттер/микрокредиттер беру
кредит беру/микрокредит беру шарттары
үнемі
МҚҰ (келісу бойынша), КС (келісу бойынша), ЕДБ (келісу бойынша), "АШҚҚҚ" АҚ (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттер
9
Берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша есептер ұсыну
ЖАО-ға есеп
ай сайын
3-күнге қарай
МҚҰ (келісу бойынша), КС (келісу бойынша), ЕДБ (келісу бойынша), "АШҚҚҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
10
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда, қалаларда және моноқалаларда микрокредит беруді іске асыру барысы туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
АШМ, ҰЭМ, ЖАО
талап етілмейді
11
Мемлекеттік грантты алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөнінде комиссия құру
комиссия құрамын бекіту
жыл сайын
ӨКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
12
"Атамекен" ҰКП, халықты жұмыспен қамту орталығы және кәсіпкер арасында шарт жасасу
мемлекет
тік грант алуға жасалған шарттар
ай сайын
ӨКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
13
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар алған адамдардың саны туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
Үшінші бағыт. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту
1-міндет. Халықты жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінгендер қатарынан "Еңбек" бағдарламасына тартылған адамдардың үлесі
%
*
*
Еңбекмині, ЖАО
75

12,3
*
*
8.1.
Количество лиц, трудоустроенных на общественные работы
тыс.чел.
*
*
МТСЗН,МИО
107,5
*
9
Количество созданных рабочих мест в рамках реализации активных мер содействия занятости
тыс. мест
МТСЗН,МСХ, МНЭ, МИО
60,6
61,2
*
*
Мероприятия
1
Внесение изменений и дополнений в Правила организации и финансирования: - социальных рабочих мест; - молодежной практики; общественных работ; - добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы; - проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденные приказами Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 и № 515
приказ Министра труда и социальной защиты населения
июнь 2020 года
МТСЗН, МИО
не требуются
2
Проведение мероприятий по социальной профориентации
отчет в АО "ЦРТР"
ежемесячно к 5 числу
МИО, РПП
(по согласованию), ЧАЗ (по согласованию)
местный бюджет
3
Формирование спроса и предложения на организацию социальных рабочих мест
отчет в АО "ЦРТР"
январь, ежегодно
МИО
не требуются
4
Утверждение перечня организаций, создающих социальные рабочие места
решение МИО
февраль, ежегодно
МИО
не требуются
5
Заключение договоров с работодателями на организацию и финансирование социальных рабочих мест
договоры
февраль, ежегодно
МИО
не требуются
6
Создание социальных рабочих мест
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
республиканский бюджет
7
Формирование спроса и предложения на организацию молодежной практики
отчет в АО “ЦРТР"
январь, ежегодно
МИО
не требуются
8
Утверждение перечня организаций, предоставляющих молодежную практику
решение МИО
январь, ежегодно
МИО
не требуются
9
Заключение договоров с работодателями на организацию и финансирование молодежной практики
договоры
февраль, ежегодно
МИО
не требуются
10
Организация молодежной практики
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
республиканский бюджет
11
Организация общественных работ
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
местный бюджет
Задача 2. Повышение мобильности трудовых ресурсов
Показатели результатов:
1
Количество семей кандасов и переселенцев, охваченных мерами социальной поддержки в рамках повышения мобильности трудовых ресурсов
тыс. чел.
*
*
МИО
2,7
6,6
8,9
6,0
6,3
*
2
Доля трудоустроенных из числа трудоспособных переселенцев, за исключением лиц, находящихся в социальном отпуске
%
*
*
МТСЗН,
МИО
90
92
94
95
96
*
*
Мероприятия
1
Представление информации о потребности в трудовых ресурсах работодателей, необходимости привлечения дополнительных трудовых ресурсов в разрезе профессий
информация в МТСЗН
по мере необходимости
МИО
не требуются
2
Утверждение перечня профессий, по которым будут привлекаться дополнительные трудовые ресурсы из регионов выбытия
решения региональных комиссий
по мере необходимости
МИО
не требуются
3
Заключение индивидуальных социальных контрактов с переселенцем и/или кандасом
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
не требуются
4
Организация и реализация мер по мобильности трудовых ресурсов
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
республиканский бюджет
Задача 3. Развитие единой цифровой площадки по трудоустройству
Показатели результатов:
1
Доля зарегистрированных соискателей, трудоустроенных через Электронную биржу труда
%
*
*
МТСЗН, АО "ЦРТР" (по согласованию)
43
25
35
40
45
*
*
2
Количество зарегистрированных соискателей
тыс. чел.
*
*
МТСЗН, АО "ЦРТР" (по согласованию)
50

12,3
*
*
9
Қоғамдық жұмыстарға орналастырылған адамдардың саны
мың адам
*
*
Еңбекмині, ЖАО
107,5
*
*
Іс-шаралар
1
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 және 515 бұйрықтарымен бекітілген: - әлеуметтік жұмыс орындарын; - жастар практикасын; қоғамдық жұмыстарды; - жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті қоныс аударуын; - әлеуметтік кәсіптік бағдарлауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі нің бұйрығы
2020 жылғы маусым
Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
2
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау бойынша іс-шаралар өткізу
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
ай сайын 5-күнге қарай
ЖАО, ӨКП (келісу бойынша), ЖЖА (келісу бойынша)
жергілікті бюджет
3
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
жыл сайын қаңтар
ЖАО
Талап етілмейді
4
Әлеуметтік жұмыс орындарын құратын ұйымдардың тізбесін бекіту
ЖАО шешімі
жыл сайын ақпан
ЖАО
талап етілмейді
5
Жұмыс берушілермен әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шарттар жасасу
шарттар
жыл сайын ақпан
ЖАО
талап етілмейді
6
Әлеуметтік жұмыс орындарын құру
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
ЖАО
республикалық бюджет
7
Жастар практикасын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
жыл сайын қаңтар
ЖАО
талап етілмейді
8
Жастар практикасын ұсынатын ұйымдардың тізбесін бекіту
ЖАО шешімі
жыл сайын қаңтар
ЖАО
талап етілмейді
9
Жұмыс берушілермен жастар практикасын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шарттар жасасу
шарттар
жыл сайын ақпан
ЖАО
талап етілмейді
10
Жастар практикасын ұйымдастыру
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
ЖАО
республикалық бюджет
11
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
ЖАО
жергілікті бюджет
2-міндет. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шеңберінде әлеуметтік қолдау шараларымен қамтылған қандастар мен қоныс аударушылар отбасыларының саны
мың адам
*
*
ЖАО
2,7
6,6
8,9
6,0
6,3
*
*
2
Әлеуметтік демалыстағыларды қоспағанда, еңбекке қабілетті қоныс аударушылар қатарынан жұмысқа орналасқандардың үлесі
%
*
*
Еңбекмині, ЖАО
90
92
94
95
96
*
*
Іс-шаралар
1
Жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігі, кәсіптер бөлінісінде қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігі туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне ақпарат
қажеттілігіне қарай
ЖАО
талап етілмейді
2
Шығу өңірлерінен қосымша еңбек ресурстары тартылатын кәсіптердің тізбесін бекіту
өңірлік комиссиялардың шешімдері
қажеттілігіне қарай
ЖАО
талап етілмейді
3
Қоныс аударушымен және/немесе қандаспен жеке әлеуметтік келісімшарттар жасасу
Еңбекминіне есеп
ай сайын5-күнге қарай
ЖАО
талап етілмейді
4
Еңбек ресурстарының ұтқырлығы бойынша шараларды ұйымдастыру және іске асыру
Еңбекминіне есеп
ай сайын
5-күнге қарай
ЖАО
республикалық бюджет
3-міндет. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаңды дамыту
Нәтижелер көрсеткіштері:
1
Электрондық еңбек биржасы арқылы жұмысқа орналасқан тіркелген жұмыс іздеушілердің үлесі
%
*
*
Еңбекмині, "ЕРДО" АҚ (келісу бойынша)
43
25
35
40
45
*
*
2
Тіркелген жұмыс іздеушілердің саны
мың адам
*
*
Еңбекмині, "ЕРДО" АҚ (келісу бойынша)
50

Задача 1: подготовка квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200"
1
Количество ВУЗов и колледжей, прошедших модернизацию по принципу "100/200"
ед.
*
*
МОН,
МТСЗН,
НПП "Атамекен", МИО, АО "БРК-Лизинг" (по согласованию)
90
110
*
*
Мероприятия:
1
Создание комиссии по реализации проекта "Жас маман"
приказ Министра образования и науки
апрель 2019 г.
МОН, МТСЗН, НПП "Атамекен", заинтересованные госорганы
не требуются
2
Определение перечня 100 наиболее востребованных профессий (специальностей) с учетом основных приоритетов стратегических, государственных и отраслевых программ и с учетом отраслевого развития региона
перечень
апрель
2019 г.
МТСЗН, заинтересованные государственные органы, МИО и НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуются
3
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 482 "Об утверждении некоторых типовых документов"
приказ Министра труда и социальной защиты населения
июль 2019 г.
МТСЗН, заинтересованные государственные органы, МИО
не требуются
4
Внесение изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2009 года № 183 "Об определении размеров предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты"
постановление Правительства
июль
2019г.
МНЭ
не требуются
5
Внесение изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 324 "Об утверждении отраслевой системы поощрения Министерства образования и науки Республики Казахстан"
приказ Министра образования и науки
июль
2019г.
МОН
не требуются
6
Заключение Меморандума о сотрудничестве в рамках реализации проекта "Социальный студенческий ваучер" между Министерством образования и науки Республики Казахстан, Министерством информации и общественного развития Республики Казахстан
заключение меморандума
июнь
2019г.
МОН, МИОР
не требуются
7
Разработка дополнительного модуля на единой информационной платформе волонтеров "Qazvolonteer.kz" для реализации проекта "Социальный студенческий ваучер"
информация в МОН
июнь-июль 2019г.
МОН, МИОР
не требуются
8
Проведение широкомасштабной информационной акции по вовлечению студентов в общественную полезную деятельность в рамках проекта "Социальный студенческий ваучер"
информация в МОН
июнь-сентябрь 2019г.
МОН, МИОР
не требуются
Задача 2: Развитие молодежного предпринимательства "Жас кәсіпкер"
1
Количество студентов ВУЗов и ТиПО, обученных основам предпринимательства
тыс.чел.
*
*
МОН, МТСЗН, НПП (по согласованию),
МИО
100
100
2
Количество выданных грантов в рамках "Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожной карты бизнеса 2020" для начинающих молодых предпринимателей
ед.
*
*
МНЭ,
МТСЗН,
МИО
200
200
200
республиканский бюджет
Мероприятие:
1

1-міндет: "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар бойынша білікті кадрларды даярлау
1
"100/200" қағидаты бойынша жаңғыртудан өткен ЖОО-лар мен колледждердің саны
бірлік
*
*
БҒМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП, ЖАО, "ҚДБ-Лизинг" АҚ (келісу бойынша)
90
110
*
*
Іс-шаралар
1
"Жас маман" жобасын іске асыру жөнінде комиссия құру
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2019 жылғы сәуір
БҒМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
2
Негізгі басым стратегиялық, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды және өңірдің салалық дамуын ескере отырып, анағұрлым сұранысқа ие 100 кәсіптің (мамандықтың) тізбесін айқындау
тізбе
2019 жылғы сәуір
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО және "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
33
"Кейбір үлгілік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 482 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
2019 жылғы шілде
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар, ЖАО
талап етілмейді
4
"Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 18 ақпандағы № 183 қаулысына өзгеріс енгізу
Үкімет қаулысы
2019 жылғы шілде
ҰЭМ
талап етілмейді
5
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 8 тамыздағы № 324 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2019 жылғы шілде
БҒМ
талап етілмейді
6
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі арасында "Әлеуметтік студенттік ваучер" жобасын іске асыру шеңберінде ынтымақтастық туралы меморандум жасасу
меморандум жасасу
2019 жылғы маусым
БҒМ, АҚДМ
талап етілмейді
7
"Әлеуметтік студенттік ваучер" жобасын іске асыру үшін "Qazvolonteer.kz" волонтерлердің бірыңғай ақпараттық платформасында қосымша модуль әзірлеу
БҒМ-ға ақпарат
2019 жылғы маусым-шілде
БҒМ, АҚДМ
талап етілмейді
8
"Әлеуметтік студенттік ваучер" жобасы шеңберінде студенттерді қоғамдық пайдалы қызметке тарту бойынша кең ауқымды ақпараттық акция жүргізу
БҒМ-ға ақпарат
2019 жылғы маусым-қыркүйек
БҒМ, АҚДМ
талап етілмейді
2-міндет: "Жас кәсіпкер" жобасы шеңберінде жастар кәсіпкерлігін дамыту
1
Кәсіпкерлік негіздеріне оқытылған ЖОО және ТжКБ студенттерінің саны
мың адам
*
*
БҒМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
100
100
2
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдаудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы" шеңберінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге берілген гранттардың саны
бірлік
*
*
ҰЭМ, Еңбекмині, ЖАО
200
200
200
республикалық бюджет
Іс-шара:
1

Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
постановление Правительства
май-июнь
2019г.
МТСЗН, МИО,
НПП (согласованию)
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
организации образования – учебные заведения и/ или учебный центр, военно-техническая школа и ее филиалы
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
БВУ – банки второго уровня
МИО – местные исполнительные органы
ЧАЗ – частные агентства занятости
КТ – кредитные товарищества
МФО – микрофинансовые организации
РПП – региональные палаты предпринимателей
НПП – Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АО "ФФПСХ" – акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства"
АО "ФРП "Даму" – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
АО "ЦРТР" – акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов"
ДО АО "НУХ "Байтерек" – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 ноября 2018 года № 746
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"(САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 70, ст. 472).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 390 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"(САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 25-26, ст. 196).

"Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 қаулысына өзгерістер енгізу
Үкімет қаулысы
2019 жылғы мамыр-маусым
Еңбекмині, ЖАО, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
білім беру ұйымдары – білім беру мекемелері және/немесе оқу орталығы, әскери-техникалық мектеп және оның филиалдары
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖЖА – жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері
КС – кредиттік серіктестіктер
МҚҰ – микроқаржылық ұйымдар
ӨКП – өңірлік кәсіпкерлер палаталары
ҰКП – "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
"АШҚҚҚ" АҚ – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
"ЕРДО" АҚ – "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ ЕҰ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы
Ескерту. Ескертпеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 952 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 13 қарашадағы
№ 746 қаулысына
қосымша
Қазақстан РеспубликасыYкiметiнiң күші жойылған кейбiр шешiмдерiнің тізбесі
1. "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 - 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 70, 472-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 және "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 22 маусымдағы № 390 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 25-26, 196-құжат).

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 882 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"(САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 68-69-70, ст. 419).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2018 года № 216 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919 "Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"(САПП Республики Казахстан, 2018 г., № 22, ст. 116).

3. "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 882 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 68-69-70, 419-құжат).
4. "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 216 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 22, 116-құжат).