О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2018 года № 873.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"";
в Правилах предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", реализующим или планирующим реализовать стартовый бизнес.

"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 873 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және бастапқы бизнесті іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға мемлекеттік гранттар беру шарттары мен тетігін айқындайды.

2. Предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей осуществляется в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Программа).
3. Претендентами на получение государственных грантов являются участники Программы, прошедшие курсы обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" или завершившие обучение в рамках первого направления Программы и ранее не получавшие финансовую поддержку в рамках других государственных программ, а также переселенцы и оралманы.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов для реализации новых бизнес-идей осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Средства государственных грантов для реализации новых бизнес-идей используются по целевому назначению для приобретения необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы.
10. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции и в качестве платы за аренду.";
в пункте 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Заявление на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разработанный стартовый бизнес-план;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Комиссия в течение пяти рабочих дней со дня получения документов из центров занятости населения рассматривает их, готовит заключение с указанием причин возможности предоставления (непредоставления) государственного гранта и в течение пяти рабочих дней после подписания заключения комиссии направляет в центр занятости населения соответствующее заключение о предоставлении государственных грантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В заключении комиссии указывается информация о готовности бизнес-идей к внедрению (проработка вопроса организации производства).
Для выдачи заключения комиссия при Региональной палате предпринимателей при необходимости проводит индивидуальное собеседование либо запрашивает дополнительные документы у лиц, претендующих на получение государственного гранта.";

2. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткен немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқытуды аяқтаған және бұдан бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде қаржылай қолдау алмаған Бағдарламаға қатысушылар, сондай-ақ қоныс аударушылар мен оралмандар мемлекеттік гранттар алуға үміткерлер болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар қаражаты қажетті мүкәммалды, еңбек құралдарын, технологиялық жабдықтарды, жануарларды, малды, құстарды сатып алу үшін нысаналы мақсатта пайдаланылады.
10. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар тұтынушылық мақсаттарға, кредит қарыздарын өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдердің өндірісіне және жалдау ақысы ретінде берілмейді.";
14-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант алуға өтініш;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әзірленген бастапқы бизнес-жоспар;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Комиссия халықты жұмыспен қамту орталықтарынан құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды қарайды, мемлекеттік грант беру (бермеу) себептерін көрсете отырып, қорытындылар дайындайды және комиссия қорытындысына қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік гранттар беру туралы тиісті қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
Комиссияның қорытындысында бизнес-идеялардың енгізуге әзірлігі туралы ақпарат (өндірісті ұйымдастыру мәселесінің пысықталуы) көрсетіледі.
Қорытынды беру үшін Өңірлік кәсіпкерлер палатасының жанындағы комиссия қажет болған жағдайда, мемлекеттік грант алуға үміткер адамдармен жеке әңгімелесу өткізеді не қосымша құжаттарды сұратады.";

дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Участник Программы в течение трех месяцев со дня получения государственного гранта подтверждает его целевое использование.";
подпункт 5) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"5) о деятельности предпринимателей по выполнению стартового бизнеса в течение трех месяцев со дня получения государственного гранта;";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2018 года № 513
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
для реализации новых бизнес-идей
участникам Государственной
программы развития
продуктивной занятости и
массового предпринимательства
на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Форма
Директору центра занятости населения
___________________
района (города) от
_______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
местожительство
_________________________________
(номер контактного телефона
с указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
Заявление на получение государственного гранта
для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы
развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Прошу предоставить государственный грант для реализации новых бизнес-идей в
рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового
предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением
Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года №746.
К заявлению прилагаются документы согласно пункту 14 Правил предоставления
государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной
программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 –
2021 годы "Еңбек".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
получения предусмотренных активных мер содействия занятости.
Всего _____________________ документов на ___________ листах.
Государственный грант для реализации новых бизнес-идей прошу предоставить для:
1. Наименование проекта______________________________________.
2. Предполагаемая стоимость проекта _________________ тыс. тенге.
3. Описание необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования,
животных, скота, птицы _________________________________.
С условиями предоставления государственных грантов ознакомлен (-а).
Дата                                                       подпись
--------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки)_______________________________________
принято "__" ________ 20___ г. Зарегистрировано под №
__________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись
принявшего документы: _______________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________                   ____________________________
Дата                                                 Дата подпись
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2018 года № 513
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов
для реализации новых бизнес-
идей участникам
Государственной программы
развития продуктивной
занятости и массового
предпринимательства на
2017-2021 годы "Еңбек"
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение
государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках
Государственной программы развития продуктивной занятости и массового
предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Комиссия по рассмотрению заявлений претендентов на получение государственного
гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития
продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
(далее – Комиссия) в составе:

мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Бағдарламаға қатысушы мемлекеттік грантты алған күннен бастап үш ай ішінде оның мақсатты пайдаланылуын растайды.";
23-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік грантты алған күннен бастап үш ай ішінде кәсіпкерлердің бастапқы бизнесті орындау жөніндегі қызметі туралы;";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 23 тамыздағы
№ 513 қаулысына
1-қосымша
Нәтижелі жұмыспен қамтуды
және жаппай кәсіпкерлікті
дамытудың 2017 – 2021
жылдарға арналған "Еңбек"
мемлекеттік бағдарламасына
қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
арналған мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
___________________________
тұрғылықты жері
___________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________
(қаланың (ауданның) кодын
көрсете отырып, байланыс
телефонының нөмірі,
электрондық пошта мекенжайы)
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант алуға өтініш
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант беруді сұраймын.
Өтінішке Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 14-тармағына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Барлығы _________________ құжат ___________________парақта.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты мынаған беруді сұраймын:
1. Жобаның атауы ______________________________________________.
2. Жобаның болжамды құны _______________ мың теңге.
3. Қажетті мүкәммалдың, еңбек құралдарының, технологиялық жабдықтың, жануардың, малдың, құстың сипаттамасы
____________________________________________________________________.
Мемлекеттік грант беру шарттарымен таныстым.
Күні қолы ----------------------------------------------------------------------------------------------- (кесу сызығы)
Азамат (ша) _____________________________________________ өтініші 20__ жылғы "___" ____________ қабылданды, № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:_________________________________________________
_________________ _______________
Күні қолы
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 23 тамыздағы
№ 513 қаулысына
2-қосымша
Нәтижелі жұмыспен қамтуды
және жаппай кәсіпкерлікті
дамытудың 2017 – 2021
жылдарға арналған "Еңбек"
мемлекеттік бағдарламасына
қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алуға үміткерлердің өтінімдерін қарау жөніндегі комиссияның ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алуға үміткерлердің өтінімдерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия):

1. председатель Комиссии _____________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
4. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
5. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
6. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
8. __________________________________________________________
9. __________________________________________________________
Рассмотрев заявку и предоставленные документы претендента
_________________________________________ на получение государственного
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
гранта для реализации новых бизнес-идей,
Комиссия приняла решение:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Обоснование комиссии (о готовности стартового бизнеса к внедрению, о
создании новых рабочих мест) на ____ листах.
Председатель Комиссии                         Секретарь Комиссии
___________________________________             ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________ подпись       _________________________ подпись
____________________________
дата

1. Комиссия төрағасы _______________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Комиссия мүшесі__________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3. Комиссия мүшесі _________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Комиссия мүшесі __________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5. Комиссия мүшесі __________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
6. Комиссия мүшесі __________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
7. Комиссия мүшесі __________________________________________; тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
8. ____________________________________________________________
9. ____________________________________________________________
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты алуға үміткер
___________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өтінішін және ұсынған құжаттарын қарап,
Комиссия мынадай шешім қабылдады:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Комиссия негіздемесі (бастапқы бизнестің енгізуге әзірлігі туралы, жаңа жұмыс орындарын құру туралы) _______ парақта.
Комиссия төрағасы
___________________________
Комиссия хатшысы
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________
қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________
қолы
____________________________ Күні