Об одобрении Дорожной карты по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан о координации мер макроэкономической политики на 2019 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № 259
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 141 "О Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан о координации мер макроэкономической политики на 2019 год" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемую Дорожную карту по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан о координации мер макроэкономической политики на 2019 год (далее – Дорожная карта).
2. Государственным органам и организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Дорожной картой.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан на полугодовой основе, к 30 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Дорожной карты.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 мая 2019 года № 259
Дорожная карта
по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан о координации мер макроэкономической политики на 2019 год
п/п
Наименование мероприятия Ответственные
исполнители
Форма
завершения
Срок
исполнения
1 2 3 4 5
1. Сбалансированная фискальная политика
1.1
Выработка предложений по дальнейшему расширению налогооблагаемой базы
МНЭ, МФ,
НПП
(по согласованию)
поправки в налоговое законодательство
сентябрь
2019 года
1.2
Дальнейшее совершенствование налогового и таможенного администрирования с использованием системы управления рисками
МФ, МНЭ,
НПП
(по согласованию)
информация в МНЭ
сентябрь
2019 года
1.3
Анализ существующих фискальных правил, оптимального объема трансфертов из Национального фонда, рассмотрение путей повышения контрцикличности и гибкости фискальных правил
МФ, МНЭ
НБ (по согласованию)
информация в МНЭ
декабрь
2019 года
2. Эффективная денежно-кредитная политика и меры по контролю за инфляцией
2.1
Проведение анализа по совершенствованию мер тарифной политики и внесение предложений по дальнейшим подходам в сфере регулирования естественных монополий
МНЭ
информация в Правительство
в соответствии со сроком, указанным в постановлении
2.2
Разработка предложений по созданию точек роста отечественного производства товаров, имеющих потенциал импортозамещения
МИИР, МНЭ
информация в МНЭ
3 квартал
2019 года
2.3
Соблюдение коридора инфляции по регулируемым услугам в рамках одобренного коридора инфляции на Совете по экономической политике при Правительстве на 2019 год
МНЭ
информация в Правительство
согласно срокам, указанным в постановлении
2.4

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасындағы 2019 жылға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № 259 қаулысы
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасындағы 2019 жылға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісім туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 141 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасындағы 2019 жылға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) мақұлдансын.
2. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша) Жол картасында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдық негізде есепті айдан кейінгі айдың 30-күніне қарай Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жол картасы іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 6 мамырдағы
№ 259 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасындағы 2019 жылға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасы
Р/с №
Іс-шараның атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
1. Теңестірілген фискалдық саясат
1.1
Салық салу базасын одан әрі кеңейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ, Қаржымині, ҰКП (келісу бойынша)
салық заңнамасына түзетулер
2019 жылғы қыркүйек
1.2
Тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып, салықтық және кедендік әкімшілендіруді одан әрі жетілдіру
Қаржымині, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы қыркүйек
1.3
Қолданыстағы фискалдық қағидаларды, Ұлттық қордан аударылатын трансферттердің оңтайлы көлемін талдау, фискалдық қағидалардың контрциклдігі мен икемділігін арттыру жолдарын қарау
Қаржымині, ҰЭМ,
ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
2. Тиімді ақша-кредит саясаты және инфляцияны бақылау шаралары
2.1
Тарифтік саясатты жетілдіру бойынша талдау жүргізу және табиғи монополияларды реттеу саласындағы алдағы тәсілдер бойынша ұсыныстар енгізу
ҰЭМ
Үкіметке ақпарат
қаулыда көрсетілген мерзімге сәйкес
2.2
Импорт алмастыру әлеуеті бар тауарлардың отандық өндірісінің өсу нүктелерін құру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИИДМ, ҰЭМ
ҰЭМ-ге
2019 жылғы
3-тоқсан
2.3
Үкімет жанындағы экономикалық саясат жөніндегі кеңесте мақұлданған инфляциялық дәліз шеңберінде реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша 2019 жылға арналған инфляция дәлізін сақтау
ҰЭМ
Үкіметке ақпарат
қаулыда көрсетілген мерзімге сәйкес
2.4

Внесение изменений в стратегические и программные документы экономического развития с учетом корректировки целевого ориентира по инфляции на 2020-2021 годы
НБ (по согласованию), МНЭ, МЦРОАП, МСХ, МИИР, МТСЗН, МИД
постановление Правительства
4 квартал
2019 года
2.5
Принятие мер по стимулированию направления временно свободной банковской ликвидности на кредитование экономики
НБ (по согласованию)
предложение в МНЭ
в течение
2019 года
2.6
Управление базовой ставкой на 3-3,5% выше среднесрочного прогноза по инфляции
НБ (по согласованию)
постановление Совета директоров НБ
в соответствии с графиком установления базовой ставки
3. Обеспечение стабильности валютного рынка
3.1
С учетом имеющихся отчетов и сроков их представления направление дополнительной информации уполномоченному члену Совета директоров - представителю акционера, являющегося членом Правительства РК, с соблюдением требований конфиденциальности.
"АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро"
(по согласованию), другие субъекты КГС
информация
ежеквартально
3.2
Развитие рынка производных финансовых инструментов для хеджирования валютных рисков на основе рыночных механизмов
НБ (по согласованию),
АО "КФБ"
(по согласованию)
проведение операций на КФБ
в течение
2019 года
3.3
Выработка прогнозного плана по конвертации валютных активов с учетом объема, необходимого для реализации инвестиционных программ и обслуживания внешнего долга
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию), АО "НУХ "КазАгро"
(по согласованию)
предоставление плана по конвертациям в МНЭ
в течение
2019 года
3.4
Перевод временно свободных денежных средств в иностранной валюте, свободных от обязательств более 1 года, на банковские счета в Национальном Банке со сроком до 1 года, за исключением средств, аккумулируемых с целью погашения внешних долгов, исполнения финансовых ковенантов и осуществления инвестиционной деятельности в течение ближайшего 1 года.
"АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию), АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию), АО "НУХ "КазАгро"
(по согласованию), другие субъекты КГС, НБ
(по согласованию)
открытие счетов, перевод активов в НБ
в течение
2019 а
4. Привлечение инвестиций и доступность фондирования экономики
4.1
Проведение разъяснительной работы по принятым изменениям в законодательство о валютном регулировании в части статуса "резидента" филиалов и представительств иностранных юридических лиц
НБ
(по согласованию), МНЭ, МИД
публикация на интернет-ресурсах
апрель-май
2019 год
4.2
Совершенствование механизма установления предельных ставок по депозитам физических лиц
НБ
(по согласованию), АО "КФГД"
(по согласованию)
решение Совета директоров АО "КФГД"
в течение
2019 года
4.3
Устранение барьеров, препятствующих развитию рынка межбанковского кредитования
НБ
(по согласованию)
предложение в МНЭ
в течение
2019 года

2020 – 2021 жылдарға арналған инфляция бойынша нысаналы бағдарды түзетуді ескере отырып, экономикалық дамудың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына өзгерістер енгізу
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, ЦДҚАӨМ, АШМ, ИИДМ, Еңбекмині, СІМ
Үкімет қаулысы
2019 жылғы
4-тоқсан
2.5
Уақытша бос банк өтімділігін экономиканы кредиттеуге бағыттауды ынталандыру бойынша шаралар қабылдау
ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ұсыныс
2019 жыл бойы
2.6
Базалық мөлшерлемені инфляцияның орташа мерзімді болжамынан 3-3,5% жоғары деңгейде басқару
ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ Директорлар кеңесінің қаулысы
базалық мөлшерлемені белгілеу графигіне сәйкес
3. Валюта нарығының орнықтылығын қамтамасыз ету
3.1
Қолда бар есептер мен мерзімдерді ескере отырып, құпиялылық талаптарын сақтай отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесі болып табылатын Директорлар кеңесінің уәкілетті мүшесі – акционер өкіліне қосымша ақпарат беру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), басқа да КМС субъектілері
ақпарат
тоқсан сайын
3.2
Нарықтық тетіктер негізінде валюталық тәуекелдерді хеджирлеу үшін туынды қаржы құралдары нарығын дамыту
ҰБ (келісу бойынша), "ҚҚБ" АҚ (келісу бойынша)
ҚҚБ-да операциялар жүргізу
2019 жыл бойы
3.3
Инвестициялық бағдарламаларды іске асыруға және сыртқы борышқа қызмет көрсетуге қажетті көлемді ескере отырып, валюталық активтерді конвертациялаудың болжамдық жоспарын әзірлеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге конвертациялау жоспарын ұсыну
2019 жыл бойы
3.4
Сыртқы борышты өтеу, таяудағы 1 жыл ішінде қаржы ковенанттарын орындау және инвестициялық қызметті жүзеге асыру мақсатында шоғырландырылатын қаражатты қоспағанда, Ұлттық Банктегі банк шоттарына 1 жылға дейінгі мерзіммен шетел валютасындағы міндеттемелерден мерзімі 1 жылдан артық уақытша бос ақша қаражатын аудару
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), басқа да КМС субъектілері, ҰБ (келісу бойынша)
шот ашу, активтерді ҰБ-ге беру
2019 жыл бойы
4. Инвестициялар тарту және экономиканы қорландырудың қолжетімділігі
4.1
Валюталық реттеу туралы заңнамаға шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің "резидент" мәртебесі бөлігінде қабылданған өзгерістер бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, СІМ
интернет- ресурстарда жариялау
2019 жылғы сәуір-мамыр
4.2
Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шекті мөлшерлемелерді белгілеу тетігін жетілдіру
ҰБ (келісу бойынша), "ҚДКҚ" АҚ (келісу бойынша)
"ҚДКҚ" АҚ директорлар кеңесінің шешімі
2019 жыл бойы
4.3
Банкаралық кредиттеу нарығын дамытуға кедергі болатын тосқауылдарды жою
ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ұсыныс
2019 жыл бойы

5. Развитие рынка государственных ценных бумаг
5.1
Публикация графика выпусков государственных ценных бумаг Министерства финансов на предстоящий год
МФ, НБ
(по согласованию)
публикация на интернет-ресурсах МФ, НБ
декабрь
2019 года
5.2
Предложения по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" в части наделения правом ГФСС приобретения за счет активов ГФСС по решению Правительства Республики Казахстан, права требования, обязательства по которому исполняются государством
МТСЗН, МФ, НБ
(по согласованию)
информация в
МНЭ
июль
2019 года
5.3
Предложения по рефинансированию внешних займов квазигосударственного сектора в облигации, номинированные в тенге
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро"
(по согласованию)
информация в МНЭ,
НБ
июнь
2019 года
5.4
Проведение повторных аукционов по размещению ГЦБ, укрупнение выпусков государственных ценных бумаг в обращении и сокращение их количества до 30-40 в средне- и долгосрочной перспективе
МФ
информация в
МНЭ, НБ
по итогам
полугодия
5.5
Разработка и принятие методики построения безрисковой кривой доходности в соответствии с лучшей международной практикой
АО "КФБ"
(по согласованию), НБ (по согласованию)
постановление Совета директоров АО "КФБ"
август
2019 года
5.6
Обеспечение ликвидности на изъятие средств с инвестиционного портфеля ГФСС, находящегося у него в доверительном управлении, на приобретение ГФСС права требования (векселя), обязательства по которому исполняется государством
НБ
(по согласованию)
информация в
МНЭ
сентябрь
2019 года
5.7
Проведение работ по включению государственных ценных бумаг Министерства финансов в международные глобальные индексы развивающихся стран (в течение 2019-2022гг.)
НБ
(по согласованию), МФ
информация в МНЭ
декабрь
6. Реализация государственных программ финансовой поддержки развития экономики
6.1
Проработка вопроса предоставления 100 млрд. тенге в течение 5 лет на продолжение реализации программы финансирования отечественных автопроизводителей путем обусловленного финансирования банков второго уровня для кредитования физических лиц
НБ
(по согласованию), МИИР, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
информация в МНЭ
2 квартал
2019 года
6.2
Внесение изменений в Программу "7-20-25" в части предоставления заемщику права увеличения первоначального взноса, снижения требований к банкам-участникам
НБ
(по согласованию)
постановление Правления НБ
2 квартал
2019 года
6.3
Рассмотрение вопроса о расширении перечня общего классификатора видов экономической деятельности по производству импортозамещающих товаров в рамках механизма кредитования приоритетных проектов
МНЭ, МИИР, МСХ, МФ
постановление Правительства
сентябрь
2019 года
6.4
Проведение ревизии следующих государственных программ на предмет финансовой эффективности и обеспеченности и для дальнейшего формирования единых принципов к механизмам государственной помощи реального сектора:
Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы;
Государственная программа "Цифровой Казахстан" на 2018-2022 годы;
Государственная программа развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы;
Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы;
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
Государственная программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
на 2017 – 2021 годы "Еңбек";
Государственная программа жилищного строительства "Нұрлы жер" на 2017 – 2021 годы;
Программа по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия"
на 2018 – 2022 годы;
Программа "Национальная экспортная стратегия" на 2018 – 2022 годы.
МНЭ
МНЭ, МИИР, МФ, МОН, МТСЗН, МКС, МЭ, МВД, МЦРОАП, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согл), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
МЦРОАП, МИОР, МСХ, МОН, МЗ, МНЭ, МИИР, МФ,
АО "НИКХ "Зерде" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию),
АО "Казпочта"
(по согласованию)
МСХ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию)
МИИР, МСХ, МЭ, МНЭ, МФ, АО "КЦИЭ" (по согласованию)
МНЭ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
МТСЗН, МНЭ, МСХ, НПП "Атамекен"
(по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МИИР, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
МНЭ, МИИР, МИД, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкент, АО "НК "Kazakh Invest"
(по согласованию)
МИД, МИИР, МНЭ, МСХ, МЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, единый оператор по продвижению экспорта
(по согласованию)
информация в Правительство
согласно срокам, указанным в постановлении
6.5
Обеспечение оперативного перераспределения лимитов по банкам в рамках предоставления долгосрочного фондирования в сумме 600 млрд. тенге
НБ
(по согласованию)
постановление Правления НБ
по мере необходимости

5. Мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын дамыту
5.1
Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарын шығарудың алдағы жылға арналған графигін жариялау
Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
Қаржымині, ҰБ интернет-ресурстарында жариялау
2019 жылғы желтоқсан
5.2
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына олар бойынша міндеттемелерді мемлекет орындайтын талап ету құқығын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша МӘСҚ активтері есебінен сатып алу құқығын МӘСҚ-ға беру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстар
Еңбекмині, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы
шілде
5.3
Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарын теңге номиналындағы облигацияларға қайта қаржыландыру бойынша ұсыныстар
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге, ҰБ-ге ақпарат
2019 жылғы маусым
5.4
МБҚ орналастыру бойынша қайталама аукциондар өткізу, айналыстағы мемлекеттік бағалы қағаздардың шығарылымдарын ірілендіру және олардың санын орта және ұзақ мерзімді перспективада 30-40-қа дейін қысқарту
Қаржымині
ҰЭМ-ге, ҰБ-ге ақпарат
жартыжылдық-тың қорытындысы бойынша
5.5
Үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес тәуекелсіз кірістілік қисық сызығын құру әдістемесін әзірлеу және қабылдау
"ҚҚБ" АҚ (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
"ҚҚБ" АҚ директорлар кеңесінің шешімі
2019 жылғы
тамыз
5.6
Мiндеттемелерін мемлекет орындайтын талап ету құқығын (вексельдерді) МӘСҚ-ның сатып алуы үшiн оның сенімгерлік басқаруындағы МӘСҚ-ның инвестициялық қоржынынан қаражат алу үшiн өтiмдiлiктi қамтамасыз ету
ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы қыркүйек
5.7
Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарын дамушы елдердің халықаралық жаһандық индекстеріне енгізу бойынша жұмыстар жүргізу
(2019 – 2022 жылдар ішінде)
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
6. Экономиканы дамытуды қаржылық қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыру
6.1
Екінші деңгейдегі банктерді жеке тұлғаларға кредит беру үшін негізделген қаржыландыру арқылы отандық автомобиль өндірушілерді қаржыландыру бағдарламасын іске асыруды жалғастыруға 5 жыл ішінде 100 млрд. теңге беру мәселесін пысықтау
ҰБ (келісу бойынша), ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы
2-тоқсан
6.2
"7-20-25" бағдарламасына қарыз алушыға бастапқы жарнаны ұлғайту, қатысушы банктерге қойылатын талаптарды төмендету құқығын беру бөлігінде өзгерістер енгізу
ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ Басқармасының қаулысы
2019 жылғы
2-тоқсан
6.3
Басым жобаларды кредиттеу тетігінің шеңберінде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің тізбесін импорт алмастыратын тауарларды өндіру бойынша қызметпен кеңейту мәселесін қарау
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Қаржымині
Үкімет қаулысы
2019 жылғы қыркүйек
6.4
Қаржылық тиімділігі және қамтамасыз етілуі тұрғысынан және нақты секторды мемлекеттік қолдау тетіктерінің бірыңғай қағидаттарын одан әрі қалыптастыру үшін мынадай мемлекеттік бағдарламаларға тексеру жүргізу:
Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы;
2018 – 2022 жылдарға арналған "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасын индустриялық - инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы;
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы;
2017 – 2021 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылыс бағдарламасы;
"Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестиция тарту жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған бағдарлама;
2018 – 2022 жылдарға арналған "Ұлттық экспорттық стратегия" бағдарламасы.
ҰЭМ
ҰЭМ, ИИДМ, Қаржымині, БҒМ, Еңбекмині, МСМ, ЭМ, ІІМ, ЦДҚАӨМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
ЦДҚАӨМ, АҚДМ, АШМ, БҒМ, ДСМ, ҰЭМ, ИИДМ, Қаржымині, "Зерде" ҰИКХ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Қазпошта" АҚ (келісу бойынша)
АШМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҚазАгро" ҰБХ АҚ (келісу бойынша)
ИИДМ, АШМ, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, "ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Еңбекмині, ҰЭМ, АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ИИДМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ, ИИДМ, СІМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Kazakh Invest" АҚ (келісу бойынша)
СІМ, ИИДМ, ҰЭМ, АШМ, ЭМ, облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай оператор (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
қаулыда көрсетілген мерзімге сәйкес
6.5
600 млрд. теңге сомасында ұзақ мерзімді қорландыруды ұсыну шеңберінде банктер бойынша лимиттерді жедел қайта бөлуді қамтамасыз ету
ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ Басқармасының қаулысы
қажеттілігіне қарай

7. Оздоровление предприятий реального сектора
7.1
Признание твердым залогом дебиторской задолженности надежных контрпартнеров и off-take контрактов в рамках пруденциального регулирования банков второго уровня
НБ
(по согласованию)
постановление Правления НБ
май
2019 года
7.2
Совершенствование законодательства на предмет упрощения процедур банкротства
МФ, МНЭ, МТСЗН, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НБ
(по согласованию), НПП "Атамекен"
(по согласованию)
информация в МНЭ
декабрь
2019 года
7.3
Проведение консультаций с Верховным судом по вопросам правоприменительной практики на финансовом рынке и в деятельности финансовых организаций
НБ
(по согласованию), МФ
информация в МНЭ
по мере необходимости
8. Стабильность финансовой системы
8.1
Совершенствование нормативных правовых актов по вопросам реализации риск-ориентированного надзора
НБ
(по согласованию)
постановление правления НБ
по мере необходимости
8.2
Проведение независимой оценки качества активов банков второго уровня
НБ
(по согласованию)
публикация результатов оценки
декабрь
2019 года
8.3
Развитие и обеспечение функционирования Казахстанской фондовой биржи (КФБ) и биржи Международного финансового центра "Астана" (AIX) с использованием единой кастодиальной и расчетной инфраструктуры рынка ценных бумаг
НБ
(по согласованию), МФ, МФЦА (по согласованию)
информация в МНЭ
декабрь
2019 года
9. Снижение теневой экономики и развитие безналичных платежей
9.1
Выработка предложений в налоговое законодательство в части ограничения отнесения на вычеты по КПН, ИПН расходов по приобретенным товарам, произведенным работам, оказанным услугам, оплата за наличный расчет которых превышает 1000-кратный размер МРП
МФ, МНЭ, НБ
(по согласованию),
НПП
(по согласованию)
поправки в налоговое законодательство
декабрь
2019 года
9.2
Выработка предложений по установлению предельных порогов при обналичивании юридическими лицами денежных средств в банках
НБ
(по согласованию), МНЭ, МФ, НПП
(по согласованию)
информация в МНЭ
сентябрь
2019 года
9.3
Внедрение удаленной идентификации граждан на финансовом рынке на основе биометрических технологий
НБ
(по согласованию), АФК
(по согласованию)
информация в МНЭ
3 квартал
2019 года
9.4
Рассмотрение вопроса перевода на обязательное применение контрольного счета НДС всеми плательщиками НДС по результатам добровольного применения контрольного счета НДС
МФ, МНЭ
внесений изменений и дополнений в НПА
4 квартал
2019 года
9.5
Развитие платежной инфраструктуры для возможности расширения инструментов субъектов МСБ по приему безналичных платежей
НБ
(по согласованию), АФК
(по согласованию)
информация в МНЭ
4 квартал
2019 года
9.6
Организация электронного взаимодействия информационных систем государственных органов с информационными системами БВУ для оптимизации финансовых и государственных услуг и исключения требования бумажных справок от услугополучателей
МЦРОАП, НБ
(по согласованию), АО "ГКБ"
(по согласованию), АФК
(по согласованию)
дорожные карты
4 квартал
2019 года
9.7
Проработка вопроса введения ограничений на наличные расчеты по отдельным видам операций/сделок
МФ, НБ
(по согласованию), НПП
(по согласованию), АФК
информация в МНЭ
4 квартал
2019 года

7. Нақты сектор кәсіпорындарын сауықтыру
7.1
Екінші деңгейдегі банктерді пруденциялық реттеу шеңберінде сенімді контрәріптестердің және off-take келісімшарттарының дебиторлық берешегінің қатты кепілі деп тану
ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ Басқармасының қаулысы
2019 жылғы мамыр
7.2
Банкроттық рәсімдерді оңайлату тұрғысынан заңнаманы жетілдіру
Қаржымині, ҰЭМ, Еңбекмині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
7.3
Қаржы нарығында және қаржы ұйымдарының қызметінде құқық қолдану практикасы мәселелері бойынша Жоғарғы Сотпен консультациялар өткізу
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
ҰЭМ-ге ақпарат
қажеттілігіне қарай
8. Қаржы жүйесінің орнықтылығы
8.1
Тәуекелге бағдарланған қадағалауды іске асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру
ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ Басқармасының қаулысы
қажеттілігіне қарай
8.2
Екінші деңгейдегі банктер активтерінің сапасын тәуелсіз бағалауды жүргізу
ҰБ (келісу бойынша)
бағалау нәтижелерін жариялау
2019 жылғы желтоқсан
8.3
Бағалы қағаздар нарығының бірыңғай кастодиандық және есеп айырысу инфрақұрылымын пайдалана отырып, Қазақстан Қор Биржасының (ҚҚБ) және "Астана" халықаралық қаржы орталығы (AIX) биржасының жұмыс істеуін дамыту және қамтамасыз ету
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, АХҚО (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
9. Көлеңкелі экономиканы төмендету және қолма-қол ақшасыз төлемдерді дамыту
9.1
Салық заңнамасына қолма-қол есеп айырысу үшін ақы төлеу 1000 еселенген АЕК мөлшерінен асатын сатып алынған тауарлар, өндірілген жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар КТС, ЖТС бойынша шегерімдерге жатқызуды шектеу бөлігінде ұсыныстар әзірлеу
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
салық заңнамасына түзетулер
2019 жылғы желтоқсан
9.2
Заңды тұлғалардың банктердегі ақшаны қолма-қол ақшаға айналдыруы кезінде шектеу белгілеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, Қаржымині,
ҰКП (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы қыркүйек
9.3
Биометриялық технологиялар негізінде қаржы нарығында азаматтарды қашықтықтан сәйкестендіруді енгізу
ҰБ (келісу бойынша), ҚҚҚ
(келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы
3-тоқсан
9.4
ҚҚС бойынша бақылау шотын ерікті қолданудың нәтижелері бойынша барлық ҚҚС төлеушілердің ҚҚС бақылау шотын міндетті қолдануға ауыстыру мәселесін қарау
Қаржымині, ҰЭМ
НҚА өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2019 жылғы
4-тоқсан
9.5
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау бойынша ШОБ субъектілерінің құралдарын кеңейту мүмкіндігі үшін төлем инфрақұрылымын дамыту
ҰБ (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы
4-тоқсан
9.6
Қаржылық және мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру үшін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің ЕДБ ақпараттық жүйелерімен электронды өзара іс-қимылын ұйымдастыру және қызмет алушылардан қағаз анықтамалар талап етуді жою
ЦДҚАӨМ,
ҰБ (келісу бойынша), "МКБ" АҚ (келісу бойынша), ҚҚҚ
(келісу бойынша)
жол карталары
2019 жылғы
4-тоқсан
9.7
Операциялардың / мәмілелердің жекелеген түрлері бойынша қолма-қол ақшалай есеп айырысуға шектеулер енгізу мәселесін пысықтау
Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы
4-тоқсан

10. Защита прав потребителей и повышение финансовой грамотности
10.1
Принятие мер по ограничению долговой нагрузки заемщиков с учетом их социального положения на этапе выдачи займов
НБ (по согласованию)
информация в МНЭ
июнь
2019 года
10.2
Разработка предложений по внесению изменений в законодательство и нормативные правовые акты по вопросам введения пропорционального регулирования в отношении всех субъектов кредитования (онлайн-кредиторы, ломбарды, кредитные товарищества и другие юридические лица, предоставляющие займы населению), в том числе:
учетная регистрация в НБРК всех субъектов кредитования;
признание субъектов кредитования поставщиками информации в кредитное бюро;
признание субъектов кредитования субъектами финансового мониторинга для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";
введение запрета на рекламу услуг по предоставлению займов лицами, не прошедшими учетную регистрацию в НБ
НБ
(по согласованию), МФ, МНЭ, МВД
предложения в МНЭ
4 квартал
2019 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Казахстана "Атамекен";
МФЦА "Астана" – международный финансовый центр "Астана";
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
АО "НИКХ "Зерде" – акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде";
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
КГС – квазигосударственный сектор;
АО "НУХ "КазАгро" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Казагро";
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
АО "КФГД" – акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов";
АО "КЦИЭ" – акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта";
АО "КФБ" – акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа";
АФК – объединение юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана";
АО "ГКБ" – акционерное общество "Государственное кредитное бюро";
АО "ФНБ "Самрук-Казына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына";
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРОАП – Министерство цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
АО "НК "Kazakh Invest" – акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest".

10. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және қаржылық сауаттылықты арттыру
10.1
Қарыз алушылардың әлеуметтік жағдайын ескере отырып, қарыз беру кезеңінде олардың борыштық жүктемесін шектеу жөнінде шаралар қабылдау
ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ-ге ақпарат
2019 жылғы маусым
10.2
Барлық кредит беру субъектілеріне (онлайн-кредиторлар, ломбардтар, кредиттік серіктестіктер және халыққа қарыз беретін басқа да заңды тұлғалар) қатысты барабар реттеуді енгізу мәселелері бойынша заңнамаға және нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу, оның ішінде:
барлық кредит беру субъектілерін ҚРҰБ-да есептік тіркеу;
кредит беру субъектілерін кредиттік бюроға ақпарат берушілердің тануы;
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін қаржылық мониторинг субъектілерінің кредит беру субъектілерін тану;
ҰБ-да есептік тіркеуден өтпеген тұлғалардың қарыз беру жөніндегі қызметтерін жарнамалауға тыйым салуды енгізу
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ІІМ
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2019 жылғы
4-тоқсан
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы;
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
"Зерде" ҰИКХ" АҚ – "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
КМС – квазимемлекеттік сектор;
"ҚазАгро" ҰБХ" АҚ – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
"ҚДКҚ" АҚ – "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы;
"ҚИЭО" АҚ – "Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы;
"ҚҚБ" АҚ – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы;
ҚҚҚ – "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі;
"МКБ" АҚ – "Мемлекеттік кредиттік бюро" акционерлік қоғамы;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЦДҚАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ – "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.