Об утверждении Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 360. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.03.2023 № 262.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы (далее - Программа).
2. Центральным, местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), и иным организациям (по согласованию) принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным, местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), и иным организациям (по согласованию) представлять информацию согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2019 года № 360
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019 - 2025 годы
СОДЕРЖАНИЕ
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
3.1. Развитие туристских ресурсов
3.1.1. Места размещения
3.1.2. Места развлечений
3.1.3. Культурно-событийные объекты
3.1.4. Особо охраняемые природные территории
3.1.5. Развитие ремесленничества
3.1.6. Основные приоритетные направления туризма: агротуризм, охотничье-трофейный туризм, экологический туризм, этнографический туризм, детско-юношеский туризм, медицинский туризм, MICE туризм
3.2. Транспортная доступность туристских дестинаций и объектов
3.2.1. Инфраструктура и повышение качества сервиса аэропортов
3.2.2. Инфраструктура автомобильных дорог, пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан
3.2.3. Инфраструктура автомобильного транспорта и перевозок
3.2.4. Инфраструктура железнодорожного транспорта и перевозок
3.3. Качество и доступность туристских продуктов и услуг

Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 - 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 360 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.03.2023 № 262 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге де ұйымдар (келісу бойынша) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге де ұйымдар (келісу бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бойынша ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 31 мамырдағы
№ 360 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының туризм саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған
МЕМЛЕКЕТТІК БАҒДАРЛАМАСЫ
МАЗМҰНЫ
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
3.1. Туристік ресурстарды дамыту
3.1.1. Орналастыру орындары
3.1.2. Ойын-сауық орындары
3.1.3. Мәдени-оқиғалық объектілер
3.1.4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
3.1.5. Кәсіпшілікті дамыту
3.1.6. Туризмнің негізгі басым бағыттары: агротуризм, аңшылық-олжалық туризм, экологиялық туризм, этнографиялық туризм, балалар-жасөспірімдер туризмі, медициналық туризм, MICE туризм.
3.2. Туристік дестинациялар мен объектілерге көліктік қолжетімділік
3.2.1. Әуежайлардың инфрақұрылымы және сервисінің сапасын арттыру
3.2.2. Автомобиль жолдарының, Мемлекеттік шекарадан өткізу пунктерінің инфрақұрылымы
3.2.3. Автомобиль көлігінің және тасымалдардың инфрақұрылымы
3.2.4. Теміржол көлігінің және тасымалдардың инфрақұрылымы
3.3. Туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасы және қолжетімділігі

3.3.1. Развитие человеческих ресурсов в индустрии туризма
3.3.2. Система государственного регулирования деятельности туристских организаций
3.3.3. Уровень цифровой доступности услуг туроператоров и других туристских организаций
3.3.4. Доступность туристских продуктов и туристских услуг
3.4. Туристский климат
3.4.1. Либерализация визового и миграционного режимов
3.4.2. Развитие культуры гостеприимства
3.4.3. Обеспечение безопасности нахождения туристов в туристских объектах
3.5. Система продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках
3.5.1. Эффективность маркетинга и брендинга
3.5.2. Участие в международных выставках
3.5.3. Финансирование мероприятий по продвижению
3.5.4. Возможные источники финансирования
3.5.5. Цифровой маркетинг
3.6.Управление туристской отраслью Республики Казахстан
3.6.1. Система управления туристской отраслью Республики Казахстан
3.6.2. Государственная поддержка туристской отрасли Республики Казахстан
3.6.3. Государственная поддержка туризма за рубежом
3.6.4. Система статистического учета
3.7. SWOT-анализ
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
4.1. Развитие туристских ресурсов
4.2. Обеспечение транспортной доступности туристских дестинаций и объектов
4.3. Повышение качества и доступности туристских продуктов и услуг
4.4. Создание благоприятного туристского климата
4.5. Формирование эффективной системы продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках
4.6. Совершенствование системы управления и мониторинга развития туристской отрасли
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры
5.1. Развитие туристских ресурсов
5.2. Обеспечение транспортной доступности туристских дестинаций и объектов
5.3. Повышение качества и доступности туристских продуктов и услуг
5.4. Создание благоприятного туристского климата
5.5. Формирование эффективной системы продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках
5.6. Совершенствование системы управления и мониторинга развития туристской отрасли
6. Необходимые ресурсы
7. Приложения
1. ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование программы
Государственная программа развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019 - 2025 годы
Основание для разработки
Пункт 19 Общенационального плана по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни": "Разработка и принятие Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы";

3.3.1. Туризм индустриясында адами ресурстарды дамыту
3.3.2. Туристік ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеу жүйесі
3.3.3. Туроператорлар мен басқа туристік ұйымдар қызметтерінің цифрлық қолжетімділігінің деңгейі
3.3.4. Туристік өнімдердің және туристік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі
3.4. Туристік климат
3.4.1. Визалық және көші-қон режимдерін ырықтандыру
3.4.2. Меймандостық мәдениетін дамыту
3.4.3. Туристердің туристік объектілерде болуының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
3.5. Ішкі және халықаралық нарықтарда елдің туристік әлеуетін ілгерілету жүйесі
3.5.1. Маркетинг пен брендингтің тиімділігі
3.5.2. Халықаралық көрмелерге қатысу
3.5.3. Ілгерілету бойынша шараларды қаржыландыру
3.5.4. Ықтимал қаржыландыру көздері
3.5.5. Цифрлық маркетинг
3.6. Қазақстан Республикасының туристік саласын басқару
3.6.1. Қазақстан Республикасының туристік саласын басқару жүйесі
3.6.2. Қазақстан Республикасының туристік саласын мемлекеттік қолдау
3.6.3. Шетелдегі туризмді мемлекеттік қолдау
3.6.4. Статистикалық есеп жүйесі
3.7. SWOT-талдау
4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
4.1. Туристік ресурстарды дамыту
4.2. Туристік дестинациялардың және объектілердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету
4.3. Туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасымен қолжетімділігін арттыру
4.4. Қолайлы туристік ахуал құру
4.5. Елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілетудің тиімді жүйесін қалыптастыру
4.6. Туристік саланы дамытуды басқару мен мониторингтеу жүйесін жетілдіру
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары,қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
5.1 Туристік ресурстарды дамыту
5.2 Туристік дестинациялардың және объектілердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету
5.3 Туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру
5.4 Қолайлы туристік ахуал құру
5.5 Елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда тиімді ілгерілету жүйесін қалыптастыру
5.6 Туристік саланы дамытуды басқару мен мониторингтеу жүйесін жетілдіру
6. Қажетті ресурстар
7. Қосымшалар
БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы
Қазақстан Республикасының туризм саласын дамытудың 2019–2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Әзiрлеу үшін негiздеме
Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспардың 19-тармағы: "Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу және қабылдау";

Поручение Елбасы от 10 мая 2018 года по разработке Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан, предусматривающей, в том числе мероприятия по развитию охотничье-трофейного, экологического, этнографического и агротуризма на особо охраняемых природных территориях;
План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ", в частности по реализации институциональной реформы по индустриализации и экономическому росту в рамках привлечения стратегических (якорных) инвесторов, имеющих успешный опыт создания туристских кластеров
Ответственный за разработку
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
Ответственные за реализацию
1) Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента;
2) В соответствии с проектным подходом Управляющим Советом Программы будет закреплена персональная ответственность политических должностных лиц Министерства культуры и спорта Республики Казахстан и других ответственных государственных органов за реализацию проектов и мероприятий программы, в том числе в регионах.
Цель программы
Обеспечение доли туризма в общем объеме ВВП Республики Казахстан не менее 8 % к 2025 году
Задачи
Развитие туристских ресурсов
Обеспечение транспортной доступности туристских дестинаций и объектов
Повышение качества и доступности туристских продуктов и услуг
Создание благоприятного туристского климата
Формирование эффективной системы продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках
Совершенствование системы управления и мониторинга развития туристской отрасли
Сроки реализации
2019-2025 годы
Целевые индикаторы
Достижение в 2025 году следующих показателей:
- увеличение количества въездных посетителей*до 9 млн. человек, в том числе въездных туристов** до 3 млн. человек;
- увеличение количества внутренних туристов до 8 млн. человек;
*посетитель - иностранный гражданин, пересекший Государственную границу Республики Казахстан
** въездной турист - иностранный гражданин, проведший >24 часов, не связанных с профессиональной деятельностью, на территории РК
- рост числа занятых в туристской отрасли до 650000 человек;

Елбасының 2018 жылғы 10 мамырдағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда аңшылық-олжалық, экологиялық, этнографиялық және агротуризмді дамыту шараларын көздейтін туризмді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу жөніндегі тапсырмасы;
"5 институционалдық реформаны іске асыру" Ұлт жоспары жөніндегі 100 нақты қадам", атап айтқанда туристік кластерлерді құрудың табысты тәжірибесі бар стратегиялық (негізгі) инвесторларды тарту шеңберінде индустрияландыру және экономикалық өсу бойынша институционалды реформаны іске асыру
Әзірлеу үшін жауапты
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
Іске асыру үшін жауаптылар
1) Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және инфрақұрылымдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсіп министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері;
2) Жобалық тәсілге сәйкес Бағдарламаның басқарушы кеңесі бағдарламаның жобалары мен іс-шараларын іске асыруға, оның ішінде өңірлерде іске асыруға Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің және басқа мемлекеттік органдардың саяси лауазымды тұлғаларының жауапкершілігін бекітетін болады
Бағдарламаның мақсаты
2025 жылға қарай Қазақстан Республикасының ЖІӨ жалпы көлемінде туризмнің кемінде 8 % үлесін қамтамасыз ету
Міндеттері
Туристік ресурстарды дамыту
Туристік дестинациялар мен объектілердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету
Туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру
Қолайлы туристік ахуал құру
Ішкі және халықаралық нарықтарда елдің туристік әлеуетін ілгерілетудің тиімді жүйесін қалыптастыру
Туристік саланы дамытуды басқару мен мониторингтеу жүйесін жетілдіру
Іске асыру мерзімдері
2019 – 2025 жылдар
Нысаналы индикаторлары
2025 жылы мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу:
- сырттан келушілердің* санын 9 млн. адамға дейін, оның ішінде шеттен келген туристердің** санын 3 млн. адамға дейін ұлғайту;
- ішкі туристердің санын 8 млн. адамға дейін ұлғайту;
*келуші – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен шетел азаматы
** шеттен келген турист – кәсіби қызметпен байланысты емес >24 сағатты ҚР аумағында өткізген шетел азаматы
- туристік салада жұмыс істейтіндердің санын 650 000 адамға дейін өсіру;

- рост объема туристских услуг, оказанных местами размещения в 2,5 раза (до 270 млрд. тенге);
- рост объема инвестиций в основной капитал в 3 раза (до 600 млрд. тенге);
- эффективность маркетинга и брендинга для привлечения туристов 80-е место в рейтинге "Индекс -конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ" к 2025 году (в 2017 году 102-е место);
- развитие инфраструктуры воздушного транспорта - 60-е место в рейтинге "Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ" к 2025 году (в 2017 году - 71-е место);
- развитие наземной и портовой инфраструктуры - 80-е место в рейтинге "Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ" к 2025 году (в 2017 году - 91-е место);
- развитие инфраструктуры туристского сервиса -70-е место в рейтинге "Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ" к 2025 году (в 2017 году - 97-е место);
- международная открытость - 70-е место в рейтинге "Индекс конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ" к 2025 году (в 2017 году - 113-е место);
Источники и объемы финансирования
Общие расходы, предусмотренные из республиканского бюджета на реализацию Программы в 2019-2025 годах, составят 1 385 695,8 млн. тенге1 (республиканский бюджет-268 291,8 млн. тенге*, местный бюджет- 172 167,9 млн. тенге*, другие источники - 945 236,2 млн. тенге), в том числе:
2019 год:
всего - 58 748,7 млн. тенге;
РБ - 49 639,1 млн. тенге;
МБ - 3 403,6 млн. тенге;
другие источники -5 706,0 млн. тенге;
2020 год:
всего - 216 890,2 млн. тенге;
РБ - 37 142,6 млн. тенге;
МБ - 17 783,2 млн. тенге;
другие источники -161 964,4 млн. тенге;
2021 год:
всего - 293 248,6 млн. тенге;
РБ - 54 830,3 млн. тенге;
МБ - 45 556,7 млн. тенге;
другие источники -192 861,6 млн. тенге;
2022 год:
всего - 325 273,6 млн. тенге;
РБ - 51 637,7 млн. тенге;
МБ - 37 863,7 млн. тенге;
другие источники -235 772,2 млн. тенге;
2023 год:
всего - 240 787,5 млн. тенге;
РБ - 33 609,0 млн. тенге;
МБ - 28 635,3 млн. тенге;
другие источники -178 543,2 млн. тенге;
2024 год:
всего - 157 236,6 млн. тенге;
РБ - 22 115,4 млн. тенге;
МБ - 19 939,6 млн. тенге;
другие источники -115 181,6 млн. тенге;
2025 год:
всего - 93 510,6 млн. тенге;
РБ - 19 317,6 млн. тенге;
МБ - 18 985,8 млн. тенге;
другие источники - 55 207,2 млн. тенге.
* суммы будут уточняться в соответствии с государственным бюджетом на соответствующий финансовый год
2. ВВЕДЕНИЕ
Государственная программа развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы (далее - Программа) разработана во исполнение: пункта 19 Общенационального плана по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни"; поручения Елбасы, данного в ходе поездки в Алматинскую область 9-10 мая 2018 года; Плана нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ", в частности по реализации институциональной реформы по индустриализации и экономическому росту в рамках привлечения стратегических (якорных) инвесторов, имеющих успешный опыт создания туристских кластеров. Программа была также разработана в соответствии с ключевыми направлениями диверсификации экономики, обозначенными в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2025 года, и стратегическими направлениями долгосрочного развития Казахстана до 2050 года согласно Указу Президента Республики Казахстан "О Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира" от 13 января 2014 года № 732.

- орналастыру орындары көрсеткен туристік қызметтер көлемінің 2,5 есе өсуі (270 млрд. теңгеге дейін);
- негізгі капиталға инвестициялар көлемінің 3 есе өсуі (600 млрд. теңгеге дейін);
- туристерді тарту үшін маркетинг пен брендингтің тиімділігі – 2025 жылға қарай "БЭФ саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің индексі" рейтингінде 80-орын (2017 жылы – 102-орын);
- әуе көлігінің инфрақұрылымын дамыту – 2025 жылға қарай "БЭФ саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің индексі" рейтингінде 60-орын (2017 жылы – 71-орын);
- жерүсті және порт инфрақұрылымын дамыту - 2025 жылға қарай "БЭФ саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің индексі" рейтингінде 80-орын (2017 жылы – 91-орын);
- туристік сервистің инфрақұрылымын дамыту - 2025 жылға қарай "БЭФ саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің индексі" рейтингінде 70-орын (2017 жылы – 97-орын);
- халықаралық ашықтық – 2025 жылға қарай "БЭФ саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің индексі" рейтингінде 70-орын (2017 жылы – 113-орын);
Қаржыландыру көлемi мен көздерi
2019 – 2025 жылдары Бағдарламаны іске асыруға республикалық бюджетте қарастырылған жалпы шығындар 1 385 695,8 млн. теңгені құрайды1 (РБ – 268 291,8 млн. теңге*, ЖБ 172 167,9 млн. теңге*, басқа көздер – 945 236,2 млн. теңге), оның ішінде:
2019 жыл:
барлығы – 58 748,7 млн. теңге;
РБ – 49 639,1 млн. теңге;
ЖБ – 3 403,6 млн. теңге;
басқа көздер –5 706,0 млн. теңге.
2020 жыл:
барлығы – 216 890,2 млн. теңге;
РБ – 37 142,6 млн. теңге;
ЖБ – 17 783,2 млн. теңге;
басқа көздер – 161 964,4 млн. теңге.
2021 жыл:
барлығы – 293 248,6 млн. теңге;
РБ – 54 830,3 млн. теңге;
ЖБ – 45 556,7 млн. теңге;
басқа көздер – 192 861,6млн. теңге.
2022 жыл:
барлығы – 325 273,6 млн. теңге;
РБ – 51 637,7 млн. теңге;
ЖБ – 37 863,7 млн. теңге;
басқа көздер – 235 772,2 млн. теңге.
2023 жыл:
барлығы – 240 787,5 млн. теңге;
РБ – 33 609,0 млн. теңге;
ЖБ – 28 635,3 млн. теңге;
басқа көздер – 178 543,2млн. теңге.
2024 жыл:
барлығы – 157 236,6 млн. теңге;
РБ – 22 115,4 млн. теңге;
ЖБ – 19 939,6 млн. теңге;
басқа көздер – 115 181,6 млн. теңге.
2025 жыл:
барлығы – 93 510,6 млн. теңге;
РБ – 19 317,6 млн. теңге;
МБ – 18 985,8 млн. теңге;
басқа көздер – 55 207,2 млн. теңге.
* сомалар тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік бюджетке сәйкес нақтыланатын болады
___________________
1есеп-қисаптар жаңа деректер ескеріле отырып түзетілуі мүмкін
2. КІРІСПЕ
Қазақстан Республикасының туризм саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 19-тармағын; 2018 жылғы 9-10 мамыр аралығында Алматы облысына сапар барысында Елбасы берген тапсырманы, "5 институционалдық реформаны іске асыру жөніндегі 100 нақты қадам" Ұлт жоспарын, атап айтқанда, туристік кластерлерді құрудың табысты тәжірибесі бар стратегиялық (негізгі) инвесторларды тарту шеңберінде индустрияландыру және экономикалық өсу бойынша институционалдық реформаны іске асыру үшін әзірленді. Бағдарлама сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарында белгіленген экономиканы әртараптандырудың басты бағыттарына және "Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қаңтардағы № 732 Жарлығына сәйкес Қазақстанды 2050 жылға дейін ұзақ мерзімді дамытудың стратегиялық бағыттарына сәйкес әзірленді.

Программа разработана с учетом основных принципов развития отрасли, отраженных в Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 406.
В современных условиях развития мировой экономики туризм становится одной из ведущих и динамично развивающихся отраслей. Туризм вносит вклад в развитие ключевых секторов экономики (транспорт, связь, строительство, сельское хозяйство, производство товаров массового потребления) за счет налоговых поступлений в бюджет, увеличения числа рабочих мест, притока иностранной валюты.
Казахстан, занимая выгодное геополитическое положение, обладая значительными природно-рекреационными ресурсами и объектами мирового культурного и исторического наследия (в список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО включены 11 объектов), уникальным природным разнообразием, имеет потенциал развития новых туристских продуктов и все необходимые базовые предпосылки, чтобы стать крупным игроком на карте мирового туризма.
Однако, в настоящее время отрасль туризма развивается умеренным темпом с небольшим социально-экономическим эффектом в национальном масштабе. С целью увеличения туристских потоков в Республику Казахстан необходимо создать благоприятные условия для развития потенциала отрасли посредством снижения барьеров и стратегического планирования отрасли.
Настоящая Программа направлена на повышение доступности и качества туристских услуг и продуктов, а также качества жизни населения республики путем развития мест туристского интереса и массового вовлечения трудовых ресурсов в отрасль туризма, кардинального роста внешнего и внутреннего туристского потока, увеличения инвестиций в туристскую отрасль путем создания благоприятного туристского климата, популяризации туристского потенциала Казахстана на внутреннем и международном рынках, полноценной институциализации туристской отрасли страны.
При этом активная роль государства на первоначальном этапе реализации Программы обеспечит необходимую поддержку субъектам отрасли для дальнейшего развития и повышения конкурентоспособности.
Принятие Программы создаст необходимые условия для эффективного развития отечественной туристской отрасли и позволит достигнуть задачи по достижению 8 %-ной доли в структуре ВВП в 2025 году.
В ходе анализа текущей ситуации и разработки Программы выявлены основные проблемы отрасли и определены ключевые задачи, которые должна решить Программа.
Это следующие задачи:
1) развитие туристских ресурсов;

Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 406 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасында көрсетілген саланы дамытудың негізгі қағидаттарын ескере отырып әзірленді.
Әлемдік экономиканың дамуының қазіргі жағдайларында туризм жетекші және қарқынды дамып келе жатқан салалардың біріне айналып келеді. Бюджетке салықтық түсімдердің, шетел валютасы ағынының, жұмыс орындары санының өсуі есебінен туризм экономиканың басты секторларының (көлік, байланыс, құрылыс, ауыл шаруашылығы, жаппай тұтынылатын тауарлардың өндірісі) дамуына үлес қосады.
Тиімді геосаяси жағдайда орналасқан Қазақстан қомақты тарихи-рекреациялық ресурстарды әрі әлемдік мәдени және тарихи мұра объектілерін, бірегей табиғи алуан түрлілікті иелене отырып, жаңа туристік өнімдерді дамыту әлеуетіне және әлемдік туризм картасында ірі ойыншыға айналуы үшін барлық қажетті алғышарттарға ие.
Алайда, қазіргі уақытта туризм саласының даму қарқыны орташа, ұлттық ауқымдағы әлеуметтік-экономикалық әсері мардымсыз. Қазақстан Республикасына туристік ағынды ұлғайту мақсатында кедергілерді азайту және саланы стратегиялық жоспарлау арқылы саланың әлеуетін дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау керек.
Осы Бағдарлама туристер қызығатын орындарды дамыту және еңбек ресурстарын туризм саласына жаппай тарту, сыртқы және ішкі туристік ағынды түбегейлі өсіру, қолайлы туристік ахуал құру арқылы туристік салаға инвестицияларды ұлғайту, ішкі және халықаралық нарықтарда Қазақстанның туристік әлеуетін танымал ету, елдің туристік саласын толыққанды институттандыру арқылы туристік көрсетілген қызметтер мен өнімдердің қолжетімділігін және сапасын, сондай-ақ халықтың өмір сапасының деңгейін арттыруға бағытталған.
Бұл ретте, Бағдарламаны іске асырудың бастапқы кезеңіндегі мемлекеттің белсенді рөлі бәсекеге қабілеттілікті одан әрі дамыту және арттыру үшін сала субъектілеріне қажетті қолдауды етеді.
Бағдарламаны қабылдау отандық туристік саланың тиімді дамуы үшін қажетті жағдай жасайды және 2025 жылы ЖІӨ құрылымында 8 %-дық үлеске қол жеткізу міндеттеріне жетуге мүмкіндік береді.
Ағымдағы жағдайды талдау және Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу барысында саланың негізгі проблемалары айқындалды және Мемлекеттік бағдарлама арқылы шешілуі тиіс басты міндеттер анықталды.
Олар мынадай міндеттер:
туристік ресурстарды дамыту;
1) туристік ресурстарды дамыту;

2) обеспечение транспортной доступности туристских дестинаций и объектов;
3) повышение качества и доступности туристских продуктов и услуг;
4) создание благоприятного туристского климата в стране;
5) повышение инвестиционной привлекательности туристской отрасли;
6) повышение эффективности маркетинга и продвижения национального туристского бренда;
7) совершенствование системы управления туристской отрасли.
3. Анализ текущей ситуации
Туризм является не только крупнейшей, но и наиболее быстро развивающейся отраслью мирового хозяйства, темпы роста которой почти в 2 раза превосходят темпы роста других отраслей экономики. По ключевым показателям, в том числе по эффективности инвестиционных вложений, туризм сравним с нефтедобывающей промышленностью.
На сферу туризма приходится около 10 % мирового совокупного продукта, 30 % мирового экспорта услуг, 7 % мировых инвестиций, 10 % рабочих мест и 5 % всех налоговых поступлений.
В среднем для получения доходов, эквивалентных тем, которые дает один иностранный турист, надо вывозить на мировой рынок примерно 9 тонн каменного угля или 15 тонн нефти, или 2 тонны высокосортной пшеницы. При этом, продажа сырья истощает энергоносители страны, а туризм работает на возобновление ресурсов. Каждый турист, въезжающий в страну, расходует в среднем около 20 долларов США каждый час, 30 туристов генерируют 1 рабочее место.
Туризм, выступая важным сегментом внешней торговли, предполагающим экспортно-импортные операции с услугами, обладает спецификой "невидимого" экспорта. В отличие от других отраслей экономики, продукция которых транспортируется к потребителю, он вызывает миграцию людей к местам сосредоточения рекреационных ресурсов, а потребление этих ресурсов происходит в определенном месте.
В настоящее время туризм является одним из самых прибыльных видов бизнеса в мире. Используя примерно 7 % мирового капитала, туризм прочно занял третье место после экспорта нефти, нефтепродуктов и автомобилей.
По оценкам Всемирной туристской организации ООН (далее - UNWTO) к 2030 году ожидается, что путешествия по известным городам, на популярные курорты и к памятникам истории и культуры совершат 1,8 млрд. человек, доходы от гостинично-туристских услуг составят примерно 2 трлн. долларов США, в сфере туризма будет создано 550 млн. рабочих мест.
Индустрия делового туризма (MICE) в современном его понимании стала одним из самых перспективных секторов экономики. Сегодня крупные зарубежные компании тратят на деловые поездки около 2 трлн. долларов США в год, а затраты на это предусмотрены в главных статьях расходов, после кадрового обеспечения, налогов, аренды, IT и связи.

2) туристік дестинациялардың және объектілердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасын және қолжетімділігін арттыру;
4) елде қолайлы туристік ахуал құру;
5) туристік саланың инвестициялық тартымдылығын арттыру;
6) маркетингтің тиімділігін арттыру және ұлттық туристік брендті ілгерілету;
7) туристік саланы басқару жүйесін жетілдіру.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Туризм әлем шаруашылығының аса ірі саласы болып қана қоймай, ең жылдам дамып келе жатқан саласы да болып табылады, оның өсу қарқындары экономиканың басқа салаларының өсу қарқындарынан 2 есе дерлік алда. Түйінді көрсеткіштер жағынан, оның ішінде инвестициялық салымдардың тиімділігі жағынан, туризмді мұнай өндіру өнеркәсібімен салыстыруға болады.
Әлемдік жиынтық өнімнің шамамен 10 %-ы, әлемдік көрсетілетін қызметтер экспортының 30 %-ы, әлемдік инвестициялардың 7 %-ы, жұмыс орындарының 10 %-ы және барлық салық түсімдерінің 5 %-ы туризм саласына тиесілі.
Бір шетел турисінен түсетін табысқа баламалы кіріс үшін әлемдік нарыққа шамамен 9 тонна тас көмір, немесе 15 тонна мұнай, немесе 2 тонна жоғары сұрыпты бидай шығару керек. Бұл ретте шикізат сату елдің энергия жеткізгіштерін сарқиды, ал туризм ресурстарды жаңғыртады. Елге келетін әрбір турист әрбір сағат сайын шамамен 20 доллар жұмсайды, 30 турист 1 жұмыс орнын береді.
Көрсетілетін қызметтермен экспорттық-импорттық операцияларды орындайтын сыртқы сауданың маңызды сегменті бола отырып, туризм "көрінбейтін" экспорт қасиетіне ие. Өнімі тұтынушыға тасымалданатын экономиканың басқа салаларынан ерекшелігі туризм адамдардың рекреациялық ресурстар шоғырланған орындарға көші-қонын тудырады, ал бұл ресурстар белгілі бір жерде тұтынылады.
Қазіргі уақытта туризм бизнестің әлемдегі ең табысты түрлерінің бірі болып табылады. Әлемдік капиталдың шамамен 7 %-ын пайдалана отырып, туризм мұнай және мұнай өнімдерін, автокөліктерді экспорттаудан кейін үшінші орынды иеленді.
БҰҰ Бүкіләлемдік туристік ұйымының (бұдан әрі – UNWTO) бағалауы бойынша 2030 жылға қарай танымал қалалардағы әйгілі курорттарға және тарих пен мәдениет ескерткіштеріне шамамен 1,8 млрд. адам барады деп күтілуде, қонақүй-туристік көрсетілетін қызметтерден түсетін табыс шамамен 2 трлн. АҚШ долл. құрайтын болады, туризм саласында 550 млн. жұмыс орындары ашылады.
Іскерлік туризм индустриясы (МІСЕ) қазіргі ұғымда экономиканың ең перспективалы секторларының біріне айналды. Бүгінгі күні шетелдік ірі компаниялар іскерлік сапарларға жылына шамамен 2 трлн. АҚШ долл. жұмсайды, бұл жалпы шығындардың ішінде кадрлық қамтамасыз ету, салық, жалға алу, ІТ және байланыс салаларына жұмсалатын шығындардан кейінгі басты бөлігі.
WorldTravel & TourismCouncil (бұдан әрі – WTTC) мәліметтері бойынша

По данным Всемирного совета по туризму и путешествиям (далее - WTTC) в 2015 году объем мирового рынка делового туризма превысил 1,106 трлн. долларов США. По итогам 2016 года расходы на бизнес-поездки выросли до 1,150 трлн. долларов США, а в 2017 году по оценочным данным увеличились на 3,7 % и достигли 1,192 трлн. долларов США.
К 2026 году глобальный рынок делового туризма будет оцениваться в 1,658 трлн. долларов США, ежегодный прирост составит в среднем 3,7 %.
Наиболее быстрый рост туризма отмечается также в трех странах - Китае, Индии и России. Казахстан, как ближайший сосед России и Китая может занять свое место в мире по деловому и событийному туризму.
Согласно прогнозам UNWTO, в следующие два десятилетия экотуризм будет расти стремительными темпами, а глобальные расходы на экотуризм будут расти более высокими темпами, чем вся индустрия туризма в целом.
Более того, на сегодняшний день количество ежегодных посещений особо охраняемых природных территорий в мире составляет 8 млрд. посещений, из которых 80 % приходится на Европу и Северную Америку. Данные посещения генерируют 600 млрд. долларов США в виде прямых расходов и дополнительных 250 млрд. долларов США в виде потребительских расходов. Наряду с этим, согласно оценкам Международного общества экотуризма, рынок демонстрирует ежегодный рост в размере 25 % и формирует доход в размере 470 млрд. долларов США.
Ожидается рост туризма за счет появления новых территорий для посещения, поскольку традиционные районы мирового туристского рынка уже практически достигли предела рекреационных возможностей.
Согласно прогнозам Азиатского мониторинга путешествий самыми динамично развивающимися туристскими рынками в 2050 году будут Бразилия, Россия, Индия, Китай, Мексика, Южная Корея, Малайзия, Таиланд.
В общем туристском потоке, исходя из материального положения, преобладают представители среднего класса. При этом, стоимость путешествий во всем мире продолжает снижаться в основном за счет распространения недорогих авиарейсов, сокращения сроков поездок (1-3 ночи), выбора альтернативных средств размещения и транспорта.
Особенности нового типа массового потребителя на рынке туристских услуг:
1) информированность, высокий уровень образованности;
2) высокая требовательность к качеству услуг, при этом без необходимости сверх комфортности;
3) индивидуализм и независимость;
4) экологизм сознания;

2015 жылы іскерлік туризмнің әлемдік нарығының көлемі 1,106 трлн. АҚШ долл. асты. 2016 жылдың қорытындылары бойынша бизнес-сапарларға жұмсалған шығындар 1,150 трлн. АҚШ долл. дейін өсті, ал 2017 жылы бағалау мәліметтері бойынша 3,7 %-ға ұлғайды және 1,192 трлн. АҚШ долл. дейін жетті.
2026 жылға қарай іскерлік туризмнің жаһандық нарығы 1,658 трлн. АҚШ долл. бағаланады, ал жылсайынғы өсім орта есеппен 3,7 %-ды құрайтын болады.
Қытайда, Үндістанда және Ресейде туризмнің неғұрлым жылдам өсіп келе жатқаны байқалады. Ресей мен Қытайдың ең жақын көршісі ретінде Қазақстан да іскерлік және оқиғалық туризм бойынша әлемде өз орнын алуы мүмкін.
UNWTO болжамдарына сәйкес келесі екі онжылдықта экотуризм саласы қарыштап дамитын болады, ал экотуризмге жұмсалатын жаһандық шығыстар жалпы туризм индустриясымен салыстырғанда жоғары қарқынымен дамитын болады.
Бұдан басқа, бүгінгі күні әлемде ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жыл сайын 8 млрд. адам барады, олардың 80 %-ы Еуропаға және Солтүстік Америкаға тиесілі. Нәтижесінде тікелей шығыстар түрінде 600 млрд. АҚШ долл. және тұтынушылық шығыстар түрінде қосымша 250 млрд. АҚШ долл. пайда келеді. Сонымен қатар, Халықаралық экотуризм қоғамының бағалауы бойынша нарық жыл сайын 25 %-ға өседі және 470 млрд. АҚШ долл. көлемінде табыс түсіреді.
Әлемдік туристік нарықтағы дәстүрлі аудандардың рекреациялық мүмкіндіктерінің шегіне жетуіне байланысты баруға болатын жаңа аумақтардың пайда болуы арқылы туризмнің өсуі күтіледі.
Азиялық саяхаттар мониторингінің болжамдарына сәйкес 2050 жылы ең қарқынды дамитын туристік нарықтар Бразилия, Ресей, Үндістан, Қытай, Мексика, Оңтүстік Корея, Малайзия, Таиланд болмақ.
Материалдық жағдайға сүйенетін болсақ, жалпы туристік ағында орта тап өкілдері басым. Сонымен бірге, арзан авиарейстердің таралуына, сапарлар мерзімдерінің қысқаруына (1-3 түн), орналасу мен көлік таңдауда баламалы таңдаудың пайда болуына байланысты бүкіл әлемде саяхаттардың құны төмендеу үстінде.
Туристік көрсетілетін қызметтер нарығындағы жаппай тұтынушының жаңа түрінің ерекшеліктері:
1) хабардар болу, білімнің жоғары деңгейі;
2) шамадан тыс жайлылықты қажет етпей, көрсетілетін қызметтер сапасына жоғары талап қою;
3) даралық және тәуелсіздік;
4) сананың экологиялылығы;

5) спонтанность решений;
6) мобильность;
7) физическая и умственная активность на отдыхе;
8) стремление получать от жизни калейдоскоп впечатлений.
Таким образом, имеется четкая тенденция трансформации массового конвейерного туризма в массовый дифференцированный туризм, рождающий спрос на множественные узкоспециализированные сегменты, "гибкие" туристские продукты, новые туристские направления, онлайн-технологии бронирования и покупок.
В 2017 году совокупный вклад туризма в общем объеме ВВП Казахстана по методологии WTTC составил 6 %. Данный показатель складывается из трех составляющих: прямой вклад (1,9 %), косвенный (2,9 %) и производный (1,2 %). Прямой вклад включает в себя показатели по расходам внутренних и иностранных туристов, а также государственные расходы на содержание туристских объектов. Косвенный вклад включает в себя инвестиции в туризм, местное содержание закупок компаний туристской индустрии и государственные расходы на управление отраслью, обеспечение продвижения туристских объектов и безопасность туристов. И, наконец, производный эффект складывается из совокупных затрат на оплату труда сотрудников компаний туристской индустрии.
При этом,рост доли туризма в ВВП обеспечивают три основных драйвера, указанных на рисунке 1.
____________________________
1расчеты могут быть скорректированы с учетом новых данных
Рисунок 1
Структура формирования доли туризма в ВВП

5) тосын шешімдер;
6) жинақылық;
7) демалыстағы дене және ой белсенділігі;
8) өмірден жақсы әсер алуға ұмтылу.
Осылайша, жаппай конвейерлік туризмнің көптеген мамандандырылған сегменттерге, "икемді" туристік өнімдерге, жаңа туристік бағыттарға, броньдаудың және сатып алудың онлайн-технологияларына сұраныс тудыратын жаппай сараланған туризмге түрленуінің айқын үрдісі байқалады.
2017 жылы WTTC әдіснамасы бойынша Қазақстанның ЖІӨ-дегі туризмнің жиынтық үлесі 6 %-ды құрады. Бұл көрсеткіш үш компоненттен тұрады: тікелей (1,9 %), жанама (2,9 %) және туынды үлес (1,2 %). Тікелей үлес ішкі және шетелдік туристердің шығыстары бойынша көрсеткіштерді, сондай-ақ туристік объектілерді ұстауға арналған мемлекеттік шығыстарды қамтиды. Жанама үлес туризмге инвестицияларды, туризм саласындағы компаниялардың сатып алудың жергілікті мазмұны мен саланы басқаруға арналған мемлекеттік шығыстарды, туристік объектілерді ілгерілетуді және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді. Соңында, туынды әсер – туризм индустриясында компания қызметкерлерінің жалпы еңбек шығындары болып табылады.
1-сурет
ЖІӨ-де туризмнің үлесін қалыптастыру құрылымы

Для достижения стратегической цели Программы - достижения в 2025 году доли туризма в структуре ВВП 8 % вышеназванные три драйвера должны иметь среднегодовые темпы роста 7-8 % (рис.2).
Рисунок 2
Необходимые темпы роста основных показателей для достижения цели по вкладу туризма в ВВП
Несмотря на то, что за последние годы имеется положительная динамика по многим показателям отрасли (таблица 1), она имеет нестабильный характер. Так, многие показатели за 2017 год выросли за счет проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО, а в 2018 году наблюдается небольшое снижение относительно высокой базы предыдущего года.
Таким образом, анализ текущей ситуации и прогнозные данные позволяют сделать вывод, что для прорывного развития отрасли и достижения целевых показателей Программы необходим более динамичный рост по всем показателям туризма.
Таблица 1

Мемлекеттік бағдарламаның стратегиялық мақсатына қол жеткізу– 2025 жылы ЖІӨ құрылымындағы туризмнің үлесін 8%-ға жеткізу үшін жоғарыда аталған үш драйвердің жылдық өсу қарқыны 7-8% болуы керек (2-сурет).
2-сурет
Туризмнің ЖІӨ-дегі үлесін қамтамасыз ету мақсатына қол жеткізу үшін негізгі көрсеткіштердің қажетті өсу қарқыны
Соңғы жылдары саланың көптеген көрсеткіштері бойынша (1-кесте) серпін оң болғанымен, ол тұрақсыз. Айталық, 2017 жылы ЭКСПО Халықаралық мамандандырылған көрмесінің өткізілуі есебінен көптеген көрсеткіштер өсті, ал 2018 жылы өткен жылдың жоғары базасына қарағанда шамалы төмендеуі байқалды.
Осылайша, ағымдағы ахуалды талдау және болжамдық деректер саланы серпінді дамыту мен Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін туризмнің барлық көрсеткіштері бойынша неғұрлым серпінді өсу қажет деп тұжырым жасау мүмкіндік береді.
1-кесте

77 245
83 385
88 163
Деятельность по организации отдыха, развлечений, культуры и спорта
57 613
63 238
67 329
82 124
86 208
Источник: Комитет статистики МНЭ РК
В глобальном Индексе конкурентоспособности путешествий и туризма Всемирного экономического форума (далее - ВЭФ) в2017 году Казахстан занял 81-е место из 136 стран, ненамного улучшив свои позиции по сравнению с предыдущим индексом 2015 года - 85-е место (рейтинг публикуется один раз в 2 года).
Высокий потенциал для развития туризма в Казахстане отражен в следующих показателях рейтинга:
- по количеству культурных объектов всемирного наследия страна занимает - 61-е место;
- по количеству объектов устного и неосязаемого культурного наследия - 22-е место;
- по количеству природных объектов всемирного наследия - 30-е место.
При этом, по мнению ВЭФ, существенно ухудшают казахстанский рейтинг в сфере туризма следующие факторы:
- невысокое качество туристской инфраструктуры (отели, курорты, культурно-развлекательные объекты, и т.д.) - 121-е место;
- недостаточная открытость воздушного сообщения - 121-е место;
- сложности визового режима - 114-е место;
- низкое качество дорог - 106-е место;
- слабое присутствие компаний по аренде автомобилей - 113-е место;
- низкая эффективность маркетинга и брендинга-102-е место.
При этом данные направления являются одними из основных показателей, определяющих состояние развития отрасли туризма, и на которых необходимо сконцентрироваться для достижения цели по развитию отрасли.

77 245
83 385
88 163
Демалысты, ойын-сауықты, мәдениет және спортты ұйымдастыру бойынша қызмет
57 613
63 238
67 329
82 124
86 208
Дереккөз: ҚР ҰЭМ Статистика комитеті
Бүкіләлемдік экономикалық форумның (бұдан әрі – БЭФ) Саяхат пен туризмнің бәсекеге қабілеттілігінің жаһандық индексінде 2017 жылы Қазақстан 136 елдің ішінде 81-орын алды, 2015 жылғы 85-орынмен салыстырғанда позицияларын шамалы ғана жақсартты (рейтинг 2 жылда бір рет жарияланады).
Қазақстанда туризмнің дамуы үшін жоғары әлеует рейтингтің келесі көрсеткіштерінде көрсетілген:
- бүкіләлемдік мұраның мәдени объектілерінің саны бойынша – 61-орын;
- ауызша және болмашы мәдени мұра объектілерінің саны бойынша – 22-орын;
- бүкіләлемдік мұраның табиғи объектілерінің саны бойынша – 30-орын.
Сонымен бірге, БЭФ пікірінше, туризм саласында қазақстандық рейтингті мына факторлар айтарлықтай төмендетеді:
- туристік инфрақұрылым сапасының төмендігі (отельдер, курорттар, мәдени-сауықтыру объектілері және т.б.) – 121-орын;
- әуе қатынасының жеткіліксіз ашықтығы – 121-орын;
- визалық режимнің күрделілігі – 114-орын;
- жолдар сапасының төмендігі – 106-орын;
- автокөлікті жалға алу бойынша компаниялардың аздығы – 113-орын.
- маркетинг пен брендингтің төмен тиімділігі – 102-орын.
Бұл ретте, бұл бағыттар туризм саласын дамытудың жай-күйін анықтайтын және саланы дамыту бойынша мақсаттарға қол жеткізу үшін назар аудару қажет негізгі көрсеткіштердің бірі болып табылады.

3.1. Развитие туристских ресурсов
Туристские ресурсы формируют туристскую инфраструктуру. В составе туристской инфраструктуры выделено два основных элемента. Первый элемент - это непосредственно предприятия по оказанию услуг гостеприимства, предоставляющие услуги размещения и питания. Второй элемент - предприятия, участвующие в формировании туристского продукта. Это те сооружения, которые могут функционировать и без туристов, но их показатели экономической деятельности существенно повышаются при увеличении туристского потока в дестинацию. К таким объектам можно отнести места развлечений, культурно-событийные объекты, национальные парки и т.д. Это и есть туристские ресурсы дестинаций.
В достаточной мере развитые туристские ресурсы обеспечивают доступность туристской дестинации, комфортность пребывания туристов, приносят существенный доход государству и предпринимателям.
В формировании показателей статистики туризма Казахстана важную роль играют именно показатели деятельности объектов туристской инфраструктуры - количество объектов, количество обслуженных ими посетителей, объем оказанных услуг. Также показатели предприятий туристской инфраструктуры важны при подсчете вклада туризма, как отрасли, в ВВП страны.
Ежегодно количество предприятий туристской инфраструктуры Казахстана устойчиво растет. Однако, при увеличении количества гостиниц на 8,5 % в год, средний процент заполняемости остается на прежнем уровне (в среднем 22-25 % последние несколько лет).
Объем произведенной продукции и оказанных услуг объектами, предоставляющими услуги по организации отдыха и развлечений, культуры и спорта, также возрастает ежегодно на 10-15 %.
При этом, туризм в регионах развивается бессистемно, отсутствует как региональная, так и страновая стратегия по развитию наиболее перспективных туристских дестинаций и туристского продукта.
Для обеспечения устойчивого туристского потока и переориентации части международных туристских потоков в Казахстан, необходимо решить одну из основных задач - повышение уровня развития туристских ресурсов. На развитие туристских ресурсов, как главного генератора спроса на посещение страны, должны быть направлены основные усилия государства и бизнеса.
Низкие показатели туристской отрасли Казахстана в международных рейтингах (81-е место по конкурентоспособности туризма, 99-е по эффективности использования природных ресурсов, 97-е по уровню сервиса туристских услуг и т.д.) позволяют сделать вывод, что прилагаемых государством в настоящее время усилий (93-е место по системной поддержке отрасли) недостаточно для существенного прорыва в сфере туризма.
Казахстан является "зарождающейся туристской дестинацией" с ограниченной инфраструктурой туризма, в которой не хватает туристских продуктов и услуг, и которая практически не существует на мировом рынке туризма. В таких условиях есть очевидная необходимость вмешательства государства в плане обеспечения базовой инфраструктуры туризма, создания благоприятных условий для привлечения инвестиций в разработку продуктов, формирования позитивного восприятия страны как туристской дестинации.
Опыт зарубежных стран на аналогичном этапе развития показывает эффективность первоочередных мер, направленных на обеспечение открытости (облегчение визового режима), доступности (удобное покрытие воздушным и наземным транспортом), инфраструктуры и мест размещений по международным стандартам.
Диагностика состояния туристских объектов показала, что в Республике Казахстан в настоящее время имеются более 100 известных туристских объектов, так называемых "туристских магнитов" и "точек туристского роста".
Вместе с тем, ввиду ограниченности ресурсов и необходимости вложения значительных инвестиций в развитие всех данных объектов, возникает необходимость приоритизации или отбора наиболее привлекательных объектов, как на республиканском, так и на региональном уровне.
В связи с этим, была проведена работа по отбору наиболее значимых туристских объектов в так называемую Карту туристификации Казахстана.
Критериями отбора стали уникальность объекта в качестве туристского магнита и потенциальный рост туристского потока. Также учитывалась их историко-культурная значимость. Например, памятники ЮНЕСКО или вошедшие в перечень объектов Великого Шелкового пути, а также Сакральные объекты по программе"Рухани Жаңғыру".
Принимая во внимание потенциал всех этих объектов, их прогнозируемый экономический эффект, а также необходимость первоочередного решения проблем на республиканском уровне, объекты Карты туристификации Казахстана были поделены на два уровня:
1) первый - это ТОП-10 приоритетных объектов республиканского уровня;
2) второй - это объекты регионального уровня.

3.1. Туристік ресурстарды дамыту
Туристік ресурстар туристік инфрақұрылымды қалыптастырады. Туристік инфрақұрылымның құрамында екі негізгі элемент бар. Бірінші элемент – орналастыру және тамақтандыру қызметтерін, меймандостық қызметтерін ұсынатын кәсіпорындар. Екінші элемент – туристік өнімді қалыптастыруға қатысатын кәсіпорындар. Олар туристерсіз де жұмыс жасай алады, алайда туристік ағын дестинацияда ұлғайған кезде олардың экономикалық қызмет көрсеткіштері айтарлықтай жоғарылайды. Мұндай объектілерге ойын-сауық орындарын, мәдени-оқиғалық объектерді, ұлттық парктерді және т.б. жатқызуға болады. Дестинациялардың туристік ресурстары дегеніміз де осы.
Жеткілікті мөлшерде дамыған туристік ресурстар туристік дестинацияның қолжетімділігін, туристердің орналасу жайлылығын қамтамасыз етеді, мемлекетке және кәсіпкерлерге табыс әкеледі.
Қазақстан туризмі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыруда туристік инфрақұрылым объектілерінің қызмет көрсеткіштері маңызды рөл атқарады, олар: объектілердің саны, олар қызмет көрсеткен келушілердің саны, көрсетілген қызметтер көлемі. Сондай-ақ туристік инфрақұрылым кәсіпорындарының көрсеткіштері сала ретінде туризмнің ел ЖІӨ-сіне үлесін есептеу кезінде маңызды.
Қазақстанның туристік инфрақұрылымының кәсіпорындарының саны жыл сайын тұрақты түрде өсіп келеді. Алайда, қонақүйлер жыл сайын 8,5%-ға ұлғайғанымен толтырылудың орташа пайызы бұрынғы деңгейінде қалып отыр (соңғы бірнеше жылда орта есеппен 22-25 %-ға).
Демалысты және ойын-сауықты, мәдениетті және спортты ұйымдастыру қызметтерін ұсынатын объектілер өндірген өнімнің және көрсеткен қызметтердің көлемі де жыл сайын 10-15 %-ға өсіп келеді.
Бұл ретте, өңірлерде туризмнің дамуы бар жүйеге түсірілмеген, ең перспективалы туристік дестинацияларды және туристік өнімді дамыту бойынша өңірлік, сондай-ақ жалпы елге ортақ стратегия жоқ.
Тұрақты туристер ағынын қамтамасыз ету және халықаралық туристік ағындардың бір бөлігін Қазақстанға бағдарлау үшін туристік ресурстардың даму деңгейін арттыру керек. Елге келуге сұраныстың басты генераторы ретінде туристік ресурстарды дамытуға мемлекет пен бизнес бар күш-жігерін жұмсауға тиіс.
Халықаралық рейтингтерде (туризмнің бәсекеге қабілеттілігі бойынша 81-орын, табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігі бойынша 99-орын, туристік көрсетілген қызметтер сервисінің деңгейі бойынша 97-орын және т.б.) Қазақстанның туристік саласының төмен көрсеткіштері қазіргі уақытта мемлекет тарапынан көрсетілетін қолдау (саланы жүйелік қолдау бойынша 93-орында) туризм саласын айтарлықтай ілгерілету үшін жеткіліксіз екенін көрсетті.
Қазақстан "жаңадан дамып келе жатқан туристік дестинация" болып табылады. Қазақстандағы туризм инфрақұрылымы шектеулі, туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтер жеткіліксіз. Осындай жағдайларда туризмнің негізгі инфрақұрылымын қамтамасыз ету, өнімдерді әзірлеуде инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау, елді туристік дестинация ретінде жақсы қабылдауды қалыптастыру тұрғысынан мемлекеттің араласу қажеттілігі айқын.
Шет елдерінің тәжірибесі көрсеткендей, дамудың осындай кезеңінде объектілердің ашықтықты (визалық режимді жеңілдету), қолжетімділікті (әуе көлігімен және жерүсті көлікпен қамтамасыз ету), инфрақұрылымды және халықаралық стандарттар бойынша орналастыру орындарын қамтамасыз етуге бағытталған бірінші кезектегі шаралардың тиімділігін көрсетеді.
Туристік объектілердің жай-күйін диагностикалау көрсеткендей, Қазақстан Республикасында қазіргі уақытта "туристік магниттер" және "туристік өсу нүктелері" деп аталатын 100-ден астам белгілі туристік объектілер бар.
Сонымен бірге, ресурстардың шектеулі болуына және аталған объектілердің бәрін дамытуға қомақты инвестициялар салу қажеттілігіне байланысты республикалық деңгейде де өңірлік деңгейде де ең тартымды объектілерге басымдық беру немесе іріктеп алу қажеттігі туындайды.
Осыған орай, Қазақстанды туристендіру картасына ең маңызды туристік объектілерді іріктеу жұмысы атқарылды.
Объектінің туристік магнит ретіндегі бірегейлігі мен туристік ағынның әлеуетті өсуі іріктеу критерийлері ретінде пайдаланылды. Сондай-ақ объектілердің тарихи-мәдени маңызды да ескерілді. Мысалы – ЮНЕСКО немесе Ұлы Жібек жолы объектілерінің тізбесіне енген ескерткіштер, сондай-ақ "Рухани жаңғыру" бағдарламасының Киелі объектілері.
Осы объектілердің әлеуетін, болжанатын экономикалық әсерді, сондай-ақ республикалық деңгейде негізгі мәселелерді шешу қажеттілігін назарға ала отырып, Туристендіру картасының объектілері екі деңгейге бөлінді:
біріншісі – республикалық деңгейдегі ТОП-10 басым объектілер;
екіншісі – өңірлік деңгейдегі объектілер.

Перечни объектов Карты туристификации Казахстана республиканского и регионального уровня прилагаются (приложения 2 и 3) к настоящей Программе.
Наиболее перспективными направлениями, вошедшими в ТОП-10, рассматриваются следующие 10 приоритетных туристских территорий в Казахстане:
1) озеро Алаколь - с потенциалом 2 500 000 туристов в год (текущий поток - 772 000 туристов в год);
2) горный кластер Алматинского региона - с потенциалом 2 500 000 туристов в год (текущий поток - 500 000);
3) Щучинско-Боровская курортная зона - с потенциалом 2 000 000 туристов в год (текущий поток - 750 000);
4) Баянаульская курортная зона - с потенциалом 450 000 туристов в год (текущий поток - 200 000);
5) Имантау-Шалкарская курортная зона - с потенциалом 400 000 туристов в год (текущий поток -130 000);
6) озеро Балхаш - с потенциалом 400 000 туристов в год (текущий поток - 130 000);
7) развитие историко-культурного туризма Туркестана - с потенциалом 1 500 000 туристов в год (текущий поток - 500 000);
8) развитие пляжного туризма Мангыстау - с потенциалом 750 000 туристов в год;
9) развитие MICE туризма в городе Нур-Султан - с потенциалом 1 000 000 туристов в год;
10) развитие туристской зоны "Байконур", как развлекательного туристского хаба - с потенциалом от 250 000 до 500 000 туристов в год.
Эти дестинации определены в качестве ключевых направлений развития туризма, каждая из которых имеет свою индивидуальность, характерную продукцию/потенциал развития рынка.
Для эффективного развития индустрии туризма одним из ключевых факторов успеха является надлежащее структурирование и позиционирование туристских продуктов, которое для целей планирования и развития туризма не обязательно соответствует административно-территориальному делению страны. Некоторые регионы (области) Казахстана могут иметь единый уникальный "опыт" и характеристики, которые могут быть преобразованы в один туристский кластер с уникальной доминирующей экспериментальной структурой, которая позднее может быть передана на внешние рынки туризма как уникальное торговое предложение.
Развитие выбранных 10 направлений является ключевым условием формирования современного высокоэффективного туристского комплекса и повышения вклада туризма в экономику Казахстана.

Республикалық және өңірлік деңгейдегі Туристендіру картасы объектілерінің тізбесі қоса берілген (2 және 3-қосымшалар).
ТОП-10 енген ең перспективалы бағыттар ретінде Қазақстанның мына 10 басым туристік аумақтары қарастырылады:
Алакөл көлі – әлеуеті бір жылда 2 500 000 турист (казіргі ағым – бір жылда 772 000 турист);
Алматы өңірінің тау кластері – әлеуеті бір жылда 2 500 000 турист (казіргі ағым – 500 000);
Щучинск-Бурабай курорттық аймағы – әлеуеті бір жылда 2 000 000 турист (қазіргі ағым – 750 000);
Баянауыл курорттық аймағы – әлеуеті бір жылда 450 000 турист (казіргі ағым – 200 000);
Имантау-Шалқар курорттық аймағы – әлеуеті бір жылда 400 000 турист (казіргі ағым – 130 000);
Балқаш көлі – әлеуеті бір жылда 400 000 турист (қазіргі ағым – 130 000);
Түркістанның тарихи-мәдени туризмін дамыту – әлеуеті бір жылда 1 500 000 турист (казіргі ағым – 500 000);
Маңғыстаудың жағажай туризмін дамыту –әлеуеті бір жылда 750 000 турист;
Нұр-Сұлтан қаласында МІСЕ туризмді дамыту – әлеуеті бір жылда 1 000 000 турист;
"Байқоныр" туристік аймағын ойын-сауық туристік хабы ретінде дамыту әлеуеті – жылына 250 000 мыңнан 500 000 мыңға дейінгі турист.
Бұл дестинациялар туризмді дамытудың басты бағыттары ретінде анықталды, олардың әрбіреуі өз ерекшелігіне, өзіне тән өніміне/әлеуетіне ие.
Туризм индустриясын тиімді дамыту үшін турөнімдерді тиісті құрылымдау және позициялау табыстың басты факторларының бірі болып табылады, мұның туризмді жоспарлау және дамыту жолында елдің әкімшілік-аумақтық бөлінуіне міндетті түрде сәйкес келуі шарт емес. Қазақстанның кейбір өңірлерінің (облыстарының) бірегей "тәжірибесі" мен сипаттамалары ортақ болуы мүмкін әрі олар бірегей басым эксперименталдық құрылыммен бір туристік кластерге түрлендірілуі және туризмнің сыртқы нарықтарына бірегей сауда ұсынысы ретінде берілуі мүмкін.
Таңдалған 10 бағытты дамыту тиімділігі заманауи туристік кешенді қалыптастырудың және Қазақстан экономикасына туризмнің қосатын үлесін арттырудың басты шарты болып табылады.

3.1.1. Места размещения
Наличие мест размещения во всем мире играют ключевую роль при выборе дестинации для поездки. Их достаточность и уровень сервиса существенно влияют на объем туристского потока как внутри страны, так и извне.
Согласно данным официальной статистики, количество мест размещения Казахстана в 2017 году составило 2987 единиц (темп роста - 108,4 %), в которых насчитывалось 65791 номеров (темп роста- 108,8 %), при этом единовременная вместимость составляла 152601 койко-места (темп роста - 110,5%).
Таблица 2
Основные показатели по местам размещения Республики Казахстан

3.1.1. Орналастыру орындары
Орналастыру орындарының болуы сапар үшін дестинацияны таңдау кезінде басты рөл атқарады. Олардың жеткілікті болуы және сервис деңгейі елдің ішінде де, сондай-ақ сырттан да туристік ағынның көлеміне маңызды әсер етеді.
Ресми статистиканың мәліметтеріне сәйкес 2017 жылы Қазақстанда орналастыру орындарының саны 2 987 бірлікті құрады (өсу қарқыны – 108,4%), оларда 65 791 нөмір бар (өсу қарқыны – 108,8%), сонымен бірге бір уақыттағы сыйымдылық 152 601 кереует-орынды құрады (ЖКИ – 110,5%).
2-кесте
Қазақстан Республикасында орналастыру орындары бойынша негізгі көрсеткіштер

2013
2014
2015
2016
2017
Количество мест размещения, единиц
1 678
2 056
2 338
2 754
2987
Количество номеров
41 197
49 128
53 126
60 427
65791
Единовременная вместимость, койко-мест
92 053
109 094
118 355
138 062
152601
Предоставлено койко-суток
7 186 444
7 165 232
6 925 106
7 582 785
9 544 646
Обслужено посетителей местами размещения
3 307 752
3 804 447
3 802 225
4 217 782
5 279 406
Заполняемость койко-мест в %
21,4
21,7
23,2
24,0
25,0
Среднегодовая заполняемость (соотношение заполненных койко-мест к общему номерному фонду) также показала положительную динамику, составив 25 % (темп роста - 104,2 %). При этом, самый высокий уровень заполняемости в гостиницах 5-звездных категории (38,7 %), самый низкий - в гостиницах 1-звездной категории (25,5%).
Среди регионов самый высокий уровень по заполняемости (данные по 2017 году) в Западно-Казахстанской области (33,4 %), в то время как самый низкий уровень показала Жамбылская область (17 %).
Рисунок 3
Заполняемость гостиниц в регионах Казахстана (койко-мест, %)
Отмечается наиболее выгодный показатель рентабельности в сегменте 4-5 звездных отелей. Средняя окупаемость мест размещения составляет 5-10 лет в зависимости от категории и месторасположения реализуемого проекта.
Однако нельзя не отметить, что согласно официальным статистическим данным еще ни один регион Казахстана не достиг среднегодовой загрузки на уровне 30 %, при этом бизнесмены продолжают вкладывать в открытие новых отелей и расширение уже существующих.
В мировой практике ведения гостиничного бизнеса принято считать, что для полноценного функционирования гостиницы средняя загрузка должна быть на уровне 40-60 %. Если бы данная сфера в действительности являлась неприбыльной в нашей стране, то тенденцией стало бы закрытие мест размещения, а не расширение существующих.
Анализ структуры мест проживания в Республике Казахстан показывает, что классифицируемые гостиницы занимают лишь 10 % всего рынка предложения, остальная доля услуг размещения приходится на зачастую не соответствующие международным нормам и стандартам места размещения без категории.
Среди причин, приводящих к такой ситуации, следует отметить действующее регулирование гостиничной сферы. Так, в Республике Казахстан приняты и действуют межгосударственные и национальные стандарты по классификации гостиниц и отелей. Однако, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", требования к гостиничным услугам не являются обязательными, таким образом, Правила классификации мест размещения, утвержденные Приказом Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 ноября 2008 года № 01-8/200, носят рекомендательный характер.
Кроме того, при сертификации гостиниц на предмет звездности, проверка соответствия проводится единовременно при подаче заявления, и в дальнейшем мониторинг на предмет соответствия присвоенной категории не проводится.
Таблица 3
Распределение мест размещения по категорийности
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
ВСЕГО,
в том числе:

2013
2014
2015
2016
2017
Орналастыру орындарының саны, бірлік
1 678
2 056
2 338
2 754
2 987
Нөмірлер саны
41 197
49 128
53 126
60 427
65 791
Бір мезеттегі сыйымдылық, кереует-орын
92 053
109 094
118 355
138 062
152 601
Ұсынылған кереует-тәулік
7 186 444
7 165 232
6 925 106
7 582 785
9 544 646
Орналастыру орындары келушілерге қызмет көрсетті
3 307 752
3 804 447
3 802 225
4 217 782
5 279 406
Кереует-орындардың толтырылуы, %-бен
21,4
21,7
23,2
24,0
25,0
Орташа жылдық толтырылуы (толтырылған кереует-орындардың жалпы нөмір қорына арақатынасы) да оң қарқын көрсетті, 25%-ды құрады (өсу қарқыны – 104,2%). Сонымен бірге толтырылудың ең жоғары деңгейі 5* санатындағы қонақүйлерге (38,7%), ең төмен –1* санатындағы қонақүйлерге (25,5%) тиесілі.
Өңірлердің арасында толтырылу бойынша ең жоғары деңгей Батыс Қазақстан облысына (33,4%) тиесілі болса, ең төмен деңгейді Жамбыл облысы көрсетті (17%).
3-сурет
Қазақстан өңірлерінде қонақүйлердің толтырылуы (кереует-орын, %)
4-5 жұлдызды отельдер сегментінде пайдалылықтың ең тиімді көрсеткіші байқалады. Орналастыру орындарының орташа өтелуі іске асырылатын жобаның санатына және орналасу орнына байланысты 5-10 жылды құрайды.
Алайда, ресми статистикалық мәліметтерге сәйкес Қазақстанның ешбір өңірі 30% деңгейінде орташа жылдық жүктелу деңгейіне дейін жеткен жоқ, сонымен бірге бизнесмендер жаңа отельдер ашып, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді жалғастыруда.
Қонақүй бизнесін жүргізудің әлемдік тәжірибесінде қабылданғандай, қонақүйдің толыққанды жұмысы үшін жүктелу 40-60% деңгейінде болуы керек. егер осы сала елімізде пайдасыз болса, онда жұмыс істеп тұрған қонақүйлерді кеңейту емес, орналастыру орындарын жабу үрдіске айналар еді.
Қазақстан Республикасында мекен ету орындарының құрылымын талдау көрсеткендей, сыныпталатын қонақүйлер ұсыныс нарығының небары 10%-ын ғана құрайды, орналастыру қызметтерінің қалған үлесі халықаралық нормаларға және стандарттарға сәйкес келмейтін санаты жоқ орналастыру орындарына тиесілі.
Мұндай жағдайға әкелетін себептердің арасында қонақүй саласының қазіргі реттелуін атап өтуге болады. Айталық, Қазақстан Республикасында қонақүйлер мен отельдер сыныптау бойынша мемлекетаралық және ұлттық стандарттар қабылданған және қолданылып келеді. Алайда, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қонақүй қызметтеріне қойылатын талаптар міндетті болып табылмайды, демек, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2008 жылғы 11 қарашадағы N 01-08/200 бұйрығымен бекітілген Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидалары ұсынымдық сипатына ие.
Бұдан басқа, қонақүйлерді жұлдыз саны бойынша сертификаттау кезінде сәйкестікті тексеру өтініш берген кезде бір мезгілде жүргізіледі және одан әрі берілген санатқа сәйкестік мәніне мониторинг жүргізіледі.
3-кесте
Санаты бойынша орналастыру орындарының үлестірілуі
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
БАРЛЫҒЫ,
оның ішінде:

1 678
2 056
2 338
2 754
2 987
5-звезд
17
20
20
20
22
4-звезд
53
61
75
85
87
3-звезд
103
122
138
138
132
2-звезд
22
20
19
20
18
1-звезд
17
19
17
15
14
гостиница без категории
955
1 184
1256
1 441
1 578
прочие места проживания
511
630
813
1 035
1 136
В целом количество посетителей по стране (по внутреннему и въездному туризму) за 2017 год составило 13,3 млн. человек, из которых останавливались в местах размещения 5,3 млн., что составляет примерно 1/3 из всех зарегистрированных по стране туристов. Оставшееся количество посетителей - около 8 млн. посетителей использовали другие места проживания (у родственников, друзей и т.д.).
Несмотря на то, что для анализа всех туристских потоков в данные официальной статистики включаются также данные административных источников (по особо охраняемым природным территориям, по данным Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), а также данные обследования домашних хозяйств и иностранных посетителей, показатели по заполняемости гостиниц все еще остаются недостоверными. С большой долей вероятности можно сделать предположение о сокрытии гостиницами реальных данных о среднегодовых загрузках.
Следует отметить, что искажение фактов по заполняемости приводит к высокой погрешности также и других статистических данных, таких как количество обслуженных посетителей по местам размещения (в том числе по курортным зонам), объем оказанных услуг и т.д., что в свою очередь отражается на снижении привлекательности казахстанской туристской дестинации, как для иностранных туристов, так и для инвесторов.
Если проанализировать показатели мест размещения за период январь-март за 3 последних года, то количество обслуженных посетителей ежегодно растет. Так, в 2016 году за период январь-март местами размещения обслужено 839 825 посетителей, в 2017 - 932 603 посетителя, в 2018 - 968 015 посетителей.
При этом, число предоставленных койко-суток в 2016 году за период январь - март составило 1 264 361, в 2017 году возросло до 1 587 161, а в 2018 году снизилось до 1 547 130.
Соответственно, показатель заполняемости за период январь-март также пропорционально вырос с 19,7 % в 2016 году до 21,5 % в 2017 году и снизился до 20,1 % в 2018 году.
Это позволяет сделать вывод, что для повышения показателя заполняемости отелей важно не только увеличение количества обслуженных посетителей, но также увеличение числа предоставленных койко-суток.
Также, по мнению отельеров, для повышения показателей загрузки мест размещения, необходимо, в первую очередь, повышение генерации спроса. Это означает, что дестинация, которая хочет привлечь дополнительных туристов, должна пересмотреть и расширить свой событийный календарь, включающий такой событийный ряд и такие мероприятия, которые помогали бы задержать туриста в дестинации на дополнительное время. Это особенно важно для загрузки отелей в низкий сезон.
Анализ оказанных услуг показывает, что предприятия туристской инфраструктуры показывают ежегодный устойчивый рост.
При этом, более половины (55 %) объема оказанных услуг местами размещения приходится на города Нур-Султан и Алматы.
Таблица 4
Оказано услуг в разрезе регионов, тыс. тенге
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
Республика Казахстан

1 678
2 056
2 338
2 754
2 987
5-жұлдыз
17
20
20
20
22
4-жұлдыз
53
61
75
85
87
3-жұлдыз
103
122
138
138
132
2-жұлдыз
22
20
19
20
18
1-жұлдыз
17
19
17
15
14
санаты жоқ қонақүй
955
1 184
1256
1 441
1 578
басқа жатын орындар
511
630
813
1 035
1 136
Жалпы елге келушілер (ішкі және келу туризмі) 13,3 млн. адамды құрады, олардың ішінде орналастыру орындарында 5,3 млн. тіркелді, бұл елде тіркелген туристтердің шамамен 1/3 бөлігін құрады. Келушілердің қалғаны – шамамен 8 млн. адам басқа орналастыру орындарын пайдаланды (туыстарды, достарды және т.б.).
Барлық туристік ағымдарды талдау үшін ресми статистика деректеріне әкімшілік көздерінің (ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің деректері бойынша), сондай-ақ үй шаруашылықтарын тексеруден және шетел қонақтарының деректері кіретініне қарамастан, қонақүйлердің толуына байланысты көрсеткіштер әлі де нақты көрсетілмейді. Жоғары дәрежедегі қонақүйлер орташа жылдық жүктемелері бойынша нақты деректерді жасырады деп болжам жасауға болады.
Толтырылуға қатысты фактілердің бұрмалануы қызмет көрсетілген келушілердің саны (курорттық аймақтарды қоса алғанда), көрсетілетін қызметтер көлемі және т.б. сияқты басқа да статистикалық деректерге әсер етіп,қателіктерге алып келеді, бұл жағдай өз кезегінде шетелдік туристер мен инвесторлар үшін қазақстандық туристік дестинация тартымдылығының төмендеуіне әсер етеді.
Соңғы 3 жылдың қаңтар-наурыз кезеңіндегі орналастыру орындарының көрсеткіштерін талдайтын болсақ, қызмет көрсетілген келушілердің саны жыл сайын өсіп келеді. Айталық, 2016 жылғы қаңтар-наурыз кезеңінде 839 825 келушіге қызмет көрсетілді, 2017 жылы – 932 603 келуші, 2018 жылы – 968 015келуші.
Сонымен бірге, 2016 жылы ұсынылған орын-тәулік саны қаңтар-наурыз айларына 1 264 361 құрады, 2017 жылы 1 587 161 дейін өсті, ал 2018 жылы 1 547 130 дейін төмендеді.
Тиісінше, толтырылу көрсеткіші де 2016 жылы қаңтар-наурыз айларында 19,7 %-дан 2017 жылы 21,5 %-ға дейін пропорционалды өсті және 2018 жылы 20,1 %-ға дейін төмендеді.
Бұл отельдердің толтырылу көрсеткішін арттыру үшін қызмет көрсетілген келушілердің санын ұлғайтудың ғана емес, сондай-ақ ұсынылған орын-тәулік санын ұлғайтудың да маңызы бар деген тұжырымға келуге мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, мейманханашылардың пікірінше, орналастыру орындарының жүктелу көрсеткіштерін арттыру үшін, бірінші кезекте, сұраныс генерациясын арттыру керек. Демек, қосымша туристтерді өзіне тартқысы келген дестинация туристті дестинацияда қосымша уақытқа кідіртуге ықпал ететін оқиғалар қатарын және шараларды енгізетін оқиғалар күнтізбесін қайта қарауы және кеңейтуі тиіс. Келушілер аз келетін маусымда мейманханаларды жүктеу үшін бұл ерекше маңызға ие болады.
Көрсетілетін қызметтерді талдау көрсеткендей, туристік инфрақұрылым кәсіпорындары жыл сайын тұрақты түрде өсіп келеді.
Сонымен бірге, орналастыру орындары көрсеткен қызметтердің жартысынан көбі (55%) Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларына тиесілі.
4-кесте
Өңірлер бөлінісінде көрсетілген қызметтер, мың теңге
2013
2014
2015
2016
2017
Қазақстан Республикасы

18 228 423,7
22 116 316,7
36 687 488,0
г.Алматы
14 458 622,6
20 597 143,8
18 587 043,8
19 662 212,0
22 479 547,1
Курортные зоны
В Казахстане также ведется статистический учет по 20 курортным зонам.
В 2017 году во всех 20-ти курортных зонах в сумме зарегистрировано 815 мест размещения, ежегодно данный показатель увеличивался и составил рост в 26,5 % за два года. Кроме того, зарегистрировано 144 санаторно-курортных организаций, из которых 48 - в курортных зонах.

18 228 423,7
22 116 316,7
36 687 488,0
Алматы қ.
14 458 622,6
20 597 143,8
18 587 043,8
19 662 212,0
22 479 547,1
Курорттық аймақтар
Қазақстанда сондай-ақ 20 курорттық аймақ бойынша статистикалық есеп жүргізіледі.
2017 жылы барлық 20 курорттық аймақта 815 орналастыру орны тіркелді, жыл сайын бұл көрсеткіш өсіп келеді және екі жылда 26,5% өсу қарқынын көрсетті. Бұдан басқа, курорттық аймақтарда 144 санаторий-курорттық ұйым тіркелді, олардың 48 – курорттық аймақтарда.

Наряду с этим наблюдается увеличение посетителей, и соответственно, увеличение объема оказанных услуг. Так, в 2017 году курортные зоны посетило 979,5 тыс. человек, что на 34 % больше по сравнению с 2016 годом (730,8 тыс. человек) и на 84,8 % больше, чем в 2015 году (530 тыс. человек), в то время как объем оказанных услуг составил 12,5 млрд. тенге, что показывает более чем на 61,5 %-ный рост за двухлетний период.
Алматинская курортная зона (включает все курортные зоны Алматинской области, в т.ч. Алматинскую часть озера Алаколь) стала лидером по количеству обслуженных посетителей, улучшив свой показатель в 1,8 раза с прошлого года и в 3,8 раза с 2015 года. Так, в 2017 году данная курортная зона обслужила 426,3 тыс. человек, в то время как два года назад количество посетителей составило 111,3 тыс. человек. На втором и третьем местах по данному показателю оказались Щучинско-Боровская курортная зона (150,2 тыс. человек) и курортная зона Алаколь - побережье Восточно-Казахстанской области (79,2 тыс. человек). Наименьшее количество посетителей зарегистрировано в Катон-Карагайской курортной зоне (842 человека).
Гостевые дома
В настоящее время в связи с активным развитием и повышением популярности экологического туризма, возрастает актуальность предоставления такой услуги, как размещение в гостевом доме.
Так, начиная с 2005 года в Алматинской, Карагандинской, Туркестанской, Акмолинской и Восточно-Казахстанской областях было открыто и функционирует более 80 гостевых домов.
В начале текущего года в Алматинской области открыто еще 10 гостевых домов в рамках проекта "Усиление потенциала бизнес организаций сельского туризма и туризма, основанного на сообществах для инклюзивного экономического развития в Центральной Азии, 2017 - 2019 годы Европейского центра развития эко и агротуризма (ЕСЕАТ, Нидерланды)2
Данный проект осуществляется параллельно в 4 странах Центральной Азии (Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Таджикистан), и конечной целью проекта является создание единой центрально-азиатской сети сообществ для возможности совершения туристами трансграничных путешествий по Центрально-Азиатскому региону.
Таким образом, возникает четкое понимание, что в свете активно растущего спроса на комплексные туры по Центральной Азии, гостевые дома на сегодняшний день являются очень востребованной услугой.
Кроме того, практика по открытию гостевых домов для обслуживания туристов, является хорошим бизнес-кейсом для развития массового предпринимательства в регионах и сельских местностях. В этой связи, необходимо рассмотреть возможность дальнейшей реализации проектов по открытию гостевых домов в регионах по аналогии со вторым направлением "Программы продуктивной занятости", в том числе, возможность обучения провайдеров экотуристских услуг в регионах и продвижения в дальнейшем их услуг.
Наиболее доступными и продуктивными механизмами продвижения данного сегмента являются такие площадки, как Booking.com, TripAdvisor, AirBnB и пр.
Однако, ввиду того, что большинство гостевых домов находятся в отдаленных регионах страны, имеется проблема с отсутствием или слабым интернет покрытием. Кроме того, у владельцев гостевых домов отсутствуют необходимые навыки для интернет-продвижения.
___________________________
2Данный проект осуществляется ОЮЛ "Казахстанская туристская ассоциация"
Хостелы
Рынок хостелов в Казахстане начал развиваться наиболее активно с 2014 года.
Так, в 2015 году (по данным Казахстанской ассоциации гостиниц и ресторанов) в Алматы работали 53 хостела, а в конце июня 2017 года - 98 (около 6 тыс. койко-мест), в 2017 году Нур-Султане около 100 (около 6,4 тыс. койко-мест). Также, в 2017 году на казахстанский рынок вошла российская сеть хостелов "Nice" (в городах Алматы, Актобе).

Сонымен қатар келушілердің ұлғаюы және көрсетілген қызметтер көлемінің ұлғаюы байқалады. Айталық, 2016 жылмен (730,8 мың адам) салыстырғанда 2017 жылы (979,5 мың адам) курорттық аймақтарға 34 %-ға және 2015 жылмен (530 мың адам) салыстырғанда 84,8%-ға көбірек адам барды сол уақытта көрсетілген қызметтер көлемі 12,5 млрд. теңгені құрады, бұл екі жылдық кезең ішінде 61,5 %-дан астам өсуді көрсетеді.
Алматы курорттық аймағы (Алматы облысының барлық курорттық аймақтарын, оның ішінде Алакөл көлінің Алматы бөлігін қамтиды) қызмет көрсетілген келушілердің саны жағынан алдыңғы қатарда, көрсеткіш өткен жылмен салыстырғанда 1,8 есе және 2015 жылмен салыстырғанда 3,8 есе жақсарды. Мәселен, 2017 жылы бұл курорттық аймақ 426,3 мың адамға қызмет көрсетті, сол уақытта екі жыл бұрын келушілер саны 111,3 мың адамды құраған болатын. Осы көрсеткіш бойынша екінші және үшінші орындарды Щучинск-Бурабай курорттық аймағы (150,2 мың адам) және Алакөл – ШҚО жағажайы курорттық аймағы (79,2 мың адам) алады. Келушілердің ең аз саны Катон-Қарағай курорттық аймағында тіркелді (842 адам).
Мейманханалар
Қазіргі уақытта экологиялық туризмнің белсенді дамуына және танымалдылығының жоғарылауына байланысты мейманханада орналастыру қызметінің өзектілігі өсіп келеді.
Айталық, 2005 жылдан бері Алматы, Қарағанды, Түркістан, Ақмола және Шығыс Қазақстан облыстарында 80-нен астам мейманханалар ашылып,жұмыс істеп тұр.
Ағымдағы жылдың басында Алматы облысында Эко және агротуризмді дамытудың еуропалық орталығының (ЕСЕАТ, Нидерланды) "Орталық Азияда инклюзивті экономикалық даму қауымдастығына негізделген туризмді және ауыл туризмін ұйымдастыру бизнесінің әлеуетін күшейту, 2017-2019 жж." жобасының шеңберінде тағы 10 мейманханалар ашылды2.
Бұл жоба Орталық Азияның 4 елінде (Қазақстанда, Қырғызстанда, Өзбекстанда, Тәжікстанда) қатар жүзеге асырылып жатыр және жобаның түпкі мақсаты туристтердің Орталық Азия өңірінде трансшекаралық саяхат жасау мүмкіндігі үшін бірыңғай Орталық Азия желісін құру болып табылады.
Осылайша, Орталық Азияға кешенді турларға сұраныстың белсенді өсуінің аясында мейманханалар бүгінгі күні сұранысқа ие қызмет болып табылатыны белгілі.
Бұдан басқа, туристтерге қызмет көрсету үшін мейманханалар ашу тәжірибесі өңірлерде және ауылдық жерлерде бұқаралық кәсіпкерлікті дамыту үшін жақсы бизнес-кейс болып табылады. Осыған орай, "Нәтижелі жұмыспен қамту бағдарламасының" екінші бағытына аналогия бойынша өңірлерде мейманханалар ашу жобаларын одан әрі жүзеге асыру мүмкіндігін, оның ішінде өңірлерде эко-туристік қызметтердің провайдерлерін оқыту және олардың қызметтерін одан әрі ілгерілету мүмкіндігін қарастыру керек.
Бұл сегментті ілгерілетудің ең қолжетімді әрі өнімді тетіктері – Booking.com, TripAdvisor, AirBnB және т.б. сияқты сайттар болып табылады.
Дегенмен, мейманханалардың көпшілігі еліміздің шалғай аймақтарында орналасқандықтан, ғаламтор желісінің болмауы немесе нашар болуы қаупі бар. Сонымен қатар, мейманханалар иелерінде онлайн-ілгерілету үшін қажетті дағды жоқ.
Хостелдер
Қазақстанда хостелдер нарығы 2014 жылдан бастап белсенді дами бастады.
Айталық, 2015 жылы (Қазақстандық қонақүйлер және мейрамханалар қауымдастығының мәліметтері бойынша) Алматыда 53 хостел жұмыс істесе, ал 2017 жылдың маусым айының соңында – 98 (шамамен 6 мың кереует-орын), Нұр-Сұлтанда – шамамен 100 (шамамен 6,4 мың кереует-орын) жұмыс істеді. Сондай-ақ 2017 жылы қазақстандық нарыққа Nice ресейлік хостелдер желісі енді (Алматы, Ақтөбе қалаларында).

Средняя цена за сутки в хостеле Алматы составляет 2 тыс. тенге, в Нур-Султане- 3 тыс. тенге. Таким образом, потенциальная емкость рынка составляет 11,7 млрд. тенге в год.
Услуги хостелов не развиты в регионах Казахстана. На июль 2018 года на сайте Booking.com в Шымкенте доступно всего 7 хостелов, в Караганде - 1 хостел, в Атырау - 1, в Актобе - 1, в Костанае - 1. По запросу "Хостелы в Мангистау" информации в сети Интернет нет вообще.
Невостребованность услуг хостелов в регионах объясняется наличием низкобюджетных гостиниц и приемлемой арендой посуточных квартир.
Одним из основных каналов формирования предложений хостелов являются сайты онлайн-бронирования, где важнейший показатель - количество отзывов и рекомендаций гостей. Чем больше положительных отзывов и рекомендаций - тем выше конверсия рекламы.
Для хостелов предусмотрен определенный код вида экономической деятельности 55.9 "Услуги в других видах жилья". Деятельность данной категории мест размещения учитывается официальной статистикой.
Для более успешного функционирования на рынке мест размещения такой модели, как хостел, необходимо создание институциональной основы для их деятельности.
В 2017 году приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан утвержден Национальный стандарт Республики Казахстан "Общие требования к хостелам", однако он носит рекомендательный характер. Соответственно, нет и контроля над тем, исполняются ли требования данного стандарта.
Кемпинги
Кемпинги являются доступным местом размещения туристов. Количество кемпингов в мире с каждым годом растет, так как при минимальных инвестициях, кемпинги могут разместить большое число туристов.
Например, в Европе функционирует порядка 25-ти тысячи кемпингов, что по количеству койко-мест превышает все остальные виды размещения. Казахстан не является исключением, и с каждым годом количество кемпингов растет.
Распространенным для Казахстана видом кемпинга является юрточный глэмпинг (один из видов кемпинга), который демонстрирует для туристов исконно казахские национальные кочевнические традиции и очень популярен среди зарубежных туристов.
В связи с различным уровнем комфорта и обслуживания, а также высоким разбросом услуг, предоставляемых на кемпингах Казахстана, стоимость проживания на кемпинге за одни сутки колеблется от 5 тысяч до 35 тысяч тенге. Стоимость стоянки в сутки для одного автодома на парковках региональных кемпингов колеблется от 5 тысяч тенге до 10 тысяч тенге. При этом, стоимость стоянки в сутки для одного автодома на парковках отелей городов Алматы и Нур-Султана колеблется от 10 тысяч тенге до 60 евро, что является достаточно высокой ценой даже по европейским меркам.
В целях дальнейшего развития транзитного потенциала Казахстана, необходимости возврата инвестиций в платные дороги, монетизации деятельности государственных национальных природных парков, привлечения большого числа автотуристов из соседних стран на планируемые развлекательные мероприятия, возникает необходимость расширения сети кемпингов в регионах Казахстана в виде этноаулов, трейлерных парков, глэмпингов, палаточных лагерей, как наиболее доступных мест размещения.
Для повышения уровня обслуживания туристов на казахстанских кемпингах необходимо создание институциональной основы для их деятельности, в том числе разработка на базе лучших международных практик и утверждение Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Национального стандарта Республики Казахстан "Общие требования к кемпингам", с указанием в нем классификации кемпингов и минимальных требований к их проектированию и функционированию.
Таким образом, приведенные статистические данные фиксируют факт недостаточного развития в Казахстане мест размещения, здесь также следует отметить, что необходимо в данном сегменте рынка усилить налоговый контроль мест размещения для формирования целостной и объективной информации.

Алматының хостелінде бір тәулік үшін орташа баға 2 мың теңгені құрайды, Нұр-Сұлтан қаласында – 3 мың теңге. Осылайша, нарықтың әлеуетті сыйымдылығы жылына 11,7 млрд. теңгені құрайды.
Хостел қызметтері Қазақстанның өңірлерінде дамымаған. 2018 жылдың шілдесінде Booking.com сайтында Шымкент қаласы бойынша небары 7 хостел, Қарағандыда – 1 хостел, Атырауда – 1, Ақтөбеде – 1, Қостанайда – 1 хостел болды. "Маңғыстауда хостелдер" сұрауы бойынша Интернет желісінде ақпарат мүлдем жоқ.
Өңірлердегі хостел қызметтерінің сұранысқа ие болмауы бағасы төмен бюджеттік қонақүйлердің болуымен және тәулікке жалға берілетін пәтерлердің қолайлы бағасымен түсіндіріледі.
Онлайн-броньдау сайттары хостелдердегі ұсыныстарды қалыптастырудың негізгі арналарының бірі болып табылады, мұндағы аса маңызды көрсеткіш – қонақтардың пікірлері мен ұсынымдарының саны. Оң пікірлер мен ұсынымдар көп болған сайын, жарнаманың конверсиясы соғұрлым жоғары болады.
Хостелдер үшін 5.5.3 "Баспананың басқа түрлерінде көрсетілетін қызметтер" коды көзделген статистикада ескерілмейді.
Орналастыру орындары нарығында хостел сияқты модельдің табысты жұмыс істеуі үшін хостелдердің қызметі үшін институционалдық негіз құру қажет.
2017 жылы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының бұйрығымен "Хостелдерге қойылатын жалпы талаптар" Қазақстан Республикасы Ұлттық стандарты бекітілді, алайда ол ұсынылдық сипатта. Тиісінше, осы стандарт талаптарының қаншалықты орындалатындығына бақылау жасалмайды.
Кемпингтер
Кемпингтер – туристерді орналастырудың қолжетімді орны болып табылады. Әлемдегі кемпингтер саны жыл сайын өсіп келеді, өйткені ең төменгі инвестициялармен кемпингтер көптеген туристерді қабылдай алады.
Мысалы, Еуропада 25 мыңға жуық кемпинг бар, олар кереует-орындарының саны бойынша орналастырудың басқа түрлерінің бәрінен асып түседі. Бұдан Қазақстан қалып қойған жоқ, кемпингтердің саны жыл сайын өсіп келеді.
Қазақстандағы кемпингтердің кең тараған түрі – киіз үй глампингі (кемпинг түрлерінің бірі), ол туристер үшін қазақтың көшпелі дәстүрін көрсетеді және шетелдік туристер арасында өте танымал.
Жайлылық пен қызмет көрсетудің әртүрлі деңгейлеріне, сондай-ақ қазақстандық кемпингтерде ұсынылатын қызметтердің жоғары деңгейіне байланысты, бір күндік кемпингте тұру құны 5 мыңнан 35 мың теңгеге дейін болады.Аймақтық кемпингтердің автотұрақтарында бір автоүйге күнделікті тұрақ құны 5 мың теңгеден 10 мың теңгеге дейін. Сонымен қатар Алматы мен Нұр-Сұлтандағы Қонақүйлердің автотұрақтарында бір автоүйге күнделікті тұру құны 10 мың теңгеден 60 евроға дейін жетеді, бұл тіпті еуропалық стандарттар бойынша өте жоғары баға болып табылады.
Қазақстанның транзиттік әлеуетін одан әрі дамыту үшін ақылы жолдарға инвестицияларды қайтару, ұлттық саябақтардың қызметін монетизациялау, жоспарланған ойын-сауық іс-шараларға көршілес елдерден көптеген автотуристерді тарту Қазақстанның аймақтарында этноауылдар, трейлерлер парктерін, глампингтер, шатырлы лагерлер түрінде ең қолжетімді орналастыру ретінде кемпингтер желісін кеңейту қажеттігі туындайды.
Қазақстандық кемпингтерде туристерге қызмет көрсету деңгейін жоғарылату үшін ең жақсы халықаралық тәжірибеге сүйене отырып, "Кемпингтерге қойылған жалпы талаптар" Қазақстан Республикасы Ұлттық стандарттың Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетінің мақұлдауын қоса алғанда, кемпингтердің саралануы мен ең төменгі талаптарын көрсете отырып, олардың қызметі үшін оларды жобалау мен пайдаланудың институционалдық негіз құру қажет.
Осылайша, келтірілген статистикалық мәліметтер, бір жағынан, Қазақстанда орналастыру орындарының жеткіліксіз даму фактісін, басқа жағынан статистикалық есептің жетілмегендігін, статистикалық ақпараттың бір мәнді еместігін көрсетеді.

В целом сектор въездного туризма в Казахстане на сегодняшний день поддерживается за счет деловых событийных мероприятий, проводимых на территории Казахстана. Перспективы развития в Казахстане делового туризма также существенны в связи с тем, что страна находится в центре самого быстрорастущего рынка выездных туристов в мире. К 2020 году прогнозируется, что Китай и Россия, а также Индия и Ближний Восток дадут прирост в 220 млн. выездных туристов ежегодно.
Вследствие низкой привлекательности туризма в Казахстане как для внутренних, так и для въездных туристов наблюдается низкий уровень инвестиционной привлекательности сферы туризма по сравнению с другими отраслями.
Согласно статистическим данным в 2016 году общий объем инвестиций в основной капитал составил 7 762,3 млрд. тенге, из которых на развитие услуг по проживанию и питанию было направлено чуть более 1 % (80,8 млрд. тенге), что больше, чем в предыдущем году на 60 %. В сферу искусства, развлечения и отдыха в 2016 году было направлено 0,9 % от общего объема привлеченных инвестиций (68,8 млрд. тенге), снизившись по сравнению с предыдущим годом на 42 %.
В 2017 году по стране инвестиций в основной капитал по отраслям туризма привлечено 295,7 млрд. тенге, что больше на 36,6 % по сравнению с 2016 годом (202,6 млрд. тенге).
Крупные инвестиционные проекты не реализуются, в том числе и в связи с недостаточным развитием механизмов государственной поддержки и отсутствием "длинных" и доступных денег для субъектов отрасли.
Технологические факторы, связанные с прогрессом в технике и технологиях, в значительной степени воздействуют на развитие туризма, открывают возможности для производства новых видов услуг, их сбыта и совершенствования обслуживания клиентов.
3.1.2. Места развлечений
Места развлечений также являются инструментом притяжения туристов.
Сфера деятельности мест развлечения отражена в двух отраслях официальной статистики.
В разделе "Услуги" показана информация об объемах оказываемых услуг в области творчества, искусства и развлечений, а также услуг спортивных и услуг по организации отдыха.
Вместе с тем, информация о деятельности парков развлечений и отдыха, музеев и культурно-досуговых организаций содержится в бюллетенях в разделе "Культура".
Общее число парков развлечений и отдыха, действующих на территории Республики Казахстан на конец 2017 года, составило 143 единицы (из них - 101 под открытым небом, 42 - в помещении).
В территориальном разрезе наибольшее число парков развлечений и отдыха имеется в Туркестанской (42 единицы) и Карагандинской (19 единиц) областях. В сельской местности расположено 23 парка. В 2017 году парками было проведено 4541 культурно-массовое мероприятие.
Общее количество досуговых объектов в парках составляет 3199 единиц. Наиболее оснащенными являются парки развлечений и отдыха в городах Нур-Султане и Алматы. В них расположено 544 и 540 досуговых объектов, соответственно. Большинство объектов составляют игровые автоматы - 1770, аттракционов -981, прочих объектов - 448. При этом, по количеству посещений лидируют аттракционы - 11,4 млн. человек. Общее число посещений досуговых объектов составило 20,4 млн. человек и увеличилось по сравнению с 2016 годом на 17,0 %.
Наиболее посещаемыми парками развлечений и отдыха в Республике Казахстан являются парки города Алматы (7 млн. 510 тыс. человек), города Нур-Султана (2 млн. 988 тыс. человек) и Туркестанской области (2 млн. 325 тыс. человек).
Также тенденции равномерного роста имеет показатель объема спортивных услуг и услуг, оказываемых по организации отдыха. В 2015 году этот показатель составил 139 998,5 млн. тенге, в 2016 году - 160 921,1 млн. тенге, в 2017 году - 180856,7 млн. тенге.

Жалпы алғанда, Қазақстанда бүгінгі күні кіру туризмі секторы ел аумағында өткізілетін іскерлік оқиғалық шараларды өткізу есебінен қолдау табады. Қазақстан әлемде сыртқа шығатын туристердің ең жылдам өсіп келе жатқан нарығының ортасында орналасқандықтан, елде іскерлік туризмді дамыту перспективалары да бар. 2020 жылға қарай болжанатындай, Қытай және Ресей, сондай-ақ Үндістан және Таяу Шығыс жыл сайын 220 млн. сыртқа шығатын туристердің өсімін береді.
Ішкі туристер үшін, сондай-ақ шеттен келген туристер үшін де Қазақстанда туризмнің төмен тартымдылығының салдарынан басқа салалармен салыстырғанда туризм саласының инвестициялық тартымдылығының төмен деңгейі байқалады.
Статистикалық мәліметтерге сәйкес 2016 жылы негізгі капиталға салынған инвестициялардың жалпы көлемі 7 762,3 млрд. теңгені құрады, олардың ішінде мекен ету және тамақтану бойынша қызметтерді дамытуға 1%-дан астамы жіберілді (80,8 млрд. теңге), бұл алдыңғы жылмен салыстырғанда 60 %-ға көп. Өнер, ойын-сауық және демалыс саласында 2016 жылы тартылған инвестициялардың жалпы көлемінен 0,9 % жұмсалды (68,8 млрд. теңге), алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 42 %-ға қысқарды.
2017 жылы елдегі туризм салалары бойынша негізгі капиталға инвестициялар (14 ЭҚЖЖ) 295,7 млрд. теңгеге тартылды, бұл 2016 жылмен салыстырғанда 36,6 %-ға көп (202,6 млрд. тг.).
Мемлекеттік қолдау тетіктерінің жеткіліксіз дамуына және сала субъектілері үшін "ұзын" және қолжетімді ақша қаражатының болмауына байланысты ірі инвестициялық жобалар жүзеге асырылмайды.
Техникадағы және технологиялардағы прогресспен байланысты технологиялық факторлар туризмнің дамуына әсер етеді, қызметтердің жаңа түрлерін өндіру, оларды өткізу және клиенттерге қызмет көрсетуді жетілдіру үшін мүмкіндіктер ашады.
3.1.2. Ойын-сауық орындары
Ойын-сауық орындары да туристерді тарту құралы болып табылады.
Ойын-сауық орындарының қызмет ету саласы ресми статистиканың екі саласында көрсетілген.
"Қызметтер" деген бөлімде шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласында көрсетілетін қызметтердің, сондай-ақ демалысты ұйымдастыру және спорттық қызметтердің көлемі туралы ақпарат көрсетілген.
Сонымен бірге ойын-сауық және тынығу парктерінің, музейлердің және мәдени-демалыс ұйымдарының қызметі туралы ақпарат бюллетеньдерде "Мәдениет" деген бөлімде қамтылған.
Қазақстан Республикасының аумағында 2017 жылдың соңына жұмыс істейтін ойын-сауық және демалыс парктерінің жалпы саны 143 бірлікті құрады (олардың ішінде 101 – ашық аспан астында, 42 – үй-жайда).
Өңірлер бөлінісінде ойын-сауық және демалыс парктерінің ең көп саны Түркістан (42 бірлік) және Қарағанды (19 бірлік) облыстарында қамтылған.
Техникадағы және технологиялардағы прогресспен байланысты технологиялық факторлар туризмнің дамуына әсер етеді, қызметтердің жаңа түрлерін өндіру, оларды өткізу және клиенттерге қызмет көрсетуді жетілдіру үшін мүмкіндіктер ашады.
3.1.2. Ойын-сауық орындары
Ойын-сауық орындары да туристерді тарту құралы болып табылады.
Ойын-сауық орындарының қызмет ету саласы ресми статистиканың екі саласында көрсетілген.
"Қызметтер" деген бөлімде шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласында көрсетілетін қызметтердің, сондай-ақ демалысты ұйымдастыру және спорттық қызметтердің көлемі туралы ақпарат көрсетілген.
Сонымен бірге ойын-сауық және тынығу парктерінің, музейлердің және мәдени-демалыс ұйымдарының қызметі туралы ақпарат бюллетеньдерде "Мәдениет" деген бөлімде қамтылған.
Қазақстан Республикасының аумағында 2017 жылдың соңына жұмыс істейтін ойын-сауық және демалыс парктерінің жалпы саны 143 бірлікті құрады (олардың ішінде 101 – ашық аспан астында, 42 – үй-жайда).
Өңірлер бөлінісінде ойын-сауық және демалыс парктерінің ең көп саны Түркістан (42 бірлік) және Қарағанды (19 бірлік) облыстарында қамтылған. Ауылдық жерлерде 23 парк орналасқан. 2017 жылы парктер 4541 мәдени-бұқаралық шара өткізді.
Парктерде бос уақыт өткізу объектілерінің жалпы саны 3199 бірлікті құрайды. Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларында ойын-сауық және демалыс парктері анағұрлым жақсы жарақталған. Оларда тиісінше 544 және 540 бос уақыт өткізу объектілері орналасқан. Объектілердің көбін ойын автоматтары – 1770, аттракциондар – 981, басқа объектілер – 448 құрайды. Сонымен бірге келушілер саны бойынша аттракциондар көш бастап келеді – 11,4 млн. адам Бос уақыт өткізу объектілері не келушілердің жалпы саны 20,4 млн. адамды құрады және 2016 жылмен салыстырғанда 17,0%-ға ұлғайды.
Қазақстан Республикасында адамдар ең көп баратын ойын-сауық және демалыс парктері Алматы қаласында (7 млн. 510 мың адам), Нұр-Сұлтан қаласында (2 млн. 988 мың адам) және Түркістан облысында (2 млн. 325 мың адам) орналасқан.
Сондай-ақ демалысты ұйымдастыру кезінде көрсетілетін қызметтер мен спорттық қызметтердің көрсеткіші бірқалыпты өсу қарқынына ие. 2015 жылы бұл көрсеткіш 139 988,5 млн. тг құрады, 2016 жылы – 160 921,1 млн.тг., 2017 жылы – 180 856,7 млн.тг.

При общем количестве парков развлечений в 143 единицы, из них крытыми являются всего 42. На открытом воздухе расположены101 парков. При этом наиболее высокий спрос на услуги открытых парков сохраняется в южных областях из-за сравнительно длинного теплого сезона.
Соответственно, в целом по стране, более высокая потребность именно в крытых парках, которые доступны для посещения в любой сезон.
При этом, наибольшее число крытых парков сосредоточено в городе Нур-Султане (8), в Восточно-Казахстанской и Карагандинской области (по 6), в городе Алматы (5). В Акмолинской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Кызылординской, Павлодарской областях крытые парки развлечений отсутствуют.
Основными проблемами при планировании строительства и функционировании парков развлечений являются следующие: долгий процесс выделения земельных участков (до двух лет), долгий (порядка 10 лет) срок окупаемости, нехватка подготовленных специалистов, двойное налогообложение.
3.1.3. Культурно-событийные объекты
Количество музеев в Казахстане в 2017 году составило 240 единиц (на 2 больше, чем в 2016году). Наибольшее количество расположено в городе Шымкенте и Туркестанской области (28), в Алматинской области - 26, в Карагандинской - 22, в Актюбинской - 20, в Атырауской - 17 музеев.
Число памятников истории и культуры заповедников-музеев в 2017 году составило 1453 единицы.
В 2017 году в музеях республики было проведено 153 665 экскурсий и прочитано слушателям 13440 лекций.
Общее число посетителей составило 6450,2 тыс. человек, из них детей - 2841,0 тыс. человек или 44,0 %.
Число выставок, проведенных музеями республики, в 2017 году составило 9206 единиц, из них 10 выставок проведены за рубежом.
Из 240 музеев имеют доступ в сеть интернет - 203, имеют собственный интернет-ресурс - 149.
Количество зданий и помещений музеев составляет - 395, из них в неотапливаемых зданиях - 26, требующих капитального ремонта - 40, находятся в аварийном состоянии - 4.
В 2017 году в Республике Казахстан количество культурно-досуговых организаций составило 3 185 единиц, из них в сельской местности -2912 единиц.
В 2017 году культурно-досуговыми организациями было проведено 299,2 тысяч культурно-массовых мероприятий, на которых присутствовало 39,9 млн. человек. Число мест в зрительных залах составило 523,8 тыс. единиц.
На сегодняшний день представителями бизнеса отмечается недостаточная гибкость музеев как туристских объектов посещения. Это в большинстве случаев объясняется тем, что музеи и другие объекты культуры финансируются из государственного бюджета и не заинтересованы в развитии коммерческой составляющей. При этом во многих объектах установлена оплата за проведение любительской фото- и видеосъемки, что противоречит как действующему законодательству Республики Казахстан, так и приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан (от 26 января 2015 года № 21 и от 25 декабря 2018 года № 372).
Многие мировые музеи давно отказались от такой практики и придерживаются политики доступности, используя фотографии посетителей в качестве инструмента популяризации своих объектов.
Также в музеях и других культурных объектах массового посещения зачастую не хватает экскурсоводов со знанием иностранных языков, не везде есть радио- и аудиооборудование (аудиогиды на иностранных языках), отмечается невысокий уровень обслуживания и подготовки персонала объектов. Отмечается негибкая политика в отношении туристских компаний, которые приводят туристские группы для посещения на платной основе (не везде имеются групповые скидки, нет льготного прохода для сопровождающего лица из туристской компании и т.д.).
Самими объектами культуры отмечается такая проблема, как отсутствие возможности качественного информационного сопровождения объектов историко-культурного наследия (например, путем издания и распространения информационных буклетов, путеводителей, афиш, флаеров, тематических каталогов с использованием 3D-технологий).

Ойын-сауық парктерінің жалпы саны 143 бірлікті құрайды, олардың ішінде жабық парктер – небәрі 42. Ашық аспан астында 101 парк орналасқан. Жылы маусымның ұзақтығына байланысты оңтүстік облыстарда ашық парктерге деген сұраныс өте жоғары.
Тиісінше жалпы еліміз бойынша, кез келген маусымда бару үшін қолжетімді жабық парктерге мұқтаждық жоғары.
Жабық парктердің көбі Нұр-Сұлтан қаласында (8), Шығыс Қазақстан облысында (6) және Қарағанды облысында (6), Алматы қаласында (5) шоғырланған. Ақмола, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда, Павлодар облыстарында жабық ойын-сауық парктері жоқ.
Ойын-сауық парктерін салуды жоспарлау және олардың жұмысы кезінде негізгі проблемалар мыналар: жер учаскелерін бөлудің ұзақ процесі (екі жылға дейін), өтелудің ұзақ мерзімі (шамамен 10 жыл), дайын мамандардың жеткіліксіздігі, қосарланған салық салу.
3.1.3. Мәдени-оқиғалық объектілер
Қазақстанда 2017 жылы музейлердің саны 240 бірлікті құрады (2016 жылмен салыстырғанда 2 көп). Ең көбі Шымкент қаласында және Түркістан облысында – 28, Алматы облысында – 26, Қарағанды облысында – 22, Ақтөбе облысында – 20, Атырау облысында 17 шоғырланған.
Тарих пен мәдениет ескерткіштерінің, қорық-музейлердің саны 2017 жылы 1453 бірлікті құрады.
2017 жылы республика музейлерінде 153 665 экскурсия өткізілді және тыңдаушыларға 13 440 дәріс оқылды.
Келушілердің жалпы саны 6450,2 мың адамды құрады, олардың ішінде балалар – 2841,0 мың адам немесе 44,0%.
Республика музейлері өткізген көрмелердің саны 2017 жылы 9206 бірлікті құрады, олардың ішінде 10 көрме шетелде өткізілді.
240 музейдің ішінен интернет желісіне 203 музей қосылған, 149 музейде меншікті интернет-ресурс бар.
Музейлердің ғимараттарының және үй-жайларының саны 395 құрайды, олардың ішінде жылытылмайтын ғимараттар – 26, күрделі жөндеуді талап ететіндер – 40, апаттық жағдайда – 4.
2017 жылы Қазақстан Республикасында мәдени-бос уақыт өткізу ұйымдарының саны 3185 бірлікті құрады, олардың ішінде ауылдық жерлерде – 2912 бірлік.
2017 жылы мәдени-бос уақыт өткізу ұйымдары 299,2 мың мәдени-бұқаралық шара өткізді, оларға 39,9 млн. адам қатысты. Көрермендер залдарында орындардың саны 523,8 мың бірлікті құрады.
Бүгінгі күні бизнес өкілдері музейлердің туристік объекті ретінде жеткілікті бейімделмегенін атап өтуде. Музейлер және мәдениет объектілері мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылады және коммерциялық құраушыны дамытуға мүдделі емес. Сонымен бірге көптеген объектілерде әуесқойлық фото- және бейнетүсірілім жасау үшін ақы төлеу белгіленген, бұл қолданыстағы заңнамаға да, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрықтарына да (2015 жылғы 26 қаңтардағы № 21 және 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 372) қайшы келеді.
Көптеген әлем музейлері мұндай тәжірибеден әлдеқашан бас тартқан және келушілерінің фотосуреттерін өз объектілерін танымал етудің құралы ретінде пайдалана отырып, қолжетімділік саясатын ұстанады.
Сондай-ақ музейлерде және басқа да бұқаралық мәдени объектілерде шетел тілдерін білетін экскурсия жетекшілері жеткіліксіз, радио- және аудиожабдықтар (шетел тілдеріндегі аудиогидтер) барлық жерде бола бермейді, объектілер персоналының қызмет көрсету және дайындық деңгейінің төмендігі байқалады. Ақылы негізде туристік топтарды әкелетін туристік компанияларға қатысты икемді саясат қолданылмайды (топтық жеңілдіктер барлық жерлерде бола бермейді, туристік компанияның бірге жүретін адамы үшін жеңілдікпен өту мүмкіндігі жоқ және т.б.).
Мәдениет объектілерінің өздері тарихи-мәдени мұра объектілерін сапалы ақпараттық қолдау (мысалы, ақпараттық буклеттерді, кітапшаларды, афишаларды, флаерлерді, 3D технологияларын пайдаланумен тақырыптық каталогтарды басып шығару және тарату арқылы) мүмкіндігінің жоқтығын атап өтеді.

3.1.4. Особо охраняемые природные территории
В Казахстане особо охраняемые природные территории (далее - ООПТ) занимают около 9 % площади страны - 24,7 млн. гектаров.
В вопросах обеспечения сохранения биоразнообразия значение имеет соотношение площадей ООПТ к общей площади страны.
Глобальной целевой задачей, принятой на 10-ой Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (2010 год, Япония), к 2020 году предусматривается обеспечение сохранения биоразнообразия путем расширения охраняемых территорий до 17 % от общей площади наземных экосистем мира. В том числе, для устойчивого развития экосистем, как принято мировой практикой, площадь ООПТ должна составлять порядка 10-12 %.
Исходя из этого с целью обеспечения репрезентативности, к 2020 году планируется довести площадь ООПТ Казахстана до 9,4% от площади страны.
В настоящее время функционируют 13 государственных национальных природных парков, 10 государственных природных заповедников, 6 государственных природных резервата, 50 государственных природных заказников. Кроме того, в республике действуют 127 геологических, 58 геоморфологических и 19 гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения, 5 государственных заповедных зон, 26 памятников природы, 5 государственных ботанических садов республиканского значения и 2 государственных природных парка местного значения.
Основными нормативными правовыми актами, регулирующими туристскую деятельность на территории ООПТ, являются Закон Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", Земельный и Лесной кодексы Республики Казахстан.
ООПТ являются наиболее важным звеном в развитии экологического туризма, так как на их территориях расположены привлекательные для туристов уникальные природные комплексы и объекты историко-культурного наследия.
В настоящее время в отдельных видах ООПТ действуют различные режимы, в зависимости от которых различается объем разрешенной туристской деятельности. К примеру, на территории государственного природного заповедника устанавливается заповедный режим охраны, при котором запрещается строительство зданий (строений и сооружений), дорог, трубопроводов, линий электропередачи и других коммуникаций и объектов, не связанных с функционированием государственного природного заповедника.
При этом, на территории охранных зон заповедников может осуществляться туристская и рекреационная деятельность, не оказывающая негативного воздействия на состояние экологических систем. Однако, вход физических лиц на территорию государственного природного заповедника допускается только при наличии разрешающих документов.
Более доступен для осуществления туристской деятельности такой вид ООПТ как государственный национальный природный парк (далее - ГНПП), предназначенный для использования, в том числе в туристских и рекреационных целях уникальных природных комплексов. ГНПП обладают наибольшим потенциалом для развития экологического туризма, и, как особый вид ООПТ, выполняют задачи регулирования использования территорий национальных парков и их охранных зон в эколого-просветительных, научных, туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях. В связи с этим, в ГНПП осуществляется зонирование территории на зоны заповедного режима, экологической стабилизации, туристской и рекреационной деятельности, ограниченной хозяйственной деятельности.
При этом, в зонах заповедного режима и экологической стабилизации запрещается любая хозяйственная деятельность, в т.ч. и рекреационная в зоне экологической стабилизации, однако разрешен регулируемый экологический туризм.
В зоне туристской и рекреационной деятельности устанавливается заказной режим охраны, обеспечивающий сохранение природных комплексов и объектов государственного природно-заповедного фонда, на территории которого допускается регулируемое туристское и рекреационное использование (кроме охоты), в том числе организация туристских маршрутов, троп, устройство бивачных стоянок и смотровых площадок, пляжей, лодочных станций, пунктов проката водных видов транспорта и пляжного инвентаря с учетом норм рекреационных нагрузок.
В зоне ограниченной хозяйственной деятельности разрешены и осуществляются строительство и эксплуатация рекреационных центров, гостиниц, кемпингов, музеев и других объектов обслуживания туристов.
Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" отдельно регулируются условия осуществления туристской и рекреационной деятельности:

3.1.4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
Қазақстанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтар (бұдан әрі – ЕҚТА) ел аумағының шамамен 9%-ын – 24,7 млн. га алып жатыр.
Биоалуандылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелерінде ЕҚТА-ның елдің жалпы аумағына қатынасы маңызды орын алады.
Биологиялық әртүрлілік туралы конвенция (2010 жыл, Жапония) тараптарының 10-шы Конференциясында қабылданған жаһандық нысаналы міндет бойынша 2020 жылға қарай қорғалатын табиғи аумақтарды әлемдегі жерүсті экожүйелерінің 17%-на дейін кеңейту арқылы биоалуандылықты сақтауды қамтамасыз ету көзделген. Оның ішінде, әлемдік тәжірибеде қабылданғандай, экожүйелердің орнықты дамуы үшін ЕҚТА шамамен 10-12% болуы тиіс.
Осыған сүйене отырып, репрезентативтілікті қамтамасыз ету үшін 2020 жылға қарай Қазақстанның ЕҚТА аумағын ел аумағының 9,4%-ға дейін жеткізу жоспарлануда.
Қазіргі уақытта 13 мемлекеттік ұлттық табиғи парк, 10 мемлекеттік табиғи қорық, 6 мемлекеттік табиғи резерват, 50 мемлекеттік табиғи қаумал қызмет етеді. Одан басқа республикада республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи-қорық қорының 127 геологиялық, 58 геоморфологиялық және 19 гидрогеологиялық объектісі, 5 мемлекеттік қорықтық аймағы, 26 табиғат ескерткiштері, 5 республикалық маңызы бар мемлекеттік ботаникалық бақ және 2 жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи парк қызмет етеді.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы туристік қызметті реттейтін негізгі нормативтік құқықтық актілер "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасының Жер және Орман кодекстері болып табылады.
ЕҚТА экологиялық туризмді дамытудың ең маңызды буыны болып табылады, себебі олардың аумақтарында туристерді қызықтыратын бірегей табиғи кешендер мен тарихи-мәдени мұра объектілері орналасқан.
Қазіргі уақытта ЕҚТА жеке түрлерінде әртүрлі режимдер қолданылады, олар рұқсат етілген туристік қызметтің көлеміне қарай ерекшеленеді. Мысалы, мемлекеттік табиғи қорық аумағында қорғаудың қорықтық режимі орнатылады, мемлекеттік табиғи қорықтың қызметімен байланысты емес ғимараттарды (құрылыстарды), жолдарды салуға, құбырларды, электр беру желілерін және басқа коммуникациялар мен объектілерді салуға тыйым салынады.
Бұл ретте мемлекеттiк табиғи қорықтардың күзет аймақтарының аумағында қорықтың экологиялық жүйелерiнiң жай-күйiне терiс әсер етпейтiн туристiк және рекреациялық қызметті жүзеге асыруға болады. Алайда жеке тұлғалар мемлекеттiк табиғи қорықтар аумағына рұқсат беретiн құжаттар болған кезде ғана жiберiледi.
Бірегей табиғи кешендерді туристік және рекреациялық мақсаттарда пайдалануға арналған ЕҚТА-ның мемлекеттік ұлттық табиғи парк (бұдан әрі – МҰТП) сияқты түрі туристік қызметті жүзеге асыру үшін анағұрлым қолжетімді болып табылады. МҰТП экологиялық туризмді дамыту үшін үлкен әлеуеті бар және ЕҚТА-ның ерекше түрі ретінде ұлттық парктер мен олардың қорғалатын аумақтарын экологиялық-ағартушылық, ғылыми, туристік, рекреациялық және шектелген шаруашылық мақсаттарда пайдалануды реттеу міндеттерін орындайды. Осыған орай МҰТП аумағын қорық режимі, экологиялық тұрақтандыру және рекреациялық қызмет, шектеулі шаруашылық қызмет аймақтарына бөлу жүзеге асырылады..
Бұл ретте қорық режимi және экологиялық тұрақтандыру аймағында кез келген шаруашылық қызметке, оның ішінде рекреациялық пайдалануға тыйым салынады, алайда реттелетін экологиялық туризмге рұқсат етіледі.
Туристiк және рекреациялық қызмет аймағында мемлекеттiк табиғи-қорық қорының табиғи кешендерi мен объектілерінің сақталуын қамтамасыз ететiн қаумалдық қорғау режимi белгiленедi, оның аумағында реттелетін туристiк және рекреациялық пайдалануға (аң аулаудан басқа), оның iшiнде рекреациялық жүктемелердің нормалары ескеріле отырып, туристiк маршруттар, соқпақтар ұйымдастыруға, демалу алаңқайлары мен тамашалау алаңдарын, жағажайларды, қайық станцияларын, суда жүзетін көлік түрлері мен жағажай құрал-жабдығын прокатқа алу пункттерін орнатуға жол беріледі.
Шаруашылық қызметi шектелген аймақта рекреациялық орталықтарды, қонақ үйлерді, кемпингтерді, музейлерді және туристерге қызмет көрсететін басқа да объектілерді салуға және пайдалануға рұқсат етіледі.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру талаптары жеке реттеледі:

1) осуществление туристской деятельности в ГНПП допускается непосредственно при наличии лицензии на туроператорскую деятельность и физическими, и юридическими лицами без лицензии;
2) участки предоставляются в краткосрочное пользование до 5 лет и долгосрочное пользование до 49 лет;
3) участки для осуществления туристской и рекреационной деятельности предоставляются в соответствии с генеральным планом развития инфраструктуры ГНПП и только в зонах туристской, рекреационной и ограниченной хозяйственной деятельности.
Условия для осуществления строительства в ГНПП:
1) преимущественное право на продление срока действия договора у предыдущего пользователя по истечении действия договора;
2) необходимость заключения договора на осуществление туристской и рекреационной деятельности, закрепляющего право пользования участком;
3) обязанность приведения участка в состояние, обеспечивающее сохранность объектов государственного природно-заповедного фонда, и соблюдения требований по охране окружающей среды. В свою очередь, процесс заключения договора и процедура тендера регулируются отдельными правилами.
Несмотря на увеличение количества посетителей ООПТ, бурного роста туристского потока на них пока еще не наблюдается.
Таблица 5
Количество посетителей ООПТ Казахстана
Посещение особо охраняемых природных территорий, тыс.человек
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
811,1
840,8
1 046,4
1 070,4
1 191,8
1 261,9
В сравнении с показателями посещения национальных парков других стран это количество является не таким большим объемом.
Так, например, по экспертным данным университета Cambridge (Великобритания), в США только национальный парк "GoldenGate" ежегодно посещает 13,7 млн. человек, а "Гранд Каньон" - 4,29 млн. посетителей.
Впечатляющие цифры и по другим странам: в Великобритании - национальный парк "LakeDistrict" - 10,5 млн. человек, национальный парк "NewForest" - 4,3 млн. посещений, в Канаде национальный парк "SevenMontain" - 9,2 млн. человек и т.п.
В действующем законодательстве Республики Казахстан еще остаются нормы, сдерживающие активное развитие туризма в ООПТ.
Например, в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан участвовать в тендере на право долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда имеют право исключительно граждане и юридические лица Республики Казахстан без иностранного участия.
В этой связи, иностранные инвесторы не заинтересованы в строительстве объектов туристского назначения и развитии туристской деятельности на территориях ГНПП.
Низкий интерес со стороны инвесторов также связан с отсутствием необходимой инфраструктуры (подъездных дорог, линий электропередач, коммуникаций, водоснабжения, канализации), а также с отдаленностью и труднопроходимостью земельных участков ООПТ (горы, реки, болота).
В тоже время, в последние годы в действующее законодательство Республики Казахстан вносятся поправки, направленные на упрощение процедур финансирования мероприятий по развитию инфраструктуры на ООПТ.
Так, в целях упрощения процедур по закреплению земельных участков ГНПП в долгосрочное и краткосрочное пользование для осуществления туристской и рекреационной деятельности были исключены нормы по выдаче уполномоченным органом разрешения на использование под объекты строительства участков и согласования эскизного проекта.
Кроме того, была включена норма касательно финансирования природоохранными учреждениями мероприятий по строительству и реконструкции дорог к объектам туристского и рекреационного назначения. В статью 54 Бюджетного кодекса Республики Казахстан внесены изменения, которые позволяют местным исполнительным органам напрямую финансировать мероприятия на территории ООПТ по строительству объектов развития инфраструктуры республиканского значения (дорог, мостов, линий электропередач и других коммуникаций).
В целях повышения эффективности управления природоохранными учреждениями и прозрачности принятия ими решений принят приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, позволяющий включать в состав координационного совета представителей общественных объединений и бизнес-структур, а также местных исполнительных и представительных органов.
Наряду с этим, рассматривается вопрос внесения соответствующих изменений в Правила осуществления туристской и рекреационной деятельности в ГНПП в части привлечения в состав тендерной комиссии представителей неправительственных организаций для достижения прозрачности конкурсных процедур.
В дальнейшем необходимо продолжить совершенствование законодательства Республики Казахстан, регулирующего развитие устойчивого туризма с учетом лучших мировых практик.
Таким образом, даже несмотря на ежегодный рост посещений, развитие экологического туризма в ООПТ не происходит на должном уровне в связи с отсутствием необходимой инфраструктуры (дороги, водоснабжение, водоотведение, линии электропередач), что также не мотивирует предпринимателей на развитие туристской инфраструктуры в ООПТ.
Вместе с тем, для успешного развития внутреннего и въездного туризма страны, в том числе мест размещений, на сегодняшний день существует необходимость в создании благоприятных условий пребывания туриста - соблюдении "туристского райдера". Фундаментальной и весьма важной составляющей данного райдера является наличие благоустроенных санитарно-гигиенических узлов (далее - СГУ) в соответствии с международными требованиями в данном направлении.
Казахстан имеет массу историко-культурных и природных, а также различных других привлекательных для потенциального туриста мест и объектов. Зачастую данные объекты удалены от населенных пунктов и объектов бизнеса и не имеют необходимой инфраструктуры, в том числе СГУ.
Путешествуя сегодня по стране, можно утверждать, что данный вопрос отрасли на текущий момент является нерешенным, в частности, в рамках туристских достопримечательностей, удаленных от населенных пунктов.
Учитывая вышеизложенное, строительство сети СГУ является одной из важнейших задач в рамках развития внутреннего и въездного туризма страны.
На текущий момент работа в данном направлении решается лишь частично вдоль дорог республиканского значения в рамках объектов дорожного сервиса. Основной проблемой в рамках развития системы СГУ является содержание объектов. Представители бизнеса не готовы осуществлять содержание объектов, отдаленных от населенных пунктов.
На сегодняшний день можно утверждать, что имеющиеся на/близ объектах СГУ не соответствуют международным стандартам, санитарно-эпидемиологическим требованиям и другим нормам по строительству и эксплуатации подобных объектов. В первую очередь, главным вопросом остается состояние "уличных туалетов" вдоль путей следования туриста и на туристских достопримечательностях.
Нормативно-правовая база, регламентирующая сферу строительства, не содержит понятия "благоустроенный туалет", "благоустроенный туалет общего пользования". СНиПы и санитарно-эпидемиологические требования нуждаются во внесении соответствующих изменений, в том числе для туристских достопримечательностей, объектов дорожного сервиса, общегородских центров и т.д.

1) МҰТП-дағы туристік қызметті туристік операторлық қызметке арналған лицензия болған кезде туристік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады;
2) учаскелер 5 жылға дейінгі мерзімге қысқа мерзімді пайдалануға және 49 жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді пайдалануға беріледі;
3) туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін учаскелер МҰТП инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарына сәйкес және туристік, рекреациялық және шаруашылық қызмет шектелген аймақтарда ғана беріледі.
МҰТП-да құрылысты жүзеге асыру шарттары:
1) шарттың қолданылу мерзімі өткен соң алдыңғы пайдаланушының шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға артықшылықты құқығы бар;
2) учаскені пайдалану құқығын беретін туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыруға шарт жасау қажеттілігі;
3) учаскені мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің сақталуы мен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін жай-күйге келтіру міндеті. Өз кезегінде шарт жасау және тендер рәсімі жекелеген қағидалармен реттеледі.
ЕҚТА келушілер санының өсуіне қарамастан, турист ер легінің қарқынды өсуі әзірге байқалмайды.
___________________
2Бұл жобаны "Қазақстан туристік қауымдастығы" ЗТБ жүзеге асырады
5-кесте
Қазақстан ЕҚТА келушілердің саны
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға бару, мың адам
2012
2013
2014
2015
2016
2017
811,1
840,8
1 046,4
1 070,4
1 191,8
1 261,9
Басқа елдердегі ұлттық парктерге бару деңгейіне қарағанда бұл сан көп емес.
Мысалы, Cambridge (Ұлыбритания) университетінің сарапшылық деректері бойынша АҚШ-та тек "Golden Gate" ұлттық паркіне жыл сайын 13,7 миллион адам, ал "Гранд Каньонға" 4,29 миллион адам келеді.
Басқа елдердің де көрсеткіштері керемет: Ұлыбританияда – "Lake District" ұлттық паркі – 10,5 млн. адам, "New Forest" ұлттық паркі – 4,3 млн. адам, Канадада "Seven Montain" ұлттық паркі – 9,2 млн. адам және т.б.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында ЕҚТА-дағы туризмді белсенді дамытуға кедергі болатын нормалар әлі де бар.
Мысалы, Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес мемлекеттік орман қорларының учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану құқығы Қазақстан республикасының азаматтарына және шетелдік тұлғалар қатыспайтын заңды тұлғаларға ғана беріледі.
Осыған байланысты шетелдік инвесторлар МҰТП аумағында туристік объектілерді салуға және туристік қызметті дамытуға қызығушылық танытпайды.
Инвесторлар тарапынан қызығушылықтың төмен болуы қажетті инфрақұрылымның (кіру жолдары, электр беру желілері, коммуникация, сумен жабдықтау, кәріздендіру) болмауына да, сондай-ақ ЕҚТА (таулар, өзендер, батпақтар) жер учаскелерінің қашықтығы мен онда жүрудің қиындығына байланысты.
Сонымен қатар, соңғы жылдары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына ЕҚТА-дағы инфрақұрылымды дамыту жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру рәсімдерін жеңілдетуге бағытталған түзетулер енгізілуде.
Айталық, МҰТП жер учаскелерін туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін ұзақ және қысқа мерзімді пайдалануға бекітіп беру жөніндегі рәсімдерді жеңілдету мақсатында уәкілетті органның учаскелерді құрылыс объектілерін салу үшін пайдалануға рұқсат беруі мен эскиздік жобаны келісуі жөніндегі ереже алып тасталды.
Бұдан басқа, туристік және рекреациялық мақсаттағы объектілерге жолдарды салу мен реконструкциялау жөніндегі іс-шараларды табиғат қорғау мекемелерінің қаржыландыруына қатысты норма енгізілді. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 54-бабына ЕҚТА аумағында республикалық маңызы бар инфрақұрылымды дамыту объектілерін (жолдар, көпірлер, электр беру желілері және басқа коммуникациялар) салу жөніндегі іс-шараларды жергілікті атқарушы органдардың тікелей қаржыландыруына мүмкіндік беретін өзгерістер енгізілді.
Табиғат қорғау мекемелерін басқару тиімділігін және олар қабылдайтын шешімдердің ашықтығын арттыру үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы қабылданды, ол үйлестіру кеңесінің құрамына қоғамдық бірлестіктер мен бизнес құрылымдардың, сондай-ақ жергілікті атқарушы және өкілді органдарды өкілдерін енгізуге мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, МҰТП-да туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларына конкурстық рәсімдердің ашықтығын арттыру үшін тендерлік комиссияның құрамына үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін тарту бөлігінде өзгерістер енгізу мәселесі қаралып жатыр.
Кейіннен Қазақстан Республикасының орнықты туризмді дамытуды реттейтін заңнамасын үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып жетілдіруді жалғастыру қажет.
Осылайша, келушілердің жыл сайын өсуіне қарамастан, қажетті инфрақұрылымның (жолдар, сумен жабдықтау, су тарту, электр беру желілері) болмауына байланысты ЕҚТА-да экологиялық туризмді дамыту тиісті деңгейде жүрмейді, бұл кәсіпкерлерді де ЕҚТА-да туристік инфрақұрылымды дамытуға ынталандырмайды.
Сонымен қатар, еліміздің ішкі және кіру туризмін, оның ішінде орналастыру орындарын табысты дамыту үшін бүгінгі күні туристің тұруына қолайлы жағдай жасау – "туристік райдерді" сақтау қажеттігі орын алып отыр. Осы райдердің іргелі әрі өте маңызды құрамдас бөлігі – осы бағыттағы халықаралық талаптарға сәйкес жабдықталған санитариялық-гигиеналық тораптардың (бұдан әрі – СГТ) болуы.
Қазақстанда көптеген тарихи-мәдени және табиғи, сондай-ақ туристер үшін тартымды басқа да жерлер мен объектілер бар. Бұл объектілер, көбінесе, елді мекендерден және бизнес объектілерінен қашық орналасқан және қажетті инфрақұрылымы, соның ішінде СГТ жоқ.
Бүгінгі таңда елімізде саяхаттай жүріп, қазіргі кезде саланың осы мәселесі шешілмегенін байқаймыз, атап айтқанда елді мекендерден шалғай туристік көрікті жерлерде ерекше байқалады.
Жоғарыда баяндалғанды ескерсек, СГТ желісінің құрылысы елдің ішкі және кіру туризмін дамытуда шеңберіндегі аса маңызды міндеттердің бірі болып табылады.
Қазіргі уақытта осы бағыттағы жұмыс ішінара – республикалық маңызы бар жолдардың бойындағы жол маңында қызмет көрсету объектілерінде шешілуде. СГТ жүйесін дамытудағы басты проблема объектілерді күтіп ұстау болып табылады. Бизнес өкілдері елді мекендерден шалғай орналасқан объектілерді күтіп ұстауға дайын емес.
Бүгінгі күні СГТ жанында/ жақын орналасқан объектілердің халықаралық стандарттарға, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және осындай объектілерді салу мен пайдалануға қатысты басқа да стандарттарға сәйкес келмейтіні туралы айтуға болады. Ең алдымен, туристер жүретін жолдардың бойындағы және туристік көрікті жерлердегі "көше дәретханаларының" жағдайы басты мәселе күйінде қалып отыр.
Құрылыс секторын регламенттейтін нормативтік-құқықтық базада "жайлы дәретхана", "жалпы пайдаланудағы жайлы дәретхана" деген ұғымдар жоқ. ҚНжЕ және санитариялық-эпидемиологиялық талаптар тиісті өзгерістер енгізуді талап етеді, соның ішінде туристік көрікті жерлер, жол сервисінің объектілері, жалпы қалалық орталықтар және т.б. үшін қажет.

На сегодняшний день вопросы СГУ находят свое решение лишь частично в рамках работы, проводимой АО "НК "КазАвтоЖол" по строительству объектов дорожного сервиса. На сегодняшний день строительство и эксплуатация данных объектов регулируется Национальным стандартом СТ РК 2476-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" (далее - Национальный стандарт).
Наличие современных, оснащенных объектов дорожного сервиса обеспечит удобное следование участников дорожного движения по Республике Казахстан, в том числе с целью туризма.
АО "НК "КазАвтоЖол" ведет работу по установке теплых остановочных пунктов, а также модульных павильонов "KazWay" на дорогах республиканского значения, на существующих площадках отдыха либо остановочных площадках вблизи культурно-исторических мест. Данные пункты оснащены теплыми туалетами для массового посещения, залом ожидания и местом торговли.
АО "НК "Kazakh Tourism" в 2018 году организована и проведена экспедиция "Ұлы дала еліне саяхат" по 20-ти природным объектам по 6 кластерам, по 6 маршрутам с целью исследования природных, исторических, сакральных объектов для разработки новых туристских маршрутов и т.д.
Справочно (перечень экспедиций):
- "Жемчужины Тянь-Шаня" на территории Алматинской области;
- "Алтай - колыбель цивилизации" на территории Восточно-Казахстанской области;
- "Джунгарский Алатау" на территории Алматинской области;
- "Сары-Арка" на территории Акмолинской, Павлодарской, Карагандинской и Северо-Казахстанской областей;
- "От моря до моря" на территории Актюбинской, Кызылординской, Мангыстауской областей;
- "Новый Шелковый путь" на территории Алматинской, Туркестанской, Жамбылской областей.
Экспедиционной группой были исследованы природные, исторические и сакральные объекты Республики Казахстан. В ходе экспедиций было отмечено полное отсутствие СГУ на некоторых объектах, например: Алаколь (западная и восточная части), Саур Тарбагатай, мыс Шекельмес, глиняный каньон "Киин-Кириш" и т.д.
Часть экспедированных объектов имеет СГУ, находящиеся в неудовлетворительном состоянии (уличные, без санитарных условий, отсутствие подачи тепла и воды), и не пригодные для посещения туристами. СГУ подобного состояния были выявлены на следующих объектах: петроглифы Танбалы, Шарынский каньон "Долина замков", озеро Кайынды, нижнее озеро Кольсай, каньон Тамшалы и т.д.
Стоит выделить, что экспедиции были проведены исключительно на одних из ключевых историко-культурных и природных объектах страны, привлекательных для развития внутреннего и въездного туризма. Состояние СГУ на всех объектах, отмеченное в отчетах по итогам экспедиций, еще раз подтверждает острую необходимость в системном решении данного вопроса.

Бүгінгі таңда СГТ мәселелері жол сервисінің объектілерін салу бойынша "ҚазАвтоЖол" ҰК"АҚ жүргізіп жатқан жұмыстары шеңберінде ішінара шешілуде. Қазіргі уақытта осы объектілерді салу және пайдалану ҚР СТ 2476-2014 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол сервисі объектілеріне және олар көрсететін қызметтерге қойылатын талаптар" ұлттық стандартымен (бұдан әрі – Ұлттық стандарт) реттеледі.
Заманауи, жабдықталған жол сервисі объектілерінің болуы жол қозғалысына қатысушылардың Қазақстан Республикасында, оның ішінде туризм мақсатында ыңғайлы жол жүруін қамтамасыз етеді.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ұлттық маңызы бар жолдарда, демалыс орындарында және мәдени-тарихи орындардың жанында орналасқан алаңдарда немесе аялдамаларда жылы аялдама пункттерін, сондай-ақ "KazWay" модульдік павильондарын орнату бойынша жұмыстар жүргізіп жатыр. Бұл пункттер жылы дәретханамен, күту залымен және сауда-саттық орнымен жабдықталған.
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ 2018 жылы жаңа туристік маршруттарды дамыту үшін табиғи, туристік және тарихи орындарын зерттеу мақсатында 20 табиғат объектісінде 6 кластер бойынша 6 маршрутта "Ұлы дала еліне саяхат" атты экспедиция ұйымдастырып өткізді.
Анықтама (экспедициялардың тізімі):
- Алматы облысының аумағында "Тянь-Шань інжу-маржаны";
- Шығыс Қазақстан облысының аумағында "Алтай – өркениеттің бесігі";
- Алматы облысының аумағында "Жоңғар Алатауы";
- Ақмола, Павлодар, Қарағанды және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумағында "Сарыарқа";
- Ақтөбе, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының аумағында "Теңізден теңізге дейін";
- Алматы, Түркістан, Жамбыл облыстарының аумағында "Жаңа Жібек жолы".
Экспедиция тобы Қазақстан Республикасының табиғи, тарихи және сакралды объектілерін зерттеді. Экспедициялар барысында кейбір объектілерде, атап айтқанда: Алакөл (батыс және шығыс бөліктері), Сауыр Тарбағатай, Шекелмес мүйісі, "Қиын Керіш" сазбалшық шатқалы және т.б. жерлерде СГТ мүлдем жоқ екені анықталды.
Экспедиция жүргізген объектілердің бір бөлігінде СГТ бар, алайда олардың жай-күйі қанағаттанғысыз (далада орналасқан, санитариялық жағдайлар жасалмаған, жылу мен су жоқ) және туристердің баруына қолайсыз. Осындай күйдегі СГТ мына объектілерде де анықталды: Таңбалы петроглифтері, Шарын шатқалы, "Қорғандар жазығы", Қайыңды көлі, Төменгі Көлсай көлі, Тамшалы шатқалы және т.б.
Экспедициялар еліміздің ішкі және келу туризмін дамыту үшін тартымды болып табылатын басты тарихи-мәдени және табиғат объектілерінің бірінде ғана жүргізілгенін атап өту қажет. Экспедициялардың қорытындылары туралы есептерде көрсетілген барлық объектілердегі СГТ жағдайы осы мәселені жүйелі түрде шешу өткір қажет етілетінін тағы да растайды.

Международный опыт показывает, что для решения проблем благоустроенных СГУ в масштабах страны, и в короткие сроки необходимо участие государства. Так, например, Китай в рамках решения проблемных вопросов по СГУ в 2015 году объявил о программе "туалетная революция", которая была призвана улучшить состояние СГУ в туристских достопримечательностях и довести их уровень до минимального стандарта в 3 категории звезд. На реализацию данной программы Китаем было выделено 21 млрд. юаней (3 млрд. долларов США) с целью модернизации и строительства СГУ в главных туристских городах и сельских местностях. В целях пропаганды программы Агентство туризма Китая опубликовало список образцовых СГУ (в десяти туристских дестинациях), а также разработало систему сертификации объектов по аналогии с отелями (от 1 до 5 звезд). Согласно мнению исследователей, правительство Китая путем реализации проекта сумело выполнить следующие международные и государственные цели: осуществление целей устойчивого развития ООН (Sustainable Development Goals); поддержка государством развития всех регионов, в частности сельских местностей; защита окружающей среды и восстановление ресурсов; профилактика заболеваний и борьба с бедностью.
В Республике Узбекистан была проведена инвентаризация состояния СГУ в объектах посещения туристов (объекты культурного наследия, святыни, музеи, и др.), пунктах общественного питания, скопления людей (рынки, вокзалы), объектах придорожной инфраструктуры (всего 3660 объектов). В настоящее время за счет средств Государственного комитета туризма ведется работа по ремонту СГУ, состояние которых признано неудовлетворительным по итогам проведенной инвентаризации. Вместе с тем, Государственным комитетом туризмаразработано электронное мобильное приложение "UzFinder" (программа в автоматизированном режиме определяет по технологии GPS местоположение объектов туристской инфраструктуры, в том числе СГУ на карте), которое помогает туристам определить место ближайшего СГУ. Мобильное приложение запущено в октябре 2018 года и постоянно будет обновляться с учетом создания новых объектов туристской инфраструктуры. На решение проблемных вопросов по СГУ правительством выделено до 100 миллионов сумов (4,3 млн. тенге) - затрат хозяйствующих субъектов, направленных на реконструкцию, капитальный ремонт и строительство современных санитарно-гигиенических узлов; до 12 миллионов сумов (520 тыс. тенге) - затрат хозяйствующих субъектов, направленных ежегодно на содержание СГУ, объектов туристской инфраструктуры, соответствующих санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам.

Халықаралық тәжірибе көрсетіп отырғандай, елдің ауқымында және қысқа мерзімде жайлы санитариялық-гигиеналық тораптардың мәселелерін шешу үшін мемлекеттің қатысуы қажет. Мәселен, Қытай Халық Республикасы 2015 жылы СГТ бойынша проблемалы мәселелерді шешу шеңберінде "дәретхана төңкерісі" бағдарламасы туралы жариялады, ол туристік көрікті жерлердегі СГТ жағдайын жақсартуға және олардың деңгейін жұлдыздар санатындағы ең төменгі стандарт 3-санатқа дейін жеткізуге бағытталған. Осы бағдарламаны іске асыруға Қытай басты туристік қалаларында және ауылдық жерлерде СГТ жаңарту және салу мақсатында 21 млрд. юань (3 млрд. АҚШ доллары) бөлген. Бағдарламаны насихаттау мақсатында Қытай туризм агенттігі үлгілі СГТ (он туристік дестинацияда) тізімін жариялады, сондай-ақ объектілерді отельдер сияқты (1-ден 5 жұлдызға дейін) сертификаттау жүйесін әзірледі. Зерттеушілердің пікірінше, Қытай үкіметі жобаны іске асыру арқылы мынадай халықаралық және мемлекеттік мақсаттарды орындай алды: БҰҰ-ның Тұрақты даму мақсаттарын жүзеге асыру (Sustainable Development Goals); мемлекеттің барлық өңірлердің, атап айтқанда ауылдық жерлердің дамуын қолдауы; қоршаған ортаны қорғау және ресурстарды қалпына келтіру; аурулардың алдын алу және кедейлікпен күрес.
Өзбекстан Республикасында туристер баратын объектілеріндегі (мәдени мұра объектілері, қасиетті жерлер, музейлер және т.б.), қоғамдық тамақтандыру пункттеріндегі, адамдар жиналатын пункттердегі (базарлар, вокзалдар), жол бойындағы инфрақұрылым объектілеріндегі (барлығы 3660 объект) СГТ жағдайына түгендеу жүргізілді. Қазіргі уақытта Мемлекеттік туризм комитетінің қаражаты есебінен жүргізілген түгендеу қорытындысы бойынша жағдайы қанағаттанарлықсыз деп танылған СГТ жөндеу жұмыстары жүргізілуде. Сонымен қатар, Мемлекеттік туризм комитеті "UzFinder" электрондық мобильдік қосымшасын әзірледі (бағдарлама автоматтандырылған режимде GPS технологиясы бойынша туристік инфрақұрылым объектілерінің орналасқан жерін, соның ішінде картадағы СГТ-ды анықтайды), ол туристерге жақын орналасқан СГТ орнын анықтауға көмектеседі. Мобильді қосымша 2018 жылдың қазан айында іске қосылды және туристік инфрақұрылымның жаңа объектілерін құруды ескере отырып үнемі жаңартылып тұрады. СГТ бойынша проблемалы мәселелерді шешуге үкімет бюджеттен 100 миллион сом (4,3 млн. теңге) бөлді – қазіргі заманғы санитариялық-гигиеналық тораптарды қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге және салуға бағытталған шаруашылық жүргізуші субъектілердің шығындарына; санитариялық ережелерге, нормалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес келетін санитариялық-гигиеналық тораптарды, туристік инфрақұрылым объектілерін күтіп ұстауға шаруашылық жүргізуші субъектілердің шығындарына 12 миллион сомға дейін (520 мың теңге).

В Южной Корее перед Чемпионатом Мира по футболу 2002 года правительством страны была проведена модернизация СГУ путем внесения изменений законодательство. Все СГУ по стране - бесплатные. Туалет создает репутацию заведения или объекта, в котором он находится. Есть кабинки с бесплатной зарядкой для телефонов и вайфаем. На строительство и содержание СГУ в регионах Южной Кореи ежегодно выделяется до 4 % городского бюджета. В 2004 году правительством принят закон, в котором прописаны нормы строительства СГУ.
3.1.5. Развитие ремесленничества
Ремесленничество как вид деятельности является неотъемлемой частью национальной культурной идентификации и необходимой составляющей туристской индустрии в стране.
Зарубежные страны, имеющие многовековую историю ремесленничества и поддерживающие ремесленников и мастеров, выступают лидерами бизнес-структур на международном уровне: итальянская керамика и обувное дело, туркменское и турецкое ковроткачество, авторская мебель, изделия из кожи, ряд ювелирных брендовых продукций разных стран являются тому ярким примером. Кроме того, развитие ремесленничества в перспективе становится элементом для культурно-развлекательных мероприятий и выступает в роли туристского объекта (ремесленные центры с мастерскими) на международной арене.
Международный опыт развития ремесленничества свидетельствует о значительной роли ремесленнического дела в сохранении культуры и традиций развитых стран.
История многовекового ремесленного дела в Великобритании претерпела несколько этапов развития и сегодня развитое британское ремесленничество обеспечивает внутренний рынок своей продукцией, мастерские и цеха передаются династиями. С 1971 года вопросы по ремеслам курирует консультативный Комитет - Crafts Council, который тесно сотрудничает с Министерством по делам культуры, средства массовой информации и спорта Великобритании. В настоящее время британское ремесло является процветающим сектором, который вносит 3,4 млрд. фунтов стерлингов в экономику Великобритании, что составляет 0.3% валовой добавочной стоимости. Ежегодные фестивали, такие как London Craft Week, British Craft Trade Fair объединяют более 200 000 создателей лучшей ремесленной продукции.
Современное ремесленничество в США имеет многовекторное направление, связанное с региональной (по штатам) историей, и объединены в национальную неправительственную организацию American Craft Council. Также статус американского ремесленничества поднимается за счет выставочных залов, арт-центров, крафт-музеев с ремесленной продукцией по разным направлениям (дерево, стекло, металл, ювелирные украшения, керамика и так далее), на сегодня их количество достигло около 224 объектов, привлекая все больше внимание общественности. Кроме того, в США пользуются популярностью школы ремесел и арт-студии (более 300).
Ремесленная деятельность в Российской Федерации также имеет богатую историю и развита в разных направлениях. Данный сектор защищен Федеральным Законом о развитии ремесленной деятельности Российской Федерации. Ремесленная деятельность указана в ней как вид малого предпринимательства. Для продвижения бизнеса учтены налоговые льготы, формы государственной поддержки, регистрация ремесленника, свидетельство ремесленника, что предоставляет возможность динамично развиваться данному сектору. За общей координацией деятельности субъектов ремесленной деятельности отвечает некоммерческая, негосударственная организация - Ремесленная палата России, которая объединяет палаты ремесленников субъектов Российской Федерации.
На данном этапе в Казахстане роль ремесленничества остается в тени, несмотря на многовековую ремесленную историю в национальной культуре. Зачастую мастера-ремесленники сосредотачивают свои усилия исключительно на производственных аспектах. Часто ремесленничество - это полностью ручной труд - специалисты не могут эффективно расширить производство. Закупка станков и оборудования требует от ремесленников капитальных вложений.
В нашей стране не налажены вопросы сбыта, продвижения продукции, обеспечения площадками для сбыта. В результате ремесленник получает малую долю дохода, когда основная часть остается на долю бизнеса перепродаж. При этом, многие ремесленники предпочитают работать без официальной регистрации своей деятельности.
На сегодняшний день, ремесленная деятельность в Казахстане - это периферийная отрасль экономики, которую необходимо поднять на новый уровень.
Основными проблемными вопросами развития ремесленничества и путями их решения являются следующие:
Во-первых, за время стагнации ремесленной деятельности в Казахстане были утрачены некоторые виды ремесел, уникальные техники и методы работы с материалами. Впоследствии общество потеряло представление о подлинной ремесленной деятельности нашего народа и часто классифицируется всеми видами ручных работ включая продукцию handmade (рукоделие) к ремесленным изделиям. В связи с этим возникает острый вопрос о восстановлении классификации ремесленной продукции, разработке стандартов качества. Для этого необходимо привлечь научное сообщество и выдающихся ремесленников Казахстана, которые образуют республиканский экспертно-консультационный совет по ремесленной деятельности.
Во-вторых, не ведется работа со статистикой по количеству ремесленников и анализу производственных объемов ремесленных изделий и услуг, также другими данными о них. Казахстанские ремесленники являются индивидуальными предпринимателями или ведут деятельность без определенной формы предпринимательства (патент, физическое лицо, юридическое лицо), что утруждает получение транспарентной/прозрачной информации о текущей ситуации ремесленного рынка. Большая часть подлинных ремесленников находится на периферийных зонах, что обусловлено специфичностью вида деятельности, которые имея высокое мастерство, остаются в тени. Для полноценной работы с создателями ремесленной продукции имеет место необходимость перенять международный опыт крафт-менеджмента, например Великобритании, где ведется совместная работа центрального органа управления и неправительственной организации по ремеслам.
В-третьих, львиная доля возрождения ремесленного дела реализуется за счет этнических казахов, вернувшихся на историческую родину и продолжающих традицию династии (атакәсіп), когда ежегодно завершают обучение выпускники факультета Декоративно-прикладного искусства, которые не могут найти применения своим знаниям. Выпускникам приходится переквалифицироваться на другие специальности, вследствие чего пропадает потенциал развития ремесленной деятельности. С другой стороны, ощущается дисбаланс между мастерством ремесленников и дипломированных выпускников. Для возрождения данного направления необходимо разработать серьезные программы квалификации и переквалификации, международные образовательные программы по направлению "Craft-management" как для подлинных ремесленников, так и молодых специалистов по разным направлениям. Кроме того, опираясь на опыт международного крафт-менеджмента, появляется возможность продвижения идеи крафт-музеев, ремесленных центров или размещения лучшей ремесленной продукции в виде экспоната в ведущих музеях и выставочных залах страны.
В-четвертых, одной из основных проблем современных казахстанских ремесленников является неопределенность форм государственной поддержки. Фактически отнесение статуса ремесленника к самозанятому слою населения, а субъектов ремесленной деятельности к малому бизнесу приводит к определенным неудобствам, таким как общеустановленная система налогообложения, высокая процентная ставка кредитования при малом производстве или несоответствие требованиям кредитования по малым процентным ставкам (проекты start-up), несостоятельность ремесленников содержать коммерческое помещение. Для регулирования данных вопросов необходимо выделить несколько форм государственной поддержки - финансовая помощь (гранты, субсидии), имущественная помощь (здание, земля, оборудование), информационно-консультационная (совместная деятельность госструктуры и некоммерческой организации), также рассмотрение бизнес-проектов по формату ГЧП (по направлению социально-культурных проектов). По налогам - исходя из принадлежности к микро и малому предпринимательству, учитывая его специфический характер, следует рассмотреть возможность включения к специальному налоговому режиму (как в агропромышленности).
В-пятых, производство ремесленной продукции сопровождается проблемой сырья. В Великобритании настоящей национальной ремесленной продукцией признается изделие, произведенное 100% в Великобритании, в том числе материалы. В Казахстане также имеется необходимое сырье, требующее обработки. Генерирование сырьевой продукции открывает больше возможностей для внутреннего и внешнего рынков (сбыта продукции) казахстанских ремесленников. Доминирующая часть производства связана с агропромышленностью, в связи с чем появляется возможность привлечения первоначальных инвестиций через грантовые программы АО "НАТР" и программы микрокредитования АО "Национальный управляющий холдинг "КазАгро".

Оңтүстік Кореяда 2002 жылғы футболдан Әлем чемпионатының алдында ел үкіметі заңнамаға өзгерістер енгізу арқылы СГТ-ны жаңғыртуды жүргізді. Елдегі барлық СГТ тегін. Дәретхана өзі тұрған мекеменің немесе объектінің беделін көрсетеді. Телефонды тегін зарядтауға болатын және вайфайлы кабиналары бар. Оңтүстік Корея өңірлерінде СГТ салу мен күтіп ұстауға жыл сайын қалалық бюджеттің 4%-ынға дейін қаражат бөлінеді. 2004 жылы үкімет СГТ салу нормалары жазылған заң қабылдады.
3.1.5. Қолөнершілікті дамыту
Қызмет түрі ретінде қолөнершілік ұлтты мәдени сәйкестендірудің ажырамас бөлігі әрі елдегі туристік индустрияның қажетті құрамдас бөлігі болып табылады.
Қолөнершіліктің көпғасырлық тарихына ие және қолөнершілер мен шеберлерді қолдайтын шет елдер халықаралық деңгейде бизнес-құрылымдардың көшбасшылары болып табылады, итальян керамикасы және аяқ киім ісі, түрікмендік және түрік кілем тоқу өнері, авторлық жиһаз, былғарыдан жасалған бұйымдар, әртүрлі елдердің бірқатар зергерлік бренд өнімдері соның айқын үлгісі. Бұдан басқа, қолөнершілікті дамытуды мәдени-ойын сауық шараларының элементіне айналдыруға болады және халықаралық аренада туристік объект рөлінде шығады (шеберханалары бар қолөнершілік орталықтары).
Қолөнершілікті дамытудың халықаралық тәжірибесі дамыған елдердің мәдениетін және дәстүрлерін сақтауда қолөнершілік ісінің маңызды рөлін айғақтайды.
Ұлыбританияда көпғасырлық қолөнершілік ісі тарихи дамудың бірнеше кезеңінен өтті және бүгінгі күні британ қолөнершілігі өз өнімімен ішкі нарықты қамтамасыз етеді, шеберханалар мен цехтар ұрпақтан ұрпаққа беріледі. 1971 жылдан бастап қолөнер мәселелеріне консультативтік комитет – Crafts Council жетекшілік етеді, ол Ұлыбританияның Мәдениет істері, бұқаралық ақпарат құралдары және спорт министрлігімен өзара іс-қимыл жасайды. Қазіргі уақытта британдық қолөнер өркендеп келе жатқан сектор болып табылады, ол Ұлыбритания экономикасына 3,4 млрд. фунт стерлинг кіріс әкеледі, бұл жалпы қосылған құнның 0.3%-ын құрайды. London Craft Week, British Craft Trade Fair сияқты жыл сайынғы фестивальдер үздік қолөнер өнімдерінің 200 000-нан астам авторларын біріктіреді.
АҚШ-та заманауи қолөнершіліктің өңірлік (штаттар бойынша) тарихпен байланысты көпвекторлы бағыты бар және American Craft Council ұлттық үкіметтік емес ұйымына біріктірілген. Сондай-ақ, америкалық қолөнершіліктің мәртебесі әртүрлі бағыттардағы (ағаш, шыны, металл, зергерлік бұйымдар, керамика және т.б.) қолөнер өнімдері ұсынылған көрме залдарының, арт-орталықтардың, крафт-музейлердің есебінен жоғарылайды, бүгінгі күні олардың саны шамамен 224 объектіге дейін жетті және қоғамның назарын аудара бастады. Бұдан басқа, АҚШ-та қолөнер мектептері мен арт-студиялар өте танымал (300-ден астам).
Ресей Федерациясындағы қолөнершіліктің де тарихы бай және әртүрлі бағытта дамыған. Бұл сектор Ресей Федерациясының Қолөнер қызметін дамыту туралы федералдық заңымен қорғалған. Мұнда қолөнер қызметі шағын кәсіпкерліктің бір түрі ретінде көрсетілген. Бизнесті ілгерілету үшін салық жеңілдіктері, мемлекеттік қолдау нысандары, қолөнершіні тіркеу, қолөнерші куәлігі ескерілген, нәтижесінде бұл сектор қарқынды даму мүмкіндігіне ие болады. Қолөнер қызметі субъектілерінің қызметін жалпы үйлестіру үшін коммерциялық емес, мемлекеттік емес ұйым – Ресейдің қолөнер палатасы жауап береді, ол Ресей Федерациясының қолөнершілер субъектілерінің палаталарын біріктіреді.
Қазіргі кезеңде Қазақстанда қолөнершіліктің рөлі ұлттық мәдениеттегі көп ғасырлық қолөнер тарихына қарамастан, көлеңкеде қалып отыр. Көбінесе, қолөнер шеберлері өз күш-жігерін өндірістік аспектілерге ғана жұмсайды. Көп жағдайда , қолөнершілік – толықтай қол еңбегі, мамандар өндірістерін тиімді кеңейте алмай қалады. Білдектерді және жабдықтарды сатып алу қолөнершілерден ірі қаржы салымдарын талап етеді.
Елімізде өнімді өткізу, ілгерілету, өткізу алаңдарын қамтамасыз ету мәселелері ретке келтірілген жоқ. Нәтижесінде қолөнерші азғантай табыс алады, табыстың негізгі бөлігі қайта сату бизнесінің үлесінде қалады. Сонымен бірге, көптеген қолөнершілер өз қызметтерін ресми түрде тіркемей жұмыс істеуге бейім.
Бүгінгі күні Қазақстандағы қолөнер қызметі – экономиканың шеткері саласы, оны жаңа деңгейге көтеру қажет.
Қолөнершілікті дамытудың негізгі проблемалы мәселелері және оларды шешу жолдары мынадай:
Біріншіден, қолөнер қызметі тоқыраған уақытта Қазақстанда қолөнердің кейбір түрлері, материалдармен жұмыс істеудің бірегей техникалары мен әдістері жоғалды. Кейіннен халқымыздың шынайы қолөнері туралы ұғым да ұмытылды және ол көбінесе, қолмен орындалатын жұмыстарының барлық түрлері, оның ішінде handmade (қолөнер) өнімдері де, қолөнер бұйымдары ретінде сыныптала бастады. Осыған орай қолөнер өнімін сыныптауды қалпына келтіру, сапа стандарттарын әзірлеу мәселесі туындайды. Бұл үшін Қазақстанның ғылыми қауымдастығын және көрнекті қолөнершілерін жұмылдырып, қолөнер қызметі бойынша республикалық сараптамалық-консультациялық кеңес құру қажет.
Екіншіден, қолөнершілердің саны бойынша статистикамен және қолөнер бұйымдары мен көрсетілетін қызметтерінің өндірістік көлемін талдаумен, сондай-ақ олар жөнінде басқа мәліметтермен жұмыс жүргізілмейді. Қазақстандық қолөнершілер жеке кәсіпкерлер болып табылады немесе кәсіпкерліктің белгілі бір нысанын айқындамай қызмет етеді (патент, жеке тұлға, заңды тұлға), мұның өзі қолөнер нарығының ағымдағы жағдайы жөнінде транспарентті/ашық ақпарат алуды қиындатады. Шынайы қолөнершілердің көп бөлігі шалғайдағы аймақтарды мекен етеді, бұл қолөнершіліктің ерекшелігімен негізделген, олардың шеберлігі жоғары дәрежеде болса да, көлеңкеде қалып қойып отыр. Қолөнер өнімдерін жасаушылармен толыққанды жұмыс істеу үшін басқа елдердің, мысалы Ұлыбританияның, крафт-менеджмент тәжірибесін үлгі ретінде алу керек, онда орталық басқару органы және қолөнер бойынша үкіметтік емес ұйымдар бірлесіп жұмыс жасайды.
Үшіншіден, қолөнер ісінің жандануы тарихи отанына оралған және әулеттерінің дәстүрін (атакәсіптерін) жалғастырып жатқан этностық қазақтардың есебінен жүзеге асырылады, Сәндік-қолданбалы өнер факультетінің түлектері болса, өз білімдерін қолдана алмай отыр. Түлектер басқа мамандықтарға қайта біліктілік алуға мәжбүр, соның салдарынан қолөнершілік қызметтің даму әлеуеті жоғалады. Екінші жағынан, қолөнершілердің және дипломы бар түлектердің шеберлігі арасында үйлесімсіздік сезіледі. Осы бағытты жаңғырту үшін шынайы қолөнершілер үшін де, сондай-ақ әртүрлі бағытта білім алған жас мамандар үшін де біліктілік алудың және қайта маманданудың күрделі бағдарламаларын, "Craft-management" бағыты бойынша халықаралық білім беру бағдарламаларын әзірлеу керек. Бұдан басқа, халықаралық крафт-менеджмент тәжірибесіне сүйене отырып, крафт-музейлер, қолөнер орталықтары идеясын ілгерілету немесе елдің жетекші музейлері мен көрме залдарында экспонат түрінде үздік қолөнер өнімдерін орналастыру мүмкіндігі пайда болады.
Төртіншіден, осы заманғы қазақстандық қолөнершілер бетпе-бет келетін негізгі мәселелердің бірі мемлекеттік қолдау нысандарының тұрлаусыздығы болып табылады. Қолөнершіні өзін-өзі жұмыспен қамтыған халыққа, ал қолөнершілік субъектілерін шағын бизнеске жатқызу белгілі бір қолайсыздықтарға әкеледі, олар: салық салудың жалпы анықталған жүйесі, өндіріс шағын болса да, кредит берудің жоғары пайызы немесе шағын пайыздық мөлшерлемелер бойынша кредит беру талаптарына сәйкес келмеу (start-up жобалары), қолөнершілердің коммерциялық үй-жайды ұстауға дәрменсіздігі. Осы мәселелерді реттеу үшін мемлекеттік қолдаудың бірнеше нысандарын бөлу керек, олар – қаржылай көмек (гранттар, субсидиялар), мүліктік көмек (ғимарат, жер, жабдық), ақпараттық-консультациялық (мемлекеттік құрылымның және коммерциялық емес ұйымдардың бірлескен қызметі), сондай-ақ бизнес-жобаларды МЖӘ форматында қарастыру (әлеуметтік-мәдени жобалар бағыты бойынша). Салықтар бойынша – микро және шағын кәсіпкерлікке қатысына қарай, өзіндік сипатын ескере отырып, арнайы салықтық режимге қосу мүмкіндігін қарастыру керек (агроөнеркәсіптегі сияқты).
Бесіншіден, қолөнер өнімін өндіру шикізат мәселесімен бірге жүреді. Ұлыбританияда нағыз ұлттық қолөнер өнімі ретінде 100% Ұлыбританияда өндірілген бұйым танылады. Қазақстанда да өңдеуді талап ететін қажетті шикізат бар. Шикізат өнімін өндіру қазақстандық қолөнершілердің ішкі және сыртқы нарықтары (өнімді өткізу) үшін мол мүмкіндіктер ашады. Өндірістің басым бөлігі агроөнеркәсіппен байланысты, осыған орай "ТДҰА" АҚ гранттық бағдарламалары мен "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ микрокредит беру бағдарламалары арқылы бастапқы инвестицияларды тарту мүмкіндігі пайда болады.

3.1.6. Основные направления туризма
Агротуризм
Это направление туризма является относительно новым и перспективным направлением, предполагающим формирование и предоставление приезжим гостям комплексных услуг по проживанию, отдыху, питанию, экскурсионному обслуживанию, организации досуга и спортивных мероприятий, рыбалки и охоты, приобретению знаний и навыков, а также возможности занятия активными видами туризма в сельской местности.
Привлекательными чертами агротуризма являются чистый воздух, домашняя атмосфера, нетронутая природа, натуральные продукты, тишина и неторопливый быт. Это мощный инструмент охраны окружающей среды, способствующий вовлечению в этот процесс местного населения, для которого бережное отношение к природе станет экономически выгодным.
В этой связи целесообразно определить механизмы для становления и развития МСБ регионов, занятых в агротуризме, сформировать методические пособия, оказывать консультативную помощь предпринимателям, открывающим гостевые дома, определить действенные инструменты для информационной поддержки и продвижения гостевых домов на местном уровне.
Охотничье-трофейный туризм
Это часть устойчивого туризма, предусматривающая пассивный (наблюдение), а также активный (охота), жестко регулируемый законодательством контакт туристов с представителями дикого мира. Охотничий туризм признан в мире как эффективный механизм привлечения финансовых средств для сохранения дикой природы при правильном управлении
Анализ развития охотничьего туризма в мире показывает, что это динамично-развивающаяся отрасль. В качестве примера можно привести опыт США - одной из показательных стран в сфере финансового учета. Так, по данным Министерства внутренних дел США, доход от охотничьего туризма в экономику страны в 2017 году составил 156 млрд. долларов США. Общий мультипликативный эффект от охоты составляет 61 млрд. долларов США. Охотничьи хозяйства США создают более 700 тыс. рабочих мест и обеспечивают заработок более 16 млрд. долларов США в год.
В конце 60-х годов в Европе данный вид активного отдыха стал резко набирать популярность. В настоящее время он наиболее развит в Испании, Венгрии, Франции, Германии и некоторых других странах.
Неоценимое экономическое значение охотничий туризм имеет для некоторых развивающихся стран Африки. Здесь он наряду с другими формами туризма является одним из источников притока наличной валюты в экономику страны. Так, Сафари в Африке известен широкому потребителю охотничьим туристским продуктом. ЮАР в год посещают около 8 тыс. охотников, а совокупный доход от этой отрасли составляет 100 млн. долларов США в год.
Казахстан исключительно богат представителями животного мира, традиционно являющимися объектами охоты. По различным экспертным оценкам в Казахстане расходы на охрану редких и исчезающих видов могут быть полностью покрыты за счет развития охотничьего туризма.
На сегодняшний день, изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных производится в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан на основании биологического обоснования с положительным заключением государственной экологической экспертизы. Мировой практикой доказано, что научно-обоснованный лимит изъятия старых самцов не оказывает угнетающего влияния на популяцию, а в некоторых случаях только увеличивает ее продуктивность. Для некоторых государств он стал единственным способом сохранить редкие виды животных. К примеру, самки некоторых видов семейства полорогих остаются яловыми, когда старый самец не позволяет самцам моложе участвовать в гоне, а сам не в силах покрыть всех самок.
В Казахстане современное положение популяций многих редких видов животных стабилизировалось и можно говорить об устойчивом использовании старых особей для целей охоты. Статьей 15 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" не предусмотрено изъятие редких и исчезающих видов животных в целях трофейной охоты. В этой связи, необходимо внести соответствующие изменения в данный Закон. Возможно, также следует пересмотреть Положение о Красной книге в части замены полных запретов на научно-обоснованное изъятие.
По мнению экспертов, в настоящее время имеются барьеры в развитии трофейной охоты, особенно для иностранных граждан. Так, согласно Закону"Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и утвержденных на его основе Правил охоты, при ввозе охотничьего огнестрельного оружия существует запрет на применение метательного охотничьего оружия (лук) на охоте, а также отсутствует возможность аренды охотничьего оружия.
Потенциал Казахстана представлен возможностью озерной и речной рыбалки в многочисленных водоемах, и в этих условиях рыболовный туризм в стране развивается очень быстро и повсеместно. Также стремительно развивается вид подводной охоты. Все больше туристских объектов включают рыбалку в список предлагаемого пакета услуг.
Показателен опыт санатория-курорта "Рахмановские ключи" в Восточно-Казахстанской области. На озеро, которое считалось "мертвым", после проведения соответствующего исследования аква-культуры были завезены некоторые виды рыб, что позволило увеличить и без того большой поток туристов в данное курортно-санаторное учреждение.
В целом, наличие разнообразного животного мира с развитой охотничьей инфраструктурой способно привлечь в страну значительные денежные средства, помочь сохранить природу и способствовать развитию регионов за счет того, что:

3.1.6. Туризмнің негізгі бағыттары
Агротуризм
Агротуризм келуші қонақтарға орналасу, демалу, тамақтану, экскурсиялық қызмет көрсету бойынша, олардың бос уақыты мен спорттық іс-шараларды, балық аулау мен аңшылықты ұйымдастыру, білім мен дағды алу, сондай-ақ ауылдық жерде туризмнің белсенді түрлерімен айналысуға мүмкіндікті қалыптастыру мен ұсынуды көздейтін салыстырмалы түрде жаңа және перспективалы бағыт болып табылады.
Таза ауа, үйдегідей жағдай, пәк табиғат, табиғи азық-түлік, тыныштық және бір сарынды тұрмыс-тіршілік агротуризмнің тартымды ерекшеліктері болып табылады. Бұл қоршаған ортаны қорғаудың қуатты құралы, бұл құрал үшін табиғатқа ұқыпты қарау экономикалық тұрғыдан тиімді болмақ, жергілікті халықты осы процеске тартуға ықпал етеді.
Осыған байланысты, өңірде агротуризммен айналысатын ШОБ қалыптастыру және дамыту үшін тетіктердің әдістемелік құралдарын қалыптастырған, қонақүй ашатын кәсіпкерлерге консультативтік көмек көрсеткен, жергілікті деңгейде ақпараттық қолдау және қонақүйлерін ілгерілету үшін пәрменді құралды айқындаған жөн.
Аңшылық-олжалық туризм
Туристердің жабайы әлем өкілдерімен заңнамамен қатаң реттелетін баяу (бақылау), сондай-ақ белсенді (аңшылық) қатынас жасауын көздейтін тұрақты туризмнің бір бөлігі. Әлемде аңшылық туризм дұрыс басқарылатын болса, жабайы табиғатты сақтау үшін пайдалануға болатын қаржы қаражатын тартудың тиімді тетігі ретінде танылған.
Әлемде аңшылық туризмнің дамуын талдау оның серпінді дамып келе жатқан сала екенін көрсетеді. Мысал ретінде қаржылық есеп саласындағы үлгілі елдердің бірі – АҚШ тәжірибесін келтіруге болады. Айталық, АҚШ-тың Ішкі істер министрлігінің мәліметтері бойынша аңшылық туризмнен ел экономикасына түскен табыс 2017 жылы 156 млрд. АҚШ долл. құрады. Аңшылықтың жалпы мультипликативті әсері 61 млрд. АҚШ долларын құрайды. АҚШ-тың аңшылық шаруашылықтары 700 мыңнан астам жұмыс орнын ашады және жылына 16 млрд. АҚШ долларынан астам жалақыны қамтамасыз етеді.
60-шы жылдардың соңында Еуропада белсенді демалыстың осы түрі күрт танымал бола бастады. Қазіргі уақытта аңшылық туризм Испанияда, Мажарстанда, Францияда, Германия мен кейбір басқа да елдерде де анағұрлым дамыған.
Африканың кейбір дамушы елдері үшін аңшылық туризмнің баға жетпес экономикалық маңызы бар. Мұнда ол туризмнің басқа нысандарымен қатар ел экономикасына қолма-қол валюта алу көздерінің бірі болып табылады. Мысалы, Африкадағы сафари бүгінгі күні тұтынушыларға кеңінен танымал аңшылық туристік өнім болып табылады. ОАР-ға жылына 8 мыңға жуық аңшы барады, ал осы саладан түсетін жиынтық кіріс жылына 100 млн. АҚШ долларын құрайды.
Қазақстан аңшылық объектілері болып табылатын дәстүрлі жануарлар әлемінің өкілдеріне ерекше бай. Әртүрлі сараптамалық бағалаулар бойынша Қазақстанда сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерді қорғауға жұмсалатын шығыстарды аңшылық туризмін дамыту есебінен толықтай жабуға болады.
Бүгінгі күні сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жануарлар түрлерін аулау Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы берілген биологиялық негіздеме бойынша жүргізіледі. Әлемдік тәжірибеде кәрі аталық жануарларды аулаудың ғылыми негізделген лимиті популяцияға кері әсерін тигізбейтіні, ал кейбір жағдайларда оның өнімділігін арттыратыны дәлелденген. Кейбір мемлекеттер үшін ол сирек кездесетін жануарлар түрлерін сақтап қалудың бірден бір тәсіліне айналды. Мысалы, қуыс мүйізді тұқымдастардың кейбір түрлерінің кәрі аталықтары жас аталыққа күйлеуге қатысуға мүмкіндік бермей, бірақ өзі барлық аналықтарды ұрықтандыруға қауқары болмаған кезде олардың аналықтары қысыр қалады.
Сирек кездесетін жануарлардың көптеген түрлері популяциясының Қазақстандағы қазіргі жағдайы тұрақтанды және кәрі жануарларды аңшылық мақсаттарында қорықпай пайдалануға болады деп айтуға мүмкіндік бар. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңның 15-бабына сәйкес сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарларды аңшылық олжа алу мақсатында аулау көзделмеген. Осыған байланысты аталған Заңға тиісті өзгерістер енгізу қажет. Сондай-ақ Қызыл кітап туралы ережені ғылыми негізделген аулауға толық тыйым салуды алмастыру бөлігінде қайта қарап шыққан жөн.
Сарапшылардың пікірінше, қазіргі уақытта олжалы аңшылықты дамытуда, әсіресе шетелдік азаматтар үшін кедергілер бар. Мәселен, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңға және оның негізінде бекітілген Аң аулау қағидаларына сәйкес аңшылық атыс қаруын әкелу кезінде аң аулауда лақтырылатын аңшылық қаруды (садақты) қолдануға тыйым салынған, сондай-ақ аңшылық қаруды жалға алу мүмкіндігі жоқ.
Қазақстанның әлеуеті көптеген су тоғандарында көл балығы мен өзен балығын аулау мүмкіндігімен ұсынылған және мұндай жағдайларда елімізде балық аулау туризмі жылдам әрі жаппай дамып келеді. Сондай-ақ, суасты аңшылық түрі қарқынды дамып келеді. Көптеген туристік объектілердің ұсынылатын қызметтер пакетінің тізіміне балық аулау қосылған.
Шығыс Қазақстан облысындағы "Рахман қайнары" санаторий-курортының тәжірибесінен үлгі алуға болады. "Өлі" деп саналған көлге аква-мәдениетіне тиісті зерттеу жүргізілгеннен кейін балықтардың кейбір түрлері жіберілді, бұл осы курорт-санаторий мекемесіне туристердің онсыз да мол легін ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Жалпы, аңшылық инфрақұрылымы дамыған алуан түрлі жануарлар әлемінің болуы елімізге қомақты ақша қаражатын тартуға, табиғатты сақтауға көмектесуге және мыналардың есебінен өңірдің дамуына ықпал етуге қабілетті:

1) государство получает средства от продажи права на охоту в целом и выдачи лицензий на отстрел отдельных видов животных;
2) частные охотничьи хозяйства получают средства от охотников за счет организации охоты;
3) местные представители получают прибыль за счет организации размещения, питания, транспортировки охотников, продажи сувениров, изготовления охотничьих трофеев.
Созданная инфраструктура охотничьего туризма предоставит возможность развитию экологического туризма на данных территориях, предоставляя местному населению дополнительный стимул в сохранении дикой природы.
Экологический туризм
Во многих странах все большее внимание уделяют развитию экологического туризма.
За последние пять лет можно отметить значительный рост интереса к казахстанским рекреационным ресурсам со стороны иностранных туристов. Так, в объеме предоставления рекреационных услуг значительно выросла доля въездного туризма. Если в 2012 году доля расходов, понесенных иностранными туристами на спортивные и рекреационные услуги составляли всего 37 %, то к 2016 году сумма расходов увеличилась в 3 раза, составив 63%.
В целом, исходя из статистики потребления рекреационных и спортивных услуг туристами, можно сделать вывод, что спрос на данные виды услуг со стороны туристов хоть и незначителен в масштабах экономики, но уверенно растет (за последние четыре года - почти на 5 % в год), что создает благоприятную среду для развития экологического туризма.
Исходя из данных о доходах и расходах видно, что спрос на услуги туристических лагерей, парков отдыха и развлечений/услуг площадок для кемпинга, рекреационных автопарков и трейлерных парков, а также услуг парков культуры и отдыха, тематических парков не стабилен. В то же время, наблюдается повышение спроса на услуги ботанических садов и зоопарков, туристические услуги природных заповедников и охраны дикой природы.
В развитии экологического туризма особую роль занимают ООПТ. Число проведенных экскурсий на ООПТ за пять лет в среднем росло на 12,1 %, а число посетителей - на 10,1 %. При этом количество гидов (46 человек) не меняется с 2012 года. Несмотря на рост количества проведенных экскурсий (58 % в 2016 году к 2012 году) и посетителей ООПТ (на 47 %), число посетителей составляет всего 6,65 % к общей численности населения Казахстана.
Таким образом, можно констатировать, что экологический туризм способен стать прибыльным направлением.
Этнографический туризм
Казахстан - страна с богатым историческим и культурным наследием. Расположенный в центре Евразии Казахстан оказался на перекрестке древнейших цивилизаций мира, пересечении транспортных артерий, социальных и экономических, культурных и идеологических связей между Западом и Востоком, Югом и Севером. В древности по степям Казахстана проходил Великий Шелковый путь. В различные периоды истории на территории нынешнего Казахстана возникали и развивались государства с самобытной культурной историей.
Наследием той эпохи являются многочисленные памятники истории и культуры, географические достопримечательности.
Культурный досуг, как и все прочие виды развлечений и отдыха, не стоит на месте. Он обретает новые функции, расширяется и рационализируется, очерчивая все большие границы своего содержания. Особую роль в этом процессе играет создание центров досуга и отдыха, соответствующих международным стандартам, экологических и этно-парков, различного рода культурных, природных и исторических заповедников.
Кроме природных достопримечательностей Казахстан богат историко-культурными памятниками, расположенными на Великом Шелковом пути, имеющими всемирное значение. Организация транзитных туров на Великом Шелковом пути особенно актуальна, так как это даст Казахстану возможность вхождения в зону интереса таких стран, как Япония, Малайзия, Китай, Корея, а также европейских государств. Великий Шелковый путь - это одно из приоритетных направлений развития туризма в Казахстане.
Мировой опыт показывает особую роль культурно-познавательного туризма, как эффективного инструмента популяризации культуры своей страны за рубежом. Привлечение зарубежных туристов также является важным условием интенсивного развития креативной индустрии.
В наши дни, когда большинство людей живут в многонациональных мегаполисах и городах, особую актуальность и популярность приобретает этнографический туризм, при котором происходит знакомство с обычаями, традициями, обрядами, архитектурой, народными костюмами и праздниками, культурой и языком своей или иной этнографической группы населения.
Этнографический туризм будет способствовать укреплению семейных отношений, духовно-нравственному воспитанию молодежи, сохранению культурных и развитию семейных ценностей.
Детско-юношеский туризм
Вклад детско-юношеского туризма (далее - ДЮТ) в социальное развитие страны значителен. ДЮТ является:
- важным способом передачи новому поколению накопленного человечеством жизненного опыта и материально-культурного наследия, формирования ценностных ориентаций, нравственного оздоровления и культурного развития нации, одним из путей социализации личности;
- уникальной моделью воспитания личности посредством формирования здорового образа жизни человека через общение с природой, организации активного досуга и занятости, развития культуры поведения на природе, воспитания бережного отношения к памятникам истории и культуры, практического познания родного края;
- инструментом социальной адаптации, профессиональной ориентации, воспитания гражданственности и патриотизма подрастающего поколения;
- действенным механизмом вовлечения всех членов семьи в формы семейного отдыха.

1) мемлекет жалпы аңшылыққа құқық сату есебінен және жекелеген жануарлар түрін атуға лицензия беру үшін қаражат алады;
2) жеке аңшылық шаруашылықтары аңшылықты ұйымдастыру есебінен қаражат алады;
3) шағын және орта бизнестің жергілікті өкілдері орналастыру, тамақтандыру, аңшыларды тасымалдау, кәдесыйларды сату, аңшылық олжаларды дайындау есебінен пайда табады.
Аңшылық туризмнің құрылған инфрақұрылымы жергілікті халықты жабайы табиғатты сақтауға қосымша көтермелей отырып, осы аумақтарда экологиялық туризмді дамытуға мүмкіндік береді.
Экологиялық туризм
Көптеген елдерде экологиялық туризмді дамытуға барған сайын баса назар аударылуда.
Соңғы бес жылда шетелдік туристер тарапынан Қазақстанның рекреациялық ресурстарына деген қызығушылықтың едәуір артқанын байқауға болады. Айталық, рекреациялық қызметтерді көрсету көлемінде кіру туризмінің үлесі айтарлықтай өсті. Егер 2012 жылы шетелдік туристердің спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтерге жұмсаған шығыстарының үлесі 37% ғана болса, 2016 жылға қарай шығыстар сомасы 3 есеге артып, 63%-ға жетті.
Жалпы, туристердің рекреациялық және спорттық көрсетілетін қызметтерді тұтынуы туралы статистикалық мәліметтерге сүйенсек, туристердің осы көрсетілетін қызмет түрлеріне сұраныстары экономика ауқымында мардымсыз болса да, үнемі үстінде (соңғы төрт жылына 5%-ға жуық), бұл экологиялық туризмді дамыту үшін қолайлы жағдай жасайды.
Кірістер мен шығыстар туралы деректерге сүйене отырып, туристік лагерьлердің, демалыс және ойын-сауық парктерінің/кемпингке арналған алаңдардың, рекреациялық автопарктердің және трейлер парктерінің көрсетілетін қызметтеріне, сондай-ақ мәдениет және демалыс парктерінің, тақырыптық парктердің көрсетілетін қызметтеріне деген сұраныс тұрақсыз екенін көруге болады. Сонымен қатар, ботаникалық бақтар мен хайуанаттарға бағының көрсетілетін қызметтеріне, табиғат қорықтарының туристік көрсетілетін қызметтеріне және жануарлар дүниесін қорғауға сұраныстың артуы байқалады.
Экологиялық туризмді дамытуда ЕҚТА ерекше рөл атқарады. ЕҚТА-да өткізілген экскурсиялар саны бес жылда орта есеппен 12,1%-ға, ал келушілер саны 10,1%-ға өсті. Бұл ретте гидтер саны (46 адам) 2012 жылдан бері өзгермеген. Өткізілген экскурсиялардың (2012 жылға қатысты 2016 жылы 58%) және ЕҚТА-ға келушілердің (47%-ға) өскеніне қарамастан, келушілер саны Қазақстан халқының жалпы санының небәрі 6,65%-ын құрайды.
Осылайша, экологиялық туризм пайдалы бағытқа айналуы мүмкін деп айтуға болады.
Этнографиялық туризм
Қазақстан – тарихи және мәдени мұрасы бай ел. Еуразия орталығында орналасқан Қазақстан әлемнің ежелгі өркениеттері тоғысқан торапта, Батыс пен Шығыс, Оңтүстік пен Солтүстік арасындағы көліктік, әлеуметтік және экономикалық, мәдени және идеологиялық қиылыста тұр. Ерте заманда Қазақстан даласы арқылы Ұлы Жібек жолы өтті. Тарихтың әртүрлі кезеңдерінде қазіргі Қазақстан аумағында өзіндік мәдени тарихы бар мемлекеттер пайда болып дамыған.
Көптеген тарих және мәдениет ескерткіштері, географиялық көрнекі орындар сол дәуірдің мұрасы болып табылады.
Мәдени демалыс ойын-сауық пен демалыстың өзге түрлері сияқты бір орында тұрмайды. Ол жаңа функцияларға ие болып, өз мәнінің аса үлкен шегін белгілей отырып, кеңейеді және оңтайланады. Бұл процесте халықаралық стандарттарға сәйкес келетін экологиялық бос уақытты өткізу және демалыс орталықтары мен этно-парктерді, әртүрлі мәдени, табиғи және тарихи қорықтарды құру ерекше рөл атқарады.
Табиғи көрнекі жерлерден басқа, Қазақстан әлемдік маңызы бар Ұлы Жібек жолында орналасқан тарихи-мәдени ескерткіштерге бай. Ұлы Жібек жолында транзиттік турларды ұйымдастыру әсіресе өзекті, өйткені ол Қазақстанға Жапония, Малайзия, Қытай, Корея сияқты елдердің, сондай-ақ Еуропа мемлекеттерінің қызығушылығын тудыратын аймаққа кіруге мүмкіндік береді. Ұлы Жібек жолы – Қазақстандағы туризмді дамытудың басым бағыттарының бірі.
Әлемдік тәжірибе шетелде өз елінің мәдениетін танымал етудің тиімді құралы ретінде мәдени-танымдық туризм ерекше рөл атқаратынын көрсетеді. Шетелдік туристерді тарту да креативті индустрияны қарқынды дамытудың маңызды шарты болып табылады.
Адамдардың басым бөлігі көпұлтты мегаполистер мен қалаларда тұратын қазіргі уақытта этнографиялық туризм ерекше өзекті әрі танымал бола бастады, бұл жерде өзінің немесе халықтың өзге этнографиялық тобының салт-дәстүрімен, әдет-ғұрпымен, сәулетімен, ұлттық костюмдерімен және мерекелерімен, мәдениетімен тілімен танысуға болады.
Этнографиялық туризм отбасылық қатынастарды нығайтуға, жастарды рухани-ізгілікке тәрбиелеуге, мәдени және отбасылық құндылықтарды сақтауға және дамытуға ықпал ететін болады.
Балалар-жасөспірімдер туризмі
Балалар-жасөспірімдер туризмінің (бұдан әрі – БЖТ) елдің әлеуметтік дамуына қосатын үлесі қомақты. БЖТ:
- адамзат жинақтаған өмірлік тәжірибе мен материалдық-мәдени құндылықтарды жас ұрпаққа берудің, құндылық бағдарларын қалыптастырудың, ұлтты рухани сауықтырудың және мәдени тұрғыдан дамытудың маңызды тәсілі, тұлғаны әлеуметтендіру жолдарының бірі;
- тұлғаны табиғатпен қарым-қатынас жасау арқылы адамның салауатты өмір салтының қалыптастыру, бос уақытты белсенді өткізуді және іспен шұғылдануды ұйымдастыру, табиғатта өзін-өзі ұстау мәдениетін дамыту, тарих пен мәдениет ескерткіштеріне ұқыпты қарауға тәрбиелеу, туған өлкені тәжірибеде танып білу жолымен тәрбиелеудің бірегей моделі;
- өскелең ұрпақты әлеуметтік бейімдеу, кәсіптік бағдарлау, азаматтық пен отансүйгіштікке тәрбиелеу құралы;
- отбасының барлық мүшелерін отбасылық демалыс нысандарына тартудың пәрменді тетігі болып табылады.

ДЮТ охватывает детей и молодежь до 18 лет. По данным статистики, по состоянию на 1 января 2018 года их численность составляет 3 050 770 детей, из них туристско-краеведческим направлением охвачено 2,6 %. В Европе этот показатель составляет от 20 % и выше, в России - 14 %, в Беларуси - 10,6 %.
Таблица 6
Статистика по детско-юношескому туризму в РК
Наименование 2015 год 2018 год Динамика
Общее количество учащихся, 1-11 классы
2 629904
3 050770
+ 420866
Охвачено системой ДЮТ
59980 (2,3 %)

БЖТ балалар мен 18 жасқа толмаған жастарды қамтиды. Статистикаға сәйкес 2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша олардың саны 3 050 770 баланы құраған, оның 2,6%-ы туристік-өлкетану бағытымен қамтылған. Еуропада бұл көрсеткіш 20% және одан жоғары, Ресейде – 14%, Белоруссияда – 10,6%.
6-кесте
ҚР-дағы балалар мен жасөспірімдер туризмі бойынша статистика
Атауы
2015 жыл
2018 жыл
Динамика
1-11-сыныптар оқушыларының жалпы саны
2.629.904
3.050.770
+ 420.866
БЖТ жүйесімен қамтылған
59.980 (2,3 %)

80 256 (2,6%)
+ 20276 (+0,3%)
Общее количество центров и станций ДЮТа и краеведения
35 единиц
40 единиц
+5 единиц
Количество кружков туристского направления
735 единиц
2188 единиц
+ 1453 единиц
Факторами, затрудняющими ускоренное развитие ДЮТ, являются:
Первое. После распада Советского Союза система ДЮТ не имеет достаточной поддержки, в том числе государственной. С тех пор были утеряны опыт, традиции и институциональные механизмы развития ДЮТ.
Второе. Морально устарела материально-техническая база детских туристских организаций, испытывающих хронический дефицит капитальных вложений, современного оборудования и инвентаря, учебных пособий, компьютерной техники. Укомплектованность туристским оборудованием в среднем по стране составляет около 51,5 % по всей стране. Вместе с тем, материально-техническая база ДЮТ в таких регионах как Атырауская, Мангистауская, Северо-Казахстанская области и город Алматы составляет от 10 до 20 %. В Костанайской и Кызылординской областях вообще отсутствуют организации туристско-краеведческого направления.
Рисунок 4
Третье. Отсутствует гарантированное финансирование системы региональных и республиканских мероприятий с учащимися, что негативно сказывается на уровне вовлечения обучающихся и педагогов в ДЮТ. Оплата за посещение детьми ГНПП, музеев, дорогие билеты на авиа и ж/д транспорт в каникулярный периодне способствуют массовому вовлечению детей и молодежи в сферу детско-юношеского туризма.
Четвертое. Недостаточную поддержку получают одаренные в спортивном туризме дети. Дети из малообеспеченных семей; дети, оставшиеся без попечения родителей; дети с особыми образовательными потребностями не в полной мере охвачены мероприятиями ДЮТ, что осложняет их социальную адаптацию и вызывает дополнительные социальные издержки для общества.
Пятое. Имеет место недостаточный уровень квалификации педагогов, специалистов, владеющих технологиями туристско-краеведческой направленности. Потребность педагогов туристско-краеведческого направления в повышении квалификации составляет 69,2 %.
Шестое. Недостаточна координация работы со стороны центральных и местных исполнительных органов по вопросам развития ДЮТ. Требует совершенствования нормативная правовая база по вопросам развития ДЮТ.
Медицинский и санаторно-курортный туризм
Под медицинским туризмом в мире принято понимать выезд людей из места постоянного проживания с целью получения медицинских услуг.
Казахстан обладает значительным потенциалом для развития как медицинского, так и оздоровительного туризма.
Это - наличие современного медицинского кластера в городе Нур-Султане, оказывающего высокотехнологичные медицинские услуги, развитая сеть современных медицинских клиник, стоматологических, косметологических и экоцентров и многое другое. Семь клиник Казахстана сертифицированы международной аккредитационной комиссией JCI (JointCommissionInternational), которая является золотым стандартом качества медицинских услуг и безопасности пациентов, одна клиника сертифицирована EFQM - Европейская организация менеджмента качества.

80.256 (2,6%)
+ 20.276 (+0,3%)
БЖТ және өлкетану орталықтары мен станцияларының жалпы саны
35
40
+5
Туристік бағыттағы үйірмелер саны
735
2.188
+ 1.453
БЖТ-ны жедел дамытуға кедергі келтіретін факторлар:
Бірінші. Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін БЖТ жүйесіне қажетті қолдау, оның ішінде мемлекеттік қолдау көрсетілген жоқ. Содан бері БЖТ-ны дамыту тәжірибесі, дәстүрлері мен институционалдық тетіктері жоғалды.
Екінші. Ұзақ уақыт бойы ірі салымдар, заманауи жабдықтар мен құралдар, оқулықтар мен компьютерлік техника тапшылығын бастан өткерген, балалар туристік ұйымдарының материалдық-техникалық базасы моральдық жағынан ескірген. Ел бойынша туристік жабдықтармен толықтырылу деңгейі орта есеппен 51,5%-ға жуық. Сонымен бірге Атырау, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Алматы қаласы сияқты өңірлерде БЖТ-ның материалдық-техникалық базасы 10-нан 20%-ға дейін. Қостанай және Қызылорда облыстарында туристік-өлкетану бағытындағы ұйымдар мүлдем жоқ.
4-сурет
Үшінші. Оқушылардың қатысуымен өңірлік және республикалық іс-шаралар жүйесін кепілдендірілген қаржыландыру жоқ, бұл оқушылар мен оқытушылардың БЖТ-ға қатысу деңгейіне теріс әсер етеді. МҰТП-ға, музейлерге бару үшін төлем, әуе және теміржол көліктеріне арналған қымбат билеттер каникул кезеңінде балалар мен жастарды жастар туризмі саласына жаппай тартуға ықпал етпейді.
Төртінші. Спорттық туризмде дарынды балаларды қолдау жеткіліксіз. Аз қамтылған отбасылардан шыққан балалар; ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; ерекше білім алға мұқтаж балалар жастар туризмінің іс-шараларымен толық қамтылмайды, бұл олардың әлеуметтік бейімделуін қиындатады және қоғам үшін қосымша әлеуметтік шығындар тудырады.
Бесінші. Туристік-өлкетану бағытындағы технологиялармен таныс оқытушылар мен мамандардың біліктілік деңгейі жеткіліксіз. Туристік-өлкетану бағытындағы оқытушылардың біліктілігін арттыруды қажеттілік 69,2%-ды құрайды.
Алтыншы. Орталық және жергілікті атқарушы органдар тарапынан БЖТ дамыту мәселелері бойынша жұмыстардың үйлестірілуі жеткіліксіз. БЖТ дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру талап етіледі.
Медициналық және санаторийлік-курорттық туризм
Медициналық туризм әлемде медициналық қызметтер алу мақсатында адамдардың өздері үнемі тұратын жерлерінен шығуы дегенді білдіреді.
Қазақстан медициналық, сондай-ақ сауықтыру туризмін дамыту үшін айтарлықтай әлеуетке ие.
Бұл – Нұр-Сұлтан қаласында жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсететін заманауи медициналық кластердің болуы, заманауи медициналық клиникалардың, стоматологиялық, косметологиялық және ЭКО-орталықтардың дамыған желісі және т.б. Қазақстанның жеті клиникасын JCI (JointCommissionInternational) халықаралық аккредитациялық комиссиясы сертификаттаған, ол медициналық көрсетілетін қызметтер мен пациенттер қауіпсіздігінің алтын стандарты болып табылады, тағы бір клиниканы EFQM – Еуропалық сапа менеджменті ұйымы сертификаттады.

Для развития оздоровительного туризма территория Казахстана обладает разнообразными туристско-рекреационными ресурсами. В Казахстане зарегистрировано и функционирует 20 курортных зон, основная часть из них (более 10) имеет разведанные и изученные природные лечебные факторы и являются бальнеологическими, грязелечебными, климатическими курортами. Курортные зоны с наличием таких природных лечебных факторов, как более 500-та источников лечебных минеральных вод, 78-и грязевых озер, 50-ти климатических местностей позволяют развивать рекреационно-оздоровительный туризм в Казахстане.
По данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в Казахстане функционирует 144 санаторно-курортные организации (далее - СКО) вместимостью 21 291 коек на конец года, из них 18 475 среднегодовых койко-мест. 80 % санаториев являются частными структурами, государственными санаториями являются ведомственные здравницы Медицинского центра Управления делами Президента, министерств внутренних дел, здравоохранения и др.
При этом, принципиальным отличием СКО Казахстана от зарубежных курортов является развитость медицинского обслуживания. Зарубежные курорты представлены многозвездными гостиницами с великолепным сервисом и развлечениями (SPA-отели). В Казахстане с советских времен системообразующим фактором санаториев всегда являлась санаторно-курортная медицина.
Деятельность санаториев находится на стыке интересов отрасли туризма и отрасли здравоохранения.
На основании данных статистики двух отраслей, количество санаториев на протяжении последних лет изменяется незначительно: 66 единиц (2014 год), 62 единицы (2015 год), 66 единиц (2016 год), 65 единиц (2017 год).
Количество отдохнувших в санаториях значительно снизилось с 213 630 человек в 2014 году до 173 695 человек в 2015 году, затем незначительно повысилось до 189 399 человек в 2016 году и затем снова снизилось до 176 953 человек в 2017 году.
Из 189 399 человек, отдохнувших в санаториях в 2016 году, нерезиденты составили 2 581 человек (1,4 %). Из 176953 отдохнувших в 2017 году, нерезиденты - 2 297 человек (1,3 %). То есть, количество нерезидентов понизилось и в фактическом и в процентном выражении.
Основными "болевыми" точками в деятельности многих санаториев являются слабая материально-техническая база, отсутствие маркетинговой стратегии, отсутствие дополнительных услуг. Также в данной сфере отсутствует государственная поддержка. Необходима модернизация санаторно-курортного комплекса и возрождение этого сектора. Для этого должна быть повышена роль социальной составляющей оздоровительной медицины в Казахстане.

Сауықтыру туризмін дамыту үшін Қазақстан аумағында алуан түрлі туристік-рекреациялық ресурстар бар. Қазақстанда 20 курорттық аймақ тіркелген және жұмыс істейді, олардың негізгі бөлігіне (10-нан астамы) барлау жасалған және зерделеген табиғи емдік факторларға ие әрі бальнеологиялық, балшықпен емдейтін, климаттық курорттар болып табылады. 500-ден астам емдік минералды су көздері, 78 балшық көлі, 50 климаттық жерлер сияқты табиғи емдік факторлары бар курорттық аймақтар Қазақстанда рекреациялық-сауықтыру туризмін дамытуға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректері бойынша Қазақстанда сыйымдылығы 21 291 орынға ие 144 санаторийлік-курорттық ұйым (бұдан әрі – СКҰ) жұмыс істейді, олардың ішінде 18 475 орын тәулік бойы қолжетімді. Санаторийлердің 80%-ы жеке құрылымдар болып табылады. Президент Істері басқармасының Медициналық орталығының, Ішкі істер, Денсаулық сақтау министрліктерінің және т.б. ведомстволық шипажайлары мемлекеттік санаторийлер болып табылады.
Бұл ретте медициналық қызмет көрсетуді дамыту мәселесі қазақстандық СКҰ-ның шетелдік курорттардан бірден бір айырмашылығы болып табылады. Шетелдік курорттар көпжұлдызды қонақүйлерде орналасқан, олардағы сервис тамаша, ойын-сауық (SPA-отельдер) ұсынылады. Қазақстанда кеңес дәуірі кезеңінен бері санаторийлердің жүйе түзуші факторы санаторий-курорттық медицина болды.
Санаторийлердің қызметі туризм саласы мен денсаулық сақтау саласының мүдделерін түйістіреді.
Екі саланың статистика деректерінің негізінде соңғы жылдары санаторийлердің саны айтарлықтай өзгермегенін көреміз: 66 бірлік (2014 жылы), 62 бірлік (2015 жылы), 66 бірлік (2016 жылы), 65 бірлік (2017 жылы).
Санаторийлердегі демалушылардың саны 2014 жылғы 213 630 адамнан 2015 жылы 173 695 адамға дейін едәуір төмендеді, одан кейін 2016 жылы 189 399 адамға дейін жоғарылады және кейіннен 2017 жылы қайтадан 176 953 адамға дейін төмендеді.
2016 жылы санаторийлерде демалған 189 399 адамның арасында бейрезиденттер 2 581 адамды құрады (1,4%). 2017 жылы демалған 176953 адамның арасынан бейрезиденттер – 2297 адам (1,3%). Яғни бейрезиденттердің саны нақты мәнде де, пайыздық мәнде де төмендеді.
Нашар материалдық-техникалық база, маркетингтік стратегияның болмауы, қосымша қызметтердің көрсетілмеуі көптеген санаторийлердің қызметіндегі негізгі "осал" тұстар болып табылады. Сондай-ақ бұл салаға мемлекеттік қолдау көрсетілмейді. Санаторий-курорт кешенін жаңарту және осы секторды жаңғырту қажет. Бұл үшін Қазақстанда сауықтыру медицинасының әлеуметтік құрамдас бөлігінің рөлі артуға тиіс.

Специфика санаторно-курортного туризма такова, что для достижения наибольшего эффекта оздоровления в санатории лучше находиться в течение довольно длительного времени (от 14 до 21 дня). При этом в санаториях практически отсутствует досуговая составляющая, не предлагаются мероприятия, экскурсии и т.д. Кроме того, лечение в санаториях и на курортах стоит дорого.
На сегодняшний день важной задачей развития регионов Казахстана, обладающих уникальными природными, климатическими и лечебными ресурсами, является увеличение предложения качественных лечебно-оздоровительных услуг на основе создания санаторных и туристских комплексов, в которых будет сохранен баланс восстановления здоровья и получения развлекательных мероприятий и впечатлений.
Кроме того, важно, чтобы туристский продукт, включающий санаторно-курортное лечение, был круглогодичным. Для этого необходимо предусмотреть различные возможности, позволяющие снизить стоимость услуг и привлечь туристов во внесезонье. К таким возможностям относятся налоговые льготы для санаториев, гарантированное обеспечение определенной доли загрузки со стороны государства, система стимулов для граждан (возмещение расходов на санаторный отдых в рамках системы туристских сертификатов).
Туристские компании, продающие туристские пакеты внутри страны, отмечают небольшую активность санаториев в части развития агентских сетей с привлечением туристских компаний. На казахстанском рынке можно отметить всего несколько санаториев, которые наладили агентскую сеть в ряде городов Казахстана, обеспечив себе круглогодичные продажи и высокий уровень заполняемости.
По медицинскому туризму Казахстан остается "туристским донором" для таких стран как Южная Корея, Турция, Китай, Германия, Англия, Израиль, ОАЭ, страны Восточной Европы.
Причины высокого уровня выездного медицинского туризма - низкий уровень менеджмента и сервиса клиник, недостаточная информированность населения, низкая лояльность населения к системе здравоохранения и медицины Республики Казахстан.
В Казахстане можно получить медицинские услуги того же качества, что и за рубежом, но рынок не систематизирован, количество клиник ограничено, они презентуются стихийно и не могут конкурировать со сформированной маркетинговой политикой зарубежных клиник, специализирующихся на медицинском туризме.      Вместе с тем, прогресс в этой области может быть достигнут, если будет единая координация деятельности клиник и туроператоров в обеспечении необходимых и достаточных условий для медицинского туризма в нашей стране. Такую координацию могут осуществлять Министерство здравоохранения Республики Казахстан совместно с АО "НК "KazakhTourism".
Для этого есть позитивные факторы: высококлассные медицинские специалисты, высокотехнологичные клиники, уникальные природные условия в ряде мест Республики Казахстан, которые характеризуются как лечебные факторы, туроператоры, имеющие навык работы в медицинском туризме.
Таким образом, основными сдерживающими факторами для развития въездного медицинского туризма являются: отсутствие правовой базы и сформированного медицинского туристского продукта, в том числе списка приоритетных медицинских услуг для анализа и продвижения их конкурентных преимуществ, недостаточный уровень менеджмента и сервиса в медицинских организациях и санаториях, соответствующего клиническим возможностям, отсутствие информационной базы для пациентов и туроператоров, а также оперативной коммуникации между туроператорами и клиниками, несовершенная и достоверная статистика въездных, внутренних и выездных медицинских туристов, недостаточный уровень централизованной координации со стороны Министерства здравоохранения Республики Казахстан.

Санаторий-курорттық туризмнің ерекшелігі мынада: сауықтырудан мейлінше тиімділігіне әсер алу үшін санаторийде неғұрлым ұзақ уақыт (14 күннен 21 күнге дейін) болған жөн. Бұл ретте санаторийлерде бос уақытты өткізу үшін қосымша қызметтер жоқтың қасы, іс-шаралар, экскурсиялар және т.б. ұсынылмайды. Бұдан басқа, санаторийлерде және курорттарда емделу қымбат тұрады.
Бүгінгі күні Қазақстанның табиғи, климаттық және емдік ресурстарға бірегей өңірлерін дамытудың маңызды міндеті санаторийлік және туристік кешендерді құру негізінде сапалы емдік-сауықтыру қызметтерін көрсету жөніндегі ұсыныстарды ұлғайту болып табылады, оларда денсаулықты қалпына келтіру және ойын-сауық іс-шаралары мен әсер алу теңгерімі сақталатын болады.
Бұдан басқа, санаторий-курорттық емдеуді қамтитын туристік өнім жыл бойы ұсынылуға тиіс. Бұл үшін көрсетілетін қызметтердің құнын төмендетуге және негізгі маусымнан тыс уақытта туристерді тартуға мүмкіндік беретін әртүрлі мүмкіндіктерді қарастыру керек. Мұндай мүмкіндіктерге санаторийлер үшін салық жеңілдіктері, жүктелудің белгілі бір үлесін мемлекет тарапынан кепілді түрде қамтамасыз ету, азаматтар үшін көтермелеу жүйесі (туристік сертификаттар жүйесінің шеңберінде санаторийде демалуға жұмсалған шығындарды өтеу) жатады.
Ел ішінде туристік пакеттер сататын туристік компаниялар санаторийлердің туристік компанияларды тарта отырып, агенттік желілерді дамыту бөлігінде белсенділік танытпайтынын айтады. Қазақстандық нарықта Қазақстанның бірқатар қалаларында агенттік желісін құрған бірнеше санаторийді ғана атап өтуге болады, бұл санаторийлер өздеріне жыл бойы сатылымдарды және орындарды толтырудың жоғары деңгейін қамтамасыз етті.
Медициналық туризм бойынша Қазақстан Оңтүстік Корея, Түркия, Қытай, Германия, Англия, Израиль, БАӘ, Шығыс Еуропа сияқты елдерге "туристік донор" болып қалып отыр.
Медициналық шығу туризмінің жоғары деңгейінің себептері – клиникалардың менеджменті мен сервисінің төмен деңгейі, халықтың жеткілікті құлағдар болмауы, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және медицина жүйесіне халықтың ниеттес болуының төмендігі.
Қазақстанда сапасы шетелдікпен бірдей медициналық қызметтер алуға болады, бірақ нарық жүйелендірілмеген, клиникалардың саны шектеулі, олар бей-берекет таныстырылады және медициналық туризмге маманданған шетелдік клиникалардың қалыптасқан маркетингтік саясатымен бәсекелесе алмайды. Сонымен бірге елімізде медициналық туризм үшін қажетті және жеткілікті жағдайларды қамтамасыз етуде клиникалар мен туроператорлардың қызметі бірыңғай үйлестірілсе, осы салада біршама прогреске қол жеткізуге болады. Мұндай үйлестіруді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі "KazakhTourism" ҰК" АҚ-мен бірлесіп жүзеге асыра алады.
Бұл үшін жағымды факторлар да бар, олар: жоғары санатты медициналық мамандар, жоғары технологиялы клиникалар, Қазақстан Республикасының бірқатар жерлерінде емдік факторлар ретінде сипатталатын бірегей табиғат жағдайлары, медициналық туризмде жұмыс жасау дағдысы бар туроператорлар.
Осылайша, мыналар медициналық кіру туризмін дамыту үшін негізгі тежеуші факторлар болып табылады: құқықтық базаның және қалыптастырылған медициналық туристік өнімнің болмауы, оның ішінде талдау үшін басым медициналық көрсетілетін қызметтер тізімінің және олардың бәсекелік артықшылықтарын ілгерілетудің болмауы, медициналық ұйымдарда және санаторийлерде клиникалық мүмкіндіктерге сәйкес келетін менеджмент пен сервистің жеткіліксіз деңгейі, пациенттер мен туроператорлар үшін ақпараттық негіздің, сондай-ақ туроператорлар мен клиникалар арасында жедел коммуникацияның болмауы, келетін, іштегі және шығатын медициналық туристердің жетілмеген және шынайы емес статистикасы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің тарапынан орталықтандырылған үйлестірудің жеткіліксіз деңгейі.

Развитие медицинского туризма в Казахстане даст дополнительный стимул для развития отрасли здравоохранения, так как развитие медицинского туризма заставляет медицину стран развиваться более быстрыми темпами и будет способствовать улучшению здоровья населения Республики Казахстан, способствовать развитию внутреннего туризма, нивелированию сезонности в туризме, обеспечит более длительное пребывание туристов в стране, даст дополнительный доход, так как чек медицинского туриста в среднем выше чека обычного туриста в 1,3 раза, обеспечит мультипликативный эффект (сопровождающие медицинского туриста проживают в отелях и т.д.). Медицинский туризм обеспечит развитие санаторно-курортной отрасли, систематизирует использование лечебных природных факторов, позволит создать дополнительные рабочие места, повысит инвестиционную привлекательность.
MICE (деловой) туризм
Развитие делового или MICE туризма является одним из приоритетных во многих регионах мира. Развитию данного вида туризма не требуется наличие природных ресурсов и выхода к морю, истории или легенды, поэтому новые города и мегаполисы, направленные на интенсивное развитие, имеют равные шансы для привлечения и развития делового туризма.
В Казахстане также большое внимание уделяется развитию делового туризма, в частности в таких регионах как города Нур-Султан и Алматы. Развитие MICE туризма в городе Нур-Султане вошло в ТОП-10 Республиканской карты туристификации.
В 2006-2016 годах в Нур-Султане проведено 36 международных мероприятий, соответствующих требованиям международной ассоциации конгрессов и конференций (ICCA). Всего на встречах было зарегистрировано 14814 международных делегатов, что обеспечило общий доход города Нур-Султана в размере 15,2 млн. долларов США. Средние расходы на одного делегата на встречу составляют около 678 долларов США или 218 долларов США в день.
Вместе с тем, в 2018 году в Нур-Султане проведено около 140 деловых мероприятий разного направления и масштаба с количеством участников от 200 до 5000 человек.
Международной ассоциацией конгрессов и конференций ежегодно публикуется рейтинг MICE-дестинаций, где город Нур-Султан находится на 286 месте. В целях вхождения в ТОП-100 данного рейтинга Нур-Султане необходимо проводить ежегодно не менее 30 мероприятий в год.
Рисунок 5
Рейтинг Международной ассоциации конгрессов и конференций
Развитие MICE или делового туризма позволит не только получить прибыль от пребывания иностранных делегатов, но и от организации самого мероприятия, привлечь ведущих мировых экспертов и лидеров отраслей экономики, а также инвестиции в регион посредством демонстрации готовности города и Республики Казахстан к дальнейшему росту и развитию сегментов рынка.
Вместе с тем, для более динамичного развития MICE туризма в Нур-Султане необходимо рассмотреть дополнительные стимулирующие меры и использовать лучший международный опыт. Так, например, в Дубае ОАЭ используется механизм возврата косвенных налогов. В других городах - Сеул, Прага, Санкт-Петербург используются механизмы субсидирования инвестиционных затрат.
Проведение Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 послужило катализатором развития туризма города.
Увеличилось количество гостиниц на 13,2 % (на январь-сентябрь 2018 года - 189 гостиниц, на январь-сентябрь 2016 года количество гостиниц составляло 167). Также вырос пассажиропоток на международных рейсах на 16 % в сравнении с аналогичным периодом прошлого года (6 месяцев 2017 года - 1 млн. пассажиров, 1,2 месяцев 2018 года - 1,4 млн. пассажиров). В этом году город Нур-Султан занял 2 место в рейтинге лучших городов СНГ для весенних и осенних путешествий и шопинга среди российских туристов.
Нур-Султан становится центром проведения разноформатных развлекательных и спортивных мероприятий, как странового, так и мирового уровня.

Қазақстанда медициналық туризмді дамыту денсаулық сақтау саласын дамыту үшін қосымша түрткі болмақ, өйткені медициналық туризмнің дамуы медицинаны барынша жылдам қарқынмен дамуға итермелейді және Қазақстан Республикасы халқы денсаулығының жақсаруына ықпал етеді, ішкі туризмнің дамуына, туризмдегі маусымдылықты жаюға жағдай жасайды, елде туристердің ұзақ уақыт болуын қамтамасыз етеді, қосымша табыс әкеледі, өйткені медициналық туристің түбіртегі қарапайым туристің түбіртегінен шамамен 1,3 есе жоғары, мультипликативті әсерді қамтамасыз етеді (медициналық туриспен бірге келгендер отельдерде тұрады және т.б.). Медициналық туризм санаторий-курорттық саланың дамуын қамтамасыз етеді, емдік табиғи факторларды пайдалануды жүйелендіреді, қосымша жұмыс орындарын құруға мүмкіндік береді, инвестициялық тартымдылықты жоғарылатады.
MICE (іскерлік) туризм
Бизнес немесе MICE туризмінің дамуы әлемнің көптеген өңірлерінде туризмнің басым бағыттарының бірі болып табылады. Туризмнің осы түрін дамыту табиғи ресурстардың және теңізге шығудың, тарихтың немесе аңыздың болуын талап етпейді, сондықтан қарқынды дамуға бағытталған жаңа қалалар мен мегаполистердің іскерлік туризмді тартудағы және дамытудағы мүмкіндіктері бірдей.
Қазақстанда, атап айтсақ, Нұр-Сұлтан және Алматы қалалары сияқты өңірлерде іскерлік туризмді дамытуға зор көңіл бөлінеді. Нұр-Сұлтан қаласында MICE туризмді дамыту Республикалық туристендіру картасының TOP-10-дығына кірді.
2006 – 2016 жылдары Нұр-Сұлтан қаласында халықаралық конгрестер мен конференциялар қауымдастығының (ICCA) талаптарына сәйкес келетін 36 халықаралық іс-шара өткізілді. Кездесулерде барлығы 14814 халықаралық делегат тіркелді, бұл Нұр-Сұлтан қаласының жалпы кірісін 15,2 млн. АҚШ долларына толықтырды. Бір делегаттың кездесуге жұмсайтын орташа шығыны шамамен 678 АҚШ долларын немесе күніне 218 АҚШ долларын құрайды.
Сонымен қатар, 2018 жылы Нұр-Сұлтан қаласында қатысушылар саны 200-ден 5000-ға дейін жеткен бағыты мен ауқымы әртүрлі 140-қа жуық іскерлік іс-шара өткізілді.
Конгрестер мен конференциялардың халықаралық қауымдастығы жыл сайын MICE-дестинациялар рейтингін жариялайды, Нұр-Сұлтан қаласы 286-орында тұр. Аталған рейтингтің ТОП-
100-дігіне кіру мақсатында Нұр-Сұлтан қаласы жыл сайын кемінде жылына 30 іс-шара өткізуі қажет.
5-сурет
Конгрестер мен конференциялардың халықаралық қауымдастығының рейтингі
–
MICE немесе іскерлік туризмді дамыту шетелдік делегаттардың келуінен кіріс алып қана қоймай, сонымен қатар іс-шараны ұйымдастырудан да пайда табуға, әлемдік жетекші сарапшылар мен экономика салаларының көшбасшыларын, сондай-ақ қала мен Қазақстан Республикасының нарық сегменттерінің одан әрі өсуіне және дамуына дайындығын көрсету арқылы өңірге инвестиция тартуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, Нұр-Сұлтан қаласындағы MICE туризмнің қарқынды дамуы үшін қосымша ынталандыру шараларын қарастыру және үздік халықаралық тәжірибені пайдалану қажет. Мысалы, БАӘ Дубай штатында жанама салықтарды қайтару тетігі қолданылады. Басқа қалаларда – Сеул, Прага, Санкт-Петербург инвестициялық шығындарды субсидиялау тетіктері пайдаланылады.
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізу қаланың туризмін дамытудың катализаторы болды.
Қонақүйлер саны 13,2 % ұлғайды (2018 жылғы қаңтар-наурыз айлары –
189 қонақүй, 2016 жылғы қаңтар-қыркүйекте қонақүйлер саны 167 болды). Сондай-ақ халықаралық рейстердегі жолаушылар ағыны өткен жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда 16%-ға өсті (2017 жылдың 6 айы бойынша – 1,2 млн. жолаушы, 2018 жылдың 6 айы бойынша – 1,4 млн. жолаушы). Биылғы жылы Нұр-Сұлтан қаласы Ресей туристерінің арасында көктемгі және күзгі саяхаттар мен шопинг үшін ТМД-ның үздік қалаларының рейтингінде 2-орынды иеленді.
Нұр-Сұлтан республикалық және халықаралық деңгейдегі түрлі форматты ойын-сауық пен спорттық іс-шаралар өткізілетін орталыққа айналып келеді.

В рамках празднования 20-летия столицы в прошлом году в городе проведено около 700 культурных, спортивных и деловых мероприятий. Среди которых, около 40 крупных мероприятий международного уровня, это такие события как, юбилейный 10-й Матч звезд КХЛ, первый этап Чемпионата мира по спидвею на льду, матч мировой группы Кубка Дэвиса, Ironman 70.3.
На лучших концертных площадках столицы выступили рок-группа ДДТ, Баста, Монатик, Мот, Скриптонит, трибьют-группа "ThePinkFloydShow", Openair "Ұлы дала бірлігі", концерт группы "Лениград" и большой гала-концерт в честь празднования 20-летия столицы.
Согласно международному опыту, на сегодняшний день проведение ярких и популярных мероприятий, является одним из самых эффективных механизмов увеличения туристского потока.
Перечень описанных направлений туризма не является исчерпывающим. Программа предполагает поддержку и развитие всех других направлений туризма: образовательный, социальный, гастрономический, экологический, кемпинговый, автокараванинг, деловой, шопинг, спортивный, сакральный, религиозный, ностальгический, конный, пеший и другие.
Главной задачей Программы является создание общих условий для развития туризма в целом. При этом для решения этой задачи концентрация усилий будет направлена, на ключевые меры, которые способны дать основной эффект обеспечения потоков по массовому въездному и внутреннему туризму.
3.2. Транспортная доступность туристских дестинаций и объектов
Транспортная доступность туристских объектов и дестинаций является одним из определяющих факторов для дальнейшего развития внутреннего и въездного туризма в Республике Казахстан.
Вместе с тем, в "клиентском пути" туриста транспортная составляющая в цене туристского продукта составляет 50 % и более. В этой связи необходимо облегчение доступа к туристским объектам, обеспечение комфорта по пути следования туриста, включая аэропорты, железнодорожные вокзалы и автостанции.
3.2.1. Инфраструктура и повышение качества сервиса аэропортов
По аналитическим исследованиям для посещения туристских объектов Казахстана авиатранспортом пользуется 28 % туристов. При этом для въездного туриста, особенно из дальнего зарубежья, этот вид транспорта является основным.
В связи с этим актуальным является состояние авиационной инфраструктуры страны.
В настоящее время в республике действует 18 аэропортов республиканского и областного значения, из них 17 аэропортов допущено к обслуживанию международных рейсов.
Проведена реконструкция 15 взлетно-посадочных полос (Нур-Султан, Атырау, Актау, Актобе, Кызылорда, Кокшетау, Тараз, Талдыкорган, Уральск, Петропавловск, Павлодар, Шымкент, Караганда, Жезказган, Алматы) и 11 терминалов аэропортов Казахстана Алматы, Нур-Султан, Атырау, Актау, Актобе, Кокшетау, Тараз, Петропавловск, Павлодар, Жезказган, Караганда).
До конца 2020 года запланирована реконструкция взлетно-посадочных полос аэропортов в городах Костанае и Усть-Каменогорске.
По данным Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в 2017 году количество обслуженных пассажиров аэропортами увеличилось до 14,6 млн. человек, что на 19,7 % больше, чем в 2016 году (12,2 млн. человек), количество транзитных пассажиров увеличилось до 620 тыс. человек, что на 30 % больше, чем в 2016 году (476 тыс. человек), количество пассажиров, перевезенных казахстанскими перевозчиками, также увеличилось до 7,4 млн. человек, что на 22,3 % больше, чем в 2016 году (6 млн. человек).
При этом в целях дальнейшего улучшения инфраструктуры аэропортов и повышения качества обслуживания пассажиров необходимо продолжить работу по их реконструкции и модернизации.
Международные авиаперевозки
Республикой Казахстан проведена работа по открытию авиасообщений с крупными городами и международными финансовыми центрами мира. Казахстаном заключены межправительственные соглашения в области воздушного сообщения с 38-ю иностранными государствами.
В/из Казахстана выполняются авиаперевозки по 98 маршрутам: со странами СНГ - 56 маршрутов, со странами ЕС - 12 маршрутов, со странами Юго-Восточной Азии - 15 маршрутов, со странами Ближнего Востока - 5 маршрутов.
Обеспечена связь с 22-я странами мира и такими городами как: Франкфурт, Ганновер, Лондон, Париж, Амстердам, Варшава, Будапешт, Стамбул, Киев, Минск, Москва, Санкт-Петербург, Екатеринбург, Новосибирск, Омск, Томск, Тбилиси, Батуми, Баку, Ашхабад, Ташкент, Душанбе, Бишкек, Тегеран, Абу-Даби, Дубаи, Шарджа, Урумчи, Сиань, Пекин, Сеул, Куала-Лумпур, Бангкок.

Елорданың 20 жылдығын мерекелеу аясында былтырғы жылы қалада 700-ге жуық мәдени, спорттық және іскерлік іс-шаралар өткізілді. Олардың арасында халықаралық деңгейдегі 40-қа жуық ірі іс-шара бар, олар КХЛ жұлдыздарының мерейтойлық 10-шы матчы, мұздағы спидвейден Әлем чемпионатының бірінші кезеңі, Дэвис Кубогының әлемдік тобының матчы, Ironman 70.3 сияқты оқиғалар бар.
Нұр-Сұлтанның үздік концерт алаңдарында ДДТ рок-тобы, Баста, Монатик, Мот, Скриптонит, "The Pink FloydShow" трибьют-тобы, "Ұлы дала бірлігі" Openair, Лениград тобының концерті және Нұр-Сұлтанның 20 жылдығына арналған үлкен гала-концерт өтті.
Халықаралық тәжірибеге сәйкес бүгінгі күні жарқын және танымал іс-шараларды өткізу туристер ағынын ұлғайтудың ең тиімді тетіктерінің бірі болып табылады.
Сипатталған туристік бағыттардың тізбесі толық емес. Бағдарламада туризмнің басқа барлық салаларын қолдау және дамыту көзделеді: білім беру, әлеуметтік, гастрономиялық, экологиялық, кемпингтік, автокеруен, іскерлік, сауда, спорттық, сакралдық, діни, ностальгиялық, аттылы-жаяу және т.б.
Бағдарламаның негізгі міндеті тұтастай туризмді дамыту үшін жалпы жағдай жасау болып табылады. Бұл ретте осы міндетті орындау үшін күш-жігердің шоғырлануы жаппай келу және ішкі туризм бойынша ағындарды қамтамасыз етуде тиімді болатын негізгі шараларға бағытталатын болады.
3.2. Туристік дестинацияларға және обьектілерге көліктік қолжетімділік
Туристік объектілердің және дестинациялардың көліктік қолжетімділігі Қазақстан Республикасында ішкі және кіру туризмін одан әрі дамыту үшін айқындаушы факторлардың бірі болып табылады.
Сонымен бірге туристің "клиенттік жолында" туристік өнім бағасындағы көлік құраушысы 50% және одан көп құрайды. Осыған орай, туристік объектілерге қолжетімділікті жеңілдету, жол бойындағы сервисті, әуежайларды, теміржол вокзалдарын және автостанцияларды қоса алғанда, туристің сапары барысында жайлылықты қамтамасыз ету қажет.
3.2.1. Әуежайлардың инфрақұрылымы және сервис сапасын арттыру
Талдамалық зерттеулер бойынша Қазақстанның туристік объектілеріне бару үшін туристердің 28 %-ы авиакөлікті пайдаланады. Сонымен бірге келетін турист үшін, әсіресе, алыс шетелден келген турист үшін көліктің бұл түрі негізгі болып табылады.
Осыған байланысты елдің авиациялық инфрақұрылымының жағдайы өзекті болып табылады.
Қазіргі уақытта республикада республикалық және облыстық маңызы бар
18 әуежай жұмыс істейді, оның ішінде 17 әуежайға халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге рұқсат берілген.
Бүгінгі күні Қазақстан әуежайларының 15-інің (Нұр-Сұлтан, Атырау, Ақтау, Ақтөбе, Қызылорда, Көкшетау, Тараз, Талдықорған, Орал, Петропавл, Павлодар, Шымкент, Қарағанды, Жезқазған, Алматы) ұшу-қону жолағы және 11 жолаушылар терминалы (Алматы, Нұр-Сұлтан, Атырау, Ақтау, Ақтөбе, Көкшетау, Тараз, Петропавл, Павлодар, Жезқазған, Қарағанды) реконструкцияланды.
2020 жылдың соңына дейін Қостанай және Өскемен қалалары әуежайларының ұшу-қону жолақтарын қалпына келтіру жоспарлануда.
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің деректеріне сәйкес 2017 жылы әуежайлар қызмет көрсеткен жолаушылар саны 14,6 млн. адамға дейін ұлғайды, бұл 2016 жылмен (12,2 млн. адам) салыстырғанда 19,7%-ға артық, транзиттік жолаушылар саны 620 мың адамға дейін ұлғайды, бұл 2016 жылмен (476 мың адам) салыстырғанда 30 %-ға көп, қазақстандық тасымалдаушылар жеткізген жолаушылардың саны да 7,4 млн. адамға дейін ұлғайды, бұл 2016 жылмен (6 млн. адам) салыстырғанда 23 %-ға көп.
Бұл ретте әуежайлар инфрақұрылымын одан әрі жетілдіру және жолаушыларға қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында оларды реконструкциялау және жаңғырту бойынша жұмыстарды жалғастыру қажет.
Халықаралық авиатасымалдар
Қазақстан Республикасы әлемнің ірі қалаларымен және халықаралық қаржы орталықтарымен авиақатынастарды ашу жұмысын жүргізді. Қазақстан 38 шетелдік мемлекетпен әуе қатынасы саласында үкіметаралық келісімдер жасады.
Қазақстанға және Қазақстаннан 98 маршрут бойынша авиатасымалдар орындалады: ТМД елдерімен – 56 маршрут, ЕО елдерімен – 12 маршрут, Оңтүстік Шығыс Азия елдерімен – 15 маршрут, Таяу Шығыс елдерімен - 15 маршрут.
Әлемнің 22 елімен және мына қалаларымен байланыс қамтамасыз етілген: Франкфурт, Ганновер, Лондон, Париж, Амстердам, Варшава, Будапешт, Ыстамбұл, Киев, Минск, Мәскеу, Санкт-Петербург, Екатеринбург, Новосибирск, Омбы, Томск, Тбилиси, Батуми, Баку, Ашғабад, Ташкент, Душанбе, Бішкек, Тегеран, Абу-Даби, Дубай, Шаржы, Үрімші, Сиань, Бейжің, Сеул, Куала-Лумпур, Бангкок.

В 2019 году планируется открытие сообщений в Токио, в 2022-2023 годах - в Нью-Йорк.
Несмотря на имеющиеся прямые авиасообщения с крупными городами СНГ, Европы и Юго-Восточной Азии, имеется ряд причин, сдерживающих развитие въездного и внутреннего туризма в Казахстане, одной из которых является высокая стоимость авиабилетов для массового туриста.
В настоящее время двусторонние перевозки в (из) Казахстан (а) осуществляют 28 иностранных перевозчиков. Воздушное сообщение между странами осуществляется в рамках договоренностей, определенных межправительственными соглашениями, двусторонними меморандумами о взаимопонимании, протоколами переговоров авиационных властей.
При этом отечественные авиакомпании испытывают дефицит в воздушных судах для удовлетворения динамично растущего спроса на внутренние и международные перевозки.
Так, ярким примером может стать следующая статистическая информация. Национальный перевозчик "AirAstana" - 32 воздушных суда, в то время, как такие авиаперевозчики стран СНГ с меньшей территориальностью и численностью населения имеют практически идентичное количество воздушных судов: "Belavia" - 28 воздушных судов, "МАУ" - 45 воздушных судов, "УзбекистонХавоЙуллари" - 27 воздушных судов и "Туркменские Авиалинии" - 25 воздушных судов.
Весьма положительным был опыт применения 3 и 4 степеней свободы воздуха над городом Нур-Султаном в период проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 и по настоящее время (авиаперевозчикам иностранных государств было предоставлено право выполнения до 7 рейсов в неделю). Начали летать такие авиакомпании как "Wizzair" по маршруту "Будапешт - Нур-Султан", возобновил полеты польский авиаперевозчик "LOT" по маршруту "Варшава - Нур-Султан", авиакомпания "Finnair" по маршруту "Хельсинки - Нур-Султан", "Georgian Airways" по маршруту "Нур-Султан - Батуми" и другие.
В результате открыто 23 новых международных маршрута. В Казахстан были привлечены low-cost компании, такие как "WizzAir", "FlyDubai", "AirArabia" и "Победа".
В мировой практике регулирования международного воздушного пространства для увеличения транзитного пассажиропотока авиационными властями используется "Открытое небо" с применением 5-й степени свободы воздуха, причем некоторые государства (например, Таиланд) уступают это право перевозчикам других стран для развития туризма в стране, заполнения малоиспользуемых маршрутов, а также загрузки свободных мощностей инфраструктуры аэропортов.
В ТОП-5 наиболее открытых стран рейтинга ВЭФ по показателю международная открытость входят Сингапур, Австралия, Чили, Колумбия, Новая Зеландия. Все эти страны имеют политику открытого неба с элементами 5 степени свободы воздуха.
В Республике Казахстан также ведется поэтапная политика либерализации авиарынка для развития хабов в Казахстане. В результате, режим "открытого неба" в городе Нур-Султане пролонгирован и действует для всех перевозчиков, за исключением субсидированных с целью сохранения справедливой конкуренции.
При этом в случае единовременного применения норм "Открытого неба" без учета интересов казахстанских перевозчиков возникает риск прихода на казахстанский рынок авиауслуг, поддерживаемых своими правительствами иностранных авиаперевозчиков, которые с помощью демпинговых мер будут способствовать снижению конкурентоспособности отечественных перевозчиков.
На основании изложенного, стремительное развитие туристского рынка возможно при поэтапном дерегулировании воздушного пространства страны с применением рыночных механизмов и сохранением конкурентоспособности отечественных авиаперевозчиков.
Внутренние авиаперевозки

2019 жылы Токиомен, 2022 – 2023 жылдары Нью-Йоркпен қатынас ашу жоспарлануда.
ТМД-ның, Еуропаның және Оңтүстік-Шығыс Азияның ірі қалаларымен тікелей авиақатынастардың болуына қарамастан, Қазақстанда келу және ішкі туризмнің дамуын тежейтін бірқатар себептер бар, олардың бірі бұқаралық туризм үшін авиабилеттің қымбаттығы болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстанға және Қазақстаннан екі жақты тасымалдарды 28 шетел тасымалдаушысы жүзеге асырады. Елдердің арасындағы әуе қатынасы үкіметаралық келісімдермен, өзара түсіністік туралы екіжақты меморандумдармен, авиация билік өкілдерінің келіссөздер хаттамаларымен айқындалған уағдаластықтар шеңберінде жүзеге асырылады.
Сонымен қатар, отандық авиакомпаниялар ішкі және халықаралық тасымалдаудың қарқынды дамып келе жатқан сұранысын қанағаттандыру үшін әуе кемелерінің тапшылығын сезінуде.
Айталық, мына статистикалық ақпарат осының жарқын мысалы бола алады. Ұлттық тасымалдаушы "AirАстана" – 32 әуе кемесі, ал ТМД-ның аумағы мен халқының саны жағынан шағын елдерінің авиатасымалдаушыларының әуе кемелерінің саны онымен шамалас: "Belavia" – 28 әуе кемесі, "МАУ" – 45 әуе кемесі, "УзбекистонХавоЙуллари" – 27 әуе кемесі және "Түрікмен авиажелілері" – 25 әуе кемесі.
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізу кезеңінде және қазіргі уақытта Нұр-Сұлтан қаласының үстінен әуе бостандығының 3 және 4-деңгейін қолдану тәжірибесі тиімді болды (шет мемлекеттердің авиатасымалдаушыларына аптасына 7 рейске дейін орындау құқығы берілді). Будапешт – Нұр-Сұлтан маршруты бойынша "Wizzair" авиакомпаниясы ұша бастады, Варшава – Нұр-Сұлтан маршрутымен "LOT" поляк авиатасымалдаушысы, Хельсинки – Нұр-Сұлтан маршруты бойынша "Finnair" авиакомпаниясы, Нұр-Сұлтан – Батуми маршруты бойынша "Georgian Airways" авиакомпаниясы және т.б. ұшуды қайта бастады.
Нәтижесінде 23 жаңа халықаралық маршрут ашылды. Қазақстанға "WizzAir", "FlyDubai", "AirArabia" және "Победа" секілді low-cost компаниялар тартылды.
Халықаралық әуе кеңістігін реттеудің әлемдік тәжірибесінде транзиттік жолаушылар ағынын ұлғайту үшін авиация билігі әуе бостандығының 5-ші деңгейін қолдана отырып, "Ашық аспанды" пайдаланады, әрі кейбір мемлекеттер (мысалы, Тайланд) елде туризмді дамыту, аз пайдаланылатын маршруттарды толтыру, сондай-ақ әуежайлардың инфрақұрылымының бос қуаттарын жүктеу үшін бұл құқықты басқа елдердің тасымалдаушыларына береді.
Халықаралық ашықтық көрсеткіші бойынша БЭФ-тің ең ашық елдер рейтингінің ТОП-5-тігіне Сингапур, Аустралия, Чили, Колумбия, Жаңа Зеландия кіреді. Бұл елдердің барлығы әуе бостандығының 5-деңгейінің элементтерімен ашық аспан саясатын ұстанады.
Қазақстанда хабтарды дамыту үшін Қазақстан Республикасында авиация нарығын ырықтандыру саясаты кезең-кезеңімен жүргізіледі. Нәтижесінде Нұр-Сұлтандағы "ашық аспан" режимі ұзартылды және әділ бәсекелестікті сақтау мақсатында субсидияланғандардан басқа барлық тасымалдаушылар үшін жарамды.
Бұл ретте, "ашық аспан" нормаларын қазақстандық тасымалдаушылардың мүдделерін есепке алмай бір уақытта қолданған кезде қазақстандық авиациялық көрсетілетін қызметтер нарығына өз үкіметтері қолдайтын шетелдік авиатасымалдаушылардың келу тәуекелі туындайды, бұлар демпингтік шаралар арқылы отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін төмендетеді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде нарықтық тетіктерді пайдалана отырып және отандық әуе тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін сақтай отырып, елдің әуе кеңістігін реттеуден біртіндеп бас тарту арқылы туристік нарықтың қарқынды дамытуға болады.
Ішкі авиатасымалдар

В настоящее время внутренние авиарейсы выполняются семью казахстанскими авиакомпаниями - "AirAstana", "Scat", "QazaqAir", "BekAir", "Жетысу авиа", "Жезказган Эйр" и "Южное небо" по 53 внутренним маршрутам, с количеством более 600 рейсов в неделю.
С 2012 года были сняты все ограничения на рынке внутренних авиационных перевозок, т.е. каждая казахстанская авиакомпания, имеющая допуск к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок, имеет право выполнять регулярные рейсы на любом внутреннем маршруте в Казахстане в соответствии с имеющимся спросом по собственному усмотрению.
При этом, если география полетов налажена со всех регионов Казахстана к таким крупным городам, как Нур-Султану и Алматы, то в настоящее время имеется слабая связь между остальными регионами Казахстана, что препятствует развитию внутреннего туризма в целом. К примеру, туристам из Западного Казахстана весьма проблематично за короткое время авиатранспортом посетить Восточный Казахстан, а из Северного в Южный Казахстан.
В этой связи существует необходимость развития внутренних авиаперевозок между регионами страны, в том числе путем дополнительного субсидирования авиамаршрутов.
Так, в 2018 году просубсидированы следующие авиамаршруты на сумму 1,8 млрд. тенге:
1) "Караганда - Кызылорда - Караганда";
2) "Усть-Каменогорск - Караганда -Усть-Каменогорск";
3) "Петропавловск - Шымкент - Петропавловск";
4) "Алматы - Балхаш - Алматы";
5) "Нур-Султан - Урджар -Нур-Султан";
6) "Нур-Султан - Ушарал -Нур-Султан";
7) "Кокшетау - Актау - Кокшетау";
8) "Алматы - Кокшетау - Алматы";
9) "Нур-Султан - Петропавловск -Нур-Султан";
10) "Алматы - Петропавловск - Алматы";
11) "Алматы - Урджар- Алматы";
12) "Алматы - Ушарал - Алматы";
13) "Нур-Султан- Талдыкорган - Нур-Султан";
14) "Нур-Султан- Балхаш -Нур-Султан";
15) "Усть-Каменогорск - Семей - Урджар - Семей - Усть-Каменогорск";
16) "Усть-Каменогорск - Зайсан - Усть-Каменогорск";
17) "Талдыкорган - Ушарал - Талдыкорган".
Немаловажным является развитие региональной авиации. Казахстан, обладая обширной территорией, а также имея неразвитые автомобильные дороги местного значения, в том числе межобластные, не может обеспечить постоянную связь туристских дестинаций с крупными городами республики, в связи с чем в настоящее время отсутствуют необходимая туристская доступность, вследствие чего привлекательность казахстанских зон отдыха. Решение данной проблемы видится в развитии регулярных и (или) сезонных авиамаршрутов между ключевыми туристскими дестинациями и крупными городами, областными центрами.
В связи с этим, целесообразно восстановление сектора региональной авиации с формированием сети регулярного авиасообщения между областными центрами и центрами туризма.
Обеспечение авиатопливом
Одним из определяющих факторов становления конкурентной отрасли гражданской авиации и международного авиационного хаба в Республике Казахстан является вопрос обеспечения авиатопливом, который без всестороннего государственного контроля служит как сдерживающий фактор. В последние семь лет авиаперевозчики Республики Казахстан вынуждены функционировать в условиях свободного ценообразования на авиатопливо (с 2011 года отменено регулирование стоимости авиатоплива), предоставленного отечественным производителям авиатоплива с целью решения проблемы дефицита в отрасли гражданской авиации.
Высокие цены на авиакеросин в конечном итоге значительно отражаются на стоимости авиабилетов для пассажиров и доступности использования туристами авиатранспорта в целом.

Қазіргі уақытта ішкі авиарейстерді аптасына 600-ден астам рейспен 53 ішкі маршрут бойынша жеті қазақстандық авиакомпания орындайды, олар: "AirAstana", "Scat", "QazaqAir", "BekAir", "Жетісу авиа", "Жезқазған Эйр" және "Южное небо".
2012 жылдан бастап ішкі авиациялық тасымалдар нарығында барлық шектеулер алынып тасталды, яғни жүйелі ішкі коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға рұқсаты бар әрбір қазақстандық авиакомпания өзінің қалауы бойынша сұранысқа сәйкес Қазақстанда кез келген ішкі маршрутта жүйелі рейстерді орындау құқығына ие.
Бұл ретте, Қазақстанның барлық өңірлерінен Нұр-Сұлтан және Алматы сияқты ірі қалаларға ұшу географиясы жолға қойылса, ал қазіргі уақытта Қазақстанның қалған өңірлері арасында байланыс жоқтың қасы, мұның өзі ішкі туризмнің дамуына кедергі келтіреді. Мысалы, Батыс Қазақстанның туристеріне қысқа уақытта Шығыс Қазақстанға, ал Солтүстік Қазақстаннан Оңтүстік Қазақстанға авиакөлікпен бару қиын.
Осыған орай, ел өңірлерінің арасында ішкі авиатасымалдарды дамыту, оның ішінде авиамаршруттарды қосымша субсидиялау арқылы дамыту қажеттілігі туындайды.
Айталық, 2018 жылы 1,8 млрд. теңге сомасына мынадай авиамаршруттар субсидияланды:
1) "Қарағанды – Қызылорда– Қарағанды";
2) "Өскемен – Қарағанды– Өскемен";
3) "Петропавл – Шымкент – Петропавл";
4) "Алматы– Балқаш – Алматы";
5) "Нұр-Сұлтан – Үржар– Нұр-Сұлтан";
6) "Нұр-Сұлтан – Үшарал – Нұр-Сұлтан";
7) "Көкшетау– Ақтау – Көкшетау";
8) "Алматы – Көкшетау – Алматы";
9) "Нұр-Сұлтан – Петропавл – Нұр-Сұлтан";
10) "Алматы – Петропавл– Алматы";
11) "Алматы – Үржар– Алматы";
12) "Алматы – Үшарал – Алматы";
13) "Нұр-Сұлтан – Талдықорған – Нұр-Сұлтан";
14) "Нұр-Сұлтан – Балқаш – Нұр-Сұлтан";
15) "Өскемен – Семей – Үржар – Семей – Өскемен";
16) "Өскемен – Зайсан – Өскемен";
17) "Талдықорған – Үшарал – Талдықорған".
Өңірлік авиацияны дамытудың да маңызы бар. Кең-байтақ аумағы бар Қазақстан жергілікті маңызы бар, оның ішінде облысаралық автомобиль жолдарының дамытылмай қалуына байланысты республикамыздың ірі қалаларын туристік дестинациялармен үнемі байланыстыруды қамтамасыз ете алмайды, сол себепті қазіргі уақытта қажетті туристік қолжетімділік жоқ, демек қазақстандық демалыс аймақтарының тартымдылығы төмен. Бұл проблеманың шешімі негізгі туристік бағыттар мен ірі қалалардың, облыс орталықтарының арасында тұрақты және (немесе) маусымдық авиамаршруттарды дамыту болып табылады.
Осыған байланысты өңірлік авиациялық секторды облыс орталықтары мен туризм орталықтары арасындағы тұрақты авиақатынастар желісін қалыптастыру арқылы қалпына келтіру ұсынылады.
Авиаотынмен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында азаматтық авиацияның бәсекелес саласының және халықаралық авиациялық хабтың қалыптасуын айқындайтын факторлардың бірі авиаотынмен қамтамасыз ету мәселесі болып табылады, мемлекет мұны жан-жақты бақылауға алмаса, ол тежеуші факторға айналады. Соңғы жеті жылда Қазақстан Республикасының авиатасымалдаушылары азаматтық авиация саласында тапшылық мәселесін шешу мақсатында авиаотынның отандық өндірушілеріне берілген авиаотынға еркін баға белгілеу жағдайларында жұмыс істеуге мәжбүр (2011 жылдан бастап авиаотынның құнын реттеу алып тасталды).
Авиакеросиннің жоғары бағасы жолаушылар үшін авиабилеттердің құнына және туристердің авиакөлікті пайдалану қолжетімділігіне айтарлықтай әсер етеді.

Казахстанские авиаперевозчики сталкиваются с постоянным ростом цен на отечественное авиатопливо и всевозрастающей зависимостью от дорогого импорта (до 60 % - 180 000 тонн импортируется АО "AirAstana" в год из общей потребности 300 000 тонн). В 2017 году в период обострения дефицита авиационного топлива на рынке Республики Казахстан, цена отечественного авиатоплива на заводе увеличилась на 18 % в течение полугода, в то время как на мировом рынке цена уменьшилась на 17 %.
К примеру, чтобы долететь из Москвы до Нур-Султана стоимость авиабилета составляет на семью (2 взрослых, 2 детей) минимум 500 тыс. тенге. При этом, долететь до Баку, Тбилиси или Ташкента из Москвы цена значительно меньше (250, 300 и 450 тыс. тенге соответственно).
По ценовой доступности авиабилетов Казахстан сейчас уступает не только западным странам, но и России. Количество пассажиро-километров, которые можно приобрести на среднюю заработную плату в Казахстане ниже почти в 2 раза аналогичного показателя в России и в 8 раз ниже показателей западных стран.
В 2018 году тенденция роста сохранялась, подорожав на 37 %, достигнув тем самым уровня цен в Европе и даже регионов, не являющихся нефтедобывающими странами.
Стоимость авиакеросина в казахстанских аэропортах составляет около 850-900 долларов США за 1 тонну. Для сравнения: в аэропорту Франкфурта авиакеросин стоит 641 долларов США, Хитроу - 652 долларов США, Стамбула - 652 долларов США.
В условиях наблюдаемой многолетней мировой политической и энергетической нестабильности, обеспечение авиатопливом гражданской авиации в других странах СНГ и КНР находится под всесторонним постоянным государственным контролем.
К примеру, в России под госконтролем находится закрепление доминирующего производителя авиатоплива ПАО "Газпром нефть" за национальным авиаперевозчиком "Аэрофлот" и другими крупными авиакомпаниями. В Китае единый государственный производитель авиатоплива "Национальная авиатопливная компания Китая" (CNAF) закреплена за национальными авиаперевозчиками ("AirChina", "ChinaSouthern" и др.) и остальными авиакомпаниями, в Азербайджане, Туркменистане, Узбекистане, Беларуси национальные нефтяные компании закреплены за национальными авиаперевозчиками (Белорусская нефтяная компания за "Belavia", АО "УЗНЕФТЕПРОДУКТ" за "UzbekistanHavaYollari" и др.).
На основании изложенного, необходимо рассмотреть вопрос внедрения государственного регулирования цен на авиационный керосин.
3.2.2. Инфраструктура автомобильных дорог и пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан

Қазақстандық авиатасымалдаушылар отандық авиаотын бағасының үнемі өсуімен және қымбат импортқа тәуелділіктің жаппай ұлғаюымен бетпе-бет келді ("AirAstana" АҚ жылына 300 000 тоннаны құрайтын жалпы мұқтаждықтың 60%-ға дейінгісі – 180 000 тоннасын импорттайды). 2017 жылы Қазақстан Республикасының нарығында авиациялық отынның тапшылығы шиеленіскен кезде зауытта отандық авиаотынның бағасы жарты жыл ішінде 18%-ға ұлғайды, ал әлем нарығында баға 17 %-ға азайды.
Мысалы, Мәскеуден Нұр-Сұлтанға дейін ұшып бару үшін авиабилеттің құны бір отбасыға (2 ересек, 2 бала) кем дегенде 500 мың теңгені құрайды. Бұл ретте, Мәскеуден Бакуге, Тбилисиге немесе Ташкентке дейін ұшып барудың бағасы айтарлықтай аз (тиісінше 250, 300 және 450 мың теңге).
Авиабилеттер бағасының қолжетімділігі бойынша Қазақстан қазіргі уақытта батыстағы елдерден ғана емес, Ресейден де қалып қойды. Қазақстандағы орташа еңбекақыға сатып алуға болатын жолаушы-километр саны Ресейдің осыған ұқсас көрсеткішінен 2 есе дерлік төмен және батыс елдерінің көрсеткіштерінен 8 есе төмен.
2018 жылы 37%-ға қымбаттап, өсу қарқыны сақталады және сол арқылы Еуропадағы, тіпті мұнай өңдеумен айналыспайтын өңірлердегі бағалар деңгейіне жетті.
Қазақстан әуежайларындағы авиакеросиннің 1 тоннасының құны шамамен 580 – 900 АҚШ долл. құрады. Салыстыратын болсақ: Франкфурт әуежайында авиакеросин 641 АҚШ долл., Хитроу қаласында – 652 АҚШ долл., Ыстамбұлда – 652 АҚШ долл. тұрады.
Әлемде көп жылдар бойы байқалып отырған саяси және энергетикалық тұрақсыздық жағдайларында ТМД-ның басқа елдері мен ҚХР-да азаматтық авиацияны авиаотынмен қамтамасыз ету мемлекеттің жан-жақты тұрақты бақылауында.
Мысалы, Ресейде авиаотынның басым бөлігін өндіретін "Газпром нефть" ЖАҚ-ның "Аэрофлот" ұлттық авиатасымалдаушысына және басқа ірі авиакомпанияларға бекітілуі мемлекеттің бақылауында. Қытайда "Қытай ұлттық авиаотын компаниясы" (CNAF) бірыңғай мемлекеттік авиаотын өндіруші ұлттық авиатасымалдаушыларға ("AirChina", "ChinaSouthern" және т.б.) және қалған авиакомпанияларға бекітілген, Әзербайжанда, Түрікменстанда, Өзбекстанда, Беларуста ұлттық мұнай компаниялары ұлттық авиатасымалдаушыларға (Беларусь мұнай компаниясы "Belavia" компаниясына, "УЗНЕФТЕПРОДУКТ" АҚ "UzbekistanHavaYollari" компаниясына және т.б.) бекітілген.
Баяндалғанның негізінде авиациялық керосин бағасын мемлекеттік реттеуді енгізу мәселесін қарастыру қажет.
3.2.2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы автомобиль жолдарының және өткізу бекеттерінің инфрақұрылымы

По данным МИИР, в настоящее время протяженность сети автомобильных дорог общего пользования в Казахстане составляет 95,6 тыс. километров, в том числе 24,4 тыс. километров республиканского значения и 71,2 тыс. километров областного и районного значения.
В целях удовлетворения потребности экономики и населения в качественных и безопасных автомобильных дорогах, а также реализации транзитно-транспортного потенциала Казахстана, в автодорожной отрасли принимался ряд программ - Государственная программа развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2001-2005 годы (2001 год), Программа развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2006-2012 годы (2005 год), Программа развития транспортной инфраструктуры в РК на 2010-2014 годы (2010 год), Государственная программа развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года (2014 год), а также Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлыжол" на 2015-2019 годы (2015 год).
Реализация указанных программ позволила построить и реконструировать порядка 11,5 тыс. километров автомобильных дорог республиканского значения, включая шесть основных международных транзитных коридоров, и 20 тыс. километров местного значения.
На развитие автодорожной отрасли было выделено 2 567,8 млрд. тенге, в том числе на развитие и ремонт автомобильных дорог местного значения вложено более 800 млрд. тенге бюджетных инвестиций.
Реконструированы участки автомобильных дорог республиканского значения "Алматы - Нур-Султан", "Нур-Султан - Костанай-Челябинск", "Самара - Шымкент", "Атырау - Уральск", "Актобе - Карабутак - граница Костанайской области", "Алматы - Бишкек", "Атырау - Актау, границаРоссийской Федерации - Павлодар - Майкапшагай", "Таскескен - Бахты", "Чунджа - Кольжат", "Нур-Султан - Щучинск", "Щучинск - Кокшетау", протяженностью более 8 тыс. километров.
Построены автомобильные дороги "Кызыласкер - Кировский", "Риддер - граница Российской Федерации", "Восточный, Северный и Южный обходы городаНур-Султан", подъезд к Щучинско - Боровской курортной зоне, подъезд к СЭЗ "ПИТ "Алатау", обход города Костаная, обход города Кокшетау, общей протяженностью - 216 километров.
Построены мосты через реку Урал в районе города Уральска, реку Сырдарья, реку Кигач, реку Иртыш в городе Павлодаре.
В 2013 году впервые внедрена система взимания платы за проезд по автомобильным дорогам на участке "Нур-Султан - Щучинск".
По состоянию на 1 января 2018 года 86 % автомобильных дорог республиканского значения и 66 % автомобильных дорог областного и районного значения находятся в хорошем и удовлетворительном состоянии. За счет выполненных работ состояние республиканской сети автомобильных дорог улучшено более чем на 40 %.
В целом, за 2015-2017 годы построено и реконструировано 1,8 тыс. километров автодорог по параметрам I и II-технических категорий, в том числе полностью открыто движение по транзитному коридору "Западная Европа - Западный Китай", участкам "Нур-Султан - Темиртау", "Алматы - Капшагай", "Капшагай - Балпык би", "Бейнеу - Актау" и "Кокшетау - Петропавловск", также завершено строительство самого крупного мостового перехода в Центральной Азии через реку Иртыш в город Павлодар, протяженностью 12 километров.

ИИДМ деректеріне сәйкес қазіргі уақытта Қазақстанда жалпыға ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының ұзындығы 95,6 мың км, оның ішінде, республикалық маңызы бар – 24,4 мың км, облыстық және аудандық маңызы бар – 71,2 мың км.
Экономиканың және халықтың сапалы әрі қауіпсіз автомобиль жолдарына мұқтаждығын қанағаттандыру, сондай-ақ Қазақстанның транзит-көлік әлеуетін іске асыру мақсатында автожол саласында бірқатар бағдарламалар қабылданды, олар: Қазақстан Республикасының автожол саласын дамытудың 2001 – 2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы (2001 жыл), Қазақстан Республикасының автожол саласын дамытудың 2006 – 2012 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы (2005 жыл), Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама (2010 жыл), Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы (2014 жыл), сондай-ақ "Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (2015 жыл).
Аталған бағдарламаларды іске асыру халықаралық негізгі алты транзиттік дәлізді қоса алғанда, республикалық маңызы бар шамамен 11,5 мың км және жергілікті маңызы бар 20 мың км автомобиль жолдарын салуға және қайта салуға мүмкіндік берді.
Автожол саласын дамытуға 2 567,8 млрд. теңге бөлінді, оның ішінде жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарын дамытуға және жөндеуге 800 млрд. теңгеден астам бюджеттік инвестициялар салынды.
Ұзындығы 8 мың км асатын республикалық маңызы бар "Алматы – Нұр-Сұлтан", "Нұр-Сұлтан – Қостанай – Челябі", "Самара – Шымкент", "Атырау – Орал", "Ақтөбе – Қарабұтақ – Қостанай обл. шек.", "Алматы – Бішкек", "Атырау – Ақтау, Ресей Федерациясының шекарасы – Павлодар – Майқапшағай", "Таскескен – Бақты", "Шонжы – Құлжат", "Нұр-Сұлтан – Щучинск", "Щучинск – Көкшетау" автомобиль жолдарының учаскелері реконструкцияланды.
Жалпы ұзындығы 216 километр құрайтын "Қызыләскер – Кировский", "Риддер – Ресей Федерациясының шекарасы" автомобиль жолдары, "Нұр-Сұлтан қаласының Шығыс, Солтүстік және Оңтүстік айналма жолдары", Щучинск-Бурабай курорттық аймағына кірер жол, "Алатау" ИТП" ЕЭА кірер жол, Қостанай қаласының айналма жолы, Көкшетау қаласының айналма жолы салынды.
Орал қаласы маңында Жайық өзені, Сырдария өзені, Қиғаш өзені, Павлодар қаласындағы Ертіс өзені арқылы өтетін көпірлер салынды.
"Нұр-Сұлтан – Щучинск" учаскесінде автомобиль жолдарымен жүру үшін төлем алу жүйесі алғаш рет 2013 жылы енгізіледі.
2018 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 86%-ы және облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының 66%-ы жақсы және қанағаттанарлық жай-күйде. Атқарылған жұмыстардың нәтижесінде республикалық маңызы бар автомобиль жолдары 40 %-дан аса жақсарды.
Жалпы, 2015 – 2017 жылдары I және II техникалық санаттардың параметрлері бойынша 1,8 мың километр автожол салынды және реконструкцияланды, оның ішінде "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" транзит дәлізі бойынша, "Нұр-Сұлтан – Теміртау", "Алматы – Қапшағай", "Қапшағай – Балпық би", "Бейнеу – Ақтау" және "Көкшетау – Петропавл" учаскелері бойынша қозғалыс толық ашылды, сондай-ақ Павлодар қаласында ұзындығы
12 км құрайтын Ертіс өзені арқылы өтетін Орталық Азиядағы ең үлкен көпір салынады.

В этих целях выделено 932,4 млрд. тенге, в том числе из Национального Фонда - 472,8 млрд. тенге. На всех проектах было задействовано 80 тыс. человек, доля материалов отечественных производителей составляет свыше 95 %.
В 2018 году планируется реализация 24 проектов по строительству и реконструкции автомобильных дорог республиканского значения общей протяженностью 4,6 тыс. километров, на реализацию которых предусмотрено 232,4 млрд. тенге.
Продолжены работы на 22 проектах "Темиртау - Караганда", "Центр - Восток", "Юго-западный обход города Нур-Султана", "Щучинск - Зеренда", "Костанай - Денисовка", "Бейнеу - Актау", "Бейнеу - Акжигит", "Жетыбай - Жанаозен", обход поселка Кордай, "Нур-Султан - Петропавловск", "Актобе - Макат", "Атырау - Астрахань", "Ушарал - Достык", "Курты - Бурылбайтал", "Калбатау - Майкапшагай", "Капшагай - Талдыкорган", "Талдыкорган - Усть-Каменогорск", "Таскескен - Бахты", Осиновски перевал, "Мерке - Бурылбайтал", "Уральск - Каменка" и "Узынагаш - Отар". Также планируется начало нового проекта "Балхаш - Бурылбайтал".
По итогам 2018 года планируется открыть движение на 528 километров (Центр-Восток - 243 километров; Центр-Юг - 30 километров; Уральск-Каменка - 35 километров; Бейнеу-Акжигит - 85 километров; Алматы-Талдыкорган (участок обход города Сарканда) - 16 километров; обход поселка Кордай - 19 километров; Нур-Султан-Петропавловск-граница Российской Федерации (на Курган) - 25 километров; Таскескен-Бахты - 10 километров, Щучинск-Зеренда - 30 километров, Талдыкорган-Усть-Каменогорск - 20 километров, Калбатау-Майкапшагай - 9 километров, Юго-Западный обход города Нур-Султана - 6 километров).
Следует отметить, что строительство и реконструкция республиканских и местных дорог проводится планомерно и системно. При этом необходимо продолжить работу по обеспечению транспортной доступности так называемой "последней мили" к объектам Карты туристификации.
Пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан
В настоящее время в Республике Казахстан открыто 52 автомобильных, 27 железнодорожных, 1 речной и 3 морских пунктов пропуска, 105 упрощенных пунктов пропуска на границе с Российской Федерацией, 22 иных места, где осуществляется пропуск лиц, транспортных средств и грузов через Государственную границу Республики Казахстан.
Из действующих пунктов пропуска 35 открыты для международных перевозок, 17 - для двусторонних автоперевозок. 30 пунктов пропуска действуют на казахстанско-российской границе, 7 - на казахстанско-кыргызской границе, 8 - на казахстанско-узбекской границе, 1 - на казахстанско-туркменской границе. При этом порядка 85 % посетителей (туристов) въезжают в Казахстан автомобильным транспортом.
Одним из проблемных вопросов при пересечении туристами Государственной границы Республики Казахстан автомобильным транспортом является неразвитость автомобильных пунктов пропуска, в частности отсутствие достаточного земельного фонда для расширения территорий пунктов пропуска, несовершенство технических средств пограничного и таможенного контроля, отсутствие отдельных полос для контроля туристского пассажирского транспорта, недостаточная развитость пассажирских терминалов, неразвитость подъездных путей и инфраструктуры к пунктам пропуска.
Причинами слабой развитости пунктов пропуска являются, прежде всего, то, что пункты пропуска в настоящее время не рассматриваются в качестве неотъемлемой части дорожной и транспортной инфраструктуры, отсутствие единой государственной политики по развитию пунктов пропуска и отдельного структурного подразделения по развитию пунктов пропуска в структуре уполномоченного органа, нахождение пунктов пропуска на балансе у разных ведомств (МИИР, КГД МФ, ПС КНБ), а также отсутствие четкой стратегии и плана мероприятий по модернизации и реконструкции всех имеющихся пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан.

Осы мақсаттарға 932,4 млрд. теңге, оның ішінде Ұлттық қордан – 472,8 млрд. теңге бөлінді. Барлық жобаларға 80 мың адам қатысты, отандық өндірушілер материалдарының үлесі 95 %-дан асады.
2018 жылы жалпы ұзындығы 4,6 мың км болатын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау бойынша 24 жобаны іске асыру жоспарланып отыр, оны іске асыруға 232,4 млрд. теңге көзделеген.
"Теміртау – Қарағанды", "Орталық – Шығыс", "Нұр-Сұлтан қаласының оңтүстік-батыс айналма жолы", "Щучинск – Зеренді", "Қостанай – Денисовка", "Бейнеу – Ақтау", "Бейнеу – Ақжігіт", "Жетібай – Жаңаөзен", Қордай кентінің айналма жолы, "Нұр-Сұлтан – Петропавл", "Ақтөбе – Мақат", "Атырау – Астрахань", "Үшарал – Достық", "Күрті – Бурылбайтал", "Қалбатау – Майқапшағай", "Қапшағай – Талдықорған", "Талдықорған – Өскемен", "Таскескен – Бақты", Осиновский асуы, "Мерке – Бурылбайтал", "Орал – Каменка" және "Ұзынағаш – Отар" сияқты 22 жоба бойынша жұмыс жалғасты. Сондай-ақ жаңа "Балқаш – Бурылбайтал" жобасын бастау жоспарлануда.
2018 жылдың қорытындысы бойынша 528 км жолда қозғалыс ашу жоспарланып отыр (Орталық – Шығыс – 243 километр; Орталық – Оңтүстік – 30 километр; Орал – Каменка – 35 километр; Бейнеу – Ақжігіт – 85 километр; Алматы – Талдықорған (Сарқанд қаласын айналып өту учаскесі) – 16 километр; Қордай кентін айналып өту – 19 километр; Нұр-Сұлтан – Петропавл – Ресей Федерациясының шекарасы (Қорғанға) – 25 километр; Таскескен – Бақты – 10 километр; Щучинск – Зеренді – 30 километр; Талдықорған – Өскемен – 20 километр; Қалбатау – Майқапшағай – 9 километр; Нұр-Сұлтан қаласының Оңтүстік-Батыс айналма жолы – 6 километр).
Республикалық және жергілікті маңызы бар жолдардың құрылысы мен реконструкциясы жоспарға сәйкес және жүйелі түрде жүргізіліп жатқанын айта кету керек. Бұл ретте Туристендіру картасының объектілеріне "соңғы миля" деп аталатын көліктің қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жалғастыру қажет.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткізу пункттері
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 52 автомобиль, 27 теміржол, 1 өзен және 3 теңіз өткізу пункті, Ресей Федерациясымен шекарада 105 оңайлатылған өткізу пункті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын және жүкті өткізу жүзеге асырылатын 22 басқа орын ашылған.
Қолданыстағы өткізу пункттерінің ішінде 35 пункт халықаралық тасымал үшін, 17 екіжақты автотасымал үшін ашық. Қазақстан – Ресей шекарасында 30 өткізу пункті жұмыс істейді, Қазақстан – Қырғызстан шекарасында – 7, Қазақстан – Өзбекстан шекарасында – 8, Қазақстан – Түрікмен шекарасында – 1. Бұл ретте келушілердің (туристердің) шамамен 85%-ы Қазақстанға автомобиль көлігімен келеді.
Туристер Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан автокөлікпен өткен кездегі проблемалы мәселелердің бірі автокөлік өткізу пункттерінің дамымағандығы, атап айтқанда өткізу пункттерінің аумағын кеңейту үшін жеткілікті жер қорының болмауы, шекаралық және кедендік бақылаудың техникалық құралдарының жетілмегендігі, туристік жолаушылар көлігін бақылау үшін жеке жолақтардың болмауы, жолаушылар терминалдарының дұрыс дамымағандығы, өткізу пункттеріндегі кіреберіс жолдардың және инфрақұрылымның дамымағандығы болып табылады.
Өткізу пункттерінің нашар дамуының себептеріне мыналарды жатқызуға болады: қазіргі уақытта өткізу пункттері жол және көлік инфрақұрылымының ажырамас бөлігі ретінде қарастырылмайды, өткізу пункттерін дамыту бойынша бірыңғай мемлекеттік саясат және уәкілетті орган құрылымында өткізу пункттерін дамыту бойынша жеке құрылымдық бөлімше жоқ, өткізу пункттерінің әртүрлі ведомстволарының балансында болуы (ИИДМ, Қаржымині МКК, ҰҚК ШҚ), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пункттерін жаңғырту және реконструкциялау бойынша нақты стратегияның және іс-шаралар жоспарының болмауы.

Отдельным вопросом является отсутствие приоритетного контроля туристского пассажирского транспорта, вследствие чего, туристские автобусы вынуждены ожидать контроля на Государственной границе Республики Казахстан в среднем от 2 до 10 часов. Вместе с тем, действующие двусторонние межправительственные соглашения о международных автомобильных перевозках не содержат понятия туристского пассажирского транспорта, а также отсутствуют нормы о контроле туристского пассажирского транспорта в приоритетном порядке.
3.2.3. Инфраструктура автомобильного транспорта и перевозок
Для Казахстана, как страны не имеющей выхода к морю, автомобильный транспорт играет чрезвычайно важную роль в обеспечении потребностей населения в перевозках и внешней торговли со странами Европы и Азии.
По республике функционируют 36 автовокзалов, 105 автостанций и 32 пункта обслуживания пассажиров, которые включены в реестр местных исполнительных органов. При этом национальному стандарту соответствует только 55 %.
Необходимо отметить, что обеспеченность охвата населенных пунктов с численностью более 100 человек регулярными автобусными маршрутами составляет 78 %.
Перевозка пассажиров осуществляется 926 перевозчиками на 2 724 регулярных автобусных маршрутах с парком автотранспортных средств 17 475 автобусов, из них межобластные перевозки осуществляют 88 перевозчиков по 105 маршрутам с парком 810 автотранспортных средств, международные перевозки -61 перевозчик по 121 маршруту с парком 660 автотранспортных средств.
В 2017 году из 17 475 автобусов на регулярных пассажирских маршрутах более 60 % автотранспортных средств эксплуатировались более 7-и лет. При существующей тенденции ожидается, что в течение 5-7 лет износ парка будет на уровне 90 % и более.
В связи с убыточностью некоторых автоперевозок по социально значимым маршрутам МИО на ежегодной основе проводится субсидирование перевозок. Так, сумма выплаченных МИО субсидий за 2017 год на социально значимые городские (сельские), пригородные, внутрирайонные, межрайонные регулярные пассажирские перевозки составила 2,8 млрд. тенге.
Проанализировав цепочку ценностей в туризме и путешествиях, было выявлено, что основные расходы туристов приходятся на транспорт, как въездной, так и внутренний туризм. В этой связи необходимо на постоянной основе проводить работу по снижению транспортной составляющей в турпакете.
Причем во внутреннем туризме основные расходы туристов приходятся на автотранспорт. При этом наблюдается повсеместная нехватка туристских автобусов и их сильный износ.

Туристік жолаушылар көлігін басым бақылаудың болмауы да жағдайды қиындатады, соның салдарынан туристік автобустар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орта есеппен 2-ден 10 сағатқа дейін бақылауды күтуге мәжбүр. Сонымен бірге, халықаралық автомобиль тасымалдары туралы қолданыстағы екіжақты үкіметаралық келісімдер туристік жолаушылар көлігі ұғымын қамтымайды, сондай-ақ туристік жолаушылар көлігін бірінші кезекте бақылау туралы нормалар жоқ.
3.2.3. Автомобиль көлігі және тасымалдау инфрақұрылымы
Теңізге шығатын жолы жоқ ел ретінде Қазақстан үшін Еуропа және Азия елдері арасында тасымалдарды және сыртқы сауданы жүргізу үшін халықтың қажеттіліктерін қамтамасыз етуде автомобиль көлігі өте маңызды рөл атқарады.
Республикада 36 автовокзал және 105 автостанция жұмыс істейді, олар жергілікті атқарушы органдардың тізіліміне енгізілген. Олардың ішінде 55 %-ы ғана ұлттық стандарттарға сәйкес келеді.
Тұрғындарының саны 100-ден асатын елді мекендерді жүйелі автобус қатынасымен қамтамасыз ету 78 %-ды құрайтынын атап өткен жөн.
Жолаушыларды тасымалдауды 2 724 жүйелі автобус маршрутында
автокөлік құралдарының паркі 17 475 автобусты құрайтын 926 тасымалдаушы жүзеге асырады, оның ішінде облысаралық тасымалдарды паркінде 810 автокөлік құралы бар 88 тасымалдаушы 105 маршрут бойынша, халықаралық тасымалдарды паркінде 660 автокөлік құралы бар 61 тасымалдаушы 121 маршрут бойынша жүзеге асырады.
2017 жылы жүйелі жолаушылар маршруттарында 17475 автобустың ішіндегі 11 572 бірлік (60 %) 7 жылдан астам пайдаланылады. 5-7 жыл ішінде парктің тозуы 90 % және одан жоғары деңгейге жетеді деп күтілуде.
Әлеуметтік маңызы бар маршруттар бойынша кейбір автотасымалдардың шығындылығына байланысты ЖАО жыл сайын тасымалдарды субсидиялауды жүргізеді. Мәселен, 2017 жылы әлеуметтік маңызы бар қала (ауыл), қала маңындағы, аудан ішіндегі, ауданаралық жүйелі жолаушылар тасымалдарына ЖАО төлеген субсидиялардың сомасы 2,8 млрд. теңгені құрады.
Туризмдегі және саяхаттардағы құндылықтар тізбегін талдай отырып, келу туризмде де, ішкі туризмде де туристердің негізгі шығыстары көлік шығыстарына келетіндігі анықталды. Осыған байланысты турпакеттегі көліктік құрамдас бөлікті төмендету жөнінде жұмыс жүргізу қажет.
Бұл ретте, ішкі туризмде туристердің негізгі шығындары автокөліктің үлесіне тиесілі. Сонымен бірге, туристік автобустардың жаппай жетіспеушілігі және олардың тозуы байқалады.

Принимая во внимание изношенность пассажирского автотранспорта совместно с АО "БРК-Лизинг" разработан механизм предоставления льготного кредитования путем выделения равного финансирования из республиканского бюджета и инвестиционных средств в 2018 году в размере 10 млрд. тенге.
Льготное лизинговое финансирование предоставляется на условиях 7 % годовых - для лизингополучателя, с первоначальным взносом от 15 %, сроком до 7 лет, предприятиям, занимающимися организацией и/или предоставлением услуг пассажирских перевозок автобусами через АО "БРК-Лизинг" - как оператора долгосрочного лизингового финансирования.
3.2.4. Инфраструктура железнодорожного транспорта и перевозок
Железнодорожный транспорт является самым доступным видом транспорта для внутренних туристов.
По сравнению с другими видами пассажирского транспорта железнодорожный имеет ряд преимуществ, из которых наиболее важными являются:
1) регулярность перевозок независимо от времени года, суток и погоды;
2) сравнительно невысокая стоимость перевозки.
Эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 16 тыс. километров. Для обеспечения внутренних коммуникаций между регионами, потребностей населения и увеличения экспортного и транзитного потенциала Казахстана построено почти 2 500 километров новых железных дорог в т.ч.:
1) "Аксу - Дегелен", которая соединила Павлодар с Семипалатинском (187 километров);
2) "Хромтау - Алтынсарина", которая соединила Костанайскую и Актюбинскую области (404 километров);
3) "Шар- Усть-Каменогорск", которая сформировала единую железнодорожную инфраструктуру восточного региона (150 километров);
4) "Узень - Государственная граница Республики Казахстан"с Туркменистаном, обеспечивающая прямой маршрут с запада Казахстана до Персидского залива через Туркменистан и Иран (146 километров);
5) "Жетыген - Коргас", которая направлена на повышение транзитного потенциала Республики Казахстан, позволила сократить расстояние от Китая до южных регионов Казахстана и стран Центральной Азии на 550 километров(293 километров);
6) "Аркалык - Шубарколь", которая позволила сократить расстояние с центрального Казахстана в северные регионы на 540 километров(214 километров);
7) "Жезказган - Бейнеу", которая позволила сократить расстояние с Китая в Европу почти на 1 200 километров (1036 километров);
8) "Боржакты - Ерсай", которая соединила перспективный порт Курык с железнодорожной магистралью (14 километров);
9) второй путь на участке "Шу - Алматы", включающий в себя 112 километров вторых путей.
В настоящее время в Республике Казахстан функционируют 302 железнодорожных вокзала. В зависимости от объема обслуживаемых пассажиров и технической оснащенности, железнодорожные вокзалы разделяются на классы.

Жолаушылар автокөлігінің тозғандығын назарға ала отырып, "БРК-Лизинг" АҚ-мен бірлесіп, 2018 жылы 10 млрд. теңге көлемінде республикалық бюджеттен және инвестициялық қаражат есебінен тең қаржы бөлу арқылы жеңілдікпен кредиттеу тетігі әзірленді.
Жеңілдікпен лизингтік қаржыландыру жолаушыларды автобуспен тасымалдауды ұйымдастырумен және/немесе қызмет көрсетумен айналысатын кәсіпорын – лизинг алушы үшін 15 %-ға дейінгі алғашқы жарнамен жылдық 7 % мөлшерлемемен 7 жыл мерзімге дейін ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру операторы ретінде "БРК-Лизинг" АҚ арқылы беріледі.
3.2.4. Теміржол көлігі және тасымалдар инфрақұрылымы
Теміржол көлігі ішкі туристер үшін көліктің ең қолжетімді түрі болып табылады.
Жолаушылар көлігінің басқа түрлерімен салыстырғанда теміржол көлігінің бірқатар басымдығы бар, олардың маңыздылары мыналар болып табылады:
1) жыл мезгіліне, тәулікке және әуе райына қарамастан тасымалдардың жүйелі болуы;
2) салыстырмалы түрде құнының төмен болуы.
Қазақстандағы теміржолдың пайдаланылатын ұзындығы – 16 мың км құрайды. Өңірлердің арасында ішкі коммуникацияларды қамтамасыз ету, халықтың мұқтаждығын қанағаттандыру және Қазақстанның экспорттық және транзиттік әлеуетін арттыру үшін 2 500 км жаңа теміржол салынды, оның ішінде:
1) "Ақсу – Дегелең", ол Павлодарды Семеймен жалғады (187 км);
2) "Хромтау – Алтынсарин", ол Қостанай және Ақтөбе облыстарын қосты (404 км);
3) "Шар – Өскемен", ол шығыс өңірінің бірыңғай теміржол инфрақұрылымын қалыптастырды (150 км);
4) "Өзен – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы", ол Қазақстанның батысын Түркіменстанмен қосты, Түркіменстан және Иран арқылы Парсы шығанағына дейін тікелей маршрутты қамтамасыз етті (146 км);
5) "Жетіген – Қорғас", ол Қазақстан Республикасының транзиттік әлеуетін арттыруға бағытталған, Қытайдан Қазақстанның оңтүстік өңірлеріне және Орталық Азия елдеріне дейінгі қашықтықты 550 км қысқартуға мүмкіндік берді (293 км);
6) "Арқалық – Шұбаркөл", ол орталық Қазақстаннан солтүстік өңірлерге дейінгі қашықтықты 540 км қысқартуға мүмкіндік берді (214 км);
7) "Жезқазған – Бейнеу", ол Қытайдан Еуропаға дейінгі қашықтықты шамамен 1 200 км қысқартуға мүмкіндік берді (1036 км);
8) "Боржақты – Ерсай", ол Құрық перспективалы портын теміржол магистралімен қосты (14 км);
9) "Шу – Алматы" учаскесіндегі екінші жол, ол 112 км екінші жолдарды қамтиды.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 302 теміржол вокзалы жұмыс істейді. Қызмет көрсетілетін жолаушылардың және техникалық жабдықтардың көлеміне байланысты теміржол вокзалы сыныптарға бөлінеді.

Общее количество маршрутов по пассажирским перевозкам составляет - 73, из них субсидируемые - 57 маршрутов, коммерческие - 16 маршрутов.
При этом на сегодняшний день существуют следующие проблемы:
1) недостаток маршрутов по туристским направлениям;
2) неудовлетворительное состояние железнодорожных вокзалов;
3) дефицит подвижного состава, высокий износ пассажирских вагонов.
3.3. Качество и доступность туристских продуктов и услуг
Качество и доступность туристского предложения во многом зависит от кадрового обеспечения отрасли, уровня сервиса в местах размещения, точках питания, развлечения, сервисного обслуживания в местах прибытия и транспорте, государственных услуг, онлайн бронирования и оплаты туристских продуктов и многого другого.
3.3.1. Развитие человеческих ресурсов в индустрии туризма
Одним из основных факторов высокого туристского предложения является обеспечение его высококвалифицированным кадровым персоналом.
Важной особенностью туристского продукта, отличающей его, прежде всего, от промышленных товаров, является широкое участие людей в производственном процессе. Таким образом, человеческий фактор оказывает сильное влияние на его неоднородность и качество. Персонал в индустрии туризма является одним из основных ресурсов конкурентных преимуществ организации, и, следовательно, качество обслуживания в туристских организациях зависит от знаний, мастерства и сознательности их служащих.
Проблема дефицита специалистов туристской отрасли, а также качества их подготовки является одной из наиболее серьезных проблем устойчивого и эффективного развития туристской отрасли РК. Общий недостаток квалифицированного персонала в сфере туризма очевиден на всем протяжении цепочки оказания туристских услуг.
Казахстан находится на 71-ом месте в рейтинге из 136 стран по доступности квалифицированных кадров в сфере туризма. На данный момент в Казахстане подготовка кадров для индустрии туризма осуществляется в 61-ом вузе, обеспечивая выпуск 3500 специалистов в год.
Несмотря на то, что в Казахстане имеется огромной спектр образовательных программ туристской ориентации, до настоящего времени отмечается нужда в системном подходе в практико-ориентированном образовании, профессиональной подготовке индивидуальных категорий профессионалов туристской отрасли, например, экскурсоводов, гидов, аниматоров развлекательных программ, в определении профессиональных требований к ним с учетом потребностей современного рынка туристских услуг.
В имеющихся учебных заведениях отсутствуют учебные планы, разработанные в соответствии с международными стандартами, используемые технические материалы отличаются плохим качеством, не хватает преподавателей и профессоров с международным опытом и знаниями в области туризма и/или гостиничного бизнеса. Существующие академические программы не отвечают реальным нуждам сектора туризма ввиду их неориентированности на практическую работу. Вследствие этого, кадры профильных высших учебных заведений остаются невостребованными.

Жолаушылар тасымалдары бойынша маршруттардың жалпы саны 73-ті құрайды, олардың ішінде субсидияланатын 57 маршрут, коммерциялық 16 маршрут бар.
Сонымен бірге бүгінгі күні мынадай проблемалар бар:
1) туристік бағыттар бойынша маршруттардың жетіспеушілігі;
2) теміржол вокзалдарының қанағаттанғысыз жай-күйі;
3) жылжымалы құрамның тапшылығы, жолаушылар вагондарының әбден тозуы.
3.3. Туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігі
Туристік ұсыныстың сапасы мен қолжетімділігі көбінесе саланың кадрлық қамтамасыз етілуіне, орналасқан жерлеріне, тамақтандыру, ойын-сауық орындарындағы сервис деңгейіне, келу орындарында және көлікте сервистік қызмет көрсетуге, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, онлайн броньдауға және туристік өнімдерді төлеуге және т.б. байланысты болады.
3.3.1. Туризм индустриясындағы адами ресурстарды дамыту
Жоғары туристік ұсыныстың негізгі факторларының бірі туризм саласын жоғары білікті кадрлық персоналмен қамтамасыз ету болып табылады.
Туристік өнімнің өнеркәсіптік тауарлардан өзгеше маңызды ерекшелігі адамдардың өндірістік процеске белсенді қатысуы болып табылады. Осылайша, адами фактор туризм саласының біртекті болмауына және сапасына қатты әсер етеді. Туризм индустриясында персонал ұйымның бәсекелік артықшылықтарының негізгі ресурстарының бірі болып табылады, демек туристік ұйымдарда қызмет көрсету сапасы қызметшілердің біліміне, шеберлігіне және саналылығына байланысты.
Туристік салада мамандар тапшылығы, сондай-ақ оларды даярлау сапасының проблемасы ҚР туристік саланың орнықты әрі тиімді дамуындағы маңызды проблемалардың бірі болып табылады. Туризм саласында жалпы білікті персоналдың жетіспеушілігі туристік қызметтер көрсету кезінде анық байқалады.
Қазақстан туризм саласында білікті кадрлардың қолжетімділігі бойынша 136 елдің ішінде 71-ші орында тұр. Қазіргі уақытта Қазақстанда туризм индустриясы үшін кадрларды даярлау 61 ЖОО-да жүзеге асырылады, жылына 3500 маман шығарылады.
Қазақстанда туристік бағдарлаудың білім беру бағдарламаларының спектрі ауқымды болғандығына қарамастан, қазіргі уақытқа дейін практикаға бағытталған білім берудің жүйелі тәсіліне, туристік саланың кәсіпқой жеке санаттарын, мысалы, экскурсия жетекшілерін, гидтерді, ойын-сауық бағдарламаларының аниматорларын кәсіптік даярлауға, туристік қызметтердің заманауи нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, кәсіптік талаптарды айқындауға мұқтаждық байқалады.
Жұмыс істеп тұрған оқу орындарында халықаралық стандарттарға сәйкес әзірленген оқу жоспарлары жоқ, пайдаланылатын техникалық материалдардың сапасы нашар, туризм және/немесе қонақүй бизнесі саласында халықаралық тәжірибесі мен білімі бар оқытушылар және профессорлар жеткіліксіз. Қолданыстағы академиялық бағдарламалар практикалық жұмысқа бағдарланбағандықтан, туризм секторының нақты мұқтаждықтарын қанағаттандырмайды. Соның салдарынан бейінді жоғары оқу орындарының кадрлары сұранысқа ие болмай қалады.

По сравнению с казахстанским образованием европейское предусматривает проведение производственных практик в объеме от 50% до 70% учебного времени. Заслуживает внимания опыт подготовки кадров в США, где на базе организаций образования сформированы специализированные отделы (кадровые агентства), соединенные единой информационной системой с предприятиями индустрии туризма, которые занимаются регулярным мониторингом потребностей рынка труда, трудоустройством молодых специалистов и коррекцией набора абитуриентов по профильным специальностям.
Для изучения также интересен опыт Франции, где система профессиональной подготовки имеет две главные цели: содействие в получении квалификации и решение проблемы развития отрасли. В то же время она помогает сосредоточиться на качестве. Эта система профессиональной подготовки разделена на 2 организационных процесса: краткосрочные курсы профессионализации и долгосрочный профессиональный тренинг.
Стоит отметить, что подготовка кадров с учетом проведения большего количества производственных практик в системе казахстанского образования проходит на уровне технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
Так, в учебных заведениях ТиПО в сфере туризма подготовка кадров ведется по следующим специальностям: туризм (по отраслям) с квалификациями "Инструктор туризма", "Экскурсовод", "Туристический агент", "Менеджер"; и переводческое дело (по видам) с квалификациями "Переводчик", "Гид-переводчик". Остальные специальности являются смежными, в том числе специальности по предоставлению услуг (ресторанное дело, официанты и др.).
Вместе с тем, на сегодняшний день на уровне ТиПО наблюдается следующая ситуация. В сфере туризма за 2016 - 2017 учебный год поступило 2718 студентов, на которых было выделен всего 721 государственный заказ, в то время как выпустились 2487 студентов (636 образовательных грантов).
В этой связи, целесообразно увеличить количество образовательных грантов по специальностям в сфере туризма, определить профильное ТиПО по подготовке кадров в сфере туризма с учетом специфики региона, провести работу по актуализации учебных планов, а также увеличить количество обучающихся в рамках дуального образования.
Принимая в расчет первоочередность государственной политики в развитии туристской индустрии Казахстана, подготовка специалистов должна быть нацелена на те специальности, которые востребованы конъюнктурой рынка.
Необходимо уделять особенное внимание подготовке кадров взаимосвязанных отраслей (персонал среднего звена в отрасли гостеприимства) и узкоспециализированных специалистов внутреннего и въездного туризма (краеведы, экскурсоводы, инструкторы-проводники).
Отдельно стоит заострить внимание на недостаток квалифицированных гидов и экскурсоводов со знанием различных иностранных языков.

Қазақстандық білім беру жүйесімен салыстырғанда еуропалық білім беруде оқу уақытының 50 %-дан 70%-ға дейінгі кезеңін өндірістік практикада өткізу көзделеді. АҚШ-тағы кадрлар даярлау тәжірибесі назар аударуға тұрарлық, онда білім беру мекемелерінің негізінде бірыңғай ақпараттық жүйе арқылы туризм индустриясының кәсіпорындарымен қосылған мамандандырылған бөлімдер (кадрлық агенттіктер) жасақталған, олар еңбек нарығының қажеттіліктерін жүйелі түрде мониторингтеумен, жас мамандарды жұмысқа орналастырумен және бейінді мамандықтар бойынша талапкерлерді қабылдау санын реттеумен айналысады.
Францияның тәжірибесі де қызықты, онда кәсіптік даярлау жүйесінің екі басты мақсаты бар: біліктілікті арттыруға көмек көрсету және саланы дамыту проблемаларын шешу. Мұндай жүйе сапаға баса назар аударуға көмектеседі. Кәсіптік даярлаудың бұл жүйесі 2 ұйымдық процеске бөлінген: кәсіпті енгізудің қысқа мерзімді курстары және ұзақ мерзімді кәсіптік тренинг.
Қазақстандық білім беру жүйесінде кадрларды өндірістік практиканы көп өткізу арқылы даярлау техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) деңгейінде оқыту жүргізілетінін айта кету керек.
Айталық, туризм саласындағы ТжКБ мекемелерінде кадрларды даярлау мынадай мамандықтар бойынша жүзеге асырылуда: "Туризм нұсқаушысы", "Экскурсовод", "Туристік агент", "Менеджер" біліктіліктерімен туризм (салалар бойынша) және "Аудармашы", "Гид-аудармашы" біліктіліктерімен аударма ісі (түрлері бойынша). Өзге мамандықтар, оның ішінде қызмет көрсету бойынша мамандықтар (мейрамхана ісі, даяшылар және т.б.) аралас болып табылады.
Сонымен бірге қазіргі таңда ТжКБ деңгейінде мынадай жағдай байқалады. Туризм саласында 2016 – 2017 оқу жылдарында 2 718 студент оқуға түсті, оларға 721 мемлекеттік тапсырыс бөлінді, ал оқуды тәмамдаған студенттер саны 2 487 (636 білім беру грант).
Осыған байланысты туризм саласындағы мамандықтар бойынша білім беру гранттарының санын арттыру, өңірдің ерекшелігін ескере отырып, туризм саласындағы мамандарды даярлау бойынша ТжКБ бейіндерін айқындау, оқу жоспарларын жаңарту бойынша жұмыс жүргізу, сондай-ақ дуальды білім беру аясында оқушылардың санын арттыру қажет.
Қазақстанның туристік индустриясын дамытуда мемлекеттік саясаттың бірінші кезектілігін назарға ала отырып, мамандарды даярлау нарық конъюнктурасымен талап етілетін мамандықтарға бағытталуы тиіс.
Өзара байланысқан салалардағы кадрларды (меймандостық саласында орта буын персоналын) және ішкі және келу туризмінің арнайы мамандандырылған мамандарын (өлкетанушыларды, экскурсия жетекшілерін, нұсқаушыларды, жолсеріктерді) даярлауға ерекше көңіл бөлу керек.
Әртүрлі шет тілдерін білетін білікті гидтердің және экскурсия жетекшілерінің жетіспеушілігіне ерекше көңіл бөлу керек.

В официальном реестре гидов и экскурсоводов-переводчиков зарегистрировано 96 персон, где большая часть из них приходится на город Алматы - 67 человек, Акмолинскую область - 14 человек, город Тараз - 7 человек, город Актобе - 3 человек, город Караганда - 2 человек, город Павлодар - 1 человек и город Уральск - 1 человек. Отсутствие гидов и экскурсоводов в регионах, где сосредоточена большая часть мест туристского интереса, значительно увеличивает себестоимость турпакета из-за необходимости привлечения гидов из городов Нур-Султана и Алматы по всему маршруту.
Более того, имеются факты привлечения гидов из соседних стран для обслуживания иностранных групп, приехавших через туристских операторов Узбекистана и Кыргызстана, что является нарушением закона Республики Казахстан.
3.3.2. Система государственного регулирования деятельности туристских организаций
Стандарт является одним из эффективных инструментов регулирования рынка туристских услуг, позволяющий воздействовать как на недобросовестных изготовителей, так и на продавцов, и потребителей туристских услуг. Стандарт по своей природе предназначен для установления минимально необходимых требований, делающих любой продукт или услугу соответствующими своему назначению по формализованным критериям надежности, безопасности, качества.
Тенденция внедрения мировых стандартов в сферу гостиничного хозяйства приобретает устойчивый для Казахстана характер. Изучение мирового опыта, специфических особенностей и состояния гостиничных предприятий страны в его взаимодействии с туристскими потоками позволяют конкретно представить направленность и пути внедрения стандартов в казахстанской практике, а также определить параметры для выравнивания гостиничного хозяйства страны с мировыми тенденциями формирования рынка гостиничных услуг.
Гостиничный бизнес является одним из важных элементов сферы услуг, выполняющим функции по обеспечению граждан Казахстана и иностранных гостей жильем, питанием, а также различными дополнительными услугами. Инвестиционная привлекательность Казахстана, улучшение уровня жизни населения, приход крупных международных гостиничных цепей на отечественный рынок обусловили интенсивное развитие гостиничных услуг и необходимость повышения их качества, соответствующего мировым стандартам.
С целью повышения конкурентоспособности гостиничное предприятие должно обеспечивать соответствующее качество обслуживания, что подтверждается сертификатом соответствия. Для этого существует процедура сертификации услуг гостиниц, которая может быть добровольной или обязательной.
Текущее состояние сектора гостиничных услуг в Казахстане
На сегодняшний день, деятельность по предоставлению условий для проживания может быть зарегистрирована в качестве компании или индивидуального предпринимателя (в зависимости от размера предприятия). Они обязаны направлять ежегодный отчет в Министерство финансов (налоги).

Гидтердің және экскурсия жетекшілері-аудармашылардың ресми тізілімінде 96 адам тіркелген, олардың басым бөлігі Алматы қаласына – 67 адам тиесілі, ал Ақмола облысында – 14 адам, Тараз қаласында – 7 адам, Ақтөбе қаласында – 3 адам, Қарағанды қаласында – 2 адам, Павлодар қаласында – 1 адам және Орал қаласында – 1 адам. Туристер қызығатын жерлердің көбі шоғырланған өңірлерде гидтер мен экскурсия жетекшілерінің болмауы Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларынан гидтерді әкелу қажеттілігінің салдарынан туристік пакеттің өзіндік құнын ұлғайтады.
Оның үстіне, Өзбекстаннан және Қырғызстаннан туроператорлар арқылы келген шетелдік топтарға қызмет көрсету үшін көршілес елдерден гидтерді тарту фактілері орын алады, бұл Қазақстан Республикасының заңын бұзу болып саналады.
3.3.2. Туристік ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеу жүйесі
Стандарт туристік көрсетілетін қызметтер нарығын реттеудің тиімді құралдарының бірі болып табылады, ол жосықсыз дайындаушыларға да, туристік қызметтерді ұсынушыларға да және тұтынушыларға да әсер етуге мүмкіндік береді. Стандарт өзіндік ерекшелігіне сәйкес кез келген өнімді немесе қызметті өзінің мақсатына сәйкес сенімділіктің, қауіпсіздіктің, сапаның формальді өлшемшарттары бойынша ең төменгі қажетті талаптарды белгілеуге арналған.
Қонақүй шаруашылығы саласына әлемдік стандарттарды енгізу үрдісі Қазақстан үшін тұрақты сипатқа айналып келеді. Әлемдік тәжірибені, туристік лекпен өзара іс-қимылда қонақүй кәсіпорындарының өзіндік ерекшеліктерін және олардың елдегі жай-күйін зерделеу қазақстандық практикаға стандарттарды енгізу бағыты мен жолдарын нақты түсінуге, сондай-ақ елдің қонақүй шаруашылығын қонақүй қызметтері нарығы қалыптасуының әлемдік үрдісімен теңестіру үшін параметрлерді айқындауға мүмкіндік береді.
Қонақүй бизнесі Қазақстанның азаматтарын және шетелдік қонақтарды тұрғын үймен, тамақтанумен, сондай-ақ әртүрлі қосымша көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету бойынша функцияларды орындайтын қызметтер саласының маңызды элементтерінің бірі болып табылады. Қазақстанның инвестициялық тартымдылығы, халықтың өмір деңгейін жақсарту, отандық нарыққа ірі халықаралық қонақүй желілерінің келуі қонақүй қызметінің қарқынды дамуын және сапасын тиісті әлемдік стандарттарға дейін арттыру қажеттілігін тудырды.
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру мақсатында қонақүй кәсіпорны қызмет көрсетудің тиісті сапасын қамтамасыз етуі тиіс, бұл сәйкестік сертификатымен расталады. Ол үшін қонақүйлердің қызметтерін сертификаттау рәсімі бар, ол ерікті немесе міндетті болуы мүмкін.
Қазақстандағы қонақүй қызметтері секторының ағымдағы жай-күйі
Бүгінгі күні тұру үшін жағдай жасау жөніндегі қызмет компания немесе дара кәсіпкер ретінде (кәсіпорынның көлеміне байланысты) тіркелуі мүмкін. Олар Қаржы министрлігіне жыл сайын есеп (салық) жіберуге міндетті.

В Законе "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (от 13 июня 2001 года) приводятся различные виды помещений: гостиницы, мотели, кемпинги, туристские центры, гостевые дома, дачные поселки/дома отдыха, а также - иные здания и строения, используемые для размещения туристов и оказания им услуг.
В статье 15-1 Закона "О туристской деятельности в Республике Казахстан"приводятся следующие критерии классификации:
1) места размещения туристов подлежат классификации в целях содействия увеличению потока туристов и доходов от всех видов туризма;
2) Правила классификации мест размещения туристов определяют основные цели, организационную структуру, минимальные требования и регулируют порядок присвоения категорий местам размещения туристов.
Однако данная классификация не является обязательной в силу постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2005 года № 367 "Об обязательном подтверждении соответствия продукции в Республике Казахстан" относительно утверждения перечня продукции и услуг, подлежащих сертификации. Классификация обеспечивается субъектами, аккредитованными в Национальном центре аккредитации.
На данный момент каждое место размещения туристов вправе зарегистрировать за собой и предоставлять информацию о любом количестве звезд по собственному желанию.
Каждый объект для проживания туристов должен быть внесен в реестр, однако его сертификация и классификация не являются обязательными.
Следовательно, руководство объектов для проживания туристов может самостоятельно определять уровень комфортности предоставляемого ими жилья, и посетителям не гарантируется, что эти жилые помещения прошли сертификацию.
Тем самым, в Казахстане не существует системы определения категории гостиницы, заявляемая система не соответствует международным стандартам (не считая международных брендов).
Таким образом, существующая ситуация требует улучшения. На данный момент в Казахстане действуют правила определения категорий, но, в основном, они не обязывают гостиницы их соблюдать. Более того, не существует системы присвоения гостиницам классов. То есть, например, гостиница имеет возможность заявить класс 5 звезд без каких-либо реальных доказательств. Соответственно, прибывающие иностранцы не располагают надежной информацией в отношении уровня условий проживания в гостинице. При отсутствии последовательной системы оценок, рынок гостиниц не способен завоевать признание и доверие международного сообщества.
Международный опыт
В большинстве стран предварительная классификация гостиницы является необходимым условием при получении лицензии на гостиничную деятельность. Деятельность гостиниц предусматривает осуществление оказываемых услуг на основании сертификата соответствия безопасности.
В настоящее время одним из ключевых конкурентных преимуществ, обеспечивающих приток клиентов в сферу туризма, является качество предоставляемых услуг. Многие европейские страны уделяют большое внимание на государственном уровне обеспечению качества предоставляемых туристских услуг.
На основе проведенного международного анализа по повышению стандартов качества в туризме, стоит выделить опыт Испании в формировании системы качества туристских услуг, обеспечивающей данной стране одно из ведущих мест по уровню развития туризма в мире, а также по величине доходов от этого сектора в экономике страны. Испанский опыт интересен для Казахстана в первую очередь тем, что инициатором внедрения и развития единой системы качества туристских услуг явилось профессиональное сообщество при активной поддержке государства.
В 1995 году в Испании был запущен пилотный проект в отельном секторе туристского рынка, который достаточно быстро развился в Систему качества отелей и апартаментов. Удачный проект был взят на вооружение не только частным сектором, но и Испанским управлением по туризму.
Сегодня сфера туризма Испании отличается достаточной однородностью, каждая из отраслей имеет свою систему качества со своими институтами, что и определило отраслевой характер сформированной модели SCTE (Система качества туризма в Испании).
В итоге консолидация в сфере обеспечения качества туристской сферы в целом происходила по двум направлениям:

"Қазақстан Республикасында туристік қызмет туралы" Заңда (2001 жылғы 13 маусымдағы) үй-жайлардың әртүрлі түрлері келтіріледі: қонақүйлер, мотельдер, кемпингтер, туристік орталықтар, мейманханалар, саяжай кенттері/демалыс үйлері, сондай-ақ туристерді орналастыру және оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да ғимараттар мен құрылыстар.
"Қазақстан Республикасында туристік қызмет туралы" Заңның 15.1-бабында мынадай жіктеу өлшемшарттары келтіріледі:
1) туристерді орналастыру орындары туристер легін және барлық туризм түрлерінен түсетін кірістерді арттыруға жәрдемдесу мақсатында жіктелуі тиіс;
2) Туристерді орналастыру орындарын жіктеу қағидалары мақсаттарды, ұйымдастыру құрылымын, ең төменгі талаптарды айқындайды және туристерді орналастыру орындарына санаттар беру тәртібін реттейді.
Алайда "Қазақстан Республикасында өнiмдердiң сәйкестiгiн мiндетті түрде растау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 сәуірдегі № 367 қаулысының қабылдануына байланысты сертификаттауға жататын өнімдер мен көрсетілетін қызметтер тізбесін бекітуге қатысты аталған жіктеме міндетті болып табылмайды. Жіктемені Ұлттық аккредиттеу орталығында аккредиттелген субъектілер қамтамасыз етеді.
Қазіргі уақытта туристерді орналастыру орнының әрқайсысы өзінің қалауынша тіркелуге және кез келген жұлдыз санаты туралы ақпаратты ұсынуға құқылы.
Туристер тұратын әрбір объекті тізілімге енгізілуі тиіс, алайда оны сертификаттау және жіктеу міндетті болып табылмайды.
Демек туристер тұратын объектілердің басшылығы ұсынылатын тұрғын жайдың жайлылық деңгейін дербес айқындай алады және келушілерге бұл тұрғын жайлар сертификаттаудан өткені жөнінде кепілдік берілмейді.
Осылайша Қазақстанда қонақүйдің санатын айқындау жүйесі жоқ, мәлімделген жүйе халықаралық стандарттарға сәйкес келмейді (халықаралық брендтерді қоспағанда).
Осыған байланысты бұл жағдай жақсартуды талап етеді. Қазіргі уақытта Қазақстанда санаттарды айқындау қағидалары бар, бірақ негізінен, оларды қонақүйлердің орындауы міндетті деп көрсетілмеген. Одан басқа қонақүйлерді жіктеу жүйесі жоқ. Яғни қонақүй қандай да бір шынайы дәлелдер ұсынбай, өзін 5 жұлдызды қонақүй ретінде мәлімдей алады. Тиісінше келуші шетелдіктер қонақүйде тұру жағдайларының деңгейіне қатысты сенімді ақпарат ала алмайды. Кезекті бағалаулар жүйесі болмаған кезде қонақүйлер нарығы халықаралық қауымдастықтың сеніміне ие бола алмайды.
Халықаралық тәжірибе
Көптеген елдерде қонақүйді алдын ала жіктеу қонақүй қызметіне лицензия алған кезде міндетті шарт болып табылады. Қонақүйлердің қызметі көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігіне сәйкес келетін сертификаты негізінде жүзеге асыруды көздейді.
Қазіргі уақытта туризм саласына клиенттердің келуін қамтамасыз ететін басты бәсекелік артықшылықтардың бірі ұсынылатын қызметтердің сапасы болып табылады. Еуропаның көптеген елдерінде ұсынылатын туристік қызметтердің сапасын қамтамасыз етуге мемлекет деңгейінде көңіл бөлінеді.
Туризмде сапа стандарттарын арттыру, сондай-ақ бойынша жасалған халықаралық талдаудың негізінде туристік қызметтердің сапа жүйесін қалыптастыруда Испанияның тәжірибесін атап кетуге болады, бұл елге туризмді дамыту деңгейі, сондай-ақ ел экономикасына түсетін пайда мөлшері бойынша әлемде жетекші орындардың бірін қамтамасыз етті. Испандық тәжірибе, біріншіден, мемлекеттің белсенді қолдауымен туристік қызметтер сапасының бірыңғай жүйесін енгізудің және дамытудың бастамашысы кәсіби қауымдастық болғандықтан Қазақстан үшін қызықты.
1995 жылы Испанияда туристік нарықтың отельдік секторында пилоттық жоба іске қосылды, ол отельдер мен апартаменттердің сапа жүйесіне жылдам ауысты. Осындай сәтті жобаны тек жеке сектор ғана емес, Испанияның туризм басқармасы да қолдана бастады.
Бүгінгі күні Испанияның туризм саласы біркелкілігімен ерекшеленеді, салалардың әрбіреуінің өз институттарымен меншікті сапа жүйесі бар, бұл SCTE (Испанияда туризмнің сапа жүйесі) қалыптасқан моделінің салалық сипатын айқындады. Нәтижесінде туристік саланың сапасын қамтамасыз ету саласында шоғырлану екі бағыт бойынша орындалды:

1) институциональное, что выразилось в создании единого управляющего органа по вопросам качества в туризме - Института качества туризма в Испании (ICTE);
2) системное, выразившееся к гармонизации отраслевых норм качества. Таким образом, Секретариат по туризму совместно с ICTE создал систему технологической поддержки предприятий туристской отрасли для успешного претворения в жизнь модели SCTE.
Система SCTE ориентирована на оказание методологической и технологической поддержки всем участникам туристской отрасли для сохранения или получения конкурентных преимуществ.
В общем виде она включает:
1) создание единой методологической базы для всех игроков туристского рынка и заинтересованных лиц (предприятий) в улучшении качества своих продуктов и услуг;
2) оказание институциональной поддержки в продвижении Знака качества туризма в Испании (LaMarca Q).
Данная система имеет 2 основные цели:
1) предоставление предприятиям туристской отрасли Испании методологии внедрения у себя на предприятии системы менеджмента качества и мероприятий по ее улучшению, дающей такое конкурентное преимущество, которое позволяло бы противостоять новым вызовам рынка;
2) продвижение Испании на международном рынке со ставкой и акцентом на высоком качестве предоставляемых туристских услуг.
Кроме того, в основу системы были положены принципы качества, конкурентности, рентабельности и устойчивого развития. Реализация проекта SCTE подразумевала достижение негласных договоренностей между различными участниками туристской отрасли Испании. В данном контексте Государственный секретариат по туризму создал адекватные механизмы сотрудничества между всеми участниками, как частными, так и государственными.
Разработанный в рамках проекта логотип Знака качества в настоящий момент используется более 2,5 тысячами предприятий туристской сферы этой страны. Основное преимущество данной системы заключается в том, что она поддерживается и полностью инициируется государством, кроме того, ее продвижением занимается государство, позиционируя высокое качество оказываемых услуг на предприятиях - обладателях данного знака.
По сути, в основе данной системы качества туристских услуг Испании лежит процесс сертификации, который в Казахстане необходимо обновить до международного уровня. В условиях развивающегося рынка гостиничных услуг в Казахстане использование передового международного опыта Испании и его адаптации к отечественным условиям является одним из направлений устойчивого развития данного рынка.
Таким образом, с учетом текущей ситуации на рынке гостиничных услуг и анализа испанской модели обеспечения качества услуг, необходимо приступить к внедрению добровольной оценки качества туристских услуг на примере Испанской системы в пилотном режиме на базе туристского кластера Алматинского региона, с учетом дальнейшего масштабирования в других приоритетных дестинациях ТОП-10 Карты туристификации.

1) институционалды, туризмдегі сапа мәселелері бойынша бірыңғай басқарушы орган – Испанияда туризм сапасы институтын (ІСТЕ) құруға әкелді;
2) жүйелі, салалық сапа нормаларының үйлестірілуінде көрінісін тапты. Осылайша, Туризм хатшылығы ІСТЕ-мен бірлесіп, SCTE үлгісін жүзеге асыру үшін туристік сала кәсіпорындарын технологиялық қолдау жүйесін құрды.
SCTE жүйесі бәсекелік артықшылықтарды сақтау немесе ие болу үшін туристік саланың барлық қатысушыларына әдіснамалық және технологиялық қолдау көрсетуге бағдарланған.
Ол:
1) өз өнімдерінің және көрсететін қызметтерінің сапасын жақсартуда туристік нарықтың барлық ойыншылары мен мүдделі тұлғалар (кәсіпорындар) үшін бірыңғай әдіснамалық негіз құруды;
2) Испанияда туризмнің сапа белгісін ілгерілетуде институционалды қолдау көрсетуді (LaMarca Q) қамтиды.
Бұл жүйенің негізгі 2 мақсаты бар:
1) Испанияның туристік саласының кәсіпорындарына сапа менеджменті жүйесін және нарықтың жаңа сын-қатерлеріне төтеп беруге мүмкіндік жасайтын бәсекелік артықшылық беретін шараларды енгізу әдістемесін ұсыну;
2) туристік көрсетілетін қызметтердің жоғары сапасына екпін жасаумен халықаралық нарықта Испанияны ілгерілету.
Одан басқа сапа, бәсекелестік, тиімділік және тұрақты даму қағидалары жүйенің негізін құрады. SCTE жобасын іске асыру Испанияның туристік саласының түрлі қатысушылары арасында жариясыз уағдаластықтарға қол жеткізуді білдірді. Осы тұрғыда Туризм жөніндегі мемлекеттік хатшылық жеке, сондай-ақ мемлекеттік қатысушылар арасында ынтымақтастық жасаудың барабар тетігін құрды.
Жоба шеңберінде әзірленген сапа белгісін қазіргі уақытта осы елдің туристік саласында жұмыс жасайтын 2,5 мыңнан астам кәсіпорын пайдаланады. Осы жүйенің негізгі артықшылығы - оған мемлекет бастамашылық жасайды және толығымен қолдау көрсетеді, осы белгіге ие болған кәсіпорындарда көрсетілетін қызметтердің жоғары сапасын көрсетеді.
Шынында Испанияның туристік көрсетілетін қызметтері сапасының осы жүйесіне сертификаттау процесі негіз болды, Қазақстанда оны халықаралық деңгейге дейін жаңарту керек. Қазақстанда дамып келе жатқан қонақүй қызметтерінің нарығы жағдайларында Испанияның алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибесін пайдалану және оны отандық жағдайларға бейімдеу осы нарықтың орнықты даму бағыттарының бірі болып табылады.
Осылайша қонақүй қызметтерінің нарығындағы ағымдағы жағдайды және көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз етуде испандық модельді талдауды ескере отырып, Туристендіру картасының ТОП-10 басым дестинациясын одан әрі масштабтауды ескере отырып, Алматы өңірінің туристік кластері негізінде пилоттық режимде Испан жүйесінің үлгісінде туристік көрсетілетін қызметтердің сапасын ерікті бағалауды енгізуге кірісу қажет.

3.3.3. Уровень цифровой доступности услуг туроператоров и других туристских организаций
Туризм - информационно насыщенная деятельность. Существует немного других отраслей, в которых сбор, обработка, применение и передача информации были бы настолько же важны для ежедневного функционирования, как в туристской индустрии.
Технологический прогресс уже оказал значительное влияние на то, как индустрия туризма ведет бизнес. Интернет стал ключевым источником информации для туристов, предоставляя им возможность получать информацию как непосредственно из дестинаций и туристских организаций-агентов, так и от индивидуальных пассажиров посредством социальных сетей, блогов и веб-сайтов, предоставляющих различную полезную информацию по поездкам. Развитие цифровых технологий формирует основные тенденции развития рынка мировой туристской индустрии во всем мире, в том числе и в Казахстане.
Рассматривая мировой опыт использования цифровых технологий, 2019 год будет отличаться все возрастающей "цифровизацией" во всех областях, в том числе и в отрасли путешествий и турбизнеса. Турция, например, объявила курс на развитие "туризма 4.0", - страна намерена вложить значительные средства в цифровой маркетинг для своей туристской отрасли. В мире работают десятки технологических стартапов в сфере туризма, которые стремятся привнести в отрасль свои оригинальные идеи. Тайский стартап LocalAlike продвигает новую концепцию локального туризма: в рамках онлайн-платформы компания надеется объединять и консультировать местных жителей по всему миру, которым есть что предложить туристам. Многие туристские стартапы пытаются найти свою нишу, сконцентрировавшись на каком-нибудь определенном типе туризма: например, гастрономическом или медицинском туризме. Французская платформа Tripnparty позволяет путешественникам отыскивать в любой стране аутентичные бары и пабы, про которые обычно хорошо осведомлены только местные жители, данные представлены для множества европейских городов.
Правительство Узбекистана реализует проект по внедрению QR - кода, который позволяет за считанные секунды получить информацию о туробъектах и достопримечательностях страны на 12 языках.
В рамках Послания Елбасы народу Казахстана 10 января 2018 года, особое внимание было уделено Главой государства повсеместной цифровизации. Казахстан в рамках Государственной программы "Цифровой Казахстан" планирует внедрение информационных технологий по пяти основным направлениям: цифровизация отраслей экономики, переход на цифровое государство, реализация цифрового шелкового пути, развитие человеческого капитала, создание инновационной экосистемы.
На данный момент, на туристском рынке Республики Казахстан отсутствует какое-либо интегрированное приложение или платформа, которая смогла бы в полной мере обеспечить посетителей страны, а также внутренних туристов всей необходимой информацией. В настоящее время туроператоры предлагают практически одинаковые турпакеты (посещение наиболее известных достопримечательностей). Вместе с тем, необходимо расширять спектр предложений и повышать информационную доступность с помощью более креативных, инновационных решений, что позволяет увеличить число повторных поездок и посещений.
Для Республики Казахстан характерны следующие проблемы, связанные с созданием удобной информационной среды для туристов:

3.3.3. Туроператорлар мен басқа туристік ұйымдардың көрсететін қызметтерінің цифрлық қолжетімділігі деңгейі.
Туризм – ақпаратқа қаныққан қызмет. Күнделікті жұмыс істеу үшін ақпаратты жинаудың, өңдеудің, қолдану мен берудің маңыздылығы басқа салаларға қарағанда туристік индустрия саласында біршама жоғары.
Технологиялық прогресс туризм индустриясы бизнесін жүргізуге елеулі әсер етті. Интернет туристер үшін негізгі ақпарат көзіне айналды, олар ақпаратты тікелей дестинациялардан және туристік ұйымдар - агенттерден де, сондай-ақ сапарлар жөнінде әртүрлі пайдалы ақпарат ұсынатын әлеуметтік желілер, блогтар және веб-сайттар арқылы жеке жолаушылардан да алады. Цифрлық технологиялардың дамуы барлық әлемде, оның ішінде Қазақстанда да әлемдік туристік индустрия нарығы дамуының негізгі үрдісін қалыптастырады. Цифрлық технологияларды пайдаланудың әлемдік тәжірибесін қарастыра отырып, 2019 жылы барлық облыстарда, оның ішінде саяхаттар мен турбизнес саласында, өсіп келе жатқан "цифрландырумен" ерекшеленетін болады. Мысалы, Түркия "туризм 4.0" дамыту бағытын жариялады, ол өзінің туристік саласының цифрлық маркетингіне қомақты қаржы салуға ниет білдірді. Әлемде туризм саласында ондаған технологиялық стартаптар жұмыс жасайды, олар салаға өздерінің бірегей идеяларын қосуға тырысады. LocalAlike Тай стартапы жергілікті туризмнің жаңа тұжырымдамасын ілгерілетеді: онлайн-платформа шеңберінде компания туристерге көрсетері бар барлық әлемнің жергілікті тұрғындарын жұмылдыруға және оларға консультация беруге үміттенеді. Көптеген туристік стартаптар туризмнің белгілі бір түріне: мысалы, гастрономиялық немесе медициналық туризмге шоғырлана отырып, өз тауашасын табуға тырысады. Tripnparty француз платформасы саяхатшыларға кез келген елде, әдетте, жергілікті тұрғындар ғана жақсы білетін ұқсас барлар мен пабтарды табуға мүмкіндік береді, деректер көптеген Еуропа қалалары үшін ұсынылған
Өзбекстан үкіметі QR – кодты енгізу жобасын іске асыруда, ол санаулы секундтарда елдің тур объектілері мен көрнекті жерлері жөнінде ақпаратты 12 тілде алуға мүмкіндік береді.
2018 жылғы 10 қаңтарда Елбасының Қазақстан халқына Жолдауының шеңберінде Мемлекет басшысы жаппай цифрландыруға ерекше көңіл бөлді. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде Қазақстан бес негізгі бағыт бойынша ақпараттық технологияларды енгізуді жоспарлайды: экономика салаларын цифрландыру, цифрлық мемлекетке көшу, цифрлық "Жібек жолын" іске асыру, адами капиталды дамыту, инновациялық экожүйені құру.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының туристік нарығында елге келушілерді, сондай-ақ ішкі туристерді барлық қажетті ақпаратпен қамтамасыз ететіндей қандай да бір біріктірілген қосымша немесе платформа жоқ. Қазіргі уақытта туроператорлар бірдей дерлік турпакеттер (ең танымал көрікті жерлерге бару) ұсынады. Сонымен бірге жасампаз инновациялық шешімдердің көмегімен ұсыныстар спектрін кеңейту және ақпараттық қолжетімділікті арттыру қажет, бұл қайта келушілер санын ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасында туристер үшін ыңғайлы ақпараттық орта құрумен байланысты мынадай проблемалар бар:

1) отсутствие или неразвитость базовой физической инфраструктуры (знаки, парковка, дополнительные услуги, размещение и т.д.);
2) низкий уровень интеграции технологий современного туризма и низкий уровень оцифровки;
3) слабый уровень осведомленности и знаний реальных туристских средств страны (данные, информация и т.д.);
4) отсутствие целостного туристского продукта из всех доступных туристских сегментов (каждый работает изолированно);
5) нехватка общей идентичности туризма страны, а также унифицированного видения в частном секторе;
6) отсутствие интернет инфраструктуры, а также слабый доступ к интернету в отдаленных регионах;
7) отсутствие профессиональных навыков у участников рынка в использовании цифровых площадок.
Вышесказанное несет очень важный посыл для Казахстана, а именно: необходимо незамедлительно начать развивать профессиональную национальную интернет-платформу, интегрируя в нее ключевые функции по маркетингу и бронированию, и начать продвигать ее на международном рынке в рамках национальной маркетинговой стратегии страны.
Возвращаясь к опыту Испании, в рамках системы оценки качества создан единый информационный портал для туристов www.tourspain.es, где можно получить всю туристскую информацию о стране на различных языках, в том числе и на русском. Кроме того, разработан единый логотип, который представляет Испанию на международном рынке и является международным туристским логотипом Испании. Для Казахстана это интересный пример, того как в одной системе может быть задействовано несколько мер по развитию благоприятной туристской среды.
3.3.4. Доступность туристских продуктов и туристских услуг
Одной из важнейших проблем туристской отрасли Казахстана является низкое качество и доступность туристских продуктов и услуг, что в свою очередь не удовлетворяет потребностей как внутренних, так и въездных туристов.
Проблема обеспечения и повышения качества в сфере туризма и гостеприимства является актуальной для Казахстана, особенно в нынешних условиях изменения конъюнктуры туристского спроса и существенно возросших внутренних и въездных туристских потоков.
Одним из сдерживающих факторов отдыха в Казахстане для внутренних туристов является соотношение "цена-качество". На рынке казахстанских туристских услуг зачастую присутствует неадекватно завышенная цена, необеспеченная достаточным уровнем сервиса, что "отпугивает" казахстанцев от отдыха внутри страны и стимулирует отток наших туристов за границу. Стереотип "лучше немного доплатить и полететь отдыхать в Турцию или Египет с системой "allininclusive" укоренился в сознании граждан Казахстана. Усугубляет данный факт сложность логистики до отечественных туристских объектов. Качество автомобильных дорог вкупе с дороговизной авиабилетов и дефицитом железнодорожных билетов в пиковые сезоны останавливает желание многих посетить такие жемчужины Казахстана, как Алаколь, Балхаш, Баянаул или Каспий.
Изменение внешнеэкономической ситуации стимулирует увеличение туристского потока в Казахстан, однако, на сегодняшний день отрасль недостаточно готова обеспечить требуемое количество полноценных туристских продуктов, соответствующих международным стандартам качества.

1) негізгі физикалық инфрақұрылымның жоқтығы немесе дамымағандығы (белгілер, көлік қоятын орын, қосымша қызметтер, орналастыру және т.б.);
2) заманауи туризм технологиялары бірігуі мен цифрландырудың төмен деңгейі;
3) елдің шынайы туристік құралдары жөнінде хабардарлық (деректер, ақпарат және т.б.) деңгейінің нашарлығы;
4) барлық қолжетімді туристік сегменттерден бүтін туристік өнімнің жоқтығы (әрқайсысы оқшау түрде жұмыс жасайды);
5) ел туризмінің ортақ сәйкестігінің жетіспеушілігі, сондай-ақ жеке секторда біріздендірілген көрініс;
6) интернет инфрақұрылымының жоқтығы, сондай-ақ алыс өңірлерде интернетке қолжетімділіктің төмендігі;
7) цифрлық алаңды қолдануда нарық қатысушыларының кәсіби дағдыларының жоқтығы.
Жоғарыда айтылғандар Қазақстан үшін өте маңызды, атап айтқанда: маркетинг пен броньдау бойынша басты функцияларды біріктіре отырып, кәсіби ұлттық интернет-платформаны дамытуды дереу бастау және елдің ұлттық маркетингтік стратегиясы шеңберінде халықаралық нарықта ілгерілету қажет.
Испания тәжірибесіне қайта тоқталатын болсақ, сапаны бағалау жүйесінің шеңберінде туристер үшін www.tourspain.es бірыңғай ақпараттық порталы құрылды, онда бірнеше тілде, оның ішінде орыс тілінде де ел туралы барлық туристік ақпаратты алуға болады. Одан басқа Испанияны халықаралық нарықта танытатын және Испанияның халықаралық туристік логотипі болып табылатын бірыңғай логотип әзірленді. Қолайлы туристік ортаны дамыту кезінде бір жүйеде бірден бірнеше шараның қамтылуы Қазақстан үшін қызықты мысал болып табылады.
3.3.4. Туристік өнімдердің және туристік қызметтердің қолжетімділігі
Қазақстанның туристік саласының ең маңызды проблемаларының бірі туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігінің төмендігі болып табылады, бұл өз кезегінде келуші және ішкі туристердің мұқтаждықтарын қанағаттандырмайды.
Туризм және меймандостық саласында сапаны қамтамасыз ету және арттыру проблемасы Қазақстан үшін өзекті болып табылады, өйткені қазіргі уақытта туристік сұраныстың конъюнктурасы өзгерді әрі ішкі және келуші туристер легі айтарлықтай өсті.
Ішкі туристер үшін Қазақстанда демалудың тежеуші факторларының бірі "баға-сапа" арақатынасы болып табылады. Қазақстандық туристік қызметтер нарығында бағалар тым жоғары, сервистің жеткілікті деңгейі қамтамасыз етілмеген. Осының салдарынан қазақстандықтар ел ішінде демалудан "қашқақтайды" және туристеріміз дем алуға шетелге барады. Қазақстан азаматтарының санасында "қосымша ақы төлеп, "all in inclusive" жүйесімен Түркияға немесе Мысырға демалуға барған дұрыс болады" деген стереотип қалыптасты. Бұл фактіні отандық туристік объектілерге логистиканың күрделілігі қиындатады. Авиабилеттердің қымбаттығы, теміржол билеттерінің тапшылығы, сонымен бірге автомобиль жолдарының сапасы демалыс маусымдарында Алакөл, Балқаш, Баянауыл немесе Каспий сияқты Қазақстан қазынасына бару ниетінен айнытады.
Сыртқы экономикалық жағдайдың өзгеруі Қазақстанға туристер легінің ұлғаюын ынталандырады, алайда бүгінгі күні сала халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін толыққанды туристік өнімдерді қамтамасыз етуге дайын емес.

По данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, число прибытий иностранных граждан в Республику Казахстан в первом полугодии 2018 года выросло на 22 % по отношению к аналогичному периоду 2017 года, а внутренних туристов увеличилось на 7 %. Показатели выросли даже несмотря на высокую базу 2017 года, когда рост туризма происходил за счет проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017.
Поэтому для более качественного роста въездного и внутреннего туристского потока необходимы кардинальные меры по изменению вышеназванных стереотипов.
Одними из таких эффективных мер могут стать мероприятия по созданию благоприятного туристского климата в стране, выраженные в облегчении получения виз и повышении транспортной доступности.
3.4. Туристский климат
Согласно рейтингу Всемирного экономического форума "позиция по безопасности" (58-е место) является наиболее сильной стороной Казахстана.
Указанный показатель рассчитывается исходя из уровня общей преступности и насилия, вероятности террористического акта, а также качества работы полицейских служб. Вместе с тем, в своем стремлении посетить Казахстан турист часто сталкивается с многочисленными проблемами, среди которых низкий уровень услуг, неумелый менеджмент, обман туристов и мошенничество. Помимо этого в стране наблюдаются проблемы, связанные с нелегальными гидами-переводчиками, деятельность которых не контролируется в настоящее время.
Согласно мировым тенденциям, несмотря на происходящие геополитические кризисы, переходящие в теракты, волнения и перевороты в разных странах, стремление людей к путешествиям не уменьшается.
Однако происходящие события, как политического, так и природного и техногенного характера достаточно резко влияют на выбор места назначения туриста. Таким образом, одной из задач создания благоприятного туристского климата является обеспечение безопасности туристов.
3.4.1. Либерализация визового и миграционного режима
Уровень визового и миграционного режима в стране отражается в рейтинге конкурентоспособности путешествий и туризма согласно методологии Всемирного экономического форума в разделе "Международная открытость". К сожалению, по этому показателю Казахстан остается на 113 месте из 136 стран мира.
За последние несколько лет МИД, КНБ, МВД, МКС и другими государственными органами предпринят целый ряд действенных шагов по либерализации визового и миграционного режима.
Это и введение безвизового режима с 64-мя странами мира, и ускорение процесса выдачи виз, и введение транзитной 72-х часовой визы для граждан КНР и Индии, а также введение упрощенного визового режима для туристов из Ирана и КНР в составе организованных групп.
Разработаны и реализуются дорожные карты по дальнейшей либерализации визового режима в отношении ряда стран, в том числе введение электронной визы.
Запланированы шаги по упрощению процедур миграционного контроля и по гуманизации санкций за нарушение миграционного режима.
Вместе с тем, в соответствии с посланием Елбасы либерализация визово-миграционных процедур остается актуальной задачей.
Визовые процедуры
Следует отметить, что визовые процедуры в отношении туристов ряда стран - целевых рынков (Китай, Индия, Иран, страны Персидского залива) имеют потенциал к дальнейшей либерализации и/или упрощению.
Миграционные процедуры также не всегда соответствуют практике ведущих стран мира.
Принимая во внимание и отдавая безусловный приоритет соображениям национальной безопасности, необходимо продолжать работу по изучению возможностей дальнейшей либерализации и упрощению визового и миграционного режима с акцентом на туристов целевых рынков, в том числе, учитывая соответствующий международный опыт соседних стран.
Целевые рынки для Казахстана представлены на следующем рисунке:
Рисунок 6
На следующем рисунке представлена схема текущего визового режима Казахстана и соседних стран с целевыми рынками.
Рисунок 7

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректері бойынша 2018 жылдың бірінші жартыжылдығында Қазақстан Республикасына келген шетел азаматтарының саны 2017 жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 22 %-ға, ал ішкі туристердің саны 7 %-ға өсті. Бұл көрсеткіштер ЭКСПО-2017 халықаралық мамандырылған көрмесін өткізу есебінен келушілер көп болған 2017 жылғы көрсеткіштерге қарамастан өсті.
Сондықтан келуші және ішкі туристер легінің мейілінше сапалы өсуі үшін жоғарыда аталған стереотиптерді өзгерту бойынша түбегейлі өзгерістер қажет.
Осындай тиімді шаралардың бірі елде қолайлы туристік климат жасау жөніндегі іс-шаралар болуы мүмкін, олар: виза алуды жеңілдету және көлік қолжетімділігін арттыру.
3.4. Туристік климат
Бүкіләлемдік экономикалық форумның рейтингіне сәйкес "қауіпсіздік жөніндегі позиция" Қазақстанның ең мықты жағы болып табылады (58-ші орын).
Аталған көрсеткіш жалпы қылмыс пен күш қолдану деңгейіне, террористік актінің болу ықтималдылығына, сондай-ақ полиция қызметтері жұмысының сапасына байланысты есептеледі. Сонымен бірге Қазақстанға келген кезде туристің алдында көптеген проблемалар туындайды, олардың арасында қызметтердің төмен деңгейін, тәжірибесіз менеджментті, туристерді алдауды және алаяқтықты атап өтуге болады. Одан басқа елде заңсыз аудармашы гидтермен байланысты проблемалар бар, олардың қызметі қазіргі уақытта бақыланбайды.
Әлемдік үрдіске сәйкес әртүрлі елдердегі террористік актілерге, толқуларға және төңкерістерге ұласып жатқан геосаяси дағдарыстарға қарамастан, адамдардың саяхатқа деген ұмтылыстары азаймайды.
Алайда саяси, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы оқиғалар туристің таңдаған сапарының бағытына бірден әсер етеді. Осылайша қолайлы туристік климатты жасау міндеттерінің бірі туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
3.4.1. Визалық және көші-қон режимін ырықтандыру
Елде визалық және көші-қон режимінің деңгейі БЭФ әдістемесіне сәйкес саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілік рейтингінде "Халықаралық ашықтық" тарауында көрсетіледі. Өкінішке орай, бұл көрсеткіш бойынша Қазақстан әлемнің 136 елінің ішінде 113 орында қалып отыр.
Соңғы бірнеше жыл ішінде СІМ, ҰҚК, ІІМ, МСМ және басқа мемлекеттік органдар визалық және көші-қон режимін ырықтандыру бойынша бірқатар пәрменді қадам жасады.
Бұл әлемнің 64 елімен визасыз режимді енгізу, визаларды беру процесін жылдамдату, ҚХР және Үндістан азаматтары үшін транзиттік 72 сағаттық визаны енгізу, сондай-ақ ұйымдасқан топтар құрамында Ираннан және ҚХР келген туристер үшін оңайлатылған визалық режимді енгізу болып отыр.
Бірқатар елдерге қатысты визалық режимді одан әрі ырықтандыру, оның ішінде электрондық визаны енгізу бойынша жол карталары әзірленді және жүзеге асырылады.
Көші-қонды бақылау рәсімдерін оңайлату бойынша және көші-қон режимін бұзу үшін санкцияларды ізгілендіру бойынша іс-шаралар жоспарланған.
Сонымен бірге Елбасының Жолдауына сәйкес виза және көші-қон рәсімдерін ырықтандыру өзекті мәселе болып табылады.
Визалық рәсімдер
Бірқатар елдердің туристері (Қытай, Үндістан, Иран, Парсы шығанағы елдері) үшін визалық рәсімдерді одан әрі ырықтандыру және/немесе оңайлату әлеуеті бар.
Көші-қон рәсімдері де әлемнің жетекші елдерінің тәжірибесіне сәйкес келе бермейді.
Ұлттық қауіпсіздік пайымдауларын назарға алумен және оларға сөзсіз басымдылық бере отырып, нысаналы нарықтардың туристеріне ерекше көңіл аудару арқылы оның ішінде, көрші елдердің халықаралық тәжірибесін ескере отырып, визалық және көші-қон режимін одан әрі ырықтандыру және оңайлату мүмкіндіктерін зерделеу бойынша жұмысты жалғастыру қажет.
Қазақстан үшін нысаналы нарықтар мына суретте келтірілген:
5-сурет
Мына суретте Қазақстанның және нысаналы нарықтары бар көршілес елдердің ағымдағы визалық режимінің схемасы ұсынылған.
6-сурет

Обращает на себя внимание пример Грузии и Азербайджана - за последние 2-3 года эти страны совершили прорыв в привлечении туристов с ряда целевых рынков.
Азербайджан увеличил ежегодный поток туристов с Ближнего Востока (прежде всего из Ирана, ОАЭ, Саудовской Аравии и Ирака), а также России почти на 400 000 туристов в год.
В Грузию из стран Ближнего Востока, Индии, Китая и России сейчас ежегодно приезжает на 1 миллион больше туристов, чем три года назад. При средних тратах туриста 400-500 долларов США этот приток явился очень значимым подспорьем для экономики этих стран.
Для сравнения Казахстан за аналогичный период смог нарастить соответствующий туристический поток лишь на 150 000 туристов в основном за счет россиян. Эти данные представлены на рисунке ниже:
Рисунок87
Ключевыми факторами успеха Грузии и Азербайджана явились три основные системные меры:
1) упрощение или отмена виз для всех целевых рынков;
2) активный маркетинг продвижения туристских продуктов;
3) способность этих стран оперативно увеличить доступные авиаперевозки туристов с целевых рынков.
В части упрощения визового режима примечателен смелый подход Азербайджана - в 2015-2016 годах он начал выдавать визы по прилету гражданам Ирака, вследствие чего туристский поток вырос с нескольких сотен до более, чем 80000 туристов за один год. В 2017 году по настоянию местных органов безопасности этот режим был отменен, хотя и не было зафиксировано серьезных инцидентов с иракцами в Баку. При этом было открыто консульство Азербайджана в Багдаде для оперативной выдачи виз - и 2017 год показал, что снижения туристского потока из Ирака в Баку не произошло - он остался на прежнем уровне.
Миграционное законодательство
Текущее миграционное законодательство Республики Казахстан предполагает обязательную регистрацию иностранных граждан на территории Республики Казахстан и наличие административной ответственности за нарушение сроков пребывания.
В частности, за 6 месяцев 2018 года к административной ответственности привлечено 57 414 иностранца, из которых 7 058 - выдворены, к 50 356 лицам применен арест либо штраф.
Несмотря на то, что большинство привлеченных к административной ответственности (более 95 %) являются выходцами из стран СНГ, прибывшими в Казахстан в целях заработка, а не в туристских целях, актуальное миграционное законодательство и правоприменительная практика не позволяют создать для туристов более гуманный подход.
По сути, турист из безвизовых стран продолжает нести ответственность за регистрацию в органах миграционной полиции и в случае нарушений подвергается штрафам, не допускается к выезду из страны (снимается с рейса), а также может быть подвергнут административному суду и аресту.

Грузия мен Әзербайжанның мысалы назар аударуға тұрарлық – соңғы 2-3 жылда бұл елдер бірқатар нысаналы нарықтан туристерді тартуда серпінді қадам жасады.
Әзербайжан жыл сайынғы туристер ағынын Таяу Шығыстан (алдымен Ираннан, БАӘ-ден, Сауд Арабиясынан және Ирактан), сондай-ақ Ресейден шамамен жылына 400 мың туристке ұлғайтты.
Грузияға үш жыл бұрын келген туристер ағынымен салыстырғанда Таяу Шығыс елдерінен, Үндістаннан, Қытайдан және Ресейден қазіргі уақытта жыл сайын келетін туристер саны 1 миллионға көп. Әрбір туристің жұмсайтын 400-500 доллар көлеміндегі шығынын есепке алсақ, мұндай туристер легі осы елдердің экономикасы үшін өте маңызды демеу болып табылады.
Салыстырып көрсек, Қазақстан осы кезең ішінде тиісінше туристер легін негізінен ресейліктер есебінен небәрі 150 мың туристке ғана арттыра алды. Бұл деректер төмендегі суретте келтірілген:
7-сурет
Грузия мен Әзербайжанның басты жетістіктерінің факторлары мынадай негізгі үш жүйелі шара болды:
1) барлық нысаналы нарықтар үшін визаларды оңайлату немесе алып тастау;
2) ілгерілету маркетингі;
3) бұл елдердің нысаналы нарықтардан туристерді қолжетімді авиатасымалын жылдам ұлғайту қабілеті болып отыр.
Визалық режимді жеңілдету бөлігінде Әзербайжанның батыл қадамы назар аудартады – 2015 – 2016 жылдары Ирактан келген азаматтарға ұшып келгеннен кейін визалар бере бастады, соның нәтижесінде туристік ағын бірнеше жүздеген есе өсті, бір жылда 80 000 мыңнан астам турист келді. 2017 жылы жергілікті қауіпсіздік органдарының талабымен бұл режим алып тасталды, алайда Бакуде ирактықтармен күрделі оқыс оқиғалар тіркелген жоқ. Сонымен бірге визаларды жылдам беру үшін Бағдадта Әзербайжан консулдығы ашылды, 2017 жылдың қорытындылары бойынша Ирактан Бакуге туристер легінің төмендеуі байқалған жоқ, ол бұрынғы деңгейде қалды.
Көші-қон заңнамасы
Қазақстан Республикасының қолданыстағы көші-қон заңнамасы Қазақстан Республикасы аумағында шетел азаматтарын міндетті түрде тіркеуді және елде болу мерзімдерін бұзу үшін әкімшілік жауапкершілікке тартуды көздейді.
Атап айтқанда, 2018 жылғы 6 айда ішінде әкімшілік жауапкершілікке 57 414 шетел азаматы тартылды, олардың ішінде 7058 елден шығарып жіберілді, 50 356 азамат қамауға алынды немесе айыппұл салынды.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылғандардың көбі (95%-дан астамы) Қазақстанға туристік мақсатта емес, табыс табу мақсаттарында келген ТМД елдерінің азаматтары болғандығына қарамастан, қолданыстағы көші-қон заңнамасы және құқық қолдану тәжірибесі туристерге ізгілікпен қарауға мүмкіндік бермейді.
Виза қолданылмайтын елдерден келген турист осы күнге дейін көші-қон полициясы органдарында тіркелу үшін жауапкершілікте болады және бұзушылық жасаған жағдайда елден шығарылмайды (рейстен түсіріледі), әкімшілік сотқа тартылуы және қамауға алынуы мүмкін.

3.4.2. Развитие культуры гостеприимства
Для создания благоприятного туристского климата также важным является культура гостеприимства - hospitality.
Туризм должен стать одной большой бизнес-идеей для всей страны. Необходимо кардинальным образом поменять отношение к туризму не только государственных органов и туристских компаний, но и всего общества: начиная от каждого гражданина страны до владельца бизнеса, от сельского акима до министров.
Крайне важно устранить так называемые "дикие карты туризма", которые создают негативный имидж Казахстану. Здесь речь идет о таких простых бытовых вещах, как вежливый прием в аэропортах и вокзалах, качественное обслуживание в ресторанах и гостиницах, доброжелательность полицейских, чистота туалетов, массовое знание английского языка населением, наличие интернета по всей стране. Другими словами, в Казахстане очень важно создать наилучший в мире туристский климат.
Необходимо снять все существующие барьеры на пути туриста. Турист должен стать "священной коровой", а "казахстанское гостеприимство" - уникальным брендом в мире.
Каждый приезжающий турист должен погрузиться в "безбарьерную среду", ощутить себя, как дома, получить истинное наслаждение от пребывания в Казахстане и уехать с восторженными впечатлениями, которыми он обязательно захочет поделиться с другими своими соотечественниками.
3.4.3. Обеспечение безопасности нахождения туристов в туристских объектах
Необходимо также предпринять меры, чтобы в нашей стране, в любой ее точке, любом регионе, при любом времени года или суток, любой турист чувствовал себя комфортно и безопасно.
Любой отрицательный факт или даже малейшее негативное действие со стороны наших сограждан, пусть даже маленькое недоразумение, как, например, "тыкание пальцем" при виде темнокожего иностранца, обман со стороны таксистов, или придирка полицейского с обязательным намерением отштрафовать, неоправданно долгий переход пограничного или таможенного контроля, неумение принять заказ официанта на английском языке, и тому подобное, способны надолго, а может даже и бесповоротно оттолкнуть иностранного туриста, пусть даже до этого и влюбленного в нашу природу и культуру. Ни в коем случае нельзя создавать стране плохой имидж и отпускать туристов с плохим опытом от путешествия в Казахстан.
Поэтому любое такое явление должно восприниматься в казахстанском обществе как чрезвычайное происшествие, а лица, его допустившие, должны осознавать, что они совершили антигосударственный поступок и нарушили интересы страны.
Крайне важным является опередить другие страны - наших конкурентов, именно в создании такой благоприятной среды для туриста, которая уже вкупе с привлекательным туристским продуктом и обеспечит туристу положительный аутентичный опыт от пребывания в нашей стране.

3.4.2. Меймандостық мәдениетін дамыту
Қолайлы туристік климат тудыру үшін hospitality - меймандостық мәдениеті өте маңызды.
Туризм тұтас ел үшін үлкен бизнес-идеяға айналуы тиіс. Туризмге деген қатынасты тек мемлекеттік органдарға және туристік компанияларға ғана емес, сондай-ақ қоғамның да: әрбір жеке азаматтан бастап бизнес иесіне, ауыл әкімінен министрге дейін қарым-қатынасын түбегейлі өзгерту қажет.
Қазақстанды жағымсыз бейнеде көрсететін "туризмнің жабайы карталарын" жою керек. Әуежайларда және вокзалдарда сыпайы қарсы алу, мейрамханаларда және қонақүйлерде сапалы қызмет көрсету, полиция қызметкерлерінің ізгі ниеттілігі, дәретханалардың тазалығы, халықтың ағылшын тілін жаппай білуі, бүкіл елде интернеттің болуы сияқты қарапайым тұрмыстық әдеттер санаға сіңуі тиіс. Басқаша айтқанда, Қазақстанда әлемдегі ең жақсы туристік климат жасау қажет.
Туристің жолындағы барлық тосқауылдарды алып тастау керек. Турист - "құдайы қонаққа", ал "қазақстандық меймандостық" әлемдегі бірегей брендке айналуы тиіс.
Әрбір келуші турист "тосқауылсыз ортаға" енуі, өзін үйдегідей сезінуі, Қазақстанға сапарынан шынайы ләззат алуы тиіс және отандастарына Қазақстан жайлы міндетті түрде бөліскісі келетіндей тамаша сезіммен қайтуы керек.
3.4.3. Туристік объектілерде туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Еліміздің кез келген өңірінде, жылдың кез келген маусымында немесе күні-түні кез келген турист өзін жайлы және қауіпсіз сезінетіндей шаралар қолдану қажет.
Отандастарымыздың тарапынан кез келген теріс факті немесе тіпті аздаған жағымсыз әрекеттің өзі, мысалы, қара нәсілді шетелдікті көрген кезде таңдану, такси жүргізушілерінің алдауы немесе міндетті түрде айыппұл салу ниетімен полицейлердің қасақана тоқтатуы, шекара немесе кеден бақылауында ұзақ тексеру, даяшының ағылшын тілінде тапсырыс ала алмауы және сол сияқты жағдайлар шетелдік туристі, тіпті, бұған дейін табиғатымыз бен мәдениетімізге таң-тамаша болған туристердің өзін бездіріп жіберуі мүмкін. Еліміз туралы теріс ой тудыруға, туристердің Қазақстан саяхатынан жағымсыз пікірмен оралуына жол бермеуіміз қажет.
Сондықтан кез келген осындай құбылыс қазақстандық қоғамда төтенше оқиға ретінде қабылдануы тиіс, ал осындай олқылыққа жол берген тұлғалар мемлекетке қарсы қылық жасағандарын және ел мүддесін бұзғандарын сезінуі тиіс.
Тартымды туристік өніммен бірге туристің елімізде болуы кезінде оған бірегей оң тәжірибе қамтамасыз ететін қолайлы орта тудыруда бәсекелес елдерден озып кету өте маңызды болып табылады.

3.5. Система продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках
3.5.1. Эффективность маркетинга и брендинга
По показателю эффективности маркетинга и брендинга Индекса конкурентоспособности путешествий и туризма ВЭФ Казахстан находится лишь на 102-ом месте.
Очень ярко отражают низкую активность маркетинга и продвижения Казахстана в качестве места туризма показатели цифрового спроса: по количеству онлайн поиска культурного и развлекательного туризма Казахстан находится на 105-ом месте (3 балла из 100), природного туризма - на 118-ом месте (2 балла из 100).
В рамках проведения Международной специализированной выставки "ЭКСПО-2017" Казахстан включен в рейтинг ТОП-52 рекомендованных к посещению мест в 2017 году по версии New York Times (26-е место), ТОП-17 рекомендуемых мест для посещения в 2017 году по версии Huffington Post (3-е место).
По рейтингу туристского бренда стран по версии Bloom Consulting’s Country Brand Ranking © 2017 Tourism Edition, Казахстан в 2017 году занял 98-ое место (3 позиции по сравнению с прошлым годом), уступая таким странам как Азербайджан (90-е место), Грузия (79-е место).
Казахстан обладает богатым историко-культурным наследием (в список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО включены 11 объектов), уникальным природным потенциалом для развития популярного среди зарубежных туристов экотуризма, является относительно стабильным и безопасным местом для туризма, имеет потенциал развития новых туристских продуктов.
При этом отечественные объекты культуры, музеи-заповедники, имея в своем ведении уникальные объекты, представляющие большой интерес со стороны потенциальных туристов и посетителей, не всегда умеют донести информацию об объекте профессионально, доступно, интересно и красиво.
Согласно рейтингу Country Brand Index на 2012-2013 годы по версии FutureBrand Казахстан был включен в ТОП-15 ведущих страновых брендов будущего.
Среди политических факторов наибольшее влияние на туризм имеет фактор политической стабильности, который не является движущей силой развития туризма, но является его обязательным условием.
Сохраняющиеся в результате целенаправленной государственной политики внутриполитическая стабильность и безопасность Казахстана способствуют формированию положительного международного имиджа страны, росту его авторитета на международной арене.
При этом необязательно иметь долгий опыт выстраивания имиджа определенного государства. Вполне реально для страны сформировать свой бренд в относительно короткий срок, если есть ясная стратегия, как это сделать, и выделить необходимые средства для данной цели.
К примеру, Хорватия, несмотря на подпорченную политическими конфликтами 90-х годов прошлого века репутацию, смогла стать желанным местом для отдыха и бизнеса, благодаря выбранной стратегии развивать всеми силами туристский сектор.

3.5. Ішкі және халықаралық нарықтарда елдің туристік әлеуетін ілгерілету жүйесі
3.5.1. Маркетинг пен брендингтің тиімділігі
БЭФ Саяхаттар мен туризмнің бәсекеге қабілеттілігі индексінің маркетинг пен брендинг тиімділігі көрсеткіші бойынша Қазақстан 102 орында.
Қазақстанды туризм орны ретінде маркетинг пен ілгерілетудің төмен белсенділігін цифрлық сұраныс көрсеткіштері өте айқын көрсетеді: мәдени және ойын-сауық туризмін онлайн іздеу бойынша Қазақстан 105-ші орында (100-ден 3 балл), табиғи туризм бойынша - 118-ші орында (100-ден 2 балл).
"ЭКСПО-2017" халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізу шеңберінде Қазақстан New York Times нұсқасы бойынша 2017 жылы баруға ұсынылатын ТОП-52 рейтингіне (26-шы орында), Huffington Post нұсқасы бойынша 2017 жылы баруға ұсынылатын ТОП-17 рейтингіне (3-ші орын) енген.
Bloom Consulting’s Country Brand Ranking © 2017 Tourism Edition нұсқасы бойынша елдердің туристік брендінің рейтингі бойынша Қазақстан 2017 жылы 98-ші орын алып (өткен жылмен салыстырғанда - 3 позиция), Әзербайжан (90-шы орын), Грузия (79-шы орын) сияқты елдерінен қалып қойды.
Қазақстан тарихи-мәдени мұраға бай өлке (ЮНЕСКО бүкіләлемдік мәдени мұра тізіміне 11 объекті енді), шетел туристерінің арасында танымал экотуризмді дамыту үшін бірегей табиғи әлеуетке ие, туризм үшін жеткілікті түрде тұрақты және қауіпсіз жер болып табылады, жаңа туристік өнімдерді дамыту әлеуетіне ие.
Бұл ретте отандық мәдениет объектілері, музей-қорықтары туристер мен келушілер тарапынан үлкен қызығушылық тудыратын бірегей объектілерге ие бола отырып, объект жөнінде ақпаратты кәсіби, қолжетімді, қызықты және әдемі жеткізе алмайды.
FutureBrand нұсқасы бойынша 2012 – 2013 жылдарға арналған Country Brand Index рейтингіне сәйкес Қазақстан болашақтың алдыңғы қатарлы ел брендтерінің ТОП-15-ке енгізілген.
Саяси факторлардың арасында туризмге саяси тұрақтылық факторы ең көп әсер етеді, ол туризмнің дамуын қозғайтын күш болмаса да, оның міндетті шарты болып табылады.
Нысаналы мемлекеттік саясаттың нәтижесінде Қазақстанның сақталып келе жатқан ішкі саяси тұрақтылығы және қауіпсіздігі елдің жағымды халықаралық беделінің қалыптасуына, халықаралық аренада беделінің өсуіне ықпал етеді.
Бұл ретте ұзақ уақыт бойы мемлекеттің беделін қалыптастыру тәжірибесі міндетті емес. Айқын стратегия болса және осы мақсатта қажетті қаражат бөлінсе, онда елдің меншікті брендін қысқа мерзімде қалыптастыруға болады.
Мысалы, Хорватия, өткен ғасырдың 90-шы жылдары орын алған саяси жанжалдарының салдарынан беделінен айырылса да, туристік секторды дамытуда таңдалған стратегиясының арқасында демалыс және бизнес үшін қалаулы орынға айналып үлгерді.

3.5.2. Участие в международных выставках
Казахстан с каждым годом становится все более узнаваемым для новых туристов из стран, генерирующих основные туристские потоки в страну. Здесь важна роль государства по обеспечению участия казахстанских туроператоров на крупных международных туристских ярмарках, как ITBBerlin, WTMLondon, ITEHongKong, MITTMoscow и других. С 2018 года Казахстан принимает участие в 17 международных выставках (в период с 2012 по 2017 количество выставок варьировалось от 5 до 7), в то время как, к примеру, Россия участвует в порядка 30 международных ярмарках, Турция в порядка 50-ти. Известные всему миру туристские дестинации, как Испания, Франция, США, Турция, Египет, а теперь и наши ближайшие соседи и конкуренты Грузия и Узбекистан, являются постоянными участниками всевозможных выставок с внушительными павильонами площадью от 100 кв. метров и более.
Важно отметить, что помимо крупных мировых выставок, большое значение имеют "нишевые" и региональные выставки, ориентированные на конкретный туристский продукт (горный туризм, бердвотчинг, охота и рыбалка и др.) либо приграничный регион из списка целевых рынков.
3.5.3. Финансирование мероприятий по продвижению
Очень важным показателем развития туризма в стране является финансирование мероприятий по продвижению туристского потенциала на внутреннем и, особенно, на международном рынке.
При сравнении данных некоторых стран, таких как Австралия, ОАЭ, Израиль, Исландия, Греция, Норвегия и Грузия (UNWTO: данные за 2016 год3, при отсутствии таковых - за 2015 год4), в процентном соотношении, вышеуказанные страны тратят на продвижение от 0,2 % до 4,34 % от всего дохода от въездного туризма, в то время как Казахстан - всего 0,03 %.
Чем больше страна тратит на продвижение туризма, тем больше дохода приносят в страну туристы. Они напрямую влияют на повышение доли в ВВП, загрузку номерного фонда, количество прибывающих и их затраты в дестинации.
Таблица 7
Эффективность маркетинга в разных странах мира
Страны
Доля туризма в ВВП (прямой/общий вклад, %)
Количество прибытий, млн.
Доход от въездных туристов, млн.долларов США
Средний доход с каждого въехав-шего посетителя
Загрузка номерного фонда, %
Бюджет на продвижение страны, млн. долларов США
Стоимость привлечения одного туриста, доллар США/тенге
Австралия

3.5.2. Халықаралық көрмелерге қатысу
Қазақстан елге негізгі туристер ағынын генерациялайтын елдерден келген жаңа туристер үшін жылдан жылға танымал бола бастады. Мұнда қазақстандық туроператорлардың ITB Berlin, WTM London, ITE Hong Kong, MITT Moscow және т.б. ірі халықаралық туристік жәрмеңкелерге қатысуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттің рөлі маңызды. 2018 жылдан бастап Қазақстан халықаралық 17 көрмеге қатысып келеді (2012 – 2017 жылдар аралығында көрмелер саны 5-тен 7-ге дейін ауытқыды), ал мысалы, Ресей шамамен халықаралық 30 жәрмеңкеге, Түркия шамамен 50 халықаралық жәрмеңкеге қатысады. Испания, Франция, АҚШ, Түркия, Мысыр сияқты бүкіл әлемге танымал туристік дестинациялар, сондай-ақ біздің жақын көршілеріміз бен бәсекелестеріміз Грузия мен Өзбекстан да ауданы 100 м² және одан көп павильондары бар көптеген көрмелерге тұрақты түрде қатысып отырады.
Әлемдегі ірі көрмелерден басқа, нақты туристік өнімге (тау туризміне, бердвотчингке, аңшылыққа және балық аулауға және т.б.) не нысаналы нарықтар тізіміндегі шекаралас өңірге бағдарланған "тауашалы" және өңірлік көрмелердің маңызы зор.
3.5.3. Ілгерілету жөніндегі шараларды қаржыландыру
Елде туризмнің дамуының өте маңызды көрсеткіші ішкі және, әсіресе, халықаралық нарықта туристік әлеуетті ілгерілету жөніндегі шараларды қаржыландыру болып табылады.
Аустралия, БАӘ, Израиль, Исландия, Грекия, Норвегия және Грузия сияқты елдердің мәліметтерін салыстырған кезде (UNWTO: 2016 жыл бойынша мәліметтер1, мұндай ақпарат болмаса – 2015 жылы бойынша2), бұл елдер туристік әлеуетті ілгерілетуге сырттан келетін туризмнен түскен барлық табыстың 0,2 % - 4,34 % дейін жұмсайды, ал Қазақстан болса, небәрі 0,03 % ғана жұмсайды.
Мемлекет туризмді ілгерілетуге неғұрлым көбірек қаражат жұмсаса, елге туристер соғұрлым көбірек табыс әкеледі. Олар ЖІӨ-де үлестің жоғарылауына, нөмірлік қордың жүктелуіне, келушілердің санына және олардың дестинацияға шығындарына тікелей әсер етеді.
________________________
3UNWTO (2017) Tourism Highlights. 2017 Edition.
4UNWTO (2017) Compendium of Tourism Statistics. Data 2011-2015. 2017 Edition
Әлемнің түрлі елдеріндегі маркетингтің тиімділігі
7-кесте
Елдер
ЖІӨ-де туризмнің үлесі (тікелей/ортақ салым, %)
Келушілер саны,млн.
Кіретін туристерден түсетін табыс, млн. АҚШ долл.
Сырттан келген әрбір келушіден түскен орташа кіріс
Нөмірлік қордың жүктелуі, %
Елді ілгерілетуге арналған бюджет,
млн. АҚШ долл.
Бір туристі тартудың құны,
АҚШ долл./теңге
Аустралия

Например, в США ставки сбора зависят от штата, в Нью-Йорке - 3 доллара США, в других городах берут проценты (5-7 %) от суммы счета. В Австрии с 2008 года с каждого туриста взимается туристский налог - около 1,5 евро в день, в Бельгии туристский сбор составляет 2,15 - 8,75 евро с каждого отдыхающего в сутки, в Германии - 5 % от стоимости номера в сутки, в Испании - 0,75 - 2,50 евро с каждого постояльца за сутки проживания, в Нидерландах - 5 % от стоимости платы за отель и т.д.
Из ближайших соседей данный опыт внедрен в России и Узбекистане. Так, в России 30 июля 2017 года принят Закон "О курортном сборе", который введен в 4 регионах. В Узбекистане туристский (гостиничный) сбор введен с 15 марта 2017 года согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан".
В Узбекистане размер туристского (гостиничного) сбора составляет 10 % от размера минимальной заработной платы (около 2 долларов США) за каждый день проживания. Средства аккумулируются на специальных счетах в банках второго уровня и на ежемесячной основе перечисляются во внебюджетный фонд поддержки туристской сферы. Распорядителем средств фонда является Государственный комитет туризма Республики Узбекистан. В дальнейшем, за счет средств данного фонда осуществляется финансирование целевых программ в сфере туризма, подготовка и переподготовка кадров, продвижение туристского потенциала на зарубежных туристских рынках, включая размещение рекламы и публикаций, участие в международных туристских выставках, оплата членских взносов в ООН (ЮНВТО) и т.д.
Кроме того, внедрение туристского взноса иностранных граждан может стать одной из системных мер по повышению эффективности продвижения и позволит напрямую оценивать эффективность маркетинга. Чем больше иностранных туристов приедет в Казахстан, тем больше будет поступлений в бюджет, а, следовательно, больше возможностей для бюджета предоставить финансирование на продвижение. С другой стороны, чем эффективнее будет продвижение, тем больше приедут туристов. То есть, будет прослеживаться прямая связь между туристическим взносом и маркетинговыми усилиями.
3.5.5. Цифровой маркетинг
Сегодня интернет в туризме не только выполняет функцию передачи и обмена информацией, но и формирует новую систему продвижения и сбыта, которая напрямую связывает конечных потребителей с поставщиками туристских услуг.
Казахстан на текущий момент занимает 90-е место в рейтинге ВЭФ по использованию информационно-коммуникационных технологий, что также связано с низкой активностью предпринимательской среды по внедрению новых технологий в своей работе, в том числе и в сфере туризма (инновационная активность бизнеса 7 %).
Таким образом, поддержка участников турбизнеса в технологическом развитии и содействие в цифровизации отрасли могут дать существенный толчок в развитии внутреннего и въездного туризма за счет повышения информированности потенциальных туристов о туристских предложениях и удобства и простоты процессов бронирования и приобретения туристских пакетов.

Мысалы, АҚШ-та алым мөлшерлемелері әрбір штаттың заңдарына байланысты болады, Нью-Йоркте – 3 АҚШ доллары, басқа қалаларда шот сомасынан пайыздар алынады (5-7%). Аустрияда 2008 жылдан бастап әрбір туристен турист салығы алынады, ол күніне шамамен 1,5 еуроны құрайды, Бельгияда турист алымы тәулігіне әрбір демалушыдан 2,15 – 8,75 еуроны құрайды, Германияда – тәулігіне нөмір құнының 5%-ы, Испанияда – тұрудың әрбір тәулігі үшін әрбір тұрушыдан 0,75 – 2,50 еуро, Нидерландыда – отель үшін төлем құнының 5%-ы және т.б.
Көрші елдерден бұл тәжірибе Ресейде және Өзбекстанда енгізілген. Айталық, 2017 жылғы 30 шілдеде Ресейде "Курорттық алым туралы" Заң қабылданды, ол 4 өңірде енгізілді. Өзбекстанда туристік (қонақүй) алым 2017 жылғы 15 наурыздан бастап "Өзбекстан Республикасында туризм саласын одан әрі дамыту бойынша шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Министрлер кабинетінің қаулысына сәйкес енгізілді.
Өзбекстанда туристік (қонақүй) алымның көлемі тұрудың әрбір күні үшін ең төменгі еңбекақы мөлшерінің 10%-ын (шамамен 2 АҚШ долл.) құрайды. Қаражат екінші деңгейдегі банктердің арнайы шоттарына жиналады және ай сайын туристік саланы қолдаудың бюджеттен тыс қорына аударылады. Қор қаражатының басқарушысы Өзбекстан Республикасының Мемлекеттік туризм комитеті болып табылады. Кейіннен осы қор қаражатының есебінен туризм саласындағы нысаналы бағдарламаларды қаржыландыру, кадрларды даярлау және қайта даярлау, жарнаманы және жарияланымдарды орналастыруды қоса алғанда, шетел туристік нарықтарында туристік әлеуетті ілгерілету, халықаралық туристік көрмелерге қатысу, БҰҰ (UNWTO) мүшелік жарна төлеу және т.б. жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, шетел азаматтарынан туристік алым енгізу ілгерілету тиімділігін арттыру бойынша жүйелі шаралардың біріне айналуы мүмкін және маркетингтің тиімділігін тікелей бағалауға мүмкіндік береді. Қазақстанға шетел туристері неғұрлым көп келсе, соғұрлым алым да көп болады, демек, ілгерілетуге көбірек қаражат жұмсалатын болады. Басқа жағынан, ілгерілету неғұрлым тиімдірек болса, туристер соғұрлым көп келетін болады. Яғни туристік алым мен маркетингтік шаралардың тікелей байланысын байқауға болады.
3.5.5. Цифрлық маркетинг
Бүгінгі таңда интернет ақпарат беру және алмасу функциясын атқарып қана қоймайды, сонымен қатар ілгерілету мен өткізудің жаңа жүйесін де қалыптастырады, ол туристік қызметтерді түпкілікті тұтынушылар мен ұсынушыларды тікелей байланыстырады.
Қазақстан қазіргі уақытта ДЭФ рейтингінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану бойынша 90-орында тұр, бұл кәсіпкерлік ортаның өз жұмысында, оның ішінде туризм саласында да (бизнестің инновациялық белсенділігі 7 %) жаңа технологияларды енгізу бойынша белсенділігінің төмендігіне де байланысты.
Осылайша технологиялық дамуда турбизнеске қатысушыларды қолдау көрсету және саланы цифрландыруға жәрдемдесу әлеуетті туристердің туристік ұсыныстар мен жайлылық, броньдау мен туристік пакеті сатып алу процесінің жеңілдігі туралы хабардарлығын арттыру есебінен ішкі және келу туризмін дамытуға елеулі серпін береді.

WorldTourismBarometer - аналитический центр Всемирной туристской организации - показывает: в 2017 году было совершено свыше 1,3 млрд. международных путешествий. Это на 7 % больше, чем за предыдущий год. По прогнозу международного исследовательского агентства IDC, к 2020 году доходы от реализации когнитивных технологий и систем искусственного интеллекта превысят 46 млрд. долларов США. Для сравнения - в 2017 году они составили12,5 млрд. долларов США. В туристском бизнесе спрос на них велик, а польза несомненна: массивы данных увеличиваются до угрожающих масштабов и становятся не конкурентным преимуществом, а обузой.
Клиенты по-прежнему предпочитают личное или таким кажущееся обращение. По сведениям компании InterGlobeTechnologies, управляющей бизнес-процессами в индустрии путешествий, персонализированные предложения на сайтах онлайн-турагентств (OTA) подталкивают 50 % пользователей к покупке.
3.6. Управление туристской отраслью Республики Казахстан
3.6.1. Система управления туристской отраслью Республики Казахстан
В Казахстане за последние двадцать лет существенно изменились основные направления государственной политики в сфере туризма: от почти полного ее отсутствия в начале девяностых годов прошлого века до содействия решению многих ее проблем в 2000-е годы.
Агрегированная задача развития отрасли сформулирована следующим образом: к 2025 году отрасль туризма в структуре ВВП страны должна составить около 8 %.
Для этого сформированы следующие элементы государственного управления развития туристской отрасли:
1) Закон Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан", в котором определены правовые, экономические, социальные и организационные основы туристской деятельности;
2) ориентиры создания высокоэффективной, конкурентоспособной туристской отрасли, интегрированной в систему мирового туристского рынка, определены в Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года;
3) в рамках Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года туризм определен одним из приоритетных экспорто-ориентированных направлений деятельности;
4) в работу по развитию туристской отрасли вовлечены центральные и местные исполнительные органы, отраслевые и предпринимательские ассоциации, общественные организации, экспертное сообщество;
5) создана национальная компания по продвижению национального туристского бренда и развитию внутреннего и въездного туризма.
Принятая в 2017 году Концепция развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2023 года (далее - Концепция) сформировала единую институциональную основу, закрепила стратегическое видение и основные приоритеты по дальнейшему развитию конкурентоспособной туристской отрасли Республики Казахстан.

WorldTourismBarometer — Дүниежүзілік туристік ұйымның талдау орталығы 2017 жылы 1,3 млрд. халықаралық саяхаттардың болғанын көрсетіп отыр. Бұл өткен жылға қарағанда 7 % көп. IDC халықаралық зерттеу агенттігінің болжамы бойынша 2020 жылға қарай когнитивтік технологиялар мен жасанды интеллект жүйесін өткізуден түсетін кіріс 46 млрд. АҚШ долларынан асады. Салыстыратын болсақ, 2017 жылы ол 12,5 млрд. АҚШ долларын құраған болатын. Туризм бизнесінде оларға деген сұраныс үлкен, ал пайдасы сөзсіз мол: деректер көлемі өте ауқымды және бәсекелес артықшылықтан гөрі ауыртпалыққа айналуда.
Клиенттер бұрынғыдай жеке өздері барып алуды қалайды. Саяхат индустриясында бизнес процестерді басқаратын InterGlobeTechnologies компаниясының деректері бойынша онлайн-турагенттіктердің (OTA) сайттарындағы дербес деректер пайдаланушылардың 50 % сатып алуға итермелейді.
3.6. Қазақстан Республикасының туристік саласын басқару
3.6.1. Қазақстан Республикасы туристік саласын басқару жүйесі
Қазақстанда соңғы жиырма жылда туризм саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары айтарлықтай өзгерді: өткен ғасырдың 90-жылдарында ол мүлдем болмаса, 2000 жылдары оның көптеген проблемаларын шешуге жәрдем көрсетіліп отыр.
Саланы дамыту міндеті былайша шешілуде: 2025 жылға қарай туризм саласы елдің ЖІӨ құрылымында шамамен 8 % құрауға тиіс.
Ол үшін туризм саласын дамытуды мемлекеттік басқарудың мынадай элементтері жасалды:
1) "Қазақстан Республикасында туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңы, онда туристік қызметтің құқықтық, экономикалық, әлеуметтік және ұйымдастырушылық негіздері айқындалған;
2) тиімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті, әлемдік туристік нарық жүйесіне кіріктірілген туристік саланы құру бағыты Қазақстан Республикасы туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасында айқындалған;
3) Қазақстан Республикасын дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық жоспары аясында туризм қызметтік экспортқа бағытталған басым бағыттарының бірі ретінде айқындалған;
4)туристік саланы дамыту жұмысына орталық және жергілікті атқарушы органдар, салалық және кәсіпкерлік қауымдастықтар, қоғамдық ұйымдар, сарапшылық қоғамдастық тартылған;
5) ұлттық туристік брендті ілгерілету және ішкі және келу туризмін дамыту жөніндегі ұлттық компания құрылды.
2017 жылы қабылданған Қазақстан Республикасы туристік саласын дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі – Тұжырымдама) бірыңғай институционалдық негіз қалыптастырып, Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілетті туристік саласын одан әрі дамыту бойынша стратегиялық пайым мен негізгі басымдықтарын бекітті.

За прошедший период проделана значительная работа по реализации Концепции. В составе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан создано отдельное ведомство по развитию туризма, по лучшему опыту развитых государств создан национальный офис АО "НК "KazakhTourism", которым ведется работа по повышению и продвижению национального туристского имиджа. Правительством Республики Казахстан приняты программы развития инфраструктуры города Нур-Султана и Щучинско-Боровской курортной зоны, внедряются электронные визы, для граждан около 65 стран предоставлено право безвизового въезда в Казахстан в туристских целях, введен 72-х часовой безвизовый транзит для граждан КНР и Индии.
Вместе с тем, на сегодняшний день индустрия туризма находится на стыке более 30 отраслей, которые существуют самостоятельно, и их вклад в развитие туризма недостаточен. В связи с этим, необходимо консолидировать деятельность многих смежных отраслей, которые оказывают наибольшее влияние на формирование туристской отрасли, и обеспечить координацию финансовых, человеческих, инфраструктурных и институциональных ресурсов на увеличение доли туризма в ВВП.
В совокупности, факторы, благоприятствующие развитию туристской отрасли, при прочих равных условиях, должны обеспечить решение имеющегося комплекса проблем в отрасли и обозначить Казахстан на мировой туристской карте.
Вместе с тем, ключевыми проблемами на уровне государственного управления отраслью являются неразвитость инфраструктуры, отсутствие комплексной маркетинговой стратегии по продвижению Казахстана в качестве туристской дестинации.
3.6.2. Государственная поддержка туристской отрасли Республики Казахстан
В настоящее время вопросы государственной поддержки предпринимательской деятельности регламентируются в рамках Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также отдельных законодательных актов, таких как Налоговый кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах", Закон Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
Согласно статье 91 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан под государственной поддержкой частного предпринимательства понимается комплекс государственных мер по стимулированию развития частного предпринимательства, созданию благоприятных правовых, экономических условий для реализации предпринимательской инициативы в Республике Казахстан.
В соответствии со статьей 93 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан государственная поддержка частного предпринимательства включает следующие основные виды:

Өткен жылы Тұжырымдаманы іске асыру бойынша елеулі жұмыс атқарылды. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің құрамында туризмді дамыту бойынша жеке ведомство құрылды, дамыған мемлекеттердің үздік тәжірибесі бойынша "KazakhTourism" ҰК" АҚ ұлттық офисі құрылды, ол ұлттық туристік имиджді арттыру және ілгерілету бойынша жұмыс жүргізуде. Қазақстан Республикасының Үкіметі Нұр-Сұлтан қаласы мен Щучинск-Бурабай курорттық аймағының инфрақұрылымын дамыту бағдарламаларын қабылдады, электрондық визалар енгізілуде шамамен 65 елдің азаматтарына туристік мақсатта Қазақстанға визасыз келу құқығы берілді, ҚХР мен Үндістан азаматтары үшін 72 сағаттық визасыз транзиттік режимі енгізілді.
Сонымен қатар бүгінгі таңда туризм индустриясы 30 астам жекелеген салалардың қиылысында тұр, ал олардың туризмді дамытуға қосатын үлестері жеткіліксіз. Осыған орай туристік саланы қалыптастыруға неғұрлым көп үлес қосатын бірқатар сабақтас салалардың қызметін шоғырландыру және қаржылық, адами, инфрақұрылымдық және институционалдық ресурстарды туризмнің ЖІӨ үлесін ұлғайтуға үйлестіруді қамтамасыз ету қажет.
Сайып келгенде туризм саласын дамытуға ықпал ететін факторлар басқа да тең жағдайларда саладағы проблемалар кешенін шешуді және Қазақстанды әлемдік туристік картада межелеуді қамтамасыз етуге тиіс.
Сонымен қатар мемлекеттік басқару деңгейіндегі негізгі проблемалар инфрақұрылымның дамымағандығы, Қазақстанды туристік дестинация ретінде ілгерілету жөніндегі кешенді маркетингтік стратегияның жоқтығы болып табылады.
3.6.2. Қазақстан Республикасының туристік саласын мемлекеттік қолдау
Қазіргі уақытта кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау мәселелері Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексі аясында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Салық кодексі, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы сияқты жекелеген заңнамалық актілердің регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 91-бабына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау деп Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру, кәсіпкерлік бастаманы іске асыру үшін қолайлы құқықтық, экономикалық жағдайлар жасау жөніндегі мемлекеттік шаралар кешені түсініледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 93-бабына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың мынадай негізгі түрлерін қамтиды:

1) финансовая и имущественная поддержка;
2) инфраструктурная поддержка;
3) институциональная поддержка, заключающаяся в создании и развитии финансовых институтов поддержки и развития частного предпринимательства, научно-исследовательских институтов при государственных органах по изучению проблем и разработке предложений по развитию частного предпринимательства;
4) информационная поддержка, заключающаяся в информационно-аналитической, учебно-методологической, научно-методической поддержке частного предпринимательства.
Следует отметить, что туристская отрасль не выделена как отдельное направление государственной поддержки. Так, согласно статье 92 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан государственная поддержка частного предпринимательства осуществляется по следующим основным направлениям:
1) малое и среднее предпринимательство;
2) агропромышленный комплекс и несельскохозяйственные виды предпринимательской деятельности в сельской местности;
3) индустриально-инновационная деятельность;
4) специальные экономические зоны;
5) инвестиционная деятельность;
6) предпринимательство отечественных производителей товаров;
7) жилищное строительство.
В связи с этим, субъекты туристской деятельности могут получать поддержку от государства только в рамках мер, предусмотренных для субъектов малого и среднего бизнеса, специально-экономических зон и инвестиционной деятельности.
В рамках государственной поддержки инвестиционной деятельности предоставляются инвестиционные преференции.
По инвестиционному проекту (в том числе инвестиционному приоритетному проекту) предоставляются следующие виды инвестиционных преференций:
1) освобождение от обложения таможенными пошлинами и налогом на добавленную стоимость на импорт;
2) государственные натурные гранты.
По инвестиционному приоритетному проекту предоставляются следующие виды инвестиционных преференций (далее - инвестиционные преференции для инвестиционного приоритетного проекта):
1) преференции по налогам, включающие в себя:
уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 %;
применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога;
исчисление налога на имущество по ставке 0 % к налоговой базе;
2) инвестиционная субсидия, предоставляемая путем возмещения до 30 % стоимости строительно-монтажных работ и приобретения оборудования без учета налога на добавленную стоимость и акцизов, предусмотренных рабочей программой инвестиционного контракта.
Следует отметить, что получение инвестиционных преференций субъектами туристской отрасли, предусмотренных для инвестиционного приоритетного проекта, практически не представлялось возможным, так как завышено пороговое требование к размеру инвестиций, которые являются неприемлемыми для сферы услуг и туристской сферы в частности. Преференции предоставляются по инвестиционным приоритетным проектам, стоимость которых превышает двухмилионнократное значение месячного расчетного показателя и проект относится к приоритетным видам деятельности. При этом для получения инвестиционной субсидии размер инвестиций в размере инвестиций должен составлять не менее пятимиллионнократного размера месячного расчетного показателя. Также, инвестиционная субсидия не предоставляется по инвестиционным приоритетным проектам по расширению и (или) обновлению действующих производств.
Деятельность, осуществляемая в рамках туристской сферы, по инвестиционным приоритетным проектам была включена в приоритетные виды деятельности в июле 2018 года, определенные Правительством Республики Казахстан.
Режим специальных экономических зон (далее - СЭЗ)
СЭЗ представляет собой часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления приоритетных видов деятельности.
На территории СЭЗ предоставляются следующие льготы и преференции:

1) қаржылық және мүліктік қолдау;
2) инфрақұрылымдық қолдау;
3) жеке кәсіпкерлікті қолдау мен дамытудың қаржы институттарын, мемлекеттiк органдар жанынан жеке кәсiпкерлiк проблемаларын зерделеу және оны дамыту ұсыныстарын әзiрлеу жөнiндегi ғылыми-зерттеу институттарын құруды және дамытуды қамтитын институционалдық қолдау;
4) жеке кәсiпкерлiкті ақпараттық-талдамалық, оқу-әдiснамалық, ғылыми-әдiстемелiк қолдауды қамтитын ақпараттық қолдау.
Туризм саласы кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың жеке түрі ретінде көрсетілмегенін атап өткен жөн. Айталық Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 92-бабына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау мынадай негізгі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) шағын және орта кәсіпкерлік;
2) агроөнеркәсіптік кешен және ауылдық жердегі кәсіпкерлік қызметтің ауыл шаруашылығына жатпайтын түрлері;
3) индустриялық-инновациялық қызмет;
4) арнайы экономикалық аймақтар;
5) инвестициялық қызмет;
6) отандық тауар өндірушілердің кәсіпкерлігі;
7) тұрғын үй құрылысы.
Осыған орай туристік қызмет субъектілері мемлекеттен қолдауды шағын және орта бизнес субъектілеріне, арнайы экономикалық аймақтарға және инвестициялық қызметке арналған шаралар аясында ғана ала алады.
Инвестициялық қызметті мемлекеттік қолдау аясында инвестициялық преференциялар беріледі.
Инвестициялық жоба (оның iшiнде инвестициялық басым жоба) бойынша инвестициялық преференциялардың мынадай түрлерi берiледi:
1) кедендiк баждар және импортқа қосылған құн салығын салудан босату;
2) мемлекеттiк заттай гранттар.
Инвестициялық басым жоба бойынша инвестициялық преференциялардың (бұдан әрi – инвестициялық басым жоба үшiн инвестициялық преференциялар) мынадай түрлерi берiледi:
1) салықтар бойынша преференциялар;
есептелген КТС сомасын 100 % қысқарту;
жер салығы мөлшерлемесіне 0 коэффициентін қолдану;
мүлік салығын салық базасына 0 % мөлшерлемемен есептеу;
2) инвестициялық субсидия, инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасында көзделген акциздер мен қосылған құн салығын ескермей жабдықтарды сатып алу мен құрылыс-монтаждау жұмыстары құнының 30 % дейін өтеу жолымен беріледі.
Туристік сала субъектілерінің инвестициялық басым жобалар үшін көзделген инвестициялық преференцияларды алуы мүмкін емес екенін атап өткен жөн. Себебі инвестициялардың мөлшерінің шекті шамасы тым жоғары, бұл қызмет көрсету саласы, атап айтқанда туризм саласы үшін қолайсыз. Преференциялар құны екі миллион еселенген мәннен асатын және жобасы басым қызмет түріне жататын инвестициялық басым жобаларға беріледі. Бұл ретте инвестициялық субсидия алу үшін инвестициялар мөлшері айлық есептік көрсеткіштің кемінде бес миллион еселенген мөлшерін құрауы тиіс. Сондай-ақ инвестициялық субсидия жаңа өндiрiстер құру, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша инвестициялық басым жобаларға берілмейді.
Инвестициялық басым жобалар бойынша туристік саласы аясында жүзеге асырылған қызмет Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған 2018 жылғы шілдеде басым қызмет түрлеріне енгізілді
Арнайы экономикалық аймақтар (бұдан әрі – АЭА) режимі
АЭА – қызметтік басым түрлерін жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақ арнайы құқықтық режимі қолданылатын шекарасы нақты белгіленген, Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігі.
АЭА аумағында мынадай жеңілдіктер мен преференциялар беріледі:

1) уменьшение суммы исчисленного КПН на 100 %;
2) применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога;
3) исчисление налога на имущество по ставке 0 % к налоговой базе;
4) ставка НДС для поставщиков - 0 %;
5) плата за пользование земельным участком - коэффициент 0 на период работы СЭЗ;
6) освобождение от обложения таможенными пошлинами на сырье и оборудование ввозимое на территорию СЭЗ;
7) упрощенный порядок привлечения рабочей силы.

1) есептелген КТС сомасын 100 % қысқарту;
2) жер салығы мөлшерлемесіне 0 коэффициентін қолдану;
3) мүлік салығын салық базасына 0 % мөлшерлемемен есептеу;
4) өнім берушілер үшін ҚҚС мөлшерлемесі – 0 %;
5) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлем – АЭА жұмысы кезеңіндегі коэффициент - 0;
6) АЭА аумағына әкелінетін шикізат пен жабдықтар кедендік баж салығынан босатылады;
7) жұмыс күшін т артудың жеңілдетілген тәртібі.

По туризму работала только СЭЗ "Бурабай" (Акмолинская область), осуществлявшая свою деятельность с 2008 по 2017 годы. В настоящее время строительство инфраструктуры СЭЗ "Бурабай" полностью завершено.
На территории СЭЗ "Бурабай" реализован проект c иностранным участием ТОО "Borovoe Tourism City", стоимостью 14,1 млрд. тенге.
Создано 216 постоянных рабочих мест.
В течение 2012-2016 годов на территории СЭЗ "Бурабай" введен в эксплуатацию международный отель пятизвездочного уровня "RixosBorovoe" на 200 номеров. Также на территории построены и запущены развлекательный комплекс "Казахстанская Лапландия", крытый теннисный корт, веревочный парк, создан первый в Казахстане вейк-парк круглогодичного функционирования, прокатные пункты, велодорожки и др.

Туризм бағытында 2008 – 2017 жылдары қызмет еткен "Бурабай" АЭА ғана жұмыс істеді (Ақмола облысы). Қазіргі уақытта "Бурабай" АЭА инфрақұрылымының құрылысы толық аяқталды.
"Бурабай" АЭА аумағында "Borovoe Tourism City" ЖШС шетелдік қатысуымен жоба іске асырылды, құны 14,1 млрд. теңге.
216 тұрақты жұмыс орны құрылды.
2012 - 2016 жылдары "Бурабай" АЭА аумағында 200 нөмірден ұратын бес жұлдызды деңгейдегі халықаралық "RixosBorovoe" отелі пайдалануға берілді.сондай-ақ аумақта "Қазақстан Лапландиясы" ойын-сауық кешені, жабық теннис корты, аспалы арқанды парк, жыл бойы жұмыс істейтін Қазақстандағы алғашқы вейк-парк, прокат пункттері, веложолдар және т.б. салынып, іске қосылды.

За весь период функционирования СЭЗ "Бурабай" объем привлеченных инвестиций составил 14,7 млрд. тенге. Объем налоговых поступлений до третьего квартала 2016 года включительно составил 0,9 млрд. тенге. Объем производства товаров и услуг составил 24,8 млрд. тенге.
В конце 2017 года в связи с истечением сроков деятельности СЭЗ "Бурабай" упразднен, территория зоны переведена в категорию земель запаса (земли рекреационного назначения) в введение местного исполнительного органа Бурабайского района Акмолинской области.
Главной причиной неактивного участия иностранных инвесторов в строительстве туристских объектов в СЭЗ "Бурабай" являлось отсутствие возможности приобретения земли в частную собственность.
В 2018 году в связи с образованием новой административно-территориальной единицы - Туркестанской области, была создана новая СЭЗ, одной из целей которой является повышение туристского потенциала города Туркестан и дальнейшее становление ее в качестве духовной столицы Тюркского Мира.
Финансовая поддержка
Финансовая поддержка бизнеса осуществляется через АО "ФРП "Даму" в рамках реализации различных программ, таких как:

"Бурабай" АЭА жұмыс істеген кезеңде тартылған шетелдік инвестициялар көлемі 14,7 млрд. теңгені құрады. 2016 жылғы үшінші тоқсанға дейінгі салық түсімдерінің көлемі 0,9 млрд. теңге болды. Тауарлар мен қызметтер өндіру көлемі 24,8 млрд. теңге болды.
2017 жылдың соңында қызмет мерзімінің аяқталуына байланысты "Бурабай" АЭА таратылды, аймақ аумағы запастағы жерлер (рекреациялық мақсаттағы жерлер) санатына Ақмол облысы Бурабай ауданы жергілікті атқарушы органының қарамағына ауыстырылды.
Шетелдік инвесторлардың "Бурабай" АЭА туристік объектілерін салуға белсенді қатыспауының басты себебі жерді жеке меншікке алу мүмкіндігінің жоқтығы болды.
2018 жылы жаңа әкімшілік-аумақтық бірлік – Түркістан облысының құрылуына байланысты жаңа АЭА құрылды, оның мақсаттарының бірі Түркістан қаласының туристік әлеуетін арттыру және кейіннен оны Түркі әлемінің рухани астанасы ретінде қалыптастыру болып табылады.
Қаржылық қолдау
Бизнесті қаржылық қолдау әртүрлі бағдарламаларды іске асыру аясында "Даму" КДҚ" АҚ арқылы жүзеге асырылады, атап айтқанда:

1) кредитование через обусловленное размещение средств в БВУ по ставкам от 8,5-14 % сроком до 7 лет;
2) субсидирование до 50 % ставки вознаграждения по кредиту;
3) гарантирование от 50 до 85 % по кредитам;
4) обучение и консультирование.
Также льготное кредитование в сельской местности осуществляется через программы АО "НУХ "КазАгро": на срок до 5 лет и стоимостью не более 8 тыс. месячного расчетного показателя (19,24 млн. тенге).
Таблица 8
Количество проектов по мерам государственной поддержки МСБ
Меры Всего, единица Туризм Доля туризма
Обусловленное размещение средств в БВУ

1) 8,5-14 % мөлшерлемесімен қаражатты ЕДБ шартты орналастыру арқылы 7 жылға дейінгі мерзімге кредиттеу;
2) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің 50 % дейін субсидиялау;
3) кредиттер бойынша 50 -85 % кепілдік беру;
4) оқыту және консультация.
Сонымен қатар ауылдық жерлерде жеңілдікті кредит беру "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ бағдарламалары арқылы жүзеге асырылады: 5 жылға дейін, құны 8 мың айлық есептік көрсеткіштен аспайды (19,24 млн. теңге).
8-кесте
ШОБ мемлекеттік қолдау шаралары бойынша жобалар саны
Шаралар
Барлығы, бірлік
Туризм
Туризм үлесі
ЕДБ қаражатты шартты орналастыру

30 394
1 167
4%
Субсидирование ставки вознаграждения
12 083
634
5%
Гарантирование по кредиту
3 729
196
5%
Таблица 9
Сумма средств, выделенных по мерам государственной поддержки МСБ, млрд. тенге
Меры Всего Туризм Доля туризма
Обусловленное размещение средств в БВУ
1 671
48
3%
Субсидирование ставки вознаграждения
1 911
101
5%
Гарантирование по кредиту
133
7
5%
Предоставление крупного льготного финансирования осуществляется через программы АО "Банк Развития Казахстан", через который предоставляется льготное кредитование проектов на срок от 5 до 20 лет и стоимостью не менее 7 млрд. тенге, что для большинства проектов туризма является уже слишком большим порогом.
Таким образом, комплексной и целенаправленной поддержки туристской отрасли со стороны государства не осуществлялось, а имеющиеся меры государственной поддержки для субъектов туристской деятельности не всегда подходят и малопривлекательны. Можно констатировать, что предлагаемое финансирование для субъектов туристского бизнеса в регионах является недостаточным, а срок кредитования для возврата кредита - коротким.

30 394
1 167
4%
Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
12 083
634
5%
Кредит бойынша кепілдік беру
3 729
196
5%
9-кесте
ШОБ мемлекеттік қолдау шаралары бойынша бөлінген қаражат сомасы, млрд. теңге
Шаралар
Барлығы
Туризм
Туризм үлесі
ЕДБ қаражатты шартты орналастыру
1 671
48
3%
Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 911
101
5%
Кредит бойынша кепілдік беру
133
7
5%
Ірі жеңілдікті қаржыландыру "Қазақстан даму банкі" АҚ бағдарламалары арқылы ұсынылады, ол арқылы жобаларға жеңілдікті кредиттер 5 жылдан бастап 20 жылға дейін кемінде 7 млрд. теңге беріледі, бұл туризмнің көптеген жобалары үшін тым жоғары шек болып табылады.
Осылайша мемлекет тарапынан туристік саланы нысаналы және кешенді қолдау жүзеге асырылмай келді, ал қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары туристік қызмет субъектілері үшін жарамайды және қолайсыз. Туристік бизнес субъектілері үшін ұсынылатын қаржыландыру өңірлерде жеткіліксіз, ал кредитті қайтару мерзімі қысқа деген тұжырым жасауға болады.

3.6.3. Государственная поддержка туризма за рубежом
Как показывает мировой опыт, механизмы государственно-частного партнерства и меры государственной поддержки являются одними из главных факторов динамичного развития индустрии туризма.
В странах с развитой туристской инфраструктурой отрасль развивается при активной поддержке государства и частных инвестиций.
Например, в Испании государство осуществляет грантовое софинансирование до 30 % от стоимости проекта, в Португалии государство предоставляет беспроцентные кредиты до 10 лет на строительство объектов туризма, в Малайзии предусмотрено полное освобождение от налогов.
В Южно-Африканской Республике действуют Программа поддержки доступа к международным рынкам и Программа повышения качества МСБ в сфере туризма, которые предполагают возмещение со стороны государства затрат от 30 % до 50 % квалифицированных расходов на участие в выставках, роудшоу, получение знаков качества (HACCP, ISO) и других.
В Пуэрто-Рико действует система поддержки туризма и круизной индустрии, предполагающая налоговые скидки от 50 %, преференции в виде освобождения от налогов на срок до 10 лет.
В Венгрии в сфере туристской отрасли действуют программы государственной поддержки повышения квалификации, налоговые преференции, финансовые субсидии для инвесторов, объем инвестиций, которых превышает 50 млн. евро с созданием не менее 50 новых рабочих мест и другие.
Интересен опыт Узбекистана, где государственная поддержка сферы туризма ведется сразу по 5 направлениям: поддержка МСБ, строительство и модернизация гостиниц, стимулирование прямых инвестиций, поддержка покупки транспорта для туристов, стимулирование внедрения технологий. К примеру, туристские компании Узбекистана до 1 января 2022 года освобождаются от уплаты таможенных платежей за ввозимые автомобили туристского класса. Предприятия, привлекающие прямые иностранные инвестиции и специализирующиеся на оказании туристских услуг в отраслях экономики, освобождаются от уплаты налога на прибыль юридических лиц, налога на имущество, налога на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, единого налогового платежа для микрофирм и малых предприятий, а также обязательных отчислений в Республиканский дорожный фонд, при объеме прямых частных иностранных инвестиций от 300 тыс. долларов США до 3 млн. долларов США - на 3 года, от 3 млн. долларов США до 10 млн. долларов США - на 5 лет, свыше 10 млн.долларов США - на 7 лет.
На следующем рисунке показаны лучшие мировые практики в этом вопросе.
Рисунок 9
Показателен опыт Турции (рисунки 6 и 7)в этом направлении, которая ведет государственную поддержку туристского бизнеса еще с 1982 года, несмотря на то что в 2017 году страну посетили уже более 32 млн. туристов.
Согласно данным Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, благодаря программам государственной поддержки и механизмам государственно-частного партнерства, с 1982 года количество туристов увеличилось в двадцать раз, а доходы от туризма в шестьдесят раз.

3.6.3. Шетелде туризм саласын мемлекеттік қолдау
Халықаралық тәжірибеге сүйенсек, мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері мен мемлекеттік қолдау шаралары туризм индустриясын басты серпінді дамыту факторларының бірі болып табылады.
Туристік инфрақұрылымы дамыған елдерде сала мемлекет пен жеке инвестициялардың белсенді қолдауымен дамып жатыр.
Мысалы, Испанияда мемлекет жобаның 30 % гранттық субсидиялауды жүзеге асырады, Португалияда мемлекет туризм объектілерін салуға 10 жылға дейін пайызсыз кредит береді, Малайзияда салықтан толығымен босату көзделген.
Оңтүстік Африка Республикасында Халықаралық нарыққа қолжетімділікті қолдау бағдарламасы мен Туризм саласындағы ШОБ сапасын арттыру бағдарламасында көрмелерге, шоу-румдарға қатысу, сапа белгілерін алу (HACCP, ISO) және т.б. шығыстарының 30 % - 50 % мемлекет тарапынан өтеу көзделген.
Пуэрто-Рикода туризм мен круиздік индустрияны қолдау жүйесі қызмет етеді, онда 50 % салық жеңілдіктері, 10 жыл мерзімге салықтан босату сияқты преференциялар көзделген.
Мажарстанда туризм саласында біліктілікті арттыруды мемлекеттік қолдау бағдарламасы, салықтық преференциялар, инвестицияларының көлемі 50 млн. еуродан асатын, кемінде 50 жаңа жұмыс орнын құратын инвесторлар үшін қаржылық субсидиялар көзделген.
Өзбекстанның тәжірибесі де қызықты, мұнда туризм саласын мемлекеттік қолдау 5 бағытта жүргізіледі: ШОБ қолдау, қонақүйлерді салу және жаңғырту, тікелей инвестицияларды ынталандыру, туристерге арналған көлік сатып алуды қолдау, технологиялар енгізуді ынталандыру. Мысалы, Өзбекстанның туристік компаниялары 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін туристік кластағы әкелінетін автомобильдер үшін кедендік төлемдерді төлеуден босатылады. Тікелей шетелдік инвестицияларды тартатын және экономика салаларында туристік қызмет көрсетумен айналысатын кәсіпорындар тікелей жеке шетелдік инвестициялары 300 мың АҚШ долларынан бастап 3 млн. АҚШ доллары болса – 3 жылға, 3 млн. АҚШ долларынан бастап 10 млн. АҚШ долларына дейін болса – 5 жылға, 10 млн. АҚШ долларынан астам – 7 жылға заңды тұлғаларға табысқа салынатын салықтардан, әлеуметтік инфрақұрылымды абаттандыру және дамыту салығынан, микрофирмалар мен шағын кәсіпорындарға салынатын бірыңғай салық төлемдерінен, сондай-ақ Республикалық жол қорына төлейтін міндетті төлемдерден босатылады.
Мына суретте осы мәселе бойынша үзді әлемдік практика көрсетілген.
8-сурет
Осы бағытта Түркияның тәжірибесі үлгі алуға тұрарлық (6 және
7-суреттер). Түркия 2017 жылы елге 32 млн. астам турист келгеніне қарамастан, 1982 жылдан бері туристік бизнеске мемлекеттік қолдау көрсетіп келеді.
Түрік Республикасының Мәдениет және туризм министрлігінің мәліметтеріне сәйкес мемлекеттік қолдау бағдарламаларының және мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерінің арқасында 1982 жылдан бері туристер саны жиырма есе ұлғайды, ал туризмнен түскен табыс алпыс есе өсті.

Более того, согласно данным статистики Турции за 1982-2008 годы наблюдается параллельный рост количества мест размещения и количества туристов, что дает обоснование тому, что развитие туризма неразрывно связано с мерами государственной поддержки и механизмами государственно-частного партнерства.
Рисунок 10
Количество койко-мест по годам, Турция
Турецкая Республика является одним из успешных примеров применения также моделей государственно-частного партнерства. К примеру, в 2018 году в городе Стамбуле открыт третий аэропорт, реализованный посредством государственно-частного партнерства (частные инвестиции -10,2 млрд. долларов США). Частные компании, которые инвестировали в проект, будут эксплуатировать аэропорт в течение 25 лет с последующей передачей государству, ожидаемые их доходы по оценкам составят порядка 22,2 млрд. долларов США.
Рисунок 11
Количество иностранных туристов по годам, Турция
Кроме того, в Турции для туроператоров, отелей применяются эффективные механизмы государственной поддержки, такие как освобождение от таможенных пошлин, предоставление коммунальных услуг (свет/газ/вода) для отелей в перспективных туристских регионах по самой минимальной цене, покрытие расходов участия в международных выставках, кредиты до 25 млн. долларов США от банков с заниженными ставками под гарантии государственного фонда туроператорам, принявшим от 400 тысяч туристов из 26 целевых рынков, покрытие расходов на авиаперевозку (чартерные/рейсовые за каждый самолет 6 тысяч долл. США) и другие.
В рамках же Программы государственной поддержки учреждений здравоохранения и туристских компаний по медицинскому туризму Министерства здравоохранения Турции, предлагаются следующие меры государственной поддержки - покрытие расходов учреждений здравоохранения и туристских компании по медицинскому туризму:
1) до 60 % на приобретение аналитических, исследовательских отчетов по странам, международных законов в объеме до 100 тысяч долларов США;
2) до 50 % расходов, которые связаны с дорожными расходами иностранных пациентов;
3) до 50 % по организации в зарубежных специализированных выставках мероприятий, продвижение и рекламу, спонсорство, консалтинг и другие, до 300 тысяч долларов США в год;
4) до 70 % расходов участия в зарубежных специализированных выставках, конференциях и которые ограничиваются суммой до 15 тысяч долларов США;
5) до 50 % расходов по рекламе в поисковых системах (Google/Yahoo/Yandex/Baidu) и которая ограничивается суммой до 100 тысяч долларов США в год;
6) до 60% расходов по аренде офиса представительств в целевых странах до четырех лет и которая ограничивается суммой до 200 тысяч долларов США в год;

Бұдан басқа Түркияның статистика мәліметтеріне сәйкес 1982 – 2008 жылдар аралығында орналастыру орындарының және туристер санының қатар өсуі байқалады, бұл туризмнің дамуы мемлекеттік қолдау шараларымен және мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерімен тығыз байланысты екенін көрсетеді.
9-сурет
Жылдар бойынша орын саны, Түркия
Түрік Республикасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік моделін қолданудың озық үлгілерінің бірі болып табылады. Мысалы, 2018 жылы Ыстамбұл қаласында мемлекеттік-жекешелік әріптестік арқылы іске асырылған үшінші әуежай ашылды (жеке инвестициялар – 10,2 млрд.АҚШ доллары). Жобаға инвестиция салған жеке компаниялар әуежайды 25 жыл пайдаланатын болады, кейін әуежай мемлекетке беріледі, бағалау бойынша күтілетін кіріс шамамен 22,2 млрд. АҚШ долларын құрайды.
10-сурет
Жылдар бойынша шетелдік туристердің саны, Түркия
Бұдан басқа, Түркияда отельдер, туроператорлар үшін мемлекеттік қолдау көрсетудің тиімді тетіктері қолданылады, олар: кедендік баждардан босату, перспективалы туристік өңірлерде отельдер үшін коммуналдық қызметтердің ең төмен бағасын ұсыну (жарық/газ/су), халықаралық көрмелерге қатысу шығындарын өтеу, 26 нысаналы нарықтан 400 мыңнан астам турист қабылдаған туроператорларға мемлекеттік қордың кепілдігімен төмендетілген мөлшерлемемен 25 млн. АҚШ долларына дейін кредиттер беру, авиатасымалдау шығындарын өтеу (чартерлік/рейстік әрбір ұшақ үшін 6 мың доллар) және т.б.
Түркия Денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтау мекемелерін және медициналық туризм бойынша туристік компанияларды мемлекеттік қолдау бағдарламасы шеңберінде мынадай мемлекеттік қолдау шаралары – медициналық туризм бойынша денсаулық сақтау мекемелерінің және туристік компаниялардың шығындарын:
1) 100 мың АҚШ долларына дейінгі көлемде елдер бойынша талдамалық, зерттеу есептерді, халықаралық заңдарды алуға – 60%-ға дейін;
2) шетелдік пациенттердің жол шығындарымен байланысты шығыстарды – 50%-ға дейін;
3) жылына 300 мың АҚШ доллары шегінде шетелдегі мамандандырылған көрмелерде іс-шаралар ұйымдастыру, жарнаманы, демеушілікті, консалтингті ілгерілету және т.б. – 50%-ға дейін;
4) 15 мың АҚШ доллары сомасымен шектелетін шетелдегі мамандандырылған көрмелерге, конференцияларға қатысу шығыстары – 70%-ға дейін;
5) жылына 100 мың АҚШ доллары сомасымен шектелетін іздеу жүйелеріндегі (Google/Yahoo/Yandex/Baidu) жарнама бойынша шығындарды жабу – 50%-ға дейін;
6) 200 мың АҚШ доллары шегіндегі сомамен шектелетін төрт жылға дейін нысаналы елдердегі өкілдіктің кеңселерін жалға алу бойынша шығыстар – 60%-ға дейін;

7) до 50% по аккредитации, получению международных сертификатов и которая ограничивается суммой до 50 тысяч долларов США в год;
8) до 70 % расходов по проживанию, транспорту, рекламе и продвижению мероприятий, связанных с пребыванием иностранных торговых делегации (HostedBuyer), и которая ограничивается суммой до 150 тысяч долларов США;
9) до 50 % расходов по одобренным Министерством здравоохранения Турции темам, связанным с консалтингом (стратегия маркетинга/аккредитация/зарубежные рынки), и которая ограничивается суммой до 200 тысяч долларов США в год.
Как известно, Турция входит в десятку стран по прибытиям иностранных пациентов в мире (ежегодно 500 тысяч иностранных пациентов), в стране 46 учреждений здравоохранения, аккредитованных Международной организацией JCI (JointCommissionInternational). В целях увеличения количества пациентов из-за рубежа и развития медицинского туризма Правительством Турции ведется работа по созданию специальных экономических зон медицинского туризма и программе государственной поддержки учреждений здравоохранения и туристских компании по медицинскому туризму Министерства здравоохранения Турции.
Специальные экономические зоны медицинского туризма создаются по аналогу такой зоны как город Дубай (DubaiHealthcarecity). В упомянутых зонах кроме услуг поликлиник и больниц предполагается развитие термального туризма, услуги ухода за людьми третьего возраста и людьми с ограниченными возможностями, строительство SPA, спортивно-оздоровительных, медицинских университетов и научно-исследовательских лабораторий по фармацевтике и лечению.
В данных специальных экономических зонах медицинского туризма инвесторам предлагаются следующие меры государственной поддержки:
1) освобождение от налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) дешевая инфраструктура и возможность инвестиции;
3) обслуживание инвесторов по принципу одного окна;
4) разрешение на привлечение на работу иностранных врачей и медсестер;
5) разрешение на привлечение иностранных врачей консультантов в короткие сроки (без получения разрешения на работу);
6) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности врачей;
7)обязательное расположение в 30 минутах езды от аэропортов.
3.6.4. Система статистического учета
Сбор надежных статистических данных имеет большое значение для разработчиков политики в рамках принятия эффективных решений. Только имея достаточные и точные данные, образующие надежную статистическую информацию, можно выполнить разные виды анализа туристского бизнеса. Это имеет значение для оценки разных аспектов туризма, а также для поддержки и совершенствования политики при принятии решений.
Существующее выражение "Невозможно управлять тем, что невозможно измерить" является справедливым и в отношении отрасли туризма.
Разработка маркетинговых стратегий, укрепление межорганизационных отношений, оценка результативности и эффективности управленческих решений и измерение объема туристской деятельности в рамках национальной экономики напрямую зависят от качества учета статистических данных.
Мониторинг основных индикаторов развития туризма также формируется на основе анализа информационных потребностей органов управления, финансовых институтов, научных и консалтинговых организаций, главным образом, данных статистики. Следовательно, для получения эффективного мониторинга тех или иных предпринятых мер очень важно концептуально подойти к вопросу совершенствования статистического учета туристской деятельности, что позволит получить более комплексную картину туризма на определенных этапах развития.
Сбор статистической информации в сфере туризма требуется для разработки маркетинговых стратегий, укрепления межорганизационных отношений, оценки результативности и эффективности управленческих решений и измерения объема туристской деятельности в рамках национальной экономики.
Существующие ресурсы
Статистика туризма Казахстана соответствует международным стандартам и формируется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в соответствии с международной методологией "Международные рекомендации по статистике туризма", целью которых является установление общих справочных рамок для использования при сборе статистических данных в сфере туризма.
Так, например, с 2017 года формируется информация по местам размещения, исходя из наличия международно признанных брендов гостиничного бизнеса, представленных современной инфраструктурой гостиниц мирового класса.
Публикуется информация по внутренним направлениям туристских потоков, характеризующих потоки внутренних туристов по областям и городам Казахстана, которые они посещают при выезде из основного места своего проживания.
Предусмотрены ежеквартальные общегосударственные статистические наблюдения мест размещения, в которых участвуют предприятия и индивидуальные предприниматели, оказывающие услуги мест размещения (имеющие код ОКЭД "55" по основному и вторичному видам деятельности -гостиницы, дома отдыха, лагеря и др.). Информация формируется по типам размещения, в целом по республике и в разрезе по областям, предусмотренным стандартами Евростата и ВТО.
Кроме того, проводятся годовые общегосударственные статистические наблюдения по деятельности санаториев.
Для определения объемов туристского потока посетителей, которые не останавливаются в гостиницах, в соответствии с международными стандартами, проводятся выборочные обследования домашних хозяйств и посетителей (нерезидентов) по туристским расходам.
Дополнительно, с учетом международной методологии используются данные административных источников (МСХ по ООПТ, ПС КНБ РК).
На основе этих данных формируется туристский поток по целям поездок (без учета прибытия и выбытия в целях работы, обслуживающий персонал транспортных средств заграничного следования, постоянное место жительства, которые не должны учитываться в статистике туризма в соответствии с международными стандартами), по странам прибытия и убытия, в разбивке по областям и городам Казахстана.
Кроме того, Комитетом осуществляется оценка объемов самоорганизованного туризма, когда посетители сами организуют свой досуг, не прибегая к услугам ни гостиничного бизнеса, ни туристских фирм. В мировой практике данная категория туристов не оценивается - однако, Казахстан осуществил его оценку на основе обследования домашних хозяйств и иностранных посетителей, так как данная информация востребована пользователями внутри страны.
Дополнительные потребности
В настоящее время для более полного анализа данных по туризму в Казахстане существует необходимость расширения перечня формируемых показателей.
В целях дальнейшего совершенствования статистики туризма целесообразно продолжить изучение передового международного опыта статистических офисов других стран (например, Канады или стран ЕС).
В перспективе необходимо расширение перечня показателей за счет использования административных источников, например, данных Национального Банка Республики Казахстан.
Следует также обратить внимание на эффективное использование данных ПС КНБ РК и Комитета миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Данным службам совместно с Комитетом индустрии туризма МКС необходимо совместно рассмотреть возможность расширения данных при пересечении Государственной границы Республики Казахстан иностранными гражданами за счет автоматизации данного процесса, исключающего дополнительную временную нагрузку на въезжающих в страну посетителей.
Всемирная туристская организация рекомендует использовать три основные позиции:

7) жылына 50 мың АҚШ доллары сомасымен шектелетін халықаралық сертификаттарды алу, аккредиттеуден өту бойынша шығыстар – 50%-ға дейін;
8) 150 мың АҚШ доллары сомасымен шектелетін шетелдік сауда делегацияларының келуіне байланысты (HostedBuyer) тұру, көлік, жарнамалау және іс-шараларды ілгерілету бойынша шығыстар – 70%-ға дейін;
9) жылына 200 мың АҚШ доллары сомасымен шектелетін Түркия Денсаулық сақтау министрлігі мақұлдаған консалтингпен байланысты (маркетинг стратегиясы/аккредиттеу/шетелдік нарықтар) тақырыптар бойынша шығыстары 50%-ға дейін өтеу ұсынылады.
Түркия әлемдегі шетелдік пациенттердің келуі жағынан озық елдердің қатарына кіретіні белгілі (жыл сайын 500 мың шетел пациенттері), елде JCI (JointCommissionInternational) Халықаралық ұйымының аккредиттеуінен өткен 46 денсаулық сақтау мекемесі бар. Шетелден келетін пациенттердің санын ұлғайту және медициналық туризмді дамыту мақсатында Түркия Үкіметі екі бағытта жұмыс жүргізуде: медициналық туризмнің арнайы экономикалық аймақтарын құру және Түрік Денсаулық сақтау министрлігінің медициналық туризм бойынша туристік компанияларға және денсаулық сақтау мекемелеріне мемлекеттік қолдау көрсету бағдарламасы.
Медициналық туризмнің арнайы экономикалық аймақтары Дубай қаласындағы осындай аймаққа (DubaiHealthcarecity) ұқсас құрылады. Аталған аймақтарда емханалар мен ауруханалардың қызметтерінен басқа термальдық туризмді дамыту, егде жастағы адамдарды және мүмкіндігі шектеулі адамдарды күту қызметтері, SPA, спорттық-сауықтыру, медициналық университеттер және фармацевтика мен емдеу бойынша ғылыми-зерттеу зертханаларын салу болжанады.
Медициналық туризмнің осындай арнайы экономикалық аймақтарында инвесторларға мемлекеттік қолдаудың мынадай шаралары ұсынылады:
1) салықтан және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату;
2) арзан инфрақұрылым және инвестициялар салу мүмкіндігі;
3) бір терезе қағидаты бойынша инвесторларға қызмет көрсету;
4) жұмысқа шетелдік дәрігерлер мен мейіргерлерді тартуға рұқсат ету;
5) қысқа мерзімде шетелдік дәрігер консультанттарды тартуға рұқсат ету (жұмыс істеуге рұқсат алмай);
6) дәрігерлердің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті түрде сақтандыру;
7) міндетті түрде әуежайлардан 30 минуттық жерде орналасу.
3.6.4. Статистикалық есеп жүйесі
Тиімді шешімдер қабылдау шеңберінде сенімді статистикалық мәліметтерді жинаудың саясат әзірлеушілер үшін үлкен мәні бар. Сенімді статистикалық ақпарат қамтылған нақты және анық мәліметтерге ие болған кезде ғана туристік бизнеске әртүрлі талдау жасауға болады. Бұл туризмнің әртүрлі аспектілерін бағалау үшін, сондай-ақ шешімдерді қабылдау кезінде саясатты қолдау және жетілдіру үшін қажет.
"Өлшеуге болмайтынды басқаруға болмайды" деген пікір туризм саласы үшін өте орынды.
Маркетингтік стратегияларды әзірлеу, ұйымаралық қатынастарды нығайту, басқарушылық шешімдердің нәтижелілігі мен тиімділігін бағалау және ұлттық экономика шеңберінде туристік қызметтің көлемін өлшеу статистикалық мәліметтерді есепке алу сапасына тікелей тәуелді.
Туризмді дамытудың негізгі индикаторларының мониторингі басқару органдарының, қаржы институттарының, ғылыми және консалтингтік ұйымдардың ақпараттық қажеттіліктерін, негізінен, статистиканың мәліметтерін талдау негізінде қалыптасады. Демек белгілі бір қабылданған шараларды тиімді мониторингтеу үшін туристік қызметті статистикалық есепке алуды жетілдіру мәселесін тұжырымдамалық тұрғыдан шешу өте маңызды, бұл дамудың белгілі бір кезеңдерінде туризмнің жай-күйі жөнінде кешенді мәліметтерді алуға мүмкіндік береді.
Туризм саласында маркетингтік стратегияларды әзірлеу, ұйымаралық қатынастарды нығайту, басқарушылық шешімдердің нәтижелілігі мен тиімділігін бағалау, ұлттық экономика шеңберінде туристік қызметтің көлемін өлшеу үшін статистикалық ақпаратты жинау талап етіледі.
Қолданыстағы ресурстар
Қазақстанның туризм статистикасы халықаралық стандарттарға сәйкес келеді және оны "Туристік статистика бойынша халықаралық ұсынымдар" халықаралық әдіснамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті қалыптастырады, оның мақсаты туризм саласындағы статистикалық деректерді жинау кезінде пайдалануға арналған жалпы анықтамалық шектерді белгілеу болып табылады.
Мысалы, 2017 жылдан бастап әлемдік деңгейдегі қонақүйлердің заманауи инфрақұрылымы бар халықаралық танымал қонақүй бизнесі брендтерінің болуына негізделген орналастыру орындары туралы ақпарат қалыптастырылуда.
Негізгі тұрғылықты жерінен шыққанда баратын Қазақстанның облыстары мен қалалары бойынша отандық туристер легін сипаттайтын туристер легінің ішкі бағыттары туралы ақпарат жарияланады.
Орналастыру қызметтерін ұсынатын кәсіпорындар мен жеке кәсіпкерлер (негізгі және қосалқы қызмет түрлерінде "55" ЭҚЖК коды бар – қонақүйлер, демалыс үйлері, лагерьлер және т.б.) қатысатын орналастыру орындарының тоқсан сайынғы жалпы мемлекеттік статистикалық байқауы қарастырылған. Ақпарат Еуростат және ДСҰ стандарттарына сәйкес келетін орналастыру типі бойынша жалпы республикада және өңірлер бөлігінде қалыптастырылады.
Бұдан басқа, санаторийлердің қызметі бойынша жылдық жалпы мемлекеттік статистикалық байқаулар жүргізіледі.
Халықаралық стандарттарға сәйкес қонақүйде тұрмайтын келушілердің туристік легін анықтау үшін үй шаруашылықтары мен келушілердің (бейрезиденттердің) туристік шығындары бойынша ішінара зерттеулер жүргізіледі.
Сонымен қатар халықаралық әдіснаманы ескере отырып, әкімшілік дереккөздер пайдаланылады (ЕҚТА бойынша АШМ, ҚР ҰҚК ШҚ).
Осы деректердің негізінде сапар мақсатына қарай (жұмыс мақсатында келіп-кетуді есепке алмай, шетелге баратын көлік құралдарының қызмет көрсететін персоналы, тұрақты тұрғылықты жері халықаралық стандарттарға сәйкес туризм статистикасында ескерілмеуі тиіс) келу және кету елдерін Қазақстанның облыстары мен қалалары бойынша бөле отырып, туристік лек қалыптастырылады.
Бұдан басқа Комитет келушілер қонақүй бизнесінің немесе туристік фирмалардың қызметіне жүгінбей, бос уақыттарын өздері ұйымдастыратын туризм көлемін бағалауды жүзеге асырады. Әлемдік тәжірибеде туристердің бұл санаты бағаланбайды, бірақ Қазақстан бұл бағалау түрін үй шаруашылықтары мен шетелдік қонақтарға зерттеу жүргізу негізінде жүзеге асырды, себебі бұл ақпарат елдегі пайдаланушылардың сұранысына ие.
Қосымша қажеттіліктер
Қазіргі уақытта Қазақстанда туризм бойынша деректерді толық талдау үшін қалыптасқан көрсеткіштердің тізімін кеңейту қажет.
Туризм статистикасын одан әрі жетілдіру мақсатында басқа елдердегі (мысалы, Канада немесе ЕО елдері) статистикалық кеңселерден халықаралық озық тәжірибені зерттеуді жалғастыру ұсынылады.
Перспективада әкімшілік дереккөздерді пайдалану арқылы, мысалы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері арқылы көрсеткіштер тізімін кеңейту керек.
ҚР ҰҚК ШҚ және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон қызметі комитетінің деректерін тиімді пайдалануға назар аудару қажет.
Аталған қызметтерге МСМ Туризм индустриясы комитетімен бірлесіп, шетелдік азаматтар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткен кезде елге кірушілердің қосымша уақыт жүктемесін жоятын процесті автоматтандыру арқылы деректерді кеңейту мүмкіндігін қарастыру қажет.
Дүниежүзілік туристік ұйым үш негізгі позицияны пайдалануды ұсынады:

1) с точки зрения спроса: измерение числа туристов и туристских поездок, а также оценка туристских расходов;
2) с точки зрения предложения: использование данных поставщиков туристских услуг и использование их результатов их деятельности;
3) занятость: измерение части туристской деятельности в спектре национальной деятельности.
Таким образом, в данном направлении необходимо продолжить работу по усовершенствованию механизмов по формированию показателей статистики по туристской отрасли.
3.7. SWOT-анализ
По итогам проведенного анализа состояния отрасли туризма Казахстана определены следующие сильные и слабые стороны, возможности и угрозы развития отрасли (SWOT-анализ):
Сильные стороны
1) наличие природных ресурсов;
2) наличие памятников материального и нематериального культурного наследия, включая объекты международного значения;
3) стабильная политическая и внутригосударственная обстановка;
4) выгодное геостратегическое местоположение Казахстана;
5) высокий уровень развития в Центрально-Азиатском регионе.
Слабые стороны
1) недостаточное развитие инженерно-транспортной инфраструктуры в местах туризма;
2) труднодоступность туристских объектов;
3) низкий уровень сервиса в местах отдыха туристов;
4) нехватка квалифицированных кадров в сфере туризма;
5) недостаточное количество внешних инвестиций в отрасль туризма;
6) несовершенный визовый и миграционный режим;
7) ограничение в регулировании воздушного пространства;
8) низкий уровень информации о туристском потенциале Казахстана на внутреннем и международном рынках;
9) высокие цены на проживание и авиаперевозки.
Возможности
1) близкое расположение со странами с высоким потенциалом выездного туризма (Россия, Китай);
2) разработка уникальных местных туристских продуктов;
3) активное государственное участие в развитии регионов, в том числе за счет обустройства туристской и транспортно-логистической инфраструктуры;
4) использование современных технологий в области коммуникаций и распространения продуктов.
Угрозы
1) аналогичные туристские продукты близлежащих стран;
2) сильная зависимость от объема деловых поездок;
3) медленное развитие транспортного сообщения (воздушное, наземное);
4) новые мировые и региональные кризисы.
Ключевые проблемы развития туристской отрасли лежат в коммуникационной плоскости.
Первая проблема - отсутствие налаженных связей, координации и эффективного взаимодействия между игроками туристского рынка, (туроператоры, турагенты, туристские объекты, услугодатели, ассоциации, центральные и местные исполнительные органы, и др.).
Вторая проблема - слабый брендинг, маркетинг и продвижение казахстанских туристских дестинаций, недостаточность информационного обеспечения о местах туризма в Казахстане даже на внутреннем рынке.
К ряду сдерживающих факторов развития туристской отрасли можно также отнести:

1) сұраныс көзқарасы тұрғысынан: туристер мен туристік сапарлар санын мөлшерлеу, сондай-ақ туристік шығыстарды бағалау;
2) ұсыныс көзқарасы тұрғысынан: туристік қызметтерді жеткізушілердің мәліметтерін пайдалану және олардың нәтижелерін қызметте пайдалану;
3) жұмыспен қамту: ұлттық қызмет спектрінде туристік қызметтің қатыстылығын мөлшерлеу.
Осылайша, бұл бағытта туристік саладағы статистикалық көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша тетіктерді жетілдіру жұмысын жалғастыру қажет.
3.7. SWOT-талдау
Қазақстанның туризм саласына жасалған талдаудың қорытындылары бойынша саланың мынадай күшті және әлсіз жақтары, даму мүмкіндіктері мен қауіптері анықталды (SWOT-талдау):
Күшті жақтары
1) табиғи ресурстардың болуы;
2) халықаралық маңызға ие объектілермен қоса, материалдық және материалдық емес мәдени мұра ескерткіштерінің болуы;
3) тұрақты саяси және мемлекетішілік жағдай;
4) Қазақстанның тиімді геостратегиялық орналасуы;
5) Орталық Азия өңірінде дамудың жоғары деңгейі.
Әлсіз жақтары
1) туризм орындарында инженерлік-көлік инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы;
2) туристік объектілерге жету қиындығы;
3) туристердің демалу орындарындағы сервистің төмен деңгейі;
4) туризм саласында білікті кадрлардың жетіспеушілігі;
5) туризм саласына салынатын сыртқы инвестициялардың жеткіліксіздігі;
6) жетілмеген визалық және көші-қон режимі;
7) әуе кеңістігін реттеуде шектеудің болуы;
8) ішкі және халықаралық нарықтарда Қазақстанның туристік әлеуеті туралы ақпараттың төмен деңгейі;
9) тұру және авиатасымалдау бағасының жоғары болуы.
Мүмкіндіктер
1) сырттан келетін туризмнің жоғары әлеуетіне ие елдерге жақын орналасуы (Ресей, Қытай);
2) жергілікті бірегей туристік өнімдерді әзірлеу;
3) өңірлерді дамытуда мемлекеттің белсенді қатысуы, оның ішінде туристік және көліктік-логистикалық инфрақұрылымды орнықтыру есебінен;
4) коммуникация және өнімдерді тарату саласында заманауи технологияларды пайдалану.
Қауіптер
1) көршілес елдердің ұқсас туристік өнімдері;
2) іскерлік сапарлар көлеміне қатты тәуелділік;
3) көлік қатынасының баяу дамуы (әуе, жерүсті);
4) жаңа әлемдік және өңірлік дағдарыстар.
Туристік саланы дамытудың түйінді проблемалары коммуникациямен байланысты.
Бірінші проблема – туристік нарыққа қатысушылардың (туроператорлар, турагенттер, туристік объектілер, қызмет көрсетушілер, қауымдастықтар, орталық және жергілікті атқарушы органдар және т.б.) арасында дұрыс жолға қойылған байланыстың, үйлестірудің және тиімді өзара әрекеттесудің болмауы.
Екінші мәселе – қазақстандық туристік дестинациялардың әлсіз брендингі, маркетингі және ілгерілету, ішкі нарықта да Қазақстанның туристік жерлері туралы ақпараттық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі.
Туристік саланың тежеуші факторларына мыналарды да жатқызуға болады:

1) неудовлетворительное состояние туристских ресурсов, недостаточное развитие инженерной и транспортной инфраструктуры в местах туризма, труднодоступность туристских объектов, недостаток качественной гостиничной, развлекательной инфраструктуры, невысокий уровень сервиса в местах отдыха туристов;
2) дефицит квалифицированного персонала, способного предложить качественное обслуживание туриста;
3) высокие цены на туристские продукты при недостаточно высоком уровне качества услуг;

1) туристік ресурстардың қанағаттанғысыз жағдайы, туризм орындарында инженерлік және көліктік инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы, туристік объектілерге жету қиындығы, сапалы қонақүй, ойын-сауық және жол бойы инфрақұрылымның жеткіліксіздігі, туристер демалатын орындардағы сервистің төмен деңгейі;
2) туристке сапалы қызмет көрсетуді ұсына алатын білікті персоналдың жетіспеушілігі;
3) қызметтер сапасының жеткілікті жоғары деңгейде болмауына қарамастан, туристік өнімдерге бағаның жоғары болуы;

4) ограниченное количество международных авиаперевозчиков, работающих в Казахстане, количество и частота прямых рейсов, отсутствие бюджетных авиакомпаний делают поездки в Казахстан дорогими и иногда невозможными из некоторых регионов;
5) отсутствие в достаточном количестве объектов туристской инфраструктуры за пределами больших городов;
6) наличие ряда административных барьеров (визовый режим, миграционная политика, разрешительные документы);

4) Қазақстанда жұмыс істейтін халықаралық авиатасымалдаушылар саны шектеулілігі, тікелей рейстер саны мен жиілігі, бюджеттік авиакомпаниялардың болмауы Қазақстанға сапарларды қымбаттатады және кейде кейбір өңірлерден сапар мүмкіндігін болдырмайды;
5) үлкен қалалардан тыс жерлерде туристік инфрақұрылым объектілерінің жеткілікті мөлшерде болмауы;
6) бірқатар әкімшілік тосқауылдардың болуы (визалық режим, көші-қон саясаты, рұқсат беруші құжаттар);

7) отсутствие системы мониторинга и оценки качества туристских услуг;
8) низкая инвестиционная привлекательность туристской отрасли;
9) преимущественная развитость выездного туризма над въездным;
10) слабая загрузка в местах размещения, особенно в межсезонье.
Казахстан обладает высоким потенциалом развития новых продуктов по таким направлениям, как приключенческий, MICE, событийный, развлекательный, охотничий, историко-культурный, медицинский, экологический, этнографический, детско-юношеский туризм и т.д.
В связи с этим необходимо применить кардинальные системные и комплексные меры по повышению привлекательности отечественных туристских дестинаций для туристов, бизнеса и инвесторов.

7) туристік қызметтер сапасын мониторингтеу және бағалау жүйесінің жоқтығы;
8) туристік саланың төмен инвестициялық тартымдылығы;
9) елге келу туризмімен салыстырғанда, шығу туризмінің басым дамуы;
10) әсіресе маусымаралық кезеңде орналастыру орындарының туристермен қамтылмауы.
Қазақстан мына бағыттар бойынша жаңа өнімдерді дамытудың жоғары әлеуетіне ие: шытырман оқиғалық, МІСЕ, оқиғалық, ойын-сауық, аңшылық, тарихи-мәдени, медициналық, экологиялық, этнографиялық, балалар-жасөспірімдер туризмі және т.б.
Осыған орай, туристер, бизнес және инвесторлар үшін отандық туристік дестинациялардың тартымдылығын арттыру бойынша түбегейлі жүйелі және кешенді шаралар қолдану қажет.

5. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры
5.1. Развитие туристских ресурсов
Для развития туристских ресурсов, необходимо обеспечить: системное планирование развития дестинаций и их инвестиционную привлекательность.
Системное планирование предполагает приоритизацию развития дестинаций, а также их мастер-планирование на основе международного опыта.
Инвестиционная привлекательность будет достигаться за счет упрощения порядка выдачи земельных участков, внедрения новых инструментов поддержки, введения льгот и преференций для инвестиционных проектов, обеспечения инженерно-технической инфраструктуры к объектам Карты туристификации, а также финансирования инвестиционных проектов путем прямого неконтрольного участия в капитале проектных компаний.
Предварительная оценка государственных затрат на поддержку развития туристской инфраструктуры и строительство инфраструктуры общего пользования составляет около 250 млрд. тенге на 2019 - 2025 годы.
5.1.1. Обеспечение системного планирования развития дестинаций
Развитие туристских ресурсов будет осуществляться по принципу приоритизации туристских объектов.
Основными критериями приоритизации объектов являются:
1) уникальность объекта в качестве туристского магнита;
2) потенциальный рост туристского потока;
3) историко-культурная значимость.
Приоритетные туристические объекты формируют Карту туристификации (приложения 1 и 2 к настоящей Программе), которая является неотъемлемой частью настоящей Программы. В рамках реализации Программы по предложению центральных и местных исполнительных органов в Карту туристификации могут вноситься изменения по добавлению и исключению туристских объектов. Все объекты Карты туристификации должны быть обеспечены системным планированием с отходом от хаотичного развития и внедрением международных практик по рациональному (устойчивому) управлению туристскими ресурсами.
В рамках Карты туристификации определены 10 приоритетных туристских объектов республиканского уровня (далее - ТОП-10) и 50 объектов регионального уровня.
Видение развития ТОП-10 и этапность их реализации, потребности в инженерно-транспортной инфраструктуре, необходимый объем и возврат инвестиций, детализация потенциала туристского потока на последующие 10 лет определены в Мастер-планах, разработанных международной консалтинговой компанией "McKinsey & Company".
Для форсированного развития туристской инфраструктуры выбраны объекты ТОП-10 Карты туристификации республиканского уровня, которые будут функционировать в режиме приоритетных туристских территорий (далее - ПТТ).
Данная территория за счет бюджетных средств будет обеспечена необходимыми коммуникациями - электричеством, теплом, водой, канализационными стоками, вывозом и утилизацией мусора (полигонами), дорогами, укреплением береговых линий и т.д.
Развитие ПТТ будет осуществляться юридическими лицами, определяемыми Правительством Республики Казахстан (далее - Управляющие компании).
На первом этапе Управляющие компании будут созданы в трех ПТТ: на территории Алаколя, Алматинского горного кластера и Мангистауской области.
Для развития ПТТ могут привлекаться юридические и физические лица, являющиеся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, заключившие договор с Управляющими компаниями на осуществление деятельности на ПТТ.
На территориях ПТТ будут осуществляться виды деятельности, направленные на развитие туристской отрасли на ПТТ, что будет учитываться при согласовании и выдаче разрешений на строительство объектов и регистрации прав на земельные участки.
Земельные участки на территории ПТТ будут распределены между юридическими и физическими лицами, привлекаемыми для развития ПТТ,в установленном законодательством Республики Казахстан порядке с учетом целевого назначения распределяемых земельных участков.
Для объектов Карты туристификации регионального уровня будут разработаны мастер-планы (дорожные карты развития объектов Карты туристификации), утверждаемые местными исполнительными органами.
Таким образом, показателем системного планирования станет количество мастер-планов и дорожных карт развития объектов Карты туристификации.
По всем объектам Карты туристификации на постоянной основе будет проводится мониторинг реализации их планов, периодичность проведения которого будет отражена в мастер-планах (дорожных картах развития объектов Карты туристификации).
Развитие туризма в ООПТ
Для достижения целей по развитию устойчивого туризма в ООПТ будут предприняты следующие меры, учитывающие эффективный мировой опыт в области управления ГНПП, используемый в деятельности Агентств национальных парков США, Австралии, Грузии.
Это следующие меры:

5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
5.1. Туристік ресурстарды дамыту
Туристік ресурстарды дамыту үшін дестинациялардың дамуын жүйелі жоспарлау және олардың инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету қажет.
Жүйелі жоспарлау дестинациялардың дамуына басымдық беруді, сондай-ақ халықаралық тәжірибенің негізінде оларды мастер-жоспарлауды бағамдайды.
Инвестициялық тартымдылыққа жер учаскелерін беру тәртібін оңайлату, қолдаудың жаңа құралдарын енгізу, инвестициялық жобалар үшін жеңілдіктер мен преференциялар енгізу, Қазақстанның туристендіру картасының объектілеріне инженерлік-техникалық инфрақұрылымды қамтамасыз ету, сондай-ақ жобалық компаниялардың капиталына тікелей бақылаусыз қатысу арқылы инвестициялық жобаларды қаржыландыру есебінен қол жеткізілетін болады.
Туристік инфрақұрылымды дамытуды қолдауға және жалпы пайдаланылатын инфрақұрылымды салуға арналған мемлекеттік шығындарды алдын-ала бағалау 2019 – 2025 жылдарға шамамен 200 млрд. теңгені құрайды.
5.1.1. Дестинациялардың дамуын жүйелі жоспарлауды қамтамасыз ету
Туристік ресурстарды дамыту туристік объектілерге басымдық беру қағидаты бойынша жүзеге асырылатын болады.
Объектілерге басымдық берудің негізгі критерийлері:
1) туристік магнит ретінде объектінің бірегейлігі;
2) туристік ағынның әлеуетті өсуі;
3) тарихи-мәдени маңыздылығы.
Басым туристік объектілер Туристендіру картасын қалыптастырады (осы Бағдарламаға 1 және 2-қосымшалар), ол осы Бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады. Бағдарламаны іске асыру шеңберінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы бойынша Туристендіру картасына объектілерді қосу және одан алып тастау бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін. Туристендіру картасының барлық объектілері бейберекет дамудан бас тарта және туристік ресурстарды ұтымды (орнықты) басқару бойынша халықаралық практикаларды ендіре отырып, жүйелі жоспарлаумен қамтамасыз етілуге тиіс.
Туристендіру картасының шеңберінде республикалық деңгейдегі 10 басым туристік объект (бұдан әрі – ТОП-10) және өңірлік деңгейдегі 50 объект айқындалды.
ТОП-10 дамуын пайымдау және оларды іске асыру кезеңділігі, инженерлік-көлік инфрақұрылымына қажеттілік, инвестициялардың қажетті көлемі және қайтарылуы, келесі 10 жылға туристік ағынның әлеуетін егжей-тегжейлі талдау "McKinsey & Company" халықаралық консалтингтік компаниясы әзірлеген Мастер-жоспарларда айқындалған.
Туристік инфрақұрылымды үдемелі дамыту үшін Туристендіру картасының республикалық деңгейдегі ТОП-10 объектісі таңдап алынды, олар басым туристік аумақтар (бұдан әрі – БТА) режимінде жұмыс істейтін болады.
Бұл аумақ бюджет қаражаты есебінен қажетті коммуникациялармен – электр энергиясымен, жылумен, сумен, кәріздік суағарлармен, қоқысты шығарумен және оны кәдеге жаратумен (полигондар), жолдармен, жағалық сызықтарды нығайтумен және т.с.с. қамтамасыз етілетін болады.
БТА дамытуды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғалар (бұдан әрі – Басқарушы компаниялар) жүзеге асыратын болады.
Бірінші кезеңде Басқарушы компаниялар үш БТА-да құрылады: Алакөл, Алматы тау кластерінің, Маңғыстау облысының аумағында.
БТА-да қызметті жүзеге асыру үшін Басқарушы компаниялармен шарт жасасқан Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және резидент емес жеке және заңды тұлғалары БТА-ны дамытуға тартылуы мүмкін.
БТА аумақтарында объектілерді салуға және жер учаскелеріне құқықтарды тіркеуге рұқсаттарды келісу және беру кезінде ескерілетін БТА-да туристік саланы дамытуға бағытталған қызмет түрлері жүзеге асырылады.
БТА аумағындағы жер учаскелері бөлінетін жер учаскелерінің мақсатты тағайындалуын есепке ала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен БТА дамытуға тартылатын заңды және жеке тұлғалар арасында бөлінеді.
Туристендіру картасының өңірлік деңгейдегі объектілері үшін жергілікті атқарушы органдар бекітетін мастер-жоспарлар (Туристендіру картасының объектілерін дамытудың жол карталары) әзірленетін болады.
Осылайша, Туристендіру картасының объектілерін дамытудың мастер-жоспарларының және жол карталарының саны жүйелі жоспарлау көрсеткішіне айналады.
Туристендіру картасының барлық объектілері бойынша тұрақты негізде жоспарларының іске асырылуын мониторингтеу жүргізілетін болады, оны өткізу кезеңділігі мастер-жоспарларда (Туристендіру картасының объектілерін дамытудың жол карталарында) көрініс табады.
ЕҚТА-да туризмді дамыту
ЕҚТА-да орнықты туризмді дамыту бойынша мақсаттарға қол жеткізу үшін АҚШ-тың, Аустралияның, Грузияның Ұлттық парктер агенттіктерінің қызметінде пайдаланылатын МҰТП басқару саласындағы тиімді әлемдік тәжірибені ескеретін мынадай шаралар қабылданатын болады.
Ол мынадай шаралар:

1) пересмотр Генеральных планов развития ГНПП в части инфраструктуры туризма;
2) разработка методики определения рекреационной нагрузки для ООПТ;
3) разработка методики экономической оценки экосистемных услуг;
4) разработка системы ответственной работы бизнеса на ООПТ с учетом международного опыта (система "EcoPass").
Наряду с этим, будет разработана и апробирована в пилотном режиме новая модель управления ГНПП. Данная модель должна будет обеспечивать сохранность значимых природных объектов страны путем развития на этих территориях туристских дестинаций.
Также, будет проработана нормативная правовая база, закрепляющая компетенции и полномочия участия уполномоченного органа в области туристской деятельности в вопросах развития экологического туризма и рекреации в ООПТ в части использования и повышения туристического потенциала.
5.1.2. Повышение инвестиционной привлекательности индустрии туризма
В целях повышения инвестиционной привлекательности индустрии туризма для создания бизнеса предусматриваются следующие меры:
1) предоставление инвестиционных преференций по приоритетным инвестиционным проектам (далее - ПИП) в сфере туризма;
2) предоставление льготного долгосрочного кредитования/финансового лизинга;
3) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний с частичным гарантированием проектов малого и среднего бизнеса;
4) субсидирование процентных ставков кредитов на внедрение энергоэффективности объектов (места размещения, отдыха, развлечений, санатории, детско-юношеские лагеря и т.д.).
5) прямое неконтрольное участие в капитале проектных компаний.
Предоставление инвестиционных преференций по ПИП в сфере туризма
В целях повышения инвестиционной привлекательности ПТТ для участников, являющихся юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан, и реализующими ПИП в сфере туризма, будут предоставляться инвестиционные преференции.
К ПИП в сфере туризма будут относиться инвестиционные проекты, реализуемые на ПТТ, предусматривающие строительство новых либо модернизацию действующих туристских объектов (места размещения, места развлечения и отдыха, комплексная застройка территории), соответствующие следующим критериям:
1) проект должен реализовываться в пределах границ ПТТ;
2) проект должен предусматривать создание бизнеса по приоритетным видам деятельности, определенным Правительством Республики Казахстан;
3) стоимость проекта должна быть не меньше 200 тыс.месячного расчетного показателя.
Предоставление инвестиционных преференций будет осуществляться в установленном порядке на основании инвестиционного контракта, заключаемого между участником ПТТ и Комитетом по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
По указанным проектам будут предоставляться инвестиционные преференции, предусмотренные в рамках государственной поддержки инвестиционной деятельности для ПИП, а именно:

1) туризм инфрақұрылымы бөлігінде МҰТП дамытудың бас жоспарларын қайта қарау;
2) МҰТП үшін рекреациялық жүктемені анықтау әдістемесін әзірлеу;
3) экожүйелік көрсетілетін қызметтерді экономикалық бағалау әдістемесін әзірлеу;
4) халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, ЕҚТА-да бизнестің жауапты жұмысының жүйесін ("EcoPass" жүйесі) әзірлеу.
Сонымен қатар, МҰТП басқарудың жаңа моделі әзірленіп, пилоттық режимде сыналды. Бұл модель осы аумақтарда туристік дестинацияларды дамыту арқылы елдің маңызды табиғи объектілерінің сақталуын қамтамасыз етуге тиіс болады.
Сондай-ақ, экологиялық туризмді дамыту және ЕҚТА-да рекреациялау мәселелерінде туристік әлеуетті пайдалану мен арттыру бөлігінде уәкілетті органның қатысуының құзыреттерін және өкілеттіктерін бекітетін нормативтік құқықтық база құрылатын болады.
5.1.2. Туризм индустриясының инвестициялық тартымдылығын арттыру
Туризм индустриясының бизнес құруға инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында мынадай шаралар көзделеді:
1) туризм саласындағы басым инвестициялық жобалар (бұдан әрі – БИЖ) бойынша инвестициялық преференциялар беру;
2) жеңілдікпен ұзақ мерзімді кредиттеуді/қаржылық лизингті беру;
3) шағын және орта бизнестің жобаларына ішінара кепілдік бере отырып, банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
4) объектілердің энергия тиімділігін енгізуге арналған кредиттердің пайыздық мөлшерлемелерін субсидиялау (тұру, демалу, ойын-сауық орындары, санаторийлер, балалар-жасөспірімдер лагерлері және т.б.);
5) жобалау компанияларының капиталына тікелей бақылаусыз қатысу.
Туризм саласындағы БИЖ бойынша инвестициялық преференциялар беру
БТА инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және туризм саласындағы БИЖ іске асыратын заңды тұлғалар болып табылатын қатысушылар үшін инвестициялық преференциялар берілетін болады.
Туризм саласындағы БИЖ-ге БТА-да іске асырылатын, жаңасын салуды не қолданыстағы туристік объектілерді (тұру орындары, ойын-сауық және демалыс орындары, аумақтың кешенді құрылысы) жаңғыртуды көздейтін, мынадай критерийлерге сәйкес келетін инвестициялық жобалар жататын болады:
1) жоба БТА шекараларының шегінде іске асырылуға тиіс;
2) жоба Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қызметтің басым түрлері бойынша бизнес құруды көздеуге тиіс;
3) жоба құны 200 мың айлық есептік көрсеткіштен кем болмауға тиіс.
Инвестициялық преференцияларды ұсыну БТА-ға қатысушы мен Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті арасында жасалатын шарт негізінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Аталған жобалар бойынша БТА үшін инвестициялық қызметті мемлекеттік қолдау аясында көзделген инвестициялық переференциялар ұсынылатын болады, атап айтқанда:

1) Для ПИП, предусматривающих строительство новых объектов:
- государственные натурные гранты (земельные участки), за исключением ООПТ;
- преференции по налогам, включающие в себя:
- уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 %;
-применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога;
-исчисление налога на имущество по ставке 0 % к налоговой базе;
2) Для ПИП, предусматривающих модернизацию действующих объектов:
- преференции по налогам, включающие в себя уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 %.
Предоставление льготного долгосрочного кредитования/финансового лизинга
В период реализации Программы предоставление льготного кредитования будет осуществляться в рамках реализуемых мер по решению задач предоставления кредитования приоритетным проектам путем предоставления долгосрочной тенговой ликвидности в рамках послания Елбасы от 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни".
В рамках данной меры льготное кредитование будет предоставляться для строительства мест размещения (гостиницы, туристские лагеря и базы, дома отдыха, хостелы, мотели и кемпенги), горнолыжных курортов, санаторно-курортных учреждений.
По данным кредитам в рамках реализуемых мер государственной поддержки предпринимательства будет осуществляться субсидирование процентной ставки в течение 7 лет в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Другие проекты туризма, такие как предоставление развлекательных и спортивных услуг, организация парков отдыха и развлечений, горнолыжных треков, пляжей и учреждений культуры клубного типа, производство сувенирных изделий (ремесленники) будут поддержаны в рамках программ поддержки предпринимательства.
5.2. Обеспечение транспортной доступности туристских дестинаций и объектов
Повышение транспортной доступности будет обеспечиваться посредством строительства и реконструкции автомобильных дорог, развития инфраструктуры пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, автовокзалов и автостанций, железнодорожных вокзалов и станций, а также аэропортов к ключевым объектам туристского интереса в соответствии с Картой туристификации Казахстана, а также через повышение доступности авиаперелетов, автомобильных и железнодорожных перевозок.
В целях оценки текущего состояния, а также потребности в санитарно-гигиенических участках (далее - СГУ) на территории Республики Казахстан АО "НК "КазАвтоЖол" совместно с местными исполнительными органами проведет инвентаризацию СГУ в городах, близ туристских достопримечательностей, автомобильных дорог и т.д.
Местные исполнительные органы проработают механизмы государственно-частного партнерства реализации совместно с бизнесом проектов строительства, модернизации и содержания, обслуживания СГУ.
Будет проведен комплекс мероприятий (ежегодно), направленных на развитие и улучшение в области строительства и качества предоставления услуг СГУ, в том числе с целью стимулирования туристских дестинаций к принятию мер по повышению привлекательности.
Также необходимо включение показателя "Состояние общественных СГУ" в критерии оценки деятельности местных исполнительных органов по развитию туризма.

1) жаңа объектілер салуды көздейтін БИЖ үшін:
- ЕҚТА-ны қоспағанда, мемлекеттік заттай гранттар (жер учаскелері);
- мыналарды қамтитын салықтар бойынша переференциялар:
- есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100%-ға азайту;
- жер салығының мөлшерлемелеріне 0 коэффициентін қолдану;
- мүлік салығын салықтық базаға 0 % мөлшерлемесі бойынша есептеу;
2) қолданыстағы объектілерді жаңғыртуды көздейтін БИЖ үшін:
- есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100%-ға төмендетуді қамтитын салықтар бойынша преференциялар;
Жеңілдікпен ұзақ мерзімді кредиттеу/қаржылық лизинг беру
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде жеңілдікпен кредит беру Елбасының 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен өмір сапасын жақсарту" Жолдауының аясында ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті беру арқылы басым жобаларға кредит беру міндеттерін шешу бойынша іске асырылып жатқан шаралар шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Осы шараның шеңберінде жеңілдікпен кредит беру тұру орындарын (қонақүйлер, туристік лагерьлер мен базалар, демалыс үйлері, отельдер, мотельдер мен кемпингтер), тау шаңғысы курорттарын және санаторий-курорттық мекемелерді салу үшін ұсынылатын болады.
Осы кредиттер бойынша іске асырылып жатқан кәсіпкерлікті қолдау шараларының шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен 7 жыл ішінде пайыздық мөлшерлемені субсидиялау жүзеге асырылатын болады.
Ойын-сауық және спорттық көрсетілетін қызметтер, демалыс және ойын-сауық парктерін, шаңғы, жағажайлар мен клубтық үлгідегі мәдениет мекемелерін ұйымдастыру, кәдесыйлар (қолөнершілер) өндірісі сияқты басқа да туристік жобалар Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасының шеңберінде қолдау табатын болады.
5.2. Туристік дестинациялар мен объектілердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету
Көліктік қолжетімділікті арттыру Қазақстанның туристендіру картасына сәйкес туристік қызығушылықтың басты объектілеріне автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау, жол маңындағы сервисті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында өткізу пункттерінің инфрақұрылымын, автовокзалдарды және автобекеттерді, теміржол вокзалдарын және станцияларды, сондай-ақ әуежайларды дамыту, сондай-ақ авиаұшулардың, автомобиль және теміржол тасымалдарының қолжетімділігін арттыру арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Ағымдағы жай-күйді бағалау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы санитариялық-гигиеналық учаскелерге (бұдан әрі – СГУ) қажеттілікті бағалау мақсатында "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, қалалардағы, жақын туристік көрікті жерлердегі СГУ-ге, автомобиль жолдарына және т.б. түгендеу жүргізетін болады.
Жергілікті атқарушы органдар бизнеспен бірлесе отырып, СГУ салу, жаңғырту және ұстау жобаларын іске асырудың мемлекеттік-жекешелік әріптестігінің тетіктерін пысықтайды.
СГУ салу және көрсетілетін қызметтерін ұсыну сапасының саласын дамытуға және жақсартуға бағытталған, оның ішінде тартымдылығын арттыру жөніндегі шаралар қабылдауға туристік дестинацияларды ынталандыру мақсатында іс-шаралар кешені (жыл сайын) өткізілетін болады.
Сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың туризмді дамыту жөніндегі қызметін бағалау критерийлеріне "Қоғамдық СГУ жай-күйі" көрсеткішін енгізу қажет.

5.2.1 Развитие инфраструктуры аэропортов и повышение качества сервиса
Для развития инфраструктуры аэропортов будет проведена работа по дальнейшей реконструкции взлетно-посадочных полос (ВПП), терминалов аэропортов и материально-технической инфраструктуры.
Для повышения качества сервиса будет совершенствоваться уровень компетентности и квалификации персонала аэропортов.
Дальнейшее развитие инфраструктуры аэропортов будет осуществляться посредством:
1) модернизации технической оснащенности и обновления специализированного оборудования в аэропортах;
2) повышения уровня комфортного пребывания пассажиров (развитие внутренней инфраструктуры, увеличение спектра предоставляемых дополнительных услуг, размещение дополнительных пассажирских кресел в залах ожидания рейсов, обеспечение багажными тележками, детскими уголками и т.п.);
3) сокращения времени на прохождение пассажирами досмотра, а также таможенных и пограничных процедур и ожидания багажа;
4) повышения квалификации сотрудников аэропорта, непосредственно задействованных в оказании услуг пассажирам на стойках регистрации и служб досмотра.
Для развития конкурентного рынка международных авиаперевозок будет проведено исследование о влиянии применения 5 степени свободы воздуха на социально-экономическое развитие Казахстана, в том числе на повышение доступности транспорта, конкурентоспособности отечественных перевозчиков и увеличение количества туристов.
При этом, для дальнейшего развития сети авиамаршрутов, соединяющих Казахстан с другими дестинациями, на постоянной основе будут проводиться переговоры с авиационными властями иностранных государств по вопросам открытия новых авиарейсов.
Для расширения географии и снижения стоимости, внутренних авиаперелетов будет увеличено количество маршрутов внутренних авиаперевозок между регионами страны. Основными мерами будут:
1) проработка вопроса перехода на производство и использование авиатоплива Jet A-1 на территории Республики Казахстан в целях удовлетворения потребности;
2) субсидирование авиамаршрутов к объектам ТОП-10 с последующей разработкой и утверждением механизма субсидирования бесплатного авиаперелета детей по принципу "KIDS GO FREE".
"KIDS GO FREE" предлагается реализовать в рамках развития ТОП-10. Субсидирование предполагается по схеме "1+2" (на одного родителя двое детей) при условии предоставления подтверждающего документа (путевка или ваучер с места проживания туристского объекта ТОП-10). Эффект от меры "KIDS GO FREE" можно проследить на следующем примере:
Рисунок 12
Практика "KIDS GO FREE" имеет широкую международную практику. Так, применяется авиакомпаниями ОАЭ (FlyDubai, AirArabia) и отечественной компанией АО "Эйр Астана" для полетов в ОАЭ в летний сезон. Также используется во многих развитых странах мира - таких, как: Великобритания (British Airways), Катар (Qatar Airways), Тайити (Air Tahiti Nui), Скандинавские страны (Scandinavian Airlines). У большинства акция распространяется на детей до 15 лет включительно, и предусматривает два бесплатных детских билета на одного родителя.

5.2.1 Әуежай инфрақұрылымын дамыту және сервистің сапасын арттыру
Әуежайлар инфрақұрылымын дамыту үшін әуежайлардың ұшу-қону жолақтарын (ҰҚЖ), терминалдарын және материалдық-техникалық инфрақұрылымды одан әрі реконструкциялау бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Сервистің сапасын арттыру үшін әуежайлар персоналының құзыреттілік және біліктілік деңгейі жетілдіріледі.
Әуежайлар инфрақұрылымын одан әрі дамыту:
1) әуежайлардағы мамандандырылған жабдықтардың техникалық жарақталуын жаңғырту және жаңарту;
2) жолаушылардың жайлы болу деңгейін арттыру (ішкі инфрақұрылымды дамыту, ұсынылатын қосымша көрсетілетін қызметтердің спектрін ұлғайту, рейстерді күту залдарында қосымша жолаушылар орындықтарын орналастыру, жүк арбаларымен, балалар бөлмелерімен қамтамасыз ету және т.с.с.);
3) жолаушылардың тексеріп-қараудан өту уақытын, сондай-ақ кедендік және шекара рәсімдері мен жолжүкті күту уақытын қысқарту;
4) тіркеу орындарында және тексеріп-қарау қызметтерінде жолаушыларға қызметтер көрсетуге тікелей тартылған әуежай қызметкерлерінің біліктілігін арттыру арқылы жүзеге асырылады.
Халықаралық авиатасымалдардың бәсекеге қабілетті нарығын дамыту үшін Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуына, оның ішінде көліктің қолжетімділігін, отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және туристер санының көбеюіне ауа бостандығының 5-дәрежесін қолданудың ықпалы туралы зерттеу жүргізіледі.
Бұл ретте Қазақстанды басқа дестинациялармен байланыстыратын авиамаршруттар желісін одан әрі дамыту үшін шетел мемлекеттерінің авиациялық билігімен жаңа авиарейстер ашу мәселелері бойынша келіссөздер тұрақты негізде жүргізілетін болады.
Ішкі авиатасымалдардың географиясын кеңейту және құнын төмендету үшін ел өңірлері арасында ішкі авиатасымалдары бағыттарының саны ұлғайтылады. Негізгі шаралар:
1) қажеттілікті қанағаттандыру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында Jet A-1 авиаотынын өндіруге және пайдалануға көшу мәселесін пысықтау;
2) "KIDS GO FREE" қағидаты бойынша балалардың тегін авиаұшуын субсидиялау тетігін одан әзірлеу және бекіту арқылы ТОП-10 объектілеріне авиамаршруттарды субсидиялау.
"KIDS GO FREE"-ді ТОП-10-ды дамыту шеңберінде іске асыру ұсынылады. Субсидиялау "1+2" схемасы бойынша (бір ата-анаға екі бала) растайтын құжатты (ТОП-10 туристік объектісінің тұратын жерінен жолдама немесе ваучер) ұсынған жағдайда болжамдалады.
"KIDS GO FREE" шарасының тиімділігін мына мысалдан көруге болады:
11-сурет
"KIDS GO FREE" практикасы кең халықаралық практикаға ие. Айталық, БАӘ әуекомпаниялары (FlyDubai, Air Arabia) және отандық "ЭйрAстана" компаниясы БАӘ-ге жазғы маусымда ұшу үшін қолданады. Сондай-ақ әлемнің көптеген дамыған елдерінде: Ұлыбритания (British Airways), Катар (Qatar Airways), Тайити (Air Tahiti Nui), Скандинавия елдерінде (Skandinavian Airlines) де пайдаланылады. Көпшілігінде акция 15 жасқа дейінгілерді қоса алғандағы балаларға қолданылады және бір ата-анаға екі тегін балалар билетін көздейді.

British Airways предлагает бесплатные рейсы для детей для поездок с 1 июня по 31 октября, родители могут повезти до двух детей в возрасте 15 лет бесплатно. Бесплатное предложение для детей действует на следующих рейсах между Хитроу и: Белфастом, Эдинбургом, Ивернессом, Лидсом и Ньюкаслом.
Qatar Airways предлагает акцию "Кids fly free" на регулярной основе, предлагая одному родителю взять с собой до двух детей бесплатно в возрасте от 0 до 12 лет.
Air Tahiti Nui в настоящее время разрешает перевозить до двух детей в возрасте до 15 лет летать бесплатно на рейсах из Лос-Анджелеса на Таити.Пассажиры должны заплатить только государственные налоги
Scandinavian Airlines предлагают бесплатные базовые авиабилеты для детей в возрасте от 2 до 14 лет.
Казахстанские авиакомпании пока не готовы проводить такие акции за счет собственных расходов. Поэтому предлагается данную меру первоначально реализовать за счет средств республиканского бюджета.
Порядок механизма "KIDS GO FREE" будет регламентирован Правилами субсидирования авиаперелетов детей, которые будут утверждаться уполномоченным органом в области туристской деятельности.
Также в целях снижения стоимости авиаперелетов на базе АО "AirAstanа" создана низкобюджетная авиакомпания (Lowcoaster) - АО "FlyArystan".
5.2.2. Повышение качества автодорог к туристским дестинациям
Для повышения качества автодорог к туристским дестинациям будет проводиться мониторинг предусмотренного строительства и реконструкции республиканских и местных дорог, в том числе автодорог "последней мили" к объектам Карты туристификации Казахстана. Также будет предусмотрено установление вдоль республиканских и местных дорог пунктов связи с экстренной службой спасения.
Для развития пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан предусматриваются меры по совершенствованию государственной политики и координации межведомственной работы. В этих целях будут проработаны следующие мероприятия:
1) Стратегия и План мероприятий по модернизации и реконструкции пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;
2) дорожные карты по модернизации пунктов пропуска для каждой приграничной области с определением перечня объектов, объема необходимых работ и сроков реализации мероприятий;
3) работа по строительству и реконструкции инфраструктуры и пассажирских терминалов пунктов пропуска, в том числе с применением механизмов государственно-частного партнерства.
5.2.3. Развитие инфраструктуры автомобильного транспорта и перевозок
Для развития инфраструктуры автомобильного транспорта и перевозок будет продолжена работа по приведению автовокзалов и автостанций в соответствие с требованиями национального стандарта, а также открытию новых международных и межобластных регулярных маршрутов к населенным пунктам, расположенным в ТОП-10.

British Airways балаларға 1 маусымнан бастап 31 қазанға дейін жол жүру үшін тегін рейстер ұсынады, ата-аналар 15 жастағы екі балаға тегін алып жүре алады. Балаларға арналған тегін ұсыныс мынадай: Хитроу мен Белфаст, Эдинбург, Ивернесс, Лидс және Ньюкасл арасындағы рейстерге қолданылады.
Qatar Airways ата-ананың біреуіне өзімен бірге 0-ден 12 жас аралығындағы екі балаға дейін тегін алуды ұсына отырып, "Кids fly free" акциясын ұсынады.
Air Tahiti Nui қазіргі уақытта 15 жасқа дейінгі екі балаға дейін Лос-Анджелестен Таитиге дейінгі рейстерге тасымалдауға рұқсат береді. Жолаушылар мемлекеттік салықтарды ғана төлеуге тиіс.
Scandinavian Airlines 2-ден 14 жасқа дейінгі балаларға тегін базалық билеттер ұсынады.
Қазақстандық әуекомпаниялар өз шығыстары есебінен мұндай шараларды жүргізуге әзірше дайын емес. Сондықтан бұл шараны бастапқыда республикалық бюджет есебінен іске асыру ұсынылады.
"KIDS GO FREE" тетігінің тәртібі туристік қызмет саласындағы уәкілетті орган бекітетін Балалардың авиаұшуларын субсидиялау қағидаларымен регламенттелетін болады.
Сондай-ақ, авиаұшулардың құнын төмендету мақсатында "AirAstana" АҚ базасында төмен бюджетті әуе компаниясы (Lowcoaster) – "FlyArystan" АҚ құрылды.
5.2.2 Туристік дестинацияларға апаратын автожолдардың сапасын арттыру.
Туристік дестинацияларға апаратын автожолдардың сапасын арттыру үшін республикалық және жергілікті жолды, оның ішінде туристендіру картасының объектілеріне "соңғы миля" автожолдарын салуға және реконструкциялауға мониторинг жүргізілетін болады. Сондай-ақ республикалық және жергілікті жолдардың бойында жедел құтқару қызметімен байланысу бекеттерін орнату көзделеді.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында өткізу пункттерін дамыту үшін мемлекеттік саясатты жетілдіру және ведомстволық жұмысты жетілдіру жөніндегі шаралар көзделеді. Осы мақсаттарда мынадай іс-шаралар пысықталады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін жаңғырту және реконструкциялау жөніндегі стратегия мен іс-шаралар жоспары;
2) объектілердің тізбесін, қажетті жұмыс көлемі мен іс-шараларды іске асыру мерзімдерін айқындай отырып, әрбір шекара маңындағы облыс үшін өткізу пункттерін жаңғырту жөніндегі жол карталары;
3) өткізу пункттерінің инфрақұрылымы мен жолаушылар терминалдарын, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін қолдана отырып, салу және реконструкциялау жөніндегі жұмыс.
5.2.3. Автомобиль көлігі мен тасымалдар инфрақұрылымын дамыту
Автомобиль көлігі мен тасымалдар инфрақұрылымын дамыту үшін автовокзалдар мен автостанцияларды ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкестендіру, сондай-ақ ТОП-10 орналасқан елді мекендерге жаңа халықаралық және облысаралық тұрақты маршруттар ашу бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.

В целях обновления парка автотранспортных средств будет продолжена работа по предоставлению льготного лизингового финансирования в течение 2019-2025 годов на приобретение автобусов, что также окажет реальную поддержку отечественным производителям автобусов.
В свою очередь, при обеспечении должного субсидирования со стороны местных исполнительных органов ожидается дополнительное обновление самими автопарками за счет привлечения стороннего финансирования.
В целях развития туризма в городах необходимо предусмотреть проезд туристских автобусов по специально выделенным полосам движения "BusLine". Также необходимо на объектах туристского интереса предусмотреть наличие мест для стоянок туристского транспорта.
Для развития детско-юношеского туризма необходимо рассмотреть вопрос субсидирования аренды автотранспортных средств либо централизованного закупа автотранспортных средств в туристские информационные центры регионов (далее - ТИЦ).
Кроме этого, необходимо использовать школьные автобусы в период летних каникул. Для этого местным исполнительным органам нужно разработать четкий механизм (порядок) взаимодействия объектов образования и ТИЦ-ов.
5.2.4. Развитие инфраструктуры железнодорожного транспорта и перевозок
Для развития инфраструктуры железнодорожного транспорта и перевозок будут реализованы следующие меры:
1) продолжение работ по строительству и реконструкции железнодорожных вокзалов и станций к ТОП-10;
2) выделение дополнительных поездов на внутренние и международные маршруты в летний период, в том числе путем их дополнительного субсидирования;
3) обеспечение подвижным составом пассажирских вагонов в высокий сезон путем закупа 150 пассажирских вагонов (купе), в том числе с использованием механизма лизинга с субсидированием процентной ставки и фондирования за счет бюджетных средств.
5.3. Повышение качества и доступности туристских продуктов и услуг
5.3.1.Формирование туристических продуктов и услуг по приоритетным направлениям туризма
Агротуризм
В области агротуризма (сельского туризма) будут приняты следующие меры:
1) введение понятий "агротуристская деятельность" и"сельский туризм";
2) популяризация и пропаганда агротуризма;
3) развитие местными исполнительными оганами агротуристских объектов в сельской местности: гостевых домов, специализированных частных отелей в форме стилизованных "агротуристских деревень", "рыбацких и охотничьих деревень" и т.д.
Охотничье-трофейный туризм
Развитие охотничьего туризма рассматривается в первую очередь через развитие трофейной охоты.
В связи с этим, в данном направлении предлагаются следующие меры:

Автокөлік құралдарының паркін жаңарту мақсатында 2019-2025 жылдары автобустарды сатып алуға жеңілдікті лизингтік қаржыландыруды ұсыну бойынша жұмыс жалғастырылады, бұл да автобустарды отандық өндірушілерге нақты қолдау көрсететін болады.
Өз кезегінде, жергілікті атқарушы органдардың тарапынан тиісті субсидиялау қамтамасыз етілген кезде өзге қаржыландыруды тарту есебінен автопарктердің өздерінің қосымша жаңартылуы күтілуде.
Қалаларда туризмді дамыту мақсатында туристік автобустардың "Bus Line" арнайы бөлінген қозғалыс жолақтары бойымен жүруін көздеу қажет. Сондай-ақ туристік қызығушылық объектілерінде туристік көлік тұрақтарына арналған орындарды көздеу қажет.
Балалар-жасөспірімдер туризмін дамыту үшін автокөлік құралдарын жалға алуды субсидиялау не өңірлердегі туристік-ақпараттық орталықтарға автокөлік құралдарын орталықтандырылған сатып алу мәселесін қарастыру қажет.
Бұдан басқа, жазғы демалыстар кезінде мектеп автобустарын пайдалану қажет. Ол үшін жергілікті атқарушы органдар білім беру объектілері мен туристік-ақпараттық орталықтардың (бұдан әрі – ТАО) өзара іс-қимыл жасауының нақты тетігін (тәртібін) әзірлеуі қажет.
5.2.4. Теміржол көлігі және тасымалдар инфрақұрылымын дамыту
Теміржол көлігін және тасымалдар инфрақұрылымын дамыту үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) ТОП-10-ға теміржол вокзалдарын және станцияларын салу және реконструкциялау жұмыстарын жалғастыру;
2) жазғы кезеңде ішкі және халықаралық маршруттарға, оның ішінде оларды қосымша субсидиялау арқылы қосымша пойыздар бөлу;
3) 150 жолаушылар вагонын (купе) сатып алу, оның ішінде пайыздық мөлшерлемені субсидиялай және бюджет қаражаты есебінен қорландыра отырып, лизинг тетігін пайдалану арқылы жоғары маусымда жолаушылар вагондарын жылжымалы құраммен қамтамасыз ету.
5.3. Туристік өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасын және қолжетімділігін арттыру
5.1.3. Туризмнің басым бағыттары бойынша туристік өнімдерді және көрсетілетін қызметтерді қалыптастыру
Агротуризм
Агротуризм (ауыл туризмі) саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) "агротуристік қызмет" және "ауыл туризмі" ұғымдарын енгізу;
2) агротуризмді көпшілікке тарату және насихаттау;
3) жергілікті атқарушы органдардың ауылдық жерлерде агротуристік объектілерді: мейманханаларды, "агротуристік ауылдар", "балықшылар және аңшылық ауылдары" нысанында мамандандырылған жеке отельдерді дамыту және т.с.с.
Аңшылық-олжалық туризм
Аңшылық туризмді дамыту бірінші кезекте олжалық аңшылықты дамыту арқылы қарастырылады.
Осыған байланысты бұл бағытта мынадай шаралар ұсынылады:

1) изменения и дополнения в законодательство Республики Казахстан, направленные на совершенствование регулирования охотничьего туризма и деятельности охотничьих хозяйств, в том числе предусматривающих:
- нормы внедрения процедуры изъятия из природной среды отдельных видов редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
- определение статуса земель охотничьих угодий;
- рассмотрение возможности упрощения ввоза иностранными гражданами охотничьего огнестрельного оружия вплоть до его аренды, а также использование метательного охотничьего оружия (лук);
- возможность вывоза трофеев за пределы Республики Казахстан на основе минимального пакета документов;
- создание условий для поощрения искусственного разведения диких исчезающих и редких видов животных;
- возможность проведения любительской охоты за линиями инженерных сооружений приграничных зон;
- установление сроков проведения трофейной охоты, в соответствии с биологией животных;
- усиление административной ответственности за браконьерство (реальное лишение свободы вместо привлечения к условным срокам) и другие;
2) для популяризации охотничьего и рыболовного туризма:
- создание диалоговой площадки для любителей экстрим отдыха (охота, рыбалка) через Facebook и другие популярные интернет-ресурсы с привлечением иностранной аудитории;
- создание серии документальных фильмов о биологическом разнообразии и охотничьих хозяйствах Республики Казахстан и показ их на центральных отечественных телеканалах, а также трансляция на популярных зарубежных каналах (National Geographic, BBC и т.д.).
Экологический туризм
В целях внедрения устойчивых форм управления в развитие экологического туризма предусматриваются следующие меры:
1) проведение системного анализа действующих практик и законодательства развития туризма, в том числе в ООПТ, на соответствие универсальным стандартам с привлечением ПРООН (UNDP), результатом которого станут рекомендации Правительству Республики Казахстан для разработки Дорожной карты с показателями эффективности развития экологического туризма в Казахстане;
2) проведение семинаров и тренингов UNDP для акиматов и бизнеса в ТОП-10 и ООПТ по вопросам развития устойчивого и экологического туризма;
3) анализ UNDP по исполнению показателей эффективности экологического туризма в ТОП-10.
Формы и стандарты устойчивого развития будут внедряться в ТОП-10 на системной основе и продвигаться по стране в рамках информационной кампании по бережному отношению к природе.
Кроме того, в целях исключения предпосылок для коррупции в налоговое законодательство будет изучен вопрос внесения изменений, предусматривающих безналичный сбор за право въезда автомобильного транспорта на ООПТ посредством автоматических систем доступа, с исключением оплаты физическими лицами наличным путем.
Кемпинговый туризм и автокараванинг
В целях успешного развития кемпингового туризма и автокараванинга будут реализованы следующие меры:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасына аңшылық туризмді және аңшылық шаруашылықтардың қызметін реттеуді жетілдіруге бағытталған, оның ішінде мыналарды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
- жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жекеленген түрлерін табиғи ортадан алып қою рәсімін енгізу нормалары;
- аңшылық алқаптардың мәртебесін айқындау;
- шетелдік азаматтардың аңшылық атыс қаруын әкелуін, оны жалға алуға шейін, оңайлату мүмкіндігін қарасу, сондай-ақ лақтырылатын аңшылық қаруды (жебе) пайдалану;
- құжаттардың ең аз пакеті негізінде аң аулаушыға олжаларды Қазақстан Республикасының шегінен шығару мүмкіндігі;
- жануарлардың жойылып бара жатқан және сирек кездесетін түрлерін қолдан өсіруді көтермелеу үшін жағдайлар жасау;
- шекара маңындағы аймақтардың инженерлік құрылыстары желілерінен тыс жерлерде әуесқой аңшылықты өткізу мүмкіндігі;
- жануарлар биологиясына сәйкес олжалық аңшылықты өткізу мерзімдерін белгілеу;
- браконьерлік үшін әкімшілік жауапкершілікті күшейту (шартты мерзімдерге тартудың орнына бас бостандығынан шынайы айыру) және басқалар;
2) аңшылық және балық аулау туризмін көпшілікке тарату үшін:
- шетелдік аудиторияны тарта отырып, "Facebook" немесе басқа да танымал интернет-ресурстар арқылы экстрим демалысқа (аңшылық, балық аулау) әуесқойлар үшін диалогтық алаң құру;
- Қазақстан Республикасының биологиялық әртүрлілігі мен аңшылық шаруашылығы туралы деректі фильмдер сериясын жасау және оларды орталық отандық телеарналарда көрсету, сондай-ақ танымал шетелдік телеарналарда (National Geograpic, ВВС және т.б.) трансляциялау.
Экологиялық туризм
Экологиялық туризмді дамытуға басқарудың орнықты нысандарын енгізу қолдау мақсатында мынадай шаралар көзделеді:
1) қолданыстағы практикаларға және туризмді дамытудың заңнамаларына, оның ішінде ЕҚТА-да БҰҰДБ-ны (UNDP) тарта отырып, әмбебап стандарттарға сәйкес келу тұрғысынан жүйелі талдау жүргізу, оның нәтижесі Қазақстанда экологиялық туризмді дамытудың тиімділігі көрсеткіштерін қамтитын Жол картасын жасау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынымдар болып табылады;
2) орнықты және экологиялық туризмді дамыту мәселелері бойынша әкімдіктер мен ТОП-10-дағы бизнес үшін БҰҰДБ семинарларын және тренингтерін өткізу;
3) ТОП-10-дағы экологиялық туризмнің тиімділігі көрсеткіштерінің орындалуы бойынша UNDP-ның талдауы.
Орнықты дамудың нысандары мен стандарттары жүйелі негізде ТОП-10-да енгізілетін және табиғатқа ұқыпты қарау бойынша ақпараттық науқан шеңберінде бүкіл ел бойынша ілгерітілетін болады.
Бұдан басқа, жемқорлыққа алғышарттарды болдырмау мақсатында жеке тұлғалардың қолма-қол ақша арқылы төлем жасауын алып тастай отырып, салық заңнамасына автоматты қол жеткізу жүйелері арқылы ЕҚТА-ға автокөліктің кіру құқығы үшін қолма-қол ақшасыз алымды көздейтін өзгерістер енгізу мәселесі зерделенетін болады.
Кемпингтік туризм және автокеруен
Кемпингтік туризмді және автокеруенді дамыту үшін мынадай іс-шаралар іске асырылады:

1) разработка стандартов проектирования и деятельности кемпингов (перечня оказываемых услуг и уровня сервиса) в зависимости от их категории на основе международных стандартов развитых стран;
2) содействие созданию сети кемпингов, трейлерных парков, глэмпингов, этноаулов вдоль наиболее популярных автомаршрутов, в том числе с использованием механизмов государственно-частного партнерства;
3) оказание поддержки при организации проката и продаж туристского транспорта (автодомов, жилых туристских прицепов) в регионах Казахстана, а также обучение администраторов кемпингов, специалистов, обслуживающих туристский транспорт (автодома, жилые туристские прицепы);
4) включение популярных автомаршрутов (брендовых автотуров) в Стратегический план по продвижению туристских продуктов Казахстана за рубежом.
Детско-юношеский туризм (далее - ДЮТ)
В целях стимулирования ДЮТ предусматривается реализация следующих мер:
1) создание Комиссии по вопросам системного развития ДЮТ и соответствующей инфраструктуры при Правительстве РК. Основная цель Комиссии будет заключаться в разработке конкретных мер по преодолению инфраструктурных, законодательных барьеров, обеспечению мерами безопасности детей, подготовке соответствующих кадров для летних лагерей и других субъектов ДЮТ с максимальным вовлечением детей в целях развития и воспитания подрастающего поколения.
2) разработка дорожной карты развития ДЮТ с включением вышеуказанных мер с финансовым обеспечением за счет средств республиканского, местного бюджетов, а также частных инвесторов.
Медицинский и санаторно-курортный туризм
В целях успешного развития медицинского туризма будут реализованы следующие меры:
1) формирование медицинских туристских продуктов (обучение менеджеров клиник правилам формирования туристских продуктов, пониманию составляющих туристских продуктов);
2) определение порядка и развитие сотрудничества медицинских организаций и санаториев с туроператорами;
3) привлечение корпоративного сектора и бизнес-структур в развитие оздоровительного туризма, в том числе с использованием механизмов государственно-частного партнерства;
4) развитие сервиса и менеджмента в медицинских организациях;
5) внедрение стандартов сервиса, формирование "сервисной оболочки" в стандартах медицинских услуг и процедур, обучение, обмен опытом, привлечение зарубежных экспертов-лидеров медицинского туризма;
6) внесение изменений и дополнений в "Кодекс о здоровье и системе здравоохранения", а также в Закон "О туристской деятельности в Республике Казахстан" с целью систематизации развития санаторно-курортного лечения, внедрения международных стандартов качества медицинских услуг, маркетинга и продвижения медицинского туризма на внутреннем и международном рынках;

1) дамыған елдердің халықаралық стандарттары негізінде санатына байланысты кемпингтерді жобалау және олардың қызмет ету стандарттарын (көрсетілетін қызметтердің тізбесін және сервис деңгейін) әзірлеу;
2) неғұрлым танымал автомаршруттар бойында, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін пайдалана отырып, кемпингтер, трейлер парктері, глэмпингтер, этноауылдар желісін құруға жәрдемдесу;
3) Қазақстан өңірлерінде туристік көлікті (автоүйлер, туристік тұрғын тіркемелер) жалға беруді және сатуды ұйымдастыру кезінде қолдау көрсету, сондай-ақ кемпингтер әкімшілерін, туристік көліктерге (автоүйлер, туристік тұрғын тіркемелер) қызмет көрсететін мамандарды оқыту;
4) танымал автомаршруттарды (брендтік автотурларды) Қазақстанның туристік өнімдерін шетелде ілгерілету жөніндегі стратегиялық жоспарға қосу.
Балалар-жасөспірімдер туризмі (бұдан әрі – БЖТ)
БЖТ-ны ынталандыру мақсатында мынадай шараларды іске асыру көзделеді:
1) ҚР Үкіметі жанынан БЖТ-ны жүйелі дамыту және тиісті инфрақұрылым мәселелері жөніндегі комиссия құру. Комиссияның негізгі мақсаты инфрақұрылымдық, заңнамалық кедергілерді еңсеру, балалардың қауіпсіздігі шараларымен қамтамасыз ету, өскелең ұрпақты дамыту және тәрбиелеу мақсатында балаларды барынша тарта отырып, жазғы лагерьлер мен БЖТ-ның басқа субъектілері үшін тиісті кадрлар дайындау жөніндегі нақты шараларды әзірлеуге негізделетін болады;
2) республикалық, жергілікті бюджеттер, сондай-ақ жеке инвесторлар қаражаты есебінен қаржыландыруды қамтамасыз ете отырып, жоғарыда көрсетілген шараларды қамтитын БЖТ-ны дамытудың жол картасын әзірлеу.
Медициналық және санаторий-курорттық туризм
Медициналық туризмді табысты дамыту мақсатында мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) медициналық туристік өнімдерді қалыптастыру (клиникалардың менеджерлерін туристік өнімдерді қалыптастыру қағидаларына, туристік өнімдердің құрамдастарын түсінуге оқыту);
2) медициналық ұйымдардың және санаторийлердің туроператорларымен ынтымақтастық жасаудың тәртібін айқындау және оны дамыту;
3) корпоративтік секторды және бизнес-құрылымдарды, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін пайдалана отырып, сауықтыру туризмін дамытуға тарту;
4) медициналық ұйымдарда сервисті және менеджментті дамыту;
5) сервис стандарттарын енгізу, медициналық көрсетілетін қызметтер және процедуралар стандарттарында "сервистік қабықшаны" қалыптастыру, оқыту, тәжірибе алмасу, медициналық туризмнің шетелдік көшбасшы сарапшыларын тарту;
6) санаторий-курорттық емдеуді дамытуды, медициналық көрсетілетін қызметтер, маркетинг сапасының халықаралық стандарттарын енгізуді және ішкі және халықаралық нарықтарда медициналық туризмді ілгерілетуді жүйелеу мақсатында "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекске", сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет" туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;

7) проведение маркетингового анализа с определением перечня конкурентоспособных медицинских туристских продуктов Казахстана;
8) разработку маркетинговой стратегии на основе конкурентных преимуществ;
9) продвижение медицинских услуг Казахстана на зарубежном рынке.
MICE (деловой) туризм
В целях успешного развития делового туризма в городе Нур-Султане будут предусмотрены меры по поддержке деловых мероприятий, включающих в себя систематизацию процесса биддинга (подачу заявок на проведение мероприятий в Нур-Султане), разработку регламента проведения международных мероприятий.
Кроме того, будет увеличено количество проводимых мероприятий, направленных на укрепление имиджа столицы в качестве MICE дестинации.
Вместе с тем, будет проведена работа по позиционированию ТОО "Астана Конвеншн Бюро" в качестве основного координатора по проведению MICE (деловых) мероприятий в городе Нур-Султане.
5.3.2. Развитие человеческих ресурсов в индустрии туризма
Развитие человеческих ресурсов будет осуществляться через совершенствование системы подготовки кадров туристской отрасли и повышение компетенции кадров туристской отрасли.
В рамках совершенствования системы подготовки кадров туристской отрасли будут реализованы следующие меры:
1) выделение образовательных грантов на магистратуру и PhD по специальности "Туризм";
2) внедрение новых образовательных программ в ВУЗах по направлению "Туризм" (отельный менеджмент, управление дестинацией, управление национальными парками, событийный менеджмент и др.);
3) разработка методологических рекомендаций по формированию образовательных учебных программ по туризму с привлечением международных экспертов;
4) увеличение доли дисциплин на английском языке в образовательных программах по подготовке кадров для туристской отрасли;
5) обновление содержания образовательных программ путем включения новых дисциплин, таких как дестинационный менеджмент и маркетинг, Food and Beverage management и других и исключение устаревших дисциплин;
6) привлечение представителей бизнеса и заинтересованных сторон к разработке образовательных программ и учебно-методических материалов;
7) привлечение представителей бизнеса, в том числе менеджеров отелей, туроператоров, выпускников программы "Болашак" к преподаванию дисциплин и руководству выпускными работами;
8) активное участие ВУЗов в программах обмена, совместных проектах Erasmus, Mevlana и других;
9) внедрение двудипломных образовательных программ совместно с зарубежными ВУЗами.
Также для развития кадрового потенциала для туристской отрасли в городе Нур-Султане создан Международный университет туризма и гостеприимства на базе мировых университетов. Данный университет станет первым Центрально-Азиатским профильным учебным заведением по подготовке специалистов туристских профессий по примеру международных школ туризма и гостеприимства.
Повышать компетенцию кадров туристской отрасли предполагается через:

7) Қазақстанның бәсекеге қабілетті медициналық туристік өнімдерінің тізбесін айқындай отырып, маркетингтік талдау жасау;
8) бәсекелік артықшылықтардың негізінде маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
9) Қазақстанның медициналық көрсетілетін қызметтерін шетел нарығында ілгерілету.
MICE (іскерлік) туризм
Нұр-Сұлтан қаласында іскерлік туризмді табысты дамыту мақсатында биддинг процесін жүйелеу (Нұр-Сұлтан қаласында іс-шаралар өткізуге өтінім беру), халықаралық іс-шараларды өткізу регламентін әзірлеуді қамтитын іскерлік іс-шараларды қолдау жөніндегі шаралар көзделетін болады.
Бұдан басқа, MICE дестинация ретінде елорданың имиджін нығайтуға бағытталып өткізілетін іс-шаралардың саны ұлғайтылатын болады.
Сонымен қатар, Нұр-Сұлтан қаласында MICE (іскерлік) іс-шараларды өткізу жөніндегі негізгі үйлестіруші ретінде "Нұр-Сұлтан Конвеншн Бюро" ЖШС жайғастыру бойынша жұмыс жүргізіледі.
5.1.4. Туризм индустриясында адам ресурстарын дамыту
Адам ресурстарын дамыту туристік саланың кадрларын даярлау жүйесін жетілдіру және туристік сала кадрларының құзіретін арттыру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Туристік сала кадрларын даярлау жүйесін жетілдіру шеңберінде мынадай шаралар жүзеге асырылады:
1) "Туризм" мамандығы бойынша магистратура мен PhD арналған білім беруді гранттарын бөлу;
2) ЖОО-ларда туризм бағыты бойынша жаңа білім беру бағдарламаларын енгізу (отель менеджменті, дестинацияларды басқару, ұлттық парктерді басқару, оқиғалық менеджмент және басқалар);
3) халықаралық сарапшыларды тарта отырып, туризм бойынша білім беретін оқыту бағдарламаларын қалыптастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлеу;
4) туристік сала үшін кадрлар дайындау жөніндегі білім беру бағдарламаларында ағылшын тіліндегі пәндердің үлесін арттыру;
5) дестинациялық менеджмент пен маркетинг, Food and Beverage management және басқа пәндерді қосу мен ескірген пәндерді алып тастау арқылы білім беру бағдарламаларының мазмұнын жаңарту;
6) білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге бизнес өкілдері мен мүдделі тараптарды тарту;
7) бизнес өкілдерін, оның ішінде отель менеджерлерін, туроператорларды, "Болашақ" бағдарламасының түлектерін пәндерді оқытуға және дипломдық жұмыстарға жетекшілікке тарту;
8) ЖОО-ның алмастыру бағдарламаларына, Erasmus, Mevlana және басқа да бірлескен жобаларға белсенді қатысуы;
9) шетелдік ЖОО-мен бірлесе отырып, қосдипломды білім беру бағдарламаларын енгізу;
Сондай-ақ туристік сала үшін кадрлық әлеуетті дамыту үшін Нұр-Сұлтан қаласында әлемдік университеттердің базасында Халықаралық туризм және меймандостық университеті құрылды. Бұл университет туризм мен Меймандостықтың халықаралық мектептері үлгісінде туристік кәсіптер мамандарын даярлау бойынша алғашқы Орта Азиялық бейінді оқу орнына айналады.
Туристік сала кадрларының құзыретін мыналар арқылы арттыру ұсынылады:

1) проведение семинаров и мастер-классов для гидов, экскурсоводов, работников гостиничного бизнеса и т.д. в целях обучения новым знаниям и навыкам;
2) введение обязательной сертификации для гидов, гидов-переводчиков;
3) включение в программу стажировок по программе "Болашак" специалистов по туризму.
5.3.3. Повышение качества туристских продуктов и услуг
В целях повышения качества сервиса и доступности туристских продуктов и услуг будут приняты меры по:
1) актуализации стандартов в сфере туризма, в частности ГОСТ 28681.4-95 "Туристско-экскурсионное обслуживание. Классификация гостиниц", ГОСТ ISO 18513-2013 "Туристские услуги. Гостиницы и другие места размещения туристов. Термины и определения"в соответствие текущим требованиям рынка услуг;
2) внедрению в пилотном режиме в Алматинском регионе (г.Алматы и Алматинская область) системы добровольной оценки качества туристских услуг на примере испанской системы Q;
3) введению системы обязательной категорийности (звездности) мест размещения через внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в части требований к местам размещения по получению категорий;
4) внедрению автоматизированной системы е-гостиница ("e-hotel") и реестра гостиниц с обязательным включением в него всех субъектов мест размещения: гостиницы, гостиные дома, хостелы, кэмпинги, санатории, дома отдыха, лагеря и другие.
Также повышение качества оказываемых услуг зависит от повышения квалификации специалистов и топ-менеджеров предприятий. Данная мера включает в себя:
1) обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства;
2) привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала.
5.3.4. Повышение цифровой доступности услуг туроператоров и других туристских организаций
Для обеспечения посетителей региона всей необходимой информацией, в том числе расположении туристских объектов, описании деятельности и перечня предоставляемых услуг на местах, будет создана и запущена информационная инфраструктура в виде цифровой платформы (онлайн приложения).
Данная платформа будет соответствовать международным стандартам, с учетом таких возможностей, как выбор языка, выбор аудиогида в местах посещения, сканирование QR-кода для получения какой-либо информации, приобретение билетов, использование возможностей виртуального тура и т.д.
Для этого также необходимо вовлечение объектов туристского интереса (отели, музеи, ГНПП и т.д.) в интернет-среду, что обеспечит доступность данных объектов. Будут разработаны типовые туристские сайты и мобильные приложения для бизнеса.
В рамках реализации Программы будет кардинально переформатирована работа существующего Национального туристского портала путем повышения эффективности его функционирования с расширением функционала, в том числе внедрение онлайн-бронирования, аналитических баз и т.д.
Эта инициатива будет реализована через разработку единого инфо-коммуникационного портала "е-Туризм", который позволит продвинуться в решении задачи по цифровизации туристской отрасли.
Портал "е-Туризм" станет единой системой мобильных приложений и веб-порталов, направленной на повышение узнаваемости и лояльности к казахстанскому туристскому продукту среди иностранных и внутренних туристов. Система будет также призвана автоматизировать отдельные бизнес-процессы для владельцев туристского бизнеса, мониторить рынок через систему оценок и рейтингов.
Для решения задач обеспечения безопасности туристов, учета, мониторинга и анализа движений туристских потоков предлагается комплекс решений:

1) жаңа білім мен дағдыларға оқыту мақсатында гидтер, экскурсия жетекшілері, қонақүй бизнесінің жұмыскерлері және т.б. үшін семинарлар және мастер-кластар өткізу;
2) гидтер, аудармашы гидтер үшін міндетті сертификаттауды енгізу;
3) "Болашақ" бағдарламасы бойынша тағылымдамалар бағдарламасына туризм бойынша мамандарды қосу.
5.3.3. Туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сервис сапасы мен қолжетімділігін арттыру мақсатында:
1) туризм саласындағы стандарттарды, атап айтқанда, ҚР МС 28681.4-95 "Туристік-экскурсиялық қызмет көрсету. Қонақүйлер жіктемесі" мемлекеттік стандартын, ҚР МС ISO 18513-2013 "Туристік көрсетілетін қызметтер. Қонақүйлер және туристерді орналастырудың басқа орындары. Терминдер мен анықтамалар", көрсетілетін қызметтер нарығының ағымдағы талаптарына сәйкес өзектілендіру;
2) Алматы өңірінде (Алматы қ. және Алматы облысы) пилоттық режимде туристік көрсетілетін қызметтер сапасын ерікті бағалау жүйесін испандық Q жүйесі үлгісінде енгізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына санаттарды алу бойынша орналастыру орындарына қойылатын талаптар бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы орналастыру орындарының міндетті санаттылық (жұлдыздық) жүйесін енгізу жөніндегі шаралар қабылданады.
Сондай-ақ, көрсетілетін қызметтер сапасын арттыру кәсіпорындардың мамандары мен топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыруға байланысты болады. Бұл шара:
1) шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқытуды;
2) басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды және персоналдарды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетел мамандарын тартуды қамтиды.
5.3.4. Туроператорлар мен басқа туристік ұйымдардың көрсетілетін қызметінің цифрлық қолжетімділігін арттыру
Өңірге келушілерді барлық қажетті, оның ішінде туристік объектілердің орналасуы, қызмет сипаттамасы және орындарда ұсынылатын көрсетілетін қызметтердің тізбесі туралы ақпаратпен қамтамасыз ету үшін цифрлық платформа (онлайн қосымшалар) түріндегі ақпараттық инфрақұрылым құрылып, іске қосылатын болады.
Бұл платформа тілді таңдау, бару орындарында аудиогидті таңдау, қандай да бір ақпаратты алу үшін QR-кодты сканерлеу, билеттер сатып алу, виртуалдық тур мүмкіндіктерін пайдалану және т.с.с. сияқты мүмкіндіктерді ескере отырып, халықаралық стандарттарға сәйкес келетін болады.
Ол үшін сондай-ақ туристік қызығушылық объектілерін (отельдер, музейлер, МҰТП және т.с.с.) интернет ортаға тарту қажет, бұл аталған объектілердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді. Бизнес үшін типтік туристік сайттар мен мобильді қосымшалар әзірленеді.
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде қолданыстағы Ұлттық туристік порталдың жұмысы функционалын кеңейте отырып, оның жұмыс істеу тиімділігін арттыру арқылы түбегейлі қайта форматталады, оның ішінде онлайн-брондауды, талдамалық базаларды және т.с.с. енгізу.
Бұл бастама туристік саланы цифрландыру жөніндегі міндетті шешуде ілгері басуға мүмкіндік беретін "е-Туризм" бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық порталын әзірлеу арқылы іске асырылады.
"Е-Туризм" порталы шетелдік және ішкі туристер арасында қазақстандық туристік өнімнің танымалдығы мен оған бейілділікті арттыруға бағытталған мобильді қосымшалар мен веб-порталдардың бірыңғай жүйесіне айналады. Жүйе сондай-ақ туристік бизнес иелері үшін жекелеген бизнес-процестерді автоматтандыруға, бағалау мен рейтингтер жүйесі арқылы нарықты мониторингтеуге бағытталатын болады.
Туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, туристік ағындар қозғалысын есепке алу, мониторингтеу және талдау міндеттерін шешу үшін шешімдер кешені ұсынылады:

1) выдача SIM-карт и MiFi (MobileWiFi) модемов для иностранных туристов позволит туристам быть всегда онлайн и сэкономить на роуминге, а также мониторить по геолокации и данным с вышек передачи сотовых сетей местоположение туристов, обеспечивая дополнительную безопасность. Модемы также могут быть оборудованы специальной кнопкой для отправки сигнала SOS;
2) ТОП-10 будет полностью покрыт сетями WiFi и доступом к Интернету, в том числе за счет оборудования спутниковых систем, что позволит предоставить доступ к сигналам сотовой связи и/или доступ к высокоскоростным каналам связи (оптоволоконной сети);
3) будет обеспечен доступ к Интернету в пассажирских поездах во время путешествий, так как на больших участках железнодорожных путей отсутствует телефонная связь.
Таким образом, будет обеспечена максимальная доступность туристских продуктов и услуг для клиентов.
5.3.5. Обеспечение снижения стоимости туристских продуктов и туристских услуг для конечного потребителя
Помимо транспортной составляющей в затратах туристов значительную долю занимают затраты на проживание. В рамках Программы помимо стимулирующих мер, обеспечивающих снижение стоимости создания объектов, будут реализованы следующие меры:
1) работодателям будет предоставлено право на компенсацию расходов работника за туристские услуги, оказанные на территории Казахстана, в пределах 100 месячных расчетных показателей на одного работника. При этом данные расходы не будут облагаться индивидуальным подоходным налогом;
2) будет изучен вопрос отмены платы за использование ООПТ для детей до 18 лет, а также работников юридических лиц, осуществляющих туристскую деятельность, стационарных учреждений лечения, организациях детско-юношеского отдыха, спортивно-оздоровительных учреждений в границах ООПТ;
3) в целях увеличения туристского потока из дальнего зарубежья и стимулирования повышения туристской покупательской способности, начиная с 2022 года, будет введен инструмент "Taxfree" для иностранных туристов (не являющихся гражданами ЕАЭС).
5.4.Создание благоприятного туристского климата
5.4.1. Либерализация визового и миграционного режима
Дальнейшая либерализации визовой политики будет достигаться за счет внедрения электронной системы сбора, обработки и анализа информации о местах временного проживания иностранных посетителей ("e-hotel") и принятия следующих мер:
1) в отношении стран - целевых рынков (страны Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии, а также Индия, Китай, Иран):
- расширение перечня стран по системе электронные визы - "e-visa";
- отмена требования о приглашении;

1) шетелдік туристерге SIM-карталар мен MiFi (MobileWiFi) модемдерді беру, туристердің әрқашан онлайнда болуына және роумингте үнемдеуге, сондай-ақ геолокация және ұялы желілерді беру мұнараларынан түсетін деректер бойынша туристердің орналасуын, қосымша қауіпсіздікті қамтамасыз ете отырып мониторингтеуге мүмкіндік береді. Модемдер SOS сигналын жіберуге арналған арнайы батырмамен жабдықталуы мүмкін;
2) ТОП-10 WiFi желілерімен және Интернетке қолжетімділікпен, оның ішінде спутниктік жүйелердің жабдығы есебінен толығымен жабдықталады, ол ұялы байланыс сигналдарына қолжетімділікті және/немесе жоғары жылдамдықты байланыс арналарына (оптикалық желі) қолжетімділікті ұсынуға мүмкіндік береді;
3) саяхаттау кезінде жолаушылар пойыздарында Интернетке қолжетімділік қамтамасыз етіледі, өйткені теміржол жолдарының үлкен аумақтарында телефон байланысы жоқ.
Осылайша, клиенттер үшін туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің барынша қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
5.3.5. Түпкілікті тұтынушы үшін туристік өнімдер мен туристік көрсетілетін қызметтер құнының төмендеуін қамтамасыз ету
Көліктік құрамдастан басқа туристер шығынында тұруға жұмсалатын шығындардың үлесі едәуір болады. Бағдарлама шеңберінде объектілерді құру құнының төмендеуін қамтамасыз ететін ынталандырушы шаралардан басқа мынадай шаралар іске асырылады:
1) жұмыс берушілерге бір қызметкерге 100 айлық есептік көрсеткіш шегінде Қазақстан аумағында көрсетілген туристік қызметтер үшін көрсетуге жұмыскердің шығыстарын өтеу құқығы беріледі. Бұл ретте, бұл шығыстарға жеке табыс салығы салынбайтын болады;
2) 18 жасқа дейінгі балаларға, сондай-ақ ЕҚТА шекараларындағы туристік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, стационарлық емдеу мекемелерінің, балалар және жасөспірімдер демалыс ұйымдарының, спорттық-сауықтыру мекемелерінің жұмыскерлеріне ЕҚТА-ны пайдаланғаны үшін төлемді алып тастау мәселесі зерделенетін болады;
3) алыс шетелден туристік ағынды арттыру және туристік сатып алу мүмкіндігін жоғарылатуды ынталандыру мақсатында 2022 жылдан бастап шетелдік туристер үшін (ЕЭО азаматтары болып табылмайтын) "Taxfree" құралы енгізілетін болады.
5.4. Қолайлы туристік климатты құру
5.4.1. Визалық және көші-қон режимін ырықтандыру
Визалық саясатты одан әрі ырықтандыруға шетелдік келушілердің уақытша тұратын орындары ("e-hotel") туралы ақпаратты жинаудың, өңдеудің және талдаудың электрондық жүйесін енгізу және мынадай шаралар қабылдау есебінен қол жеткізілетін болады:
1) нысаналы нарық елдеріне қатысты (Таяу Шығыс және Оңтүстік-Шығыс Азия елдері, сондай-ақ Үндістан, Қытай, Иран):
- электрондық визалар – "e-visa" жүйесі бойынша елдер тізбесін кеңейту;
- шақыру туралы талапты алып тастау;

- рассмотрение возможности введения безвизового режима в отношении людей пенсионного возраста (старше 65 лет) и несовершеннолетних детей (младше 16 лет);
- рассмотрение возможности предоставления безвизового режима на 15 дней в туристских целях для следующих стран: Саудовская Аравия, Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Таиланд, Филиппины, Индонезия, Вьетнам;
2) в отношении Индии, Китая, Индонезии:
- изучение вопроса введения транзитного безвизового режима на 120 часов.
В области миграционной политики, внедрение "e-hotel" и мобильных приложений позволит выстроить должный миграционный контроль иностранцев в период пребывания в Республике Казахстан, а также отказаться от требования приглашений иностранцев, миграционной карточки и освободить иностранцев от обязательной регистрации.
Продолжить работу по гуманизации системы наказаний за нарушение миграционного законодательства туристами путем внедрения следующего порядка: первое нарушение не более 5 дней - предупреждение, повторное нарушение - штраф без снятия с рейса, третье нарушение - санкции в полном объеме.
Управление рисками в условиях либерализации визово-миграционной политики
Для управления рисками в условиях либерализации визово-миграционной политики предусматривается принятие следующих мер:
1) предоставление доступа КНБ, МВД к информационным системам регистрации посетителей всех гостиниц и других мест размещения;
2) предоставление информации КНБ, МВД о пассажирах авиалиний и автобусных перевозок.
Вопросы управления рисками будут решаться в рамках либерализации визово-миграционной политики.
5.4.2. Развитие культуры гостеприимства
В рамках развития культуры гостеприимства предусматривается реализация ряда системных мер, прежде всего, разъяснительного характера среди населения:
1) на постоянной основе проведение мероприятий и социальных рекламных акций, направленных на повышение осведомленности населения о роли туризма в экономике страны, об экономической пользе туристов для создания рабочих мест, о важности проявления вежливости и терпимости к иностранным гостям, о культуре поведения казахстанцев в общественных местах;
2) внедрение нулевой терпимости к мелкому хулиганству, направленному на осквернение улиц, памятников и культурных объектов страны, несоблюдения гигиены и чистоты в туалетах и т.п.;
3) создание безбарьерной среды для иностранного туриста, которая в том числе начинается с языка. Для этого предусматривается массовое обучение английскому языку населения страны, непосредственно контактирующего с туристами: пограничники при въезде в страну, таксисты или администраторы в гостиницах, официанты в ресторанах, продавцы в магазинах и т.п.
Развитие этнографического туризма (ремесленничества):
Развитие этнографического туризма будет осуществляться через:

- зейнеткерлік жастағы (65 жастан асқан) және кәмелетке толмаған (16 жастан кіші) балаларға қатысты визасыз режим енгізу мүмкіндігін қарау;
- мынадай елдер үшін туристік мақсатта 15 күнге визасыз режим ұсыну мүмкіндігін қарау: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Таиланд, Филиппин, Индонезия, Вьетнам;
2) Үндістанға, Қытайға, Индонезияға қатысты:
- 120 сағатқа транзиттік визасыз режимді енгізу мәселесін зерделеу.
Көші-қон саясаты саласында "e-hotel" және мобильді қосымшаларды енгізу Қазақстан Республикасында болу кезеңінде шетелдіктердің тиісті көші-қон бақылауын жасауға, сондай-ақ шетелдіктерді шақыруларды, көші-қон карточкасын талап етуден бас тартуға және шетелдіктерді міндетті тіркеуден босатуға мүмкіндік береді.
Туристердің көші-қон заңнамасын бұзғаны үшін жазалау жүйесін ізгілендіру жұмысын мынадай тәртіпті енгізу арқылы жалғастыру: бірінші бұзушылық 5 күннен артық емес – ескерту, қайталанған бұзушылық – рейстен қалдырусыз айыппұл, үшінші бұзушылық – толық көлемдегі санкциялар.
Визалық-көші-қон саясатын ырықтандыру жағдайларында тәуекелдерді басқару
Виза-көші-қон саясатын ырықтандыру жағдайларында тәуекелдерді басқару үшін мынадай шараларды қабылдау көзделеді:
1) ҰҚК-не, ІІМ-не барлық Қонақүйлер мен басқа орналастыру орындарына келушілерді тіркеудің ақпараттық жүйелеріне қолжетімділік ұсыну;
2) ҰҚК-не, ІІМ-не авиажолдар мәселелері мен автобус тасымалдары жолаушылары туралы ақпарат ұсыну.
Тәуекелдерді басқару мәселелері визалық-көші-қон саясатын ырықтандыру шеңберінде шешілетін болады.
5.4.2. Меймандостық мәдениетін дамыту
Меймандостық мәдениетін дамыту шеңберінде жүйелі, ең алдымен, халық арасында түсіндіру сипатындағы шаралар қатарын іске асыру көзделеді:
1) халықтың туризмнің ел экономикасындағы рөлі, туристердің жұмыс орындарын құрудағы экономикалық пайдасы, шетелдік қонақтарға сыпайылық пен төзімділік танытудың маңыздылығы, қазақстандықтардың қоғамдық орындарда жүріп-тұру мәдениеті туралы хабардар етілуін арттыруға бағытталған іс-шаралар мен әлеуметтік жарнама акцияларын тұрақты түрде өткізу;
2) елдің көшелерін, ескерткіштері мен мәдени объектілерін қорлауға, дәретханаларда және т.с.с. тазалық пен гигиенаны сақтамауға бағытталған ұсақ бұзақылыққа мүлдем төзбеушілікті енгізу;
3) шетелдік турист үшін кедергісіз, оның ішінде тілден басталатын кедергісіз орта жасау. Ол үшін туристермен тікелей байланысатын ел халқын: елге кіру кезінде шекарашыларды, такси жүргізушілерін немесе қонақүйлердегі әкімшілерді, мейрамханалардағы даяшыларды, дүкендердегі сатушыларды және т.с.с. жаппай ағылшын тіліне оқыту көзделеді.
Этнографиялық туризмді (қолөнершілікті) дамыту
Этнографиялық туризмді дамыту:

1) проведение республиканских экспедиций и походов юных туристов "Туған жерім - Қазақстан", в том числе по следам Чингисхана, с использованием элементов конных походов;
2) проведение международных этнографических фотовыставок и гастрономических туров в целях продвижения данного вида туризма в качестве уникального туристского продукта страны;
3) создание гастрономической карты Казахстана;
4) проведение выставок национального и международного масштаба с элементами соколиной охоты, национальных игр (кокпар, байга) и обрядов.
Немаловажным фактором для туриста в погружении в культурную среду является развитие ремесленничества. Для преодоления системных проблем сферы ремесленничества предлагаются следующие меры:
1) на законодательном уровне будут закреплены статус ремесленничества, а также компетенции уполномоченного органа в области туристской деятельности и местных исполнительных органов;
2) будет сформирован реестр ремесленников Казахстана по видам ремесел и объемам производства;
3) планируется открыть центры ремесленничества с созданием сети ремесленнических мастерских в ПТТ;
4) снижение стоимости и облегчение процедуры государственной апробации изделий из серебра;
5) использование международной модели делегирования обязанностей государственного органа в общественные объединения ремесленников при решении ряда задач:
- создание Экспертно-консультационного совета;
- ведение статистических и аналитических работ по ремесленничеству;
- выдача свидетельства на авторское право;
- проведение фестивалей, выставок и других мероприятий;
6) разработка и внедрение образовательных программ по ремеслам, программ по квалификации и переквалификации ремесленников;
7) разработка стандартов национальной ремесленной продукции (сувенирная продукция).
5.4.3. Обеспечение безопасности нахождения туристов в туристских объектах
Казахстан должен удерживать имидж благоприятного и безопасного для путешествий направления. В этой связи, опираясь на мировой опыт (Испания, Турция) и опыт соседних стран (Российская Федерация, Узбекистан), создана туристская полиция в городах Нур-Султане, Алматы, Туркестане, на территории озера Алаколь и ЩБКЗ.
Сотрудник туристской полиции станет своеобразным медиатором для туриста.
Сотрудники туристской полиции должны владеть несколькими языками и высокими коммуникативными навыками, работать на территории туристских зон и объектов памятников архитектуры (где постоянно находятся туристы и туристские группы).
Как показывает международный опыт других стран, сотрудники туристской полиции обеспечивают профилактику преступлений среди населения, безопасность и защиту прав иностранных граждан, создают зону доверия туристов, которые посещают Казахстан, и, как следствие, формируют имидж страны как безопасного для отдыха места.
Для обеспечения безопасности детей в каникулярное время до центров отдыха и досуга, расположенных вне/в других населенных пунктах, будет осуществляться обязательное сопровождение специальными патрульным транспортом патрульной полиции на основании соответствующего приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан.
5.5.Формирование эффективной системы продвижения туристского потенциала страны на внутреннем и международном рынках

1) атты жорық элементтерін пайдалана отырып, "Туған жерім – Қазақстан" республикалық экспедициялары мен жас туристердің жорықтарын, оның ішінде Шыңғысханның ізімен ұйымдастыру;
2) елдің бірегей туристік өнімі ретінде аталған туризм түрін ілгерілету мақсатында халықаралық этнографиялық фотокөрмелер мен гастрономиялық турлар өткізу;
3) Қазақстанның гастрономиялық картасын жасау;
4) бүркіт аңшылығы, ұлттық ойындар (көкпар, бәйге) және салт-дәстүрлер элементтерімен ұлттық және халықаралық ауқымдағы көрмелер өткізу арқылы жүзеге асырылатын болады.
Турист үшін мәдени ортаға бойлаудағы маңызды фактор қолөнершілікті дамыту болып табылады. Қолөнер саласының жүйелі проблемаларын еңсеру үшін мынадай шаралар ұсынылады:
1) заңнамалық деңгейде қолөнершілік мәртебесі, сондай-ақ туристік қызмет саласындағы уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органдардың құзыреттері бекітіледі;
2) қолөнер түрлері мен өндіріс көлемі бойынша Қазақстан қолөнершілерінің тізілімі қалыптастырылады;
3) БТА-да қолөнер шеберханалары желісін құра отырып, қолөнершілік орталықтар ашу жоспарлануда;
4) күмістен жасалатын бұйымдар құнын төмендету және оларды мемлекеттік апробациялау рәсімін жеңілдету;
5) мынадай бірқатар міндеттерді шешу кезінде мемлекеттік органның міндеттемелерін қолөнершілердің қоғамдық бірлестіктеріне берудің халықаралық моделін пайдалану:
- Сарапшылық-консультациялық кеңес құру;
- қолөнершілік бойынша статистикалық және талдамалық жұмыстар жүргізу;
- авторлық құқыққа куәлік беру;
- фестивальдар, көрмелер және басқа да іс-шаралар өткізу;
6) қолөнер бойынша білім беру бағдарламаларын, қолөнершілерді бейіндеу және қайта бейіндеу бағдарламаларын әзірлеу және енгізу;
7) ұлттық қолөнер өнімінің стандарттарын әзірлеу (кәдесый өнімдері).
5.4.3. Туристердің туристік объектілерде болу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Қазақстан саяхат үшін қолайлы және қауіпсіз бағыттағы имиджді ұстап тұруға тиіс. Осыған байланысты әлемдік тәжірибеге (Испания, Түркия) және көрші елдердің (Ресей Федерациясы, Өзбекстан) тәжірибесіне сүйене отырып, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Түркістан қалаларында, Алакөл және ЩБКА аумағында туристік полиция құрылды.
Туристік полиция қызметкері турист үшін өзіндік медиатор болады.
Туристік полиция қызметкерлері бірнеше тілді және жоғары коммуникативтік дағдыларды меңгеруге, туристік аймақтар аумағында және сәулет ескерткіштерінің объектілерінде (туристер мен туристік топтар әрдайым болатын) жұмыс істеуге тиіс.
Басқа елдердің халықаралық тәжірибесі көрсеткендей, туристік полиция қызметкерлері халық арасында қылмыстардың профилактикасын, шетел азаматтарының қауіпсіздігін және құқықтарын қорғауды қамтамасыз етеді, Қазақстанға келетін туристер үшін сенім аймағын құрады және нәтижесінде демалыс үшін қауіпсіз орын ретінде елдің имиджін қалыптастырады.
Балалардың каникул уақытындағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің тиісті бұйрығының негізінде елді мекендерден тыс/басқа елді мекендерде орналасқан демалыс және бос уақытты өткізу орталықтарына дейін патрульдік полицияның арнайы патрульдік көлігімен міндетті алып жүруді жүзеге асырылады.
5.5. Елдің туристік әлеуетін ішкі және халықаралық нарықтарда ілгерілетудің тиімді жүйесін қалыптастыру

5.5.1. Формирование и продвижение странового туристского бренда
Формирование странового туристского бренда Казахстана и создание ее положительного имиджа - это сильный инструмент повышения привлекательности туристского потенциала страны. Страна, имеющая бренд, не только привлекает туристов, ее национальный бизнес и товары получают сильную поддержку в конкурентной борьбе. В этой связи, формирование позитивного туристского имиджа Казахстана на международном рынке является важным элементом в повышении ее конкурентоспособности.
5.5.1.1. Формирование положительного образа Казахстана за рубежом
Согласно концепции конкурентной идентичности, созданной Саймоном Анхольтом, бренд страны или дестинации состоит из шести элементов: туризм, экспортные бренды, внешняя и внутренняя политика, бизнес и инвестиции, культура, люди.
Каждый из элементов способствует продвижению другого, и напротив, слабое продвижение одного сдерживает развитие другого.
В этой связи, раскрытие и продвижение туристского потенциала Казахстана предусматривается в том числе через:
1) реализацию внешней политики;
2) реализацию инвестиционной политики;
3) экспортные бренды;
4) кинематограф и литературу;
5) культуру и спорт.
При этом, через эти каналы продвижения будут транслироваться историческая уникальность страны, ее природные богатства, многонациональность, самобытность и миролюбие казахстанского народа, современные достижения мирового масштаба, в т.ч. в политике, спорте, науке и т.д.
Будет проведена работа по ассоциированию дестинации с элементами культуры, исторического наследия и природы по аналогии с международным опытом: Япония - сакура, Фудзияма, чайная церемония; Китай - Великая китайская стена, панда, китайская еда; Австралия - кенгуру, коралловые рифы, Египет - пирамиды и др.
Будет создан свой уникальный образ Казахстана, как на политической арене мира, так и на международном рынке туризма.
В этой связи, повышение интереса потенциальных туристов к Казахстану будет через:
1) научно-познавательные статьи о Казахстане и его суб-брендах: "Родина яблок", "Родина тюльпанов", "Там, где произошло одомашнивание лошади", "Алтай - "Колыбель цивилизаций" и "Казахстан - страна на Шелковом пути";
2) освещение в средствах массовой информации достижений Казахстана (имиджевые статьи, освещение событий и т.д.);
3) производство фильмов, связанных с историческими событиями и местами в Казахстане, в т.ч. акцентированных на развитие туристского потенциала страны (культура, пейзажи). Для этого будет субсидироваться производство фильмов, направленных на продвижение туристского потенциала страны;

5.5.1. Елдік туристік брендті қалыптастыру және ілгерілету
Қазақстанның елдік туристік брендін қалыптастыру және оның оң имиджін жасау – бұл елдің туристік әлеуетінің тартымдылығын арттырудың күшті құралы. Бренді бар ел туристерді тартып қана қоймайды, оның ұлттық бизнесі мен тауарлары бәсекелес күресте күшті қолдауға ие болады. Осыған байланысты, Қазақстанның халықаралық нарықта жағымды туристік имиджін қалыптастыру оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың маңызды элементі болып табылады.
5.5.1.1. Қазақстанның шетелдегі оң бейнесін қалыптастыру
Саймон Анхольт жасаған бәсекелік сәйкестілік тұжырымдамасына сәйкес ел бренді немесе дестинациялар алты элементтен тұрады: туризм, экспорттық брендтер, сыртқы және ішкі саясат, бизнес пен инвестициялар, мәдениет, адамдар.
Элементтердің әрқайсысы басқасын ілгерілетуге жәрдемдеседі және керісінше, біреуінің әлсіз ілгерілеуі басқаның дамуын тежейді.
Осыған байланысты, Қазақстанның туристік әлеуетін ашу және ілгерілету:
1) сыртқы саясатты іске асыру;
2) инвестициялық саясатты іске асыру;
3) экспорттық брендтер;
4) кинематограф және әдебиет;
5) мәдениет және спорт арқылы да көзделеді.
Бұл ретте осы ілгерілету арналары арқылы елдің тарихи бірегейлігі, оның табиғи байлықтары, көп ұлттылығы, Қазақстан халқының өзіндік ерекшелігі мен ынтымақшылдығы, әлемдік ауқымдағы, оның ішінде саясаттағы, спорттағы, ғылымдағы және т.с.с. заманауи жетістіктері трансляцияланады.
Халықаралық тәжірибеге ұқсас дестинацияны мәдениет, тарихи мұра және табиғат элементтерімен ұқсастыру бойынша жұмыс жүргізіледі: Жапония – сакура, Фудзияма – шай салтанаты; Қытай – Ұлы Қытай қорғаны, панда, Қытай тағамы; Аустралия – кенгуру, маржан кедертастары, Египет – пирамидалар және т.б.
Қазақстанның әлемнің саяси аренасындағы, сол сияқты халықаралық туризм нарығындағы өзіндік бірегей бейнесі жасалады.
Осыған байланысты, ықтимал туристердің Қазақстанға қызығушылығы:
1) Қазақстан және оның суб-брендтері туралы ғылыми-танымдық мақалалар: "Алмалар отаны", "Қызғалдақтар отаны", "Жылқылар қолға үйретілген жер", "Алтай – "Өркениеттер бесігі" және "Қазақстан – Жібек жолындағы ел";
2) Қазақстанның жетістіктерін БАҚ-та жариялау (имидждік мақалалар, оқиғаларды баяндау және т.с.с.);
3) Қазақстандағы тарихи оқиғалармен және орындармен байланысты, оның ішінде елдің туристік әлеуетін (мәдениет, пейзаждар) дамытуға назар аударылатын фильмдер шығару. Ол үшін елдің туристік әлеуетін ілгерілетуге бағытталған фильмдер шығару субсидияланады;

4) обеспечение перевода на международные языки известных отечественных литературных и художественных произведений и их продвижение, в том числе, в рамках программы "Рухани Жаңғыру";
5) приглашение представителей Голливуда, Болливуда и продвижение страны в качестве места для съемок фильмов (популяризация пейзажей Казахстана в фильмах) с целью увеличения интереса зарубежных зрителей к путешествию в Казахстан;
6) выпуск цикла передач про туризм и путешествия в Казахстане на зарубежных телеканалах;
7) популяризация исторических мест (Отырар, Сауран, Сарайшык, Акыртас, Тамгалы и т.д.), качественное информационное сопровождение археологических открытий и находок (в т.ч. в зарубежных СМИ и интернет-ресурсах);
8) организация и проведение событийных мероприятий (фестивали, спортивные состязания, походы и т.д.) с этническими компонентами;
9) продвижение казахстанской кухни за рубежом;
10) продвижение национальных видов спорта за рубежом;
11) продвижение национального ремесленнического искусства;
12) увеличение квот на предоставление образовательных грантов в вузах страны для студентов из целевых стран.
Известные личности и их мнения играют большую роль при принятии решения. Одним из элементов продвижения этнического туризма может стать казахская диаспора за рубежом, численность которой превышает 4 млн. человек в 23 странах. На ежегодной основе будут проводиться расширенные встречи представителей индустрии туризма с послами Республики Казахстан в зарубежных странах в рамках коллегии МИД РК для презентации туристских продуктов, проектов в сфере туризма с целью их дальнейшего продвижения за рубежом.
В целях развития въездного туризма в Казахстане одним из критериев оценки деятельности Посольств и представительств Казахстана в целевых странах будет показатель увеличения туристского потока из этих стран в Казахстан.
Таким образом, для формирования и развития эффективных каналов продвижения туристского бренда будет осуществлено:
1) привлечение публичных личностей, отраслевых агентов влияния и лидеров мнений (селебрити, блогеры, известные спортсмены, актеры, певцы и т.д.);
2) активизация работы с посольствами и представительствами стран целевых рынков в Казахстане по вопросам популяризации казахстанского туризма;
3) использование ресурсов казахской диаспоры и казахстанских студентов за рубежом для продвижения казахстанского туризма;
4) открытие каналов вещания в странах целевых рынков;
5) активизация сотрудничества и членство в крупных отраслевых ассоциациях в целях продвижения туристского бренда среди профессиональной аудитории, потенциальных зарубежных инвесторов и партнеров (Всемирная туристская организация (UNWTO), Объединенная федерация ассоциаций туристских агентств (UFTAA), Международная ассоциация гостиниц и ресторанов (IH&RA), Всемирный совет по туризму и путешествиям (WTTC), Всемирная ассоциация туристских агентств (WATA), Туристская ассоциация стран Азии и Тихого океана (PATA), Всемирный туристский форум (WTF), и т.д.);

4) танымал отандық әдеби және көркем туындыларды халықаралық тілдерге аудару және оларды, оның ішінде "Рухани жаңғыру" бағдарламасы шеңберінде ілгерілетуді қамтамасыз ету;
5) шетелдік көрермендердің Қазақстанға саяхаттау қызығушылығын арттыру мақсатында және Голливуд, Болливуд өкілдерін шақыру және елді фильмдер түсіруге арналған орын ретінде ілгерілету (фильмдерде Қазақстанның пейзаждарын көпшілікке тарату);
6) шетелдік телеарналарда Қазақстандағы туризм және саяхат туралы бағдарламалар циклын шығару;
7) тарихи орындарды (Отырар, Сауран, Сарайшық, Ақыртас, Тамғалы және т.с.с.) көпшілікке тарату, археологиялық ашылулар мен олжа заттарды сапалы ақпараттық сүйемелдеу (оның ішінде шетелдік БАҚ-та және интернет-ресурстарда);
8) этникалық құрауыштары бар оқиғалы іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (фестивальдер, спорттық сайыстар, жорықтар және т.с.с.);
9) шетелде қазақстандық тағамды ілгерілету;
10) шетелде ұлттық спорт түрлерін ілгерілету;
11) ұлттық қолөнершілік өнерін ілгерілету;
12) мақсатты елдердің студенттері үшін елдің жоғарғы оқу орындарында білім беру гранттарын ұсынуға квоталарды ұлғайту арқылы арттырылады.
Танымал тұлғалар мен олардың пікірлері шешім қабылдауда үлкен рөл атқарады. Этникалық туризмді ілгерілету элементтерінің бірі 23 елдегі саны 4 млн. адамнан асатын шетелдегі қазақ диаспорасы болуы мүмкін. ҚР СІМ алқасы шеңберінде туризм саласындағы туристік өнімдерді, жобаларды шетелде одан әрі ілгерілету мақсатында таныстыру үшін жыл сайынғы негізде шетелдерде Қазақстан Республикасының елшілерімен туризм индустриясы өкілдерінің кеңейтілген кездесулері өткізілетін болады.
Қазақстандағы кіру туризмін дамыту мақсатында мақсатты елдерде Қазақстанның елшіліктері мен өкілдіктерінің қызметін бағалау критерийлерінің бірі осы елдерден Қазақстанға келетін туристік ағынның ұлғаю көрсеткіші болады.
Осылайша, туристік брендті ілгерілетуде тиімді ілгерілетудің арналарын қалыптастыру және дамыту үшін мыналар жүзеге асырылады:
1) көпшілікке танымал тұлғаларды, салалық ықпал ету агенттерін және пікір көшбасшыларын (селебрити, блогерлер, белгілі спортшылар, актерлер, әншілер және т.б.) тарту;
2) Қазақстандағы мақсатты нарық елдерінің елшіліктерімен және өкілдіктерімен қазақстандық туризмді көпшілікке тарату мәселелері бойынша жұмысты жандандыру;
3) қазақстандық туризмді ілгерілету үшін шетелдегі қазақ диаспорасы мен қазақстандық студенттер ресурстарын пайдалану;
4) мақсатты нарық елдерінде хабар тарату арналарын ашу;
5) кәсіби аудитория, әлеуетті шетел инвесторлары және серіктестері арасында (Дүниежүзілік туристік ұйым (UNWTO), Туристік агенттіктер қауымдастығының біріккен федерациясы (UFTAA), Халықаралық Қонақүйлер мен мейрамханалар қауымдастығы (IH&RA), Туризм және саяхат жөніндегі дүниежүзілік кеңес (WTTC), Туристік агенттіктердің дүниежүзілік қауымдастығы (WATA), Азия және Тынық мұхиты елдерінің туристік қауымдастығы (PATA), Дүниежүзілік туристік форум (WTF) және т.с.с.) туристік брендті ілгерілету мақсатында ірі салалық қауымдастықтардағы ынтымақтастық пен мүшелікті жандандыру;

6) использование действующего потока иностранцев на пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан (информационные флаеры, буклеты, брошюры, лотереи, сувениры и т.п.).
5.5.1.2. Обеспечение образного позиционирования и продвижения национального туристского бренда
На сегодняшний день 146 стран из 195 стран мира имеют собственный туристский бренд, который характеризует особенности страны, национальных традиций, исторической уникальности, идеологии и прочие, создают целостный образ, на основе которого идентифицируют конкретную страну среди всего мирового сообщества.
Для увеличения совокупной нематериальной оценки страны на международном рынке будет создан страновой туристский бренд Казахстана и комплексная и централизованная система его продвижения.
Туристский бренд Казахстана будет сформирован на национальных особенностях и самобытной культуре, миролюбии и гостеприимстве казахстанского народа.
Единым страновым бренд-менеджером будет выступать АО "НК "KazakhTourism", которое будет проводить рекламные кампании и акции, направленные на продвижение странового туристского бренда внутри страны и за рубежом.
При этом, в продвижении странового туристского бренда будут участвовать ряд заинтересованных государственных органов и организаций:
1) продвижение за рубежом - министерства культуры и спорта, иностранных дел, Ассамблея народа Казахстана, АО "AirAstana", АО "НК "KazakhInvest", АО "НК "KazakhExport", МФЦА, АО "НК "Астана ЭКСПО-2017", Внешнеторговая палата Казахстана, акиматы городов и областей;
2) по продвижению внутри страны - министерства информации и общественного развития, образования и науки, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", АО "НК "КТЖ", АО "QazaqAir", АО "НК "КазМунайГаз", АО "НК "КазАвтоЖол", акиматы городов и областей.
Таким образом, для комплексного продвижения странового туристского бренда за рубежом будет осуществлено:
1) привлечение одного иностранного специалиста из числа местных туристских экспертов в целевых зарубежных рынках;
2) создание уголка туриста в загранучреждениях с отражением ключевых туристских продуктов, печатными, фото и видео материалами по согласованию с уполномоченным органом в сфере внешнеполитической деятельности;
3) проведение мероприятий по продвижению странового туристского бренда в целевых рынках загранучреждениями Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере внешнеполитической деятельности;
4) привлечение казахских диаспор зарубежом и бывших соотечественников для продвижения и популяризации казахской культуры;
5) продвижение странового туристского бренда в рамках продвижения инвестиционного потенциала, экспортных брендов, услуг МФЦА, услуг национального авиаперевозчика, ориентированных на зарубежный рынок;
6) проведение Всемирного Курултая Казахов в живописных туристских местах Казахстана;
7) увеличение стран вещания казахстанских телеканалов за рубежом, с упором на целевые рынки и другие.
В части продвижения бренда на внутреннем рынке:
1) увеличение контента по туризму на казахстанском телевидении, в печатных СМИ и интернете;
2) социальная реклама по внутреннему туризму на телевидении, печатных и интернет СМИ, наружных носителях и другие;
3) включение в программы обучения в общеобразовательных школах уроков по краеведению и познанию туристских предложений страны;
4) создание уголков (стены) туризма при организациях образования с указанием основных туристских достопримечательностей;
5) проведение семинаров, открытых уроков по туризму;
6) организация посещения летних лагерей детьми;
7) продвижение странового туристского бренда через студентов, обучающихся по программе "Болашак";

6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында өткізу пункттерінде шетелдіктердің қолданыстағы ағынын пайдалану (ақпараттық флаерлер, буклеттер, брошюралар, лотореялар, кәдесыйлар және т.с.с.).
5.5.1.2. Ұлттық туристік брендті бейнелі жайғастыруды және ілгерілетуді қамтамасыз ету
Бүгінгі күні әлемдегі 195 елдің 146 елі елдің ерекшелігін, ұлттық дәстүрлерді, тарихи бірегейлікті, идеологиялар мен тағы басқаларын сипаттайтын өзіндік туристік брендке ие, ол тұтас бейне жасауды, оның негізінде бүкіл әлемдік қоғамдастық арасында нақты ел сәйкестендіріледі.
Халықаралық нарықта елдің жиынтық бейматериалдық бағасын арттыру үшін Қазақстанның елдік туристік бренді және оны ілгерілетудің кешенді әрі орталықтандырылған жүйесі жасалады.
Қазақстанның туристік бренді Қазақстан халқының ынтымақшылдығы мен қонақжайлылығында, ұлттық ерекшеліктері мен өзіндік мәдениетінде қалыптастырылады.
Бірыңғай елдік бренд-менеджер ретінде ел ішінде және шетелде елдің туристік брендін ілгерілетуге бағытталған жарнама науқандары мен акцияларды жүргізетін "KazakhTourism" ҰК" АҚ болады.
Бұл ретте, елдік туристік брендті ілгерілетуде бірқатар мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар қатысады:
1) шетелде ілгерілету – Мәдениет және спорт, Сыртқы істер министрліктері, Қазақстан халқы ассамблеясы, "Air Astana" АҚ; "Kazakh Invest" ҰК" АҚ, "KazakhExport" ҰК" АҚ, АХҚО, "Нұр-Сұлтан ЭКСПО-2017" ҰК" АҚ, Қазақстанның сыртқы сауда палатасы, қалалар мен облыстардың әкімдіктері;
2) ел ішінде ілгерілету бойынша – Ақпарат және қоғамдық даму, Білім және ғылым министрліктері, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы, "ҚТЖ" ҰК" АҚ, "Qazaq Air" АҚ, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ, қалалар мен облыстардың әкімдіктері.
Осылайша, шетелде елдік туристік брендті кешенді ілгерілету үшін мыналар жүзеге асырылады:
− мақсатты шетел нарықтарында жергілікті туристік сарапшылар қатарынан бір шетел маманын тарту;
− сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша шетелдегі мекемелерде негізгі туристік өнімдерді көрсетумен, баспа, фото және бейне материалдармен турист бұрышын жасау;
− мақсатты нарықтарда уәкілетті органдармен келісім бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің елдің туристік брендін ілгерілетуі бойынша шараларды өткізуі;
− қазақ мәдениетін ілгерілету және көпшілікке тарату үшін шетелдегі қазақ диаспораларын және бұрынғы отандастарды тарту;
− инвестициялық әлеуетті, экспорттық брендтерді, АХҚО көрсетілетін қызметтерін, шетел нарығына бағдарланған ұлттық авиатасымалдаушының көрсетілетін қызметтерін ілгерілету шеңберінде елдік туристік брендті ілгерілету;
− Қазақстанның көркем туристік орындарында Дүниежүзілік Қазақтар Құрылтайын өткізу;
− шетелде мақсатты нарықтарға және басқаларға мән бере отырып, қазақстандық телеарналар таратылатын елдерді арттыру.
Ішкі нарықта брендті ілгерілету бөлігінде:
1) қазақстандық телевизияда, баспа БАҚ-Та және интернетте туризм бойынша контентті арттыру;
2) телевизияда, баспа және интернет БАҚ-да, сыртқы тасығыштарда және басқаларында ішкі туризм бойынша әлеуметтік жарнама;
3) жалпы білім беретін мектептердегі оқыту бағдарламаларына өлкетану және елдің туристік ұсынымдарын тану бойынша сабақтарды қосу;
4) білім беру ұйымдарының жанында негізгі туристік көрікті жерлерді көрсете отырып бұрыштар (қабырғалар) жасау;
5) туризм бойынша семинарлар, ашық сабақтар өткізу;
6) балалардың жазғы лагерьлерге баруын ұйымдастыру;
7) "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқып жатқан студенттер арқылы елдің туристік брендті ілгерілету;

8) запуск программы по обмену студентами (внутри страны);
9) продвижение странового туристского бренда во всех аэропортах, железнодорожных вокзалах и составах, объектах придорожного сервиса, на бортах самолетов с размещением одинаковой информации для туристов;
10) размещение рекламных материалов в бортовых журналах и раздаточных материалах;
11) продвижение социальной значимости туризма;
12) продвижение туризма в рамках социальной ответственности бизнеса;
13) продвижение странового туристского бренда в рамках сотрудничества с отраслевыми ассоциациями туризма;
14) выпуск регулярных дайджестов, буклетов и др. для бизнеса и другие.
На этапе реализации Программы для продвижения за рубежом должен использоваться единый страновой туристский бренд. В свою очередь, региональные бренды могут использоваться для продвижения регионов среди внутренних туристов.
Нур-Султан-Акмолинская область, Алматы-Алматинская область, Шымкент-Туркестанская область также могут продвигаться за рубежом как ключевые туристские дестинации Казахстана.
При этом, стратегия и планы продвижения городов и регионов за рубежом должны быть согласованы с уполномоченным органом в области туристской деятельности.
5.5.2. Повышение эффективности маркетинговых коммуникаций по продвижению туристских продуктов и услуг
Обеспечение и повышение эффективности вложения средств и ресурсов государства в популяризацию казахстанского туризма как внутри страны, так и на международном рынке будет за счет сформированной эффективной системы маркетинговых коммуникаций по продвижению туристских продуктов и услуг.
Маркетинговые усилия в целом будут консолидированы на продвижение туристских продуктов на целевых рынках в рамках:
1) шести культурно-туристских кластеров (приоритеты Концепции культурной политики Республики Казахстан и Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан);
2) ТОП-10 точек притяжения (Карта туристификации Казахстана).
Продвижение странового туристского бренда, национальных туристских продуктов по крупным дестинациям и нишевым направлениям (медицинский, охотничий, орнитологический, гастрономический туризмы и т.п.) будет осуществляться централизованно, за счет республиканского бюджета.
Для снижения финансовой нагрузки на государственный бюджет в части затрат на маркетинг и продвижение туристских продуктов и услуг, с 2021 года по опыту ряда стран, таких как Египет, ОАЭ, Австрия, Германия, Италия, Мальдивы, Чехия, Вьетнам и др. планируется внедрение туристского взноса иностранными туристами, осуществляемого по принципам "bed tax": взносы иностранных туристов будут собираться через субъекты, предоставляющие услуги по размещению, и перечисляться в государственный бюджет.

8) студенттермен алмасу бойынша (ел ішінде) бағдарламаны іске қосу;
9) барлық әуежайларда, теміржол вокзалдарында және құрамдарында, жол бойындағы сервис объектілерінде, ұшақ борттарында туристер үшін бірдей ақпаратты орналастыра отырып, елдік туристік брендті ілгерілету;
10) борт журналында және үлестірме материалдарда жарнама материалдарын орналастыру;
11) туризмнің әлеуметтік маңыздылығын ілгерілету;
12) бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі шеңберінде туризмді ілгерілету;
13) туризмнің салалық қауымдастықтарымен ынтымақтастық жасау шеңберінде елдік туристік брендті ілгерілету;
14) бизнеске және басқаларға арналған тұрақты дайджесттерді, буклеттерді және басқаларын шығару.
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде шетелде ілгерілету үшін бірыңғай елдік туристік бренд пайдаланылуға тиіс. Өз кезегінде, өңірлік брендтерді ішкі туристер арасында өңірлерді ілгерілету үшін пайдалануға болады.
Нұр-Сұлтан-Ақмола облысын, Алматы-Алматы облысын, Шымкент-Түркістан облысын шетелде Қазақстанның негізгі туристік дестинациялары ретінде де ілгерілетуге болады.
Бұл ретте, шетелде қалалар мен өңірлерді ілгерілетудің стратегиясы мен жоспарлары уәкілетті органмен келісуге тиіс.
5.5.2. Туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді насихаттау бойынша маркетингтік коммуникациялардың тиімділігін арттыру
Ел ішінде, сол сияқты халықаралық нарықта да қазақстандық туризмді көпшілікке таратуда мемлекет қаражаты мен ресурстарын салу тиімділігін қамтамасыз ету және арттыру туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді ілгерілету бойынша маркетингтік коммуникациялардың қалыптасқан тиімді жүйесі есебінен болады.
Маркетингтік күш-жігер жалпы мыналардың шеңберінде мақсатты нарықтарда туристік өнімдерді ілгерілетуге шоғырландырылады:
1) алты мәдени-туристік кластер (Қазақстан Республикасының Мәдени саясаты тұжырымдамасы мен Қазақстан Республикасының туристік саласын дамыту тұжырымдамасының басымдықтары);
2) ТОП-10 тарту нүктелері (Қазақстанның туристендіру картасы).
Елдік туристік брендті, ұлттық туристік өнімдерді ірі дестинациялар және тауашалы бағыттар (медициналық, аңшылық, орнитологиялық, гастрономиялық туризмдер және т.с.с.) бойынша ілгерілету республикалық бюджет есебінен орталықтандырылып жүзеге асырылады.
Туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің маркетингіне және оларды ілгерілетуге жұмсалатын шығындар бөлігінде мемлекеттік бюджетке түсетін қаржы жүктемесін төмендету үшін 2021 жылдан бастап Египет, БАӘ, Австрия, Германия, Италия, Мальдив, Чехия, Вьетнам және т.б. бірқатар елдердің бағыттары бойынша жүзеге асырылатын шетелдік туристердің "bed tax" қағидаттары бойынша жүзеге асырылатын туристік жарнасын енгізу жоспарлануда: шетелдік туристердің жарналары орналастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер арқылы жиналып, мемлекеттік бюджетке аударылатын болады.

Размер туристского сбора предлагается определить в размере 30% от МРП (около 800 тенге) за каждый день проживания для иностранных туристов. При этом дети до 16 лет при условии проживания с родителями в одной комнате будут освобождены от уплаты данного сбора.
Туристский взнос иностранных туристов планируется внедрять поэтапно с 2021 года, проработав вначале в пилотном режиме в городах Нур-Султане и Алматы. Хостелы и гостевые дома будут освобождены от уплаты данного сбора.
Администрирование системы туристских взносов иностранных туристов будет осуществляться с применением специализированной IT-программы, интегрирующей миграционную регистрацию иностранных граждан и автоматическое формирование статистических данных и отчетов.
Управление маркетинговыми коммуникациями будет осуществляться через:
1) позиционирование туристских дестинаций/продуктов/объектов Казахстана на туристском рынке и формулирование уникальных конкурентных преимуществ, ценностей и идеи казахстанских туристских суб-брендов;
2) определение целевых аудиторий;
3) поиск ниш и развитие видов туризма под интересы и потребности туристов из целевых рынков;
4) определение наиболее конкурентоспособных казахстанских туристских продуктов для продвижения на мировом рынке;
5) осуществление постоянного мониторинга конкурентных рынков и актуализацию маркетинговой стратегии страны (при необходимости);
6) расширение каналов по продвижению туристских продуктов с учетом медиапотребления целевых рынков, в т.ч. традиционное и цифровое продвижение, тесное сотрудничество с журналистами и блогерами из-за рубежа, создание и продвижение видео-роликов;
7) увеличение присутствия туристского бренда/продуктов Казахстана в сети интернет.
5.5.2.1. Формирование конкурентоспособного информационного контента о ключевых туристских дестинациях и объектах
В целях формирования конкурентоспособного информационного контента, раскрывающего туристский потенциал страны, будут приняты следующие меры:
1) формирование базы актуального и "продающего" визуального контента (фото, видео) для использования в рекламных целях и интернет-ресурсах;
2) формирование уникальной, актуальной, ценной и постоянно обновляемой информации о туристских ресурсах и продуктах на печатных и электронных носителях;
3) организация и проведение ежегодных национальных фото и видео конкурсов в сфере туризма среди населения страны;
4) использование элементов "сторителлинга" при формировании информационного контента, в т.ч. в учебных материалах и программах начального и среднего образования (география, история Казахстана);

Туристік алым мөлшерін шетелдік туристердің әрбір тұрған күні үшін АЕК-тің 30%-ы (800 теңгеге жуық) мөлшерінде айқындау ұсынылады. Бұл ретте 16 жасқа дейінгі балалар ата-аналарымен бір бөлмеде тұрған жағдайда, осы алымды төлеуден босатылады.
Шетелдік туристердің туристік жарнасын 2021 жылдан бастап кезең-кезеңімен, алдымен Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларында пилоттық режимде пысықтай отырып, енгізу жоспарлануда. Хостелдер мен мейманханалар аталған алымды төлеуден босатылады.
Шетелдік туристердің туристік жарналары жүйесін әкімшілендіру шетелдік азаматтардың көші-қонын тіркеуді және статистикалық деректер мен есептерді автоматты түрде қалыптастыруды интеграциялайтын мамандандырылған ІТ-бағдарламаны қолдана отырып жүзеге асырылатын болады.
Маркетингтік коммуникацияларды басқару мыналар арқылы жүзеге асырылады:
1) Қазақстанның туристік дестинацияларын/өнімдерін/объектілерін туристік нарықта жайғастыру және қазақстандық туристік суб-брендтердің бірегей бәсекелес артықшылықтарын, құндылықтары мен идеяларын тиянақтау;
2) мақсатты аудиторияларды айқындау;
3) мақсатты нарық туристерінің қызығушылықтары мен қажеттіліктеріне қарай тауашаларды іздеу және туризм түрлерін дамыту;
4) әлемдік нарықта ілгерілету үшін неғұрлым бәсекеге қабілетті қазақстандық туристік өнімдерді айқындау;
5) бәсекелі нарықтарды тұрақты мониторингтеуді және елдің маркетингтік стратегиясын өзектілендіруді (қажет болса) жүзеге асыру;
6) мақсатты нарықтардың медиатұтынуын ескере отырып, туристік өнімдерді ілгерілету бойынша арналарды кеңейту, оның ішінде дәстүрлі және цифрлық түрде ілгерілету, шетелдік журналистермен және блогерлермен тығыз ынтымақтастық, бейнероликтерді жасау және ілгерілету;
7) интернет желісінде Қазақстанның туристік брендінің/өнімінің болуын арттыру.
5.5.2.1. Негізгі туристік дестинациялар мен объектілер туралы бәсекеге қабілетті ақпараттық контентті қалыптастыру
Елдің туристік әлеуетін ашатын, бәсекеге қабілетті ақпараттық контентті қалыптастыру мақсатында мынадай шаралар қабылданады:
1) жарнамалық мақсаттарда және интернет-ресурстарда пайдалану үшін өзекті және "сатылатын" визуалды контент (фото, бейне) базасын қалыптастыру;
2) туристік ресурстар мен өнімдер туралы бірегей, өзекті, құнды және тұрақты жаңартылатын ақпаратты баспа және электрондық тасығыштарда қалыптастыру;
3) ел халқының арасында туризм саласындағы жыл сайынғы ұлттық фото және бейнеконкурстар ұйымдастыру және өткізу;
4) ақпараттық контентті қалыптастыру кезінде "сторителлинг" элементтерін, оның ішінде бастауыш және орта білім берудің оқу материалдары мен бағдарламаларында (география, Қазақстан тарихы) пайдалану;

5) обеспечение перевода информационного контента на языки стран целевых рынков;
6) создание аутентичной брендированной сувенирной продукции для распространения среди потенциальных туристов и партнеров.
АО "НК "Kazakh Tourism" в роли единого странового бренд-менеджера ежегодно будет формировать медиа-план по продвижению Казахстана на международном туристском рынке, в котором будут предусмотрены как ключевые туристские продукты страны, целевые группы, так и все способы маркетинговых коммуникаций:
1) PR (имиджевые статьи, освещение событий и др.);
2) наружная реклама;
3) реклама в СМИ и телевидении;
4) цифровой маркетинг;
5) выставки, роуд-шоу и иные мероприятия;
6) привлечение публичных личностей, отраслевых агентов влияния и лидеров мнений (селебрити, блогеры, известные спортсмены, актеры, певцы, и т.д.);
7) создание собственного уникального события в регионе или привлечение события международного масштаба (крупные спортивные мероприятия, выставки, фестивали, и т.д.).
В целях повышения загрузки отелей (особенно вне сезона) важной мерой является разработка событийного календаря дестинаций. В этой связи, приоритетным регионам Карты туристификации Казахстана необходимо обеспечить проведение 2-3 знаковых мероприятий в год.
5.5.2.2. Формирование и развитие внешних маркетинговых коммуникаций
Для успешного продвижения казахстанских туристских продуктов ресурсы будут сконцентрированы на продвижении наиболее привлекательных национальных туристских продуктов на перспективных географических рынках, которые могут обеспечить значимое увеличение объема туристских потоков в отечественные дестинации.
Исходя из территориальной близости, наличия прямых перелетов, безвизового режима, а также существующего интереса к туристским продуктам, схожим с казахстанскими туристскими продуктами, приоритетными для продвижения Казахстана группами стран являются:
1) группа 1 - Россия и Китай (территориальная близость к странам; прямые рейсы в радиусе полета около 6 часов, 72-часовое безвизовое пребывание в Казахстане);
2) группа 2 - Германия, Нидерланды, Польша, Индия, страны Персидского залива, Южная Корея (более 20 млн. выезжающих туристов в год), Украина, Беларусь (население в совокупности - более 1,5 млрд. человек; прямые рейсы);
3) группа 3 - Япония (перспективный рынок - почти 12 млн. выезжающих туристов в год тратят в среднем в 2-3 раза больше чем другие иностранные туристы), Турция, страны Юго-Восточной Азии, США.
При этом, в соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2025 года для стран первого приоритета будут разработаны индивидуальные информационно-рекламные стратегии.
В зависимости от интересов и особенностей медиа потребления целевых аудиторий будут применяться разные стратегии и инструменты продвижения, направленные как на прямую коммуникацию с потенциальными туристами (Pull-стратегия), так и на взаимодействие с туроператорами и турагентами целевых рынков (Push-стратегия).

5) ақпараттық контентті мақсатты нарықтар елдерінің тіліне аударуды қамтамасыз ету;
6) ықтимал туристер мен серіктестер арасында тарату үшін түпнұсқалық брендтелген кәдесый өнімін жасау.
Бірыңғай елдік бренд-менеджері рөліндегі "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ жыл сайын елдің негізгі туристік өнімдері, мақсатты топтар, сол сияқты маркетингтік коммуникациялардың барлық тәсілдері көзделетін Қазақстанды халықаралық туристік нарықта ілгерілету бойынша медиа-жоспарды қалыптастырады:
1) PR (имидждік мақалалар, оқиғаларды баяндау);
2) сыртқы жарнама;
3) БАҚ мен телевизиядағы жарнама;
4) цифрлық маркетинг;
5) көрмелер, роуд-шоу және өзге іс-шаралар;
6) көпшілікке танымал тұлғаларды, салалық ықпал ету агенттерін және пікір көшбасшыларын (селебрити, блогерлер, белгілі спортшылар, актерлер, әншілер және т.б.);
7) өңірде өзіндік бірегей оқиғаны жасау немесе халықаралық ауқымдағы оқиғаны тарту (ірі спорттық іс-шаралар, көрмелер, фестивальдер және т.с.с.).
Отельдердің жүктемесін (әсіресе, маусымнан тыс) арттыру мақсатында маңызды шара дестинациялардың оқиғалық күнтізбесін әзірлеу болып табылады. Осыған байланысты Қазақстанның туристендіру картасының басым өңірлері жылына айрықша 2-3 іс-шараны өткізуді қамтамасыз етулері қажет.
5.5.2.2. Сыртқы маркетингтік коммуникацияларды қалыптастыру және дамыту
Қазақстандық туристік өнімдерді табысты ілгерілету үшін ресурстар отандық дестинацияларға туристік ағындар көлемін айтарлықтай арттыруды қамтамасыз ете алатын, перспективалық географиялық нарықтарда неғұрлым тартымды ұлттық туристік өнімдерді жылжытуға шоғырландырылатын болады.
Аумақтық жақындыққа, тікелей ұшып өтулердің, визасыз режимнің, сондай-ақ қазақстандық туристік өнімдерге ұқсас туристік өнімдерге қызығушылықтың болуына негізделе отырып, Қазақстанды ілгерілету үшін басым ел топтары мыналар болып табылады:
1) 1-топ – Ресей мен Қытай (елдерге аумақтық жақындық; 6 сағатқа жуық ұшу радиусындағы тікелей рейстер, Қазақстанда 72 сағаттық визасыз болу);
2) 2-топ – Германия, Нидерланды, Польша, Үндістан, Парсы шығанағы елдері, Оңтүстік Корея (жылына 20 млн. астам шығатын туристер), Украина, Беларусь (жиынтығында халық –1,5 млрд. астам адам; тікелей рейстер);
3) 3-топ – Жапония (перспективалық нарық – жылына 12 млн. жуыққа шығатын туристер басқа шетелдік туристерге қарағанда орташа 2-3 есе көп жұмсайды), Түркия, Оңтүстік-Шығыс Азия елдері, АҚШ.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасын 2025 жылға дейін дамытудың Стратегиялық жоспарына сәйкес бірінші басымдықты елдер үшін жеке ақпараттық-жарнамалық стратегиялар әзірленеді.
Мақсатты аудиториялардың медиа тұтыну қызығушылықтары мен ерекшеліктеріне байланысты ықтимал туристермен тікелей коммуникацияға (Pull-стратегия), кемінде мақсатты нарықтардың туроператорларымен және турагенттерімен өзара іс-қимылға (Push-стратегия) бағытталған әртүрлі ілгерілету стратегиялары мен құралдары қолданылады.

При Pull-стратегии, где целевой аудиторией будут являться конечные потребители, охват рекламных и иных сообщений по продвижению дестинаций должен составить не менее 310 млн. человек во всем мире. В Казахстане охват должен составить все взрослое население страны (71 %), т.е. 12,8 млн. человек.
Планируемый мировой охват аудитории для первого этапа (2019-2021 гг.) распределен в соответствии с целевыми рынками следующим образом, с последующим увеличением охвата перспективных рынков:
1) 60 % аудитории планируется охватить в странах из первой целевой группы (Россия и Китай);
2) 25 % - в странах второй целевой группы;
3) 15 % - в перспективных рынках.
Продвижение Казахстана в качестве туристского направления также будет осуществлять через МИД РК, а также крупные отечественные компании, такие как АО "НК "KazakhInvest", АО "НК "Казақстан темір жолы", АО "AirAstana" и т.д. Это распространение рекламных печатных материалов или иной брендированной продукции (сувениры, открытки с лого и слоганом страны), организация и проведение совместных рекламных акций и т.п.
В рамках проведения масштабной рекламной кампании на международном уровне Казахстан к 2020 году будет обеспечен присутствием наружной рекламы в крупных городах целевых зарубежных стран. Наружная реклама будет размещаться в местах скопления людей, например, аэропорты и железнодорожные вокзалы, торговые и бизнес центры, центральные площади, метро, и др., а также в международных аэропортах (Франкфурт, Шереметьево, Дубай, Схипхол, Шоуду, Хитроу, Шарль-де-Голль, Мехрабад) и бортовых журналах ведущих авиакомпаний мира - таких, как "Lufthansa", "Aeroflot", "EtihadAirways", "TurkishAirlines", "LOT" и др.
Предусматривается активное вовлечение ведущих СМИ Казахстана, включая республиканские каналы и крупные печатные СМИ, к сервисам PressFeed и HARO, где журналисты могут публиковать запросы для экспертов на комментирование интересующей их темы. Данные сервисы позволяют добиться включения своих комментариев в статьи и репортажи в странах, которые являются целевым рынком.
Ежегодно будет расширяться перечень международных туристских мероприятий, в которых будет представлен Казахстан ("Moscow MICE Forum", "IBTM China", "NewYorkTimesTravelShow", "IBTM World Barcelona", "ITB Berlin", "MITT", "CITM", "ITE", "MATKA", "KOTFA" и т.д.). Также будет изменена концепция участия Казахстана в выставках, которая предусматривает размещение под единым стендом Казахстана различных субъектов отечественного туристского бизнеса (отелей, авто- и авиаперевозчиков, туроператоров, и т.д.).
Наряду с участием в зарубежных выставках с участием зарубежных партнеров будут проводиться ежегодные выставки в Казахстане для иностранных туроператоров и субъектов туристского бизнеса по типу "ITBAsia" или "PATATravelMart".
Ежегодно будут определяться и проводиться годы туризма Казахстана в странах целевых групп и, соответственно, в Казахстане годы туризма данных стран.
АО "НК "Kazakh Tourism" по принципу "одного окна" будет обеспечивать площадку для налаживания сотрудничества между отечественным туристским бизнесом и туристскими операторами и агентствами стран целевых рынков, также проводить для них инфотуры по Казахстану.

Мақсатты аудиториясы түпкілікті тұтынушылар болатын Pull-стратегия кезінде дестинацияларды ілгерілету бойынша жарнамалық және өзге хабарламаларды қамту бүкіл әлемде кемінде 310 млн. адамды құрауға тиіс. Қазақстанда қамту елдің барлық ересек халқын (71%), яғни 12,8 млн. адамды құрауға тиіс.
Бірінші кезең үшін (2019-2021 жж.) аудиторияны жоспарланып отырған әлемдік қамту мақсатты нарықтарға сәйкес былайша, кейіннен перспективалық нарықтарды қамтуды ұлғайта отырып бөлінген:
1) аудиторияның 60%-ын бірінші мақсатты топтағы елдерде (Ресей мен Қытай) қамту жоспарлануда;
2) 25%-ы – екінші мақсатты топ елдерінде;
3) 15%-ы – перспективалық нарықтарда.
Қазақстанды туристік бағыт ретінде ілгерілету "KazakhInvest" ҰК" АҚ, "Қазақстан темір жолы" АҚ, "AirAstana" АҚ және т.с.с. ірі отандық компаниялар арқылы да жүзеге асырылады. Бұл – жарнамалық баспа материалдарын немесе өзге брендтелген өнімді (кәдесыйлар, ел логосы және ұраны бар ашықхаттар) тарату, бірлескен жарнамалық акциялар және т.б. ұйымдастыру және өткізу.
2020 жылға қарай Қазақстан ауқымды жарнамалық науқанды халықаралық деңгейде өткізу шеңберінде мақсатты шет елдердің ірі қалаларында сыртқы жарнаманың болуымен қамтамасыз етіледі. Сыртқы жарнама адамдар көп жиналатын орындарда, мысалы, әуежайлар мен теміржол вокзалдары, сауда және бизнес орталықтары, орталық алаңдар, метро және т.б., сондай-ақ халықаралық әуежайларда (Франкфурт, Шереметьево, Дубай, Схипхол, Шоуду, Хитроу, Шарль-де-Голль, Мехрабад) және "Lufthansa", "Aeroflot", "EtihadAirways", "TurkishAirlines", "LOT" және т.б. сияқты әлемнің озық әуе компанияларының борт журналдарында орналастырылады.
Республикалық арналар мен ірі баспа БАҚ-ты қоса алғанда, Қазақстанның озық БАҚ-на PressFeed және HARO сервистеріне белсенді тарту көзделеді, онда журналистер өздерін қызықтыратын тақырыптарға түсінік беру үшін сарапшыларға сауалдар жариялай алады. Осы сервистер мақсатты нарық болып табылатын елдерде мақалалар мен репортаждарға өз түсіндірмелерін қосуға қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Жыл сайын Қазақстан таныстырылатын халықаралық туристік іс-шаралар тізімі кеңейтіледі (Moscow MICE Forum, IBTM China, New York Times Travel Show, IBTM World Barcelona, ITB Berlin, MITT, CITM, ITE, MATKA, KOTFA және т.б.). Сондай-ақ Қазақстанның бірыңғай стенді астында отандық туристік бизнестің түрлі субъектілерін (отельдер, авто және авиатасымалдаушылар, туроператорлар және т.б.) орналастыруды көздейтін, Қазақстанның көрмелерге қатысу тұжырымдамасы өзгертілетін болады.
Шетелдік көрмелерге қатысумен қатар, шетелдік серіктестердің қатысуымен шетелдік туроператорлар және "ITBAsia" немесе "PATATravelMart" типі бойынша туристік бизнес субъектілері үшін Қазақстанда жыл сайынғы көрмелер өткізілетін болады.
Жыл сайын мақсатты топ елдерінде Қазақстанның туризм жылдары және тиісінше Қазақстанда осы елдердің туризм жылдары айқындалып өткізілетін болады.
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ "бір терезе" қағидасы бойынша отандық туристік бизнес пен туристік операторлар және мақсатты нарықтар елдерінің агенттіктері арасында ынтымақтастықты жолға қою үшін алаңды қамтамасыз етіп, сондай-ақ олар үшін Қазақстан бойынша ақпараттық турлар өткізілетін болады.

5.5.2.3. Формирование и развитие внутренних маркетинговых коммуникаций
В целях систематизации и координации маркетинговых усилий по развитию внутреннего туризма в Казахстане:
1) на одном из республиканских каналов будет запущена телевизионная передача "Туристік Қазақстан", которая будет нацелена на раскрытие туристского потенциала страны и станет диалоговой площадкой по обсуждению текущих проблем и перспектив развития туристских дестинаций и объектов;
2) на АО "НК "Kazakh Tourism" будет возложена задача по тесному взаимодействию с ТИЦ в регионах с целью общей координации развития внутренних маркетинговых мероприятий.
Такая мера будет способствовать:
- стандартизации модели функционирования и управления ТИЦ;
- скоординированному наполнению ТИЦ качественным туристским контентом;
- цифровизации деятельности ТИЦ;
- продвижению сувенирной продукции, в т.ч. ремесленников, через сеть ТИЦ по всей стране;
- получению обратной связи со всех крупных отечественных дестинаций;
3) будут оцифрованы городские, музейные и сакральные экскурсии по Казахстану в виде мобильного приложения на 6 языках ООН, что позволит обеспечить навигацию туристов по городам без указателей, переводчиков и путеводителей, решить проблемы многоязычных гидов, доступность виртуальных экскурсий;
4) будет обеспечено качественное информационное сопровождение объектов историко-культурного наследия путем издания и распространения информационных буклетов, путеводителей, афиш, флаеров, тематических каталогов с использованием 3D-технологий (например, под названиями "Караванные пути Великого шелкового пути", "Сакральные места Южного Казахстана", "По следам сакских воинов", "Бозок - сердце кочевой цивилизации" и др.);
5) будут созданы скачиваемые электронные путеводители по приоритетным дестинациям, в т.ч. по национальным паркам;
6) будут выделены целевые квоты на городские рекламные баннеры для целей продвижения внутреннего туризма в стране;
7) будет обеспечено присутствие наружной рекламы в крупных городах страны, в т.ч. в местах скопления людей, например, аэропорты и железнодорожные вокзалы, торговые и бизнес центры, центральные площади и др., а также в аэропортах, железнодорожных и автовокзалах.
5.5.2.4. Продвижение туристских продуктов и услуг в интернет-среде (цифровой маркетинг)
Цифровой маркетинг включает обеспечение присутствия туристского бренда страны в сети интернет для достижения различных маркетинговых целей. Основными преимуществами цифрового маркетинга являются возможность интерактивного вовлечения аудитории, общения с потенциальными туристами, точный выбор заинтересованной аудитории для платной рекламы посредством таргетирования, а также четкое отслеживание результатов рекламы.
Цифровое продвижение и реклама казахстанского туризма в интернете предполагает охват всех этапов принятия решения туриста: от вдохновения на посещение дестинации до покупки тура или бронирования отеля и до этапа посещения дестинации и пост-путешествия.
На первом этапе (2019-2021 годы) упор будет сделан на вдохновение туриста. На втором этапе (2022-2025 годы) на государственном уровне будут внедрены меры стимулирования перехода туристского бизнеса в онлайн (консультации, бронирование, продажа, виртуальные туры и т.п.).
Аккаунты в социальных сетях позволяют набирать базу подписчиков, которые в последующем будут использованы не только как аудитория, которая получает ключевые сообщения, но также как послы, распространяющие наши "сообщения" среди своей аудитории. При этом социальные сети будут задействованы как самостоятельный инструмент продвижения и распространения информации, вне зависимости от других цифровых каналов.
Необходимо запустить страновые страницы для следующих целевых аудиторий:

5.5.2.3. Ішкі маркетингтік коммуникацияларды қалыптастыру және дамыту
Қазақстандағы ішкі туризмді дамыту бойынша маркетингтік күш-жігерді жүйелеу және үйлестіру мақсатында:
1) республикалық арналардың бірінде елдің туристік әлеуетін ашуға бағытталатын және туристік дестинациялар мен объектілерді дамытудың ағымдағы проблемалары мен перспективаларын талқылау бойынша диалогтық алаңға айналатын "Туристік Қазақстан" телевизиялық хабары іске қосылады;
2) "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ-на ішкі маркетингтің іс-шараларды дамытуды жалпы үйлестіру мақсатында, өңірлердегі ТАО-мен тығыз өзара іс-қимыл жасау жөніндегі ақпараттық және әдістемелік сүйемелдеу міндеті жүктеледі.
Аталған шара:
- ТАО жұмыс істеу және басқару моделін стандарттауға;
- ТАО-ның сапалы туристік контентпен үйлестірілген түрде толығуына;
- ТАО қызметін цифрландыруға;
- ТАО желісі арқылы бүкіл ел бойынша кәдесый (оның ішінде қолөнершілердің өнімін) ілгерілетуге;
- барлық ірі отандық дестинациялардан кері байланыс алуға жәрдемдеседі;
3) Қазақстан бойынша қалалық, музейлік және киелі экскурсиялар мобильді қосымша түрінде БҰҰ-ның 6 тілінде цифрланады, ол туристердің қалалар бойынша жолбелгілерсіз, аудармашыларсыз және жолнұсқаушыларсыз навигациясын, көптілді гидтердің проблемаларын шешуді, виртуалды экскурсиялардың қолжетімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
4) 3D технологияларды пайдалана отырып, ақпараттық буклеттерді, жолнұсқауларды, афишаларды, флаерлерді, тақырыптық каталогтарды шығару және тарату арқылы тарихи-мәдени мұра объектілерін сапалы ақпараттық сүйемелдеу қамтамасыз етіледі (мысалы, "Ұлы жібек жолының керуен жолдары", "Оңтүстік Қазақстанның киелі жерлері", "Сақ жауынгерлерінің іздерімен", "Бозоқ – көшпелі өркениет жүрегі" атауларымен және т.б.);
5) басым дестинациялар бойынша, оның ішінде ұлттық парктер бойынша жүктелетін электрондық жолнұсқалар жасалады;
6) елде ішкі туризмді ілгерілету мақсаттары үшін қалалық жарнамалық баннерлерге мақсатты квоталар бөлінеді;
7) елдің ірі қалаларында, оның ішінде адамдар көп жиналатын орындарда, мысалы, әуежайларда және теміржол вокзалдарында, сауда және бизнес орталықтарында, орталық алаңдарда және т.б., сондай-ақ әуежайларда, теміржолдарда және автомобиль вокзалдарында сыртқы жарнаманың болуы қамтамасыз етіледі.
5.5.2.4. Интернет ортада туристік өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді ілгерілету (цифрлық маркетинг)
Цифрлық маркетинг әртүрлі маркетингтік мақсаттарға қол жеткізу үшін интернет желісінде елдің туристік брендінің болуын қамтамасыз етуді қамтиды. Цифрлық маркетингтің негізгі артықшылықтары аудиторияны интерактивті тарту, ықтимал туристермен сөйлесу мүмкіндігі, таргеттеу арқылы ақылы жарнама үшін мүдделі аудиторияны нақты таңдау, сондай-ақ жарнама нәтижелерін айқын қадағалау болып табылады.
Интернетте қазақстандық туризмді цифрлық ілгерілету және жарнамалау туристің шешім қабылдауының барлық кезеңін қамтуды болжайды: дестинацияға баруға деген шабыттан бастап турды сатып алуға немесе отельді брондауға дейін және дестинацияға бару және пост-саяхат кезеңіне дейін.
Бірінші кезеңде (2019-2021 жылдар) турист шабытына ерекше көңіл аударылады. Екінші кезеңде (2021-2023 жылдар) мемлекеттік деңгейде туристік бизнестің (консультациялар, брондау, сату, виртуалдық турлар және т.б.) онлайнға көшуін ынталандыру шаралары ендіріледі.
Әлеуметтік желілердегі аккаунттар жазылушылар базасын жинауға мүмкіндік береді, кейіннен олар негізгі хабарламаларды алатын аудитория ретінде ғана емес, сондай-ақ біздің "хабарламаларды" өз аудиториясы арасында тарататын елшілер ретінде пайдаланылады. Бұл ретте әлеуметтік желілер басқа цифрлық арналардан тәуелсіз, ақпаратты ілгерілету мен таратудың еркін құралы ретінде әрекет етеді.
Мынадай мақсатты аудиториялар үшін елдік парақшаларды іске қосу қажет:

1) Facebook - на русском и английском языках для Казахстана, России, стран Европы и других стран;
2) VK, Одноклассники, Telegram - для Казахстана и России на русском языке;
3) Instagram - на английском языке, без ограничения по целевой аудитории - Казахстан, Китай, Россия и другие страны;
4) Weibo и Wechat - для Китая на китайском языке, так как многие популярные социальные сети в Китае не работают.
Кроме передачи информации и распространения ключевых сообщений дестинации, все страницы в социальных сетях будут использованы как канал коммуникации с туристами.
Особое внимание будет уделено сотрудничеству с туристскими сайтами и порталами, такими как Booking.com, TripAdvisor, LonelyPlanet, CTRIP, и др., а также популярными интернет-ресурсами в целевых аудиториях, в первую очередь по обновлению контента, ко-брендингу и рекламе.
Будет продолжена работа по трансформации, ведению и сопровождению официального туристского сайта Казахстана как основного инструмента привлечения зарубежных туристов и продвижения туристского продукта (в настоящее время сайт Kazakhstan.travel). Ресурс станет единой информационно-коммуникационной площадкой для туристской отрасли, а также будет оснащен всеми современными инструментами (карты/схемы проезда, фотографии, видеоролики, виртуальные туры, и др.). В рамках повышения эффективности туристского портала Казахстана также необходимо обеспечение его полиязычности с учетом целевых рынков.
5.6. Совершенствование системы управления и мониторинга развития туристской отрасли
5.6.1. Общая схема системы управления
В рамках реализации Программы будет сформирована система управления туристкой отраслью, обеспечивающая эффективное продвижение туристского потенциала страны и решение возникающих вопросов развития отрасли.
Управление отраслью будет осуществляться по направлениям туризма и вовлечения бизнеса в развитие туристического потенциала регионов. Развитие туризма по направлениям/видам потребует расширения и пересмотра полномочий уполномоченного органа в сфере туризма, в том числе в вопросах медицинского туризма, развития туризма в ООПТ, подготовки кадров, координации вопросов инфраструктурного обеспечения туристических объектов, взаимодействия с бизнесом и т.д.
Рисунок 13
Схема управления туристской отраслью Казахстана
Для повышения эффективности управления и оперативного реагирования на новые вызовы и изменения мировой конъюнктуры необходимо использование гибких подходов к управлению отраслью и ее развитием.
Ключевым элементом данной системы будет являться АО "НК "KazakhTourism".
В связи с этим, АО "НК "KazakhTourism" будет определен Национальным оператором туристской отрасли с наделением следующими полномочиями:

1) Facebook – Қазақстан, Ресей, Еуропа елдері мен басқа елдер үшін орыс және ағылшын тілдерінде;
2) VK, Одноклассники, Telegram – Қазақстан мен Ресей үшін орыс тілінде;
3) Instagram – ағылшын тілінде, мақсатты аудитория бойынша шектеусіз – Қазақстан, Қытай, Ресей және басқа елдер;
4) Weibo және Wechat – Қытай үшін қытай тілінде, өйткені Қытайда көптеген көпшілікке танымал әлеуметтік желілер жұмыс істемейді.
Ақпарат беруден және дестинацияның негізгі хабарламаларын таратудан басқа, әлеуметтік желілердегі барлық парақшалар туристермен коммуникация жасау арнасы ретінде пайдаланылады.
Booking.com, TripAdvisor, LonelyPlanet, CTRIP және т.б. сияқты туристік сайттармен және порталдармен, сондай-ақ мақсатты аудиториялардағы көпшілікке танымал интернет-ресурстармен, бірінші кезекте, контентті жаңарту, ко-брендинг және жарнама бойынша ынтымақтастыққа ерекше көңіл бөлінеді.
Қазақстанның ресми туристік сайтын шетелдік туристерді тарту мен туристік өнімді ілгерілетудің негізгі құралы ретінде трансформациялау, жүргізу және сүйемелдеу бойынша жұмыс жалғастырылатын болады (қазіргі уақытта Kazakhstan.travel сайты). Ресурс туристік сала үшін бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық алаңға айналады, сондай-ақ барлық заманауи құралдармен (жүру карталары/схемалары, фотосуреттер, бейнероликтер, виртуалды турлар және т.б.) жарақталады. Қазақстанның туристік порталының тиімділігін арттыру шеңберінде мақсатты нарықтарды ескере отырып, оның көптілділігін қамтамасыз ету қажет.
5.6. Туристік саланың дамуын басқару және мониторингтеу жүйесін жетілдіру
5.6.1. Басқару жүйесінің жалпы схемасы
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде елдің туристік әлеуетін тиімді ілгерітетін және сала дамуында туындайтын мәселелердің шешімін қамтамасыз ететін туристік саланы басқару жүйесі қалыптастырылады.
Саланы басқару туризмнің бағыттары және бизнесті өңірдің туристік әлеуетін дамытуға тарту бойынша жүзеге асырылатын болады. Туризмді бағыттар/түрлері бойынша дамыту туризм саласындағы уәкілетті органның өкілеттіктерін, оның ішінде медициналық туризм, ЕҚТА-да туризмді дамыту, кадрлар дайындау, туристік объектілерді инфрақұрылымдық қамтамасыз ету мәселелерін үйлестіру, бизнеспен өзара іс-қимыл жасау мәселелерінде және т.б. кеңейтуді және қайта қарауды талап етеді.
12-сурет
Қазақстанның туристік саласын басқару схемасы
Басқару тиімділігін арттыру және жаңа сын-тегеуріндер мен әлемдік конъюнктураның өзгеруіне жедел ден қою үшін саланы басқаруға және оны дамытуға қатысты икемді тәсілдерді пайдалану қажет.
Аталған жүйенің негізгі элементі "KazakhTourism" ҰК" АҚ болады.
Осыған байланысты "KazakhTourism" ҰК" АҚ мынадай өкілеттіктер беріле отырып, Туристік саланың ұлттық операторы болып айқындалады:

1) осуществление поиска и проведение переговоров с потенциальными инвесторами с целью привлечения их к участию в реализации инвестиционных проектов;
2) осуществление инвестиций в инвестиционные проекты путем неконтрольного участия в капитале вновь создаваемых проектных компаний и в проектах государственно-частного партнерства (Таблица 10);
3) сотрудничество с международными и зарубежными организациями с целью привлечения информационных, образовательных и финансовых ресурсов для стимулирования развития туристской отрасли;
4) использование и продвижение странового туристского бренда и туристских продуктов на международном и отечественном туристских рынках;
5) обучение и повышение квалификации специалистов в области туристской деятельности;
6) участие в создании и деятельности иных юридических лиц;
7) участие в управлении приоритетными туристическими территориями.
Таблица 10
Объем прямых инвестиций в проекты туристской отрасли, млрд. тенге
KPI Ед. измерения Методология, расчет 2020 год 2021 год 2022 год 2023 год 2024 год 2025 год Итого
Участие АО "НК "Kazakh Tourism" в инвестиционных проектах
млрд. тенге
Объем инвестиций
АО "НК "Kazakh Tourism".
в проект,
Формула расчета:
Ekt=(Ce-D)-Ei
Ekt - вкладАО "НК "KazakhTourism"
Ce - стоимость проекта
D - долговое финансирование Ei - вклад инвесторов и
иных участников
2,1
2,0
1,8
1,8
1,8
1,8
11,5
Привлечение инвестиций в проекты туристской отрасли
млрд. тенге
Объем привлеченных инвестиций в проект, реализуемый совместно с АО "НК "Kazakh Tourism".
Формула расчета:
Ei=(Ce-D)-Ekt
Ei - вклад инвесторов и
иных участников Ekt - вклад АО "НК "Kazakh Tourism"
Ce - стоимость инвестиционного проекта
D - долговое финансирование
4,9
4,8
4,4
4,2
4,2
4,2

1) инвестициялық жобалардың іске асырылуына қатысуға тарту мақсатында әлеуетті инвесторларды іздеуді жүзеге асыру және олармен келіссөздер жүргізу;
2) жаңадан құрылатын жобалау компанияларының капиталына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына бақылаусыз қатысу арқылы инвестициялық жобаларға инвестицияларды жүзеге асыру (10-кесте);
3) туристік саланы дамытуды ынталандыру үшін ақпараттық, білім беру және қаржы ресурстарын тарту мақсатында халықаралық және шетелдік ұйымдармен ынтымақтастық жасау;
4) халықаралық және отандық туристік нарықтарда елдік туристік бренд пен туристік өнімдерді пайдалану және ілгерілету;
5) туристік қызмет саласындағы мамандарды оқыту және олардың біліктілігін арттыру;
6) өзге заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатысу;
7) басым туристік аумақтарды басқаруға қатысу.
10-кесте
Туристік сала жобаларына тікелей инвестициялар көлемі, млрд.тг.
KPI
Өлшем бірл.
Әдіснама, есептеу
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
Жиыны
"Kazakh Tourism"ҰК" АҚ-ның инвестициялық жобаларға қатысуы
млрд. теңге
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ-ның
жобаға инвестициялар көлемі,
Есептеу формуласы:
Ekt=(Ce-D) - Ei
Ekt – "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ салымы
Ce – жобаның құны
D – борыштық қаржыландыру
Еi – инвесторлар мен
өзге де қатысушылардың салымы
2,1
2,0
1,8
1,8
1,8
1,8
11,5
Туристік сала жобаларына инвестициялар тарту
млрд. теңге
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ-мен бірлесіп іске асырылатын жобаға тартылған инвестициялар көлемі.
Есептеу формуласы:
Ei=(Ce-D) - Ekt
Ei – инвесторлар мен өзге қатысушылардың салымы
Ekt – "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ салымы
Ce – инвестициялық жобаның құны
D – борыштық қаржыландыру
4,9
4,8
4,4
4,2
4,2
4,2

26,9
Кроме этого, управление развитием ПТТ республиканского уровня (ТОП-10) будет осуществляться специальными управляющими компаниями, определенными Правительством Республики Казахстан с привлечением АО "НК "KazakhTourism", МИО, НК "KazakhInvest" и международных консультантов. Управляющие компании будут наделены правом резервирования и распределения земельных участков. Для этого будут проработаны меры по внесению изменений в законодательство Республики Казахстан в области туристской деятельности.
Также в целях повышения туристского потенциала ООПТ в рамках реализации будет внедрена в пилотном режиме новая модель управления национальными парками, предусматривающая передачу управления в части туризма управляющей компании (в рамках Топ-10 ПТТ).
Основным фактором повышения туристского потенциала страны и привлечения туристов, как внутренних, так и иностранных, является качественное и всестороннее продвижение туристских объектов и продуктов. Управление продвижением туристских объектов на международном уровне и страновым брэндингом будет осуществляться АО "НК "KazakhTourism".
Для развития продвижения регионального туристского потенциала и туристских объектов важно интегрировать представителей бизнеса в процесс управления отраслью через внедрение механизма DMO (Destination management organization) и DMC (Destination Management Company).
DMO - это компания, отвечающая за маркетинг, продвижение, иногда за развитие инфраструктуры и управление дестинацией. В состав ее управляющих органов входят не только представители государственного органа, но и бизнесмены - отельеры, перевозчики, рестораторы, туроператоры, работающие на соответствующем рынке.
Ключевым является то, что бизнес непосредственно участвует в процессе принятия решений по продвижению и развитию дестинации, в том числе, имея право голоса в распоряжении бюджетными средствами. Финансирование деятельности DMO осуществляется за счет бюджетных средств, целевых взносов участников рынка, оказания маркетинговых услуг.
5.6.2. Система учета и мониторинга
В целях полноценного использования статистических данных для обеспечения качественного мониторинга реализации Программы, текущего состояния и развития отрасли будут приняты следующие меры:
1) в перечень публикуемых данных по туризму будут включены все необходимые статистические показатели (в настоящее время публикуются не все из них):
- количество зарубежных посетителей;
- количество койко-мест в разрезе по категориям и областям;
- количество предоставленных койко-суток;
- заполняемость гостиниц;
- количество зарубежных и внутренних туристов, обслуженных местами размещения;
- количество транзитных посетителей в разбивке по странам;
- доходы от зарубежных туристов;
- доходы от зарубежных туристов в разбивке по странам;
- посещения зарубежных туристов в разбивке по целям визита;
- средняя длительность пребывания зарубежного туриста в РК в разбивке по странам;
- средние ежедневные расходы зарубежных туристов в Республике Казахстан в разбивке по странам;
- посетители, проведшие на территории Республики Казахстан менее 24 часов;
- структура расходов зарубежных туристов в Республике Казахстан в разбивке по странам и по целям визита;
- места проживания зарубежных туристов в разбивке по странам;
- зарубежные туристы в разбивке по возрастам и социально-экономическому положению и странам;
- разбивка зарубежных посетителей по пунктам пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;

26,9
Бұдан басқа, республикалық деңгейдегі (ТОП-10) БТА-ның дамуын басқаруды "KazakhTourism" ҰК" АҚ-ны, ЖАО-ны, "KazakhInvest" ҰК-ны және халықаралық консультанттарды тарта отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған арнайы басқарушы компаниялар жүзеге асырады. Басқарушы компанияларға жер учаскелерін резервтеу және үлестіру құқығы беріледі. Ол үшін Қазақстан Республикасының туристік қызмет саласындағы заңнамасына өзгерістер енгізу жөніндегі шаралар пысықталады.
Сондай-ақ ЕҚТА туристік әлеуетін арттыру мақсатында іске асыру шеңберінде туризм бөлігіндегі басқарушы компанияға (Топ-10 БТА шеңберінде) беруді көздейтін ұлттық парктерді басқарудың жаңа моделі пилоттық режимде енгізіледі.
Елдің туристік әлеуетін арттырудың және ішкі, сол сияқты шетелдік туристерді тартудың негізгі факторы туристік объектілер мен өнімдерді сапалы әрі жан-жақты ілгерілету болып табылады. Туристік объектілерді халықаралық деңгейде ілгерілетуді және елдік брэндингті басқаруды "KazakhTourism" ҰК" АҚ жүзеге асыратын болады.
Өңірлік туристік әлеуетті және туристік объектілерді ілгерілетуді дамыту үшін бизнес өкілдерін DMO (Destination management organization) және DMC (Destination Management Company) тетігін енгізу арқылы саланы басқару процесіне интеграциялау маңызды.
DMO – бұл маркетингке, ілгерілетуге, кейде инфрақұрылымды дамытуға және дестинацияны басқаруға жауапты компания. Оның басқарушы органдарының құрамына мемлекеттік органның өкілдері ғана емес, бизнесмендер де – отельерлер, тасымалдаушылар, рестораторлар, тиісті нарықта жұмыс істейтін туроператорлар да кіреді.
Бизнестің дестинацияны ілгерілету және дамыту бойынша, оның ішінде бюджет қаражатына иелік етуде дауыс беру құқығына ие бола отырып, шешімдер қабылдау процесіне тікелей қатысуы негізгі болып табылады. DMO қызметін қаржыландыру бюджет қаражаты, нарық қатысушыларының мақсатты жарналары, маркетингтік қызметтерді көрсету есебінен жүзеге асырылады.
5.6.2. Есепке алу және мониторингтеу жүйесі
Бағдарламаның іске асырылуын, саланың ағымдағы жай-күйін және дамуын сапалы мониторингтеуді қамтамасыз ету үшін статистикалық деректерді толыққанды пайдалану мақсатында мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) туризм бойынша жарияланатын деректердің тізбесіне барлық қажетті статистикалық көрсеткіштер енгізіледі (қазіргі уақытта олардың барлығы жарияланбайды):
- шетелден келушілердің саны;
- санаттар мен облыстар бөлінісіндегі төсек-орын саны;
- ұсынылған төсек-тәулік саны;
- қонақүйлердің толуы;
- орналасқан орындары қызмет көрсеткен шетелдік және ішкі туристер саны;
- елдер бойынша бөлуде транзиттік келушілердің саны;
- шетелдік туристерден түскен кірістер;
- елдер бойынша бөлуде шетелдік туристерден түскен кірістер;
- сапардың мақсаттары бойынша бөлуде шетелдік туристердің келуі;
- елдер бойынша бөлуде шетелдік туристің Қазақстан Республикасында орташа болу ұзақтығы;
- елдер бойынша бөлуде шетелдік туристердің Қазақстан Республикасындағы орташа күн сайынғы шығыстары;
- Қазақстан Республикасының аумағында 24 сағаттан кем болған келушілер;
- елдер бойынша және сапардың мақсаттары бойынша бөлуде шетелдік туристердің Қазақстан Республикасындағы шығыстарының құрылымы;
- жасы мен әлеуметтік-экономикалық жағдайы және елдер бойынша бөлуде шетелдік туристер;
- шетелдік келушілерді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері бойынша бөлу.

2) в целях получения актуальных статистических данных будет рассмотрена возможность внедрения механизма по сбору и оцифровке данных, путем проведения анализа поведения туристов и запросов пользователей мобильных приложений. Это позволит обеспечить игроков туристской сферы информационной поддержкой о существующем спросе на туристские продукты региона и профиль туристов (демографическая информация, возраст, национальность или гражданство - это во многом определят поведенческие особенности туристов);
3) для совершенствования официальной статистики по ДЮТ будет введена официальная статистика по объектам размещения и посещаемости ДОЦов при МОН/МНЭ РК;
4) с учетом изучения международного опыта будут внедрены лучшие практики в систему статистического учета.
Кроме этого, будет сформирована система/набор показателей Программы и распределения ответственности за их достижение между государственными органами и национальными компаниями.
Для представителей посольств и консульств Республики Казахстан будут внедрены KPI по привлечению и обслуживанию туристов, такие как:
1) среднее время на оформление 14-дневной визы в разрезе ключевых рынков;
2) % отказа в выдаче визы в разрезе ключевых рынков;
3) прирост туристов с ключевых рынков.
Будет также проводиться ежегодная оценка эффективности деятельности министерств и ведомств, а также акиматов областей, городов республиканского значения, столицы по вопросам развития туризма.

2) өзекті статистикалық деректерді алу мақсатында туристердің мінез-құлқына және мобильді қосымшаларды пайдаланушылардың сұраныстарына талдау жүргізу арқылы деректерді жинау және цифрлау тетігін енгізу мүмкіндігі қаралатын болады. Бұл туристік саланың ойыншыларын өңірдің туристік өнімдеріне деген қолданыстағы сұраныс және туристердің профилі туралы (демографиялық ақпарат, жасы, ұлты немесе азаматтығы – бұл көбінесе туристердің мінез-құлық ерекшеліктерін айқындайды) ақпараттық қолдаумен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
3) ЖБТ бойынша ресми статистиканы жетілдіру үшін ҚР БҒМ/ҰЭМ жанындағы БСО-на орналастыру және бару объектілері бойынша ресми статистика енгізіледі;
4) халықаралық тәжірибені зерделеуді ескере отырып, статистикалық есепке алу жүйесіне үздік практикалар ендіріледі.
Бұдан басқа, Бағдарлама көрсеткіштерінің жүйесі/жиыны және мемлекеттік органдар мен ұлттық компаниялар арасында оларға қол жеткізу үшін жауапкершілікті бөлу қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының елшіліктер мен консулдықтарының өкілдері үшін туристерді тарту және оларға қызмет көрсету бойынша мыналар сияқты KPI енгізіледі:
1) негізгі нарықтар бөлінісінде 14-күндік визаны ресімдеуге жұмсалған орташа уақыт;
2) негізгі нарықтар бөлінісінде виза беруден бас тарту %-ы;
3) негізгі нарықтардан келуші туристердің өсімі.
Министрліктер мен ведомстволардың, сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдіктерінің туризмді дамыту мәселелері бойынша қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүргізілетін болады.

5.6.3. Организация управления реализацией Программы
Реализация Программы будет организована на основе проектного управления, в соответствии с которым решение задач и реализация мероприятий будут формализованы в виде проектов.
Организационная структура реализации Программы предусматривает создание Управляющего совета Программы, Офиса управления Программы, Проектных рабочих групп, Региональных офисов управления Программой.
Рисунок 14
Проектный офис по мониторингу за реализацией Программы*
*в части "развития ООПТ и санаториев" управление Программой будет осуществляться с участием Управления делами Президента Республики Казахстан.
Управляющий совет Программы является управляющим органом, в функции которого входят оценка результатов и статута реализации Программы, межведомственная координация реализации Программы, принятие решений по стратегическим вопросам и возникающим противоречиям, утверждение управляющей документации проектов и регламентов работ, решение о необходимости корректировки Программы. В состав Управляющего совета Программы войдут первые руководители заинтересованных центральных и местных исполнительных органов, национального оператора по туризму, НПП "Атамекен". Также возможно формирование управляющего совета Программы на основе Совета по туризму с наделением необходимыми полномочиями.
Исполнительным органом реализации Программы является Офис управления программой, который осуществляет координацию реализации проектов, их мониторинг и контроль, методологическое обеспечение и подготовку соответствующих отчетов о результатах и ходе реализации Программы. Офис управления программой предусматривается организовать на базе Национального оператора по туризму.
Непосредственная реализация проектов будет осуществляться Проектными группами либо Исполнительными организациями, назначение и утверждение состава которых будет осуществляться Управляющим советом программы.
Координация решения вопросов реализации программы, возникающих в рамках конкретного региона (области, города республиканского значения), и управление реализацией региональных проектов на региональном уровне предусматривается через Региональные офисы управления программой, которые курируются первым руководителем местного исполнительного органа и являются подотчетными Офису управления программой.
Для каждого ответственного исполнителя (руководители проектов, центральных и местных исполнительных органов), участвующего в реализации Программы, будут установлены КPI, по которым будет вестись оценка их вовлеченности и эффективности работы по реализации Программы.

5.6.3. Бағдарламаның іске асырылуын басқаруды ұйымдастыру
Бағдарламаны іске асыру жобалық басқару негізінде ұйымдастырылады, оған сәйкес мәселелерді шешу және іс-шараларды іске асыру жобалар түріндегі нысанға айналады.
Бағдарламаны іске асырудың ұйымдық құрылымы Бағдарламаның басқарушы кеңесін, Бағдарламаның басқару кеңсесін, Жобалық жұмыс топтарын, Бағдарламаны басқарудың өңірлік кеңселерін құруды көздейді.
13-сурет
Бағдарламаның іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі жобалық кеңсе*
* "ЕҚТА мен санаторийлерді дамыту" бөлігінде Бағдарламаны басқару Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқармасының қатысуымен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның басқарушы кеңесі функцияларына Бағдарламаны іске асыру нәтижелері мен статутын бағалау, Бағдарламаны іске асыруды ведомствоаралық үйлестіру, стратегиялық мәселелер мен туындайтын қайшылықтар бойынша шешімдер қабылдау, жобалардың басқарушы құжаттамалары мен жұмыс регламенттерін бекіту, Бағдарламаны түзету қажеттілігі туралы шешімді шығару кіретін басқарушы орган болып табылады. Бағдарламаның басқарушы кеңесінің құрамына мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдардың, туризм жөніндегі ұлттық оператордың, "Атамекен" ҰКП бірінші басшылары кіреді. Сондай-ақ Туризм жөніндегі кеңестің негізінде қажетті өкілеттіктер беріле отырып, Бағдарламаның басқарушы кеңесін қалыптастыруға болады.
Бағдарламаны іске асырудың атқарушы органы жобалардың іске асырылуын сүйемелдеуді, оларды мониторингтеу мен бақылауды, әдістемелік қамтамасыз ету мен Бағдарламаны іске асырудың нәтижелері мен барысы туралы тиісті есептер дайындауды жүзеге асыратын Бағдарламаны басқару кеңсесі болып табылады. Бағдарламаны басқару кеңсесін Туризм жөніндегі ұлттық оператор базасында ұйымдастыру көзделеді.
Жобаларды тікелей іске асыруды құрамын тағайындау мен бекітуді Бағдарламаның басқарушы кеңесі жүзеге асыратын Жобалық топтар не Атқарушы ұйымдар жүзеге асыратын болады.
Жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы жетекшілік ететін және Бағдарламаны басқару кеңсесіне есеп беретін Бағдарламаны басқарудың өңірлік кеңселері арқылы нақты өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала) шеңберінде туындайтын бағдарламаны іске асыру мәселелерін шешуді үйлестіру және өңірлік деңгейде өңірлік жобалардың іске асырылуын басқару көзделеді.
Бағдарламаны іске асыруға қатысатын әрбір жауапты орындаушы үшін (жобалардың жетекшілері, орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары) КРІ белгіленеді, ол бойынша олардың Бағдарламаны іске асыруға тартылуы мен жұмысының тиімділігін бағалау жүргізілетін болады.

372 000
1 500 000
1.2.
Алаколь - часть ВКО
Восточно-Казахстанская область
По химическому составу сравнима с водами Черного моря и включает в себя почти всю таблицу Менделеева, что способствует лечению многих заболеваний. На озере имеются источники минеральной грязи, способствующей в лечении некоторых болезней
400 000
1 000 000
2.
ГОРНЫЙ (ГОРНОЛЫЖНЫЙ) КЛАСТЕР АЛМАТИНСКОГО РЕГИОНА
500 000 3 000 000
2.1. Тургень
Алматинская область
Всесезонная туристско-спортивная курортная зона, отвечающая самым современным требованиям

372 000
1 500 000
1.2.
Алакөл – ШҚО бөлігі
Шығыс Қазақстан облысы
Химиялық құрамы бойынша Қара теңіз суымен салыстырылады және Менделеевтің барлық дерлік кестесін қамтиды, бұл көптеген ауруларды емдеуге көмектеседі. Көлде кейбір ауруларды емдеуге көмектесетін минералдық балшық көздері бар
400 000
1 000 000
2
АЛМАТЫ ӨҢІРІНІҢ ТАУ (ТАУ ШАҢҒЫСЫ) КЛАСТЕРІ
500 000
3 000 000
2.1. Түрген
Алматы облысы
Ең заманауи талаптарға жауап беретін, барлық маусымға арналған туристік-спорттық курорт аймағы

2.2. Чимбулак
Алматинская область
Курорт работает круглый год, предлагая гостям различные услуги и активности
Летом он предлагает такие экстремальные развлечения как, спуск на велосипеде с горы, полеты на параплане, катание на багги, восхождения и экскурсии с профессиональным гидом
502 226
2.3. Табаган
Алматинская область
Крупнейший всесезонный международный туристский центр отвечающий всем современным требованиям
2.4. Акбулак
Алматинская область
Крупнейший всесезонный международный туристский центр отвечающий всем современным требованиям
2.5. "Большой Алматинский Канал"
Алматинская область
Зона для активного туризма, агротуризм
2.6. Чарынский каньон
Алматинская область
Одной из достопримечательностей каньона считается Долина замков - это скальные отложения напоминающие по форме башни, которые были словно созданы неведомыми великанами. Долина замков в длину более 2-х километров, а ширина в разных местах достигает от 20 до 80 метров. Для туристов на территории созданы все условия для приятного отдыха. На территории ГНПП произрастает более 1 500 видов растений, 17 из которых занесены в Красную книгу Казахстана и 62 вида млекопитающих, 103 вида гнездящихся птиц, 25 видов рептилий; Возраст: около 12 миллионов лет
2.7. Город-курорт "Тенгри"
Алматинская область
Инфраструктура города-курорта включает 5-звездочные отели с 6 000 номеров фешенебельных номеров, торговый центр с торговыми точками крупных производителей, ресторанами, игорный комплекс для принятия огромного количества гостей с 5 000 игровых столов и 12 000 игровых автоматов и международный аэропорт "Тенгри".

2.2. Шымбұлақ
Алматы облысы
Курорт қонақтарға әртүрлі қызметтер мен белсенді демалыс ұсына отырып, жыл бойы жұмыс істейді
Жазда ол таудан велосипедпен түсу, парапланда ұшу, баггиде сырғанау, шыңға шығу және кәсіби гидпен экскурсия сияқты экстремалды ойын-сауық ұсынады
502 226
2.3. Табаған
Алматы облысы
Барлық заманауи талаптарға жауап беретін барлық маусымға арналған ірі халықаралық туристік орталық
2.4. Ақбұлақ
Алматы облысы
Барлық заманауи талаптарға жауап беретін барлық маусымға арналған ірі халықаралық туристік орталық
2.5. "Үлкен Алматы арнасы"
Алматы облысы
Белсенді туризмге, агротуризмге арналған аймақ
2.6. Шарын шатқалы
Алматы облысы
Шатқалдың назар аударарлық орындарының бірі – Қорғандар алаңы болып саналады, бұл көзге көрінбейтін алпауыттар құрастырған тәрізді мұнаралар түріндегі жартас түзілімдері. Қақпа аңғары ұзындығы 2 км асады, әртүрлі жерлерде ені 20-дан 80 м дейін жетеді. Туристер үшін жайлы демалысқа барлық жағдай жасалған. МҰТП аумағында 1500-ден астам өсімдік түрі өседі, олардың 17-сі Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген және сүтқоректілердің 62 түрі, ұя салатын құстардың 103 түрі, рептилиялардың 25 түрі мекендейді. Жасы: шамамен 12 миллион жыл
2.7. "Тәңірі" курорт қаласы
Алматы облысы
Курорт қаланың инфрақұрылымына 6000 фешенебельді нөмірі бар 5 жұлдызды отель, ірі өндірушілердің сауда орындары бар сауда орталығы, мейрамханалар, 500 ойын үстелі бар қонақтардың мол санын қабылдауға арналған ойын кешені мен 12 000 ойын автоматы және "Тенгри" халықаралық аэропорт кіреді

1 000 000
3
ЩУЧИНСКО-БОРОВСКАЯ КУРОРТНАЯ ЗОНА
750 000 2 000 000
Курортная зона
"Ак Бура"
(233 га)
Акмолинская область
Позиционирование курорта: курортный комплекс 4*+, ориентированный на активный, семейный круглогодичный отдых. Широкий спектр развлечений и отдыха наряду с комфортными условиями проживания на 800 номеров и 425 частных домовладений. Площадь застройки 162 000 м², что составит 20% площади курорта, таким образом курорт будет относится к категории не плотной застройки
Горнолыжный комплекс "Бурабай"
Развитие и популяризация лыжного спорта в Казахстане, создание дополнительных рабочих мест, привлечение скалолазов для проведения чемпионатов по скалолазанию мирового класса
Конгресс-холл в поселке Бурабай
Самая крупная концертно-выставочная площадка в Акмолинской области, мощностью 1 500 посадочных мест
4
ТУРИСТСКАЯ ЗОНА "МАНГИСТАУ"
50 000 750 000
Туристская зона "Мангыстау"
Мангыстауская область
Проект инфраструктурно-рекреационного комплекса "Мангыстау" может обеспечить каталитические инвестиции в туризме, сельском хозяйстве и транспортной логистике для диверсификации экономики региона. Предполагается получение эффекта для ВВП до 194 млрд. тенге в год и создание до 21 тыс. постоянных рабочих мест при общих инвестициях в размере 488-769 млрд. тенге. Финансовую нагрузку на государство можно распределить во времени за счет реализации
проекта в 3 стадии. На первой стадии общие инвестиции составят 46-77 млрд. тенге, из них от государства - 16 млрд. тенге
5
Восстановление исторической среды древнего Туркестана
Туркестанская область

1 000 000
3
ЩУЧИНСК-БУРАБАЙ КУРОРТТЫҚ АЙМАҒЫ
750 000
2 000 000
"Ақ Бура" курорттық аймағы (233 га)
Ақмола облысы
Курорттың позициялануы: белсенді, отбасылық жыл бойғы демалысқа бағдарланған 4*+ курорттық кешен. 800 нөмірде және жеке иеліктегі 425 үйде тұрудың жайлы жағдайларымен қатар ойын-сауық пен демалыстың кең спектрі. Құрылыс ауданы 162 000 м², бұл курорт ауданының 25 %-ын құрайды, осылайша курорт тығыз емес құрылыс санатына жататын болады
"Бурабай" тау шаңғысы кешені
Қазақстандағы шаңғы спортын дамыту және дәріптеу, қосымша жұмыс орындарын құру, әлемдік деңгейде құзға шығу чемпионатын өткізу үшін құзға шығушыларды тарту
Бурабай кентіндегі конгресс-холл
Ақмола облысындағы қуаты 1500 отыратын орны бар ірі концерттік-көрме алаңы
4
"МАҢҒЫСТАУ" ТУРИСТІК АЙМАҒЫ
50 000
750 000
"Маңғыстау" туристік аймағы
Маңғыстау облысы
"Маңғыстау" инфрақұрылымдық-рекреациялық кешені жобасы өңір экономикасын әртараптандыру үшін туризмге, ауыл шаруашылығына және көлік логистикасына каталитикалық инвестицияларды қамтамасыз етуі мүмкін. ЖІӨ үшін жылына 194 млрд. теңгеге дейін нәтиже алу және 488-769 млрд. теңге мөлшерінде жалпы инвестициялар кезінде 21 мыңға дейін тұрақты жұмыс орындарын құру болжанады. Мемлекетке қаржы жүктемесін жобаны – 3 сатыда іске асыру есебінен уақытқа бөлуге болады. Бірінші сатыда жалпы инвестициялар 46-77 млрд. теңгені құрайды, олардың ішінен 16 млрд. теңгесі мемлекеттен беріледі.
5
Көне Түркістанның тарихи ортасын қалпына келтіру
Түркістан облысы

Городище Туркестан - один из древнейших городов Казахстана, на протяжении веков игравший огромную роль в истории казахского народа. В XII веке в нем жил поэт-мыслитель Ходжа Ахмед Ясави, который был похоронен тут же. На месте пришедшего в ветхость старого мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави в 1396-1398 гг., по приказу эмира Тимура, началось строительство нового грандиозного мемориального комплекса.
В XVI-XVIII веках город стал столицей Казахского ханства.
Здесь располагалась резиденция многих известных казахских ханов.
500 000
1 500 000
6
Развитие MICE-туризма
город Нур-Султан
Изменения, произошедшие в социально-экономической жизни города Нур-Султан, дают широкие возможности для развития MICE-туризма.
Всевозрастающий интерес к городу как к молодой столице нашего государства, имеющей современный облик и инфраструктуру, подтверждается многими экономическими показателями.
Привлечение значительного объема финансирования подтверждает высокую инвестиционную привлекательность столицы. Международный рейтинг города Нур-Султана сравнялся с крупнейшими городами Европы и мира.
В Нур-Султане есть все необходимые возможности для развития кластера городского туризма столицы.
500 000
1 500 000
7
Побережье озера Балхаш
Карагандинская область
Уникальность озера - оно разделено узким проливом на две части с различными химическими характеристиками воды - в западной части она практически пресная, а в восточной - солоноватая.
Второе по размерам в ЦА и СНГ. Рекреационный потенциал озера и окрестные достопримечательности (урочище Бектау-Ата, тугайные леса) привлекают многочисленных туристов.
130 000
400 000
8
Баянаульская курортная зона
Павлодарская область
Территория Баянаульской курортной зоны является оазисом среди степей Казахстана, включающая 4 озера Жасыбай, Сабындыколь,
Торайгыр, Биржанколь, входящая в Государственный национальный парк "Баянаул" с уникальными горными массивами.
200 000

Түркістан қаласы – ғасырлар бойы қазақ халқының тарихында үлкен рөл атқарған Қазақстанның көне қалаларының бірі. XII ғасырда ойшыл ақын Қожа Ахмет Яссауи өмір сүріп, осы жерде жерленген. 1396-1398 жж. Қожа Ахмет Яссауи ескі кесенесінің көнерген орнында Әмір Темірдің бұйрығы бойынша орасан зор мемориалдық жаңа кешеннің құрылысы басталды.
XVI – XVIII ғасырларда қала Қазақ хандығының астанасы болды. Мұнда көптеген атақты қазақ хандарының резиденциялары болған.
500 000
1 500 000
6
MICE туризмді дамыту
Нұр-Сұлтан қаласы
Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік-экономикалық өміріндегі өзгерістер MICE-туризмді дамыту үшін мол мүмкіндіктер береді. Замануи көрінісі және инфрақұрылымы бар біздің мемлекетіміздің жас астанасы ретінде қалаға қызығушылықтың артуы көптеген экономикалық көрсеткіштермен расталады.
Қаржыландырудың айтарлықтай көлемін тарту астананың жоғары инвестициялық тартымдылығын растайды. Нұр-Сұлтан қаласының халықаралық рейтингі Еуропа мен әлемнің ең ірі қалаларымен теңестірілді.
Нұр-Сұлтанда астананың қалалық туризм кластерін дамыту үшін барлық қажетті мүмкіндіктер бар
500 000
1 500 000
7
Балқаш көлі жағалауы
Қарағанды облысы
Көл бірегейлігі – ол судың әртүрлі химиялық сипаттамаларымен жіңішке бұғазбен екі бөлікке бөлінген, батыс бөлігі – тұщы, ал шығысы – ащы.
Көлемі жағынан Орталық Азия мен ТМД бойынша екінші орында. Көлдің рекреациялық әлеуеті мен маңайдағы көрікті жерлері көптеген туристерді қызықтырады (Бектау-Ата шатқалы, тоғайлы орман)
130 000
400 000
8
Баянауыл курорт аймағы
Павлодар облысы
Баянауыл курорт аймағының аумағы, бірегей таулы алабымен "Баянауыл" ұлттық саябағына кіретін 4 көлді: Жасыбай, Сабындыкөл, Торайғыр, Біржанкөл көлдерін қамтитын Қазақстан даласының оазисі болып табылады.
200 000

450 000
9
Имантау-Шалкарская курортная зона
Северо-Казахстанская область
На этой территории имеются прекрасные озера для пляжного туризма и зимних видов активного отдыха - это наиболее известные озера Шалкар и Имантау.
Живописная природа, представленная волнисто-увалистой возвышенностью с причудливыми изваяниями гор-останцев и котловинами озер, сочетанием лесостепной растительности и сосновых лесов, делает эту зону привлекательным для развития туризма.
В районе имеются памятники истории и культуры: Усадьба Айганым, Сырымбетский историко-этнографический музей Ш. Уалиханова, Мемориальный комплекс Карасай-Агынтай батыров, поселение Ботай, скульптурная композиция Акан Сере и другие объекты, привлекательные для туристов.

450 000
9
Имантау-Шалқар курорт аймағы
Солтүстік Қазақстан облысы
Бұл аумақта жағажай туризмі үшін әдемі көлдері және белсенді демалыстың қысқы түрлері бар Шалқар мен Имантау ең танымал көлдері.
Қызық мүсінделген жұрнақ-таулары бар белес-бөктерлі үстірттен және көлдердің шұңқырларынан тұратын, орманды дала өсімдіктері мен қарағайлы орманмен үйлескен көркем табиғат бұл аймақты туризм үшін тартымды етеді.
Ауданда тарих пен мәдениет ескерткіштер бар: Айғаным мекені, Ш.Уәлихановтың Сырымбет тарихи-этнографиялық музейі, Қарасай-Ағынтай батырлардың мемориалдық кешені, Ботай қонысы, Ақан серінің мүсіндік композициясы және туристер үшін өзге де тартымды объектілер.

130 000
400 000
10
Туристская зона "Байконыр"
Кызылординская область
Космодром Байконур - это уникальный, состоящий из сложнейших технических сооружений комплекс, первый и крупнейший в мире космодром, имеющий международное значение.
50 000
250 000 - 500 000
Приложение 2
к Государственной программе
развития туристской отрасли
Республики Казахстан
на 2019-2025 годы
Перечень объектов Карты туристификации регионального уровня (ТОП-50)
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.02.2020 № 34.
№ проекта № объекта Наименование Название туробъекта Уникальность объекта
(краткое описание причин, которые позволяют стать объекту "туристским магнитом")
Туристический поток,
человек в год
существующий потенциальный
1 2 3 4 5 6 7
город Нур-Султан - 8 объектов
Существующие проекты: 5
1
7
Архитектурно-культурные объекты города Нур-Султана
Монумент Байтерек
Уникальное архитектурное сооружение из металла, стекла и бетона, Высота - 105 м, вес - свыше 1000 тонн стоит и упирается на 500 сваях. Символизирует 1997 год - год провозглашения Нур-Султана новой столицей государства.

130 000
400 000
10
"Байқоңыр" туристік аймағы
Қызылорда облысы
Байқоңыр ғарыш айлағы әлемдегі алғашқы әрі ең ірі, халықаралық маңыздағы ғарыш айлағының аса күрделі техникалық құрылыстарынан тұратын бірегей кешен болып табылады.
50 000
250 000 – 500 000
Қазақстан Республикасының
туристік саласын дамытудың
2019 – 2025 жылдарға арналған
мемлекеттік бағдарламасына
2-қосымша
Өңірлік деңгейдегі туристендіру картасы объектілерінің тізбесі (ТОП-50)
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.02.2020 № 34 қаулысымен.
Жобаның
Объектінің
Атауы
Туристік объектінің атауы
Объектінің бірегейлігі
(объектіге "туристік магнит" атауына ие болуға мүмкіндік беретін себептің қысқаша сипаттамасы)
Туристік ағым,
жылына адам
қолда бар
әлеуетті
1
2
3
4
5
6
7
Нұр-Сұлтан қаласы – 8 объект
Қолданыстағы жобалар: 5
1
1
Нұр-Сұлтан қаласының сәулет-мәдениет объектілері
Бәйтерек монументі
Металдан, әйнектен және бетоннан жасалған бірегей сәулет құрылысы. Биіктігі – 105 м, салмағы – 1000 тоннадан артық
500 қадада тұр және соларға тірелген. 1997 жылды – Нұр-Сұлтанды мемлекеттің жаңа астанасы деп жариялаған жылды бейнелейді.

584 400
600 000
Дворец мира и согласия (Пирамида)
Уникальное архитектурное сооружение в виде пирамиды - является символом дружбы, единения и мира на земле Казахстана.
189 000
200 000
Государственный театр оперы и балета "Астана Опера"
Построен с учетом лучших классических традиций мирового зодчества, в архитектуре театра подчеркнут казахский национальный колорит.
117 593
125 000
ТРЦ "Хан Шатыр"
Самый крупный шатер в мире: высота по шпилю - 150 метров, общая площадь - 127 тыс. кв.м. Вошел в десятку лучших мировых экозданий по версии журнала Forbes Style.
в среднем в день
40 000-50 000 человек
Центральный концертный зал "Казахстан"
Уникальный по архитектурным и акустическим характеристикам комплекс на 3500 мест, имеет многофункциональную сцену (площадь 274 кв.м.), управляемую с одного дистанционного пульта.
150 000
170 000
"Дворец Независимости"
Архитектурная особенность - несущие стены в форме казахского кереге - остова юрты. Вместимость помещений, техническое оснащение и комфорт позволяют проводить и освещать все международные события.
250 000
300 000
2
8
Музейно-мемориальный комплекс жертв политических репрессий и тоталитаризма АЛЖИР
"АЛЖИР" является единственным на территории постсоветского пространства, посвященном памяти заключенных женщин 62-х национальностей, жертв тоталитарной системы прошлого столетия.

584 400
600 000
3
Бейбітшілік және келісім сарайы (Пирамида)
Пирамида түріндегі бірегей сәулет құрылысы – достық, бірлік пен Қазақстан жеріндегі бейбітшіліктің белгісі болып табылады.
189 000
200 000
4
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры
Әлемдік сәулетшіліктің үздік классикалық дәстүрлерін ескере отырып салынған, театр сәулетінде қазақ ұлттық колориті көрінеді.
117 593
125 000
5
"Хан Шатыр" СОСО
Әлемдегі ең ірі шатыр: шпиль бойынша биіктігі – 150 метр, жалпы ауданы – 127 мың шаршы метр ForbesStyle журналының нұсқасы бойынша үздік әлемдік экоғимараттардың ондығына кірді
күніне орта есеппен
40 000 -
50 000 адам
6
"Қазақстан" орталық концерт залы
3500 орынға арналған сәулеттік және акустикалық сипаттамалары бойынша бірегей кешен, қашықтан бір пульттен басқарылатын көп функционалды сахнасы (ауданы 274 шаршы м.) бар
150 000
170 000
7
"Тәуелсіздік сарайы"
Сәулеттік ерекшелігі – тірек қабырғалары қазақтың керегесі, киіз үй күмбезі пішінінде. Ғимараттардың сыйымдылығы, техникалық жабдықталуы және жайлылығы барлық халықаралық оқиғаларды өткізуге және жария етуге мүмкіндік береді
250 000
300 000
2
8
АЛЖИР саяси репрессия және тоталитаризм құрбандарының музей-мемориалдық кешені
"АЛЖИР" посткеңестік кеңістік аумағындағы 62 ұлттың тұтқындалған әйелдерінің, өткен жүз жылдықтың тоталитарлық жүйесі құрбандарының естелігіне арналған жалғыз объекті болып табылады

1) АО "Республиканский диагностический центр"
2) АО "Национальный центр детской реабилитации"
3) АО "Национальный научный центр материнства и детства"
4) АО "Национальный научный центр онкологии и трансплантологии"
5) НАО "Национальный научный кардиохирургический центр"
6) АО "Национальный центр нейрохирургии"
7) Больница Медицинского центра Управления делами Президента РК
1) Мощность в 500 посещений в смену. Консультации и диагностика на методах ядерной медицины.

1) "Республикалық диагностикалық орталық" АҚ
2) "Ұлттық балаларды оңалту орталығы" АҚ
3) "Ұлттық ана мен бала ғылыми орталығы" АҚ
4) "Ұлттық онкология және трансплантология ғылыми орталығы" АҚ
5) "Ұлттық кардиохирургия ғылыми орталығы" КеАҚ
6) "Ұлттық нейрохирургия орталығы" АҚ
7) ҚР Президентінің Іс басқармасы Медициналық орталығының ауруханасы
1) Қуаты бір ауысымда – 500 келуші. Ядролық медицина әдістерімен консультациялар мен диагностика

2) Мощность 306 коек. Реабилитационная помощь детям с психоневрологической патологией.
3) Мощность 500 коек. Неонатология, акушерство-гинекология, и экстракорпоральное оплодотворение.
4) Мощность 220 коек. Онкогематология, трансплантология, ортопедия.
5) Мощность - 200 коек. Ведущая кардиохирургическая клиника в Центральной Азии.
6) Не имеет аналогов в Средней Азии в точной диагностики.
7) 1444 видов медицинских услуг, функционирует более 900 наименований лечебно-диагностической и вспомогательной аппаратуры.
3 691
10 000*
5
11
Образовательный кластер города Нур-Султана
АОО "Назарбаев Университет"; Евразийский Национальный Университет имени Л.Гумилева;
Казахский агротехнический университет имени С.Сейфулина;
Медицинский Университет "Астана";
КазГЮА
Назарбаев университет, созданный по инициативе Елбасы в 2010 году, является флагманом высшего образования в стране нацеленный стать исследовательским университетом международного уровня.

2) Қуаты – 306 орын. Психоневрологиялық патологиясы бар балаларға реабилитациялық көмек.
3) Қуаты – 500 орын. Неонатология, акушерлік-гинекология, және экстракорпоралдық ұрықтандыру.
4) Қуаты – 220 орын. Онкогематология, трансплантология, ортопедия.
5) Қуаты – 200 орын. Орта Азиядағы Озық кардиохирургиялық клиника
6) Орта Азияда дәл диагностика бойынша теңдесі жоқ.
7) Медициналық көрсетілетін қызметтердің 1444 түрі бар, емдік-диагностикалық және қосалқы аппаратураның 900-ден астам атауы қолданылады
3 391
10 000
5
11
Нұр-Сұлтан қаласының білім беру кластері
"Назарбаев Университет" ДБҰ;
Л. Гумилев атындағы Еуразиялық ұлттық университеті
С. Сейфулин атындағы Қазақ агротехникалықуниверситеті;
"Астана" медициналық университеті;
ҚазМЗА
2010 жылы Елбасының бастамасы бойынша құрылған Назарбаев Университеті халықаралық деңгейдегі зерттеу университеті болуға бағдарланған, елдегі жоғары білімнің флагманы болып табылады.

В университете преподают 446 профессоров и преподавателей, 78% из них иностранцы. Имеется 25 программ магистратуры и 3 программы PhD.
Обучаются 4234 студентов в АО "Назарбаев Университет"
500
Новые проекты: 3
6
12
Музей Космоса
Музей Космоса (инициатор проекта АО НК "Қазахстан Ғарыш Сапары")
Создание уникального туристского продукта, основанного на истории космоса, развлекательного центра мирового уровня, исследовательско-учебного центра.
400 000
7
13
Крытый аквапарк
Крытый аквапарк мирового уровня (Базис-А)
Создание рекреационного центра мирового уровня, привлечение туристов стран СНГ.
300 000
8
14
Международный университет туризма
Международный университет туризма
Станет первым отраслевым университетом в Центрально-Азиатском регионе по подготовке специалистов в области туризма прикладного характера.
2 000
Акмолинская область - 2 объекта
9
4
Зерендинская курортная зона
Зерендинская курортная зона
Зеренда - озеро огромных размеров тектонического происхождения. Озеро Зеренду характеризует высокое положение над уровнем моря (370 м), мало изрезанная береговая линия с прекрасными Длина озера 7 км, глубина 6 м. Вода в озере пресная, прозрачная, летом температура воды достигает до 24 градусов по Цельсию. Зеренда считается одним из красивейших озер этого края. Зеренда - это не только украшение природы, но и излюбленное место туристов.
40 000
70 000
10
5
Кластер ДЮТ (оз.Катырколь)
Зона детского отдыха в районе озера Катарколь
Имея уникальные природно-климатические условия - красоту ландшафта с великолепным сочетанием скалистых гор, хвойных лесов, озер, зоны отдыха могут соперничать с самыми известными местами отдыха государств СНГ.
Множество детских оздоровительных центров, большое количество услуг. Лучшее соотношение цены и качества
5 000
20 000
Город Алматы - 6 объектов
Существующие проекты: 5
11
1
Конькобежный комплекс Медео
Конькобежный комплекс Медео
Медеу - самый высокогорный комплекс для зимних видов спорта с самой большой площадью искусственного ледового поля - 10,5 тыс. м²
479 203
505 000
12
2
Горнолыжный комплекс "Шымбулак"
Горнолыжный комплекс "Шымбулак"
Горнолыжный курорт мирового значения, имеет длину трасс - 14.9 км работает круглый год, предлагая гостям различные услуги и активности
502 226
530 000
13
3
Большое Алматинское озеро
Большое Алматинское озеро
Одно из самых популярных мест в маршруте туристов и путешественников в Алматинский регион
30 000
60 000
14
4
Парк "Кок тобе"
Парк "Кок Тобе"
Один из символов города Алматы и всего Казахстана, расположенный на пике горы Кок Тобе на высоте 1 100 метров над уровнем моря, в 5 минутах езды от центра города.

Университетте 446 профессор және оқытушы сабақ береді, олардың 78%-ы шетелдіктер. Магистратураның 25 бағдарламасы және PhD-дің 3 бағдарламасы бар.
"Назарбаев Университет" ДБҰ-да 4234 студент білім алуда
500
Жаңа жобалар: 3
6
12
Ғарыш музейі
Ғарыш музейі (жоба бастамашысы "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК АҚ)
Ғарыш тарихына негізделген бірегей туристік өнімді, әлемдік деңгейдегі ойын-сауық орталығын, ғылыми-зерттеу және оқу орталығын құру
400 000
7
13
Жабық аквапарк
Әлемдік деңгейдегі жабық аквапарк
(Базис-А)
Әлемдік деңгейдегі рекреациялық орталық құру, ТМД елдерінен туристерді тарту
300 000
8
14
Халықаралық туризм университеті
Халықаралық туризм университеті
Қолданбалы сипаттағы туризм саласындағы мамандарды даярлау бойынша Орта Азия өңіріндегі тұңғыш салалық университетке айналады
2 000
Ақмола облысы – 2 объект
9
4
Зеренді курорт аймағы
Зеренді курорт аймағы
Зеренді – тектоникалық тектес үлкен көл. Зеренді көлі теңіз деңгейінен жоғары орналасқан (370 м), аз кескінделген жағалау сызығы бар. Көлдің ұзындығы 7 км, тереңдігі 6 м. Көлдің суы тұщы, мөлдір, жазда судың температурасы Цельсий бойынша 24 градусқа дейін жетеді. Зеренді осы аймақтың ең әдемі көлдерінің бірі болып есептеледі. Зеренді тек табиғаттың сәні ғана емес, сонымен қатар туристердің сүйікті жері болып табылады
40 000
70 000
10
5
Балалар-жасөспірімдер туризмі кластері
(Қатаркөл көлі)
Қатаркөл көлі аумағындағы балалар демалыс аймағы
Бірегей табиғи-климаттық жағдайы – жартасты таулардың, көлдердің, демалыс аймақтарымен тамаша үйлескен ландшафттың сұлулығы ТМД мемлекеттерінің ең танымал демалыс орындарымен бәсекелесе алады. Балаларға арналған сауықтыру орталықтары көп, көрсетілетін қызметтердің саны да көп. үлкен. Баға мен сапаның үздік үйлесімі.
5 000
20 000
Алматы қаласы – 6 объект
Қолданыстағы жобалар: 5
11
1
Медеу конькимен сырғанау кешені
Медеу конькимен жүгіру кешені
Медеу — жасанды мұз айдынының ең үлкен алаңы 10,5 мың шаршы м2 болатын қысқы спорт түрлеріне арналған ең биік тау кешені
479 203
505 000
12
2
"Шымбұлақ" тау шаңғысы кешені
"Шымбұлақ" тау шаңғысы кешені
Әлемдік маңызы бар тау шаңғысы курорты, трасса ұзындығы – 14.9 км
Қонақтарға әртүрлі қызметтер мен белсенді демалыс ұсына отырып, жыл бойы жұмыс істейді
502 226
530 000
13
3
Үлкен Алматы көлі
Үлкен Алматы көлі
Алматы өңірінде туристер мен саяхатшылардың маршрутындағы ең танымал орындардың бірі
30 000
60 000
14
4
"Көк төбе" саябағы
"Көк төбе" саябағы
Алматы қаласы мен бүкіл Қазақстан символдарының бірі, Көк төбе тауының шыңында теңіз деңгейінен 1100 метр биіктікте, қала орталығынан 5 минуттық жерде орналасқан.

279 343
293 000
15
5
Культурные объекты г. Алматы
Парк 28 Панфиловцев
Исторический объект - точка притяжения туристов из стран СНГ
12 000
12 000
6
Музей Кастеева
Проведение тематических и обзорных экскурсий, целью которых является представление высокого художественного уровня коллекции музея; чтение лекций с использованием богатого иллюстративного материала, цикл которого рассчитан на 4-5 месяцев
20 000
50 000
7
Центральный государственный музей РК
Музей является одним из старейших и крупнейших музеев ЦА. Фондовые коллекции - около 300 тыс. единиц
35 000
100 000
Новые проекты: 1
16
8
ГЛК "Кок Жайляу"
ГЛК "Кокжайляу"
Создание нового горнолыжного курорта общей площадью 22 квадратных км
400 000
Алматинская область - 8 объектов
Существующие проекты:5
17
1
Капчагайское водохранилище
Капчагайское водохранилище
Условия для отдыха + игорная зона (казино)
48 000
330 000
18
2
ГНПП "Көлсайские озера"
ГНПП "Көлсайские озера"
Три высокогорных озера-жемчужины Северного Тянь-Шаня с крутыми, поросшими сосной склонами расположены в отрогах хребта Кунгей-Алатау.
38 000
40 000
19
3
ГНПП "Алтын-Емел"
ГНПП "Алтын-Емел"
Уникальное природное явление - поющие барханы
Высота песчаной горы - около 100 метров, длина гребня - около полукилометра. Горы Кату-Тау, мертвые горы Актау. Эти безжизненные, причудливо изрезанные эрозией, белые, розовые, зеленые склоны напоминают ландшафт другой планеты.
10 000
10 000
20
4
ГНПП "Иле-Алатау"
ГНПП "Иле-Алатау"
Археологические объекты, сохранившиеся с эпохи Великого оледенения, сакские курганы по берегам реки Есик, в одном из которых был найден всемирно известный "Золотой человек", а также средневековые городища Талхиз и Тургень.
135 000
135 000
Новые проекты: 3
21
6
Happyland
Многофункциональный семейно-развлекательный комплекс
Один из крупнейших объектов на территории Республики Казахстан
500 000
22
7
Большой Алматин-ский канал
Большой Алматинский канал
Зона для активного туризма, агротуризм
1 000 000
23
8
Санаторно-курортный кластер Чунджа
Санаторно-курортный кластер Чунджа
На территории Уйгурского района Алматинской области на различных глубинах ровной поверхности (от 3 до 5 км) имеются подземные геотермальные воды и недра радоновых источников.
На данных геотермальных источниках размещены различные лечебно-оздоровительные комплексы, базы отдыха, не соответствующие международным стандартам.
500 000
Актюбинская область - 1 объект
24
1
Курортная зона Каргалинского водохранилища Курортная зона Каргалинского водохранилища
Водохранилище имеет выгодное географическое место расположение (67 км от города Актобе и 79 км от города Орск Российской Федерации), окаймлено отрогшами Мугалжарских гор, разнообразие флоры и фауны, живописные места по поймам рек, имеется основа для строительства зоны отдыха и развития экологического туризма.
Является одним из живописных и рекреационных объектов региона.

279 343
293 000
15
5
Алматы қаласының мәдени объектілері
28 панфиловшы саябағы
Тарихи объект ТМД елдерінен туристерді тарту орны болып табылады
12 000
12 000
6
Қастеев музейі
Музей коллекциясының көркемдік жоғары деңгейін көрсету мақсатында тақырыптық және шолу экскурсияларын жүргізу; кезеңі 4-5 айға арналған бай иллюстрациялық материалдарды пайдаланып дәріс оқу
20 000
50 000
7
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орталық мұражайы
Мұражай ОА көне және ірі мұражайлардың бірі болып табылады. Қор коллекциясы – шамамен 300 мың бірлік
35 000
100 000
Жаңа жобалар: 1
16
8
"Көк
Жайлау" ТШК
"Көкжайлау" ТШК
Жалпы ауданы 22 шаршы км болатын тау шаңғысы курортын құру
400 000
Алматы облысы – 8 объект
Қолданыстағы жобалар: 5
17
1
Қапшағай су қоймасы
Қапшағай су қоймасы
Демалуға арналған жағдай + ойын аймағы (казино)
48 000
330 000
18
2
"Көлсай көлдері" МҰТП
"Көлсай көлдері" МҰТП
Күнгей Алатау жотасының шұңқырында орналасқан, қарағай өсіп кеткен құлама бөктері бар Солтүстік Тянь-Шань тауларының жоғары бөлігіндегі үш маржан көл
38 000
40 000
19
3
"Алтын Емел" МҰТП
"Алтын Емел" МҰТП
Бірегей табиғи құбылыс – дыбыс шығаратын бархандар.
Құм тауының биіктігі – шамамен 100 метр, жота ұзындығы – шамамен жарты километр. Қатутау таулары, Ақтау жым-жырт таулары. Бұл адам баспаған, эрозиямен қызық мүсінделген, ақ, қызғылт, жасыл беткейлер басқа планетаның ландшафтына ұқсайды
10 000
10 000
20
4
"Іле Алатауы" МҰТП
"Іле Алатауы" МҰТП
Ұлы мұз басу дәуірінен сақталған археологиялық нысандар, дүниежүзіне әйгілі "Алтын адам", сондай-ақ орта ғасырлық Талхиз бен Түрген қалашықтары табылған Есік өзенінің жағалауындағы сақ қорғандары
135 000
135 000
Жаңа жобалар: 3
21
6
Happyland
Көп функциялы отбасылық ойын-сауық кешені
Қазақстан Республикасының аумағындағы аса ірі объектілердің бірі
500 000
22
7
Үлкен Алматы арнасы
Үлкен Алматы арнасы
Белсенді туризмге, агротуризмге арналған аймақ
1 000 000
23
8
Шонжы санаторий-курорттық кластері
Шонжы санаторий-курорттық кластері
Алматы облысы Ұйғыр ауданының аумағындағы жазықтықтың әртүрлі тереңдіктерінде (3-тен бастап 5 км дейін) жерасты геотермалды сулар мен радон көздерінің қойнаулары бар.
Осы геотермалдық көздерде әртүрлі емдік-сауықтыру кешендері орналасқан, демалу базасы халықаралық стандарттарға сәйкес келмейді
500 000
Ақтөбе облысы – 1 объект
24
1
Қарғалы су қоймасының курорт аймағы
Қарғалы су қоймасының курорт аймағы
Су қоймасы пайдалы географиялық жағынан тиімді орналасқан (Ақтөбе қаласынан 67 км және Ресей Федерациясы Орск қаласынан 79 км), Мұғалжар тауларының тармақтарымен жиектелген, флора мен фаунасы алуан түрлі, өзен алқаптарындағы көркем жерлері бар, демалу аймағын салуға және экологиялық туризмді дамытуға арналған негіз бар.
Өңірдің көркем әрі рекреациялық объектілерінің бірі болып табылады.

15000
300 000
Атырауская область - 1 объект
25
1
Комплекс "Средневековый Сарайшык"
Строительство туристского комплекса "Средневековый Сарайшык"
Мемориальный комплекс "Хан Ордалы Сарайшык" находится в 50 км от города Атырау.
Городище Сарайчик, находившееся на северном ответвлении Великого Шелкового пути был крупным торговым центром Золотой Орды. Сарайшык являлся воротами из Европы в Азию и обратно. Крепость обеспечивала защиту караванов на этом участке Шелкового Пути. Сегодня является объектом внимания не только ученых и археологов, это одно из самых популярных мест в маршруте туристов
от 10 000
до 15 000
25 000-30 000
Восточно-Казахстанская область - 3 объекта
26
1
ГНПП "Катон-Карагай"
Катон-Карагайский государственный национальный природный парк
За последние 2 года отремонтированы автомобильные дороги по основным туристическим направлениям. Однако проблемой являются дороги находящиеся в особо охраняемых природных территориях.
7 000
100 000
27
2
Горнолыжный кластер Алтая
Горнолыжный кластер Алтая
На сегодняшний день потенциал не раскрыт полностью. Сейчас действует горно-лыжный центр "Алтайские Альпы", расположенный не далеко от города, где возможность добраться за 30 мин. Наличие 4 канатных дорог.
28 000
32 000
28
3
Бухтарминское водохранилище
Курортная зона Бухтарминского водохранилища
Бухтарминское водохранилище относиться к самым крупным и красивейшим искусственным водоемам мира. Оно входит в пятерку мировых лидеров по своим размерам. Площадь - 5490 кв.м. его средняя глубина составляет более 9 метров, а длина - 425 км.
Причудливые скалы, живописные ландшафты, песчаные пляжи и спокойные бухты создают незабываемую береговую панораму. По количеству туристов Бухтарминское побережье уступает только Алакольскому побережью.
64 000
80 000
29
4
Рахмановские ключи
Оздоровительный комплекс
Рахмановские ключи (высота 2034 м.) находятся в долине реки Арасан и ограждены хребтами высотой до 2500 м.
Вода родников имеет температуру от +34 до +43 С и обладает самой низкой среди всех минеральных вод высокогорных районов Казахстана Рахмановские ключи ценятся и как исторический памятник: здесь были найдены руины буддийского храма.
Рахмановское озеро считается мертвым, в нем нет ни рыб, ни других живых существ.
Жамбылская область - 3 объекта
Существующие проекты: 3
30
1
Дворцовый комплекс "Акыртас"
Памятник ЮНЕСКО Дворцовый комплекс "Акыртас"
"Акыртас" - средневековый дворцовый комплекс, грандиозный и смелый по замыслу объект, состоящий из более 70-ти комнат и галереи с 15-ю колоннами. Комплекс сложен из крупных обработанных каменных блоков. Архитектуру "Акыртаса" на одном уровне отождествляют с постройками Египетских пирамид, Колизея Рима и дворца Майя в Перу

15000
300 000
Атырау облысы – 1 объект
25
1
"Орта ғасырлық Сарайшық" кешені
"Орта ғасырлық Сарайшық" туристік кешенінің құрылысы
"Хан ордалы Сарайшық" мемориалдық кешені Атырау қаласынан 50 км жерде орналасқан.
Ұлы Жібек жолының солтүстік тармағында орналасқан Сарайшық қалашығы Алтын Орданың ірі сауда орталығы болған. Сарайшық Еуропадан Азияға және кері бағыттағы қақпа болып табылады. Қорған Ұлы Жібек жолының осы учаскесіндегі керуен қорғанысын қамтамасыз еткен. Қазіргі таңда тек ғалымдар мен археологтардың назарындағы объект қана емес, бұл туристер маршрутындағы ең танымал орындардың бірі болып табылады.
10 000-нан 15 000-ға дейін
25 000-30 000
Шығыс Қазақстан облысы – 3 объект
26
1
"Катон Қарағай" мемлекеттік ұлттық табиғи парктері
"Катон Қарағай" мемлекеттік ұлттық табиғи парктері
Соңғы 2 жылда негізгі туристік бағыттар бойынша автомобиль жолдары жөнделген. Алайда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жолдар қиындық туғызады.
7 000
100 000
27
2
Алтай тау шаңғысы кластері
Алтай тау шаңғысы кластері
Бүгінгі күні әлеуеті толығымен ашылмаған. Қазір қалаға жақын жерде орналасқан "Алтай Альпілері" тау шаңғысы орталығы жұмыс істейді, 30 минутта жетуге болады. 4 арқан жолы бар.
28 000
32 000
28
3
Бұқтырма су қоймасы
Бұқтырма су қоймасы курорт аймағы
Бұқтырма су қоймасы әлемдегі ең үлкен және көркем жасанды су объектілеріне жатады. Ол көлемі бойынша әлемдік көшбасшылардың бестігіне кіреді. Ауданы – 5 490 шаршы м. оның орташа тереңдігі 9 метрден асады, ұзындығы – 425 км. Қаланған жартастар, көркем ландшафттар, құмды жағажайлар мен тыныш мүйістер ұмытылмас жағалау панорамасын жасайды. Туристердің саны бойынша Бұқтырма жағалауы тек Алакөл жағалауынан ғана артта қалады.
64 000
80 000
29
4
Рахманов бұлағы
Сауықтыру кешені
Рахманов бұлағы (биіктігі 2034 м.) Арасан өзенінің алқабында орналасқан және биіктігі 2500 м дейін жететін жоталармен қоршалған. Бұлақ суының температурасы +34 бастап +43С дейін және Қазақстанның жоғары таулы аймақтарында барлық минералды сулар ішінде ең төмен температураға ие. Рахманов бұлағы тарихи ескерткіш ретінде бағаланады: мұнда будда ғибадатхана үйінділері табылған. Рахманов көлі өлі болып есептеледі, онда балық та, басқа да тірі тіршілік иелері жоқ.
Жамбыл облысы – 3 объект
Қолданыстағы жобалар: 3
30
1
"Ақыртас" сарай кешені
ЮНЕСКО ескерткіші "Ақыртас" сарай кешені
"Ақыртас" – орта ғасырлық сарай кешені, 70-тен аса бөлме мен 15 бағанасы бар галереядан тұратын, тұжырымдамасы бойынша орасан әрі батыл объект. Кешен ірі өңделген тас блоктарынан қаланған. "Ақыртас" сәулетін Мысыр пирамидасы, Рим Колизейі мен Перудегі Мая сарайы құрылыстарымен бір деңгейде қарайды.

22 000
100 000
31
2
Мавзолей "Айша биби"
Мавзолей "Айша биби"
Уникальный, неповторимой постройки мавзолей, жемчужина архитектурного зодчества востока, форм и узоров. Согласно легенде мавзолей построил Шах-Махмуд Карахан в знак признательности своей возлюбленной.
28 000
35 000
32
3
Мавзолей "Карахан"
Мавзолей "Карахан"
Мавзолей "Карахан" был построен над могилой правителя, одного из представителей династии Караханидов - Шах Махмуд Карахана.
Местные жители возвели его в ранг "Аулие-Ата" (святой старец), что способствовало переименованию города Тараз в Аулие-Ата (1836-1936 годах).
33 000
40 000
Западно-Казахстанская область - 2 объектов
Существующие проекты: 2
733
1
Букейординский историко-культурный музейный комплекс
Букейординский историко-культурный музейный комплекс
В состав историко-музейного комплекса входят 10 объектов. Букейординский историко-культурный музейный комплекс вошел в республиканский список сакральных объектов по программе "Рухани жаңғыру".
15 000
30 000
34
2
Кластер детско-юношеского туризма
Областной детско-юношеский центр туризма и экологии
14 центров туризма и экологии, занимающиеся туристско-краеведческими исследованиями. В 2017/2018 годы были проведены 12 традиционных областных соревнований, 4 кружковых мероприятия, 3 семинара по подготовке руководителей категорийных походов.
За 2017 год в областных и районных центрах маршрутной квалификационной комиссией зарегистрировано
92 похода 1 категории сложности (782 участника).
В рамках акции "В каждом образовательном учреждении - музей" по области зарегистрировано 136 школьных музеев, 81 паспортизировано.
20 000
30 000
Карагандинская область - 2 объектов
Существующие проекты: 1
35
1
Каркаралинская курортная зона
Каркаралинская курортная зона
Общая площадь курортной зоны - 112 120 га, из них лесопокрытая 53 786 га Свойственно широкое распространение речных долин, природниковых луговин и озерных котловин Национальный парк делится на 4 лесничества: Горный, Каркаралинский, Ентский и Бахтинский
31 720
100 000
2
1. Горный отель "Тас булак" расположен в 200 км от города Караганды. Общая площадь земельного участка 52 га, площадь объектов 12 000 кв.м., 6-ти этажный корпус окружен двумя озерами.
8 500
15 000
3
2. Дом отдыха "Шахтер" расположен на берегу озера "Пашено" горно-лесном Каркаралинске в 224 км от г. Караганды. Красивейшая природа в сочетании с чистым воздухом. Особой популярностью пользуется горнолыжный комплекс с канатно-кресельной дорогой
7 200
7 200
Новые проекты: 1
36
4
Историко-культур-ный комплекс "Улытау"
Историко-культурный комплекс "Улытау"
Реализация проекта позволит предоставлять комплекс туристских услуг, включающих информацию о достопримечательностях, экскурсии по туристским маршрутам и музею. Разрабатывается ПСД на строительство визит-центра "Улытау". В комплекс войдут мавзолеи: "Жошы хана", "Алаша-хана", "Домбаул"

22 000
100 000
31
2
"Айша бибі" кесенесі
"Айша бибі" кесенесі
Ерекше, қайталанбас құрылысты кесене, пішін мен өрнектердің, шығыстың сәулет өнерінің маржаны. Аңызға сәйкес кесенені Махмұд-Қарахан Шах өзінің сүйіктісіне ризашылық белгісі ретінде салған
28 000
35 000
32
3
"Қарахан" кесенесі
"Қарахан" кесенесі
"Қарахан" кесенесі Қараханидтер әулеті өкілдерінің бірі – Махмуд-Қарахан Шах билеушісінің мүрдесінің үстіне салынған.
Жергілікті тұрғындар оны "Әулиеата" дәрежесіне дейін көтерді, бұл Тараз қаласын Әулиеата деп өзгертуге себеп болды (1836 – 1936 жылдары).
33 000
40 000
Батыс Қазақстан облысы – 2 объект
Қолданыстағы жобалар: 2
33
1
Бөкей ордасы тарихи-мәдени музей кешені
Бөкей ордасы тарихи-мәдени музей кешені
Тарихи-музей кешенінің құрамына 10 объект кіреді. Бөкей ордасы тарихи-мәдени музей кешені "Рухани жаңғыру" бағдарламасы бойынша сакральды объектілердің республикалық тізіміне кірді
15 000
30 000
34
2
Балалар мен жасөспірімдер туризмінің кластері
Облыстық балалар мен жасөспірімдердің туризм және экология орталығы
Туристік-өлкетану зерттеулерімен айналысатын туризм мен экологияның 14 орталығы. 2017 – 2018 жылдары 12 дәстүрлі облыстық жарыс, 4 үйірмелік іс-шара, санат жорықтар жетекшілерін даярлау бойынша 3 семинар өткізілді. 2017 жылы облыстық және аудандық маршруттық біліктілік комиссиясы
1-ші күрделілік санатында 92 сапары тіркеді (782 қатысушы). Әрбір білім беру мекемесінде музей акциясы шеңберінде облыс бойынша 136 мектеп музейі тіркелді, 81-і паспортталған.
20 000
30 000
Қарағанды облысы – 2 объект
Қолданыстағы жобалар: 1
35
1
Қарқаралы курорттық аумағы
Қарқаралы курорттық аумағы
Ұлттық саябақтың жалпы ауданы – 112 120 га, оның ішінде орман көмкерген 53 786 га. Өзен алқабы, бұлақ жанындағы көгалдар және көл шұңқырлары кең таралған. Ұлттық саябақ
4 орманшылыққа бөлінеді: Горный, Қарқаралы, Кентті және Бақты
31 720
100 000
2
1. "Тас бұлақ" тау отелі
Қарағанды қаласынан 200 км жерде орналасқан. Жер учаскесінің жалпы ауданы – 52 га. Объект ауданы – 12 000 шаршы метр, екі көл қоршап жатқан 6 қабатты корпус.
8 500
15 000
3
2. "Шахтер" демалыс үйі Қарағанды қаласынан 224 км жерде таулы-орманды Қарқаралыдағы "Пашено" көлінің жағасында орналасқан. Таза ауамен үйлескен сұлу табиғат. Арқан-креслолы жолы бар тау шаңғысы кешені аса танымал.
7 200
7 200
Жаңа жобалар: 1
36
4
"Ұлытау" тарихи-мәдени кешені
"Ұлытау" тарихи-мәдени кешені
Жобаны іске асыру көрікті жерлер, туристік маршрут пен музей бойынша экскурсиялар туралы ақпаратты қамтитын туристік қызметтер кешенін ұсынуға мүмкіндік береді "Ұлытау" визит-орталығының құрылысына ЖСҚ әзірленді. Кешенге: "Жошы хан", "Алаша хан", "Домбауыл" кесенелері кіреді.

10 000
100 000
Костанайская область - 2 объекта
Существующие проекты: 2
37
1
Курортная зона Алтынсаринского района
Курортная зона Алтынсаринского района
Уникальное расположение комплекса объектов на территории лечебных природных источников: подземные минеральные воды, лечебные грязи; отдаленность от промышленных объектов, что в совокупности обеспечивает полноценное санаторно-курортное оздоровление и отдых для туристов. Развитая инженерно-коммуникационная и транспортная инфраструктура. На сегодняшний день действуют: санатории "Сосновый бор" и "Джайлау", базы отдыха "Деревенька в бору", "Селена", детские оздоровительные лагеря "Мерей", "Сосновый бор".
20 000
32 000
38
2
Кластер охотничьего туризма
Кластер охотничьего туризма
Охота вне зависимости от времени года: осенью и весной на водоплавающую дичь (утка, гусь); зимой на кабанов, волков, лис и зайцев.
Рыбалка на карпа, щуку, леща, окуня и сазана. Площадь территорий 100 тыс. га.
Услуги: трансфер, встреча, проживание в номере выбранной категории, 3-х разовое питание, егерское обслуживание, охотничий и рыболовный инвентарь
9216, в том числе 141 организованных туристов
9354, в том числе 203 организованных туристов
Кызылординская область - 3 объекта
Существующие проекты: 2
39
1
Курортная зона озера Камысты
Курортная зона озера Камысты
Озеро Камыстыбас - уникальный водоем с богатой флорой и фауной. Береговая линия представляет собой естественный пляж из крупно-зернистого песка. Вода почти пресная, обладает уникальными целебными свойствами. Имеется Центр оздоровления и дополнительного образования для детей.
85 000
100 000
40
2
Грязевые курорты Жана-коргана
Грязевые курорты Жанакоргана
2. Санаторий "Жанакорган" находится на берегу реки Сырдария и является одним из старейших уникальных грязевых курортов Казахстана.
25 000
50 000
Новые проекты: 1
41
3
Космодром Байконыр
РТЗ "Байконыр"
Космодром Байконур - это уникальный, состоящий из сложнейших технических сооружений комплекс, первый и крупнейший в мире космодром, имеющий международное значение.
500 000
Мангистауская область - 3 объекта
Существующие проекты: 2
42
1
Пляжная зона "Актау"
Пляжная зона Актау
1. 11 объектов пляжной зоны "Актау" санаторий-профилакторий "Шипагер", базы отдыха "Sunset", "Бриз", "Серебряные пески", "Монтажник", "Южанка", "Золотое солнышко", дом отдыха "Сая", детские оздоровительные лагеря "Фламинго", "Алау", "Балдаурен";
26 802
44 200
2
2. База отдыха "Достар" расположена на живописном и уютном побережье Каспийского моря. На территорий базы отдыха расположены 3 отеля.
55 000
3
3. База отдыха "Tree of Life" расположена на территории Каспийского моря в 25 км от Актау. Можно организовать увлекательную морскую прогулку на современном катере, и вейк-борд.

10 000
100 000
Қостанай облысы – 2 объект
Қолданыстағы жобалар: 2
37
1
Алтынсарин ауданының курорт аймағы
Алтынсарин ауданының курорт аймағы
Объектілер кешеннің, емдік табиғи көздердің аумағында бірегей орналасуы: жерасты минералды сулар, емдік балшық; өнеркәсіптік объектілердің шалғайлығы туристер үшін толыққанды санаторий-курорттық сауығуы мен демалуына қамтамасыз етеді. Дамыған инженерлік-коммуникациялық және көліктік инфрақұрылым. Бүгінгі күні: "Сосновый бор" мен "Жайлау" санаторийлері, "Деревенька в бору", "Селена" демалыс базалары, "Мерей", "Сосновый бор" балалар сауықтыру лагерлері жұмыс істейді.
20 000
32 000
38
2
Аң аулау туризмі кластері
Аң аулау туризмі кластері
Жыл мезгіліне қарамай аң аулау: күз бен көктемде суда жүзетін жабайы құстарды (үйрек, қаз); қыста қабан, қасқыр, түлкі мен қоян аулау. Тұқы, шортан, ақтабан, алабұға, сазан балықтарын аулау. Аумақ ауданы 100 мың га.
Қызметтер: трансфер, күтіп алу, таңдалған санат бойынша нөмірде тұру, 3 мезгіл тамақтану, қорықшылық қызмет көрсету, аң және балық аулау құралдары
9216, оның ішінде 141-і ұйымдастырылған турист
9354, оның ішінде 203-і ұйымдастырылған турист
Қызылорда облысы – 3 объект
Қолданыстағы жобалар: 2
39
1
Қамысты көлінің курорт аймағы
Қамысты көлінің курорт аймағы
Қамыстыбас көлі – флора мен фаунасы бай бірегей су қоймасы. Жағалау сызығы ірі дән сияқты құмнан тұратын жалғыз жағажайды білдіреді. Суы тұщы, бірегей емдік қасиеттерге ие. Сауықтыру орталықтары мен балаларға арналған қосымша білім беру орталықтары бар.
85 000
100 000
40
2
Жаңақорғанның балшықпен емдеу курорты
Жаңақорғанның балшықпен емдеу курорты
"Жаңақорған" санаторийі Сырдария өзенінің жағасында орналасқан және Қазақстанның балшықпен емдеу курорттарының ішінде ең көне бірегейі болып табылады.
25 000
50 000
Жаңа жобалар: 1
41
3
Байқоңыр ғарыш айлағы
"Байқоңыр" ғарыш айлағы
Байқоңыр ғарыш айлағы – бұл күрделі техникалық ғимараттан тұратын бірегей кешен, халықаралық мәні бар әлемдегі алғашқы әрі ірі ғарыш айлағы.
500 000
Маңғыстау облысы – 3 объект
Қолданыстағы жобалар: 2
42
1
"Ақтау" жағажай аймағы
"Ақтау" жағажай аймағы
1. "Ақтау" жағажай аймағының 11 объектісі: "Шипагер" санаторий-профилакторийі, "Sunset" демалыс базасы, "Бриз", "Серебряные пески", "Монтажник", "Южанка", "Золотое солнышко", "Сая" демалыс үйлері, "Фламинго", "Алау", "Балдәурен" балалар сауықтыру лагерлері.
26 802
44 200
2
2. "Достар" демалыс базасы Каспий теңізінің көркем әрі жайлы жағалауында орналасқан. Демалыс базасының аумағында үш жұлдызды мейманхана орналасқан.
55 000
3
3. "Tree of Life" демалыс базасы Ақтаудан 25 км жерде Каспий теңізінің аумағында орналасқан. Заманауи катерде қызықты теңіз серуенін немесе вейк-борд ұйымдастыруға болады.

39 829
50 000
4
4. База отдыха "Стигл" находится на берегу Каспийского моря в 18 км от г. Актау, в районе "Теплого пляжа".
26 460
30 000
43
5
Курортная зона Кендерли
Курортная зона "Кендерли"
База отдыха "Кендерли" находится в Казахском заливе, расположенном в 70 км южнее города Жанаозен, территория Каракиянского района. База отдыха "Кендерли" была основана в 2002 году. Площадь составляет 7,5 га.
19 000
25 000
44
6
Историко-культурный туризм
Подземная мечеть Султан-Эде ("Магнит")
Находится в горном, сложенном из ракушечника в хребте Кауше в северо-восточной части полуострова Мангышлак в 4 км от побережья залива Мангышлак. Подземная мечеть расположена в 57 километрах к юго-востоку от города Форт-Шевченко, на западном борту одноименного каньона, что, на заливе Сарытас. Каньон изобилует разными представителями флоры и фауны, которые не встречаются в другом месте региона.
3 650
15 000
7
Подземная мечеть Шакпак-ата ("Магнит")
Находится в северо-восточной части полуострова Тюб-Караган в 45 км северо-западнее от поселка Таучик, в урочище Шиликудук. Мечеть Шакпак-ата вырублена в толще скального мыса,
Вход в пещеру оформлен в виде портальной арки, вблизи которой вырублено несколько просторных ниш для захоронения умерших проповедников.
3 650
15 000
8
Музей-комплекс города Форт-Шевчеко.
Входят 3 музея: 1. Этнографический музей города Форт-Шевченко, 2 Мемориальный музей Т.Г.Шевченко, 3. Музей Мурын-жырау, музей наполнен бытом украинского народа, он знакомит нас со средой, в которой вырос поэт, писатель, художник Тарас Григорьевич Шевченко
6 475
16 560
9
Этноаул Когез ("Магнит")
В живописной местности в горной части Мангистау расположился этнографический аул "Когез". Этноаул предоставляет услуги отдыха и развлечений для иностранных и иногородних туристов и местных жителей. Этноаул расположен недалеко от гор Шеркала, Айракты, долины Торыш.
2 000
7 400
10
Историко-культурный комплекс Отпан-тау
Отпан тау - горная вершина, на которой при надвигающейся опасности разжигали сигнальный огонь, оповещая местное население об угрозе нападения. Огонь, зажженный на вершине Отпан тау, виден с любой точки. Гора Отпан является самой высокой на Мангистау, она возвышается на 532 метра над уровнем моря. На ее вершине установлен 37-метровый памятник Адаю - исторической личности.
6 000
13 400
11
Городище Кызылкала
Датируемое X - XIII в.в. городище состоит из остатков крепостного укрепления, по периметру окруженного многочисленными усадьбами. У археологов есть предположение, что в письменных источниках это городище упоминается как неприступная крепость Манкышлак (по одной из версий название переводится как "Большое селение"). На Кызылкалинском городище действительно есть остатки большой крепости, стены которой были укреплены массивными каменными блоками и укреплены двенадцатью башнями.

39 829
50 000
4
4. "Стигл" демалыс базасы Ақтау қаласынан 18 км жерде "Жылы жағажай" ауданында Каспий теңізінің жағасында орналасқан.
26 460
30 000
43
5
Кендірлі курорттық аймағы
Кендірлі курорттық аймағы
"Кендірлі" курорттық аймағы Жаңаөзен қаласынан оңтүстікке қарай 70 км жердегі Қазақ шығанағында, Қарақия ауданының аумағында орналасқан. "Кендірлі" курорттық аймағының негізі 2002 жылы қаланды. Ауданы 7,5 га құрайды.
19 000
25 000
44
6
Тарихи-мәдени туризм
Сұлтан епе жерасты мешіті ("Магнит")
Маңғышлақ шығанағының жағалауынан 4 км Маңғышлақ түбегінің солтүстік-шығыс бөлігіндегі ұлутастардан құралған таулы Қауыш үстіртінде орналасқан. Жерасты мешіті Сарытас шығанағындағыдай бір аттас шатқалдың батыс өңірінде Форт-Шевченко қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 57 км жерде орналасқан. Каньонда басқа аймақта кездеспейтін флора мен фауна түрлі өкілдері мол.
3 650
15 000
7
Шақпақ ата жерасты мешіті ("Магнит")
Таушық кентінен солтүстік-батысқа қарай 45 км жерде Түпқараған түбегінің солтүстік-шығыс бөлігінде, Шилі құдық шатқалында орналасқан. Шақпақ ата мешіті құзды мүйіс қалыңдығында ойылған, Үңгірге кіру қайтыс болған уағыздаушыларды көмуге арналған бірнеше кең текшелер шабылған қақпалы арка түрінде рәсімделген.
3 650
15 000
8
Форт-Шевченко қаласының музей кешені.
3 музей кіреді: 1. Форт-Шевченко этнографиялық музейі.
2. Т.Г. Шевченко мемориалдық музейі. 3. Мұрын жырау музейі.
Музей украин халқының тұрмысымен безендірілген, ол бізді ақын, жазушы, суретші Тарас Григорьевич Шевченконың өскен ортасымен таныстырады.
6 475
16 560
9
Көгез этноауылы ("Магнит")
Маңғыстау таулы бөлігіндегі көркем жерде "Көгез" этнографиялық ауылы орналасқан. Этноауыл шетелдік және басқа қаладан келген туристер мен жергілікті тұрғындар үшін демалыс және ойын-сауық қызметтерін ұсынады. Этноауыл Шерқала, Айрақты тауларына, Торыш алқабына жақын маңда орналасқан.
2 000
7 400
10
Отпан тау тарихи-мәдени кешені
Отпан тау – қауіп төнген кезде, жергілікті тұрғындарды шабуыл қаупі туралы хабардар ете отырып, сигналдық от жаққан тау шыңы.
Отпан тау шыңында жағылған отты кез келген нүктеден көруге болады. Отпан тауы Маңғыстаудағы ең биік тау болып табылады, ол теңіз деңгейінен 532 метрге көтеріледі. Оның шыңында тарихи тұлға Адайға 37 метрлік ескерткіш орнатылған.
6 000
13 400
11
Қызылқала қалашығы
X – XIII ғасырлардағы қалашық орны периметрлері бойынша көптеген үй қожалықтары қоршалып жатқан крепостнойлық бекіністердің қалдықтарынан тұрады. Археологтар жазба көздердің бұл қалашық ескі қала орны Маңғышлақ берік қамалы болған деп болжайды (нұсқалардың бірі бойынша атау "Үлкен қыстақ" ретінде аударылады). Қызылқала қалашығы қала орнында шынымен де қабырғалары шомбал тас блоктармен және он екі мұнарамен нығайтылған, үлкен қамал қалдықтары бар.

2 000
7 400
12
Некрополь "Бекет-ата"
Духовный, исторический и архитектурный памятник. Располагается у основания плато Устюрт.
Вырублена в небольшой меловой горе.
Состоит из 4-х небольших комнат. Основан казахским суфийским проповедником Бекет-ата в конце 18 в.
В мечети находится могила Бекет-ата и его дочери.
Наиболее посещаемое паломниками место.
Недалеко от мечети располагается родник с солоноватой водой.
52 800
108 000
13
Подземная мечеть Шопан-ата
Подземная мечеть Шопан-ата расположена в местности Кызылсу (севернее песков Туйесу), в 42 километрах к северо-востоку от поселка Кызылсай. Мечеть находится в юго-западной части одноименного некрополя.
В нем насчитывается более 4000 разновременных и разнотипных захоронений. Надмогильные памятники датируются с X - XII в.в. до наших дней. Памятник состоит из 12 помещений. Каждое помещение имеет свое функциональное значение.
52 800
108 000
Северо-Казахстанская область - 1 объект
Существующие проекты: 1
45
2
Алтарь "Звезда Казахстана"
Алтарь "Звезда Казахстана"
Второй по величине во всем мире алтарь "Звезда Казахстана" в с. Озерное Тайыншинского района
700
3 500
Туркестанская область - 4 объекта
Существующие проекты: 3
46
1
ГНПП "Сайрам-Угам"
ГНПП "Сайрам-Угам"
Территория парка имеет 7 природных зон, где встречается 1635 видов растений, 59 видов млекопитающих и 300 видов птиц.
Видовой состав растительности парка уникален. Здесь произрастает 240 видов растений, занесенных в красную книгу РК. На территории парка можно увидеть культовые сооружения, петроглифы, древние поселения и погребения различных исторических эпох
20 000
25 000
47
2
Курортная зона Сарыагаш
Курортная зона Сарыагаш
Оказание оздоровительных услуг. При этом, параллельно с лечебным туризмом есть развлекательные, познавательные, экскурсионные виды досуга.
80 000
100 000
48
3
Историко-культурный туризм
Арыстан баб, Ахмет Яссауи, Отырар, Сайран, Сауран
Размещены библиотеки тюркоязычных народов, археологический центр Туркестан-Отырар, информационный центр, гостевые домов, объекты питания в восточном стиле. Также планируется строительство этнопарка, восточной бани, средневекового городка, парка, гостевых домов, чайханы
Свыше 1 000 000 посетителей
1 500 000
4
Восстановление исторической среды древнего Туркестана
Городище Туркестан - один из древнейших городов Казахстана, на протяжении веков игравший огромную роль в истории казахского народа. В XII веке в нем жил поэт-мыслитель Ходжа Ахмед Ясави, который был похоронен тут же. На месте пришедшего в ветхость старого мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави в 1396-1398 гг., по приказу эмира Тимура, началось строительство нового грандиозного мемориального комплекса. В XVI-XVIII веках город стал столицей Казахского ханства. Здесь располагалась резиденция многих известных казахских ханов Так же располагаются Мавзолей Ходжи Ахмеда Ясави, подземная мечеть "Хильвет", мавзолей Рабиги Султан Бегим.

2 000
7 400
12
"Бекет ата" қорымы
Рухани, тарихи және сәулет ескерткіші. Үстірт шоқысы негізінде орналасқан. Шағын борлы тауларда ойылған. 4 шағын бөлмеден тұрады. 18 ғ. соңында қазақтың сопылық уағыздаушысы негізін салған. Мешітте Бекет ата мен оның қызының моласы бар. Қажылыққа баратын адамдар көп баратын жер. Мешітке жақын маңда ащы сулы бұлақ орналасқан.
52 800
108 000
13
Шопан ата жерасты мешіті
Шопан ата жерасты мешіті Қызылсу жерінде (Түйесу құмдарынан солтүстікке қарай), Қызылсай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 42 километрде орналасқан. Мешіт өзі аттас қорымның оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Онда 4000-ден астам әртүрлі уақытта болған және әртүрлі типті жерлеу орындары бар екені болғаны есептелген. Қабір үстіндегі ескерткіштер біздің күнге дейінгі X – XII ғғ. мерзімді көрсетеді. Ескерткіш 12 бөлмеден тұрады. Әрбір бөлменің өзінің функционалдық мәні бар.
52 800
108 000
Солтүстік Қазақстан облысы – 1 объект
Қолданыстағы жобалар: 1
45
2
"Қазақстан жұлдызы" алтарі
"Қазақстан жұлдызы" алтарі
Тайынша ауданындағы Озерное кентіндегі көлемі жағынан дүниежүзі бойынша екінші орындағы "Қазақстан жұлдызы" алтарі
700
3 500
Түркістан облысы – 4 объект
Қолданыстағы жобалар: 3
46
1
"Сайрам-Өгем" МҰТП
"Сайрам-Өгем" МҰТП
Саябақ аумағы 1635 өсімдік түрі, 59 сүтқоректілер түрі және 300 құс түрі кездесетін 7 табиғи аймақты қамтиды.
Саябақ өсімдігінің түрлік құрамы бірегей. Мұнда өсімдіктердің ҚР Қызыл кітабына енгізілген 240 түрі өседі. Саябақ аумағында діни ғимараттарды, петроглифтерді, көне қоныстар мен әртүрлі тарихи кезең көмулерін көруге болады.
20 000
25 000
47
2
Сарыағаш курорт аймағы
Сарыағаш курорт аймағы
Сауықтыру қызметтерін көрсету. Бұл ретте емдеу туризмімен қатар ойын-сауық, танымдық, экскурсиялық бос уақыт түрлері бар.
80 000
100 000
48
3
Тарихи-мәдени туризм
Арыстан баб, Ахмет Яссауи, Отырар, Сайран, Сауран
Түркі тілдес халықтардың кітапханасы орналасқан, Түркістан археологиялық орталығы – Отырар, ақпараттық орталық, қонақ үйлер, шығыс стиліндегі тамақтану объектілері.
Сондай-ақ этносаябақ, шығыс моншасы, ортағасырлық қалашық, саябақ, қонақүйлер, шайханалар құрылысы жоспарлануда.
1 000 000 артық келушілерден жоғары
1 500 000
4
Көне Түркістанның тарихи ортасын қалпына келтіру
Түркістан қалашығы – Қазақстанның көне қалаларының бірі, бірнеше ғасыр бойы қазақ халқының тарихындағы рөлі зор.
XII ғасырда осы жерде жерленген ойшыл ақын Қожа Ахмет Яссауи өмір сүрген. 1396 – 1398 жж. Қожа Ахмет Яссауи ескі кесенесінің көнерген орнында Әмір Темірдің бұйрығы бойынша жаңа орасан зор мемориалдық кешен құрылысы басталды. XVI – XVIII ғасырда қала Қазақ хандығының астанасы болды. Мұнда көптеген атақты қазақ хандарының резиденциялары болды. Сондай-ақ Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, "Халвет" жерасты мешіті, Рабиға Сұлтан Бегім кесенесі орналасқан.