Об утверждении мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2019 года № 602.
В соответствии с пунктом 2 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 602
Меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
Сноска. Меры с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование мероприятия Форма
завершения
Срок исполнения Ответственные исполнители
1 2 3 4 5
1.
Проведение контрольных мероприятий в отношении организаторов игорного бизнеса за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, в том числе требований Закона о ПОД/ФТ
совместные мероприятия, протоколы МКС
в течение 2019 года
МКС, МФ
2.
Применение риск-ориентированного подхода для проведения эффективного контроля в сфере ПОД/ФТ в игорном бизнесе
совместные мероприятия
в течение 2019 года
МКС, МФ
3.
Проведение разъяснительных работ по вопросам надлежащего исполнения организаторами игорного бизнеса Закона о ПОД/ФТ
совместные мероприятия, протоколы МКС
в течение 2019 года
МКС, МФ
4.
Разработка типологий, схем и способов легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
типологии и схемы
ежегодно до 2021 года
МФ, заинтересованные государственные органы, общественные организации (по согласованию) и субъекты финансового мониторинга (по согласованию)
5.
Разработка совместно с международными организациями и участниками ПОД/ФТ методического пособия или рекомендаций, связанных с актуальными тенденциями в сфере ПОД/ФТ
методическое пособие, рекомендации
ежегодно до 2021 года
МФ, международные организации и участники ПОД/ФТ (по согласованию)
6.
Внесение поправок в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 613 "Об утверждении Правил выплаты средств физическому лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для обеспечения своей жизнедеятельности", направленных на защиту социальных прав лиц, включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
приказ
2 квартал 2020 года
МФ, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию), МВД
7.
Разработка программы по осуществлению контрольных функций уполномоченных органов в сфере бухгалтерского учета и аудита, с учетом особенностей применения риск-ориентированного подхода в сфере контроля в области ПОД/ФТ в отношении бухгалтерских организаций и профессиональных бухгалтеров, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета и аудиторских организаций
приказ
2 квартал 2020 года
МФ
8.
Внедрение требований о представлении небанковскими обменными пунктами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг, микрофинансовыми и платежными организациями отчета (1 раз в полугодие) о выполнении требований, касающихся применения мер в целях ПОД/ФТ, государственному органу, осуществляющему контроль за исполнением данными субъектами законодательства по ПОД/ФТ
постановление Правления
2 квартал 2020 года
НБ (по согласованию), МФ, АФК (по согласованию)
9.
Организация работы по противодействию правонарушений в сфере ПОД/ФТ со стороны некоммерческих организаций совместно с уполномоченным органом по финансовому мониторингу, а также со специальными и правоохранительными органами
совместные мероприятия
3 квартал 2020 года
МФ, КНБ (по согласованию), МВД
10.
Организация финансового мониторинга некоммерческих организаций с высоким уровнем риска ОД/ФТ, с целью выявления подозрительных операций, для дальнейшей сверки физических и юридических лиц, причастных к ОД/ФТ
реестр
3 квартал 2020 года
МФ
11.

Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 16 тамыздағы № 602 қаулысы.
«Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі        A. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 602 қаулысымен
бекітілген
Кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың тәуекелдерін төмендетуге бағытталған іс-шаралар
Ескерту. Іс-шараларға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2021 № 98 қаулысымен.
Р/с
Іс-шараның атауы
Aяқталу
нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1.
Ойын бизнесiн ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының, оның ішінде ҚКЗ/ТҚ туралы заң талаптарының сақталуына бақылау іс-шараларын жүргізу
бірлескен
іс-шаралар, МСМ хаттамалары
2019 жыл бойы
МСМ, Қаржымині
2.
Ойын бизнесінде ҚКЗ/ТҚ саласында тиімді бақылау жүргізу үшін тәуекелге бағытталған тәсілді қолдану
бірлескен
іс-шаралар
2019 жыл бойы
МСМ, Қаржымині
3.
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың ҚКЗ/ТҚ туралы заңды тиісінше орындау мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу
бірлескен іс-шаралар, МСМ хаттамалары
2019 жыл бойы
МСМ, Қаржымині
4.
Қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларын, схемалары мен тәсілдерін әзірлеу
типологиялар мен схемалар
2021 жылға
дейін жыл сайын
Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, қоғамдық ұйымдар (келісу бойынша) және қаржы мониторингі субъектілері (келісу бойынша)
5.
ҚКЗ/ТҚ саласындағы өзекті үрдістерге байланысты әдістемелік құралдарды немесе ұсынымдарды халықаралық ұйымдармен және ҚКЗ/ТҚ қатысушыларымен бірлесіп әзірлеу
әдістемелік құрал, ұсынымдар
2021 жылға
дейін жыл сайын
Қаржымині, халықаралық ұйымдар және ҚКЗ/ТҚ қатысушылары
(келісу бойынша)
6.
«Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғаға өзінің тіршілік-тынысын қамтамасыз етуі үшін қаражат төлеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 613 бұйрығына терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген тұлғалардың әлеуметтік құқықтарын қорғауға бағытталған толықтырулар енгізу
бұйрық
2020 жылғы
2-тоқсан
Қаржымині, БП (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), СҚA (келісу бойынша), ІІМ
7.
Бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлерге және аудиторлық ұйымдарға қатысты ҚКЗ/ТҚ аясындағы бақылау саласындағы тәуекелге бағдарланған тәсілді қолдану ерекшеліктерін ескере отырып, бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы уәкілетті органдардың бақылау функцияларын жүзеге асыру жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу
бұйрық
2020 жылғы
2-тоқсан
Қаржымині
8.
Банктік емес айырбастау пункттерінің, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың, микроқаржы ұйымдарының  және төлеу ұйымдарының осы субъектілердің ҚКЗ/ТҚ бойынша заңнаманы орындауына бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға ҚКЗ/ТҚ мақсатында шараларды қолдануға қатысты талаптарды орындау туралы есепті (жарты жылда 1 рет) ұсынуы туралы талап енгізу
Басқарма қаулысы
2020 жылғы
2-тоқсан
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, ҚҚҚ (келісу бойынша)
9.
Қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органмен, сондай-ақ арнайы және құқық қорғау органдарымен бірге коммерциялық емес ұйымдар тарапынан ҚКЗ/ТҚ саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл бойынша жұмысты ұйымдастыру
бірлескен
іс-шаралар
2020 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ
10.
ҚКЗ/ТҚ-ға қатысты жеке және заңды тұлғаларды одан әрі қарай салыстыру үшін күдікті операцияларды анықтау мақсатында КЖ/ТҚ тәуекелінің жоғары деңгейі бар коммерциялық емес ұйымдарға қаржы мониторингін ұйымдастыру
тізілім
2020 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині
11.

Внесение изменений в приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 24 апреля 2019 года № 29 "Об утверждении формы отчета № 1-М "О зарегистрированных уголовных правонарушениях" и Инструкции по его формированию" в части отражения сведения о сумме доходов, полученных в результате совершения предикатных преступлений
приказ
2 квартал 2021 года
ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию), АФМ, МВД
12.
Разработка руководства (рекомендации) для следователей по проведению экономических расследований, включая случаи возбуждения дел по отмыванию доходов, с описанием "стандартных оперативных действий"
рекомендация
4 квартал 2021 года
ГП (по согласованию) АФМ, КНБ (по согласованию)
13.
Определение механизма взаимодействия уполномоченного органа по финансовому мониторингу, ПО, СГО для эффективного использования возможностей финансового мониторинга при расследовании преступлений
совместный приказ
4 квартал 2021 года
АФМ, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию)
14.
Совершенствование контрольных функций государственных органов за соблюдением законодательства о ПОД/ФТ
концепция проекта закона
4 квартал 2021 года
АФМ, ОАРК (по согласованию)
15.
Проработка вопроса внедрения компонента, отвечающего за автоматическое направление уведомления о начале/прекращении деятельности в соответствии с пунктом 3 статьи 3 Закона о ПОД/ФТ, в информационной системе Е-лицензирование при прохождении процедуры регистрации в качестве индивидуального предпринимателя
технический документ, модификация систем по приему уведомлений и регистрации в качестве индивидуального предпринимателя
4 квартал 2021 года
АФМ, МНЭ, МЦРИАП
16.
Внедрение заинтересованными государственными органами риск-ориентированного подхода при проведении контроля за СФМ в сфере ПОД/ФТ
приказ (постановление Правления)
4 квартал 2021 года
Заинтересованные государственные органы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СГО
-
специальный государственный орган
ГП
-
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВД
-
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
ОД/ФТ
-
отмывание доходов/финансирование терроризма
ПОД/ФТ
-
противодействие отмыванию доходов/финансированию терроризма
Закон о ПОД/ФТ
-

«Тіркелген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы» № 1-М есеп нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2019 жылғы 24 сәуірдегі № 29 бұйрығына предикаттық қылмыс жасау нәтижесінде алынған кірістер туралы мәліметтерді көрсету бөлігінде өзгерістер енгізу
бұйрық
2021 жылғы
2-тоқсан
БП (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), СҚA (келісу бойынша), ҚМA, ІІМ
12.
«Стандартты жедел іс-әрекеттерді» сипаттай отырып, кірістерді жылыстату бойынша іс қозғау жағдайларын қоса алғанда, экономикалық тергеу жүргізу бойынша тергеушілер үшін нұсқаулық (ұсынымдар) әзірлеу
ұсыным
2021 жылғы
4-тоқсан
БП (келісу бойынша), ҚМA, ҰҚК (келісу бойынша)
13.
Қылмыстарды тергеу кезінде қаржы мониторингінің мүмкіндіктерін тиімді пайдалану үшін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның, ҚҚО, AрМО өзара іс-қимыл тетігін айқындау
бірлескен бұйрық
2021 жылғы
4-тоқсан
ҚМA, БП (келісу бойынша),  ҰҚК (келісу бойынша)
14.
ҚКЗ/ТҚ туралы заңнаманың сақталуын мемлекеттік органдардың бақылау функцияларын жетілдіру
заң жобасының тұжырымдамасы
2021 жылғы
4-тоқсан
ҚМA, ҚРБҚ  (келісу бойынша)
15.
Жеке кәсіпкер ретінде тіркеу рәсімінен өту кезінде Е-лицензиялау ақпараттық жүйесінде ҚКЗ/ТҚ туралы Заңның
3-бабының 3-тармағына сәйкес қызметтің басталғаны/тоқтатылғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жіберуге жауап беретін компонентті енгізу мәселесін пысықтау
техникалық құжат, хабарламаларды қабылдау және жеке кәсіпкер ретінде тіркеу жүйелерін модификациялау
2021 жылғы
4-тоқсан
ҚМA, ҰЭМ, ЦДИAӨМ
16.
ҚКЗ/ТҚ саласында ҚМС бақылау жүргізу кезінде мүдделі мемлекеттік органдардың тәуекелге бағытталған тәсілді енгізуі
бұйрық (Басқарма қаулысы)
2021 жылғы
4-тоқсан
Мүдделі мемлекеттік органдар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
AрМО
-
арнаулы мемлекеттік орган
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
КЖ/ТҚ
-
кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру
ҚКЗ/ТҚ
-
қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
ҚКЗ/ТҚ туралы Заң
-