О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 629
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана"
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 24, ст. 175; 2017 г., № 6, ст. 10, 2017 г., № 21, ст. 103) следующие изменения и дополнения:
I) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Международный финансовый центр "Астана" (далее - Центр) - территория в пределах города Нур-Султана с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) инвестиционный резидент Центра - иностранцы и лица без гражданства, осуществившие инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства и соответствующие следующим условиям:
не признавались резидентом Республики Казахстан в целях Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс) в течение последних двадцати лет, предшествующих обращению для участия в программе инвестиционного налогового резидентства Центра;
не являются лицами, гражданство Республики Казахстан которых прекращено, в течение последних двадцати лет, предшествующих обращению для участия в программе инвестиционного налогового резидентства Центра;
уплачивают ежегодную обязательную фиксированную плату, размер которой устанавливается Налоговым кодексом;
11) программа инвестиционного налогового резидентства Центра - акт Центра, устанавливающий объем инвестиций и инструменты инвестирования, при осуществлении которых иностранцам, лицам без гражданства и членам их семей выдается многократная въездная виза Республики Казахстан. Программа инвестиционного налогового резидентства Центра принимается по согласованию с органами национальной безопасности, внутренних дел, государственных доходов и уполномоченными государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими руководство в сферах стратегического планирования и государственной инвестиционной политики.";

"Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 629 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢЫ "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 24, 175-құжат; 2017 ж., № 6,10-құжат, 2017 ж., № 21, 103-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі - Орталық) - Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Нұр-Сұлтан қаласының шегіндегі аумақ;";
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) Орталықтың инвестициялық резиденті - инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасына сәйкес инвестициялауды жүзеге асырған және мынадай шарттарға сәйкес келетін:
Орталықтың инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасына қатысу үшін өтініш білдірудің алдындағы соңғы жиырма жыл ішінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті деп танылмаған;
Орталықтың инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасына қатысу үшін өтініш білдірудің алдындағы соңғы жиырма жыл ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған тұлға болып табылмайтын;
мөлшері Салық кодексінде белгіленетін жыл сайынғы міндетті бекітілген төлемдерді төлейтін шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар;
11) Орталықтың инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасы - инвестициялардың көлемі мен инвестициялау құралдарын белгілейтін Орталықтың актісі, оларды жүзеге асыру кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының көп мәртелік кіру визасы беріледі. Орталықтың инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасы Ұлттық қауіпсіздік, Ішкі істер, мемлекеттік кіріс органдарымен және Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлау мен мемлекеттік инвестициялық саясат саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдарымен келісу бойынша қабылданады.";

2) пункт 3 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"3. Органы Центра вправе принимать акты, которые регулируют возникающие между участниками Центра и (или) органами Центра, и (или) их работниками:
1) гражданско-правовые отношения;
2) гражданско-процессуальные отношения;
3) финансовые отношения;
4) административные процедуры;
5) трудовые отношения;
6) процедуры закупок органами Центра товаров, работ и услуг.";
3) пункт 4 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"4. Требования учетной регистрации валютных договоров, на основании и (или) во исполнение которых проводятся операции движения капитала, присвоения учетного номера счету в иностранном банке, а также уведомления о проведенных валютных операциях, установленные Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", не распространяются на валютные операции, проводимые участниками Центра на его территории.
Требования к перечню сведений и порядку их представления банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан, осуществляющими валютные операции по поручению участников Центра, определяются актами Центра по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
4) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговый режим на территории Центра определяется Налоговым кодексом, за исключением изъятий, установленных настоящей статьей.";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) другие финансовые услуги, определяемые совместным актом Центра, центрального уполномоченного органа по государственному планированию и государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
пункт 7 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) из источников за пределами Республики Казахстан, если физические лица являются инвестиционными резидентами Центра и признаются резидентом Республики Казахстан в целях Налогового кодекса.";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 и 8-3 следующего содержания:
"8-1. Не являются оборотом по реализации, облагаемым налогом на добавленную стоимость:
1) получение администрацией Центра платежей из бюджета в рамках бюджетной программы, направленной на целевое перечисление;

2) 4-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орталықтың органдары Орталықтың қатысушылары және (немесе) Орталықтың органдары және (немесе) олардың жұмыскерлері арасында туындайтын:
1) азаматтық-құқықтық қатынастарды;
2) азаматтық-процестік қатынастарды;
3) қаржылық қатынастарды;
4) әкімшілік рәсімдерді;
5) еңбек қатынастарын;
6) Орталық органдарының тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу рәсімдерін реттейтін актілерді қабылдауға құқылы.";
3) 5-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Валюталық шарттарды есептік тіркеу талаптары, олардың негізінде және (немесе) оларды орындау үшін капитал қозғалысы, шетел банкіндегі шотқа есептік нөмір беру операциялары, сондай-ақ Орталық қатысушылары оның аумағында жүргізетін валюталық операцияларға "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген валюталық операциялар туралы хабардар ету қолданылмайды.
Мәліметтердің тізбесіне және Орталық қатысушыларының тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды жүзеге асыратын, банк операцияларының жекелеген түрлерін іске асыратын банктер мен ұйымдардың оларды ұсыну тәртібіне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу арқылы Орталық актілерінде айқындалады.";
4) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бапта белгіленген алып қоюларды қоспағанда, Орталықтың аумағындағы салық режимі Салық кодексінде айқындалады.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Орталықтың, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның, салық пен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен актісінде айқындалатын басқа да қаржылық қызметтерді көрсету.";
7-тармақтың 4) тармақшасындағы "түрінде түсетін кірістері бойынша жеке және корпоративтік табыс салықтарын төлеуден 2066 жылғы 1 қаңтарға дейін босатылады." деген сөздер "түрінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) егер жеке тұлғалар Орталықтың инвестициялық резиденті болып табылса және Салық кодексінің мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті болып танылса, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден түсетін кірістері бойынша жеке және корпоративтік табыс салықтарын төлеуден 2066 жылғы 1 қаңтарға дейін босатылады.";
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2 және 8-3-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Мыналар:
1) Орталық әкімшілігінің мақсатты аударымға бағытталған бюджеттік бағдарлама шеңберінде бюджеттен төлемдер алуы;

2) получение органами Центра от администрации Центра денег, полученных в рамках бюджетной программы', направленной на целевое перечисление.
8-2. Услуги участников Центра, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, освобождаются от налога на добавленную стоимость.
8-3. Выполненные работы, оказанные услуги нерезидентом на возмездной основе, местом реализации которых признается Республика Казахстан, не являются оборотом по приобретению работ и услуг от нерезидента, если работы выполнены и услуги оказаны органам Центра и (или) их организациям.";
5) статью 7 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Инвестиционным резидентам Центра и членам их семей многократная въездная виза Республики Казахстан выдается, аннулируется, восстанавливается, срок ее сокращается и/или продлевается на основании ходатайства администрации Центра.";
6) пункт 3 статьи 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Участники и органы Центра, их организации представляют сведения о привлеченных иностранцах и лицах без гражданства в администрацию Центра в соответствии с актами Центра.";
7) пункт 8 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"8. Исполнение решений суда Центра в Республике Казахстан осуществляется в том же порядке и на тех же условиях, что и исполнение судебных актов судов Республики Казахстан. При этом должен быть обеспечен перевод решений суда Центра на казахский или русский язык в порядке, определенном актами Центра.";
8) статью 21 дополнить абзацами вторым, третьим и четвертым следующего содержания:
"Акты Центра, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 настоящего Конституционного закона, должны быть разработаны и приняты органами Центра до 1 января 2020 года.
Положение пункта 3 статьи 6 в части принятия совместного акта не распространяется на акты Центра, принятые до введения в действие указанной нормы.
Положения подпунктов 10), 11) статьи 1, подпункта 5) пункта 7 статьи 6 и пункта 6 статьи 7 вводятся в действие после введения в действие соответствующих дополнений в Налоговый кодекс.".
Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 3) статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2019 года.
Президент
Республики Казахстан

2) Орталық органдарының Орталық әкімшілігінен мақсатты аударымға бағытталған бюджеттік бағдарлама шеңберінде алған ақшаны алуы қосылған құн салығы салынатын сату жөніндегі айналым болып табылмайды.
8-2. Осы баптың 3-тармағында көзделген Орталық қатысушыларының көрсететін қызметтері қосылған құн салығын төлеуден босатылады.
8-3. Қазақстан Республикасы сату орны болып танылатын, бейрезиденттің өтеулі негізде орындалған жұмыстары және керсетілген қызметтері, егер жұмыстар орындалып, Орталықтың органдарына және (немесе) олардың ұйымдарына қызметтер көрсетілсе, бейрезиденттен жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі айналым болып табылмайды";
5) 7-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Орталықтың инвестициялық резиденттеріне және олардың отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының көп мәртелік кіру визасы Орталық әкімшілігінің өтініші негізінде беріледі, жойылады, қайта қалпына келтіріледі оның мерзімі қысқарады және/немесе ұзартылады.";
6) 8-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орталықтың қатысушылары және органдары, олардың ұйымдары Орталықтың әкімшілігіне Орталықтың актілеріне сәйкес тартылған шетелдік және азаматтығы жоқ адамдар туралы мәліметтерді береді.";
7) 13-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасында Орталық сотының шешімдерін орындау Қазақстан Республикасы соттарының сот актілерін орындау сияқты сол бір тәртіппен және сол бір шарттарда жүзеге асырылады. Бұл ретте Орталық соты шешімдерінің қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы Орталық актілерінде айқындалған тәртіппен қамтамасыз етілуге тиіс.";
8) 21-бап мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Осы Конституциялық заңның 5-бабының 4-тармағында көзделген Орталық актілері Орталықтың органдары 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін әзірлеуге және қабылдауға тиіс.
6-баптың 3-тармағының бірлескен актіні қабылдау бөлігіндегі ережелері көрсетілген норма қолданысқа енгізілгенге дейінгі қабылданған Орталық актілеріне қолданылмайды.
1-баптың 10), 11) тармақшаларының, 6-баптың 7-тармағы 5) тармақшасының және 7-баптың 6-тармағының ережелері Салық кодексіне тиісті толықтырулар қолданысқа енгізілгеннен кейін қолданысқа енгізіледі.".
2-бап. Осы Конституциялық заң, 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3) тармақшасын қоспағанда, оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті