О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2019 года № 808. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 1022.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.11.2023 № 1022 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 3 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 40, ст. 500) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 октября 2019 года № 808
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2011 года № 575
Правила
базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила базового, грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" и определяют порядок базового финансирования, а также грантового и программно-целевого финансирования научных исследований, научных и (или) научно-технических проектов и программ за счет средств государственного бюджета.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
техническое задание на научно-исследовательскую работу – исходный технический документ для проведения научно исследовательских работ, устанавливающий требования к содержанию, объемам и срокам выполнения этих работ;
субъект научной и (или) научно-технической деятельности – физические и юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность, аккредитованные в уполномоченном органе в области науки;
частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами, заключившие договор государственно-частного партнерства;
государственный заказ – заказ уполномоченного органа и (или) отраслевых уполномоченных органов субъекту научной и (или) научно-технической деятельности на основании договора на выполнение научно-исследовательских работ, финансируемых за счет государственного бюджета, в форме базового, грантового и программно-целевого финансирования.

"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қазандағы № 808 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 1022 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.11.2023 № 1022 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 40, 500-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген қаулымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 29 қазандағы
№ 808 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 мамырдағы
№ 575 қаулысымен
бекітілген
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және ғылыми зерттеулерді, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен базалық қаржыландыру, сондай-ақ гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырма – осы жұмыстардың мазмұнына, көлеміне және орындалу мерзіміне қойылатын талаптарды белгілейтін, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған бастапқы техникалық құжат;
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі – ғылым саласындағы уәкілетті органда аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
жеке әріптес – мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
мемлекеттік тапсырыс – уәкілетті органның және (немесе) салалық уәкілетті органдардың базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру нысанында мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісіне тапсырысы.

3. Финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности может осуществляться одновременно в форме базового, грантового и программно-целевого финансирования с заключением отдельного договора по каждой форме.
4. Договор на выполнение государственного заказа и (или) государственного задания по базовому финансированию заключается между субъектом базового финансирования и уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом на обеспечение текущей деятельности субъекта базового финансирования.
Договор на выполнение государственного заказа по грантовому или программно-целевому финансированию (далее – договор) заключается между субъектом научной и (или) научно-технической деятельности и уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом либо иным лицом, осуществляющим финансирование научной и (или) научно-технической деятельности, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок базового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
5. Базовое финансирование выделяется государственным научным организациям и научным организациям, приравненным к государственным, государственным высшим учебным заведениям, высшим учебным заведениям, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также высшим учебным заведениям, в которых пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) прямо либо косвенно принадлежат юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аккредитованным в уполномоченном органе и выполняющим государственное задание и (или) государственный заказ на проведение научных исследований по приоритетным для них направлениям (далее – субъекты), определенным отраслевым уполномоченным органом.
6. Перечень организаций, являющихся субъектами базового финансирования, формируется уполномоченным органом, в том числе на основании предложений отраслевых уполномоченных органов, и утверждается Правительством Республики Казахстан.
7. Базовое финансирование включает расходы по нормам базового финансирования на текущее обеспечение научной инфраструктуры и имущества, в том числе зданий, оборудования и материалов, оплату труда административного и обслуживающего персонала, а также информационное сопровождение научно-технической деятельности субъектов.
8. Субъекты базового финансирования, которые не получают государственное задание и (или) государственный заказ на проведение научных исследований по приоритетным для них направлениям, определенным уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в течение последних двух лет, подлежат исключению из перечня субъектов базового финансирования.

3. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін қаржыландыруды әрбір нысан бойынша жеке шарт жасаса отырып, базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру нысанында бір мезгілде жүзеге асыруға болады.
4. Базалық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты және (немесе) мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған шарт базалық қаржыландыру субъектісі мен уәкілетті орган немесе базалық қаржыландыру субъектісінің ағымдағы қызметін қамтамасыз етуге салалық уәкілетті орган арасында жасалады.
Гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарт (бұдан әрі – шарт), ғылыми және (немесе) ғылыми техникалық қызмет субъектісі мен уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ғылыми және (немесе) ғылыми техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыратын өзге тұлға арасында жасалады.
2-тарау. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық қаржыландыру тәртібі
5. Базалық қаржыландыру уәкілетті органда аккредиттелген және өздері үшін салалық уәкілетті орган айқындаған басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырманы және (немесе) мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдарға және мемлекеттік ғылыми ұйымдарға теңестірілген ғылыми ұйымдарға, мемлекеттік жоғары оқу орындарына, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары оқу орындарына, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде тиесілі жоғары оқу орындарына (бұдан әрі – субъектілер) бөлінеді.
6. Базалық қаржыландыру субъектілері болып табылатын ұйымдардың тізбесін, оның ішінде салалық уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде уәкілетті орган қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
7. Базалық қаржыландыру ғылыми инфрақұрылымды және мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, жабдықтар пен материалдарды ағымдағы қамтамасыз етуге, әкімшілік және қызмет көрсетуші персоналға еңбекақы төлеуге, сондай-ақ субъектілердің ғылыми-техникалық қызметін ақпараттық сүйемелдеуге арналған базалық қаржыландыру нормалары бойынша шығыстарды қамтиды.
8. Өздері үшін уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган айқындаған басым бағыттар бойынша соңғы екі жыл бойы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырма және (немесе) мемлекеттік тапсырыс алмайтын базалық қаржыландыру субъектілері базалық қаржыландыру субъектілерінің тізбесінен шығарылуға жатады.

9. Субъекты базового финансирования ежегодно не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому, представляют в уполномоченный орган и (или) отраслевой уполномоченный орган бюджетную заявку на базовое финансирование в соответствии с утвержденными нормами базового финансирования, оформленную согласно требованиям бюджетного законодательства.
10. Нормы базового финансирования разрабатываются уполномоченным органом и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
11. Отраслевые уполномоченные органы вносят сводные бюджетные заявки по базовому финансированию, оформленные согласно бюджетному законодательству, в уполномоченный орган не позднее 1 мая года, предшествующего планируемому.
12. Уполномоченный орган вносит сводную бюджетную заявку по базовому финансированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в порядке, установленном бюджетным законодательством.
13. Финансирование субъектов базового финансирования осуществляется уполномоченным органом, отраслевыми уполномоченными органами в рамках утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год по распределяемой бюджетной программе.
14. Отчет об использовании выделенных средств по базовому финансированию представляется субъектами базового финансирования в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган в срок до 31 декабря отчетного года согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Отраслевыми уполномоченными органами сводный отчет об использовании средств базового финансирования субъектов научной и (или) научно-технической деятельности представляется, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган в срок до 25 января года, следующего за отчетным.
Субъект базового финансирования обеспечивает достоверность и правомерность отражаемой информации в отчете об использовании выделенных средств по базовому финансированию субъектов научной и (или) научно-технической деятельности.
15. Достоверность документов и информационных данных, подтверждающих обоснованность включения в перечень субъектов базового финансирования и объемов базового финансирования, обеспечивают уполномоченный орган, отраслевые уполномоченные органы и субъекты научной и научно-технической деятельности.
Глава 3. Порядок грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности
16. Грантовое финансирование выделяется на проведение научных исследований в целях повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала и конкурентоспособности научных организаций и их коллективов, ученых. Из средств грантового финансирования могут быть объявлены конкурсы на грантовое финансирование для молодых ученых.

9. Базалық қаржыландыру субъектілері уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органға бюджеттік заңнаманың талаптарына сәйкес ресімделген базалық қаржыландырудың бекітілген нормаларына сәйкес базалық қаржыландыруға арналған бюджеттік өтінімді жыл сайын жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей береді.
10. Базалық қаржыландыру нормаларын уәкілетті орган әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11. Салалық уәкілетті органдар бюджеттік заңнамаға сәйкес ресімделген базалық қаржыландыру бойынша жиынтық бюджеттік өтінімдерді уәкілетті органға жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей енгізеді.
12. Уәкілетті орган базалық қаржыландыру бойынша жиынтық бюджеттік өтінімді бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
13. Базалық қаржыландыру субъектілерін қаржыландыруды уәкілетті орган, салалық уәкілетті органдар тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша жүзеге асырады.
14. Базалық қаржыландыру субъектілері есепті жылдың 31 желтоқсанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес базалық қаржыландыру қаражатының пайдаланылуы туралы есепті ұсынады.
Салалық уәкілетті органдар есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейінгі мерзімде уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес базалық қаржыландыру қаражатының пайдаланылуы туралы жиынтық есепті ұсынады.
Базалық қаржыландыру субъектісі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің базалық қаржыландыру қаражатын пайдалануы туралы есепте келтірілген ақпараттың дәйектілігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
15. Базалық қаржыландыру субъектілерінің тізбесіне енгізудің негізділігін және базалық қаржыландыру көлемін растайтын құжаттар мен ақпараттық деректердің дұрыстығын уәкілетті орган, салалық уәкілетті органдар мен ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қамтамасыз етеді.
3-тарау. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру тәртібі
16. Гранттық қаржыландыру ғылыми-зерттеу жұмыстарының деңгейін, ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық әлеуеті мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ғылыми зерттеулер жүргізуге бөлінеді. Гранттық қаржыландыру қаражатынан жас ғалымдарға арналған гранттық қаржыландыру конкурстары жариялануы мүмкін.

17. Грантовое финансирование предоставляется безвозмездно и безвозвратно из средств государственного бюджета для реализации фундаментальных и прикладных научных исследований.
18. Отраслевые уполномоченные органы в срок до 1 февраля года, предшествующего планируемому, направляют в уполномоченный орган предложения о приоритетных, специализированных направлениях и объемах грантового финансирования в соответствии с приоритетными направлениями развития науки Республики Казахстан, определенными Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан (далее – ВНТК), согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Уполномоченный орган направляет предложения отраслевых уполномоченных органов в акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – центр экспертизы) в течение двух рабочих дней со дня окончания срока представления предложений.
20. Центр экспертизы в течение двух рабочих дней со дня получения предложений по приоритетным и специализированным направлениям и объемам грантового финансирования направляет их на рассмотрение национальным научным советам (далее - ННС) для получения решений по ним.
Центр экспертизы направляет решения ННС в уполномоченный орган до 20 февраля года, предшествующего планируемому.
21. Уполномоченный орган после получения представленных центром экспертизы решения ННС о грантовом финансировании в течение пяти рабочих дней направляет их на рассмотрение ВНТК.
22. ВНТК до 1 апреля года, предшествующего планируемому, принимает соответствующее решение в установленном порядке, согласно Положению о Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 429.
Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней направляет решение ВНТК в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
После принятия решения ВНТК по приоритетным направлениям развития науки и объемам грантового финансирования с разбивкой по приоритетным направлениям уполномоченный орган и отраслевые уполномоченные органы до 1 мая года, предшествующего планируемому, разрабатывают, утверждают конкурсную документацию и объявляют конкурс на грантовое финансирование.
23. Грантовое финансирование осуществляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившими конкурс, либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.

17. Гранттық қаржыландыру іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді іске асыру үшін мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеусіз беріледі және қайтарылмайды.
18. Салалық уәкілетті органдар жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрі – ЖҒТК) айқындаған Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың басым бағыттарына сәйкес гранттық қаржыландырудың басым, мамандандырылған бағыттары мен көлемдері туралы ұсыныстарды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жолдайды.
19. Уәкілетті орган ұсыныстар беру мерзімі аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде салалық уәкілетті органдардың ұсыныстарын "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – сараптама орталығы) жолдайды.
20. Сараптама орталығы гранттық қаржыландырудың басым және мамандандырылған бағыттар мен көлемі бойынша ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде олар бойынша ұсынымдар алу үшін ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – ҰҒК) қарауына жолдайды.
Сараптама орталығы ҰҒК шешімдерін жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 20 ақпанына дейін уәкілетті органға жолдайды.
21. Уәкілетті орган сараптама орталығы ұсынған гранттық қаржыландыру туралы ҰҒК шешімін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде оларды ЖҒТК қарауына жолдайды.
22. ЖҒТК жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 429 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия туралы ережеге сәйкес белгіленген тәртіппен тиісті шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде ЖҒТК-ның шешімін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолдайды.
ЖҒТК басым бағыттар бойынша бөле отырып, ғылымды дамытудың басым бағыттары мен гранттық қаржыландыру көлемі бойынша шешім қабылдағаннан кейін уәкілетті орган мен салалық уәкілетті органдар жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін конкурстық құжаттаманы әзірлейді, бекітеді және гранттық қаржыландыруға конкурс жариялайды.
23. Гранттық қаржыландыруды конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлға жүзеге асырады.

24. Грантовое финансирование осуществляется на конкурсной основе в пределах средств, предусмотренных в государственном бюджете.
Исполнитель представляет в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган отчет об использовании выделенных средств по грантовому финансированию ((промежуточный) (первый год (за исключением проектов со сроком реализации 1 (один год), второй год реализации проектов (за исключением проектов со сроком реализации 2 (два года)) до 25 декабря текущего отчетного года и итоговый до 10 декабря текущего отчетного года согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Исполнитель обеспечивает достоверность и правомерность отражаемых сведений в отчете об использовании выделенных средств по грантовому финансированию.
25. Средства грантового финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований по научным и (или) научно-техническим проектам, утвержденным решением ННС.
К расходам относятся затраты на:
1) оплату труда - система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты научным работникам и лицам, осуществляющим финансово-экономическое и юридическое сопровождение вознаграждения за их труд в соответствии с Трудовым кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
2) служебные командировки - командировки, связанные с реализацией научного и (или) научно-технического проекта;
3) прочие услуги и работы – услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, субъектов предпринимательства, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях, семинарах, симпозиумах.
Прочие услуги и работы, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ.
4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для выполнения исследований;
5) приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц);
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов;
7) аренду помещений – расходы, связанные с арендой помещений, используемых для выполнения научных исследований и научно-организационного сопровождения по проекту;
8) аренду оборудования и техники – расходы, связанные с арендой оборудования и техники, используемых в выполнении научных исследований по проекту;

24. Гранттық қаржыландыру конкурстық негізде мемлекеттік бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Орындаушы уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға гранттық қаржыландыру бойынша бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есепті (аралық) (жоба іске асырылатын бірінші жылы (іске асырылу мерзімі 1 (бір) жыл) жобаларды қоспағанда), екінші жылы (2 (екі) жыл) жобаларды қоспағанда) ағымдағы есепті жылдың 25 желтоқсанына дейін және қорытынды есепті ағымдағы есепті жылдың 10 желтоқсанына дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынады.
Орындаушы гранттық қаржыландыру бойынша бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есепте көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын және заңдылығын қамтамасыз етеді.
25. Гранттық қаржыландыру қаражаты ҰҒК шешімімен бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
Шығыстарға мынадай шығындар жатады:
1) еңбекке ақы төлеу – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттар мен жұмыс берушінің актілеріне сәйкес ғылыми қызметкерлердің және қаржылық-экономикалық және заңгерлік сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалардың еңбегі үшін оларға берілетін сыйақының міндетті төлемін жұмыс берушінің қамтамасыз етуіне байланысты қатынастар жүйесі;
2) қызметтік іссапарлар – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобаны іске асыруға байланысты іссапарлар;
3) басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар – ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, өзге де зертханалардың, өзге де ұйымдардың, кәсіпкерлік субъектілерінің зерттеулерді орындауға қажетті көрсетілетін қызметтері, оның ішінде конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар жұмыстарды орындаушылар көрсетіліп және жұмыстардың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері толық жазылып ұсынылады;
4) материалдар сатып алу – зерттеулерді орындау үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу – талдама материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
7) үй-жайларды жалға алу – жоба бойынша ғылыми зерттеулерді орындау және ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алуға байланысты шығыстар;
8) жабдықтар мен техниканы жалға алу – жоба бойынша ғылыми зерттеулерді орындауда пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы жалға алуға байланысты шығыстар;

9) эксплуатационные расходы оборудования и техники – расходы, связанные с использованием оборудования и техники для выполнения исследований, в том числе связанные с их пуско-наладкой и содержанием;
10) налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
В случае принятия решения ННС о прекращении финансирования реализуемого проекта уполномоченный орган и (или) отраслевые уполномоченные органы расторгают договор с исполнителем.
При этом уполномоченным органом или отраслевыми уполномоченными органами допускается на основании решения ННС перераспределение средств в течение текущего года между проектами в рамках грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
26. В конкурсе на грантовое финансирование вправе принимать участие аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, а также автономные организации образования и их организации на равных условиях.
27. Конкурсная документация на грантовое финансирование разрабатывается и утверждается уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом, направляется в центр экспертизы в течение двух рабочих дней.
28. Конкурсная документация и объявление о конкурсе на грантовое финансирование должны содержать следующие сведения:
1) наименование уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс;
2) наименование приоритетных и специализированных научных направлений;
3) требования к форме и содержанию заявки на участие в конкурсе на грантовое финансирование научных, научно-технических проектов;
4) цель конкурса на грантовое финансирование;
5) объем и условия вклада со стороны частного партнера;
6) язык, на котором представляется заявка на грантовое финансирование;
7) виды исследований и объемы финансирования, рекомендованные ННС и утвержденные ВНТК;
8) квалификационные требования к научному руководителю и исследовательской группе, а также иные квалификационные требования;
9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по вопросам биоэтики (для биомедицинских исследований над людьми и животными);
10) данные об ответственных лицах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, которые осуществляют разъяснения по конкурсной документации;
11) окончательный срок приема заявок должен быть не менее 45 и не более 60 календарных дней со дня объявления конкурса;
12) наименование и ссылку на информационную систему центра экспертизы для подачи заявки;
13) требования к ожидаемым результатам по научно, научно-техническим проектам;

9) жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары – зерттеулерді орындау үшін жабдықтар мен техниканы пайдалануға байланысты, оның ішінде оларды іске қосу-баптауға және ұстауға байланысты шығыстар;
10) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.
ҰҒК іске асырылатын жобаларды қаржыландыруды тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті органдар орындаушымен шартты бұзады.
Бұл ретте уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органдарға қаражатты ҰҒК шешімі негізінде ағымдағы жыл ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру шеңберінде жобалар арасында қайта бөлуге рұқсат етіледі.
26. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары және олардың ұйымдары тең шарттарда қатысуға құқылы.
27. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттаманы уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді және екі жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
28. Конкурстық құжаттамада және гранттық қаржыландыруға арналған конкурс туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның атауы;
2) басым және мамандандырылған ғылыми бағыттардың атауы;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға берілетін өтінімнің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
4) гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың мақсаты;
5) жеке әріптес тарапынан салымның көлемі мен шарттары;
6) гранттық қаржыландыруға арналған өтінім берілетін тіл;
7) ҰҒК ұсынған және ЖҒТК бекіткен зерттеу түрлері мен қаржыландыру көлемі;
8) ғылыми жетекшіге және зерттеу тобына қойылатын біліктілік талаптары, сондай-ақ өзге де біліктілік талаптары;
9) биоэтика (адамдар мен жануарларға биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін) мәселелері жөніндегі жергілікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы;
10) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның конкурстық құжаттама бойынша түсіндіруді жүзеге асыратын жауапты тұлғалары туралы деректер;
11) өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі конкурс жарияланған күннен бастап күнтізбелік 45 күннен кем және 60 күннен артық болмауға тиіс;
12) сараптама орталығының өтінім беруге арналған ақпараттық жүйесінің атауы және оған сілтеме;
13) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар бойынша күтілетін нәтижелерге қойылатын талаптар;

14) проект договора на выполнение государственного заказа по грантовому финансированию.
29. Участник, претендующий на получение гранта по прикладным исследованиям, обеспечивает участие частного партнера с частичным обеспечением проекта необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми, за исключением проектов прикладных исследований в области обеспечения национальной безопасности и обороны, использования атомной энергии, общественных, гуманитарных и социальных наук.
Подтверждением намерения сторон является соглашение о вкладе в произвольной форме с указанием их сроков реализации и суммы вклада или необходимых ресурсов.
В случаях отказа частного партнера от намерения вклада в ходе реализации проекта либо отсутствия равнозначной замены, по решению ННС может быть прекращено финансирование проекта.
При принятии решения ННС о прекращении финансирования проекта уполномоченный орган и (или) отраслевые уполномоченные органы расторгают договор на выполнение государственного заказа по грантовому финансированию с исполнителем.
При этом уполномоченным органом или отраслевыми уполномоченными органами допускается на основании решения ННС перераспределение средств в течение текущего года между проектами в рамках грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
30. Конкурс на грантовое финансирование объявляется в течение пяти рабочих дней после утверждения конкурсной документации на грантовое финансирование через периодические печатные издания и подлежит размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, а также интернет-ресурсе центра экспертизы.
31. Заявка на участие в конкурсе на грантовое финансирование составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
32. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявившие конкурс, направляют заявки на грантовое финансирование в центр экспертизы в течение трех рабочих дней после истечения окончательного срока приема заявок на конкурс.
33. Государственная научно-техническая экспертиза, а также оценка обоснованности запрашиваемых сумм осуществляются в соответствии с Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
34. Решения ННС в виде выписки из протокола ННС направляются центром экспертизы в уполномоченный орган и (или) отраслевой уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения.

14) гранттық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарттың жобасы.
29. Қолданбалы зерттеулер бойынша грант алуға үміткер қатысушы жеке әріптестің жобаны қажетті ресурстармен, оның ішінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қорғаныс, атом энергиясын пайдалану, қоғамдық, гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар саласындағы қолданбалы зерттеулердің жобаларын қоспағанда, қаржы ресурстарымен ішінара қамтамасыз ете отырып қатысуын қамтамасыз етеді.
Іске асыру мерзімдері мен салым сомасы немесе қажетті ресурстар көрсетілген еркін нысандағы салым туралы келісім тараптардың ниеттерін растау болып табылады.
Жобаны іске асыру барысында жеке әріптес салым қосу ниетінен бас тартқан не оны тең мәнді ауыстыруға болмайтын жағдайларда ҰҒК шешімі бойынша жобаны қаржыландыру тоқтатылуы мүмкін.
ҰҒК жобаны қаржыландыруды тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті органдар орындаушымен гранттық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шартты бұзады.
Бұл ретте уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органдарға ҰҒК шешімі негізінде қаражатты ағымдағы жылдың ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру шеңберінде жобалар арасында қайта бөлуге рұқсат етіледі.
30. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурс гранттық қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттама бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мерзімді баспа басылымдары арқылы жарияланады және ол конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
31. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға өтінім осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
32. Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган гранттық қаржыландыруға арналған өтінімдерді конкурсқа арналған өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
33. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сондай-ақ сұратылған сомалардың негізділігін бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
34. Сараптама орталығы уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органға шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ҰҒК шешімдерін ҰҒК хаттамасынан үзінді түрінде жолдайды.

35. Результатом конкурса на грантовое финансирование являются решения ННС, принятые по каждой заявке на грантовое финансирование и утвержденные уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом.
36. Результаты конкурса на грантовое финансирование подлежат опубликованию в периодических печатных изданиях и размещению на интернет-ресурсах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, а также интернет-ресурсах центра экспертизы.
37. Результаты конкурса на грантовое финансирование с учетом обоснования принятых решений, рассмотренных ННС, сведения о победителях конкурса, баллах ГНТЭ, баллах ННС по оценочному листу с учетом результатов ГНТЭ, а также список наименований неодобренных заявок в течение пяти рабочих дней со дня их утверждения подлежат размещению на интернет-ресурсе центра экспертизы.
Протоколы голосования членов ННС, аудио и видеозаписи заседаний ННС хранятся в центре экспертизы в установленном законодательством порядке.
38. Победители конкурса на грантовое финансирование в течение тридцати рабочих дней со дня опубликования результатов конкурса на грантовое финансирование заключают с уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, договор на выполнение государственного заказа по грантовому финансированию.
Победители конкурса на грантовое финансирование могут отказаться от заключения договора на выполнение государственного заказа по грантовому финансированию и выполнения научных исследований путем направления официального уведомления в письменной форме в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявившие конкурс, либо иному лицу, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление грантового финансирования научной и научно-технической деятельности.
Средства, образовавшиеся в результате отказа победителей конкурса от заключения договора на выполнение государственного заказа по грантовому финансированию и выполнения научных исследований, могут быть распределены уполномоченным органом или отраслевыми уполномоченными органами на основании решения ННС между заявками на грантовое финансирование, расположенными в ранжированном списке ниже линии порога.
39. Средства грантового финансирования распределяются научным руководителем проекта, назначаемым заявителем для непосредственного руководства научным, научно-техническим проектом, согласно заявке на грантовое финансирование, с учетом решения ННС.

35. Гранттық қаржыландыруға арналған әрбір өтінім бойынша қабылданған және уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен ҰҒК шешімі гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижесі болып табылады.
36. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері мерзімді баспа басылымдарында жариялануға және уәкілетті органның немесе конкурс жариялаған салалық уәкілетті органның интернет-ресурстарында, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.
37. ҰҒК қараған, қабылданған шешімдердің негіздемесі ескеріле отырып, гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері, конкурс жеңімпаздары, МҒТС балы, МҒТС нәтижелері ескерілген бағалау парағы бойынша ҰҒК балдары туралы мәліметтер, сондай-ақ мақұлданбаған өтінімдер атауларының тізімі бекітілген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде сараптама орталығының интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
ҰҒК мүшелерінің дауыс беру хаттамалары, ҰҒК отырыстарының аудио және бейнежазбалары заңнамада белгіленген тәртіппен сараптама орталығында сақталады.
38. Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың жеңімпаздары гранттық қаржыландыруға арналған конкурс нәтижелері жарияланған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен немесе салалық уәкілетті органмен не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлғамен гранттық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасады.
Гранттық қаржыландыруға арналған конкурстың жеңімпаздары конкурс жариялаған уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлғаға жазбаша нысанда ресми хабарлама жіберу арқылы гранттық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасудан және ғылыми зерттеулерді орындаудан бас тарта алады.
Конкурс жеңімпаздарының гранттық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасудан және ғылыми зерттеулерді орындаудан бас тартуы нәтижесінде түзілген қаражатты уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті органдар ҰҒК шешімі негізінде сараланған тізімде шекті сызықтан төмен орналасқан, гранттық қаржыландыруға арналған өтінімдер арасында бөле алады.
39. Гранттық қаржыландыру қаражатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобаға тікелей басшылық жасау үшін өтінім беруші тағайындайтын жобаның ғылыми жетекшісі гранттық қаржыландыруға арналған өтінімге сәйкес ҰҒК шешімін есепке алып бөледі.

40. Исполнители представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган промежуточный отчет о научной и (или) научно-технической деятельности (первый год (за исключением проектов со сроком реализации 1 (один год)), второй год реализации проекта (за исключением проектов со сроком реализации 2 (два года)) не позднее 15 ноября текущего отчетного года. Итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября текущего отчетного года.
41. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявившие конкурс, направляют полученные промежуточные и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности в центр экспертизы в течение трех рабочих дней после завершения приема.
Центр экспертизы, согласно Правилам организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891, организует работу по проведению ГНТЭ на итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности.
Полученные промежуточные и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности направляются центром экспертизы на рассмотрение соответствующего ННС в течение трех рабочих дней.
42. Реализация научного, научно-технического проекта и финансирование за текущий год, прекращение финансирования осуществляются в соответствии с решением ННС, основанным на результатах мониторинга хода реализации научных, научно-технических проектов и их результативности, в том числе с выездом на место.
Заявитель должен представить информацию по проекту (наименование, заявитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткий абстракт заявки, ожидаемые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикации с полным библиографическим описанием) в центр экспертизы за десять календарных дней до завершения периода реализации проекта.
После завершения всего периода реализации научных, научно-технических проектов центр экспертизы публикует на своем сайте информацию по проектам (наименование, заявитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткий абстракт заявки, ожидаемые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикаций с полным библиографическим описанием) в течение тридцати календарных дней, за исключением проектов, содержащих сведения о государственных секретах и для служебного пользования.
Глава 4. Порядок программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности

40. Орындаушылар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық есепті (жоба іске асырылатын бірінші жылы (іске асырылу мерзімі 1 (бір) жыл жобаларды қоспағанда), екінші жылы (іске асырылу мерзімі 2 (екі) жыл жобаларды қоспағанда) ағымдағы есепті жылдың 15 қарашасынан кешіктірмей ұсынады. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептер ағымдағы есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
41. Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган ғылыми және (немесе) ғылыми техникалық қызмет туралы алынған аралық және қорытынды есептерді қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оларды сараптама орталығына жолдайды.
Сараптама орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептерге МҒТС жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Сараптама орталығы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы алынған аралық және қорытынды есептерді тиісті ҰҒК-нің қарауына үш жұмыс күні ішінде жолдайды.
42. Ғылыми, ғылыми-техникалық жобаны іске асыру және ағымдағы жылы қаржыландыру, қаржыландыруды тоқтату ғылыми, ғылыми-техникалық жобалардың іске асырылу барысын және олардың нәтижелілігін, оның ішінде олар іске асырылып жатқан жерге барып мониторингтеу нәтижелеріне негізделген ҰҒК шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Өтінім беруші жоба бойынша ақпаратты (атауы, өтінім беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру сомасы, өтінімнің қысқаша абстрактісі, жылдар бойынша күтілетін нәтижелер мен алынған нәтижелердің аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдардың тізбесі) сараптама орталығына жобаны іске асыру кезеңі аяқталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын ұсынуы тиіс.
Сараптама орталығы ғылыми, ғылыми-техникалық жобаларды іске асырудың бүкіл кезеңі аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде өзінің сайтында мемлекеттік құпиялар туралы және қызмет бабында пайдалануға арналған мәліметтерді қамтитын жобаларды қоспағанда, жобалар (атауы, өтініш беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру сомасы, өтінімнің қысқаша абстрактісі, жылдар бойынша алынған нәтижелердің күтілетін нәтижелері мен аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдар тізбесі) жөніндегі ақпаратты жариялайды.
4-тарау. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру тәртібі

43. Программно-целевое финансирование направлено для решения стратегически важных государственных задач и осуществляется на конкурсной основе или по решению Правительства Республики Казахстан вне конкурсных процедур.
44. Основанием программно-целевого финансирования научных исследований являются стратегические планы социально-экономического развития, программы индустриально-инновационного развития страны и другие программы, направленные на реализацию стратегически важных государственных задач.
45. Отраслевые уполномоченные органы в срок до 1 февраля года, предшествующего планируемому, направляют в уполномоченный орган предложения о приоритетных и специализированных направлениях программно-целевого финансирования с указанием объема финансирования.
Уполномоченный орган направляет предложения отраслевых уполномоченных органов в центр экспертизы в течение двух рабочих дней со дня окончания срока представления предложений отраслевыми уполномоченными органами.
Центр экспертизы в течение двух рабочих дней со дня получения предложений по приоритетным и специализированным направлениям и объемам программно-целевого финансирования направляет их на рассмотрение ННС.
Центр экспертизы направляет решения ННС в уполномоченный орган до 20 февраля года, предшествующего планируемому.
Уполномоченный орган после получения представленных центром экспертизы решения ННС по приоритетным направлениям и объемам программно-целевого финансирования выносит их на рассмотрение ВНТК.
ВНТК до 1 апреля года, предшествующего планируемому, принимает решение в установленном порядке, согласно Положению о Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 429.
Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней направляет решение ВНТК в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
После принятия решения ВНТК по приоритетным направлениям развития науки и объемам программно-целевого финансирования с разбивкой по приоритетным направлениям уполномоченный орган и отраслевые уполномоченные органы до 1 мая года, предшествующего планируемому, разрабатывают, утверждают конкурсную документацию и объявляют конкурс на программно-целевое финансирование.
Конкурс на реализацию целевой научной, научно-технической программы объявляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в периодических печатных изданиях и подлежит размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, а также интернет - ресурсе центра экспертизы.

43. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру стратегиялық маңызы бар мемлекеттік міндеттерді шешуге бағытталған және конкурстық негізде немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша конкурстан тыс рәсімдер арқылы жүзеге асырылады.
44. Елді әлеуметтік-экономикалық дамытудың стратегиялық жоспарлары, индустриялық-инновациялық дамыту бағдарламалары және стратегиялық маңызы бар мемлекеттік міндеттерді іске асыруға бағытталған басқа да бағдарламалар ғылыми зерттеулерді бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың негіздемесі болып табылады.
45. Салалық уәкілетті органдар жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға қаржыландыру көлемін көрсете отырып, бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым және мамандандырылған бағыттары туралы ұсыныстар жібереді.
Уәкілетті орган салалық уәкілетті органдардың ұсыныстарын салалық уәкілетті органдардың ұсыныстар беруінің мерзімі аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
Сараптама орталығы бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым және мамандандырылған бағыттары мен көлемі бойынша ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды ҰҒК-ның қарауына жолдайды.
Сараптама орталығы ҰҒК шешімдерін уәкілетті органға жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 ақпанына дейін жолдайды.
Уәкілетті орган сараптама орталығы ұсынған бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым бағыттары мен көлемі ҰҒК жөніндегі шешімін алғаннан кейін оларды ЖҒТК-ның қарауына шығарады.
ЖҒТК жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 429 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия туралы ережеге сәйкес белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде ЖҒТК шешімін бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
ЖҒТК ғылымды дамытудың басым бағыттары және басым бағыттар бойынша бөлінген бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемі бойынша шешім қабылдағаннан кейін уәкілетті орган және салалық уәкілетті органдар жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға конкурстық құжаттаманы әзірлейді, бекітеді және конкурс жариялайды.
Нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыруға конкурсты уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті органмен мерзімді баспа басылымдарында жариялайды және ол конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурсында, сондай-ақ сараптама орталығының интернет ресурсында орналастыруға жатады.

46. Решение о финансировании целевых научных, научно-технических программ вне конкурсных процедур принимается Правительством Республики Казахстан.
47. Государственная научно-техническая экспертиза, а также оценка обоснованности запрашиваемой суммы осуществляются согласно Правилам организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
48. Целевая научная (научно-техническая) программа (далее – целевая программа) может включать в себя несколько подпрограмм, направленных на решение конкретных задач в рамках целевой программы.
Деление целевой программы на подпрограммы осуществляется исходя из масштабности и сложности решаемых проблем, а также необходимости рациональной организации их решения с получением конкретного результата.
49. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур, направляются уполномоченным органом в центр экспертизы для организации проведения ГНТЭ в течение трех рабочих дней после завершения приема.
50. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе и вне конкурсных процедур, направляются центром экспертизы на рассмотрение соответствующим ННС после проведения процедур, установленных Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
ННС рассматривают целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур, а также результаты ГНТЭ, включающего оценку экономической обоснованности по ним, и выносят решения о финансировании либо отказе в финансировании с указанием сумм финансирования и направляют их на ВНТК.
51. ВНТК на основании решений ННС одобряет (отклоняет) целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур.
Рекомендации ВНТК являются основанием для принятия Правительством Республики Казахстан решений о финансировании целевых программ вне конкурсных процедур.
52. Уполномоченный орган направляет отраслевым уполномоченным органам сведения по одобренным ВНТК целевым программам, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также целевые программы, предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур.
Заявки на научные, научно-технические целевые программы выносятся на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в порядке, установленном бюджетным законодательством.

46. Нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
47. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сондай-ақ сұралатын соманың негізділігін бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Нысаналы ғылыми (ғылыми-техникалық) бағдарлама (бұдан әрі – нысаналы бағдарлама) нысаналы бағдарлама шеңберінде нақты міндеттерді шешуге бағытталған бірнеше кіші бағдарламаларды қамтуы мүмкін.
Нысаналы бағдарламаны кіші бағдарламаларға бөлу шешілетін проблемалардың ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ нақты нәтижеге қол жеткізе отырып, оларды шешуді ұтымды ұйымдастыру қажеттігіне қарай жүзеге асырылады.
49. Конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын және конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды уәкілетті орган МҒТС өткізуді ұйымдастыру үшін қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
50. Конкурстық негізде және конкурстан тыс рәсімдерден тыс іске асыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды сараптама орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында белгіленген рәсімдер жүргізілгеннен кейін тиісті ҰҒҚ-ның қарауына жібереді.
ҰҒК конкурстық негізде іске асырылуы конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды, сондай-ақ олардың экономикалық негізділігін бағалауды қамтитын МҒТС нәтижелерін қарайды және қаржыландыру сомасын көрсете отырып, қаржыландыру не қаржыландырудан бас тарту туралы шешім шығарады және оларды ЖҒТК-ге жібереді.
51. ЖҒТК ҰҒК шешімдерінің негізінде конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын, сондай-ақ конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды мақұлдайды (қабылдамайды).
ЖҒТК ұсынымдары Қазақстан Республикасы Үкіметіне нысаналы бағдарламаларды конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру туралы шешімдер қабылдауына негіз болып табылады.
52. Уәкілетті орган конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын, ЖҒТК мақұлдаған нысаналы бағдарламалар бойынша мәліметтерді, сондай-ақ конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды салалық уәкілетті органдарға жолдайды.
Ғылыми, ғылыми-техникалық нысаналы бағдарламаларға өтінімдер, бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына шығарылады.

53. Средства программно-целевого финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований по научным и (или) научно-техническим программам, утвержденным решением ННС.
К расходам относятся затраты на:
1) оплату труда – система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты научным работникам и лицам, осуществляющим финансово-экономическое и юридическое сопровождение, вознаграждения за их труд в соответствии с Трудовым кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
2) служебные командировки – командировки, связанные с реализацией научной и (или) научно-технической программы;
3) прочие услуги и работы – услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, субъектов предпринимательства, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях.
Прочие услуги и работы, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ.
4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для выполнения исследований;
5) приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц);
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов;
7) аренду помещений – расходы, связанные с арендой помещений, используемых для выполнения научных исследований и научно-организационного сопровождения по программе;
8) аренду оборудования и техники – расходы, связанные с арендой оборудования и техники, используемых в выполнении научных исследований по программе;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники – расходы, связанные с использованием оборудования и техники для выполнения исследований, в том числе связанные с их пуско-наладкой и содержанием;
10) налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
В случае принятия решения ННС о прекращении финансирования реализуемой программы, уполномоченный орган и (или) отраслевые уполномоченные органы расторгают договор на выполнение государственного заказа по программно-целевому финансированию с исполнителем.
При этом уполномоченным органом или отраслевыми уполномоченными органами допускается на основании решения ННС перераспределение средств в течение текущего года между программами в рамках программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.

53. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың қаражаты ҰҒК шешімімен бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
Шығыстарға мынадай шығындар жатады:
1) еңбекке ақы төлеу – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушінің актілеріне сәйкес ғылыми қызметкерлердің және қаржылық-экономикалық және заңгерлік сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалардың еңбегі үшін оларға берілетін сыйақының міндетті төлемін жұмыс берушінің қамтамасыз етуіне байланысты қатынастар жүйесі;
2) қызметтік іссапарлар – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыруға байланысты іссапарлар;
3) басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар – ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, өзге де зертханалардың, өзге де ұйымдардың, кәсіпкерлік субъектілері көрсетілетін қызметтері, оның ішінде конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар жұмыстарды орындаушылар көрсетіліп және жұмыстардың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері толық жазылып ұсынылады;
4) материалдар сатып алу – зерттеулерді орындау үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу – талдама материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
7) үй-жайларды жалға алу – бағдарлама бойынша ғылыми зерттеулерді орындау және ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алуға байланысты шығыстар;
8) жабдықтар мен техниканы жалға алу – бағдарлама бойынша ғылыми зерттеулерді орындауда пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы жалға алуға байланысты шығыстар;
9) жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары – зерттеулерді орындау үшін жабдықтар мен техниканы пайдалануға байланысты, оның ішінде оларды іске қосу-баптауға және ұстауға байланысты шығыстар;
10) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.
ҰҒК іске асырылып жатқан бағдарламаны қаржыландыруды тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті органдар орындаушымен бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шартты бұзады.
Бұл ретте уәкілетті органға және салалық уәкілетті органдарға қаражатты ҰҒК шешімі негізінде ағымдағы жылдың ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру аясында бағдарламалар арасында қайта бөлуге рұқсат етіледі.

54. В конкурсе на программно-целевое финансирование вправе принимать участие аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, а также автономные организации образования и их организации, в том числе в качестве соисполнителей.
55. Конкурсная документация на программно-целевое финансирование разрабатывается и утверждается уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом и направляется в центр экспертизы в течение двух рабочих дней.
56. Конкурсная документация и объявление о конкурсе на программно-целевое финансирование должны содержать следующие сведения:
1) наименование уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс;
2) наименование приоритетных и специализированных научных направлений;
3) требования к форме и содержанию заявки на участие в конкурсе на программно-целевое финансирование научных, научно-технических программ;
4) цель конкурса на финансирование;
5) объем и условия вклада со стороны частного партнера;
6) язык, на котором представляется заявка на программно-целевое финансирование;
7) виды исследований и объемы финансирования, рекомендованные ННС и утвержденные ВНТК;
8) квалификационные требования к научному руководителю и исследовательской группе, а также иные квалификационные требования;
9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по вопросам биоэтики (для биомедицинских исследований над людьми и животными);
10) данные об ответственных лицах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, которые осуществляют разъяснения по конкурсной документации;
11) окончательный срок приема заявок должен быть не менее 45 и не более 60 календарных дней со дня объявления конкурса;
12) наименование и ссылку на информационную систему центра экспертизы для подачи заявки;
13) техническое задание на научно-исследовательскую работу, оформленное согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
14) проект договора на выполнение государственного заказа по программно-целевому финансированию.
57. Заявки на реализацию научных, научно-технических программ в рамках программно-целевого финансирования подаются субъектами научной, научно-технической деятельности, а также автономными организациями образования и их организацией с указанием соисполнителей (при их наличии) в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган в двух экземплярах.
58. Уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом формируются проекты научных, научно-технических программ на основании поступивших заявок на участие в конкурсе программно-целевого финансирования и направляются в центр экспертизы в срок до 15 марта года, предшествующего планируемому.

54. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары мен олардың ұйымдары бірлесіп орындаушы ретінде қатысуға құқылы.
55. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстық құжаттаманы уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді және ол бекітілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
56. Конкурстық құжаттамада және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурс туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның атауы;
2) басым және мамандандырылған ғылыми бағыттардың атауы;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға арналған нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар;
4) қаржыландыруға арналған конкурстың мақсаты;
5) жеке әріптес тарапынан салымның көлемі мен шарттары;
6) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінім берілетін тіл;
7) ҰҒК ұсынылған және ЖҒТК бекіткен зерттеу түрлері мен қаржыландыру көлемі;
8) ғылыми жетекшіге және зерттеу тобына қойылатын біліктілік талаптары, сондай-ақ басқа да біліктілік талаптары;
9) биоэтика (адамдар мен жануарларға биомедициналық зерттеулер жүргізу үшін) мәселелері жөніндегі жергілікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы;
10) конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның конкурстық құжаттама бойынша түсіндіруді жүзеге асыратын жауапты тұлғалары туралы деректер;
11) өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі конкурс жарияланған күннен бастап күнтізбелік 45 күннен кем және 60 күннен артық болмауға тиіс;
12) сараптама орталығының өтінім беруге ақпараттық жүйесінің атауы және оған сілтеме;
13) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес рәсімделген ғылыми-зерттеу жұмысына техникалық тапсырма;
14) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарттың жобасы.
57. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыруға арналған өтінімдерді ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары және олардың ұйымы бірлесіп орындаушыларды (болған жағдайда) көрсете отырып, уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға екі данада ұсынады.
58. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бағдарламалық- нысаналы қаржыландыру конкурсына қатысуға түскен өтінімдер негізінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалардың жобаларын қалыптастырады және жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде сараптама орталығына жолдайды.

59. Участник, претендующий на получение целевой программы по прикладным исследованиям, обеспечивает участие частного партнера с частичным обеспечением программ необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми, за исключением программ прикладных исследований в области обеспечения национальной безопасности и обороны, использования атомной энергии, общественных, гуманитарных и социальных наук.
Подтверждением намерения сторон является соглашение о вкладе в произвольной форме с указанием их сроков реализации и суммы вклада.
В случаях отказа частного партнера от намерения вклада в ходе реализации программы либо отсутствия равнозначной замены, по решению ННС может быть прекращено финансирование программы.
При принятии решения ННС о прекращении финансирования программы уполномоченный орган и (или) отраслевые уполномоченные органы расторгают договор по выполнению государственного заказа по программно-целевому финансированию с исполнителем.
При этом уполномоченным органам или отраслевым уполномоченным органам допускается на основании решения ННС перераспределение средств в течение текущего года между программами в рамках программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
60. Заявка на участие в конкурсе на программно-целевое финансирование составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
61. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявившие конкурс на программно-целевое финансирование, направляют заявки на программно-целевое финансирование центру экспертизы в течение трех рабочих дней после истечения окончательного срока приема заявок на конкурс.
62. Государственная научно-техническая экспертиза, а также оценка обоснованности цен запрашиваемых сумм осуществляются в соответствии с Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891.
63. Решения ННС в виде выписки из протокола ННС направляются центром экспертизы в уполномоченный орган и (или) отраслевой уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения.
64. Результатом конкурса на программно-целевое финансирование являются решения ННС, принятые по каждой заявке на программно-целевое финансирование и утвержденные уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом.
65. Результаты конкурса программно-целевого финансирования подлежат опубликованию в периодических печатных изданиях и размещению на интернет-ресурсах уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявивших конкурс, а также интернет - ресурсах центра экспертизы.

59. Қолданбалы зерттеулер бойынша нысаналы бағдарлама алуға үміткер жеке әріптестің жобаны қажетті ресурстармен, оның ішінде, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қорғаныс, атом энергиясын пайдалану, қоғамдық, гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар саласындағы қолданбалы зерттеулердің бағдарламаларын қоспағанда, қаржы ресурстарымен ішінара қамтамасыз ете отырып қатысуын қамтамасыз етеді.
Іске асыру мерзімдері мен салым сомасы немесе қажетті ресурстар көрсетілген еркін нысандағы салым туралы келісім тараптардың ниеттерін растау болып табылады.
Бағдарламаны іске асыру барысында жеке әріптес салым қосу ниетінен бас тартқан не оны тең мәнді ауыстыруға болмайтын жағдайларда ҰҒК шешімі бойынша жобаны қаржыландыру тоқтатылуы мүмкін.
ҰҚК бағдарламаны қаржыландыруды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті органдар мердігермен бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шартты бұзады.
Сонымен бірге уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органдарға ҰҒК шешімінің негізінде ағымдағы жылдың ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде қаражатты бағдарламалар арасында қайта бөлуге рұқсат етіледі.
60. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға өтінім осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
61. Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға өтінімдерді конкурсқа арналған өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
62. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сондай-ақ сұратылған сомалардың негізділігін бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
63. Сараптама орталығы уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органға шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ҰҒК шешімдерін ҰҒК хаттамасынан үзінді түрінде жолдайды.
64. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған әрбір өтінім бойынша қабылданған және уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен ҰҒК шешімі бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижесі болып табылады.
65. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері мерзімді баспа басылымдарында жариялануға және конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурстарында, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурстарында орналастырылуға жатады.

66. Результаты конкурса на программно-целевого финансирование с учетом обоснования принятых решений, рассмотренных ННС, сведения о победителях конкурса, баллах ГНТЭ, баллах ННС по оценочному листу с учетом результатов ГНТЭ, а также список наименований неодобренных заявок в течение пяти рабочих дней со дня их утверждения подлежат размещению на интернет-ресурсе центра экспертизы.
Протоколы голосования членов ННС, аудио и видеозаписи заседаний ННС хранятся в центре экспертизы в установленном законодательством порядке.
67. Исполнители представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган промежуточные отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности (первый год (за исключением проектов со сроком реализации 1 (один год), второй год реализации программ (за исключением программ со сроком реализации 2 (два года)) и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября текущего отчетного года.
68. Уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган направляют полученные промежуточные и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности в центр экспертизы в течение трех рабочих дней после завершения приема отчетов для организации проведения ГНТЭ согласно Правилам организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891, и последующей передачи на рассмотрение в соответствующий ННС.
К промежуточным и итоговым отчетам о научной и (или) научно-технической деятельности прилагается форма отчетности согласно конкурсной документации, утвержденной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившими конкурс.
69. Реализация научной, научно-технической программы и финансирование за текущий год, прекращение финансирования осуществляются в соответствии с решением ННС, основанным на результатах мониторинга хода реализации научных, научно-технических программ и их результативности, в том числе с выездом на место.
Победители конкурса по программно-целевому финансированию в течение тридцати рабочих дней со дня опубликования результатов конкурса на программно-целевое финансирование заключают с уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом либо иным лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, договор на выполнение государственного заказа по программно-целевому финансированию.
Победители конкурса на программно-целевое финансирование могут отказаться от заключения договора на выполнение государственного заказа по программно-целевому финансированию и выполнения научных исследований путем направления официального уведомления в письменной форме в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявившие конкурс, либо иному лицу, уполномоченному Правительством Республики Казахстан на осуществление финансирования научной и (или) научно-технической деятельности.
Средства, образовавшиеся в результате отказа победителей конкурса от заключения договора на выполнение государственного заказа по программно-целевому финансированию и выполнения научных исследований, могут быть распределены уполномоченным органом или отраслевыми уполномоченными органами на основании решения ННС между заявками на программно-целевое финансирование, расположенными в ранжированном списке ниже линии порога.
Средства программно-целевого финансирования распределяются научным руководителем программы, назначаемым решением заявителя для руководства научной, научно-технической программой согласно заявке на программно-целевое финансирование, с учетом решения ННС.

66. ҰҒК қараған, қабылданған шешімдердің негіздемесі ескеріле отырып, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстың нәтижелері, конкурс жеңімпаздары, МҒТС балы, МҒТС нәтижелері ескерілген бағалау парағы бойынша ҰҒК балдары туралы мәліметтер, сондай-ақ мақұлданбаған өтінімдер атауларының тізімі бекітілген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде сараптама орталығының интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
ҰҒК мүшелерінің дауыс беру хаттамалары, ҰҒК отырыстарының аудио және бейнежазбалары заңнамада белгіленген тәртіпте сараптама орталығында сақталады.
67. Орындаушылар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық есепті (бағдарлама іске асырылатын бірінші жылы (іске асырылу мерзімі 1 (бір) жыл бағдарламаларды қоспағанда), екінші жылы (іске асырылу мерзімі 2 (екі) жыл бағдарламаларды қоспағанда) және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептерді ағымдағы есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
68. Уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы алынған аралық және қорытынды есептерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес МҒТС өткізуді ұйымдастыру және кейін тиісті ҰҒК-ге қарауға беру үшін өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сараптама орталығына жолдайды.
Конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен конкурстық құжаттамаға сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық және қорытынды есептерге нысан бойынша есептілік нысаны қоса беріледі.
69. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыру және ағымдағы жылы қаржыландыру, қаржыландыруды тоқтату ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалардың іске асырылу барысын және олардың нәтижелілігін, оның ішінде олар іске асырылып жатқан жерге барып мониторингтеу нәтижелеріне негізделген ҰҒК шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша конкурстың жеңімпаздары бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша конкурстың нәтижелері жарияланған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен немесе салалық уәкілетті органмен не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметі бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлғамен бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасады.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстың жеңімпаздары конкурс жариялаған уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға не Қазақстан Республикасының Үкіметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметі қаржыландыруды жүзеге асыруға уәкілеттік берген өзге тұлғаға жазбаша нысанда ресми хабарлама жіберу арқылы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасудан және ғылыми зерттеулерді орындаудан бас тарта алады.
Конкурс жеңімпаздарын бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасудан және ғылыми зерттеулерді орындаудан бас тартуы нәтижесінде түзілген қаражатты уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті органдар ҰҒК шешімі негізінде сараланған тізімде шекті сызықтан төмен орналасқан бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінімдер арасында бөле алады.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың қаражатын ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаға тікелей басшылық жасау үшін өтінім беруші тағайындайтын бағдарламаның ғылыми жетекшісі бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінімге сәйкес ҰҒК шешімін ескере отырып бөледі.

Исполнитель представляет в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган отчет об использовании выделенных средств по программно-целевому финансированию (промежуточный (в первый (за исключением программ со сроком реализации 1 (один) год), второй год (за исключением программ со сроком реализации 2 (два) год) реализации программы) до 25 декабря текущего отчетного года и итоговый до 10 декабря текущего отчетного года согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Исполнитель обеспечивает достоверность и правомерность отражаемых сведений в отчете об использовании выделенных средств программно-целевого финансирования.
Заявитель должен представить информацию по программам (наименование, заявитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткий абстракт заявки, ожидаемые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикаций с полным библиографическим описанием) в центр экспертизы за десять календарных дней до завершения периода реализации программы.
После завершения всего периода реализации научных, научно-технических программ центр экспертизы публикует на своем сайте информацию по программам (наименование, заявитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткий абстракт заявки, ожидаемые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикаций с полным библиографическим описанием) в течение тридцати календарных дней, за исключением программ, содержащих сведения о государственных секретах, и для служебного пользования.
Приложение 1
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности
ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛЬЗОВАНИИ ВЫДЕЛЕННЫХ СРЕДСТВ ПО БАЗОВОМУ ФИНАНСИРОВАНИЮ
Ед. изм
№ п/п
Наименование статьи затрат
Сумма, запланированная по смете
Фактически израсходованная сумма
Экономия средств (при наличии)
Наименование подтверждающих документов (имеющихся в наличии)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1
Заработная плата (включая начисления всех налогов и других обязательных платежей в бюджет).
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
2
Премия по итогам экономии (включая начисления всех налогов и других обязательных платежей в бюджет).
Фактически израсходованная сумма
Гр.4
3
Коммунальные услуги
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
4
Услуги связи
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
5
Аренда транспорта
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
6
Взносы на обязательное страхование
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
7
Приобретение товаров, относящихся к основным средствам, приобретение расходных материалов, прочих товаров, прочие текущие затраты, затраты на охрану, охранную сигнализацию
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
8
Текущий ремонт здания, оборудования.
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
9
Расходы по информационному сопровождению научно-технической деятельности
Сумма, указанная в бюджетной заявке
Фактически израсходованная сумма
Гр.3-Гр.4
ИТОГО
Всего
Всего
Всего
Примечание:

Орындаушы уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есепті (аралық (бағдарлама іске асырылатын бірінші жылы (іске асырылу мерзімі 1 (бір) жыл бағдарламаларды қоспағанда), екінші жылы (іске асырылу мерзімі 2 (екі) жыл бағдарламаларды қоспағанда) ағымдағы есепті жылдың 25 желтоқсанына дейін және қорытынды есепті ағымдағы есепті жылдың 10 желтоқсанына дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынады.
Орындаушы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есепте көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын және заңдылығын қамтамасыз етеді.
Өтінім беруші бағдарлама бойынша ақпаратты (атауы, өтінім беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру сомасы, өтінімнің қысқаша абстрактісі, жылдар бойынша күтілетін нәтижелер мен алынған нәтижелердің аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдардың тізбесі) сараптама орталығына бағдарламаны іске асыру кезеңі аяқталғанға дейін күнтізбелік он күн бұрын ұсынуы тиіс.
Сараптама орталығы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асырудың бүкіл кезеңі аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде өзінің сайтында мемлекеттік құпиялар туралы және қызмет бабында пайдалануға арналған мәліметтерді қамтитын бағдарламаларды қоспағанда, бағдарламалар (атауы, өтініш беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру сомасы, өтінімнің қысқаша абстрактісі, жылдар бойынша алынған нәтижелердің күтілетін нәтижелері мен аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдар тізбесі) жөніндегі ақпаратты жариялайды.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
БАЗАЛЫҚ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ БОЙЫНША БӨЛІНГЕН ҚАРАЖАТТЫҢ ПАЙДАЛАНЫЛУЫ ТУРАЛЫ ЕСЕП
Өлш. бірл
Р/ с №
Шығындар бабының атауы
Смета бойынша жоспарланған сома
Нақты жұмсалған сома
Қаражатты үнемдеу (болған жағдайда)
Растаушы құжаттардың атауы (қолда бары)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
1
Еңбекақы (барлық салықтар мен бюджетке төленетін міндетті аударымдарды қосып есептегенде).
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
2
Үнемдеу қорытындысы бойынша сыйақы (барлық салықтар мен бюджетке төленетін міндетті аударымдарды қоса есептегенде).
Нақты жұмсалған сома
4-бағ.
3
Коммуналдық көрсетілетін қызметтер
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
4
Байланыстың көрсетілетін қызметі
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
5
Көлікті жалға алу
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
6
Міндетті сақтандыру жарнасы
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
7
Негізгі құрал болып табылатын тауарды сатып алу, шығын материалдарын, өзге тауарларды алу, өзге ағымдағы шығындар, күзет қызметі, күзеттік дабыл шығындары
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
8
Ғимаратты, құрал-жабдықтарды ағымдағы жөндеу жұмыстары
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
9
Ғылыми-зерттеу қызметін ақпараттық сүйемелдеу шығыстары
Бюджеттік өтінімде көрсетілген сома
Нақты жұмсалған сома
3-бағ.-4-бағ.
Жиыны
Барлығы
Барлығы
Барлығы
Ескертпе:

1) допускается добавление подписантов, ответственных за планирование и исполнение базового финансирования;
2) приложение копии подтверждающих документов (договоров, актов выполненных работ, счетов-фактур, счетов,
накладных, платежных поручений и т.д.) не требуется;
3) за достоверность представленных сведений субъект базового финансирования несет ответственность в
установленном законодательством порядке.
Руководитель
субъекта базового финансирования             ________________             ______________________
(подпись)                   Ф.И.О (при его наличии)
Гл. бухгалтер                               ________________             ______________________
(подпись)                   Ф.И.О (при его наличии)
"___"__________20__г.
Приложение 2
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности
Сводный отчет отраслевых уполномоченных органов об использовании средств базового финансирования субъектов научной и (или) научно-технической деятельности
№ п/п
Наименование
План
на отчетный год (тыс.тенге)
Факт
за отчетный год (тыс.тенге)
Освоение,
%
Всего:
в том числе по организациям:
1
2
3
Руководитель ________________             ______________________
(подпись)                   Ф.И.О (при его наличии)
Гл. бухгалтер ________________             ______________________
(подпись)                   Ф.И.О (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности
Предложения приоритетных направлений и объемов грантового финансирования
Наименование отраслевых уполномоченных органов, подготовивших предложения: ______________________
№ п/п
Приоритет развития науки1 / специализированное научное направление
Обоснование
Объем грантового финансирования,
тыс. тенге
20___ год
20___ год
20___ год
Всего
1.
Приоритет развития науки 1 _____________________________
1.1.
Специализированное направление 1
Не более 200 слов, обоснование значимости направления и актуальности его исследования за счет государственного бюджета со ссылкой на соответствующие стратегические и программные документы Республики Казахстан
1.2.
Специализированное направление 2
Итого по приоритету развития науки 1
2.
Приоритет развития науки 2 ________________________________
2.1.
Специализированное направление 2
Должность, Ф.И.О.(при его наличии) и подпись руководителя уполномоченного органа или отраслевого
уполномоченного органа, вносящего предложения.
_________________________________
1В соответствии с приоритетами, утвержденными ВНТК на соответствующий период
Приложение 4
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности
ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛЬЗОВАНИИ ВЫДЕЛЕННЫХ СРЕДСТВ ПО ГРАНТОВОМУ/ПРОГРАММНО-ЦЕЛЕВОМУ ФИНАНСИРОВАНИЮ
№ п/п
Наименование статьи затрат
Сумма, запланированная по смете
Фактически израсходованная сумма
Экономия средств
Наименование подтверждающих документов
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1
Оплата труда
2
Служебные командировки
3
Прочие услуги и работы
4
Приобретение материалов
5
Приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц)
6
Научно-организационное сопровождение
7
Аренда помещений
8
Аренда оборудования и техники
9
Эксплуатационные расходы оборудования и техники
10
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
ИТОГО
Всего
Всего
Всего
Примечание:

1) базалық қаржыландыруды жоспарлау және орындау үшін жауапты қол қоюшыларды қосуға рұқсат етіледі;
2) растаушы құжаттардың (шарттар, орындалған жұмыстардың актілері, шот-фактуралар, шоттар, есептер, төлем тапсырмалары және т.б.) көшірмесін беру талап етілмейді;
3) келтірілген мәліметтердің дұрыстығы үшін базалық қаржыландыру субъектісі заңда белгіленген тәртіппен жауапты болады.
Базалық қаржыландыру субъектісінің басшысы ______________ ________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Бас бухгалтер ________________ _____________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
20__жылғы "___" _________
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Салалық уәкілетті органдардың ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру қаражатын пайдалану туралы жиынтық есебі
Р/с №
Атауы
Есепті жылға жоспар (мың теңге)
Есепті жылдағы факт (мың теңге)
Игеру, %
Барлығы:
оның ішінде, ұйымдар бойынша:
1
2
3
Басшы ________________ ______________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Бас бухгалтер ________________ _____________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
20__жылғы "___"_________
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Гранттық қаржыландырудың басым бағыттары мен көлемдері туралы ұсыныстар
Ұсыныстарды дайындаған салалық уәкілетті органдардың атауы: _______________
Р/ с №
Ғылымды дамыту басымдығы1 / мамандандырылған ғылыми бағыт
Негіздеме
Гранттық қаржыландырудың көлемі, мың теңге
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
Барлығы
1.
Ғылымды дамытудың 1-басымдығы _______________________
1.1.
1-мамандандырылған бағыт
200 сөзден көп емес, Қазақстан Республикасының тиісті стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына сілтеме жасай отырып, бағыттардың маңыздылығын және мемлекеттік бюджет есебінен оны зерттеудің өзектілігін негіздеу
1.2.
2-мамандандырылған бағыт
Ғылымды дамытудың 1-басымдығы бойынша барлығы
2.
Ғылымды дамытудың 2-басымдығы __________________________
2.1.
2-мамандандырылған бағыт
Ұсыныс берген уәкілетті органның немесе салалық орган басшысының лауазымы, Т. А. Ә. (бар болса) және қолы
1ЖҒТК тиісті кезеңге тиісінше бекітілген басымдықтар бойынша
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық - нысаналы қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Гранттық/бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есеп
теңге
Р/ с №
Шығындар бабының атауы
Смета бойынша жоспарланған сома
Нақты жұмсалған сома
Қаражатты үнемдеу
Растаушы құжаттардың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
1
Еңбекке ақы төлеу
2
Қызметтік іссапарлар
3
Басқа да көрсетілген қызметтер мен жұмыстар
4
Материалдар сатып алу
5
Жабдықтар және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу
6
Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу
7
Үй-жайларды жалға алу
8
Жабдықты мен техниканы жалға алу
9
Жабдықтар мен техникаларды пайдалану шығыстары
10
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
Жиыны
Барлығы
Барлығы
Барлығы
Ескертпе:

1) отчет по каждому проекту и программе заполняется отдельно;
2) за достоверность представленных сведений исполнитель несет ответственность в установленном
законодательством порядке.
Руководитель организации       ___________________             ___________________
(подпись)                         Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель научного проекта       ___________________             ___________________
(подпись)                         Ф.И.О. (при его наличии)
Бухгалтер-экономист             ___________________             ___________________
(подпись)                         Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности
Заявка на участие в конкурсе на грантовое финансирование научных и (или) научно-технических проектов
Заявка состоит из следующих частей:
1) аннотация;
2) пояснительная записка;
3) расчет запрашиваемого финансирования.
1. Аннотация
Аннотация содержит краткое описание цели проекта, проблем, на исследование которой она направлена, основных подходов к проведению исследований, ожидаемых результатов.
Объем аннотации не должен превышать 2 (двух) страниц формата А4.
2. Пояснительная записка
Содержание пояснительной записки включает следующие разделы (при этом таблицы, схемы, диаграммы, на которые имеются ссылки в форме заявки, выносятся в приложение к пояснительной записке и не учитываются при расчете количества слов в соответствующих разделах и общего количества страниц заявки):
1. Общая информация
1.1. Наименование темы проекта [не более 20 слов].
1.2. Наименование приоритетного направления развития науки, по которому подается заявка.
1.3. Наименование специализированного научного направления, по которому подается заявка, вид исследований.
1.4. Предполагаемая дата начала и завершения проекта, его продолжительность в месяцах.
1.5. Запрашиваемая сумма грантового финансирования (на весь срок реализации проекта и по годам, в тыс. тенге).
1.6. Ключевые слова, характеризующие отрасль и направление заявки для подбора экспертов.
2. Общая концепция проекта [не более 550 слов]
2.1. Вводная часть [не более 100 слов]
Указываются краткое описание идеи проекта, проблемы, на решение которой он нацелен.
2.2. Цель проекта [не более 50 слов]
Цель излагается лаконично и конкретно, должна соответствовать теме проекта, быть достижимой и отражать характер решения, которое ожидается получить в результате реализации проекта. Содержание цели должно отражать основной вопрос, на который предполагается ответить в результате проведенных исследований.

1) әр жоба және бағдарлама бойынша есеп жеке толтырылады;
2) келтірілген мәліметтердің растығына орындаушы белгіленген заңдылық тәртіпте жауапты болады.
Ұйым басшысы ____________ ________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Ғылыми жоба жетекшісі ____________ ________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Бухгалтер-экономист ____________ _________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобаларды гранттық қаржыландыру конкурсына қатысуға өтінім
Өтінім мынадай бөлімдерден тұрады:
1) аннотация;
2) түсіндірме жазба;
3) сұралатын қаржыландырудың есеп-қисабы
1. Аннотация
Аннотацияда жоба мақсатының, зерттеу бағытталған проблемалардың, зерттеу жүргізудің негізгі тәсілдерінің, күтілетін нәтижелердің қысқаша сипаты қамтылады.
Аннотация көлемі А4 форматындағы 2 (екі) парақтан аспауға тиіс.
2. Түсіндірме жазба
Түсіндірме жазба мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды (бұл ретте өтінім нысанында сілтеме жасалған кестелер, схемалар, диаграммалар түсіндірме жазбаға қосымшаға шығарылады және тиісті бөлімдердегі сөздер саны мен өтінімнің жалпы бет санын есептегенде есепке алынбайды):
1. Жалпы ақпарат
1.1 Жоба тақырыбының атауы [20 сөзден артық емес].
1.2. Өтінім берілетін ғылымды дамытудың басым бағытының атауы.
1.3. Өтінім берілетін мамандандырылған ғылыми бағыттың атауы, зерттеудің түрі.
1.4. Жобаның басталатын және аяқталатын болжамды күні, оның айлармен көрсетілген ұзақтығы.
1.5. Гранттық қаржыландырудың сұралатын сомасы (жобаның бүкіл іске асырылу мерзіміне және жылдар бойынша, мың теңге).
1.6. Сарапшыларды іріктеу үшін өтінімнің саласы мен бағытын сипаттайтын түйін сөздер.
2. Жобаның жалпы тұжырымдамасы [550 сөзден артық емес]
2.1. Кіріспе бөлім [100 сөзден артық емес].
Жоба идеясының, шешу көзделетін проблеманың қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
2.2 Жоба мақсаты [50 сөзден артық емес]
Жоба мақсаты қысқа әрі нұсқа баяндалады, ол жоба тақырыбына сәйкес келуге, қолжетімді болуға, жобаны іске асыру нәтижесінде алынуы күтілетін шешімнің сипаттамасын көрсетуге тиіс. Мақсаттың мазмұны жүргізілген зерттеулердің нәтижесінде жауап беру болжанатын негізгі мәселені көрсетуге тиіс.

2.3. Задачи проекта [не более 400 слов]
В этом разделе описывается способ достижения цели проекта посредством логически взаимосвязанных, последовательных задач. Приводится перечень поставленных задач:
1) с измеримыми показателями решения задачи;
2) с кратким обоснованием роли каждой из задач в достижении цели проекта и взаимосвязи с другими задачами и ожидаемыми результатами проекта;
3) с другими важными, по мнению заявителя, параметрами.
3. Научная новизна и значимость проекта [не более 1 500 слов]
Раздел должен содержать следующую информацию:
1) предпосылки к разработке проекта, (при наличии указываются предварительные результаты и (или) ранее полученные заявителем результаты, относящиеся к теме проекта);
2) обоснование научной новизны проекта с обязательным обзором предшествующих научных исследований, проведенных в мире и Республике Казахстан, относящихся к исследуемой теме, имеющегося недостатка знаний, и их взаимосвязь с настоящим проектом (в контексте должны быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой должна быть представлена в разделе 8 "Библиография"), сравнение ожидаемых результатов проекта с известными имеющимися аналогами;
3) научные и технологические нужды, обосновывающие важность результатов проекта (при наличии, включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность, другие подтверждающие данные), значимость проекта в национальном и международном масштабах, применимость его результатов для развития соответствующей сферы экономики, науки и (или) общественных отношений;
4) влияние проекта на уровень научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала, конкурентоспособность научных организаций и их коллективов, ожидаемый социальный и экономический эффект от результатов проекта, условия, необходимые для достижения ожидаемого эффекта.
При описании данного раздела необходимо обратить внимание на описание следующих позиций:
1) принципиальные отличия идеи проекта от существующих аналогов. Если идея или результат исследования уже существуют в мире и (или) в Казахстане, необходимо обосновать, в чем преимущества проекта и почему он должен быть профинансирован;
2) если конечным результатом проекта будет продукт, необходимо описать сложившийся в настоящее время уровень техники в предметной области проекта в сравнении с предлагаемым в рамках проекта продуктом;
3) в случае, если проект является продолжением ранее проведенных заявителем научных исследований, необходимо четко и лаконично изложить взаимосвязь проекта с ранее проведенными научными исследованиями и его отличия от них.

2.3. Жоба міндеттері [400 сөзден артық емес]
Бұл бөлімде өзара қисынды байланысқан сабақтас міндеттер арқылы жобаның мақсатына қол жеткізу тәсілі сипатталады. Алға қойылған міндеттер тізбесі беріледі:
1) міндеттер шешімдерінің өлшенетін көрсеткіштері;
2) әр міндеттің жоба мақсатына қол жеткізудегі рөлінің және басқа міндеттер мен жобадан күтілетін нәтижелермен өзара байланысының қысқаша негіздемесі;
3) өтінім берушінің ойынша маңызды деп танылған өзге де параметрлер.
3. Жобаның ғылыми жаңалығы және маңызы [1500 сөзден артық емес]
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) жобаны әзірлеудің алғышарттары, (бар болса, алдын ала нәтижелер және (немесе) жоба тақырыбына қатысты өтінім беруші бұрын алған нәтижелер көрсетіледі);
2) зерттелетін тақырыпқа жататын, мұның алдында әлемде және Қазақстан Республикасында жүргізілген ғылыми зерттеулерге, білімнің қазіргі жеткіліксіздігіне міндетті шолу жасай отырып, жобаның ғылыми жаңалығының негіздемесі және олардың осы жобамен өзара байланысы (мәнмәтінде шолуда пайдаланылған әдебиетке сілтемелер көрсетілуі тиіс, оның толық жазылуы "Библиография" атты 8-бөлімде ұсынылуы тиіс), жобаның күтілетін нәтижелерін белгілі аналогтармен салыстыру;
3) жоба нәтижелерінің маңыздылығын негіздейтін ғылыми және технологиялық мұқтаждар (бар болса, әлеуметтік сұранысты және (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделілікті, басқа да растайтын деректерді енгізу), жобаның ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңыздылығы, оның нәтижелерінің экономиканың, ғылымның және (немесе) қоғамдық қатынастардың тиісті саласын дамыту үшін қолданылуы;
4) жобаның ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ғылыми-техникалық әлеуеттің деңгейіне, ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының бәсекеге қабілеттілігіне әсері, жобаның нәтижесінен күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсер, күтілетін әсерге қол жеткізу үшін қажетті шарттар.
Осы бөлімді сипаттау кезінде мынадай позициялардың сипаттамасына назар аудару қажет:
1) жоба идеясының қазіргі аналогтардан қағидаттық сипаттағы айырмашылықтары. Егер зерттеу идеясы немесе нәтижесі әлемде және (немесе) Қазақстанда бар болса, онда жобаның артықшылығы неде және ол неге қаржыландырылуы тиіс екенін негіздеу қажет;
2) егер жобаның соңғы нәтижесі өнім болса, онда жоба шеңберінде ұсынылатын өніммен салыстыра отырып, жобаның пәндік саласындағы техниканың қазіргі уақытта қалыптасқан деңгейін сипаттау қажет;
3) егер жоба өтініш беруші бұрын жүргізген ғылыми зерттеулердің жалғасы болып табылса, онда жобаның бұрын жүргізілген ғылыми зерттеулермен өзара байланысын және оның олардан айырмашылығын қысқа да нұсқа баяндау қажет.

4. Методы исследования и этические вопросы [не более 1 500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание основных научных вопросов и гипотез проекта, обоснование исследовательской стратегии и подходов, применяемые в проекте типы исследований (описательные, корреляционные и/или экспериментальные), последовательность проведения исследований;
2) краткое описание наиболее важных экспериментов;
3) описание методов исследования, используемых в проекте как обоснование способов достижения поставленных целей, их взаимосвязь с целью и задачами проекта, между собой;
4) методы сбора первичной (исходной) информации, ее источники и применение для решения задач проекта, способы обработки данных, а также обеспечения их достоверности и воспроизводимости;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты исследования (необходимо указать, какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран, обосновать выбор).
5. Исследовательская группа и управление проектом [не более 1 500 слов]
Раздел включает описание исследовательской группы с указанием данных не менее чем 70% (семьдесят процентов) планируемого штата (основной персонал). При описании основного персонала указываются:
1) состав исследовательской группы согласно таблице 1. В состав исследовательской группы включаются только работники, задействованные в реализации проекта не менее чем на полную ставку в течение не менее чем 6 (шести) месяцев ежегодно, в течение всего периода реализации проекта. Для членов исследовательской группы, задействованных в проекте на неполную занятость, указывается количество часов, которое они будут затрачивать на работу по проекту.
2) участие в проекте зарубежных ученых, с указанием их краткого резюме, основных научных публикаций и достижений в направлении, соответствующем направлению проекта, и роли в достижении цели, задач и ожидаемых результатов проекта.
3) участие в проекте молодых ученых (постдокторантов, докторантов, магистрантов) с указанием их роли в реализации проекта, а также характера выполняемой работы. Также в проекте могут участвовать инженеры с производства.
4) обоснование участия каждого члена в составе исследовательской группы, включая зарубежных ученых. Краткое резюме каждого члена с указанием образования, степени/ученой степени, ученого звания, опыта работы по направлению проекта, индекса Хирша и ссылки на профиль в соответствующей наукометрической базе (при наличии), основных достижений, обосновывающих участие в проекте. Направление и характер работы каждого члена в проекте, их роль в достижении цели и ожидаемых результатов проекта.

4. Зерттеу әдістері және этикалық мәселелер [1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жобаның негізгі ғылыми мәселелері мен гипотезаларын сипаттау, зерттеу стратегиясы мен тәсілдерін негіздеу, жобада қолданылатын зерттеу типтері (сипаттама, корреляциялық және/немесе эксперименттік), зерттеу жүргізудің дәйектілігі;
2) ең маңызды эксперименттердің қысқаша сипаттамасы;
3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерін негіздеу ретінде жобада пайдаланылатын зерттеу әдістерін сипаттау, олардың жобаның мақсатымен және міндеттерімен өзара байланысы;
4) алғашқы (бастапқы) ақпаратты жинау әдістері, оның дереккөздері және жобаның міндеттерін шешу үшін қолдану, деректерді өңдеу тәсілдері, сондай-ақ олардың шынайылығы мен жаңғыртылуын қамтамасыз ету;
5) зерттеу нәтижелеріне зияткерлік меншік құқықтарын рәсімдеу және бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай тәсілі таңдалатынын көрсету, таңдауды негіздеу қажет).
5. Зерттеу тобы және жобаны басқару [1500 сөзден артық емес]
Бөлімде жоспарланатын штаттың (негізгі персоналдың) кемінде 70 % (жетпіс пайыз) деректері көрсетіліп, зерттеу тобының сипаттамасы қамтылады. Негізгі персоналды сипаттау кезінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 1-кестеге сәйкес зерттеу тобының құрамы. Зерттеу тобының құрамына жоба іске асырылатын бүкіл кезең бойы жыл сайын кемінде 6 (алты) ай ішінде жобаны іске асыруға толық мөлшерлемемен тартылған қызметкерлер ғана енгізіледі. Жобаға жартылай жүктемемен қатысатын зерттеу тобының мүшелері үшін олардың жоба бойынша жұмысқа жұмсайтын сағаттарының саны көрсетіледі;
2) жобаның бағытына сәйкес келетін бағыттағы қысқаша түйіндемесін, негізгі ғылыми жарияланымдары мен жетістіктерін және жобаның мақсатына, міндеттері мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізудегі рөлін көрсете отырып, шетелдік ғалымдардың жобаға қатысуы;
3) жобаны іске асырудағы рөлі, сондай-ақ орындалатын жұмыстың сипаты көрсетілген жас ғалымдардың (постдокторанттар, докторанттар, магистранттар) жобаға қатысуы. Сонымен қатар жобаға өндірістен инженерлер қатыса алады;
4) шетелдік ғалымдарды қоса алғанда, зерттеу тобының құрамына әрбір мүшенің қатысуын негіздеу. Білімі, дәрежесі/ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, жоба бағыты бойынша жұмыс тәжірибесі, Хирш индексі және тиісті ғылыми өлшемді базадағы (бар болса) бейінге сілтемелер, жобаға қатысуды негіздейтін негізгі жетістіктері көрсетілген әрбір мүшенің қысқаша түйіндемесі. Әрбір мүшенің жобадағы жұмысының бағыты мен сипаты, олардың жобаның мақсаты мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізудегі рөлі;

5) описание задела членов исследовательской группы. Сведения об основных публикациях (при наличии – указать ссылку на публикацию в соответствующей базе данных и/или Digital Object Identifier DOI) и имеющихся патентах, авторских свидетельствах и других охранных документах научного руководителя и членов исследовательской группы проекта, касающихся темы проекта. Указать, каким образом заявляемое исследование связано с ранее проведенными ими исследованиями.
Для научного руководителя проекта должны быть указаны все публикации, подтверждающие его соответствие требованиям конкурсной документации, в том числе с индексом цитирования, квартилем (процентилем) издания и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах (DOI).
Должны быть приведены сведения о публикациях основного персонала исследовательской группы по направлению проекта (всего не менее 10 публикаций членов исследовательской группы), с индексом цитирования и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах. Фамилии членов исследовательской группы должны быть подчеркнуты.
Для дополнительного персонала (до 30% членов исследовательской группы, которые будут привлечены в случае получения гранта), указываются их позиция и роль в проекте, характер выполняемой работы и подходы, которые будут применены для их отбора.
6. Исследовательская среда [не более 750 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание имеющейся у заявителя материально-технической базы (оборудование, приборы, инвентарь, транспорт, здания, сооружения и другие), непосредственно используемой для реализации проекта, с указанием направления ее использования и членов исследовательской группы, имеющих навыки для работы с научно-исследовательским оборудованием;
2) ключевые отечественные и международные связи (коллабораторы и частные партнеры), используемые для реализации проекта, с указанием характера и обоснованием их использования. Использование инфраструктуры других отечественных и зарубежных организаций (лабораторий) с обоснованием;
3) привлечение к реализации проекта сторонних организаций с обоснованием необходимости привлечения каждой организации, описанием ее роли в проекте, характера выполняемой работы, вклада в достижение цели и ожидаемых результатов;
4) обоснование мобильности: научные командировки и их влияние на реализацию проекта, периоды работы на базе организаций-партнеров и их влияние на реализацию проекта. Для каждой зарубежной командировки коротко указываются цель, ожидаемый результат командировки и вклад исполнителя в достижение цели проекта.

5) зерттеу тобы мүшелерінің дайындама сипаттамасы. Негізгі жарияланымдар туралы (бар болса – тиісті деректер базасындағы жарияланымға және/немесе Digital Object Identifier DOI сілтемені көрсету) және қолда бар патенттер, авторлық куәліктер және жобаның тақырыбына қатысты ғылыми жетекшінің және зерттеу тобы мүшелерінің басқа да қорғау құжаттары туралы мәліметтер. Мәлімделген зерттеу, олардың бұрын жүргізген зерттеулерімен қалай байланысты екенін көрсету.
Жобаның ғылыми жетекшісі үшін оның конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін растайтын барлық жарияланымдары, оның ішінде дәйексөз алу индексі, басылымның квартилі (процентилі) және тиісті ғылыми метрикалық базалардағы (DOI) жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтеме жасалған болуы тиіс.
Зерттеу тобының негізгі персоналының жоба бағыты бойынша жарияланымдары туралы (зерттеу тобы мүшелерінің кемінде 10 жарияланымы), дәйексөз алу индексі және тиісті ғылыми-метрикалық базалардағы жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтемелері бар мәліметтер келтірілуі тиіс. Зерттеу тобы мүшелері тегінің асты сызылып көрсетілуі тиіс.
Қосымша персонал үшін (грант алған жағдайда тартылатын зерттеу тобы мүшелерінің 30%-ына дейін) олардың жобадағы орны мен рөлі, орындалатын жұмыстың сипаты және оларды іріктеу үшін қолданылатын тәсілдер көрсетіледі.
6. Зерттеу ортасы [750 сөзден артық емес]
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1) жобаны іске асыру үшін тікелей пайдаланылатын өтініш берушінің қолында бар материалдық-техникалық базасын (жабдық, аспаптар, құрал-сайман, көлік, ғимараттар, құрылыстар және т. б.) оны пайдалану бағытын және ғылыми-зерттеу жабдығымен жұмыс істеуге дағдыланған зерттеу тобының мүшелерін көрсете отырып сипаттау;
2) жобаны іске асыру үшін пайдаланылатын негізгі отандық және халықаралық байланыстар (коллабораторлар мен жекеше әріптестер), олардың пайдаланылу сипаты мен негіздемесі көрсетіледі. Негіздеу арқылы басқа да отандық және шетелдік ұйымдардың (зертханалардың) инфрақұрылымын пайдалану;
3) әрбір ұйымды тарту қажеттілігін негіздеп, оның жобадағы рөлін, орындалатын жұмыстың сипатын, мақсатқа және күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге қосқан үлесін сипаттай отырып, жобаны іске асыруға сыртқы ұйымдарды тарту;
4) ұтқырлықты негіздеу: ғылыми іссапарлар және олардың жобаны іске асыруға әсері, әріптес ұйымдар базасындағы жұмыс кезеңдері және олардың жобаны іске асыруға әсері. Әрбір шетелдік іссапар үшін іссапардың мақсаты, күтілетін нәтижесі және оның жобаның мақсатына қол жеткізуге қосқан үлесі қысқаша көрсетіледі.

7. Обоснование запрашиваемого финансирования [не более 1 500 слов].
Раздел включает следующую информацию:
1. Сводный расчет по проекту (бюджет) согласно таблице 2. Бюджет проекта распределяется научным руководителем проекта в соответствии с планом работ и не может быть направлен на иные статьи расходов, не связанные с данным проектом.
В статье "Оплата труда" указываются расходы, подлежащие выплате в качестве вознаграждения за труд, членам исследовательской группы проекта, включая постдокторантов, докторантов, магистрантов, а также лиц, осуществляющих финансово-экономическое и юридическое сопровождение, с учетом индивидуального подоходного налога и обязательного пенсионного взноса согласно таблице 3 (прилагать проект штатного расписания или состава исследовательской группы, а также лиц, осуществляющих финансово - экономическое и юридическое сопровождение). В расчете также учитывается выплата отпускных, кроме выплат компенсационного и стимулирующего характера.
В статье "Служебные командировки" указываются все расходы, связанные с командировками в пределах и за пределы Республики Казахстан, напрямую связанные с проведением исследований, включая участие в конференциях, семинарах, симпозиумах, выезды для использования инфраструктуры других организаций согласно таблицам 4 и 5 (по билетам (авто, железнодорожные, авиа билеты) прилагать ценовые предложения с сайтов обслуживаемых компаний, проект плана командировок).
В статье "Прочие услуги и работы" указываются расходы на услуги, приобретаемые исполнителем у субъектов предпринимательства, результат которых необходим для достижения цели проекта, в том числе (1) услуги научных лабораторий коллективного пользования и других лабораторий, (2) услуги организаций соисполнителей, (3) организационные взносы за участие в конференциях, семинарах, симпозиумах и другие согласно таблице 6 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы). В случае, если зарубежные ученые, участвующие в реализации проекта, являются членами исследовательской группы, расходы на их участие отражаются в разделе "Оплата труда".
В статье "Приобретение материалов" указываются все затраты на материалы, необходимые для достижения цели проекта, в том числе химические реактивы, растворители, стандартные образцы, расходные лабораторные материалы, запасные части для научно-исследовательского оборудования, горюче-смазочные материалы и другие согласно таблице 7 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Приобретение оборудования и (или) программного обеспечения" (для юридических лиц) указываются расходы на приобретение оборудования и программного обеспечения, необходимых для достижения цели проекта согласно таблице 8 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).

7. Сұралатын қаржыландырудың негіздемесі (1500 сөзден артық емес).
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1. 2-кестеге сәйкес жоба (бюджет) бойынша жиынтық есеп. Жобаның бюджетін жобаның ғылыми жетекшісі жұмыс жоспарына сәйкес бөледі және оны осы жобаға байланысты емес шығыстардың өзге баптарына жұмсауға болмайды.
"Еңбекке ақы төлеу" бабында 3-кестеге сәйкес постдокторанттарды, докторанттарды, магистранттарды қоса алғанда, жобаның зерттеу тобының мүшелеріне еңбегі үшін сыйақы ретінде төлеуге жататын шығыстар, сонымен қатар қаржылық-экономикалық және заңдылық сүйемелдеу жүргізетін жеке табыс салығы мен міндетті зейнетақы жарнасын ескере отырып көрсетіледі (штаттық кесте жобасын немесе зерттеу тобының құрамын қоса беру). Есептегенде өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдерден басқа, демалыс төлемдері де ескеріледі.
"Қызметтік іссапарлар" бабында 4 және 5-кестелерге сәйкес басқа ұйымдардың инфрақұрылымын пайдалану үшін конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысуды қоса алғанда, ғылыми зерттеулерді жүргізумен тікелей байланысты Қазақстан Республикасындағы және одан тыс елдерге іссапарлардың барлық шығыстары көрсетіледі (билеттер бойынша (авто, теміржол, әуе билеттері) қызмет көрсететін компаниялардың веб-сайттарынан баға ұсыныстарын, іссапарлар жоспарын қоса тіркеу қажет).
"Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар" бабы мердігердің шаруашылық жүргізуші субъектілерден сатып алған қызметтерінің, жобаның мақсатына қол жеткізу үшін қажет шығыстарды, оның ішінде (1) ұжымдық ғылыми зертханалар мен басқа зертханалардың көрсетілетін қызметтерін, (2) бірлесіп жұмыс жасайтын ұйымдардың көрсетілетін қызметтерін, 3) 6-кестеге сәйкес конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға және басқаларға қатысу үшін ұйымдастырушылық жарналар (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса) қамтиды. Егер жобаны іске асыруға тартылған шетелдік ғалымдар зерттеу тобының мүшелері болса, онда олардың қатысу шығыстары "Еңбекке ақы төлеу" бөлімінде көрсетіледі.
"Материалдар сатып алу" бабында 7-кестеге сәйкес химиялық реактивтер, еріткіштер, стандартты үлгілер, тұтынылатын зертханалық материалдар, ғылыми-зерттеу жабдықтарына арналған қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары және басқалары сияқты жобаның мақсатына жету үшін қажетті барлық шығындар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса тіркеу қажет).
"Жабдықты және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу" бабында 8-кестеге сәйкес жобаның мақсатына жету үшін қажетті жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды сатып алу шығыстары көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса тіркеу қажет).

В статью "Научно-организационное сопровождение" могут быть включены расходы (1) на патентование научных результатов, полученных в результате проекта, (2) публикацию результатов исследований, (3) приобретение аналитических материалов согласно таблице 9 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Расходы на аренду" указываются расходы на аренду помещений, оборудования и техники, необходимых для достижения цели проекта, при отсутствии соответствующих помещений у заявителя согласно таблицам 10 и 11 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Эксплуатационные расходы оборудования и техники" указываются расходы на коммунальные услуги, связанные с реализацией проекта, а также расходы на обслуживание помещений, оборудования и техники, непосредственно задействованных в проведении исследований согласно таблице 12 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет" указываются расходы на выплату социального налога, социальное страхование и другие обязательные платежи в бюджет согласно таблице 13.
2. Расчеты к каждой статье расходов согласно таблицам 3 – 13.
3. Краткие пояснения к содержанию и расчету величины каждой статьи расходов с обязательным обоснованием их необходимости для достижения цели, задач и ожидаемых результатов проекта, а также указанием источников информации о ценах, на основании которых рассчитана соответствующая статья расходов.
Общая сумма всех статей расходов представляет собой запрашиваемую сумму для финансирования и должна быть эквивалентна сумме, заявленной в пункте 1.5 раздела "Общая информация".
В бюджет проекта, подаваемый в составе заявки, могут быть внесены изменения на основании решения Национального научного совета.
8. План реализации проекта [не более 750 слов]
Раздел включает детальный, последовательный план работ по проекту в форме диаграммы Ганта или согласно таблице 14.
План реализации проекта должен сопровождаться краткими пояснениями с обоснованием значимости каждого мероприятия для решения соответствующей задачи, стоимости мероприятия в соответствии с бюджетом проекта, указанием по усмотрению заявителя другой информации, необходимой для достоверной оценки проекта экспертами.
9. Ожидаемые результаты [не более 750 слов]
В разделе описывается основной результат исследований, то есть результат, соответствующий достижению цели проекта, с указанием его количественных и качественных характеристик и формы реализации. Приводится обоснование результата в соответствии с целью и задачами проекта.
В зависимости от требований конкурсной документации формами реализации результата проекта могут являться:

"Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу" бабында (1) жобаның нәтижесінде алынған ғылыми нәтижелерді патенттеу, (2) зерттеу нәтижелерін жариялау, (3) 9-кестеге сәйкес талдамалық материалдарды сатып алу шығыстары қамтылуы мүмкін (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса тіркеу қажет).
"Жалға алу шығыстары" бабында 10 және 11-кестелерге сәйкес өтініш берушіде тиісті үй-жай болмаған кезде жобаның мақсатына жету үшін қажетті үй-жайларды, жабдықтар мен техниканы жалға алу шығыстары көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса тіркеу қажет).
"Жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары" бабында 12-кестеге сәйкес зерттеу жүргізуге тікелей қатысатын үй-жайларға, жабдықтар мен техникаларға қызмет көрсету шығыстары, сондай-ақ жобаны іске асыруға байланысты коммуналдық қызметтер шығыстары көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін үш баға ұсынысын немесе прайс-парақтарды қоса тіркеу қажет).
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер" бабында 13-кестеге сәйкес әлеуметтік салықты, әлеуметтік сақтандыруды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
2. 3-13-кестелерге сәйкес шығыстардың әрбір бабына есеп-қисаптар.
3. Жобаның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне қол жеткізу қажеттілігін міндетті түрде негіздеп, сондай-ақ тиісті шығыстар баптарын есептеуге негіз болған бағалар туралы ақпарат көздерін көрсете отырып, әрбір шығыстар бабының мазмұны мен көлемінің есебін қысқаша түсіндіру.
Шығыстардың барлық баптарының жалпы сомасы қаржыландыруға сұралған соманы білдіреді және "Жалпы ақпарат" бөлімінің 1.5-тармағында көрсетілген сомаға барабар болуы тиіс.
Өтінімнің құрамында ұсынылған жобаның бюджетіне Ұлттық ғылыми кеңестің шешімі негізінде өзгерістер енгізілуі мүмкін.
8. Жобаны іске асыру жоспары [750 сөзден артық емес]
Бөлім Гант диаграммасы нысанында немесе 14-кестеге сәйкес жоба бойынша жұмыстардың егжей-тегжейлі, дәйекті жоспарын қамтиды.
Жобаны іске асыру жоспары тиісті міндеттерді шешу үшін әрбір іс-шараның маңыздылығын, жоба бюджетіне сәйкес іс-шара құнын негіздей отырып, өтінім берушінің қалауы бойынша сарапшылардың жобаны дұрыс бағалауы үшін қажетті басқа да ақпараттар көрсетілген қысқаша түсіндірмелермен сүйемелденуі тиіс.
9. Күтілетін нәтижелер [750 сөзден артық емес]
Бөлімде зерттеулердің негізгі нәтижесі, яғни жобаның мақсатына қол жеткізуге сәйкес келетін нәтиже, оның сандық және сапалық сипаттамалары мен іске асыру түрлері көрсетіледі. Жобаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес нәтиже негіздемесі келтіріледі.
Конкурстық құжаттаманың талаптарына байланысты жоба нәтижесін іске асыру түрлері мыналар болып табылуы мүмкін:

1) публикация статей в зарубежных рецензируемых научных журналах (предположительные издания для опубликования результатов проекта, индекс цитирования издания, со ссылкой на информацию об издании в соответствующей наукометрической базе). Требования по количеству статей по результатам исследований устанавливаются в конкурсной документации. Каждая статья должна содержать информацию об идентификационном регистрационном номере и наименовании проекта, в рамках которого она профинансирована, с указанием грантового финансирования в качестве источника.
2) опубликование монографий, книг и (или) глав в книгах зарубежных и (или) казахстанских издательств;
3) получение патентов в зарубежных патентных бюро (европейском, американском, японском), в казахстанском или евразийском патентном бюро;
4) разработка научно-технической, конструкторской документации;
5) распространение результатов работ среди потенциальных пользователей, сообщества ученых и широкой общественности;
6) другие измеримые результаты в соответствии с требованиями конкурсной документации и особенностями проекта. Дополнительно в разделе указываются:
1) область применения и целевые потребители каждого из ожидаемых результатов;
2) влияние ожидаемых результатов на развитие основного научного направления и смежных областей науки и технологий;
3) применимость и (или) возможность коммерциализации полученных научных результатов;
4) социальный, экономический, экологический, научно-технический, мультипликативный и (или) иной эффект результатов проекта с обоснованием;
5) другие прямые и косвенные результаты проекта с указанием их качественных и количественных характеристик.
10. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки на которые были указаны в пункте 3 "Научная новизна и значимость проекта".
Каждая публикация должна содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
Приложение:
1) копия свидетельства либо выписка из приказа уполномоченного органа об аккредитации субъекта научной и (или) научно-технической деятельности;
2) копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (в случае, если заявитель является физическим лицом);
3) состав исследовательской группы согласно таблице 1;
4) план мероприятий по реализации проекта согласно таблице 14;
5) план внесения вклада в реализацию проекта со стороны частного партнера согласно таблице 15 (для прикладных научных исследований).
3. "Расчет запрашиваемого финансирования"

1) шетелдік рецензияланатын ғылыми журналдарда мақалаларды жариялау (жоба нәтижелерін жариялауға арналған болжамды басылымдар, басылымның дәйексөз алу индексі, тиісті ғылыми-метрикалық базадағы басылым туралы ақпаратқа сілтеме жасай отырып). Зерттеу нәтижелері бойынша мақалалар санына қойылатын талаптар конкурстық құжаттамада белгіленеді. Әрбір бап оның шеңберінде қаржыландырылған жобаның сәйкестендіруші тіркеу нөмірі және атауы туралы ақпаратты қамтуы тиіс, онда гранттық қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) шетелдік және (немесе) қазақстандық баспалар кітаптарында монографияларды, кітаптарды және (немесе) кітаптардағы тарауларды жариялау;
3) шетелдік (еуропалық, америкалық, жапондық) патенттік бюролардан, қазақстандық немесе еуразиялық патенттік бюродан патенттер алу;
4) ғылыми-техникалық, конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
5) әлеуетті пайдаланушылар, ғалымдар қоғамдастығы және қалың жұртшылық арасында жұмыс нәтижелерін тарату;
6) конкурстық құжаттаманың талаптарына және жобаның ерекшеліктеріне сәйкес басқа да өлшенетін нәтижелер. Бөлімде:
1) күтілетін нәтижелердің әрқайсысының қолданылу саласы және мақсатты тұтынушылары;
2) күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың негізгі ғылыми бағыты мен аралас салаларын дамытуға әсері;
3) алынған ғылыми нәтижелерді коммерцияландырудың қолданылуы және (немесе) мүмкіндігі;
4) негіздемесі бар жоба нәтижелерінің әлеуметтік, экономикалық, экологиялық, ғылыми-техникалық, мультипликативтік және (немесе) өзге де әсері;
5) жобаның сапалық және сандық сипаттамаларымен бірге басқа да тікелей және жанама нәтижелері қосымша көрсетіледі.
10. Библиография
Бөлімде "Жобаның ғылыми жаңалығы мен маңыздылығы" деген 3-тармақта сілтемелер келтірілген жарияланымдар көрсетіледі.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шығарылған жылы, бет нөмірі, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторларының аты болуы тиіс.
Қосымша:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі не уәкілетті органның бұйрығынан үзінді көшірме;
2) дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (егер өтініш беруші жеке тұлға болған жағдайда);
3) 1-кестеге сәйкес зерттеу тобының құрамы;
4) 14-кестеге сәйкес жобаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;
5) 15-кестеге сәйкес әріптес тарапынан жобаны іске асыруға үлес қосу жоспары (қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін).
3. Сұратылатын қаржыландырудың есеп-қисабы

Часть "Расчет запрашиваемого финансирования" оформляется в виде таблиц 2 - 13, обосновывающих расчет объема запрашиваемого для реализации проекта грантового финансирования.
Пояснения к расчетам приводятся в разделе 7 "Обоснование запрашиваемого финансирования" части "Пояснительная записка".
Таблица 1 – Состав исследовательской группы по проведению научных исследований
№ п/п
Ф.И.О., степень/ученая степень, ученое звание1
Основное место работы, должность2
Роль в проекте или программе
Занятость (полная, неполная)
Период работы по проекту (месяцев)
1-й год
2-й год
3-й год
______________________________________
1Для членов исследовательской группы, данные которых не известны на дату подготовки заявки
и привлечение которых планируется в случае получения гранта, в столбце "Ф.И.О., степень/ученая
степень, ученое звание" указывается слово "Вакансия".
2Для членов исследовательской группы, не относящихся к основному персоналу и которые не
определены на дату подготовки заявки, в столбце "Основное место работы, должность" указывается
прочерк. Для постдокторантов, докторантов, магистрантов, данные которых не известны на дату
подготовки заявки, в столбце "Основное место работы, должность" указываются статус
(постдокторант, докторант, магистрант, специальность и высшее учебное заведение, из которого
предполагается привлечь соответствующих работников в состав исследовательской группы.
Таблица 2 – Сводный сметный расчет расходов по запрашиваемой сумме
№ п/п
Наименование статьи расходов
Объем финансирования, тыс. тенге
Всего
20___ год
(1-й год)
20___ год
(2-й год)
20___ год
(3-й год)
1.
Оплата труда
2.
Служебные командировки:
2.1.
в пределах Республики Казахстан
2.2.
за пределы Республики Казахстан
3
Прочие услуги и работы
4.
Приобретение материалов
5.
Приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц)
6.
Научно-организационное сопровождение
7.
Аренда помещений
8.
Аренда оборудования и техники
9.
Эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемых для реализации исследований
10.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
Итого
Таблица 3 – Оплата труда
№ п/п
Позиция
Занятость (полная / не полная)
Оплата труда, тенге
Ставка, тенге в месяц
1-й год
2-й год
3-й год

"Сұратылатын қаржыландыру есеп-қисабының" бір бөлігі гранттық қаржыландыру жобасын іске асыру үшін сұратылатын көлемінің есеп-қисабын негіздейтін 2-13-кестелер түрінде ресімделеді.
Есеп-қисаптарға түсіндірмелер "Түсіндірме жазба" деген бөліктің "Сұратылатын қаржыландырудың негіздемесі" деген 7-бөлімінде келтіріледі.
1-кесте – Ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі зерттеу тобының құрамы
Р/с №
Аты-жөні, дәрежесі/ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы1
Негізгі жұмыс орны, лауазымы2
Жобадағы немесе бағдарламадағы рөлі
Жұмыспен қамтылуы (толық, толық емес)
Жоба бойынша жұмыс кезеңі (ай)
1-жыл
2-жыл
3-жыл
1Жеке деректері өтінімді дайындау уақытында белгісіз, оларды тарту грант алған жағдайда жоспарланатын зерттеу тобының мүшелері үшін "аты-жөні, дәрежесі/ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы" деген бағанда "бос жұмыс орны" деген сөз көрсетіледі.
2Негізгі персоналға жатпайтын және өтінімді дайындау күнінде айқындалмаған зерттеу тобының мүшелері үшін "негізгі жұмыс орны, лауазымы" бағанында сызықша көрсетіледі. "Негізгі жұмыс орны, лауазымы" бағанында зерттеу тобының құрамына тиісті қызметкерлерді тартуда мәртебесі (постдокторант, докторант, магистрант, мамандық және жоғары оқу орны) көрсетіледі.
2-кесте - Сұратылған сома бойынша шығыстардың жиынтық сметалық есеп-қисабы
Р/с
Шығыстар бабының атауы
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Барлығы
20___ жыл (1-жыл)
20___ жыл (2-жыл)
20___ жыл (3-жыл)
1.
Еңбекке ақы төлеу
2.
Қызметтік іссапарлар:
2.1.
Қазақстан Республикасында
2.2.
Қазақстан Республикасынан тыс
3
Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар
4.
Материалдарды сатып алу
5.
Жабдықтар мен (немесе) бағдарламалық қамтамасыз етуді (заңды тұлғалар үшін) сатып алу
6.
Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу
7.
Үй-жайды жалға алу
8.
Жабдықты және техниканы жалға алу
9.
Жабдықтар мен техникаларды пайдалану шығыстары
10.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
Жиыны
3-кесте – Еңбекке ақы төлеу
Р/с №
Позиция
Жұмыспен қамтылуы (толық / толық емес)
Еңбекке ақы төлеу, теңге
Мөлшерлеме айына, теңге
1-жыл
2-жыл
3-жыл

20___год (1-й год)
х
1.1.
1.2.
2.
20___год (2-й год)
х
2.1.
2.2.
3.
20___год (3-й год)
х
3.1.
3.2.
Итого (гр. 1 + гр. 2 + гр. 3)
____________________________________
3При расчете суммы возмещения расходов командированному работнику необходимо руководствоваться
Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных
учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428 и постановлением Правительства
Республики Казахстан от 11 мая 2008 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на
служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства"
Таблица 5 – Служебные командировки за пределы Республики Казахстан
№ п/п
Пункт назначения (страна, город)4
Наименование статьи расходов5
Стоимость, тенге
Среднегодовое количество человеко-дней
Среднегодовое количество командируемых, человек
Всего,

20___жыл (1-жыл)
1.1.
1.2.
...
2.
20___жыл (2-жыл)
2.1.
2.2.
...
20___жыл (3-жыл)
3.
3.1.
3.2.
...
Жиыны (1-бағ.+2-бағ.+3-бағ.)
3Іссапарға жіберілген қызметкер шығыстарды өтеу сомасын есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережені және "Бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 мамырдағы №256 қаулысын басшылыққа алуы қажет.
5-кесте – Қазақстан Республикасынан тыс іссапарлар
Р/с №
Іссапарға баратын жер (ел, қала)4
Шығыстар баптарының атауы5
Құны, теңге
Адам-күн орташа жылдық саны
Іссапарға шығатын адамдардың орташа жылдық саны

1) аннотация;
2) пояснительная записка;
3) расчет запрашиваемого финансирования.
1. Аннотация
Аннотация содержит краткое описание цели программы, проблем, на исследование которой она направлена, основных подходов к проведению исследований, ожидаемых результатов.
Объем аннотации не должен превышать 2 (двух) страниц формата А4.
2. Пояснительная записка
Содержание пояснительной записки включает следующие (при этом таблицы, схемы, диаграммы, на которые имеются ссылки в форме заявки, выносятся в приложение к пояснительной записке, и не учитываются при расчете количества слов в соответствующих разделах и общего количества страниц заявки).
1. Общая информация
1.1. Наименование темы научной, научно-технической программы [не более 20 слов].
1.2. Стратегически важная государственная задача, для решения которой разработана программа.
1.3. Место реализации программы.
1.4. Предполагаемая дата начала и завершения программы, ее продолжительность в месяцах.
1.5. Организация-заявитель программы.
1.6. Исполнители программы (указать наименование всех субъектов, участвующих в реализации программы).
1.7. Запрашиваемая сумма программно-целевого финансирования (на весь срок реализации программы и по годам, в тыс. тенге).
1.8. Ключевые слова, характеризующие отрасль и направление программы для подбора независимых экспертов.
2. Общая концепция программы [не более 750 слов].
2.1. Вводная часть [не более 200 слов].
Указываются краткое описание идеи программы и основные участники программы.
2.2. Цель программы [не более 50 слов].
Цель излагается лаконично и конкретно, должна соответствовать теме программы и стратегически важной государственной задаче, для решения которой разработана программа, быть достижимой и отражать характер решения, которое ожидается получить в результате реализации программы.
2.3. Задачи программы [не более 500 слов].
В этом разделе описывается способ достижения цели программы посредством логически взаимосвязанных, последовательных задач. Приводится перечень поставленных задач:
1) измеримыми показателями решения задачи;
2) кратким обоснованием роли каждой из задач в достижении цели программы и взаимосвязи с другими задачами и ожидаемыми результатами программы;
3) другими важными, по мнению заявителя, параметрами.
3. Научная новизна и значимость программы [не более 2 000 слов].
Раздел включает следующую информацию:
1) научный задел к разработке программы, обоснование научной новизны с обязательным обзором предшествующих научных исследований, проведенных в мире и Республике Казахстан, относящихся к теме программы, и их взаимосвязь с настоящей программой (в контексте должны быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой должна быть представлена в разделе 8 "Библиография"), (при наличии указываются предварительные результаты и (или) ранее полученные заявителем результаты, относящиеся к теме программы);

1) аннотация;
2) түсіндірме жазба;
3) сұратылған қаржыландырудың есеп-қисабы
1. Аннотация
Аннотацияда бағдарлама мақсатының, зерттеу бағытталған проблемалардың, зерттеу жүргізудің негізгі тәсілдерінің, күтілетін нәтижелердің қысқаша сипаты қамтылады.
Аннотация көлемі А4 форматындағы 2 (екі) парақтан аспауға тиіс.
2. Түсіндірме жазба
Түсіндірме жазба мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды (бұл ретте өтінім нысанында сілтеме жасалған кестелер, схемалар, диаграммалар түсіндірме жазбаға қосымшаға шығарылады және тиісті бөлімдердегі сөздер саны мен өтінімнің жалпы бет санын есептегенде есепке алынбайды):
1. Жалпы ақпарат
1.1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарлама атауы [20 сөзден артық емес].
1.2. Шешу үшін бағдарлама әзірленген стратегиялық маңызды мемлекеттік міндет, оны.
1.3. Бағдарлама іске асырылатын жер.
1.4. Бағдарламаның басталатын және аяқталатын болжамды күні, оның айлармен көрсетілген ұзақтығы.
1.5. Бағдарламаға өтініш беруші - ұйым.
1.6. Бағдарламаны орындаушылар (бағдарламаны іске асыруға қатысатын барлық субъектілердің атауын көрсету).
1.7. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың сұратылатын сомасы (бағдарламаны іске асырудың барлық мерзіміне және жылдар бойынша, мың теңгемен).
1.8. Тәуелсіз сарапшыларды іріктеу үшін бағдарламаның саласы мен бағытын сипаттайтын түйін сөздер.
2. Бағдарламаның жалпы тұжырымдамасы [750 сөзден артық емес].
2.1. Кіріспе бөлім [200 сөзден артық емес].
Бағдарлама идеясының қысқаша сипаттамасы мен негізгі қатысушылары көрсетіледі.
2.2. Бағдарламаның мақсаты [50 сөзден артық емес].
Мақсаты қысқа әрі нұсқа баяндалады, ол бағдарламаның тақырыбы мен бағдарлама әзірленетін стратегиялық маңызы бар мемлекеттік міндетке сәйкес болуы керек және нәтиже ретінде қабылданатын шешімнің сипатын көрсетеді.
2.3. Бағдарламаның міндеттері [500 сөзден артық емес].
Бұл бөлімде өзара қисынды байланысқан сабақтас міндеттер арқылы бағдарламаның мақсатына қол жеткізу тәсілі сипатталады. Алға қойылған міндеттер тізбесі беріледі:
1) міндеттер шешімдерінің өлшенетін көрсеткіштері;
2) әр міндеттің бағдарлама мақсатына қол жеткізудегі рөлінің және басқа міндеттер мен бағдарламадан күтілетін нәтижелермен өзара байланысының қысқаша негіздемесі;
3) өтінім берушінің ойынша маңызды деп танылған өзге де параметрлер.
3. Бағдарламаның ғылыми жаңалығы мен маңыздылығы [2 000 сөзден артық емес].
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) бағдарламаның тақырыбына қатысты әлемде және Қазақстан Республикасында жүргізілген алдыңғы ғылыми зерттеулерге міндетті түрде шолу жасай отырып, бағдарламаны әзірлеуге ғылыми негіз, ғылыми жаңалықты негіздеу және олардың осы бағдарламамен өзара байланысы (мәнмәтінде шолуда қолданылған әдебиетке сілтемелер көрсетілуі тиіс, оның толық жазылуы "Библиография" атты 8-бөлімде ұсынылуы тиіс);

2) соответствие программы стратегически важной государственной задаче, для решения которой она разработана, применимость результатов для решения стратегически важной государственной задачи, значимость программы в национальном и международном масштабах, влияние ожидаемых результатов на развитие науки и технологий, ожидаемый социальный и экономический эффект;
3) научные и технологические нужды, обосновывающие важность результатов программы (при наличии, включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность, другие подтверждающие данные);
4) конкурентоспособность ожидаемых результатов программы, их сравнение с известными имеющимися аналогами в Республике Казахстан и мире, опыт решения аналогичных задач в мире, его применение в рамках программы;
5) принципиальные отличия идеи программы от существующих аналогов, или конкурирующих идей. Если идея или результат исследования уже существуют в мире и (или) в Казахстане, необходимо обосновать, почему вложения в программу все же выгодны;
6) Если одним из конечных результатов программы будет продукт, необходимо описать сложившийся в настоящее время уровень техники в предметной области программы;
7) В случае, если программа является продолжением ранее проведенных заявителем научных исследований или содержит элементы ранее профинансированных и завершенных научных исследований, необходимо четко и лаконично изложить взаимосвязь программы с ранее проведенными научными исследованиями и его отличия от них.
4. Методы исследования и этические вопросы [не более 1 500 слов].
Раздел включает следующую информацию:
1) описание основных научных вопросов и гипотез программы, обоснование исследовательской стратегии и подходов, применяемые в программе типы исследований (описательные, корреляционные и/или экспериментальные), последовательность проведения исследований;
2) краткое описание наиболее важных экспериментов;
3) описание методов исследования, используемых в программе как обоснование способов достижения поставленных целей, их взаимосвязь с целью и задачами программы, между собой;
4) методы сбора первичной (исходной) информации, ее источники и применение для решения задач программы, способы обработки данных, а также обеспечения их достоверности и воспроизводимости;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты исследования (необходимо указать какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран, обосновать выбор).
5. Исследовательская группа и управление программой [не более 2 000 слов].
Описываются схема управления программой, в том числе порядок взаимодействия между исполнителями, способы координации их работы и принятия решений по вопросам реализации программы.
Раздел также включает описание исследовательской группы с указанием данных не менее чем 70% планируемого штата (основной персонал). При описании основного персонала указываются:

2) бағдарламаның оны шешу үшін әзірленген стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетке сәйкестігі. Стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетті шешу үшін нәтижелердің қолданылуы, бағдарламаның ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңыздылығы, күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың дамуына әсері, күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсері;
3) бағдарлама нәтижелерінің маңыздылығын негіздейтін ғылыми және технологиялық қажеттіліктер (бар болса, әлеуметтік сұранысты және (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделілікті, басқа да растайтын деректерді енгізу);
4) бағдарламаның күтілетін нәтижелерінің бәсекеге қабілеттілігі, оларды Қазақстан Республикасындағы және әлемдегі белгілі аналогтармен салыстыру, әлемдегі ұқсас міндеттерді шешу тәжірибесі, оны бағдарлама шеңберінде қолдану;
5) бағдарлама идеясының қолданыстағы аналогтардан немесе бәсекелес идеялардан принципті айырмашылықтары. Егер зерттеу идеясы немесе нәтижесі әлемде және (немесе) Қазақстанда бар болса, онда бағдарламаға салымдардың неге тиімді екенін негіздеу қажет;
6) егер бағдарламаның түпкі нәтижелерінің бірі өнім болса, онда бағдарламаның пәндік саласындағы техниканың қазіргі уақытта қалыптасқан деңгейін сипаттау қажет;
7) егер бағдарлама өтінім беруші бұрын жүргізген ғылыми зерттеулердің жалғасы болып табылса немесе бұрын қаржыландырылған және аяқталған ғылыми зерттеулердің элементтері болса, онда бағдарламаның бұрын жүргізілген ғылыми зерттеулермен өзара байланысын және оның олардан айырмашылықтарын қысқа да нұсқа баяндау қажет.
4. Зерттеу әдістері және этикалық мәселелер [1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) бағдарламаның негізгі ғылыми мәселелері мен гипотезаларын сипаттау, зерттеу стратегиясы мен тәсілдерін негіздеу, бағдарламада қолданылатын зерттеу типтері (сипаттама, корреляциялық және/немесе эксперименттік), зерттеу жүргізудің дәйектілігі;
2) ең маңызды эксперименттердің қысқаша сипаттамасы;
3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерін негіздеу ретінде бағдарламада пайдаланылатын зерттеу әдістерін сипаттау, олардың бағдарламаның мақсатымен және міндеттерімен өзара байланысы;
4) алғашқы (бастапқы) ақпаратты жинау әдістері, оның дереккөздері және бағдарламаның міндеттерін шешу үшін қолдану, деректерді өңдеу тәсілдері, сондай-ақ олардың шынайылығы мен жаңғыртылуын қамтамасыз ету;
5) зерттеу нәтижелеріне зияткерлік меншік құқықтарын рәсімдеу және бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай тәсілі таңдалатынын көрсету, таңдауды негіздеу қажет).
5. Зерттеу тобы және бағдарламаны басқару [2 000 сөзден артық емес].
Бағдарламаны басқару схемасы, оның ішінде орындаушылар арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі, олардың жұмысын үйлестіру және бағдарламаны іске асыру мәселелері бойынша шешімдер қабылдау тәсілдері сипатталады.
Бөлім сондай-ақ жоспарланып отырған штаттың кемінде 70% (негізгі персонал) туралы деректерді көрсете отырып, зерттеу тобының сипаттамасын қамтиды. Негізгі персоналды сипаттау кезінде:

1) состав исследовательской группы согласно таблице 1. (для членов исследовательской группы, задействованных в программе на неполную занятость, указывается количество часов, которое они будут затрачивать на работу по программе);
2) участие в программе зарубежных ученых с указанием их краткого резюме, основных научных публикаций и достижений в направлении, соответствующем направлению программы, и роли в достижении цели, задач и ожидаемых результатов программы;
3) участие в программе молодых ученых (постдокторантов, докторантов, магистрантов) с указанием их позиции и роли в реализации программы, а также характера выполняемой работы, также в программе могут участвовать инженеры с производства;
4) обоснование участия каждого члена в составе исследовательской группы, включая зарубежных ученых, краткое резюме каждого члена с указанием образования, степени/ученой степени, ученого звания, опыта работы по направлению программы, индекса Хирша и ссылки на профиль в соответствующей наукометрической базе (при наличии), основных достижений, обосновывающих участие в программе, направление и характер работы каждого члена в программе, их роль в достижении цели и ожидаемых результатов программы;
5) описание задела членов исследовательской группы. Сведения об основных публикациях (при наличии – указать ссылку на публикацию в соответствующей базе данных и/или Digital Object Identifier DOI) и имеющихся патентах, авторских свидетельствах и других охранных документах научного руководителя и членов исследовательской группы программы, касающихся темы программы. Указать, каким образом заявляемое исследование связано с ранее проведенными ими исследованиями.
Для научного руководителя программы должны быть указаны все публикации, подтверждающие его соответствие требованиям конкурсной документации, в том числе с индексом цитирования, квартилем (процентилем) издания и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах (DOI). Необходимо указать, какими программами он руководил в течение 5 (пяти) лет, предшествующих дате подачи заявки, и какие результаты в рамках них были получены.
Должны быть приведены сведения о публикациях основного персонала исследовательской группы по направлению программы (всего не менее 10 публикаций членов исследовательской группы) с индексом цитирования и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах. Фамилии членов исследовательской группы должны быть подчеркнуты.
Для дополнительного персонала (до 30% членов исследовательской группы, которые будут привлечены в случае получения программно-целевого финансирования), указываются их позиция и роль в программе, характер выполняемой работы и подходы, которые будут применены для их отбора.

1) 1-кестеге сәйкес зерттеу тобының құрамы (толық емес жұмыспен қамтылуы бағдарламасына тартылған зерттеу тобының мүшелері үшін бағдарлама бойынша жұмысқа жұмсалатын сағаттар саны көрсетіледі);
2) бағдарламаның бағытына сәйкес келетін бағыттағы қысқаша түйіндемесін, негізгі ғылыми жарияланымдары мен жетістіктерін және бағдарламаның мақсатына, міндеттері мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізудегі рөлін көрсете отырып, шетелдік ғалымдардың бағдарламаға қатысуы;
3) бағдарламаны іске асырудағы орны мен рөлін, сондай-ақ орындалатын жұмыстың сипатын көрсете отырып жас ғалымдардың (постдокторанттардың, докторанттардың, магистранттардың), бағдарламаға қатысуы, сонымен қатар, бағдарламаға өндірістен инженерлер қатыса алады;
4) шетелдік ғалымдарды қоса алғанда, зерттеу тобының құрамына әрбір мүшенің қатысуын негіздеу. Білімі, дәрежесі/ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, жоба бағыты бойынша жұмыс тәжірибесі, Хирш индексі және тиісті ғылыми өлшемді базадағы (бар болса) бейінге сілтемелер, жобаға қатысуды негіздейтін негізгі жетістіктері көрсетілген әрбір мүшенің қысқаша түйіндемесі. Әрбір мүшенің жобадағы жұмысының бағыты мен сипаты, олардың жобаның мақсаты мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізудегі рөлі;
5) жарияланымдар туралы (бар болса – тиісті деректер базасындағы жарияланымға және/немесе Digital Object Identifier DOI сілтемені көрсету) және қолда бар патенттер, авторлық куәліктер және жобаның тақырыбына қатысты ғылыми жетекшінің және зерттеу тобы мүшелерінің басқа да қорғау құжаттары туралы мәліметтер. Мәлімделген зерттеу, олардың бұрын жүргізген зерттеулерімен қалай байланысты екенін көрсету.
Бағдарламаның ғылыми жетекшісі үшін оның конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін растайтын барлық жарияланымдары, оның ішінде дәйексөз алу индексі, басылымның квартилі (процентилі) және тиісті ғылыми метрикалық базалардағы (DOI) жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтеме жасалған болуы тиіс. Өтінім берілген күннің алдындағы 5 (бес) жыл ішінде оның қандай бағдарламаларды басқарғанын және олардың шеңберінде қандай нәтижелер алынғанын көрсету қажет.
Бағдарлама бағыты бойынша зерттеу тобының негізгі персоналының жарияланымдары туралы мәліметтер (зерттеу тобы мүшелерінің кемінде 10 жарияланымы), дәйексөз алу индексі және тиісті ғылыми-метрикалық базалардағы жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтемелері бар мәліметтер келтірілуі тиіс. Зерттеу тобы мүшелерінің тегі көрсетілуі тиіс.
Қосымша персонал үшін (бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру алған жағдайда тартылатын зерттеу тобы мүшелерінің 30%-ына дейін) олардың бағдарламада орны мен рөлі, орындалатын жұмыстың сипаты және оларды іріктеу үшін қолданылатын тәсілдер көрсетіледі.

6. Исследовательская среда [не более 1 000 слов].
Раздел включает следующую информацию:
1) обоснование участия каждого исполнителя в программе, исходя из их роли, задела и вклада в достижение цели программы, (исполнителями программы считаются субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, участвующие в реализации программы в течение всего периода);
2) привлечение к реализации программы сторонних организаций с обоснованием необходимости привлечения каждой организации, описанием ее роли в программе, характера выполняемой работы и вклада в достижение цели и ожидаемых результатов;
3) описание имеющейся у исполнителей материально-технической базы (оборудование, приборы, инвентарь, транспорт, здания, сооружения и др.), непосредственно используемой для реализации программы, с указанием направления ее использования и членов исследовательской группы, имеющих навыки для работы с научно-исследовательским оборудованием;
4) ключевые отечественные и международные связи (коллабораторы и партнеры), используемые для реализации программы, с указанием характера и обоснованием их использования, использование инфраструктуры других отечественных и зарубежных организаций (лабораторий) с обоснованием;
5) обоснование мобильности: (1) научные командировки и их влияние на реализацию программы, (2) периоды работы на базе организаций-партнеров и их влияние на реализацию программы. Для каждой зарубежной командировки коротко указываются цель, ожидаемый результат командировки и вклад исполнителя в достижение цели программы.
7. Обоснование запрашиваемого финансирования [не более 2 000 слов].
Раздел включает следующую информацию:
1) Сводный расчет по программе (бюджет) согласно таблице 2. Бюджет программы распределяется научным руководителем проекта в соответствии с планом работ и не может быть направлен на иные статьи расходов, не связанные с данной программой.
В статье "Оплата труда" указываются расходы, подлежащие выплате в качестве вознаграждения за труд членам исследовательской группы программы, включая постдокторантов, докторантов, магистрантов, а также лиц, осуществляющих финансово-экономическое и юридическое сопровождение, с учетом индивидуального подоходного налога и обязательного пенсионного взноса согласно таблице 3 (прилагать проект штатного расписание или состава исследовательской группы, а также лиц, осуществляющих финансово-экономическое и юридическое сопровождение). В расчете также учитывается выплата отпускных, кроме выплат компенсационного и стимулирующего характера.
В статье "Служебные командировки" указываются все расходы, связанные с командировками в пределах и за пределы Республики Казахстан, напрямую связанные с проведением исследований, включая участие в конференциях, семинарах, симпозиумах, выезды для использования инфраструктуры других организаций согласно таблицам 4 и 5 (по билетам (авто, железнодорожные, авиа билеты) прилагать ценовые предложения с сайтов обслуживаемых компаний, проект плана командировок).

6. Зерттеу ортасы [1 000 сөзден артық емес].
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) әрбір орындаушының бағдарламаның мақсатына қол жеткізуге қосқан үлесі мен рөлінен шыға отырып, олардың бағдарламаға қатысуын негіздеу. Бүкіл кезең ішінде бағдарламаны іске асыруға қатысатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері бағдарламаны орындаушылар болып есептеледі;
2) әрбір ұйымды тарту қажеттілігін негіздеумен, оның бағдарламадағы рөлін, орындалатын жұмыстың сипатын және мақсатқа және күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге қосқан үлесін сипаттай отырып, бағдарламаны іске асыруға өзге ұйымдарды тарту;
3) орындаушыларда бар бағдарламаны іске асыру үшін тікелей пайдаланылатын материалдық-техникалық базаны (жабдықтар, аспаптар, құрал-сайман, көлік, ғимараттар, құрылыстар және т. б.), оны пайдалану бағытын және ғылыми-зерттеу жабдығымен жұмыс істеу дағдысы бар зерттеу тобының мүшелерін көрсете отырып сипаттау;
4) бағдарламаны іске асыру үшін пайдаланылатын негізгі отандық және халықаралық байланыстар (коллабораторлар мен серіктестер), олардың пайдаланылу сипаты мен негіздемесі көрсетілген. Негіздеумен басқа да отандық және шетелдік ұйымдардың (зертханалардың) инфрақұрылымын пайдалану;
5) ұтқырлықты негіздеу: (1) ғылыми іссапарлар және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері, (2) әріптес ұйымдар базасында жұмыс кезеңдері және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері. Әрбір шетелдік іссапар үшін іссапардың мақсаты, күтілетін нәтижесі және оның бағдарламаның мақсатына қол жеткізуге қосқан үлесі қысқа көрсетіледі.
7. Сұралатын қаржыландырудың негіздемесі [2 000 сөзден артық емес].
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) 2-кестеге сәйкес бағдарлама (бюджет) бойынша жиынтық есеп. Бағдарламаның бюджетін бағдарламаның ғылыми жетекшісі жұмыс жоспарына сәйкес бөледі және бағдарламаға байланысты емес шығыстардың өзге баптарына бағытталмайды.
"Еңбекке ақы төлеу" бабында 3-кестеге сәйкес постдокторанттарды, докторанттарды, магистранттарды қоса алғанда, бағдарламаның зерттеу тобының мүшелеріне сонымен қатар қаржылық-экономикалық және заңдылық сүйемелдеу жүргізетін жеке табыс салығы мен міндетті зейнетақы жарнасын ескере отырып, еңбегі үшін сыйақы ретінде төлеуге жататын шығыстар көрсетіледі (штаттық кесте жобасын немесе зерттеу тобының құрамын қоса беру). Сондай-ақ есептегенде өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдерден басқа, демалыс төлемдері ескеріледі.
4 және 5-кестеге сәйкес "Қызметтік іссапарлар" бабында зерттеуді жүзеге асырумен тікелей байланысты Қазақстан Республикасы ішіндегі, сыртындағы іссапарларға сәйкес барлық шығындар көрсетіледі, оның ішінде конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысу, басқа да ұйымдардың инфрақұрылымын пайдалану үшін жол шығындары қамтылады (билеттер бойынша (авто, теміржол, әуе билеттері) қызмет көрсетілетін компаниялардың сайттарынан баға ұсыныстарын, іссапарлар жоспарының жобасын қоса беру қажет).

В статье "Прочие услуги и работы" указываются расходы на услуги, приобретаемые исполнителем у субъектов предпринимательства, результат которых необходим для достижения цели программы, в том числе (1) услуги научных лабораторий коллективного пользования и других лабораторий, (2) услуги организаций соисполнителей, (3) организационные взносы за участие в конференциях, семинарах, симпозиумах и другие согласно таблице 6 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы). В случае, если зарубежные ученые, участвующие в реализации программы, являются членами исследовательской группы, расходы на их участие отражаются в разделе "Оплата труда".
В статье "Приобретение материалов" указываются все затраты на материалы, необходимые для достижения цели проекта, в том числе химические реактивы, растворители, стандартные образцы, расходные лабораторные материалы, запасные части для научно-исследовательского оборудования, горюче-смазочные материалы и другие согласно таблице 7 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Приобретение оборудования и (или) программного обеспечения" (для юридических лиц) указываются расходы на приобретение оборудования и программного обеспечения, необходимых для достижения цели проекта согласно таблице 8 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статью "Научно-организационное сопровождение" могут быть включены расходы (1) на патентование научных результатов, полученных в результате программы, (2) публикацию результатов исследований, (3) приобретение аналитических материалов согласно таблице 9 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Расходы на аренду" указываются расходы на аренду помещений, оборудования и техники, необходимых для достижения цели программы, при отсутствии соответствующих помещений у заявителя согласно таблицам 10 и 11 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Эксплуатационные расходы оборудования и техники" указываются расходы на коммунальные услуги, связанные с реализацией проекта, а также расходы на обслуживание помещений, оборудования и техники, непосредственно задействованных в проведении исследований согласно таблице 12 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить три ценовых предложения или прайс-листы).
В статье "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет" указываются расходы на выплату социального налога, социальное страхование и другие обязательные платежи в бюджет согласно таблице 13.

6-кестеге сәйкес "Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар" деген бапта орындаушының іскерлік субъектісінен алатын қызметтер шығыны көрсетіледі, оның нәтижесі жоба мақсатына қол жеткізу үшін қажетті, сондай-ақ (1) ұжымдық қолданыстағы зертханалар мен басқа да зертханалар қызметтері, (2) бірлесіп орындаушы ұйымдардың қызметтері, (3) конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысқаны үшін ұйымдастыру жарналары көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі). Егер бағдарламаны іске асыруға қатысатын шетелдік ғалымдар зерттеу тобының мүшелері болса, онда оларға қатысуға арналған шығындар "Еңбекке ақы төлеу" бөлімінде көрсетіледі.
7-кестеге сәйкес "Материалдарды сатып алу" деген бапта жобаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті материалдарға, оның ішінде химиялық реактивтер, еріткіштер, стандартты үлгілер, шығын зертханалық материалдар, ғылыми-зерттеу жабдықтарына арналған қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары және басқалар жұмсалған барлық шығындар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі).
8-кестеге сәйкес "Жабдықтар мен (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу" атты бапта бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға кететін шығындар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі).
9-кестеге сәйкес "Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу" атты бапқа (1) бағдарлама нәтижесінде алынған ғылыми нәтижелерді патенттеуге, (2) зерттеу нәтижелерін жариялауға, (3) талдамалық материалдарды сатып алуға, (4) және жобаны ғылыми-ұйымдастырушылық сипаттағы қызметтермен сүйемелдеуге кететін басқа да шығындар енгізілуі мүмкін (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі).
10 және 11-кестеге сәйкес "Жалға алуға кететін шығындар" деген бапта өтініш берушіде тиісті үй-жайлар болмаған жағдайда бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті үй-жайларды, жабдықтар мен техниканы жалға алуға берілетін шығыстар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі). Сонымен қатар, үй-жай жоқ екендігі жөнінде тиісті органдардан анықтама тіркейді.
12-кестеге сәйкес "Жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары" деген бапта жобаны іске асырумен байланысты коммуналдық қызметтерге жұмсалатын, сондай-ақ зерттеулер жүргізуге тікелей тартылған үй-жайлар, жабдықтар мен техниканың қызмет көрсетуіне кететін шығыстар көрсетіледі ((сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша үш баға ұсынысы немесе прайс-парақтары қоса беріледі (коммуналдық шығындардан басқасы). Коммуналдық шығыстар бойынша жұмсалатын шығыстардың атауын, көлемін, бір бірлік бағасын, жалпы сомасын көрсетілген басшымен бекітілген сметалық шығындар жобасы ұсынылады).
13-кестеге сәйкес "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер" деген бапта әлеуметтік салықты төлеуге, әлеуметтік сақтандыруға және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер шығыстары көрсетіледі.

2) Расчеты к каждой статье расходов согласно таблицам 3 – 13.
3) Краткие пояснения к содержанию и расчету величины каждой статьи расходов с обязательным обоснованием их необходимости для достижения цели, задач и ожидаемых результатов программы, а также указанием источников информации о ценах, на основании которого рассчитана соответствующая статья расходов.
Общая сумма всех статей расходов представляет собой запрашиваемую сумму для финансирования и должна быть эквивалентна сумме, заявленной в пункте 1.5 раздела "Общая информация".
В бюджет программы, подаваемый в составе заявки, могут быть внесены изменения на основании решения Национального научного совета.
8. План реализации программы [не более 750 слов]
Раздел включает детальный, последовательный план работ по реализации программы в форме диаграммы Ганта или согласно таблице 14.
План реализации программы должен сопровождаться краткими пояснениями, с обоснованием значимости каждого мероприятия для решения соответствующей задачи, стоимости мероприятия в соответствии с бюджетом программы, указанием по усмотрению заявителя другой информации, необходимой для достоверной оценки программы экспертами.
9. Ожидаемые результаты программы [не более 1 000 слов].
Ожидаемые результаты, предусмотренные программой, должны быть не ниже результатов, предусмотренных в научно-техническом задании. Во взаимосвязи результаты должны обеспечивать комплексное решение, предусматривающее влияние на все аспекты стратегически важной государственной задачи.
Результаты программы описываются с указанием количественных и качественных характеристик и формы реализации. Приводится обоснование результата в соответствии с целью и задачами программы.
Независимо от требований конкурсной документации, в результате реализации программы должны быть обеспечены:
1) публикация статей в международных рецензируемых научных журналах (предположительные издания для опубликования результатов программы, индекс цитирования издания со ссылкой на информацию об издании в соответствующей наукометрической базе). Требования по количеству статей по результатам исследований устанавливаются в конкурсной документации. Каждая статья должна содержать информацию об идентификационном регистрационном номере и наименовании программы, в рамках которого она профинансирована, с указанием программно-целевого финансирования в качестве источника.
2) опубликование монографий, книг и (или) глав в книгах зарубежных и (или) казахстанских издательств;
3) получение патентов в зарубежных патентных бюро (европейском, американском, японском), казахстанском или евразийском патентном бюро;

2) шығындардың әр бабының есептері 3-13 кестелерге сәйкес.
3) жобаның мақсатына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне қол жеткізу үшін олардың қажеттілігінің міндетті негіздемесімен, сондай-ақ оның негізінде шығыстардың тиісті бабы есептелген көрсеткіш туралы ақпарат көздерін көрсете отырып, шығыстардың әрбір бабының мазмұнына және шамасының есебіне қысқаша түсініктемелер.
Шығыстардың барлық баптарының жалпы сомасы қаржыландыру үшін сұратылған соманы білдіреді және "Жалпы ақпарат" бөлімінің 1.5. тармағында мәлімделген сомаға тең келуі тиіс.
Өтінім құрамында берілетін жобаның бюджетіне Ұлттық ғылыми кеңестің шешімі негізінде өзгерістер енгізілуі мүмкін.
8. Жобаны іске асыру жоспары [750 сөзден көп емес]
Бұл бөлім Гант диаграммасы нұсқасында немесе 14-кестеге сәйкес жоба бойынша жұмыстардың егжей-тегжейлі, дәйекті жоспарын қамтиды.
Жобаны іске асыру жоспарына сәйкес міндеттерді шешу үшін әрбір іс-шараның маңыздылығын, жоба бюджетіне сәйкес іс-шара құнын өтінім берушінің қалауы бойынша сарапшылардың жобаны дұрыс бағалауы үшін қажетті басқа да ақпараттармен негіздейтін қысқаша түсіндірмелермен сүйемелденуі тиіс.
9. Күтілетін нәтижелер [750 сөзден көп емес]
Бөлімде зерттеулердің негізгі нәтижесі, яғни жобаның мақсатына қол жеткізуге сәйкес келетін нәтиже, оның сандық және сапалық сипаттамалары мен іске асыру үлгілері көрсетіледі. Жобаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес нәтиже негіздемесі келтіріледі.
Конкурстық құжаттаманың талаптарына байланысты жоба нәтижелерін іске асыру нысандары мынадай болуы мүмкін:
1) шетелдік рецензияланатын ғылыми журналдарда (жоба нәтижелерін жариялауға арналған болжамды басылымдар, басылымның дәйексөз алу индексі, тиісті ғылыми метрикалық базадағы басылым туралы ақпаратқа сілтеме жасай отырып) мақалаларды жариялау. Зерттеу нәтижелеріне сәйкес мақалалар саны бойынша талаптар конкурстық құжаттамада белгіленеді. Әрбір мақала идентификациялық тіркеу нөмірі туралы ақпарат пен гранттық қаржыландыру көзі ретінде жоба атауынан тұруы тиіс;
2) шетелдік немесе отандық баспаларда монография, кітап/кітап бөлімдерін шығару;
3) шетелдік патенттік бюролардан (еуропалық, американдық, жапон), қазақстандық немесе еуразиялық патенттік бюродан патенттер алу;

4) разработка научно-технической, конструкторской документации;
5) мероприятия по пилотному внедрению результатов программы и (или) распространению знаний и результатов, полученных при реализации программы, среди потенциальных пользователей, сообщества ученых и широкой общественности;
6) другие измеримые результаты в соответствии с требованиями конкурсной документации и особенностями проекта. Дополнительно, в разделе указываются:
1) область применения, целевые потребители, социальный, экономический, экологический, научно-технический, мультипликативный и (или) иной эффект каждого из ожидаемых результатов в соответствии со стратегически важной государственной задачей, для решения которой разработана программа с обоснованием;
2) влияние ожидаемых результатов на развитие основного научного направления и смежных областей науки, и технологий;
3) применимость и (или) возможность коммерциализации полученных научных результатов.
4) другие прямые и косвенные результаты программы с указанием их качественных и количественных характеристик.
10. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки на которые были указаны в пункте 3 "Научная новизна и значимость программы".
Каждая публикация должна содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
Приложение:
1) копия свидетельства либо выписка из приказа уполномоченного органа об аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, участвующих в программе в качестве исполнителей;
2) состав исследовательской группы по аналогии с таблицей 1;
3) план работ по реализации программы согласно таблице 14;
4) план внесения вклада в реализацию программы со стороны партнера по аналогии с таблицей 15 (для прикладных научных исследований).
3. Расчет запрашиваемого финансирования
Часть "Расчет запрашиваемого финансирования" оформляется по аналогии с таблицами 2 - 13, обосновывающими расчет объема запрашиваемого для реализации программы финансирования.
Пояснения к расчетам приводятся в разделе 7 "Обоснование запрашиваемого финансирования" в части "Пояснительная записка".
Приложение 6
к Правилам базового, грантового,
программно-целевого финансирования
научной и (или) научно-технической деятельности Техническое задание на научно-исследовательскую работу в рамках программно-целевого финансирования
1. Общие сведения:
1.1. Наименование специализированного направления для научной, научно-технической программы (далее – программа):
2. Цели и задачи программы
2.1. Цель программы:
_

4) ғылыми-техникалық, конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
5) әлеуетті пайдаланушылар, ғалымдар қоғамдастығы және қалың жұртшылық арасында жұмыс нәтижелерін тарату;
6) конкурстық құжаттаманың талаптары мен жобаның ерекшеліктеріне сәйкес басқа да нәтижелер.
Бөлімде қосымша мынадай мәселелер көрсетіледі:
1) күтілетін нәтижелердің әрқайсысының қолданылу саласы және мақсатты тұтынушылары;
2) күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың негізгі ғылыми бағыты мен аралас салаларын дамытуға әсері;
3) алынған ғылыми нәтижелерді коммерцияландырудың қолданылуы және (немесе) мүмкіндігі;
4) негіздемесі бар жоба нәтижелерінің әлеуметтік, экономикалық, экологиялық, ғылыми-техникалық, мультипликативтік және (немесе) өзге де әсері;
5) жобаның сапалық және сандық сипаттамаларын көрсететін басқа да тікелей және жанама нәтижелері.
10. Библиография
Бөлімде "Бағдарламаның ғылыми жаңалығы мен маңыздылығы" атты 3-тармақта көрсетілген сілтемелер көрсетілген жарияланымдар көрсетіледі.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шығарылған жылы, бет нөмірі, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторларының аты болуы тиіс.
Қосымша:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі не уәкілетті органның бұйрығынан үзінді көшірме;
2) 1-кестеге сәйкес зерттеу тобының құрамы;
3) 14-кестеге сәйкес бағдарламаны іске асыру жөніндегі жұмыс жоспары;
4) 15-кестеге сәйкес әріптес тарапынан бағдарламаны іске асыруға салым енгізу жоспары (қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін).
3. Сұратылатын қаржыландырудың есеп-қисабы
Сұратылатын қаржыландыру есеп-қисабының" бір бөлігі бағдарламаны қаржыландыру жобасын іске асыру үшін сұратылатын есеп көлемін негіздейтін 2-13-кестелер түрінде ресімделеді.
Есеп-қисаптарға түсіндірмелер "Түсіндірме жазба" деген бөліктің "Сұратылатын қаржыландырудың негіздемесі" деген 7-бөлімінде келтіріледі.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырма
1. Жалпы мәліметтер:
1.1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаға арналған мамандандырылған бағыт атауы (бұдан әрі – бағдарлама):
2. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері
2.1. Бағдарлама мақсаты:
_

2.2. Цель программы:
_
2.1.1. Для достижения поставленной цели должны быть решены следующие задачи:
-
_
2.2.1. Для достижения поставленной цели должны быть решены следующие задачи:
-
_
3. Какие пункты стратегических и программных документов решает:
4. Ожидаемые результаты
4.1 Прямые результаты:
- новые знания или решения, результаты исследования, анализов, теоретических изысканий, моделирования, полученные в ходе выполнения научной и (или) научно-технической деятельности;
- внедрение научных разработок и технологий в производство, а также модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ;
- результаты патентных исследований;
- научные и научно-технические основы для создания новых видов продукции и способов производства (технологий);
- алгоритмы, методы, методики решения различных технических, технологических задач;
- отдельные технические и технологические решения по создания новых видов продукции и способов производства (технологий);
- расчеты и математические (программные) модели явлений, процессов, технологий и т.п.,
- связанная с объектами исследований, вновь создаваемая нормативная, техническая, методическая документация;
- рекомендации по реализации вновь созданных (исследованных) методов, технических и технологических решений, технические требования по реализации результатов НИР в реальных секторах экономики.
- другие;
4.2 Конечный результат:
(как результаты программы будут способствовать реализации мероприятия целевой программы, достижению целевых индикаторов и показателей целевой программы; ожидаемый научный и социально-экономический эффект, целевые потребители полученных результатов).
Результаты программы должны способствовать усилению интенсивности индустриализации и повышению Индекса экономической сложности Казахстана, росту доли высокотехнологичных, средневысоких отраслей и знание интенсивных (наукоемких) услуг в ВВП (если применимо).
Показатели воздействия на экономику (в зависимости от отрасли исследования):
экономический эффект, развитие конкурентных преимуществ (благоприятное влияние на развитие отрасли будущего применения, расширение существующих и появления новых рынков, снижение стоимости и повышение качества продукции, рост производительности труда, создание заделов для точек роста Индустрии 4.0, интернета вещей) (если применимо).
Экологический эффект: охрана окружающей среды, рациональное природопользование, развитие "зеленой экономики" (снижение вредных выбросов, сокращение и переработка отходов производства, появление экологически чистых производств, снижение энергопотребления в производстве и быту, развитие нетрадиционных источников энергии) (если применимо).
Социальный эффект программы должен отражать вклад ее результатов в улучшение социальной среды и повышение качества жизни населения и характеризоваться следующими показателями: увеличение продолжительности жизни населения, рост образовательного уровня населения, содействие инклюзивному развитию (создание новых лекарств, производство органической продукции, развитие креативных индустрий и социальных инноваций и т.д.) (если применимо).

2.2. Бағдарлама мақсаты:
_
2.1.1. Алға қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттер орындалуы тиіс:
_
_
2.2.1. Алға қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттер орындалуы тиіс:
_
_
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың қандай тармақтарын шешеді:
4. Күтілетін нәтижелер
4.1. Тікелей нәтижелер:
- ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті орындау барысында алынған жаңа білімдер немесе шешімдер, зерттеу, талдау, теориялық ізденістер, модельдеу нәтижелері;
- өндіріске ғылыми әзірлемелер мен технологияларды, сондай-ақ жаңа бұйымдардың, материалдар мен заттардың модельдерін, макеттерін, үлгілерін енгізу;
- патенттік зерттеулер нәтижелері;
- өнімнің жаңа түрлерін және өндіріс тәсілдерін (технологияларды) жасауға арналған ғылыми және ғылыми-техникалық негіздер;
- алгоритмдер, әдістер, әдістемелер, әртүрлі техникалық, технологиялық мәселелердің шешімі;
- өнімнің жаңа түрлерін және өндіріс тәсілдерін (технологияларды) жасау жөніндегі жекелеген техникалық және технологиялық шешімдер;
- құбылыстар, процестер, технологиялар және т.б. есебі мен математикалық (бағдарламалық) модельдері,
- зерттеу объектісімен байланысты қайта құрылатын нормативтік, техникалық, әдістемелік құжаттама;
- жаңадан алынған (зерттелген) әдістерді, техникалық және технологиялық шешімдерді, нақты экономика секторларында ҒЗЖ нәтижелерін жүзеге асыру ұсыныстары;
- басқалар.
4.2. Соңғы нәтиже:
(бағдарлама нәтижелері нысаналы бағдарлама іс-шараларының іске асырылуына, нысаналы бағдарламаның индикаторлары мен көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал етеді; күтілетін ғылыми және әлеуметтік экономикалық әсер; алынған нәтижелердің нысаналы тұтынушылары).
Бағдарламаның нәтижелері индустрияландырудың қарқындылығын күшейтуге және Қазақстанның экономикалық күрделілік индексін арттыруға, жоғары технологиялық, орта жоғары салалардың және ІЖӨ-де білім беру (ғылымды қажет ететін) қызметтері үлесінің өсуіне ықпал етуге тиіс (егер қолданылса).
Экономикаға әсер ету көрсеткіштері (зерттеу саласына байланысты):
экономикалық тиімділік, бәсекелестік артықшылықтарды дамыту (болашақ қолдану саласының дамуына қолайлы әсер ету, қолда бар нарықтардың кеңеюі және жаңа нарықтардың пайда болуы, өнімнің құнын төмендету және сапасын арттыру, еңбек өнімділігінің өсуі, Индустрияның 4.0 өсу нүктелері, заттар интернеті үшін негіз құру) (егер қолданылса).
Экологиялық тиімділік: қоршаған ортаны қорғау, табиғатты ұтымды пайдалану, "жасыл экономиканы" дамыту (зиянды шығарындыларды азайту, өндіріс қалдықтарын қысқарту және қайта өңдеу, экологиялық таза өндірістердің пайда болуы, өндіріс пен тұрмыста энергия тұтынуды төмендету, дәстүрлі емес энергия көздерін дамыту) (егер қолданылса).
Бағдарламаның әлеуметтік әсері оның нәтижелерінің әлеуметтік ортаны жақсартуға және халықтың өмір сүру сапасын арттыруға қосқан үлесін көрсетуі және мынадай көрсеткіштермен сипатталуы тиіс: халықтың өмір сүру ұзақтығын арттыру, халықтың білім беру деңгейінің өсуі, инклюзивті дамуға жәрдемдесу (жаңа дәрі-дәрмек жасау, органикалық өнім өндіру, креативті индустриялар мен әлеуметтік инновацияларды және т.б. дамыту) (егер қолдануға болса).