О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1012
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.1 II; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, сг.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.36, 37; № 8, ст.45, 46; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1012 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-1, 18-11, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-1, 101-құжат; № 19-11, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-1, 124, 125-құжаттар; № 21-11, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-1, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-1, 166, 169-құжаттар; № 23-11, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-1, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-1, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-111, 109-құжат; № 23-111, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар; 2019 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 721 изложить в следующей редакции:
"Статья 721. Уполномоченный орган по делам государственной службы
1. Уполномоченный орган по делам государственной службы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 274, 475 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по делам государственной службы и его заместители, руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по делам государственной службы и их заместители.";
2) подпункт 60) части первой пункта 1 статьи 804 изложить в следующей редакции:
"60) уполномоченного органа по делам государственной службы (статьи 99, 154, 173, 462 (части третья и четвертая), 465, 661, 681);".
2. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст.52; 2007 г., № 5-6, ст.42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст.82; № 24, ст.129; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 2, ст.26; № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.16; № 14, ст.94; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст.52; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.156; № 22-VII, ст.161; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 8-II, ст.72; 2017 г., № 12, ст.34; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42; 2019 г., № 7, ст.37):
1) в статье 7:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) определение мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также иных мер социальной помощи работникам данных категорий;";
подпункт 8) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"8) организация работы по оказанию мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";

1) 721-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"721-бап. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган
1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстің 274, 475-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы және оның орынбасарлары, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.";
2) 804-баптың бірінші бөлігінің 60) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"60) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның (99, 154, 173, 462 (үшінші және төртінші бөліктері), 465, 661, 681-баптар);".
2. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-1, 19-11, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-1, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-11, 172-құжат; 2016 ж., № 8-1, 65-құжат; № 8-11, 72-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 7-бапта:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандарды, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларын, сондай-ақ осы санаттағы қызметкерлерге әлеуметтік көмектің өзге де шараларын айқындау;";
4-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен, орман шаруашылығы және ерекше корғалатын табиғи аумақтар саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларын көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;";

2) в статье 18:
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) стимулирования привлечения в сельские населенные пункты работников здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта, агропромышленного комплекса, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, по решению местных представительных органов (маслихатов) предоставляются подъемное пособие и социальная поддержка для приобретения или строительства жилья.".
3. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст.3; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 14, ст.94; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.118, 122; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-II, ст. 130; № 22-V, ст. 154, 156; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 12, ст.87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 16, ст.56; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 16, ст.55; № 24, ст.93):
в пункте 1 статьи 15:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган по делам государственной службы - центральный государственный орган, осуществляющий реализацию единой государственной политики в сфере государственной службы и контроля за соблюдением качества оказания государственных услуг;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) уполномоченный орган по противодействию коррупции - центральный государственный орган, осуществляющий реализацию единой государственной политики в сфере противодействия коррупции;".
4. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст.153; 2016 г., № 7-I, ст.50; № 22, ст. 116; № 24, ст.123; 2017 г., № 14, ст.51; № 16, ст.56; 2018 г., № 12, ст.39; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст.37; № 8, ст.45):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) корпус "А" - административные государственные должности управленческого уровня, для которых предусмотрены особый порядок отбора, прохождения и прекращения государственной службы, а также специальные квалификационные требования;";
подпункт 2) исключить;

2) 18-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ауылдық елді мекендерге денсаулық сақтау, әлеуметтік камсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жұмыскерлерінің, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттары мемлекеттік қызметшілерінің тартылуын ынталандыру арқылы реттейді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) шешімі бойынша көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көрсетіледі.".
3. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 94-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 20-1V, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 7-1, 50-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 23-V, 113-құжат, 2018 ж., № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат):
15-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган - мемлекеттік қызмет және мемлекеттік керсетілген қызметтер сапасының сақталуына бақылау жасау салаларындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган - сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;".
4. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-1, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "А" корпусы - мемлекеттік қызметке іріктеудің, оны өткерудің және тоқтатудың ерекше тәртібі, сондай-ақ арнайы біліктілік талаптары көзделген басқару деңгейіндегі мемлекеттік әкімшілік лауазымдар;";
2) тармақша алып тасталсын;

2) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. В государственных органах не допускается создание организаций политических партий. Государственные служащие при исполнении должностных полномочий руководствуются требованиями законодательства Республики Казахстан и не связаны с решениями политических партий, религиозных объединений и иных общественных объединений, а также их органов.";
3) в статье 5:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Единую систему органов по делам государственной службы образуют уполномоченный орган, его территориальные подразделения, организации, подведомственные уполномоченному органу.";
подпункт 4) пункта 2 исключить;
4) подпункт 5) части первой статьи 10 изложить в следующей редакции:
"5) при осуществлении должностных полномочий быть беспристрастными и независимыми от деятельности политических партий, религиозных объединений и иных общественных объединений, а также их органов;";
5) подпункт 5) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5) регулирование и оценка хода исполнения государственных программ и иных проектов;";
6) в статье 15:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Без проведения конкурса по решению уполномоченной комиссии административные государственные должности корпуса "Б" могут занять следующие лица:
1) действующие судьи, депутаты Парламента, депутаты маслихатов, работающие на постоянной основе, политические государственные служащие, международные служащие, выполняющие свои полномочия не менее шести месяцев;
2) международные служащие, судьи, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и прекратившие их, за исключением прекративших свои полномочия но отрицательным мотивам;
3) политические государственные служащие, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и прекратившие их, за исключением прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам, при условии, что их должности отнесены к политическим государственным должностям в соответствии с действующим реестром должностей на момент принятия решения уполномоченной комиссии;
4) лица, имеющие стаж работы не менее пяти последних лет в международных, зарубежных или транснациональных организациях, зарубежных государственных структурах, определяемых уполномоченной комиссией;
5) лица, имеющие стаж работы по специальности не менее двух лет и завершившие обучение по программам докторантуры (PhD, доктор по профилю) в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, определяемых Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) лица, не менее двух лет занимающие или занимавшие должность первого руководителя или следующую нижестоящую после первого руководителя должность в крупных субъектах квазигосударственного сектора республиканского значения, определяемых уполномоченной комиссией;

2) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік органдарда саяси партиялар ұйымдарын құруға жол берілмейді. Мемлекеттік қызметшілер лауазымдық өкілеттіктерін атқару кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын басшылыққа алады және саяси партиялардың, діни бірлестіктердің және өзге де қоғамдық бірлестіктердің, сондай-ақ олардың органдарының шешімдеріне байланысты болмайды.";
3) 5-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі органдардың бірыңғай жүйесін уәкілетті орган, оның аумақтық бөлімшелері, уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымдар құрайды.";
2-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
4) 10-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) лауазымдық өкілеттіктерді жүзеге асыру кезінде бейтарап және саяси партиялардың, діни бірлестіктердің және өзге де қоғамдық бірлестіктердің, сондай-ақ олардың органдарының қызметінен тәуелсіз болуға;";
5) 11-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік бағдарламалардың және өзге де жобалардың орындалу барысын реттеу және бағалау;";
6) 15-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өоткізілмей, уәкілетті комиссияның шешімі бойынша:
1) өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған қызметтегі судьялар, Парламент депутаттары, тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, халықаралық қызметшілер;
2) өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған және тоқтатқан халықаралық қызметшілер, судьялар;
3) уәкілетті комиссия шешім қабылдаған кезде қолданыстағы лауазымдар тізіліміне сәйкес лауазымдары мемлекеттік саяси лауазымдарға жатқызылған жағдайда, өкілеттіктерін теріс себептермен токтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған мемлекеттік саяси қызметшілер;
4) уәкілетті комиссия айқындайтын халықаралық, шетелдік немесе трансұлттық ұйымдарда, шетелдік мемлекеттік құрылымдарда кемінде соңғы бес жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
5) мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар және Шет елде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия айқындайтын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында докторантура бағдарламалары (PhD, бейін бойынша доктор) бойынша оқуын аяқтаған адамдар;
6) уәкілетті комиссия айқындайтын, республикалық маңызы бар квазимемлекеттік секторының ірі субъектілерінде бірінші басшы немесе бірінші басшының лауазымынан кейінгі лауазымды кемінде екі жыл атқарып отырған немесе атқарған тұлғалар;

7) лица, зачисленные в Президентский молодежный кадровый резерв.
Административные государственные служащие корпуса "А", соответствующие установленным квалификационным требованиям, могут занять административные государственные должности корпуса "Б" без проведения конкурса по согласованию с уполномоченным органом.";
пункт 3-1 исключить;
7) подпункт 7) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"7) на которого в течение трех лег до поступления на государственную службу за совершение коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание;";
8) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. К отдельным политическим государственным должностям могут быть установлены квалификационные требования по решению Президента Республики Казахстан.";
9) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Период временного исполнения обязанностей, предусмотренных административной государственной должностью, включается в стаж государственной службы.";
10) статью 22 исключить;
11) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Занятие административной государственной должности корпуса "А"
Назначение граждан на административные государственные должности корпуса "А" и освобождение от административных государственных должностей корпуса "А" осуществляются должностным лицом (органом), имеющим право назначения на данные государственные должности, либо уполномоченным им должностным лицом, без проведения конкурса по согласованию с уполномоченной комиссией.
При этом Президент Республики Казахстан назначает граждан на административные государственные должности корпуса "А" и освобождает их от административных государственных должностей корпуса "А", назначение на которые осуществляется им, без согласования с уполномоченной комиссией.";
12) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Занятие государственной должности, преобразованной в административную государственную должность корпуса "А", осуществляется в соответствии с настоящим Законом в течение трех месяцев со дня ее преобразования.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственный служащий, государственная должность которого преобразована в административную государственную должность корпуса "А", вправе продолжить работу до занятия государственной должности в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
13) в статье 27:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" состоит из следующих видов:

7) Президенттің жастар кадрлық резервіне алынған адамдар орналаса алады.
Белгіленген біліктілік талаптарына сай келетін "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына уәкілетті органмен келісу арқылы конкурс өткізілмей орналаса алады.";
3-1-тармақ алып тасталсын.
7) 16-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған;";
8) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакциясында жазылсын:
"2. Жекелеген мемлекеттік саяси лауазымдарға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша біліктілік талаптары белгіленуі мүмкін.";
9) 19-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттік әкімшілік лауазымда көзделген міндеттерді уакытша атқару кезеңі мемлекеттік қызмет өтіліне енгізіледі.";
10) 22-бап алып тасталсын;
11) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу
Азаматтарды "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына тағайындауды және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарынан босатуды осы мемлекеттік лауазымдарға тағайындауға құқығы бар лауазымды адам (орган) не оған уәкілеттік берілген лауазымды адам уәкілетті комиссияның келісу бойынша конкурс өткізбей жүзеге асырады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Президенті азаматтарды тағайындау уәкілетті комиссияның келісімінсіз жүзеге асырылатын "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына тағайындайды және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарынан босатады.";
12) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымы болып қайта құрылған мемлекеттік лауазымға орналасу, ол қайта құрылған күннен бастап үш ай ішінде осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік лауазымы "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымы болып қайта құрылған мемлекеттік қызметші, осы баптың 1-тармағына сәйкес жұмысын мемлекеттік лауазымға орналасқанға дейін жалғастыруға құқылы.";
13) 27-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс мынадай түрлерден:

1) общий конкурс;
2) внутренний конкурс.";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При этом лица, указанные в части первой настоящего пункта, допускаются к участию во внутреннем конкурсе по истечении одного года мосле занятия государственной должности при условии прохождения тестирования и оценки личных качеств.";
14) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Общий конкурс проводится для занятия административной государственной низовой должности корпуса "Б", являющейся вакантной или временно вакантной, а также иной вакантной или временно вакантной административной государственной должности, не являющейся низовой должностью, в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 29 настоящего Закона.";
пункт 2 исключить;
15) в статье 29:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Для занятия вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б", за исключением низовой, государственным органом проводится внутренний конкурс среди государственных служащих данного государственного органа, в котором также вправе участвовать государственные служащие его ведомства, территориальных подразделений, а также иные лица, определенные настоящим Законом и законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) или единой конкурсной комиссии, внутренний конкурс проводится среди государственных служащих государственных органов, для которых созданы указанные служба или комиссия.
2. При отсутствии участников конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии, проводится общий конкурс в соответствии со статьей 28 настоящего Закона.";
пункты 2-1 и 3 исключить;
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. При создании государственного органа внутренний конкурс не проводится.";
16) часть первую пункта 4 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"4. Оценка деятельности административных государственных служащих корпуса "А", за исключением лиц, указанных в пункте 3 настоящей статьи, проводится должностным лицом (органом), имеющим право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности административного государственного служащего корпуса "А".";
17) пункт 4 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, требования к организациям образования, осуществляющим повышение квалификации государственных служащих, определяются Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.";

1) жалпы конкурстан;
2) ішкі конкурстан тұрады.";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдар тестілеуден және жеке қасиеттерін бағалаудан өткен жағдайда мемлекеттік лауазымға тағайындалғаннан кейін бір жыл өткеннен кейін ішкі конкурсқа қатысуға жіберіледі.";
14) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалпы конкурс "Б" корпусының бос немесе уақытша бос болып табылатын төменгі мемлекеттік әкімшілік лауазымына, сондай-ақ осы Заңның 29-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда төменгі лауазым болып табылмайтын өзге бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу үшін өткізіледі.";
2-тармақ алып тасталсын;
15) 29-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төменгі лауазымды қоспағанда, "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу үшін мемлекеттік орган осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасында ішкі конкурс өткізеді, онда оның ведомствосының, аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілері, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын заңда айқындалған өзге де адамдар да қатысуға құқылы.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) немесе бірыңғай конкурстық комиссия құрылған жағдайда ішкі конкурс аталған қызмет немесе комиссия құрылған мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында өткізіледі.
2. Конкурстық комиссияның немесе бірыңғай конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылар болмаған кезде осы Заңның 28-бабына сәйкес жалпы конкурс өткізіледі.";
2-1 және 3-тармақтар алып тасталсын;
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Мемлекеттік орган кұрылған кезде ішкі конкурс өткізілмейді.";
16) 33-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында аталған адамдарды қоспағанда, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жұмысын бағалауды "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адам (орган) жүргізеді.";
17) 34-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібін, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";

18) часть вторую пункта 2 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"Под вышестоящими государственными должностями в данном государственном органе, а также других государственных органах подразумеваются государственные должности, к которым предъявляются более высокие квалификационные требования, а при равенстве квалификационных требований установлена более высокая заработная плата.";
19) часть третью пункта 2 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"Ротация, связанная с переездом в другую местность государственных служащих, являющихся инвалидами, беременными, одинокими родителями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет, имеющими (являющимися опекунами) детей-инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных), многодетными родителями (опекунами) или на иждивении которых находятся престарелые родители, допускается только по согласию данных государственных служащих, если иное не предусмотрено законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.";
20) часть третью пункта 1 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"11рием на работу для временного исполнения обязанностей, предусмотренных вакантными и (или) временно вакантными административными государственными должностями корпуса "А", осуществляется из числа лиц, соответствующих установленным специальным квалификационным требованиям к административным государственным должностям корпуса "А" и иным требованиям, установленным настоящим Законом.";
21) статью 56 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Административным государственным служащим корпуса "Б", за исключением лиц, занимающих руководящие должности, работающим и проживающим в сельских населенных пунктах, предоставляются дополнительные меры социальной поддержки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
22) пункт 2 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"2. За командированными государственными служащими сохраняются в течение всего времени командировки место работы (государственная должность) и заработная плата.";
23) подпункт 2) пункта 1 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"2) занятие другой государственной должности, за исключением случаев рассмотрения их ответственности за коррупционное правонарушение либо совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу;".
5. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 173; 2016 г., № 7-I, ст.50; 2017 г., № 6, ст. 11; № 14, ст.51; № 16, ст.56):
пункт 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:

18) 37-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы мемлекеттік органдарда, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдарда жоғары тұрған мемлекеттік лауазымдар деп неғұрлым жоғары біліктілік талаптары қойылатын, ал біліктілік талаптары тең болған кезде - неғұрлым жоғары жалақы белгіленген мемлекеттік лауазымдар түсініледі.";
19) 41-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазакстан Республикасының дипломатиялық кызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын заңда өзгеше көзделмесе, мүгедек, жүкті, он төрт жасқа дейінгі баланы тәрбиелеп отырған, мүгедек балалары, оның ішінде асырап алған балалары бар (қорғаншы болып табылатын) жалғызбасты ата-ана болып табылатын, көп балалы ата-аналар (қорғаншы) немесе асырауында қарт ата-анасы бар мемлекеттік қызметшілерді басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға осы мемлекеттік қызметшілердің келісімі арқылы ғана жол беріледі.";
20) 42-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"А" корпусының бос және (немесе) уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарында көзделген міндеттерді уақытша атқару үшін жұмысқа қабылдау "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын белгіленген арнайы біліктілік талаптарына және осы Заңда белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келетін адамдар қатарынан жүзеге асырылады.";
21) 56-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын басшылық лауазымдарды атқаратын адамдарды қоспағанда, "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік қолдау шаралары ұсынылады.";
22) 57-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Іссапардың барлық уақыты бойында іссапарға жіберілген мемлекеттік қызметшілердің жұмыс орны (мемлекеттік лауазымы) және жалақысы сақталады.";
23) 61-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін оның жауапкершілігін қарау жағдайларын қоспағанда, басқа мемлекеттік лауазымға орналасуы;".
5. "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" 2015 жылғы 4 желтоксандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-ІІ, 173-құжат; 2016 ж., № 7-1, 50-құжат; 2017 ж., № 6, 11-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат):
4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Совет состоит из Председателя и других лиц, назначаемых Президентом Республики Казахстан.
Председатель Верховного Суда, Генеральный Прокурор, Министр юстиции, руководитель уполномоченного органа по делам государственной службы, председатели соответствующих постоянных комитетов Сената и Мажилиса Парламента назначаются по должности членами Совета Президентом Республики Казахстан.
В состав Совета Президентом Республики Казахстан могут быть назначены и другие лица, и том числе ученые-юристы, адвокаты, иностранные эксперты, представители юридической общественности.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"1. Кеңес Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын Төрағадан және басқа да адамдардан тұрады.
Қазақстан Республикасының Президенті Жоғарғы Соттың Төрағасын, Бас Прокурорды, Әділет министрін, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның басшысын, Парламент Сенаты мен Мәжілісінің тиісінше тұрақты комитеттерінің төрағаларын лауазымы бойынша Кеңес мүшелері етіп тағайындайды.
Қазақстан Республикасының Президенті Кеңес құрамына басқа да адамдарды, оның ішінде ғалым заңгерлерді, адвокаттарды, шетелдік сарапшыларды, заңгерлер жұртшылығының өкілдерін де тағайындауы мүмкін.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті