"Ұлық Ұлыс" – Алтын Орданың 750 жылдығына дайындық және оны мерекелеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1059 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 11-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ұлық Ұлыс" – Алтын Орданың 750 жылдығына дайындық және оны мерекелеу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар (келісу бойынша):
1) Іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылда бір рет, жарты жылдың соңғы айының 10-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі жылына екі рет, 25 маусымға және 25 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Президент Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1059 қаулысымен
бекітілген
"Ұлық Ұлыс" – Алтын Орданың 750 жылдығына дайындық және оны мерекелеу жөніндегі іс-шаралар жоспары

Об утверждении Плана мероприятий по подготовке и празднованию 750-летия Золотой Орды "Ұлық Ұлыс"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1059.
В соответствии с пунктом 11 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог - основа стабильности и процветания Казахстана", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 152, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по подготовке и празднованию 750-летия Золотой Орды "Ұлық Ұлыс" (далее - План мероприятий).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам и организациям (по согласованию):
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий;
2) представлять раз в полугодие, не позднее 10 числа последнего месяца полугодия, информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и спорта Республики Казахстан представлять два раза в год, к 25 июня и 25 декабря, сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан и Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1059
План мероприятий
по подготовке и празднованию 750-летия Золотой Орды "Ұлық Ұлыс"

Ескерту. Іс-шаралар жоспары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.12.2020 № 842 қаулысымен.
Р/с№ Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Жауапты орындаушылар Орындалу мерзімі Қаржылан
дыру көлемі
(мың теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Ғылыми-зерттеу, талдамалық сүйемелдеу
1.
Отандық ғалымдардың қатысуымен республикалық ғылыми конференция өткізу
республикалық ғылыми конференция
БҒМ
2020 жыл
талап етілмейді
Тарихи-мәдени мұра объектілерін реставрациялау және салу
2.
"Жошы хан" кесенесіне таяу туристік кешен салуға арналған эскиздік жобаны, ЖСҚ әзірлеу
эскиздік жоба, ЖСҚ
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
44 000
жергілікті бюджет
3.
"Жошы хан" кесенесіне таяу туристік кешен салу
туристік кешен
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
800 000
Қарағанды облысы әкімінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 37 ө өкімімен бекітілген Қарағанды облысы бойынша жұмыспен қамту жол картасы
4.
Алаша хан кесенесінде ғылыми-реставрациялық жұмыстар жүргізу
ғылыми-реставрациялық жұмыстар, аумақты абаттандыру
МСМ
2020 жыл
11 835

Сноска. План мероприятий - в редакции постановления Правительства РК от 12.12.2020 № 842.
п/п
Наименование
мероприятия
Форма завершения Ответственные
исполнители
Срок
исполнения
Объем финансирования (тыс. тенге) Источник финансирования
1 2 3 4 5 6 7
Научно-исследовательское, аналитическое сопровождение
1.
Проведение республиканской научной конференции с участием отечественных ученых
республиканская научная конференция
МОН
2020 год
-
не требуется
Реставрация и строительство объектов историко-культурного наследия
2.
Разработка эскизного проекта, ПСД на строительство туристского комплекса вблизи мавзолея "Жошы хан"
эскизный проект, ПСД
акимат Карагандинской области
2020 год
44 000
местный бюджет
3.
Строительство туристского комплекса вблизи мавзолея "Жошы хан"
туристский комплекс
акимат Карагандинской области
2020 год
800 000
Дорожная карта занятости по Карагандинской области на 2020-2021 годы, утвержденная распоряжением акима Карагандинской области от 24 апреля 2020 года № 37р
4.
Проведение научно-реставрационных работ на мавзолее Алаша хана
научно-реставрационные работы, благоустройство территории
МКС
2020 год
11 835

033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы, 100 "Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қалпына келтіру, салу" кіші бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
5.
Ұлытау өңірінің тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімін қалыптастыру және ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұра тізіміне енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Ұлытау өңірінің тарихи және мәдени ескерткіште рінің қалыптастырылған тізімі
МСМ
2020 – 2022 жылдар
талап етілмейді
6.
"Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және табиғи қорық-музейі визит-орталығының құрылысын аяқтау
пайдалануға енгізу
МСМ
2020 жыл

в пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела" подпрограмме 100 "Воссоздание, сооружение памятников историко-культурного наследия"
5.
Проработка вопроса по формированию списка и внесению памятников истории и культуры Улытауского региона для включения в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
сформированный список памятников истории и культуры Улытауского региона
МКС
2020 - 2022 годы
-
не требуется
6.
Завершение строительства визит-центра Национального историко-культурного и природного музея-заповедник "Улытау"
ввод
в эксплуатацию
МКС
2020 год

033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы, 100 "Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қалпына келтіру, салу" кіші бюджеттік бағдарламасы
бойынша көзделген қаражат шегінде
11.
Жошы хан кесенесінде ғылыми-реставрациялық жұмыстар жүргізу
ғылыми-реставрациялық жұмыстар, аумақты абаттандыру
МСМ
2020 жыл
32 060
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және мұрағат ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы, 100 "Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қалпына келтіру, салу"кіші бюджеттік бағдарламасы
бойынша көзделген қаражат шегінде
Ақпараттық қамтамасыз ету
12.
Мемлекеттік ақпараттық тапсырыстың тақырыптық бағыттарының тізбесіне Алтын Орданың 750 жылдығын ақпараттық сүйемелдеуді енгізу
МСМ-ге ақпарат
АҚДМ
2020 жыл
талап етілмейді
13.
kazakhstan.travel интернет-ресурсында "Алтын Орда" модулін құру
модуль құру
"Kazakh Tourism"
ҰК" АҚ
2020 жыл
30 600
043 "Ұлттық туристік өнімді қалыптастыру және оны халықаралық және ішкі нарықта ілгерілету" бюджеттік бағдарламасы, 100 "Қазақстанның туристік имиджін қалыптастыру" кіші бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
14.
Шет елдердегі мекемелердің сайттарында "Ұлық Ұлыс (Алтын Орда)" 750 жылдығы және Ұлытау туристік бағыттары туралы материалдарды жариялау
тақырыптық айдарларды толтыру
СІМ, МСМ
2020 жыл
талап етілмейді
15.
Отандық және шетелдік БАҚ-та тақырыптық материалдарды, пікірлерді жариялау мақсатында танымал тұлғалар, медиа тұлғалар, зерттеушілер қатарынан отандық және шетелдік спикерлер пулын қалыптастыру; Алтын Орданың тарихы туралы жарияланымдарды әлеуметтік желілерде жариялау
спикерлер пулы, БАҚ-тағы, оның ішінде әлеуметтік желілердегі жарияланымдар
АҚДМ, СІМ, МСМ
2020 жыл
талап етілмейді
16.
2020 жылға арналған "Бірыңғай республикалық медиа-жоспар" аясында Алтын Орданың 750 жылдығын мерекелеу жөніндегі іс-шараларды БАҚ-та жариялау
мақалалар, сюжеттер, ақпараттық материалдар
АҚДМ
2020 жыл
033 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
Турмаршруттарды әзірлеу, туристерге жайлылық үшін жағдай жасау
17.
"Талдысай" шатқалы аумағында кемпингтік тұрақтарды, туристік соқпақтарды, маршруттарды құру
кемпингтік тұрақтар
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
15 000
жергілікті бюджет
18.
Ұлытау ауылының маңында туристерді қабылдау үшін этноауыл құру (ипподром, қонақжай үйлер)
этноауыл
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл

в пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела" подпрограмм 100 "Воссоздание, сооружение памятников историко-культурного наследия"
11.
Проведение научно-реставрационных работ на мавзолее Жошы хана
научно-реставрационные работы, благоустройство территории
МКС
2020 год
32 060
в пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела" подпрограмме 100 "Воссоздание, сооружение памятников историко-культурного наследия"
Информационное обеспечение
12.
Включение в перечень тематических направлений государственного информационного заказа, освещение 750-летия Золотой Орды
информация
в МКС
МИОР
2020 год
-
не требуется
13.
Создание модуля "Золотая Орда" на интернет-ресурсе kazakhstan.travel
создание модуля
АО "НК "Kazakh Tourism"
2020 год
30 600
в пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 043 "Формирование национального туристского продукта и продвижение его на международном и внутреннем рынке", подпрограмма 100 "Формирование туристского имиджа Казахстана"
14.
Публикация материалов о 750-летию "Ұлық Ұлыс (Золотой орды)" и туристских маршрутах Улытау на сайтах загранучреждений
наполнение тематических рубрик
МИД, МКС
2020 год
-
не требуется
15.
Создание пула отечественных и зарубежных спикеров из числа публичных персон, медийных личностей, исследователей в целях публикации в отечественных и иностранных СМИ тематических материалов, отзывов; освещение в социальных сетях публикаций об истории Золотой Орды
пул спикеров, публикации в СМИ, в том числе в социальных сетях, тематические материалы
МИОР, МИД, МКС
2020 год
-
не требуется
16.
В рамках "Единого республиканского медиаплана" на 2020 год освещение в СМИ мероприятий по празднованию 750-летия Золотой Орды
статьи, сюжеты, информационные материалы
МИОР
2020 год
-
в пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 003 "Проведение государственной информационной политики"
Разработка турмаршрутов, создание условий для комфортного пребывания туристов
17.
Создание кемпинговых стоянок, туристских троп, маршрутов на территории урочища "Талдысай"
кемпинговые стоянки
акимат Карагандинской области
2020 год
15 000
местный бюджет
18.
Создание этноаула для приема туристов вблизи села Улытау (ипподром, гостевые дома)
этноаул
акимат Карагандинской области
2020 год

130 000
жеке
инвестициялар
Көлік-логистикалық инфрақұрылым
19.
Жол бойындағы сервис объектілерін орналастыруға арналған алаңдарды дайындай отырып, "Қызылорда – Жезқазған" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау мәселесін пысықтау
МСМ-ге ақпарат
ИИДМ, Қарағанды, Қызылорда облыстарының әкімдіктері
2020 – 2025 жылдар
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде
20.
Тарихи-мәдени мұраның негізгі объектілеріне (Жошы хан, Алаша хан кесенелері, Зыңғыртас петроглифтері, Тоқтамыс хан, Едіге хан мазарлары, Алтын шоқы, Хан Ордасы төбелері, Кененбай су қоймасы) жету үшін Жезқазған – Ұлытау бағытындағы қиыршық тас автомобиль жолдарының жетіспейтін учаскелерін салып, көлік құралдарының тұрағын және жол бойындағы сервис объектілерін орналастыру үшін алаңдарды дайындау
МСМ-ге ақпарат
ИИДМ, Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде
21.
Модульдік павильондарды дайындау және орнату (Теректі Әулие, Алаша хан, Хан Ордасы, Бесқамыр, Болған ана)
павильондар
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
2 500
жергілікті бюджет
22.
Ұлытау ауданын интернетпен және тұрақты мобильді байланыспен қамтамасыз ету
тұрақты мобильді байланыс
ЦДИАӨМ,
Қарағанды облысының әкімдігі
2020 жыл
көзделген қаражат шегінде
23.
"Алматы – Жезқазған" және "Нұр-Сұлтан – Жезқазған" бағыттары бойынша жолаушылар пойыздарында жылжымалы құрамды жаңарту және қызмет көрсету сапасын арттыру
жаңартылған вагондар
ИИДМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша),
Нұр-Сұлтан қаласының, Қарағанды облысының әкімдіктері
2020 жыл
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде
24.
Аптасына кемінде 2 рет жиілікпен, субсидияланатын Алматы – Жезқазған – Алматы авиарейсінің іске қосылуы күтілуде
жаңа авиарейстерді іске қосу
ИИДМ, Алматы қаласы және Қарағанды облысының әкімдіктері
2020 жыл
221 000
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде
Іс-шаралар жоспарын іске асыруға қажетті жалпы шығыстар, оның ішінде
1 843 856
Республикалық бюджет
321 356
Жергілікті бюджет
371 500
Қарағанды облысы бойынша жұмыспен қамту жол картасы
800 000
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде
221 000
Жеке инвестициялар
130 000
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
БҒМ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МСМ
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
ИИДМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЮНЕСКО
Біріккен Ұлттар Ұйымының Білім, ғылым және мәдениет жөніндегі ұйымы

130 000
частные инвестиции
Транспортно-логистическая инфраструктура
19.
Проработка вопроса реконструкции автомобильной дороги республиканского значения Кызылорда - Жезказган с подготовкой площадок под размещение объектов придорожного сервиса
информация в МКС
МИИР, акиматы Карагандинской, Кызылординской областей
2020 - 2025 годы
-
в рамках программы "Нұрлы жол"
20.
Строительство недостающих участков гравийных автомобильных дорог по направлению Жезказган - Улытау для подъезда к основным объектам историко-культурного наследия (мавзолей Жошы хан, Алаша хан, петроглифы Зынгыртас, мазары Токтамыш хан, Едиге хан, к возвышенности Алтын шокы, Хан Ордасы, водохранилище Кененбай) с подготовкой площадок для стоянки автотранспорта и размещения объектов придорожного сервиса
информация в МКС
МИИР, акимат Карагандинской области
2020 год
-
в рамках программы "Нұрлы жол"
21.
Изготовление и установка модульных павильонов (Теректі Әулие, Алаша хан, Хан Орда, Бесқамыр, Болған ана)
павильоны
акимат Карагандинской области
2020 год
2 500
местный бюджет*
22.
Обеспечение устойчивой мобильной и интернет связью Улытауского района
устойчивая мобильная связь
МЦРИАП, акимат Карагандинской области
2020 год
-
в пределах предусмотренных средств
23.
Обновление подвижного состава на пассажирских поездах и повышение качества обслуживания по маршруту "Алматы - Жезказган " и "Нур-Султан - Жезказган "
обновленные вагоны
МИИР, АО "НК "Қазақстан темір жолы" (по согласованию), акиматы города Нур-Султана, Карагандинской области
2020 год
-
в рамках программы "Нұрлы жол"
24.
Ожидается запуск субсидируемого авиарейса Алматы - Жезказган - Алматы с частотой не менее 2-х раз в неделю
запуск новых авиарейсов
МИИР, акиматы города Алматы и Карагандинской области
2020 год
221 000
в рамках программы "Нұрлы жол"
Всего на реализацию Плана мероприятий требуются расходы в общей в сумме, в том числе:
1 843 856
республиканский бюджет
321 356
местный бюджет
371 500
Дорожная карта занятости по Карагандинской области
800 000
В рамках Программы "Нұрлы жол"
221 000
Частные инвестиции
130 000
Расшифровка аббревиатур:
МИОР
-
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
СМИ
-
средства массовой информации
МОН
-
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ПСД
-
проектно-сметная документация
АО "НК "Қазақстан темір жолы"
-
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НК "Kazakh Tourism"
-
акционерное общество "Национальная компания "KazakhTourism"
МКС
-
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МИИР
-
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИД
-
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЦРИАП
-
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ЮНЕСКО
-
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры