Об утверждении Межрегионального плана мероприятий по развитию Алматинской агломерации до 2030 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2020 года № 88
В целях решения проблем социально-экономического развития Алматинской агломерации Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Межрегиональный план мероприятий по развитию Алматинской агломерации до 2030 года (далее – Межрегиональный план).
2. Ответственным центральным исполнительным органам, местным исполнительным органам города Алматы, Алматинской области и организациям (по согласованию) обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Межрегиональным планом, и ежегодно не позднее 15 января представлять информацию о ходе его выполнения в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан ежегодно, не позднее 25 января, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Межрегионального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2020 года № 88
Межрегиональный план
мероприятий по развитию Алматинской агломерации до 2030 года
В действующую схему развития Алматинской агломерации, ядром которой выступает город Алматы, входят город Есик и 14 сельских округов Енбекшиказахского района, 6 сельских округов Жамбылского района, поселок Отеген-Батыра и 8 сельских округов Илийского района, город Каскелен и 10 сельских округов Карасайского района, город Талгар и 10 сельских округов Талгарского района, город Капшагай и 2 сельских округа, административно подчиненных Капшагайской городской администрации, а также планируемый город Gate City. Данные территории входят в 1,5-часовую изохрону транспортной доступности (не более 110 километров вдоль магистральных путей сообщения или не более 75 километров на иных участках) от города Алматы. Указанная изохрона соответствует международной практике интенсивной ежедневной трудовой миграции в город-ядро из прилегающих населенных пунктов.
Численность населения Алматинской агломерации на 1 сентября 2019 года составляет 3 103,6 тысяч человек, из них в городе Алматы проживает 1 884,6 тысяч человек.
Миграционное сальдо Алматинской агломерации за последние 10 лет имеет положительную динамику и по итогам 2018 года по городу Алматы составило 222,824 тысяч человек, по пригородной зоне 74,37 тысяч человек.
Вместе с этим, основными проблемными вопросами развития Алматинской агломерации являются диспропорциональность развития населенных пунктов, отдельных территорий Алматинской агломерации, неэффективность использования имеющихся ресурсов (трудовых, земельных, природных и так далее) по ряду причин, сопровождаемых миграционными процессами и ростом дефицита по всем социальным вопросам, а также отсутствие местной институциональной базы регулирования и управления.
Решение их определяется необходимостью проведения ряда исследований по следующим направлениям:

Алматы агломерациясын дамыту жөніндегі іс-шаралардың 2030 жылға дейінгі өңіраралық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 28 ақпандағы № 88 қаулысы.
Алматы агломерациясының әлеуметтік-экономикалық даму проблемаларын шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы агломерациясын дамыту жөніндегі іс-шаралардың 2030 жылға дейінгі өңіраралық жоспары (бұдан әрі – Өңіраралық жоспар) бекітілсін.
2. Жауапты орталық атқарушы органдар, Алматы қаласы, Алматы облысының жергілікті атқарушы органдары мен ұйымдары (келісу бойынша) Өңіраралық жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және жыл сайын 15 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне оның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жыл сайын 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Өңіраралық жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 28 ақпандағы
№ 88 қаулысымен
бекітілген
Алматы агломерациясын дамыту жөніндегі іс-шаралардың 2030 жылға дейінгі өңіраралық жоспары
1-тарау. Ағымдағы жағдай
Негізгі өзегі Алматы қаласы болып табылатын Алматы агломерациясының қолданыстағы даму схемасына сәйкес оған Есік қаласы мен Еңбекшіқазақ ауданының 14 ауылдық округі, Жамбыл ауданының 6 ауылдық округі, Өтеген батыр кенті және Іле ауданының 8 ауылдық округі, Қаскелең қаласы және Қарасай ауданының 10 ауылдық округі, Талғар қаласы және Талғар облысының 10 ауылдық округі, Қапшағай қаласы және Қапшағай қалалық әкімшілігіне әкімшілік тұрғыдан бағынысты 2 ауылдық округ, сондай-ақ жоспарланған Gate City қаласы кіреді. Бұл аумақтар Алматы қаласынан көліктік қолжетімділіктің 1,5 сағаттық изохронына кіреді (магистральдық байланыс жолдары бойымен 110 километрден немесе өзге учаскелерден 75 километрден аспайды). Көрсетілген изохрон іргелес елді мекендерден өзек қалаға күн сайынғы қарқынды еңбек көші-қонының халықаралық практикасына сәйкес келеді.
Алматы агломерациясының халық саны 2019 жылғы 1 қыркүйекте 3 103,6 мың адамды құрады, оның ішінде Алматы қаласында 1 884,6 мың адам тұрады.
Соңғы 10 жылдағы Алматы агломерациясының көші-қон сальдосы оң үрдіске ие және 2018 жылдың қорытындысы бойынша Алматы қаласы бойынша 222,824 мың адамды, қала маңы аймағы бойынша 74,37 мың адамды құрады.
Сонымен қатар, Алматы агломерациясын дамытудың негізгі проблемалы мәселелері Алматы агломерациясының елді мекендерін, жекелеген аумақтарын дамытудың әркелкілігі, қолда бар ресурстарды пайдаланудың тиімсіздігі (барлық әлеуметтік мәселелер бойынша көші-қон процестерімен және тапшылықтың өсуімен ұштасатын бірқатар себептер бойынша (еңбек, жер, табиғат және тағы басқа), сондай-ақ реттеу мен басқарудың жергілікті институционалдық базасының болмауы болып табылады. Олардың шешімі мынадай бағыттар бойынша бірқатар зерттеулер жүргізу қажеттілігімен айқындалады:

1) общий анализ миграционных процессов (города Алматы, Алматинской области);
2) общий анализ использования земельных ресурсов (в разрезе по годам города Алматы, Алматинской области);
3) общий анализ наличия занятости населения (города Алматы, Алматинской области);
4) общий анализ роста дефицита жилого фонда (города Алматы, Алматинской области);
5) общий анализ роста дефицита объектов социальной инфраструктуры (школы, детские сады, поликлиники (города Алматы, Алматинской области);
6) общий анализ загруженности инженерной и транспортной инфраструктуры (города Алматы, Алматинской области);
7) общий анализ торгового оборота и импорта (города Алматы, Алматинской области);
8) продовольственная безопасность.
Алматинская агломерация будет развиваться как многофункциональный регион с конкурентоспособной экономикой, высоким качеством жизни и окружающей среды, интегрированный в систему межстрановых и экономических связей.
Основная цель Межрегионального плана мероприятий по развитию Алматинской агломерации до 2030 года – формирование агломерации как региона с высоким уровнем человеческого капитала, встроенного в глобальную цепочку добавленной стоимости.
Для решения поставленной цели предусматривается решение следующих векторов развития (стратегических направлений):
Стратегическое направление 1: Территориальное развитие агломерации;
Стратегическое направление 2: Развитие человеческого потенциала;
Стратегическое направление 3: Развитие единого транспортно-логистического комплекса на территории пригородной зоны;
Стратегическое направление 4: Комплексное развитие инженерной инфраструктуры города-ядра и периферийной зоны агломерации;
Стратегическое направление 5: Развитие конкурентоспособной экономики;
Стратегическое направление 6: Экологическая устойчивость и обеспечение безопасности, предупреждение чрезвычайных ситуаций;
Стратегическое направление 7: Управление развитием агломерации.
В результате реализации Межрегионального плана мероприятий по развитию Алматинской агломерации до 2030 года будут достигнуты:
1) обеспечение устойчивого развития Алматинской агломерации с учетом потребностей населения;
2) повышение благосостояния населения путем формирования единой системы сервиса и социального обеспечения;
3) систематизация экономического потенциала города Алматы и развития Алматинской агломерации;
4) возможность снижения переуплотнения города-ядра путем смещения центров тяготения в города спутники и пригородные территории;
5) улучшение экологической ситуации;
6) эффективное использование земельных, природных ресурсов;

1) көші-қон процестерін жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
2) жер ресурстарын пайдалануды жалпы талдау (Алматы қаласының, Алматы облыстарының жылдар бойынша бөлінісінде);
3) халықтың жұмыспен қамтылуын жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
4) тұрғын үй қоры тапшылығының өсуін жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
5) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде (мектептер, балабақшалар, емханалар) тапшылықтың өсуін жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
6) инженерлік және көліктік инфрақұрылымның жүктемелігін жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
7) сауда айналымы мен импортты жалпы талдау (Алматы қаласы, Алматы облысы);
8) азық-түлік қауіпсіздігі.
Алматы агломерациясы экономикасы бәсекеге қабілетті, өмір сүру мен қоршаған орта сапасы жоғары, еларалық және экономикалық байланыстар жүйесіне интеграцияланған көп функциялы өңір ретінде дамитын болады.
Алматы агломерациясын дамыту жөніндегі іс-шаралардың 2030 жылға дейінгі өңіраралық жоспарының негізгі мақсаты агломерациясын қосылған құнның жаһандық тізбегіне кіріктірілген адами капиталдың жоғары деңгейі бар өңір ретінде қалыптастыру.
Қойылған мақсатты шешу үшін дамудың мынадай векторларын (стратегиялық бағыттар) шешу көзделуде:
1-стратегиялық бағыт: Агломерацияны аумақтық дамыту;
2-стратегиялық бағыт: Адами әлеуетті дамыту;
3-стратегиялық бағыт: Қала маңы аумағында бірыңғай көлік-логистика кешенін дамыту;
4-стратегиялық бағыт: Агломерацияның өзек-қаласы мен шеткері аймағының инженерлік инфрақұрылымын кешенді дамыту;
5-стратегиялық бағыт: Бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту;
6-стратегиялық бағыт: Экологиялық тұрақтылық және төтенше жағдайлар қауіпсіздігін қамтамасыз ету және алдын алу;
7-стратегиялық бағыт: Агломерацияны дамытуды басқару.
Алматы агломерациясын дамыту жөніндегі іс-шаралардың 2030 жылға дейінгі өңіраралық жоспарын іске асыру нәтижесінде:
1) Халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, Алматы агломерациясының орнықты дамуын қамтамасыз етуге;
2) бірыңғай қызмет көрсету және әлеуметтік қамтамасыз ету жүйесін қалыптастыру арқылы халықтың әл-ауқатын жақсартуға;
3) Алматы қаласының экономикалық әлеуетін жүйелендіруге және Алматы агломерациясын дамытуға;
4) серіктес қалалар мен қала маңы аумақтарында тартылыс орталықтарын ығыстыру арқылы өзек қаласының тығыздалуын төмендету мүмкіндігіне;
5) экологиялық жағдайды жақсартуға;
6) жерді, табиғи ресурстарды тиімді пайдалануға;

7) повышение человеческого капитала путем установления направлений экономического развития территории.
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные за исполнение Срок исполнения Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
Стратегическое направление 1. Территориальное развитие агломерации
Задача 1.1 Разработка единой градостроительной политики
1
Проработка вопроса установления нормы по обеспечению полицентричности развития территории с учетом баланса территории
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
2
Разработка СНиП по застройке территории с учетом сейсмомикрорайонирования территории города Алматы и пригородной зоны
приказ председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития
акиматы города Алматы, Алматинской области, МИИР
2020 – 2021 годы
2020 год – 50,0*
2021 год – 50,0*
местный бюджет
3
Проработка вопроса определения ЗОГР на территории Алматинской области от границ города Алматы до БАКАД и 10-15 км прилегающих территорий города, механизмов взаимодействия по освоению и развитию территорий
предложения
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
4
Обеспечение жителей, проживающих на территории города, ЗОГР, а также области, максимальной пешеходной доступностью: магазин 400 м, детский сад 500 м, школа 1 км, библиотека или общественный центр 1 км, почта 1 км, местный центр 1 км, место общепита 1 км, мини больница (с 4 врачами) 1,5 км, коммерческий район 2 км (в рамках системы региональных стандартов для населенных пунктов)
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 – 2030 годы
не требуются
5
Разработка ПДП территории ЗОГР (окраины Алматы и пригородные зоны Алматинской области) с учетом баланса территорий и определением потребности обеспечения в:
жилье;
социальных объектах;
рабочих местах;
местах коммерции;
общественных пространствах.
постановления МИО
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
2020 год – 2 526,4*
местный бюджет
6
Разработка стратегий развития для определения единой политики по ЗОГР, в частности:
жилищного строительства;
землепользования;
озеленения и общественных пространств;
регенерации территорий;
технологического и инновационного развития ЗОГР.
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 – 2022 годы
2020 год – 100,0*
2021 год – 100,0*
2022 год – 100,0*
местный бюджет
7
Интеграция баз данных и ведение единой геоинформационной системы прилегающих территорий к границам города Алматы и Алматинской области
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области

7) аумақтардың экономикалық даму бағыттарын белгілеу арқылы адами капиталды арттыруға қол жеткізілетін болады.
Р/с
Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Орындауға жауаптылар Орындалу мерзімі Болжамды шығыстар
(млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1 2 3 4 5 6 7
1-стратегиялық бағыт. Агломерацияны аумақтық дамыту
1.1-міндет. Бірыңғай қала құрылысы саясатын әзірлеу
1
Аумақтың теңгерімін ескере отырып, аумақты дамытудың көпорталықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі норманы белгілеу мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
2
Алматы қаласы аумағы мен қала маңы аймағын сейсмикалық шағын аудандарға бөлуді ескере отырып, аумақта құрылыс салу бойынша ҚНжЕ әзірлеу
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының бұйрығы
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, ИИДМ
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 50,0*
2021 жыл – 50,0*
жергілікті бюджет
3
Алматы облысының аумағында Алматы қаласының шекарасынан ҮАААЖ-ға және қаладағы 10-15 км іргелес аумақтарға дейін ҚҚЕРА, аумақтарды игеру және дамыту бойынша өзара іс-қимыл тетіктерін айқындау мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
4
Қала, ҚҚЕРА, сондай-ақ облыс аумағында тұратын тұрғындарды жаяу барып-келу мүмкіндігімен қамтамасыз ету: дүкенге 400 м, балабақшаға 500 м, мектепке 1 км, кітапханаға немесе қоғамдық орталыққа 1 км, поштаға 1 км, жергілікті орталыққа 1 км, қоғамдық тамақтану орнына 1 км, шағын ауруханаға (4 дәрігері бар) 1,5 км, коммерциялық ауданға 2 км (елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесінің шеңберінде)
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының, Алматы облысының
әкімдіктері
2020 – 2030 жылдар
талап етілмейді
5
Аумақтың теңгерімін және:
тұрғын үйге;
әлеуметтік объектілерге;
жұмыс орындарына;
коммерциялық орындарға;
қоғамдық кеңістіктерге қажеттілікті айқындай отырып, ҚҚЕРА аумағында ЕЖЖ әзірлеу (Алматы қаласының маңы және Алматы облысының қала маңы аймақтары)
ЖАО қаулылары
Алматы қаласының,
Алматы облысының әкімдіктері
2020 жыл
2020 жыл – 2 526,4*
жергілікті бюджет
6
ҚҚЕРА бойынша, атап айтқанда:
тұрғын үй құрылысы;
жерді пайдалану;
көгалдандыру және қоғамдық кеңістік;
аумақтарды қалпына келтіру;
ҚҚЕРА технологиялық және инновациялық дамыту бойынша бірыңғай саясатты айқындау үшін Даму стратегияларын әзірлеу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының әкімдіктері
2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 100,0*
2021 жыл – 100,0*
2022 жыл – 100,0*
жергілікті бюджет
7
Деректер базасын интеграциялау және Алматы қаласы мен Алматы облысының шекараларына іргелес аумақтардың бірыңғай геоақпараттық жүйесін жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері

2020 – 2022 годы
2020 год – 210,0*
2021 год – 210,0*
2022 год – 210,0*
местный бюджет
8
Участие в подготовке и согласовании технической спецификации по осуществлению ревизии земель пригородной зоны с администратором бюджетной программы Алматинской области
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
2020 год – 50,0*
местный бюджет
9
Ревизия земель пригородной зоны (от границ города Алматы до БАКАД), расчет баланса территории, включая потребность в землях под инженерную, социальную, производственную инфраструктуры и строительство общественно-культурных, досуговых объектов и МЖК с учетом перспективных направлений развития предпринимательской деятельности и социально-экономического развития Алматинской агломерации
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 – 2021 годы
2020 год – 100,0*
2021 год – 100,0*
местный бюджет
10
Выкуп земель для государственных нужд для резервирования на развитие прилегающих территорий пригородной зоны
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 год
2020 год – 100,0*
местный бюджет
11
Инвентаризация кладбищ до второго объездного кольца города Алматы с определением статуса и возможности расширения их границ с учетом потребности области и города
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 год
не требуются
12
Определение территории очагов сибирской язвы и их санитарных зон до второго объездного кольца города Алматы и осуществление необходимых мероприятий по консервации очагов сибирской язвы в целях уменьшения санитарной зоны до 300 – 500 м.
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 год
не требуются
13
Определение земельных участков, расположенных на территории до второго объездного кольца города Алматы (определенного генпланом пригородной зоны города Алматы), и границы санитарных зон очагов с захоронением сибирской язвы
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 год
не требуются
14
Корректировка и переутверждение настоящего Плана мероприятий после разработки ПДП окраины города Алматы и пригородной зоны Алматинской области
постановление
в Правительство
акиматы города Алматы, Алматинской области, МНЭ
2021 год
не требуются
Задача 1.2 Развитие земельных отношений в составе пригородной зоны
15
Проработка вопроса по введению временного ограничения на изменение целевого назначения и сегментации земель сельхозназначения, расположенных на территории Алматинской области, до разработки ПДП пригородной зоны города
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области, МСХ
2020 год
не требуются
16
Обеспечение резервирования земель для государственных нужд (для строительства дорог, инженерной и социальной инфраструктуры)
постановление МИО
акимат Алматинской области

2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 210,0*
2021 жыл – 210,0*
2022 жыл – 210,0*
жергілікті бюджет
8
Алматы облысының бюджеттік бағдарлама әкімшісімен қала маңы аймағының жерлерін тексеруді жүзеге асыру бойынша техникалық ерекшелікті дайындауға және келісуге қатысу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
2020 жыл – 50,0*
жергілікті бюджет
9
Қала маңы аймағының жерлерін тексеру (Алматы қаласының шекарасынан бастап ҮАААЖ-ға дейін), кәсіпкерлік қызметті дамытудың және Алматы агломерациясының әлеуметтік-экономикалық дамытудың перспективалық бағыттарын ескере отырып, инженерлік, әлеуметтік, өндірістік инфрақұрылым мен қоғамдық-мәдени, демалыс және АТК объектілері үшін жерге қажеттілікті қоса алғанда, аумақтың теңгерімін есептеу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 100,0*
2021 жыл – 100,0*
жергілікті бюджет
10
Қала маңы аймағының іргелес аумақтарын дамытуға резервке қою үшін мемлекеттік мұқтаждықтар үшін жерлерді сатып алу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 жыл
2020 жыл – 100,0*
жергілікті бюджет
11
Облыс және қала қажеттіліктерін ескеріп, мәртебесі мен шекараларын кеңейту мүмкіндігін айқындай отырып, Алматы қаласының екінші айналма жолына дейін зираттарды түгендеу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 жыл
талап етілмейді
12
Сібір жарасының ошақтарын және олардың санитариялық аймақтарын Алматы қаласының екінші айналма жолына дейін айқындау және санитариялық аймақты 300-500 м-ге дейін азайту мақсатында сібір жарасының ошақтарын консервациялау бойынша қажетті іс-шараларды жүзеге асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 жыл
талап етілмейді
13
Алматы қаласының екінші айналма жолға дейінгі аумақта орналасқан (Алматы қаласының қала маңы аймағының бас жоспарында айқындалған) жер учаскелерін және сібір жарасы көмілген ошақтардың санитариялық аймақтарының шекараларын айқындау
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 жыл
талап етілмейді
14
ҚҚЕРА Алматы қаласының маңы мен Алматы облысының қала маңы аудандарының әзірлегеннен кейін осы іс-шаралар жоспарын түзету және қайта бекіту
Үкіметтің қаулысы
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, ҰЭМ
2021 жыл
талап етілмейді
1.2-міндет. Қала маңы аймағының құрамындағы жер қатынастарын дамыту
15
Қаланың қала маңы аймағының ЕЖЖ әзірленгенге дейін Алматы облысының аумағында орналасқан ауылшаруашылық мақсатындағы жерлердің нысаналы мақсатын өзгертуге уақытша шектеу енгізу және сегметтеу бойынша мәселені пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі, АШМ
2020 жыл
талап етілмейді
16
Мемлекет мұқтаждығы үшін жерлерді резервке қоюды қамтамасыз ету (жол құрылысы, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылым үшін)
ЖАО қаулылары
Алматы облысының
әкімдігі

2020 – 2030 годы
не требуются
Задача 1.3 Развитие жилищного строительства и обеспечение качественным доступным жильем
17
Рассмотрение вопроса целесообразности внесения изменений в Государственную программу жилищно-коммунального развития "Нурлы Жер" по благоустройству дворовых территорий с формированием комфортной городской среды, детских игровых пространств и обеспечением доступности маломобильным группам
предложения
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области, МИИР
2021 год
не требуются
18
Проработка вопроса механизма по распределению жилья, построенного на территории Алматинской области, среди жителей города Алматы
предложения
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области, МИИР
2021 год
не требуются
19
Строительство 256 домов на 14993 квартиры общей площадью 0,9 млн. м2 кредитного жилья
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области,
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
2020 – 2030 годы
2020 год – 2 522,4
2021 год – 4 406,3*
2022 год – 4 906,9*
2023 год – 10 537,9*
2024 год – 10 537,9*
2025 год – 10 537,9*
2026 год – 10 537,9*
2027 год – 10 537,9*
2028 год – 10 537,9*
2029 год – 10 537,9*
2030 год – 10 537,7*
2020 год – 737,7*
2021 год – 1 181,0*
2022 год – 1 181,0*
2023 год – 1 170,9*
2024 год – 1 170,9*
2025 год – 1 170,9*
2026 год – 1 170,9*
2027 год – 1 170,9*
2028 год – 1 170,9*
2029 год – 1 170,9*
2030 год – 1 170,7*
внебюджетные средства
местный бюджет
20
Строительство (приобретение) арендного жилья
акт ввода в эксплуатацию/договор купли-продажи
МИИР, акимат Алматинской области
2020 – 2030 годы
2020 год – 2 438,2*
2021 год – 7 942,0*
2022 год – 10 978,0*
2023 год – 15 201,9*
2024 год – 15 201,8*
2025 год – 15 201,8*
2026 год – 15 201,8*
2027 год – 15 201,8*
2028 год – 15 201,8*
2029 год – 15 201,8*
2030 год – 15 201,8*
2020 год – 804,2*
2021 год – 4 235,0*
2022 год – 6 498,0*
2023 год – 1 689,1*
2024 год – 1 689,1*
2025 год – 1 689,1*
2026 год – 1 689,1*
2027 год – 1 689,1*
2028 год – 1 689,1*
2029 год – 1 689,1*
2030 год – 1 689,0*
республиканский бюджет
местный бюджет
21
Строительство жилья в 4-х городах-спутниках города Алматы "G4 City" (1 очередь Gate City)
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2030 годы
2020 год – 22 909,1
2021 год – 22 909,1
2022 год – 22 909,1
2023 год – 22 909,1
2024 год – 22 909,1
2025 год – 22 909,1
2026 год – 22 909,1
2027 год – 22 909,1
2028 год – 22 909,1
2029 год – 22 909,1
2030 год – 22 909,0
частные инвестиции
22
Строительство инженерных коммуникаций для жилых комплексов на территории пригородной зоны
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2020 – 2021 годы

2020 – 2030 жылдар
талап етілмейді
1.3-міндет. Тұрғын үй құрылысын дамыту және сапалы қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету
17
Ыңғайлы қалалық ортаны, балалар ойнайтын кеңістікті қалыптастыра отырып және жүріп-тұруы шектеулі топтар үшін қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, аула аумақтарын абаттандыру бойынша "Нұрлы Жер" бағдарламасына түзетулер енгізудің орындылығы мәселесін қарау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, ИИДМ
2021 жыл
талап етілмейді
18
Алматы облысының аумағында салынған тұрғын үйлерді Алматы қаласының тұрғындары арасында бөлу бойынша тетікті әзірлеу мәселені пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, ИИДМ
2021 жыл
талап етілмейді
19
Жалпы ауданы 0,9 млн. м2 14993 пәтерлік 256 кредиттік тұрғын үй салу
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
(келісу бойынша)
2020 – 2030 жылдар
2020 жыл – 2 522,4
2021 жыл – 4 406,3*
2022 жыл – 4 906,9*
2023 жыл – 10 537,9*
2024 жыл – 10 537,9*
2025 жыл – 10 537,9*
2026 жыл – 10 537,9*
2027 жыл – 10 537,9*
2028 жыл – 10 537,9*
2029 жыл – 10 537,9*
2030 жыл – 10 537,7*
2020 жыл – 737,7*
2021 жыл – 1 181,0*
2022 жыл – 1 181,0*
2023 жыл – 1 170,9*
2024 жыл – 1 170,9*
2025 жыл – 1 170,9*
2026 жыл – 1 170,9*
2027 жыл – 1 170,9*
2028 жыл – 1 170,9*
2029 жыл – 1 170,9*
2030 жыл – 1 170,7*
бюджеттен тыс қаражат
жергілікті бюджет
20
Жалға берілетін тұрғын үй салу (сатып алу)
пайдалануға беру актісі/сатып алу-сату шарты
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2030 жылдар
2020 жыл – 2 438,2*
2021 жыл – 7 942,0*
2022 жыл – 10 978,0*
2023 жыл – 15 201,9*
2024 жыл – 15 201,8*
2025 жыл – 15 201,8*
2026 жыл – 15 201,8*
2027 жыл – 15 201,8*
2028 жыл – 15 201,8*
2029 жыл – 15 201,8*
2030 жыл – 15 201,8*
2020 жыл – 804,2*
2021 жыл – 4 235,0*
2022 жыл – 6 948,0*
2023 жыл – 1 689,1*
2024 жыл – 1 689,1*
2025 жыл – 1 689,1*
2026 жыл – 1 689,1*
2027 жыл – 1 689,1*
2028 жыл – 1 689,1*
2029 жыл – 1 689,1*
2030 жыл – 1 689,0*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
21
Алматы қаласының "G4 City" 4 серіктес қаласында тұрғын үй салу (Gate 1-кезек)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2030 жылдар
2020 жыл – 22 909,1
2021 жыл – 22 909,1
2022 жыл – 22 909,1
2023 жыл – 22 909,1
2024 жыл – 22 909,1
2025 жыл – 22 909,1
2026 жыл – 22 909,1
2027 жыл – 22 909,1
2028 жыл – 22 909,1
2029 жыл – 22 909,1
2030 жыл – 22 909,0
жеке инвестициялар
22
Қала маңы аймағының аумағында тұрғын үй кешендері үшін инженерлік коммуникациялар салу
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2021 жылдар

2020 год – 2 785,8*
2020 год – 2 395,9*
2021 год – 73,8*
республиканский бюджет
местный бюджет
Стратегическое направление 2. Развитие человеческого потенциала
Задача 2.1 Развитие инфраструктуры сферы образования
23
Строительство 30-ти школ на 20550 мест и 20-ти пристроек на 8400 мест
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2025 годы
2020 год – 11 182,7
2021 год – 12 972,3*
2022 год – 11 830,0*
2023 год – 23 950,0*
2024 год – 24 464,9*
2025 год – 18 200,0*
местный бюджет
24
Строительство 9-ти школ на 5100 мест
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2025 годы
2020 год – 927,0
2021 год – 5 000,0
2022 год – 1 200,0
2023 год – 600,0
2024 год – 1 500,0
2025 год – 1 800,0
частные инвестиции
25
Сейсмоусиление с капитальным ремонтом 8 объектов образования
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, МОН
2020 год
2025 год
2020 год – 2 073,3
2025 год – 1 800,0*
местный бюджет
26
Открытие детских садов на 95 тыс. мест
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2030 годы
2020 год – 2738,3
2021 год – 2 457,4
2022 год – 2 611,0
2023 год – 4 031,5
2024 год – 4 031,5
2025 год – 4 031,5
2026 год – 4 031,5
2027 год – 4 031,5
2028 год – 4 031,5
2029 год – 4 031,5
2030 год – 4 031,5
частные инвестиции
Задача 2.2 Развитие инфраструктуры сферы здравоохранения
27
Строительство многопрофильной больницы на 200 коек с поликлиникой в городе Каскелен Карасайского района
акт ввода в эксплуатацию
МЗ, акимат Алматинской области
2023 – 2024 годы
2023 год – 2 500,0*
2024 год – 4 930,0*
2023 год – 250,0*
2024 год – 493,0*
республиканский бюджет
местный бюджет
28
Строительство врачебных амбулаторий в с. Корам, с. Коктобе Енбекшиказахского района, в с. Сарыбай би, с. Унгуртас Жамбылского района, в с. Междуреченск, с. Тлендиев Илийского района, в с. Долан, с. Иргели Карасайского района.
Строительство родильного дома на 100 коек в с. Узынагаш Жамбылского района
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2022 годы
2020 год – 1 926,2*
2021 год – 1 676,6*
2022 год – 491,3*
местный бюджет
Стратегическое направление 3. Развитие единого транспортно-логистического комплекса на территории пригородной зоны
Задача 3.1 Строительство радиальных и кольцевых дорог
29
Разработка ПСД по строительству пробивки пр. Рыскулова от ул. Онгарсыновой до границ города и ул. Северное кольцо со строительством транспортной развязки до границы города
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы
2020 – 2021 годы
2020 год – 197,0*
2021 год – 130,0*
местный бюджет
30
Изъятие 3-х земельных участков, подпадающих под строительство участка дороги в районе рынка "Алтын Орда" вдоль трассы "Алматы-Бишкек"
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области, МИИР
2021 год

2020 жыл – 2 785,8*
2020 жыл – 2 395,9*
2021 жыл – 73,8*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
2-стратегиялық бағыт. Адами әлеуетті дамыту
2.1-міндет. Білім беру саласының инфрақұрылымын дамыту
23
20550 орындық 30 мектеп және 8400 орындық 20 қосымша құрылыс салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 11 182,7
2021 жыл – 12 972,3*
2022 жыл – 11 830,0*
2023 жыл – 23 950,0*
2024 жыл – 24 464,9*
2025 жыл – 18 200,0*
жергілікті бюджет
24
5100 орындық 9 мектеп салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 927,0
2021 жыл – 5 000,0
2022 жыл – 1 200,0
2023 жыл – 600,0
2024 жыл – 1 500,0
2025 жыл – 1 800,0
жеке инвестициялар
25
8 білім беру объектісін күрделі жөндеумен сейсмикалық күшейту
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, БҒМ
2020 жыл
2025 жыл
2020 жыл – 2 073,3
2025 жыл – 1 800,0*
жергілікті бюджет
26
95 мың орындық балабақша ашу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2030 жылдар
2020 жыл – 2738,3
2021 жыл – 2457,4
2022 жыл – 2611,0
2023 жыл – 4 031,5
2024 жыл – 4 031,5
2025 жыл – 4 031,5
2026 жыл – 4 031,5
2027 жыл – 4 031,5
2028 жыл – 4 031,5
2029 жыл – 4 031,5
2030 жыл – 4 031,5
жеке инвестициялар
2.2-міндет. Денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын дамыту
27
Қарасай ауданының Қаскелең қаласында емханасы бар 200 төсектік көпбейінді аурухана салу
пайдалануға беру актісі
ДСМ, Алматы облысының
әкімдігі
2023 – 2024 жылдар
2023 жыл – 2 500,0*
2024 жыл – 4 930,0*
2023 жыл – 250,0*
2024 жыл – 493,0*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
28
Еңбекшіқазақ ауданының Қорам, Көктөбе ауылдарында, Жамбыл ауданының Сарыбай би, Үңгіртас ауылдарында, Іле ауданының Междуреченск, Тілендиев ауылдарында, Қарасай ауданының Долан, Іргелі ауылдарында дәрігерлік амбулаториялар салу.
Жамбыл ауданының Ұзынағаш ауылында 100 төсектік перзентхана салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 1 926,2*
2021 жыл – 1 676,6*
2022 жыл – 491,3*
жергілікті бюджет
3-стратегиялық бағыт: Қала маңы аймағы аумағында бірыңғай көлік-логистика кешенін дамыту
3.1-міндет. Радиалдық және айналма жолдар салу
29
Рысқұлов даңғылын Оңғарсынова көшесінен қаланың шекарасына дейін және қаланың шекарасына дейін көлік айрықтарын сала отырып, Солтүстік айналым көшесін ұзарту құрылысы бойынша ЖСҚ әзірлеу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының
әкімдігі
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 197,0*
2021 жыл – 130,0*
жергілікті бюджет
30
"Алматы-Бішкек" трассасы бойындағы "Алтын Орда" базарының ауданындағы жол учаскесінің құрылысына түсетін 3 жер учаскесін алып қою
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі, ИИДМ
2021 жыл

2021 год – 226,8*
республиканский бюджет
31
Пробивка 6 радиальных дорог области от БАКАД до границы города: ул. Акын Сара, ул. Рыскулова, ул. Саина, ул. Абая, ул. Тлендиева, Северное кольцо
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2021 – 2025 годы
2021 год – 7 740,0*
2022 год – 7 740,0*
2023 год – 7 740,0*
2024 год – 12 894,1*
2025 год – 12 894,1*
2021 год – 860,0*
2022 год – 860,0*
2023 год – 860,0*
2024 год – 1 289,4*
2025 год – 1 289,4*
республиканский бюджет
местный бюджет
Задача 3.2 Развитие инфраструктуры железнодорожного транспорта
32
Проработка вопроса строительства обводной ж/д линии в обход узла "Алматы-1" с сообщением "Жетыген – Казыбек-Бек"
предложения
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
2021 – 2025 годы
не требуются
33
Организация пригородных маршрутов "Алматы – Капшагай", "Алматы – Узынагаш" (субсидирование от акимата города Алматы)
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
2020 год
2020 год – 1 000,0*
местный бюджет
Задача 3.3 Развитие общественного транспорта и пешеходного движения (транспортно-пересадочного комплекса)
34
Разработка стратегии развития общественного транспорта на территории ЗОГР и обеспечение безопасности дорожного движения по принципу полицентричности
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2021 – 2025 годы
2021 год – 40,0*
2022 год – 40,0*
2023 год – 40,0*
2024 год – 40,0*
2025 год – 40,0*
местный бюджет
35
Организация маршрутов общественного транспорта до СЭЗ "ПИТ" (с организацией транспортного узла на территории СЭЗ "ПИТ") и индустриальной зоны Алматы
информация
в МНЭ
акимат города Алматы
2020 год
2020 год – 300,0
частные инвестиции
36
Обеспечение субсидирования пассажирского транспорта (городские, внутрирайонные
и пригородные)
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2024 – 2026 годы
2024 год – 148,9*
2025 год – 148,9*
2026 год – 148,9*
местный бюджет
Стратегическое направление 4. Комплексное развитие инженерной инфраструктуры города-ядра и периферийной зоны агломерации
Задача 4.1 Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры
Развитие сетей водоснабжения и водоотведения
37
Выделение земельного участка акимату города Алматы для создания питомника зеленых насаждений возле озера Сорбулак
информация
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы, МЭ
2021 год
2021 год – 50,0*
2021 год – 50,0
местный бюджет
частные инвестиции
38
Строительство Каскеленского группового водовода в Карасайском районе Алматинской области. I очередь (2-й и 3-й пусковые комплексы). Корректировка
акт ввода в эксплуатацию
МЭГПР, акимат Алматинской области

2021 жыл – 226,8*
республикалық бюджет
31
ҮАААЖ-дан бастап қала шекарасына дейін облыстың 6 радиалдық жолын ұзарту: Ақын Сара көшесі, Рысқұлов көшесі, Саин көшесі, Абай көшесі, Тілендиев көшесі, Солтүстік айналым
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2025 жылдар
2021 жыл – 7 740,0*
2022 жыл – 7 740,0*
2023 жыл – 7 740,0*
2024 жыл – 12 894,1*
2025 жыл – 12 894,1*
2021 жыл – 860,0*
2022 жыл – 860,0*
2023 жыл – 860,0*
2024 жыл – 1 289,4*
2025 жыл – 1 289,4*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
3.2-міндет. Теміржол көлігінің инфрақұрылымын дамыту
32
"Жетіген – Қазыбек-Бек" қатынасы бойынша "Алматы-1" торабын айналып өтетін айналма теміржол желісін салу мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, "ҚТЖ" ҰК" АҚ
(келісу бойынша)
2021 – 2025 жылдар
талап етілмейді
33
"Алматы – Қапшағай", "Алматы – Ұзынағаш" қала маңы маршруттарын ұйымдастыру (Алматы қаласы әкімдігінен субсидиялау)
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының, Алматы облысының әкімдіктері, "ҚТЖ" ҰК" АҚ
(келісу бойынша)
2020 жыл
2020 жыл – 1 000,0*
жергілікті бюджет
3.3-міндет. Қоғамдық көлік пен жаяу жүргіншілер қозғалысын (көліктік-ауыстырып отырғызу кешенін) дамыту
34
ҚҚЕРА аумағында қоғамдық көлікті дамыту стратегиясын әзірлеу және көпорталықтылық қағидаты бойынша жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2021 – 2025 жылдар
2021 жыл – 40,0*
2022 жыл – 40,0*
2023 жыл – 40,0*
2024 жыл – 40,0*
2025 жыл – 40,0*
жергілікті бюджет
35
"ИТП" АЭА ("ИТП" АЭА аумағында көлік торабын ұйымдастыра отырып) және Алматы индустриялық аймағына дейін қоғамдық көлік маршруттарын ұйымдастыру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі
2020 жыл
2020 жыл – 300,0
жеке инвестициялар
36
Жолаушылар көлігін (қалалық, ауданішілік және қала маңы) субсидиялауды қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
Әкімдіктері
2024 – 2026 жылдар
2024 жыл – 148,9*
2025 жыл – 148,9*
2026 жыл – 148,9*
жергілікті бюджет
4-стратегиялық бағыт. Агломерацияның өзек-қаласы мен шеткері аймағының инженерлік инфрақұрылымын кешенді дамыту
4.1-міндет. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
Сумен жабдықтау және су бұру желілерін дамыту
37
Сорбұлақ көлінің жанында жасыл екпелер питомниктерін құру үшін Алматы қаласының әкімдігіне жер учаскесін бөлу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, ЭМ
2021 жыл
2021 жыл – 50,0*
2021 жыл – 50,0*
жергілікті бюджет
жеке инвестициялар
38
Алматы облысының Қарасай ауданында Қаскелең топтық сутартқышын салу. І кезек (2 және 3-ші іске қосу кешені). Түзету
пайдалануға беру актісі
ЭГТРМ, Алматы облысының
әкімдігі

2021 – 2023 годы
2021 год – 1 475,9*
2022 год – 1 475,9*
2023 год – 1 475,8*
республиканский бюджет
39
Строительство водопроводных сетей
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2022 – 2025 годы
2022 год – 1 355,4*
2023 год – 1 355,4*
2024 год – 1 278,4*
2025 год – 1 516,9*
2022 год – 151,0*
2023 год – 151,0*
2024 год – 141,0*
2025 год – 168,0*
республиканский бюджет
местный бюджет
40
Строительство Енбекшиказахского группового водовода в Алматинской области (1 очередь, 2 пусковой комплекс)
акт ввода в эксплуатацию
МЭГПР, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 2 214,9*
2022 год – 2 675,8*
республиканский бюджет
41
Строительство канализационных коллекторов Карасайского, Илийского и Талгарского районов с учетом изъятия земельных участков под строительство
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2022 – 2029 годы
2022 год – 630,0*
2023 год – 697,5*
2024 год – 813,8*
2025 год – 813,8*
2026 год – 813,8*
2027 год – 813,8*
2028 год – 813,8*
2029 год – 813,5*
2022 год – 70,0*
2023 год – 77,5*
2024 год – 90,4*
2025 год – 90,4*
2026 год – 90,4*
2027 год – 90,4*
2028 год – 90,4*
2029 год – 90,5*
республиканский бюджет
местный бюджет
42
Строительство систем водоснабжения, водозаборов, канализационно-очистных сооружений и систем водоотведения 4-х городов-спутников города Алматы "G4 City" (1-очередь Gate City)
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 8 000,0*
2022 год – 8 694,2*
2022 год – 1 854,9*
республиканский бюджет
местный бюджет
Развитие сетей электроснабжения
43
Строительство сетей электроснабжения города (1-я очередь Gate City)
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 600,0*
2022 год – 533,9*
республиканский бюджет
44
Строительство ПС 110/10кВ "Кокозек" с присоединением к ОРУ-110кВ ПС-220кВ "Каскелен" Карасайского района
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, АО "АЖК" (по согласованию)
2020 – 2021 годы
2020 год – 1 200,0
2021 год – 1 056,3
частные инвестиции
45
Строительство ПС 110/10кВ ст. Шамалган в Карасайском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, АО "АЖК" (по согласованию)
2021 – 2024 годы
2021 год – 245,0
2022 год – 245,0
2023 год – 245,0
2024 год – 245,0
частные инвестиции
46
Строительство ПС 110/10кВ п. Ащибулак в Илийском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, АО "АЖК" (по согласованию)
2021 – 2024 годы
2021 год – 245,0
2022 год – 245,0
2023 год – 245,0
2024 год – 245,0
частные инвестиции
47
Строительство ПС 110/10кВ п. Отеген батыра в Илийском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, АО "АЖК" (по согласованию)
2021 – 2024 годы
2021 год – 245,0
2022 год – 245,0
2023 год – 245,0
2024 год – 245,0
частные инвестиции
48
Реконструкция действующих ПС 110/10кВ в Илийском, Талгарском, Жамбылском и Енбекшиказахском районах
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области, АО "АЖК" (по согласованию)

2021 – 2023 жылдар
2021 жыл – 1 475,9*
2022 жыл – 1 475,9*
2023 жыл – 1 475,9*
республикалық бюджет
39
Cу құбыры желілерін салу
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы
облысының
әкімдігі
2022 – 2025 жылдар
2022 жыл – 1 355,4*
2023 жыл – 1 355,4*
2024 жыл – 1 278,4*
2025 жыл – 1 516,9*
2022 жыл – 151,0*
2023 жыл – 151,0*
2024 жыл – 141,0*
2025 жыл – 168,0*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
40
Алматы облысының Еңбекшіқазақ топтық сутартқышын салу (1-кезек, 2-ші іске қосу кешені)
пайдалануға беру актісі
ЭГТРМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 2 214,99*
2022 жыл – 2 675,8*
республикалық бюджет
41
Құрылыс үшін жер учаскелерін алып қоюды ескере отырып, Қарасай, Іле және Талғар аудандарының кәріз коллекторларын салу
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы
облысының
әкімдігі
2022 – 2029 жылдар
2022 жыл – 630,0*
2023 жыл – 697,5*
2024 жыл – 813,8*
2025 жыл – 813,8*
2026 жыл – 813,8*
2027 жыл – 813,8*
2028 жыл – 813,8*
2029 жыл – 813,5*
2022 жыл – 70,0*
2023 жыл – 77,5*
2024 жыл – 90,4*
2025 жыл – 90,4*
2026 жыл – 90,4*
2027 жыл – 90,4*
2028 жыл – 90,4*
2029 жыл – 90,5*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
42
Алматы қаласының "G4 City" 4 серіктес қаласында сумен жабдықтау жүйелерін, су жинағыштарды, кәріздік-тазарту құрылыстарын және су бұру жүйелерін салу (Gate City 1-кезек)
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы
облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 8 000,0*
2022 жыл – 8 694,2*
2022 жыл – 1 854,9*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
Электрмен жабдықтау желілерін дамыту
43
Қаланың электрмен жабдықтау желілерін салу (Gate City 1-ші кезек)
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы
облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 600,0*
2022 жыл – 533,9*
республикалық бюджет
44
Қарасай ауданында "Қаскелең" ОРУ-110кВ КС-220кВ қоса отырып, "Көк өзек" 110/10кВ КС салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, "АЖК" АҚ
(келісу бойынша)
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 1 200,0
2021 жыл – 1 056,3
жеке инвестициялар
45
Қарасай ауданындағы Шамалған ст. 110/10кВ КС салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, "АЖК" АҚ
(келісу бойынша)
2021 – 2024 жылдар
2021 жыл – 245,0
2022 жыл – 245,0
2023 жыл – 245,0
2024 жыл – 245,0
жеке инвестициялар
46
Іле ауданындағы Ащыбұлақ кентінде 110/10кВ КС салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, "АЖК" АҚ
(келісу бойынша)
2021 – 2024 жылдар
2021 жыл – 245,0
2022 жыл – 245,0
2023 жыл – 245,0
2024 жыл – 245,0
жеке инвестициялар
47
Іле ауданындағы Өтеген батыр кентінде 110/10кВ КС салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, "АЖК" АҚ
(келісу бойынша)
2021 – 2024 жылдар
2021 жыл – 245,0
2022 жыл – 245,0
2023 жыл – 245,0
2024 жыл – 245,0
жеке инвестициялар
48
Іле, Талғар, Жамбыл және Еңбекшіқазақ аудандарында жұмыс істеп тұрған 110/10кВ КС реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі, "АЖК" АҚ
(келісу бойынша)

2020 – 2025 годы
2020 год – 150,0
2021 год – 130,0
2022 год – 130,0
2023 год – 86,7
2024 год – 86,7
2025 год – 86,6
частные инвестиции
Развитие сетей теплоснабжения
49
Газоснабжение существующих и проектируемых котельных для теплоснабжения зданий Института ядерной физики в городе Алматы мкр. Алатау по ул. Ибрагимова, 1
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, акимат города Алматы
2020 – 2021 годы
2020 год – 177,6*
2021 год – 242,3*
республиканский бюджет
50
Строительство сетей теплоснабжения города (2-я очередь Gate City)
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 1 307,3*
2022 год – 1 307,3*
республиканский бюджет
51
Строительство и реконструкция систем теплоснабжения города Капшагай
акт ввода в эксплуатацию
МНЭ, акимат Алматинской области
2021 – 2022 год
2021 год – 1 013,5*
2022 год – 665,6*
2021 год – 112,6*
2022 год – 74,0*
республиканский бюджет
местный бюджет
Развитие сетей газоснабжения
52
Строительство МГ "Байсерке-Жетыген" для обеспечения газом 41 населенного пункта Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 714,0*
2022 год – 572,7*
2021 год – 143,0*
республиканский бюджет
местный бюджет
53
Строительство газораспределительных сетей в Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, акимат Алматинской области
2021 – 2022 годы
2021 год – 2 604,2*
2022 год – 1 750,7*
2021 год – 231,4*
2022 год – 249,2*
республиканский бюджет
местный бюджет
54
Строительство сетей газоснабжения городов-спутников "G4 City" (по 1 этапу 2-я очередь)
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат Алматинской области
2020 год
2020 год – 713,8
республиканский бюджет
Стратегическое направление 5. Развитие конкурентоспособной экономики
Задача 5.1 Развитие конкурентоспособных предприятий
55
Проработка механизма освобождения от выплат кадастровой стоимости сельскохозяйственных земель, расположенных в пределах черты города Алматы
предложения
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области, МСХ
2020 год
не требуются
56
Проработка вопроса регулирования водоохраной полосы и санитарных зон кладбищ
предложения
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
57
Обустройство первых этажей жилых массивов под социально-культурную и коммерческую потребность населения для обеспечения шаговой доступности
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
Задача 5.2 Развитие кластеров и высокотехнологичных производств
58
Строительство общежитий для студентов и преподавателей (около 15 тыс.), арендного жилья и гостиниц на земельных участках пригородной зоны Алматинской области и прилегающих территорий СЭЗ "ПИТ" мкр. Алатау города Алматы
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы, МОН
2025 год
2025 год – 5 000,0*
2025 год – 5 000,0
местный бюджет
частные инвестиции
59
Строительство быстровозводимых производственных ангаров модульного типа с целью расширения производственных площадей для развития производства в зоне продовольственного пояса
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы
2022 год

2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 150,0
2021 жыл – 130,0
2022 жыл – 130,0
2023 жыл – 86,7
2024 жыл – 86,7
2025 жыл – 86,7
жеке инвестициялар
Жылумен жабдықтау желілерін дамыту
49
Алматы қаласының Ибрагимов көшесі, 1 Алатау шағын ауданындағы Ядролық физика институтының ғимараттарын жылумен жабдықтау үшін қолданыстағы және жобаланатын қазандықтарды газбен жабдықтау
пайдалануға беру актісі
ЭМ, Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 177,6*
2021 жыл – 242,3*
республикалық бюджет
50
Қаланың жылумен жабдықтау желілерін салу (Gate City 2-кезек)
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 1 307,3*
2022 жыл – 1 307,3*
республикалық бюджет
51
Қапшағай қаласында жылумен жабдықтау жүйелерін салу және реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
ҰЭМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 1 013,5*
2022 жыл – 665,6*
2021 жыл – 112,6*
2022 жыл – 74,0*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
Газбен жабдықтау желілерін дамыту
52
Алматы облысының 41 елді мекенін газбен қамтамасыз ету үшін "Байсерке-Жетіген" МГ салу
пайдалануға беру актісі
ЭМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 714,0*
2022 жыл – 572,7*
2021 жыл – 143,0*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
53
Алматы облысының газ тарату желілерін салу
пайдалануға беру актісі
ЭМ, Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2022 жылдар
2021 жыл – 2 604,2*
2022 жыл – 1 750,7*
2021 жыл – 231,4*
2022 жыл – 249,2*
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
54
"G4 City" серіктес қалаларының газбен жабдықтау желілерін салу (1-кезең бойынша 2-кезек)
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Алматы облысының
әкімдігі
2020 жыл
2020 жыл – 713,8
республикалық бюджет
5-стратегиялық бағыт: Бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту
5.1-міндет. Бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды дамыту
55
Алматы қаласының шекарасының шегінде орналасқан ауыл шаруашылығы жерлерінің кадастрлық құнын төлеуден босату тетігін пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, АШМ
2020 жыл
талап етілмейді
56
Зираттардың су қорғау белдеулерін және санитариялық аймақтарын реттеу мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
57
Қадамдық қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін халықтың әлеуметтік-мәдени және коммерциялық қажеттілігі үшін тұрғын үй алаптарының бірінші қабаттарын жайластыру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
5.2-міндет. Кластерлер мен жоғары технологиялық өндірістерді дамыту
58
Алматы облысының қала маңы аймағының жер учаскелерінде және Алматы қаласының Алатау шағын ауданындағы "ИТП" АЭА іргелес аумақта студенттер мен оқытушыларға (шамамен 15 мың) арналған жатақханалар, жалға берілетін тұрғын үйлер мен қонақүйлер салу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының
әкімдігі, БҒМ
2025 жыл
2025 жыл – 5 000,0*
2025 жыл – 5 000,0
жергілікті бюджет
жеке инвестициялар
59
Азық-түлік белдеуі аймағында өндірісті дамыту үшін өндірістік алаңдарды кеңейтуге арналған модульдік үлгідегі тез салынатын өндірістік ангарлар салу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының
әкімдігі
2022 жыл

2022 год – 200,0*
местный бюджет
60
Строительство на территории СЭЗ "ПИТ" объектов образовательного кластера (АО "КБТУ", НАО "КазНИТУ", НАО "КазНМУ")
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы
2025 год
2025 год – 50 000,0*
2025 год – 150 000,0
местный бюджет,
частные инвестиции
61
Расширение объектов инфраструктуры СЭЗ "ПИТ" (газ, вода, электроэнергия)
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы, МИИР
2025 год
2025 год – 50,0*
местный бюджет
Задача 5.3 Развитие продовольственного пояса вокруг города Алматы
62
Исследование обеспеченности Алматинской агломерации продуктами питания с разработкой программы развития продовольственного пояса вокруг города Алматы. Мониторинг размеров торговой надбавки по всей цепочке ценообразования от производителя до розничного продавца с принятием мер в рамках действующего законодательства Республики Казахстан. Заключение прямых долгосрочных контрактов на реализацию продукции между крупными сельхозтоваропроизводителями и торговыми объектами
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области, МСХ, МТИ, МНЭ
2020 – 2022 годы
2022 год – 135,0*
местный бюджет
63
Создание более 50 тысяч рабочих мест при развитии продовольственного пояса вокруг города Алматы на территории пригородной зоны
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 – 2030 годы
не требуются
64
Строительство 4-х оптово-распределительных центров в северо-восточном направлении в Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы
2022 год
2022 год – 32 300,0
частные инвестиции
65
Проработка вопроса формирования инфраструктуры заготовки, хранения и сбыта основных видов сельхозпродукции
предложения
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы
2020 – 2025 годы
не требуются
66
Развитие сети современных плодо- овощехранилищ в с. Панфилов Алматинской области (строительство плодово-овощехранилища на 5000 тонн)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2021 год
2021 год – 1 240,0
частные инвестиции
67
Развитие сети современных плодо-овощехранилищ в с. Туздыбастау Алматинской области (строительство плодово-овощехранилища на 1000 тонн)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2025 год
2025 год – 570,0
частные инвестиции
68
Обеспечение производства молока в Илийском районе Алматинской области (строительство молочно-товарной фермы на 1200 голов)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2021 год
2021 год – 1 500,0
частные инвестиции
69
Обеспечение производства молока в городе Капшагай (строительство молочно-товарной фермы на 1000 голов)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2022 год

2022 жыл – 200,0*
жергілікті бюджет
60
"ИТП" АЭА аумағында білім беру кластері объектілерін салу ("ҚБТУ" АҚ, "ҚазҰТЗУ" КеАҚ, "ҚазҰМУ" КеАҚ)
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының
әкімдігі
2025 жыл
2025 жыл – 50 000,0*
2025 жыл – 150 000,0
жергілікті бюджет
жеке инвестициялар
61
"ИТП" АЭА инфрақұрылым объектілерін кеңейту (газ, су, электр энергиясы)
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының әкімдігі, ИИДМ
2025 жыл
2025 жыл – 50,0*
жергілікті бюджет
5.3-міндет. Алматы қаласының айналасындағы азық-түлік белдеуін дамыту
62
Алматы қаласының айналасындағы азық-түлік белдеуін дамыту бағдарламасын әзірлей отырып, Алматы агломерациясының азық-түлік өнімдерімен қамтамасыз етілуін зерттеу. Қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасының шеңберінде шаралар қабылдай отырып, өндірушіден бөлшек сатушыға дейінгі баға белгілеудің барлық тізбегі бойынша сауда үстемесінің мөлшерін мониторингтеу. Ірі ауыл шаруашылығы өндірушілері мен сауда объектілері арасында өнімді өткізуге арналған ұзақ мерзімді тікелей келісімшарттар жасасу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, АШМ, СИМ, ҰЭМ
2020 – 2022 жылдар
2022 жыл – 135,0*
жергілікті бюджет
63
Алматы қаласының айналасында азық-түлік белдеуін дамыту кезінде қала маңы аумағында 50 мыңнан астам жұмыс орнын құру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 – 2030 жылдар
талап етілмейді
64
Алматы облысының солтүстік-шығыс бағытында 4 көтерме-тарату орталықтарын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері
2022 жыл
2022 жыл – 32 300,0
жеке инвестициялар
65
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің негізгі түрлерін дайындау, сақтау және өткізу инфрақұрылымын қалыптастыру мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері
2020 – 2025 жылдар
талап етілмейді
66
Алматы облысының Панфилов ауылында заманауи жеміс-көкөніс сақтау қоймалары желісін дамыту (5000 тоннаға арналған жеміс-көкөніс сақтау қоймасын салу)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2021 жыл
2021 жыл – 1 240,0
жеке инвестициялар
67
Алматы облысының Тұздыбастау ауылында заманауи жеміс-көкөніс сақтау қоймалары желісін дамыту (1000 тоннаға арналған жеміс-көкөніс қоймасын салу)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2025 жыл
2025 жыл – 570,0
жеке инвестициялар
68
Алматы облысының Іле ауданында сүт өндірісін қамтамасыз ету (1200 басқа арналған сүт-тауар фермасын салу)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2021 жыл
2021 жыл – 1 500,0
жеке инвестициялар
69
Қапшағай қаласында сүт өндірісін қамтамасыз ету (1000 басқа арналған сүт-тауар фермасын салу)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2022 жыл

2022 год – 10 600,0
частные инвестиции
70
Обеспечение производства мяса в пригородной зоне Алматинской области (строительство 2-х откормочных площадок на 2000 голов)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2020 – 2025 годы
2020 год – 7 500,0
2025 год – 5 000,0
частные инвестиции
71
Строительство мясоперерабатывающего комплекса
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2022 – 2025 годы
2022 год – 46,0
2023 год – 2 484,7
2024 год – 2 484,7
2025 год – 2 484,6
частные инвестиции
72
Обеспечение производства овощей в с. Шолак Каргалы Жамбылского района Алматинской области (строительство теплицы на 15 га)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2020 год
2020 год – 7 700,0
частные инвестиции
73
Строительство теплицы на 5,1 га в с. Елтай Карасайского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2020 год
2020 год – 2 800,0
частные инвестиции
74
Строительство теплицы на 1 га в с. Енбекши Талгарского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2020 год
2020 год – 400,0
частные инвестиции
75
Строительство теплицы на 1 га в с. Кошмамбет Карасайского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2021 год
2021 год – 1 280,0
частные инвестиции
76
Строительство теплицы на 10 га в с. Заречный города Капшагай
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2021 год
2021 год – 1 000,0
частные инвестиции
77
Строительство теплицы на 2 га в с. Колашы Карасайского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2022 год
2022 год – 1 670,0
частные инвестиции
78
Строительство теплицы на 1 га в с. Туздыбастау Талгарского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы Алматинской области, города Алматы, МСХ
2025 год
2025 год – 570,0
частные инвестиции
Задача 5.4 Развитие инфраструктуры культуры
79
Строительство и реконструкция 29 сельских домов культур и клубов, 3-х музеев, капитальный и текущий ремонт 19 объектов культуры с последующим выкупом в государственную собственность
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2030 годы
2020 год – 787,0*
2021 год – 1 339,0*
2022 год – 5 191,3*
2023 год – 5 191,3*
2024 год – 5 191,3*
2025 год – 5 191,3*
2026 год – 5 191,3*
2027 год – 5 191,3*
2028 год – 5 191,3*
2029 год – 5 191,3*
2030 год – 5 190,9*
местный бюджет
80
Строительство центра сакской культуры на базе археологического парка "Боралдайские сакские курганы"
акт ввода в эксплуатацию
акимат города Алматы

2022 жыл – 10 600,0
жеке инвестициялар
70
Алматы облысының қала маңы аймағында ет өндірісін қамтамасыз ету (2000 басқа арналған 2 бордақылау алаңын салу)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 7 500,0
2025 жыл – 5 000,0
жеке инвестициялар
71
Ет өңдеу кешенін салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2022 – 2025 жылдар
2022 жыл – 46,0
2023 жыл – 2 484,7
2024 жыл – 2 484,7
2025 жыл – 2 484,6
жеке инвестициялар
72
Алматы облысы Жамбыл ауданының Шолақ Қарғалы ауылында көкөніс өндірісін қамтамасыз ету (15 га жылыжай салуы)
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2020 жыл
2020 жыл – 7 700,0
жеке инвестициялар
73
Алматы облысы Қарасай ауданының Елтай ауылында 5,1 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2020 жыл
2020 жыл – 2 800,0
жеке инвестициялар
74
Алматы облысы Талғар ауданының Еңбекші ауылында 1 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2020 жыл
2020 жыл – 400,0
жеке инвестициялар
75
Алматы облысы Қарасай ауданының Қошмамбет ауылында 1 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2021 жыл
2021 жыл – 1 280,0
жеке инвестициялар
76
Қапшағай қаласы Заречный ауылында 10 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2021 жыл
2021 жыл – 1 000,0
жеке инвестициялар
77
Алматы облысы Қарасай ауданының Қолашы ауылында 2 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2022 жыл
2022 жыл – 1 670,0
жеке инвестициялар
78
Алматы облысы Талғар ауданының Тұздыбастау ауылында 1 га жылыжайын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, АШМ
2025 жыл
2025 жыл – 570,0
жеке инвестициялар
5.4-міндет. Мәдениет инфрақұрылымын дамыту
79
Кейіннен мемлекеттік меншікке сатып ала отырып, 29 ауылдық мәдениет үйі мен клуб, 3 музей салу және реконструкциялау, 19 мәдениет объектісін күрделі және ағымдағы жөндеу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының әкімдігі
2020 – 2030 жылдар
2020 жыл – 787,0*
2021 жыл – 1 339,0*
2022 жыл – 5 191,3*
2023 жыл – 5 191,3*
2024 жыл – 5 191,3*
2025 жыл – 5 191,3*
2026 жыл – 5 191,3*
2027 жыл – 5 191,3*
2028 жыл – 5 191,3*
2029 жыл – 5 191,3*
2030 жыл – 5 190,9*
жергілікті бюджет
80
"Боралдай сақ қорғандары" археологиялық паркі базасында сақ мәдениетінің орталығын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының әкімдігі

2020 – 2022 годы
2020 год – 2 000,0*
2021 год – 2 500,0*
2022 год – 2 000,0*
местный бюджет
Задача 5.5 Развитие туризма, рекреации и спорта
81
Создание единого событийного календаря города и области
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 – 2030 годы
не требуются
82
Проведение тематических экскурсий для детей из малообеспеченных семей, взрослых инвалидов и граждан пенсионного возраста по достопримечательностям города Алматы и Алматинской агломерации
информация
в МНЭ
акимат города Алматы
2020 – 2021 годы
2020 год – 23,0*
2021 год – 23,0*
местный бюджет
83
Разработка ПСД на строительство 8-ми физкультурно-оздоровительных комплексов по адресам:
севернее ул. Рыскулова-Момышулы в Алатауском районе;
в мкр. Алгабас Алатауского района;
в Жетысуском районе;
в Медеуском районе;
в мкр. Жас Канат Турксибского района;
заключение вневедомственной экспертизы
акимат города Алматы
2020 год
2020 год – 150,0*
местный бюджет
84
Создание совместного проектного офиса по реализации мастер-плана Алматинского горного кластера
информация
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы, АО "НК"Kazakh Tourism"
(по согласованию)
2020 год
не требуются
85
Реализация проектов по развитию горнолыжного курорта "Лесная сказка – Апорт Ак-тас" в Талгарском районе, тематического парка "Батырлэнд" в Карасайском районе, развлекательного комплекса ХэппиЛэнд в Илийском районе
информация
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы, АО "НК"Kazakh Tourism"
(по согласованию)
2020 – 2025 годы
2020 год – 20,0
2021 год – 20,0
2022 год – 20,0
2023 год – 20,0
2024 год – 20,0
2025 год – 20,0
частные инвестиции
86
Создание туристского маршрута "Алтын аймақ Жетісу" (золотое кольцо) с посещением 4-х государственных национальных природных парков, туристической навигации по основным маршрутам
информация
в МНЭ
акиматы Алматинской области, города Алматы
2020 год
2020 год – 20,0*
местный бюджет
87
Разработка ПСД по благоустройству территорий рек и озер, строительству парков и скверов с учетом обеспечения 10 м2 на человека в шаговой доступности на пригородных территориях города и области (шаговая доступность равна 300-500 м)
акт ввода в эксплуатацию
акиматы города Алматы, Алматинской области
2021 – 2025 годы
2021 год – 176,0*
2022 год – 176,0*
2023 год – 176,0*
2024 год – 176,0*
2025 год – 176,0*
местный бюджет
Стратегическое направление 6. Экологическая устойчивость и обеспечение безопасности, предупреждение чрезвычайных ситуаций
Задача 6.1 Развитие систем управления отходами
88
Строительство мусоросортировочных линий для переработки (сортировки) отходов на полигоне в поселке "Айтей" Карасайского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
акиматы города Алматы, Алматинской области

2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 2 000,0*
2021 жыл – 2 500,0*
2022 жыл – 2 000,0*
жергілікті бюджет
5.5-міндет. Туризмді, рекреацияны және спортты дамыту
81
Қала мен облыстың бірыңғай оқиғалық күнтізбесін құру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының әкімдіктері
2020 – 2030 жылдар
талап етілмейді
82
Алматы қаласы мен Алматы агломерациясының көрікті жерлері бойынша жағдайы төмен отбасылардың балалары, ересек мүгедектер мен зейнеткерлік жастағы азаматтар үшін тақырыптық экскурсиялар өткізу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 23,0*
2021 жыл – 23,0*
жергілікті бюджет
83
Мына мекенжайлар бойынша:
Алатау ауданындағы Рысқұлов-Момышұлы көшелерінің солтүстігінде;
Алатау ауданының Алғабас шағын ауданында;
Жетісу ауданында;
Медеу ауданында;
Түрксіб ауданының Жас қанат шағын ауданында 8 дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салуға ЖСҚ әзірлеу
ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы
Алматы қаласының әкімдігі
2020 жыл
2020 жыл – 150,0*
жергілікті бюджет
84
Алматы тау кластерінің мастер-жоспарын іске асыру бойынша бірлескен жобалық офис құру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
(келісу бойынша)
2020 жыл
талап етілмейді
85
Талғар ауданындағы "Орман ертегісі – Апорт Ақ-тас" тау шаңғысы курортын, Қарасай ауданындағы "Батырлэнд" тақырыптық паркін, Іле ауданындағы ХэппиЛэнд ойын-сауық кешенін дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
(келісу бойынша)
2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 20,0
2021 жыл – 20,0
2022 жыл – 20,0
2023 жыл – 133,4
2024 жыл – 133,3
2025 жыл – 133,3
жеке инвестициялар
86
4 мемлекеттік ұлттық табиғи паркке бара отырып, "Алтын аймақ Жетісу" (алтын айналым) туристік бағытын, негізгі бағыттар бойынша туристік навигация құру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының, Алматы қаласының
әкімдіктері
2020 жыл
2020 жыл – 20,0*
жергілікті бюджет
87
Қала және облыстың қала маңы аумақтарында бір адамға 10 м2 қадамдық қолжетімділікті (қадамдық қолжетімділік 300-500 м тең) қамтамасыз етуді ескере отырып, өзендер мен көлдер аумақтарын абаттандыру, парктер мен гүлзарлар салу бойынша ЖСҚ әзірлеу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2021 – 2025 жылдар
021 жыл – 176,0*
2022 жыл – 176,0*
2023 жыл – 176,0*
2024 жыл – 176,0*
2025 жыл – 176,0*
жергілікті бюджет
6-стратегиялық бағыт. Экологиялық тұрақтылық және төтенше жағдайлардың алдын алу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
6.1-міндет. Қалдықтарды басқару жүйесін дамыту
88
Алматы облысы Қарасай ауданының "Әйтей" кентіндегі "Kaz Waste Conversion" ЖШС полигонында қалдықтарды қайта өңдеу (сұрыптау) үшін қоқыс сұрыптау желілерін салу
пайдалануға беру актісі
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері

2020 – 2022 годы
2020 год – 350,0
2021 год – 350,0
2022 год – 300,0
частные инвестиции
89
Поэтапная рекультивация исторических захоронений на полигоне в поселке "Айтей" Карасайского района Алматинской области
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 – 2025 годы
2020 год – 200,0
2021 год – 200,0
2022 год – 200,0
2023 год – 133,4
2024 год – 133,3
2025 год – 133,3
частные инвестиции
90
Озеленение территории полигона в поселке "Айтей" Карасайского района Алматинской области
информация
в МНЭ
акиматы города Алматы, Алматинской области
2021 год
2021 год – 0,5
частные инвестиции
91
Выделение земельных участков под новые полигоны ТБО на территориях пригородной зоны Алматинской области
информация
в МНЭ
акимат Алматинской области
2020 – 2024 годы
не требуются
92
Строительство 2-х мусороперерабатывающих заводов в Илийском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2022 годы
2020 год – 8 248,0
2021 год – 9 602,7
2022 год – 3 280,0
частные инвестиции
93
Строительство полигона ТБО в Енбекшиказахском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2023 – 2024 годы
2023 год – 450,0*
2024 год – 720,0*
местный бюджет
94
Строительство 3-х комплексных перегрузочных площадок в Карасайском и Талгарском районах, а также в городе Капшагай
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2021 – 2023 годы
2021 год – 300,0
2022 год – 300,0
2023 год – 300,0
частные инвестиции
Задача 6.3 Мероприятие по защите от землетрясений
95
Разработка ПСД на внедрение системы раннего предупреждения о землетрясениях в городе Алматы
заключение государственной экспертизы
акимат города Алматы
2020 – 2021 годы
2020 год – 35,0*
2021 год – 35,0*
местный бюджет
96
Разработка и тиражирование 4D плакатов по действиям при землетрясении "Дополненная реальность"
акт выполненных работ
акимат города Алматы
2020 – 2022 годы
2020 год – 1,5*
2021 год – 1,5*
2022 год – 1,4*
местный бюджет
Задача 6.4 Предупреждение чрезвычайных ситуаций на территории пригородной зоны
97
Разработка ПСД по привязке типового проекта и строительство модульного пожарного депо на 2 автомобиля из быстровозводимых конструкций на станции Шамалган Карасайского района
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2021 годы
2020 год – 0,3*
2021 год – 340,0*
местный бюджет
98
Разработка ПСД по привязке типового проекта и строительство модульного пожарного депо на 2 автомобиля из быстровозводимых конструкций в с. Жетыген Илийского района
акт ввода в эксплуатацию
МВД, акимат Алматинской области
2029 – 2030 годы
2029 год – 23,0*
2030 год – 370,0*
республиканский бюджет
99
Строительство защитных сооружений на концевом участке реки Есик
акт ввода в эксплуатацию
МВД, акимат Алматинской области

2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 350,0
2021 жыл – 350,0
2022 жыл – 300,0
жеке инвестициялар
89
Алматы облысы Қарасай ауданының "Әйтей" кентіндегі "Kaz Waste Conversion" ЖШС полигонында тарихи жерлеу орындарын кезең-кезеңмен қалпына келтіру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 – 2025 жылдар
2020 жыл – 200,0
2021 жыл – 200,0
2022 жыл – 200,0
2023 жыл – 133,4
2024 жыл – 133,3
2025 жыл – 133,3
жеке инвестициялар
90
Алматы облысы Қарасай ауданының "Әйтей" кентіндегі "Kaz Waste Conversion" ЖШС полигоны аумағын көгалдандыру
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2021 жыл
2021 жыл – 0,5
жеке инвестициялар
91
Алматы облысының қала маңы аймағының аумақтарында ҚТҚ жаңа полигондарына жер учаскелерін бөлу
ҰЭМ-ге ақпарат
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2024 жылдар
талап етілмейді
92
Іле ауданында 2 қоқыс өңдеу зауытын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 8 248,0
2021 жыл – 9 602,7
2022 жыл – 3 280,0
жеке инвестициялар
93
Еңбекшіқазақ ауданында ҚТҚ полигонын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2023 – 2024 жылдар
2023 жыл – 450,0*
2024 жыл – 720,0*
жергілікті бюджет
94
Қарасай және Талғар аудандарында, сондай-ақ Қапшағай қаласында 3 кешенді қайта тиеу алаңдарын салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2021 – 2023 жылдар
2021 жыл – 300,0
2022 жыл – 300,0
2023 жыл – 300,0
жеке инвестициялар
6.2-міндет. Жер сілкінуден қорғау бойынша іс-шара
95
Алматы қаласындағы жер сілкінісі туралы алдын ала хабарлау жүйесін енгізу үшін ЖСҚ әзірлеу
мемлекеттік сараптама қорытындысы
Алматы қаласының
әкімдігі
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 35,0*
2021 жыл – 35,0*
жергілікті бюджет
96
"Толықтырылған шындық" жер сілкінісі кезіндегі әрекеттер бойынша 4D плакаттар әзірлеу және көбейту
орындалған жұмыстар актісі
Алматы қаласының
әкімдігі
2020 – 2022 жылдар
2020 жыл – 1,5*
2021 жыл – 1,5*
2022 жыл – 1,4*
жергілікті бюджет
6.3-міндет. Қала маңы аймағының аумағындағы төтенше жағдайлардың алдын алу
97
Қарасай ауданының Шамалған станциясында үлгілік жобаны байланыстыру және тез құрастырылатын құрылымдардан 2 автомобильге арналған модульдік өрт сөндіру депосын салу бойынша ЖСҚ әзірлеу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2021 жылдар
2020 жыл – 0,3*
2021 жыл – 340,0*
жергілікті бюджет
98
Іле ауданы, Жетіген ауылында үлгілік жобаны байланыстыру және тез құрастырылатын құрылымдардан 2 автомобильге арналған модульдік өрт сөндіру депосын салу бойынша ЖСҚ әзірлеу
пайдалануға беру актісі
ІІМ, Алматы облысының
әкімдігі
2029 – 2030 жылдар
2029 жыл – 23,0*
2030 жыл – 370,0*
республикалық бюджет
99
Есік өзенінің соңғы учаскесінде қорғаныс құрылыстарын салу
пайдалануға беру актісі
ІІМ, Алматы облысының
әкімдігі

2023 – 2024 годы
2023 год – 150,0*
2024 год – 150,0*
республиканский бюджет
100
Капитальный ремонт селезадерживающей плотины на реке Талгар
акт ввода в эксплуатацию
МВД, акимат Алматинской области
2023 – 2024 годы
2023 год – 297,5*
2024 год – 297,5*
республиканский бюджет
101
Капитальный ремонт противоселевого сооружения "Узын Каргалы"
акт ввода в эксплуатацию
МВД, акимат Алматинской области
2023 – 2024 годы
2023 год – 275,0*
2024 год – 275,0*
республиканский бюджет
102
Установка 30 постов с функцией фото-видео фиксации (2024 – 20 постов, 2025 – 10 постов)
акт выполненных работ
акимат Алматинской области
2023 – 2025 годы
2023 год – 15,0*
2024 год – 600,0*
2025 год – 300,0*
местный бюджет
103
Строительство совмещенных с жильем 25 участковых пунктов полиции
акт ввода в эксплуатацию
акимат Алматинской области
2020 – 2024 годы
2020 год – 105,0 *
2021 год – 105,0*
2022 год – 105,0*
2023 год – 152,5*
2024 год – 152,5*
местный бюджет
Стратегическое направление 7. Управление развитием агломерации
104
Создание совета по управлению Алматинской агломерацией с предоставлением полномочий по решению стратегических общеагломерационных вопросов
совместное решение
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
105
Создание делового совета по управлению Алматинской агломерацией с привлечением бизнес структур города и области к обсуждению и решению наиболее острых проблем развития агломерации
совместное решение
акиматы города Алматы, Алматинской области
2020 год
не требуются
106
Внесение предложений по усилению/упорядочению полномочий местных государственных органов по планированию и контролю землепользования, направленных на предотвращение хаотичного разрастания территорий городов, по запрету на новое освоение территорий на землях сельскохозяйственного назначения
предложения
в Правительство
акиматы города Алматы, Алматинской области, МСХ, МНЭ, МИИР
2020 год
не требуются

2023 – 2024 жылдар
2023 жыл – 150,0*
2024 жыл – 150,0*
республикалық бюджет
100
Талғар өзеніндегі селді ұстап қалу бөгетін күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
ІІМ, Алматы облысының
әкімдігі
2023 – 2024 жылдар
2023 жыл – 297,5*
2024 жыл – 297,5*
республикалық бюджет
101
"Ұзын Қарғалы" өзеніндегі селге қарсы құрылысты күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
ІІМ, Алматы облысының
әкімдігі
2023 – 2024 жылдар
2023 жыл – 275,0*
2024 жыл – 275,0*
республикалық бюджет
102
Фото-бейне тіркеу функциясы бар 30 бекет орнату (2024 – 20 бекет, 2025 – 10 бекет)
орындалған жұмыстар актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2023 – 2025 жылдар
2023 жыл – 15,0*
2024 жыл – 600,0*
2025 жыл – 300,0*
жергілікті бюджет
103
Тұрғын үймен біріктірілген 25 учаскелік полиция пунктін салу
пайдалануға беру актісі
Алматы облысының
әкімдігі
2020 – 2024 жылдар
2020 жыл – 105,0*
2021 жыл – 105,0*
2022 жыл – 105,0*
2023 жыл – 152,5*
2024 жыл – 152,5*
жергілікті бюджет
7-стратегиялық бағыт: Агломерацияны дамытуды басқару
104
Стратегиялық жалпыагломерациялық мәселелерді шешу жөнінде өкілеттіктер бере отырып, Алматы агломерациясын басқару жөнінде кеңес құру
бірлескен шешім
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
105
Агломерацияны дамытудың неғұрлым өткір мәселелерін талқылауға және шешуге қала мен облыстың бизнес құрылымдарын тарта отырып, Алматы агломерациясын басқару жөнінде іскерлік кеңес құру
бірлескен шешім
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
106
Жергілікті мемлекеттік органдардың қала аумақтарының ретсіз өсуінің алдын алуға, ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлерде аумақтарды жаңадан игеруге тыйым салуға бағытталған жер пайдалануды жоспарлау және бақылау жөніндегі өкілеттіктерін күшейту/реттеу келтіру жөнінде ұсыныстар енгізу
Үкіметке ұсыныстар
Алматы қаласының,
Алматы облысының
әкімдіктері, АШМ, ҰЭМ, ИИДМ
2020 жыл
талап етілмейді

666 221,8
ВСЕГО:
1 201 724,5
Примечание:
* – Объемы средств будут уточняться при утверждении бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан исходя из возможностей республиканского и местных бюджетов.
Расшифровка аббревиатур:
АО "АЖК"
акционерное общество "Алатау жарык компаниясы"
АПК
агропромышленный комплекс
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ПДП
план детальной планировки
МИО
местные исполнительные органы
ПСД
проектно-сметная документация
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ИЗ
индустриальная зона
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
СЭЗ "ПИТ"
специальная экономическая зона "Парк инновационных технологий"
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
АО "НК "Kazakh Tourism"
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism"
км
километр
МЖК
многоквартирные жилые комплексы
НАО "КазНМУ"
некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный медицинский университет имени
С. Д. Асфендиярова"
НАО "КазНИТУ"
некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К. И. Сатпаева"
АО "КБТУ"
акционерное общество "Казахстанско-Британский технический университет"
ЗОГР
зона особого градостроительного регулирования
СНиП
строительные нормы и правила
ПС
подстанции
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Казахстан темір жолы"
ТБО
твердые бытовые отходы
МГ
магистральный газопровод
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
БАКАД
Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан

666 221,8
БАРЛЫҒЫ:
1 201 724,5
Ескертпе:
* – Қаражат мөлшері республикалық және жергілікті бюджеттердің мүмкіндіктерін негізге ала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"АЖК" АҚ
"Алатау жарық компаниясы" акционерлік қоғамы
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ"
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕЖЖ
егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ИА
индустриялық аймақ
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"ИТП" АЭА
"Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағы
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
км
километр
КТК
көппәтерлі тұрғын үй кешені
"ҚазҰМУ" КеАҚ
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"ҚазҰТЗУ" КеАҚ
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"ҚБТУ" АҚ
"Қазақстан-Британ техникалық университеті" акционерлік қоғамы
ҚҚЕРА
қала құрылысын ерекше реттеу аймағы
ҚНжЕ
құрылыс нормалары мен ережесі
ҚС
қосалқы станция
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚТҚ
қатты тұрмыстық қалдықтар
МГ
магистралдық газ құбыры
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
ҮАААЖ
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі