Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 116.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2019 года № 908 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить перечисление утвержденных сумм целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
3. Акимам областей, городов республиканского значения и столицы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных сумм целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных сумм целевых текущих трансфертов до 8-го числа месяца, следующего за отчетным.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2020 года № 116
Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
Глава 1. Общие положения

Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалануы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 116 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2019 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына және "2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 желтоқсандағы № 908 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ағымдағы нысаналы трансферттердің бекітілген сомаларын облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне аударуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері:
1) ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларын уақтылы және мақсатты пайдалануды;
2) есепті айдан кейінгі айдың 8-күніне дейін ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларының пайдаланылуы туралы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне есеп беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 18 наурыздағы
№ 116 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалануы қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от  6 декабря 2019 года № 908 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2020 – 2022 годы".
2. Правила определяют порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам, предусмотренных по республиканской бюджетной программе 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры" администратора республиканских бюджетных программ 213 "Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее – бюджетная программа 058).
3. Использование целевых текущих трансфертов осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения и столицы на обеспечение прав, улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан и услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам используются по следующим бюджетным подпрограммам бюджетной программы 058:
1) 105 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" (далее – подпрограмма 105);
2) 107 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам" (далее – подпрограмма 107).

1. Осы Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалануы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2019 жылғы қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына және "2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 желтоқсандағы № 908 қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар 213 "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі" республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" республикалық бюджеттік бағдарламасы (бұдан әрі – 058 бюджеттік бағдарлама) бойынша көзделген Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар, астана бюджеттерінің пайдалану тәртібін айқындайды.
3. Ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға және кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 058 бюджеттік бағдарламаның мынадай бюджеттік кіші бағдарламалары бойынша пайдаланылады:
1) 105 "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" (бұдан әрі – 105 кіші бағдарлама);
2) 107 "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" (бұдан әрі – 107 кіші бағдарлама).

5. Центральный уполномоченный орган в области социальной защиты населения (далее – администратор республиканской бюджетной программы) производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на основании индивидуального плана финансирования по подпрограммам 105 и 107 бюджетной программы 058 по платежам в порядке, утвержденном уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Глава 2. Порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
6. Целевые текущие трансферты на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан используются на:
1) установку дорожных знаков и указателей в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
2) обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
3) обеспечение сопровождения сурдопереводом транслирования новостных телепередач;
4) увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами (подгузниками, мочеприемниками и калоприемниками) до количества, предусмотренного пунктом 93 Правил обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, утвержденных уполномоченным органом в области социальной защиты населения;
5) оказание услуг специалиста жестового языка в соответствии с Правилами предоставления в соответствии с индивидуальной программой реабилитации социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год, утвержденных уполномоченным органом в области социальной защиты населения;
6) расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств, предоставляемых инвалидам, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам" (далее – перечень);
7) обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida;
8) обеспечение протезно-ортопедическими средствами;
9) обеспечение сурдотехническими средствами;

5. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аударуды 058 бюджеттік бағдарламаның 105 және 107 кіші бағдарламалары бойынша қаржыландырудың жеке жоспары негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тәртіппен төлемдер бойынша жүргізеді.
2-тарау. Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
6. Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:
1) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға;
2) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға;
3) жаңалықтар телебағдарламаларын трансляциялауды сурдоаудармамен сүйемелдеуді қамтамасыз етуге;
4) мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен (жөргектермен, несеп қабылдағыштармен және нәжіс қабылдағыштармен) қамтамасыз ету нормаларын халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидаларының 93-тармағында көзделген мөлшерге дейін ұлғайтуға;
5) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге;
6) "Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысымен бекітілген мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарының тізбесін (бұдан әрі – тізбе) кеңейтуге;
7) Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге;
8) протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз етуге;
9) сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз етуге;

10) обеспечение тифлотехническими средствами;
11) обеспечение специальными средствами передвижения (кресло-коляски);
12) обеспечение санаторно-курортным лечением.
7. По подпунктам 1), 2), 3) пункта 6 настоящих Правил выделение средств из республиканского бюджета осуществляется с учетом софинансирования из местного бюджета в следующем соотношении: из республиканского бюджета – 20% от необходимого объема для реализации мероприятий, из местного бюджета – 80 %.
8. В случае недостаточности сумм целевых текущих трансфертов вследствие увеличения потребности в обязательных гигиенических средствах, технических вспомогательных (компенсаторных), протезно-ортопедических, сурдотехнических, тифлотехнических средствах, специальных средствах передвижения (кресло-колясках), санаторно-курортного лечения, предоставляемых инвалидам, социальных услугах специалиста жестового языка для инвалидов по слуху и (или) их стоимости, местные исполнительные органы предусматривают расходы на увеличение норм обеспечения инвалидов подгузниками, калоприемниками и мочеприемниками, оказание услуг специалиста жестового языка, расширение перечня, обеспечение протезно-ортопедическими, сурдотехническими, тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения (кресло-колясками), санаторно-курортным лечением за счет средств соответствующего местного бюджета.
9. Акимы областей, городов республиканского значения и столицы поступающие целевые текущие трансферты предусматривают по бюджетным программам:
1) по администратору бюджетных программ 256 "Управление координации занятости и социальных программ области" по местным бюджетным программам:
113 "Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам";
046 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" для финансирования расходов на областном уровне на расширение перечня;
2) 327 "Управление социального благосостояния города республиканского значения, столицы" и 333 "Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы" по местной бюджетной программе 045 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" для финансирования расходов на уровне города республиканского значения, столицы на расширение перечня;
3) по администраторам бюджетных программ 263 "Управление внутренней политики области", 325 "Управление общественного развития города республиканского значения, столицы", 328 "Управление внутренней политики и по делам религии города республиканского значения, столицы" и 747 "Управление информации и общественного развития области" по местной бюджетной программе 077 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на обеспечение сопровождения сурдопереводом транслирования новостных телепередач;

10) тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз етуге;
11) арнайы қозғалыс құралдарымен (кресло-арбалармен) қамтамасыз етуге;
12) санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге пайдаланылады.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2), 3) тармақшалары бойынша республикалық бюджеттен қаражат бөлу жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды ескере отырып, мынадай қатынаста: республикалық бюджеттен – іс-шараларды іске асыруға қажетті көлемнің 20 %-ы, жергілікті бюджеттен – 80 %-ы жүзеге асырылады.
8. Міндетті гигиеналық құралдарға, мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы), протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдарға, арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбаларға), санаториялық-курорттық емдеуге, естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтеріне қажеттіліктің және (немесе) олардың құнының ұлғаюы салдарынан ағымдағы нысаналы трансферттер сомалары жеткіліксіз болған жағдайда жергілікті атқарушы органдар мүгедектерді жөргектермен, несеп қабылдағыштармен және нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға, ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге, тізбені кеңейтуге, протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнайы қозғалыс құралдарымен (кресло-арбалармен), санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге шығыстарды тиісті жергілікті бюджет қаражатының есебінен көздейді.
9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері келіп түсетін ағымдағы нысаналы трансферттерді мына бюджеттік бағдарламалар бойынша көздейді:
1) 256 "Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
113 "Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер";
046 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламалары бойынша;
2) тізбені кеңейтуге республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде шығыстарды қаржыландыру үшін 045 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 327 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік әл-ауқат басқармасы" және 333 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы";
3) жаңалықтар телебағдарламаларын трансляциялауды сурдоаудармамен сүйемелдеуді қамтамасыз етуге 077 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 263 "Облыстың ішкі саясат басқармасы", 325 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың қоғамдық даму басқармасы", 328 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың ішкі саясат және дін істері басқармасы" және 747 "Облыстың ақпарат және қоғамдық даму басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша;

4) по администратору бюджетных программ 268 "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области" по местной бюджетной программе 113 "Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам" для дальнейшего перечисления трансфертов бюджетам районов, городов областного значения на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
5) по администратору бюджетных программ 335 "Управление транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города республиканского значения, столицы" по местной бюджетной программе 046 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
6) по администратору бюджетных программ 317 "Управление городской мобильности города республиканского значения, столицы" и 348 "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города республиканского значения, столицы" по местной бюджетной программе 013 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов.
10. Уполномоченные органы района, города областного значения поступающие целевые текущие трансферты предусматривают:
1) по администраторам бюджетных программ 451 "Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)" и 801 "Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на  увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами, оказание услуг специалиста жестового языка, расширение перечня, обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida;
2) по администратору бюджетных программ 458 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;

4) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға кейіннен аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне трансферттерді аудару үшін 113 "Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 268 "Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
5) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 046 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 335 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың көлік және жол-көлік инфрақұрылымын дамыту басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
6) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 013 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 317 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың қалалық мобильділік басқармасы" және 348 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша.
10. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органдары келіп түсетін ағымдағы нысаналы трансферттерді:
1) мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға, ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге, тізбені кеңейтуге, Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 451 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" және 801 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша;
2) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 458 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;

3) по администратору бюджетных программ 483 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства и жилищной инспекции района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 059 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
4) по администратору бюджетных программ 485 "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
5) по администратору бюджетных программ 490 "Отдел коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
6) по администратору бюджетных программ 492 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
7) по администратору бюджетных программ 495 "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;

3) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 059 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 483 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
4) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 485 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
5) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 490 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
6) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 492 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;
7) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 495 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша;

8) по администратору бюджетных программ 809 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)" по местной бюджетной программе 050 "Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан" на установку дорожных знаков, указателей и обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов.
11. Местные исполнительные органы осуществляют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, комплекс мероприятий по:
1) установке дорожных знаков, указателей и обустройству пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов, местными уполномоченными органами в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
2) закупу обязательных гигиенических средств (подгузников, мочеприемников и калоприемников) с учетом увеличения норм обеспечения, увеличению объема предоставления в соответствии с индивидуальной программой реабилитации социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху с тридцати часов до шестидесяти часов в год, расширению перечня, обеспечению катетарами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida, протезно-ортопедических, сурдотехнических, тифлотехнических средств, специальных средств передвижения (кресло-коляски), санаторно-курортного лечения местными уполномоченными органами в сфере социальной защиты населения;
3) обеспечению сопровождения сурдопереводом транслирования новостных телепередач местными уполномоченными органами по реализации государственной информационной политики через региональные средства массовой информации.
12. Акимы областей, городов республиканского значения, столицы по итогам года не позднее 20 января года, следующего за отчетным, представляют администратору республиканской бюджетной программы отчеты о достигнутых результатах за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов.
Глава 3. Порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2020 год областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
13. Целевые текущие трансферты на услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам используются на:

8) мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтауға 050 "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша 809 "Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша көздейді.
11. Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы жергілікті уәкілетті органдардың мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнату және жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтау;
2) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы жергілікті уәкілетті органдардың қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуын ескере отырып, міндетті гигиеналық құралдар (жөргектер, несеп қабылдағыштар, нәжіс қабылдағыштар) сатып алу, оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну көлемін жылына отыз сағаттан алпыс сағатқа дейін ұлғайту, тізбені кеңейту, Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларды бір рет қолданылатын катетерлермен, протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнайы қозғалыс құралдарымен (кресло-арбалармен), санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаңалықтар телебағдарламаларының трансляциялануын сурдоаудармамен сүйемелдеуді қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асырады.
12. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есептерді республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ұсынады.
3-тарау. Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге 2020 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртiбi
13. Кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:

1) приобретение речевых процессоров к кохлеарным имплантам;
2) оплату услуг по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам.
14. Акимы областей, городов республиканского значения и столицы поступающие целевые текущие трансферты предусматривают по следующим администраторам бюджетных программ:
256 "Управление координации занятости и социальных программ области" для финансирования расходов на областном уровне;
327 "Управление социального благосостояния города республиканского значения, столицы", 333 "Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы" для финансирования расходов на уровне города республиканского значения, столицы по местной бюджетной программе 053 "Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам".
15. Акимы областей, городов республиканского значения, столицы по итогам года не позднее 20 января года, следующего за отчетным, представляют администратору республиканской бюджетной программы отчеты о достигнутых результатах за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов.

1) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын сатып алуға;
2) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге пайдаланылады.
14. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана әкімдері:
053 "Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету" жергілікті бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыстарды облыстық деңгейде қаржыландыру үшін 256 "Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы";
шығыстарды республикалық қала, астана деңгейінде қаржыландыру үшін 327 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік әл-ауқат басқармасы" және 333 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері бойынша келіп түсетін ағымдағы нысаналы трансферттерді көздейді.
15. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана әкімдері есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есептерді республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ұсынады.