Об утверждении Дорожной карты по усилению защиты прав ребенка, противодействию бытовому насилию и решению вопросов суицидальности среди подростков на 2020 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 156.
В соответствии с Посланием Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана" и во исполнение пункта 61 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 152, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по усилению защиты прав ребенка, противодействию бытовому насилию и решению вопросов суицидальности среди подростков на 2020 – 2023 годы (далее - Дорожная карта).
2. Акиматам областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента:
1) принять необходимые меры по реализации Дорожной карты;
2) не позднее 10 числа, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Дорожной карты в Министерство образования и науки Республики Казахстан.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан не позднее 25 числа, следующего за отчетным годом, обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан информации о ходе реализации Дорожной карты.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года № 156
ДОРОЖНАЯ КАРТА

Баланың құқықтарын қорғауды күшейту, тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл және жасөспірімдер арасында суицидтің көбеюі мәселелерін шешу жөніндегі 2020 – 2023 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 156 қаулысы.
Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 61-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Баланың құқықтарын қорғауды күшейту, тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл және жасөспірімдер арасында суицидтің көбеюі мәселелерін шешу жөніндегі 2020 – 2023 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекітілсін.
2. Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері:
1) Жол картасын іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне есепті жылдан кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей Жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі есепті жылдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 156 қаулысымен
бекітілген

по усилению защиты прав ребенка, противодействию бытовому насилию и решению вопросов суицидальности среди подростков на 2020 -2023 годы
Сноска. Дорожная карта с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Сроки
исполнения
Предполагаемые расходы,
млн. тенге
Источник финансир.
Номер БП

Баланың құқықтарын қорғауды күшейту, тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл және жасөспірімдер арасында суицидтің көбеюі мәселелерін шешу жөніндегі 2020 – 2023 жылдарға арналған жол картасы
Ескерту. Жол картасына өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/c № Іс-шара атауы Аяқталу нысаны Орындауға жауаптылар Орындалу мерзімі Болжамды шығыстар,
млн. теңге
Қаржыландыру көзі ББ нөмірі

всего на 2020-2023 годы
в том числе
2020
год
2021 год
2022 год
2023 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I. СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬНОЙ И НОРМАТИВНОЙ ПРАВОВОЙ БАЗЫ
1.
Проработка вопросов внесения изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в части:
- усиления уголовной ответственности родителей (законных представителей) за оставление детей без присмотра (УК РК);
- усиления ответственности жилищно-коммунальных хозяйств за обеспечение безопасности населения (КоАП РК);
- увеличения размера административного штрафа за появление в общественных местах в состоянии опьянения лиц, не достигших восемнадцати лет, а равно распитие ими алкогольных напитков, продажу табака и табачных изделий лицам и лицами, не достигшими восемнадцати лет, а также доведение несовершеннолетнего до состояния опьянения, нахождение в ночное время несовершеннолетних в развлекательных заведениях или вне жилища без сопровождения законных представителей (КоАП РК)
предложения в Правительство
МВД, МОН, МИОР, МИИР, МЗ, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию)
второе полугодие 2020 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
2.
Выработка предложений по внесению изменений и дополнений в действующее законодательство в части расширения компетенции МОН по осуществлению государственного контроля органов и организаций образования и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка по вопросам обеспечения безопасности детей, в том числе профилактики насилия и жестокого обращения в отношении детей, суицида, правонарушений (буллинга) среди них
предложения в Правительство
МОН, МНЭ, МЗ, МТЗСН
второе
полугодие
2020 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
3.
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2007 года № 415 в части:
- обновления состава МВК;
- включения в Положение о МВК механизмов их мобильного реагирования на кризисные ситуации, расширения полномочий, мониторинга Правительством РК решений МВК и отчетности центральных и местных государственных органов
постановление Правительства
МОН, МВД, МЗ, МТЗСН, МИОР, МИО,
второе полугодие 2020 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
4.
Внесение изменений в типовые штаты работников государственных организаций образования и перечни должностей педагогов в части установления нагрузки на школьного психолога, социального педагога в зависимости от количества обучающихся (воспитанников) в организациях образования
предложения в Правительство
МОН, МФ, МНЭ, МИО
второе
полугодие
2020 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
5.
Обновление содержания приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № 145 "О принятии Концептуальных основ воспитания в условиях реализации программы "Рухани жаңғыру", утвержденного в части интеграции нравственно-духовного образования в систему воспитательной работы в организациях образования
приказ
МОН
второе полугодие
2020 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
6.

2020-2023 жылдарға барлығы оның ішінде
2020
жылы
2021 жылы 2022 жылы 2023 жылы
кестенің жалғасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
І. ЗАҢНАМАЛЫҚ ЖӘНЕ НОРМАТИВТІК ҚҰҚЫҚТЫҚ БАЗАНЫ ЖЕТІЛДІРУ
1.
Қазақстан Республикасының заңнамасына:
-  ата-аналардың (заңды өкілдерінің) балаларды қараусыз қалдырғаны үшін қылмыстық жауапкершілігін күшейту (ҚР ҚК);
-  тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтардың халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі жауапкершілігін күшейту (ҚР ӘҚБТК);
-  он сегіз жасқа толмаған адамдардың қоғамдық орындарға масаң күйде келуі, сол сияқты олардың алкогольдік ішімдіктерді ішуі, темекі және темекі бұйымдарын он сегіз жасқа толмаған адамдарға және адамдардың сатқаны үшін, сондай-ақ кәмелетке толмаған адамды масаң күйге дейін жеткізгені, заңды өкілдерімен бірге жүрмеген кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық мекемелерінде немесе тұрғын үйден тыс жерде болғаны үшін әкімшілік айыппұл мөлшерін ұлғайту (ҚР ӘҚБТК) бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелерін пысықтау
Үкіметке ұсыныстар
ІІМ,
БҒМ,
АҚДМ,
ИИДМ,
ДСМ,
БП (келісу бойынша),
ЖС (келісу бойынша)
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
2.
Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, оның ішінде балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгездіктің алдын алу, олардың арасындағы суицид, құқық бұзушылықтар (буллинг) мәселелері бойынша, бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын және білім беру органдары мен ұйымдарын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бойынша БҒМ-нің құзыретін кеңейту бөлігінде қолданыстағы заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Үкіметке ұсыныстар
БҒМ, ҰЭМ,
ДСМ,
Еңбекмині
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
3.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 мамырдағы № 415 қаулысына:
- ВАК құрамын жаңарту;
- ВАК туралы ережеге олардың дағдарыс жағдайларына мобильді ден қою тетігін енгізу, және ҚР Үкіметі тарапынан ВАК шешімдеріне мониторинг жүргізу, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың есептілігі бойынша өкілеттіктерін кеңейту бөлігінде өзгерістер енгізу
Үкімет қаулысы
БҒМ, ІІМ, ДСМ, Еңбекмині, АҚДМ, ЖАО
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
4.
Білім беру ұйымдарында білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) санына байланысты мектеп психологына, әлеуметтік педагогқа жүктемені белгілеу бөлігінде мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарына және педагог қызметкерлер тізбесіне өзгерістер енгізу
Үкіметке ұсыныстар
БҒМ,
Қаржымині,
ҰЭМ,
ЖАО
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
5.
Білім беру ұйымдарындағы тәрбие жұмысы жүйесіне адамгершілік-рухани білім беруді интеграциялау бөлігінде "Рухани жаңғыру" бағдарламасын іске асыру жағдайындағы тәрбиенің тұжырымдамалық негіздерін қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № 145 бұйрығының мазмұнын жаңарту
бұйрық
БҒМ
2020 жылдың екінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
6.

Организация и проведение классных часов "Психология саморазвития личности", "Осознанные отношения: навыки эффективной коммуникации в семье, школе, обществе", "Street Law: права человека для всех и защита детей от насилия и буллинга" для учащихся 8-11 классов и студентов 1-2 курсов колледжей
рекомендации
МОН, МИО
первое
полугодие
2022 года
не требуются
-
-
-
-
-
-
V. ОРГАНИЗАЦИЯ ИНФОРМАЦИОННО-РАЗЪЯСНИТЕЛЬНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
68.
Разработка и размещение в СМИ, интернет-ресурсах, социальных сетях, You tube-каналах видеороликов, инфографиков, постеров для детей и их родителей по:
- нравственно-духовному образованию и формированию в обществе ценности семьи, ребенка;
- охране репродуктивного здоровья;
- пропаганде использования средств безопасности (детские велосипедные шлемы, детские автокресла и ремни безопасности, установка оконных ограждений в высотных жилых домах, применение спасательных жилетов и др.);
- обеспечению безопасности детей и формированию их безопасного поведения (в т.ч. предотвращение насилия, пожаров, выпадение из окон, случайное утопление, травматизм, ЧС, ДТП, правонарушения среди несовершеннолетних);
- защите детей от кибербуллинга и киберпреступности
видеоролики, инфографики, постеры, дайджесты
МИО,
МВД, МОН,
МЗ, МИОР,
2020-2023 годы
в пределах предусмотренных средств МБ
-
-
-
-
-
69.
Организация региональных конкурсов "Лучший школьный сайт", "Лучший сайт отдела образования", "Лучшая Facebooke, Instagram страница"
информация в МОН
МИО
2020-2023 годы
не требуются
-
-
-
-
-
-
70.
Создание пула журналистов, лидеров общественного мнения, блогеров, освещающих вопросы нравственно-духовного образования, воспитание детей без насилия, защиты прав детей
информация в Правительство
МОН
2020-2023 годы
не требуются
-
-
-
-
-
-
Сокращение аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
БП – бюджетная программа
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КПССУ ГП – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
ООН – Организация Объединенных Наций
МВК – межведомственная комиссия по делам несовершеннолетних и защите их прав при Правительстве РК
ВБ - Всемирный банк
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕНУ – Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева
МИО – местный исполнительный орган
МБ – местный бюджет
ГУП – группа управления проектами "Модернизация среднего образования" Всемирного банка
ДТП – дорожно-транспортные происшествия
ПДД – правила дорожного движения
ВУЗ – высшее учебное заведение
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КДНЗП – комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
КоАП РК - Кодекс об административных правонарушениях
УК РК - Уголовный кодекс Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет
ЧС – чрезвычайные ситуации
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан

8-11 сынып оқушылары мен колледждердің 1-2 курс студенттеріне арналған "Тұлғаның өзін-өзі дамыту психологиясы", "Саналы қарым-қатынас: отбасында, мектепте, қоғамда тиімді коммуникация дағдылары", Street Law: барлығына арналған адам құқығы және балаларды зорлық-зомбылықтан және буллингтен қорғау" атты сынып сағаттарын ұйымдастыру және өткізу
ұсынымдар
БҒМ, ЖАО
2022 жылдың бірінші жартыжылдығы
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
V. АҚПАРАТТЫҚ-ТҮСІНДІРУ ҚЫЗМЕТІН ҰЙЫМДАСТЫРУ
68.
БАҚ-та, интернет-ресурстарда, әлеуметтік желілерде, You tube арналарда балалар мен олардың ата-аналарына арналған:
- адамгершілік-рухани білім беру және қоғамда отбасы, бала құндылығын қалыптастыру;
- репродуктивті денсаулықты қорғау;
- қауіпсіздік құралдарын (балалар велосипед шлемдері, балалар автокреслосы және қауіпсіздік белдіктері, биік тұрғын үйлерде терезе қоршауларын орнату, құтқару кеудешелерін қолдану және т.б.) пайдалануды насихаттау;
- балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және олардың қауіпсіз мінез-құлқын қалыптастыру (оның ішінде зорлық-зомбылықты, өртті, терезеден құлауды, кездейсоқ суға батуды, жарақаттануды, ТЖ, ЖКО, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықты болдырмау);
- балаларды кибербуллинг пен киберқылмыстан қорғау бойынша бейнероликтер, инфографикалар, постерлер әзірлеу және орналастыру
бейнероликтер, инфокестелер, постерлер, дайджесттер
ЖАО, ІІМ, БҒМ, ДСМ, АҚДМ
2020 – 2023 жылдар
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
-
-
-
-
-
-
69.
"Үздік мектеп сайты", "Білім бөлімінің үздік сайты", "Үздік Facebook, Instagram парағы" атты өңірлік конкурстарды ұйымдастыру
БҒМ-ге
ақпарат
ЖАО
2020 – 2023 жылдар
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
70.
Адамгершілік-рухани білім беру, зорлық-зомбылықсыз балаларды тәрбиелеу, балалардың құқықтарын қорғау мәселелерін жария ететін журналистер, қоғамдық пікір көшбасшылары, блогерлер пулын құру
Үкіметке ақпарат
БҒМ
2020 – 2023 жылдар
талап етілмейді
-
-
-
-
-
-
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
ББ – бюджеттік бағдарлама
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министлігі
БП – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
БП ҚСАЕАК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
ВАК – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық комиссия
ДБ – Дүниежүзілік банк
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕҰУ – Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті
ЖАО – жергілікті атқарушы орган
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖББ – Дүниежүзілік банктің "Орта білімді жаңғырту" жобасын басқару тобы
ЖКО – жол-көлік оқиғасы
ЖҚЕ – жол қозғалысы ережелері
ЖОО – жоғары оқу орындары
ЖС – Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты
ИИДМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КТІҚҚК– кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚР ӘҚБТК – Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі
ҚР ҚК – Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
МСМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
РБ – республикалық бюджет
ТЖ – төтенше жағдайлар
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі