О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О медали "Халык алгысы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2020 года № 320
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О медали "Халық алғысы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
О медали "Халық алғысы"
В целях поощрения граждан Республики Казахстан, особо отличившихся в борьбе с коронавирусной инфекцией "COVID-19", ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить медаль "Халық алғысы".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения медалью "Халық алғысы";
2) описание медали "Халық алғысы".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2020 года №
ПРАВИЛА
награждения медалью "Халық алғысы"
1. Настоящие Правила регламентируют порядок награждения медалью "Халық алғысы" (далее - медаль).
2. Медалью награждаются граждане Республики Казахстан, особо отличившиеся в борьбе с коронавирусной инфекцией "COVID-19".
3. Представления к награждению медалью вносятся Президенту Республики Казахстан палатами Парламента, Правительством, Конституционным Советом, Верховным Судом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей, а также общественными объединениями.
4. Медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
5. Медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) акимы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей, а также иные уполномоченные Главой государства должностные лица.
6. Вручение медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
7. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
8. Медаль носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.
9. О произведенном вручении медали составляется протокол установленной формы, который скрепляется подписью лица, печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
10. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2020 года №
Описание медали "Халык алгысы"
Медаль "Халық алғысы" состоит из знака и колодки.
Знак медали представляет собой правильный круг диаметром 32 мм, выполненный из металла золотистого цвета - латуни.
На лицевой стороне (аверсе) медали на первом плане выполнено изображение логотипа "Birgemiz". В верхней части медали расположен национальный орнамент. В нижней части медали расположена надпись "ХАЛЫҚ АЛҒЫСЫ".
На оборотной стороне (реверсе) медали по кругу расположен национальный орнамент. В центральной части расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2020".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной планкой шириной 32 мм, выполненной из металла золотистого цвета - латуни. В центральной части выполнен национальный орнамент. Фон планки залит эмалью голубого цвета.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиками. С обратной стороны колодки имеется булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию медали
"Халық алғысы"

"Халық алғысы" медалі туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 25 мамырдағы № 320 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Халық алғысы" медалі туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
"Халық алғысы" медалі туралы
"COVID-19" коронавирустық инфекциясымен күресте ерекше көзге түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын көтермелеу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Халық алғысы" медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Халық алғысы" медалімен наградтау қағидалары;
2) "Халық алғысы" медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Халық алғысы" медалімен наградтау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар "Халық алғысы" медалімен (бұдан әрі - медаль) наградтау тәртібін регламенттейді.
2. Медальмен "COVID-19" коронавирустық инфекциясымен күресте ерекше көзге түскен Қазақстан Республикасының азаматтары наградталады.
3. Медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасы Парламентінің палаталары, Үкіметі, Конституциялық Кеңесі, Жоғарғы Соты, министрліктері, өзге де орталық мемлекеттік органдары, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктер енгізеді.
4. Медальды Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады.
5. Медальды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ Мемлекет басшысы уәкілеттік берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
6. Медальды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің Наградтау туралы жарлығы жария етіледі.
7. Әрбір наградталушыға медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
8. Медаль кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналасады.
9. Медальді тапсыру жүргізілгені туралы белгіленген нысанда хаттама жасалады, ол тапсыруды жүргізген адамның қол қоюымен, органның мөрімен бекітіледі және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.
10. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Халық алғысы" медалінің сипаттамасы
"Халық алғысы" медалі белгіден және тағаннан тұрады.
Медальдің белгісі алтын түстес жез металдан жасалған диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер болады.
Медальдің беткі жағында (аверсте) бірінші көріністе "Birgemiz" логотипінің бейнесі жасалған. Медальдің жоғарғы жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдің төменгі жағында "ХАЛЫҚ АЛҒЫСЫ" деген жазу бар.
Медальдің сыртқы жағында (реверсте) шетін бойлай ұлттық ою-өрнек орналасқан. Ортаңғы бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2020" деген жазу бар.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы алтын түстес жез металдан жасалған ені 32 мм тікбұрышты тағанмен жалғасады. Ортаңғы бөлігінде ұлттық ою-өрнек орналасқан. Таған көгілдір түсті эмальмен құйылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдың шеті өрнеумен жиектелген. Тағанның сыртқы жағында бұйымды киімге бекітетін визорлы бекіткіші бар түйреуіш орнатылған.
"Халық алғысы"
Медалінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША