О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003 "Вопросы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 355. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 865.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003 "Вопросы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 58, ст. 550) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве культуры и спорта Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
в части первой:
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) осуществление лицензирования деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
9) разработка и утверждение нормативов расценок выполнения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) разработка, утверждение и реализация научных программ в области культуры;";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) разработка и утверждение типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в регулируемых Министерством сферах;";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) утверждение правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описания;";
подпункт 58) изложить в следующей редакции:
"58) утверждение типовых штатов для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;";
подпункты 62), 63) и 64) изложить в следующей редакции:
"62) утверждение правил деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;

"Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 355 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 865 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 58, 550-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
бірінші бөлікте:
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
9) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың орындалуын бағалау нормативтерін әзірлеу және бекіту;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) мәдениет саласындағы ғылыми бағдарламаларды әзірлеу, бекіту және іске асыру;";
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
27) Министрлік реттейтін салалардағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу және бекіту;";
49) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"49) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту;";
58) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"58) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервті және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар және спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды бекіту;";
62), 63) және 64) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"62) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын бекіту;

63) утверждение типовых образовательных учебных программ по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласование учебных программ республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
64) утверждение типовых учебных планов по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласование учебных планов республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;";
дополнить подпунктами 79-1), 79-2), 79-3), 79-4), 79-5), 79-6), 79-7) и 79-8) следующего содержания:
"79-1) внесение предложения о размерах денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в Правительство Республики Казахстан;
79-2) утверждение правил расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;
79-3) утверждение правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
79-4) утверждение спортивной этики Республики Казахстан;
79-5) утверждение минимальных государственных нормативов сети детско-юношеских спортивных школ;
79-6) утверждение правил по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;
79-7) утверждение правил предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;
79-8) определение единого оператора в соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте";";
подпункт 81) изложить в следующей редакции:
"81) согласование предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения, являющихся государственной собственностью, также памятников истории и культуры местного значения, являющихся республиканской собственностью;";
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) организация работ по фиксации памятников истории и культуры международного и республиканского значения при их перемещении или изменении;";
подпункт 90) исключить;
подпункт 91) изложить в следующей редакции:
"91) согласование градостроительных проектов, затрагивающих территории памятников истории и культуры;";
подпункт 96) изложить в следующей редакции:
"96) согласование перемещения и изменения памятника истории и культуры;";
подпункты 97), 98) и 99) исключить;
подпункты 100) и 101) изложить в следующей редакции:

63) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу бағдарламаларын келісу;
64) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекіту және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу жоспарларын келісу;";
мынадай мазмұндағы 79-1), 79-2), 79-3), 79-4), 79-5), 79-6), 79-7) және 79-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"79-1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшері туралы ұсыныс енгізу;
79-2) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларын бекіту;
79-3) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту;
79-4) Қазақстан Республикасы спорттық әдебін бекіту;
79-5) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін бекіту;
79-6) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды бекіту;
79-7) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларын бекіту;
79-8) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Заңына сәйкес бірыңғай операторды айқындау;";
81) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"81) мемлекеттік меншік болып табылатын, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін, сондай-ақ республикалық меншік болып табылатын, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруді келісу;";
85) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"85) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің орнын ауыстырған немесе өзгерткен кезде оларды тіркеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;";
90) тармақша алып тасталсын;
91) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"91) тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумағын қозғайтын қала құрылысы жобаларын келісу;";
96) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"96) тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыруды және оны өзгертуді келісу;";
97), 98) және 99) тармақшалар алып тасталсын;
100) және 101) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"100) государственный контроль в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
101) осуществление разрешительного контроля;";
подпункт 102) исключить;
подпункт 111) изложить в следующей редакции:
"111) создание специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия, утверждение ее положения и состава;";
подпункты 114, 115) и 116) изложить в следующей редакции:
"114) разработка и утверждение правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования;
115) разработка и утверждение правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
116) разработка и утверждение правил установления сооружений монументального искусства;";
подпункт 117) исключить;
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) разработка и утверждение правил установления мемориальных досок;";
подпункт 119) исключить;
подпункты 120), 121), 122), 123) и 124) изложить в следующей редакции:
"120) осуществление полномочий собственника на памятники истории и культуры международного и республиканского значения от имени Республики Казахстан;
121) разработка и утверждение правил выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры;
122) разработка и утверждение правил выдачи охранных обязательств;
123) разработка и утверждение квалификационных требований и условий, предъявляемых при лицензировании деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ;
124) разработка и утверждение правил предоставления в пользование памятников истории и культуры и доступа к ним;";
подпункт 126) изложить в следующей редакции:
"126) лишение памятника истории и культуры республиканского значения его статуса и исключение его из государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия;";
дополнить подпунктом 134-1) следующего содержания:
"134-1) утверждение перечня международных, республиканских конкурсов и фестивалей, спортивных соревнований, победители которых допускаются к обучению в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;";
подпункт 144) изложить в следующей редакции:
"144) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;";
подпункты 150), 151) и 152) изложить в следующей редакции:

"100) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2-тармағына сәйкес тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау;
101) рұқсат беру бақылауын жүзеге асыру;";
102) тармақша алып тасталсын;
111) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"111) тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияны құру, оның ережесін және құрамын бекіту;";
114), 115) және 116) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"114) тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
115) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
116) монументтік өнер құрылыстарын орнату қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
117) тармақша алып тасталсын;
118) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"118) мемориалдық тақталар орнату қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
119) тармақша алып тасталсын;
120), 121), 122), 123) және 124) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"120) Қазақстан Республикасының атынан халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне меншік иесінің өкілеттіктерін жүзеге асыру;
121) тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
122) қорғау міндеттемелерін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
123) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары мен шарттарын әзірлеу және бекiту;
124) тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру және оларға қол жеткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
126) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"126) республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiшiн тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде мәртебесінен айыру және оны Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастау;";
мынадай мазмұндағы 134-1) тармақшамен толықтырылсын:
"134-1) жеңімпаздары мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға жіберілетін халықаралық, республикалық конкурстар мен фестивальдардың, спорттық жарыстардың тізбесін бекіту;";
144) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"144) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
150), 151) және 152) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"150) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа, направленного на развитие культуры и искусства, охрану историко-культурного наследия;
151) утверждение критериев оценки степени риска, проверочных листов совместно с уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
152) согласование назначения на должность и освобождения от должности руководителя управления культуры области, города республиканского значения и столицы;";
дополнить подпунктом 152-1) следующего содержания:
"152-1) согласование назначения на должность и освобождения от должности первого руководителя областного, города республиканского значения, столицы органа управления по физической культуре и спорту;";
подпункт 174) изложить в следующей редакции:
"174) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в части электронного документооборота и электронных архивов в источниках комплектования Национального архива Республики Казахстан, центральных государственных архивов;";
подпункт 186) изложить в следующей редакции:
"186) согласование либо отказ в согласовании обозначения, воспроизводящего достояние истории и культуры Республики Казахстан, для регистрации их в качестве товарного знака в соответствии с запросом уполномоченного государственного органа в сфере охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров;";
подпункты 190) и 191) изложить в следующей редакции:
"190) установление ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности;
191) разработка и утверждение правил охраны и использования памятников истории и культуры;";
дополнить подпунктами 195), 196), 197), 198), 199), 200), 201), 202), 203), 204), 205), 206), 207), 208), 209), 210), 211) и 212) следующего содержания:
"195) утверждение правил оформления паспорта памятника истории и культуры;
196) осуществление мониторинга состояния памятников истории и культуры международного и республиканского значения и обеспечение их сохранности;
197) признание объекта историко-культурного наследия и (или) памятника истории и культуры местного значения памятниками истории и культуры республиканского значения и включение их в государственный список памятников истории и культуры республиканского значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия;

"150) мәдениет пен өнерді дамытуға, тарихи-мәдени мұраны қорғауға бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру мен іске асыруды жүзеге асыру;
151) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексеру парақтарын бекіту;
152) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәдениет басқармасының басшысын лауазымға тағайындауды және лауазымнан босатуды келісу;";
мынадай мазмұндағы 152-1) тармақшамен толықтырылсын:
"152-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт жөніндегі басқару органының бірінші басшысын лауазымға тағайындауды және лауазымнан босатуды келісу;";
174) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"174) Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағатын, орталық мемлекеттік мұрағаттарды толықтыру көздерінде электрондық құжат айналымы және электрондық мұрағаттар бөлігінде электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
186) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"186) тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, тауар шығарылған жерлердің атауларын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның сауалына сәйкес оларды тауар таңбасы ретінде тіркеу үшін Қазақстан Республикасының тарихы мен мәдениетінің игілігі болуы мүмкін белгіні келісу не келісуден бас тарту;";
190) және 191) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"190) мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгiлеу;
191) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 195), 196), 197), 198), 199), 200), 201), 202), 203), 204), 205), 206), 207), 208), 209), 210), 211) және 212) тармақшалармен толықтырылсын:
"195) тарих және мәдениет ескерткішінің паспортын ресімдеу қағидаларын бекіту;
196) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеуді жүзеге асыру және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
197) тарихи-мәдени мұра объектісін және (немесе) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп тану және оларды Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосу;

198) согласование государственного списка памятников истории и культуры местного значения;
199) согласование проектов научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, хозяйственной и иной деятельности на территориях памятников истории и культуры международного и республиканского значения и их охранных зон;
200) формирование предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан из числа памятников истории и культуры;
201) представление предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан;
202) разработка и утверждение правил формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан;
203) разработка и утверждение правил и условий осуществления археологических работ;
204) определение границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта в отношении памятников истории и культуры международного и республиканского значения;
205) принятие решения о перемещении и изменении памятников истории и культуры международного и республиканского значения на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии по вопросам историко-культурного наследия, а также согласование решения о перемещении и изменении памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
206) утверждение планов научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и археологических работ, а также внесение изменений в утвержденные планы;
207) создание постоянно действующей экспертной комиссии для рассмотрения документов, указанных в пункте 3 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
208) принятие решения о передаче материалов и находок в государственный музей республиканского или местного значения;
209) уведомление физических и юридических лиц и соответствующий государственный музей о принятом решении и необходимости осуществления процедуры приема-передачи материалов и находок;
210) утверждение правил назначения специальных ежемесячных денежных выплат артистам балета организаций культуры;
211) утверждение формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, правил осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса;

198) Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін келісу;
199) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумақтарындағы шаруашылық және өзге де қызметтің және оларды қорғау аймақтарының жобаларын келісу;
200) тарих және мәдениет ескерткіштерінің арасынан Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру;
201) Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін ұсыну;
202) Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
203) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
204) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне қатысты тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын айқындау;
205) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде шешім қабылдау, сондай-ақ жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімін келісу;
206) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық және археологиялық жұмыстардың жоспарларын бекіту, сондай-ақ бекітілген жоспарларға өзгерістер еңгізу;
207) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау үшін тұрақты жұмыс істейтін сараптама комиссиясын құру;
208) материалдар мен олжаларды республикалық немесе жергілікті маңызы бар мемлекеттік музейге беру туралы шешім қабылдау;
209) жеке және заңды тұлғалар мен тиісті мемлекеттік музейді қабылданған шешім және материалдар мен олжаларды қабылдау-тапсыру рәсімін жүзеге асыру қажеттігі туралы хабардар ету;
210) мәдениет ұйымдарының балет әртістеріне ай сайынғы арнайы ақшалай төлемдерді тағайындау қағидалары мен шарттарын бекіту;
211) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігін ұсыну нысанын, ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинау мен талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту;

212) утверждение правил осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино;";
в части второй:
дополнить подпунктами 38-1), 38-2) и 38-3) следующего содержания:
"38-1) разработка формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, правил осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса;
38-2) систематический сбор информации и анализ содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино;
38-3) ведение реестра касс тотализаторов и букмекерских контор;";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) разработка перечня международных спортивных соревнований;";
дополнить подпунктами 41-1), 41-2), 41-3), 41-4), 41-5), 41-6), 41-7), 41-8), 41-9) и 41-10) следующего содержания:
"41-1) разработка правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата;
41-2) разработка правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание;
41-3) разработка типовых штатов для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;
41-4) разработка правил расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;
41-5) разработка правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
41-6) разработка спортивной этики Республики Казахстан;
41-7) разработка минимальных государственных нормативов сети детско-юношеских спортивных школ;
41-8) разработка правил по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;
41-9) разработка правил предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;

212) интернет-казино белгілерінің болуы тұрғысынан ақпаратты жүйелі жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту;";
екінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 38-1), 38-2), 38-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"38-1) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігін ұсыну нысанын, ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинау мен талдауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
38-2) интернет-казино белгілерінің болуы тұрғысынан ақпаратты жүйелі жинау және интернет-ресурстардың мазмұнын талдау;
38-3) тотализаторлар мен букмекерлік кеңселер кассаларының тізілімін жүргізу;";
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"41) халықаралық спорттық жарыстардың тізбесін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 41-1), 41-2), 41-3), 41-4), 41-5), 41-6) 41-7), 41-8), 41-9), 41-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-1) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын әзірлеу;
41-2) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын әзірлеу;
41-3) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервті және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар және спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды әзірлеу;
41-4) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларын әзірлеу;
41-5) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлеу;
41-6) Қазақстан Республикасы спорттық әдебін әзірлеу;
41-7) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін әзірлеу;
41-8) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды әзірлеу;
41-9) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлеу;

41-10) разработка правил определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;";
дополнить подпунктами 53-1) и 53-2) следующего содержания:
"53-1) организация проведения республиканских спортивных соревнований совместно с общественными объединениями инвалидов;
53-2) организация подготовки сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) среди инвалидов и их участия в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и во Всемирных специальных олимпийских играх;";
подпункты 59) и 60) изложить в следующей редакции:
"59) присвоение спортсменам и тренерам спортивных званий, лишение спортсменов и тренеров спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан;
60) присвоение квалификационных категорий, лишение квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья;";
подпункт 64) изложить в следующей редакции:
"64) назначение и освобождение от должностей главных тренеров сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и государственных тренеров по видам спорта по представлению республиканских (региональных) аккредитованных спортивных федераций, по олимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан, по паралимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан, по сурдлимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан;";
подпункт 75) изложить в следующей редакции:
"75) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о физической культуре и спорте, игорном бизнесе организаторами игорного бизнеса, а также противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";

41-10) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 53-1) және 53-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, республикалық спорттық жарыстарды өткізуін ұйымдастыру;
53-2) мүгедектер арасындағы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) халықаралық спорттық жарыстарға, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнайы олимпиадалық ойындарға даярлау және олардың қатысуын ұйымдастыру;";
59) және 60) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"59) спортшылар мен жаттықтырушыларға: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын беру, спортшылар мен жаттықтырушыларды осындай спорттық атақтарынан айыру;
60) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орташа деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орташа деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орташа деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру, біліктілік санаттарынан айыру;";
64) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"64) спорт түрлерi бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлерi бойынша ұлттық құрама командалардың) бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды – аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерацияларының ұсынуымен, олимпиадалық спорт түрлері бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық олимпиада комитетінің келісу бойынша, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық паралимпиада комитетінің келісу бойынша, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің келісу бойынша лауазымдарға тағайындау және олардан босату;";
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"75) ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтауын, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;";

дополнить подпунктом 75-1) следующего содержания:
"75-1) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности;";
подпункт 78) изложить в следующей редакции:
"78) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

мынадай мазмұндағы 75-1) тармақшамен толықтырылсын:
"75-1) Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
78) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"78) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин