О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" по вопросам экологии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № 652
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" по вопросам экологии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" по вопросам экологии
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г., Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 23 апреля 2019 г.):

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 9 қазандағы № 652 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж.; № 22-І, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестициялар тарту, экспортты дамыту және жылжыту, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в оглавлении:
заголовок параграфа 4 главы 69 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
2) абзац четвертый части второй пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду.";
3) абзац пятый подпункта 2) пункта 5 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"излишне уплаченная (взысканная) сумма налога, платы за пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду – в случае продления срока представления налоговой отчетности по таким налогам, платам до даты ее представления.";
4) подпункт 1) пункта 2 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"1) в счет налогового обязательства по уплате исчисленных, начисленных сумм налогов и платежей в бюджет, срок исполнения которых наступил по определенному виду налога, плате за: пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду, использование радиочастотного спектра, предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи (далее – плата) – по которым образовалась излишне уплаченная сумма;";
5) пункт 1 статьи 138 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговой проверкой является проверка, осуществляемая налоговым органом, исполнения норм налогового законодательства Республики Казахстан, а также иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которой возложен на налоговые органы.";
6) абзац восьмой подпункта 2) пункта 1 статьи 189 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
7) в статье 215:
абзац второй подпункта 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"негативное воздействие на окружающую среду;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Плательщики единого земельного налога обязаны вести налоговые регистры, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, за исключением налогового регистра по учету налоговых обязательств по плате за негативное воздействие на окружающую среду.";
8) заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Плата за негативное воздействие на окружающую среду";
9) пункт 1 статьи 573 изложить в следующей редакции:
"1. Плата за негативное воздействие на окружающую среду (далее – плата) взимается за эмиссии в окружающую среду, размещение серы в открытом виде на серных картах и захоронение отходов, осуществляемые на основании экологических разрешений и декларации о воздействии на окружающую среду в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.";

1) мазмұнында:
69-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы";
2) 49-баптың 1-тармағының екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақылар түсініледі.";
3) 101-баптың 5-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"салықтың, жер учаскелерін пайдаланғаны, жерүсті көздерінен су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының артық төленген (өндіріп алынған) сомасы – осындай салықтар, төлемақылар бойынша салықтық есептілікті ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда оны ұсыну күніне дейін есепке жатқызуға және қайтаруға жатпайды.";
4) 102-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) артық төленген сома түзілген, белгілі бір салық түрі, жер учаскелерін пайдаланғаны, жерүсті көздерінен су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер еткені, радиожиілік спектрін пайдаланғаны, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты ұсынғаны үшін төлемақы (бұдан әрі осы баптың мақсаттары үшін – төлемақы) бойынша орындалу мерзімі басталған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің есептелген, есепке жазылған сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттеменің есебіне;";
5) 138-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық органы жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының салық заңнамасы, сондай-ақ орындалуын бақылау салық органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру салықтық тексеру болып табылады.";
6) 189-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені;";
7) 215-бапта:
5-тармақтың 4) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаға теріс әсер еткені;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу жөніндегі салық тіркелімін қоспағанда, бірыңғай жер салығын төлеушілер осы баптың 5-тармағында көзделген салық тіркелімдерін жүргізуге міндетті.";
8) 4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы";
9) 573-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мәтіні бойынша – төлемақы) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация негізінде жүзеге асырылатын қоршаған ортаға эмиссия, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастырғаны және көмгені үшін алынады.";

10) в статье 574:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками платы являются операторы объектов I, II и III категорий.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не являются плательщиками платы налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, по негативному воздействию на окружающую среду, образуемому в результате осуществления деятельности, на которую распространяется специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.";

10) 574-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. I, II және III санаттағы объектілердің операторлары төлемақы төлеушілер болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметті жүзеге асыру нәтижесінде қалыптасатын қоршаған ортаға теріс әсер ету бойынша шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер төлемақы төлеушілер болып табылмайды.";

11) статью 575 изложить в следующей редакции:
"Статья 575. Объекты обложения
Объектом обложения является фактический объем негативного воздействия на окружающую среду (масса, единица измерения активности – для радиоактивных отходов) в отчетном периоде (для объектов I и II категорий – в пределах установленных нормативов и лимитов), в том числе установленные по результатам осуществления уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными органами государственного экологического контроля по соблюдению экологического законодательства Республики Казахстан (государственный экологический контроль), в виде:

11) 575-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"575-бап. Салық салу объектілері
Есепті кезеңде (І және ІІ санаттағы объектілер үшін – белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде), оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтау бойынша мемлекеттік экологиялық бақылауды (мемлекеттік экологиялық бақылау) жүзеге асыру нәтижелері бойынша белгіленген қоршаған ортаға теріс әсер етудің нақты көлемі (масса, белсенділіктің өлшем бірлігі – радиоактивті қалдықтар үшін) салық салу объектісі болып табылады:

1) выбросов загрязняющих веществ;
2) сбросов загрязняющих веществ;
3) захороненных отходов;
4) размещенной серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов.";
12) в статье 576:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы определяются в размере, кратном МРП, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое число налогового периода.

1) ластаушы заттардың шығарындылары;
2) ластаушы заттардың төгінділері;
3) көмілген қалдықтар;
4) көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін күкірт карталарында ашық түрде орналастырылған күкірт.";
12) 576-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің бірінші күні қолданыста болған АЕК-нің еселенген мөлшерінде айқындалады.

0,76
2.2.
Альфа-радиоактивные
0,38
2.3.
Бета-радиоактивные
0,04
2.4.
Ампульные радиоактивные источники
0,38
7. Ставки платы за размещение серы в открытом виде на серных картах, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов, составляют 3,77 МРП за одну тонну.";
8. Местные представительные органы имеют право повышать ставки по захоронению коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, ил канализационных очистных сооружений), установленные в строке 1.2.1. пункта 6 настоящей статьей.";

0,76
2.2.
Альфа-радиоактивті
0,38
2.3.
Бета-радиоактивті
0,04
2.4.
Шынақты радиоактивті көздер
0,38
7. Көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін ашық түрде күкіртті карталарда орналастыру үшін төлемақы мөлшерлемелері бір тонна үшін 3,77 АЕК-ні құрайды.
8. Жергілікті өкілді органдардың осы баптың 6-тармағының 1.2.1-жолында белгіленген коммуналдық қалдықтарды (қатты тұрмыстық қалдықтар, кәріздік тазарту құрылыстарының тұнбалары) көму бойынша мөлшерлемелерді көтеруге құқығы бар.";

13) в статье 577:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма платы:
1) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов I и II категорий, исходя из объектов обложения, указанных в статье 575, и установленных ставок платы с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей;
2) исчисляется плательщиками, являющимися операторами объектов III категории, исходя из задекларированных объектов обложения, указанных в статье 575, и установленных ставок платы;
3) начисляется налоговыми органами с применением коэффициентов, предусмотренных настоящей статьей, исходя из установленных ставок платы и незадекларированной части объектов обложения, определенных статьей 575, выявленной, в том числе по результатам осуществления государственного экологического или налогового контроля, представленных в порядке, по форме и в сроки, которые установлены пунктом 3 статьи 573 настоящего Кодекса.
В случае начисления налоговым органом сумм платы по основаниям, установленным подпунктом 3) части первой настоящего пункта, налоговым органом выносится уведомление о начисленной сумме платы за эмиссии в окружающую среду на основании сведений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней со дня получения сведений, указанных в пункте 3 статьи 573 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях стимулирования внедрения и применения наилучших доступных техник на территории Республики Казахстан и проведения мероприятий по снижению вредного воздействия на окружающую среду при исчислении платы к ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
коэффициент 0 – за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников сжигания попутного и (или) природного газа в факелах, сбросов загрязняющих веществ с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду;
коэффициент 0 – захоронение отходов в пределах лимитов и в соответствии с отчетностью, представляемой при образовании, использовании, обезвреживании и захоронении отходов производства и потребления, с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта захоронения;
коэффициент 0 – за размещение серы в открытом виде на серных картах в пределах лимитов при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов в соответствии с отчетностью с даты получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта размещения такой серы.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

13) 577-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы сомасы:
1) 575-бапта көрсетілген салық салу объектілерін және осы бапта көзделген коэффициенттерді қолданып, белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып, I және II санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер есептейді;
2) 575-бапта көрсетілген декларацияланған салық салу объектілерін және белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін негізге ала отырып, ІІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлеушілер есептейді;
3) салық органдары осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімде ұсынылған мемлекеттік экологиялық немесе салықтық бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған, 575-бапта айқындалған салық салу объектілерінің белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін және оның ішінде декларацияланбаған бөлігін негізге ала отырып, осы бапта көзделген коэффициенттерді қолдана отырып есептейді.
Салық органы осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында белгіленген негіздер бойынша төлемақы сомаларын есептеген жағдайда, салық органы осы Кодекстің 573-бабының 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мәліметтері негізінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы туралы хабарлама шығарады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының аумағында ең озық қолжетімді техникаларды енгізу мен қолдануды ынталандыру және қоршаған ортаға зиянды әсерді төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізу мақсатында төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
0 коэффициенті – қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алған күннен бастап стационарлық көздерден, ілеспе және (немесе) табиғи газды алау етіп жағудан, ластаушы заттардың төгінділерінен ластаушы заттардың шығарындылары үшін;
0 коэффициенті – қалдықтарды көму лимиттер шегінде және өндіріс пен тұтыну қалдықтарын түзу, пайдалану, залалсыздандыру және көму кезінде ұсынылатын есептілікке сәйкес көму объектісіне қатысты кешенді экологиялық рұқсат алған күннен бастап;
0 коэффициенті – көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде лимиттер шегінде күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастырғаны үшін осындай күкіртті орналастыру объектісіне қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынған күннен бастап есептілікке сәйкес.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, – коэффициент:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;
2) коэффициент 0,2 – к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктами 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта.
При этом, коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях налогоплательщиков.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Плательщики платы, являющиеся операторами объектов I и II категории, с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме вправе выкупить нормативы или лимиты негативного воздействия на окружающую среду, установленные органом, выдающим разрешительный документ. Выкуп нормативов или лимитов производится с полной предварительной оплатой за текущий год при оформлении разрешительного документа не позднее 20 марта отчетного налогового периода.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту нахождения источника (объекта) негативного воздействия на окружающую среду, указанному в разрешительном документе, за исключением передвижных источников загрязнения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынғанға және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеген кезде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) электр энергиясын өндіру кезінде коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін жүзеге асыру және қалдықтарды көму кезінде:
0,3 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 коэффициенті – осы Кодестің 576-бабының 6 -тармағының 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
2) 0,2 коэффициенті – полигондар операторлары коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының
1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8-коэффициентті тиісті операторлар I санат объектілерінен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеген кезде осы Кодекстің 576-бабының 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне.
Егер І санаттағы объект бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объекті болып табылса, төлемақыны есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген коэффициент қолданылады.
Бұл ретте осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлемдеріне қолданылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. І және ІІ санаттағы объектілердің операторлары болып табылатын төлемақы төлеушілер жиынтық жылдық көлемде 100 АЕК-ге дейінгі төлем көлемдерімен рұқсат беру құжатын беретін орган белгілеген қоршаған ортаға теріс әсер ету нормативтерін немесе лимиттерін сатып алуға құқылы. Нормативтерді немесе лимиттерді сатып алу рұқсат беру құжатын ресімдеу кезінде ағымдағы жыл үшін толық алдын ала төлеммен есепті салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірілмей жүргізіледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Төлемақы сомасы қозғалмалы ластанған көздерді қоспағанда, рұқсат құжатында көрсетілген қоршаған ортаға теріс әсер ету көзінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Текущие суммы платы за фактический объем негативного воздействия на окружающую среду вносятся плательщиками не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением плательщиков, указанных в пункте 3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае невыполнения плательщиком мероприятий программы повышения экологической эффективности комплексного экологического разрешения в установленные в ней сроки и отзыва комплексного экологического разрешения либо отзыва комплексного экологического разрешения по иным основаниям, предусмотренным экологическим законодательством Республики Казахстан, коэффициенты, предусмотренные пунктом 1-1 настоящей статьи, приобретают значение соответствующих коэффициентов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, с даты получения комплексного экологического разрешения. В этом случае к возникшей сумме платы начисляется пеня со срока, установленного для уплаты платы, в порядке и размере, которые определены настоящим Кодексом.";
14) подпункт 6) пункта 1 статьи 705 изложить в следующей редакции:
"6) платы за негативное воздействие на окружающую среду – по деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, на которую распространяется данный специальный налоговый режим.".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст. 108; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42, 44; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст.337):
1) дополнить статьей 43-8 следующего содержания:
"Статья 43-8. Приостановить до 1 января 2037 года действие пункта 2 статьи 576 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
1) с 1 января 2021 года до 1 января 2025 года:
"2. При исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, –коэффициент:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;

"5. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген төлеушілерді қоспағанда, төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер етудің нақты көлемі үшін төлемақының ағымдағы сомасын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірмей енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Төлеуші кешенді экологиялық рұқсаттың экологиялық тиімділігін арттыру бағдарламасының іс-шараларын онда белгіленген мерзімде орындамаған және кешенді экологиялық рұқсатты кері қайтарып алған не Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша кешенді экологиялық рұқсатты кері қайтарып алған жағдайда, осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттер кешенді экологиялық рұқсат алынған күннен бастап осы баптың 2-тармағында көзделген тиісті коэффициенттердің мәнін алады. Бұл жағдайда пайда болған төлемақы сомасына осы Кодексте айқындалған тәртіппен және мөлшерде төлемақы төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есептеледі.";
14) 705-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалығының қызметі бойынша – қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны төлеушілер болып табылмайды.".
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-III, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 337-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 43-8-баппен толықтырылсын:
"43-8-бап. Салық кодексінің 576-бабы 2-тармағының қолданысы 2037 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақыны есептеген кезде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер:
1) коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және электр энергиясын өндіру кезінде Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыруы және қалдықтарды көмуі кезінде:
0,3 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;

2) коэффициент 0,2 – к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов.";
2) с 1 января 2025 года до 1 января 2028 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, – коэффициент:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;
2) коэффициент 0,2 – к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 2 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
В случае, если объект I категории относится одновременно к объектам, предусмотренным подпунктами 1), 2) или 3) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется коэффициент, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта.
При этом, коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях налогоплательщиков.";
3) с 1 января 2028 года до 1 января 2031 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:

2) 0,2 коэффициенті – полигон операторлары коммуналдық қалдықтарды көму кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының 1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге қолданылады.";
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Мынадай жағдайларда қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алғанға дейін және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін жекелеген, тиісті төлеушілер қоршаған ортаға зиянды әсер еткені үшін төлемақыларды есептеу кезінде тиісті мөлшерлемелерге мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және электр энергиясын өндіру кезінде Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырған және қалдықтарды көмген кезде:
0,3 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабы 6-тармағының 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 6-тармағының
1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;";
3) 2 коэффициенті – осы Кодекстің 3) тармақшасында көрсетілген І санаттағы объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне қолданылады.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) немесе 3) тармақшаларында көзделген объектілерге жататын болса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген коэффициент қолданылады.
Бұл ретте осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
3) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алғанға дейін және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға зиянды әсер еткені үшін төлемақыларды есептеу кезінде тиісті төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:

2) коэффициент 0,2 – к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан;
4) коэффициент 2 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, за исключением объектов I категории, указанных в подпункте 3) настоящей части.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктами 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется соответствующий коэффициент, предусмотренный подпунктами 3) или 4) части первой настоящего пункта, в зависимости от отношения данного объекта к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
При этом, коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях налогоплательщиков.";
5) с 1 января 2034 года до 1 января 2037 года:
"2. В следующих случаях до получения комплексного экологического разрешения в отношении объекта, оказывающего вредное воздействие на окружающую среду, и применения коэффициентов, предусмотренных пунктом 1-1 настоящей статьи, при исчислении отдельными плательщиками платы за негативное воздействие на окружающую среду к соответствующим ставкам платы применяются следующие коэффициенты:
1) при осуществлении эмиссий в окружающую среду и захоронении отходов операторами объектов, являющихся субъектами естественных монополий при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящими организациями Республики Казахстан при производстве электроэнергии, – коэффициент:
0,3 – к ставкам, установленным пунктом 2 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,43 – к ставкам, установленным пунктом 5 статьи 576 настоящего Кодекса;
0,05 – к ставкам, установленным в строке 1.2.4. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса;

2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының
1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8 коэффициенті – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесіне кіретін І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне;
4) 2 коэффициенті – осы бөліктің 3) тармақшасында көрсетілген І санаттағы объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне қолданылады.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объектілер болып табылса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) немесе 4) тармақшаларында көзделген коэффициент қолданылады, аталған объектінің Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесіне кіру-кірмеуіне байланысты.
Бұл ретте осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.";
5) 2034 жылғы 1 қаңтардан бастап 2037 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2. Қоршаған ортаға зиянды әсер ететін объектіге қатысты кешенді экологиялық рұқсат алынғанға және осы баптың 1-1-тармағында көзделген коэффициенттерді қолданғанға дейін мынадай жағдайларда жекелеген төлеушілер қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы есептеген кезде төлемақы мөлшерлемелеріне мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) коммуналдық қызметтер көрсету кезінде табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын объектілер операторлары және электр энергиясын өндіру кезінде Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыруы және қалдықтарды көмуі кезінде:
0,3 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 2-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,43 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабының 5-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге;
0,05 коэффициенті – осы Кодекстің 576-бабы 6-тармағының 1.2.4-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;

2) коэффициент 0,2 – к ставкам, установленным в строке 1.2.1. пункта 6 статьи 576 настоящего Кодекса, при захоронении коммунальных отходов операторами полигонов;
3) коэффициент 8 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду по объектам I категории, относящимся к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан;
4) коэффициент 4 – к ставкам платы, установленным пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 статьи 576 настоящего Кодекса, при исчислении соответствующими операторами платы за негативное воздействие на окружающую среду от объектов I категории, за исключением объектов I категории, указанных в подпункте 3) настоящей части.
В случае, если объект I категории одновременно является объектом, предусмотренным подпунктами 1) или 2) части первой настоящего пункта, для целей исчисления платы применяется соответствующий коэффициент, предусмотренный подпунктами 3) или 4) части первой настоящего пункта, в зависимости от отношения данного объекта к перечню объектов, суммарные эмиссии загрязняющих веществ от которых в Республике Казахстан составляют не менее пятидесяти процентов, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
При этом, коэффициенты, установленные настоящим пунктом, применяются к объемам негативного воздействия на окружающую среду в пределах нормативов и лимитов, установленных в соответствующих экологических разрешениях налогоплательщиков.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент
Республики Казахстан

2) 0,2 коэффициенті – полигон операторларының коммуналдық қалдықтарды көмуі кезінде осы Кодекстің 576-бабының 6-тармағының
1.2.1-жолында белгіленген мөлшерлемелерге;
3) 8 коэффициенті – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесіне кіретін І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткеніне тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне;
4) 4 коэффициенті – осы Кодекстің 3) тармақшасында көрсетілген І санатты объектілерді қоспағанда, І санаттағы объектілер бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті операторлардың төлемақы есептеуі кезінде осы Кодекстің 576-бабы 2, 3, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген төлемақы мөлшерлемелеріне қолданылады.
Егер І санаттағы объекті бір мезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген объектілер болып табылса, төлемақы есептеу мақсаттары үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) немесе 4) тармақшаларында көзделген коэффициент қолданылады, аталған объектінің Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасындағы олардың ластаушы заттар эмиссиясының жиынтығы елу пайыздан аспайтын объектілер тізбесінің қатынасына байланысты.
Бұл ретте осы тармақта белгіленген коэффициенттер салық төлеушілердің тиісті экологиялық рұқсаттарында белгіленген нормативтер мен лимиттер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер ету көлеміне қолданылады.".
2-бап. Осы Заң 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті