О Генеральном плане города Костаная Костанайской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 762.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Костаная Костанайской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Костаная Костанайской области (включая основные положения), одобренный Костанайским областным и городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2009 года № 1750 "О генеральном плане города Костаная Костанайской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года № 762
Генеральный план города Костаная Костанайской области (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Костаная Костанайской области (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории и комплексной схемой градостроительного планирования области.
В Генеральный план внесены изменения в соответствии с требованиями Законов Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Земельного, Экологического кодексов, других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план города Костаная определяет стратегию градостроительного развития городской территории, направления оптимальной планировочной структуры и функционального зонирования территорий, принципов охраны окружающей среды, развития системы общественного обслуживания, транспортной и инженерной инфраструктур; долгосрочное планирование инвестиционных процессов на проектируемой территории, организации транспортного обслуживания, развития системы инженерного оборудования, инженерной подготовки и благоустройства территории, охраны природной среды и историко-культурного наследия согласно приложению к настоящему Генеральному плану.

Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 762 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабы 5) тармақшасына сәйкес және Қостанай облысы Қостанай қаласының кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облыстық және қалалық мәслихаттары мақұлдаған Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. "Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 қарашадағы № 1750 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 13 қарашадағы
№ 762 қаулысымен
бекітілген
Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) аумақты ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына және облыстың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасына сәйкес әзірленетін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспарға "Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Жер, Экологиялық кодекстердің, қала құрылысын жобалау саласына қатысты Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспарда осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес қала аумағының қала құрылысын дамыту стратегиясы, аумақтарды оңтайлы жоспарлау құрылымы мен функционалдық аймақтарға бөлу, қоршаған ортаны қорғау, қоғамдық қызмет көрсету жүйесін, көлік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту қағидаттары; жобаланып отырған аумақтағы инвестициялық процестерді ұзақ мерзімді жоспарлау, көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру, инженерлік жабдықтар жүйесін дамыту, аумақты инженерлік дайындау және абаттандыру, табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны қорғау бағыттары айқындалады.

Проведена комплексная градостроительная экспертиза проекта Генерального плана (положительное сводное заключение комплексной градостроительной экспертизы от 30 декабря 2019 года).
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 2018 год;
первая очередь строительства – 2025 год;
расчетный срок – 2035 год;
долгосрочный период (концепция) – 2050 год.
Генеральный план разработан на основе материалов топографических съемок в масштабе 1:10000, уточненных топографической съемкой масштаба 1:2000, изготовленной разработчиком проекта – товарищество с ограниченной ответственностью (далее – ТОО) "Градкомплекс". Использована топографическая съемка масштаба 1:500, предоставленная ТОО "Геостройинвест".
Главная цель градостроительного развития территории города Костаная – это развитие современного города на основе комплексного решения экологических и градостроительных задач, анализа существующего положения с сохранением и усовершенствованием планировочной структуры города, с учетом сложившихся транспортных связей и природно-ландшафтного окружения.
Основными задачами, нашедшими свои решения в Генеральном плане, являются:
1) соблюдение преемственности идей предыдущего Генерального плана;
2) усовершенствование существующей архитектурно-планировочной структуры города с максимальным сохранением капитальной застройки;
3) резервирование территорий для дальнейшего перспективного развития города за пределами расчетного срока;
4) улучшение жизнедеятельности и среды обитания населения города;
5) размещение нового жилищного строительства на свободных территориях с одновременным формированием элементов жилой среды;
6) продолжение развития городской системы общественных центров с развитием всех видов культурно-бытового обслуживания населения;
7) осуществление нового жилого строительства на территориях, наиболее приемлемых по экологической обстановке;
8) создание единой системы озеленения: рекреационной зоны, парков, бульваров, скверов, санитарно-защитного озеленения;
9) развитие и совершенствование единой транспортной сети города на основе строительства новых городских магистралей, мостов, путепроводов и развития материально-технической базы всех видов транспорта;
10) развитие, совершенствование и модернизация инженерной инфраструктуры города;
11) проведение мероприятий по охране и оздоровлению окружающей среды;
12) охрана памятников истории, культуры и архитектуры;
13) рациональное использование природных ресурсов, недр и животного мира.
Глава 3. Сведения о городе
Город Костанай – урбанистический центр, один из опорных городов северного макрорегиона; административный, торговый, индустриальный и социально-культурный центр Костанайской области. Город расположен в степной зоне на левом берегу реки Тобол и занимает территорию 28,4 тыс. га.
Конкурентными преимуществами города являются развитая транспортная инфраструктура, создание наукоемких, высокотехнологичных, экспортоориентированных производств, наличие высококвалифицированных кадров, удобные транспортные связи с Российской Федерацией.
Костанай является одним из региональных центров отраслевой специализации в области сельскохозяйственного, транспортного машиностроения, легкой и пищевой промышленности, строительной индустрии.
В областном центре создается индустриальная зона с перспективой развития отраслей пищевой и легкой промышленности. Активно развиваются объекты торговли, малого и среднего бизнеса, здравоохранения, предприятия по обслуживанию транзитных грузов и оптовой торговли.

Бас жоспар жобасының кешенді қала құрылысы сараптамасы жүргізілді (2019 жылғы 30 желтоқсандағы кешенді қала құрылысы сараптамасының оң жиынтық қорытындысы).
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2018 жыл;
құрылыстың бірінші кезегі – 2025 жыл;
есептік мерзім – 2035 жыл;
ұзақ мерзімді кезең (тұжырымдама) – 2050 жыл.
Бас жоспар жобаны әзірлеуші – "Градкомплекс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС) дайындаған 1:2000 ауқымдағы топографиялық түсірілім материалдарымен нақтыланған 1:10000 ауқымдағы топографиялық түсірілімдер материалдарының негізінде әзірленді. Сондай-ақ "Геостройинвест" ЖШС ұсынған 1:500 ауқымдағы топографиялық түсірілім қолданылды.
Қостанай қаласы аумағының қала құрылысын дамытудың басты мақсаты – экологиялық және қала құрылысы міндеттерін кешенді шешу, қалыптасқан көлік байланыстары мен табиғи-ландшафтық ортаны ескере отырып, қаланың жоспарлау құрылымын сақтау және жетілдіру арқылы қазіргі жағдайды талдау негізінде қазіргі заманғы қаланы дамыту.
Бас жоспарда өз шешімдерін тапқан негізгі міндеттер:
1) алдыңғы бас жоспар идеяларының сабақтастығын сақтау;
2) күрделі құрылысты барынша сақтай отырып, қаланың қолданыстағы сәулет-жоспарлау құрылымын жетілдіру;
3) есепті мерзімнен тыс қаланың одан әрі перспективалық дамуы үшін аумақтарды резервте қалдыру;
4) қала тұрғындарының тыныс-тіршілік ортасын жақсарту;
5) тұрғын орта элементтерін бір мезгілде қалыптастыра отырып, бос аумақтарда жаңа тұрғын үй құрылысын орналастыру;
6) халыққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің барлық түрлерін дамыта отырып, қоғамдық орталықтардың қалалық жүйесін дамытуды жалғастыру;
7) экологиялық жағдай бойынша неғұрлым қолайлы аумақтарда жаңа тұрғын үй құрылысын жүзеге асыру;
8) көгалдандырудың бірыңғай жүйесін құру: рекреациялық аймақ, саябақтар, бульварлар, скверлер, санитариялық-қорғаныш көгалдандыру;
9) жаңа қалалық магистральдарды, көпірлерді, жол өтпелерін салу және көліктің барлық түрлерінің материалдық-техникалық базасын дамыту негізінде қаланың бірыңғай көлік желісін дамыту және жетілдіру;
10) қаланың инженерлік инфрақұрылымын дамыту, жетілдіру және жаңғырту;
11) қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
12) тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін қорғау;
13) табиғи ресурстарды, жер қойнауын және жануарлар дүниесін ұтымды пайдалану.
3-тарау. Қала туралы мәлімет
Қостанай қаласы – урбанистік орталық, солтүстік макроөңірдің тірек қалаларының бірі, Қостанай облысының әкімшілік, сауда, индустриялық және әлеуметтік-мәдени орталығы болып табылады. Қала Тобыл өзенінің сол жағалауында жазық аймақта орналасқан және 28,4 мың га аумақты алып жатыр.
Қаланың бәсекелестік артықшылығы дамыған көлік инфрақұрылымы, ғылымды қажетсінетін, жоғары технологиялық, экспортқа бағдарланған өндірістерді құру, жоғары білікті кадрлардың болуы, Ресей Федерациясымен ыңғайлы көлік байланысы болып табылады.
Қостанай ауыл шаруашылығы, көліктік машина жасау, жеңіл және тамақ өнеркәсібі, құрылыс индустриясы саласында маманданған өңірлік орталықтардың бірі болып табылады.
Облыс орталығында тамақ және жеңіл өнеркәсіп салаларын дамыту перспективасы бар индустриялық аймақ құрылып жатыр. Сауда, шағын және орта бизнес, денсаулық сақтау объектілері, транзиттік жүктерге қызмет көрсету және көтерме сауда кәсіпорындары белсенді дамып жатыр.

Глава 4. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Континентальность климата города обуславливает резкие колебания температуры воздуха.
Средняя температура января от -12,9 ºС до -22,2 ºС. С 15 ноября по 27 марта, то есть 133 дня на территории сохраняются устойчивые морозы. В апреле температура воздуха достигает положительных значений, а в мае они уже превышают +10 ºС. Самый жаркий месяц – июль, средняя температура которого от +13,5 ºС до +20,2 ºС. Абсолютный максимум составляет +41 ºС. Продолжительность безморозного периода составляет от 115 до 180 дней.
Город Костанай в геоморфологическом отношении представляет собой степную равнину, расчлененную долиной реки Тобол. Ширина долины города изменяется от 2,5 до 3,0 км. Строение долины ассиметричное; левый берег крутой, правый – пологий. Территория расположена на левом берегу реки в пределах степной равнины. Река Тобол течет с юго-запада на северо-восток. Ширина русла изменяется от 5 до 85 м.
Поверхность степной равнины пологоволнистая. В пределах этой равнины и склона высокого берега развиты овраги, осложняющие рельеф местности и придающие ей расчлененный характер. Абсолютные отметки поверхности изменяются от 135 до 185 м. Вся территория города располагается на надпойменных террасах реки.
Территория города Костаная и прилегающие к нему районы относятся к зоне Тобольского артезианского бассейна.
В качестве источников хозяйственно-питьевого водоснабжения используются подземные воды Костанайского месторождения и поверхностные воды реки Тобол (Амангельдинское водохранилище).
Наличие водохранилищ создает условия для создания искусственных запасов питьевых подземных вод вблизи крупных потребителей.
Глава 5. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Динамика демографических процессов города Костаная в перспективе будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Костаная будет определяться естественным и миграционным приростом населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:

4-тарау. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Қала ауданы климатының континенттілігі ауа температурасының күрт ауытқуына себепші болады.
Қаңтар айындағы орташа температура – 12,9 – 22,2 ºС. 15 қарашадан 27 наурызға дейін, яғни 133 күн тұрақты аяз сақталады. Сәуір айында ауа температурасы оң мәнге жетеді, ал мамыр айында 10 ºС-ден асады. Ең ыстық ай – шілде, орташа температурасы 13,5 ºС-ден 20,2 ºС-ге дейін. Абсолюттік максимум +41 ºС құрайды. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы – 115-180 күн.
Геоморфологиялық тұрғыдан Қостанай қаласының ауданы Тобыл өзенінің алқабы бөлген жазық дала болып табылады. Қала алқабының ені 2,5 – 3,0 км дейін өзгереді. Алқап құрылысы ассиметриялық; сол жақ жағасы – тік құлама, оң жағы – тегіс. Аумақ өзеннің сол жағалауында жазық далада орналасқан. Тобыл өзені оңтүстік-батыстан солтүстік-шығысқа қарай ағады. Арнаның ені 5-тен 85 м дейін өзгереді.
Жазық даланың беті ойлы-қырлы. Осы жазықта және биік жағалаудың баурайында жергілікті жердің рельефін күрделендіретін және оған бөлінген сипат беретін жыралар бар. Жер бетінің абсолюттік белгілері 135-тен 185 м-ге дейін өзгереді. Қаланың бүкіл аумағы өзен үсті террасаларында орналасқан.
Қостанай қаласының аумағы және оған іргелес аудандар Тобыл артезиан бассейнінің аймағына жатады.
Шаруашылық-ауызсумен жабдықтау көздері ретінде Қостанай кен орнының жерасты сулары және Тобыл өзенінің (Амангелді су қоймасы) жерүсті сулары пайдаланылады.
Су қоймаларының болуы ірі тұтынушылардың жанында жерасты ауызсуының жасанды қорын қалыптастыруға жағдай жасайды.
5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Перспективада Қостанай қаласының демографиялық процестерінің серпіні дәстүрлі, бұрыннан қалыптасқан, сондай-ақ қоғам өміріндегі үдемелі әлеуметтік-экономикалық өзгерістер мен қайта құрулар барысында қалыптасатын жаңа қоғамдық даму факторлары жиынтығының өзара іс-қимылымен айқындалатын болады.
Қостанай қаласының демографиялық даму сипаты халықтың табиғи өсімі мен көші-қон есебінен айқындалатын болады, олардың ауқымы мен бағыты әлеуметтік-экономикалық қайта құрулардың нәтижелеріне:

1) развития экономического потенциала города;
2) развития рынка жилья;
3) занятости и уровня оплаты труда;
4) государственной и местной социальной политики и других факторов.
За период с 2009 по 2017 годы население города увеличилось на 24,7 тыс. человек, в том числе за счет естественного прироста – на 12,6 тыс. человек (51 %), миграционного прироста – 12,1 тыс. человек (49 %).
Происходящие изменения социально-экономического уровня жизни населения существенно повлияли на сокращение смертности и увеличение рождаемости населения. За последние три года положительное сальдо естественного прироста составило 1,6 – 1,7 тыс. человек в год.

1) қаланың экономикалық әлеуетін дамытуға;
2) тұрғын үй нарығын дамытуға;
3) жұмыспен қамтуға және еңбекақы төлеу деңгейіне;
4) мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясатқа және басқа да факторларға байланысты болады.
2009 – 2017 жылдар кезеңінде қала халқы 24,7 мың адамға өсті, оның ішінде табиғи өсім есебінен – 12,6 мың адам (51,0 %), көші-қон өсімі есебінен – 12,1 мың адам (49,0 %).
Халықтың әлеуметтік-экономикалық тұрмысы деңгейінің өзгеруі өлім-жітімнің қысқаруына және халықтың тууының артуына айтарлықтай әсер етті. Соңғы үш жылда табиғи өсімнің оң сальдосы жылына 1,6 – 1,7 мың адамды құрады.

Существующая численность населения города Костаная на 1 января 2018 года составляла 239,7 тыс. человек.
По демографическому методу прогнозирования численности населения за период развития города с 2009 по 2017 годы, основанному на показателях динамики естественного и миграционного прироста населения, выполнен прогноз численности населения на 2050 год – 380,0 тыс. человек.
Перспективная численность населения, определенная демографическим способом, составит на 2035 год 320,0 тыс. человек, в том числе на первую очередь – 270,0 тыс. человек.

2018 жылғы 1 қаңтарда Қостанай қаласы халқының саны 239,7 мың адамды құрады.
2009 – 2017 жылдары қаланың даму кезеңінде халық санын болжаудың демографиялық әдісі бойынша халықтың табиғи өсімі және көші-қон серпінінің көрсеткіштеріне негізделіп орындалды, 2050 жылға қарай болжам бойынша халық саны 380,0 мың адамға жетеді.
Демографиялық тәсілмен анықталған перспективалы халық саны
2035 жылға қарай 320,0 мың адамды, оның ішінде бірінші кезекте 270,0 мың адамды құрайды.

865 349
16,0
38 521
10- и 12- этажная застройка
31
3 613
214 430
4,0
8 864
Многоквартирный жилой фонд обеспечен централизованным горячим водоснабжением на 93,9 %, отоплением – на 92,5 %, а остальными видами благоустройства – на 100 %. Индивидуальные жилые дома с приусадебными участками обеспечены централизованным водоснабжением на 100 %, центральным отоплением – на 7,9 %, горячим водоснабжением – на 13,2 %, газоснабжением – на 99,7 % и электроснабжением – на 100 %.

865 349
16,0
38 521
10-12 қабатты құрылыс
31
3 613
214 430
4,0
8 864
Көппәтерлі тұрғын үй қоры орталықтандырылған ыстық сумен 93,9 %, жылумен 92,5 %, ал қалған абаттандыру түрлерімен 100 % қамтамасыз етілген. Үй жанындағы учаскелері бар жеке тұрғын үйлер орталықтандырылған сумен жабдықтаумен – 100 %, орталық жылумен – 7,9 %, ыстық сумен жабдықтаумен – 13,2 %, газбен жабдықтаумен – 99,7 % және электрмен жабдықтаумен 100 % қамтамасыз етілген.

В течение проектного периода убыль жилищного фонда составит 582,1 тыс. кв. м, в том числе на первую очередь строительства – 96,9 тыс. кв. м за 2019 – 2024 годы и 485,2 тыс. кв. м за 2025 – 2035 годы.
Объемы нового строительства были рассчитаны исходя из проектной нормы обеспеченности 25,0 кв. м на человека на первую очередь строительства и 30,0 кв. м на человека на расчетный срок.
В итоге объем нового строительства за расчетный период составит 4 622,1 тыс. кв. м, в том числе на первую очередь строительства – 1 286,9 тыс. кв. м за 2019 – 2024 годы и 3 335,2 тыс. кв. м за 2025 – 2035 год.
За весь проектный период необходимо построить 4 622,1 тыс. кв. м общей площади жилищного фонда, в том числе среднеэтажной застройки – 1 480,8 тыс. кв. м, многоэтажной – 2 501,5 тыс. кв. м, блокированной – 108,4 тыс. кв. м, усадебной – 531,4 тыс. кв. м жилой площади.
Одной из ведущих отраслей экономики остается капитальное строительство.
В 2018 году введено в действие 215 059 кв. м жилья или 120,9 % к аналогичному периоду 2017 года (в том числе за счет бюджетных средств введено 80,7 тыс. кв. м жилья, за счет частных инвестиций – 134,3 тыс. кв. м). На долю города пришлось 71,9 % жилья, введенного в целом по области. Объем выполненных строительных работ составил 37 829 млн тенге или 113,2 % к уровню 2017 года.
В рамках реализации государственной программы "Нұрлы жер" на строительство жилья и инженерных коммуникаций из бюджета было выделено 15,6 млрд тенге, в том числе на объекты жилищного строительства – 10,4 млрд тенге, объекты инженерной инфраструктуры – 5,2 млрд тенге.
Активное строительство жилья ведется в новых микрорайонах города. Так, в микрорайонах "Юбилейный" и "Аэропорт" предусмотрено строительство 88 многоэтажных жилых домов с общим количеством 7 666 квартир.
В микрорайоне "Кунай" планируется построить 30 пятиэтажных домов. В 2018 году начата реализация проектов по строительству инженерной инфраструктуры микрорайона "Кунай".
В микрорайоне "Береке" планируется построить 40 домов общей площадью 313 750 кв. м и общим количеством 4 955 квартир.
Развитие в городе строительной индустрии позволяет почти в полном объеме выполнять запланированные работы по строительству инженерных коммуникаций, проведению капитального ремонта и реконструкции городских дорог.
Компанией ТОО "БК-СТРОЙ" в 2013 году введен в эксплуатацию завод по производству сборного железобетона проектной мощностью около 46 тыс. куб. м железобетона в год, а также реализован проект ТОО "ЕвразКаспианСталь" по вводу прокатного завода мощностью до 450 тыс. тонн мелкосортного проката в год.
ТОО "Костанай-МБИ" осуществлена реализация инвестиционного проекта по строительству комбината по производству продукции для крупнопанельного домостроения. Домостроительный комбинат позволит обеспечить ежегодный ввод не менее 70 тыс. кв. м жилья.

Жобалық кезең ішінде тұрғын үй қорының кемуі 582,1 мың ш.м, оның ішінде құрылыстың бірінші кезегінде 2019 – 2024 жылдары 96,9 мың ш.м және 2025 – 2035 жылдары 485,2 мың ш.м құрайды.
Жаңа құрылыстың көлемі құрылыстың бірінші кезегінде қамтамасыз етудің бір адамға шаққанда – 25,0 ш.м және есептік мерзімде бір адамға шаққанда 30,0 ш.м жобалық нормасына сүйене отырып есептелген.
Нәтижесінде есепті кезеңде жаңа құрылыс көлемі 4622,1 мың ш.м құрайды, оның ішінде құрылыстың бірінші кезегінде 2019 – 2024 жылдары
1 286,9 мың ш.м және 2025 – 2035 жылдары – 3 335,2 мың ш.м.
Бүкіл жобалау кезеңінде тұрғын үй қорының жалпы алаңы 4622,1 мың ш.м, оның ішінде: орта қабатты – 1480,8 мың ш.м, көп қабатты – 2 501,5 мың ш.м, оқшауланған – 108,4 мың ш.м, жер үйлер – 531,4 мың ш.м тұрғын үй алаңын салу қажет.
Экономиканың жетекші салаларының бірі күрделі құрылыс болып қала береді.
2018 жылы 215 059 ш.м тұрғын үй пайдалануға берілді немесе 2017 жылдың ұқсас кезеңіне қарағанда 120,9 % (оның ішінде бюджет қаражаты есебінен 80,7 мың ш.м, жеке инвестициялар есебінен 134,3 мың ш.м). Жалпы облыс бойынша пайдалануға берілген тұрғын үйлердің 71,9 %-і қала үлесіне тиесілі. Орындалған құрылыс жұмыстарының көлемі 37 829 млн теңгені немесе 2017 жылдың деңгейіне қарағанда 113,2 % құрады.
"Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде тұрғын үй және инженерлік коммуникациялар құрылысына бюджеттен 15,6 млрд теңге, оның ішінде тұрғын үй құрылысы объектілеріне 10,4 млрд теңге, инженерлік инфрақұрылым объектілеріне 5,2 млрд теңге бөлінді.
Тұрғын үй құрылысы қаланың жаңа шағын аудандарында белсенді жүргізілуде. Айталық, "Юбилейный" және "Әуежай" шағын аудандарында жалпы саны 7 666 пәтер болатын 88 көп қабатты тұрғын үйлердің құрылысы көзделген.
"Қонай" шағын ауданында бес қабатты 30 үй салу жоспарланып отыр. 2018 жылы "Қонай" шағын ауданының инженерлік инфрақұрылымын салу бойынша жобаларды іске асыру басталды.
"Береке" шағын ауданында жалпы ауданы 313 750 ш.м және жалпы саны 4 955 пәтер болатын 40 үй салу жоспарланған.
Қалада құрылыс индустриясын дамыту инженерлік коммуникациялар құрылысы, қала жолдарын күрделі жөндеу және реконструкциялау бойынша жоспарланған жұмыстарды толық көлемде орындауға мүмкіндік береді.
"БК-СТРОЙ" ЖШС компаниясы 2013 жылы жобалық қуаты жылына шамамен 46 мың текше м темірбетон өндіретін құрастырмалы темірбетон өндіру зауытын пайдалануға берді, сондай-ақ "ЕвразКаспианСталь" ЖШС қуаты жылына 450 мың тоннаға дейін ұсақ сұрыпты илек шығаратын илек зауытын іске қосу жөніндегі жобаны іске асырды.
"Қостанай-МБИ" ЖШС ірі панельді үй құрылысы үшін өнім өндіретін комбинат құрылысы бойынша инвестициялық жобаны жүзеге асырды. Үй құрылысы комбинаты жыл сайын кемінде 70 мың ш.м тұрғын үйді пайдалануға беруді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Реализация названных проектов строительной индустрии послужат основными точками роста промышленному производству города. Суммарный прирост объемов от этих производств оценивается в сумме более 60 млрд тенге. В итоге численность работников отрасли составит в 2018 году 8,5 тыс. человек, в 2025 году – 9,5 тыс. человек, в 2035 году – 10,9 тыс. человек.
Параграф 3. Сфера обслуживания
В Генеральном плане объемы строительства учреждений и предприятий обслуживания приняты с учетом территориальных ресурсов города исходя из необходимости формирования системы общегородских зон и центров с объектами высокого уровня обслуживания, а также местных центров в районах сложившейся и новой комплексной застройки объектами обслуживания населения в жилой среде: культуры, торговли, быта, образования, здравоохранения и социального обеспечения.
Деятельность организаций культуры направлена на сохранение и развитие сети культурных учреждений с дальнейшим совершенствованием их работы и внедрения новых форм деятельности. Большое внимание в будущем рекомендуется уделять внедрению новейших технологий и укреплению материально-технической базы существующих объектов культуры и искусства, а также строительству новых.
Для сохранения памятников истории, культуры и архитектуры, а также окружающей их наиболее ценной исторической среды, обеспечения органической взаимосвязи памятников с новой застройкой необходимо на последующих стадиях проектирования установить границы участков памятников и зоны регулирования городской застройки.
Для физического воспитания детей дошкольного возраста, учащейся и студенческой молодежи, населения среднего и старшего возрастов, а также подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса Генеральным планом предусмотрено размещение в планировочных районах города несколько средних и крупных спортивно-оздоровительных объектов, строительство которых возможно за счет частных инвесторов по механизму государственно-частного партнерства.
Параграф 4. Образование и здравоохранение
За весь проектный период планируется построить 36 детских дошкольных учреждений общей вместимостью 9 344 места, 18 общеобразовательных школ общей вместимостью 20 180 учащихся, поликлиник – на 4 040 посещений, больничных комплексов – на 950 коек. На первую очередь планируется построить 15 детских дошкольных учреждений общей вместимостью 3 860 мест, 6 общеобразовательных школ общей вместимостью 6 020 учащихся, поликлиник – на 1 040 посещений, больничных комплексов – на 950 коек.
Медицинские учреждения входят в состав социально значимых объектов. Генеральным планом определены медицинские учреждения с размещением в каждом районе, которые охватывают все группы населения.
С учетом перспективного прироста городского населения предусматривается расширение существующей станции скорой помощи в районе Костанайской областной больницы и строительство новой в комплексе с проектируемым городским стационаром.

Құрылыс индустриясының аталған жобаларын іске асыру қаланың өнеркәсіптік өндірісін өсірудің негізгі көзі болып табылады. Осы өндірістер көлемінің жиынтық өсімі 60 млрд теңгеден астам болады. Нәтижесінде сала жұмыскерлерінің саны 2018 жылы – 8,5 мың адамды, 2025 жылы – 9,5 мың адамды, 2035 жылы – 10,9 мың адамды құрайды.
3-параграф. Қызмет көрсету саласы
Бас жоспарда қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары құрылысының көлемі қаланың аумақтық ресурстарын ескере отырып, жалпы қалалық аймақтар және жоғары деңгейде қызмет көрсететін объектілері бар орталықтар жүйесін, сондай-ақ халыққа қызмет көрсететін: мәдениет, сауда, тұрмыстық, білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру объектілері бар, құрылысы қалыптасқан және кешенді құрылыс салынатын жаңа аудандардағы жергілікті орталықтарды қалыптастыру қажеттілігі негізінде қабылданды.
Мәдениет ұйымдарының қызметі мәдени мекемелер желісін сақтауға және дамытуға, олардың жұмысын әрі қарай жетілдіруге және қызметтің жаңа түрлерін енгізуге бағытталған. Болашақта жаңа технологияларды енгізуге және қолданыстағы мәдениет пен өнер объектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуға, сондай-ақ жаңаларын салуға көп көңіл бөлу ұсынылады.
Тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін, сондай-ақ оларды қоршаған аса құнды тарихи ортаны сақтау, ескерткіштердің жаңа құрылыспен өзара үйлесімді байланысын қамтамасыз ету үшін алдағы жобалау сатыларында ескерткіштер учаскелерінің және қалалық құрылысты реттеу аймақтарының шекараларын белгілеу керек.
Бас жоспарда мектеп жасына дейінгі балалардың, оқушы және студент жастардың, орта және егде жастағы тұрғындардың дене тәрбиесі, сондай-ақ спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлау үшін қаланың жоспарлау аудандарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі бойынша жеке инвесторлар есебінен салуға болатын бірнеше орта және ірі спорт-сауықтыру объектілерін орналастыру көзделген.
4-параграф. Білім және денсаулық сақтау
Бүкіл жобалау кезеңінде жалпы сыйымдылығы 9 344 орынды құрайтын 36 мектепке дейінгі балалар мекемесін, жалпы сыйымдылығы 20 180 оқушыға арналған 18 жалпы білім беретін мектеп, 4 040 келушіге арналған емханалар, 950 төсектік аурухана кешендерін салу жоспарланып отыр. Бірінші кезекте жалпы сыйымдылығы 3860 орынды құрайтын 15 мектепке дейінгі балалар мекемесін, жалпы сыйымдылығы 6020 оқушыға арналған 6 жалпы білім беретін мектеп, 1040 келушіге арналған емхана, 950 төсектік аурухана кешендерін салу жоспарланған.
Медициналық мекемелер әлеуметтік маңызы бар объектілердің құрамына кіреді. Бас жоспарда әрбір ауданда орналасатын, халықтың бүкіл топтарын қамтитын медициналық мекемелер айқындалған.
Қала халқының перспективалы өсуін ескере отырып, Қостанай облыстық ауруханасы ауданындағы қолданыстағы жедел жәрдем станциясын кеңейту және жобаланып отырған қалалық стационары бар кешенде жаңасын салу көзделеді.

Размещение многопрофильной больницы на 400 койко-мест предусмотрено на резервной территории в районе жилого массива "Кунай". Реализация проекта по строительству и эксплуатации многопрофильной больницы будет осуществляться в рамках Государственной программы развития здравоохранения на 2020 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 982.
За рекой Тобол, южнее кольцевой автодороги, на базе бывшего детского трудового оздоровительного лагеря будет размещен дом-интернат для престарелых.
Согласно Генеральному плану туберкулезный диспансер выносится из селитебной зоны города в район города Тобыл Костанайского района.
Параграф 5. Промышленность
В сфере промышленности положительная динамика обусловлена ростом физических объемов производства, развитием процессов импортозамещения, относительным сокращением производственных издержек, созданием дополнительных рабочих мест.
Промышленными предприятиями города за 2017 год произведено продукции в действующих ценах на 279 780 млн тенге, что составляет 131,5 % к аналогичному периоду 2016 года.
Индекс физического объема производства составил 110,2 %. Удельный вес произведенной промышленной продукции в общем объеме производства Костанайской области составил 36,6 %.
Доминирующее положение в экономике города занимает обрабатывающая промышленность, ее доля в общем объеме промышленного производства составляет 91,4 %. В городе Костанае в сфере промышленности действует 41 крупное, 105 средних, 4 574 малых предприятий и 968 субъектов индивидуального предпринимательства. Общая численность работников на крупных и средних промышленных предприятиях составляет 11,7 тыс. человек.
Наиболее высокие темпы роста объемов производства за 2014 – 2017 годы имели место по металлургической промышленности – 193,2 %, пищевой промышленности – 169,5 %, производству машин и оборудования – 162,5% и производству и распределению теплоэнергии, газа, электроэнергии и воды –149,4 %.
Наибольший вклад в объем обрабатывающей промышленности города вносит пищевая промышленность, включая производство напитков – 52,2 %. Основное количество предприятий пищевой промышленности сосредоточено в сфере производства мукомольно-крупяной и молочной продукции. Это в значительной степени обусловлено близостью расположения источников основного сырья. В городе перерабатывается более 94 % молока от областных объемов, производится 56,9 % сыра, 62 % муки, 85 % макаронных изделий, 63 % растительного масла, 35 % сливочного масла, 100 % кондитерских изделий, соков, валяной обуви.

"Қонай" тұрғын үй алабы ауданындағы резервтегі аумақта 400 төсек-орынға арналған көпбейінді аурухананы орналастыру көзделеді. Көпбейінді аурухананы салу және пайдалану жобасын іске асыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 982 қаулысымен бекітілген денсаулық сақтау саласын дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Тобыл өзенінің сыртында, айналма автожолдың оңтүстігіне қарай, бұрынғы балалар еңбек сауықтыру лагерінің негізінде қарттарға арналған интернат үйі орналасатын болады.
Бас жоспарға сәйкес туберкулез диспансері қаланың қоныстану аймағынан Қостанай ауданы Тобыл қаласының ауданына шығарылады.
5-параграф. Өнеркәсіп
Өнеркәсіп саласындағы оң серпін өндірістің физикалық көлемінің өсуіне, импортты алмастыру процестерінің дамуына, өндірістік шығындардың салыстырмалы қысқаруына, қосымша жұмыс орындарының құрылуына байланысты.
2017 жылы қаланың өнеркәсіптік кәсіпорындары қолданыстағы бағамен 279 780 млн теңгеге өнім өндірді, бұл 2016 жылдың тиісті кезеңіне 131,5 %-ті құрайды.
Өндірістің нақты көлем индексі 110,2 % құрады. Қостанай облысы өндірісінің жалпы көлемінде өндірілген өнеркәсіптік өнімнің үлесі 36,6 % құрады.
Қала экономикасында өңдеуші өнеркәсіп басым орын алады, оның өнеркәсіп өндірісінің жалпы көлеміндегі үлесі 91,4 % құрайды. Қостанай қаласында өнеркәсіп саласында 41 ірі, 105 орта, 4 574 шағын кәсіпорын және 968 жеке кәсіпкерлік субъектісі жұмыс істейді. Ірі және орта өнеркәсіп кәсіпорындарындағы жұмыскерлердің жалпы саны 11,7 мың адамды құрайды.
2014 – 2017 жылдары өндіріс көлемінің ең жоғары өсу қарқыны металлургия өнеркәсібі бойынша – 193,2 %, тамақ өнеркәсібі бойынша – 169,5 %, машиналар мен жабдықтар өндірісі бойынша – 162,5 % және жылу энергиясын, газды, электр энергиясын және суды өндіру және тарату бойынша – 149,4 % орын алды.
Қаланың өңдеу өнеркәсібінің көлеміне сусындар өндірісін қоса алғанда, тамақ өнеркәсібі ең көп үлес қосады – 52,2 %. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының көбі ұн-жарма және сүт өнімдерін өндіру саласында шоғырланған. Бұл негізгі шикізат көздерінің орналасу жақындығына байланысты. Қалада сүттің облыстық көлемінің 94 %-тен астамы өңделеді, 56,9 % ірімшік, 62 % ұн, 85 % макарон өнімдері, 63 % өсімдік майы, 35 % сары май, 100 % кондитерлік өнімдер, шырындар, жүн аяқ киім өндіріледі.

Кроме того, в структуре обрабатывающей промышленности 33,1 % занимает машиностроение, 6,8 % – металлургическая промышленность, 1,1 % – легкая промышленность, 2,9 % – производство неметаллических изделий, 1,8 % – производство резиновых и пластиковых изделий.
За счет ввода в эксплуатацию завода "ЕвразКаспианСталь" объем производства металлопроката за 5 лет вырос с 269 до 23 486 млн тенге или в 79 раз. В отрасли машиностроения индекс физического объема составил 151,8 %, в металлургии – 64,7 %, производстве продуктов питания – 108,8 %, производстве напитков – 112,4 %, производстве пластмассовых и резиновых изделий – 110,2 %, производстве неметаллической продукции – 122 %, производстве мебели – 100,4 %.
В период первой очереди в городе Костанае реализуются крупные инвестиционные проекты по созданию новых производств в пищевой промышленности, химии, машиностроении, производстве строительных материалов, выпуске пластмассовых изделий. В этот период общий объем промышленной продукции возрастет почти втрое. На этот же период приходится больший прирост занятых в промышленности города, в основном за счет создания новых производств и расширения действующих предприятий.
В 2018 году в рамках программы "Дорожная карта бизнеса – 2020" реализованы 4 крупных инвестиционных проекта общей стоимостью 11 млрд тенге, создано 248 рабочих мест. Введены в эксплуатацию два мельничных комплекса, комбикормовый завод. Реализуется проект "Строительство мясоперерабатывающего комплекса в Северной промышленной зоне города Костаная, мощностью 18 тыс. тонн мяса в год". Стоимость проекта – 5,1 млрд тенге, с созданием 179 новых рабочих мест.
Продолжаются работы по созданию индустриальной зоны, которая имеет особое значение для развития промышленного сектора областного центра. Для обеспечения индустриальной зоны электроэнергией построена подстанция мощностью 16 МВт, подведены сети газо-, водоснабжения, линии связи и завершено строительство подъездных путей. В индустриальной зоне будут сконцентрированы предприятия, использующие единые инженерные сети, что позволит им сэкономить на инфраструктурных издержках.
Стратегией территориального развития Республики Казахстан город Костанай определен как опорный город северного региона, являющийся катализатором формирования здесь кластеров и развития предпринимательства.
Расположение города в приграничном районе обуславливает развитие интеграции с предприятиями сопредельной стороны по линии инвестирования проектов, создания совместных производств, развития инноваций и других форм сотрудничества.
В настоящее время производственные зоны являются самыми неэффективно, беспорядочно застроенными и экологически опасными территориями в городе.
Промышленно-коммунальные зоны – это большой градостроительный потенциал для города и в то же время большая проблема. И от того, как это оценивать (как потенциал или проблему), зависит успех градостроительной политики города Костаная в целом.
Предприятия, составляющие промышленную и коммунально-складскую зоны, сосредоточены в северной и северо-западной частях города.
Стратегические мероприятия по развитию промышленной зоны включают:

Бұдан басқа, өңдеу өнеркәсібінің құрылымында 33,1 % – машина жасауға, 6,8 % – металлургия өнеркәсібіне, 1,1 % – жеңіл өнеркәсіпке, 2,9 % – металл емес бұйымдар өндіруге, 1,8 % резеңке және пластикалық бұйымдар өндіруге тиесілі.
"ЕвразКаспианСталь" зауытын пайдалануға беру есебінен 5 жыл ішінде металл илегін өндіру көлемі 269 – 23 486 млн теңгеге дейін немесе 79 есеге өсті. Машина жасау саласында нақты көлем индексі – 151,8 %, металлургияда – 64,7 %, тамақ өнімдері өндірісінде – 108,8 %, сусындар өндірісінде – 112,4 %, пластмасса және резеңке бұйымдары өндірісінде – 110,2 %, металл емес өнімдер өндірісінде – 122 %, жиһаз өндірісінде – 100,4 % құрады.
Бірінші кезек кезеңінде Қостанай қаласында тамақ өнеркәсібінде, химияда, машина жасауда, құрылыс материалдарын өндіруде, пластмасса бұйымдарын шығаруда жаңа өндірістер құру бойынша ірі инвестициялық жобалар іске асырылуда. Осы кезеңде өнеркәсіптік өнімнің жалпы көлемі үш есе өседі. Осы кезеңге негізінен, жаңа өндірістерді құру және жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейту есебінен қала өнеркәсібінде жұмыспен қамтылғандар үлесінің өсімі тиесілі.
2018 жылы "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы аясында жалпы құны 11 млрд теңге болатын 4 ірі инвестициялық жоба іске асырылды, 248 жұмыс орны құрылды. Екі диірмен кешені, құрама жем зауыты пайдалануға берілді. "Қостанай қаласының солтүстік өнеркәсіптік аймағында қуаты жылына 18 мың тонна ет өндіретін ет өңдеу кешенінің құрылысы" жобасы іске асырылуда. Жобаның құны – 5,1 млрд теңге, 179 жаңа жұмыс орнын құру көзделіп отыр.
Облыс орталығының өнеркәсіп секторын дамыту үшін ерекше маңызы бар индустриялық аймақты құру бойынша жұмыстар жалғасып жатыр. Индустриялық аймақты электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін қуаты
16 МВт кіші станция салынды, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау желілері, байланыс желілері жүргізілді және кірме жолдардың құрылысы аяқталды. Индустриялық аймақта бірыңғай инженерлік желілерді пайдаланатын кәсіпорындар шоғырландырылады, бұл оларға инфрақұрылымдық шығындарды үнемдеуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының аумақтық даму стратегиясында Қостанай қаласы солтүстік өңірдің тірек қаласы ретінде айқындалған, ол мұнда кластерлерді қалыптастырудың және кәсіпкерлікті дамытудың катализаторы болып табылады.
Қаланың шекара маңындағы ауданда орналасуы жобаларды инвестициялау, бірлескен өндірістерді құру, инновацияларды және ынтымақтастықтың басқа да нысандарын дамыту желілері бойынша шектес тараптың кәсіпорындарымен интеграцияны дамытуды көздейді.
Қазіргі уақытта өндірістік аймақтар қаладағы ең тиімсіз, ретсіз салынған және экологиялық қауіпті аумақтар болып табылады.
Өнеркәсіптік-коммуналдық аймақтар – қала үшін үлкен қала құрылысы әлеуеті және сонымен бірге үлкен проблема. Сондықтан оның қалай деп бағалануына (әлеует ретінде немесе проблема ретінде) тұтастай Қостанай қаласының қала құрылысы саясатының табысы байланысты.
Өнеркәсіптік және коммуналдық-қоймалық аймақтарды құрайтын кәсіпорындар қаланың солтүстік және солтүстік-батыс бөліктерінде шоғырланған.
Өнеркәсіптік аймақты дамыту жөніндегі стратегиялық іс-шаралар:

1) прекращение деятельности на селитебной территории предприятий, отрицательно воздействующих на окружающую среду;
2) технологическое перепрофилирование данных предприятий;
3) развитие наукоемких и прогрессивных производств;
4) подчинение научных исследований непосредственно требованиям промышленного производства;
5) рациональное использование месторождений местных строительных материалов для строительного комплекса города и агломерации;
6) организация перерабатывающего комплекса сельскохозяйственной продукции с использованием предприятий города и агропромышленных объектов, расположенных на территориях перспективного развития города;
7) организация мультимодульных терминалов с автоматизированной технологией производства в грузообразующих районах города, производственных зонах с использованием подземных пространств, в том числе и на прирельсовых территориях перспективного строительства;
8) организация стыковой зоны – территории коммунально-транспортного назначения (в том числе подземные гаражи, автостоянки, цеха с автоматизированной технологией производства, резервуары, склады) в пределах санитарно-защитных зон существующих предприятий.
Все промышленные районы города (за исключением индустриальной зоны) требуют преобразования, модернизации и внедрения прогрессивных производств, снижающих санитарный класс вредности предприятий.
К территории стабилизации отнесены базовые в настоящее время предприятия, в основном пищевой промышленности, расположенные в центральной части города.
Предприятия и промышленные узлы с источниками загрязнения атмосферного воздуха вредными веществами 1-го и 2-го классов опасности и радиусом санитарно-защитной зоны 500 – 1 000 м следует размещать в удаленных от селитебной территории промышленных районах с учетом ветров преобладающего направления по отношению к жилой застройке. Площадками для размещения и передислокации таковых могут стать территориальные резервы северного, северо-западного промышленных районов и индустриальной зоны.
В качестве перспективных площадок под развитие промышленной зоны генеральным планом рассматриваются свободные территории в западном промышленном районе вдоль трассы Костанай – Челябинск и юго-западнее индустриальной зоны.
Глава 6. Градостроительное развитие
Параграф 1. Архитектурно-планировочная организация территории
Генеральным планом городская территория поделена на 4 основных планировочных района: Прибрежный, Северо-Западный, Западный и Юго-Западный.
Первоочередные мероприятия коснутся территорий, в границах которых разработаны проекты детальной планировки. Это районы, примыкающие к застроенным частям города с северо-запада – Костанай 2 и юго-западные территории в районе поселка Кунай и дачных массивов вдоль трассы Костанай – Рудный.
Будут осуществляться реконструктивные мероприятия в застроенной части города, центральном районе, на примагистральных территориях вдоль основных городских улиц.
На втором этапе (расчетный срок) Генеральным планом запланировано последовательное преобразование городских районов, граничащих с городским центром, и примагистральных территорий центральной части посредством замены малоусадебного ветхого жилья на многоквартирную застройку.
На этот период для реализации государственных жилищных программ Генеральным планом отведены свободные площадки юго-восточнее района Узкая колея.

1) қоршаған ортаға теріс әсер ететін кәсіпорындардың қоныстану аумағындағы қызметін тоқтату;
2) осы кәсіпорындарды технологиялық қайта бейіндеу;
3) ғылымды қажетсінетін және прогрессивті өндірістерді дамыту;
4) ғылыми зерттеулердің өнеркәсіптік өндіріс талаптарына тікелей бағынуы;
5) қаланың құрылыс кешені мен агломерация үшін жергілікті құрылыс материалдарының кен орындарын ұтымды пайдалану;
6) қаланың перспективалық даму аумақтарында орналасқан қала кәсіпорындарын және агроөнеркәсіптік объектілерді пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу кешенін ұйымдастыру;
7) қаланың жүк құраушы аудандарында, өндірістік аймақтарда, жерасты кеңістіктерін пайдалана отырып, оның ішінде перспективалық құрылыстың рельс маңындағы аумақтарында автоматтандырылған өндіріс технологиясы бар мультимодульдік терминалдарды ұйымдастыру;
8) қолданыстағы кәсіпорындардың санитариялық-қорғау аймақтары шегінде коммуналдық-көліктік мақсаттағы аумақтарды (оның ішінде жерасты гараждары, автотұрақтар, өндірістің автоматтандырылған технологиясы бар цехтар, резервуарлар, қоймалар) түйісу аймағын қалыптастыру.
Қаланың барлық өнеркәсіптік аудандары (индустриялық аймақты қоспағанда) қайта құруды, жаңғыртуды және кәсіпорындар зияндылығының санитариялық сыныбын төмендететін прогрессивті өндірістерді енгізуді талап етеді.
Тұрақтандыру аумағына қазіргі уақытта негізгі кәсіпорындар, негізінен, қаланың орталық бөлігінде орналасқан тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жатқызылған.
Атмосфералық ауаны қауіптіліктің 1-ші және 2-ші сыныбындағы зиянды заттармен ластау көздері бар және санитариялық-қорғау аймағының радиусы 500 – 1000 м болатын кәсіпорындар мен өнеркәсіптік тораптарды тұрғын үй құрылысына қатысты жел бағытын ескере отырып, қоныстану аумағынан алыс өнеркәсіптік аудандарда орналастыру керек. Солтүстік, солтүстік-батыс өнеркәсіптік аудандар мен индустриялық аймақтың аумақтық резервтері оларды орналастыруға және көшіруге арналған алаңдар бола алады.
Бас жоспарда батыс өнеркәсіптік ауданында, Қостанай – Челябі автожолы бойында және индустриялық аймақтың оңтүстік-батысына қарай бос аумақтар өнеркәсіптік аймақты дамытуға арналған перспективалы алаңдар ретінде қарастырылады.
6-тарау. Қала құрылысын дамыту
1-параграф. Аумақтағы сәулет-жоспарлауды ұйымдастыру
Бас жоспар бойынша қала аумағы 4 негізгі жоспарлау ауданына бөлінген: Жағалау маңы, Солтүстік-батыс, Батыс және Оңтүстік-батыс.
Бірінші кезектегі іс-шаралар шекараларында егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары әзірленген аумақтарға қатысты болады. Бұл қаланың солтүстік-батысы – Қостанай 2 және оңтүстік-батысы – Қонай кенті ауданындағы және Қостанай – Рудный трассасы бойындағы саяжай массивтеріндегі құрылыс салынған бөліктерге іргелес аудандар.
Қаланың құрылыс салынған бөлігінде, орталық ауданда, негізгі қала көшелері бойындағы магистраль маңындағы аумақтарда реконструкциялау іс-шаралары жүзеге асырылатын болады.
Екінші кезеңде (есептік мерзім) Бас жоспарда қалалық орталықпен шектесетін қалалық аудандарды және орталық бөліктің магистраль жанындағы аумақтарын шағын ескі тұрғын жер үйлерді көппәтерлі құрылыстарға ауыстыру арқылы жүйелі түрде қайта құру жоспарланған.
Осы кезеңде мемлекеттік тұрғын үй бағдарламаларын іске асыру үшін Бас жоспарда Узкая колея ауданының оңтүстік-шығысына қарай бос алаңдар бөлінген.

В число первоочередных мероприятий по центральному району входит реконструкция примагистральных территорий, примыкающих к основным планировочным осям – улицам: Абая, Тәуелсіздік, Майлина, Мауленова, проспекту Нурсултана Назарбаева. В зону реконструкции попадают старые 2- и 3-этажные дома, находящиеся в аварийном состоянии, и подлежащие скорейшему сносу по улицам Мауленова и Тәуелсіздік.
Средне- и многоэтажные здания, предлагаемые вместо малопривлекательной индивидуальной и малоэтажной застройки, станут завершением архитектурно-планировочного формирования главных улиц и градостроительных узлов центрального городского района. С учетом градостроительной ценности территорий, прилегающих к руслу реки Тобол, к завершению формирования городской среды центрального района, реконструкции с укрупнением сетки улиц подлежат кварталы между улицами Абая и Набережная.
Генеральным планом предполагается поэтапное освобождение территории центрального района города от промышленных объектов и перебазирование их на резервные территории нежилых зон, что позволит снизить экологическую загрязненность в центре, а с другой стороны – высвободившиеся территории использовать под высокорентабельные объекты общегородского назначения.
Кардинальным преобразованиям подлежит территориальное устройство жилого района камвольно-суконного комбината. Этот район после изменения на данном участке трассы железнодорожной магистрали станет площадкой для перспективного развития городских территорий. Генеральным планом предлагается перенос участка железнодорожных путей, проходящего по жилым районам камвольно-суконного комбината и Зеленстрой, за пределы селитебной территории. Новый участок железной дороги пройдет севернее, параллельно демонтированной, по территории северного промышленного района. Это позволит высвободить территории площадью 600 га.
Кварталы смешанной застройки в квадрате улиц Алтынсарина, Каирбекова, проспекта Нурсултана Назарбаева и улицы Кубеева подлежат реконструкции с заменой усадебной застройки на многоквартирную. Полной реконструкции с уплотнением застройки, посредством постепенной замены малоэтажного фонда на многоквартирный подлежат кварталы в районе автобусного парка, непосредственно граничащие с проспектом Нурсултана Назарбаева и центральным городским районом.
Учитывая градостроительную и экономическую ценность территорий генеральным планом предполагается размещение нового строительства между районами Узкая колея и Киевский.
Генеральным планом предлагается вынос из города действующих, экологически опасных предприятий в промышленную зону, а также реорганизация недействующих производственных территорий. В результате освободятся значительные площади под жилищное строительство и объекты социальной и коммунальной инфраструктуры. В рассматриваемом районе вышеперечисленные мероприятия коснутся территорий бывшего камвольно-суконного комбината и Центрального промышленного района.
Жилой район "Зеленстрой" в структуре Прибрежного планировочного района занимает крайние северо-восточные территории. Организация улично-дорожной сети в границах этого района является логическим продолжением и завершением общегородской. На свободных от застройки территориях, а также на территориях садоводческих обществ "Текстильщик-2", "Садовод-Строитель" и "Геолог" предусматривается развитие городских территорий на перспективу, за расчетный срок.
Жилой район "Костанай 2" в составе Северо-Западного промышленно-селитебного района обладает значительным территориальным потенциалом. Здесь формируются современные комплексы многоэтажных домов.
Жилые территории Западного транспортно-промышленного планировочного района представлены новым, завершившим свое формирование микрорайоном "Аэропорт" и кварталами усадебной застройки села Ударник. Восточнее большого обводного кольца, в районе села Ударник предлагается размещение участков садоводческих обществ.
В составе Юго-Западного планировочного района два жилых района: "Достык" и "Кунай". В границы жилого района "Достык" входят села Дружба и Амангельды. Территории садоводческих обществ, расположенных северо-восточнее трассы Костанай–Рудный, рассматриваются Генеральным планом как перспективные под жилищное строительство.
Развитие системы общегородского центра осуществляется по основным транспортно-планировочным направлениям параллельно росту города.
Архитектурно-планировочная структура города представляет собой разветвленную, непрерывную систему общегородских центров, стержнем которого является центральное ядро, от которого по трем направлениям роста города расходятся основные планировочные оси-магистрали (проспект Нурсултана Назарбаева – на северо-западе, проспект Кобланды батыра – на северо-востоке, проспект Абая – на юго-западе). Они образуют главные пространственные русла, по которым система обслуживания транслируется на новые участки этих магистралей в формирующихся городских центрах.
Территории общественных (общегородского и специализированных) центров городского значения и районного значения получают значительное развитие на сложившихся и новых территориях.
Основное развитие предусматривается в зоне общегородского центра и центрального ядра города и получает новое развитие до набережной вдоль основных городских магистралей.
Реконструкции подлежат также зоны примагистральной многоэтажной жилой застройки. Объекты коммерции и обслуживания на первых этажах жилых комплексов и зданий, предлагаемых Генеральным планом к размещению вдоль городских магистралей, также войдут в систему общегородского центра.
Зоной преобразования станет район центрального рынка. Генеральным планом предлагается на территориях между улицами Победы и Шевченко обустройство городской эспланады от Центрального парка до здания цирка с переходом через улицу Набережную в благоустроенную прибрежную рекреационную зону.
К зоне комплексной реконструкции относятся территории существующей малоэтажной застройки района железнодорожного вокзала в границах улицы Омара Дощанова – на юго-западе и проспекта Нурсултана Назарбаева – на северо-востоке между железнодорожным вокзалом и улицей Майлина.
Так как склад горюче-смазочных материалов, расположенный юго-западнее проспекта Нурсултана Назарбаева, является объектом с высоким классом опасности, во избежание риска аварий (взрывов, токсического и термического поражения, загрязнения окружающей среды), он должен быть вынесен за пределы селитебной территории. Освободившуюся территорию в перспективе планируется использовать под строительство объектов общественного назначения.
Территория в районе ТЭЦ-1 в квадрате проспекта Аль-Фараби и улиц Майлина, Гоголя и Чехова также подлежит кардинальной реорганизации. Генеральным планом предлагается развитие торговой зоны вдоль улицы Бородина, которая представлена здесь рынком "Беркут".

Орталық аудан бойынша бірінші кезектегі іс-шаралар қатарына негізгі жоспарлау осіндегі – Абай, Тәуелсіздік, Майлин, Мәуленов көшелеріне, Нұрсұлтан Назарбаев даңғылына жанасатын магистраль жанындағы аумақтарды реконструкциялау кіреді. Реконструкциялау аймағына авариялық жағдайдағы және Мәуленов пен Тәуелсіздік көшелері бойында орналасқан тез арада бұзылуы тиіс ескі 2, 3-қабатты үйлер жатады.
Тартымдылығы аз жеке және аз қабатты құрылыстың орнына ұсынылатын орта және көп қабатты ғимараттар орталық қалалық ауданның бас көшелері мен қала құрылысы тораптарының сәулеттік-жоспарлау тұрғысынан қалыптасуының аяқталуы болады. Тобыл өзенінің арнасына іргелес жатқан аумақтардың қала құрылысы жағынан құндылығын ескере отырып, Абай және Набережная көшелерінің арасындағы орамдар орталық ауданның қалалық ортасын қалыптастыруды аяқтап, көшелердің торларын ірілендіре отырып, реконструкциялауға жатады.
Бас жоспарда қаланың орталық ауданының аумағын өнеркәсіптік объектілерден кезең-кезеңімен босату және оларды тұрғын емес аймақтардың резервтік аумақтарына көшіру болжанып отыр, бұл орталықта экологиялық ластануды азайтуға, ал екінші жағынан босаған аумақтарды жалпы қалалық мақсаттағы жоғары рентабельді объектілер ретінде пайдалануға мүмкіндік береді.
Мауыты-шұға комбинатының тұрғын ауданының аумақтық құрылымы түбегейлі қайта құруға жатады. Бұл аудан теміржол магистралі трассасының осы учаскесі өзгергеннен кейін қала аумағын перспективалы дамыту алаңына айналады. Бас жоспарда мауыты-шұға комбинаты және Зеленстрой тұрғын аудандары арқылы өтетін теміржол учаскесін қоныстану аумағынан тыс жерге көшіру ұсынылады. Теміржолдың жаңа учаскесі демонтаждалған жолға параллель солтүстік өнеркәсіп ауданының аумағы арқылы солтүстікке қарай өтеді. Бұл ауданы 600 га аумақты босатуға мүмкіндік береді.
Алтынсарин, Қайырбеков көшелерінің, Нұрсұлтан Назарбаев даңғылының және Көбеев көшесінің квадратындағы аралас құрылыс орамдары жер үйлер құрылысын көппәтерлі тұрғын үйлерге ауыстыра отырып, реконструкциялауға жатады. Нұрсұлтан Назарбаев даңғылымен және орталық қалалық ауданмен тікелей шектесетін автобус паркі ауданындағы орамдар аз қабатты қорды көппәтерлі қорға біртіндеп ауыстыру арқылы құрылысты тығыздай отырып, толық реконструкциялауға жатады.
Аумақтардың қала құрылысы мен экономикалық құндылығын ескере отырып, Бас жоспарда Узкая колея және Киевский аудандары арасында жаңа құрылысты орналастыру көзделеді.
Бас жоспарда жұмыс істеп тұрған, экологиялық қауіпті кәсіпорындарды қаладан өнеркәсіптік аймаққа шығару, сондай-ақ жұмыс істемейтін өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылады. Нәтижесінде тұрғын үй құрылысына, әлеуметтік және коммуналдық инфрақұрылым объектілеріне арналған едәуір алаңдар босатылады. Қарастырылып отырған ауданда жоғарыда аталған іс-шаралар бұрынғы мауыты-шұға комбинаты және Орталық өнеркәсіп ауданының аумағына қатысты болады.
"Зеленстрой" тұрғын ауданы Жағалаудағы жоспарлау ауданының құрылымында шеткі солтүстік-шығыс аумақтарды алып жатыр. Осы ауданның шекарасында көше-жол желісін ұйымдастыру жалпы қалалық құрылыстың қисынды жалғасы және аяқталуы болып табылады. Құрылыстан бос аумақтарда, сондай-ақ "Текстильщик-2", "Садовод-Строитель" және "Геолог" бау-бақша қоғамдарының аумақтарында перспективада, есепті мерзімде қала аумақтарын дамыту көзделеді.
Солтүстік-батыс өнеркәсіптік-қоныстану ауданының құрамында "Қостанай 2" тұрғын ауданының едәуір аумақтық әлеуеті бар. Мұнда көп қабатты үйлердің заманауи кешендері құрылуда.
Батыс көліктік-өнеркәсіптік жоспарлау ауданының тұрғын аумақтары жаңа, қалыптасып болған "Әуежай" шағын ауданы мен Ударник ауылының жер үйлер құрылысының орамдары болып табылады. Үлкен айналма жолдан шығысқа қарай, Ударник ауылы ауданында бау-бақша серіктестіктерінің учаскелерін орналастыру ұсынылады.
Оңтүстік-батыс жоспарлау ауданының құрамында екі тұрғын аудан бар: "Достық" және "Қонай". "Достық" тұрғын ауданының шекарасына Дружба ауылы және Амангелді ауылы кіреді. Қостанай–Рудный трассасының солтүстік-шығысында орналасқан бау-бақша серіктестіктерінің аумақтары Бас жоспарда тұрғын үй құрылысына перспективалы аумақ ретінде қарастырылады.
Жалпықалалық орталық жүйесін дамыту қаланың өсуімен қатар негізгі көліктік-жоспарлау бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
Қаланың сәулет-жоспарлау құрылымы жалпықалалық орталықтардың тармақталған, үздіксіз жүйесін білдіреді, оның өзегі орталық өзек болып табылады, одан қала өсуінің үш бағыты бойынша негізгі жоспарлау осьтері-магистральдар (Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы – солтүстік-батыста, Қобыланды батыр даңғылы – солтүстік-шығыста, Абай даңғылы – оңтүстік-батыста) таралады. Олар қызмет көрсету жүйесі қалыптасып келе жатқан қала орталықтарындағы осы магистральдардың жаңа учаскелеріне таратылатын басты кеңістіктегі арнаны құрайды.
Қалалық маңызы бар және аудандық маңызы бар қоғамдық (жалпықалалық және мамандандырылған) орталықтардың аумақтары қалыптасқан және жаңа аумақтарда едәуір дамиды.
Негізгі даму жалпықалалық орталық пен қаланың орталық өзегі аймағында көзделеді және негізгі қалалық магистральдар бойында жағалауға дейін дамытылады.
Магистраль бойындағы көп қабатты тұрғын үй құрылысының аймақтары да реконструкциялауға жатады. Бас жоспарда қалалық магистральдар бойымен орналастыру ұсынылатын тұрғын үй кешендері мен ғимараттардың бірінші қабаттарындағы коммерциялық және қызмет көрсету объектілері де жалпықалалық орталық жүйесіне кіреді.
Орталық базар ауданы қайта құрылады. Бас жоспарда Жеңіс және Шевченко көшелерінің арасындағы аумақтарда Орталық саябақтан цирк ғимаратына дейін Набережная көшесі арқылы абаттандырылған жағалау рекреациялық аймағына өтетін қалалық эспланаданы жайластыру ұсынылады.
Теміржол вокзалы ауданының оңтүстік-батысындағы Омар Досжанов көшесі мен солтүстік-шығыстағы Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы шекараларындағы теміржол вокзалы мен Майлин көшесінің арасындағы қолданыстағы аз қабатты құрылыс аумақтары кешенді реконструкциялау аймағына жатады.
Нұрсұлтан Назарбаев даңғылының оңтүстік-батысында орналасқан жанар-жағармай материалдары қоймасы қауіптілік сыныбы жоғары объект болып табылатындықтан, авариялар (жарылыстар, уытты және термиялық зақымданулар, қоршаған ортаның ластануы) қаупін болдырмау үшін оны қоныстану аумағынан тыс жерге шығару қажет. Босаған аумақты перспективада қоғамдық мақсаттағы объектілердің құрылысына пайдалану жоспарланып отыр.
ЖЭО-1 ауданындағы әл-Фараби даңғылы мен Майлин, Гоголь және Чехов көшелерінің квадратындағы аумақ та түбегейлі қайта құруға жатады. Бас жоспарда Бородин көшесінің бойындағы "Бүркіт" базары болып табылатын сауда аймағын дамыту ұсынылады.

Параграф 2. Градостроительное зонирование
Согласно Земельному кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" в Генеральном плане территория города подразделяется на функциональные зоны с перечнем функциональных территориальных зон. В соответствии с предложенной Генеральным планом градостроительной политикой разработаны градостроительные регламенты по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости с дифференциацией.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий. Кроме этого, в Генеральном плане даны предложения по предотвращению чрезмерной концентрации населения и производства на территории города, защите от загрязнения окружающей среды, включая особо охраняемые природные территории, охране территорий, имеющих статус объектов историко-культурного наследия, защите территории от опасного (вредного) воздействия антропогенных, техногенных процессов и чрезвычайных ситуаций, снижению воздействия нежелательных природных явлений.
Исходя из предложенной архитектурно-планировочной организации территории города в пределах установленной проектной границы определено функциональное зонирование территории, согласно которому выделены следующие функциональные зоны:
1) жилые зоны, территории садоводческих и дачных товариществ, расположенные в пределах границ города;
2) общественные (общественно-деловые) зоны;
3) рекреационные зоны;
4) зоны инженерной и транспортной инфраструктуры;
5) промышленные (производственные) зоны;
6) зоны сельскохозяйственного использования;
7) зоны специального назначения;
8) зоны режимных территорий;
9) пригородные зоны;
10) санитарно-защитные зоны;
11) резервные территории (градостроительные ресурсы).
Для каждой функциональной зоны определены регламенты по их использованию.
Глава 7. Транспортная инфраструктура
Параграф 1. Внешний автотранспорт и автодороги
Завершение строительства кольцевой автодороги вокруг города (в том числе, охватывая город Тобыл) дает возможность вывести с внутренней магистральной сети города транзитные потоки автотранспорта и обеспечить прохождение потоков грузового транспорта из промышленных зон, минуя селитебные территории города. Подключения или пересечения городских магистралей с обходной дорогой предусматриваются только со строительством в соответствующих узлах развязок в разных уровнях либо "глухих" пересечений без конфликта потоков. Вдоль кольцевой автодороги предполагается размещение автозаправочных станций, станции технического обслуживания автомобилей, логистических центров.
Реконструкция сети местных автодорог общего пользования предполагает расширение проезжих частей и обочин, ремонт и усиление дорожного полотна. Технические параметры реконструируемых автодорог должны соответствовать назначенным техническим категориям, ожидаемой интенсивности движения, составу потока.
Внешние пассажирские автоперевозки, которые осуществляются по республиканскому, областному, пригородному, международному направлениям выполняет автовокзал "Костанай" 1-го класса, расположенный по проспекту Абая.
Генеральный план предусматривает в комплексе с железнодорожным вокзалом строительство важного элемента транспортно-пересадочного узла – здание нового автовокзала. Местом для размещения этого объекта выбрана площадка, противоположная вокзалу, вдоль улицы Доненбаевой, на территории района Костанай-2. Сооружение крытого пешеходного перехода (конкорса) через железнодорожные пути обеспечит безопасный переход с железнодорожного вокзала на новый автовокзал.

2-параграф. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Бас жоспарда қала аумағы функционалдық аймақтарға бөлінеді, функционалдық аумақтық аймақтар тізбесі беріледі. Бас жоспарда ұсынылған қала құрылысы саясатына сәйкес жылжымайтын мүлікті рұқсат етілген пайдаланудың түрлері мен параметрлері бойынша сараланып қала құрылысы регламенттері әзірленді.
Қалалық аумақтарды қала құрылысы аймақтарына бөлу қалалық аумақтарды өзара байланысты реттілікпен пайдалана отырып, толыққанды қолайлы және жайлы өмір сүру ортасын жасауға бағытталған. Бұдан басқа Бас жоспарда ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоса алғанда, қаланың аумағында халық пен өндірістің шамадан тыс шоғырлануын болдырмау, қоршаған ортаны ластанудан қорғау, тарихи-мәдени мұра объектілері мәртебесі бар аумақтарды қорғау, аумақты антропогендік, техногендік процестер мен төтенше жағдайлардың қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, қолайсыз табиғи құбылыстардың әсерін төмендету бойынша ұсыныстар берілген.
Ұсынылған қала аумағын сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыру негізінде белгіленген жобалық шекара шегінде аумақты функционалдық аймақтарға бөлу айқындалды, оған сәйкес мынадай функционалдық аймақтар бөлінеді:
1) қаланың шекарасы шегінде орналасқан тұрғын аймақтар, бау-бақша және саяжай серіктестіктерінің аумақтары;
2) қоғамдық (қоғамдық-iскерлiк) аймақтар;
3) рекреациялық аймақтар;
4) инженерлiк және көлiк инфрақұрылымдары аймақтары;
5) өнеркәсiптік (өндiрiстік) аймақтар;
6) ауыл шаруашылығына пайдаланылатын аймақтар;
7) арнаулы мақсаттағы аймақтар;
8) режимдiк аумақтар аймақтары;
9) қала маңындағы аймақтар;
10) санитариялық-қорғаныш аймақтары;
11) резервтегi аймақтар (қала құрылысы ресурстары).
Әрбір функционалдық аймақ үшін оларды пайдалану бойынша регламенттер анықталды.
7-тарау. Көлік инфрақұрылымы
1-параграф. Сыртқы автокөлік және автожолдар
Қала айналасындағы айналма автожол құрылысын аяқтау (оның ішінде Тобыл қаласын қамти отырып) транзиттік автокөлік легін қаланың ішкі магистральдық желісінен шығаруға және өнеркәсіптік аймақтардан шығатын жүк көлігі легінің қаланың қоныстану аумақтарын айналып өтуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Қалалық магистральдарды айналма жолмен тиісті тораптарда әртүрлі деңгейдегі жолайырықтар немесе көлік легінің қақтығысынсыз "тұйық" қиылыстар салу арқылы қосу немесе қиылыстыру көзделеді. Айналма автожолдың бойында автожанармай құю станцияларын, автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станцияларын, логистикалық орталықтарды орналастыру көзделеді.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын жергілікті автожолдар желісін реконструкциялау жүріс бөліктері мен жол жиектерін кеңейтуді, жол төсемін жөндеуді және күшейтуді көздейді. Реконструкцияланатын автожолдардың техникалық параметрлері белгіленген техникалық санаттарға, күтілетін қозғалыс қарқындылығына, лек құрамына сәйкес келуі тиіс.
Республикалық, облыстық, қала маңындағы, халықаралық бағыттар бойынша жүзеге асырылатын сыртқы жолаушылар автотасымалдарын Абай даңғылында орналасқан 1-сыныпты "Қостанай" автовокзалы орындайды.
Бас жоспарда теміржол вокзалымен бірге көлік-ауысып отыру торабының маңызды элементі – жаңа автовокзал ғимаратын салу көзделеді. Бұл объектіні орналастыру орны ретінде Қостанай-2 ауданының аумағындағы Дөненбаева көшесінің бойындағы вокзалға қарама-қарсы алаң таңдалды. Теміржолдар арқылы жабық жаяу жүргіншілер өткелін (конкорс) салу теміржол вокзалынан жаңа автовокзалға қауіпсіз өтуді қамтамасыз етеді.

Параграф 2. Железнодорожный транспорт
Генеральным планом предполагается вынос ряда железнодорожных путей для возможности освоения намеченных под застройку площадок и создания упорядоченной уличной сети. Также планируется строительство нового участка магистральной железнодорожной линии в северной части города, соединяющего направление Нур-Султан – Кокшетау – Челябинск (железнодорожные линии Костанай – Новоишимская и Костанай – Кайрак).
Пересечения наиболее загруженных железнодорожных путей с магистральными улицами города предлагается выполнить с разнесением по уровням железнодорожного и автотранспортного движения, со строительством путепроводов.
Разгрузку станции Костанай – Северный согласно Генеральному плану обеспечит строительство мощной сортировочной станции с 4-мя парками по продольной схеме, вагонного депо, грузового двора, вторых путей в железнодорожном узле, электрификация отдельных участков.
Параграф 3. Воздушный транспорт
После реконструкции полосы планируется строительство нового терминала, что позволит увеличить пропускную способность аэропорта. Для этого выполняется следующий комплекс мероприятий:
1) удлинение искусственной взлетно-посадочной полосы на 300 м, общая длина составит 2800 м, ширина – 60 м;
2) реконструкция перрона, рулежной дорожки;
3) установка на искусственной взлетно-посадочной полосе нового светосигнального оборудования по I категории ИКАО (Международная организация гражданской авиации от английского ICAO – Internaional Civil Aviation Organization), замена ограждения аэродрома;
4) строительство нового здания аварийно-спасательной станции, трансформаторных подстанций, центрального распределительного пункта, очистных сооружений, периметровой патрульной дороги, наружного электроосвещения, инженерных сетей.
Параграф 4. Магистральная сеть города
Для обеспечения стабильного функционирования городских территорий намечено существенное развитие магистральной уличной сети в рамках Генерального плана и местной сети улиц на дальнейших стадиях проектирования с учетом:
1) снижения временных затрат на трудовые поездки;
2) создания путей движения грузового автотранспорта в обход основных селитебных районов;
3) надежных связей с внешними автодорогами общего пользования;
4) обеспечения удобных подъездов к промышленным и коммунальным зонам и узлам.
Проектные предложения и мероприятия по магистральной сети направлены на повышение ее пропускной способности и плотности как за счет реконструкции, так и строительства новых магистралей.
Генеральным планом предлагается строительство ряда магистральных улиц общегородского и районного значения, ряда искусственных сооружений в узлах сети, а также мостовых переходов.

2-параграф. Теміржол көлігі
Бас жоспарда құрылыс салу белгіленген алаңдарды игеру және реттелген көше желісін құру мүмкіндігі үшін бірқатар теміржолдарды шығару көзделеді. Сондай-ақ қаланың солтүстік бөлігінде Нұр-Сұлтан – Көкшетау – Челябі (Қостанай – Новоишим және Қостанай – Қайрақ теміржол желілері) бағытын байланыстыратын магистральдық теміржол желісінің жаңа учаскесін салу жоспарлануда.
Жүктемесі ең көп теміржолдардың қаланың магистральды көшелерімен қиылысуын жол өткелдерін салу арқылы теміржол және автокөлік қозғалысының деңгейлері бойынша бөліп орындау ұсынылады.
Бас жоспарға сәйкес Қостанай – Северный станциясының жүктемесін азайту бойлық схема бойынша 4 паркі бар қуатты сұрыптау станциясының, вагон депосының, жүк ауласының, теміржол торабындағы екінші жолдардың құрылысын, жекелеген учаскелерді электрлендіруді қамтамасыз етеді.
3-параграф. Әуе көлігі
Жолақты реконструкциялағаннан кейін жаңа терминал салу жоспарланған, бұл әуежайдың өткізу қабілетін арттыруға мүмкіндік береді. Ол үшін мынадай шаралар кешені орындалып жатыр:
1) жасанды ұшу-қону жолағын 300 м ұзарту, жалпы ұзындығы 2800 м, ені 60 м құрайды;
2) перронды, жердегі жолды реконструкциялау;
3) жасанды ұшу-қону жолағында ИКАО (Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымы ағылшын тілінен ICAO — International Civil Aviation Organization) I санаты бойынша жаңа жарық сигнал беру жабдығын орнату; әуе айлағының қоршауын ауыстыру;
4) авариялық-құтқару станциясының, трансформаторлық кіші станциялардың, орталық тарату пунктінің жаңа ғимаратын, тазарту құрылыстарын, периметрлік патрульдік жол, сыртқы электрмен жарықтандыру, инженерлік желілер салу.
4-парагараф. Қаланың магистральдық желісі
Қала аумақтарының тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін:
1) еңбек сапарларына арналған уақыт шығындарын төмендету;
2) негізгі қоныстану аудандарын айналып өту үшін жүк автокөлігінің қозғалыс жолдарын құру;
3) жалпыға ортақ пайдаланылатын сыртқы автожолдармен сенімді байланыстарды;
4) өнеркәсіптік және коммуналдық аймақтар мен тораптарға ыңғайлы кіреберістерді қамтамасыз етуді ескере отырып, Бас жоспар шеңберінде магистральдық көше желісін және жобалаудың кейінгі кезеңдерінде көшелердің жергілікті желісін айтарлықтай дамыту көзделеді.
Магистральдық желі бойынша жобалық ұсыныстар мен іс-шаралар реконструкциялау, сондай-ақ жаңа магистральдар салу есебінен оның өткізу қабілеті мен тығыздығын арттыруға бағытталған.
Бас жоспарда жалпықалалық және аудандық маңызы бар бірқатар магистральдық көшелерді, желі тораптарындағы бірқатар жасанды құрылыстарды, сондай-ақ көпір өткелдерін салу ұсынылады.

Всего на расчетный срок протяженность магистральной улично-дорожной сети увеличится на 145,1 км. Из них 17,7 км – обходная дорога, 40,0 км – магистрали общегородского значения и 87,4 км – районные магистрали.
Общая протяженность магистральной сети города составит 309,5 км, в том числе 35,5 км обходной дороги в границах города, 104,0 км магистралей общегородского и 170,0 км районного значения.
Организация проектной (наряду с оптимизацией существующей) сети общественного транспорта базируется на следующих позициях:
1) организация новых линий движения на связях селитебных территорий с центром города, новыми и существующими промышленными площадками;
2) ликвидация слабо загруженных маршрутов либо перевод их в экспресс-режим;
3) перенос линий движения междугородных и пригородных автобусных маршрутов с магистральных улиц города на объездную дорогу;
4) создание автотранспортных предприятий, которые будут обеспечивать работу исключительно городского автобусного транспорта;
5) использование подвижного состава, вместимость которого будет варьироваться в зависимости от пассажиропотока.
Так как потребность в машино-местах практически на порядок выше (необходимо 54 – 150 мест), Генеральный план предлагает строительство многоуровневых паркингов с использованием подземного пространства на местах нынешних гаражных кооперативов.
Многоуровневые паркинги располагаются в местах нового жилищного строительства на свободных территориях. В условиях территориальной ограниченности Генеральным планом предлагается устраивать подземные паркинги под дворовыми территориями или в цокольных этажах зданий с соблюдением всех противопожарных и санитарных норм. Эти уточняющие решения должны приниматься на дальнейших стадиях проектирования, в том числе при разработке детальных планов территорий.
Предложенные Генеральным планом мероприятия по развитию и реконструкции магистральной улично-дорожной сети города основаны на анализе материалов проведенного обследования автотранспортных потоков, а также на оценке пропускной способности магистралей и транспортных узлов.
Глава 8. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Источники водоснабжения города:
Костанайское месторождение и поверхностные воды реки Тобол (Амангельдинское водохранилище).
Мощности существующих водозаборов достаточны для покрытия потребностей в воде до 2035 года включительно.
Генеральным планом по развитию системы хозяйственно-питьевого водоснабжения города Костаная по проектным периодам намечены следующие мероприятия:
Первая очередь – 2019 – 2025 годы:

Есептік мерзімде магистральдық көше-жол желісінің ұзындығы 145,1 км ұлғаяды. Оның ішінде 17,7 км – айналма жол, 40,0 км – жалпықалалық маңызы бар магистральдар және 87,4 км – аудандық магистральдар.
Қаланың магистральдық желісінің жалпы ұзындығы 309,5 км құрайды, оның ішінде 35,5 км – қала шекарасындағы айналма жол, 104,0 км – жалпықалалық және 170,0 км – аудандық маңызы бар магистральдар.
Қоғамдық көліктің жобалық желісін ұйымдастыру (қолда бар желілерді оңтайландырумен қатар) мынадай позицияларға негізделеді:
1) қоныстану аумақтарын қала орталығымен, жаңа және қолданыстағы өнеркәсіптік алаңдармен байланыстыратын жаңа қозғалыс желілерін ұйымдастыру;
2) әлсіз жүктелген маршруттарды жою немесе оларды экспресс-режимге ауыстыру;
3) қалааралық және қала маңындағы автобус маршруттарының қозғалыс желілерін қаланың магистральдық көшелерінен айналып өтетін жолға көшіру;
4) қалалық автобус көлігінің жұмысын ғана қамтамасыз ететін автокөлік кәсіпорындарын құру;
5) сыйымдылығы жолаушылар легіне байланысты өзгеріп отыратын жылжымалы құрамды пайдалану.
Машина-орындарға қажеттілік іс жүзінде өте жоғары болғандықтан (54 – 150 орын қажет), Бас жоспарда қазіргі гараж кооперативтері орындарында жерасты кеңістігін пайдалана отырып, көп деңгейлі паркингтер салу ұсынылады.
Көп деңгейлі паркингтер жаңа тұрғын үй құрылысы орындарында бос аумақтарда орналасады. Аумақ шектеулі болған жағдайда Бас жоспарда барлық өртке қарсы және санитариялық нормаларды сақтай отырып, аула аумақтарының астында немесе ғимараттардың цокольдық қабаттарында жерасты паркингтерін орналастыру ұсынылады. Бұл нақтылаушы шешімдер жобалаудың кейінгі кезеңдерінде, оның ішінде аумақтардың егжей-тегжейлі жоспарларын әзірлеу кезінде қабылдануға тиіс.
Бас жоспарда ұсынылған қаланың магистральдық көше-жол желісін дамыту және реконструкциялау жөніндегі іс-шаралар жоспары автокөлік легін зерттеу материалдарын талдауға, сондай-ақ магистральдар мен көлік тораптарының өткізу қабілетін бағалауға негізделген.
8-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Қаланы сумен жабдықтау көздері:
Қостанай кен орны және Тобыл өзенінің (Амангелді су қоймасы) жерүсті сулары.
Қолда бар су жинау қуаты 2035 жылға дейін су қажеттілігін өтеу үшін жеткілікті.
Бас жоспарда Қостанай қаласының шаруашылық-ауызсумен жабдықтау жүйесін жобалық кезеңдер бойынша дамыту жөнінде мынадай іс-шаралар белгіленген:
Бірінші кезек: 2019 – 2025 жылдар:

1) разработка Абайского месторождения подземных вод, являющегося резервным источником (проектные запасы воды составляют 20 тыс. куб. м/сут);
2) строительство резервуаров чистой воды 1 подъема, объемом 1000 куб. м. Источник воды – Костанайское месторождение подземных вод;
3) реконструкция резервуаров на территории водоочистных сооружений объемом 1 000 куб. м, 5 000 куб. м, 10 000 куб. м, 1 500 куб. м;
4) реконструкция и восстановление водоочистных сооружений на 100 000 куб. м (блок фильтров и отстойников, реагентного хозяйства, насосная станция повторного использования воды) согласно разработанного проекта;
5) реконструкция повысительных насосных станций в количестве 9 единиц;
6) строительство сетей водоснабжения (в микрорайонах "Береке", "Арман", "Юбилейный", "Кунай") согласно разработанным проектам;
7) реконструкция Баймагамбетовского водовода диаметром 600 мм, длиной 2,4 км;
8) реконструкция Индустриального водовода диаметром 700 мм, длиной 12,1 км;
9) реконструкция городских водопроводных сетей диаметром 100 мм, длиной 70 км, в том числе внеплощадочных сетей жилого массива "Кунай" диаметром 500 мм, длиной 7 км; внутриплощадочных сетей жилого массива "Кунай" диаметром 63-225 мм, длиной 15 км; микрорайонов 5, 6, 7, 8, 9 диаметром 63-250 мм, длиной 8,4 км; микрорайонов 5, 6, 7, 8, 9 диаметром 300; 400 мм, длиной 8,5 км;
10) реконструкция водопровода на южную котельную в микрорайоне "КЖБИ" диаметром 400-300 мм, длиной 4,8 км;
11) реконструкция водопровода по проспекту Нурсултана Назарбаева для водоснабжения ТОО "Агротехмаш" диаметром 600 мм, длиной 12,6 км;
12) реконструкция водопровода по улице Уральской от микрорайона "Аэропорт" до микрорайона "Костанай 2" для водоснабжения индустриальной зоны диаметром 500 мм.
Расчетный срок – 2025 – 2035 годы:
1) строительство блок фильтров № 3 (производительность – 25 тыс. куб. м/сут);
2) реконструкция городских водопроводных сетей диаметром 100-500 мм, длиной 80 км. Прокладка новых водопроводных сетей в соответствии с развитием и реконструкцией территорий диаметром 200-700 мм, длиной 265 км.
Ориентировочный объем капитальных вложений, необходимый для развития системы водоснабжения по проектным периодам:
первая очередь (2025 год) – 19 707 млн тенге;
расчетный срок (2035 год) – 53 727 млн тенге.
Параграф 2. Водоотведение
Проекты по развитию и модернизации системы водоотведения, подлежащие реализации в городе Костанае в ближайшие годы:
1) модернизация городской канализационной насосной станции (далее – КНС);
2) реконструкция КНС № 1;
3) реконструкция КНС № 2;

1) резервтік көз болып табылатын жерасты суларының Абай кен орнын игеру (судың жобалық қоры тәулігіне 20 мың текше м);
2) 1000 текше м көлеміндегі 1-қабат таза су резервуарларын салу. Су көзі – Қостанай жерасты сулары кен орны;
3) су тазарту құрылысы аумағында көлемі 1000 текше м; 5000 текше м; 10000 текше м; 1500 текше м резервуарларды реконструкциялау;
4) әзірленген жобаға сәйкес 100000 текше м (сүзгіштер мен тұндырғыштар блогы, реагенттік шаруашылық, суды қайта пайдаланудың сорғы станциясы) су тазарту құрылысын реконструкциялау және қалпына келтіру;
5) 9 бірлік жоғарылататын сорғы станциясын реконструкциялау;
6) әзірленген жобаларға сәйкес сумен жабдықтау желілерін салу ("Береке", "Арман", "Юбилейный", "Қонай" шағын аудандарында);
7) диаметрі 600 мм, ұзындығы 2,4 км Баймағамбетов су тартқышын реконструкциялау;
8) диаметрі 700 мм, ұзындығы 12,1 км индустриялық суағарды реконструкциялау;
9) диаметрі 100 мм, ұзындығы 70 км қалалық су құбыры желілерін реконструкциялау, оның ішінде: "Қонай" тұрғын алабының алаңнан тыс желілері диаметрі 500 мм, ұзындығы 7 км; "Қонай" тұрғын алабының алаңішілік желілері диаметрі 63-225 мм, ұзындығы 15 км; 5; 6; 7; 8; 9-шағын аудандар диаметрі 63-250 мм, ұзындығы 8,4 км; 5; 6; 7; 8; 9-шағын аудандар диаметрі 300; 400 мм, ұзындығы 8,5 км;
10) ТББК шағын ауданындағы оңтүстік қазандықтың диаметрі 400-300 мм, ұзындығы 4,8 км су құбырын реконструкциялау;
11) Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы бойындағы "Агротехмаш" ЖШС сумен жабдықтау үшін диаметрі 600 мм, ұзындығы 12,6 км су құбырын реконструкциялау;
12) индустриялық аймақты сумен жабдықтау үшін "Аэропорт" шағын ауданынан "Қостанай 2" шағын ауданына дейін Орал көшесінің бойындағы диаметрі 500 мм су құбырын реконструкциялау.
Есептік мерзім: 2025 – 2035 жылдар:
1) № 3 сүзгілер блогының құрылысы (өнімділігі тәулігіне 25 мың текше м);
2) диаметрі 100-500 мм, ұзындығы 80 км қалалық су құбыры желілерін реконструкциялау. Аумақтарды дамыту мен реконструкциялауға сәйкес диаметрі 200-700 мм, ұзындығы 265 км жаңа су құбыры желілерін тарту.
Жобалық кезеңдерде сумен жабдықтау жүйесін дамыту үшін қажетті күрделі салымдардың болжамды көлемі:
бірінші кезек – (2025 жыл) – 19 707 млн теңге;
есептік мерзім – (2035 жыл) – 53 727 млн теңге.
2-параграф. Су бұру
Қостанай қаласында таяу жылдары іске асырылуға тиіс су бұру жүйесін дамыту және жаңғырту жөніндегі жобалар:
1) қалалық кәріздік сорғы станциясын (бұдан әрі – КСС) жаңғырту;
2) № 1 КСС реконструкциялау;
3) № 2 КСС реконструкциялау;

4) модернизация КНС № 3;
5) реконструкция КНС "Онкодиспансер";
6) реконструкция КНС № 5а;
7) реконструкция напорного коллектора в границах от КНС № 2 до колодца-гасителя по улице Маяковского;
8) реконструкция самотечного канализационного коллектора диаметром 800 мм по улице Базовая;
9) реконструкция самотечного канализационного коллектора по улице Омара Дощанова в границах улиц Б. Майлина – Шайсұлтана Шаяхметова; по улице Шайсұлтана Шаяхметова в границах улиц Омара Дощанова – Фролова;
10) реконструкция самотечного коллектора от улицы Генерала Арыстанбекова по улице Воинов-интернационалистов до улицы Гашека;
11) реконструкция самотечного коллектора по улице Шипина до КНС № 5;
12) реконструкция самотечного канализационного коллектора диаметром 300 мм от улицы Майлина (по территории фабрики "Большевичка") по улице Урицкого до улицы Победы;
13) реконструкция КНС № 9 и внешних сетей канализации миикрорайона "Береке";
канализации микрорайона "Береке" с реконструкцией КНС № 9.
Ориентировочные мероприятия по развитию системы водоотведения города Костаная представлены ниже и требуют уточнения на последующих стадиях проектирования.
Первая очередь – 2019 – 2025 годы:
1) проектирование и начало строительства канализационных очистных сооружений на 90 тыс. куб. м;
2) реконструкция канализационных сетей диаметром 200-1400 мм; длиной 392,3 км, в том числе первоочередной замене подлежат 103 км сетей: напорные трубопроводы от городской КНС диаметром 700, 800, 900 мм, длиной 42 км; сети диаметром 200-1400 мм, длиной 61 км;
3) реконструкция КНС, в том числе городские канализационные станции 1, 2, 3, 4, 5, 5а, городской КНС "Онкология", городской КНС № 8, городской КНС № 9 согласно ранее выполненным проектам;
4) строительство локальных канализационных очистных сооружений инфекционной больницы;
5) развитие сетей водоотведения (в микрорайонах "Береке", "Арман", "Юбилейный", "Кунай") согласно ранее выполненным проектам.
Расчетный срок – 2025 – 2035 годы:
1) расширение канализационных очистных сооружений до производительности 110 тыс. куб. м;
2) расширение городской канализационной насосной станции до производительности 4,2 тыс. куб. м/сут в жилом районе "Кунай";
3) реконструкция существующих канализационных сетей и строительство сетей водоотведения на вновь осваиваемых и реконструируемых территориях диаметром 100-1400 мм, длиной 190 км.
Ориентировочный объем капитальных вложений, необходимый для развития системы водоотведения города:
на первую очередь (2025 год) – 54 150 млн тенге.
на расчетный срок (2035 год) – 86 300 млн тенге.

4) № 3 КСС жаңғырту;
5) "Онкодиспансер" КСС реконструкциялау;
6) № 5а КСС реконструкциялау;
7) Маяковский көшесіндегі № 2 КСС-дан құдыққа дейін қысымды коллекторды реконструкциялау;
8) Базовая көшесіндегі диаметрі 800 мм өздігінен ағатын кәріз коллекторын реконструкциялау;
9) Б. Майлин – Шайсұлтан Шаяхметов көшелерінің шекарасында Омар Досжанов көшесіндегі; Омар Досжанов – Фролов көшелерінің шекарасында Шайсұлтан Шаяхметов көшесіндегі өздігінен ағатын кәріздік коллекторды реконструкциялау;
10) Генерал Арыстанбеков көшесінен Гашек көшесіне дейін Воинов- интернационалистов көшесіндегі өздігінен ағатын коллекторды реконструкциялау;
11) Шипин көшесі бойындағы өздігінен ағатын коллекторды № 5 КСС дейін реконструкциялау;
12) Майлин көшесінен ("Большевичка" фабрикасының аумағы бойынша) Жеңіс көшесіне дейін Урицкий көшесі бойындағы диаметрі 300 мм өздігінен ағатын кәріз коллекторын реконструкциялау;
13) № 9 КСС және "Береке" шағын ауданының сыртқы кәріз желілерін реконструкциялау;
Қостанай қаласының су бұру жүйесін дамыту жөніндегі болжамды іс-шаралар төменде берілген және жобалаудың мынадай сатыларында нақтылауды талап етеді.
Бірінші кезек: 2019 – 2025 жылдар:
1) 90 мың текше м кәріздік тазарту құрылыстарын жобалау және салуды бастау;
2) диаметрі 200-1400 мм; ұзындығы 392,3 км кәріз желілерін реконструкциялау, оның ішінде бірінші кезекте 103 км желі ауыстырылуы тиіс: қалалық КСС диаметрі 700, 800, 900 мм, ұзындығы 42 км арынды құбырлар; диаметрі 200-1400 мм желілері, ұзындығы 61 км;
3) КСС реконструкциялау, оның ішінде 1, 2, 3, 4, 5, 5а қалалық кәріз станциялары, бұрын орындалған жобаларға сәйкес "Онкология" қалалық КСС; №8 қалалық КСС; № 9 қалалық КСС;
4) жұқпалы аурулар ауруханасының жергілікті кәріздік тазарту құрылыстарын салу;
5) бұрын орындалған жобаларға сәйкес су бұру желілерін дамыту ("Береке", "Арман", "Юбилейный", "Қонай" шағын аудандарында).
Есептік мерзім: 2025 – 2035 жылдар:
1) кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігін 110 мың текше м дейін кеңейту;
2) "Қонай" тұрғын ауданында қалалық кәріз сорғы станциясының өнімділігін тәулігіне 4,2 мың текше м дейін кеңейту;
3) жаңадан игерілетін және реконструкциялауға жататын аумақтарда ұзындығы 190 км, диаметрі 100-1400 мм су бұру желілерін салу және қолданыстағы кәріз желілерін реконструкциялау.
Қаланың су бұру жүйесін дамыту үшін қажетті күрделі салымдардың болжамды көлемі:
бірінші кезекте (2025 жылы) – 54 150 млн теңге;
есептік мерзім (2035 жылы) – 86 300 млн теңге.

Параграф 3. Теплоснабжение
Предложения по организации системы теплоснабжения города Костаная на перспективу
Костанайская теплоэлектроцентраль (далее – ТЭЦ)
Для обеспечения тепловых нагрузок потребителей зоны ТЭЦ в период до 2035 года предусматривается поэтапная реконструкция станции с заменой физически и морально устаревших котлоагрегатов, котельновспомогательного оборудования, турбин и водогрейных котлов.
Реконструкцию предлагается выполнить с сохранением существующей тепловой мощности. Генеральным планом предлагается:
в период до 2025 года выполнить реконструкцию станции с заменой водогрейных котлов на новые;
в период до 2035 года выполнить замену паровых котлов и турбин на новые. Состав и производительность основного оборудования уточняется при выполнении проектных работ.
Котельная К-2. В соответствии с проектом реконструкции котельной № 2 с установкой паровых турбин с целью повышения эффективности работы котельной предлагается:
ввод электрогенерации;
реконструкция котлов с заменой горелочных устройств и установкой частотных регуляторов на тягодутьевые агрегаты;
реконструкция бойлерной;
реконструкция водоподготовительной установки.
Котельная К-3. По котельной № 3 может быть рассмотрено:
ввод электрогенерации;
реконструкция котлов с заменой горелочных устройств и установкой частотных регуляторов на тягодутьевые агрегаты;
ввод бойлерной группы для использования резерва пара производимого паровыми котлами.
Котельные цеха малых котельных:
вывод из работы котельных 5 и 7 с переключением тепловой нагрузки на ТЭЦ и К-3 соответственно;
сохранение в работе котельных 4, 6, 8, 9 и 11 с проведением реконструкции по замене водогрейных котлов с сохранением тепловой мощности.
Автономные источники тепла. Для теплоснабжения многоэтажной и общественной застройки, размещаемой вне зоны централизованного теплоснабжения, предлагается строительство новых современных автономных систем теплоснабжения вблизи потребителей тепла. На перспективу строительство новых коммунальных котельных планируется только вне зон централизованного теплоснабжения. Теплоснабжение новой жилой малоэтажной застройки предусматривается от новых автономных систем отопления.
Тепловые сети. Применительно к реконструкции тепловых сетей предлагается объединение зон теплоснабжения ТЭЦ и котельной № 2 с переносом нагрузок неотопительного периода с котельной № 2 на ТЭЦ, со строительством перемычки от ТМ-20 до ТМ-4, протяженностью 1,6 км диаметром 2 х 500 мм по улице Лермонтова.
Генеральным планом предлагается:

3-параграф. Жылумен жабдықтау
Перспективада Қостанай қаласының жылумен жабдықтау жүйесін ұйымдастыру бойынша ұсыныстар.
Қостанай жылу электр орталығы (бұдан әрі – ЖЭО).
ЖЭО аймағы тұтынушыларының жылу жүктемелерін қамтамасыз ету үшін 2035 жылға дейінгі кезеңде физикалық және моральдық ескірген қазандық агрегаттарын, қазандық-жылыту жабдықтарын, турбиналарды және су жылыту қазандықтарын ауыстыра отырып, станцияны кезең-кезеңімен реконструкциялау көзделеді.
Реконструкциялауды қолданыстағы жылу қуатын сақтай отырып орындау ұсынылады. Бас жоспарда:
2025 жылға дейінгі кезеңде су жылыту қазандықтарын жаңасына ауыстыра отырып, станцияны реконструкциялау;
2035 жылға дейінгі кезеңде бу қазандары мен турбиналарды жаңасына ауыстыру ұсынылады. Негізгі жабдықтың құрамы мен өнімділігі жобалау жұмыстарын орындау кезінде нақтыланады.
Қ-2 қазандығы. Қазандық жұмысының тиімділігін арттыру мақсатында бу турбиналарын орната отырып, № 2 қазандықты реконструкциялау жобасына сәйкес:
электр генерациясын енгізу;
қыздырғыш құрылғыларды ауыстыра отырып және тарту-үрлеу агрегаттарына жиілік реттегіштерін орната отырып, қазандықтарды реконструкциялау;
бойлер үй-жайын реконструкциялау;
су дайындау қондырғысын реконструкциялау ұсынылады.
Қ-3 қазандығы. №3 қазандық бойынша:
электр генерациясын енгізу;
жанарғы құрылғыларын ауыстыру және тарту-үрлеу агрегаттарына жиілік реттегіштерін орнату арқылы қазандықтарды реконструкциялау;
бу қазандары өндіретін бу резервін пайдалану үшін бойлер тобын енгізу қарастырылуы мүмкін.
шағын қазандық цехтарының қазандықтары:
тиісінше ЖЭО және Қ-3 жылу жүктемесін ауыстырып, 5 және 7-қазандықтарды жұмыстан шығару;
жылу қуатын сақтай отырып, су жылыту қазандықтарын ауыстыру бойынша реконструкциялауды жүргізе отырып, 4, 6, 8, 9 және 11-қазандықтар жұмысын сақтау.
Дербес жылу көздері. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағынан тыс орналасқан көп қабатты және қоғамдық құрылысты жылумен жабдықтау үшін жылу тұтынушыларға жақын жерде жаңа қазіргі заманғы дербес жылу көздерін салу ұсынылады. Перспективада жаңа коммуналдық қазандықтарды орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймақтарынан тыс жерде ғана салу жоспарланады. Аз қабатты жаңа тұрғын үйлер құрылысын жаңа дербес жылыту жүйелерінен жылумен жабдықтау көзделеді.
Жылу желілері. Жылу желілерін реконструкциялауға қатысты Лермонтов көшесі бойында ТМ-20-дан ТМ-4-ке дейінгі аралықта ұзындығы 1,6 км, диаметрі 2 х 500 мм бөгет салып, жылу берілмейтін маусымдағы жүктемелерді №2 қазандықтан ЖЭО-ға ауыстыра отырып, ЖЭО-ны және № 2 қазандықтың жылумен жабдықтау аймақтарын біріктіру ұсынылады.
Бас жоспарда:

строительство дополнительной перемычки, протяженностью около 2 км, диаметром 2 х 300 мм от ТМ-20 по улице Алтынсарина в районы новой застройки вдоль проспекта Нурсултана Назарбаева;
переключение нагрузок котельной № 5 на ТЭЦ со строительством соединительных тепловых сетей;
переключение нагрузок котельной № 7 на котельную № 3, со строительством соединительных тепловых сетей.
Для теплоснабжения новых потребителей, размещаемых в зоне теплоснабжения теплоисточников государственного коммунального предприятия "Костанайская теплоэнергетическая компания", потребуется строительство новых распределительных сетей общей протяженностью около 5 км.
Параграф 4. Электроснабжение
Генеральным планом определены следующие основные направления развития сетей электроснабжения:
1) надежное электроснабжение потребителей;
2) оптимизация развития электрических сетей;
3) расширение существующих генерирующих источников;
4) необходимость сооружения Теплоэлектроцентрали-2 на расчетный срок до 2035 года обосновывается тепловыми нагрузками в разделе "Теплоснабжение";
5) сооружение новых опорных подстанций 220/110 кВ;
6) сооружение радиальных подстанций 110 кВ для новых планировочных районов;
7) присоединение новых и перевод существующих центров питания 110/10 кВ по блочным схемам от опорных подстанций 220/110 кВ;
8) оптимизация сетей напряжением 220-110 кВ с ликвидацией транзитных высоковольтных линий 220-110 кВ, работающих в параллельном режиме с кольцом 220 кВ вокруг города;
9) ликвидация узких мест существующего состояния электроснабжения (реконструкция и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов, замена трансформаторов на большую мощность, сооружение новых подстанций 110 кВ);
10) в зонах селитебной застройки сооружение подстанций 110 кВ в закрытом исполнении с кабельными линиями электропередач;
11) в зонах селитебной застройки постепенный перевод и ликвидация воздушных линий 110 кВ в кабельные с пересмотром их присоединения к подстанции;
12) постепенная ликвидация сетей 35 кВ с переводом подстанции 35 кВ на напряжение 110 кВ;
13) завершение перевода сетей напряжением 6 кВ на 10 кВ;
14) внедрение концепции "умный город", в основе которой лежит система "умных" счетчиков (Smart Meters), устанавливаемых непосредственно у потребителей, и "умной" сети (Smart Grid);
15) усиление вопросов энергоэффективности и энергосбережения.
Генеральным планом на первую очередь предусмотрено развитие системы внешнего электроснабжения на напряжении 220 и 110 кВ за счет строительства подстанции 220/110/10 кВ "Батыс" с автотрансформатором 2 х 125 МВА с заходами 220 кВ от существующих высоковольтных линий 220 кВ "Заречная-Сокол" и "Центральная Костанайская" 1150 кВ.

Алтынсарин көшесі бойындағы ТМ-20-дан Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы бойындағы жаңа құрылыс аудандарына қарай ұзындығы 2 км жуық, диаметрі 2 х 300 мм қосымша бөгет салу;
№ 5 қазандықтың жүктемелерін жалғағыш жылу желілерін салу арқылы ЖЭО-ға қосу;
№ 7 қазандықтың жүктемелерін жалғағыш жылу желілерін салу арқылы № 3 қазандыққа қосу ұсынылады.
"Қостанай жылу энергетикалық компаниясы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының жылу көздерінің жылумен жабдықтау аймағында орналасқан жаңа тұтынушыларды жылумен жабдықтау үшін жалпы ұзындығы 5 км жуық жаңа тарату желілерін салу қажет.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Бас жоспарда электрмен жабдықтау желілерін дамытудың мынадай негізгі бағыттары айқындалған:
1) тұтынушыларды сенімді электрмен жабдықтау;
2) электр желілерін дамытуды оңтайландыру;
3) қолданыстағы өндіруші көздерді кеңейту;
4) 2035 жылға дейінгі есептік мерзімде 2-ЖЭО салу қажеттілігі "Жылумен жабдықтау" бөлімінде жылу жүктемелеріне негізделеді;
5) 220/110 кВ жаңа тірек қосалқы станцияларын (бұдан әрі – ҚС) салу;
6) жаңа жоспарлы аудандар үшін 110 кВ радиалды ҚС салу;
7) 220/110 кВ тірек ҚС блоктық схемалар бойынша 110/10 кВ қуаттандыру орталықтарының жаңаларын қосу және қолданыстағыларын ауыстыру;
8) қаланың айналасына 220 кВ сақинасы бар параллель режимде жұмыс істейтін 220 – 110 кВ транзиттік жоғары вольтты желілерді жою арқылы кернеуі 220 – 110 кВ желілерді оңтайландыру;
9) электрмен жабдықтау жай-күйінің олқылықтарын жою (табиғи және моральдық жағынан ескірген электр желілік объектілерді реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру, трансформаторларды үлкен қуатқа ауыстыру, 110 кВ жаңа ҚС салу);
10) қоныстану құрылыс аймақтарында кабельді электр беру желілері бар жабық 110 кВ ҚС құрылысы;
11) қоныстану құрылыс аймақтарында 110 кВ әуе желілерін кабельге біртіндеп ауыстыру және тарату, олардың ҚС қосылуын қайта қарау;
12) 35 кВ ҚС 110 кВ кернеуге ауыстыра отырып, 35 кВ желілерін біртіндеп жою;
13) кернеуі 6 кВ желілерді 10 кВ-ға ауыстыруды аяқтау;
14) тікелей тұтынушыларда орнатылатын "ақылды" есептеуіштер (Smart Meters) және "ақылды" желілер (Smart Grid) жүйесі негізінде "ақылды қала" тұжырымдамасын енгізу;
15) энергия тиімділігі және энергия үнемдеу мәселелерін күшейту.
Бас жоспарда бірінші кезекте қолданыстағы 220 кВ "Заречная – Сокол" және "Орталық Қостанай" 1150 кВ жоғары вольтты желілерінен 220 кВ қосылатын 2 х 125 МВА автотрансформаторы бар "Батыс" 220/110/10 кВ ҚС салу есебінен 220 және 110 кВ кернеулі сыртқы электрмен жабдықтау жүйесін дамыту көзделген.

Протяженность высоковольтной линии 220 кВ – 44 км "Батыс – Сокол – Костанайская"-1150 – "Батыс – Центральная" исключит транзитные перетоки и влияние режимов работы энергосистемы на сети города Костаная.
Юго-Западный планировочный район
Для развивающегося жилого района "Кунай" в южной части города построена подстанция 35/10 кВ "Кунай" с трансформаторами 2х6,3 МВА.
При строительстве подстанции 220 кВ "Батыс" предусматривается:
1) перевод подстанции 110/35/10 кВ "Красный Партизан" на подстанцию 220 кВ "Батыс" со строительством двухцепной высоковольтной линии 110 кВ "Батыс – Красный Партизан";
2) демонтаж существующей двухцепной высоковольтной линии 110 кВ протяженностью 17 км от высоковольтной линии "Центральная – Сарбай" до подстанции 110 кВ "Красный Партизан";
3) строительство подстанции 110/10 кВ "Новая" (2х25 МВА) с присоединением по двухцепной высоковольтной линии 110 кВ от перспективной подстанции 220/110/10 кВ "Батыс" протяженностью по трассе 7 км;
4) демонтаж подстанции 35/10 кВ "Дачная" с использованием распределительного устройства 10 кВ в качестве распределительного пункта 10 кВ и присоединением к подстанции 35/10 кВ "Кунай" на напряжении 10 кВ;
5) строительство подстанции 110/10/6 кВ "Барыс" (2х25 МВА) возле существующей подстанции 35 кВ "Прибрежная", питание предусматривается по двухцепной высоковольтной линии 110 кВ "Батыс – Барыс" протяженностью по трассе 6 км.
Учтены технические решения по ранее выполненным проектам детальной планировки в микрорайоне "Кунай" (на чертеже показано размещение одного распределительного пункта от подстанции 35/10 кВ "Кунай").
От высоковольтной линии 35 кВ "Прибрежная – Гидроузел" отпайкой питается подстанция 35/10 кВ "МК-58" с трансформатором 1х1,0 МВА. Так как трансформатор на подстанции "МК-58" перегружен, то предлагается замена трансформатора на 1х6,3 МВА. Питание подстанции предлагается осуществить от подстанции 35 кВ "Гидроузел" с реконструкцией одноцепной высоковольтной линии Гидроузел – МК-58 в двухцепную с демонтажем участка линии от подстанции "Прибрежная" до отпайки на подстанцию "МК-58".
Прибрежный селитебный планировочный район
Первая очередь – 2019 – 2025 годы:
1) для новых потребителей поселка Мичурино акиматом предусматривается строительство подстанции 110/10 кВ "Шыгыс" (2х6,3 МВА) с присоединением к подстанции 110 кВ "Заречная" по двухцепной высоковольтной линии "Заречная – Шыгыс" (имеется рабочий проект);
2) со строительством новых подстанций 110 кВ "Барыс" и "Шыгыс" появляется возможность демонтировать подстанции 35/6 кВ "Прибрежная" и "КЖБИ", и в дальнейшем использовать их в качестве распределительного пункта 6 кВ, также демонтаж высоковольтной линии 35 кВ "Южная – КЖБИ" протяженностью 3,9 км и "КЖБИ – Прибрежная" протяженностью 0,8 км. При этом электроснабжение районной котельной № 3 будет обеспечиваться от двух независимых источников питания, как и в настоящее время;

220 кВ жоғары вольтты желінің ұзындығы – 44 км "Батыс – Сокол – Қостанай"-1150 – "Батыс – Орталық" транзиттік алмасуды және энергия жүйесінің жұмыс режимдерінің Қостанай қаласының желісіне әсерін болдырмайды.
Оңтүстік-Батыс жоспарлау ауданы
"Қонай" дамып келе жатқан тұрғын ауданы үшін қаланың оңтүстік бөлігінде 2х6,3 МВ трансформаторлары бар 35/10 кВ "Қонай" ҚС салынды.
220 кВ "Батыс" ҚС салу кезінде:
1) 110/35/10 кВ "Красный Партизан" ҚС 110 кВ "Батыс – Красный Партизан" қос тізбекті жоғары вольтты желісін салып 220 кВ "Батыс" ҚС ауыстыру;
2) "Орталық – Сарбай" жоғары вольтты желісінен 110 кВ "Красный Партизан" ҚС дейін ұзындығы 17 км қолданыстағы 110 кВ жоғары вольтты екі тізбекті желіні бұзу;
3) 7 км трассасы бойынша ұзындығы 220/110/10 кВ "Батыс" перспективалық ҚС 110 кВ екі тізбекті жоғары вольтты желі арқылы қосып 110/10 кВ "Новая" (2х25 МВА) ҚС салу;
4) 10 кВ тарату пункті ретінде 10 кВ тарату құрылғысын пайдалана отырып және 10 кВ кернеулі 35/10 кВ "Қонай" ҚС қосу арқылы 35/10 кВ "Дачная" ҚС бөлшектеу;
5) 6 км трассасы бойынша ұзындығы 110 кВ "Батыс – Барыс" екі тізбекті жоғары вольтты желі арқылы көзделетін қолданыстағы "Прибрежная" 35 кВ ҚС-ның жанында 110/10/6 кВ "Барыс" (2х25 МВА) ҚС салу.
"Қонай" шағын ауданында бұрын жасалған егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары бойынша техникалық шешімдер ескерілді (сызбада 35/10 кВ "Қонай" ҚС бір тарату пунктін орналастыру көрсетілген).
35 кВ "Прибрежная – Гидроторап" жоғары вольтты желісінен 1х1,0 МВА трансформаторы бар 35/10 кВ "МК-58" ҚС тарамдар арқылы қуат алады. "МК-58" ҚС трансформатор шамадан тыс жүктелгендіктен, оны 1х6,3 МВА трансформаторына ауыстыру ұсынылады. "Прибрежная" ҚС "МК-58" ҚС тарамына дейінгі желі учаскесін бөлшектей отырып, бір тізбекті жоғары вольтты МК-58 гидроторап желісін екі тізбекті желіге реконструкциялап, 35 кВ "Гидроторап" ҚС қуат беру ұсынылады.
Жағалаудағы қоныстануды жоспарлау ауданы
Бірінші кезек: 2019 – 2025 жылдар:
1) Мичурин кентінің жаңа тұтынушылары үшін әкімдік "Заречный"
110 кВ ҚС жоғары вольтты "Заречный – Шығыс" желісі бойынша қосылатын 110/10 кВ "Шығыс" ҚС (2х6,3 МВА) құрылысын қарастыруда (жұмыс жобасы бар);
2) жаңа 110 кВ "Барыс" және "Шығыс" ҚС салу арқылы 35/6 кВ "Прибрежная" және "ТББК" ҚС бөлшектеу және одан әрі оларды 6 кВ тарату пункті ретінде пайдалану мүмкіндігі пайда болады. Сондай-ақ ұзындығы 3,9 км "Южная – ТББК" 35 кВ және ұзындығы 0,8 км "ТББК-Прибрежная" жоғары вольтты желісін демонтаждау. Бұл ретте №3 аудандық қазандықты электрмен жабдықтау қазіргі уақыттағыдай екі тәуелсіз қуаттандыру көзінен қамтамасыз етілетін болады;

3) подстанция 110/10 кВ "Шыгыс" строится для покрытия новых микрорайонов района. Для покрытия существующих нагрузок остается подстанция 35/10 кВ "Мичурина". Предлагается демонтировать 35/10 кВ "Затобольская", и в дальнейшем использовать распределительный узел 10 кВ в качестве распределительной подстанции 10 кВ, так как в этом районе строится подстанция 110/10 кВ "Затобольская" ("Коктем"). Также предлагается демонтировать высоковольтную линию 35 кВ "Южная – Костанайская" с отпайками на подстанцию 35 кВ "Затобольская" протяженностью 1,6 км до отпайки на подстанцию 35 кВ "Мичурина". При этом питание подстанции 35 кВ "Каражары" остается без изменения (от подстанции "Гидроузел" и "Мичурина").
На расчетный срок – 2025 – 2035 годы:
1) строительство закрытой подстанции 110/10/6 кВ "Орталык" (2х25 МВА) предлагается запитать участком по двум кабельным линиям 110 кВ от перспективной подстанции 220 кВ "Батыс" протяженностью 8 км каждая и двухцепной высоковольтной линии 110 кВ протяженностью по трассе 5 км.
Для трассы высоковольтной линии и кабельной линии 110 кВ предлагается использовать трассы демонтируемых высоковольтных линий 35 кВ, высоковольтной линии 35 кВ "МК-58 – Прибрежная", Прибрежная – КЖБИ, КЖБИ – Южная, Южная – Заводская;
2) строительство подстанции 110 кВ "Орталык" позволит демонтировать подстанцию 35/10/6 кВ "Заводская" и подстанцию 35/10 кВ "Западная", и в дальнейшем использовать их рапределительный узел 10 кВ в качестве распределительного пункта (далее – РП) 10 кВ. Также предлагается демонтировать все питающие эти подстанции высоковольтной линии 35 кВ: "Западная-110 – Западная-35" протяженностью 1,3 км; "Южная – Заводская" протяженностью 3,9 км.
Отпайка на подстанцию "Западная-35" от высоковольтной линии "Южная-Заводская". Строительство подстанции (далее – ПС) 110/10 кВ "Орталык" и перевод на нее нагрузок потребителей РП "Западная" и "Заводская" позволит разгрузить трансформаторы на ПС 110/35/10 кВ "Южная" и ПС 110/10 кВ "Юго-западная";
3) строительство ПС 110/10 кВ "Восточная" (2х25 МВА) с присоединением отпайками от существующей ВЛ 110 кВ "Центральная – Заречная" 1,2. Также в этом районе предлагается строительство двух РП 10 кВ.
Северо-Западный промышленно-селитебный район
Строительство ПС 110 кВ "Узколинейная" (2х25 МВА) с присоединением отпайками от ВЛ 110 кВ "Центральная – Глубокий ввод" и "Центральная – Костанайская" с присоединением одного РП 10 кВ к ПС 110 кВ "Узколинейная".
Строительство ПС "Узколинейная" позволит разгрузить трансформаторы на ПС 110/35/10 кВ "Костанайская" (1х31,5 МВА и 1х16 МВА).

3) 110/10 кВ "Шығыс" ҚС ауданның жаңа шағын аудандарын қамтамасыз ету үшін салынады, қолданыстағы жүктемені қамтамасыз ету үшін 35/10 кВ "Мичурин" ҚС қалады. 35/10 кВ "Затобольская" ҚС демонтаждау, одан әрі 10 кВ тарату торабын 10 кВ тарату ҚС ретінде пайдалану ұсынылады, өйткені осы ауданда 110/10 кВ "Затобольская" ("Көктем") ҚС салынады. Сондай-ақ 35 кВ "Оңтүстік – Қостанай" жоғары вольтты желісін 35 кВ "Затобольская" ҚС дәнекерлеумен 35 кВ "Мичурин" ҚС дәнекерлеуге дейін ұзындығы 1,6 км бөлшектеу ұсынылады. Бұл ретте 35 кВ "Қаражары" ҚС қуаттандыру өзгеріссіз қалады ("Су торабы" және "Мичурин" ҚС).
Есептік мерзім: 2025 – 2035 жылдар:
1) 110/10/6 кВ "Орталық" (2х25 МВА) жабық ҚС салу 220 кВ "Батыс" перспективалық ҚС әрқайсысы 8 км және 5 км трассасы бойынша ұзындығы 110 кВ екі тізбекті жоғары вольтты желі бойынша 110 кВ екі кабельді желі бойынша учаскемен қуаттандыру ұсынылады.
Жоғары вольтты желі трассасы және 110 кВ кабель желісі үшін 35 кВ жоғары вольтты желі трассаларын, 35 кВ жоғары вольтты желі "МК-58 – Прибрежная", Прибрежная – ТББК, ТББК – Южная, Южная – Заводская пайдалану ұсынылады;
2) 110 кВ "Орталық" ҚС салу 35/10/6 кВ "Заводская" ҚС және 35/10 кВ "Западная" ҚС бөлшектеуге және одан әрі олардың 10 кВ тарату пункті (бұдан әрі – ТП) ретінде пайдалануға мүмкіндік береді. Сондай-ақ 35 кВ жоғары вольтты желінің барлық қуаттандыратын ұзындығы 1,3 км "Батыс-110 – Батыс-35"; ұзындығы 3,9 км "Оңтүстік – Заводская" ҚС демонтаждау ұсынылады.
"Южная – Заводская" жоғары вольтты желісінен "Западная-35" ҚС дәнекерлеу. "Орталық" 110/10 кВ ҚС салу және оған "Западная" және "Заводская" ТП тұтынушылардың жүктемелерін ауыстыру трансформаторларды 110/35/10 кВ "Южная" ҚС және 110/10 кВ "Оңтүстік-Батыс" ҚС жеңілдетуге мүмкіндік береді;
3) қолданыстағы ӘЖ 110 кВ "Центральный – Заречная" дәнекерлеу арқылы 110/10 кВ "Восточная" ҚС (2х25 МВА) салу. Сондай-ақ, осы ауданда 10 кВ екі ТП салу ұсынылады.
Солтүстік-батыс өнеркәсіптік-қоныстану ауданы
ӘЖ 110 кВ "Центральный – Глубокий ввод" дәнекерлеу арқылы 110 кВ "Узколинейная" (2х25 МВА) ҚС және "Центральный – Қостанай" 10 кВ бір ТП 110 кВ "Узколинейная" ҚС-на қосып салу.
"Узколинейная" ҚС құрылысы трансформаторларды 110/35/10 кВ "Костанайская" ҚС (1х31,5 МВА және 1х16 МВА) жеңілдетуге мүмкіндік береді.

Учтены технические решения по ранее выполненным проектом детальной планировки в данном районе (на чертеже показано размещение трех РП от ПС 110/10 кВ "Индустриальная").
В качестве энергосберегающих мероприятий предлагается рассмотреть использование солнечных панелей для освещения улиц, коммунально-бытовых нужд (подогрев воды и т. д.) в индивидуальной жилой застройке.
Ориентировочные капиталовложения в объекты внешнего электроснабжения 110-220 кВт оцениваются в размере 30 млрд тенге (с учетом РП 10 кВ), в том числе на первую очередь – 18 млрд тенге.
Параграф 5. Газоснабжение
Генеральным планом определены следующие основные направления развития сетей газоснабжения:
Юго-Западный планировочный район. Для развивающегося жилого района Кунай в южной части города газификация будет осуществляться от проектируемых газорегуляторных пунктов (далее – ГРП) в количестве 11 единиц. Строительство подводящего газопровода высокого давления предусматривается от существующего газопровода высокого давления в районе газораспределительной станции-3 (далее – ГРС). Учтены технические решения по ранее выполненным проектом детальной планировки микрорайона "Кунай".
Прибрежная рекреационная зона. Газоснабжение прибрежной рекреационной зоны будет осуществляться от проектируемого ГРП, установленного на границе проектируемого участка. Строительство проектируемого подводящего ГРП предусматривается от существующего газопровода высокого давления. Учтены технические решения по ранее выполненным проектом детальной планировки.
Прибрежный селитебный планировочный район. Генеральным планом газоснабжение данного района предусматривается от трех ГРП, предлагаемых к установке на территории района на расчетный срок. Строительство подводящего газопровода высокого давления для трех ГРП планируется от существующего подземного газопровода высокого давления в районе газораспределительной станции ГРС-2.
Северо-Западный промышленно-селитебный планировочный район и Западный транспортно-промышленный планировочный район. Газоснабжение данных районов предусматривается от проектируемых двух ГРП, установленных на территории района. Строительство проектируемого подводящего газопровода высокого давления для ГРП предусматривается от существующего подземного газопровода высокого давления в районе ГРС-2. Предусматривается строительство газопровода среднего давления от ГРП до каждого производственного участка с установкой шкафного газорегуляторного блока.
Параграф 6. Телекоммуникации и связь
Генеральным планом предлагается развитие телекоммуникационных сетей города Костаная с использованием технологии Next Generation Network (NGN), сетей Fiber To The Home (FTTH) "оптика до абонента" по технологии G-PON (Gigabit Passive Optical Network), внедрение новых сервисов и услуг, интерактивного телевидения и SIP-телефонии.

Осы ауданда бұрын орындалған егжей-тегжейлі жоспар бойынша техникалық шешімдер ескерілді (сызбада 110/10 кВ "Индустриальная" ҚС-дан үш ТП орналастыру көрсетілген).
Энергия үнемдейтін іс-шаралар ретінде көшелерді жарықтандыру, жеке тұрғын үй құрылысындағы коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер үшін (суды жылыту және т.б.) күн панельдерін пайдалануды қарастыру ұсынылады.
110-220 кВт сыртқы электрмен жабдықтау объектілеріне шамамен 30 млрд теңге мөлшерінде (10 кВ ТП есебімен), оның ішінде бірінші кезекте – 18 млрд теңге қаржы қажет.
5-параграф. Газбен жабдықтау
Бас жоспарда газбен жабдықтау желілерін дамытудың негізгі бағыттары айқындалған.
Оңтүстік-батыс жоспарлау ауданы. Қаланың оңтүстік бөлігіндегі Қонай тұрғын ауданын газдандыру 11 бірлік жобаланатын газ реттеу пунктінен (бұдан әрі – ГРП) көлемінде жүзеге асырылатын болады. Газ тарату станциясы-3 (бұдан әрі – ГТС) ауданында жұмыс істеп тұрған жоғары қысымды газ құбырынан жоғары қысымды жеткізуші газ құбырын салу көзделеді. "Қонай" шағын ауданының бұрын жасалған егжей-тегжейлі жоспарларының техникалық шешімдері ескерілді.
Жағалаудағы рекреациялық аймақ. Жағалау маңындағы рекреациялық аймақты газбен жабдықтау учаскенің шекарасында орнатылған жобаланып отырған ГРП-ден жүзеге асырады. Жобаланатын жеткізуші ГРП қолданыстағы жоғары қысымды газ құбырынан салу көзделеді. Бұрын жасалған егжей-тегжейлі жоспар бойынша техникалық шешімдер ескерілген.
Жағалаудағы қоныстануды жоспарлау ауданы. Бас жоспарда осы ауданды оның аумағында есептік мерзімде салу ұсынылатын үш ГРП-ден газбен жабдықтау көзделеді. Үш ГРП үшін жоғары қысымды жеткізуші газ құбырын ГТС-2 газ тарату станциясы ауданындағы қолданыстағы жоғары қысымды жерасты газ құбырынан салу жоспарланып отыр.
Солтүстік-батыс өнеркәсіптік-қоныстану жоспарлау ауданы және Батыс көліктік-өнеркәсіптік жоспарлау ауданы. Осы аудандарды оның аумағында орнатылған жобаланған екі ГРП-ден газбен жабдықтау көзделеді. ГРП үшін ГТС-2 газ тарату станциясы ауданында қолданыстағы жоғары қысымды жерасты газ құбырынан жобаланатын жоғары қысымды жеткізуші газ құбырын салу көзделеді. ГРП-ден шкафты газ реттегіш блокты орната отырып, әрбір өндірістік учаскеге дейінгі орташа қысымды газ құбырын салу көзделеді.
6-параграф. Телекоммуникация және байланыс
Бас жоспарда Next Generation Network (NGN) технологиясын пайдалана отырып, Қостанай қаласының телекоммуникация желілерін дамыту, жаңа қызметтер мен сервистерді енгізу, G-PON (Gigabit Passive Optical Network) технологиясы бойынша "абонентке дейінгі талшық" fiber To The Home (FTTH) желілерін дамыту, интерактивті телевизия және SIP-телефония ұсынылады.

Необходимо строительство новой автоматической телефонной станции на территориях перспективной жилой застройки района Кунай первоначальной емкостью 6 000 номеров с доведением ее до конца расчетного срока до 10 000 номеров и дооборудование существующих автоматических телефонных станций до емкости, покрывающей расчетную потребность.
Ориентировочные капиталовложения на проведение мероприятий по разделу "Телекоммуникации" по городу Костанаю составят на расчетный срок (2035 год) – 2,94 млрд тенге, в том числе на первую очередь (2025 год) – 2,3 млрд тенге.
Глава 9. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
Из опасных геологических и гидрогеологических процессов и явлений на территории города и вновь осваиваемых площадях отмечены следующие:
1. Подтопление (высокий уровень грунтовых вод) отмечено на территориях, прилегающих к реке Тобол.
2. Оврагообразование. Процесс имеет место в городе. Существующие овраги в настоящее время прекратили свой рост и превратились в лога, которые являются естественными дренами для выклинивающихся грунтовых вод.
3. Суффозионные процессы и явления. Происходит вымывание легкорастворимых солей из грунтов.
4. Просадочность, набухание грунтов.
5. Коррозионные свойства грунтов – это наличие в грунтах солей, которые приводят к коррозии металлов и железобетонных конструкций.
В результате изучения условий, имеющихся картографических и плановых материалов, анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории города Костаная включает следующие мероприятия:
1) вертикальную планировку территории;
2) организацию поверхностного стока;
3) организацию полива зеленых насаждений;
4) защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
5) берегоукрепление реки Тобол;
6) борьбу с оврагообразованием.
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Костаная от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в генеральном плане предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
1) более четкое функциональное зонирование территории города;
2) дальнейшее формирование и реорганизация существующих промышленных зон;
3) членение селитебной зоны на планировочные районы полосами зеленых насаждений и озеленение водоохранных полос рек;
4) дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
Для предотвращения чрезвычайных ситуаций на предприятиях, имеющих сильнодействующие ядовитые вещества, необходимы постоянный контроль и комплекс мер по недопущению чрезвычайной ситуации на предприятии.
Следует провести модернизацию защитных сооружений и ремонтно-восстановительные работы защитных сооружений, переоснащение специального оборудования защитных сооружений, также доукомплектование сиренами оповещения. Фонд защитных сооружений необходимо увеличивать за счет строительства новых.
В целях слаженного взаимодействия органов управления рекомендуется проведение учений (теоретических и практических) по эвакуационным мероприятиям, в том числе с привлечением сил и средств, и отработкой маршрутов эвакуации.
Обеспечение пожарной безопасности является частью производственной и иной деятельности должностных лиц, работников предприятий, учреждений, организаций и предпринимателей.

Қонай ауданының перспективалы тұрғын үй құрылысының аумағында бастапқы сыйымдылығы 6 000 нөмір болатын жаңа автоматты телефон станциясын салу, оны есептік мерзімнің соңына дейін 10 000 нөмірге дейін жеткізу және қолданыстағы автоматты телефон станцияларын есептік қажеттілікті қамтамасыз ететін сыйымдылыққа дейін жабдықтау қажет.
Қостанай қаласы бойынша "Телекоммуникациялар" бөлімі бойынша іс-шараларды өткізуге арналған болжамды капитал салымдары: есептік мерзімде (2035 жыл) – 2,94 млрд теңгені, оның ішінде бірінші кезекте (2025 жыл) – 2,3 млрд теңгені құрайды.
9-тарау. Аумақты инженерлік дайындау және инженерлік қорғау
Қала аумағында және жаңадан игерілетін алаңдарда қауіпті геологиялық және гидрогеологиялық процестер мен құбылыстар ретінде мыналарды атауға болады:
1. Тобыл өзеніне іргелес аумақтарды су басады (жерасты суларының жоғары деңгейі).
2. Жыралардың түзілуі. Бұл процесс қалада орын алып отыр. Қазіргі уақытта бар жыралар өсуін тоқтатты және жерасты сулары үшін табиғи дренаждар болып табылатын сайларға айналды.
3. Суффозиялық процестер мен құбылыстар – топырақтан тез еритін тұздар шайылып жатыр.
4. Топырақтың шөгуі, ісінуі.
5. Топырақтың коррозиялық қасиеттері – бұл топырақта металдар мен темірбетон конструкцияларының коррозиясына әкелетін тұздардың болуы.
Бар картографиялық және жоспарлы материалдарды, жағдайды зерттеу, аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестерден қорғау жөніндегі инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде Қостанай қаласы аумағын инженерлік дайындауға мынадай іс-шаралар кіреді:
1) аумақты тік жоспарлау;
2) жерүсті ағынын ұйымдастыру;
3) жасыл екпелерді суаруды ұйымдастыру;
4) аумақты жерасты суларының су басуынан қорғау;
5) Тобыл өзенінің жағасын бекіту;
6) жыралардың түзілуіне қарсы күрес.
Қостанай қаласы тұрғындарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау және тұрақты жұмыс істеуін арттыру мақсатында Бас жоспарда мынадай қала құрылысы іс-шаралары көзделеді:
1) қала аумағын неғұрлым нақты функционалдық аймақтарға бөлу;
2) қолданыстағы өнеркәсіптік аймақтарды одан әрі қалыптастыру және қайта ұйымдастыру;
3) қоныстану аймағын жоспарлау аудандарына жасыл екпелер белдеулерімен бөлу және өзендердің су қорғау белдеулерін көгалдандыру;
4) көше-жол желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты жұмыс істейтін жалпықалалық желі құру.
Күшті әсер ететін улы заттары бар кәсіпорындарда төтенше жағдайлардың алдын алу үшін кәсіпорындағы төтенше жағдайларды болдырмау бойынша тұрақты бақылау және шаралар кешені қажет.
Қорғаныш құрылыстарын жаңғырту және қорғаныш құрылыстарын жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, қорғаныш құрылыстарының арнайы жабдықтарын қайта жарақтандыру, сондай-ақ құлақтандыру дабылдамаларын толық жиынтықтау қажет. Қорғаныш құрылыстарының қорын жаңаларын салу есебінен ұлғайту қажет.
Басқару органдарының үйлесімді өзара іс-қимылы мақсатында эвакуациялық іс-шаралар бойынша оқу-жаттығулар (теориялық және практикалық), оның ішінде күштер мен құралдарды тарта отырып және эвакуациялау бағыттарын пысықтап өткізу ұсынылады.
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету лауазымды адамдардың, кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар мен кәсіпкерлер қызметкерлерінің өндірістік және өзге де қызметінің бір бөлігі болып табылады.

Для обеспечения противопожарной защиты на территории города на перспективу необходимо дополнительное строительство 2-х пожарных депо (в настоящее время имеется 3 пожарные части).
В настоящее время в городе для складирования твердых бытовых отходов (далее – ТБО) от населения и предприятий используются один полигон "Северный", проектной мощностью 1 500 тыс. куб. м.
Проектом предусматриваются:
1) модернизация системы сбора и транспортировки ТБО;
2) повсеместное внедрение раздельного сбора ТБО и опасных отходов у источника образования;
3) строительство комплекса по сортировке ТБО.
Ориентировочные капиталовложения на проведение мероприятий по санитарной очистке города на расчетный год (2035 год) составят 9 800 млн тенге с учетом инвестиций на строительство металлопрокатного завода, в том числе на первую очередь (2025 год) – 9 000 млн тенге.
Глава 10. Оценка воздействия на окружающую среду
К экологическим требованиям градостроительного развития города Костаная относятся:
1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
2) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности свойств окружающей среды, а также формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
3) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Костаная являются:

Қала аумағында өртке қарсы қорғауды қамтамасыз ету үшін келешекте 2 өрт сөндіру депосын қосымша салу қажет (қазіргі уақытта 3 өрт сөндіру бөлімі бар).
Қазіргі уақытта қалада тұрғындар мен кәсіпорындардың тұрмыстық қатты қалдықтарын (бұдан әрі – ТҚҚ) жинау үшін жобалық қуаты 1500 мың текше м Северный" полигоны пайдаланылады.
Бас жоспарда:
1) ТҚҚ жинау және тасымалдау жүйесін жаңғырту;
2) ТҚҚ бөлек, қауіпті қалдықтарды түзілген жерінде жинауды жаппай енгізу;
3) ТҚҚ сұрыптау кешенінің құрылысы көзделген.
Есепті жылғы (2035 жыл) қаланы санитариялық тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған металл илегі зауытын салуға болжамды күрделі қаржы салымдары инвестицияларды ескере отырып, 9 800 млн теңгені, оның ішінде бірінші кезекте (2025 жыл) – 9 000 млн теңгені құрайды.
10-параграф. Қоршаған ортаға әсерін бағалау
Қостанай қаласының қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарына:
1) экологиялық жайсыздығы тұрақты аймақтардағы тіршілік ету ортасын түбегейлі сауықтыру;
2) табиғи кешеннің қазіргі аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерлерден қорғау, шаруашылық қызмет нәтижесінде жоғалған қоршаған ортаның қасиеттерін оңалту және қайта жаңғырту, сондай-ақ резервтік аумақтарда жаңа жасыл алқаптарды қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
3) тіршілік ортасының жайлылығын, оның ішінде аумақты көгалдандыру және қаланың қоныстану және қоғамдық аймақтарында мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру жатады.
Қостанай қаласының қала құрылысын дамытуға қойылатын экологиялық талаптарды орындаудың қажетті шарттары:

1) ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;
2) осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта в примагистральных территориях и т. п.);
3) ликвидация производств, являющихся источниками высокой экологической опасности;

1) халық денсаулығының қауіпсіздігіне елеулі қауіп төндіретін экологиялық қатер аймақтарын жою;
2) күшті техногендік жүктемеге ұшыраған аумақтарды (рұқсатсыз қоқыс үйінділерінің аумақтары, магистраль маңы аумақтарындағы газдану аймақтары мен шудың жайсыздығы және тағы сол сияқты аумақтарды) санациялау, оңалту, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
3) экологиялық қауіптілігі жоғары көздер болып табылатын өндірістерді жою;

4) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием до 100 процентов; обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунально-бытовых сточных вод и поверхностного стока;

4) экологиялық таза, қалдығы аз және қалдықсыз технологияларды, ағынсыз өндіріс циклдерін енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қала шаруашылығы объектілерінің қазіргі заманғы газ тазарту, шаң тұту және су тазарту жабдығымен жарақтандырылуын 100 процентке дейін жеткізу; ауызсу сапасының стандарттарын сақтауды, өндірістік және коммуналдық-тұрмыстық сарқынды суларды және жерүсті ағындарын тазартуды қамтамасыз ету;