О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 962.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 25, ст. 311) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства";
подпункт 4) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"4) исполнение уголовных наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия, а также административных взысканий;";
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) вносит предложения по формированию государственной политики в сферах профилактики правонарушений, охраны общественного порядка, борьбы с преступностью, исполнения уголовных наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия, а также административных взысканий;";
дополнить подпунктами 24-1) и 24-2) следующего содержания:
"24-1) разрабатывает и утверждает инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов органов внутренних дел Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении;
24-2) организует государственный контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о противодействии терроризму в части обеспечения антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, объектов специальных государственных органов, органов внутренних дел Республики Казахстан, а также охраняемых объектов и загранучреждений Республики Казахстан;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) утверждает типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;";

"Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 962 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 25, 311-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ережеде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Министрліктің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері";
15-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстық жазаларды және қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шараларын, сондай-ақ әкімшілік жазалауларды орындау;";
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құқық бұзушылық профилактикасы, қоғамдық тәртіпті сақтау, қылмысқа қарсы күрес, қылмыстық жазаларды және қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шараларын, сондай-ақ әкімшілік жазалауларды орындау салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 24-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-1) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
24-2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери бөлімдері мен мекемелерін, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының, ішкі істер органдарының объектілерін, сондай-ақ күзетілетін объектілер мен Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) жекеше күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекітеді;";

дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), 26-8), 26-9) и 26-10) следующего содержания:
"26-1) утверждает Кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
26-2) утверждает технические регламенты в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
26-3) разрабатывает и утверждает криминалистические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
26-4) утверждает правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
26-5) утверждает правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием;
26-6) утверждает программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;
26-7) утверждает критерии для организаций, осуществляющих подготовку и переподготовку владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;
26-8) устанавливает порядок добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ;
26-9) утверждает правила разработки, издания и ведения Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
26-10) утверждает форму разрешений и (или) приложений к ним в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации;";
подпункт 31-1) изложить в следующей редакции:
"31-1) разрабатывает и утверждает инструкцию по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности сотрудниками и военнослужащими органов внутренних дел Республики Казахстан;";
подпункт 38) изложить в следующей редакции:
"38) утверждает правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений;";
подпункт 40) исключить;
подпункт 42) изложить в следующей редакции:
"42) обеспечивает правовое просвещение и информирование населения по вопросам безопасности дорожного движения;";
подпункт 45) изложить в следующей редакции:
"45) осуществляет выдачу в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, разрешения юридическим лицам на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;";
подпункты 50) и 51) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), 26-8), 26-9) және 26-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының мемлекеттiк кадастрын бекiтедi;
26-2) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердi бекітеді;
26-3) криминалистiк талаптар мен азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сынау әдiстерiн әзiрлейдi және бекітеді;
26-4) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекітеді;
26-5) азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын бекітеді;
26-6) азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын бекітеді;
26-7) азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар үшін өлшемшарттарды бекітеді;
26-8) заңсыз сақталатын атыс қаруын, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтеулі тапсыру тәртібін белгілейді;
26-9) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлеу, басып шығару және жүргізу қағидаларын бекітеді;
26-10) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;";
31-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің қоғамдық тәртіпті сақтауды және жол қауіпсіздігін қамтамасыз етуі жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;";
38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекітеді;";
40) тармақша алып тасталсын;
42) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"42) халықты жол жүрісі қауіпсіздігі мәселелері бойынша құқықтық сауаттандыруды және оларға ақпарат беруді қамтамасыз етеді;";
45) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"45) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен заңды тұлғаларға есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге рұқсаттар беруді жүзеге асырады;";
50) және 51) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"50) представляет Правительству Республики Казахстан нормы потребности Республики Казахстан в наркотических средствах, психотропных веществах и прекурсорах для утверждения международных квот для Республики Казахстан Международным комитетом Организации Объединенных Наций по контролю над наркотиками;
51) осуществляет межведомственную координацию деятельности государственных и иных организаций в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также региональных комиссий по борьбе с наркобизнесом и профилактике немедицинского употребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) определяет совместно с уполномоченными органами нормы потребности государства в наркотических средствах, психотропных веществах и прекурсорах;";
дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
"57-1) утверждает правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;";
подпункт 58) исключить;
дополнить подпунктами 59-1) и 59-2) следующего содержания:
"59-1) утверждает правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан;
59-2) утверждает правила выдачи удостоверений жителя пограничной зоны гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в пограничной зоне;";
подпункт 71) изложить в следующей редакции:
"71) разрабатывает и утверждает правила присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел;";
подпункт 75) изложить в следующей редакции:
"75) разрабатывает и утверждает инструкцию по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел;";
подпункт 78) изложить в следующей редакции:
"78) осуществляет документационное обеспечение управления в органах внутренних дел;";
подпункт 80) изложить в следующей редакции:
"80) осуществляет внутренний государственный аудит и финансовый контроль в государственном органе, его ведомствах, территориальных подразделениях, подведомственных организациях по всем направлениям их деятельности, находящихся в ведении Министерства;";
подпункт 91) изложить в следующей редакции:
"91) осуществляет информационное обеспечение подразделений органов внутренних дел, специальных, правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан;";
подпункт 95-41) изложить в следующей редакции:

"50) Қазақстан Республикасына арналған халықаралық квоталарды Біріккен Ұлттар Ұйымының Есiрткiнi бақылау жөнiндегi халықаралық комитетiнің бекiтуі үшiн Үкiметке Қазақстан Республиканың есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларға қажеттiлiк нормаларын ұсынады;
51) есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы мемлекеттiк және өзге де ұйымдардың, сондай-ақ есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткіні, психотроптық заттарды, сол тектестерді медициналық емес мақсатта тұтыну профилактикасы жөнiндегi өңiрлiк комиссиялардың қызметiн ведомствоаралық үйлестiрудi жүзеге асырады;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) уәкiлеттi органдармен бiрлесе отырып, мемлекеттiң есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларға қажеттiлiк нормаларын айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
"57-1) Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларды бекітеді;";
58) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 59-1) және 59-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"59-1) шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекітеді;
59-2) шекаралық аймақта тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймақ тұрғынының куәлігін беру қағидаларын бекітеді;";
71) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"71) ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"75) ішкі істер органдарының жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;";
78) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"78) ішкі істер органдарында басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;";
80) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"80) мемлекеттік органда, оның ведомстволарында, аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарында Министрліктің қарамағындағы олардың қызметінің барлық бағыттары бойынша ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауды жүзеге асырады;";
91) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"91) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының, арнаулы, құқық қорғау және мемлекеттік органдарының бөлімшелерін ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;";
95-41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"95-41) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по предпринимательству критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочные листы, а также утверждает полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;";
подпункт 95-47) изложить в следующей редакции:
"95-47) разрабатывает и утверждает Правила организации несения службы по обеспечению охраны лиц, задержанных по подозрению в совершении уголовных правонарушений, а также лиц, подвергнутых административному аресту, содержащихся в изоляторах временного содержания;";
подпункт 95-63) изложить в следующей редакции:
"95-63) содействует органам здравоохранения в регулировании деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и злоупотребления ими в организации медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и обеспечении гарантии прав и свобод граждан при ее оказании;";
подпункт 95-64) исключить;
дополнить подпунктами 95-85), 95-86), 95-87), 95-88), 95-89), 95-90), 95-91), 95-92), 95-93) и 95-94) следующего содержания:
"95-85) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения;
95-86) утверждает совместно с уполномоченным органом в области здравоохранения правила охраны государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением;
95-87) утверждает совместно с уполномоченным органом в области здравоохранения правила оборудования государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением инженерно-техническими средствами охраны;
95-88) согласовывает проекты нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
95-89) разрабатывает и утверждает правила военно-медицинского (медицинского) обеспечения;
95-90) устанавливает порядок и периодичность проведения медицинских осмотров соответствующего контингента в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях);
95-91) разрабатывает и утверждает формы ведомственной военно-медицинской (медицинской) статистической отчетности;

"95-41) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын әзірлейді және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітеді, сондай-ақ бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барып, профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерін бекітеді;";
95-47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"95-47) уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деген күдік бойынша ұсталған адамдарды, сондай-ақ әкімшілік қамауға алынған адамдарды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
95-63) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"95-63) денсаулық сақтау органдарына есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы және олардың теріс пайдаланылуы саласындағы қызметтi реттеу бойынша психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтiк көмек ұйымдастыруда және оны көрсету кезiнде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының кепiлдiгін қамтамасыз етуде жәрдемдеседi;";
95-64) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 95-85), 95-86), 95-87), 95-88), 95-89), 95-90), 95-91), 95-92) 95-93) және 95-94) тармақшалармен толықтырылсын:
"95-85) бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ соттың үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген, ұсталған, күзетпен қамауға алынған және арнаулы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
95-86) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымды күзету қағидаларын бекітеді;
95-87) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымды күзетудің инженерлік-техникалық құралдарымен жабдықтау қағидаларын бекітеді;
95-88) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілер жобаларын келіседі;
95-89) әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
95-90) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердегі (ұйымдардағы) тиісті контингентке медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі мен мерзімділігін белгілейді;
95-91) ведомстволық әскери-медициналық (медициналық) статистикалық есептілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;

95-92) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и положение о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел;
95-93) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения и правоохранительными органами Республики Казахстан требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан;
95-94) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила проведения военно-врачебной экспертизы и положение о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан;";
в функциях ведомств:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляют в соответствии с законодательством выдачу лицензий и разрешений;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) осуществляют выдачу разрешения на хранение и ношение наградного оружия гражданам Республики Казахстан на основании Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан.
Юридическим лицам согласовывают заявление для получения лицензии на экспорт и импорт продукции, подлежащей экспортному контролю (гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением);";
подпункт 16-1) изложить в следующей редакции:
"16-1) реализуют государственную молодежную политику;";
подпункт 16-3) изложить в следующей редакции:
"16-3) осуществляют формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по вопросам профилактики правонарушений среди молодежи;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) согласуют производства работ по реконструкции и ремонту автомобильных дорог общего пользования областного или районного значения при наличии разрешения, выданного местным исполнительным органом области или района;";
дополнить подпунктами 35-1), 35-2), 35-3) и 35-4) следующего содержания:
"35-1) разрабатывают правила оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения;
35-2) обеспечивают охрану государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением;

95-92) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені әзірлейді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
95-93) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды әзірлейді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен келісу бойынша бекітеді;
95-94) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;";
ведомстволардың функцияларында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңнамаға сәйкес лицензиялар мен рұқсаттар берудi жүзеге асырады;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде Қазақстан Республикасы азаматтарының марапаттық қаруды сақтауына және алып жүруіне рұқсаттар беруді жүзеге асырады.
Заңды тұлғаларға экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспорты мен импортына лицензиялар алу үшін өтінішті келіседі (азаматтық пиротехникалық заттар және олар қолданылып жасалған бұйымдар);";
16-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;";
16-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16-3) жастар арасындағы құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және осы тапсырыстың нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) облыстық немесе аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын реконструкциялау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органы берген рұқсат болған кезде келіседі;";
мынадай мазмұндағы 35-1), 35-2), 35-3) және 35-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"35-1) бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ соттың үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген, ұсталған, күзетпен қамауға алынған және арнаулы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын әзірлейді;
35-2) қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымды күзетуді қамтамасыз етеді;

35-3) разрабатывают правила охраны государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением;
35-4) разрабатывают правила оборудования государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением инженерно-техническими средствами охраны;";
подпункт 39) исключить;
подпункт 67) изложить в следующей редакции:
"67) организуют доставление несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, а также центры адаптации несовершеннолетних безнадзорных и беспризорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет, а также детей, оставшихся без попечения родителей, или лиц, их заменяющих, в случае невозможности их своевременного устройства, задержанных в ходе деятельности органов внутренних дел;";
дополнить подпунктами 68-1), 68-2), 68-3) и 68-4) следующего содержания:
"68-1) организуют и обеспечивают выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан;
68-2) разрабатывают правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
68-3) разрабатывают правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан;
68-4) разрабатывают правила выдачи удостоверений жителя пограничной зоны гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в пограничной зоне;";
дополнить подпунктом 81-1) следующего содержания:
"81-1) разрабатывают правила проведения военно-врачебной экспертизы и положение о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан;";
подпункты 84-29) и 84-30) изложить в следующей редакции:
"84-29) осуществляют мониторинг миграционных процессов;
84-30) разрабатывают систему мер в области регулирования и мониторинга миграционных процессов;";
подпункт 84-31) исключить;
дополнить подпунктами 84-36), 84-37), 84-38), 84-39), 84-40), 84-41), 84-42) и 84-43) следующего содержания:
"84-36) разрабатывают типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;
84-37) разрабатывают правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений;

35-3) қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымды күзету қағидаларын әзірлейді;
35-4) қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымды күзетудің инженерлік-техникалық құралдарымен жабдықтау қағидаларын әзірлейді;";
39) тармақша алып тасталсын;
67) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"67) кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына ішкі істер органдары қызметінің барысында ұсталған, үш жастан он сегiз жасқа дейiнгi қадағалаусыз және панасыз қалған балаларды, сондай-ақ уақтылы орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда ата-анасының немесе оларды алмастыратын адамдардың қамқорлығынсыз қалған балаларды жеткізуді ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 68-1), 68-2), 68-3) және 68-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"68-1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардан туындайтын міндеттемелердің орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
68-2) Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларын әзірлейді;
68-3) шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді;
68-4) шекаралық аймақта тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймақ тұрғынының куәлігін беру қағидаларын әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 81-1) тармақшамен толықтырылсын:
"81-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені әзірлейді;";
84-29) және 84-30) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"84-29) көші-қон процестерін мониторингтеуді жүзеге асырады;
84-30) көші-қон процестерін реттеу және мониторингтеу саласында шаралар жүйесін әзірлейді;";
84-31) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 84-36), 84-37), 84-38), 84-39), 84-40), 84-41), 84-42) және 84-43) тармақшалармен толықтырылсын:
"84-36) жекеше күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын әзірлейді;
84-37) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын әзірлейді;

84-38) разрабатывают Кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
84-39) разрабатывают технические регламенты в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
84-40) разрабатывают правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
84-41) разрабатывают правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием;
84-42) разрабатывают программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;
84-43) разрабатывают критерии для организаций, осуществляющих подготовку и переподготовку владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия;";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация деятельности Министерства";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Имущество Министерства";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзаца сорок пятого пункта 1, который вводится в действие после дня введения в действие соответствующих изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

84-38) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының мемлекеттiк кадастрын әзiрлейдi;
84-39) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлейдi;
84-40) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын әзiрлейдi;
84-41) азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын әзiрлейдi;
84-42) азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын әзiрлейдi;
84-43) азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар үшін өлшемшарттарды әзірлейді;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Министрліктің қызметін ұйымдастыру";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Министрліктің мүлкі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату".
2. Осы қаулы "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) тиісті өзгерістер мен толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен кейін қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың қырық бесінші абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин