Об определении уполномоченных операторов по целевому использованию единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 1. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 825.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2023 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 37-1) статьи 1, подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить уполномоченными операторами по целевому использованию единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда:
в целях улучшения жилищных условий – акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк";
в целях улучшения жилищных условий путем внесения первоначального взноса для получения ипотечного жилищного займа на приобретение жилища и (или) жилища с проведением ремонта в рамках одного договора банковского займа; частичного или полного погашения задолженности по ипотечному жилищному займу на приобретение жилища и (или) жилища с проведением ремонта в рамках одного договора банковского займа; рефинансирования ипотечного жилищного займа – банки второго уровня;
в целях оплаты лечения – акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк".
2. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2021 года, за исключением абзаца одиннадцатого пункта 1 прилагаемых изменений и дополнений, который вводится в действие с 1 апреля 2021 года.
Установить, что пороги минимальной достаточности пенсионных накоплений, рассчитанные на 2021 год в соответствии с методикой определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений, действуют до 1 апреля 2022 года.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.12.2021 № 875 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 января 2021 года № 1
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан

Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында нысаналы пайдалану жөніндегі уәкілетті операторларды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 1 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 825 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2023 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баспасөз релизі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 37-1) тармақшасына, 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында – "Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы;
тұрғын үй және (немесе) бір банктік қарыз шарты шеңберінде жөндеу жүргізумен қоса тұрғын үй сатып алуға ипотекалық тұрғын үй қарызын алу үшін бастапқы жарна енгізу; тұрғын үй және (немесе) бір банктік қарыз шарты шеңберінде жөндеу жүргізумен қоса тұрғын үй сатып алуға ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша қарызын ішінара немесе толық өтеу; ипотекалық тұрғын үй берешегін қайта қаржыландыру жолымен тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында – екінші деңгейдегі банктер;
емделуге ақы төлеу мақсатында – "Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін нысаналы пайдалану жөніндегі уәкілетті операторлар болып айқындалсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Осы қаулы қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының 2021 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін он бірінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар

1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 1042 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, и методики осуществления расчета размера пенсионных выплат" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 58, ст. 791):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методики осуществления расчета размера пенсионных выплат, методики определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методики определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) методику осуществления расчета размера пенсионных выплат согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) методику определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) методику определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений согласно приложению 4 к настоящему постановлению.";
Правила осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, утвержденные указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
методику осуществления расчета размера пенсионных выплат изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 3 и 4 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему постановлению.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2014 года № 341 "Об утверждении Правил выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 27, ст. 217):
в Правилах выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 1042 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 58, 791-құжат):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін, алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесі;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесі;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесі бекітілсін.";
Көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесі осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 3 және 4-қосымшалармен толықтырылсын.
2. "Зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін инфляцияның деңгейін ескере отырып, орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 сәуірдегі № 341 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 27, 217-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін инфляцияның деңгейін ескере отырып, орындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) получатель выплаты разницы (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначается выплата разницы;
3) уполномоченный орган по социальному обеспечению – государственный орган, осуществляющий регулирование в области социального обеспечения;
4) единовременная пенсионная выплата – сумма пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, изымаемая вкладчиком (получателем) из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения в порядке, установленном Законом;
5) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
6) уполномоченный орган по исполнению бюджета – государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области исполнения бюджета;
7) индивидуальный пенсионный счет – личный именной счет вкладчика (получателя пенсионных выплат), на котором учитываются обязательные пенсионные взносы либо обязательные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с которого производятся пенсионные выплаты;
8) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (далее – уполномоченный орган) – территориальные подразделения и ведомства уполномоченного органа по социальному обеспечению;
9) управляющий инвестиционным портфелем – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени и в интересах, и за счет клиента деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и "О разрешениях и уведомлениях", а также соответствующий требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами;

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) айырма төлемін алушы (бұдан әрі – алушы) – айырма төлемі тағайындалатын жеке тұлға;
3) әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі уәкілетті орган – әлеуметтік қамсыздандыру саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) біржолғы зейнетақы төлемі – осы Заңда белгіленген тәртіппен салымшы (алушы) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан алып қоятын, міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының сомасы;
5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган – бюджеттің атқарылуы саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) жеке зейнетақы шоты – міндетті зейнетақы жарналары не міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, инвестициялық табысы, өсімі және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де түсімдері ескерілетін және зейнетақы төлемдері жүргізілетін салымшының (зейнетақы төлемдерін алушының) дербес атаулы шоты;
8) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдары және ведомстволары;
9) инвестициялық портфельді басқарушы – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензия негізінде инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті өз атынан және клиенттің мүддесінде және соның есебінен жүзеге асыратын, сондай-ақ зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сай келетін бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;

10) выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений (далее – выплата разницы) – единовременная выплата за счет средств республиканского бюджета, определенная как разница между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
11) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
12) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли "страхование жизни" на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по осуществлению государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций;
13) уполномоченный оператор – юридическое лицо (юридические лица), определяемое (определяемые) Правительством Республики Казахстан, осуществляющее (осуществляющие) открытие и ведение специальных счетов для единовременных пенсионных выплат из ЕНПФ в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, на которые ЕНПФ осуществляется перевод единовременных пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов;
14) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Гарантия сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в ЕНПФ в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции распространяется на лиц, указанных в:
1) пункте 1 статьи 11, подпункте 2) пункта 1 статьи 32 Закона – на дату достижения пенсионного возраста;
2) подпункте 3) пункта 1 статьи 31, подпункте 3) пункта 1 статьи 32 Закона в случае установления инвалидности первой или второй групп бессрочно – на дату изъятия пенсионных накоплений;
3) подпункте 2) пункта 1 статьи 31, подпункте 1) пункта 1 статьи 32 Закона – на дату достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона, за период с даты перевода пенсионных накоплений в страховую организацию до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона.

10) инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы және зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемі (бұдан әрі – айырма төлемі) – инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалған, республикалық бюджет қаражаты есебінен төленетін біржолғы төлем;
11) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
12) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) уәкілетті оператор – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында БЖЗҚ-дан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдеріне арналған арнаулы шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлғалар), сол шоттарға БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетін кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан біржолғы зейнетақы төлемдерін аударуды жүзеге асырады;
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде БЖЗҚ-да міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сақталуына кепілдік мыналарға қолданылады:
1) Заңның 11-бабының 1-тармағында, 32-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға – зейнеткерлік жасқа жеткен күнге;
2) Заңның 31-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында, 32-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдарға – бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік мерзімсіз болып белгіленген жағдайда – зейнетақы жинақтарын алған күнге;
3) Заңның 31-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 32-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдарға – Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жеткен күнге сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарын аударған күннен бастап Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жеткенге дейінгі кезеңге.

В случае заключения договора пенсионного аннуитета со страховой организацией два и более раза выплата разницы производится за период с даты последнего перевода пенсионных накоплений в страховую организацию до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона.
При этом выплата разницы производится на сумму фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и остатка пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете с даты последнего перевода пенсионных накоплений в страховую организацию.
Информация о сумме остатка пенсионных накоплений после перевода в страховую организацию представляется ЕНПФ в Государственную корпорацию;
4) подпункте 4) пункта 1 статьи 31, подпункте 4) пункта 1 статьи 32 Закона – выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства, на дату изъятия пенсионных накоплений из ЕНПФ;
5) пункте 1-1 статьи 31, пункте 1-1 статьи 32 Закона, а также осуществивших перевод пенсионных накоплений в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем в соответствие с подпунктом 1) пункта 5 статьи 35-1 Закона – на дату достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона, за период с даты последнего перевода единовременных пенсионных выплат на специальный счет вкладчика, открытый уполномоченным оператором, и (или) перевода пенсионных накоплений в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем.
Информация о сумме остатка пенсионных накоплений после изъятия единовременных пенсионных выплат и (или) после перевода пенсионных накоплений в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем представляется ЕНПФ в Государственную корпорацию.
В случае возврата уполномоченным оператором единовременных пенсионных выплат и (или) возврата пенсионных накоплений из доверительного управления управляющим инвестиционным портфелем в управление Национальным Банком Республики Казахстан до даты достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона, выплата разницы производится за период с даты последнего перевода пенсионных накоплений в ЕНПФ до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона.
Суммы возвращенных уполномоченным оператором единовременных пенсионных выплат и (или) суммы пенсионных накоплений, возвращенных из доверительного управления управляющим инвестиционным портфелем в управление Национальным Банком Республики Казахстан, рассматриваются в качестве пенсионных взносов и включаются в расчет разницы по государственной гарантии в момент возврата.

Сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын екі және одан көп рет жасасқан жағдайда айырманы төлеу сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтары соңғы рет аударылған күннен бастап Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жеткенге дейінгі кезеңге жүзеге асырылады.
Бұл ретте, айырманы төлеу инфляция деңгейін және сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтары соңғы рет аударылған күннен бастап жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының қалдығы ескеріліп, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасына жүргізіледі.
Сақтандыру ұйымына аударылғаннан кейін зейнетақы жинақтарының қалдық сомасы туралы ақпаратты БЖЗҚ Мемлекеттік корпорацияға ұсынады;
4) Заңның 31-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, Заңның 32-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген адамдарға – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға БЖЗҚ-дан зейнетақы жинақтары алынған күнге;
5) Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, Заңның 32-бабының 1-1-тармағында көрсетілген, сондай-ақ зейнетақы жинақтарын Заңның 35-1-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға аударуды жүзеге асырған адамдарға – салымшының уәкілетті оператор ашқан арнаулы шотына біржолғы зейнетақы төлемдері соңғы аударылған және (немесе) зейнетақы жинақтары инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына аударылған күннен басталатын кезеңге Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа толған күнге.
Біржолғы зейнетақы төлемдері алынғаннан және (немесе) зейнетақы жинақтары инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға аударылғаннан кейін зейнетақы жинақтарының қалдық сомасы туралы ақпаратты БЖЗҚ Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа дейін уәкілетті оператор біржолғы зейнетақы төлемдерін қайтарған және (немесе) зейнетақы жинақтары инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқаруына қайтарылған жағдайда, айырманы төлеу зейнетақы жинақтары БЖЗҚ-ға соңғы аударылған күннен бастап Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа толғанға дейінгі кезең үшін жүргізіледі.
Уәкілетті оператор қайтарған біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомалары және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқаруына қайтарылған зейнетақы жинақтарының сомалары зейнетақы жарналары ретінде қаралады және қайтару сәтінде мемлекеттік кепілдік бойынша айырманың есебіне енгізіледі.

В случае обращения за государственной гарантией лиц из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, выплата разницы производится на сумму фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции с момента последнего возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года на дату возникновения права на пенсионные выплаты и с учетом остатка пенсионных накоплений, после возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов на индивидуальном пенсионном счете.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. ЕНПФ в течение двух рабочих дней со дня поступления уведомления представляет Государственной корпорации сведения о наличии индивидуального пенсионного счета и суммах пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов получателя с проставлением ЭЦП в соответствии с форматом, установленным соответствующим соглашением, заключенным между ЕНПФ и Государственной корпорацией.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116 "Об утверждении Правил и сроков исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 60, ст. 828):
в Правилах и сроках исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденных указанным постановлением:
абзац третий пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Заявка в электронном виде направляется в ЕНПФ в соответствии с соглашением, заключенным между ЕНПФ и Государственной корпорацией.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Возврату не подлежит сумма обязательных пенсионных взносов, учтенная при расчете суммы пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию, а также суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного при единовременных пенсионных выплатах в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, не удержанные и не перечисленные в бюджет.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

Әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері қатарындағы адамдар, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар мемлекет кепілдігіне жүгінген жағдайда, айырманы төлеу 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызы соңғы рет қайтарылған кезден бастап зейнетақы төлемдеріне құқық туындаған күні инфляция деңгейін ескере отырып және жеке зейнетақы шотында міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызы қайтарылғаннан кейін зейнетақы жинақтары қалдығын ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасына жүргізіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. БЖЗҚ хабарлама келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға БЖЗҚ мен Мемлекеттік корпорация арасында жасалған тиісті келісімде белгіленген форматқа сәйкес ЭЦҚ қойып, алушының жеке зейнетақы шотының болуы және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді ұсынады.".
3. "Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 60, 828-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерінде:
21-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Электрондық түрдегі өтінім БЖЗҚ мен Мемлекеттік корпорация арасында жасалған келісімге сәйкес БЖЗҚ-ға жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Зейнетақы төлемдерінің, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомасын есептеу кезінде және зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару кезінде есепке алынатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы, сондай-ақ тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдері кезінде есептелген, бюджетке ұсталмаған және аударылмаған жеке табыс салығының сомасы қайтарылуға жатпайды.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения работником дохода взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению агентом в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов, работников, в пользу которых уплачиваются обязательные профессиональные пенсионные взносы, с начисленной пеней в размере 1,25-кратной базовой ставки Национального Банка за каждый день просрочки (включая день оплаты в Государственную корпорацию).
Агенты своевременно исчисляют, удерживают (начисляют) и уплачивают обязательные пенсионные взносы в ЕНПФ.".
Приложение 1
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2013 года № 1042
Правила осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд.
2. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

"30. Табыс іс жүзінде төленген және қызметкер оны алған кезде агент уақтылы ұстап қалмаған (есебіне жазбаған) және (немесе) аудармаған міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомаларын мемлекеттік кірістер органдары өндіріп алады немесе агент мерзімі өткен әрбір күн үшін (Мемлекеттік корпорацияға төлеу күнін қоса алғанда) Ұлтық Банктің базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерiнде есептелген өсiмпұлмен қоса міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары аударылатын қызметкерлердің пайдасына аударуға тиіс.
Агенттер міндетті зейнетақы жарналарын БЖЗҚ-ға уақтылы есептейді, ұстап қалады (есебіне жазады) және төлейді".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен
толықтыруларға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 қазандағы
№ 1042 қаулысына
1-қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
3) пенсионные выплаты из ЕНПФ (далее – пенсионные выплаты) – выплаты пенсионных накоплений получателям пенсионных выплат;
4) единовременная пенсионная выплата – сумма пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, изымаемая вкладчиком (получателем) из ЕНПФ в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами;
5) пенсионные накопления – деньги вкладчика (получателя пенсионных выплат), учитываемые на его индивидуальном пенсионном счете, включающие обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеню и иные поступления в соответствии с договорами, Законом, законодательством Республики Казахстан;
6) порог минимальной достаточности пенсионных накоплений – минимальный размер пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, необходимый для обеспечения ежемесячной пенсии не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, определенный в соответствии с методикой определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений;
7) получатель пенсионных выплат (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту, и (или) пенсионные выплаты за выслугу лет, и (или) пенсионные выплаты из ЕНПФ и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда;
8) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
9) уполномоченный оператор – юридическое лицо (юридические лица), определяемое (определяемые) Правительством Республики Казахстан, осуществляющее (осуществляющие) открытие и ведение специальных счетов для единовременных пенсионных выплат из ЕНПФ в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, на которые ЕНПФ осуществляется перевод единовременных пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов.

2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдері (бұдан әрі – зейнетақы төлемдері) – зейнетақы төлемдерін алушыларға төленетін зейнетақы жинақтарының төлемдері;
4) біржолғы зейнетақы төлемі – Заңда және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен салымшы (алушы) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан алып қоятын, міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының сомасы;
5) зейнетақы жинақтары – шарттарға, Заңға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндеттi зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және ерiктi зейнетақы жарналарын, инвестициялық табысты, өсiмпұлды және өзге де түсiмдердi қамтитын, салымшының (зейнетақы төлемдерiн алушының) жеке зейнетақы шотында есепке алынатын ақшасы;
6) зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі – республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен емес ай сайынғы зейнетақымен қамсыздандыру үшін қажетті, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалған, міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының ең төмен мөлшері;
7) зейнетақы төлемдерін алушы (бұдан әрі – алушы) – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері және (немесе) БЖЗҚ-дан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері тағайындалған жеке тұлға;
8) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, оны көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің абоненттік ұялы байланыс құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
9) уәкілетті оператор – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында БЖЗҚ-дан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдеріне арналған арнаулы шоттарды ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлғалар), сол шоттарға БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетін кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан біржолғы зейнетақы төлемдерін аударуды жүзеге асырады.

3. Пенсионные выплаты осуществляются:
1) ежемесячно по установленному графику при наступлении условий, предусмотренных подпунктами 1) и 3) пункта 1 статьи 31, подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 32 Закона.
Размер ежемесячной пенсионной выплаты определяется как одна двенадцатая годовой суммы пенсионных выплат, исчисленной в соответствии с методикой осуществления расчета размера пенсионных выплат.
При этом выплата исчисленного размера ежемесячной пенсионной выплаты осуществляется в размере не менее 70 процентов от прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае, если сумма пенсионных накоплений на дату обращения не превышает двенадцатикратный размер минимальной пенсии, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, данная сумма выплачивается получателю из ЕНПФ единовременно.
При этом по лицам, реализовавшим свое право на получение пенсионных выплат из ЕНПФ до 1 января 2018 года, пенсионные выплаты осуществляются в размере не менее тридцатикратного размера минимальной пенсии, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае, если остаток пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете после осуществления очередной пенсионной выплаты составляет сумму менее 70 процентов от прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, данный остаток выплачивается вместе с суммой очередной выплаты;
2) единовременно в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1, пунктом 2 статьи 31, подпунктом 4) пункта 1, пунктом 2 статьи 32 Закона;
3) путем перевода пенсионных накоплений в страховую организацию на основании договора пенсионного аннуитета в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 31, подпунктом 1) пункта 1 статьи 32 Закона.
4. Единовременные пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов осуществляются лицам, имеющим пенсионные накопления в ЕНПФ, при наличии одного из условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 31, пунктом 1-1 статьи 32 Закона.
При этом размер единовременной пенсионной выплаты для лиц, указанных:
1) в абзаце втором пункта 1-1 статьи 31, абзаце втором пункта 1-1 статьи 32 Закона, не достигших пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, не может превышать сумму разницы между суммой пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов получателя и порогом минимальной достаточности пенсионных накоплений, рассчитанным согласно методике определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений, утвержденной Правительством Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона на дату получения электронного уведомления от уполномоченного оператора;

3. Зейнетақы төлемдері:
1) Заңның 31-бабы 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында, 32-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар басталған кезде белгіленген кесте бойынша ай сайын жүзеге асырылады.
Ай сайынғы зейнетақы төлемінің мөлшері зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес есептелген зейнетақы төлемдерінің жылдық сомасының он екіден бір бөлігі ретінде айқындалады.
Бұл ретте ай сайынғы зейнетақы төлемдерінің есептелген мөлшерінің төлемі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің кемінде 70 пайызы мөлшерінде жүзеге асырылады.
Өтініш берілген күнге зейнетақы жинақтарының сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі зейнетақының он екі еселенген мөлшерінен аспаған жағдайда, аталған сома алушыға БЖЗҚ-дан бір рет төленеді.
Бұл ретте 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алу құқығын іске асырған адамдар бойынша зейнетақы төлемдері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі зейнетақының кемінде отыз еселенген мөлшерінде жүзеге асырылады.
Егер кезекті зейнетақы төлемі жүзеге асырылғаннан кейін жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының қалдығы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан аз соманы құраған жағдайда, бұл қалдық кезекті төлемнің сомасымен бірге төленеді;
2) Заңның 31-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 2-тармағында, 32-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 2-тармағында көзделген жағдайларда бір рет;
3) Заңның 31-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда зейнетақы жинақтарын зейнетақы аннуитеті шартының негізінде сақтандыру ұйымына аудару арқылы жүзеге асырылады.
4. Міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемдері БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар адамдарға Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында көзделген шарттардың бірі болған кезде жүзеге асырылады.
Бұл ретте біржолғы зейнетақы төлемінің мөлшері:
1) Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған, Заңның 31-бабы 1-1-тармағының екінші абзацында, 32-бабы 1-1-тармағының екінші абзацында көрсетілген адамдар үшін алушының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомасы мен уәкілетті оператордан электрондық хабарлама алған күнге Заңның 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін айқындау әдістемесіне сәйкес есептелген зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі арасындағы айырма сомасынан аспайды;

2) в абзаце третьем пункта 1-1 статьи 31, абзаце третьем пункта 1-1 статьи 32 Закона, не может превышать 50 процентов от размера пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов получателя на дату получения первичного электронного уведомления от уполномоченного оператора.
При этом для расчета единовременной пенсионной выплаты используются следующие сведения, получаемые ЕНПФ из информационных систем государственных органов:
для лиц, являющихся получателями пенсионных выплат по возрасту – о размере государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по возрасту, установленных на дату их назначения;
для лиц, являющихся получателями пенсионных выплат за выслугу лет, судей в отставке – о принадлежности к указанным категориям лиц;
3) в абзаце четвертом пункта 1-1 статьи 31, абзаце четвертом пункта 1-1 статьи 32 Закона, заключивших договор пенсионного аннуитета со страховой организацией на страховые выплаты, не может превышать размер пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчика (получателя).
5. Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и выплатами пенсионных накоплений, за исключением услуг по их конвертации и зачислению на банковские счета получателей, открытые в иностранных банках, а также оплата банковских услуг, связанных с переводами единовременных пенсионных выплат, осуществляются за счет собственных средств ЕНПФ.
6. В случае, если нотариальные действия в части свидетельствования верности копии документа с оригиналом, подлинности подписи получателя на заявлении, удостоверения доверенности производятся в иностранном государстве, то их необходимо легализовать, за исключением случаев, когда иное установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Глава 2. Порядок осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат, возврата их в ЕНПФ
В случаях достижения пенсионного возраста, установления инвалидности первой и второй групп бессрочно
7. В целях получения пенсионных выплат из ЕНПФ получатель при наступлении условий, предусмотренных:
1) подпунктом 1) пункта 1 статьи 31, подпунктом 2) пункта 1 статьи 32 Закона, обращается с заявлением в Государственную корпорацию с представлением документа, удостоверяющего личность, а также сведений о банковском счете;
2) подпунктом 3) пункта 1 статьи 31, подпунктом 3) пункта 1 статьи 32 Закона, представляет при личном обращении в ЕНПФ:
заявление о назначении пенсионных выплат по форме, утвержденной внутренним документом ЕНПФ (далее – заявление);
документ, удостоверяющий личность получателя;
сведения о банковском счете получателя.
При обращении посредством интернет-ресурса ЕНПФ представляет заявление, удостоверенное электронной цифровой подписью получателя.
Порядок обращения посредством интернет-ресурса ЕНПФ утверждается внутренним документом ЕНПФ.

2) Заңның 31-бабы 1-1-тармағының үшінші абзацында, 32-бабы 1-1-тармағының үшінші абзацында көрсетілген адамдар үшін уәкілетті оператордан бастапқы электрондық хабарлама алған күнге алушының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтары мөлшерінің 50 пайызынан аспауға тиіс.
Бұл ретте біржолғы зейнетақы төлемін есептеу үшін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен БЖЗҚ алатын мынадай мәліметтер пайдаланылады:
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушылар болып табылатын адамдар үшін – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемінің оларды тағайындау күніне белгіленген мөлшері туралы;
еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушылар, отставкадағы судья болып табылатын адамдар үшін – адамдардың аталған санаттарға тиесілігі туралы;
3) сақтандыру ұйымымен сақтандыру төлемдеріне зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан, Заңның 31-бабы 1-1-тармағының төртінші абзацында, 32-бабы 1-1-тармағының төртінші абзацында көрсетілген адамдар үшін салымшының (алушының) жеке зейнетақы шоттарындағы міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының мөлшерінен аспайды.
5. Зейнетақы жинақтарын аударуға, есепке жазуға және төлеуге байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу, оларды айырбастау және алушылардың шетелдік банктерде ашылған банктік шоттарына есепке жазу бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, сондай-ақ біржолғы зейнетақы төлемдерімен байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу БЖЗҚ-ның меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленген жағдайларды қоспағанда, егер құжат көшірмесінің түпнұсқамен дәлдігін, алушының өтініштегі қолының төлнұсқалығын куәландыру, сенімхатты куәландыру бөлігіндегі нотариаттық іс-әрекеттер шет мемлекетте жүргізілген жағдайда, оларды заңдастыру қажет.
2-тарау. Зейнетақы төлемдерін, біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды БЖЗҚ-ға қайтару тәртібі
Зейнеткерлік жасқа жеткен, бірінші және екінші топтардағы мүгедектік мерзімсіз болып белгіленген жағдайларда
7. Алушы БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алу мақсатында:
1) Заңның 31-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында, 32-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде жеке басын куәландыратын құжатын, сондай-ақ банктік шоты туралы мәліметтерді ұсына отырып, Мемлекеттік корпорацияға өтінішпен жүгінеді;
2) Заңның 31-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында, 32-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде БЖЗҚ-ға өзі келіп, мыналарды:
БЖЗҚ-ның ішкі құжатымен бекітілген зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш);
алушының жеке басын куәландыратын құжатты;
алушының банктік шоты туралы мәліметтерді ұсынады.
БЖЗҚ интернет-ресурсы арқылы жүгінген кезде алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішті ұсынады.
БЖЗҚ интернет-ресурсы арқылы жүгіну тәртібі БЖЗҚ-ның ішкі құжатымен бекітіледі.

8. В случае, если получателями являются лица, указанные в подпункте 3) пункта 1 статьи 31, подпункте 3) пункта 1 статьи 32 Закона, ЕНПФ запрашивает сведения об установлении инвалидности получателю из централизованной базы данных инвалидов.
В случае отсутствия подтверждения сведений о наличии у получателя установленной инвалидности первой или второй группы бессрочно, ЕНПФ отказывает в приеме заявления в день обращения получателя с вручением расписки об отказе в приеме документов с указанием причины отказа по форме, утвержденной внутренним документом ЕНПФ.
9. По заявлениям получателей, представленным в Государственную корпорацию в соответствии с подпунктом 1) пункта 7 настоящих Правил, Государственная корпорация осуществляет взаимодействие с ЕНПФ в порядке и сроки, установленные соответствующим соглашением, заключенным между ЕНПФ и Государственной корпорацией, в рамках которого в ЕНПФ передаются сведения о зарегистрированных в Государственной корпорации заявлениях получателей.
ЕНПФ переводит в Государственную корпорацию суммы пенсионных выплат получателей, рассчитанные в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, согласно установленным Государственной корпорацией графиком пенсионных выплат.
Государственная корпорация перечисляет суммы пенсионных выплат, полученные из ЕНПФ, на банковские счета получателей в соответствии с установленным Государственной корпорацией графиком пенсионных выплат, но не ранее даты возникновения права на пенсионные выплаты из ЕНПФ.
В случаях представления получателем неполного пакета документов, установленных в соответствии с подпунктом 1) пункта 7 настоящих Правил, и (или) недействительных документов Государственная корпорация отказывает получателю в приеме заявления в день обращения с вручением расписки об отказе в приеме заявления либо в исполнении заявления путем направления уведомления в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных настоящими Правилами, с указанием причины отказа.
В случае отсутствия у получателя пенсионных накоплений в ЕНПФ либо если он является получателем по установленному графику пенсионных выплат из ЕНПФ, Государственная корпорация уведомляет получателя о данных фактах в момент приема заявления.
10. По лицам, достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, имеющим пенсионные накопления в ЕНПФ и не обратившимся в ЕНПФ за выплатой пенсионных накоплений, ЕНПФ ежегодно до 1 марта, следующего за отчетным годом, осуществляет сверку с Государственной корпорацией на наличие у указанных лиц назначенных пенсионных выплат по возрасту и государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств в информационной системе уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения, а также на наличие в информационной системе уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения телефонных номеров абонентского устройства сотовой связи получателей, зарегистрированных на портале для оказания проактивной услуги на получение пенсионных выплат из ЕНПФ.
По результатам сверки Государственная корпорация:
формирует список лиц, являющихся получателями пенсионных выплат по возрасту и государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, имеющих телефонные номера, зарегистрированные на портале;
посредством информационной системы уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения направляет sms-сообщение на телефонный номер получателя с предложением оказания проактивной услуги по назначению пенсионной выплаты из ЕНПФ;
по лицам, по которым получено согласие на получение пенсионных выплат из ЕНПФ через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах", формирует в журнале электронных заявок и уведомлений на каждую государственную услугу отдельно заявку, удостоверенную электронной цифровой подписью уполномоченного государственного органа в сфере информатизации;
по зарегистрированным Государственной корпорацией в информационной системе уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения электронным заявкам направляет в информационную систему ЕНПФ электронные сообщения в формате, определенном соглашением, указанным в пункте 9 настоящих Правил, не позднее одного рабочего дня с даты регистрации в информационной системе уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения электронных заявок.

8. Егер алушылар Заңның 31-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында, 32-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдар болса, БЖЗҚ мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан алушыға мүгедектіктің белгіленуі туралы мәліметтерді сұратады.
Алушыда мерзімсіз болып белгіленген бірінші немесе екінші топтағы мүгедектіктің бар екені туралы мәліметтер расталмаған жағдайда, БЖЗҚ алушы өтініш берген күні БЖЗҚ-ның ішкі құжатымен бекітілген нысан бойынша бас тарту себебін көрсете отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріп, өтінішті қабылдаудан бас тартады.
9. Осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мемлекеттік корпорацияға ұсынылған алушылардың өтініштері бойынша Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ мен Мемлекеттік корпорация арасында жасалған тиісті келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде БЖЗҚ-мен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, оның шеңберінде БЖЗҚ-ға Мемлекеттік корпорацияда тіркелген алушылардың өтініштері туралы мәліметтер беріледі.
БЖЗҚ алушылардың осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген зейнетақы төлемдерінің сомаларын Мемлекеттік корпорация белгілеген зейнетақы төлемдері кестесіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-дан алынған зейнетақы төлемдерінің сомаларын Мемлекеттік корпорация белгілеген зейнетақы төлемдері кестесіне сәйкес, бірақ ерте дегенде БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алу құқығы туындаған күні алушылардың банктік шоттарына аударады.
Алушы осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес белгіленген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) жарамсыз құжаттарды ұсынған жағдайларда, Мемлекеттік корпорация өтініш берілген күні өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат бере отырып, алушыға өтінішті қабылдаудан не осы Қағидаларда көзделген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бас тарту себебі көрсетілген хабарлама жіберу арқылы өтінішті орындаудан бас тартады.
Алушыда БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары болмаған жағдайда не ол БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерінің белгіленген кестесі бойынша алушы болып табылса, Мемлекеттік корпорация өтініш қабылдаған сәтте алушыны осы фактілер туралы хабардар етеді.
10. Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған, БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар және БЖЗҚ-ға зейнетақы жинақтарын төлеу үшін жүгінбеген адамдар бойынша БЖЗҚ жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 наурызға дейін Мемлекеттік корпорациямен халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде көрсетілген адамдарда жасына байланысты тағайындалған зейнетақы төлемдерінің және бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерінің бар-жоғын, сондай-ақ халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алуға проактивті қызмет көрсету үшін порталда тіркелген алушылардың абоненттік ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірлерінің бар-жоғын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік корпорация:
порталда тіркелген телефон нөмірлері бар, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушылар болып табылатын адамдардың тізімін қалыптастырады;
халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы алушының телефон нөміріне БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемін тағайындау бойынша проактивті қызмет көрсету ұсынысымен sms-хабар жібереді;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін алуға келісімі алынған адамдар бойынша электрондық өтінімдер және хабарламалар журналында әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметке ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жеке өтінімді қалыптастырады;
Мемлекеттік корпорация халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде тіркеген электрондық өтінімдер бойынша осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген келісімде айқындалған форматта электрондық хабарларды халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде электрондық өтінімдер тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ ақпараттық жүйесіне жібереді.

ЕНПФ переводит в Государственную корпорацию суммы пенсионных выплат получателей, рассчитанные в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, в соответствии с графиком пенсионных выплат Государственной корпорации.
Государственная корпорация перечисляет суммы пенсионных выплат, полученные из ЕНПФ, на банковские счета получателей, ранее представленные получателями в Государственную корпорацию при назначении пенсионных выплат по возрасту и государственной базовой пенсионной выплаты.
11. Пенсионные выплаты устанавливаются со дня обращения и осуществляются до исчерпания пенсионных накоплений.
При этом днем обращения за пенсионной выплатой считаются:
для получателей, указанных в подпункте 1) пункта 7 настоящих Правил, – день регистрации заявления получателя в Государственной корпорации либо дата возникновения права на пенсионные выплаты из ЕНПФ;
для получателей, указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил, – дата приема либо поступления документов в ЕНПФ.
ЕНПФ ежегодно самостоятельно производит перерасчет размера пенсионных выплат по установленному графику с учетом положений, предусмотренных настоящими Правилами.
В случае выезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
12. Иностранцы и лица без гражданства, имеющие пенсионные накопления, выехавшие на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, представляют в ЕНПФ при личном обращении:
1) заявление;
2) копию заграничного паспорта и оригинал для сверки, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
3) сведения о банковском счете получателя.
При получении вышеуказанных документов ЕНПФ запрашивает сведения из информационных систем государственных органов Республики Казахстан о наличии у обратившегося иностранца или лица без гражданства удостоверения личности гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, и его действительности.
В случае получения сведений о недействительности удостоверения личности гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом обратившегося иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранцу или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, ЕНПФ осуществляет пенсионную выплату в сроки, установленные пунктом 24 настоящих Правил.
В случаях получения сведений о недействительности удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с утратой гражданства Республики Казахстан обратившегося иностранца ЕНПФ отказывает в приеме либо исполнении заявления в сроки, установленные пунктом 23 настоящих Правил, при этом уведомляет иностранца о необходимости обращения в территориальное подразделение миграционной службы органов внутренних дел Республики Казахстан по последнему месту регистрации в Республике Казахстан в целях оформления разрешения на выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
При необходимости иностранец повторно обращается в ЕНПФ с заявлением после оформления документов на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
В случаях получения сведений о наличии и действительности удостоверения личности гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, а также отсутствия сведений о выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства обратившегося иностранца или лица без гражданства, либо аннулирования иностранцу или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, ЕНПФ отказывает в приеме либо исполнении заявления в сроки, установленные пунктом 23 настоящих Правил.

БЖЗҚ осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген алушылардың зейнетақы төлемдерінің сомаларын Мемлекеттік корпорацияның зейнетақы төлемдері кестесіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-дан алынған зейнетақы төлемдерінің сомаларын алушылардың жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау кезінде Мемлекеттік корпорацияға алушылар бұрын ұсынған банктік шоттарға аударады.
11. Зейнетақы төлемдері өтініш берілген күннен бастап белгіленеді және зейнетақы жинақтары таусылғанға дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте зейнетақы төлеміне өтініш берген күн:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген алушылар үшін – алушының өтініші Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күн не БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алу құқығы туындаған күн;
осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген алушылар үшін – БЖЗҚ-да құжаттардың қабылданған не келіп түскен күні болып есептеледі.
БЖЗҚ жыл сайын осы Қағидаларда көзделген ережелерді ескере отырып, белгіленген кесте бойынша зейнетақы төлемдерінің мөлшерін қайта есептеуді дербес жүргізеді.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда
12. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен зейнетақы жинақтары бар шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар БЖЗҚ-ға өздері келіп, мыналарды:
1) өтінішті;
2) егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік паспорттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын;
3) алушының банктік шоты туралы мәліметтерді ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды алған кезде БЖЗҚ Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінен өтініш жасаған шетелдікте немесе азаматтығы жоқ адамда Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің бар-жоғы және оның жарамдылығы туралы мәліметтерді сұратады.
Өтініш берген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатының күшінің жойылуына байланысты Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жарамсыздығы туралы мәліметтер алынған жағдайда, БЖЗҚ зейнетақы төлемін осы Қағидалардың 24-тармағында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырады.
Өтініш берген шетелдіктің Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуына байланысты Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің жарамсыздығы туралы мәліметтер алынған жағдайларда БЖЗҚ өтінішті қабылдаудан не осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген мерзімдерде орындаудан бас тартады, бұл ретте шетелдікті Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты тұрғылықты жерге кетуге рұқсатты ресімдеу мақсатында Қазақстан Республикасындағы соңғы тіркелген жері бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Қажет болған жағдайда шетелдік Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты тұрғылықты жерге кетуге арналған құжаттарды ресімдегеннен кейін БЖЗҚ-ға қайтадан өтініш береді.
Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің бар екендігі және жарамдылығы туралы мәліметтер алынған, сондай-ақ өтініш жасаған шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұрғылықты жерге кеткені туралы мәліметтер болмаған не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатының күші жойылған жағдайларда БЖЗҚ өтінішті қабылдаудан не осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген мерзімдерде орындаудан бас тартады.

13. Пенсионные выплаты иностранцам и лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, осуществляются единовременно, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
В случае смерти получателя либо лица, имеющего пенсионные накопления
14. В случае смерти получателя, а также лица, имеющего пенсионные накопления в ЕНПФ и не достигшего пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1, 2, 3 статьи 11 Закона, его семье либо лицу, осуществившему погребение, ЕНПФ выплачивается единовременная выплата на погребение в пределах размера 52,4-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств.
В случае, если остаток пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете получателя после осуществления единовременной выплаты на погребение составит сумму, не превышающую размер минимальной пенсии, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, данный остаток выплачивается как выплата на погребение в порядке, определенном внутренними документами ЕНПФ.
15. Для получения единовременной выплаты на погребение членом семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицом, осуществившим погребение, в ЕНПФ представляются следующие документы:
1) заявление;
2) копия документа, удостоверяющего личность члена семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лица, осуществившего погребение, и оригинал для сверки;
3) копия свидетельства о смерти лица, имеющего пенсионные накопления, и оригинал для сверки;
4) сведения о банковском счете члена семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, либо лица, осуществившего погребение.
16. Единовременная выплата на погребение осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня приема документов, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил.
17. Для получения получателями (наследниками) пенсионных накоплений умершего лица, имеющего пенсионные накопления в ЕНПФ, представляются следующие документы:
1) заявление;
2) копия документа, удостоверяющего личность получателя, и оригинал для сверки;
3) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти умершего лица, имеющего пенсионные накопления;
4) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соглашения о разделе наследуемого имущества, либо решение суда, вступившее в законную силу;

13. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға зейнетақы төлемдері, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, бір рет жүзеге асырылады.
Алушы не зейнетақы жинақтары бар адам қайтыс болған жағдайда
14. Алушы, сондай-ақ БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар және Заңның 11-бабының 1, 2, 3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған адам қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға БЖЗҚ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 52,4 еселенген мөлшері шегінде, бірақ жеке зейнетақы шотындағы қаражаттан асырмай жерлеуге арналған біржолғы төлем төлейді.
Егер жерлеуге арналған біржолғы төлем жүзеге асырылғаннан кейін алушының жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының қалдығы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен зейнетақы мөлшерінен аспайтын соманы құраған жағдайда, бұл қалдық БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен жерлеуге арналған төлем ретінде төленеді.
15. Зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесі немесе жерлеуді жүзеге асырған адам жерлеуге арналған біржолғы төлемді алу үшін БЖЗҚ-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның немесе жерлеуді жүзеге асырған адамның отбасы мүшесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы;
3) зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы;
4) зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесінің не жерлеуді жүзеге асырған адамның банктік шоты туралы мәліметтер.
16. Жерлеуге арналған біржолғы төлем осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген құжаттар қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
17. Зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарын алу үшін алушылар (мұрагерлер) БЖЗҚ-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстыру үшін түпнұсқасы;
3) зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның қайтыс болғаны туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі;
4) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмесі не мұраға берілетін мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмесі не заңды күшіне енген сот шешімі;

5) сведения о банковском счете получателя.
18. В случае подачи заявления через третье лицо, в дополнение к документам, указанным в пунктах 7, 12, 17 настоящих Правил, третьим лицом представляются:
1) оригинал нотариально удостоверенной доверенности или ее нотариально засвидетельствованная копия;
2) копия документа, удостоверяющего личность третьего лица, и оригинал для сверки.
При этом копия документа, удостоверяющего личность получателя, нотариально свидетельствуется (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).
19. При передаче заявления через средства почтовой связи копия документа, удостоверяющего личность получателя, указанного в подпункте 2) пункта 7, пунктах 12 и 17 настоящих Правил, а также подпись получателя в заявлении нотариально свидетельствуются (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).
20. Лицами, обратившимися по судебному акту за пенсионными накоплениями, признанными выморочным имуществом в соответствии со статьей 1083 Гражданского кодекса Республики Казахстан, в ЕНПФ представляются следующие документы:
1) судебный акт, вступивший в законную силу;
2) сведения о банковском счете.
21. На основании принятых документов ЕНПФ формирует электронный макет дела и хранит его в порядке и сроки, установленные постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан.
22. Получателю, члену семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления в ЕНПФ, либо лицу, осуществившему погребение, вручается расписка о приеме документов по форме, утвержденной внутренним документом ЕНПФ, за исключением лица, передавшего в ЕНПФ пакет документов через средства почтовой связи.
23. В случае представления получателем либо членом семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, либо лицом, осуществившим погребение, неполного пакета документов в соответствии с подпунктом 2) пункта 7, пунктами 12, 15 и 17 настоящих Правил, ЕНПФ отказывает в приеме заявления в день обращения с вручением расписки об отказе в приеме документов по форме, определяемой внутренними документами ЕНПФ, либо в исполнении заявления путем направления уведомления в течение десяти рабочих дней с момента получения документов, предусмотренных настоящими Правилами, с указанием причины отказа.
24. Пенсионные выплаты осуществляются получателям, указанным в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил, иностранцам и лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, наследникам, лицам, обратившимся по судебному акту за пенсионными накоплениями, признанными выморочным имуществом в соответствии со статьей 1083 Гражданского кодекса Республики Казахстан, в течение десяти рабочих дней со дня приема либо поступления в ЕНПФ документов, предусмотренных настоящими Правилами.

5) алушының банктік шоты туралы мәліметтер.
18. Өтініш үшінші тұлға арқылы берілген жағдайда, осы Қағидалардың 7, 12, 17-тармақтарында көрсетілген құжаттарға қоса үшінші тұлға:
1) нотариат куәландырған сенімхаттың түпнұсқасын немесе оның нотариат куәландырған көшірмесін;
2) үшінші тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынады.
Бұл ретте алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін нотариат куәландырады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетінде жүргізілген жағдайда).
19. Өтінішті пошта байланысы құралдары арқылы берілген кезде осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында, 12 және 17-тармақтарында көрсетілген алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, сондай-ақ өтініштегі алушының қолын нотариат куәландырады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетінде жүргізілген жағдайда).
20. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 1083-бабына сәйкес иесіз қалған мүлік деп танылған зейнетақы жинақтарын алуға сот актісі бойынша жүгінген адамдар БЖЗҚ-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) заңды күшіне енген сот актісі;
2) банктік шот туралы мәліметтер.
21. Қабылданған құжаттар негізінде БЖЗҚ электрондық іс макетін қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде сақтайды.
22. БЖЗҚ-ға құжаттар топтамасын пошта байланысы арқылы берген адамды қоспағанда, алушыға, БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесіне не жерлеуді жүзеге асырған адамға БЖЗҚ-ның ішкі құжатымен бекітілген нысан бойынша құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
23. Алушы не зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесі не жерлеуді жүзеге асырған адам осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасына, 12, 15 және 17-тармақтарына сәйкес белгіленген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда БЖЗҚ бас тарту себебін көрсете отырып, өтініш жасалған күні БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалатын нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріп өтінішті қабылдаудан не осы Қағидаларда көзделген құжаттарды алған кезден бастап он жұмыс күні ішінде хабарлама жіберу арқылы өтінішті орындаудан бас тартады.
24. Зейнетақы төлемдері осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген алушыларға, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға, мұрагерлерге, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 1083-бабына сәйкес иесіз қалған мүлік деп танылған зейнетақы жинақтарына сот актісі бойынша жүгінген адамдарға осы Қағидаларда көзделген құжаттар БЖЗҚ-ға қабылданған не келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

25. Пенсионные выплаты переводятся ЕНПФ на банковский счет получателя либо члена семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, либо лица, осуществившего погребение, реквизиты которого указываются в заявлении.
В случае осуществления единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, возврата их в ЕНПФ
26. В целях получения единовременных пенсионных выплат из ЕНПФ получатель при наличии условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 31, пунктом 1-1 статьи 32 Закона, обращается к уполномоченному оператору с заявлением на единовременную пенсионную выплату (далее – заявление на выплату) посредством интернет-ресурса уполномоченного оператора.
Порядок использования единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий определяется центральным исполнительным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с подпунктом 10-27) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
Порядок использования единовременных пенсионных выплат для оплаты лечения определяется центральным исполнительным органом в сфере здравоохранения в соответствии с подпунктом 60-1) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
27. Порядок информационного взаимодействия и обмена информацией ЕНПФ с уполномоченным оператором устанавливается соответствующим соглашением, заключенным между ЕНПФ и уполномоченным оператором, в рамках которого в ЕНПФ в течение двух рабочих дней передаются электронные уведомления о зарегистрированных у уполномоченного оператора заявлениях на выплату, поданных получателями согласно пункту 26 настоящих Правил, а также заявления об удержании индивидуального подоходного налога и (или) на применение налогового вычета.
Учет единовременных пенсионных выплат на индивидуальных пенсионных счетах получателей осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
28. Лица, указанные в пункте 1-1 статьи 31, пункте 1-1 статьи 32 Закона, самостоятельно представляют уполномоченному оператору сведения о сумме своих пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, доступной к изъятию в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения посредством получения указанных сведений из ЕНПФ, в том числе через электронные способы получения информации о состоянии пенсионных накоплений в соответствии с пенсионными правилами ЕНПФ.

25. БЖЗҚ зейнетақы төлемдерін деректемелері өтініште көрсетілетін алушының не зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесінің не жерлеуді жүзеге асырған адамның банктік шотына аударады.
Тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдері жүзеге асырылған, олар БЖЗҚ-ға қайтарылған жағдайда
26. Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында көзделген шарттар болған кезде алушы БЖЗҚ-дан біржолғы зейнетақы төлемдерін алу мақсатында уәкілетті оператордың интернет-ресурсы арқылы біржолғы зейнетақы төлеміне өтінішпен (бұдан әрі – төлемге өтініш) уәкілетті операторға жүгінеді.
Біржолғы зейнетақы төлемдерін тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында пайдалану тәртібін "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 10-27) тармақшасына сәйкес тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы орталық атқарушы орган айқындайды.
Біржолғы зейнетақы төлемдерін емделуге ақы төлеу үшін пайдалану тәртібін "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 60-1) тармақшасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы орталық атқарушы орган айқындайды.
27. БЖЗҚ-ның уәкілетті оператормен ақпараттық өзара іс-қимыл жасау және ақпарат алмасу тәртібі БЖЗҚ мен уәкілетті оператор арасында жасалған тиісті келісімде белгіленеді, оның шеңберінде екі жұмыс күні ішінде БЖЗҚ-ға уәкілетті операторда тіркелген, осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес алушылар берген төлемге арналған өтініштер туралы электрондық хабарламалар, сондай-ақ жеке табыс салығын ұстап қалу және (немесе) салық шегерімін қолдану туралы өтініш беріледі.
Алушылардың жеке зейнетақы шоттарындағы біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке алу қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
28. Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында көрсетілген адамдар өздерінің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында алып қоюға болатын зейнетақы жинақтарының сомасы туралы мәліметтерді уәкілетті операторға БЖЗҚ-дан көрсетілген мәліметтерді алу арқылы, оның ішінде БЖЗҚ-ның зейнетақы қағидаларына сәйкес зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпарат алудың электрондық тәсілдері арқылы дербес ұсынады.

29. ЕНПФ в течение пяти рабочих дней со дня поступления в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил электронного уведомления от уполномоченного оператора переводит уполномоченному оператору сумму единовременной пенсионной выплаты получателя, указанную в заявлении получателя, но не выше суммы, рассчитанной в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, для последующего зачисления на специальный счет получателя, открытый уполномоченным оператором для единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения.
30. ЕНПФ в течение пяти рабочих дней с даты получения электронного уведомления, предусмотренного пунктом 27 настоящих Правил, направляет уполномоченному оператору электронное уведомление об отказе в перечислении суммы единовременной пенсионной выплаты вкладчику (получателю), с указанием причины отказа в следующих случаях:
наличие в информационных системах государственных органов сведений о недействительности документов, удостоверяющих личность вкладчика (получателя), и (или) смерти;
отсутствие у вкладчика (получателя) пенсионных накоплений в ЕНПФ;
отсутствие у вкладчика (получателя) условий, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил;
сумма пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов вкладчика (получателя) на дату получения электронного уведомления от уполномоченного оператора не превышает порог минимальной достаточности пенсионных накоплений согласно методике определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений;
размер пенсионных выплат получателя пенсионных выплат по возрасту в совокупности не обеспечивает коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя на уровне не ниже 40 процентов согласно методике определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами.
31. Оплата услуг уполномоченного оператора, в том числе оплата банковских услуг, связанных с единовременными пенсионными выплатами за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения лицам, указанным в пункте 1-1 статьи 31, пункте 1-1 статьи 32 Закона, осуществляется за счет средств указанных лиц.
32. Уполномоченный оператор осуществляет мониторинг за целевым использованием единовременных пенсионных выплат на цели улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения.
Взаимодействие между уполномоченным оператором и ЕНПФ по возврату единовременных пенсионных выплат осуществляется в порядке, определенном соответствующим соглашением, указанным в пункте 27 настоящих Правил.
В случае обнаружения нецелевого использования единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения уполномоченный оператор осуществляет их возврат в ЕНПФ в соответствии с правилами, предусмотренными абзацами вторым и третьим пункта 26 настоящих Правил.
Возврат осуществляется в случаях:

29. БЖЗҚ уәкілетті оператордан осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес электрондық хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті операторға алушының біржолғы зейнетақы төлемінің сомасын алушының тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдері үшін уәкілетті оператор ашқан алушының арнаулы шотына кейіннен есепке жатқызу үшін алушының өтінішінде көрсетілген, бірақ осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес есептелген сомадан асырмай аударады.
30. БЖЗҚ мынадай:
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамсыздығы және (немесе) қайтыс болуы туралы мәліметтер болған;
салымшының (алушының) БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары болмаған;
салымшыда (алушыда) осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген шарттар болмаған;
салымшының (алушының) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомасы уәкілетті оператордан электрондық хабарлама алған күнге зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін айқындау әдістемесіне сәйкес зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегінен аспаған;
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушының зейнетақы төлемдерінің мөлшері жиынтығында Алушының орташа айлық кірісінің орнын толтыру коэффициентін айқындау әдістемесіне сәйкес алушының орташа айлық кірісінің орнын ауыстыру коэффициентін 40 пайыздан төмен болмайтын деңгейде қамтамасыз етпеген жағдайларда, осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген электрондық хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті операторға бас тарту себебін көрсете отырып, салымшыға (алушыға) біржолғы зейнетақы төлемінің сомасын аударудан бас тарту туралы электрондық хабарлама жібереді.
31. Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында көрсетілген адамдарға уәкілетті оператор көрсететін қызметтерге ақы төлеу, оның ішінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемдерімен байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу көрсетілген адамдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
32. Уәкілетті оператор біржолғы зейнетақы төлемдерінің тұрғын үй жағдайын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсаттарына нысаналы пайдалануын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Біржолғы зейнетақы төлемдерін қайтару бойынша уәкілетті оператор мен БЖЗҚ арасындағы өзара іс-қимыл осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген тиісті келісімшартта айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Біржолғы зейнетақы төлемдерінің тұрғын үй жағдайын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсаттарына нысаналы пайдаланылмағаны анықталған жағдайда уәкілетті оператор осы Қағидалардың 26-тармағының екінші және үшінші абзацтарында көзделген қағидаларға сәйкес оларды БЖЗҚ-ға қайтаруды жүзеге асырады.
Қайтару:

1) подачи уполномоченному оператору заявления получателя на возврат в ЕНПФ всей суммы или части суммы единовременной пенсионной выплаты, зачисленной на специальный счет получателя;
2) непредставления получателем уполномоченному оператору документов, подтверждающих использование единовременных пенсионных выплат на улучшение жилищных условий и (или) оплаты лечения;
3) нецелевого использования единовременных пенсионных выплат, переведенных в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения.
В случае, указанном в подпункте 2) настоящего пункта, уполномоченный оператор направляет в течении 5 (пять) рабочих дней посредством интернет-ресурса уполномоченного оператора электронное уведомление получателю о необходимости представления документов, подтверждающих использование единовременных пенсионных выплат.
Получатель в случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, возвращает всю сумму или часть суммы единовременной пенсионной выплаты, изъятой им в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения на свой специальный счет, открытый у уполномоченного оператора.
Уполномоченный оператор в течении 10 (десять) рабочих дней со дня поступления возвращаемой получателем суммы осуществляет их возврат в ЕНПФ.
В случае, указанном в подпункте 1) настоящего пункта, уполномоченный оператор в течение 3 (три) рабочих дней с даты получения заявления на возврат от получателя осуществляет возврат в ЕНПФ единовременных пенсионных выплат.
Суммы единовременных пенсионных выплат, возвращенные уполномоченным оператором, ЕНПФ зачисляет на индивидуальный пенсионный счет вкладчиков (получателей) в порядке и сроки, определенные внутренними документами ЕНПФ.
Приложение 2
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2013 года № 1042
Методика осуществления расчета размера пенсионных выплат
1. Настоящая методика осуществления расчета размера пенсионных выплат (далее – методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок расчета размера пенсионных выплат.
2. Для осуществления расчета размера пенсионных выплат используются следующие параметры:
1) ставка выплат пенсионных накоплений (в %);
2) ставка индексации пенсионных выплат (в %);
3) поправочные коэффициенты к ставке выплат пенсионных накоплений.

1) алушы уәкілетті операторға алушының арнаулы шотына есепке жазылған біржолғы зейнетақы төлемінің бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін БЖЗҚ-ға қайтаруға өтініш берген;
2) алушы уәкілетті операторға біржолғы зейнетақы төлемдерінің тұрғын үй жағдайларын жақсартуға және (немесе) емделуге ақы төлеуге пайдаланылмағанын растайтын құжаттарды ұсынбаған;
3) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында аударылған біржолғы зейнетақы төлемдері басқа мақсатта пайдаланылған жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда уәкілетті оператор алушыға уәкілетті оператордың интернет-ресурсы арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалануды растайтын құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы электрондық хабарлама жібереді.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда алушы тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында өзі алған біржолғы зейнетақы төлемінің бүкіл сомасын немесе оның бір бөлігін уәкілетті оператордан ашылған өзінің арнаулы шотына қайтарады.
Уәкілетті оператор алушы қайтаратын сома түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды БЖЗҚ-ға қайтаруды жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда, уәкілетті оператор алушыдан қайтаруға өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде БЖЗҚ-ға біржолғы зейнетақы төлемдерін қайтаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті оператор қайтарған біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомаларын БЖЗҚ салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шотына БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде аударады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 қазандағы
№ 1042 қаулысына
2-қосымша
Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесі
1. Осы зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу тәртібін белгілейді.
2. Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру үшін мынадай параметрлер пайдаланылады:
1) зейнетақы жинақтары төлемдерінің мөлшерлемесі (%-да);
2) зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесі (%-да);
3) зейнетақы жинақтары төлемдерінің мөлшерлемесіне түзету коэффициенттері.

3. Параметры, указанные в пункте 2 настоящей методики, принимаются в размерах согласно приложению к настоящей методике.
4. Годовая сумма пенсионных выплат в первый год осуществления пенсионных выплат рассчитывается как произведение суммы пенсионных накоплений на ставку выплат пенсионных накоплений.
5. Годовая сумма пенсионных выплат в первый год осуществления пенсионных выплат умножается на поправочный коэффициент, указанный в приложении к настоящей методике, в случае, если физическое лицо, удовлетворяет одному из следующих условий:

3. Осы әдістеменің 2-тармағында көрсетілген параметрлер осы әдістеменің қосымшасына сәйкес қабылданады.
4. Зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бірінші жылындағы зейнетақы төлемдерінің жылдық сомасы зейнетақы жинақтары сомасының зейнетақы жинақтары төлемдерінің мөлшерлемесіне көбейтіндісі ретінде есептеледі.
5. Зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бірінші жылындағы зейнетақы төлемдерінің жылдық сомасы, егер жеке тұлға мынадай шарттардың бірін қанағаттандырған жағдайда, осы әдістемеге қосымшада көрсетілген түзету коэффициентіне көбейтіледі:

1) имеется инвалидность первой группы, установленная бессрочно;
2) имеется инвалидность второй группы, установленная бессрочно;
3) наступление пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона и наличие пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее шестидесяти месяцев.
Для лиц, удовлетворяющих более чем одному условию, предусмотренному частью первой настоящего пункта, применяется поправочный коэффициент с наибольшим значением.

1) мерзімсіз белгіленген бірінші топтағы мүгедектігінің болуы;
2) мерзімсіз белгіленген екінші топтағы мүгедектігінің болуы;
3) Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жастың басталуы және жиынтығында кемінде алпыс ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының болуы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген біреуден артық шартты қанағаттандыратын адамдар үшін ең үлкен мәні бар түзету коэффициенті қолданылады.

6. Размер ежемесячной пенсионной выплаты в первый год осуществления пенсионных выплат определяется как одна двенадцатая годовой суммы пенсионных выплат в первый год осуществления пенсионных выплат, исчисленной в соответствии с пунктами 4 и 5 настоящей методики.
При этом выплата исчисленного размера ежемесячной пенсионной выплаты в первый год осуществления пенсионных выплат осуществляется в размере не менее 70 процентов от прожиточного минимума, установленного на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете".
В последующие годы осуществления пенсионных выплат размер ежемесячной пенсионной выплаты определяется путем увеличения размера ежемесячной пенсионной выплаты за предыдущий год на ставку индексации пенсионных выплат.
Приложение
к методике осуществления
расчета размера
пенсионных выплат
Размеры параметров для осуществления расчета размера пенсионных выплат

6. Зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бірінші жылындағы ай сайынғы зейнетақы төлемінің мөлшері осы әдістеменің 4 және 5-тармақтарына сәйкес есептелген зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бірінші жылындағы зейнетақы төлемдерінің жылдық сомасының он екіден бір бөлігі ретінде айқындалады.
Бұл ретте зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бірінші жылында ай сайынғы зейнетақы төлемінің есептелген мөлшерін төлеу "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан кем болмайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Зейнетақы төлемдері жүзеге асырылған кейінгі жылдары ай сайынғы зейнетақы төлемінің мөлшері өткен жылғы ай сайынғы зейнетақы төлемінің мөлшерін зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесіне ұлғайту жолымен айқындалады.
Зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін
есептеуді жүзеге асыру
әдістемесіне
қосымша
Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыруға арналған параметрлердің мөлшері

1) ставка выплат пенсионных накоплений – 6,5 %;
2) ставка индексации пенсионных выплат – 5 %;
3) поправочный коэффициент для получателей пенсионных выплат, за которых уплачены обязательные профессиональные пенсионные взносы в совокупности не менее шестидесяти месяцев – 1,45;
4) поправочные коэффициенты к ставке выплат пенсионных накоплений для получателей пенсионных выплат, имеющих инвалидность первой группы, если инвалидность установлена бессрочно:
Возраст
Поправочный коэффициент
18

1) зейнетақы жинақтарын төлеу мөлшерлемесі – 6,5;%;
2) зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесі – 5%;
3) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары жиынтығында кемінде алпыс ай төленген зейнетақы төлемдерін алушылар үшін түзету коэффициенті – 1,45;
4) егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші топтағы мүгедектігі бар зейнетақы төлемдерін алушылар үшін зейнетақы жинақтары төлемінің мөлшерлемесіне түзету коэффициенттері:
Жасы
Түзету коэффициенті
18

1,26
61
1,32
62
1,30
63
1,27
Приложение 3
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2013 года № 1042
Методика определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами
1. Настоящая методика определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами (далее – методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает требования к расчету коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами.
Расчет коэффициента замещения среднемесячного дохода вкладчика осуществляет акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – АО "ЕНПФ") на основании сведений, полученных из информационных систем государственного органа, осуществляющего руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения.

1,26
61
1,32
62
1,30
63
1,27
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 қазандағы
№ 1042 қаулысына
3-қосымша
Алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесі
1. Осы алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін есептеуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Салымшының орташа айлық табысын алмастыру коэффициентін есептеуді "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ (бұдан әрі – "БЖЗҚ" АҚ) басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтер негізінде жүзеге асырады.

2. Для целей настоящей методики используются следующие основные понятия:
1) пенсионные выплаты (далее – ежемесячная пенсия) – совокупность ежемесячных пенсионных выплат получателя, включая государственную базовую пенсионную выплату, пенсионные выплаты по возрасту, определенные на дату их назначения;
2) получатель пенсионных выплат (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту, и (или) пенсионные выплаты за выслугу лет, и пенсионные выплаты из АО "ЕНПФ";
3) коэффициент замещения среднемесячного дохода – коэффициент, который определяется как отношение размера ежемесячной пенсии к среднемесячному доходу получателя.
3. Для расчета среднемесячного дохода получателя на момент назначения пенсии используется сумма фактически внесенных обязательных пенсионных взносов получателя с учетом уровня инфляции за соответствующий период, которая рассчитывается по следующей формуле:
где:
Sn– сумма фактически внесенных обязательных пенсионных взносов получателя с учетом уровня инфляции за последовательных календарных месяцев, предшествовавших дате наступления пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона;
Pi– поступление обязательных пенсионных взносов в месяц i ;
Pn– поступление обязательных пенсионных взносов в месяц n ;
Ij+1– отношение индекса потребительских цен в месяц j+1по отношению к предыдущему месяцу j , в процентах;
n– количество календарных месяцев, которое принимается равным 60;
i– переменная по месяцу, принимающая значение от 1 до n-1 ;
j– переменная по месяцу, принимающая значение от i до n-1 ;
m– количество последовательных календарных месяцев между датой назначения пенсии и датой наступления пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона;
Il+n– отношение индекса потребительских цен в месяц по отношению к предыдущему месяцу , в процентах;
l– переменная по месяцу, принимающая значение от до .
При этом показатели индекса потребительских цен за соответствующий период принимаются в соответствии с данными Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, размещенными на его официальном интернет-ресурсе.
4. Среднемесячный доход получателя рассчитывается по следующей формуле:
где:
СДП – среднемесячный доход получателя на дату назначения пенсии, но не менее размера минимальной заработной платы, установленного на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете", и не более среднемесячного дохода по республике;
СМД – среднемесячный доход по республике, принимаемый как средний размер заработной платы за календарный год, предшествующий дате обращения, размещенный на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан. При отсутствии размещенных данных о среднем размере заработной платы за полный календарный год для расчета принимаются последние фактические данные года, предшествующего дате обращения;
Sn– сумма фактически внесенных обязательных пенсионных взносов получателя с учетом уровня инфляции за последовательных календарных месяцев, предшествовавших дате наступления пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона;
N– количество месяцев с ненулевыми обязательными пенсионными взносами получателя из последовательных календарных месяцев, предшествовавших дате наступления пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона;

2. Осы әдістеменің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зейнетақы төлемдері (бұдан әрі – ай сайынғы зейнетақы) – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін қоса алғанда, оларды тағайындау күні айқындалған, Заңға сәйкес алушының ай сайынғы зейнетақы төлемдерінің жиынтығы;
2) зейнетақы төлемдерін алушы (бұдан әрі – алушы) – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері және "БЖЗҚ" АҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдері тағайындалған жеке тұлға;
3) салымшының орташа айлық кірісін алмастыру коэффициенті – зейнетақы төлемдері мөлшерінің алушының орташа айлық кірісіне қатынасы ретінде айқындалатын коэффициент;
3. Зейнетақы тағайындалған кездегі алушының орташа айлық кірісін есептеу үшін тиісті кезеңдегі инфляция деңгейі ескеріліп, алушының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы пайдаланылады, ол мынадай формула арқылы есептеледі:
мұндағы:
Sn– Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жас басталған күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік N ай үшін инфляция деңгейі ескеріліп, алушының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
Pi– міндетті зейнетақы жарналарының i айында түсуі;
Pn– міндетті зейнетақы жарналарының n айында түсуі;
Ij+1– j айына тұтыну бағалары индексінің қатынасы j+1 алдыңғы j айына қатысты, пайызбен;
n– 60-қа тең деп қабылданатын күнтізбелік айлардың саны;
i– 1-ден n-1-ге дейінгі мәнді алатын ай бойынша айнымалы;
j– i-ден n-1-ге дейінгі мәнді алатын ай бойынша айнымалы.
m– Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнетақы тағайындалған күн мен зейнеткерлік жас басталған күн арасындағы дәйекті күнтізбелік айлардың саны;
Il+n– айына тұтыну бағалары индексінің қатынасы l+n өткен айға қатысты , пайызбен;
L– 1-ден m-ге дейінгі мәнді алатын ай бойынша айнымалы.
Бұл ретте тиісті кезеңдегі тұтыну бағалары индексінің көрсеткіштері Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында орналастырылған деректерге сәйкес қабылданады.
4. Алушының орташа айлық кірісі мынадай формула арқылы есептеледі:
мұндағы:
СДП – зейнетақы тағайындау күніне алушының орташа айлық кірісі, бірақ "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен кем емес және республика бойынша орташа айлық кірістен артық емес;
СМД– өтініш берген күннің алдындағы орташа айлық жалақы мөлшері ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында орналастырылған республика бойынша орташа айлық кіріс. Толық күнтізбелік жылға орташа айлық жалақы туралы мәлімет орналастырылмаған жағдайда, есептеу үшін өтініш берілген күннің алдындағы жылдың мәліметтері қабылданады;
Sn– Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жас басталған күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік N ай үшін инфляция деңгейі ескерілген, алушының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
N– Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнетақы жасы басталған күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік айдан бастап алушының нөлдік емес міндетті зейнетақы жарналары бар айлардың саны;

СОПВ– ставка обязательных пенсионных взносов в соответствии с пунктом 1 статьи 25 Закона;
n– количество календарных месяцев, которое принимается равным 60.
В случае, если значение N равно нулю, то размер СДП принимается равным минимальной заработной плате в размере, установленном на 1 января соответствующего финансового года законом о республиканском бюджете.
5. Коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя ежемесячной пенсией рассчитывается согласно следующей формуле:
где:
КЗД– коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, в %;
СДП– среднемесячный доход получателя на дату назначения пенсии.
6. Расчет коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя ежемесячной пенсией осуществляется уполномоченным органом по расчету коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами в соответствии с настоящей методикой.
7. Для лиц, имеющих инвалидность 1 и 2 групп, если инвалидность установлена бессрочно, при расчете сумм фактически внесенных обязательных пенсионных взносов и среднемесячного дохода получателя принимаются последние перечисленные обязательные пенсионные взносы, но не более чем за 60 месяцев.
Для получателей пенсионных выплат за выслугу лет, которым назначены пенсионные выплаты в соответствии с положениями пункта 1 статьи 65 Закона, и судей в отставке, которым выплачивается ежемесячное пожизненное содержание согласно положениям пункта 2-1 статьи 35 Конституционного закона Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя ежемесячной пенсией принимается равным 40 процентам.
Приложение 4
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2013 года № 1042
Методика определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений
1. Настоящая методика определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений (далее – методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает требования к расчету порога минимальной достаточности пенсионных накоплений.
2. Для целей настоящей методики используются следующие основные понятия:
1) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;

СОПВ– Заңның 25-бабының 1-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
n– 60-қа тең деп қабылданатын күнтізбелік айлардың саны.
Егер N мәні нөлге тең болса, онда СДП мөлшері Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген мөлшердегі ең төменгі жалақыға тең деп қабылданады.
5. Алушының орташа айлық кірісін ай сайынғы зейнетақымен алмастыру коэффициенті мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
мұндағы:
КЗД– алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициенті, %-бен;
СДП – зейнетақы тағайындау күніне алушының орташа айлық кірісі.
6. Алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін есептеуді уәкілетті орган осы әдістемеге сәйкес алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін есептеу арқылы жүзеге асырады.
7. 1 және 2-топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін, егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын және әдістеменің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген айлар санын есепке алу үшін міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған, бірақ 60 айдан аспайтын кезең қабылданады.
Заңның 65-бабы 1-тармағының ережелеріне сәйкес зейнетақы төлемдері тағайындалған еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушылар және "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 35-бабы 2-1-тармағының ережелеріне сәйкес өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төленетін отставкадағы судьялар үшін орташа айлық кірісті алмастыру коэффициенті 40 пайызға тең болып қабылданады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
кейбір шешімдеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 2 қазандағы
№ 1042 қаулысына
4-қосымша
Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесі
1. Осы зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін есептеуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы әдістеменің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) порог минимальной достаточности пенсионных накоплений – минимальный размер пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, необходимый для обеспечения ежемесячной пенсии не ниже размера минимальной пенсии, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, определяемый в соответствии с методикой, утвержденной Правительством Республики Казахстан
3. Для определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений используются следующие параметры:
1) годовая процентная ставка доходности (в %), установленная в соответствии с приложением к настоящей методике, но не более 9 %;
2) годовая ставка индексации пенсионных выплат из ЕНПФ (в %), установленная в соответствии с приложением к настоящей методике, но не менее 5 %;
3) ставка индексации размера минимальной пенсии, но не менее 5 %;
4) годовая ставка индексации минимального размера заработной платы (в %), установленная в соответствии с приложением к настоящей методике, но не менее 5 %;
5) прогнозная частота обязательных пенсионных взносов, устанавливаемая в соответствии с пунктом 5 настоящей методики;
6) начальный и предельный возраст осуществления пенсионных выплат. При этом начальный возраст осуществления пенсионных выплат устанавливается на уровне полного пенсионного возраста женщин в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона; предельный возраст осуществления пенсионных выплат устанавливается в соответствии с приложением к настоящей методике, но не может быть ниже 82 (восемьдесят два) лет;
7) размер ежемесячной пенсии определяется не ниже размера минимальной пенсии, который включает две составляющие:
минимальный размер государственной базовой пенсионной выплаты (далее – базовая пенсия в минимальном размере), установленный на 1 января соответствующего финансового года законом о республиканском бюджете, гарантированно выплачиваемый всем лицам, достигшим пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона (за исключением получателей пенсионных выплат за выслугу лет и судей в отставке, находящихся на пожизненном содержании);
выплата за счет пенсионных накоплений (исходя из приведенной стоимости будущих пенсионных взносов за счет обязательных пенсионных взносов), определяемая как разница между минимальной заработной платой и базовой пенсией в минимальном размере.
4. При расчете порога минимальной достаточности пенсионных накоплений параметры, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящей методики, принимаются согласно приложению к настоящей методике на ежегодной основе по представлению Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и по согласованию с Министерством национальной экономики Республики Казахстан.

2) зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі – республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен емес ай сайынғы зейнетақымен қамсыздандыру үшін қажетті, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен әдістемеге сәйкес айқындалған, міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының ең төмен мөлшері.
3. Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін айқындау үшін мынадай параметрлер пайдаланылады:
1) осы әдістемеге қосымшаға сәйкес белгіленген, бірақ 9 %-дан аспайтын кірістіліктің жылдық пайыздық мөлшерлемесі (%-да);
2) осы әдістемеге қосымшаға сәйкес белгіленген, бірақ 5 %-дан кем емес, БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін индекстеудің жылдық мөлшерлемесі (%-да);
3) ең төмен зейнетақы мөлшерін индекстеу мөлшерлемесі, бірақ 5%-дан кем емес;
4) осы әдістемеге қосымшаға сәйкес белгіленген, бірақ 5 %-дан кем емес ең төменгі жалақы мөлшерін индекстеудің жылдық мөлшерлемесі (%-да);
5) осы әдістеменің 5-тармағына сәйкес белгіленетін міндетті зейнетақы жарналарының болжамды жиілігі;
6) зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бастапқы және шекті жасы. Бұл ретте зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бастапқы жасы Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес әйелдердің толық зейнеткерлік жасы деңгейінде белгіленеді; зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың шекті жасы осы әдістемеге қосымшаға сәйкес белгіленеді, бірақ 82 (сексен екі) жастан төмен болмауға тиіс;
7) ай сайынғы зейнетақы мөлшері ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен болмайтындай етіп айқындалады және екі құрамдас бөліктен тұрады:
республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген, Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен барлық адамдарға (еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушыларды және өмір бойы асырауында болатын отставкадағы судьяларды қоспағанда) кепілді түрде төленетін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің (бұдан әрі – ең төмен мөлшердегі базалық зейнетақы) ең төмен мөлшері;
ең төменгі жалақы мен ең төменгі мөлшердегі базалық зейнетақы арасындағы айырма ретінде айқындалатын зейнетақы жинақтары есебінен төленетін төлем (міндетті зейнетақы жарналары есебінен болашақ зейнетақы жарналарының келтірілген құнын негізге ала отырып).
4. Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін есептеу кезінде осы әдістеменің 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген параметрлер Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ұсынуы бойынша және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің келісімі бойынша жыл сайынғы негізде осы әдістемеге қосымшаға сәйкес қабылданады.

5. Прогнозная частота обязательных пенсионных взносов определяется ежегодно на скользящей основе как среднеарифметическое значение годовых показателей частоты обязательных пенсионных взносов по вкладчикам за последние 5 (пять) полных календарных лет, предшествовавших календарному году, в котором осуществляется расчет порога минимальной достаточности пенсионных накоплений на предстоящий календарный год. При этом годовые показатели частоты обязательных пенсионных взносов до 2020 года (включительно) принимаются равными 12 (двенадцать).
6. Для расчета порога минимальной достаточности пенсионных накоплений используются текущая стоимость пенсионных выплат из ЕНПФ и текущая стоимость обязательных пенсионных взносов.
7. Текущая стоимость пенсионных выплат из ЕНПФ рассчитывается по следующей формуле:
где:
ТСПВх1– текущая стоимость пенсионных выплат из ЕНПФ для получателя в возрасте ;
ПВ – оценка размера первоначальной пенсионной выплаты из ЕНПФ, определяемая как разница между максимум {МЗП ; МП} и МБП;
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете";
МП – минимальный размер пенсии, установленный на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете";
МБП – базовая пенсия в минимальном размере;
i– годовая процентная ставка;
j– годовая ставка индексации пенсионных выплат из ЕНПФ;
t– переменная, принимающая значения от 0 до x2-x1;
x1– начальный возраст осуществления пенсионных выплат;
x2– предельный возраст осуществления пенсионных выплат.
8. Текущая стоимость обязательных пенсионных взносов рассчитывается по следующей формуле:
где:
ТСОПВхо– текущая стоимость обязательных пенсионных взносов для вкладчика в возрасте ;
ЧОПВ– прогнозная частота обязательных пенсионных взносов;
МЗП– минимальный размер заработной платы, установленный на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете";
СОПВ– ставка обязательных пенсионных взносов в соответствии с пунктом 1 статьи 25 Закона;
i– годовая процентная ставка доходности (в %);
k– годовая ставка индексации минимального размера заработной платы;
t– переменная, принимающая значения от 0 до x1-x0-1 ;
x0– возраст вкладчика, где x0<x1 ;
x1– возраст, с которого осуществляются выплаты за счет пенсионных накоплений.
9. Порог минимальной достаточности пенсионных накоплений рассчитывается по следующей формуле:
где:
ПМДхо– порог минимальной достаточности пенсионных накоплений для вкладчика в возрасте Хо ;

5. Міндетті зейнетақы жарналарының болжамды жиілігі алдағы күнтізбелік жылға арналған зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін есептеу жүзеге асырылатын күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік соңғы 5 (бес) жылдағы салымшылар бойынша міндетті зейнетақы жарналары жиілігінің жылдық көрсеткіштерінің орташа арифметикалық мәні ретінде жылжымалы негізде жыл сайын айқындалады. Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналары жиілігінің 2020 жылға дейінгі (қоса алғанда) жылдық көрсеткіштері 12-ге (он екі) тең болып қабылданады.
6. Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін есептеу үшін БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерінің ағымдағы құны және міндетті зейнетақы жарналарының ағымдағы құны пайдаланылады.
7. БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерінің ағымдағы құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ТСПВх1– x1 жастағы алушы үшін БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерінің ағымдағы құны;
ПВ – {МЗП; МП} және МБП-ның айырмасы ретіндегі БЖЗҚ-дан төленетін бастапқы зейнетақы төлемінің мөлшерін бағалау;
МЗП – "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген жалақының ең төмен мөлшері;
МП – "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген зейнетақының ең төмен мөлшері;
МБП – ең төменгі мөлшердегі базалық зейнетақы;
i– жылдық пайыздық мөлшерлеме;
j– БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін индекстеудің жылдық мөлшерлемесі;
t– 0-ден x2-x1 -ге дейінгі мәндерді қабылдайтын айнымалы мән;
x1– зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бастапқы жасы;
X2– зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың шекті жасы.
8. Міндетті зейнетақы жарналарының ағымдағы құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ТСОПВх0-х0– жасындағы салымшы үшін міндетті зейнетақы жарналарының ағымдағы құны;
ЧОПВ– міндетті зейнетақы жарналарының болжамды жиілігі;
МЗП – "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген жалақының ең төмен мөлшері;
СОПВ – Заңның 25-бабының 1-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
i– кірістіліктің жылдық пайыздық мөлшерлемесі (%-да);
k – жалақының ең төменгі мөлшерін индекстеудің жылдық мөлшерлемесі;
t – 0-ден x_1-x_0-1-ге дейінгі мәндерді қабылдайтын айнымалы мән;
Хo – салымшының жасы, мұндағы Х0<Х1;
Х1– зейнетақы жинақтары есебінен төлемдер жүзеге асырылатын жас.
9. Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ПМДХ0- Х0 – жасындағы салымшы үшін зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі;

ТСПВх1– текущая стоимость пенсионных выплат из ЕНПФ для получателя в возрасте Х1 ;
ТСПОВхо– текущая стоимость обязательных пенсионных взносов для вкладчика в возрасте Хо ;
i-годовая процентная ставка доходности;
l– годовая ставка индексации размера минимальной пенсии;
Xo– возраст вкладчика, где Xo<X1 ;
X1– возраст, с которого осуществляются выплаты за счет пенсионных накоплений.
При этом, для вкладчиков в возрасте X1 и старше, но не достигших пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, порог минимальной достаточности пенсионных накоплений приравнивается к ПМДх1-1 , то есть к порогу на возраст меньшему на один год от начального возраста осуществления пенсионных выплат.
Порог минимальной достаточности пенсионных накоплений, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, округляется с точностью до десяти тысяч тенге.
10. Порог минимальной достаточности не может быть ниже размера порога минимальной достаточности за предыдущий год для соответствующих возрастов.
Приложение
к методике определения порога
минимальной достаточности
пенсионных накоплений
Размеры параметров для расчета порога минимальной достаточности пенсионных накоплений
1) годовая процентная ставка доходности – 6,5 %;
2) ставка индексации пенсионных выплат из ЕНПФ – 5 %;
3) ставка индексации размера минимальной пенсии – 5 %
4) ставка индексации минимального размера заработной платы – 5 %;
5) прогнозная частота обязательных пенсионных взносов – 12;
6) начальный и предельный возраст осуществления пенсионных выплат – 60 и 82 соответственно.

ТСПВx1–Х1 жасындағы алушы үшін БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерінің ағымдағы құны;
ТСОПВХо-Хо жасындағы салымшы үшін міндетті зейнетақы жарналарының ағымдағы құны;
i- кірістіліктің жылдық пайыздық мөлшерлемесі;
I – ең төменгі зейнетақы мөлшерін индекстеудің жылдық мөлшерлемесі;
Xo – салымшының жасы, мұндағы Xo<X1 ;
X1– зейнетақы жинақтары есебінен төлемдер жүзеге асырылатын жас.
Бұл ретте Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес X1 және одан жоғары, бірақ зейнеткерлік жасқа толмаған салымшылар үшін зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі ПМДХ1-1 , яғни зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бастапқы жасынан бір жылға төмен жас шегіне теңестіріледі.
Әдістеменің осы тармағына сәйкес есептелген зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегі он мың теңгеге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
10. Ең төмен жеткіліктілік шегі тиісті жастағы адамдар үшін өткен жылғы ең төмен жеткіліктілік шегі мөлшерінен төмен болмауға тиіс.
Зейнетақы жинақтарының ең
төмен жеткіліктілік
шегін айқындау
әдістемесіне қосымша
Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін есептеуге арналған параметрлердің мөлшері
1) кірістіліктің жылдық пайыздық мөлшерлемесі – 6,5 %;
2) БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесі – 5 %;
3) ең төменгі зейнетақы мөлшерін индекстеу мөлшерлемесі – 5 %
4) ең төменгі жалақы мөлшерін индекстеу мөлшерлемесі – 5 %;
5) міндетті зейнетақы жарналарының болжамды жиілігі – 12;
6) зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың бастапқы және шекті жасы – тиісінше 60 және 82.