Об утверждении Плана первоочередных мер в области прав человека
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2021 года № 405.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План первоочередных мер в области прав человека (далее – План).
2. Центральным государственным органам и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также другим организациям, ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) на полугодовой основе до 1 июля и 20 декабря представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство юстиции Республики Казахстан;
3) Министерству юстиции Республики Казахстан на полугодовой основе до 15 июля и 5 января представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Аппарату Правительства Республики Казахстан ежегодно, не позднее 25 января, обеспечить представление в Администрацию Президента Республики Казахстан сводной информации об итогах реализации Плана.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2021 года № 405
План первоочередных мер в области прав человека
п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки реализации
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
1. Совершенствование механизмов взаимодействия с договорными органами ООН и специальными процедурами Совета ООН по правам человека
1.1.

Адам құқықтары саласындағы бірінші кезектегі шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 11 маусымдағы № 405 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Адам құқықтары саласындағы бірінші кезектегі шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Жоспардың орындалуы үшін жауапты басқа да ұйымдар:
1) Жоспарды іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) жартыжылдық негізде 1 шілдеге және 20 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі жартыжылдық негізде 15 шілдеге және 5 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты жыл сайын 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жоспардың іске асырылу қорытындылары туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 11 маусымдағы
№ 405 қаулысымен
бекітілген
Адам құқықтары саласындағы бірінші кезектегі шаралар жоспары
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Іске асыру мерзімдері Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
БҰҰ-ның шарттық органдары және БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру
1.1.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара

Внесение дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан" в части взаимодействия со специальными процедурами Совета ООН по правам человека, а также договорными органами ООН
проект Указа
до конца 2021 года
МИД, МИОР, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию), МТЗСН, МВД, МЮ, МОН, МФ, НЦПЧ (по согласованию)
1.2.
Обеспечение сопряжения индикаторов по правам человека с индикаторами целей устойчивого развития в целях обеспечения поэтапного внедрения национальных индикаторов оценки соблюдения прав человека на основе 14 индикаторов, разработанных УВКПЧ ООН
приказы
до конца 2022 года
АСПР (по согласованию), МЮ, МНЭ, МФ, ГП (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), МИД, МОН, МЗ, НЦПЧ (по согласованию), МТСЗН, МИОР, МИИР, МЧС, ВС (по согласованию), МЭ, МЭГПР, МСХ, ЦИК (по согласованию), АДГС (по согласованию)
2. Обеспечение прав жертв торговли людьми
2.1.
Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан с учетом Протокола о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее, дополняющим Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности от 15 ноября 2000 года, в том числе в части уточнения определения понятия "торговля людьми", легализации пребывания на территории Республики Казахстан лиц, пострадавших от таких видов преступлений, и оказания им социальных услуг (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов")
проект Закона
до конца 2021 года
МТСЗН, ГП (по согласованию), МВД, МЮ, НЦПЧ (по согласованию)
2.2.
Совершенствование критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, с учетом руководства УВКПЧ ООН по эффективному расследованию и документированию пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания (Стамбульский протокол)
совместный приказ
до конца 2021 года
МВД, МЮ, ГП (по согласованию), МТСЗН, МЗ, МОН, НЦПЧ
2.3.
Внедрение отдельного клинического протокола с учетом руководства УВКПЧ ООН по эффективному расследованию и документированию пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания (Стамбульский протокол)
приказ
1 полугодие 2022 года
МЗ, НЦПЧ (по согласованию)
2.4.
Усиление работы регионального хаба по противодействию экстремизму, незаконному обороту наркотиков и оружия, торговле людьми, киберпреступности и коррупции при Академии Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
проведение обучающих мероприятий, тренингов

іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығына БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен, сондай-ақ БҰҰ-ның шарттық органдарымен өзара іс-қимыл бөлігінде толықтырулар енгізу
Жарлық жобасы
2021 жылдың соңына дейін
СІМ, АҚДМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), CҚА, Еңбекмині, ІІМ, Әділетмині, БҒМ, Қаржымині, АҚҰО (келісу бойынша)
1.2.
БҰҰ АҚЖКБ әзірлеген 14 индикатор негізінде адам құқықтарының сақталуын бағалаудың ұлттық индикаторларын кезең-кезеңімен енгізуді қамтамасыз ету мақсатында адам құқықтары жөніндегі индикаторлардың тұрақты даму мақсаттары индикаторларымен сәйкестігін қамтамасыз ету
бұйрықтар
2022 жылдың соңына дейін
СЖРА (келісу бойынша), Әділетмині, ҰЭМ, Қаржымині, БП (келісу бойынша), ІІМ, СҚА (келісу бойынша), СІМ, БҒМ, ДСМ, АҚҰО (келісу бойынша), Еңбекмині, АҚДМ, ИИДМ, ТЖМ, ЖС (келісу бойынша), ЭМ, ЭГТРМ, АШМ, ОСК (келісу бойынша), МҚІА (келісу бойынша)
2. Адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету
2.1.
Қазақстан Республикасының заңнамасына БҰҰ-ның 2000 жылғы 15 қарашадағы трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы конвенциясын толықтыратын адам, әсіресе, әйелдер мен балалар саудасының алдын алу және жолын кесу, сол үшін жазалау туралы хаттаманы ескере отырып, оның ішінде "адам саудасы" ұғымының анықтамасын нақтылау, осындай қылмыс түрлерінен зардап шеккен адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында болуын заңдастыру және оларға әлеуметтік қызметтер көрсету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектерді әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы шеңберінде)
Заң жобасы
2021 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, БП (келісу бойынша), ІІМ, Әділетмині, АҚҰО (келісу бойынша)
2.2.
Азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе қадір-қасиетті қорлайтын қатым-қатынас пен жазалаудың түрлерін тиімді тергеп-тексеру және құжаттау жөніндегі БҰҰ АҚЖКБ нұсқаулығын (Ыстамбұл хаттамасы) ескере отырып, әлеуметтік дезадаптацияға және әлеуметтік депривацияға алып келетін қатыгез қарым-қатынастың болуын бағалау өлшемшарттарын жетілдіру
бірлескен бұйрық
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, Әділетмині, БП (келісу бойынша), Еңбекмині, ДСМ, БҒМ, АҚҰО (келісу бойынша)
2.3.
Азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе қадір-қасиетті қорлайтын қатым-қатынас пен жазалаудың түрлерін тиімді тергеп-тексеру және құжаттау жөніндегі БҰҰ АҚЖКБ нұсқаулығын (Ыстамбұл хаттамасы) ескере отырып, жеке клиникалық хаттаманы енгізу
бұйрық
2022 жылдың
1-жартыжылдығы
ДСМ, АҚҰО (келісу бойынша)
2.4.
ҚР Бас прокуратурасының Академиясы жанындағы Экстремизмге, есірткі мен қару-жарақтың заңсыз айналымына, адам саудасына, киберқылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік хабтың жұмысын күшейту
оқыту іс-шараларын, тренингтер өткізу

2021-2023 годы
ГП (по согласованию), МВД, МТСЗН
2.5.
Актуализация нормативного постановления Верховного Суда Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 7 "О практике применения законодательства, устанавливающего ответственность за торговлю людьми"
нормативное постановление
до конца 2021 года
ВС (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию)
3. Права человека в отношении граждан с инвалидностью
3.1.
Завершение процедуры ратификации Факультативного протокола к Конвенции о правах инвалидов
проект Закона
до конца 2021 года
МТСЗН, МИД, МЮ, НЦПЧ (по согласованию)
3.2.
Внесение изменений в законодательство в части привлечения лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения к согласованию проектов в сфере строительства и их приемки в эксплуатацию (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов")
проект Закона
до конца 2021 года
МТСЗН, МИИР, НЦПЧ (по согласованию)
4. Ликвидация дискриминации в отношении женщин
4.1.
Исключение списка работ, на которых ограничивается применение труда женщин (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты отдельных категорий граждан")
Закон
до конца 2021 года
МТСЗН, МЮ, МЗ, НЦПЧ (по согласованию)
4.2.
Принятие мер по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности ООН по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин
постановление Правительства
до конца 2021 года
МИОР, МВД, ГП (по согласованию), МТСЗН, МОН, АСПР (по согласованию), НКДЖСД (по согласованию), акиматы столицы, городов республиканского значения и областей, НЦПЧ (по согласованию)
5. Право на свободу объединения
5.1.
Расширение механизмов реализации права граждан на свободу объединения
внесение на МВК Концепции и проекта Закона
февраль 2022 года
МИОР, МТСЗН, НЦПЧ (по согласованию)
5.2.
Внесение изменений в законодательство Республики Казахстан в части взаимодействия общественных объединений и государственных органов по вопросам налоговой отчетности, а также упрощения порядка регистрации религиозных объединений и создания благоприятных условий для межконфессионального взаимодействия (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перераспределения полномочий между уровнями государственного управления")
Закон
до конца 2021 года
МНЭ, МИОР, МЮ, МФ, НЦПЧ (по согласованию)

2021 – 2023 жылдар
БП (келісу бойынша), ІІМ, Еңбекмині
2.5.
"Адамды саудаға салғаны үшін жауапкершілік анықтайтын заңнаманы қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 7 нормативтік қаулысын өзектілендіру
нормативтік қаулы
2021 жылдың соңына дейін
ЖС
(келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша)
3. Мүгедектігі бар азаматтарға қатысты адам құқықтары
3.1.
Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға Факультативтік хаттаманы ратификациялау рәсімін аяқтау
Заң жобасы
2021 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, СІМ, Әділетмині, АҚҰО (келісу бойынша)
3.2.
Заңнамаға мүгедектігі бар адамдарды және халықтың қимыл-қозғалысы шектелген топтарын құрылыс саласындағы жобаларды келісуге және оларды қабылдауға тарту бөлігінде өзгерістер енгізу ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектерді әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасының шеңберінде)
Заң жобасы
2021 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, ИИДМ, АҚҰО (келісу бойынша)
4. Әйелдерге қатысты кемсітушілікті жою
4.1.
Әйелдер еңбегін пайдалануға тыйым салынған жұмыстардың тізімін алып тастау ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың кейбір санаттарын әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасының шеңберінде)
Заң
2021 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, Әділетмині, ДСМ, АҚҰО (келісу бойынша)
4.2.
Жанжалдардың алдын алуға және оларды реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу және әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша БҰҰ Қауіпсіздік кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467 қарарларын іске асыру жөнінде шаралар қабылдау
Үкімет қаулысы
2021 жылдың соңына дейін
АҚДМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), Еңбекмині, БҒМ, СЖРА, ӘІОСҰК, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың әкімдіктері, АҚҰО (келісу бойынша)
5. Бірігу еркіндігі құқығы
5.1
Азаматтардың бірігу еркіндігі құқығын іске асыру тетіктерін кеңейту
Заңның тұжырымдамасы мен жобасын ВАК-қа ұсыну
2022 жылғы ақпан
АҚДМ, Еңбекмині, АҚҰО (келісу бойынша)
5.2.
Салық есептiлiгi мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктер мен мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау, сондай-ақ діни бірлестіктерді тіркеу тәртібін жеңілдету және конфессияаралық өзара іс-қимылға қолайлы жағдайлар жасау бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер енгізу ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік билік деңгейлері арасындағы өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы шеңберінде)
Заң
2021 жылдың соңына дейін
ҰЭМ, АҚДМ, Әділетмині, Қаржымині, АҚҰО (келісу бойынша)

6. Право на свободу выражения мнения
6.1.
Проработка вопроса декриминализации статьи 131 Уголовного кодекса Республики Казахстан с изучением правоприменительной практики и международного опыта, широким обсуждением с общественностью и научными кругами
Внесение предложений на рассмотрение МВРГ при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
до конца 2021 года
МВД, ГП (по согласованию), МЮ, НЦПЧ (по согласованию
7. Право человека на жизнь и общественный порядок
7.1.
Внедрение отдельных элементов сервисной модели работы органов полиции (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности государственной фельдъегерской связи и органов внутренних дел")
Закон
до конца 2021 года
МВД
7.2.
Строительство участковых пунктов и модульных постов полиции с учетом внедрения принципа "полиция шаговой доступности"
информация о строительстве участковых пунктов полиции
2021-2023 годы
МВД
8. Повышение эффективности взаимодействия с неправительственными организациями
8.1.
Трансформация механизма грантового финансирования деятельности некоммерческих организаций в части расширения поддержки гражданских инициатив
проект Закона
постановление Правительства
до конца 2022 года
МИОР, МФ, МНЭ, НЦПЧ (по согласованию)
9. Права человека в области уголовного правосудия, исполнения и предупреждения пыток и жестокого обращения
9.1.
Внесение изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан в части:
- предоставления отсрочки отбывания наказания при тяжелом заболевании осужденного;
- незамедлительного исполнения постановления суда об освобождении или замене более мягким видом наказания вследствие тяжелой болезни;
- продления срока пребывания ребенка с матерью после достижения им трехлетнего возраста в случае освобождения ее к концу срока или условно-досрочного освобождения, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, в течение года;
- обеспечение видеозаписи допросов, а также судебных заседаний;
- уточнение определения понятия "пытки", а также введение определения "жестокое обращение" (социальные учреждения с детьми и лиц с инвалидностью);
- обеспечения раздельного содержания ранее судимых от впервые осужденных путем упразднения учреждений чрезвычайной безопасности
проект Закона
2022 год
МВД, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МОН, МЗ, НЦПЧ (по согласованию)
9.2.
Поэтапная передача функций медицинского обеспечения осужденных и следственно-арестованных лиц из системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в ведение Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Указ
проект Закона
июль 2021 года
до конца 2021 года
МВД, МЗ, МФ, МНЭ, ГП (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию)
9.3.
Обеспечение каналами связи учреждений уголовно-исполнительной системы для выведения видеоданных в вышестоящие и надзорные органы, а также дальнейшего подключения к Национальной системе видеомониторинга в целях обеспечения безопасности осужденных и минимизации правонарушений
предоставление доступа к защищенным каналам связи учреждениям уголовно-исполнительной системы

6. Пікір білдіру еркіндігі құқығы
6.1.
Құқық қолдану практикасы мен халықаралық тәжірибені зерделеп, жұртшылықпен және ғылыми топтармен кеңінен талқылай отырып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 131-бабын қылмыстық сипаттан арылту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы ВАЖТ қарауына ұсыныстар енгізу
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, БП (келісу бойынша), Әділетмині, АҚҰО (келісу бойынша)
7. Адамның өмір сүруге және қоғамдық тәртіпке құқығы
7.1.
Полиция органдары жұмысының сервистік моделінің жекелеген элементтерін енгізу ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік фельдъегерлік байланыс және ішкі істер органдары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы шеңберінде)
Заң
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ
7.2.
"Полиция жақын маңда" қағидасын енгізуді ескере отырып, учаскелік пункттер мен модульдік бекеттердің құрылысын жүргізу
учаскелік полиция пункттерін салу туралы ақпарат
2021 – 2023 жылдар аралығында
ІІМ
8. Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл тиімділігін арттыру
8.1.
Азаматтық бастамаларға қолдауды кеңейту тұрғысынан коммерциялық емес ұйымдардың қызметін гранттық қаржыландыру тетіктерін өзгерту
Заң жобасы
Үкіметтің қаулысы
2022 жылдың соңына дейін
АҚДМ, Қаржымині, ҰЭМ, АҚҰО (келісу бойынша)
9. Қылмыстық сот төрелігі, орындау және азаптау мен қатыгез әрекеттердің алдын алу саласындағы адам құқықтары
9.1.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу және Қылмыстық-атқару кодекстеріне мынадай:
- сотталған ауыр сырқаттанған жағдайда жазаны өтеуді кейінге қалдыруға мүмкіндік беру;
- ауыр сырқатқа байланысты босату немесе жазаның жеңіл түріне ауыстыру туралы сот қаулысын тез арада орындау;
- бала үш жасқа толғаннан кейін анасы мерзімінің соңында босатылған немесе шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған, жазасының өтелмеген бөлігі жазаның неғұрлым жеңіл түрімен ауыстырылған жағдайда, оның бір жыл бойы анасымен болу мерзімін ұзарту;
- жауап алудың, сондай-ақ сот отырысының бейнежазбасын қамтамасыз ету;
- "азаптау" анықтамасын нақтылау, сонымен қатар "қатыгездік" анықтамасын енгізу (балалар және мүгедектігі бар тұлғалардың әлеуметтік мекемелері);
- төтенше қауіпсіздік мекемелерін тарату арқылы бұрын сотталған адамдарды бірінші рет сотталғандардан бөлек ұстауды қамтамасыз ету бөлігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Заң жобасы
2022 жыл
ІІМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), БҒМ, ДСМ, АҚҰО (келісу бойынша)
9.2.
Сотталған және тергеудегі, қамаудағы адамдарды медициналық қамтамасыз ету функциясын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жүйесінен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағына беру
Жарлық
Заң жобасы
2021 жылғы шілде
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, БП (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша)
9.3.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін жоғары тұрған және қадағалаушы органдарға бейнедеректерін беру, сонымен қатар одан әрі сотталғандардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және құқық бұзушылықтарды азайту мақсатында Ұлттық бейнежазба жүйесіне қосылу үшін байланыс арналарымен қамтамасыз ету
қылмыстық атқару жүйесінің мекемелеріне қорғалатын байланыс арналарына кіруге рұқсат беру

в течение 2021-2023 годов
МЦРИАП, МВД, МФ, МНЭ, КНБ (по согласованию)
9.4.
Принятие Закона об амнистии
Закон
до конца 2021 года
МВД, ГП (по согласованию), МФ, МНЭ, НЦПЧ (по согласованию)
9.5.
Внесение изменений в законодательство, предусматривающее расширение условий для трудозанятости осужденных и их социальной адаптации (в рамках проекта Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок"), и постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 79.
Закон
постановление Правительства
до конца 2021 года
МВД, МФ, МЮ, МНЭ, ГП (по согласованию), АПК (по согласованию), АЗРК (по согласованию), МОН, МИОР, МТСЗН, МСХ, МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию)
9.6.
Актуализация нормативного постановления Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2015 года № 4 "О некоторых вопросах назначения уголовного наказания" в части назначения дополнительного наказания в виде лишения права заниматься определенной деятельностью
нормативное постановление
до конца 2021 года
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МИОР, МЮ, НЦПЧ (по согласованию)
9.7.
Актуализация нормативного постановления Верховного Суда Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 7 "О применении норм уголовного и уголовно-процессуального законодательства по вопросам соблюдения личной свободы и неприкосновенности достоинства человека, противодействия пыткам, насилию, другим жестоким или унижающим человеческое достоинство видам обращения и наказания" с учетом Закона "О Фонде компенсации", Факультативного протокола к Конвенции против пыток и Стамбульского протокола
нормативное постановление
до конца 2021 года
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МИОР, МЮ, НЦПЧ (по согласованию)
9.8.
Проработать механизм рассмотрения запросов и исполнения решений договорных органов ООН, компетенцию которых признала Республика Казахстан, в том числе вопросы правового регулирования данного механизма
разработка правового акта
июнь 2022 года
МЮ, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МИД, МВД, МИОР, МОН, МТСЗН
9.9.
Развитие централизованной автоматизированной базы данных уголовно-исполнительной системы
экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту уполномоченного органа по государственному планированию
до конца 2021 года
МВД, МФ, МНЭ, МЦРИАП, НЦПЧ (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НЦПЧ – ГУ "Национальный центр по правам человека в Республике Казахстан"
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
НКДЖСД – Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
АЗРК – Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
УВКПЧ ООН – Управление Верховного комиссара ООН по правам человека
МВК – Межведомственная комиссия при Правительстве Республики Казахстан по законопроектной деятельности
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АДГС – Агентство по делам государственной службы Республики Казахстан
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ЦИК – Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
АПК – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АСПР – Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан

2021 – 2023 жылдар аралығында
ЦДИАӨМ, ІІМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҰҚҚ (келісу бойынша)
9.4.
Рақымшылық туралы заң қабылдау
Заң
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, БП (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, АҚҰО (келісу бойынша)
9.5.
Заңнамаға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы № 79 қаулысына сотталғандарды жұмыспен қамту және олардың әлеуметтік бейімделу жағдайларын кеңейтуді көздейтін өзгерістер енгізу ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы шеңберінде)
Заң
Үкіметтің қаулысы
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, Қаржымині, Әділетмині, ҰЭМ, БП (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), БҒМ, АҚДМ, Еңбекмині, АШМ, ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша)
9.6.
"Қылмыстық жаза тағайындаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2015 жылғы 25 маусымдағы № 4 нормативтік қаулысын белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түрінде қосымша жаза тағайындау бөлігінде өзектілендіру
нормативтік қаулы
2021 жылдың соңына дейін
ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), АҚДМ, Әділетмині, АҚҰО (келісу бойынша)
9.7.
"Өтеу қоры туралы" Заңды, Азаптауға қарсы конвенцияға Факультативтік хаттаманы және Стамбул хаттамасын ескере отырып, "Жеке бас бостандығы мен адамның қадір-қасиетіне қол сұғылмаушылықты сақтау, азаптауға қарсы іс-қимыл, зорлық-зомбылық және басқа қатыгез немесе қорлайтын қатынас туралы қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасының нормаларын қолдану туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 7 нормативтік қаулысын өзектілендіру
нормативтік қаулы
2021 жылдың соңына дейін
ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), АҚДМ, Әділетмині, АҚҰО (келісу бойынша)
9.8.
Қазақстан Республикасы құзыретін таныған БҰҰ шарттық органдарының сұрау салуларын қарау және шешімдерін орындау тетігін, оның ішінде осы тетіктердің құқықтық реттеу мәселелерін пысықтау
құқықтық актіні әзірлеу
2022 жылғы маусым
Әділетмині, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), СІМ, ІІМ, АҚДМ, БҒМ, Еңбекмині
9.9.
Қылмыстық-атқару жүйесінің орталықтандырылған автоматтандырылған дерекқорын дамыту
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытындысы
2021 жылдың соңына дейін
ІІМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, АҚҰО (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
АҚҰО
АШМ
Әділетмині
ӘІОСҰК
БҚДА
БП
БҒМ
БҰҰ
БҰҰ АҚЖКБ
ВАК
ДСМ
Еңбекмині
ЖС
ІІМ
ИИДМ
Қаржымині
МҚІА
МСМ
ОСК
СІМ
СҚА
СЖРА
ТЖМ
ҰҚҚ
ҰЭМ
ЦДИАӨМ
ЭГТРМ
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
– "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық" мемлекеттік мекемесі
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
– Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
– Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-
демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия
– Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
– Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
– Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
– Біріккен Ұлттар Ұйымы
– БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі жоғарғы комиссар басқармасы
– Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері
жөніндегі ведомствоаралық комиссия
– Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
– Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
– Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
– Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер агенттігі
– Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
– Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
– Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
– Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
– Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
– Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
– Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
– Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
– Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі