О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 538.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 81) изложить в следующей редакции:
"81) участие в разработке и утверждение совместно со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета методики по операционной оценке по блоку достижения целей;";
подпункт 91) изложить в следующей редакции:
"91) утверждение совместно с уполномоченным органом по предпринимательству актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, и проверочных листов для однородных групп субъектов (объектов) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 14-1), 143-1), 143-2), 143-3), 143-4) и 143-5) следующего содержания:
"14-1) разработка и утверждение по согласованию со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля;
143-1) делегирование представителя в состав правления профессионального совета;
143-2) разработка и утверждение типовых правил проведения внешнего контроля качества аудиторских организаций, в том числе критериев проверок аудиторских и профессиональных организаций;
143-3) разработка и утверждение правил повышения квалификации аудиторов, порядка получения и формы сертификата о прохождении курсов по повышению квалификации аудиторов;
143-4) разработка и утверждение правил проведения камерального контроля;
143-5) утверждение состава и положения об апелляционной комиссии по рассмотрению возражений к аудиторскому отчету по финансовой отчетности, уведомлению об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, обжалованию решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и (или) его должностных лиц;";
дополнить подпунктом 405) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 тамыздағы № 538 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
81) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"81) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен бірлесіп, мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеуге қатысу және бекіту;";
91) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"91) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерді) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілерді және бақылау және қадағалау субъектілердің (объектілердің) біртекті топтары үшін тексеру парақтарын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекіту;";
мынадай мазмұндағы 14-1), 143-1), 143-2), 143-3), 143-4) және 143-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі Есеп комитетімен келісу бойынша ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
143-1) кәсіби кеңес басқармасының құрамына өкіл жіберу;
143-2) аудиторлық ұйымдарға сапаны сыртқы бақылау жүргізудің үлгілік қағидаларын, оның ішінде аудиторлық және кәсіби ұйымдарды тексеру өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
143-3) аудиторлардың біліктілігін арттыру қағидаларын, аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі курстардан өткені туралы сертификатты алу тәртібі мен нысанын әзірлеу және бекіту;
143-4) камералдық бақылау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
143-5) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есебіне, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламасына қарсылықтарды қарау, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жөніндегі апелляциялық комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекіту;";
мынадай мазмұндағы 405) тармақшамен толықтырылсын:

"405) определение перечня аудиторских организаций (аудиторов) и оплаты их услуг из республиканского бюджета в пределах выделенных средств для участия в проверке и дачи заключения по соответствующим требованию или запросу органа прокуратуры, постановлению, вынесенному в рамках начатого досудебного расследования, а также определению суда в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";";
в функциях ведомств:
дополнить подпунктами 340-1), 341-1), 341-2) и 341-3) следующего содержания:
"340-1) разработка проверочных листов в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных аудиторских организаций, в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, в области оценочной деятельности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
341-1) публикация в средствах массовой информации на казахском и русском языках сведений о выдаче, приостановлении, лишении и прекращении действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности;
341-2) направление профессиональным организациям и публикация на казахском и русском языках в средствах массовой информации решения о лишении квалификационного свидетельства "аудитор";
341-3) привлечение службы внутреннего аудита по согласованию с первым руководителем центрального государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы для участия в проведении ежегодного аудита финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, в том числе консолидированной финансовой отчетности, и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан;";
подпункт 355) изложить в следующей редакции:
"355) оценка эффективности исполнения бюджетных программ и их взаимосвязь с целями стратегического плана центральных государственных органов, эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, качества и содержания публикаций гражданского бюджета центральных государственных и местных исполнительных органов, оценка использования новых практик бюджетирования (бюджета народного участия) местных исполнительных органов, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации бюджетных программ;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзаца шестнадцатого пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2022 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

"405) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, прокуратура органының тиісті талабы немесе сұрау салуы, сотқа дейінгі басталған тергеп-тексеру шеңберінде шығарылған қаулы, сондай-ақ соттың ұйғарымы бойынша тексеруге қатысу және қорытынды беру үшін аудиторлық ұйымдардың (аудиторлардың) тізбесін және олардың көрсетілетін қызметтеріне республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде ақы төлеуді айқындау;";
ведомстволардың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 340-1), 341-1), 341-2) және 341-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"340-1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес аудиторлық қызмет және кәсіби аудиторлық ұйымдар қызметі, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, бағалау қызметі салаларында тексеру парақтарын әзірлеу;
341-1) аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, оның қолданылуын тоқтата тұру, одан айыру және тоқтату туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында қазақ және орыс тiлдерiнде жариялау;
341-2) "аудитор" біліктілік куәлігінен айыру туралы шешімді кәсіби ұйымдарға жіберу және бұқаралық ақпарат құралдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялау;
341-3) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігіне, оның ішінде шоғырландырылған қаржылық есептілікке және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, мемлекеттік мекемелерге жыл сайынғы аудит жүргізуге қатысу үшін орталық мемлекеттік органның бірінші басшысымен, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімімен келісу бойынша ішкі аудит қызметін тарту;";
355) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"355) бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін және олардың орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарының мақсаттарымен өзара байланысын, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың азаматтық бюджет жарияланымдарының сапасы мен мазмұнын бағалау, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттеудің жаңа практикасын (халық қатысатын бюджет) пайдалануды бағалау, сондай-ақ орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру;".
2. Осы қаулы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он алтыншы абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин