О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2021 года № 628
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2021 года №
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы - прочная основа процветания страны"
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Срок исполнения
1 2 3 4 5
I. Экономическое развитие в постпандемический период
1.
Обеспечение финансирования программ "Экономика простых вещей" и "Дорожная карта бизнеса" в 2022 году в сумме не менее 1 трлн тенге
информация в Администрацию Президента
Правительство, НБ
декабрь
2021 года
2.
Разработка мер по увеличению доходов бюджета
предложения в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь
2021 года
3.
Усиление контроля за эффективностью государственных расходов и целевыми трансфертами из Национального фонда
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НБ, СК, АФМ, АПК
октябрь
2021 года
4.
Принятие законодательных поправок, направленных на внедрение контрцикличного бюджетного правила для его применения при формировании республиканского бюджета на 2023-2025 годы
Закон Республики Казахстан
Правительство, НБ
декабрь
2021 года
5.
Разработка Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан, предусматривающей свод правил по управлению государственным долгом, Национальным фондом, бюджетной политикой
проект Указа Президента Республики Казахстан
Правительство, НБ, АСПР, СК, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2021 года
6.
Принятие мер по обеспечению стабильности цен с достижением целевого коридора инфляции в 4-6% в 2022 году
информация в Администрацию Президента
НБ, Правительство
июль, декабрь
2022 года
7.
Выработка решения по обеспечению доступности цен сырьевых товаров (включая промежуточные) для отечественной промышленности и достаточности их объемов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь
2021 года
8.
Создание Национальной геологической службы на базе подведомственных организаций уполномоченного государственного органа (ТОО "РЦГИ "Казгеоинформ" и АО "НКГ "Казгеология") с функциями по оказанию комплексной сервисной поддержки инвесторам посредством открытого доступа к геологической информации, эксплуатации Национального банка данных минеральных ресурсов, обобщению, систематизации и анализу геологической информации совместно с научными учреждениями Республики Казахстан в области геологии
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2021 года
9.
Создание открытой цифровой базы данных геологической информации на основе систематизированных электронных копий всех первичных и вторичных документов (на первоначальном этапе) с обеспечением к ним открытого доступа инвесторов (внедрение Национального банка данных минеральных ресурсов)
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль
2022 года
10.
Внедрение международной системы стандартов отчетности по ресурсам и запасам твердых полезных ископаемых по шаблону Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards (CRIRSCO) и принципа первой заявки по выдаче лицензий на недропользование по всей территории Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль
2022 года
11.
Усиление контроля за предоставлением права недропользования, в том числе посредством цифровизации процедур и предоставления в рамках Национального банка данных минеральных ресурсов открытого доступа к сведениям о времени поступления заявок, их рассмотрении, отказе и другой информации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о недрах
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, АПК, АФМ
июль
2022 года
12.
Проведение анализа эффективности национальных компаний и государственных предприятий, получивших убыток, с рассмотрением ответственности их руководителей, разъяснением причин и принятием общих правил
информация в Администрацию Президента
Правительство, СК, АО "ФНБ "Самрук-Казына", АО "НУХ "Байтерек"
январь
2022 года
13.
Подготовка пакета решений по вопросу расширения потенциала микрофинансовых организаций для кредитования микро- и малого бизнеса, особенно на селе
информация в Администрацию Президента
АРРФР, НБ, МСХ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
февраль 2022 года
14.
Принятие законодательных мер, стимулирующих развитие рынка стрессовых активов, в том числе направленных на активизацию возврата в экономический оборот замороженных залоговых активов исключительно на рыночной основе
проект Закона Республики Казахстан
АРРФР, Правительство, НБ, МФЦА (по согласованию)
декабрь
2021 года
15.
Выработка механизма по обеспечению доступа к создаваемой сети оптово-распределительных центров мелких сельхозтоваропроизводителей (включая личные подсобные хозяйства), предусматривающего в том числе исключение посредников
предложения в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь
2021 года
16.
Определение государственного органа (с утверждением регламента его взаимодействия с другими государственными органами), ответственного за вопросы:
обеспечения единого мониторинга и контроля над ценами на социально значимые продовольственные товары по цепочке "от производителя до потребителя";
сдерживания роста цен на социально значимые продовольственные товары
информация в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
1 октября
2021 года
17.
Разработка и принятие Дорожной карты, предусматривающей системные меры по улучшению ситуации в животноводстве, в том числе:
расширение площади возделывания кормовых культур;
усиление контроля за соблюдением севооборотов;
широкое использование возможностей космического мониторинга и дистанционного зондирования земель;
повышение эффективности использования пастбищ;
обеспечение пастбищными угодьями скота личных подсобных хозяйств
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
18.
Разработка Закона Республики Казахстан "О личных подсобных хозяйствах", регламентирующего в том числе статус и инструменты поддержки личных подсобных хозяйств
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
19.
Принятие конкретных мер по реформированию системы ветеринарии, включающих в том числе:
четкое разграничение функций и полномочий между центром и регионами;
цифровизацию процессов, автоматизацию сбора и передачу данных, а также подготовку кадров и повышение заработных плат ветеринаров
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
20.
В рамках Концепции по развитию агропромышленного комплекса пересмотр и закрепление на долгосрочной основе механизмов субсидирования в сельском хозяйстве, включающих в том числе:
взаимоувязку с промышленной политикой государства;
изменение порядка и механизмов субсидирования на предмет обеспечения их прозрачности, доступности малым и средним хозяйствам;
укрепление нормативной базы, внедрение системы эффективного планирования и мониторинга;
инструменты стимулирования технологического перевооружения сельского хозяйства
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, АСПР, ГП, АФМ, АПК, АО "НУХ "Байтерек"
декабрь 2021 года
21.

"Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 628 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А.Мамин
Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
р/н
Іс-шараның атауы Аяқтау нысаны Жауапты орындаушылар Орындау
мерзімі
1 2 3 4 5
I. Пандемиядан кейінгі кезендегі экономикалық даму
1.
"Қарапайым заттар экономикасы" және "Бизнестің жол картасы" бағдарламаларын 2022 жылы кемінде 1 трлн теңге сомасында қаржыландыруды қамтамасыз ету
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
ҰБ
2021 жылғы желтоқсан
2.
Бюджет кірістерін ұлғайту бойынша шаралар әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қараша
3.
Мемлекеттік шығыстардың тиімділігіне және Ұлттық қордан берілетін нысаналы трансферттерге бақылауды күшейту
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет, ҰБ, ЕК, ҚМА, СЖҚА
2021 жылғы қазан
4.
2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде қолдану үшін контрциклдық бюджеттік қағиданы енгізуге бағытталған заңнамалық түзетулерді қабылдау
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Үкімет,
ҰБ
2021 жылғы желтоқсан
5.
Мемлекеттік борышты, Ұлттық қорды, бюджет саясатын басқару жөніндегі қағидалар жинағын көздейтін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқару тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасын ың Президенті Жарлығының жобасы
Үкімет,
ҰБ, СЖРА, ЕК, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы желтоқсан
6.
2022 жылы инфляцияның 4-6% нысаналы дәлізіне қол жеткізе отырып, баға тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
ҰБ, Үкімет
2022 жылғы шілде, желтоқсан
7.
Отандық өнеркәсіп үшін шикізат тауарлары (аралықты қоса алғанда) бағасының қолжетімділігін және олардың көлемінің жеткілікті болуын қамтамасыз ету бойынша шешімдер әзірлеу
Президент Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы қыркүйек
8.
Уәкілетті мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ("Қазгеоақпарат" РГАО" ЖШС және "Қазгеология" ҰКГ" АҚ) базасында геологиялық ақпаратқа ашық қол жеткізу, Минералдық ресурстардың ұлттық деректер банкін пайдалану арқылы инвесторларға кешенді сервистік қолдау көрсету бойынша, геология саласындағы Қазақстан Республикасының ғылыми мекемелерімен бірлесіп геологиялық ақпаратты қорыту, жүйелеу және талдау бойынша функциялары бар Ұлттық геологиялық қызметті құру
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы желтоқсан
9.
Инвесторлардың ашық қолжетімділігін қамтамасыз ете отырып, барлық бастапқы және қайталама құжаттардың жүйеленген электрондық көшірмелері негізінде (бастапқы кезеңде) геологиялық ақпараттың ашық цифрлық дерекқорын құру (Минералдык ресурстардың ұлттық деректер банкін енгізу)
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы шілде
10.
Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards (CRIRSCO) шаблоны бойынша пайдалы қатты қазбалардың ресурстары мен қорлары бойынша есептілік стандарттарының халықаралык жүйесін және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы бойынша жер қойнауын пайдалануға лицензиялар беру бойынша бірінші өтінім қағидатын енгізу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2022 жылғы шілде
11.
Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге, оның ішінде рәсімдерді цифрландыру және минералдық ресурстардың ұлттық деректер банкі шеңберінде өтінімдердің келіп түекен уақыты, оларды қарау, бас тарту туралы мәліметтерге және Қазақстан Республикасының жер қойнауы туралы заңнамасында көзделген басқа да ақпаратқа ашық қол жеткізуді ұсыну арқылы бақылауды күшейту
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
БП, СЖҚА, ҚМА
2022 жылғы шілде
12.
Шығынданған ұлттық компаниялар мен мемлекеттік кәсіпорындардың тиімділігіне олардың басшыларының жауапкершілігін қарастырып, себептеріне түсінік берумен және жалпы қағидаларды қабылдаумен талдау жүргізу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
ЕК, "Самұрық- Қазына" ҮӘҚ" АҚ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2022 жылғы қаңтар
13.
Микро- және шағын бизнесті, әсіресе ауылда кредиттеу үшін микроқаржы ұйымдарының әлеуетін кеңейту мәселесі бойынша шешімдер топтамасын дайындау
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
ҚНРДА, ҮБ, АШМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы акпан
14.
Стресстік активтер нарығын дамытуды ынталандыратын, оның ішінде бұғатталып тұрған кепіл активтерді тек қана нарықтық негізде экономикалық айналымға қайтаруды жандандыруға бағытталған заңнамалық шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҚНРДА, Үкімет, ҰБ, АХҚО (келісім бойынша)
2021 жылғы желтоқсан
15.
Көтерме-тарату орталықтарының құрылып жатқан желісіне ұсақ ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге (жеке қосалқы шаруашылықтарды қоса алғанда) қолжетімді болуын қамтамасыз ететін, оның ішінде делдалдарды болдырмауды көздейтін тетікті әзірлеу
Президент Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қараша
16.
Мына мәселелерге:
"өндірушіден тұтынушыға дейін" тізбегі бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына бірыңғай мониторингі және бақылауды қамтамасыз етуге;
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны ұстап тұруға жауапты мемлекеттік органды (оның басқа мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл регламентін бекіте отырып) айқындау
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, БҚДА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы 1 қазан
17.
Мал шаруашылығындағы жағдайды жақсарту жөнінде жүйелі шараларды көздейтін жол картасын әзірлеу және қабылдау, оның ішінде:
жем-шөп дақылдарын өсіру алаңын кеңейту; ауыспалы егістің сақталуын бақылауды күшейту; ғарыштық мониторингтеу мен жерді қашықтықтан зондтау мүмкіндіктерін кеңінен пайдалану;
жайылымдарды пайдаланудың тиімділігін арттыру; жеке қосалқы шаруашылықтардың малдарын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
18.
Жеке қосалқы шаруашылықтардың мәртебесі мен оларды қолдау кұралдарын да регламенттейтін "Жеке қосалқы шаруашылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
19.
Ветеринария жүйесін реформалау бойынша нақты шаралар қабылдау, оның ішінде мыналарды қамтитын:
орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін айқын ажырату;
процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыруды, сондай-ақ кадрларды даярлау және мал дәрігерлерінің жалақысын арттыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
20.
Агроөнеркәсіп кешенін дамыту тұжырымдамасы шенберінде ауыл шаруашылығында субсидиялау тетіктерін қайта қарау және ұзақ мерзімді негізде бекіту, оның ішінде:
мемлекеттің өнеркәсіптік саясатымен өзара байланыстыруды;
субсидиялау тәртібі мен тетіктерінің ашықтығын қамтамасыз ету, оларды шағын және орта шаруашылықтарга қолжетімділігі тұрғысынан өзгертуді;
нормативтік базаны нығайтуды, тиімді жоспарлау және мониторингтеу жұйесін енгізуді;
ауыл шаруашылығын технологиялық қайта жабдықтауды ынталандыру құралдарын қамту
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА, БП, ҚМА, СЖҚА, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2021 жылғы желтоқсан
21.

В рамках национального проекта по цифровизации подготовка не менее 100 тысяч высококлассных IT-специалистов, а также увеличение экспорта услуг и товаров цифровой отрасли до 500 млн долларов США к 2025 году
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь
2021 года
22.
Выстраивание принципиально новой архитектуры "цифрового Правительства" исключительно на базе новой платформы казахстанского "гостеха" (G-Tech), предусматривающей полную интеграцию и исключение дублирования информационных систем государственных органов и квазигосударственных организаций, снижение неэффективных затрат и бюрократии, перенос всех сервисов, предоставляемых государством, обеспечение 100% доступности государственных услуг со смартфонов
информация в Администрацию
Президента
Правительство, АСПР, АДГС, КНБ
январь, декабрь
2022 года
23.
Создание системного механизма взаимодействия национальных компаний с IT-сообществом для максимального использования отечественных разработок программного обеспечения и продукции электронной промышленности
информация в Администрацию Президента
Правительство,
АО "ФНБ "Самрук-Казына",
АО "НУХ "Байтерек"
май
2022 года
24.
Полноценный запуск Центра цифровой трансформации с наделением полномочий по реинжинирингу бизнес-процессов государственных органов
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
25.
Разработка Дорожной карты по становлению Республики Казахстан в качестве регионального цифрового хаба на значительной части евразийского региона с учетом:
поэтапного расширения каналов передачи данных с сопряжением с международными коридорами и трансграничными потоками;
потенциала центров обработки данных в целях обслуживания соседних государств
Дорожная карта
Правительство, КНБ
декабрь
2021 года
26.
Ежегодное проведение уточнения Плана обороны Республики Казахстан и планов действий государственных органов в его реализацию на основе результатов моделирования внешних рисков, проведения стресс-тестов, розыгрыша различных сценариев действий по отражению внешней агрессии с участием заинтересованных государственных органов
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, КНБ
июль, декабрь
2022 года
27.
Повышение оперативности реагирования на угрозы за счет внедрения в систему военного управления средств автоматизации и интеграции с системами связи и управления других государственных органов
информация в Администрацию Президента
Правительство, КНБ
июль, декабрь
2022 года
28.
Внесение предложений по перезагрузке Военной доктрины Республики Казахстан и Концепции перевооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и развития оборонно-промышленного комплекса до 2030 года с учетом уточненных приоритетов, определенных в новой Концепции строительства и развития Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, КНБ
ноябрь
2021 года
II. Повышение эффективности системы здравоохранения
29.
Ускорение закупа зарегистрированных Всемирной организацией здравоохранения вакцин (в том числе проработка вопроса приобретения вакцин для бустерной вакцинации)
информация в Администрацию
Президента
Правительство
декабрь
2021 года
30.
Обеспечение готовности системы здравоохранения к регулярной вакцинации (включая вопросы контроля за надлежащим хранением и транспортировкой вакцин) и исполнение Национального календаря профилактических прививок
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
31.
Обеспечение принятия Закона "О биологической безопасности", предусматривающего в том числе создание Национальной системы прогнозирования биобезопасности страны
Закон
Республики Казахстан
Правительство
июнь
2022 года
32.

Цифрландыру жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кемінде 100 мың жоғары білікті ІТ-маманды даярлау, сондай-ақ 2025 жылға қарай цифрлық саладағы қызметтер мен тауарлар экспортын 500 млн АҚШ долларына дейін ұлғайту
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы
Үкімет,
СЖРА
2021 жылғы желтоқсан
22.
Тек қана қазақстандық "мемтех"-тың (G-Tech) жаңа платформасы базасында "Цифрлық үкіметтің" қағидатты түрде жаңа архитектурасын құру, ол мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың ақпараттық жүйелерін толық интеграциялауды және олардың қайталануын, тиімсіз шығындар мен бюрократияны азайтуды, мемлекет ұсынатын барлық сервистерді көшіруді, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің смартфондардан 100% қолжетімділігін қамтамасыз етуді көздейді
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, СЖРА, МҚІА, ҰҚК
2022 жылғы қаңтар, желтоқсан
23.
Отандық бағдарламалық қамтылым әзірлемелері мен электрондық өнеркәсіп өнімдерін барынша пайдалану үшін ұлттық компаниялардың ІТ-қоғамдастықпен жүйелі өзара іс-қимыл тетігін құру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
2022 жылғы мамыр
24.
Барлық мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін реинжинирингтеу бойынша өкілеттіктер бере отырып, Цифрлық трансформация орталығын толыққанды іске қосу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
25.
Қазақстан Республикасының Еуразия өңірінің елеулі бөлігінде өңірлік цифрлық хаб ретінде қалыптасуы жөніндегі жол картасын әзірлеу, онда:
халықаралық дәліздермен және трансшекаралық ағындармен ұштастыра отырып, деректер беру арналарын кезең-кезеңімен кеңейтуді;
көрші мемлекеттерге қызмет көрсету мақсатында деректерді өңдеу орталығының әлеуетін ескеру
Жол картасы
Үкімет, ҮҚК
2021 жылғы желтоқсан
26.
Қазақстан Республикасының қорғаныс жоспарын және мемлекеттік органдардың оны іске асырудағы іс-қимыл жоспарларын нақтылауды сыртқы тәуекелдерді модельдеу, стресс-тест өткізу, сыртқы
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, СЖРА, ҰҚК
2022 жылғы шілде, желтоқсан
агрессияға тойтарыс беру жөніндегі іс-қимылдардың әртүрлі сценарийлерін мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуымен ойнату нәтижелері негізінде жыл сайын жүргізу
27.
Әскери басқару жүйесіне автоматтандыру құралдарын енгізу және басқа мемлекеттік органдардың байланыс және басқару жүйелерімен интеграциялау есебінен қауіп-қатерлерге ден қоюдың жеделдігін арттыру
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
¥ҚК
2022 жылғы шілде, желтоқсан
28.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылысы мен дамуының жаңа тұжырымдамасында айқындалған нақтыланған басымдықтарды ескере отырып, Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қайта қаруландырудың және қорғаныс өнеркәсібі кешенін дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын жаңартып іске қосу бойынша ұсыныстар енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
СЖРА,ҰҚК
2021 жылғы қараша
II. Денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін арттыру
29.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымында тіркелген вакциналарды сатып алуды жеделдету (оның ішінде бустерлік вакциналауға арналган вакциналарды сатып алу мәселесін пысықтау)
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
30.
Денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты вакциналауға әзірлігін қамтамасыз ету (вакциналардың дұрыс сақталуын және тасымалдануын бақылау мәселелерін қоса алғанда) және Ұлттық профилактикалық егулер күнтізбесін орындау
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
31.
Елдің биоқауіпсіздігін болжаудың ұлттық жүйесін құру да көзделген "Биологиялық қауіпсіздік туралы" Заңның қабылдануын қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Үкімет
2022 жылғы маусым
32.

Обеспечение в рамках национального проекта "Здоровая нация" оснащения высокотехнологичным оборудованием не менее 12 лабораторий санитарно-эпидемиологической экспертизы, повышения до 90% уровня соответствия данных лабораторий международным стандартам, а также повышения доли отечественного производства лекарственных средств и медицинских изделий с 17% до 50% в 2025 году
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь
2021 года
33.
Создание центра для проведения лабораторных и технических испытаний медицинских изделий, аккредитованного по международным стандартам, на базе Национального центра экспертизы лекарственных средств
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль
2022 года, декабрь
2023 года
34.
Активизация сотрудничества с глобальными фармацевтическими корпорациями в целях привлечения инвестиций для обеспечения трансферта технологий и новейших разработок
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
декабрь 2021 -2022 годы
35.
Расширение объема и номенклатуры офтейк-контрактов с отечественными товаропроизводителями
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь 2022-2023 годы
36.
Утверждение на основе анализа действующей спортивной инфраструктуры и имеющихся дополнительных потребностей в ней плана- графика развития спортивной инфраструктуры, включающего строительство новых, реконструкцию, модернизацию и дооснащение действующих объектов (в том числе на базе образовательных заведений)
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2022 года
37.
Выработка предложений по пересмотру системы управления профессиональным спортом
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
октябрь
2021 года
III. Качественное образование
38.
Адаптация образовательных программ по подготовке кадров к новым реалиям:
обновление образовательных программ высших учебных заведений и колледжей;
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь, сентябрь
2022 года
внесение изменений в Закон "Об образовании" в части исключения типовых учебных программ и планов организаций технического и профессионального образования
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
39.
Повышение качества информационных систем для удаленных форматов обучения
информация в Администрацию Президента
Правительство
март, сентябрь
2022 года
40.
Выделение детям ваучеров для обучения навыкам программирования
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
сентябрь
2022 года
41.
Внесение законодательных изменений, направленных на:
предоставление грантов талантливым детям (победителям и призерам международных предметных олимпиад по общеобразовательным предметам, творческих конкурсов и спортивных соревнований) для поступления в высшие учебные заведения без участия в конкурсе;
предоставление победителям и призерам международных предметных олимпиад единовременных денежных премий (1500 МРП);
моральное и материальное поощрение педагогов, тренеров, воспитавших талантливых детей;
организацию переобучения педагогов раз в три года, исключив случаи прохождения курсов педагогами за свой счет
проект Закона
Республики Казахстан
Закон Республики
Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
июнь
2022 года
42.
Реализация проекта "Цифровой учитель" для детей из социально уязвимых семей
информация в Администрацию Президента
Правительство
апрель, декабрь
2022 года
43.

"Дені сау ұлт" ұлттық жобасы шеңберінде кемінде 12 санитариялық-эпидемиологиялық сараптама зертханасын жоғары технологиялық жабдықпен жарақтандыруды, бұл зертханалардың халықаралық стандарттарға сәйкестігін 90 %-ға дейін арттыруды, сондай-ақ 2025 жылы дәрі-дәрмек пен медициналық бұйымдардың отандық өндірісінің үлесін 17%-дан 50 %-ға дейін арттыруды қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет,
СЖРА
2021 жылғы желтоқсан
33.
Медициналық бұйымдарды зертханалық және техникалық сынақтан өткізетін, халықаралық стандарттар бойынша аккредиттелген орталықты Дәрілік заттарды сараптау ұлттық орталығының базасында құру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Ү кімет
2022 жылғы шілде, 2023 жылғы желтоқсан
34.
Технологиялар трансфертін және жаңа әзірлемелерді қамтамасыз ету үшін инвестициялар тарту мақсатында жаһандық фармацевтикалық корпорациялармен ынтымақтастықты жандандыру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
СЖРА
2021-2022
жылдар
желтоқсан
35.
Отандық тауар өндірушілермен жасалатын офтейк-келісімшарттарының көлемі мен өнім түрін көбейту
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2022-2023
жылдар
қаңтар
36.
Қолданыстағы спорттық инфрақұрылымды және оған қосымша қажеттіліктерді талдау негізінде жаңа объектілер салуды, жұмыс істеп тұрған (оның ішінде білім беру орындарының базасындағы) объектілерді реконструкциялауды, жаңғыртуды және жете жарақтандыруды қамтитын спорттық инфрақұрылымды дамытудың график-жоспарын бекіту
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың
әкімдері
2022 жылғы қаңтар
37.
Кәсіпқой спортты басқару жүйесін қайта қарау жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
СЖРА
2021 жылғы қазан
III. Сапалы білім беру
38.
Кадрлар даярлау жөніндегі білім беру бағдарламаларын жаңа жағдайларға бейімдеу:
жоғары оқу орындары мен колледждердің білім беру багдарламаларын жаңарту;
"Білім туралы" Заңға техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының үлгілік оқу бағдарламалары мен жоспарларын алып тастау бөлігінде өзгерістер енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
Үкімет
2022 жылғы қаңтар, қыркүйек
2021 жылғы желтоқсан
39.
Қашықтан оқыту форматтары үшін ақпараттық жүйелердің сапасын жақсарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы наурыз, қыркүйек
40.
Балаларға бағдарламалау дағдыларын үйрену үшін ваучерлер бөлу
Президент Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы қыркүйек
41.
Заңнамалық өзгерістер енгізу, олар мыналарға бағытталады:
дарынды балаларға (жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстар мен спорттық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне) конкурсқа қатыспай жоғары оқу орнына түсу үшін гранттар беру;
халықаралық пәндік олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне бір реттік ақшалай сыйлықақы беру (1500 АЕК);
дарынды балаларды тәрбиелеген педагогтерді, жаттықтырушыларды моральдық және материалдық тұрғыдан ынталандыру;
ұстаздардың курстардан өту үшін өз қалтасынан ақша төлеуіне жол бермей, педагогтерді үш жылда бір рет қайта даярлықтан өткізуді ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан
Республикасының
Заңы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
2022 жылғы маусым
42.
Тұрмысы төмен отбасындағы балаларға арналған "Цифрлық ұстаз" жобасын іске асыру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2022 жылғы сәуір, желтоқсан
43.

Строительство до конца 2025 года не менее 1000 школ, в том числе через механизм государственно-частного партнерства, предусматривающий не только строительство, но и непосредственную организацию качественного учебного процесса
Дорожная карта
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2021 года
44.
Поэтапный переход на подушевое финансирование полнокомплектных сельских школ
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2023-2025 годы
45.
Внедрение системы ранней профориентации детей для осознанного выбора будущей профессии
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
март
2022 года
46.
Обеспечение стопроцентного охвата бесплатным техническим и профессиональным образованием по востребованным специальностям
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2022-2025 годы
47.
Внесение предложений по военно-учетным специальностям, родственным гражданским специальностям, военнослужащих срочной службы в целях их подготовки для реального сектора экономики
предложения в Администрацию Президента
Правительство,
КНБ
ноябрь
2021 года
48.
Усиление ответственности высших учебных заведений за качество предоставления образования посредством внесения изменений и дополнений в законодательные акты,
предусматривающих:
введение срока действия лицензий для высших учебных заведений;
отмену автоматического переоформления лицензий (проверка на соответствие
квалификационным требованиям);
передачу функции по лишению вузов лицензии уполномоченному органу;
установление административной
ответственности учредителей за неисполнение обязательств по переводу обучающихся в случае закрытия вуза
проект Закона Республики Казахстан
Закон Республики
Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2021 года
июнь
2022 года *
49.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам науки, предусматривающих:
включение в базовое финансирование зарплаты ведущих ученых (с разработкой прозрачного механизма их определения);
введение прямого финансирования научно- исследовательских институтов, занимающихся фундаментальными исследованиями (с разработкой прозрачных правил отбора и финансирования таких научных организаций);
увеличение срока грантового финансирования до 5 лет;
внедрение института апелляции решений Национальных научных советов
проект Закона
Республики Казахстан
Закон Республики
Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
7 октября
2021 года
декабрь
2021 года
IV. Совершенствование региональной политики
50.
Подготовка пакета предложений по оптимизации механизма оценки работы акимов всех уровней, предусматривающих независимые социологические опросы для определения объективной картины реального отношения населения к качеству работы органов власти
предложения в Администрацию Президента
СК, Правительство,
, АДГС, акимы городов Нур-Султана,
Алматы, Шымкента и областей
январь 2022 года
51.

2025 жылдың соңына дейін кемінде 1000 мектеп салу, оның ішінде құрылысты ғана емес, сапалы оқу процесін тікелей ұйымдастыруды да көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі арқылы салу
Жол картасы
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардыц әкімдері
2021 жылғы желтоқсан
44.
Толық жинақты ауыл мектептерін жан басына шаққандағы қаржыландыруға кезең-кезеңімен көшу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023-2025
жылдар
қаңтар
45.
Болашақ кәсібін саналы түрде таңдауы үшін балаларды ерте жастан мамандықда бейімдеу жүйесін енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы наурыз
46.
Сұранысқа ие мамандықтар бойынша тегін техникалық және кәсіптік білім берумен жүз пайыз қамту
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022-2025
жылдар
қаңтар
47.
Экономиканың нақты секторы үшін даярлау мақсатында мерзімді әскери қызметтегі сарбаздардың азаматтық мамандықтарға ұқсас әскери-есептік мамандықтары бойынша ұсыныстар енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет, ҰҚК
2021 жылғы қараша
48.
Заңнамалык актілерге:
жоғарғы оқу орындары үшін лицензиялардың қолданылу мерзімін енгізу;
лицензияларды автоматты түрде қайта ресімдеудің күшін жою (біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру);
жоғарғы оқу орындарын лицензиядан айыру функциясын уәкілетті органға беру;
жоғарғы оқу орны жабылған жағдайда, білім алушыларды ауыстыру жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін құрылтайшылардың әкімшілік
жауапкершілігін белгілеу көзделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жоғары оқу орындарының білім беру сапасы үшін жауапкершілігін күшейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының
Заңы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы желтоқсан 2022 жылғы маусым
49.
Кейбір заңнамалық актілерге ғылым мәселелері бойынша:
жетекші ғалымдардың жалақысын базалық қаржыландыруға қосуды (оларды анықтаудың айқын тетігін әзірлеп);
іргелі зерттеулермен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарын тікелей қаржыландыруды енгізуді (осындай ғылыми ұйымдарды іріктеу мен қаржыландырудың айқын қағидаларын әзірлей отырып);
гранттық қаржыландыру мерзімін 5 жылға дейін ұлғайтуды;
Ұлттық ғылыми кеңестердің шешімдерін апелляцияға беру институтын енгізуді кездейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының
Заңы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы 7 қазан
2021 жылғы желтоқсан
IV. Өңірлік саясатты жетілдіру
50.
Билік органдары жұмысының сапасына тұрғындардың көзқарасы туралы шынайы мәлімет алу үшін тәуелсіз әлеуметтік сауалнама жүргізуді көздейтін, барлық деңгейдегі әкімдердің жұмысын бағалау тәсілін оңтайландыру бойынша ұсыныстар топтамасын әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
ЕК, Үкімет, МҚІА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы қаңтар
51.

Актуализация планов развития областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента в соответствии с утвержденными Общенациональными приоритетами Республики Казахстан до 2025 года и Национальным планом развития Республики Казахстан до 2025 года, а также утверждение планов инфраструктурного развития для каждого региона
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь
2022 года
52.
Разработка пакета поправок в бюджетное законодательство, направленных на внедрение "блочного" бюджета
Разработка пакета поправок в подзаконные акты, направленных на упрощение бюджетных процессов, кардинальное снижение бюрократии, расширение применения цифровых инструментов планирования и исполнения бюджета, широкое применение механизма подушевого финансирования, внедрение объективной методики распределения бюджетных лимитов
Разработка пакета поправок в законодательство, направленных на повышение ответственности администраторов бюджетных программ
проект Закона Республики Казахстан
постановление
Правительства Республики Казахстан, приказы заинтересованных государственных органов
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, СК, АСПР
Правительство,
СК, АСПР
Правительство
июнь
2022 года
декабрь
2021 года
декабрь
2021 года
53.
Разработка проекта Дорожной карты по кардинальному пересмотру действующей нормативной базы и практики в целях недопущения систематического завышения сметной стоимости строительства объектов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, СК, АФМ, АПК, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2021 года
54.
Подготовка пакета предложений по повышению финансовой самостоятельности регионов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
декабрь
2021 года
55.
Разработка проекта закона о развитии агломераций
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
сентябрь 2022 года
56.
Разработка новых стандартов комплексной застройки городов для комфортного проживания населения с учетом международного опыта
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
май, декабрь
2022 года
57.
Принятие Плана территориального развития Республики Казахстан с закреплением принципа "люди к инфраструктуре", предусматривающего развитие перспективных сел в соответствии с Системой региональных стандартов
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь
2021 года
58.
Внесение предложений по дальнейшему функционированию моногородов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы областей
сентябрь
2021 года
59.

Бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтарына және Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
СЖРА,
Нұр-Сұлтан,
2022 жылғы қаңтар
Ұлттық даму жоспарына сәйкес облыстардың, Нұрсұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының даму жоспарларын жаңарту, сондай-ақ әрбір өңір үшін инфрақұрылымдық даму жоспарларын бекіту
Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
52.
Бюджет заңнамасына "бөлшектенген" бюджетті енгізуге бағытталган түзетулер топтамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, ЕК, СЖРА
2022 жылғы маусым
Заңға тәуелді актілерге бюджеттік процестерді жеңілдетуге, бюрократияны барынша азайтуға, бюджетті жоспарлау мен атқарудың цифрлық құралдарын қолдануды кеңейтуге, жан басына шаққанда қаржыландыру тетігін кеңінен қолдануға, бюджет лимиттерін бөлудің объективті әдістемесін енгізуге бағытталған түзетулер топтамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, мүдделі мемлекеттік органдардың бұйрықтары
Үкімет, ЕК, СЖРА
2021 жылғы желтоқсан
Заңнамаға бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жауапкершілігін арттыруға бағытталған түзетулер топтамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
53.
Құрылыс объектілерінің сметалық құнын үнемі артық көрсетуге жол бермеу мақсатында Қолданыстағы нормативтік база мен тәжірибені түбегейлі қайта қарау жөніндегі жол картасының жобасын әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
ЕК, ҚМА, СЖҚА, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2021 жылғы қараша
54.
Өңірлердің қаржылық дербестігін арттыру бойынша ұсыныстар топтамасын дайындау
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
СЖРА
2021 жылғы желтоқсан
55.
Агломерацияларды дамыту туралы заңның жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, СЖРА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы қыркүйек
56.
Халықаралық тәжірибені ескере отырып, халықтың жайлы тұруы үшін қалалардың кешенді құрылысының жаңа стандарттарын әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы мамыр, желтоқсан
57.
Өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес болашағы бар ауылдарды дамытуды көздейтін "адамдар - инфрақұрылымға" қағидатын бекіте отырып, Қазақстан Республикасының Аумақтық даму жоспарын қабылдау
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Жарлығы
Үкімет,
СЖРА
2021 жылғы желтоқсан
58.
Моноқалалардағы тыныс-тіршілікті одан әрі жандандыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет, облыстардың әкімдері
2021 жылғы қыркүйек
59.

Увеличение бюджета "народного участия" в программах благоустройства и жилищно - коммунального хозяйства местных бюджетов в 10 раз (с доведением до уровня не менее чем 5%)
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2021 года
60.
Оптимизация процесса утверждения бюджета "народного участия" в программах благоустройства и жилищно-коммунального хозяйства местных бюджетов с повышением его прозрачности, а также распространением на другие уровни административно-территориальных единиц
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
март
2022 года
61.
Принятие дорожных карт по реализации масштабных проектов:
строительство на площадке Алматинской ТЭЦ-2 парогазовой установки;
модернизация ТЭЦ-3 и расширение ТЭЦ-1;
строительство парогазовой установки мощностью 1000 МВт в Туркестанской области и иных мощностей в южном регионе (в том числе в городах Талдыкоргане и Кызылорде);
реконструкция кабельных сетей в г. Алматы и Алматинской области
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
ноябрь
2021 года
62.
Введение в строй не менее 2400 МВт мощностей возобновляемой энергетики совместно со стратегическими инвесторами в различных регионах страны
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2021-2025 годы
63.
Газификация и перевод на альтернативные источники энергии 10 наиболее загрязненных городов
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2021-2025 годы
64.
Строительство газоперерабатывающего завода на месторождении Кашаган
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2021-2023 годы
65.
Строительство лупинга магистрального газопровода "Макат - Северный Кавказ"
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2021-2026 годы
66.
Модернизация магистрального газопровода "Бейнеу - Жанаозен"
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2021-2025 годы
67.
Строительство опреснительного завода в поселке Кендерли Мангистауской области
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2021-2024 годы
68.
Разработка конкретных мер по стимулированию внедрения водосберегающих технологий и эффективному регулированию водопотребления на основе цифровизации
предложения в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь
2021 года
69.
Обеспечение в рамках национального проекта "Жасыл Қазақстан" реконструкции 120 каналов, а также строительства 9 водохранилищ в Акмолинской, Алматинской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Кызылординской, Туркестанской областях
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
70.
Обеспечение в течение 5 лет всех городов и сел чистой питьевой водой в рамках национального проекта развития регионов ("Сильные регионы - драйвер страны"), в том числе путем модернизации магистрального водопровода "Астрахань - Мангистау"
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
71.
Внесение предложений по развитию в Казахстане безопасной атомной и водородной энергетики с учетом развития инженерного дела и подготовки отечественных квалифицированных кадров, в том числе инженеров-атомщиков
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
июнь
2022 года
V. Формирование эффективной экосистемы на рынке труда
72.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", направленного на регулирование вопросов признания квалификаций, стимулирование работников к совершенствованию компетенций
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АСПР, АДГС
август
2022 года
73.
Разработка механизма регулирования (включая вопросы социального и медицинского страхования, пенсионного обеспечения, налогообложения) новых форм занятости, в том числе осуществляемых на основе интернет-платформ
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
февраль 2022 года
74.
Разработка новой Концепции миграционной политики Республики Казахстан, в том числе с отражением механизмов защиты прав граждан Республики Казахстан, работающих за рубежом
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство, АСПР, КНБ
март
2022 года
75.
Выработка комплекса мер, предусматривающих в том числе:
переформатирование действующего механизма выделения пособий гражданам, переселяющимся с юга на север страны, предоставление пособий не только через акиматы, но и путем возмещения расходов работодателей, которые самостоятельно нанимают работников из южных регионов;
возможность предоставления переселенцам, которые хотят заниматься самостоятельным бизнесом, земельных участков не только под строительство дома, но и для ведения сельскохозяйственной деятельности с обеспечением более широкого доступа к мерам государственной поддержки
предложения в Администрацию Президента
Правительство
февраль
2022 года
76.
Выработка комплекса мер по усилению информационной работы, направленной на снижение патерналистических настроений и социального иждивенчества среди населения
медиаплан
Правительство
ноябрь
2021 года
77.
Включение в разрабатываемый Социальный кодекс механизмов, направленных на уменьшение применения патерналистических и иждивенческих подходов в социальной политике
проект Кодекса Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2022 года
VI. Политическая модернизация и защита прав человека
78.
Разработка эффективного механизма поддержки гражданских инициатив в сельской местности для учета запросов сельских неправительственных организаций и придания импульса социальной активности на селе путем адаптации системы грантового финансирования и внедрения упрощенного режима их получения
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
79.
Внесение в законодательство Республики Казахстан изменений и дополнений, необходимых для проведения прямых выборов акимов районов, городов областного значения, в том числе в пилотном режиме
проект Закона
Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
Правительство, ЦИК
декабрь
2022 года
июнь
2023 года
80.
Внесение изменений в законодательство в целях закрепления нормы об обязательном учете квоты при распределении депутатских мандатов, а также расширения перечня квотируемых категорий граждан, помимо женщин и молодежи, установив квоту и для лиц с особыми потребностями
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
81.
Гармонизация норм Уголовного кодекса с положениями Второго Факультативного протокола Международного пакта о гражданских и политических правах
Закон
Республики Казахстан
ГП, Правительство
декабрь
2021 года
82.
Внесение изменений в Концепцию семейной и гендерной политики Республики Казахстан до 2030 года в части поощрения и продвижения прав и возможностей женщин в обществе
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство
март
2022 года
83.
Поэтапное расширение компетенции прокуроров по подготовке обвинительных актов по уголовным делам
проект Закона
Республики Казахстан
Закон Республики
Казахстан
ГП, Правительство
7 октября
2021 года
декабрь
2021 года
84.
Вовлечение местных органов государственного управления в масштабирование сервисной модели полиции
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июль, декабрь 2022 года
85.
Разработка комплекса мер по противодействию мошенничествам и финансовым пирамидам
предложения в Администрацию Президента
ГП, МВД, КНБ, АПК, АРРФР, АФМ, НБ, МИОР, МЦРИАП
ноябрь
2021 года
86.
Усиление работы по предотвращению и пресечению преступлений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, особенно оставшихся без попечения родителей
информация в Администрацию Президента
ГП, Правительство, Уполномоченный по правам ребенка
декабрь
2021 года, июль, декабрь
2022 года
87.
Принятие комплекса организационно-практических мер по противодействию наркопреступности с концентрацией усилий на своевременном выявлении и пресечении каналов поставок, производства и сбыта наркотиков, в том числе синтетических, особенно среди молодежи
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, КНБ
январь
2022 года
88.
Внесение на утверждение стратегического документа, определяющего программу действий на среднесрочный период по эффективной борьбе с коррупцией, включая "бытовую коррупцию"
проект
Указа Президента Республики Казахстан
АПК, ГП, АСПР, МФ
до 15 декабря
2021 года
89.
Выработка мер по обеспечению безопасности деятельности правозащитников, в том числе адвокатов, пресечению незаконных действий, препятствующих их работе
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП
декабрь
2021 года
VII. Консолидация как главный фактор дальнейшего прогресса
90.
Разработка плана практических мер, направленных на продвижение новой культуры и ее талантливых представителей
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
91.
Проработка создания Фонда поддержки креативной индустрии
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
92.
Выработка в рамках соответствующих документов системы государственного планирования мер по культивированию патриотизма, стремления к знаниям, трудолюбию, сплоченности и ответственности
предложения в Администрацию Президента
Правительство
октябрь
2021 года
93.
Реализация комплекса мер по предупреждению и пресечению любых форм радикализма, дискриминации, унижения чести и достоинства по языковому, национальному или расовому признакам
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, КНБ
январь, июль 2022 года
94.
Реализация комплекса мер по привлечению интеллигенции к укреплению в обществе культуры цивилизованного диалога и взаимоуважения, гражданского участия, а также прогрессивных ценностей, лежащих в основе внутренней солидарности и единства
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь, июль 2022 года
Инициативы, направленные на повышение благосостояния казахстанцев
95.

Жергілікті бюджеттердің абаттандыру және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бағдарламаларына "халық қатысатын" бюджетті 10 есе ұлғайту (5 %-дан кем болмайтын деңгейге дейін жеткізе отырып)
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы қараша
60.
Жергілікті бюджеттердің абаттандыру және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бағдарламаларында "халық катысатын" бюджетті бекіту процесінің ашықтығын арттырып, сондай-ақ әкімшілік- аумақтық бірліктердің басқа деңгейлеріне тарата отырып оңтайландыру
Президент
Әкімшілігіне
Үкімет,
Нұр-Сұлтан,
2022 жылғы наурыз
ақпарат
Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
61.
Мына ауқымды жобаларды іске асыру бойынша жол карталарын қабылдау:
Алматыдағы ЖЭО-2 алаңында булы газ кондырғысын салу;
ЖЭО-3 жаңғырту және ЖЭО-1 кеңейту;
Түркістан облысында қуаты 1000 МВт және оңтүстік өңірде (оның ішінде Талдықорған және Қызылорда қалаларында) өзге қуатты булы газ қондырғысын салу;
Алматы қаласы мен Алматы облысында кәбіл желілерін реконструкциялау
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ
2021 жылғы қараша
62.
Стратегиялық инвесторлармен бірлесіп кемінде 2400 МВт жаңартылатын қуат көздерін елдің түрлі өңірлерінде іске қосу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2021-2025
жылдар
желтоқсан
63.
Мейлінше ластанған 10 қаланы газға және баламалы қуат көздеріне көшіру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021-2025
жылдар
желтоқсан
64.
Қашаған кен орнында газ өңдеу зауытын салу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ
2021-2023
жылдар
желтоқсан
65.
"Мақат - Солтүстік Кавказ" магистралды газ құбырының лупингін салу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ
2021-2026
жылдар
желтоқсан
66.
"Бейнеу - Жаңаөзен" магистралды газ құбырын жаңғырту
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
"Самұрық-Қазына"
ҰӘҚ" АҚ
2021-2025
жылдар
желтоқсан
67.
Маңғыстау облысы Кендірлі кентінде су тұщытатын зауыт салу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021-2024
жылдар
желтоқсан
68.
Су үнемдеу технологияларын енгізуді ынталандыру және цифрландыру негізінде су түтынуды тиімді реттеу бойынша нақты шаралар әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қараша
69.
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы аясында 120 каналды реконструкциялауды, сондай-ақ Ақмола, Алматы, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстарында 9 су қоймасын салуды қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
70.
Өңірлерді дамытудың ұлттық жобасы ("Қуатты өңірлер - елдің драйвері") шеңберінде, оның ішінде "Астрахань - Маңғыстау" магистралды су құбырын жаңғырту арқылы 5 жыл ішінде барлық қалалар мен ауылдарды таза ауыз сумен қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
71.
Инженерлік саланы дамытуды және отандық білікті кадрларды, оның ішінде атом саласындағы инженерлерді даярлауды ескере отырып, Қазақстанда қауіпсіз атом мен сутегі энергетикасын дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2022 жылғы маусым
V. Еңбек нарығында тиімді экожүйе қалыптастыру
72.
Біліктілікті тану, жүмыскерлерді қүзыретін жетілдіруге ынталандыру мәселелерін реттеуге бағытталған "Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, СЖРА, МҚІА
2022 жылғы тамыз
73.
Жұмыспен қамтудың жаңа нысандарын (әлеуметтік және медициналық сақтандыру, зейнетақымен қамсыздандыру, салық салу), оның ішінде интернет- платформалар негізінде жүзеге асырылатындарын реттеудің тетігін әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
СЖРА
2022 жылғы ақпан
74.
Қазақстан Республикасының шетелде жүмыс істейтін азаматтарының құқықтарын қорғау тетіктерін де көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Көші-қон саясатының жаңа тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет, СЖРА, ҰҚК
2022 жылғы наурыз
75.
Шаралар кешенін әзірлеу, оның ішінде:
елдің оңтүстігінен солтүстігіне қоныс аударатын азаматтарға жәрдемақылар бөлудің қолданыстағы тетігін қайта форматтауды, жәрдемақыларды тек әкімдіктер арқылы ғана емес, сол сияқты оңтүстік өңірлерден жұмыскерлерді өз бетінше жалдайтын жұмыс берушілердің шығыстарын өтеу жолымен де беруді;
өзінің жеке бизнесімен айналысқысы келетін қоныс аударушыларга үй салу үшін ғана емес, сол сияқты мемлекеттік қолдау шараларына неғұрлым кеңінен қол жеткізуін қамтамасыз ете отырып, ауыл шаруашылығы қызметін жүргізу үшін де жер учаскелерін беру мүмкіндігін көздеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы ақпан
76.
Халық арасында патерналистік көңіл-күй мен әлеуметтік масылдықты төмендетуге бағытталған ақпараттық жұмысты күшейту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
медиажоспар
Үкімет
2021 жылғы қараша
77.
Әзірленіп жатқан Әлеуметтік кодекске патерналистік және масылдық ұстанымдарды әлеуметтік саясатта қолдануды азайтуға бағытталған тетіктерді енгізу
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Үкімет
2022 жылғы желтоқсан
VI. Саяси жаңғыру және адам құқығын қорғау
78.
Гранттық қаржыландыру жүйесін бейімдеу және оларды алудың оңайлатылган режимін енгізу арқылы ауылдық үкіметтік емес үйымдардың сұраныстарын ескеру және ауылда әлеуметтік белсенділікке серпін беру үшін ауылдық жерлерде азаматтык бастамаларды қолдаудың тиімді тетігін әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
79.
Қазақстан Республикасының заңнамасына аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің тікелей сайлауын, оның ішінде пилоттық режимде өткізу үшін қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Үкімет,
ОСК
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
80.
Депутаттық мандаттарды бөлу кезінде квотаны міндетті есепке алу туралы норманы бекіту, сондай-ақ әйелдер мен жастардан басқа, ерекше қажеттіліктері бар адамдар үшін де квота белгілеп, квота берілетін азаматтар санаттарының тізбесін кеңейту мақсатында заңнамаға өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
81.
Қылмыстық кодекстің нормаларын Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактінің Екінші факультативтік Хаттамасының ережелерімен үйлестіру
Қазақстан
Республикасының
Заңы
БП, Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
82.
Әйелдердің қоғамдағы құқықтарын және мүмкіндіктерін қолдау мен ілгерілету бөлігінде Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасына өзгерістер енгізу
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Жарлығы
Үкімет
2022 жылғы наурыз
83.
Қылмыстық істер бойынша прокурорлардың айыптау актілерін дайындау жөніндегі құзыретін кезең-кезеңімен кеңейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан
Республикасының
Заңы
БП, Үкімет
2021 жылғы 7 қазан
2021 жылғы желтоқсан
84.
Полицияның сервистік моделінің ауқымын кеңейтуге жергілікті мемлекеттік басқару органдарын тарту
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы шілде, желтоқсан
85.
Алаяқтыққа және қаржы пирамидаларына қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
БП, ІІМ, ҰҚК, СЖҚА, ҚНРДА, ҚМА, ҰБ, АҚДМ, ЦДИАӨМ
2021 жылғы қараша
86.
Кәмелетке толмагандардың, әсіресе ата-анасының қамқорлыгынсыз қалғандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстарды болғызбау және жолын кесу жөніндегі жұмысты күшейту
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
БП, Үкімет, Бала құқықтары женіндегі уэкіл
2021 жылғы желтоқсан,
2022 жылғы шілде, желтоқсан
87.
Есірткіні, оның ішінде синтетикалық есірткіні, әсіресе жастар арасында жеткізу, өндіру және өткізу арналарын уақтылы анықтауга және жолын кесуге күш-жігерді жұмылдыра отырып, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі ұйымдастыру-практикалық шаралар кешенін қабылдау
Президент
Әкімшілігіне
акпарат
Үкімет, БП, ҰҚК
2022 жылғы қаңтар
88.
"Тұрмыстық сыбайлас жемқорлықты" қоса алғанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиімді күрес бойынша
орта мерзімді кезеңге арналған іс-қимыл бағдарламасын айқындайтын стратегиялық құжатты бекітуге енгізу
Қазақстан
Республикасының
Президенті Жарлығының жобасы
СЖҚА, БП, СЖРА, Қаржымині
2021 жылғы 15 желтоқсанға
дейін
89.
Құқық қорғаушылар, оның ішінде адвокаттар қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, олардың жұмысына кедергі келтіретін заңсыз әрекеттердің жолын кесу жөнінде шаралар әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
БП
2021 жылғы желтоқсан
VII. Ұлттың ұйысуы - одан әрі дамудын басты факторы
90.
Жаңа мәдениетті және оның талантты өкілдерін ілгерілетуге бағытталған іс жүзіндегі шаралар жоспарын әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
91.
Креативті индустрияны қолдау қорын құруды пысықтау
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
92.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттарының шеңберінде отаншылдықты, білімге құштарлықты, еңбексүйгіштікті, бірлік пен жауапкершілікті дәріптейтін шараларды тұжырымдау
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қазан
93.
Тіл, ұлттық немесе нәсілдік белгілері бойынша радикализмнің, кемсітушіліктің, ар-намысы мен абыройын қорлаудың кез келген нысандарының алдын алу мен жолын кесу жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет,
БП, ҰҚК
2022 жылғы қаңтар, шілде
94.
Қоғамда өркениетті диалог пен өзара құрмет, азаматтық қатысу мәдениетін, сондай-ақ ішкі ынтымақ пен бірліктің негізінде жатқан прогрессивті құндылықтарды нығайтуға зиялы қауымды тарту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы қаңтар, шілде
Қазақстандықтардың әл-ауқатын арттыруға бағытталған бастамалар
95.

Внесение изменений в законодательство, предусматривающих с 1 января 2022 года увеличение минимальной заработной платы до 60 тысяч тенге
проект Закона
Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
Правительство
7 октября
2021 года
декабрь
2021 года
96.
Внесение изменений в законодательство, предусматривающих с 1 января 2022 года исключение использования минимальной заработной платы в качестве расчетного показателя в налоговой, социальной и других сферах
проект Закона
Республики Казахстан
Закон
Республики Казахстан
Правительство
7 октября
2021 года
декабрь
2021 года
97.
Разработка комплекса дополнительных "мягких" мер стимулирования бизнеса к увеличению заработных плат своих работников, предусматривающих в том числе льготы в рамках регулируемых закупок, а также преимущественный доступ к государственной поддержке для предприятий, увеличивающих заработные платы
предложения в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь
2021 года
98.
Разработка механизма сбора и перечисления единого платежа с фонда оплаты труда для микро- и малого предпринимательства
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НБ
декабрь
2021 года
99.
Принятие законодательных поправок, предусматривающих внедрение для микро- и малого предпринимательства единого платежа с фонда оплаты труда со снижением суммарной нагрузки с 34% до 25%
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь
2022 года
100.
Доработка платежных и информационных систем финансовых и иных организаций для приема и обработки платежей в рамках внедрения единого платежа с фонда оплаты труда для микро- и малого предпринимательства
информация в Администрацию Президента
НБ, Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
май, декабрь
2022 года
101.
Ежегодное повышение заработных плат отдельным категориям гражданских служащих (работники организаций культуры, архивного дела, в том числе технический персонал и другие) в среднем на 20% с 2022 по 2025 годы
постановление
Правительства
Республики Казахстан
Правительство
декабрь
2021 года
102.
Разработка целостной жилищной программы с определением АО "Отбасы банк" ее администратором (по принципу "единого окна"), обеспечивающим в том числе функционирование информационной системы по учету и распределению жилья среди граждан
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь
2021 года
103.
Предоставление права гражданам на перечисление части пенсионных накоплений выше порога минимальной достаточности на счета в АО "Отбасы банк" для накопления в целях последующего приобретения жилья
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь 2022 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "НУХ "Байтерек" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "Отбасы банк" - акционерное общество "Отбасы банк"
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АЗРК - Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АПК - Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АРРФР - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АСПР - Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АФМ - Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МФЦА - акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана"
МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
СК - Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета
Уполномоченный по правам ребенка - Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан
ЦИК - Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан

Заңнамаға 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап ең төменгі жалақыны 60 мың теңгеге дейін ұлғайтуды көздейтін өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2021 жылғы 7 қазан
2021 жылғы желтоқсан
96.
Заңнамаға 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап ең төменгі жалақыны салық, әлеуметтік және басқа да салалардың есептік көрсеткіші ретінде пайдалануды болдырмауды көздейтін өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан
Республикасының
Заңы
Үкімет
2021 жылғы 7 қазан
2021 жылғы желтоқсан
97.
Жұмыскерлерінің жалақысын ұлғайтуға бизнесті ынталандырудың қосымша "жұмсақ" шаралар кешенін әзірлеу, оның ішінде реттелетін сатып алу шеңберінде жеңілдіктерді, сондай-ақ жалақыны көбейтетін кәсіпорындардың мемлекеттік қолдауға басым қол жеткізуін көздеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қараша
98.
Микро- және шағын кәсіпкерлік үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлемді жинау және аудару тетігін әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ұсыныстар
Үкімет,
ҰБ
2021 жылғы желтоқсан
99.
Микро- және шағын кәсіпкерлік үшін жиынтық жүктемені 34%-дан 25%-ға дейін төмендете отырып, еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлем енгізуді көздейтін заңнамалық түзетулерді қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы маусым
100.
Микро- және шағын кәсіпкерлік үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлем енгізу шеңберінде төлемдерді қабылдау және өңдеу үшін қаржы және өзге де ұйымдардың төлем және ақпараттық жүйелерін пысықтау
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
ҰБ, Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы мамыр, желтоқсан
101.
Азаматтық қызметшілердің (мәдениет, архив ісі ұйымдары жұмыскерлері, оның ішінде техникалық персонал және басқалары) жекелеген санаттарына 2022-2025 жылдар аралығында орташа есеппен жыл сайын 20%-ға жалақыны арттыру
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
қаулысы
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
102.
"Отбасы банк" АҚ-ны бағдарламаның әкімшісі ретінде айқындай отырып ("бір терезе" қағидаты бойынша), оның ішінде тұрғын үйді есепке алу және азаматтар арасында бөлу жөніндегі ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ететіндей біртұтас тұрғын үй бағдарламасын әзірлеу
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
103.
Азаматтарға зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегінен асатын бөлігін "Отбасы банк" АҚ-дағы шоттарға кейін тұрғын үй сатып алу мақсатында жинау үшін аударуға құқық беру
Президент
Әкімшілігіне
ақпарат
Үкімет
2022 жылғы қаңтар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ - "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"Отбасы банк" АҚ - "Отбасы банк" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - "Самұрық Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
МҚІА - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БҚДА - Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
СЖҚА - Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
ҚНРДА - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
СЖРА - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ҚМА - Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
БП - Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҰҚК - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ИМ - Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
АҚДМ - Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
АХҚО - "Астана" халықаралық қаржы орталығы әкімшілігі" акционерлік қоғамы
ЦДИАӨМ - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰКП "Атамекен" - "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ЕК - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
Бала құқықтары жөніндегі уәкіл - Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары жөніндегі уәкіл
ОСК - Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы