О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 317 "Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2021 года № 879. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 759.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2023 № 759 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 317 "Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" следующие изменения:
в Правилах присуждения и размерах образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области образования (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
2) республиканская комиссия по присуждению гранта – комиссия, создаваемая уполномоченным органом для присуждения гранта (далее – комиссия), осуществляющая свою деятельность в порядке, определяемом уполномоченным органом;
3) рабочий орган – автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
4) образовательный грант Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" (далее – грант) – грант, учреждаемый Президентом Республики Казахстан, для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
5) школы – филиалы рабочего органа, осуществляющие образовательную деятельность.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присуждения гранта";
пункты 8, 9, 10, 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:

"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы № 317 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 879 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 759 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2023 № 759 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы № 317 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
2) грант тағайындау жөніндегі республикалық комиссия – грант тағайындау үшін уәкілетті орган құратын, қызметін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асыратын комиссия (бұдан әрі – комиссия);
3) жұмыс органы – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы;
4) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру гранты (бұдан әрі – грант) – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын грант;
5) мектептер – жұмыс органының білім беру қызметін жүзеге асыратын филиалдары.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Грант тағайындау тәртібі";
8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Конкурс для претендентов на обучение в 7-х классах, состоит из двух комплексных тестирований, проводимых в порядке, определяемом рабочим органом:
1) теста по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления;
2) языкового теста.
Тест по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления состоит из следующих разделов:
1) "Математика";
2) "Количественные характеристики" (выявление навыков оперирования цифрами и способности видеть их взаимосвязь);
3) "Естествознание".
Языковой тест состоит из тестовых заданий по предметам: казахский, русский и английский языки.
9. По итогам проведенного комплексного тестирования для претендентов на обучение в 7-х классах результаты претендентов по комплексному тестированию, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Математика", сорок и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Количественные характеристики", вносятся на рассмотрение комиссии.
10. По итогам конкурса комиссия присуждает грант претендентам на обучение в 7-х классах с более высоким общим баллом теста по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления и языкового теста в пределах выделенных грантов по конкретным школам.
При равном количестве общего балла теста по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления и языкового теста преимущество предоставляется претендентам на обучение в 7-х классах с более высоким баллом по разделу "Математика". В случае, если у претендентов на обучение в 7-х классах равные баллы по разделу "Математика", то преимущество предоставляется претендентам на обучение в 7-х классах с более высоким баллом по разделу "Количественные характеристики". В случае, если у претендентов на обучение в 7-х классах равные баллы по разделам "Математика" и "Количественные характеристики", то преимущество предоставляется претендентам на обучение в 7-х классах с более высоким баллом по разделу "Естествознание". В случае, если у претендентов на обучение в 7-х классах равные баллы по разделам "Математика", "Количественные характеристики" и "Естествознание", то преимущество предоставляется претендентам на обучение в 7-х классах с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.
11. Конкурс для учащихся организаций образования, претендующих на обучение в 8-9 и 11-х классах, проводится в виде комплексного тестирования в порядке, определяемом рабочим органом.
Комплексное тестирование проводится по предмету "Математика", по одному из предметов по выбору претендента: физика, химия, биология, а также казахскому, русскому и английскому языкам.

"8. 7-сыныпта оқуға үміткерлер үшін конкурс жұмыс органы айқындайтын тәртіппен өткізілетін екі кешенді тестілеуден тұрады:
1) жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалау бойынша тест;
2) тілдік тест.
Жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалау бойынша тест мынадай бөлімдерден тұрады:
1) "Математика";
2) "Сандық сипаттамалар" (сандарды пайдалану дағдылары мен олардың арасындағы өзара байланысты көре білу қабілетін анықтау);
3) "Жаратылыстану".
Тілдік тест қазақ, орыс және ағылшын тілі пәндері бойынша тест тапсырмаларынан тұрады.
9. 7-сыныптарда оқуға үміткерлер үшін өткізілген кешенді тестілеу қорытындылары бойынша "Математика" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын және "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың қырық және одан көп пайызын жинаған кешенді тестілеу бойынша үміткерлердің нәтижелері комиссияның қарауына енгізіледі.
10. Конкурстың қорытындысы бойынша комиссия нақты мектептер бойынша бөлінген гранттардың шегінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалау бойынша тестілеуден және тілдік тестілеуден барынша неғұрлым жоғары жалпы балл жинаған 7-сыныпта оқуға үміткерлерге грант тағайындайды.
Жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалау бойынша тестілеудің және тілдік тестілеудің жалпы балдарының саны тең болған кезде "Математика" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған 7-сыныпта оқуға үміткерлерге басымдық беріледі. 7-сыныпта оқуға үміткерлердің "Математика" бөлімі бойынша жинаған балдары тең болған жағдайда "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған 7-сыныпта оқуға үміткерлерге басымдық беріледі. 7-сыныпта оқуға үміткерлердің "Математика" және "Сандық сипаттамалар" бөлімдері бойынша балдарының саны тең болған жағдайда "Жаратылыстану" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған 7-сыныпта оқуға үміткерлерге басымдық беріледі. 7-сыныпта оқуға үміткерлердің "Математика", "Сандық сипаттамалар" және "Жаратылыстану" бөлімдері бойынша балдарының саны тең болған жағдайда конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тілден (қазақ, орыс) неғұрлым жоғары балл жинаған 7-сыныпта оқуға үміткерлерге басымдық беріледі.
11. 8-9 және 11-сыныптарда оқуға үміткер білім беру ұйымдарының оқушылары үшін конкурс жұмыс органы айқындайтын тәртіппен кешенді тестілеу түрінде өткізіледі.
Кешенді тестілеу "Математика" пәні бойынша, үміткердің таңдауы бойынша бір пәннен: физика, химия, биология, сондай-ақ қазақ, орыс және ағылшын тілдері бойынша өткізіледі.

12. Результаты претендентов по итогам проведенного комплексного тестирования на обучение в 8-9 и 11-х классах, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по предмету "Математика" и выбранному предмету (физика, химия, биология), вносятся на рассмотрение комиссии.
13. Комиссия присуждает грант претендентам на обучение в 8-9 и 11-х классах, набравшим более высокие баллы по комплексному тестированию, в пределах выделенных грантов по конкретным школам.
При равном количестве баллов по комплексному тестированию преимущество предоставляется претендентам на обучение в 8-9, 11-х классах с более высоким баллом по предмету "Математика". В случае, если у претендентов равные баллы по предмету "Математика", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по выбранному предмету (физика, химия, биология). В случае, если у претендентов равные баллы по предмету "Математика" и выбранному предмету (физика, химия, биология), то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Претенденты, допущенные к рассмотрению комиссии, но не зачисленные в школу в связи с отсутствием вакантных мест, вносятся в резервные списки в разрезе школ.
Резервный список претендентов формируется отдельно по каждой школе и утверждается комиссией в целях их привлечения к обучению в случае наличия вакантного места в течение учебного года.
17. Претендентам, зачисленным в резервные списки, действующие в течение учебного года, присуждается грант без прохождения дополнительного конкурса. Претендент из резервного списка одной школы претендует на обучение в другой школе в случаях наличия вакантного места и отсутствия по данной школе резервного списка.
При определении кандидата из резервного списка для обучения в 7-х классах грант присуждается претендентам в порядке, предусмотренном в пункте 10 настоящих Правил.
При определении кандидата из резервного списка для обучения в 8-9 и 11-х классах при равном количестве баллов по итогам комплексного тестирования грант присуждается претендентам в порядке, предусмотренном в пункте 13 настоящих Правил.
Решение о присуждении гранта из резервного списка публикуется на интернет-ресурсе рабочего органа не позднее пяти рабочих дней со дня подписания протокола комиссией.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Размеры гранта".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

12. 8-9 және 11-сыныптарда оқуға өткізілген кешенді тестілеудің қорытындысы бойынша "Математика" пәні және таңдалған пән (физика, химия, биология) бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын жинаған үміткерлердің нәтижелері комиссияның қарауына жіберіледі.
13. Комиссия нақты мектептер бойынша бөлінген гранттар шегінде кешенді тестілеу нәтижелері бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған 8-9, 11-сыныптарда оқуға үміткерлерге грант тағайындайды.
Кешенді тестілеу бойынша балдар саны тең болған кезде "Математика" пәні бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған 8-9, 11-сыныптарда оқуға үміткерлерге басымдық беріледі. Үміткерлердің "Математика" пәні бойынша жинаған балдары тең болған жағдайда таңдалған пән (физика, химия, биология) бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Үміткерлердің "Математика" және таңдалған пән (физика, химия, биология) бойынша балдарының саны тең болған жағдайда конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тілден (қазақ, орыс) неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Комиссияның қарауына жіберілген, бірақ бос орындардың болмауына байланысты мектепке қабылданбаған үміткерлер мектептер шеңберінде резервтік тізімдерге енгізіледі.
Үміткерлердің резервтік тізімі әр мектеп бойынша жеке қалыптастырылады және оқу жылы ішінде бос орын болған жағдайда оларды оқуға шақыру мақсатында комиссия бекітеді.
17. Оқу жылы ішінде жарамды болатын резервтік тізімдерге алынған үміткерлерге грант қосымша конкурстан өтусіз тағайындалады. Бір мектептің резервтік тізіміндегі үміткер бос орын болған және ол мектепте резервтік тізім болмаған жағдайда басқа мектепте оқуға үміттене алады.
7-сыныпта оқу үшін резервтік тізімнен кандидатты айқындау кезінде грант үміткерлерге осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәртіппен тағайындалады.
8-9 және 11-сыныптарда оқу үшін резервтік тізімнен кандидатты айқындау кезінде кешенді тестілеу қорытындысы бойынша балл саны тең болған кезде үміткерлерге грант осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген тәртіппен тағайындалады.
Резервтік тізімнен грант тағайындау туралы шешім комиссия хаттамаға қол қойған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жұмыс органының интернет-ресурсында жарияланады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Гранттың мөлшері".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин