О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2021 года № 925
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года:
статью 13 дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) совместно с молодежными ресурсными центрами организуют информирование молодежи по вопросам охраны репродуктивного здоровья;".
2. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике":
1) в статье 1:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) республиканский форум молодежи – форум представителей молодежи, проводимый в целях формирования общенационального уровня взаимодействия между государственными органами и молодежью;";
дополнить подпунктами 3-1), 10), 11), 12), 13) и 14) следующего содержания:
"3-1) специалист по работе с молодежью – специалист, осуществляющий мероприятия, направленные на поддержку личностного и социального развития молодежи, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую типовым квалификационным характеристикам, утвержденным уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики;";
"10) индекс развития молодежи – сводный индекс для анализа реализуемой государственной молодежной политики и уровня развития молодежи по семи основным направлениям: образование, здоровье и благополучие, занятость и возможности, политическое участие, гражданское участие, досуг, безопасность;
11) социальная служба для молодежи – юридическое лицо, оказывающее услуги по организации досуга молодежи по месту жительства, поддержке и развитию предпринимательской деятельности молодежи, молодежного самоуправления и иным социально значимым направлениям, не противоречащим законодательству Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 925 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
13-бап мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) жастар ресурстық орталықтарымен бірлесіп репродуктивтік денсаулықты қорғау мәселелері бойынша жастарға ақпарат беруді ұйымдастырады;".
2. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) республикалық жастар форумы – жастар өкілдерінің мемлекеттік органдар мен жастар арасындағы өзара іс-қимылдың жалпыұлттық деңгейін қалыптастыру мақсатында өткізілетін форумы;";
мынадай мазмұндағы 3-1), 10), 11), 12), 13 және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) жастармен жұмыс жөніндегі маман – жастардың жеке және әлеуметтік дамуын қолдауға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыратын, мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар маман;";
"10) жастардың даму индексі – жеті негізгі бағыт: білім беру, денсаулық және саламаттылық, жұмыспен қамту және мүмкіндіктер, саяси қатысу, азаматтық қатысу, бос уақыт, қауіпсіздік бойынша іске асырылатын мемлекеттік жастар саясатын және жастардың даму деңгейін талдауға арналған жиынтық индекс;
11) жастарға арналған әлеуметтік қызмет – тұрғылықты жері бойынша жастардың бос уақытын ұйымдастыру, жастардың кәсіпкерлік қызметін қолдау және дамыту, жастардың өзін-өзі басқаруы және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша қызметтер көрсететін заңды тұлға;

12) социальные услуги молодежи – услуги, оказываемые молодежными ресурсными центрами в соответствии со статьей 23 настоящего Закона;
13) молодежные трудовые отряды – объединения молодежи в рамках мероприятий по организации временного трудоустройства;
14) молодежь категории NEET – часть молодежи, которая не работает, не занята образованием или профессиональной подготовкой, переподготовкой и находится вне сферы занятости.";
2) в статье 4:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) повышение уровня правовой культуры молодежи;";
дополнить подпунктами 7-1), 10) и 11) следующего содержания:
"7-1) формирование у молодежи нетерпимости к проявлениям коррупции;";
"10) повышение цифровой грамотности молодежи;
11) развитие волонтерства среди молодежи.";
3) статью 6:
дополнить подпунктами 11-1), 12-2), 12-3) и 13-1) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и по согласованнию с уполномоченным государственным органом по труду утверждает типовые квалификационные характеристики к специалистам по работе с молодежью;";
"12-2) разрабатывает и по согласованнию с уполномоченным государственным органом по труду утверждает правила организации и мониторинга молодежных трудовых отрядов;
12-3) разрабатывает и утверждает правила внедрения и применения Индекса развития молодежи в Республике Казахстан;";
"13-1) организует и проводит информационно-разъяснительную работу для молодежи категории NEET о программах поддержки молодежи;";
4) статью 7 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования, а также повышение квалификации для молодежи категории NEET;";
5) статью 10:
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) осуществляет формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по вопросам трудовой занятости молодежи;
4-2) содействует трудоустройству молодежи категории NEET;";
6) в статье 12:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа, направленного на поддержку молодежных инициатив по вопросам культуры;";
7) главу 2 дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Компетенция уполномоченного органа в сфере межэтнических отношений
Уполномоченный орган в сфере межэтнических отношений в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) осуществляет разъяснительную работу среди молодежи по укреплению межэтнического согласия и толерантности;

12) жастардың әлеуметтік көрсетілетін қызметтері – осы Заңның 23-бабына сәйкес жастар ресурстық орталықтары көрсететін қызметтер;
13) жастар еңбек жасақтары – уақытша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар шеңберіндегі жастар бірлестіктері;
14) NEET санатындағы жастар – жастардың жұмыс істемейтін, білім алумен немесе кәсіби дайындықпен, қайта даярлаумен айналыспайтын және жұмыспен қамту саласынан тыс бөлігі.";
2) 4-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жастардың құқықтық мәдениетінің деңгейін арттыру;";
мынадай мазмұндағы 7-1), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) жастардың сыбайлас жемқорлық көріністеріне төзбеушілігін қалыптастыру;";
"10) жастардың цифрлық сауаттылығын арттыру;
11) жастар арасында волонтерлікті дамыту.";
3) 6-бап:
мынадай мазмұндағы 11-1), 12-2), 12-3) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) жастармен жұмыс жөніндегі мамандарға үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлейді және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітеді;";
"12-2) жастар еңбек жасақтарын ұйымдастыру және мониторингтеу қағидаларын әзірлейді және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітеді;
"12-3) Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"13-1) NEET санатындағы жастарға жастарды қолдау бағдарламалары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді;";
4) 7-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) NEET санатындағы жастар үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді, сондай-ақ біліктілікті арттыруды қамтамасыз етеді;";
5) 10-бап:
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) жастарды жұмыспен қамту мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және осы тапсырыстың нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;
4-2) NEET санатындағы жастарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;";
6) 12-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жастардың мәдениет мәселелері жөніндегі бастамаларын қолдауға бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және осы тапсырыстың нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;";
7) 2-тарау мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Этносаралық қатынастар саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Этносаралық қатынастар саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) жастар арасында этносаралық келісім мен тағаттылықты нығайту бойынша түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;

3) осуществляет взаимодействие и сотрудничество с молодежными организациями по укреплению межэтнического согласия и толерантности;
4) осуществляет формирование и реализацию государственного социального заказа по вопросам укрепления межэтнического согласия и толерантности среди молодежи;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
8) в статье 19:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) обеспечивает проведение мониторинга и оценки потребностей молодежи для выявления и решения актуальных проблем, повышения эффективности реализации государственной молодежной политики;
3) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования, а также повышение квалификации для молодежи категории NEET;
4) обеспечивает реализацию политики занятости и трудоустройства молодежи, организует мониторинг рынка труда и практики трудоустройства молодых специалистов;
5) содействует развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
6) создает молодежные ресурсные центры, обеспечивает и координирует их деятельность;
7) обеспечивает проведение регионального форума молодежи;
8) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
9) создает, обеспечивает деятельность, мониторинг деятельности молодежных трудовых отрядов в соответствии с правилами организации и мониторинга молодежных трудовых отрядов, утвержденными уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики;
10) обеспечивает проведение мероприятий по реализации индекса развития молодежи в соответствии с правилами внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан, утвержденными уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики;
11) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
дополнить пунктом следующего содержания:
"3. Местный исполнительный орган района (города областного значения) в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную молодежную политику;
2) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования, а также повышение квалификации для молодежи категории NEET;

3) жастар ұйымдарымен этносаралық келісім мен тағаттылықты нығайту бойынша өзара іс-қимыл мен ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) жастар арасында этносаралық келісім мен тағаттылықты нығайту мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асырады;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
8) 19-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) өзекті проблемаларды анықтау және шешу, мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың тиімділігін арттыру үшін мониторинг жүргізуді және жастардың қажеттіліктерін бағалауды қамтамасыз етеді;
3) NEET санатындағы жастар үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді, сондай-ақ біліктілікті арттыруды қамтамасыз етеді;
4) жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатын іске асыруды қамтамасыз етеді, еңбек нарығының және жас мамандарды жұмысқа орналастыру практикасының мониторингін ұйымдастырады;
5) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдеседі;
6) жастар ресурстық орталықтарын құрады, олардың қызметін қамтамасыз етеді және үйлестіреді;
7) өңірлік жастар форумын өткізуді қамтамасыз етеді;
8) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық тағаттылықты нығайту жөнінде шаралар қолданады;
9) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жастар еңбек жасақтарын ұйымдастыру және мониторингтеу қағидаларына сәйкес жастар еңбек жасақтарын құрады, олардың қызметін, қызметінің мониторингін қамтамасыз етеді;
10) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидаларына сәйкес жастардың даму индексін іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
11) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) NEET санатындағы жастар үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді, сондай-ақ біліктілікті арттыруды қамтамасыз етеді;

3) обеспечивает проведение мониторинга и оценки потребностей молодежи для выявления и решения актуальных проблем, повышения эффективности реализации государственной молодежной политики;
4) обеспечивает реализацию политики занятости и трудоустройства молодежи, организует мониторинг рынка труда и практики трудоустройства молодых специалистов;
5) содействует развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
6) создает молодежные ресурсные центры, обеспечивает и координирует их деятельность;
7) обеспечивает проведение регионального форума молодежи;
8) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
9) создает, обеспечивает деятельность, мониторинг деятельности молодежных трудовых отрядов в соответствии с правилами организации и мониторинга молодежных трудовых отрядов, утвержденными уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики;
10) обеспечивает проведение мероприятий по реализации индекса развития молодежи в соответствии с правилами внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан, утвержденными уполномоченным органом;
11) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
9) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Республиканский и региональный форумы молодежи
1. Форум молодежи проводится на республиканском и региональном уровнях.
2. Республиканский форум молодежи обеспечивает:
1) диалог и взаимодействие между центральными и местными исполнительными органами и молодежью, молодежными организациями;
2) обсуждение вопросов реализации государственной молодежной политики;
3) выработку рекомендаций по совершенствованию государственной молодежной политики.
3. На республиканском форуме молодежи обсуждается национальный доклад "Молодежь Казахстана", заслушиваются отчеты центральных и местных исполнительных органов, по итогам которого в Правительство Республики Казахстан вносятся рекомендации по совершенствованию государственной молодежной политики.
4. Региональный форум молодежи обеспечивает:
1) диалог и взаимодействие между местными исполнительными органами и молодежью, молодежными организациями;
2) обсуждение вопросов реализации государственной молодежной политики;
3) выработку рекомендаций по совершенствованию государственной молодежной политики.";
10) главу 3 дополнить статьями 20-1 и 20-2 следующего содержания:
"Статья 20-1. Индекс развития молодежи

3) өзекті проблемаларды анықтау және шешу, мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың тиімділігін арттыру үшін мониторинг жүргізуді және жастардың қажеттіліктерін бағалауды қамтамасыз етеді;
4) жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатын іске асыруды қамтамасыз етеді, еңбек нарығының және жас мамандарды жұмысқа орналастыру практикасының мониторингін ұйымдастырады;
5) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдеседі;
6) жастар ресурстық орталықтарын құрады, олардың қызметін қамтамасыз етеді және үйлестіреді;
7) өңірлік жастар форумын өткізуді қамтамасыз етеді;
8) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық тағаттылықты нығайту жөнінде шаралар қолданады;
9) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жастар еңбек жасақтарын ұйымдастыру және мониторингтеу қағидаларына сәйкес жастар еңбек жасақтарын құрады, олардың қызметін, қызметінің мониторингін қамтамасыз етеді;
10) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидаларына сәйкес жастардың даму индексін іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
11) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
9) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Республикалық және өңірлік жастар форумдары
1. Жастар форумы республикалық және өңірлік деңгейлерде өткізіледі.
2. Республикалық жастар форумы:
1) орталық және жергілікті атқарушы органдар мен жастар, жастар ұйымдары арасындағы диалог пен өзара іс-қимылды;
2) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру мәселелерін талқылауды;
3) мемлекеттік жастар саясатын жетілдіру жөнінде ұсынымдар тұжырымдауды қамтамасыз етеді.
3. Республикалық жастар форумында "Қазақстан жастары" ұлттық баяндамасы талқыланады, орталық және жергілікті атқарушы органдардың есептері тыңдалады, оның қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік жастар саясатын жетілдіру жөнінде ұсынымдар енгізіледі.
4. Өңірлік жастар форумы:
1) жергілікті атқарушы органдар мен жастар, жастар ұйымдары арасындағы диалог пен өзара іс-қимылды;
2) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру мәселелерін талқылауды;
3) мемлекеттік жастар саясатын жетілдіру жөнінде ұсынымдар тұжырымдауды қамтамасыз етеді.";
10) 3-тарау мынадай мазмұндағы 20-1 және 20-2-баптармен толықтырылсын:
"20-1-бап. Жастардың даму индексі

1. Индекс развития молодежи реализуется в Республике Казахстан с целью адаптации к национальной специфике Глобального индекса развития молодежи, а также рейтинговой оценки эффективности государственных органов в части реализации молодежной политики.
2. Правила внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан утверждаются уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики.
3. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения) обеспечивают проведение мероприятий по реализации индекса развития молодежи в соответствии с правилами внедрения и применения индекса развития молодежи в Республике Казахстан, утвержденными уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики.
Статья 20-2. Молодежь категории NEET
1. С целью поддержки и развития молодежи государством осуществляются меры по снижению количества молодежи категории NEET.
2. Уполномоченный орган осуществляет межведомственную координацию осуществляемых государственными органами мероприятий по снижению количества молодежи категории NEET.";
11) пункт 3 статьи 21 исключить;
12) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Молодежные ресурсные центры
1. Молодежные ресурсные центры создаются с целью оказания услуг для поддержки и развития молодежи и молодежных организаций.
2. Молодежные ресурсные центры осуществляют на основе потребности и интересов молодежи информационно-консультационную помощь, социальные услуги молодежи, организацию неформального образования, реализацию проектов и программ, направленных на личностное и социальное развитие молодежи.
3. Работники молодежных ресурсных центров должны соответствовать типовым квалификационным характеристикам, утвержденным уполномоченным органом.
4. Молодежные ресурсные центры совместно с местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют информирование молодежи по вопросам охраны репродуктивного здоровья.
5. Молодежные ресурсные центры организуют работу молодежных трудовых отрядов в соответствии с правилами организации и мониторинга молодежных трудовых отрядов, утвержденными уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики.
6. Услуги молодежных ресурсных центров предоставляются бесплатно.";
13) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Волонтерская деятельность молодежи
1. Волонтерской деятельностью молодежи является добровольная общественно полезная деятельность молодежи, осуществляемая на безвозмездной основе в интересах физических и юридических лиц.

1. Жастардың даму индексі Жастардың жаһандық даму индексінің ұлттық ерекшелігіне бейімдеу, сондай-ақ жастар саясатын іске асыру бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін рейтингтік бағалау мақсатында Қазақстан Республикасында іске асырылады.
2. Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидаларын мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында жастардың даму индексін енгізу және қолдану қағидаларына сәйкес жастардың даму индексін іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
20-2-бап. NEET санатындағы жастар
1. Мемлекет жастарды қолдау және дамыту мақсатында NEET санатындағы жастар санын азайту жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган мемлекеттік органдар жүзеге асыратын NEET санатындағы жастар санын азайту жөніндегі іс-шараларды ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады.";
11) 21-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
12) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Жастар ресурстық орталықтары
1. Жастар ресурстық орталықтары жастар мен жастар ұйымдарын қолдау және дамыту үшін қызметтер көрсету мақсатында құрылады.
2. Жастар ресурстық орталықтары жастардың қажеттіліктері мен мүдделерінің негізінде ақпараттық-консультациялық көмекті, жастардың әлеуметтік көрсетілетін қызметтерін, формалды емес білім беруді ұйымдастыруды, жастардың тұлғалық және әлеуметтік дамуына бағытталған жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды жүзеге асырады.
3. Жастар ресурстық орталықтарының қызметкерлері уәкілетті орган бекіткен үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келуге тиіс.
4. Жастар ресурстық орталықтары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен бірлесіп репродуктивтік денсаулықты қорғау мәселелері бойынша жастарға ақпарат беруді жүзеге асырады.
5. Жастар ресурстық орталықтары мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жастар еңбек жасақтарын ұйымдастыру және мониторингтеу қағидаларына сәйкес жастар еңбек жасақтарының жұмысын ұйымдастырады.
6. Жастар ресурстық орталықтары көрсететін қызметтер тегін ұсынылады.";
13) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Жастардың волонтерлік қызметі
1. Жастардың волонтерлік қызметі жеке және заңды тұлғалардың мүдделерінде өтеусіз негізде жүзеге асырылатын жастардың ерікті қоғамдық пайдалы, қоғамдық пайдалы қызметі болып табылады.

2. Волонтерская деятельность молодежи не может быть направлена на поддержку политических партий и религиозных объединений.
3. Меры поддержки волонтерской деятельности молодежи осуществляются в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О волонтерской деятельности".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Жастардың волонтерлік қызметі саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қолдауға бағытталамауға тиіс.
3. Жастардың волонтерлік қызметін қолдау шаралары "Волонтерлік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті