О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2014 года № 1131 "Об утверждении Правил оказания социально-правовой помощи лицам, состоящим на учете службы пробации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 217. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 758.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2023 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2014 года № 1131 "Об утверждении Правил оказания социально-правовой помощи лицам, состоящим на учете службы пробации" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация.";
Правила оказания социально-правовой помощи лицам, состоящим на учете службы пробации, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2022 года № 217
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 октября 2014 года № 1131
Правила оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация (далее – Правила), разработаны в целях реализации Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О пробации" и определяют порядок оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация.
2. Местные исполнительные органы, общественные объединения и иные организации оказывают социально-правовую помощь лицам, в отношении которых применяется досудебная, приговорная, пенитенциарная и постпенитенциарная пробация. Данные лица могут обратиться за указанной помощью в местные исполнительные органы или общественные объединения и иные организации.
3. Приговорная пробация применяется в отношении осужденного к ограничению свободы или осужденного условно.

"Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қазандағы № 1131 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 217 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 758 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2023 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қазандағы № 1131 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 13 сәуірдегі
№ 217 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 23 қазандағы
№ 1131 қаулысымен
бекітілген
Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексін, "Пробация туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді және өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер және өзге де ұйымдар сотқа дейінгі, үкімдік, пенитенциарлық және пенитенциарлықтан кейінгі пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетеді. Бұл адамдар аталған көмекті алуға жергілікті атқарушы органдарға немесе қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарға жүгіне алады.
3. Үкімдік пробация бас бостандығын шектеуге сотталған адамға немесе шартты түрде сотталған адамға қатысты қолданылады.

4. Пенитенциарная пробация применяется в отношении осужденного, отбывающего наказание в виде лишения свободы в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Для лиц, в отношении которых применяется пенитенциарная пробация, администрацией учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы составляется индивидуальная программа оказания социально-правовой помощи по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Постпенитенциарная пробация применяется в отношении лица:
1) условно-досрочно освобожденного от отбывания наказания в виде лишения свободы;
2) освобождаемого из мест лишения свободы, в отношении которого судом установлен административный надзор;
3) которому лишение свободы было заменено ограничением свободы в соответствии со статьей 73 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
4) которому лишение свободы было заменено штрафом в соответствии со статьей 73 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
5) отбывшего назначенный судом срок наказания в виде лишения свободы.
Глава 2. Порядок оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация
6. Основным направлением социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация, является оказание содействия в получении образования, овладении профессией, трудоустройстве, лечении, а также обеспечении правовой помощи.
7. Служба пробации при постановке на учет лиц, в отношении которых применяется пробация:
1) устанавливает место жительства, состояние здоровья, уровень образования и трудовую занятость;
2) разъясняет порядок получения социально-правовой помощи.
8. Местные исполнительные органы организуют процесс, связанный с оказанием социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Медицинская помощь предоставляется в государственных организациях здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.
10. Лицо с неоконченным средним образованием, в отношении которого применяется пробация, обращается в учебные заведения по месту жительства.
11. Правовая помощь лицам, в отношении которых применяется пробация, предусматривает следующие услуги:
1) оформление документов, имеющих юридическое значение, в случаях отсутствия у них средств, на получение положенных по законодательству социальных пособий, социальных выплат, для их подачи на трудоустройство, обучение, медицинскую помощь;
2) юридическое консультирование по установленным законодательством правам на социальную помощь, социальное обеспечение и способы защиты от их нарушений;

4. Пенитенциарлық пробация қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеп жатқан сотталған адамға қатысты қолданылады.
Пенитенциарлық пробация қолданылатын адамдар үшін қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінің әкімшілігі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасын жасайды.
5. Пенитенциарлықтан кейінгі пробация:
1) бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған;
2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын, сот әкімшілік қадағалау белгілеген;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 73-бабына сәйкес бас бостандығынан айыру бас бостандығын шектеуге ауыстырылған;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 73-бабына сәйкес бас бостандығынан айыру айыппұлға ауыстырылған;
5) сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі жаза мерзімін өтеген адамдарға қатысты қолданылады.
2-тарау. Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету тәртібі
6. Білім алуға, мамандықты меңгеруге, жұмысқа орналасуға, емделуге, сондай-ақ құқықтық көмекпен қамтамасыз етуге көмек көрсету өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмектің негізгі бағыты болып табылады.
7. Пробация қызметі өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарды есепке қою кезінде:
1) адамның тұрғылықты жерін, денсаулық жағдайын, білім деңгейін және еңбекпен қамтылуын анықтайды;
2) әлеуметтiк-құқықтық көмек алу тәртiбiн түсiндiредi.
8. Жергілікті атқарушы органдар өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетуге байланысты процесті ұйымдастырады.
9. Медициналық көмек мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетіледі.
10. Аяқталмаған орта білімі бар өзіне қатысты пробация қолданылатын адам тұрғылықты жері бойынша оқу орындарына жүгінеді.
11. Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға құқықтық көмек мынадай көрсетілетін қызметтерді көздейді:
1) олардың қаражаты болмаған жағдайда заңнама бойынша тиесілі әлеуметтік жәрдемақыларды, арнайы төлемдерді алуға, жұмысқа орналасуға, оқуға, медициналық көмек алуға құжаттар тапсыру үшін заңдық мәні бар құжаттарды ресімдеу;
2) әлеуметтік көмекке, әлеуметтік қамсыздандыруға заңнамада белгіленген құқықтар мен олардың бұзылуынан қорғау тәсілдері бойынша заңдық консультация беру;

3) оказание содействия в получении установленных законодательством льгот, пособий и других социальных выплат, способствующего решению вопросов, создающих условия для выхода из трудной жизненной ситуации.
Для оказания правовой помощи лица, в отношении которых применяется пробация, обращаются в местные исполнительные органы по месту их жительства.
12. При оказании помощи в трудоустройстве лицам, в отношении которых применяется пробация, местные исполнительные органы осуществляют следующие мероприятия:
1) направляют безработных на имеющиеся в базе вакансий уполномоченного органа/центра занятости населения свободные рабочие места;
2) направляют безработных на социальные рабочие места;
3) направляют безработных с их согласия на общественные работы;
4) направляют безработных на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации в соответствии с потребностями рынка труда с последующим содействием их трудоустройству;
5) устанавливают квоты для трудоустройства лиц, состоящих на учете служб пробации или освобожденных из мест лишения свободы. При этом в списочной численности работников направляющей стороны не учитываются работники, привлекаемые для работы в соответствии с договором на оказание услуг по предоставлению персонала.
13. По истечении пробационного контроля, срока административного надзора и снятия с учета службы пробации оказываемая государственными органами и иными организациями социально-правовая помощь продолжается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. В течение трех рабочих дней после получения постановления суда служба пробации направляет в местный исполнительный орган и организацию, оказывающую социально-правовую помощь, уведомление для ее приостановления в отношении лиц, объявленных в розыск, для которых избрана мера пресечения "содержание под стражей".
15. Неправомерные действия работников местных исполнительных органов, общественных объединений и иных организаций, граждан, оказывающих социально-правовую помощь, могут быть обжалованы в установленном законодательством порядке.
_______________________
Приложение
к Правилам оказания социально-
правовой помощи лицам, в
отношении которых
применяется пробация
Форма
_________________________________________________________
(наименование учреждения)
Индивидуальная программа оказания социально-правовой помощи
Мы, нижеподписавшиеся:__________________________________________
(сотрудники учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы)
____________________________________________________________________
по результатам состояния здоровья, уровня образования и занятости трудом, наличия
места жительства, а также иных сведений (лица, подпадающего под пенитенциарную
пробацию) составили индивидуальную программу оказания социально-правовой
помощи в отношении
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы лица) после освобождения будет проживать
____________________________________________________________________,
(адрес)
нуждается в оказании следующей социально-правовой помощи:

3) өмірдегі қиын жағдайдан шығу үшін жағдай жасайтын мәселелерді шешуге ықпал ететін заңнамада белгіленген жеңілдіктерді, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу.
Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдар құқықтық көмек көрсету үшін олардың тұрғылықты жері бойынша жергілікті атқарушы органдарға жүгінеді.
12. Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамға жұмысқа орналасуға көмек көрсеткен кезде жергілікті атқарушы органдар мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) жұмыссыздарды өкілетті органның/халықты жұмыспен қамту орталығының бос орындар базасында бар бос жұмыс орындарына жіберу;
2) жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жіберу;
3) жұмыссыздарды олардың келісімі бойынша қоғамдық жұмыстарға жіберу;
4) жұмыссыздарды кейіннен жұмысқа орналастыруға көмек көрсете отырып, еңбек нарығының сұранысына сәйкес кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін көтеруге жіберу;
5) пробация қызметінің есебінде тұрған немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін квоталар белгілеу. Бұл ретте жіберуші тарап жұмыскерлерінің тізімдік санында персонал беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шартқа сәйкес жұмысқа тартылатын жұмыскерлер есепке алынбайды.
13. Пробациялық бақылау, әкімшілік қадағалау мерзімі өтіп, пробация қызметінің есебінен шығарғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар көрсететін әлеуметтік-құқықтық көмек жалғасады.
14. Пробация қызметі сот қаулысын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде әлеуметтік-құқықтық көмек көрсететін жергілікті атқарушы органға және ұйымға іздестіру жарияланған, "қамаққа алу" бұлтартпау шарасы тағайындалған адамдарға қатысты әлеуметтік-құқықтық көмекті тоқтата тұру үшін хабарландыру жолдайды.
15. Әлеуметтік-құқықтық көмек көрсететін жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер және өзге де ұйымдар қызметкерлерінің заңсыз әрекеттеріне заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Өздеріне қатысты пробация
қолданылатын адамдарға
әлеуметтік-құқықтық көмек
көрсету қағидаларына
қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(мекеменің атауы) Әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасы
Біз, төменде қол қоюшылар:______________________________________
___________________________________________________________________
(қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінің қызметкерлері) түзеу мекемесінен босағаннан кейін
________________________________________________ (тұратын мекенжайы)
___________________________________________________________қатысты
(адамның тегі және аты-жөні)
денсаулық жағдайының, білім деңгейі мен жұмыспен қамтылуының, тұрғылықты жерінің бар-жоғының, сондай-ақ өзге де мәліметтердің (пенитенциарлық пробацияға жататын адамдар) нәтижелері бойынша әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасын жасадық, ол мынадай әлеуметтік-құқықтық көмектің көрсетілуіне мұқтаж:

1) получении медицинской помощи (при необходимости);
2) правовой помощи (при необходимости):
оформление документов, имеющих юридическое значение, в случаях отсутствия у
лица, состоящего на учете службы пробации, средств, на получение положенных по
законодательству социальных пособий, социальных выплат, для подачи документов на
трудоустройство, обучение, медицинскую помощь;
юридическое консультирование по установленным законодательством правам на
социальную помощь, социальное обеспечение и способы защиты от их нарушений;
оказание содействия в получении установленных законодательством льгот, пособий и
других социальных выплат, способствующего решению вопросов, создающих условия для
выхода из трудной жизненной ситуации;
3) помощи в получении образования (при необходимости);
4) овладении профессией и трудоустройстве (при необходимости);
5) определении в организацию временного пребывания, оказывающую специальные
социальные услуги (в случае, если лицо, отбывшее наказание, не имеет или утратило жилье);
6) получении иной помощи (при необходимости).
Индивидуальную программу оказания социально-правовой помощи составили
сотрудники учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы).
__________________       ___________       ______________________________________
(звание)                   (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________       ___________       _______________________________________
(звание)             (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________20___г.
М.П.
С индивидуальной программой оказания социально-правовой помощи ознакомлен и
согласен ___________________________________ ___________
(фамилия, имя отчество (при его наличии) (подпись)
"___" __________ 20__ г.
________________________

1) медициналық көмек алуға (қажет болған жағдайда);
2) құқықтық көмекке (қажет болған жағдайда):
пробация қызметінің есебінде тұрған адамның қаражаты болмаған жағдайда заңнама бойынша тиесілі әлеуметтік жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алуға, жұмысқа орналасуға, оқуға, медициналық көмек алуға құжаттар тапсыру үшін заңдық мәні бар құжаттарды ресімдеуге;
әлеуметтік көмекке, әлеуметтік қамсыздандыруға заңнамада белгіленген құқықтар мен олардың бұзылуынан қорғау тәсілдері бойынша заңдық консультация беруге;
өмірде қиын жағдайдан шығу үшін жағдай жасайтын мәселелерді шешуге ықпал ететін заңнамада белгіленген жеңілдіктерді, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесуге;
3) білім алуына көмек көрсетуге (қажет болған жағдайда);
4) кәсіпті меңгеруіне және жұмысқа орналастыруға (қажет болған жағдайда);
5) арнаулы әлеуметтік кызметтер көрсететін (жазасын өтеген адамның тұрғын үйі болмаған немесе одан айырылған жағдайда) уақытша тұру ұйымына орналастыруға;
6) өзге де көмек алуға (қажет болған жағдайда).
Әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасын қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінің қызметкері жасады.
_____________ ________________ _____________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "___" ______________
М.О.
Әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасымен таныстым және келісемін __________________________ _________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20___ жылғы "___" _____________