"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 720 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 2) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуді жүргізуге, дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинауға, өңдеуге және қорғауға, биологиялық материалды іріктеуге, пайдалануға, адамның жеке басын анықтауға немесе растауға уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналардың:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін жүгінген;
Қазақстан Республикасына жұмыс беруші жеке тұлғаларда үй шаруашылығындағы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) мақсатында үй жұмыскерлері ретінде келген;
Қазақстан Республикасының визасын ресімдеген кезде;
мыналарды:
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
босқын куәлігін;
жол жүру құжатын бірінші рет ресімдеген, сондай-ақ қалпына келтірген, ауыстырған жағдайларда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
2) туған күні мен жері;
3) жынысы;
4) қай ұлтқа жататыны (иесінің қалауы бойынша);
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) қолдарының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2022 года № 720.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 31 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации" и определяют порядок организации и осуществления деятельности государственных органов, уполномоченных на проведение дактилоскопической и (или) геномной регистрации, по сбору, обработке и защите дактилоскопической и геномной информации, отбору, хранению, использованию, уничтожению биологического материала, установлению или подтверждению личности человека.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) иностранцев и лиц без гражданства:
обратившихся для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
прибывших в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве;
при оформлении визы Республики Казахстан;
при оформлении впервые, а также в случаях восстановления, замены:
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;
удостоверения беженца;
проездного документа.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату и место рождения;
3) пол;
4) национальную принадлежность (по желанию владельца);
5) гражданство;
6) фотографию;
7) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;

8) құжаттың берілген күні, нөмірі, қолданылу мерзімі;
9) құжат иесінің қолтаңбасы;
10) жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
11) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
12) құжатты берген органның атауы;
13) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеген кезде:
1) тұрақты тұру жоспарланып отырған жердің мекенжайы;
2) тұрақты тұруға өтінішті қараған органның атауы қосымша енгізіледі.
14. Қазақстан Республикасының визасын ресімдеген кезде шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
2) туған күні;
3) жынысы;
4) қолдарының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) құжаттың берілген күні, нөмірі, қолданылу мерзімі;
8) визаның берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
10) визаны берген органның атауы;
11) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі.";
мынадай мазмұндағы 14-1 және 14-2-тармақтармен толықтырылсын:
"14-1. Еңбекші көшіп келушіге рұқсат беру кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
2) туған күні;
3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) шетелде тұрақты тұратын жерінің толық мекенжайы;
8) Қазақстан Республикасында уақытша тұратын мекенжайы;
9) жұмыс берушінің мекенжайы;
10) жеке басты куәландыратын құжатының нөмірі, құжат берілген күн, қолданылу мерзімі;
11) еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың берілген күні, қолданылу мерзімі;
12) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
13) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі.
14-2. Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
2) туған күні;

8) дату выдачи, номер документа, срок действия;
9) подпись владельца документа;
10) индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) наименование органа, выдавшего документ;
13) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
При оформлении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан дополнительно вносятся:
1) адрес места планируемого постоянного проживания;
2) наименование органа, рассматривающего ходатайство на постоянное место жительство.
14. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) дату выдачи, номер документа, срок действия;
8) дату выдачи, срок действия визы;
9) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
10) наименование органа, выдавшего визу;
11) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.";
дополнить пунктами 14-1 и 14-2 следующего содержания:
"14-1. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения трудовому иммигранту содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) полный адрес места постоянного проживания;
8) адрес временного проживания в Республике Казахстан;
9) адрес работодателя;
10) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
11) дату выдачи, срок действия разрешения трудового иммигранта;
12) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
13) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
14-2. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;

3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) құжаттың берілген күні, нөмірі, қолданылу мерзімі;
8) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
10) Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін күн мен негіздері (заңды күшіне енген сот үкімі немесе шешімі);
11) өткенге дейін сот Қазақстан Республикасының аумағына кіруге тыйым салуды белгілеген күн.";
мынадай мазмұндағы 21-1 және 21-2-тармақтармен толықтырылсын:
"21-1. Осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген, бұрын дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдар верификациялау рәсімінен өтеді.
21-2. Верификациялау дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына төрт саусақты (сұқ, ортаңғы, атаусыз саусақ пен шынашақты) бір уақытта қою арқылы боялмайтын әдіспен жүзеге асырылады, содан кейін сол және оң қолдардың бас бармақтарының таңбасы кезекпен қойылады. Екі қолдың саусақтары болмаған жағдайда сол және оң қолдарының алақандары кезекпен қойылады.
Жеке тұлға саусақтарының және (немесе) алақандарының папиллярлық бедері жеке басын куәландыратын құжатта не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша орналастырылған дактилоскопиялық ақпаратпен сәйкес келген кезде одан әрі құжаттандыру рәсімінен өтеді.
Жеке тұлға саусақтарының және (немесе) алақандарының папиллярлық бедері жеке басын куәландыратын құжатта не "ЖБС" ААЖ дерекқорында орналастырылған оның дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келмеген жағдайда жеке тұлға осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қайтадан дактилоскопиялаудан өтуге тиіс не оған осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шаралары жүргізіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Дактилоскопиялау немесе верификациялау алдында тіркелетін адамның қолдарында ашық жараның бар-жоғы, қолдың таза және құрғақ болуы қаралады.
Тіркелетін адамда мыналар анықталған кезде:
ашық жара – осы Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көзделген іс-әрекеттер жүргізіледі;
қолдың айтарлықтай лас болуы – оларды санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу арқылы жоюға мүмкіндік беріледі.
Дактилоскопиялауды жүргізген кезде мынадай талаптардың сақталуы қамтамасыз етіледі:
тіркелетін адамның саусақтарын дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысының, бояу жағуға арналған боялған металл немесе шыны тілімшенің (бұдан әрі – тілімше) бетінен және дактилоскопиялық картаның үстінен үйкемей біркелкі басып түсіру;
таза білікше мен тілімшелерді пайдалану.";

3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) дату выдачи, номер документа, срок действия;
8) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
9) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
10) дату и основания выдворения за пределы Республики Казахстан (вступившего в законную силу приговора или решения суда);
11) дату, до истечения которой судом установлен запрет на въезд на территорию Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 21-1 и 21-2 следующего содержания:
"21-1. Лица, указанные в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру верификации.
21-2. Верификация осуществляется бескрасковым методом путем одновременного прикладывания четырех пальцев (указательного, среднего, безымянного пальцев и мизинца), затем отпечатки больших пальцев левой и правой рук поочередно прикладываются к предметному стеклу дактилоскопического сканера. В случае отсутствия пальцев обеих рук прикладывают поочередно ладони левой и правой рук.
При совпадении папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук физического лица с его дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", проходит дальнейшую процедуру документирования.
В случае несовпадения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук физического лица с его дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", физическое лицо подлежит повторному дактилоскопированию согласно подпункту 2) пункта 22 настоящих Правил либо проводятся проверочные мероприятия, предусмотренные пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Перед дактилоскопированием или верификацией руки регистрируемого лица осматриваются на наличие открытых ран, чистоты и сухости рук.
При выявлении у регистрируемого лица:
открытых ран проводятся действия, предусмотренные пунктами 19, 20 и 21 настоящих Правил;
значительных загрязнений рук предоставляется возможность для их устранения путем обработки санитарно-гигиеническими средствами.
При дактилоскопировании обеспечивается соблюдение следующих требований:
равномерное без скольжения прокатывание пальцев регистрируемого лица по поверхности предметного стекла дактилоскопического сканера, окрашенной металлической или стеклянной пластины для раскатки краски (далее – пластины) и по дактилоскопической карте;
использование чистого валика и пластин.";

мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Дактилоскопиялау немесе верификациялау нәтижесі осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес еңбекші көшіп келушіге берілетін дактилоскопиялаудан немесе верификациялаудан өткені туралы қағаз форматтағы анықтамамен ресімделеді, бұл туралы көші-қон қызметінің қызметкері "ХҚЖ" АӨЖ-ге белгі қояды.
Бұрын дактилоскопиялаудан өткен адамдардың сауалнамалық деректері сәйкес келмеген жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарының мүдделі бөлімшелерін осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шараларын жүргізу туралы хабардар етеді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қазақстан Республикасы азаматының дактилоскопиялық ақпаратын "ЖБС" ААЖ дерекқорында сақтау оның қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін ол жүз жасқа толған күнге дейін жүзеге асырылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Дактилоскопиялық ақпаратты жою актісінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) дактилоскопиялық ақпарат жойылған күн, негізі;
2) тіркелген адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, жынысы, туған күні және жері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
3) жою тәсілі;
4) дактилоскопиялық ақпаратты жоюды жүзеге асырған қызметкерлердің аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Сотталған адамның биологиялық материалына ақпараттық карта мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, азаматтығы, жынысы, туған күні және жері, тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) немесе тіркелетін адам туралы деректер алынған жеке басты куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі;
2) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
3) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің адамды соттауға негіз болған бабы;
5) биологиялық материал алуды жүзеге асырған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы;
6) кәмелетке толмаған адамды қоспағанда, геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген адамның қолтаңбасы (тіркелетін адам ақпараттық картаға қолтаңбасын қоюдан бас тартқан кезде картада бұл туралы жазба жасалады);

дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Результат дактилоскопирования или верификации оформляется справкой о прохождении дактилоскопирования или верификации согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам в бумажном формате, которая выдается трудовому иммигранту, о чем сотрудник миграционной службы ставит отметку в ИПС "СДН".
В случае несовпадения анкетных данных лица, ранее прошедшего дактилоскопирование, сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней информирует заинтересованные подразделения органов внутренних дел о проведении проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Хранение дактилоскопической информации гражданина Республики Казахстан в базе данных АИС "БИЛ" осуществляется после установления факта его смерти до даты, когда ему исполнилось бы сто лет.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. В акте уничтожения дактилоскопической информации указываются следующие данные:
1) дата, основания уничтожения дактилоскопической информации;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), пол, дата и место рождения, индивидуальный идентификационный номер (при наличии), номер документа, удостоверяющего личность зарегистрированного лица;
3) способ уничтожения;
4) фамилии, имена, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должности и подписи сотрудников, осуществивших уничтожение дактилоскопической информации.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Информационная карта к биологическому материалу осужденного лица содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), гражданство, пол, дату и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания, индивидуальный идентификационный номер (при наличии) или наименование и номер документа, удостоверяющего личность, из которого получены данные о регистрируемом лице;
2) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
3) дату и основание проведения отбора биологического материала для геномной регистрации;
4) статью Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которой осуждено лицо;
5) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица, осуществившего отбор биологического материала;
6) подпись лица, у которого произведен отбор биологического материала для геномной регистрации, за исключением несовершеннолетнего (при отказе регистрируемого лица от подписания информационной карты, в ней делается об этом запись);

7) кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің қолтаңбасы.";
70-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті геномдық тіркеуге жататын сотталған адамдарды анықтауды және есепке алуды";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының биологиялық материалына ақпараттық карта мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, азаматтығы, жынысы, туған күні және жері, тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) немесе тіркелетін адам туралы деректер алынған жеке басты куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі;
2) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
3) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі;
4) биологиялық материал алуды жүзеге асырған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы;
5) кәмелетке толмаған адамды қоспағанда, геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген адамның қолтаңбасы;
6) кәмелетке толмаған адамның заңды өкілінің немесе сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамның қорғаншысының қолтаңбасы.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Жеке басы анықталмаған адамдардың сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған биологиялық материалдарына анықтау, тергеу органдары осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ақпараттық карта толтырады, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
2) биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі, қылмыстық істің нөмірі немесе ақпаратты есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірі;
3) әрекеттің саралануы, қылмыс жасалған күн мен орны;
4) лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы және қолтаңбасы.
Ақпараттық картаға тергеу амалы барысында биологиялық материалды алу (мысалы: оқиға болған жерді қарап-тексеру, қарау, куәландыру) хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Анықтау, тергеу органдары танылмаған мәйіттердің биологиялық материалдарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес толтырылған ақпараттық картаны қоса береді, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:

7) подписи законных представителей несовершеннолетних.";
подпункт 1) пункта 70 изложить в следующей редакции:
"1) определение и учет осужденных лиц, подлежащих обязательной геномной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации;";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Информационная карта к биологическому материалу биологического родственника без вести пропавшего гражданина содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), гражданство, пол, дату и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания, индивидуальный идентификационный номер (при наличии) или наименование и номер документа, удостоверяющего личность, из которого получены данные о регистрируемом лице;
2) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
3) дату и основание проведения отбора биологического материала для геномной регистрации;
4) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица, осуществившего отбор биологического материала;
5) подпись лица, у которого произведен отбор биологического материала для геномной регистрации, за исключением несовершеннолетнего;
6) подпись законного представителя несовершеннолетнего или опекуна лица, признанного недееспособным по решению суда.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Органы дознания, следствия к биологическим материалам неустановленных лиц, изъятым в ходе досудебного расследования, заполняют информационную карту, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, которая содержит следующие сведения:
1) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
2) дату и основание проведения изъятия биологических материалов, номер уголовного дела или регистрационный номер в книге учета информации;
3) квалификацию деяния, дату и место совершения преступления;
4) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица.
К информационной карте прилагается копия протокола следственного действия, в ходе которого изъяты биологические материалы (например: осмотра места происшествия, осмотра, освидетельствования).";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Органы дознания, следствия к биологическим материалам неопознанных трупов прилагают информационную карту, заполненную в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам, содержащую следующие сведения: