О Генеральном плане города Алматы (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2023 года № 349.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития города Алматы Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Алматы (включая основные положения), одобренный маслихатом города Алматы.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года № 1330 "О Генеральном плане города Алматы";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2004 года № 452 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года № 1330".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 мая 2023 года № 349
О генеральном плане города Алматы
(включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Алматы (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим направления перспективного комплексного развития, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "Об особом статусе города Алматы" и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
Генеральным планом приняты следующие проектные периоды:
исходный год – на 1 января 2020 года;
первая очередь строительства – 2030 год;
расчетный срок – 2040 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план разработан с учетом взаимосвязанности Алматы и Алматинской агломерации.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории города Алматы (далее – город), включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно- климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

Алматы қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 мамырдағы № 349 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес Алматы қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Алматы қаласының мәслихаты мақұлдаған Алматы қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Алматы қаласының Бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы № 1330 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы № 1330 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 22 сәуірдегі № 452 қаулысы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 3 мамырдағы
№ 349 қаулысымен
бекітілген
Алматы қаласын дамытудың бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Алматы қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) перспективалық кешенді даму, аумақты жоспарлы ұйымдастыру, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көлік инфрақұрылымы жүйесі бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" заңдарының және Қазақстан Республикасының қала құрылысын жобалау саласына қатысты басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес перспективалы аумақтық даму шекараларында жасалған.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
1) бастапқы жыл – 2020 жылғы 1 қаңтар;
2) құрылыстың бірінші кезегі – 2030 жыл;
3) есептік мерзім – 2040 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар Алматы мен Алматы агломерациясының өзара байланысын ескере отырып әзірленді.
Бас жоспар мыналарды:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, Алматы қаласының (бұдан әрі – қала) аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;

2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;
3) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
4) основные направления по разработке транспортного раздела, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
5) иные меры по обеспечению устойчивого развития города.
Генеральный план является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных программ развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, реконструкции жилых и реорганизации производственных территорий, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территорий административных районов и других территориальных единиц Алматы, проектов планировки и застройки города.
Генеральный план является основой для разработки:
1) долгосрочных и краткосрочных программ социально-экономического развития города;
2) комплексных схем развития электроснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и других инженерных систем;
3) комплексной транспортной схемы города (далее – КТС);
4) проектов детальной планировки и застройки территории города по реализации утвержденного Генерального плана;
5) комплексных планов застройки на краткосрочные периоды;
6) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
7) планов сохранения и реабилитации исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
8) программ развития территорий рекреационных зон и озеленения;
9) планов комплексного благоустройства и преобразования общественных пространств;
10) правил застройки города.
Глава 3. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города составила в исходном году 1916,82 тыс. человек.
Прогноз численности населения города на расчетный срок выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения.
Перспективная численность населения определена методом статистической экстраполяции с учетом оптимального включения населения в трудоспособном возрасте в деятельность во всех сферах социально- экономической деятельности.
Проектная численность населения города Алматы составит:
1) первая очередь строительства (2030 г.) – 2500 тыс. чел.;

2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлуді және пайдалануды шектеуді;
3) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шараларды;
4) көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттарды, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын;
5) қаланың тұрақты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды айқындайды.
Бас жоспар қалалық инфрақұрылымды дамытудың перспективалық және бірінші кезектегі бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру, табиғи кешен аумақтарын сақтау және дамыту, тұрғын үй аумақтарын реконструкциялау және өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру, қоғамдық, іскерлік және мәдени орталықтарды, туризм және демалыс объектілерін дамыту, қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру, әкімшілік аудандар аумақтарын дамытудың қала құрылысы жоспарларын және Алматының басқа да аумақтық бірліктерін, қаланы жоспарлау және құрылыс салу жобаларын әзірлеу және жүзеге асыру үшін негіз болып табылады.
Бас жоспар мыналарды әзірлеудің негізі болып табылады:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді бағдарламалары;
2) электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, сумен жабдықтауды және басқа да инженерлік жүйелерді дамытудың кешенді схемалары;
3) қаланың кешенді көлік схемасы (бұдан әрі – ККС);
4) бекітілген Бас жоспарды іске асыру бойынша қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және салу жобалары;
5) қысқа мерзімді кезеңдерге арналған кешенді құрылыс салу жоспарлары;
6) тұрғын үй, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламалары;
7) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтау және оңалту жоспарлары;
8) рекреациялық аймақтар аумақтарын дамыту және көгалдандыру бағдарламалары;
9) қоғамдық кеңістіктерді кешенді абаттандыру және қайта құру жоспарлары;
10) қала құрылысын салу қағидалары.
3-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала аумағының әкімшілік шекаралары шегіндегі халық саны бастапқы жылы 1916,82 мың адамды құрады.
Қала халқының есептік мерзімге болжамы халықтың табиғи және көші- қон қозғалысындағы объективті болып жатқан өзгерістерді ескере отырып орындалды.
Халықтың перспективалық cаны еңбекке қабілетті жастағы халықтың әлеуметтік-экономикалық қызметтің барлық салаларындағы қызметке оңтайлы қосылуын ескере отырып, статистикалық экстраполяциялау әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:
1) құрылыстың бірінші кезегі (2030 жыл) – 2500 мың адамды;

2) расчетный срок (2040 г.) – 3000 тыс. чел..
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства (11 лет) – 583 тыс. чел.; расчетный срок (10 лет) – 500 тыс. чел.
Население в трудоспособном возрасте к концу расчетного срока составит 66,5 % от численности населения города.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Жилищный фонд города Алматы составляет в исходном году 45707,3 тыс. м2 при средней обеспеченности всего населения города общей площадью 23,8 м2 на одного жителя.
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение обеспеченности жильем всего населения города к расчетному сроку до 28,6 м2 общей площади на одного человека на расчетный срок, т.е. с приростом на 4,8 м2 на одного человека и для расчета объемов нового жилищного строительства общая площадь принята в размере 30 м2/чел. на первую очередь и 33 м2/чел. на расчетный срок.
Объем нового жилищного строительства за период 2020 – 2040 годы составит 45607,5 тыс. м2 общей площади, в том числе в домах с приусадебными участками – 1002,9 тыс. м2, малоэтажных застройках типа таунхауз (2-3 этажа)
- 3557,8 тыс. м2 и многоквартирных многоэтажных домах – 41046,8 тыс. м2 общей площади, в том числе в период первого этапа строительства (2020 – 2030 годы) жилищный фонд новых домов составит 22118,9 тыс. м2 общей площади, из них в домах с приусадебными участками – 478,1 тыс. м2, среднеэтажных домах (таунхаузах) – 1725,1 тыс. м2 и многоквартирных многоэтажных домах – 19906,7 тыс. м2 общей площади.
Сфера общественного обслуживания. Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально- экономических и градостроительных условий в направлении достижений нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.
Объемы нового строительства объектов общественного обслуживания города Алматы составят на период до 2040 года 12327,83 тыс. м2 общей площади. Общий фонд общественной застройки на 2040 год достигнет 20 356,26 тыс. м2 общей площади, что эквивалентно 6,78 м2 общей площади на человека при существующем показателе на 2020 год 4,2 м2 на человека, т.е. увеличится на 2,58 м2 на человека с учетом перспективного прироста численности.
Параграф 3. Экономическая деятельность
Генеральным планом определены следующие приоритетные направления экономики города:
1) развитие новых технологических и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализация "прорывных" инвестиционных проектов;

2) есептік мерзім (2040 жыл) – 3000 мың адамды құрайды. Халықтың жалпы болжамды өсімі жобалау кезеңдері бойынша: құрылыстың бірінші кезеңі (11 жыл) – 583 мың адамды; есептік мерзім (10 жыл) – 500 мың адамды құрайды.
Еңбекке қабілетті жастағы халық есептік мерзімнің соңына қарай қала халқы санының 66,5 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Қаланың тұрғын үй қоры бастапқы жылы 45707,3 мың м2 құрайды, ал қаланың барлық халқының орташа қамтамасыз етілуі бір тұрғынға шаққанда жалпы ауданы 23,8 м2 құрайды.
Тұрғын үй ортасын кешенді қалыптастырудың негізгі бағыттары қала халқының барлығын тұрғын үймен қамтамасыз етуді есептік мерзімге қарай бір адамға шаққандағы жалпы ауданы 28,6 м2-ге дейін жеткізуді, яғни бір адамға шаққанда 4,8 м2-ге өсімді көздейді және жаңа тұрғын үй құрылысының көлемін есептеу үшін бірінші кезекке 30 м2/адам және есептік мерзімге 33 м2/адам мөлшерінде қабылданды.
2020 – 2040 жылдар кезеңінде жаңа тұрғын үй құрылысының көлемі жалпы ауданы 45607,5 мың м2 құрайды, оның ішінде үй-жай учаскелері бар үйлерде – 1002,9 мың м2, таунхауз үлгісіндегі аз қабатты құрылыста (2-3 қабат)
– 3557,8 мың м2 және көппәтерлі көпқабатты үйлерде – жалпы ауданы 41046,8 мың м2, оның ішінде құрылыстың бірінші кезеңі кезеңінде (2020 – 2030 жылдар) жаңа үйлердің тұрғын үй қоры жалпы ауданы 22118,9 мың м2 құрайды, оның ішінде үй жанындағы учаскелері бар үйлерде 478,1 мың м2 орта қабатты үйлер (таунхауздар) – 1725,1 мың м2 және көппәтерлі көпқабатты үйлер – жалпы ауданы 19906,7 мың м2.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы. Бас жоспарда әлеуметтік саланы мемлекеттік емес қызмет көрсету нысандарын дамытумен ұштастыра отырып, халықты әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып дамыту көзделеді.
Алматы қаласы қоғамдық қызмет көрсету объектілерінің жаңа құрылысының көлемі 2040 жылға дейінгі кезеңге жалпы ауданы 12327,83 мың м2 құрайды. 2040 жылға арналған қоғамдық құрылыс салудың жалпы қоры
жалпы ауданы 20356,26 мың м2-ге жетеді, бұл бір адамға шаққанда жалпы ауданы 6,78 м2-ге тең, ал 2020 жылға арналған қазіргі көрсеткіш бір адамға шаққанда 4,2 м2, яғни халық санының перспективалық өсуін ескере отырып, бір адамға шаққанда 2,58 м2-ге ұлғаяды.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Бас жоспарда қала экономикасының мынадай басым бағыттары айқындалған:
1) үлкен мультипликативтік әсері бар жаңа технологиялық және жүйе түзуші өндірістерді дамыту, оның ішінде "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру;

2) повышение эффективности деятельности и экономической отдачи добывающего сектора;
3) развитие многоуровневой системы обслуживания населения;
4) развитие системы современного образования, подготовки и переподготовки кадров, соответствующих реальным экономическим условиям;
5) создание доступной и конкурентоспособной системы здравоохранения;
6) развитие транспортно-коммуникационной инфраструктуры, способной удовлетворять потребность экономики и населения в транспортных услугах;
7) стимулирование перехода на энергосберегающие технологии и зеленую экономику.
Параграф 4. Развитие города как научно-инновационного центра
Алматы имеет самую мощную в республике интеллектуально-научную базу: здесь находится 229 научно-исследовательских и проектно- конструкторских подразделений, проводятся фундаментальные исследования в области ядерной медицины, развития космических технологий, новейшего программного обеспечения, развития ресурсосберегающих технологий и другие. Основными приоритетными направлениями развития науки в городе являются такие сферы, как ядерная наука, биомедицинская наука и технологии; исследования в области изучения природных ресурсов; сельскохозяйственная наука и технологии; охрана окружающей среды и другие.
Параграф 5. Модернизация промышленных зон города
В настоящее время в городе Алматы под промышленными зонами и участками с производственной застройкой занято 3540 га территории, из них под промышленными предприятиями и организациями – 3323 га, под предприятиями по производству и распределению электроэнергии, газа и воды – 217 га.
В ближайшую перспективу, до 2030 года, площадь промышленных зон города увеличится на 990 га за счет новой индустриальной зоны (далее – ИЗ) в северо-восточном направлении города Алматы (790 га) и развития ИЗ в Алатауском районе города Алматы на 200 га, а также получит свое дальнейшее развитие производственная территория парка информационных технологий в поселке Алатау Медеуского района общей площадью 166,4 г
К концу проектного периода (2040 год) в социально-экономических отраслях города прогнозируется иметь 1230 тыс. рабочих мест.
Глава 4. Градостроительное развитие
В градостроительной концепции Генеральный план города Алматы предполагает:
1) на первоочередной срок ускорение процесса кардинальной модернизации городской среды в пределах существующей его границы;
2) планомерную передислокацию населения из менее благоприятных для жизнедеятельности территорий в более экологически устойчивые и благоустроенные районы города;
3) резервирование периферийных территорий (прилегающих к БАКАД) и подготовку их для перспективной инновационно-урбанизированной комплексной застройки "зелеными" кластерами различного варианта (селитебной, экологически благоприятной производственной и другими зонами);

2) өндіруші сектор қызметінің тиімділігін және экономикалық қайтарымдылығын арттыру;
3) халыққа қызмет көрсетудің көп деңгейлі жүйесін дамыту;
4) шынайы экономикалық жағдайларға барабар заманауи білім беру, кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту;
5) қолжетімді және бәсекеге қабілетті денсаулық сақтау жүйесін құру;
6) экономика мен халықтың көлік қызметтеріне мұқтаждығын қанағаттандыруға қабілетті көліктік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту;
7) энергия үнемдейтін технологиялар мен жасыл экономикаға көшуді ынталандыру.
4-параграф. Қаланы ғылыми-инновациялық орталық ретінде дамыту
Алматының республикадағы ең қуатты зияткерлік-ғылыми базасы бар: мұнда 229 ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық бөлімше орналасқан, ядролық медицина, ғарыштық технологияларды дамыту, ең жаңа бағдарламалық қамтамасыз ету, ресурс үнемдейтін технологияларды дамыту және басқа салаларда іргелі зерттеулер жүргізілуде. Қалада ғылымды дамытудың негізгі басым бағыттары ядролық ғылым, биомедицина ғылымы мен технологиялары; табиғи ресурстарды зерттеу саласындағы зерттеулер; ауыл шаруашылығы ғылымы мен технологиялары; қоршаған ортаны қорғау сияқты салалар және басқалары болып табылады.
5-параграф. Қаланың өнеркәсіптік аймақтарын жаңғырту
Қазіргі уақытта Алматы қаласында өнеркәсіптік аймақтар мен өндірістік құрылыс салу учаскелері 3540 га аумақты алып жатыр. Оның ішінде өнеркәсіп орындары мен ұйымдар – 3323 га, электр энергиясын, газ және су өндіру мен тарату кәсіпорындары – 217 га.
Таяудағы перспективада, 2030 жылға дейін, қаланың өнеркәсіптік аймақтарының ауданы Алматы қаласының солтүстік-шығыс бағытындағы (790 га) жаңа индустриялық аймақты (бұдан әрі – ИА) және Алматы қаласының Алатау ауданындағы ИА-ны 200 га-ға дамыту есебінен 990 га-ға ұлғаяды, сондай-ақ Медеу ауданының Алатау кентінде жалпы ауданы 166,4 га-ға ақпараттық технологиялар паркінің өндірістік аумағы одан әрі дамиды. Жобалық кезеңнің соңына қарай (2040 жыл) қаланың әлеуметтік- экономикалық салаларында 1230 мың жұмыс орны болады деп болжануда.
4-тарау. Қала құрылысын дамыту
Қала құрылысы тұжырымдамасында Алматы қаласын дамытудың бас жоспары мыналарды көздейді:
1) бірінші кезектегі мерзімге қалалық ортаны оның қолданыстағы шекарасы шегінде түбегейлі жаңғырту процесін жеделдету;
2) тұрғындарды тіршілік әрекеті үшін қолайсыздау аумақтардан қаланың экологиялық тұрғыдан жайлырақ және абаттандырылған аудандарына жоспарлы түрде көшіру;
3) перифериялық аумақтарды (ҮАААЖ-ға іргелес) резервке қою және оларды әртүрлі нұсқадағы "жасыл" кластерлермен перспективалық инновациялық-урбандалған кешенді (қоныстану, экологиялық қолайлы өндірістік және басқа аймақтар) құрылыс салу үшін дайындау;

4) проведение градостроительной политики по сохранению исторического колорита застройки в центре города и других исторических планировочных районах;
5) размещение объектов социального и культурно-бытового назначений и рекреации первичного и вторичного уровня обслуживания в районах проживания населения с учетом нормативной доступности и эффективного обслуживания населения;
6) формирование общественных центров по новым принципам обслуживания населения, соответствующего по оперативности, качеству, доступности, прозрачности, легитимности, ответственности и т.п.;
7) восстановление в исторической части города систем пешеходных связей, развитие пешеходных связей в остальной части города в увязке с системой рекреационных площадок города;
8) развитие в гармоничном сочетании промышленных и сервисных функциональных зон для их рационального и эффективного освоения, в результате упрочение социально-экономической основы города-центра, при этом от 20 до 50 % размещение мест приложения труда в районах проживания населения;
9) планомерную модернизацию городской транспортной системы на основе проведения глубокой и всесторонней научно-исследовательской работы по изучению сложившихся систем транспорта города и пригородной зоны, зарубежного опыта в данном аспекте и прогнозирования его развития посредством анализа вариантов показателей системы моделирования;
10) проведение глубокой и всесторонней научно-исследовательской работы по изучению сложившейся экологической обстановки и на основе изучения зарубежного опыта по данному вопросу выработку прогнозных предложений по оздоровлению экологической среды города;
11) подготовку программ и планомерную их реализацию по защите населения города от опасных природных и техногенных процессов;
12) другие меры, направленные на решение первоочередных вопросов жизнедеятельности города.
Жесткое регулирование застройки водоохранных зон и территорий горных прилавков способствует восстановлению естественных природных ландшафтных компонентов (своего рода "легких" города) с целью обеспечения возможности циркуляции горных бризовых потоков в пределах предгорных территорий и формирующих благоприятные микроклиматические условия городской среды.
Организация постоянного водотока по всем водным артериям города, в том числе и комплексное благоустройство городского пространства с увеличением площади зеленых насаждений за счет облагораживания существующих зеленых массивов (роща Баума, территории кладбищ, санитарно-защитной зоны, а также другие озеленяемые территории) и планирования новых площадок под зеленые насаждения общего пользования.
Критерии устойчивого градостроительного развития города:

4) қала орталығында және басқа да тарихи жоспарлау аудандарында тарихи колоритті сақтау жөніндегі қала құрылысы саясатын жүргізу;
5) нормативтік қолжетімділігі мен халыққа тиімді қызмет көрсетуді ескере отырып, халық тұратын аудандарда әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектілерді орналастыру мен қызмет көрсетудің бастапқы және қайталама деңгейін рекреациялау;
6) жеделдігі, сапасы, қолжетімділігі, ашықтығы, заңдылығы, жауапкершілігі және т.с.с. бойынша лайықты қоғамдық орталықтарды халыққа қызмет көрсетудің жаңа қағидаттары бойынша қалыптастыру;
7) қаланың тарихи бөлігінде жаяу жүргіншілер жолдары жүйелерін қалпына келтіру, қаланың қалған бөлігінде қаланың рекреациялық алаңдар жүйесімен ұштастыра отырып, жаяу жүргіншілер жолдарын дамыту;
8) ұтымды әрі тиімді игеру үшін өнеркәсіптік және сервистік функционалдық аймақтарды үйлесімді ұштастыра отырып дамыту, нәтижесінде қала-орталықтың әлеуметтік-экономикалық негізін нығайту, бұл ретте еңбекті қолдану орындарының 20 %-ынан 50 %-ына дейін халық тұратын аудандарда орналастыру;
9) қала мен қала маңы аймағының қалыптасқан көлік жүйесін, осы аспектідегі шетелдік тәжірибені зерделеу және модельдеу жүйесі көрсеткіштерінің нұсқаларын талдау арқылы оның дамуын болжау бойынша терең және жан-жақты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу негізінде қалалық көлік жүйесін жоспарлы түрде жаңғырту;
10) қалыптасқан экологиялық жағдайды зерделеу және осы мәселе бойынша шетелдік тәжірибені зерделеу негізінде қаланың экологиялық ортасын сауықтыру бойынша болжамды ұсыныстар әзірлеу бойынша терең және жан-жақты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуі;
11) қала халқын қауіпті табиғи және техногендік процестерден қорғау жөніндегі бағдарламаларды дайындау және оларды жоспарлы түрде іске асыру;
12) қала тіршілігінің бірінші кезектегі мәселелерін шешуге бағытталған басқа да шаралар.
Су қорғау аймақтары мен тау бөктері аумақтарында құрылыс салуды қатаң реттеу тау бөктеріндегі аумақтар шегінде тау самалының айналымы мүмкіндігін қамтамасыз ету және қалалық ортаның қолайлы микроклиматтық жағдайларын қалыптастыру мақсатында табиғи ландшафтық компоненттерді (белгілі бір қала "өкпесі") қалпына келтіруге ықпал етеді.
Қаланың барлық су артериялары бойынша тұрақты су ағынын ұйымдастыру, оның ішінде қолданыстағы жасыл алқаптарды (Баум тоғайы, зират аумақтары, санитариялық-қорғау аймақтары, сондай-ақ басқа да көгалдандырылған аумақтар) көріктендіру және жалпы пайдаланымдағы жасыл екпелерге арналған жаңа алаңдарды жоспарлау есебінен жасыл екпелер алаңын ұлғайта отырып, қала кеңістігін кешенді көріктендіру.
Қаланың тұрақты қала құрылысын дамыту өлшемшарттары:

1) экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивости природного комплекса города с увеличением озелененных территорий общего пользования с 6,9 м2/чел. в 2020 году до 16,05 м2/чел. в 2040 году;
2) формирование и застройка территории города, крупнейшего и красивейшего города Республики Казахстан с возрождением былой славы города Алматы как города-сада;
3) культурная преемственность градостроительных решений, пространственного единства, выразительности, гармонии и средового разнообразия города;
4) надежность и безопасность транспортной и инженерной инфраструктур города;
5) комплексное решение жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий, формирование комфортной жилой среды;
6) эффективное использование производственных территорий;
7) развитость и доступность системы общественных административных, деловых, культурных, торговых, обслуживающих, досуговых спортивных и рекреационных центров с увеличением фонда площадей объектов в системе общественных центров с 8,03 до 25,72 млн. м2 общей площади к 2040 году.
Основные направления градостроительного развития Алматы должны обеспечить выполнение следующих задач:
1) сохранение и регенерация историко-культурного наследия города;
2) сохранение и развитие территорий природного комплекса;
3) развитие системы зелҰных насаждений общего пользования;
4) развитие единой системы территорий общегородских общественных центров;
5) развитие сети локальных многофункциональных центров города (полицентров);
6) основные направления градостроительного развития центрального планировочного ядра Алматы.
Реализация данных мероприятий обеспечит экономический рост города, решение накопившихся социальных проблем, внедрение гармонизированных между собой процессов пространственного планирования и реализацию конкретных проектов через внедрение новых градостроительных инструментов и подходов. Одним из подобных успешных инструментов в мире является полицентричная модель развития территории, позволяющая качественно наполнить городскую среду, соблюсти баланс жилых, социальных, общественно-деловых, промышленных и других зданий и сооружений, рационально использовать земельные и другие ресурсы, а также обеспечить принципы опережающего развития через инструменты развития инфраструктуры. Для привлечения населения в районы города, которые будут модернизироваться или застраиваться новым жильем, одними из важнейших условий станут доступный общественный транспорт и качественные коммунальные услуги, а также создание новых рабочих мест.
Глава 5. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура должна обеспечить комфортную доступность территорий города, безопасность и надежность внутригородских, пригородных и внешних транспортных связей в условиях прогнозируемого роста демографических и социально-экономических показателей, подвижности населения, изменения объемов пассажирских и грузовых перевозок, бесконфликтного включения новых альтернативных видов транспорта, ужесточения экологических требований. Эти задачи требуют развития единой транспортной системы города, обеспечивающей взаимодействие и взаимодополняемость немоторизированных способов перемещения (пешеходное и велосипедное движение), общественного и индивидуального транспорта, городских, пригородных и внешних транспортных систем, а также предоставление возможности потребителям альтернативного выбора видов транспортного обслуживания.
Развитие систем пригородного и внешнего транспорта предусматривает:

1) жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарды 2020 жылғы 6,9 м2/адамнан 2040 жылы 16,05 м2/адамға дейін ұлғайта отырып, қаланың табиғи кешенінің тіршілік ортасы мен тұрақтылығының экологиялық қауіпсіздігі;
2) Алматы қаласының бақ-қала ретіндегі бұрынғы даңқын жандандырып, Қазақстан Республикасының ең ірі және ең әдемі қаласының аумағын қалыптастыру және құрылыс салу;
3) қала құрылысы шешімдерінің мәдени сабақтастығы, кеңістіктік бірлік, мәнерлілік, үйлесімділік және қаланың қоршаған ортасының әртүрлілігі;
4) қаланың көлік және инженерлік инфрақұрылымдарының сенімділігі мен қауіпсіздігі;
5) тұрғын үй проблемасын кешенді шешу, тұрғын үй аумақтарын реконструкциялау және дамыту, жайлы тұрғын үй ортасын қалыптастыру;
6) өндірістік аумақтарды тиімді пайдалану;
7) қоғамдық орталықтар жүйесіндегі объектілер алаңдарының қорын 2040 жылға қарай жалпы алаңның 8,03-тен 25,72 млн м2-ге дейін ұлғайта отырып, қоғамдық әкімшілік, іскерлік, мәдени, сауда, қызмет көрсету, бос уақыт, спорт және рекреациялық орталықтар жүйесінің дамуы мен қолжетімділігі.
Алматының қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттары мынадай міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге тиіс:
1) қаланың тарихи-мәдени мұрасын сақтау және қайта жандандыру;
2) табиғи кешен аумақтарын сақтау және дамыту;
3) жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер жүйесін дамыту;
4) жалпы қалалық қоғамдық орталықтар аумақтарының бірыңғай жүйесін дамыту;
5) қаланың жергілікті көпфункционалды орталықтары (полиорталықтар) желісін дамыту;
6) Алматының орталық жоспарлау ядросын қала құрылысы тұрғысынан дамытудың негізгі бағыттары.
Аталған іс-шараларды іске асыру қаланың экономикалық өсуін, қордаланған әлеуметтік проблемаларды шешуді, жаңа қала құрылысы құралдары мен тәсілдерін енгізу арқылы кеңістіктік жоспарлау мен нақты жобаларды іске асырудың өзара үйлестірілген процестерін енгізуді қамтамасыз етеді. Әлемде осындай табысты құралдардың бірі қалалық ортаны сапалы толтыруға, тұрғын үй, әлеуметтік, қоғамдық-іскерлік, өнеркәсіптік және басқа да ғимараттар мен құрылысжайлардың теңгерімін сақтауға, жер және басқа да ресурстарды ұтымды пайдалануға, сондай-ақ инфрақұрылымды дамыту құралдары арқылы озыңқы даму қағидаттарын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін аумақты дамытудың полиорталықтық моделі болып табылады. Тұрғындарды жаңғыртылатын немесе жаңа тұрғын үй салынатын қала аудандарына тарту үшін қолжетімді қоғамдық көлік пен сапалы коммуналдық көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құру аса маңызды шарттардың бірі болады.
5-тарау. Көлік инфрақұрылымы
Көлік инфрақұрылымы демографиялық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің, халықтың жүріп-тұруының болжамды өсуі, жолаушылар мен жүк тасымалы көлемінің өзгеруі, көліктің баламалы жаңа түрлерінің жанжалсыз енгізілуі, экологиялық талаптарды қатаңдату жағдайында қала аумақтарының жайлы қолжетімділігін, қала ішіндегі, қала маңындағы және сыртқы көлік байланыстарының қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге тиіс. Бұл міндеттер қозғалыстың моторсыз тәсілдерінің (жаяу және велосипед қозғалысы), қоғамдық және жеке көліктің, қалалық, қала маңындағы және сыртқы көлік жүйелерінің өзара іс-қимылы мен бірін-бірі толықтыруын қамтамасыз ететін қаланың бірыңғай көлік жүйесін дамытуды, сондай-ақ тұтынушыларға көліктік қызмет көрсету түрлерін баламалы таңдауға мүмкіндік беруді талап етеді.
Қала маңындағы және сыртқы көлік жүйелерін дамыту:

1) создание современных терминальных и логистических комплексов по обслуживанию пассажиров и перевалке грузов, предусматривающих удобный доступ для различных транспортных систем и городского транспорта;
2) строительство автовокзальных комплексов (Западный, Северный и Восточный автовокзалы, железнодорожный вокзал "Алматы-2") с перехватывающими парковками, обслуживаемых городскими системами массовых скоростных пассажирских перевозок, и т.д.
Глава 6. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Генеральный план предусматривает сохранение и развитие действующей
зональной системы водопровода с увеличением его производительности до 1100,2 тыс. м3/сут. хозяйственно-питьевого, производственного и противопожарного водопровода.
Для водоснабжения необходимы строительство новых и реконструкция существующих водоводов и сетей общей протяженностью на 2030 год – 1007,0 км (восстановление – 395 км и новое строительство – 612,0 км) и дополнительно на 2040 год - 2295,0 км (восстановление – 750,0 км и новое строительство – 1545,0 км).
Параграф 2. Водоотведение
В части развития канализационной системы Генеральным планом предусмотрено повышение надежности функционирования системы канализации с доведением ее общей мощности до 920,0 тыс. м3/сут.
Для водоотведения необходимы строительство новых и реконструкция существующих коллекторов и канализационных сетей общей протяженностью на 2030 год – 786,0 км (восстановление – 391,0 км и новое строительство – 395,0 км) и дополнительно на 2040 год – 1385,0 км (восстановление – 760,0 км и новое строительство – 625,0 км).
Параграф 3. Теплоснабжение
Основным направлением развития системы теплоснабжения (далее – СТС) города Алматы в Генеральном плане явились:
1) совершенствование, техническое перевооружение и развитие сложившихся СТС, создание новых СТС на базе современных технологий и оборудования;
2) внедрение в зоне децентрализованного теплоснабжения современных, высокоэффективных нетрадиционных источников тепла и электроэнергии для нужд теплоснабжения отдельных потребителей (около 10 % от общей тепловой нагрузки в зоне децентрализованного теплоснабжения).
Использование экологически чистых нетрадиционных источников теплоснабжения наряду с традиционными котельными на органическом топливе (главным образом – природном газе) в зонах децентрализованного теплоснабжения.
Параграф 4. Электроснабжение
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы электроснабжения города:
Развитие источников генерации:
1) модернизация Алматинской ТЭЦ-2 с увеличением электрической мощности и строительством ПС 220 кВ АТЭЦ-2;

1) әртүрлі көлік жүйелері мен қалалық көлікке ыңғайлы қолжетімділікті көздейтін жолаушыларға қызмет көрсету және жүктерді ауыстырып тиеу бойынша заманауи терминалдық және логистикалық кешендер құру;
2) бұқаралық жүрдек жолаушылар тасымалының қалалық жүйелері қызмет көрсететін, тоқтау тұрақтары бар автовокзал кешендерін (Батыс, Солтүстік және Шығыс автовокзалдары, "Алматы-2" теміржол вокзалы) салу және т.б.
6 - тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Бас жоспар жұмыс істеп тұрған аймақтық су құбыры жүйесінің өнімділігін тәулігіне шаруашылық-ауызсу, өндірістік және өртке қарсы су құбырының 1100,21 мың м3 дейін ұлғайта отырып, оны сақтауды және дамытуды көздейді.
Сумен жабдықтау үшін 2030 жылға жалпы ұзындығы 1007,0 км (қалпына келтіру – 395 км және жаңа құрылыс – 612,0 км) және 2040 жылға қосымша 2295,0 км (қалпына келтіру – 750,0 км және жаңа құрылыс – 1545,0 км) жаңа су құбырлары мен желілерін салу және қолданыстағыларын реконструкциялау қажет.
2-параграф. Су бұру
Кәріз жүйесін дамыту бөлігінде Бас жоспарда оның жалпы қуатын тәулігіне 920,0 мың м3 дейін жеткізе отырып, кәріз жүйесінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру көзделген.
Су бұру үшін 2030 жылға жалпы ұзындығы 786,0 км (қалпына келтіру – 391,0 км және жаңа құрылыс – 395,0 км) және 2040 жылға қосымша – 1385,0 км (қалпына келтіру – 760,0 км және жаңа құрылыс – 625,0 км) жаңа коллекторлар мен кәріз желілерін салу және қолданыстағыларын реконструкциялау қажет.
3-параграф. Жылумен жабдықтау
Бас жоспарда Алматы қаласының жылумен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыты:
1) заманауи технологиялар мен жабдықтар базасында қалыптасқан жылумен жабдықтау жүйелерін жетілдіру, техникалық қайта жарақтандыру және дамыту мен жаңа АТС құру;
2) орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау аймағында жекелеген тұтынушыларды жылумен жабдықтау мұқтаждықтары үшін заманауи, тиімділігі жоғары дәстүрлі емес жылу және электр энергиясының көздерін енгізу (орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау аймағындағы жалпы жылу жүктемесінің шамамен 10 %-ы) болып табылады.
Орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау аймақтарында органикалық отынмен (негізінен табиғи газбен) жұмыс істейтін дәстүрлі қазандықтармен қатар жылумен жабдықтаудың экологиялық таза, дәстүрлі емес көздерін пайдалану.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Бас жоспар қаланы электрмен жабдықтау жүйесін дамытудың мынадай бағыттарын көздейді:
Генерация көздерін дамыту:
1) электр қуатын ұлғайту және АЖЭО-2 220 кВ КС салу арқылы Алматы ЖЭО-2 жаңғырту;

2) реконструкция ТЭЦ-3 с увеличением электрической мощности и возможностью работы в маневренном режиме;
3) расширение АТЭЦ-1 с увеличением электрической мощности.
Вовлечение возобновляемых источников электроэнергии – строительство двухцепной линии 220 кВ от ПС Кокпек до ПС Бесагаш для передачи электроэнергии от электростанций, использующих возобновляемые источники электроэнергии (далее – ВИЭ), Юго-Восточной части Алматинской области.
При вводе в работу ТЭЦ после модернизации и реконструкции дефицит мощности по Алматинскому энергоузлу значительно сократится с 750 МВт до 200 МВт с постепенным возрастанием дефицита к 2040 году до 1000 МВт. Покрытие дефицита осуществляется от Экибастузского энергоузла по существующим сетям 220-500 кВ от системных ПС 500 кВ Алма и Алматы.
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города являются:
1) реконструкция и строительство ПС и ЛЭП 220-110 кВ для обеспечения выдачи мощности модернизируемых и реконструируемых электростанций ТЭЦ-2, ТЭЦ-3, ТЭЦ-1;
2) реконструкция и техническое перевооружение электрических сетей и сооружений в зоне существующей застройки с учетом перспективы, снятие ограничений на подключение потребителей;
3) поэтапный перевод воздушных ЛЭП-110-220 кВ в кабельные;
4) сооружение новых ПС 110/10 кВ закрытого типа, реконструкция существующих ПС 35-110 кВ с увеличением мощности силовых трансформаторов для электроснабжения существующей и новой застройки;
5) строительство и переустройство электрических сетей на присоединенных к городу Алматы территориях;
6) реконструкция электрических сетей 6-10 кВ с целью снижения физического износа;
7) внедрение концепции "умный город", создание умных сетей и систем хранения электроэнергии;
8) внедрение энергосберегающих мероприятий во все сферы потребления с введением дифференцированных тарифов за пользование электроэнергией;
9) принятие системных мер по регулированию деятельности компаний, осуществляющих майнинг;
10) использование маломасштабных объектов ВИЭ домохозяйствами, малым и средним предпринимательством, в том числе для решения вопросов электроснабжения удаленных населенных пунктов от электросетевой инфраструктуры.
Параграф 5. Газоснабжение
Генеральным планом решаются вопросы обеспечения природным газом потребителей всех категорий в полном объеме, определенном на расчетный срок. Для обеспечения прогнозируемого потребления газа с соблюдением требований нормативных документов по размещению объектов и сооружений системы газоснабжения проектом предусматриваются:

2) электр қуатын ұлғайта отырып және маневрлік режимде жұмыс істеу мүмкіндігімен ЖЭО-3 реконструкциялау;
3) электр қуатын ұлғайта отырып, АЖЭО-1 кеңейту.
Жаңартылатын электр энергиясы көздерін тарту – Алматы облысы оңтүстік-шығыс бөлігінің жаңартылатын электр энергиясы көздерін (бұдан әрі
– ЖЭК) пайдаланатын электр станцияларынан электр энергиясын беру үшін Көкпек КС-тен Бесағаш КС-не дейін 220 кВ қос тізбекті желі салу.
Жаңғырту мен реконструкциялаудан кейін ЖЭО іске қосылған кезде Алматы энергия торабы бойынша қуат тапшылығы 750 МВт-тан 200 МВт-қа дейін айтарлықтай қысқарады, 2040 жылға қарай тапшылық біртіндеп 1000 МВт-қа дейін артады. Тапшылықты жабу Екібастұз энергия торабынан қолданыстағы 220-500 кВ желілер бойынша жүйелік 500 кВ Алма және Алматы КС-тен жүзеге асырылады.
Қаланы электрмен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
1) ЖЭО-2, ЖЭО-3, ЖЭО-1 жаңғыртылатын және реконструкцияланатын электр станцияларының қуатын беруді қамтамасыз ету үшін 220-110 кВ КС және ЭБЖ реконструкциялау және салу;
2) перспективаны ескере отырып, қолданыстағы құрылыс салу аймағында электр желілері мен құрылысжайларды реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру, тұтынушыларды қосуға шектеулерді алып тастау;
3) 110-220 кВ әуе ЭБЖ-ны кәбілге кезең-кезеңімен ауыстыру;
4) жабық үлгідегі жаңа 110/10 кВ КС салу, қолданыстағы және жаңа құрылыс салуды электрмен жабдықтау үшін қуат трансформаторларының қуатын ұлғайта отырып, қолданыстағы 35-110 кВ КС реконструкциялау;
5) Алматы қаласына қосылған аумақтарда электр желілерін салу және қайта орналастыру;
6) физикалық тозуды азайту мақсатында 6-10 кВ электр желілерін реконструкциялау;
7) "ақылды қала" тұжырымдамасын енгізу, электр энергиясын сақтаудың ақылды желілері мен жүйелерін құру;
8) электр энергиясын пайдаланғаны үшін сараланған тарифтерді енгізе отырып, тұтынудың барлық салаларына энергия үнемдейтін іс-шараларды енгізу;
9) майнингті жүзеге асыратын компаниялардың қызметін реттеу жөнінде жүйелі шаралар қабылдау;
10) үй шаруашылықтарының, шағын және орта кәсіпкерліктің шағын масштабты ЖЭК объектілерін, оның ішінде шалғайдағы елді мекендерді электржелілік инфрақұрылымнан электрмен жабдықтау мәселелерін шешу үшін пайдалануы.
5-параграф. Газбен жабдықтау
Бас жоспарда барлық санаттағы тұтынушыларды есептік мерзімге айқындалған табиғи газбен толық көлемде қамтамасыз ету мәселелері шешіледі. Газбен жабдықтау жүйесінің объектілері мен құрылыстарын орналастыру жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарын сақтай отырып, газды болжамды тұтынуды қамтамасыз ету үшін жобада:

1) развитие газотранспортной системы национальным оператором (строительство газопровода перемычки TIP-04 для завершения реализации проекта "Вынос мощностей ГРС-2 города Алматы" и подачи природного газа на АТЭЦ-2 и ТЭЦ-3);
2) реконструкция газопроводов города Алматы с закольцовкой распределительных газопроводов высокого и среднего давления;
3) прокладка газопроводов высокого, среднего и низкого давления для объектов нового строительства по районам;
4) развитие распределительных газопроводов высокого и среднего давления для подачи природного газа на теплоисточники (групповые котельные) районов нового строительства, включая подводящий газопровод к индустриальной зоне - 2, протяженностью до 2030 года – 100,0 км, до 2040 года – 550,0 км;
5) строительство автомобильной газонакопительной компрессорной станции за счет инвесторов.
Расчеты расходов газа в Генеральном плане выполнены с учетом потребления энергоисточников и на расчетный срок могут составить 3 000 млн. м3/год.
Глава 7. Оценка воздействия на окружающую среду
К экологическим требованиям градостроительного развития города Алматы относятся:
1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта, прежде всего в центральной части, юго-восточном, восточном и южном секторах города;
2) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности долин малых рек, а также формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
3) сокращение площади и реабилитация территорий промышленных зон;
4) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Алматы являются:

1) ұлттық оператордың газ тасымалдау жүйесін дамытуы ("Алматы қаласының ГТС-2 қуатын шығару" жобасын іске асыруды аяқтау және АЖЭО-2 және ЖЭО-3-ке табиғи газ беру үшін TIP-04 жалғаушы газ құбырын салу);
2) Алматы қаласының газ құбырларын жоғары және орта қысымды газ тарату құбырларын тұйықтап қосу арқылы қайта жаңарту;
3) аудандарға арналған жаңа құрылыс объектілері үшін жоғары, орта және төмен қысымды газ құбырларын төсеу;
4) 2030 жылға дейін ұзындығы 100,0 км, 2040 жылға дейін ұзындығы 550,0 км индустриялық аймақ-2-ге апаратын газ құбырын қоса алғанда, жаңа құрылыс аудандарының жылу көздеріне (топтық қазандықтарға) табиғи газ беру үшін жоғары және орташа қысымды таратушы газ құбырларын дамыту;
5) инвесторлар есебінен автомобиль газ жинақтау компрессорлық станциясын салу көзделеді.
Бас жоспардағы газ шығыстарының есеп-қисабы энергия көздерін тұтынуды ескере отырып орындалды және есептік мерзімге жылына 3000 млн м3/жыл құрауы мүмкін.
7-тарау. Қоршаған ортаға әсерді бағалау
Алматы қаласының қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарына мыналар жатады:
1) тұрақты экологиялық қолайсыздық аймақтарында, ең алдымен қаланың орталық бөлігінде, оңтүстік-шығыс, шығыс және оңтүстік секторларында тіршілік ету ортасын түбегейлі сауықтыру;
2) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерлерден қорғау, шаруашылық қызмет нәтижесінде жоғалған шағын өзендер аңғарларын оңалту және қайта қалпына келтіру, сондай-ақ резервтік аумақтарда жаңа жасыл алқаптарды қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
3) өнеркәсіп аймақтарының аумағын қысқарту және оңалту;
4) тіршілік ету ортасының жайлылығын, оның ішінде аумақты көгалдандыру мен қаланың тұрғын және қоғамдық аймақтарындағы мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту арқылы арттыру.
Алматы қаласының қала құрылысын дамытуға қойылатын экологиялық талаптарды орындаудың қажетті шарттары:

1) ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;
2) разработка и реализация комплексных программных мер по планомерному приведению водоохранных полос и зон города в соответствие с требованиями экологического законодательства;
3) организация постоянного водотока по всем водным артериям города, в том числе и широтного направления, создающего благоприятные микроклиматические условия и способствующего улучшению воздушной циркуляции;

1) халық денсаулығының қауіпсіздігіне айтарлықтай қатер төндіретін экологиялық тәуекел аймақтарын жою;
2) қаланың су қорғау белдеулері мен аймақтарын жоспарлы түрде экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келтіру жөніндегі кешенді бағдарламалық шараларды әзірлеу және іске асыру;
3) қолайлы микроклиматтық жағдай жасайтын және ауа айналымын жақсартуға ықпал ететін қаланың барлық су артериялары, оның ішінде ендік бағыты бойынша да тұрақты су ағынын ұйымдастыру;

4) осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта при магистральных территориях и т.п.);
5) снижение валовых выбросов вредных веществ от стационарных и передвижных источников эмиссий в результате внедрения новых экологически чистых технологий;
6) развитие системы производственного мониторинга на предприятиях города Алматы за выбросами предприятий и автотранспортных средств и пр;

4) ауыр техногендік жүктемеге ұшыраған аумақтарды санациялау, оңалту, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру (рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің аумақтары, магистральдық аумақтар маңындағы газдану және шуыл ыңғайсыздығы аймақтары және т.с.с.);
5) экологиялық таза жаңа технологияларды енгізу нәтижесінде стационарлық және жылжымалы эмиссия көздерінен болатын зиянды заттардың жалпы шығарындыларын азайту;
6) Алматы қаласының кәсіпорындарында кәсіпорындар мен автокөлік құралдарының шығарындыларына және т.б. өндірістік мониторинг жасау жүйесін дамыту;

7) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производств, оснащение объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием с высоким КПД;
8) изменение структуры используемых видов моторного топлива за счет увеличения числа автомобилей, работающих на топливе с высокими стандартами качества Евро-4 и выше;

7) қалдығы аз және қалдықсыз экологиялық таза технологияларды, өндірістердің сарқынды шығармайтын циклдерін енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қалалық шаруашылық объектілерін ПӘК жоғары заманауи газ тазарту, шаң тұту және су тазарту жабдықтарымен жарақтандыру;
8) сапа стандарттары жоғары Еуро-4 және одан жоғары жанармаймен жұмыс істейтін автомобильдер санын көбейту есебінен пайдаланылатын мотор отыны түрлерінің құрылымын өзгерту;

9) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
10) переход автотранспорта города на более чистые виды топлива и совершенствование транспортной системы города за счет оптимального развития общественного транспорта;
11) для оздоровления экологической обстановки в городе и зонах, наиболее загруженных транспортными потоками улиц, совершенствование городской системы развития уличной сети;

9) ауызсу сапасы мен өндірістік және коммуналдық сарқынды сулар мен жерүсті ағынын тазарту стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
10) қоғамдық көлікті оңтайлы дамыту есебінен қала автокөлігінің неғұрлым таза отын түрлеріне көшуі және қаланың көлік жүйесін жетілдіру;
11) қаладағы және көшелердің көлік неғұрлым көп жүретін аймақтарында экологиялық жағдайды сауықтыру үшін көше желісін дамытудың қалалық жүйесін жетілдіру;

10.3.1
Учреждения и предприятия обслуживания населения
млн тенге
1 391 493,04
10.3.2
Жилищное строительство
Млн тенге
6 931 947,70
* Ориентировочный объем инвестиций по реализации первоочередных проектных предложений предусматривается согласно СН РК 3.01-00-2011 "Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан". Прогнозные показатели по инвестициям носят ориентировочный и рекомендательный характер и рассчитаны по аналогам и укрупненным показателям. В дальнейшем при составлении конкретных программ развития города на проектные этапы объемы и источники финансирования всех форм собственности будут уточняться при формировании бюджетов на соответствующие годы с учетом возможностей республиканского, местного бюджетов и прочих негосударственных источников финансирования.
Приложение
к Генеральному плану
города Алматы
(включая основные положения)
Генеральный план (основной чертеж)

10.3.1
халыққа қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары
млн теңге
1 391 493,04
10.3.2
тұрғын үй құрылысы
млн теңге
6 931 947,70
* Бірінші кезектегі жобалық ұсыныстарды іске асыру бойынша инвестициялардың болжамды көлемі ҚР ҚН 3.01-00-2011 "Қазақстан Республикасында қала құрылысы жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі туралы нұсқаулыққа" сәйкес көзделеді. Инвестициялар бойынша болжамды көрсеткіштер болжамды және ұсынымдық сипатта болады әрі аналогтар мен ірілендірілген көрсеткіштер бойынша есептеледі. Кейіннен қаланы дамытудың жобалық кезеңдеріне арналған нақты бағдарламаларды жасау кезінде меншіктің барлық нысандарын қаржыландырудың көлемі мен көздері республикалық, жергілікті бюджеттердің және өзге де мемлекеттік емес қаржыландыру көздерінің мүмкіндіктерін ескере отырып, тиісті жылдарға арналған бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Алматы қаласын дамытудың
бас жоспарына қосымша
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
Бас жоспар (негізгі сызба)