Об утверждении Правил изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 431.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 431
Правила
изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам
1. Настоящие Правила изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения их от должности по отрицательным мотивам.
2. При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам уполномоченный государственный орган в сфере судебного администрирования, осуществляющий организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями в областях, столице и городах республиканского значения (далее – агент) в течение пяти рабочих дней после подписания Указа Президента Республики Казахстан или принятия постановления Сената Парламента Республики Казахстан об освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам обращается в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) с заявлением на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных до 1 января 2016 года от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета (далее – заявление), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае прекращения полномочий судьи Конституционного Суда по отрицательным мотивам, за которого дополнительно перечислялись обязательные пенсионные взносы за счет средств республиканского бюджета, государственный орган, осуществляющий правовое, информационно-справочное, научно-консультативное и иное обеспечение деятельности Конституционного Суда, также обращается с заявлением в Государственную корпорацию.
К заявлению прилагается список судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, освобожденных от должностей по отрицательным мотивам (далее – список), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Список содержит по каждому физическому лицу следующие сведения:

Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 431 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 431 қаулысымен
бекітілген
Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары
1. Осы Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда олар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару тәртібін айқындайды.
2. Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған кезде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – агент) судьяны теріс себептер бойынша лауазымынан босату туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына қол қойылғаннан немесе Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының қаулысы қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) жүгінеді.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен қосымша міндетті зейнетақы жарналары аударылған Конституциялық Сот судьясының өкілеттіктері теріс себептер бойынша тоқтатылған жағдайда Конституциялық Соттың қызметін құқықтық, ақпараттық-анықтамалық, ғылыми-консультациялық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган да Мемлекеттік корпорацияға өтінішпен жүгінеді.
Өтінішке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты судьяларының, судьялардың тізімі (бұдан әрі – тізім) қоса беріледі.
Тізім әрбір жеке тұлға бойынша мынадай мәліметтерді қамтиды:

1) наименование и реквизиты агента;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
3) дату рождения, пол;
4) номер документа, удостоверяющего личность, сведения о государственном органе, его выдавшем, дату выдачи;
5) индивидуальный идентификационный номер вкладчика;
6) основание освобождения от должности;
7) реквизиты платежного поручения;
8) сумму обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета, подлежащую изъятию в бюджет (далее – суммы обязательных пенсионных взносов). В случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) указываются прежние фамилия, имя, отчество (при его наличии).
3. В заявлении указываются:
1) наименование и реквизиты агента (бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (по платежам после 1 января 2013 года), регистрационный номер налогоплательщика (далее – РНН) (по платежам после 1 января 2013 года);
2) банковский идентификационный код (далее – БИК);
3) индивидуальный идентификационный код (далее – ИИК);
4) реквизиты платежных документов (номер, дата и сумма);
5) реквизиты судьи (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
6) сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащая изъятию.
Заявление подписывается:
1) в отношении Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда Республики Казахстан – Руководителем Судебной администрации Республики Казахстан;
2) в отношении председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов – руководителями территориальных подразделений в областях, столице и городах республиканского значения, а также главным бухгалтером и заверяется гербовой печатью. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, в заявлении на изъятие делается соответствующая отметка;
3) в отношении судей Конституционного Суда – Руководителем Аппарата Конституционного Суда, а также главным бухгалтером и заверяется гербовой печатью. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, в заявлении на изъятие делается соответствующая отметка.
4. На основании полученных документов на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов Государственная корпорация в течение 5 (пять) рабочих дней формирует электронную заявку на изъятие из единого накопительного пенсионного фонда (далее – ЕНПФ) указанных сумм с присвоением ей номера и даты.
В электронной заявке указываются:
1) реквизиты вкладчика, указанные в части третьей пункта 2 настоящих Правил;

1) агенттің атауы мен деректемелері;
2) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) туған күні, жынысы;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
5) салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі;
6) лауазымнан босатудың негізі;
7) төлем тапсырмасының деректемелері;
8) республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан қосымша аударылған, бюджетке алып қоюға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналарының сомалары). Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
3. Өтініште:
1) агенттің атауы және деректемелері (бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (2013 жылғы 1 қаңтардан кейінгі төлемдер бойынша), салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі – СТН) (2013 жылғы 1 қаңтардан кейінгі төлемдер бойынша);
2) банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК);
3) жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі – ЖСК);
4) төлем құжаттарының деректемелері (нөмірі, күні және сомасы);
5) судьяның деректемелері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
6) алып қоюға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Өтінішке:
1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты сот алқаларының төрағаларына және судьяларына қатысты Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы;
2) жергілікті және басқа да соттардың төрағаларына, сот алқаларының төрағаларына және судьяларына қатысты облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ бас бухгалтер қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, алып қою туралы өтінішке тиісті белгі қойылады;
3) Конституциялық Соттың судьяларына қатысты Конституциялық Сот Аппаратының басшысы, сондай-ақ бас бухгалтер қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, алып қою туралы өтініште тиісті белгі қойылады.
4. Міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға арналған құжаттардың негізінде Мемлекеттік корпорация 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген сомаларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан (бұдан әрі – БЖЗҚ) алып қоюға арналған электрондық өтінімді нөмірі мен күнін көрсете отырып қалыптастырады.
Электрондық өтінімде:
1) осы Қағидалардың 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген салымшының деректемелері;

2) номер и дата заявки;
3) сумма обязательных пенсионных взносов.
Электронная заявка посредством финансовой автоматизированной системы транспорта информации направляется в ЕНПФ.
5. ЕНПФ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения от Государственной корпорации электронной заявки на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов осуществляет перечисление сумм обязательных пенсионных взносов с указанием номера и даты заявки Государственной корпорации.
Перечисление ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов производится платежным поручением с приложением списка на банковский счет Государственной корпорации.
6. Государственная корпорация в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления от ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов производит их перечисление агенту согласно реквизитам, указанным в заявлении.
7. Перечисление агентом сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей до 1 января 2016 года, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам, в бюджет осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам изъятия и
перечисления в бюджет сумм
обязательных пенсионных
взносов, дополнительно
установленных для судей
Конституционного Суда
Республики Казахстан, судей,
в случае освобождения судьи
от должности по отрицательным
мотивам
Заявление агента на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных от ежемесячного дохода судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей за счет средств республиканского бюджета, при освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам
Некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
_________________________
_________________________
1. Реквизиты плательщика обязательных пенсионных взносов (агента) наименование
___________________________________________________________________
БИН (по платежам после 1 января 2013 года)
___________________________________________________________________
РНН (по платежам до 1 января 2013 года)
___________________________________________________________________
БИК __________________________ ИИК ________________________________
2. Реквизиты судьи
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
ИИН _______________________________________________________________
сумма обязательных пенсионных взносов _______________________________
Сумма, подлежащая изъятию __________________________________________
(случае необходимости списания зачисленных сумм обязательных пенсионных
взносов по нескольким платежным поручениям суммы, подлежащие списанию, указываются
отдельно на каждое платежное поручение)
Изъятые суммы просим перечислить по следующим реквизитам ___________
____________________________________________________________________
(указываются полные данные предприятия, все банковские реквизиты)
Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной
администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в
областях, столице и городах республиканского значения
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
М.П. дата
Приложение 2
к Правилам изъятия и
перечисления в бюджет сумм
обязательных пенсионных
взносов, дополнительно
установленных для судей
Конституционного Суда
Республики Казахстан, судей,
в случае освобождения судьи
от должности по отрицательным
мотивам
Список судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, освобожденных от занимаемой должности по отрицательным мотивам
№ п/п
Наименование и реквизиты агента*
Сведения по судьям, освобожденным от занимаемой должности по отрицательным мотивам
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения, пол
Номер документа, удостоверяющего личность, сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи
ИИН вкладчика
Основание освобождения от должности (№, дата Указа Президента Республики Казахстан или постановления Сената Парламента Республики Казахстан)
№, дата платежного поручения
Сумма обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных из средств республиканского бюджета, подлежащая изъятию в бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
*РНН (по платежам до 1 января 2013 года)
БИН (по платежам после 1 января 2013 года)
Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной
администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в
областях, столице и городах республиканского значения
________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
М.П. дата

2) өтінімнің нөмірі мен күні;
3) міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Электрондық өтінім ақпаратты жеткізудің автоматтандырылған қаржылық жүйесі арқылы БЖЗҚ-ға жіберіледі.
5. БЖЗҚ Мемлекеттік корпорациядан міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға арналған электрондық өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын аударуды жүзеге асырады.
БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын аударуды Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына төлем тапсырмасымен жүргізіп, тізімді қоса береді.
6. Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-дан міндетті зейнетақы жарналарының сомалары түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды өтініште көрсетілген деректемелерге сәйкес агентке аударуды жүргізеді.
7. Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда агенттің 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бюджетке аударуы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Судья теріс себептер бойынша
лауазымынан босатылған
жағдайда
Қазақстан Республикасы
Конституциялық Сотының
судьялары, судьялар үшін
қосымша белгіленген
міндетті зейнетақы
жарналарының сомаларын
алып қою және бюджетке аудару
қағидаларына
1-қосымша
Агенттің судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған кезде республикалық бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының, судьялардың ай сайынғы табысынан қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға өтініші
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамы
_________________________
_________________________
1. Міндетті зейнетақы жарналарын төлеушінің (агенттің) деректемелері атауы
_____________________________________________________________________
БСН (2013 жылғы 1 қаңтардан кейінгі төлемдер бойынша) ___________________
СТН (2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі төлемдер бойынша) ____________________
БСК ______________________ ЖСК _______________________________________
2. Судьяның деректемелері
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
ЖСН ________________________________________________________________
міндетті зейнетақы жарналарының сомасы _______________________________
Алып қойылатын сома _________________________________________________
(бірнеше төлем тапсырмалары бойынша міндетті зейнетақы жарналарының есепке
жатқызылған сомаларын есептен шығару қажет болған жағдайда есептен шығаруға
жататын сомалар әрбір төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі)
Алып қойылған сомаларды мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз
_____________________________________________________________________
(кәсіпорынның толық деректері, барлық банктік деректемелері көрсетіледі)
Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Сот
әкімшілігінің басшысы/облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар
қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О. күні ____________
Судья теріс себептер бойынша
лауазымынан босатылған
жағдайда
Қазақстан Республикасы
Конституциялық Сотының
судьялары, судьялар үшін
қосымша белгіленген
міндетті зейнетақы
жарналарының сомаларын алып
қою және бюджетке аудару
қағидаларына
2-қосымша
Теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының, судьялардың тізімі
Р/с №
Агенттің атауы мен деректемелері*
Теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған судьялар бойынша мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, жынысы
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні
Салымшының ЖСН
Лауазымнан босатудың негізі (Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының немесе Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты қаулысының №, күні)
Төлем тапсырмасының №, күні
Республикалық бюджет қаражатынан қосымша аударылған, бюджетке алып қоюға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
*СТН (2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі төлемдер бойынша)
БСН (2013 жылғы 1 қаңтардан кейінгі төлемдер бойынша)
Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы/облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы
_________________________________(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О. күні_________________