Об утверждении Комплексного плана развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 576.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) принять необходимые меры по реализации Комплексного плана;
2) один в раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство культуры и спорта Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Министерству культуры и спорта Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2023 года № 576
Комплексный план
развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Сроки исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования
(тыс. тг.)
Источники финансирования
1
2 3 4 5 6 7
Ожидаемые результаты:
1. Охват детей начальных классов обучением шахматами с долей 20 %.
2. Открытие не менее 200 шахматных клубов при многоквартирных жилых домах.
3. Вхождение сборной команды Республики Казахстан по шахматам (национальной сборной команды по шахматам) в ТОП-10 мира.
4. Получение казахстанскими шахматистами в возрасте до 20 лет спортивного звания "международный гроссмейстер".
5. Увеличение количества завоеванных медалей казахстанскими шахматистами на чемпионатах мира, Азии, Шахматной олимпиаде и других официальных чемпионатах Международной шахматной федерации.
6. Подготовка не менее 500 педагогов по шахматам.
7. Повышение квалификации кадров не менее 250 человек.
Направление 1. Развитие шахмат в образовании
1.
Внедрение шахмат в 1-4 классы общеобразовательных школ за счет часов вариативного компонента учебного плана
решение педагогического совета
общеобразова
тельных школ
2023 – 2027 годы
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)

Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шілдедегі № 576 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі есепті жылдан кейінгі 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 14 шілдедегі
№ 576 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
(мың тг.)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1. Бастауыш сыныптағы балаларды шахмат үйретумен 20 % үлеспен қамту.
2. Көппәтерлі тұрғын үйлердің жанынан кемінде 200 шахмат клубын ашу.
3. Шахмат бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (шахмат бойынша ұлттық құрама командалар) әлемнің ТОП-10 қатарына кіруі.
4. 20 жасқа толмаған қазақстандық шахматшылардың "халықаралық гроссмейстер" спорттық атағын алуы.
5. Әлем, Азия чемпионаттарында, Шахмат олимпиадасында және Халықаралық шахмат федерациясының басқа да ресми чемпионаттарында қазақстандық шахматшылар жеңіп алған медальдар санын ұлғайту.
6. Шахмат бойынша кемінде 500 педагог даярлау.
7. 250 адамнан кем болмайтын кадрлардың біліктілігін арттыру.
1-бағыт. Білім беруде шахматты дамыту
1.
Оқу жоспарының вариативтік компоненті сағаттарының есебінен жалпы білім беретін мектептердің 1-4 сыныптарына шахматты енгізу
жалпы білім беретін мектептердің педагогикалық кеңесінің шешімі
2023 – 2027 жылдар
ЖАО,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)

2023 год – 115276,1;
2024 год – 125799,2
2025 год – 128213,7
2026 год – 132622,6
МБ
2.
Разработка и утверждение модуля по шахматам в образовательные программы курсов повышения квалификации педагогов и комплекса мер по проведению курсов повышения квалификации для педагогов начальных классов по шахматам
образователь
ная программа
2023 – 2025 годы
МП, НЦПК "Өрлеу",
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
3.
Расширение сети шахматных секций в общеобразовательных школах, организациях дополнительного образования, в том числе через размещение государственного заказа
увеличение количества шахматных секций
2023 – 2027 годы
МП, МКС,
МИО
2023 год – 341114,4;
2024 год – 432647,4;
2025 год – 500082,7;
2026 год – 568432,2;
2027 год – 639691,1
МБ
4.
Разработка дополнительной образовательной программы по подготовке педагогов по шахматам по педагогическим направлениям в рамках индивидуальной траектории обучения
образователь-
ная программа
3-квартал 2023 года
МНВО, МП,
ОВПВО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
5.
Разработка образовательной программы "Подготовка учителей по шахматам" в рамках педагогического направления и включение еҰ в реестр образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования
образователь-
ная программа
1-квартал 2024 года
МНВО, ОВПВО
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
6.
Выделение единицы в штате организаций высшего и (или) послевузовского образования по подготовке педагогов общеобразовательных школ по шахматам на базе действующих кафедр по педагогическим направлениям
информация в МКС
3-квартал 2023 года
МНВО, ОВПВО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
7.
Открытие шахматных клубов в организациях высшего и (или) послевузовского образования
положение
спортивных клубов
1-квартал 2024 года
МНВО, ОВПВО
(по согласованию)
не требуется
8.
Проведение курсов повышения квалификации тренеров по шахматам
сертификаты
2023 – 2027 годы
МКС, РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2023 год – 570;
2024 год – 589;
2025 год – 604;
2026 год – 615;
2027 год – 615
РБ
Направление 2. Информационная поддержка
9.
Запуск анимационного сериала по обучению шахматам
трансляция
на республикан
ских телеканалах
4-квартал 2023 года
МИОР
в рамках выделенных средств
РБ
10.
Формирование шахматного информационного контента и освещение значимых соревнований по шахматам, трансляция турниров на республиканских СМИ
освещение
на республикан
ских телеканалах
2023 – 2027 годы
МИОР,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
в рамках выделенных средств
РБ
Направление 3. Популяризация шахмат
11.
Проведение турнира по шахматам среди работников центральных государственных органов и работников СМИ
турнир
2023 – 2027 годы
МКС, МИОР,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)

2023 жылы – 115276,1;
2024 жылы – 125799,2
2025 жылы – 128213,7
2026 жылы – 132622,6
ЖБ
2.
Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларына шахмат модулін және бастауыш сынып педагогтері үшін шахмат бойынша біліктілікті арттыру курстарын өткізу жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және бекіту
білім беру бағдарламасы
2023 – 2025 жылдар
ОМ, "Өрлеу" БАҰО,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
3.
Жалпы білім беретін мектептерде, қосымша білім беру ұйымдарында, оның ішінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру арқылы шахмат секцияларының желісін кеңейту
шахмат секцияларының санын ұлғайту
2023 – 2027 жылдар
ОМ, МСМ, ЖАО
2023 жылы – 341114,4;
2024 жылы – 432647,4;
2025 жылы – 500082,7;
2026 жылы – 568432,2;
2027 жылы – 639691,1
ЖБ
4.
Оқытудың жеке траекториясы шеңберінде педагогикалық бағыттар бойынша шахмат үйрететін педагогтерді даярлау жөніндегі қосымша білім беру бағдарламасын әзірлеу
білім беру бағдарламасы
2023 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ, ОМ, ЖЖООКББҰ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.
Педагогикалық бағыт шеңберінде "Шахмат бойынша мұғалімдерді даярлау" білім беру бағдарламасын әзірлеу және оны жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу
білім беру бағдарламасы
2024 жылғы 1-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖООКББҰ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
6.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының штатында педагогикалық бағыттар бойынша жұмыс істеп тұрған кафедралар базасында жалпы білім беретін мектептердің педагогтерін шахмат бойынша даярлау жөнінде бірлік бөлу
МСМ-ге ақпарат
2023 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖООКББҰ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
7.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында шахмат клубтарын ашу
спорт клубтарының ережесі
2024 жылғы 1-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖООКББҰ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
8.
Шахмат бойынша жаттықтырушылардың біліктілігін арттыру курстарын өткізу
сертификаттар
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2023 жылы – 570;
2024 жылы – 589;
2025 жылы – 604;
2026 жылы – 615;
2027 жылы – 615
РБ
2-бағыт. Ақпараттық қолдау
9.
Шахмат үйрету бойынша анимациялық сериалды бастау
республикалық телеарналарда трансляциялау
2023 жылғы 4-тоқсан
АҚДМ
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ
10.
Шахматқа қатысты ақпараттық контент қалыптастыру және маңызды шахмат жарыстарын жария ету, турнирлерді республикалық БАҚ-та трансляциялау
республикалық телеарналарда жария ету
2023 – 2027 жылдар
АҚДМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ
3-бағыт. Шахматты танымал ету
11.
Орталық мемлекеттік органдар және БАҚ жұмыскерлері арасында шахматтан турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, АҚДМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)

2023 год – 10469;
2024 год – 10500;
2025 год – 10500;
2026 год – 10500;
2027 год – 10500
РБ
12.
Проведение турнира по шахматам среди работников местных исполнительных органов
турнир
2023 – 2027 годы
МИО
2023 год – 11639,2;
2024 год – 18727,2
2025 год – 20083,2
2026 год – 23149,2
2027 год – 24690,6
МБ
13.
Проведение онлайн-турниров среди населения
онлайн-турнир
2023 – 2027 годы
МКС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
14.
Организация и проведение сеансов одновременной игры, автограф-сессий, конкурсов с участием ведущих шахматистов
сеансы
одновременной игры, автограф-сессии, конкурсы
2023 – 2027 годы
МКС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
15.
Проведение корпоративного турнира по классическим шахматам среди казахстанских компаний (корпораций)
турнир
2023 – 2027 годы
МКС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
16.
Проведение турниров по классическим шахматам, рапиду, блицу среди любителей
турнир
2023 – 2027 годы
МКС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
17.
Проведение турниров по классическим шахматам, рапиду, блицу среди спортсменов с инвалидностью
турнир
2023 – 2027 годы
МКС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2023 год – 1568;
2024 год – 2494;
2025 год – 2506;
2026 год – 2514;
2027 год – 2514
РБ
18.
Проведение онлайн-турнира среди лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы в пенитенциарных учреждениях
турнир
2023 – 2027 годы
МКС, МВД,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию),
за счет внебюджетных средств
19.
Сотрудничество и обмен опытом с Комитетом "Шахматы в образовании" МШФ
меморандум между МШФ и РОО "Казахстанская федерация шахмат"
4-квартал
2023 года
МКС, МП, МНВО, ОВПВО
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
не требуется
Направление 4. Шахматы высших достижений
20.
Пересмотр республиканского перечня приоритетных видов спорта с учетом интеллектуальных видов спорта, в том числе шахмат
внесение изменений в приказ Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 293 "Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта"
4-квартал 2023 года
МКС
не требуется
21.
Установление ежемесячного денежного содержания лучшим шахматистам, входящим в состав сборной команды Республики Казахстан по шахматам (национальной сборной команды по шахматам), и их тренерам
постановление акимата

2023 жылы – 10469;
2024 жылы – 10500;
2025 жылы– 10500;
2026 жылы – 10500;
2027 жылы – 10500
РБ
12.
Жергілікті атқарушы органдардың жұмыскерлері арасында шахматтан турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
ЖАО
2023 жылы – 11639,2;
2024 жылы – 18727,2
2025 жылы – 20083,2
2026 жылы – 23149,2
2027 жылы – 24690,6
ЖБ
13.
Халық арасында онлайн-турнирлер өткізу
онлайн-турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
14.
Бір мезгілде ойын сеанстарын, автограф-сессияларды, жетекші шахматшылардың қатысуымен конкурстар ұйымдастыру және өткізу
бір мезгілде ойын сеанстары, автограф-сессиялар, конкурстар
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
15.
Қазақстандық компаниялар (корпорациялар) арасында классикалық шахматтан корпоративтік турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
16.
Әуесқойлар арасында классикалық шахматтан, рапидтен және блицтен турнирлер өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
17.
Мүгедектігі бар спортшылар арасында классикалық шахматтан, рапидтен және блицтен турнирлер өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
2023 жылы – 1568;
2024 жылы – 2494;
2025 жылы – 2506;
2026 жылы – 2514;
2027 жылы – 2514
РБ
18.
Пенитенциарлық мекемелерде бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеп жатқан адамдар арасында онлайн-турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
МСМ, ІІМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
19.
ХШФ "Білім берудегі шахмат" комитетімен ынтымақтастық және тәжірибе алмасу
ХШФ мен "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ арасындағы меморандум
2023 жылғы 4-тоқсан
МСМ, ОМ,
ҒЖБМ, ЖЖООКББҰ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
4-бағыт. Жоғары жетістіктер шахматы
20.
Зияткерлік спорт түрлерін, оның ішінде шахматты ескере отырып, басым спорт түрлерінің республикалық тізбесін қайта қарау
"Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт
Министрінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 293 бұйрығына өзгерістер енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
МСМ
талап етілмейді
21.
Қазақстан Республикасының шахматтан құрама командасының (шахмат бойынша ұлттық құрама командасының) құрамына кіретін үздік шахматшыларға және олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қаражат белгілеу
әкімдіктің қаулысы

2023 – 2027 годы
МИО
2023 год -114,0;
2024 год – 44333,4;
2025 год – 720,9;
2026 год – 727,8;
2027 год – 735,7
МБ
Направление 5. Стабильность развития шахмат
22.
Выделение земельного участка для строительства центров шахмат в гг. Астане, Шымкенте
постановление акимата
2023 – 2024 годы
акиматы городов Астаны, Шымкенты
в рамках выделенных средств
МБ
23.
Привлечение инвесторов и строительство центров шахмат в гг. Астане, Шымкенте
акт ввода в эксплуатацию
2024 – 2025 годы
акиматы городов Астаны, Шымкента, РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
24.
Открытие в регионах домов шахмат
постановление акимата
4-квартал 2024 года
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2023 год – 154336;
2024 год –
244227;
2025 год – 117431;
2026 год – 117431;
2027 год – 117431
МБ
25.
Открытие дворовых шахматных клубов и шахматных площадок при МЖД
открытие дворовых шахматных клубов и площадок
2023 – 2027 годы
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2023 год – 5439,1;
2024 год – 17627,9;
2025 год – 19965,5;
2026 год – 21456,6;
2027 год – 23187
МБ
26.
Создание в регионах шахматных экспозиций в парках и скверах
акт ввода в эксплуатацию
2023 – 2027 годы
МИО
2023 год – 10329,5;
2024 год – 12344,6;
2025 год – 13592,1;
2026 год – 14625,8;
2027 год – 16096,3
МБ
27.
Разработка и утверждение региональных планов развития шахмат
планы развития шахмат
3-4-квартал 2023 года
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
СМИ
средства массовой информации
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ОВПВО
организации высшего и (или) послевузовского образования
МБ
местный бюджет
МЖД
многоквартирный жилой дом.
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
НЦПК "Өрлеу"
национальный центр повышения квалификации "Өрлеу"
РОО
республиканское общественное объединение
РБ
республиканский бюджет
ТОП-10
первые 10 лучших результатов
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МШФ
Международная шахматная федерация

2023 – 2027 жылдар
ЖАО
2023 жылы - 114,0;
2024 жылы – 44333,4;
2025 жылы – 720,9;
2026 жылы – 727,8;
2027 жылы – 735,7
ЖБ
5-бағыт. Шахматтың даму орнықтылығы
22.
Астана, Шымкент қалаларында шахмат орталықтары салуға жер учаскесін бөлу
әкімдіктің қаулысы
2023 – 2024 жылдар
Астана, Шымкент қалаларының әкімдіктері
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
23.
Инвесторларды тарту және Астана, Шымкент қалаларында шахмат орталықтарын салу
пайдалануға беру актісі
2024 – 2025 жылдар
Астана, Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
24.
Өңірлерде шахмат үйлерін ашу
әкімдіктің қаулысы
2024 жылғы 4-тоқсан
ЖАО, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2023 жылы – 154336;
2024 жылы – 244227;
2025 жылы – 117431;
2026 жылы – 117431;
2027 жылы – 117431
ЖБ
25.
КТҮ жанынан ауладағы шахмат клубтарын және шахмат алаңдарын ашу
шахмат клубтарын және алаңдарын ашу
2023 – 2027 жылдар
ЖАО, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2023 жылы – 5439,1;
2024 жылы – 17627,9;
2025 жылы – 19965,5;
2026 жылы – 21456,6;
2027 жылы – 23187
ЖБ
26.
Өңірлерде саябақтар мен алаңдарда шахмат экспозицияларын құру
пайдалануға беру актісі
2023 – 2027 жылдар
ЖАО
2023 жылы – 10329,5;
2024 жылы – 12344,6;
2025 жылы – 13592,1;
2026 жылы – 14625,8;
2027 жылы – 16096,3
ЖБ
27.
Өңірлік шахматты дамыту жоспарларын әзірлеу және бекіту
шахматты дамыту жоспарлары
2023 жылғы 3-4-тоқсан
ЖАО, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
-
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
БАҚ
-
бұқаралық ақпарат құралдары
ҒЖБМ
-
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖЖООКББҰ
-
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
ЖБ
-
жергілікті бюджет
КПҮ
-
көппәтерлі тұрғын үй
МСМ
-
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ОМ
Оқу-ағарту министрлігі
"Өрлеу" БАҰО
-
"Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы
РҚБ
-
республикалық қоғамдық бірлестік
РБ
-
республикалық бюджет
ТОП-10
-
алғашқы 10 үздік нәтиже
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ХШФ
-
Халықаралық шахмат федерациясы