Об утверждении Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2023 года № 682.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О науке" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" на 2024 – 2028 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" на 2024 – 2028 годы
Содержание
Раздел 1. Введение. Паспорт Программы
Раздел 2. Описание перспектив организации с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
Раздел 3. Блок аналитического и прогностического обоснования Программы
Глава 3.1. Анализ состояния деятельности некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова", ключевых проблем и их причин
Глава 3.2. Оценка инновационного потенциала коллектива некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Глава 3.3. Прогноз тенденций изменения рынка труда на потребности в кадрах
Раздел 4. Видение Программы
Раздел 5. Миссия Программы
Раздел 6. Стратегический блок Программы
Глава 6.1. Место и роль некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" в системе высшего и послевузовского образования Казахстана
Глава 6.2. Академическая политика некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Глава 6.3. Развитие инновационного потенциала некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" и его достижение
Глава 6.4. Коммерциализация научно-технических разработок некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Раздел 7. Пути достижения поставленной цели Программы
Раздел 8. Описание ожидаемых результатов реализации Программы
Раздел 9. Информация о ходе реализации Программы с разбивкой по годам с указанием целевых индикаторов Программы

"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 16 тамыздағы № 682 қаулысы
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 тамыздағы
№ 682 қаулысымен
бекітілген
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы Мазмұны
1-бөлім. Бағдарлама паспорты
2-бөлім Ағымдағы жай-күйі мен ұзақ мерзімді мақсаттарын ескере отырып, перспективаларын сипаттау
3-бөлім. Бағдарламаның талдамалық және болжамдық негіздеме блогы.
3.1-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы қызметінің жай-күйін, негізгі проблемалары мен олардың себептерін талдау
3.2-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы ұжымының инновациялық әлеуетін бағалау
3.3-тарау. Еңбек нарығының кадрларға қажеттілігінің өзгеру үрдісінің болжамы
4-бөлім Бағдарламаның пайымы
5-бөлім Бағдарламаның миссиясы
6-бөлім. Бағдарламаның стратегиялық блогы
6.1-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы Қазақстанның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі орны мен рөлі
6.2-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының академиялық саясаты
6.3-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының инновациялық әлеуетін дамыту және оған қол жеткізу
6.4-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ғылыми-техникалық әзірлемелерін коммерцияландыру
7-бөлім. Бағдарламада қойылған мақсатқа қол жеткізу жолдары
8-бөлім. Бағдарламаны іске асырудың күтілетін нәтижелерін сипаттау
9-бөлім Бағдарламаның нысаналы индикаторлары көрсетілген, жылдар бойынша бөле отырып, Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат

Раздел 1. Введение
В Послании Главы государства Касым-Жомарта Кемелевича Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" отмечено, что гармоничное развитие общества возможно только при обеспечении здоровья нации, одним из важных условий которого является последовательное совершенствование системы подготовки врачей. Укрепление кадрового потенциала определено также одной из задач национального проекта "Качественное и доступное здравоохранение для каждого гражданина "Здоровая нация" на 2021 – 2025 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 725.
Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" (далее – НАО "КазНМУ") является исследовательским университетом, ведущим подготовку медицинских и фармацевтических специалистов на всех уровнях высшего и послевузовского образования в сферах индивидуального и общественного здоровья, реализующим научно-исследовательские проекты фундаментального и прикладного характера, предоставляющим медицинские и лабораторные услуги и обладающим необходимой образовательной, клинической и научной инфраструктурой.
НАО "КазНМУ" руководствуется принципами интеграции научно-исследовательской деятельности, клинической практики и образовательного процесса, что соответствует принципу единой академической среды здравоохранения и является на современном этапе основным путем выпуска специалистов с высоким уровнем подготовки и предоставления технологически современной медицинской помощи.
Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" на 2024 – 2028 годы
Основания для разработки Программы
подпункт 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О науке";
подпункт 21-6) статьи 1, пункт 23 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 453 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческим акционерным обществам "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова", "Медицинский университет Караганды" и утверждении их программ развития";
приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17622).
Разработчик Программы
Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Цель и задачи Программы
Цель – укрепление позиции НАО "КазНМУ" как исследовательского университета через ускоренную трансляцию результатов научно-исследовательской деятельности в клиническую практику и образовательный процесс.
Задачи:

1-бөлім. Кіріспе
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаевтың 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауында ұлтымыздың денсаулығын қамтамасыз ету кезінде ғана, қоғамның үйлесімді дамуы, оның маңызды шарттарының бірі дәрігерлерді даярлау жүйесін әрі де жетілдіру мүмкін екендігі болып табылатыны атап өтілген (https://www.akorda.kz/kz/memleket-basshysy-kasym-zhomart-tokaevtyn-kazakstan-halkyna-zholdauy-181416). Кадрлық әлеуетті нығайту Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 725 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған "Дені сау ұлт" әрбір азамат үшін сапалы және қолжетімді денсаулық сақтау" ұлттық жобасында да негізгі міндеттердің бірі болып айқындалған.
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҚазҰМУ" КеАҚ) жеке және қоғамдық денсаулық салаларында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде медицина және фармацевтика мамандарын даярлауды жүргізетін, іргелі және қолданбалы сипаттағы ғылыми-зерттеу жобаларын іске асыратын, медициналық және зертханалық қызметтер және қажетті білім беру, клиникалық және ғылыми инфрақұрылымы бар зерттеу университеті болып табылады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми-зерттеу қызметін, клиникалық практиканы және білім беру процесін интеграциялау қағидаттарын басшылыққа алады, бұл денсаулық сақтаудың бірыңғай академиялық ортасы қағидатына сәйкес келеді және қазіргі кезеңде жоғары даярлық деңгейі бар мамандарды шығару және технологиялық тұрғыдан заманауи медициналық көмек көрсетудің негізгі жолы болып табылады.
Бағдарлама паспорты
Бағдарламаның атауы
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚазҰМУ" КеАҚ) 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздер
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасы;;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасы, 5-3-бабының 23) тармақшасы;
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті", "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамдарына зерттеу университеті мәртебесін беру және олардың даму бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 453 қаулысы;
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын дамыту бағдарламасын әзірлеу құрылымы мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілердің тіркеу тізілімінде №17622 болып тіркелген).
Бағдарламаны әзірлеуші
"С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Мақсаты – "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның зерттеу университеті ретіндегі позициясын ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін клиникалық практика мен білім беру процесіне жедел тарату арқылы нығайту.
Міндеттері:

1) повышение качества подготовки специалистов на основе тесной интеграции образования, клиники и науки;
2) создание условий для активного наращивания научно-исследовательского потенциала и развитие на основе его реализации;
3) интеграция в международное академическое и научное сообщество на основе интернационализации деятельности по направлениям: наука, образование, клиника и управление (менеджмент);
4) построение финансово стабильной системы и достижение конкурентоспособности университета на международном рынке как факторы эффективного управления и устойчивого развития.
Сроки и этапы реализации
I этап. 2024 – 2025 годы
II этап. 2026 – 2028 годы
Источники финансирования
Образовательные гранты обучающихся в НАО "КазНМУ"; средства обучающихся, получающих образование на платной основе;
гранты, полученные на проведение научных исследований;
средства от другой деятельности НАО "КазНМУ", согласованной с антимонопольным органом в порядке, установленном законодательством.
Раздел 2. Описание перспектив организации с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
Согласно Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 (далее – Концепция развития ВОиН), определены основные направления в части увеличения кадрового и научного потенциала ученых, модернизации научной инфраструктуры, развития экосистемы коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, что, в свою очередь, повлияет на развитие отечественной науки и дальнейшее обеспечение высокого качества и доступности медицинской помощи.
Присвоенный статус исследовательского университета способствовал НАО "КазНМУ" в проведении работы по укреплению интеграции научной деятельности, образовательного процесса и клинической практики, и, тем самым, заложил фундамент академической системы здравоохранения и науки, а также расширил международное сотрудничество с университетами других стран.
Реальной интеграции медицинского образования, науки и практики в интересах здоровья людей также способствовало объединение на базе НАО "КазНМУ" возможностей пяти ведущих научно-исследовательских институтов и научных центров по основным направлениям медицины.
Будучи исследовательским университетом, НАО "КазНМУ" стремится расширять спектр направлений научно-исследовательских изысканий и транслировать полученные научные результаты в образовательные программы подготовки специалистов и методические рекомендации системы здравоохранения, а результаты исследований клинической направленности транслировать в протоколы лечения пациентов, внося тем самым вклад в развитие отраслей медицинского высшего образования и практического здравоохранения страны.
НАО "КазНМУ" готово оказывать консультационные услуги, проводить обучающие семинары, мастер-классы и иные мероприятия заинтересованным организациям, в том числе отечественным вузам медицинского профиля, с целью передачи сгенерированных знаний и опыта в качестве исследовательского университета, используя для этого все имеющиеся у него материальные и интеллектуальные ресурсы.
НАО "КазНМУ" намерено продолжать наращивать свой академический, клинический и научно-исследовательский потенциал путем:

1) білім, клиника және ғылымның тығыз интеграциясы негізінде мамандарды даярлау сапасын арттыру;
2) ғылыми-зерттеу әлеуетін белсенді арттыру үшін жағдай жасау және оны іске асыру негізінде дамыту;
3) ғылым, білім, клиника және басқару (менеджмент) бағыттары бойынша қызметті интернационалдандыру негізінде халықаралық академиялық және ғылыми қоғамдастыққа интеграциялау;
4) Университетті тиімді басқару және орнықты даму факторлары ретінде қаржылық тұрғыдан орнықты жүйені құру және халықаралық нарықта бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу.
Іске асыру мерзімі
I кезең. 2024 – 2025 жылдар
II кезең. 2026 – 2028 жылдар
Қаржыландыру көздері
"ҚазҰМУ" КеАҚ-да білім алушылардың білім беру гранттары. Ақылы негізде білім алатын білім алушылардың қаражаты. Ғылыми зерттеулер жүргізуге алынған гранттар.
Заңнамада белгіленген тәртіппен монополияға қарсы органмен келісілген "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның басқа қызметінен түскен қаражат.
2-бөлім. Ағымдағы жай-күйі мен ұзақ мерзімді мақсаттарын ескере отырып, перспективаларын сипаттау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына (бұдан әрі – ЖБжҒ дамыту тұжырымдамасы) сәйкес ғалымдардың кадрлық және ғылыми әлеуетін ұлғайту, ғылыми инфрақұрылымды жаңғырту, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру экожүйесін дамыту бөлігінде негізгі бағыттар айқындалды, бұл өз кезегінде отандық ғылымды дамытуға және медициналық көмектің жоғары сапасы мен қолжетімділігін одан әрі қамтамасыз етуге әсер етеді.
Зерттеу университеті деп берілген мәртебе "ҚазҰМУ" КеАҚ-ға ғылыми қызметтің, білім беру процесі мен клиникалық практиканың интеграциясын нығайту бойынша жұмысты жүргізуге, сөйтіп денсаулық сақтау мен ғылымның академиялық жүйесінің іргетасын қалауға, сондай-ақ басқа елдердің университеттерімен халықаралық ынтымақтастықты кеңейтуге ықпал етті.
Медициналық білімді, ғылымды және практиканы адам денсаулығының мүддесіне нақты интеграциялауға "ҚазҰМУ" КеАҚ базасында медицинаның негізгі бағыттары бойынша бес жетекші ғылыми-зерттеу институты мен ғылыми орталықтардың мүмкіндіктерін біріктіру де ықпал етті.
Зерттеу университеті бола отырып, "ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми-зерттеу ізденістері бағыттарының және алынған ғылыми нәтижелерді мамандарды даярлаудың білім беру бағдарламаларына және денсаулық сақтау жүйесінің әдістемелік ұсынымдарына таратуға, клиникалық бағыттағы зерттеулердің нәтижелерін пациенттерді емдеу хаттамаларына таратуға, сөйтіп еліміздің медициналық жоғары білім беру және практикалық денсаулық сақтау салаларының дамуына үлес қоса отырып, оның спектрін кеңейтуге ұмтылады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ зерттеу университеті ретінде қолда бар барлық материалдық және зияткерлік ресурстарды пайдалана отырып, қалыптасқан білім мен тәжірибені беру мақсатында мүдделі ұйымдарға, оның ішінде медициналық бейіндегі отандық ЖОО-ларға консультациялық қызметтер көрсетуге, оқыту семинарларын, шеберлік сыныптарын және өзге де іс-шараларды өткізуге дайын.
"ҚазҰМУ" КеАҚ өзінің академиялық, клиникалық және ғылыми-зерттеу әлеуетін мынадай жолдармен кеңейтуді жалғастыруға ниетті:

Раздел 3. Блок аналитического и прогностического обоснования Программы
Глава 3.1. Анализ состояния деятельности некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова", ключевых проблем и их причин
По результатам маркетингового исследования рынка, проведенного НАО "КазНМУ" в конце 2021 года, его доля на рынке медицинского высшего образования страны составила 22,9 процента среди профильных университетов и 19,4 процента среди профильных и непрофильных университетов, реализующих образовательные программы по медицине и здравоохранению. НАО "КазНМУ" опережает основных конкурентов по таким показателям, как развитие образовательных программ, баз практик, дополнительных услуг (услуги университетской клиники, симуляционного центра, повышения квалификации и дополнительного профессионального образования и других услуг). Кроме того, анализ показал, что необходимо дальнейшее усиление научно–исследовательской составляющей. Для успешного позиционирования НАО "КазНМУ" намерено использовать философию "Образование, основанное на практике и исследованиях".
За период 2019 – 2023 годы НАО "КазНМУ" в статусе "исследовательский университет" достигло определенных результатов в сравнении с предшествующим периодом:
1. Интеграция научной деятельности, образования и клинической практики.
Подготовка высококвалифицированных специалистов здравоохранения, от деятельности которых зависит здоровье населения, является приоритетной задачей НАО "КазНМУ". Университет реализует специальную систему образования, предусматривающую тесное взаимодействие академических структур с практическими организациями здравоохранения, так называемую интегрированную стратегию подготовки кадров. Активное участие профессорско-преподавательского состава в практическом здравоохранении является важной составляющей деятельности университета. За 2022 год 790 преподавателей 45 клинических кафедр базировались в 140 клинических базах, из них 491 ППС клинических кафедр работали в единой национальной системе здравоохранения (далее – ЕНСЗ) в качестве специалистов клинического профиля, что составляло 62,1 процента. За период 2019 – 2022 годы количество ППС клинических кафедр возросло с 534 до 790 человек, из них основных ППС с 463 в 2019 году до 533 в 2022 году. Число ППС клинических кафедр, совмещающего на клинических базах с 136 в 2019 году, возросло до 265 в 2022 году, т.е. почти в 2 раза. Значительно возросло число совместителей с клинических баз на клинических кафедрах университета с 71 человека в 2019 году до 226 человек в 2022 году, что составило 318 % по отношению к 2019 году. Таким образом, доля ППС, совмещающего на клинических базах, в 2022 году составила 62,1 % (491 человек) против 38 % (207 человек) в 2019 году.

3-бөлім. Бағдарламаның талдамалық және болжамдық негіздеме блогы
3.1-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы қызметінің жай-күйін, негізгі проблемалары мен олардың себептерін талдау
2021 жылдың соңында "ҚазҰМУ" КеАҚ жүргізген нарықты маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша еліміздің медициналық жоғары білім беру нарығында "ҚазҰМУ" КеАҚ үлесі бейінді университеттер арасында 22,9 пайызды және медицина мен денсаулық сақтау бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын бейінді және бейінді емес университеттер арасында 19,4 пайызды құрады. "ҚазҰМУ" КеАҚ білім беру бағдарламаларын, практика базаларын, қосымша көрсетілетін қызметтерді (университет клиникасының, симуляциялық орталықтың, біліктілікті арттыру және қосымша кәсіптік білім берудің қызметтері және басқа да көрсетілетін қызметтер) дамыту сияқты көрсеткіштер бойынша негізгі бәсекелестерден озыңқы. Бұдан басқа, талдау ғылыми-зерттеу құрамын да одан әрі күшейту қажет екенін көрсетті. "ҚазҰМУ" КеАҚ табысты позициялану үшін "Практика мен зерттеулерге негізделген білім беру" философиясын пайдалануға ниетті.
2019 – 2023 жылдар кезеңінде "ҚазҰМУ" КеАҚ "зерттеу университеті" мәртебесінде алдыңғы кезеңмен салыстырғанда белгілі бір нәтижелерге қол жеткізді:
1. Ғылыми қызметті, білім беруді және клиникалық практиканы интеграциялау (ДСҒАЖ).
Халық денсаулығы қызметіне байланысты болатын жоғары білікті денсаулық сақтау мамандарын даярлау "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның басым міндеті болып табылады. Университет академиялық құрылымдардың денсаулық сақтаудың практикалық ұйымдарымен тығыз өзара іс-қимылын, кадрларды даярлаудың интеграцияланған стратегиясы деп аталатын арнайы білім беру жүйесін іске асырады. ОПҚ-ның практикалық денсаулық сақтауға белсенді қатысуы Университет қызметінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. 2022 жылы 45 клиникалық кафедраның 790 оқытушысы 140 клиникалық базада жұмыс істеді, оның ішінде клиникалық кафедралардың 491 ОПҚ клиникалық бейіндегі мамандар ретінде бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесінде (бұдан әрі – БҰДЖ) жұмыс істеді, бұл 62,1 пайызды құрады. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде клиникалық кафедралардың ОПҚ саны 534-тен 790 адамға дейін өсті, оның ішінде негізгі ОПҚ 2019 жылы 463-тен 2022 жылы 533-ке дейін өсті. Клиникалық базаларда жұмысты қоса атқаратын клиникалық кафедралардың ОПҚ саны 2019 жылғы 136-дан 2022 жылы 265-ке дейін, яғни 2 есеге жуық өсті. Университеттің клиникалық кафедраларындағы клиникалық базалармен жұмысты қоса атқаратындардың саны 2019 жылғы 71 адамнан 2022 жылы 226 адамға дейін айтарлықтай өсті, бұл 2019 жылға қарағанда 318 пайызды құрады. Осылайша, клиникалық базаларда жұмысты қоса атқаратын ОПҚ үлесі 2019 жылғы 38 пайызға (207 адам) қарағанда 2022 жылы 62,1 пайызды (491 адам) құрады.

В рамках развития академической системы здравоохранения и науки НАО "КазНМУ" участвовало в разработке приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020 "Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21848), принятие которого позволило создать условия для практикоориентированной клинической подготовки обучающихся.
С 2019 года проводится аттестация ППС с учетом результатов научной деятельности. В рамках действующих Правил аттестации ППС НАО "КазНМУ", утвержденных решением правления от 24 мая 2021 года (протокол № 8), разработаны аттестационные карты по следующим категориям работников: ассистент, лектор, доцент, профессор, заведующий кафедрой, декан школы/факультета, в которых установлены дифференцированные по сложности и глубине, в зависимости от занимаемой должности, критерии оценки, в том числе по научно-исследовательской работе. Так, например, показателями для определения соответствия занимаемой должности являются выступление с докладами на международных и национальных научных конференциях, участие в диссертационных советах, наличие публикаций научных статей в рецензируемых публикациях с импакт-фактором, издание научных монографий, участие или руководство в исследовательских проектах. Такой подход повышает требования к преподавателям, побуждая их к ведению исследовательской деятельности, руководству или участию в реализации научных проектов, научной публикационной активности, участию в научных конференциях с докладами, вовлечению обучающихся к научно-изыскательским работам, изданию учебных, учебно-методических, научно-методических пособий и рекомендаций, внедрению инновационных методов обучения, что в свою очередь положительно влияет на трансляцию результатов научных разработок в образовательный процесс, который по сути представляет собой передачу преподавателем своих знаний, навыков и опыта обучающимся. Успешные результаты исследований в рамках реализации научных проектов включаются преподавателями в образовательный процесс при раскрытии соответствующих тем, к примеру, выявленные тенденции влияния некоторых генетических, социокультурных и других региональных факторов на особенности течения заболеваний; использование и эффективность новых методов диагностики и лечения.

"ҚазҰМУ" КеАҚ денсаулық сақтау және ғылымның академиялық жүйесін дамыту шеңберінде "Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы ҚР ДСМ-№ 304/2020 бұйрығын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21848 болып тіркелген) әзірлеуге қатысты, оны қабылдау білім алушылардың практикаға бағдарланған клиникалық дайындығы үшін жағдай жасауға мүмкіндік берді.
2019 жылдан бастап ғылыми қызмет нәтижелері ескеріле отырып, ОПҚ аттестаттау өткізіледі. Басқарманың 2021 жылғы 24 мамырдағы шешімімен (№ 8 хаттама) бекітілген қолданыстағы "ҚазҰМУ" КеАҚ ОПҚ аттестаттау қағидалары шеңберінде жұмыскерлердің келесі санаттары бойынша аттестаттау карталары әзірленді: ассистент, дәріскер, доцент, профессор, кафедра меңгерушісі, мектеп/факультет деканы, бұл карталарда атқаратын лауазымына байланысты күрделілігі мен тереңдігі бойынша, оның ішінде ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша сараланған бағалау өлшемшарттары белгіленді. Айталық, мысалы атқаратын лауазымына сәйкестігін айқындау үшін көрсеткіштер халықаралық және ұлттық ғылыми конференцияларда баяндамалармен сөз сөйлеу, диссертациялық кеңестерге қатысу, импакт-факторы бар рецензияланатын басылымдарда ғылыми мақалалар жарияланымдарының болуы, ғылыми монографиялар шығару, ғылыми жобаларға қатысу немесе басшылық ету болып табылады. Мұндай тәсіл оқытушыларды зерттеу қызметін жүргізуге, ғылыми жобаларды, ғылыми жарияланым белсенділігіне жетекшілік етуге немесе іске асыруға қатысуға, ғылыми конференцияларға баяндамалармен қатысуға, білім алушыларды ғылыми-іздестіру жұмыстарына тартуға, оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік құралдар мен ұсынымдар шығаруға, оқытудың инновациялық әдістерін енгізуге және өзгелерге ынталандырып, оларға қойылатын талаптарды арттырады, бұл өз кезегінде ғылыми әзірлемелердің нәтижелерін білім беру процесіне таратуға оң әсер етеді, ол негізінен оқытушының өз білімін, дағдылары мен тәжірибесін білім алушыларға беруді білдіреді. Ғылыми жобаларды іске асыру шеңберіндегі зерттеулердің табысты нәтижелерін оқытушылар тиісті тақырыптарды ашқан кезде білім беру процесіне енгізеді, мысалы, кейбір генетикалық, әлеуметтік-мәдени және басқа да өңірлік факторлардың аурулар ағымының ерекшеліктеріне әсер етуінің анықталған үрдістері; диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін қолдану және оның тиімділігі.

Еще одним подтверждением интеграции научной деятельности в образовательный процесс является внедрение в образовательные программы с 2019 года научной компоненты в виде научных проектов, дипломных работ, магистерских и докторских диссертаций, реализуемых, начиная с первых курсов бакалавриата и в дальнейшем на всех уровнях обучения. Интеграция научных исследований и образовательного процесса осуществляется на всех уровнях подготовки. К примеру, в учебные планы образовательных программ бакалавриата внедрены дисциплины, направленные на формирование компетенций для проведения научных исследований "Основы доклинических исследований", "Введение в научные исследования", "Академическое письмо", "Основы клинических исследований". В интернатуре внедрено выполнение научного проекта по социальным детерминантам (по направлениям). Количество кредитов дисциплин, в которых имеется научный компонент по всем уровням образования, в 2022 году вырос по отношению к 2019 году на 63 %, составив 1605 кредитов в 2022 году против 985 кредитов в 2019 году.
Контингент обучающихся послевузовского образования вырос почти в 2 раза: с 980 в 2019 году до 1721 в 2023 году. За период 2019 – 2023 годы разработано и реализовано 8 совместных и двудипломных образовательных программ с университетами-партнерами ближнего и дальнего зарубежья. За эти годы по совместным образовательным программам завершил обучение 161 специалист.
2. Количественный и качественный состав ППС:
Количественный состав всего ППС снизился с 1763 человек в 2018 году до 1292 человек в 2022 году, при этом доля основных штатных преподавателей увеличилась с 72 % в 2018 году (1278 человек) до 76 % в 2022 году (981 человек). Однако, доля ППС, имеющего ученую степень, уменьшилась от 54 % в 2018 году до 45 % в 2022 году. Наблюдается снижение количества сотрудников, имеющих ученую степень доктора наук, со 195 человек до 96 человек, кандидата наук с 479 до 296 человек и увеличение количества сотрудников, имеющих ученую степень PhD, с 24 до 53 человек. Одной из объективных причин сложившейся ситуации являются трансформационные процессы системы образования и науки в последние годы. Классический институт аспирантуры и докторантуры в 2010 году завершил свое существование. С 2011 года выпускникам докторантуры PhD присваиваются ученые степени доктора философии (PhD) по специальности. Если по традиционной системе подготовки научно-педагогических кадров ежегодно государственный заказ составлял 950 мест (не считая тех соискателей, которые работали самостоятельно по нормативно закрепленной форме соискательства) и в целом в год получали утверждение около 300 докторских и 1800 кандидатских диссертаций, подготовка по новой модели через докторантуру PhD сокращает данные показатели почти в 10 раз. Одной из самых актуальных остается проблема старения научных кадров (естественное убытие). Анализ возрастного состава ППС, имеющего ученые степени, по состоянию на декабрь 2022 года показывает, что из ППС, имеющего ученую степень, 17 % – до 45 лет, 59 % – от 45 до 60 лет, 24% – выше 60 лет.

Ғылыми қызметті білім беру процесіне интеграциялаудың тағы бір дәлелі 2019 жылдан бастап білім беру бағдарламаларына бакалавриаттың бірінші курсынан бастап және одан әрі оқытудың барлық деңгейлерінде іске асырылатын ғылыми жобалар, дипломдық жұмыстар, магистрлік және докторлық диссертациялар түріндегі ғылыми компоненттерді енгізу болып табылады. Ғылыми зерттеулер мен білім беру процесін интеграциялау даярлаудың барлық деңгейлерінде жүзеге асырылады. Мысалы, бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының оқу жоспарларына ғылыми зерттеулер жүргізу үшін құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған "Клиникаға дейінгі зерттеу негіздері", "Ғылыми зерттеулерге кіріспе", "Академиялық жазба", "Клиникалық зерттеу негіздері" пәндері енгізілді. Интернатураға әлеуметтік детерминанттар (бағыттар бойынша) бойынша ғылыми жобаны орындау енгізілді. Білім берудің барлық деңгейлері бойынша ғылыми компоненті бар пәндер кредиттерінің саны 2022 жылы 2019 жылмен салыстырғанда 63 пайызға өсіп, 2019 жылғы 985 кредитке қарағанда 2022 жылы 1605 кредитті құрады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім алушылар контингенті 2 есеге жуық өсті: 2019 жылғы 980-ден 2023 жылы 1721-ге дейін, 2019 – 2023 жылдар кезеңінде жақын және алыс шетелдердің серіктес университеттерімен 8 бірлескен және екі дипломдық білім беру бағдарламасы әзірленіп, іске асырылды. Осы жылдар ішінде бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша 161 маман даярланды.
2. ОПҚ-ның сандық және сапалық құрамы:
Барлық ОПҚ-ның сандық құрамы 2018 жылғы 1763 адамнан 2022 жылы 1292 адамға дейін төмендеді, негізгі штаттық оқытушылардың үлесі 2018 жылғы 72 пайыздан (1278 адам) 2022 жылы 76 пайызға (981 адам) дейін өсті. Алайда, ғылыми дәрежесі бар ОПҚ үлесі 2018 жылғы 54 пайыздан 2022 жылы 45 пайызға дейін төмендеді. Ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар қызметкерлер санының 195 адамнан 96 адамға дейін, ғылым кандидаты – 479 адамнан 296 адамға дейін төмендеуі және PhD ғылыми дәрежесі бар қызметкерлер санының 24 адамнан 53 адамға дейін өскені байқалады. Қалыптасқан жағдайдың объективті себептерінің бірі соңғы жылдардағы білім және ғылым жүйесінің трансформациялық процестері болып табылады. Классикалық аспирантура және докторантура институты 2010 жылы өз жұмысын аяқтады. 2011 жылдан бастап PhD докторантура түлектеріне мамандығы бойынша философия докторы (PhD) ғылыми дәрежелері беріледі. Егер ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлаудың дәстүрлі жүйесі бойынша жыл сайын мемлекеттік тапсырыс 950 орынды құраса (ізденудің нормативтік бекітілген нысаны бойынша өз бетінше жұмыс істеген ізденушілерді есептемегенде) және жалпы алғанда жылына 300-ге жуық докторлық және 1800 кандидаттық диссертация бекітілсе, PhD докторантура арқылы жаңа модель бойынша даярлау бұл көрсеткіштерді 10 есеге жуық қысқартады. Ең өзекті мәселелердің бірі – ғылыми кадрлардың қартаюы (табиғи азаю). 2022 жылғы желтоқсандағы жағдай бойынша ғылыми дәрежесі бар ОПҚ-ның жас құрамына жүргізілген талдау ғылыми дәрежесі бар ОПҚ-ның 17 %-ы – 45 жасқа дейін, 59 %-ы – 45 жастан 60 жасқа дейін, 24 %-ы – 60 жастан жоғары екенін көрсетеді.

За последние 5 лет 78 работников ППС прошли обучение в докторантуре. Из них защитили диссертацию и получили степень доктора 22 человека (28 %). За период 2019 – 2022 годы 1084 преподавателя прошли повышение квалификации, аналогичный показатель за 2017 – 2018 годы составил 672 человека. В целях привлечения и удержания ППС, имеющего ученую степень или степень PhD, с января 2023 года зарплата профессорско-преподавательского состава повысилась на 20 %, ежегодно университетом выделяются средства на обучение или повышение квалификации. ППС, имеющему ученую степень или степень PhD, установлены доплаты за степень согласно Закону Республики Казахстан "Об образовании".
Для повышения остепененности, также в целях развития потенциала научно-педагогических кадров будет разработан комплекс мер для привлечения и удержания ППС, имеющего ученую степень или степень PhD, с учетом их потребностей (повышение зарплаты, индексация зарплаты с учетом ежегодной инфляции, социальная поддержка и другие меры), в том числе для привлечения и удержания молодых специалистов в составе ППС, подготовки собственных кадров за счет обучения в PhD докторантуре, привлечения зарубежных преподавателей с учеными степенями.
Одним из показателей высокого рейтинга вуза является степень признания преподавателей, то есть количество ППС, имеющего почетные, специальные звания, государственные награды и премии, стипендии. За период 2019 – 2022 годы из числа ППС 9 работников награждены государственными наградами, в том числе орденами "Барыс" (академик Ормантаев К.С.), "Құрмет" (Испаева Ж.Б., Датхаев У.М.), "Шапағат" (Ракишева А.С.), медалью "Халық алғысы" (Егембердиева Р.А., Дуйсенова А.К., Ксетаева Г.К., Сугралиев А. Б., Садыкова А. М.). Юбилейными медалями "Қазақстан Конституциясына 25 жыл" награждены 4 работника, "ҚР Тәуелсіздігіне 30-жыл" – 17 человек. Нагрудными знаками Министерства здравоохранения Республики Казахстан награждены 133 работника: "Еңбек ардагері" – 35 человек, "Денсаулық сақтау ісінің үздігі" – 48 человек, "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" – 50 человек. 3 работника стали обладателями международной стипендии "Болашак" (Мухалиев Е.Е., Коргасбекова Ж.Р., Нурбекова А.А.), 3 работника стали обладателями стипендии "Лучший преподаватель вуза" (Сакипова З.Б., Берилло Д.А., Рахимов К.Д.).
3. Создание новых структур, стартапов
В 2022 году в университете создано новое структурное подразделение "Центр коммерциализации технологий" при Департаменте науки. НАО "КазНМУ" представило 4 проекта на специализированную диалоговую площадку по интеграции науки и бизнеса "Реактор коммерциализации технологий", организованную Фондом науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО) в октябре 2022 года. На 2 проекта получены патенты. 2 проекта вошли в финальный третий тур и допущены для участия в "Реакторе коммерциализации технологий".
В НАО "КазНМУ" в 2021 году открыт геномный центр. Лабораторный комплекс с высокой степенью защиты оснащен передовым оборудованием для проведения сложнейших исследований. Имеется единственная в стране роботизированная система для регистрации, учета и хранения биологических образцов STC Compact ULT. Кроме того, в геномном центре будут работать на микрочиповой системе Affymetrix GeneTitan (США). Лабораторный комплекс в данное время используется для проведения научных исследований в рамках национальной программы по персонализированной медицине.
В 2021 году в рамках развития инфраструктуры на базе Школы стоматологии был открыт симуляционный центр по стоматологии, аналогов которому нет ни в одном медицинском вузе страны.
Фонд научной библиотеки НАО "КазНМУ" за период 2019 – 2022 годы увеличился почти на 30 тысяч экземпляров. С 2019 по 2022 годы были заключены договоры на предоставление доступа в общей сложности к 15 зарубежным базам данных. В 2022 году открыты доступы к таким электронным ресурсам, как Web of Sciense, Scopus, "Cochrane Library": Wiley, Ресурс BMJ, eBooks Clinical Collection. С 2019 по 2021 годы полностью внедрено автоматизированное обслуживание "возврат-выдача" документов на базе платформы "Сириус". За период 2019 – 2022 годы в автоматизированную систему "Сириус" обратилось 75269 читателей. Количество выданной учебной литературы составило 290209 экземпляров. Обратилось читателей: 2019 год – 17454, 2020 год – 21020, 2021 год – 18483, 2022 год – 18312. Выдано учебной литературы: 2019 год – 79234, 2020 год – 67255, 2021 год – 74449, 2022 год – 69271 экземпляров. Возврат учебной литературы за аналогичный период составил 426139 экземпляров. В разрезе по годам: 2019 год – 73112, 2020 год – 99305, 2021 год – 121847, 2022 год – 131875.

Соңғы 5 жылда ОПҚ-ның 78 жұмыскері докторантурада оқыды. Оның ішінде диссертация қорғап, 22 адам (28 пайыз) докторлық дәреже алды. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде 1084 оқытушы біліктілігін арттырудан өтті, ұқсас көрсеткіш 2017 – 2018 жылдары 672 адамды құрады. Ғылыми дәрежесі немесе PhD дәрежесі бар ОПҚ тарту және ұстап қалу мақсатында 2023 жылғы қаңтардан бастап ОПҚ-ның жалақысы 20 %-ға өсті, университет жыл сайын оқуға немесе біліктілікті арттыруға қаражат бөледі, ғылыми дәрежесі немесе PhD дәрежесі бар ОПҚ-ға "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми дәрежесі үшін қосымша ақы белгіленді.
Ғылыми-педагогикалық кадрлардың дәрежелілігін арттыру, сондай-ақ әлеуетін дамыту мақсатында олардың қажеттіліктерін ескере отырып (жалақыны көтеру, жыл сайынғы инфляцияны ескере отырып жалақыны индекстеу, әлеуметтік қолдау және басқа да шаралар), оның ішінде ОПҚ құрамындағы жас мамандарды тарту және ұстап қалу үшін ғылыми дәрежесі немесе PhD дәрежесі бар ОПҚ тарту және ұстап қалу үшін PhD докторантурада оқыту есебінен өз кадрларын даярлау, ғылыми дәрежелері бар шетелдік оқытушыларды тарту үшін шаралар кешені әзірленетін болады.
ЖОО-ның жоғары рейтингі көрсеткіштерінің бірі оқытушылардың, яғни құрметті, арнаулы атақтары, мемлекеттік наградалары мен сыйлықтары, стипендиялары бар ОПҚ санын тану дәрежесі болып табылады. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде ОПҚ қатарынан 9 жұмыскер мемлекеттік наградалармен, оның ішінде "Барыс" (академик Ормантаев К.С.), "Құрмет" (Испаева Ж.Б., Датхаев Ұ.М.), "Шапағат" (Ракишева А.С.) ордендерімен, "Халық алғысы" медалімен (Егембердиева Р.А., Дуйсенова А.К., Ксетаева Г.К., Сугралиев А.Б., Садықова А.М.) марапатталды. "Қазақстан Конституциясына 25 жыл" мерейтойлық медалімен 4 жұмыскер, "Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігіне 30 жыл" медалімен 17 адам марапатталды. ҚР ДСМ төсбелгілерімен 133 қызметкер марапатталды: "Еңбек ардагері" – 35 адам, "Денсаулық сақтау ісінің үздігі" – 48 адам, "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" – 50 адам. 3 жұмыскер "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегері (Мухалиев Е. Е., Қорғасбекова Ж.Р., Нұрбекова А.А.) атанды, 3 қызметкер "ЖОО үздік оқытушысы" стипендиясының иегері (Сакипова З.Б., Берилло Д.А., Рахимов К.Д.) атанды.
3. Жаңа құрылымдар, стартаптар құру
2022 жылы Университетте Ғылым департаменті жанынан Технологияларды коммерцияландыру орталығы жаңа құрылымдық бөлімшесі құрылды. "ҚазҰМУ" КеАҚ 2022 жылғы қазанда Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҒЖБМ) Ғылым қоры ұйымдастырған "Технологияларды коммерцияландыру реакторы" ғылым мен бизнесті интеграциялау жөніндегі мамандандырылған диалог алаңына 4 жобаны ұсынды. 2 жобаға патенттер алынды. 2 жоба ақтық үшінші турға кірді және "Технологияларды коммерцияландыру реакторына" қатысу үшін жіберілді.
"ҚазҰМУ" КеАҚ-да 2021 жылы геном орталығы ашылды. Қорғаудың жоғары дәрежесі бар зертханалық кешен аса күрделі зерттеулер жүргізу үшін озық жабдықтармен жарақтандырылған. Биологиялық үлгілерді тіркеу, есепке алу және сақтау үшін елдегі жалғыз STC Compact ULT роботтық жүйесі бар. Одан басқа, геном орталығында Affymetrix GeneTitan (АҚШ) микрочип жүйесінде жұмыс істейтін болады. Қазіргі уақытта зертханалық кешен дербестендірілген медицина бойынша ұлттық бағдарлама шеңберінде ғылыми зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылады.
2021 жылы инфрақұрылымды дамыту шеңберінде Стоматология мектебінің базасында стоматология бойынша симуляциялық орталық ашылды, еліміздің бірде-бір медициналық ЖОО-да оның баламасы жоқ.
"ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми кітапханасының қоры 2019 – 2022 жылдар кезеңінде 30 мыңға жуық данаға ұлғайды. 2019 жылдан бастап 2022 жылға дейін барлығы 15 шетелдік дерекқорға қолжетімділікті беру үшін шарттар жасалды. 2022 жылы Web of Sciense, Scopus, "Cochrane Library": Wiley, BMJ ресурсы, eBooks Clinical Collection сияқты электрондық ресурстарға қол жеткізілді. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде "Сириус" платформасы базасында құжаттарды "кері қайтару-беру" автоматтандырылған қызметін көрсету толықтай енгізілді. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде "Сириус" автоматтандырылған жүйесіне 75269 оқырман жүгінді. Берілген оқу әдебиеттерінің саны 290209 дананы құрады. 2019 жылы – 17454 адам, 2020 жылы – 21020, 2021 жылы – 18483, 2022 жылы – 18312 адам оқырман жүгінді. 2019 жылы – 79234 дана, 2020 жылы. – 67255 дана, 2021 жылы – 74449 дана, 2022 жылы – 69271 дана оқу әдебиеті берілді. Ұқсас кезеңде оқу әдебиетін кері қайтару 426139 дананы құрады. Жылдар бөлінісінде: 2019 жылы – 73112 дана, 2020 жылы – 99305 дана, 2021 жылы – 121847 дана, 2022 жылы – 131875 дана.

За период с 2019 по 2022 годы было обслужено около 55066 пользователей на всех пунктах обслуживания: абонементы, читальные, электронные залы. С 2021 года научная библиотека осуществляет переход с традиционных бумажных каталогов на электронные. Материал, находившийся в бумажном варианте 17 картотек, теперь можно найти в электронном каталоге Казахской автоматизированной библиотечно-информационной системы (далее – КАБИС). К 2022 году переведены в электронный формат 3650 наименований книг, а к 2023 году – 4650 наименований книг.
4. Совершенствование и цифровизация бизнес-процессов
Проведенные в 2016 году внешний и внутренний анализы существующей IT-инфраструктуры и существующих бизнес-процессов в НАО "КазНМУ" выявили, что состояние IT-инфраструктуры абсолютно не соответствовало современным требованиям для предоставления качественных образовательных и медицинских цифровых сервисов (услуг). В целом был осуществлен переход от использования отдельных компьютеров к внутривузовской компьютерной сети, построена локальная сеть, объединяющая основные инфраструктурные объекты университета. Однако состояние локальных сегментов сети не позволяло предоставлять в полной мере эффективные сервисы для коммуникации. Программа "Дорожная карта информатизации – 2021", рассчитанная на 2017 – 2021 годы, была реализована на 94 процента. Уровень цифровизации ключевых процессов, составлявший в 2016 году всего 35 %, в последующие годы реализации Программы составила: 2018 год – 50 % (при плане 50 %), 2019 год – 68 % (при плане 60 %), 2020 год – 72,4 % (при плане 70 %), 2021 год – 80,3 % (при плане 80 %), 2022 год – 90 % (при плане 90 %). Внедрена и активно эксплуатируется казахстанская автоматизированная информационная система (далее – АИС) "Сириус", которая состоит из более 30 модулей и интегрирована с системами прокторинга, дистанционного обучения, валидации и определения надежности тестов Iteman, дашбордами по аналитике.
В целях перехода на "безбумажные больницы" и автоматизации деятельности университетских клиник внедрены медицинские информационные системы (далее – МИС) и лабораторная информационная система (далее – ЛИС): с 2018 года – МИС "Медэлемент" и ЛИС "SmartLab", с 2022 года – МИС "Damumed". ЛИС "SmartLab" интегрирована с МИС "Медэлемент" и МИС "Damumed", в свою очередь, МИС "Медэлемент" и МИС "Damumed" интегрированы с порталами и системами Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ).

2019 – 2022 жылдар аралығында барлық қызмет көрсету пункттерінде – абонементтер, оқу, электрондық залдар – шамамен 55066 пайдаланушыға қызмет көрсетілді. 2021 жылдан бастап ғылыми кітапхана дәстүрлі қағаз каталогтарынан электрондық каталогтарға көшуді жүзеге асыруда. 17 картотеканың қағаз нұсқасындағы материалды енді Қазақ автоматтандырылған кітапхана-ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ҚАКАЖ) электрондық каталогынан табуға болады. 2022 жылға қарай 3650 кітап атауы, ал 2023 жылға қарай 4650 кітап атауы электрондық форматқа ауыстырылды.
4. Бизнес-процестерді жетілдіру және цифрландыру
2016 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ-да жұмыс істеп тұрған IT-инфрақұрылым мен жұмыс істеп тұрған бизнес-процестерге жүргізілген сыртқы және ішкі талдаулар IT-инфрақұрылымның жай-күйі сапалы білім беру және медициналық цифрлық сервистерді (қызметтерді) ұсыну үшін қазіргі заманғы талаптарға мүлдем сәйкес келмейтінін анықтады. Жалпы жекелеген компьютерлерді пайдаланудан ЖОО ішіндегі компьютерлік желіге көшіру жүзеге асырылды, университеттің негізгі инфрақұрылымдық объектілерін біріктіретін жергілікті желі қалыптастырылды. Алайда, желінің жергілікті сегменттерінің жай-күйі коммуникация үшін толық тиімді қызметтерді ұсынуға мүмкіндік бермеді. 2017 – 2021 жылдарға арналған "Ақпараттандырудың жол картасы – 2021" бағдарламасы 94 пайызға іске асырылды. 2016 жылы небәрі 35 пайызды құраған цифрландыру деңгейі Бағдарламаны іске асырудың келесі жылдарында негізгі процестерді цифрландыру үлесі: 2018 жылы – 50 пайызды (жоспар бойынша 50 пайыз), 2019 жылы – 68 пайызды (жоспар бойынша 60 пайыз), 2020 жылы – 72,4 пайызды (жоспар бойынша 70 пайыз), 2021 жылы – 80,3 пайызды (жоспар бойынша 80 пайыз), 2022 жылы – 90 пайызды (жоспар бойынша 90 пайыз) құрады. 30-дан астам модульден тұратын және прокторинг жүйесімен, қашықтықтан оқыту жүйесімен, Iteman тестілерінің сенімділігін валидациялау және айқындау жүйесімен, талдама бойынша дашбордтармен біріктірілген "Сириус" қазақстандық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ААЖ) енгізілді және белсенді пайдаланылуда.
"Қағазсыз ауруханаларға" көшу және университеттік клиникалардың қызметін автоматтандыру мақсатында медициналық ақпараттық жүйелер (бұдан әрі – МАЖ) және зертханалық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЗАЖ) енгізілді: 2018 жылдан бастап – "Медэлемент" МАЖ және "SmartLab" ЗАЖ, 2022 жылдан бастап – "Damumed" МАЖ. "SmartLab" ЗАЖ "Медэлемент" МАЖ және "Damumed" МАЖ-бен интеграцияланған, өз кезегінде "Медэлемент" МАЖ және "Damumed" МАЖ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ДСМ) порталдарымен және жүйелерімен интеграцияланған.

Портал дистанционного обучения на базе платформы LMS Moodle https://dis.kaznmu.edu.kz/ предоставляет эффективные инструменты организации учебной деятельности обучающихся по дистанционным технологиям, в том числе для организации самостоятельных работ студента с преподавателем (далее – СРСП) и самостоятельных работ студента (далее – СРС) обучающихся. Портал дистанционного обучения интегрирован с информационной системой НАО "КазНМУ" АИС "Сириус", продуктами MS Office 365 (MS Teams), ZOOM и системой онлайн-прокторинга (AERO), системами антиплагиата Turnitin, StrikePlagiarism, электронной библиотекой НАО "КазНМУ". На портале разработано более 2000 курсов, которые используют более 7000 обучающихся всех уровней образования. В целях обеспечения развития облачных технологий и виртуализации начат переход на облачные технологии: с 2020 года приобретена бессрочная академическая лицензия и активно используются продукты MS Office 365 и система видеостриминга MS Teams.
Разработанный сотрудниками Департамента цифровизации портал Центр цифровых услуг https://dsc.kaznmu.kz/ обеспечивает реализацию принципа "одного окна" при оказании услуг обучающимся, слушателям, поступающим. Через портал "Центр цифровых услуг" с выдачей документов (сертификаты, свидетельства), подтвержденных QR-кодом, разработаны и внедрены следующие услуги и сервисы:
услуги института дополнительного и профессионального образования (регистрация, запись на курс повышения квалификации, сертификационный курс, получение сертификата/свидетельства, обратная связь по итогам пройденного курса);
услуги приемной комиссии (регистрация, запись на прохождение психометрического тестирования, получение сертификата);
услуги Центра карьеры выпускников (регистрация, оформление направления и согласия в соответствии с ходатайством по трудоустройству);
услуга по смене фамилии, имени, отчества.
В личном кабинете АИС "Сириус" обучающимся предоставляются услуги и сервисы подписанием документов (транскрипты, 4 формы справок, обходной лист) электронной цифровой подписью.
Используется усовершенствованная версия 3.0 "SalemOffice" АИС "Сириус" (административные модули) с развитием функционала "безбумажный документооборот", позволяющий вести документооборот в "безбумажном" формате с использованием электронной цифровой подписи для подписания документов. С марта 2020 года произведена интеграция с единой системой электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан (далее – ЕСЭДО) и осуществлен переход на "безбумажный документооборот" с уполномоченными органами и другими участниками ЕСЭДО. Указанная система имеет модуль "Заявки", оказывающий услуги Helpdesk, и модуль "Локальные акты" для автоматизации процесса разработки, согласования, утверждения внутренних нормативных документов. По состоянию на первое января 2023 года качественный результат определен уровнем "безбумажного документооборота", который составляет 88,66 %. Система "SalemOffice" АИС "Сириус" имеет неограниченную лицензию, пользователями системы являются все руководители, сотрудники, ППС НАО "КазНМУ".
Системы бухгалтерского и управленческого учета на платформе 1С переведены на единую версию платформы, что позволило оптимизировать внутренние процессы и взаимодействие структур департамента финансов и бухгалтерского учета.
Автоматизация бизнес-процессов НАО "КазНМУ" и накопление историй данных образовательного и других процессов, перевод на электронный формат фонда библиотеки, архивных данных выпускников с 1991 года позволили начать работу по созданию электронных хранилищ данных. Начата работа по аналитике накопленных данных: дашборды "Результаты анкетирования "ППС глазами студентов", результаты по промежуточной аттестации обучающихся (Bell Curve); "Отчет по заполнению электронных журналов преподавателями".

LMS Moodle платформасының базасында https://dis.kaznmu.edu.kz/ қашықтықтан оқыту порталы білім алушылардың оқу қызметін қашықтықтан оқыту технологиялары бойынша ұйымдастырудың, оның ішінде студенттің оқытушымен дербес жұмыстарын (бұдан әрі – ОСДЖ) және білім алушы студенттің дербес жұмысын (бұдан әрі – СДЖ) ұйымдастыру үшін тиімді құралдарды ұсынады. Қашықтықтан оқыту порталы "ҚазҰМУ" КеАҚ ақпараттық жүйесі "Сириус" ААЖ-мен, MS Office 365 (MS Teams), ZOOM өнімдерімен және онлайн прокторинг жүйесімен (AERO), Turnitin және StrikePlagiarism антиплагиат жүйелерімен, "ҚазҰМУ" КеАҚ электрондық кітапханасымен интеграцияланған. Порталда білім берудің барлық деңгейлеріндегі 7000-нан астам білім алушы пайдаланатын 2000-нан астам курс әзірленді. Бұлтты технологияларды дамытуды және виртуалдандыруды қамтамасыз ету мақсатында бұлтты технологияларға көшу басталды: 2020 жылдан бастап мерзімсіз академиялық лицензия сатып алынды және MS Office 365 өнімдері мен MS Teams бейнестриминг жүйесі белсенді пайдаланылуда.
Цифрландыру департаментінің жұмыскерлері әзірлеген https://dsc.kaznmu.kz/ Цифрлық қызметтер орталығы порталы білім алушыларға, тыңдаушыларға, оқуға түсушілерге қызмет көрсету кезінде "бір терезе" қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді. QR-кодпен расталған құжаттарды (сертификаттар, куәліктер) бере отырып, "Цифрлық қызметтер орталығы" порталы арқылы мынадай көрсетілетін қызметтер мен сервистер әзірленіп, енгізілді:
1) қосымша және кәсіптік білім беру институтының көрсетілетін қызметтері (тіркеу, біліктілікті арттыру курсына жазылу, сертификаттау курсы, сертификат/куәлік алу, өткен курстың қорытындысы бойынша кері байланыс);
2) қабылдау комиссиясының көрсетілетін қызметтері (тіркеу, психометриялық тестілеуден өтуге жазылу, сертификат алу);
3) түлектердің мансап орталығының көрсетілетін қызметтері (жұмысқа орналастыру жөніндегі өтінішхатқа сәйкес жолдама мен келісімді тіркеу, ресімдеу);
4) Тегін, атын, әкесінің атын өзгерту жөніндегі көрсетілетін қызмет.
"Сириус" ААЖ жеке кабинетінде білім алушыларға құжаттарға электрондық цифрлық қолтаңбамен (транскриптер, анықтамалардың 4 нысаны, кету парағы) қол қою арқылы қызметтер мен сервистер ұсынылады.
Құжаттарға қол қою үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, құжат айналымын "қағазсыз" форматта жүргізуге мүмкіндік беретін "қағазсыз құжат айналымы" функционалын дамытумен "Сириус" ААЖ "SalemOffice" 3.0 жетілдірілген нұсқасы (әкімшілік модульдер) пайдаланылады. 2020 жылғы наурыздан бастап Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесімен (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) интеграция жүргізілді және уәкілетті органдармен және ЭҚАБЖ-ның басқа да қатысушыларымен "қағазсыз құжат айналымына" көшу жүзеге асырылды. Көрсетілген жүйенің Helpdesk қызметтерін көрсететін "Өтінімдер" модулі және ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту процесін автоматтандыру үшін "Оқшаулау актілері" модулі бар. 2023 жылғы бірінші қаңтардағы жағдай бойынша сапалы нәтиже "қағазсыз құжат айналымы" деңгейімен айқындалады, ол 88,66 пайызды құрайды. "Сириус" ААЖ "SalemOffice" жүйесінің шектеусіз лицензиясы бар, жүйенің пайдаланушылары "ҚазҰМУ" КеАҚ барлық басшылары, жұмыскерлері, ОПҚ болып табылады.
1С платформасындағы бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүйелері платформаның бірыңғай нұсқасына ауыстырылды, бұл қаржы және бухгалтерлік есеп департаменті құрылымдарының ішкі процестері мен өзара іс-қимылын оңтайландыруға мүмкіндік берді.
"ҚазҰМУ" КеАҚ бизнес-процестерін автоматтандыру және білім беру және басқа да процестер деректерінің тарихын жинақтау, кітапхана қорын, 1991 жылдан бастап түлектердің архивтік деректерін электрондық форматқа көшіру электрондық дерекқор қоймаларын құру бойынша жұмысты бастауға мүмкіндік берді. Жинақталған деректерді талдау бойынша жұмыс басталды: "ОПҚ-ға студенттердің көзқарасы" сауалнама нәтижелері" дашбордтары, білім алушыларды аралық аттестаттау нәтижелері (Bell Curve); "Оқытушылардың электрондық журналдарды толтыруы бойынша есеп".

Расширены возможности локальной сети университета: скорость канала доступа к сети Интернет увеличена с 70 Мбит/с в 2016 году до 1 Гбит в 2023 году. С 2017 по 2020 годы реализованы проекты Wi-Fi зон (более 35 точек – все 8 общежитий, 2 точки – территория кампуса НАО "КазНМУ"). Реализация данного проекта продолжается: на 2023 год запланирован проект покрытия Wi-Fi – в 4 учебных корпусах, на 2024 год – в 2 учебных корпусах и вивария, на 2025 год – модернизация Wi-Fi в 8 общежитиях.
На текущий момент в целом в НАО "КазНМУ" в целях создания современной организационно-технической базы: с 2017 года обновлен компьютерный парк университета на 60 процентов; с 2019 года запущена система идентификации книг посредством штрих-кода в библиотеке, что позволило оптимизировать процесс приема и выдачи книг; частично обновлена сетевая структура, модернизация сети продолжается; с 2019 года реализован проект создания Ситуационного центра с системой IP-видеонаблюдения; Центр тестирования оснащен современной компьютерной техникой; установлена и запущена система электронной очереди (клиники, цифровая образовательная среда (далее – ЦОС), система ускоренной идентификации пациентов посредством сканирования штрих-кода по удостоверению личности.
Однако появление новых технологий и жизненные реалии требуют усилить процессы взаимодействия с потребителями услуг и предоставлять им услуги более высокого качества, чем те, которые реализованы на текущий момент.
5. Диверсификация источников финансирования
С 2016 по 2022 годы основные источники финансирования НАО "КазНМУ" не изменились, ими являются: образовательные программы МНВО и МЗ, научные программы МНВО и МЗ, доходы от оказания медицинских услуг в рамках ГОБМП и системе ОСМС. Однако за указанный период расширен перечень оказываемых платных услуг НАО "КазНМУ" (платные медицинские, образовательные и прочие услуги).
6. Строительство и модернизация
По данному направлению НАО "КазНМУ" в 2018 году было построено общежитие № 8 "Дом студентов", объем работ по которому составил 1 227 340,4 тыс. тенге. За период 2022 – 2023 годы в основном проводились работы по текущему ремонту систем отопления и водоснабжения, а также фасадов зданий учебных корпусов и общежитий на общую сумму порядка 116 285,9 тыс. тенге. Необходимо отметить, что статус "исследовательский университет" подразумевает наличие современных учебных корпусов, клинических помещений и научных лабораторий, оснащенных новейшим оборудованием и передовыми технологиями, позволяющими реализовывать научные проекты на самом высоком уровне. В данном аспекте НАО "КазНМУ" требуется срочно модернизировать основные фонды и материально-техническую базу, что сопряжено с необходимостью значительных финансовых вложений в развитие инфраструктуры НАО "КазНМУ".

Университеттің оқшауланған желісінің мүмкіндіктері кеңейтілді: Интернет желісіне қол жеткізу арнасының жылдамдығы 2016 жылғы 70 Мбит/с-тан 2023 жылғы 1 Гбит / с-қа дейін ұлғайтылды. 2017 жылдан 2020 жылға дейін Wi-Fi аймағының жобалары іске асырылды (35-тен астам нүкте – барлық 8 жатақхана, 2 нүкте – "ҚазҰМУ" КеАҚ кампусының аумағы). Бұл жобаны іске асыру жалғасуда: 2023 жылға – 4 оқу корпусында Wi-Fi қамту жобасы, 2024 жылға – 2 оқу корпусында және виварийде, 2025 жылға – 8 жатақханада Wi-fi жаңғырту жоспарланған.
Қазіргі уақытта жалпы "ҚазҰМУ" КеАҚ-да заманауи ұйымдастырушылық-техникалық базаны құру мақсатында: 2017 жылдан бастап университеттің компьютерлік паркі 60 пайызға жаңартылды; 2019 жылдан бастап кітапханада штрих-код арқылы кітаптарды сәйкестендіру жүйесі іске қосылды, бұл кітаптарды қабылдау және беру процесін оңтайландыруға мүмкіндік берді; желілік құрылым ішінара жаңартылды, желіні жаңғырту жалғасуда; 2019 жылдан бастап IP-бейнебақылау жүйесі бар Ахуал орталығын құру жобасы іске асырылды; Тестілеу орталығы заманауи компьютерлік техникамен жарақтандырылған; электрондық кезек жүйесі (клиникалар, цифрлық білім беру ортасы (бұдан әрі – ЦБО)), жеке куәлік бойынша штрих-кодты сканерлеу арқылы пациенттерді жеделдетілген сәйкестендіру жүйесі орнатылып, іске қосылды.
Алайда жаңа технологиялар мен өмірлік шындықтардың пайда болуы көрсетілетін қызмет тұтынушыларымен өзара іс-қимыл процестерін күшейтуді және оларға қазіргі сәтте іске асырылғандарына қарағанда анағұрлым жоғары сапалы қызметтер көрсетуді талап етеді.
5. Қаржыландыру көздерін әртараптандыру
2016 – 2022 жылдар аралығында "ҚазҰМУ" КеАҚ қаржыландырудың негізгі көздері өзгерген жоқ, олар: ҚР ҒЖБМ және ҚР ДСМ білім беру бағдарламалары, ҚР ҒЖБМ және ҚР ДСМ ғылыми бағдарламалары, ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсетуден түсетін кірістер болып табылады. Алайда, көрсетілген кезеңге "ҚазҰМУ" КеАҚ ақылы көрсетілетін қызметтерінің (ақылы медициналық, білім беру және өзге де көрсетілетін қызметтер) тізбесі кеңейтілді.
6. Құрылыс және жаңғырту
Осы бағыт бойынша "ҚазҰМУ" КеАҚ 2018 жылы № 8 "Студенттер үйі" жатақханасын салды, ол бойынша жұмыс көлемі 1227340,4 мың теңгені құрады. 2022 – 2023 жылдар кезеңінде негізінен жылыту және сумен жабдықтау жүйелерін, сондай-ақ оқу корпустары мен жатақханалар ғимараттарының қасбеттерін жалпы сомасы 116285,9 мың теңгеге ағымдағы жөндеу жұмыстары жүргізілді. "Зерттеу университеті" мәртебесі ғылыми жобаларды ең жоғары деңгейде іске асыруға мүмкіндік беретін ең жаңа жабдықтармен және озық технологиялармен жарақтандырылған заманауи оқу корпустарының, клиникалық үй-жайлар мен ғылыми зертханалардың болуын білдіреді. Осы тұрғыда "ҚазҰМУ" КеАҚ-ға негізгі қорлар мен материалдық-техникалық базаны шұғыл жаңғырту талап етіледі, бұл "ҚазҰМУ" КеАҚ инфрақұрылымын дамытуға елеулі қаржы салымдарының қажеттілігімен ұштасады.

Исполнение целевых индикаторов Программы развития НАО "КазНМУ" на 2019 – 2023 годы в сравнении с предшествующим периодом:
1) количество разработанных совместно со стратегическим партнером образовательных программ
В 2016 – 2017 годы совместные программы, разработанные со стратегическим партнером, отсутствовали, так как проводилась работа по определению стратегического партнера и подписанию меморандума о сотрудничестве. В 2018 году разработаны и утверждены три образовательные программы высшего образования с участием стратегического партнера. С 2019 по 2022 годы количество образовательных программ увеличилось с пяти до семи;
2) доля магистрантов и докторантов, обучающихся по программе послевузовского образования, от общего контингента обучающихся
Количество обучающихся в 2016 году – 9271 человек: из них магистранты – 118, докторанты – 74; в 2017 году – 9455 человек: из них магистранты – 99, докторанты – 79; в 2018 году – 9582 человек: из них магистранты – 134, докторанты – 127; в 2019 году общий контингент составлял 9558 человек, из них магистранты – 164, докторанты – 133, в 2022 году контингент обучающихся увеличился на 66 % – до 14410 человек, из них магистранты – 219, докторанты – 109;
3) доля ППС, прошедшего аттестацию с учетом результатов научной деятельности
Аттестация ППС с учетом результатов научной деятельности началась проводиться с 2019 года. За рассматриваемый период отмечается стабильный рост значений искомого показателя (2019 год – 46,5 %, 2020 год – 70 %, 2021 год – 90 %, 2022 год – 99,6 %);
4) доля научной деятельности в образовательных программах всех уровней обучения
С 2016 по 2018 годы данный показатель не анализировался. Данный показатель напрямую зависит от соотношения количества образовательных программ магистратуры и докторантуры, в которых выше содержание научного компонента, и образовательных программ бакалавриата и резидентуры. Снижение показателя связано со значительным ростом количества образовательных программ бакалавриата и резидентуры несмотря на увеличение количества образовательных программ магистратуры и докторантуры. Таким образом, доля научной деятельности в образовательных программах всех уровней обучения в 2022 году составила 10,6 процента по сравнению с 17,3 процента в 2019 году;
5) доля ППС, вовлеченного в научно-исследовательскую деятельность
С 2016 по 2022 годы наблюдается стабильный рост доли ППС, вовлеченного в научно-исследовательскую деятельность (2016 год – 30 %; 2017 год – 31 %; 2018 год – 42 %; 2019 год – 55 %; 2020 год – 58 %; 2021 год – 60 %; 2022 год – 65 %);

"ҚазҰМУ" КеАҚ-ның 2019 – 2023 жылдарға арналған даму бағдарламасының алдыңғы кезеңмен салыстырғанда нысаналы индикаторларының орындалуы:
1) стратегиялық әріптеспен бірлесіп әзірленген білім беру бағдарламаларының саны
2016 – 2017 жылдары стратегиялық әріптеспен бірлесіп әзірленген бағдарламалар болған жоқ, өйткені стратегиялық әріптесті айқындау және ынтымақтастық туралы меморандумға қол қою жұмыстары жүргізілді. 2018 жылы стратегиялық әріптестің қатысуымен жоғары білім берудің үш білім беру бағдарламасы әзірленіп, бекітілді. 2019 – 2022 жылдар аралығында білім беру бағдарламаларының саны бестен жетіге дейін өсті;
2) білім алушылардың жалпы контингентінен жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын магистранттар мен докторанттардың үлесі
2016 жылы білім алушылар саны – 9271 адам: оның ішінде магистранттар – 118, докторанттар – 74; 2017 жылы – 9455 адам: оның ішінде магистранттар – 99, докторанттар – 79; 2018 жылы –- 9582 адам: оның ішінде магистранттар – 134, докторанттар – 127; 2019 жылы жалпы контингент 9558 адамды құрады, оның ішінде магистранттар – 164, докторанттар – 133, 2022 жылы білім алушылар контингенті 66 пайызға – 14410 адамға дейін ұлғайды, оның ішінде магистранттар – 219, докторанттар – 109;
3) ғылыми қызмет нәтижелерін ескере отырып, аттестаттаудан өткен ОПҚ үлесі
Ғылыми қызмет нәтижелерін ескере отырып, ОПҚ-ны аттестаттауды жүргізу 2019 жылдан басталды. Қарастырылып отырған кезеңде қажетті көрсеткіш мәндерінің тұрақты өсуі байқалады (2019 жылы – 46,5 пайыз, 2020 жылы – 70 пайыз, 2021 жылы – 90 пайыз, 2022 жылы – 99,6 пайыз);
4) оқытудың барлық деңгейлеріндегі білім беру бағдарламаларында ғылыми қызметтің үлесі
2016 – 2018 жылдар аралығында бұл көрсеткіш талданған жоқ. Бұл көрсеткіш ғылыми компоненттің мазмұны жоғары магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламалары мен бакалавриаттың және резидентураның білім беру бағдарламалары санының арақатынасына тікелей байланысты. Көрсеткіштің төмендеуі магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламалары санының ұлғаюына қарамастан, бакалавриат пен резидентураның білім беру бағдарламалары санының айтарлықтай өсуімен байланысты. Осылайша, 2022 жылы барлық деңгейдегі білім беру бағдарламаларындағы ғылыми қызметтің үлесі 2019 жылғы 17,3 пайызбен салыстырғанда 10,6 пайызды құрады;
5) ғылыми-зерттеу қызметіне тартылған ОПҚ үлесі
2016 – 2022 жылдар аралығында ғылыми-зерттеу қызметіне тартылған ОПҚ үлесінің тұрақты өсуі байқалады. (2016 жылы – 30 пайыз; 2017 жылы – 31 пайыз; 2018 жылы – 42 пайыз; 2019 жылы – 55 пайыз; 2020 жылы – 58 пайыз; 2021 жылы – 60 пайыз; 2022 жылы – 65 пайыз);

6) общее количество научно-исследовательских проектов
Количество научно-исследовательских проектов: 2016 год – 7 проектов; 2017 год – 8 проектов; 2018 год – 13 проектов.
С момента получения статуса исследовательского университета количество научно-исследовательских проектов выросло с 15 в 2019 году до 31 проекта в 2022 году.
7) отношение количества научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых Web of Science или Scopus к общему числу научно-педагогических работников.
Количество статей, индексируемых в базе Web of Science, Scopus по отношению к общему числу научно-педагогических работников в 2016 году составляет 1:19 (65 статей); 2017 год – 1:13 (78 статей); 2018 год – 1:15 (82 статьи).
С 2019 года по 2022 год, несмотря на ежегодное увеличение количества ППС, достигнутое соотношение сохраняется на одинаковом уровне (соотношение 1:14);
8) средний уровень цитируемости научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых Web of Science или Scopus.
Если в 2016 году средний уровень цитируемости научных статей в международном рейтинговом журнале, индексируемом в базе Scopus, составлял 2,1, в базе Web of Science – 1,5; в 2017 году: в Scopus – 7,6, Web of Science – 6,2; в 2018 году: в Scopus – 28,3, Web of Science – 23,5, то с 2019 по 2022 годы средний уровень цитируемости научных статей в международных рейтинговых журналах, индексируемых Web of Science, составил: 2019 год – 13; 2020 год – 27,3; 2021 год – 71; 2022 год – 45,78; индексируемых Scopus, составил: 2019 год – 15,7; 2020 год – 22,2; 2021 год – 35,4; 2022 год – 17,82;
9) количество полученных казахстанских патентов
Количество патентов, полученных в Республике Казахстан в период с 2016 по 2018 годы, составляло по 10 патентов в год. На протяжении реализации программы развития (с 2019 по 2022 годы) достигнутые значения данного показателя имели тренд стабильного роста, превосходя плановые значения (от 12 до 16 патентов в год);
10) количество полученных международных патентов
До 2020 года международные патенты отсутствовали.
В 2022 году подана заявка на Евразийский патент "Способ получения растительного экстракта с кардиопротекторным действием" в рамках научно-технического проекта "Разработка фитосубстанции из отечественного растительного сырья с кардиотоническим действием", финансируемого Комитетом науки МНВО. На данный момент получены номер заявки (№ 20220786.1 от 9 декабря 2022 года) и уведомление о положительном результате формальной экспертизы от 24 января 2023 года;

6) ғылыми-зерттеу жобаларының жалпы саны
Ғылыми-зерттеу жобаларының саны 2016 жылы – 7 жоба; 2017 жылы – 8 жоба; 2018 жылы – 13 жоба.
Зерттеу университеті мәртебесін алған кезден бастап ғылыми-зерттеу жобаларының саны 2019 жылғы 15-тен бастап 2022 жылы 31 жобаға дейін өсті;
7) Web of Science немесе Scopus индекстейтін халықаралық рейтингтік журналдарда соңғы бес жыл ішінде жарияланған ғылыми мақалалар санының ғылыми-педагогикалық қызметкерлердің жалпы санына қатынасы
2016 жылы ғылыми-педагогикалық жұмыскерлердің жалпы санына қатысты Web of Science немесе Scopus базасында индекстелетін мақалалар санына арақатынасы 1:19 (65 мақала); 2017 жыл – 1:13 (78 мақала); 2018 жыл – 1:15 (82 мақала) құрайды.
2019 – 2022 жылдар аралығында жыл сайын ОПҚ санының ұлғаюына қарамастан, қол жеткізілген арақатынас бірдей деңгейде сақталады (арақатынас 1:14);
8) Web of Science немесе Scopus индекстейтін халықаралық рейтингтік журналдарда соңғы бес жыл ішінде жарияланған ғылыми мақалаларға дәйексөз келтірудің орташа деңгейі
Егер 2016 жылы Scopus базасында индекстелетін халықаралық рейтингтік журналдағы ғылыми мақалаларға дәйексөз келтірудің орташа деңгейі 2,1-ді құраса, Web of Science базасында 1,5-ті; 2017 жылы – Scopus-та 7,6-ны, Web of Science-те 6,2; 2018 жылы – Scopus-та 28,3, Web of Science-те 23,5, ал 2019 – 2022 жылдар аралығында Web of Science индекстейтін халықаралық рейтингтік журналдардағы ғылыми мақалаларға дәйексөз келтірудің орташа деңгейі: 2019 жылы – 13; 2020 жылы – 27,3; 2021 жылы – 71; 2022 жыл – 45,78; Scopus индекстейтін: 2019 жылы – 15,7; 2020 жылы – 22,2; 2021 жылы – 35,4; 2022 жылы – 17,82 құрады;
9) алынған қазақстандық патенттердің саны
2016 жылдан бастап 2018 жылға дейінгі кезеңде Қазақстан Республикасында алынған патенттер саны жылына 10 патенттен құрады. Даму бағдарламасын іске асыру барысында (2019 – 2022 жылдар аралығында) осы көрсеткіштің қол жеткізілген мәндері жоспарлы мәндерден (жылына 12-ден 16 патентке дейін) асып, тұрақты өсу үрдісіне ие болды;
10) алынған халықаралық патенттердің саны
2020 жылға дейін халықаралық патенттер болған жоқ.
2022 жылы ҚР ҒЖБМ Ғылым комитеті қаржыландыратын "Кардиотоникалық әсері бар отандық өсімдік шикізатынан фитосубстанция әзірлемесі" ғылыми-техникалық жобасы шеңберінде "Кардиопротекторлық әсері бар өсімдік сығындысын алу тәсілі" Еуразиялық патентіне өтінім берілді. Қазіргі уақытта өтінім нөмірі алынды (2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 20220786.1) және 2023 жылғы 24 қаңтардағы ресми сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарлама алынды;

11) количество проектов по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности
НАО "КазНМУ" активно участвует в конкурсах на грантовое финансирование проектов коммерциализации. Однако в период с 2016 по 2020 годы коммерциализированные проекты отсутствовали. В 2020 году НАО "КазНМУ" представлены приложение "THE SMART BABY CARDIOGRAPHY" и портативный прибор "THE SMART BABY CARDIOGRAPHY", которые позволяют оценить состояние плода. Разработка данного прибора была осуществлена сотрудниками НАО "КазНМУ", что подтверждается соответствующим охранным документом (аппарат для постоянного контроля состояния плода № 6699 (21) 2021/0609.2).
В 2021 году представлен проект на тему "Старение и здоровая продолжительность жизни" (договор №1934-2021/3-28 о закупе научно-исследовательских услуг с автономной организацией образования "Назарбаев Университет" от 21 сентября 2021 года на сумму 13400000 тенге).
Подготовлен проект по программе III диалоговой площадки "Реактор коммерциализации" на тему "Производство фармацевтической субстанции". Апробация проекта проходила в три тура (сентябрь, октябрь). Проект вошел в финальный III тур. По результатам Питча: вопрос софинансирования проекта согласован с инвесторами и готовится на конкурс акционерного общества "Фонд науки".
Подготовлен проект по программе "Реактор коммерциализации" на темы "Стоматологический абразивный наконечник", "Аппарат для импульсного электро-депофореза". Проекты проходят этап подачи на коммерциализацию.
В 2022 году в НАО "КазНМУ" создано новое структурное подразделение Центр коммерциализации технологий при Департаменте науки;
12) стартапы, созданные на базе проектов НАО "КазНМУ" и его организаций
Ежегодно НАО "КазНМУ" разрабатываются стартап-проекты, при этом следует отметить, что в период с 2016 по 2021 годы в НАО "КазНМУ" утверждҰнные стартап-проекты отсутствовали.
В 2022 году сотрудник НАО "КазНМУ" Мухаметов П.А. выиграл грант от Центра предпринимательства "Qoldau" в городе Алматы № 101-2022-20-23299 на сумму 4000000 тенге по стартап-проекту "Производство практических и медицинских манекенов";
13) количество исследовательских проектов, реализуемых в лаборатории коллективного пользования
В НАО "КазНМУ" с 2019 по 2022 годы в лаборатории коллективного пользования реализовывалось 7 научно-исследовательских проектов. В 2022 году был реализован новый 1 проект "Создание сертифицированного банка биологических образцов для молекулярно-генетических и эпидемиологических исследований" и 2 проекта продолжались с 2021 года. (Научно-техническая программа по программно-целевому финансированию МЗ "Национальная программа внедрения персонализированной и превентивной медицины в Республике Казахстан" и внутривузовский научно-исследовательский проект "Внедрение системы диагностики, лечения и реабилитации при некоторых орфанных заболеваниях с неврологическими проявлениями у детей");

11) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі жобалардың саны
"ҚазҰМУ" КеАҚ коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыруға арналған конкурстарға белсенді қатысады. Алайда, 2016 жылдан бастап 2020 жылға дейінгі кезеңде коммерцияландырылған жобалар болған жоқ. 2020 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ ұрықтың жай-күйін бағалауға мүмкіндік беретін "THE SMART BABY CARDIOGRAPHY" қосымшасын және "THE SMART BABY CARDIOGRAPHY" портативті аспабын ұсынды. Бұл аспапты әзірлеуді "ҚазҰМУ" КеАҚ жұмыскерлері жүзеге асырды, ол тиісті қорғау (ұрықтың жай-күйін тұрақты бақылауға арналған № 6699 (21) 2021/0609.2 аппарат) құжатымен расталады.
2021 жылы "Қартаю және саламатты өмір сүру ұзақтығы" тақырыбында жоба ұсынылды ("Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымымен 13400000 теңге сомасына ғылыми-зерттеу көрсетілетін қызметтерін сатып алу туралы 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 1934-2021/3-28 шарт).
"Фармацевтикалық субстанциялар өндірісі" тақырыбында "Коммерцияландыру реакторы" диалог алаңының III бағдарламасы бойынша жоба дайындалды. Жобаны сынамалау үш турда өтті (қыркүйек, қазан). Жоба ақтық III турға кірді. Питч нәтижелері бойынша: жобаны қоса қаржыландыру мәселесі инвесторлармен келісіліп, "Ғылым қоры" АҚ конкурсына дайындалуда.
"Стоматологиялық абразивті ұштық", "Импульсті электрлік-депофорезге арналған аппарат" тақырыптарында "Коммерцияландыру реакторы" бағдарламасы бойынша жоба дайындалды. Жобалар коммерцияландыруға беру кезеңінен өтуде.
2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ-да Ғылым департаменті жанынан Технологияларды коммерцияландыру орталығының жаңа құрылымдық бөлімшесі құрылды;
12) "ҚазҰМУ" КеАҚ және оның ұйымдарының жобалары базасында құрылған стартаптар
Жыл сайын "ҚазҰМУ" КеАҚ стартап-жобаларын әзірлейді, бұл ретте 2016 – 2021 жылдар аралығындағы кезеңде "ҚазҰМУ" КеАҚ-да бекітілген стартап жобалар болмағанын атап өткен жөн.
2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ қызметкері П.А. Мұхаметов Алматы қаласындағы "Qoldau" кәсіпкерлік орталығынан № 101-2022-20-23299 "Практикалық және медициналық манекендер өндірісі" стартап-жобасы бойынша 4 млн теңге сомасына грант ұтып алды;
13) ұжымдық пайдалану зертханасында іске асырылатын зерттеу жобаларының саны
"ҚазҰМУ" КеАҚ-да 2019 – 2022 жылдар аралығында ұжымдық пайдалану зертханасында 7 ғылыми-зерттеу жобасы іске асырылды. 2022 жылы "Молекулалық-генетикалық және эпидемиологиялық зерттеулер үшін биологиялық үлгілердің сертификатталған банкін құру" атты жаңа 1 жоба іске асырылды және 2 жоба 2021 жылдан бастап жалғасты ("Қазақстан Республикасында дербестендірілген және алдын алу медицинасын енгізудің ұлттық бағдарламасы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жөніндегі ғылыми-техникалық бағдарламасы және "Балалардағы неврологиялық көріністері бар кейбір орфандық аурулар кезінде диагностика, емдеу және оңалту жүйесін енгізу" ЖОО-ішілік ғылыми-зерттеу жобасы);

14) количество совместных научных проектов с зарубежными партнерами
НАО "КазНМУ" активно развивает сотрудничество с зарубежными партнерами в области образования, науки и клиники, за счет чего ежегодно увеличивается количество совместных научных проектов с вузами-партнерами.
В 2016 – 2017 годы совместные научные проекты со стратегическим партнером отсутствовали, так как проводилась работа по определению стратегического партнера и подписанию с ним меморандума о сотрудничестве. В 2018 году начата реализация одного совместного научного проекта со стратегическим партнером.
С 2019 по 2022 годы количество совместных научных проектов со стратегическим партнером увеличилось с 5 до 7 проектов;
15) позиция НАО "КазНМУ" в рейтинге лучших университетов в мире по версии QS WUR (by subject)
НАО "КазНМУ" впервые вошел в международный рейтинг QS в 2019 году и с тех пор ежегодно проводит активную работу по достижению высоких показателей глобального рейтинга QS:
2019 год: QS ЕЕСА – 152 место;
2020 год: QS ЕЕСА – 135 место;
2021 год: QS ЕЕСА – 146 место и QS WUR – 601-650 место;
2022 год: QS WUR – 651-700 место, QS Asia University Rankings – 301-350 место и QS World University Rankings by Region 2023: Central Asia – 14 место.
НАО "КазНМУ" предлагает образование по 7 программам бакалавриата, 24 программам магистратуры, 46 программам резидентуры и 5 программам докторантуры.
Действующие образовательные программы по 3 уровням обучения аккредитованы в признанных аккредитационных органах, внесенных в соответствующий реестр Республики Казахстан. В 2023 году НАО "КазНМУ" проходит процедуру институциональной аккредитации. В 2022 – 2023 учебном году высшее медицинское образование в НАО "КазНМУ" получают 12738 студентов, послевузовское – 1707 человек (магистратура – 220, докторантура – 106, резидентура – 1381).
В соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) и на основании резолюции круглого стола учебно-методического объединения от 2 декабря 2022 года "Обсуждение разработки программ непрерывного интегрированного медицинского образования" по направлению "Здравоохранение" с 2022 года НАО "КазНМУ" активно работает над разработкой и внедрением образовательных программ непрерывного интегрированного медицинского образования: "Медицина" – 6 лет, "Педиатрия" – 6 лет, "Стоматология" – 5 лет, включающих уровни бакалавриата, интернатуры и профильной магистратуры. Проекты программ были обсуждены на заседаниях комитетов образовательных программ, Академического совета НАО "КазНМУ" и утверждены решением Сената от 21 июля 2022 года (протокол № 24/2).
Дополнительно НАО "КазНМУ" осуществляет программы дополнительного и неформального образования для специалистов с высшим медицинским образованием, техническим и профессиональным фармацевтическим образованием, высшим и послевузовским образованием в области общественного здоровья и здравоохранения, медико-профилактического дела, техническим и профессиональным медицинским образованием. За период с 2019 по 2022 годы обучено 34794 специалиста. Разработаны и актуализированы более 1000 программ дополнительного и неформального образования, основанных на наращивании компетенций специалистов практического здравоохранения.

14) шетелдік әріптестермен бірлескен ғылыми жобалардың саны
"ҚазҰМУ" КеАҚ білім, ғылым және клиника саласындағы шетелдік әріптестермен ынтымақтастықты белсенді дамытуда. Осының есебінен әріптес ЖОО-лармен бірлескен ғылыми жобалар саны жыл сайын ұлғаюда.
2016 – 2017 жылдары стратегиялық әріптеспен бірлескен ғылыми жобалар болған жоқ, өйткені стратегиялық әріптесті айқындау және онымен ынтымақтастық туралы меморандумға қол қою жұмыстары жүргізілді. 2018 жылы стратегиялық әріптеспен бірлескен ғылыми жобаның біреуін іске асыру басталды.
2019 – 2022 жылдар аралығында стратегиялық әріптеспен бірлескен ғылыми жобалар саны 5-тен 7 жобаға дейін ұлғайды;
15) "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның QS WUR (by subject) нұсқасы бойынша әлемдегі үздік университеттер рейтингіндегі позициясы.
"ҚазҰМУ" КеАҚ алғаш рет 2019 жылы QS халықаралық рейтингіне кірді және содан бері жыл сайын QS жаһандық рейтингінің жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша белсенді жұмыс жүргізуде:
2019 жыл – QS ЕЕСА 152-орын;
2020 жыл – QS ЕЕСА 135-орын;
2021 жыл – QS ЕЕСА 146-орын және QS WUR-601-650-орын;
2022 жыл – QS WUR 651-700-орын, QS Asia University Rankings – 301-350-орын және QS World University Rankings 2023: Central Asia – 14-орынға ие болды.
"ҚазҰМУ" КеАҚ бакалавриаттың 7 бағдарламасы, магистратураның 24 бағдарламасы, резидентураның 46 бағдарламасы және докторантураның 5 бағдарламасы бойынша білім береді.
Оқытудың 3 деңгейі бойынша қолданыстағы білім беру бағдарламалары Қазақстан Республикасының тиісті тізіліміне енгізілген, танылған аккредиттеу органдарында аккредиттелген. 2023 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ институционалдық аккредиттеу рәсімінен өтуде. 2022 – 2023 оқу жылында "ҚазҰМУ" КеАҚ-да жоғары медициналық білімді 12738 студент, жоғары оқу орнынан кейінгі білімді – 1707 адам (магистратура – 220, докторантура – 106, резидентура – 1381) алуда.
"Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) және 2022 жылғы 2 желтоқсандағы "Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламаларын әзірлеуді талқылау" дөңгелек үстелінің қарары негізінде "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша Оқу-әдістемелік бірлестіктің 2022 жылдан бастап "ҚазҰМУ" КеАҚ бакалавриат, интернатура және бейіндік магистратура деңгейлерін қамтитын "Медицина" – 6 жыл, "Педиатрия" – 6 жыл, "Стоматология" – 5 жыл үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің білім беру бағдарламаларын әзірлеумен және енгізумен белсенді жұмыс істейді. Бағдарламалардың жобалары білім беру бағдарламалары комитеттерінің, "ҚазҰМУ" КеАҚ Академиялық кеңесінің отырыстарында талқыланып, Сенатта 2022 жылғы 21 шілдедегі (№ 24/2 хаттама) бекітілді.
"ҚазҰМУ" КеАҚ жоғары медициналық білімі бар мамандарға, техникалық және кәсіптік фармацевтикалық білімі бар мамандарға, қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарға, медициналық-профилактикалық іс бойынша мамандарға, техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар мамандарға арналған қосымша және формалды емес білім беру бағдарламаларын қосымша жүзеге асырады. 2019 – 2022 жылдар аралығындағы кезеңде 34794 маман оқытылып, оның ішінде 2021 – 2022 жылдар аралығындағы кезеңде 11787 маман оқытылды. Практикалық денсаулық сақтау мамандарының құзыреттерін арттыруға негізделген 1000-нан астам қосымша және формалды емес білім беру бағдарламалары әзірленді және өзектілендірілді.

НАО "КазНМУ" осуществляет ускоренный трансферт образовательных и научных технологий в сотрудничестве с зарубежными университетами. В 2021 – 2022 учебном году НАО "КазНМУ" посетили 139 визитинг-профессоров из 26 стран ближнего и дальнего зарубежья (Польша, Германия, США, Испания, Италия, Великобритания, Израиль, Индонезия, Россия, Армения, Украина, Белоруссия и другие страны). Визиты зарубежных прoфессoров спoсoбствуют улучшению качества oбразoвания и пoвышению прoфессиoнальнoгo урoвня ППС НАО "КазНМУ", дальнейшему развитию компетенций ППС и обучающихся через новые знания и методы обучения с позиций европейского подхода к образовательному процессу. Приглашение зарубежных специалистов стимулирует активное внедрение принципов Болонского процесса, повышает конкурентоспособность университета, позволяет реализовать научно-исследовательские потребности докторантов и магистрантов. Так, например, приглашенные профессоры Котрова Л., Цветанов К. (Болгария) стали руководителями PhD докторантов-преподавателей КазНМУ Меньчишевой Ю.А. и Менчжановой Д.Д. По результатам совместной работы с визитинг-профессорами в 2021 году, опубликовано 14 совместных статей, реализовано 2 совместных проекта, 3 научных исследования, издано 3 учебных пособия.
В рамках программы Erasmus+ подписаны договоры с вузами стран Европы: Литвы, Грузии, Италии и Греции. Университет имеет 159 договоров о сотрудничестве с университетами, медицинскими и научными организациями из 36 стран. За 2021 – 2022 учебный год было заключено 26 договоров о сотрудничестве и меморандумов о взаимопонимании с зарубежными образовательными, научными и клиническими организациями из 16 стран. НАО "КазНМУ" является институциональным членом четырех международных ассоциаций. С 2018 года НАО "КазНМУ" является членом Лиги "Академической честности". Принципы Лиги позволяют Университету обеспечить прозрачность подготовки специалистов, отвечающих ожиданиям работодателей и соответствующих современной модели выпускника. Вхождение в состав Лиги академической честности, в первую очередь отразилось в системе внутреннего обеспечения качества КазНМУ, были отрегулированы процедуры оценки учебных достижений при проведении промежуточной и итоговой аттестации, повышены требования к обучающимся, справедливой и объективной оценке результатов обучения. В университете разработан Кодекс академической честности, основанный на стандартах академической честности Лиги. В университете функционируют комиссии по нарушениям категории 2 и 3, которые рассматривают случаи нарушений академической честности обучающихся. В учебные планы образовательных программ бакалавриата на 1 курсе внедрена и реализуется дисциплина "Основы академической честности и антикоррупционной культуры".

"ҚазҰМУ" КеАҚ шетелдік университеттермен ынтымақтастықта білім беру және ғылыми технологиялардың жеделдетілген трансфертін жүзеге асырады. 2021 – 2022 оқу жылында "ҚазҰМУ" КеАҚ-ға 26 жақын (Ресей, Армения, Украина, Беларусь және т.б.) және алыс (Польша, Германия, АҚШ, Испания, Италия, Ұлыбритания, Израиль, Индонезия және т.б.) елдерден 139 визитинг-профессор келді. Шетелдік профессорлардың сапарлары білім беру сапасын жақсартуға және "ҚазҰМУ" КеАҚ ОПҚ-ның кәсіби деңгейін арттыруға, білім беру процесіне еуропалық көзқарас тұрғысынан оқытудың жаңа білімдері мен әдістері арқылы ОПҚ мен білім алушылардың құзыреттерін одан әрі дамытуға ықпал етеді. Шетелдік мамандарды шақыру Болон процесі қағидаттарын белсенді енгізуді ынталандырады, университеттің бәсекеге қабілеттілігін арттырады, докторанттар мен магистранттардың ғылыми-зерттеу қажеттіліктерін іске асыруға мүмкіндік береді. Айталық, мысалы шақырылған профессорлар Л. Котрова, К. Цветанов (Болгария) ҚазҰМУ PhD докторант-оқытушылары Ю.А. Меньчишева мен Д.Д. Менчжанованың жетекшілері болды, 2021 жылы визитинг-профессорлармен бірлескен жұмыстың нәтижелері бойынша 14 бірлескен мақала жарияланды, 2 бірлескен жоба, 3 ғылыми зерттеу іске асырылды, 3 оқу құралы басып шығарылды.
Erasmus+ бағдарламасы шеңберінде Еуропа елдері: Литва, Грузия, Италия және Грецияның ЖОО-ларымен шарттарға қол қойылды. Университеттің 36 елдің университеттерімен, медициналық және ғылыми ұйымдарымен ынтымақтастық туралы 159 шарты бар. 2021 – 2022 оқу жылы ішінде 16 елдің шетелдік білім беру, ғылыми және клиникалық ұйымдарымен ынтымақтастық туралы 26 шарт пен өзара түсіністік туралы меморандумдарға қол қойылды. "ҚазҰМУ" КеАҚ төрт халықаралық қауымдастықтың институционалдық мүшесі болып табылады. 2018 жылдан бастап "ҚазҰМУ" КеАҚ "Академиялық адалдық" Лигасының мүшесі болып табылады. Лига қағидаттары Университетке жұмыс берушілердің күтілетін үміттеріне және бітірушінің заманауи үлгісіне сәйкес келетін мамандарды даярлаудың ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Академиялық адалдық лигасының құрамына кіру, бірінші кезекте ҚазҰМУ сапасын ішкі қамтамасыз ету жүйесінде көрініс тапты, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде оқу жетістіктерін бағалау рәсімдері реттелді, білім алушыларға оқу нәтижелерін әділ және объективті бағалауға қойылатын талаптар жоғарылатылды. Университетте Лиганың академиялық адалдық стандарттарына негізделген Академиялық адалдық кодексі әзірленді. Университетте 2 және 3 санаттағы бұзушылықтар бойынша комиссиялар жұмыс істейді, олар білім алушылардың академиялық адалдықты бұзу жағдайларын қарастырады. Бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының оқу жоспарларына 1 курста "Академиялық адалдық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет негіздері" пәні енгізіліп, іске асырылуда.

НАО "КазНМУ" обладает свидетельством об аккредитации в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности (от 6 августа 2019 года № 005649). Согласно данным Независимого агентства по обеспечению качества в образовании (IQAA-Ranking) НАО "КазНМУ" заняло 1 место по итогам 2022 года в рейтинговой оценке медицинских вузов Казахстана по научным публикациям. Университет имеет большой опыт в проведении научных программ в области здравоохранения в рамках грантового финансирования. С 2019 по 2020 годы было реализовано 6 проектов по грантовому финансированию Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан на сумму 91100,00 тыс. тенге. С 2021 года выполнение научно-исследовательских работ, научно-технических программ и конкурсных проектов в НАО "КазНМУ" охватывает 40 проектов. Источниками финансирования научно-исследовательских работ являются средства государственного бюджета (МОН/МНВО, МЗ), внутривузовские гранты НАО "КазНМУ".
Одной из актуальных проблем системы здравоохранения является обеспечение отрасли кадрами с необходимым уровнем профессиональных компетенций, к числу которых относятся, прежде всего, знания и навыки в сфере оказания медицинской помощи и клиническое мышление. Достижение данных компетенций обеспечивается не только теоретической подготовкой будущих врачей и отработкой практических навыков на тренажерах в учебно-клинических центрах и с привлечением стандартизированных пациентов, но, прежде всего, за счет обучения студентов, интернов, резидентов в практических условиях – на базе организаций практического здравоохранения, являющихся клиническими базами НАО "КазНМУ". В настоящее время университетская клиника и более 140 медицинских организаций (организаций ПМСП, стационаров городского, областного и республиканского уровня) являются клиническими базами НАО "КазНМУ".
В НАО "КазНМУ" успешно внедрена и постоянно совершенствуется система менеджмента качества (далее – СМК) в соответствии с международными стандартами ISO 9001:2015. Действующая в НАО "КазНМУ" модель СМК направлена на создание и совершенствование механизмов формирования внутренних гарантий обеспечения качества оказываемых образовательных, воспитательных, лечебно-диагностических и научно-исследовательских услуг.
Анализ состояния деятельности НАО "КазНМУ" показал наличие следующих ключевых проблем:
несовершенство академической системы здравоохранения и науки (далее – АСЗН), включающее недостаточную вовлеченность ППС НАО "КазНМУ" как в исследовательскую работу, так и в клиническую практику, низкий уровень эффективности взаимодействия клинических баз и университета. Это в том числе обусловлено неразвитостью внутренних нормативных документов, в частности собственных университетских политик (кадровая, информационная, в области менеджмента качества и управления рисками и других документов), высокой педагогической нагрузкой ППС, низким уровнем их мотивации, недостаточным уровнем описания и цифровизации бизнес-процессов, недостаточной эффективностью инфраструктуры, низким темпом обновления оборудования.
НАО "КазНМУ" видит решение этой проблемы в поиске и реализации возможностей по достижению баланса между образовательной и исследовательской деятельностью через снижение соотношения "педагог: студент" и педагогической нагрузки ППС, разработке мотивационных механизмов, увеличении доли аккредитованных медицинских организаций, являющихся клиническими базами НАО "КазНМУ", создании необходимых условий для клинической подготовки обучающихся, развитии корпоративного управления;

"ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы куәлікке ие (2019 жылғы 6 тамыздағы № 005649). Білім берудегі сапаны қамтамасыз ету жөніндегі тәуелсіз агенттіктің (IQAA-Ranking) деректеріне сәйкес "ҚазҰМУ" КеАҚ 2022 жылдың қорытындысы бойынша Қазақстанның медициналық ЖОО-ларының ғылыми жарияланымдар бойынша рейтингтік бағалауында 1-орын алды. Университеттің гранттық қаржыландыру шеңберінде денсаулық сақтау саласында ғылыми бағдарламалар жүргізуде үлкен тәжірибесі бар. 2019 – 2020 жылдар аралығында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің 91100,00 мың теңге сомасына гранттық қаржыландыруы бойынша 6 жоба іске асырылды. 2021 жылдан бастап "ҚазҰМУ" КеАҚ-да ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық бағдарламаларды және конкурстық жобаларды орындау 40 жобаны қамтиды. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландыру көздері мемлекеттік бюджет қаражаты (ҚР БҒМ/ҒЖБМ, ҚР ДСМ), "ҚазҰМУ" КеАҚ ЖОО-ішілік гранттары болып табылады.
Денсаулық сақтау жүйесінің өзекті проблемаларының бірі саланы кәсіби құзыреттіліктің қажетті деңгейі бар кадрлармен қамтамасыз ету болып табылады, олардың қатарына, ең алдымен, медициналық көмек көрсету саласындағы білім мен дағдылар және клиникалық ойлау жатады. Бұл құзыреттерге қол жеткізу болашақ дәрігерлерді теориялық даярлаумен және оқу-клиникалық орталықтардағы тренажерларда және стандартталған пациенттерді тарта отырып, практикалық дағдыларды пысықтаумен ғана емес, ең алдымен студенттерді, интерндерді, резиденттерді практикалық жағдайларда – "ҚазҰМУ" КеАҚ клиникалық базалары болып табылатын практикалық денсаулық сақтау ұйымдарының базасында оқыту есебінен қамтамасыз етіледі. Қазіргі уақытта Университеттік клиника және 140-тан астам медициналық ұйым (МСАК ұйымдары, қалалық, облыстық және республикалық деңгейдегі стационарлар) "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның клиникалық базалары болып табылады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ-да ISO 9001:2015 халықаралық стандарттарына сәйкес сапа менеджменті жүйесі (бұдан әрі – СМЖ) сәтті енгізілген және тұрақты жетілдірілуде. "ҚазҰМУ" КеАҚ-да жұмыс істейтін СМЖ моделі көрсетілетін білім беру, тәрбие, емдеу-диагностикалық және ғылыми-зерттеу қызметтерінің сапасын қамтамасыз етудің ішкі кепілдіктерін қалыптастыру тетіктерін құруға және жетілдіруге бағытталған.
"ҚазҰМУ" ҚеАҚ қызметінің жай-күйіне жүргізілген талдау мынадай түйінді проблемалардың бар екенін көрсетті:
1) "ҚазҰМУ" КеАҚ ОПҚ-ның зерттеу жұмысына да, сол сияқты клиникалық практикаға да жеткіліксіз тартылуын, клиникалық базалар мен университеттің өзара іс-қимылы тиімділігінің төмен деңгейін қамтитын денсаулық сақтау мен ғылымның академиялық жүйесінің (бұдан әрі – ДҒАЖ) жетілдірілмеуі. Бұл сонымен қатар ішкі нормативтік құжаттардың, атап айтқанда, университеттің өзіндік саясатының (кадрлық, ақпараттық, сапа менеджменті және тәуекелдерді басқару саласындағы және басқа да құжаттар) дамымауына, ОПҚ-ның жоғары педагогикалық жүктемесіне, оларды ынталандырудың төмен деңгейіне, бизнес-процестердің сипатталуы мен цифрландыруының жеткіліксіз деңгейіне, инфрақұрылым тиімділігінің жеткіліксіздігіне, жабдықты жаңарту қарқынының төмен болуымен байланысты.
"ҚазҰМУ" КеАҚ бұл проблеманың шешімі "педагог:студент" арақатынасын және ОПҚ-ның педагогикалық жүктемесін төмендету арқылы білім беру және зерттеу қызметі арасындағы теңгерімге қол жеткізу мүмкіндіктерін іздеуде және іске асыруда, ынталандыру тетіктерін әзірлеуде, "ҚазҰМУ" КеАҚ клиникалық базалары болып табылатын аккредиттелген медициналық ұйымдардың үлесін ұлғайтуда, білім алушыларды клиникалық даярлау үшін қажетті жағдайлар жасауда, корпоративтік басқаруды дамытуда деп пайымдайды;

2) внешние и внутренние факторы торможения реализации научно-исследовательского потенциала НАО "КазНМУ", включающие несовершенную систему разрешения и проведения международных исследований, в том числе по процедурам закупа при реализации международных проектов, отсутствие или крайне затрудненный доступ к статистическим, медицинским и другим базам данных, необходимым для научного анализа в медицине, чрезмерная конкуренция за гранты Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан ввиду объединения в направлении "Науки о жизни и здоровье" медицинских проектов, аграрных и других разделов биологии растений и животных, представляющих собой крупные вопросы, заслуживающих выделения в отдельные направления, недостаточность ресурсов для стимулирования научных работников, поддержки молодых ученых, отсутствие устойчивого механизма и условий для трансляции в практику и коммерциализации результатов научных разработок.
НАО "КазНМУ" видит пути решения указанной проблемы в совершенствовании системы нормативных правовых актов в сфере регулирования участия страны в международных научных исследованиях, удлинении сроков реализации всех программ грантового и программно-целевого финансирования, выделении медицинского блока из направления "Науки о жизни и здоровье" в отдельное направление, создании в структуре университета научно-технического парка и создании эндаумент-фонда. Помимо этого, положительные результаты проведения многих мероприятий по решению других указанных ключевых проблем также будут иметь опосредованно положительное воздействие и на данную проблему;
3) несоответствие объема финансовых средств НАО "КазНМУ" имеющимся потребностям для поддержания и развития деятельности на высоком качественном уровне, включая капитальные затраты и обновление основных фондов, модернизацию оборудования, внедрение новых технологий лечения пациентов, научных исследований, улучшение условий для обучающихся, восполнение нехватки помещений для обучающегося и производственного персонала университета, обеспечение обучающихся, нуждающихся в жилье, местами в общежитии, улучшением в целом инфраструктуры университета, недостаточность средств для своевременного систематического увеличения заработной платы и стимулирования работников, поддержки молодых ученых. К основным причинам этой многоаспектной проблемы относятся низкий уровень диверсификации источников финансирования, факторы, связанные со статусом некоммерческого акционерного общества университета и статусом акционерного общества его дочерних организаций, отсутствием с 2019 года пересмотра прейскуранта цен на медицинские услуги клиники.
НАО "КазНМУ" предпримет меры по снижению уровня указанной проблемы, в том числе путем возможной диверсификации источников финансирования с учетом имеющегося опыта работы в этом направлении ведущих зарубежных университетов, создания эндаумент-фонда и условий для коммерциализации продуктов научной разработки. Имидж и бренд НАО "КазНМУ" станут конкурентным преимуществом на международном рынке, обеспечивающим престижность обучения в НАО "КазНМУ", гарантирующим получение качественной медицинской помощи в университетской клинике, привлекающим к сотрудничеству в области образования, науки и медицины известных специалистов и организаций, заинтересованных в финансировании совместных проектов. НАО "КазНМУ" намерен принимать активное участие в рабочих группах уполномоченных государственных органов (МНВО, МЗ) по разработке, актуализации, внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты (далее – НПА), а также направлять в уполномоченные государственные органы проекты НПА и (или) пакеты предложений по совершенствованию НПА, регулирующих деятельность НАО "КазНМУ", в том числе оказывающих влияние на вклад в решение указанной проблемы;

2) "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның халықаралық зерттеулерге, оның ішінде халықаралық жобаларды іске асыру кезінде сатып алу рәсімдері бойынша рұқсат беру және жүргізу жүйесінің жетілдірілмеуін, медицинадағы ғылыми талдау үшін қажетті статистикалық, медициналық және басқа да дерекқорларға қолжетімділіктің болмауын немесе өте қиын болуын, "Өмір және денсаулық туралы ғылым" бағытында жекелеген бағыттарға бөлуді қажет ететін ірі мәселелер болып табылатын медициналық жобалардың, аграрлық және өсімдіктер мен жануарлар биологиясының басқа да бөлімдерінің біріктірілуіне байланысты Қазақстан Республикасы ҒЖБМ-нің гранттары үшін шамадан тыс бәсекенің болуын, ғылыми жұмыскерлерді ынталандыру, жас ғалымдарға қолдау көрсету үшін ресурстардың жеткіліксіздігін, ғылыми әзірлемелердің нәтижелерін практикаға тарату және коммерцияландыру үшін орнықты тетіктің және жағдайлардың болмауын қамтитын ғылыми-зерттеу әлеуетін іске асыруды тежейтін сыртқы және ішкі факторлар.
"ҚазҰМУ" КеАҚ көрсетілген проблеманы шешу жолдары елдің халықаралық ғылыми зерттеулерге қатысуын реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер жүйесін жетілдіруде, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың барлық бағдарламаларын іске асыру мерзімдерін ұзартуда, медициналық блокты "Өмір және денсаулық туралы ғылым" бағытынан жеке бағытқа бөлуде, университет құрылымында ғылыми-зерттеу техникалық паркін, эндаумент-қорды құруда деп пайымдайды. Бұдан басқа, негізгі проблемаларды шешу бойынша көптеген іс-шараларды өткізудің оң нәтижелері де осы проблемаға жанама оң әсер етеді;
3) "ҚазҰМУ" КеАҚ қаржы қаражаты көлемінің күрделі шығындар мен негізгі қорларды жаңартуды, жабдықтарды жаңғыртуды, пациенттерді емдеудің жаңа технологияларын енгізуді, ғылыми зерттеулерді, білім алушылар үшін жағдайларды жақсартуды, білім алушы мен университеттің өндірістік персоналы үшін үй-жайлар жетіспеушілігінің орнын толтыруды, тұрғын үйге, білім алушыларды жатақханадағы орындармен қамтамасыз етуді, жалпы университеттің инфрақұрылымын жақсартуды, жалақыны уақтылы жүйелі түрде ұлғайтуды және жұмыскерлерді ынталандыруды, жас ғалымдарды қолдау үшін қаражаттың жеткіліксіздігін қоса алғанда, қызметті жоғары сапалы деңгейде ұстау және дамыту үшін қолда бар қажеттіліктерге сәйкес келмеуі. Бұл көп қырлы проблеманың негізгі себептеріне қаржыландыру көздерін әртараптандырудың төмен деңгейі, университет пен оның еншілес ұйымдарының коммерциялық емес акционерлік қоғам мәртебесіне байланысты факторлар, 2019 жылдан бастап клиниканың медициналық көрсетілетін қызметтеріне бағалар прейскурантын қайта қараудың болмауы жатады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ көрсетілген проблеманың деңгейін төмендету бойынша, оның ішінде жетекші шетелдік университеттердің осы бағыттағы жұмыс тәжірибесін ескере отырып, қаржыландыру көздерін әртараптандыру, эндаумент-қорын құру, ғылыми әзірлеме өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдайлар жасау шараларын қабылдайды. "ҚазҰМУ" КеАҚ имиджі мен бренді халықаралық нарықта "ҚазҰМУ" КеАҚ-да оқудың беделін қамтамасыз ететін, университет клиникасында сапалы медициналық көмек алуға кепілдік беретін, білім беру, ғылым және медицина саласындағы ынтымақтастыққа бірлескен жобаларды қаржыландыруға мүдделі танымал мамандар мен ұйымдарды тартатын бәсекелестік артықшылыққа айналады. "ҚазҰМУ" КеАҚ нормативтік құқықтық актілерді (бұдан әрі – НҚА) әзірлеу, өзектілендіру, оларға өзгерістер немесе толықтырулар енгізу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың (ҚР ҒЖБМ, ҚР ДСМ) жұмыс топтарына белсенді қатысуға, сондай-ақ "ҚазҰМУ" КеАҚ қызметін реттейтін НҚА жобаларын және (немесе) НҚА жетілдіру жөніндегі, оның ішінде көрсетілген шешуге үлес қосуға ықпал ететін ұсыныстар пакеттерін уәкілетті мемлекеттік органдарға жіберуге ниетті;

4) недостаточный уровень современных инструментов цифровизации НАО "КазНМУ", включающий в том числе: слабый уровень автоматизации отдельных бизнес-процессов, осложненный недостаточной их формализацией и систематизацией, недостаточно развитую систему информационной безопасности, неструктурированность, ригидность и несоответствие современным стандартам сетевой инфраструктуры, несоответствие покрытия Wi-Fi учебных корпусов потребностям обучающихся и сотрудников НАО "КазНМУ", устаревшую систему контроля и управления доступа, неразвитую сеть системы видеонаблюдения, несоответствие серверных помещений современным требованиям. Информационный портал (сайт) НАО "КазНМУ" имеет значимый нереализованный потенциал с позиций интересов НАО "КазНМУ". В рамках реализации данной Программы НАО "КазНМУ" коренным образом пересмотрит подходы к цифровизации с целью разработки и реализации путей решения вышеуказанных аспектов данной проблемы.
Глава 3.2. Оценка инновационного потенциала коллектива некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Инновационный потенциал коллектива НАО "КазНМУ" обусловлен высокопрофессиональными кадровыми ресурсами и определенным инфраструктурным потенциалом для реализации научно-исследовательской деятельности.
Коллектив НАО "КазНМУ" составляет 2021 человек. Из них основных штатных преподавателей – 981, в том числе академики – 4, доктора наук – 96, кандидаты наук – 296, доктора PhD – 53 (по состоянию на 1 декабря 2022 года).
С 2021 года научно-исследовательская деятельность НАО "КазНМУ" проводится ППС, научными сотрудниками и обучающимися в рамках реализации:
1) 10 научно-исследовательских проектов (далее – НИП) по грантовому финансированию Комитета науки МНВО: в 2021 году завершено 3 НИП на сумму 21370,13 тыс. тенге, в 2022 году – 1 НИП на сумму 15238,20 тыс. тенге. На 2023 год продолжается реализация 6 НИП на сумму 108543,1 тыс. тенге;
2) 1 научно-технического проекта на тему: "Национальная программа внедрения персонализированной и превентивной медицины в Республике Казахстан", финансируемого МЗ, со сроком реализации 2021 – 2023 годы. Объем финансирования по программно-целевому финансированию составил 7174558,99 тыс. тенге: на 2021 год – 3985856,73 тыс. тенге, на 2022 год – 2261460,26 тыс. тенге, на 2023 год – 927242,00 тыс. тенге;
3) 21 проекта по внутривузовскому грантовому финансированию на сумму 76466,22 тыс. тенге в 2022 году, в 2023 году запланировано участие в 29 проектах на сумму 147350,01 тыс. тенге.

4) "ҚазҰМУ" КеАҚ-да цифрландырудың заманауи аспаптарының жеткіліксіз деңгейі, оның ішінде: жекелеген бизнес-процестерді автоматтандырудың әлсіз деңгейі, оларды ресімдеу мен жүйелеудің жеткіліксіздігімен күрделенуі, ақпараттық қауіпсіздік жүйесі дамуының жеткіліксіздігі, желілік инфрақұрылымның құрылымдалмауы, қатаңдығы және заманауи стандарттарға сәйкес келмеуі, оқу корпустарын Wi-Fi-мен қамтудың білім алушылар мен университет жұмыскерлерінің қажеттіліктеріне сәйкес келмеуі, қолжетімділікті бақылау мен басқарудың ескірген жүйесі, бейнебақылау жүйесінің дамымаған желісі, серверлік үй-жайлардың заманауи талаптарға сәйкес келмеуі. "ҚазҰМУ" КеАҚ ақпараттық порталы (сайты) "ҚазҰМУ" КеАҚ мүдделері тұрғысынан маңызды іске асырылмаған әлеуетке ие. Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде "ҚазҰМУ" КеАҚ осы проблеманың жоғарыда көрсетілген аспектілерін шешу жолдарын әзірлеу және іске асыру мақсатында цифрландыру тәсілдерін түбегейлі қайта қарайды.
3.2-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы ұжымының инновациялық әлеуетін бағалау
Ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру үшін "ҚазҰМУ" КеАҚ ұжымының инновациялық әлеуеті жоғары кәсіби кадрлық ресурстармен және белгілі бір инфрақұрылымдық әлеуетпен негізделеді.
"ҚазҰМУ" КеАҚ ұжымы 2021 адамды құрайды. Оның ішінде негізгі штаттық оқытушылар – 981, соның ішінде академиктер – 4, ғылым докторлары – 96, ғылым кандидаттары – 296, PhD докторлары – 53 (2022 жылғы 1 желтоқсандағы жағдайы бойынша).
2021 жылдан бастап "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның ғылыми-зерттеу қызметін мыналарды іске асыру шеңберінде ОПҚ, ғылыми қызметкерлер мен білім алушылар жүргізеді:
1) ҚР ҒЖБМ Ғылым комитетінің гранттық қаржыландыруы бойынша 10 ғылыми-зерттеу жобасы (бұдан әрі – ҒЗЖ): 2021 жылы 21370,13 мың теңге сомасына 3 ҒЗЖ, 2022 жылы 15238,20 мың теңге сомасына 1 ҒЗЖ жүзеге асырылды. 2023 жылы 108543,1 мың теңге сомасына 6 ҒЗЖ іске асыру жалғасуда;
2) ҚР ДСМ қаржыландыратын және 2021 – 2023 жж. іске асыру мерзімімен "Қазақстан Республикасында дербестендірілген және алдын алу медицинасын енгізудің ұлттық бағдарламасы" тақырыбында 1 ғылыми-техникалық жоба. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша қаржыландыру көлемі 7174558,99 мың теңгені құрады: 2021 ж. – 3985856,73 мың теңге, 2022 ж. – 2261460,26 мың теңге, 2023 ж. – 927242,00 мың теңге;
3) ЖОО-ішілік гранттық қаржыландыру бойынша 2022 жылы 76466,22 мың теңге сомасына 21 жоба, 2023 жылы 147350,01 мың теңге сомасына 29 жобаға қатысу жоспарланған.

В 2022 году двое молодых ученых НАО "КазНМУ" стали обладателями гранта по конкурсу на грантовое финансирование фундаментальных и прикладных научных исследований молодых ученых – постдокторантов по проекту "Жас ғалым" на 2022 – 2024 годы по направлению "Наука о жизни и здоровье". Объем финансирования составил 37722110,5 тенге.
Студенческое научное общество (далее – СНО) и Совет молодых ученых (далее – СМУ) НАО "КазНМУ" в рамках "GlobalSurg Collaborative" (NIHR) сотрудничают с международными организациями при 8 научно-исследовательских проектах, включая University of Birmingham – UK, Royal Free Hospital & University College London, UK, British Urology Researchers in Surgical Training (Великобритания) / Louisiana State University Health Sciences Center Shreveport. Shreveport, United States, National Institute for Health Research (NIHR) (Великобритания) University of Cambridge. Сотрудничество охватывает следующие тематики: CovidSurg, CovidSurg-Cancer, GlobalSurg-CovidSurg Week, Программа безопасного анастомоза ESCP в колоректальной хирургии (EAGLE), PancreasGroup.org, Vascular Surgery COVID-19 Collaborative (VASCC), Transurethral REsection and Single instillation intra-vesical chemotherapy Evaluation in bladder Cancer Treatment (RESECT), Global Neurotrauma Outcomes Study: Spine.
НАО "КазНМУ" представил четыре проекта на специализированную диалоговую площадку по интеграции науки и бизнеса "Реактор коммерциализации технологий", организованную Фондом науки МНВО в октябре 2022 года. На два проекта получены патенты: "Аппарат импульсного электрофореза" и "Способ получения фермента пенициллинацилазы". Проекты вошли в финальный третий тур и допущены для участия в "Реакторе коммерциализации технологий".
В 2020 году НАО "КазНМУ" стало обладателем независимой награды "Лидер науки – Web of Science Awards" в номинации "Лидер по количеству публикаций в журналах Q1 и Q2 квартилей Web of Science Core Collection за последние 3 года среди медицинских университетов Республики Казахстан". В 2019 – 2022 годах сотрудниками НАО "КазНМУ" были опубликованы статьи в таких высокорейтинговых журналах, как The Lancet, Nature Medicine, The BMJ, European Journal of Public Health, European Journal of Preventive Cardiology, Journal of the American College of Cardiology. В целом в базах данных Scopus и Web of Science за 2019 – 2022 годы опубликовано 742 публикации (2019 год – 153, 2020 год – 195, 2021 год – 213, 2022 год – 281).
В НАО "КазНМУ" функционирует рецензируемый медицинский научно-практический журнал "Вестник КазНМУ", который был основан в 2007 году и зарегистрирован в Министерстве по инвестициям и развитию Республики Казахстан Комитетом связи, информатизации и информации (свидетельство от 12 марта 2007 года № 8141-ж). Журнал "Вестник КазНМУ" входит в перечень научных изданий, рекомендуемых Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан для публикации основных результатов научной деятельности (приказ от 11 апреля 2022 года № 148); свидетельство о постановке на переучет периодического печатного издания, информационного агентства и сетевого издания № KZ84VPY00052740; ISSN2524-0692 (online), ISSN2524-0684 (print). Включен в отечественные и международные индексируемые базы данных: Российский индекс научного цитирования (РИНЦ), E-library.ru, Cyberleninka.ru, Институт научной и технической информации, Казахстанская база цитирования Национального центра государственной научно-технической информации, Республиканская межвузовская электронная библиотека, ISI (International society of Indexing). Журнал имеет периодичность выхода 4 раза в год. С 2021 года действует продвижение рецензируемого медицинского научно-практического журнала "Вестник КазНМУ" в рейтинговые мировые базы цитирования, в том числе Scopus/Web of Science. Возросла научная значимость публикуемых материалов. Импакт-фактор за 2019 год по Казахстанской базе цитирования – 0,04. Двухлетний импакт-фактор по Российскому индексу научного цитирования за 2021 год – 0,049. Пятилетний импакт-фактор РИНЦ – 0,113 за 2020 год, 0,090 за 2021 год. Журнал практикует двойное слепое рецензирование статей с 2021 года, что повышает качество публикуемых статей. В настоящее время журнал проходит техническую экспертизу в нескольких международных индексируемых базах. Идет работа по присвоению DOI, улучшению функционала нового сайта журнала, соответствующего современным требованиям. В перспективе планируется введение журнала в базы Google Scholar, Index Copernicus, AMED, PubMed, DOAJ, Open Academic Journal Index, Scopus, Web of Science.

2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның екі жас ғалымы "Өмір және денсаулық туралы ғылым" бағыты бойынша 2022 – 2024 жылдарға арналған "Жас ғалым" жобасы бойынша жас ғалым-постдокторанттардың іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерін гранттық қаржыландыруға арналған конкурс бойынша грант иегерлері атанды. Қаржыландыру көлемі 37722110,5 теңгені құрады.
"GlobalSurg Collaborative" (NIHR) шеңберінде "ҚазҰМУ" КеАҚ Студенттік ғылыми қоғамы (бұдан әрі – СҒҚ) және Жас ғалымдар кеңесі (бұдан әрі – ЖҒК) University of Birmingham – UK, Royal Free Hospital & University College London, UK, British Urology Researchers in Surgical Training (Ұлыбритания) / Louisiana State University Health Sciences Center Shreveport. Shreveport, United States, National Institute for Health Research (Nihr) (Ұлыбритания) University of Cambridge. Ынтымақтастық келесі тақырыптарды қамтиды: CovidSurg, CovidSurg-Cancer, GlobalSurg-CovidSurg Week, колоректальды хирургиядағы ESCP қауіпсіз анастомоз бағдарламасы (EAGLE), PancreasGroup.org, Vascular Surgery COVID-19 Collaborative (VASCC), transurethral REsection and Single instillation intra-vesical chemotherapy evaluation in bladder Cancer Treatment (RESECT), Global Neurotrauma Outcomes Study: Spine қоса алғанда 8 ғылыми-зерттеу жобасы жанындағы халықаралық ұйымдармен ынтымақтасады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ 2022 жылғы қазанда ҚР ҒЖБМ Ғылым қоры ұйымдастырған "Технологияларды коммерцияландыру реакторы" ғылым мен бизнесті интеграциялау жөніндегі мамандандырылған диалог алаңына төрт жоба ұсынды. Екі жобаға патенттер алынды: "Импульстік электрофорез аппараты" және "Пенициллинацилаза ферментін алу тәсілі". Жобалар ақтық үшінші турға өтті және Технологияларды коммерцияландыру реакторына қатысуға рұқсат алды.
2020 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ "Қазақстан Республикасының медицина университеттері арасында соңғы 3 жылда Web of Science Core Collection Q1 және Q2 квартильдері журналдарындағы жарияланымдар саны бойынша көшбасшы" номинациясы бойынша "Ғылым көшбасшысы – Web of Science Awards" тәуелсіз сыйлығының иегері атанды. 2019 – 2022 жылдары "ҚазҰМУ" КеАҚ қызметкерлері The Lancet, Nature Medicine, The BMJ, European Journal of Public Health, European Journal of Preventive Cardiology, Journal of the American College of Cardiology сияқты жоғары рейтингті журналдарда мақалалар жариялады. Жалпы 2019 – 2022 жылдар ішінде Scopus және Web of Science дерекқорында 742 жариялым жарияланды (2019 жылы – 153, 2020 жылы – 195, 2021 жылы – 213, 2022 жылы – 281).
"ҚазҰМУ" КеАҚ-да "ҚазҰМУ хабаршысы" рецензияланатын медициналық ғылыми-практикалық журналы жұмыс істейді, ол 2007 жылы құрылған және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінде Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті тіркеген (2007 жылғы 12 наурыздағы № 8141-ж куәлік). "ҚазҰМУ хабаршысы" журналы ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті ұсынатын ғылыми басылымдардың тізбесіне кіреді (11.04.2022 жылғы № 148 бұйрық); Мерзімді баспа басылымын, ақпараттық агенттікті және желілік басылымды қайта есепке қою туралы № KZ84VPY00052740 куәлік; ISSN2524-0692 (lline), ISSN2524-0684 (print). Отандық және халықаралық индекстелетін дерекқорларға енгізілген: Ресейлік ғылыми дәйексөз келтіру индексі (РҒДО), E-library.ru, Cyberleninka.ru, Ғылыми және техникалық ақпарат институты, Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық ақпарат орталығының Қазақстандық дәйексөз келтіру базасы, Республикалық ЖОО-аралық электрондық кітапхана, ISI (International Society of Indexing). Журнал жылына 4 рет кезеңділікпен шығады. 2021 жылдан бастап "ҚазҰМУ хабаршысы" рецензияланатын медициналық ғылыми-практикалық журналын әлемдік рейтингтік дәйексөз келтіру базаларына, оның ішінде Scopus/Web of Science-ке ілгерілету жүргізілуде. Жарияланатын материалдардың ғылыми маңыздылығы өсті. Қазақстандық дәйексөз келтіру базасы бойынша 2019 жылғы импакт-фактор – 0,04. Ресейдің 2021 жылғы ғылыми дәйексөз келтіру индексі бойынша екі жылдық импакт-фактор – 0,049. РҒДО бес жылдық импакт-факторы – 2020 жылға 0,113, ал 2021 жылға – 0,090. Журнал 2021 жылдан бастап мақалаларға екі реттік кездейсоқ рецензиялау практикасын жүргізеді, бұл жарияланатын мақалалардың сапасын арттырады. Қазіргі уақытта журнал бірнеше халықаралық индекстелетін базаларда техникалық сараптамадан өтуде. DОІ тағайындау, заманауи талаптарға сәйкес келетін журналдың жаңа сайтының функционалдығын жақсарту бойынша жұмыс жүргізілуде. Перспективада журналды Google Scholar, Index Copernicus, AMED, PubMed, DOAJ, Open Academic Journal Index, Scopus, Web of Science базасына енгізу жоспарлануда.

Количество цитирований публикаций сотрудников НАО "КазНМУ" за последние 5 лет составило по Web of Science: в 2019 году – 6147, в 2020 году – 8187, в 2021 году – 18124, в 2022 году – 14558; по Scopus: в 2019 году – 4432, в 2020 году – 6658, в 2021 году – 9065, в 2022 году – 8754. Среди сотрудников НАО "КазНМУ" имели ненулевой индекс Хирша в международной базе данных Scopus: в 2019 году – 316, в 2020 году – 488, в 2021 году – 453, 2022 году – 438 человек.
Сотрудниками НАО "КазНМУ" в 2019 году получено 18 охранных документов (патент на изобретение Республики Казахстан – 8, патент на полезную модель Республики Казахстан – 10), в 2020 году – 16 охранных документов (патент на изобретение Республики Казахстан – 4, патент на полезную модель Республики Казахстан – 9, авторское право – 3), в 2021 году – 67 охранных документов (патент на изобретение Республики Казахстан – 2, патент на полезную модель Республики Казахстан – 8, авторское право – 57), в 2022 году – 10 охранных документов (патент на изобретение Республики Казахстан – 2, патент на полезную модель Республики Казахстан – 8). В 2023 году подано 2 заявки на получение международного евразийского патента и 4 заявки на изобретения.
1059 студентов занимаются в научных кружках при школах, ими представлено 370 докладов на международном и республиканском уровнях. Студенты активно вовлекаются в научную деятельность через участие в научных кружках с последующим участием и диссеминацией результатов студенческих научных исследований на ежегодных научно-практических конференциях. В 2021 – 2022 учебном году число победителей олимпиад, конференций составило 118 студентов. Более того, в связи с открытием Центра коммерциализации технологий при Департаменте науки в перспективе планируется проводить обучение по бизнес-инкубированию и поддерживать идеи, стартапы с последующим выходом на рынок. Обучающиеся на уровне магистратуры и докторантуры привлекаются к реализации научно-технических проектов. В СМУ вошли научно активные сотрудники университета в возрасте до 40 лет, общий индекс Хирша которых составил 33. Всего 9 молодых ученых с 2016 года опубликовали 183 научные статьи, из них 29 были опубликованы в журналах, которые индексируются в Scopus, участвовали с постерными докладами в международных конференциях в Швейцарии, Канаде и Португалии. Среди членов СМУ есть выпускники программы PhD зарубежных университетов.
Фонд научной библиотеки НАО "КазНМУ" за период с 2019 по 2022 годы увеличился почти на 30 тысяч экземпляров и составил 1424643 экземпляров учебной и научной литературы на государственном, русском и иностранных языках. Фонд редкой литературы составляет 3851 экземпляр по медицине, датированных VIII-XIX вв. Фонд библиотеки НАО "КазНМУ" предоставляет также доступ к документам, размещенным на удаленных технических средствах. С 2019 по 2022 годы были заключены договоры на предоставление доступа в общей сложности к 15 зарубежным базам данных. В 2022 году открыты доступы к таким электронным ресурсам, как Web of Sciense, Scopus, "Cochrane Library": Wiley, Ресурс BMJ, eBooks Clinical Collection. С 2019 по 2021 годы внедрено автоматизированное обслуживание "возврат-выдача" документов на базе платформы "Сириус". С 2021 года научная библиотека осуществляет переход с традиционных бумажных каталогов на электронные. В онлайн-режиме библиотека имеет обратную связь со студентами. Функционирует ночной абонемент библиотеки. Научная библиотека стремится к организации работы по принципу "Библиотека – 24 часа в сутки".
Главной целью научно-исследовательского института фундаментальной и прикладной медицины имени Б. Атчабарова в составе НАО "КазНМУ" является повышение научно-педагогического потенциала профессорско-преподавательского состава, научных сотрудников путем их активного вовлечения в реализацию научно-технических программ в сфере здравоохранения. Структура института включает: научно-практическую и контрольно-аналитическую лаборатории химии и фармакогнозии, лабораторию экспериментальной медицины, научную клинико-диагностическую лабораторию, научную лабораторию "Центр коллективного пользования", научно-образовательный фармакопейный центр, виварий. В НАО "КазНМУ" в 2021 году открыт геномный центр. Лабораторный комплекс с высокой степенью защиты оснащен передовым оборудованием для проведения сложнейших исследований. Имеется единственная в стране роботизированная система для регистрации, учета и хранения биологических образцов STC Compact ULT. Кроме того, в геномном центре будут работать на микрочиповой системе Affymetrix GeneTitan (США). Лабораторный комплекс в данное время используется для проведения научных исследований в рамках национальной программы по персонализированной медицине.
В инфраструктуру НАО "КазНМУ" также входит пять ведущих научно-исследовательских институтов и научных центров, таких как Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии, Научный центр акушерства, гинекологии и перинатологии, Научный центр педиатрии и детской хирургии, Научно-исследовательский институт кардиологии и внутренних болезней, Национальный научный центр хирургии имени А.Н. Сызганова.
Ученый совет является одной из главных форм коллегиального управления по координации образовательной, научной и клинической деятельности университета. Его деятельность основывается на гласности коллективного обсуждения вопросов, входящих в его компетенцию, и обеспечивает возможность коллективного решения рассматриваемых вопросов, актуальных проблем и перспектив развития университета. В целях обеспечения эффективности деятельности университета ученый совет взаимодействует с иными коллегиальными органами, такими как академический совет, научный совет, клинический совет.
Школа общей медицины является преемницей лечебного факультета, первого и старейшего факультета университета. В июле 2020 года решением Совета директоров НАО "КазНМУ" (протокол № 7 от 15 июля 2020 года) Школа общей медицины была реорганизована путем создания двух самостоятельных школ: Школа общей медицины-1 (Школа базовой медицины), курирующая учебный процесс на 1-3 курсах, и Школа общей медицины – 2 (Школа клинической медицины), организующая образовательный процесс на 4-5 курсах и в интернатуре (6-7 курсы). На базе школ общей медицины 1 и 2 реализуется образовательная программа бакалавриата "Общая медицина", разработанная совместно с Литовским университетом наук здоровья. В 2022 – 2023 учебном году подготовку по данной образовательной программе в двух школах проходят 4506 обучающихся.

"ҚазҰМУ" КеАҚ қызметкерлерінің соңғы 5 жылдағы жарияланымдарының Web of Science бойынша дәйексөз келтіру саны: 2019 жылы – 6147, 2020 жылы – 8187, 2021 жылы – 18124, 2022 жылы – 14558; Scopus бойынша: 2019 жылы – 4432, 2020 жылы – 6658, 2021 жылы – 9065, 2022 жылы – 8754. "ҚазҰМУ" КеАҚ қызметкерлері арасында Scopus халықаралық дерекқорында нөлдік емес Хирш индексіне ие: 2019 жылы – 316, 2020 жылы – 488, 2021 жылы – 453, 2022 жылы – 438 адам.
"ҚазҰМУ" КеАҚ қызметкерлері 2019 жылы 18 қорғау құжатын (ҚР өнертабысына патент – 8, ҚР пайдалы моделіне патент – 10), 2020 ж. – 16 қорғау құжатын (ҚР өнертабысына патент – 4, ҚР пайдалы моделіне патент – 9, авторлық құқық – 3), 2021 жылы – 67 қорғау құжаттары (ҚР өнертабысына патент – 2, ҚР пайдалы моделіне патент – 8, авторлық құқық – 57), 2022 жылы – 10 қорғау құжатын (ҚР өнертабысына патент – 2 , ҚР пайдалы моделіне патент – 8) алды. 2023 жылы халықаралық еуразиялық патент алуға 2 өтінім және өнертабысқа 4 өтінім берілді.
1059 студент мектептер жанындағы ғылыми үйірмелерде оқиды, олар халықаралық және республикалық деңгейлерде 370 баяндама ұсынды. Студенттер ғылыми үйірмелерге қатысу арқылы ғылыми қызметке белсенді түрде тартылады, кейіннен жыл сайынғы ғылыми-практикалық конференцияларға қатыса отырып, студенттік ғылыми зерттеулердің нәтижелерін диссеминациялайды. 2021 – 2022 оқу жылында олимпиадалар мен конференциялар жеңімпаздарының саны 118 студентті құрады. Бұдан басқа, Ғылым департаменті жанындағы Технологияларды коммерцияландыру орталығының ашылуына байланысты перспективада бизнес-инкубациялау бойынша оқыту және идеяларды, стартаптарды қолдау, кейіннен нарыққа шығу жоспарлануда. Магистратура және докторантура деңгейінде білім алушылар ғылыми-техникалық жобаларды іске асыруға тартылады. ЖҒК-ға университеттің 40 жасқа дейінгі ғылыми белсенді қызметкерлері кірді, олардың жалпы Хирш индексі 33-ті құрады. 2016 жылдан бері барлығы 9 жас ғалым 183 ғылыми мақала жариялады, оның 29-ы Scopus-та индекстелетін журналдарда жарияланды, Швейцариядағы, Канададағы және Португалиядағы халықаралық конференцияларға постерлік баяндамалармен қатысты. ЖҒК мүшелерінің арасында шетелдік университеттердің PhD бағдарламасының бітірушілері бар.
"ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми кітапханасының қоры 2019 – 2022 жылдар кезеңінде 30 мыңға жуық данаға ұлғайып, мемлекеттік, орыс және шет тілдеріндегі оқу және ғылыми әдебиеттердің 1424643 данасын құрады. VIII – XIX ғасырлармен даталанған медицина бойынша сирек кездесетін әдебиеттер қоры 3851 дананы құрайды. "ҚазҰМУ" КеАҚ кітапхана қорының қашықтағы техникалық құралдарда орналастырылған құжаттарға да қолжетімділік береді. 2019 – 2022 жылдар аралығында барлығы 15 шетелдік дерекқорға қол жеткізу үшін шарттар жасалды. 2022 жылы Web of Sciense, Scopus, "Cochrane Library": Wiley, BMJ ресурсы, eBooks Clinical Collection сияқты электрондық ресурстарға қолжетімділік ашылды. 2019 – 2021 жылдар аралығында "Сириус" платформасы негізінде құжаттарды "қайтару-беру" автоматтандырылған қызметі енгізілді. 2021 жылдан бері ғылыми кітапхана дәстүрлі қағаз каталогтарынан электрондық каталогтарға көшуді жүзеге асыруда. Онлайн-режимде кітапханада студенттермен кері байланыс бар. Кітапхананың түнгі абонементі жұмыс істейді. Ғылыми кітапхана "Кітапхана – тәулігіне 24 сағат" қағидаты бойынша жұмысты ұйымдастыруға ұмтылады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ құрамындағы Б. Атшабаров атындағы іргелі және қолданбалы медицина ғылыми-зерттеу институтының басты мақсаты денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асыруға белсенді тарту арқылы ОПҚ-ның, ғылыми жұмыскерлердің ғылыми-педагогикалық әлеуетін арттыру болып табылады. Институттың құрылымына: химия мен фармакогнозияның ғылыми-практикалық бақылау-талдау зертханасы, эксперименттік медицина зертханасы, ғылыми клиникалық-диагностикалық зертхана, "Ұжымдық пайдалану орталығы" ғылыми зертханасы, ғылыми-білім беру фармакопея орталығы, виварий кіреді. "ҚазҰМУ" КеАҚ-да 2021 жылы Геном орталығы ашылды. Қорғаудың жоғары дәрежесі бар зертханалық кешен аса күрделі зерттеулер жүргізу үшін озық жабдықтармен жарақтандырылған. Биологиялық үлгілерді тіркеу, есепке алу және сақтау үшін елдегі жалғыз STC Compact ULT роботтық жүйесі бар. Бұдан басқа, геном орталығында микрочиптік жүйеде Affymetrix GeneTitan (АҚШ) жұмыс істейтін болады. Қазіргі уақытта зертханалық кешен дербестендірілген медицина жөніндегі ұлттық бағдарлама шеңберінде ғылыми зерттеулер жүргізу үшін пайдаланылуда.
"ҚазҰМУ" КеАҚ инфрақұрылымына Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты, Акушерлік, гинекология және перинатология ғылыми орталығы, Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы, Кардиология және ішкі аурулар ғылыми-зерттеу институты, А.Н. Сызғанов атындағы Хирургия ғылыми орталығы сияқты бес жетекші ғылыми-зерттеу институты мен ғылыми орталықтар кіреді.
Ғылыми кеңес Университеттің білім беру, ғылыми және клиникалық қызметін үйлестіру жөніндегі алқалы басқарудың басты нысандарының бірі болып табылады. Оның қызметі өз құзыретіне кіретін мәселелерді ұжымдық талқылаудың жариялылығына негізделеді және қаралып отырған мәселелерді, өзекті проблемаларды және Университеттің даму перспективаларын ұжымдық шешу мүмкіндігін қамтамасыз етеді. Университет қызметінің тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Ғылыми кеңес академиялық кеңес, ғылыми кеңес, клиникалық кеңес сияқты алқалы органдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Жалпы медицина мектебі университеттің алғашқы және ең көне факультеті болып табылатын Емдеу факультетінің мұрагері болып табылады. 2020 жылғы шілдеде "ҚазҰМУ" КеАҚ Директорлар кеңесінің шешімімен (15.07.2020 ж. № 7) Жалпы медицина мектебі екі дербес мектепті құру арқылы қайта ұйымдастырылды: 1 – 3 курстарда оқу процесіне жетекшілік ететін 1-Жалпы медицина мектебі (Базалық медицина мектебі) және 4 – 5 курстарда және интернатурада (6 – 7 курстарда) білім беру процесін ұйымдастыратын 2-Жалпы медицина мектебі (Клиникалық медицина мектебі). 1 және 2 Жалпы медицина мектептерінің базасында Литва денсаулық ғылымдары университетімен бірлесіп әзірленген "Жалпы медицина" бакалавриатының білім беру бағдарламасы іске асырылуда. 2022 – 2023 оқу жылында осы білім беру бағдарламасы бойынша екі мектепте 4506 білім алушы даярлықтан өтуде.

Профессорско-преподавательский состав Школы общей медицины – 1 (далее – ШОМ-1) составляет 267 человек, среди которых 10 докторов наук, 66 кандидатов наук и 13 докторов PhD. ППС активно участвует в выполнении научно-технических проектов, привлекая к научным исследованиям студентов. В период 2019 – 2022 годы сотрудники ШОМ-1 принимали участие в выполнении 23 проектов: в 2020 – 2021 учебном году - 10 научных проектов, в 2021 – 2022 учебном году – 13 научных проектов. В 2022 – 2023 учебном году ШОМ-1 реализует 11 научных проектов. В 2022 году для проведения фундаментальных исследований в ШОМ-1 организована учебно-исследовательская лаборатория Life Science с современным оборудованием. Лаборатория позволит проводить совместные междисциплинарные и межинституциональные исследования на современном уровне.
Кадровый потенциал Школы общей медицины – 2 (далее – ШОМ-2) представлен сотрудниками 33 клинических кафедр (420 штатных преподавателей) и отличается высоким уровнем квалификации, профессионализма и компетентности. Большинство сотрудников имеет научные степени кандидатов и докторов медицинских наук, степень PhD, высшие врачебные квалификационные категории по профилям. ШОМ-2 непосредственно вовлечена в интегрированную академическую систему здравоохранения, в рамках которой происходит интеграция (триединство) академической, научной и клинической деятельности. Образовательный процесс на подавляющем большинстве кафедр осуществляется на всех уровнях – бакалавриат, интернатура, резидентура. Ряд кафедр дополнительно осуществляет подготовку на уровне магистратуры и докторантуры, а также в рамках непрерывного профессионального образования. Практикоориентированность, развитие навыков, востребованных на рынке труда, являются приоритетом деятельности. В 2018 – 2020 годах реализовано 2 научных проекта, финансированных по линии Комитета науки МНВО. В настоящее время реализуются три проекта. Также в 2022 – 2024 годах реализуются 7 внутривузовских научных проектов по актуальным проблемам клинической медицины. Еще 3 внутривузовских научных проекта утверждены решением ученого совета университета к реализации в 2022 – 2025 годах.
С 2018 года функционирует Школа педиатрии. В настоящее время в школе педиатрии НАО "КазНМУ" обучаются 958 бакалавров по двум образовательным программам. В его коллективе работают 10 докторов наук, 23 кандидата наук и 4 доктора PhD. С 2019 года ППС Школы реализовал 2 научных проекта и на сегодня реализуется 8 научных проектов за счет грантового финансирования со стороны МЗ, МНВО, международной организации Эразмус и внутривузовских грантов. В числе реализуемых проектов: "Определение соматического и психосоциального статуса детей, родившихся в результате вспомогательных репродуктивных технологий, с разработкой прогностической модели и принципов ведения детей" (Конкурс на грантовое финансирование по научным и (или) научно-техническим проектам на 2022 – 2024 годы, МНВО); "Разработка диагностических, лечебно-профилактических мероприятий у новорожденных с врожденным порогом сердца, родившихся от матерей с COVID-19" (внутривузовский грант на проведение научных исследований в области медицины и здравоохранения); "Улучшение преподавания по уходу за детьми как шаблон по модернизации последипломного медицинского образования в Центральной Азии - CHILDCA" (Эразмус+ (Евросоюз), номер соглашения о гранте № 2018-3825-011-011 от 19 июня 2019 года).

1-жалпы медицина мектебінің (бұдан әрі – 1-ЖММ) ОПҚ 267 адамды құрайды, оның ішінде 10 ғылым докторы, 66 ғылым кандидаты және 13 PhD докторы бар. ОПҚ студенттерді ғылыми зерттеулерге тарта отырып, ғылыми-техникалық жобаларды орындауға белсенді қатысады. 2019 – 2022 жылдар кезеңінде 1-ЖММ қызметкерлері 23 жобаны орындауға қатысты: 2020 – 2021 оқу жылында – 10 ғылыми жоба, 2021 – 2022 оқу жылында – 13 ғылыми жоба. 2022 – 2023 оқу жылында 1-ЖММ 11 ғылыми жобаны іске асыруда. 2022 жылы 1-ЖММ-де іргелі зерттеулер жүргізу үшін заманауи жабдықтары бар Life Science оқу-зерттеу зертханасы ұйымдастырылды. Зертхана заманауи деңгейде бірлескен пәнаралық және институционаларалық зерттеулер жүргізуге мүмкіндік береді.
2-жалпы медицина мектебінің кадрлық әлеуеті (бұдан әрі – 2-ЖММ) 33 клиникалық кафедрадағы (420 штаттық оқытушы) қызметкерден тұрады және біліктілігі, кәсібилігі мен құзыреттілігінің жоғары деңгейімен ерекшеленеді. Қызметкерлердің басым көпшілігінде медицина ғылымдарының кандидаттары мен докторлары, PhD дәрежесі, бейіні бойынша жоғары дәрігерлік біліктілік санаттары бар. 2-ЖММ академиялық, ғылыми және клиникалық қызметтің интеграциясы (үштұғырлылығы) жүзеге асырылатын интеграцияланған академиялық денсаулық сақтау жүйесіне тікелей қатысуда. Кафедралардың басым көпшілігінде білім беру процесі барлық деңгейлерде жүзеге асырылады – бакалавриат, интернатура, резидентура. Бірқатар кафедралар қосымша магистратура және докторантура деңгейінде, сондай-ақ үздіксіз кәсіптік білім беру шеңберінде дайындықты жүзеге асырады. Практикаға бағдарлану, еңбек нарығында сұранысқа ие дағдыларды дамыту қызметтің басымдығы болып табылады. 2018 – 2020 жылдары Қазақстан Республикасы ҒЖБМ Ғылым комитетінің желісі бойынша қаржыландырылған 2 ғылыми жоба іске асырылды. Қазіргі уақытта үш жоба жүзеге асырылуда. Сондай-ақ 2022 – 2024 жылдары клиникалық медицинаның өзекті проблемалары бойынша 7 ЖОО-ішілік ғылыми жобасы іске асырылуда. Тағы 3 ЖОО-ішілік ғылыми жоба университеттің Ғылыми кеңесінің шешімімен 2022 – 2025 жылдары іске асыру үшін бекітілді.
2018 жылдан бері Педиатрия мектебі жұмыс істейді. Қазіргі уақытта "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның Педиатрия мектебінде екі білім беру бағдарламасы бойынша 958 бакалавр оқиды. Мектеп ұжымында 10 ғылым докторы, 23 ғылым кандидаты және 4 PhD докторы жұмыс істейді. 2019 жылдан бері Мектептің ОПҚ 2 ғылыми жобаны іске асырды және бүгінде ҚР ДСМ, ҚР ҒЖБМ, Эразмус халықаралық ұйымы және университетішілік гранттар тарапынан гранттық қаржыландыру есебінен 8 ғылыми жоба іске асырылуда. Іске асырылып жатқан жобалардың ішінде: "Балаларды қадағалап қараудың болжамды моделі мен қағидаттарын әзірлей отырып, қосалқы репродуктивті технологиялар нәтижесінде туған балалардың соматикалық және психоәлеуметтік мәртебесін айқындау" (2022 – 2024 жылдарға арналған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша гранттық қаржыландыруға арналған конкурс, ҚР ҒЖБМ); "COVID-19-пен ауырған аналардан туған ТБЖА бар жаңа туған нәрестелерге диагностикалық, емдеу-профилактикалық іс-шараларды әзірлеу" (медицина және денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған университетішілік грант); "Орталық Азиядағы-CHILDCA дипломнан кейінгі медициналық білім беруді жаңғырту үлгісі ретінде бала күтімі бойынша оқытуды жақсарту" (Эразмус+ (Еуроодақ), грант туралы келісімнің нөмірі 2019 жылғы 19 маусымдағы № 2018-3825-011-011).

Миссией Школы фармации является подготовка конкурентоспособных профессионалов фармацевтической отрасли для Казахстана и мирового сообщества. В будущем Школа видит себя научно-академической системой фармации, объединяющей лучшую мировую практику академической, научной и инновационной деятельности. Школа фармации реализует 2 образовательные программы по специальностям "Фармация" и "Технология фармацевтического производства" на уровнях бакалавриата, магистратуры и PhD докторантуры, которые основываются на принципах триединства образования, науки и практики. Образовательный процесс для контингента свыше 2900 обучающихся обеспечивается 124 преподавателями, в числе которых 6 докторов фармацевтических наук, 24 кандидата наук и 17 докторов PhD. Образовательные программы актуализируются в рамках современных требований фармацевтической и медицинской отрасли, рынка труда и существующих профессиональных стандартов. Успешно реализуются партнерские связи с ведущими университетами и научными центрами Содружества Независимых Государств, Европы, Америки и Азии. Школа выполняет международные, республиканские и внутривузовские научные проекты, программы академической мобильности, научных стажировок преподавателей и студентов. Совместно с Санкт-Петербургским государственным химико-фармацевтическим университетом реализуются совместные образовательные программы двойного диплома.
Школа общественного здравоохранения имени Х. Досмухамедова (далее – ШОЗ) осуществляет подготовку 510 студентов по образовательным программам бакалавриата "Общественное здравоохранение" и "Сестринское дело". Международным партнером школы с 2016 года является Университет штата Нью-Йорк, США (SUNY) и его Международная программа обучения и исследований штата Нью-Йорк (NYS-ITRP), совместно с которой выполняется "Программа обучения и исследований в области ВИЧ" в рамках грантов от Международного фонда Фогарти, национальных институтов здоровья (далее –МФФ НИЗ) США. По программе NYS-ITRP в Школе общественного здравоохранения Университета Олбани (SUNY) на курсах "Эпидемиология" и "Биостатистика" обучились свыше 10 человек (шесть из них в настоящее время работают преподавателями в НАО "КазНМУ"). NYS-ITRP помогла НАО "КазНМУ" запустить новые учебные программы по курсам "Эпидемиология" и "Биостатистика" для обучающихся на до- и последипломном уровнях. В июне 2022 года получен дополнительный грант международного Центра Фогарти национальных институтов здоровья (далее – МЦФ НИЗ), направленный на выполнение пилотного исследования на тему: "Сердечно-сосудистые заболевания, ментальное здоровье и поведение в отношении здоровья среди людей, живущих с ВИЧ, в г. Алматы". ШОЗ НАО "КазНМУ" совместно с ШОЗ Университета Олбани (SUNY) реализует программу двойного диплома в бакалавриате. Также реализуется совместная с CDC образовательная программа профильной магистратуры по полевой эпидемиологии, а также образовательная программа докторантуры PhD по сестринскому делу. В коллективе школы трудятся 1 академик, 5 докторов наук, 25 кандидатов наук и 12 докторов PhD. Коллективом ППС школы за 2019 – 2022 годы реализовано 11 научных проектов. На текущий момент школа реализует как международные научные проекты, так и научные проекты программно-целевого финансирования МЗ, а также проекты, финансируемые за счет внутривузовского гранта.

Фармация мектебінің миссиясы Қазақстан мен әлемдік қоғамдастық үшін фармацевтика саласының бәсекеге қабілетті мамандарын даярлау болып табылады. Болашақта Мектеп өзін академиялық, ғылыми және инновациялық қызметтің үздік әлемдік практикасын біріктіретін фармацияның ғылыми-академиялық жүйесі ретінде көреді. Фармация мектебі бакалавриат, магистратура және PhD докторантура деңгейлерінде "Фармация" және "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандықтары бойынша 2 білім беру бағдарламасын іске асырады, олар білімнің, ғылым мен практиканың үштұғырлығы қағидаттарына негізделеді. 2900-ден астам білім алушылар контингенті үшін білім беру процесін 124 оқытушы қамтамасыз етеді, оның ішінде фармацевтика ғылымдарының 6 докторы, 24 ғылым кандидаты және 17 PhD докторы. Білім беру бағдарламалары фармацевтика және медицина саласының, еңбек нарығының және қолданыстағы кәсіби стандарттардың заманауи талаптары шеңберінде өзектілендіріледі. ТМД-ның, Еуропаның, Американың және Азияның жетекші университеттерімен және ғылыми орталықтарымен әріптестік байланыстар сәтті іске асырылуда. Мектеп халықаралық, республикалық және ЖОО-ішілік ғылыми жобаларды, академиялық ұтқырлық бағдарламаларын, оқытушылар мен студенттердің ғылыми тағылымдамаларын орындайды. Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтикалық университетімен бірге бірлескен қос дипломдық білім беру бағдарламалары іске асырылуда.
Х. Досмұхамедов атындағы Қоғамдық денсаулық сақтау мектебі бакалавриаттың "Қоғамдық денсаулық сақтау" және "Мейіргер ісі" білім беру бағдарламалары бойынша 510 студент даярлауды жүзеге асыруда. 2016 жылдан бері Мектептің халықаралық әріптесі Нью-Йорк штатының Университеті, АҚШ (SUNY) және оның Нью-Йорк штаты Халықаралық оқыту және зерттеу бағдарламасы (NYS-ITRP) болып табылады, ол Халықаралық Фогарти қорының, АҚШ Ұлттық денсаулық институттарының гранттары шеңберінде "АИТВ саласында оқыту және зерттеу бағдарламасын" бірлесіп орындайды. NYS-ITRP бағдарламасы бойынша Олбани Университетінің қоғамдық денсаулық сақтау мектебінде (SUNY), эпидемиология және биостатистика бойынша 10-нан астам адам оқыды (оның алтауы қазіргі уақытта "ҚазҰМУ" КеАҚ-да оқытушы болып жұмыс істейді). NYS-ITRP "ҚазҰМУ" КеАҚ-ға дипломға дейінгі және кейінгі деңгейлерде білім алушылар үшін эпидемиология және биостатистика бойынша жаңа оқу бағдарламаларын іске қосуға көмектесті. 2022 жылғы маусымда "Алматы қаласында АИТВ-мен өмір сүретін адамдар арасындағы жүрек-тамырлары аурулары, ментальды денсаулық және денсаулыққа қатысты мінез-құлық" тақырыбында пилоттық зерттеуді орындауға бағытталған Ұлттық денсаулық институттарының Халықаралық Фогарти орталығының (ҰДИ ХФО) қосымша гранты алынды. "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның ЖҚДМ Олбани университетінің (SUNY) ЖҚДМ-бен бірлесіп, бакалавриатта қос диплом бағдарламасын іске асыруда. Сондай-ақ CDC-пен бірлесіп, далалық эпидемиология бойынша бейінді магистратураның білім беру бағдарламасы, сондай-ақ мейіргер ісі бойынша PhD докторантураның білім беру бағдарламасы іске асырылуда. Мектеп ұжымында 1 академик, 5 ғылым докторы, 25 ғылым кандидаты және 12 PhD докторы жұмыс істейді. 2019 – 2022 жылдары мектептің ОПҚ ұжымы 11 ғылыми жобаны іске асырды. Қазіргі уақытта мектеп халықаралық ғылыми жобаларды, сондай-ақ ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың ғылыми жобаларын, сондай-ақ ЖОО-ішілік грант есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыруда.

Школа стоматологии является ведущим факультетом стоматологического профиля в республике, обеспеченным хорошей учебно-методической базой, оснащенным современным оборудованием, фантомными кабинетами, где осуществляют свою деятельность более 150 преподавателей (включая клинических наставников). ППС кафедры в стоматологической клинике при Школе стоматологии оказывают широкий спектр услуг: от отбеливания до имплантации и исправления аномалий зубочелюстной системы. Все виды лечения проводятся с использованием новейших технологий и современной техники. В 2021 году в рамках развития инфраструктуры на базе школы стоматологии был открыт симуляционный центр по стоматологии, аналогов которому нет ни в одном медицинском вузе страны.
С целью увеличения количества иностранных студентов и повышения международного рейтинга университета согласно Болонской хартии на основании приказа ректора от 4 сентября 2012 года № 747 был создан деканат иностранных студентов, ныне международный факультет, который ведет подготовку специалистов на английском языке по специальностям "Общая медицина" и "Педиатрия". Реализуемая факультетом образовательная программа бакалавриата "Общая медицина" разработана совместно с Литовским университетом наук здоровья. Благодаря успешной интернационализации, в НАО "КазНМУ" с каждым годом увеличивается контингент иностранных студентов. Основной контингент иностранных обучающихся – студенты из Индии, Пакистана, Иордании, Афганистана, Таджикистана, Узбекистана, Египта, Кыргызстана, США, России, Турции и Китайской Народной Республики. В 2022 – 2023 учебном году на факультете обучается 2319 иностранных студентов из 20 стран и 336 студентов-казахстанцев.
Факультет постдипломного образования осуществляет подготовку по 46 образовательным программам резидентуры. В 2022 – 2023 учебном году по программам резидентуры подготовку проходят 1381 человек. В основе деятельности факультета лежит организация практикоориентированного образовательного процесса в целях подготовки высококвалифицированных конкурентоспособных медицинских кадров, врачей-резидентов для системы здравоохранения страны. В 2020 году специализированную аккредитацию в Едином центре аккредитации успешно прошли 19 образовательных программ резидентуры, в 2021 году – еще 20 образовательных программ. В 2023 году планируется прохождение первичной специализированной аккредитации еще по 8 образовательным программам резидентуры.
С 2007 года в НАО "КазНМУ" ведется подготовка научных и научно-педагогических кадров в магистратуре и PhD докторантуре. Всего в НАО "КазНМУ" с 2019 по 2022 годы подготовлено 375 магистров и 183 доктора PhD. В 2022 – 2023 учебном году по программам магистратуры подготовку проходят 219 человек, докторантуры – 109 человек. Подготовка кадров в магистратуре ведется по 9 образовательным программам: "Общественное здравоохранение"; "Менеджмент в здравоохранении", "Сестринское дело", "Фармация", "Медицина", "Биомедицина", "Медико-профилактическое дело", "Менеджмент и управление", "Технология фармацевтического производства", а также по 2 образовательным программам двойного диплома, реализуемым совместно с университетом С. Демиреля: "Менеджмент в здравоохранении (МВА)" и "Менеджмент в здравоохранении (ЕМВА)". Подготовка кадров в докторантуре осуществляется по 5 образовательным программам: Общественное здравоохранение, Сестринское дело, Фармация, Медицина, Технология фармацевтического производства.

Стоматология мектебі жақсы оқу-әдістемелік базамен қамтамасыз етілген, заманауи жабдықтармен, фантом кабинеттерімен жарақтандырылған республикадағы жетекші стоматологиялық бейіндегі факультет болып табылады, онда өз қызметін 150-ден астам оқытушы (клиникалық тәлімгерлерді қоса алғанда) жүзеге асырады. Стоматология мектебінің жанындағы кафедраның ОПҚ тісті ағартудан бастап имплантациялау және тіс-жақ жүйесінің ауытқуларын түзетуге дейін көрсетілетін қызметтердің кең спектрін ұсынады. Емдеудің барлық түрлері ең жаңа технологиялар мен заманауи техниканы пайдалана отырып жүргізіледі. 2021 жылы инфрақұрылымды дамыту шеңберінде Стоматология мектебінің базасында стоматология бойынша симуляциялық орталық ашылды, еліміздің бірде-бір медициналық жоғары оқу орнында оның баламасы жоқ.
Болон хартиясына сәйкес ректордың 2012 жылғы 4 қыркүйектегі № 747 бұйрығының негізінде шетелдік студенттер санын ұлғайту және университеттің халықаралық рейтингін арттыру мақсатында шетелдік студенттер деканаты, қазіргі Халықаралық факультет құрылды, ол "Жалпы медицина" және "Педиатрия" мамандықтары бойынша ағылшын тілінде мамандар даярлауды жүргізеді. Факультет іске асырып жатқан бакалавриаттың "Жалпы медицина" білім беру бағдарламасы Литва денсаулық ғылымдары университетімен бірлесіп әзірленген. "ҚазҰМУ" КеАҚ-да табысты интернационалдандырудың арқасында жыл сайын шетелдік студенттер контингенті ұлғаюда. Шетелдік білім алушылардың негізгі контингенті – Үндістаннан, Пәкістаннан, Иорданиядан, Ауғанстаннан, Тәжікстаннан, Өзбекстаннан, Египеттен, Қырғызстаннан, АҚШ-тан, Ресейден, Түркиядан және ҚХР-дан келген студенттер. 2022 – 2023 оқу жылында факультетте 20 елден 2319 шетелдік студент және 336 қазақстандық студент оқуда.
Дипломнан кейінгі білім беру факультеті резидентураның 46 білім беру бағдарламасы бойынша дайындықты жүзеге асырады. 2022 – 2023 оқу жылында резидентура бағдарламалары бойынша 1381 адам даярлықтан өтуде. Факультет қызметі еліміздің денсаулық сақтау жүйесі үшін жоғары білікті бәсекеге қабілетті медицина кадрларын, резидент-дәрігерлерді даярлау мақсатында практикаға бағдарланған білім беру процесін ұйымдастыруға негізделеді. 2020 жылы Біріккен аккредиттеу орталығында мамандандырылған аккредиттеуден резидентураның 19 білім беру бағдарламасы, 2021 жылы тағы 20 білім беру бағдарламасы сәтті өтті. 2023 жылы резидентураның тағы 8 білім беру бағдарламасы бойынша алғашқы мамандандырылған аккредиттеуден өту жоспарлануда.
2007 жылдан бастап "ҚазҰМУ" КеАҚ-да магистратура мен PhD докторантурада ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жүргізілуде. "ҚазҰМУ" КЕАҚ-да 2019 – 2022 жылдар аралығында барлығы 375 магистр және 183 PhD докторы даярланды. 2022 – 2023 оқу жылында магистратура бағдарламалары бойынша 219 адам, докторантура – 109 адам даярлықтан өтуде. Магистратурада кадрлар даярлау 9 білім беру бағдарламасы бойынша жүргізіледі: Қоғамдық денсаулық сақтау; Денсаулық сақтаудағы менеджмент, Мейіргер ісі, Фармация, Медицина, Биомедицина, Медициналық-профилактикалық іс, Менеджмент және басқару, Фармацевтикалық өндіріс технологиясы, сондай-ақ С. Демирель университетімен бірлесіп іске асырылатын қос дипломды 2 білім беру бағдарламасы бойынша: Денсаулық сақтаудағы менеджмент (МВА) және Денсаулық сақтаудағы менеджмент (ЕМВА). Докторантурада кадрлар даярлау 5 білім беру бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады: Қоғамдық денсаулық сақтау, Мейіргер ісі, Фармация, Медицина, Фармацевтикалық өндіріс технологиясы.

Основной целью деятельности симуляционного центра НАО "КазНМУ" является формирование и развитие операциональной и коммуникативной компетенций будущего медицинского работника в рамках реализации компетентностного подхода в образовательной модели университета. Образовательный процесс организован с использованием новейших технологий, применением кейсов клинических задач и проблемных ситуаций разного уровня сложности, пошаговой отработкой навыков на виртуальных тренажерах, роботах-манекенах, практическим применением теоретических знаний, которые формируют навыки клинического мышления. Симуляционный центр НАО "КазНМУ" располагает возможностью практического обучения и развития базовых навыков в бакалавриате, специальных навыков в магистратуре, специальных и специфических навыков в резидентуре, специализированных и системных навыков в докторантуре, а также практического обучения специалистов здравоохранения, парамедиков и физических лиц. В симуляционном центре функционируют: блок акушерства и гинекологии, блок хирургии, блоки неонатологии и педиатрии, блок терапии, блок реанимации, триаж система – комната неотложной помощи для взрослых, блок отработки сестринских навыков, интерактивная система "ТьюторМэн", блок "Фармация". Общее количество единиц оборудования превышает 500 единиц. В коллективе центра трудятся 17 преподавателей, в их числе 2 доктора наук, 8 кандидатов наук и докторов PhD, которыми ведется также научно-исследовательская работа. За 2022 – 2023 учебный год в центре прошли обучение 940 интернов 6-го курса специальности ВОП, 763 интерна 7-го курса специальности ВОП международного факультета, 1577 студентов 3-го курса, 1062 студента 4-го курса и 839 студентов 5-го курса.
В университетской клинике НАО "КазНМУ" базируется 22 кафедры, ППС которых осуществляет консультативную и лечебную помощь пациентам по профилям. Клиника размешена в трех типовых зданиях: "Детский Центр", "Центр внутренних болезней", "Центр ПМСП" и имеет многопрофильную коечную структуру, мощность которой составляет 250 коек. Клиника оказывает первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП), стационарную помощь, консультативно–диагностические услуги (далее – КДУ), высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ), специализированную помощь (далее – СМП). В рамках стратегического развития и внедрения инновационных технологий университетской клиникой подписаны меморандумы о сотрудничестве с Пусанским Университетом (Южная Корея); соглашение о взаимопонимании между РГП на ПХВ "Республиканский центр по координации трансплантации и высокотехнологичных медицинских услуг" Министерства здравоохранения Республики Казахстан, НАО "Казахский национальный медицинский университет им. С.Д. Асфендиярова" и общественным фондом "Қазақстан халқына" по оказанию медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов глаза. Успешно проводятся операции по кохлеарной имлантации 100 пациентам в год, в 2022 году получен государственный заказ на 200 пациентов. Проведение ВТМУ операции подтверждает 3 уровень оказания медицинской помощи детям. Все инновационные хирургические вмешательства по специальности детской оториноларингологии проводятся на базе детского центра. На основании данных операций разрабатываются и вносятся обновления в клинические протоколы.
Глава 3.3. Прогноз тенденций изменения рынка труда на потребности в кадрах
Согласно статистическим данным на 1 января 2021 года в системе здравоохранения с учетом всех ведомств трудятся 262200 медицинских работников, в том числе 76443 врача, 185757 средних медицинских работников. Дефицит медицинских кадров в Казахстане составляет более 7,7 тыс. человек, из них врачей – порядка 3,9 тыс., медработников среднего звена – 3,8 тыс. специалистов. В разрезе специальностей наибольший дефицит отмечается среди врачей общей практики – 480,5 штатных единиц (из них на селе – 178), анестезиологи-реаниматологи – 416,25 (39,25), терапевты – 333,5 (75,75), педиатры – 256,5 (47,25), акушеры-гинекологи – 233,25 (64,25), инфекционисты – 139 (27), неврологи – 128,5 (28,5), хирурги – 147,5 (38,5), онкологи – 99,5 (30,25), кардиологи – 93,25 (25,5). Покрытие дефицита чаще всего осуществляется путем совмещения должностей, общий коэффициент совместительства порой может превышать полутора ставок. Вместе с тем, ежегодное увеличение численности населения, естественное убытие медицинских кадров, отток специалистов и другие факторы позволяют сделать прогноз, что дефицит кадров в системе здравоохранения еще будет сохраняться.

"ҚазҰМУ" КеАҚ-ның Симуляциялық орталығы қызметінің негізгі мақсаты университеттің білім беру моделінде құзыреттілік тәсілді іске асыру шеңберінде болашақ медицина жұмыскерінің операциялық және коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады. Білім беру процесі ең жаңа технологияларды пайдалана отырып, клиникалық міндеттер кейстерін және әртүрлі күрделілік деңгейіндегі проблемалық жағдайларды пайдалана отырып, дағдыларды виртуалды тренажерларда, робот-манекендерде қадамдық пысықтау, клиникалық ойлау дағдыларын қалыптастыратын теориялық білімді практикада қолдану арқылы ұйымдастырылды. "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның Симуляциялық орталығында бакалавриатта базалық дағдыларды, магистратурада арнайы дағдыларды, резидентурада арнайы және ерекше дағдыларды, докторантурада мамандандырылған және жүйелі дағдыларды практикалық оқыту және дамыту, сондай-ақ денсаулық сақтау мамандарын, фельдшерлерді және жеке тұлғаларды практикалық оқыту мүмкіндігі бар. Симуляциялық орталықта: акушерлік және гинекология блогы, хирургия блогы, неонатология және педиатрия блоктары, терапия блогы, реанимация блогы, триаж жүйесі – ересектерге арналған жедел жәрдем бөлмесі, мейіргерлік дағдыларды пысықтау блогы, "Тьютормэн" интерактивті жүйесі, "Фармация" блогы жұмыс істейді. Жабдықтар бірлігінің жалпы саны 500 бірліктен асады. Орталық ұжымында 17 оқытушы, оның ішінде 2 ғылым докторы, 8 ғылым кандидаты және PhD докторлары жұмыс істейді, олар сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізеді. 2022 – 2023 оқу жылында орталықта ЖПД мамандығы 6-курсының 940 интерні, халықаралық факультеттің ЖПД мамандығы 7-курсының 763 интерні, 3-курстың 1577 студенті, 4-курстың 1062 студенті және 5-курстың 839 студенті оқудан өтті.
"ҚазҰМУ" КеАҚ-ның Университеттік клиникасында 22 кафедра орналасқан, ондағы ОПҚ пациенттерге бейіні бойынша консультациялық және емдеу көмегін жүзеге асырады. Клиника үш типтік ғимаратта орналасқан: "Балалар орталығы", "Ішкі аурулар орталығы", "МСАК орталығы" және қуаты 250 төсекті құрайтын көп бейінді төсек құрылымы бар. Клиника медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК), стационарлық көмек, консультациялық-диагностикалық көрсетілетін қызметтер (бұдан әрі – КДҚ), жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер (бұдан әрі – ЖТМҚ), мамандандырылған көмек (бұдан әрі – ММК) көрсетеді. Стратегиялық даму және инновациялық технологияларды енгізу шеңберінде Университеттік клиника Пусан университетімен (Оңтүстік Корея) ынтымақтастық туралы меморандумдарға; Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Транспланттауды және жоғары технологиялық көрсетілетін медициналық қызметтерді үйлестіру жөніндегі республикалық орталық" ШЖҚ РМК, "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" КеАҚ және "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры арасында көз органдарының аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету бойынша өзара түсіністік туралы келісімге қол қойды. Жылына 100 пациентке кохлеарлық имплантация бойынша операциялар сәтті жүргізілуде, 2022 жылы 200 пациентке мемлекеттік тапсырыс алынды. ЖТМҚ операциясын жүргізу балаларға медициналық көмек көрсетудің 3-деңгейін растайды. Балалар оториноларингологиясы мамандығы бойынша барлық инновациялық хирургиялық араласулар Балалар орталығының базасында жүргізіледі. Осы операциялар негізінде клиникалық хаттамаларға жаңартулар әзірленеді және енгізіледі.
3.3-тарау. Еңбек нарығының кадрларға қажеттілігінің өзгеру үрдісінің болжамы
Статистикалық деректерге сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтардағы ахуал бойынша барлық ведомстволарды ескере отырып, денсаулық сақтау жүйесінде 262200 медицина жұмыскері, оның ішінде 76443 дәрігер, 185757 орта медицина жұмыскері жұмыс істейді" (https://primeminister.kz/ru/news/reviews/obzor-kazahstanskoy-sistemy-zdravoohraneniya-itogi-2021-goda). Қазақстанда медицина кадрларының тапшылығы 7,7 мыңнан астам адамды құрайды, оның ішінде дәрігерлер – 3,9 мыңға жуық, орта буын медицина жұмыскерлері – 3,8 мың маман. Мамандықтар бөлінісінде жалпы практика дәрігерлері арасында анағұрлым көп тапшылық байқалады – 480,5 штат бірлігі (оның ішінде ауылда – 178), анестезиолог-реаниматологтар – 416,25 штат бірлігі (39,25), терапевттер – 333,5 штат бірлігі (75,75), педиатрлар – 256,5 штат бірлігі (47,25), акушер-гинекологтар – 233,25 штат бірлігі (64,25), инфекционистер – 139 штат бірлігі (27), неврологтар – 128,5 штат бірлігі (28,5), хирургтар – 1 47,5 штат бірлігі (38,5), онкологтар – 99,5 штат бірлігі (30,25), кардиологтар – 93,25 штат бірлігі (25,5) (https://primeminister.kz/ru/news/reviews/obzor-kazahstanskoy-sistemy-zdravoohraneniya-itogi-2021-goda). Тапшылықты жабу көбінесе лауазымдарды біріктіру арқылы жүзеге асырылады, қоса атқарудың жалпы коэффициенті кейде бір жарым ставкадан асуы мүмкін. Сонымен қатар халық санының жыл сайынғы ұлғаюы, медициналық кадрлардың табиғи кетуі, мамандардың кетуі және басқа да факторлар денсаулық сақтау жүйесінде кадрлар тапшылығы әлі де сақталады деген болжам жасауға мүмкіндік береді.

Раздел 4. Видение Программы
Реализация настоящей Программы нацелена на становление НАО "КазНМУ" инновационным студентоориентированным университетом, непрерывно развивающимся на принципах академической системы здравоохранения и науки, в котором объединяют усилия профессионалы, разделяющие одни ценности, для генерирования, передачи и использования знаний о здоровье и во имя здоровья людей. Вклад НАО "КазНМУ" в развитие национального контекста здоровья и образования базируется на высоком качестве подготовки специалистов медицинского и фармацевтического профиля на основе современной системы образования с использованием прогрессивных форм обучения, новейших технологий, фундаментальных и прикладных научных исследований и оказании медицинской помощи населению Республики Казахстан высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом университета.
Раздел 5. Миссия Программы
Миссия Программы определяется миссией НАО "КазНМУ": "Служение обществу через подготовку конкурентоспособных специалистов здравоохранения на основе интеграции передовых образовательных, научных и медицинских технологий". При реализации миссии университет руководствуется следующими корпоративными ценностями: люди, профессионализм, командный подход, приверженность традициям и открытость.
Раздел 6. Стратегический блок Программы
Глава 6.1. Место и роль некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" в системе высшего и послевузовского образования Казахстана
НАО "КазНМУ" занимает лидирующее место среди медицинских высших учебных заведений страны. В 2021 году университет занял 1-е место в национальном рейтинге востребованности вузов Республики Казахстан среди медицинских вузов, заняв 1-е места в рейтинге образовательных программ Казахстана по 5 программам бакалавриата, 4 программам магистратуры и 2 программам докторантуры. НАО "КазНМУ" признан лучшим в номинации "IAAR EUR Quality Star Award" Международного рейтинга "IAAR Eurasian University Ranking-2021" (НААР).
В 2022 году НАО "КазНМУ" вошло в число 700 лучших университетов мира рейтинга мировых университетов QS World University Ranking (QS WUR) и в топ-150 рейтинга вузов QS EECA, заняв 146 место. Также в 2022 году НАО "КазНМУ" впервые вошло в топ 350 в рейтинге QS Asian University rankings, где занимает 14 место среди университетов Центральной Азии.
На базе НАО "КазНМУ" функционирует учебно-методическое объединение республиканского учебно-методического совета по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" (далее – УМО). Руководство деятельностью УМО осуществляется республиканским учебно-методическим советом высшего и (или) послевузовского образования (далее – РУМС) при уполномоченном органе в области образования.

4-бөлім. Бағдарламаның пайымы
Осы Бағдарламаны іске асыру "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның "денсаулық сақтау мен ғылымның академиялық жүйесі қағидаттарында үздіксіз дамып келе жатқан, бір құндылықтарды бөлісетін кәсіпқойлар денсаулық туралы және адамдардың денсаулығы үшін білімді қалыптастыру, беру және пайдалану үшін күш біріктірген, студентке бағдарланған инновациялық университет" болып қалыптасуына негізделген. "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның денсаулық пен білім берудің ұлттық тұрғыдан дамуына қосар үлесі оқытудың прогрессивті нысандарын, жаңа технологияларды, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді пайдалана отырып, заманауи білім беру жүйесі негізінде медициналық және фармацевтикалық бейіндегі мамандарды даярлаудың жоғары сапасына және Университеттің жоғары білікті ОПҚ-ының Қазақстан Республикасының халқына медициналық көмек көрсетуіне негізделеді.
5-бөлім. Бағдарламаның миссиясы
Бағдарламаның миссиясы "ҚазҰМУ" КеАҚ миссиясымен айқындалады: "Озық білім беру, ғылыми және медициналық технологияларды интеграциялау негізінде бәсекеге қабілетті денсаулық сақтау мамандарын даярлау арқылы қоғамға қызмет ету". Миссияны іске асыру кезінде Университет корпоративтік құндылықтарды басшылыққа алады: Адамдар, Кәсібилік, Командалық тәсіл, Дәстүрлерді ұстану және Ашықтық.
6-бөлім. Бағдарламаның стратегиялық блогы
6.1-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы Қазақстанның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі орны мен рөлі
"ҚазҰМУ" КеАҚ еліміздің медициналық жоғары оқу орындары (бұдан әрі – ЖОО-лар) арасында көшбасшы орын алады. 2021 жылы Университет бакалавриаттың 5 бағдарламасы, магистратураның 4 бағдарламасы және докторантураның 2 бағдарламасы бойынша Қазақстанның білім беру бағдарламалары рейтингінде 1-ші орынға ие болып, медициналық ЖОО арасында ҚР ЖОО-ларының сұранысқа ие болу ұлттық рейтингінде 1-орын алды. "ҚазҰМУ" КеАҚ "IAAR Eurasian University Ranking-2021" (HAPP) Халықаралық рейтингінің "IAAR EUR Quality Star Award" номинациясы бойынша үздік деп танылды.
2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ QS World University Ranking (QS WUR) әлемдік университеттер рейтингінде әлемдегі ең үздік 700 университеттің және QS EECA ЖОО-ның үздік 150 рейтингінің қатарына кіріп, 146-орынды иеленді. Сондай-ақ 2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ алғаш рет QS Asian University Rankings рейтингінде үздік 350-ге кірді, онда Орталық Азия университеттері арасында 14-орында.
"ҚазҰМУ" КеАҚ базасында "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша Республикалық оқу-әдістемелік кеңестің оқу-әдістемелік бірлестігі (бұдан әрі – ОӘБ) жұмыс істейді. ОӘБ қызметіне басшылықты білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің республикалық оқу-әдістемелік кеңесі (бұдан әрі – РОӘК) жүзеге асырады.

Структура УМО включает основной состав, секции высшего и послевузовского образования, дополнительного и неформального образования, группы управления проектами образовательных программ по 8 направлениям. Всего УМО объединяет более 800 специалистов здравоохранения.
В 2017 году НАО "КазНМУ" стал одним из первых вузов Республики Казахстан, получившим сертификат соответствия СМК по новой версии международного стандарта ISO 9001:2015. Сертификацию проводила международная швейцарская компания "SGS", номер сертификата – CH17|0842. Область применения СМК распространяется на образовательную деятельность в сфере высшего и послевузовского образования, медицинские услуги, фундаментальные и прикладные научные исследования в области медицины. В 2020 году – НАО "КазНМУ" был ре-сертифицирован международной организацией "CERT International" на соответствие СМК требованиям международного стандарта ИСО 9001:2015. В 2021 и в 2022 годах НАО "КазНМУ" прошел подтверждение сертификата.
Глава 6.2. Академическая политика некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
НАО "КазНМУ" руководствуется основными принципами академической свободы, предусмотренными Законом Республики Казахстан от 4 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам расширения академической и управленческой самостоятельности высших учебных заведений". Университет на постоянной основе модифицирует имеющиеся и разрабатывает с учетом политики трехъязычия новые образовательные программы, нацеленные на признание результатов обучения и повышение совместимости с аналогичными программами передовых университетов мира, создавая таким образом условия для повышения входящей и исходящей академической мобильности обучающихся, новых совместных образовательных программ двойного диплома и других возможностей интернационализации университета. В частности, в целях обеспечения качественной реализации образовательных программ университет продолжит привлекать ведущих зарубежных специалистов, ученых и преподавателей к академической и научной работе. Отдельное внимание будет уделено академической мобильности и научным стажировкам сотрудников.
Глава 6.3. Развитие инновационного потенциала некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" и его достижение
Наращивание и реализация научно-исследовательского потенциала НАО "КазНМУ" будут основаны на модернизации методологических подходов к исследованиям на основе трансферта передовых мировых стандартов и концепций, реализации совместных научно-исследовательских программ и проектов с международными организациями и зарубежными партнерами, развитии системы научных стажировок по приоритетным направлениям и обмене научными кадрами. Университет намерен формировать и развивать цифровую экосистему, включающую в себя ключевые бизнес-процессы по управлению системой менеджмента знаний (knowledge management system).

ОӘБ құрылымы негізгі құрамды, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру секцияларын, қосымша және бейресми білім беруді, 8 бағыт бойынша білім беру бағдарламаларының жобаларын басқару топтарын қамтиды. Барлығы ОӘБ 800-ден астам денсаулық сақтау мамандарын біріктіреді.
2017 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ ISO 9001:2015 халықаралық стандартының жаңа нұсқасы бойынша СМЖ сәйкестік сертификатын алған Қазақстан Республикасының алғашқы ЖОО-ның бірі болды. Сертификаттауды "SGS" халықаралық швейцариялық компаниясы жүргізді, сертификат нөмірі – CH17/0842. СМЖ қолдану аясы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы білім беру қызметіне, медициналық көрсетілетін қызметтерге, медицина саласындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерге қолданылады. 2020 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ-ны "CERT International" халықаралық ұйымы СМЖ-ның ИСО 9001:2015 халықаралық стандартының талаптарына сәйкестігіне қайта сертификаттады. 2021 жылы және 2022 жылы "ҚазҰМУ" КеАҚ сертификатты растаудан өтті.
6.2-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының академиялық саясаты
"ҚазҰМУ" КеАҚ "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жоғары оқу орындарының академиялық және басқарушылық дербестігін кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген академиялық еркіндіктің негізгі қағидаттарын басшылыққа алады. Университет оқыту нәтижелерін тануға және әлемнің алдыңғы қатарлы университеттерінің ұқсас бағдарламаларымен үйлесімділікті арттыруға бағытталған үштілділік саясатын ескере отырып, қолда бар білім беру бағдарламаларын тұрақты негізде түрлендіреді және әзірлейді, осылайша білім алушылардың кіріс және шығыс академиялық ұтқырлығын, қос дипломның жаңа бірлескен білім беру бағдарламаларын және Университетті интернационалдандырудың басқа да мүмкіндіктерін арттыру үшін жағдайлар жасайды. Атап айтқанда, білім беру бағдарламаларын сапалы іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында Университет академиялық және ғылыми жұмысқа жетекші шетелдік мамандарды, ғалымдар мен оқытушыларды тартуды жалғастырады. Қызметкерлердің академиялық ұтқырлығы мен ғылыми тағылымдамаларына ерекше назар аударылатын болады.
6.3-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының инновациялық әлеуетін дамыту және оған қол жеткізу
"ҚазҰМУ" КеАҚ ғылыми-зерттеу әлеуетін өрістету және іске асыру озық әлемдік стандарттар мен тұжырымдамалар трансферті негізінде зерттеулерге қатысты әдіснамалық тәсілдерді жаңғыртуға, халықаралық ұйымдармен және шетелдік әріптестермен бірлескен ғылыми-зерттеу бағдарламалары мен жобаларын іске асыруға, басым бағыттар бойынша ғылыми тағылымдамалар жүйесін дамытуға және ғылыми кадрлармен алмасуға негізделетін болады. Университет білім беру менеджменті жүйесін (knowledge management system) басқару бойынша негізгі бизнес-процестерді қамтитын цифрлық экожүйені қалыптастыруға және дамытуға ниетті.

Университетом разработаны и внедрены меры материального стимулирования научно-исследовательской деятельности и научной публикационной активности сотрудников, для поощрения будут производиться выплаты за публикации в международных рецензируемых журналах Q1-Q2-Q3 базы данных Scopus. Особое внимание будет уделено поддержке молодых ученых.
Университет нацелен на увеличение приема в резидентуру, магистратуру, PhD докторантуру, расширение количества направлений подготовки научных кадров, программ пост-докторантуры. Будут приняты меры по повышению заинтересованности персонала, прошедшего обучение по программам PhD докторантуры и пост-докторантуры, в своевременной защите диссертации по итогам проведенного научного исследования, что значительно увеличит число докторантов, успешно защитивших ученую степень, положительно повлияет на остепененность ППС, повышение результативности научной деятельности и инновационный потенциал ППС.
Имевшая место пандемия COVID-19 явно продемонстрировала необходимость реализации концепции "Единое здоровье" ("One health"), представляющей собой обеспечение единого подхода в области укрепления систем здравоохранения, санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора, сельского хозяйства, борьбы с изменением климата и защиты окружающей среды. Университет предпримет шаги по изучению возможностей и их реализации в рамках расширения академической деятельности в смежных областях, подпадающих под подход единого здравоохранения, таких как, например, в области безопасности пищевых продуктов, изучения и борьбы с зоонозами, экологии.
Развитию инновационного потенциала университета будет способствовать дальнейшая интеграция академической системы здравоохранения и науки, которая обеспечит применение современных технологий подготовки специалистов медицинского и фармацевтического профиля. В данном контексте совершенствованию качества подготовки специалистов и предоставления медицинских услуг способствует модель академической системы здравоохранения и науки, реализуемая в НАО "КазНМУ", которая включает научно-исследовательский институт фундаментальной и прикладной науки им. Атчабарова, университетскую клинику, а также пять ведущих научно-исследовательских институтов и научных центров по основным направлениям медицины.
В целях создания и обеспечения условий для организации и проведения фундаментальных и прикладных научных исследований и иных научно-технических, опытно-конструкторских работ планируется организация следующих важных мероприятий:
привлечение финансирования в эндаумент-фонд

Университет қызметкерлердің ғылыми-зерттеу қызметі мен ғылыми жарияланымдық белсенділігін материалдық ынталандыру шараларын әзірледі және енгізді, ынталандыру үшін Scopus дерекқорының Q1-Q2-Q3 халықаралық рецензияланатын журналдарында жарияланымдар үшін төлемдер жүргізілетін болады. Жас ғалымдарға қолдау көрсетуге ерекше назар аударылатын болады.
Университет резидентураға, магистратураға, PhD докторантураға қабылдауды ұлғайтуға, ғылыми кадрларды даярлау бағыттарының, пост-докторантура бағдарламаларының санын кеңейтуге бағытталған. PhD докторантура және пост-докторантура бағдарламалары бойынша оқудан өткен персоналдың жүргізілген ғылыми зерттеу қорытындылары бойынша диссертацияны уақтылы қорғауға мүдделілігін арттыру жөнінде шаралар қабылданатын болады, бұл ғылыми дәрежені сәтті қорғаған докторанттардың санын едәуір арттырады, ОПҚ дәрежелілігіне, ғылыми қызметтің нәтижелілігін арттыруға және ОПҚ-ның инновациялық әлеуетіне оң әсер етеді.
Орын алған COVID-19 пандемиясы денсаулық сақтау, санитариялық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау, ауыл шаруашылығы, климаттың өзгеруіне қарсы күрес және қоршаған ортаны қорғау жүйелерін нығайту саласында бірыңғай тәсілді қамтамасыз етуді білдіретін "бірыңғай денсаулық" ("One health") тұжырымдамасын іске асыру қажеттігін айқын көрсетті. Университет бірыңғай денсаулық сақтау тәсіліне жататын сабақтас салаларда, мысалы, азық-түлік сияқты өнімдердің қауіпсіздігі, зооноздарды зерделеу және олармен күрес, экология саласында академиялық қызметті кеңейту шеңберінде мүмкіндіктерді зерделеу және оларды іске асыру бойынша қадамдар жасайды.
Университеттің инновациялық әлеуетін дамытуға медициналық және фармацевтикалық бейіндегі мамандарды даярлаудың заманауи технологияларын қолдануды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау мен ғылымның академиялық жүйесін одан әрі интеграциялау ықпал ететін болады. Осы тұрғыда мамандарды даярлау және медициналық қызметтер көрсету сапасын жетілдіруге "ҚазҰМУ" КеАҚ-да іске асырылатын денсаулық сақтау мен ғылымның академиялық жүйесінің моделі ықпал етеді, оған Б. Атшабаров атындағы іргелі және қолданбалы ғылымның ғылыми-зерттеу институты, Университеттік клиника, сондай-ақ медицинаның негізгі бағыттары бойынша бес жетекші ғылыми-зерттеу институттары мен ғылыми орталықтары кіреді.
Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер мен өзге де ғылыми-техникалық, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу үшін жағдайлар жасау және қамтамасыз ету мақсатында мынадай маңызды іс-шараларды ұйымдастыру жоспарлануда:
1) эндаумент-қорға қаржыландыруды тарту

В рамках Послания Главы государства Токаева К.К. народу Казахстана "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" отмечено, что ключевым звеном развития образовательной экосистемы должны стать эндаумент-фонды при вузах. С мая 2023 года функционирует общественный фонд "KazNMU Endowment", за счет средств которого покрыты расходы на премирование победителей конкурса молодых ученых по секционным заседаниям 1-го международного форума "Asfen.forum, новое поколение-2023", что в последующем положительно отразится на увеличении доли молодых ученых до 40 лет;
2) открытие технопарка
Согласно Концепции ВОиН поставлена задача по формированию и развитию специализированных инжиниринговых центров, научно-технологических парков при ведущих организациях высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) и крупных предприятиях. В НАО "КазНМУ" начата работа по созданию технопарка в рамках программно-целевого финансирования Республики Казахстан. За год функционирования центра коммерциализации технологий организованы выставки и отраслевой реактор коммерциализации технологий совместно с АО "Фонд науки". Центр коммерциализации технологий совместно с общественным фондом "KazNMU Endowment" планирует разработать механизмы взаимодействия по привлечению частного софинансирования и развитию фандрайзинга в университете;
3) международное сотрудничество в науке
Важно развивать коллаборацию с зарубежными университетами в области науки путем взаимного доступа к инфраструктуре университетов (лаборатории, библиотеки, НИИ, университетские клиники), подачи заявок на финансирование за счет средств международных фондов;
4) стимулирование публикационной активности
С 2023 года в КазНМУ создана система стимулирования публикаций, согласно которой авторы получают оплату при публикации своих исследований в рейтинговых научных журналах. В дальнейшем вышеуказанная система будет совершенствоваться. Планируется проведение регулярных семинаров и мастер-классов по написанию научных статей и публикаций с приглашенными экспертами, которые помогут ученым повысить качество публикаций, что в свою очередь повлияет на повышение количества научных статей в международных рейтинговых журналах, индексируемых Scopus, и их цитируемости;
5) увеличение внешнего и внутривузовского финансирования научных исследований
Поиск и привлечение внешнего финансирования через гранты и субсидии от национальных и международных фондов на научные исследования позволят увеличить количество научных проектов, диверсифицировать источники финансирования научных исследований, увеличить долю ППС, вовлеченного в научную-исследовательскую деятельность. Университет будет активно сотрудничать с промышленными партнерами и внешними организациями для привлечения дополнительных финансовых ресурсов и создания совместных исследовательских программ;

Мемлекет басшысы Қ.К. Тоқаевтың "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауы шеңберінде білім беру экожүйесін дамытудың негізгі буыны ЖОО жанындағы эндаумент-қорлар болуы тиіс екендігі атап өтілген. 2023 жылғы мамырдан бастап "KazNMU Endowment" қоғамдық қоры жұмыс істейді, оның қаражаты есебінен "Asfen.forum, жаңа буын – 2023" 1-ші халықаралық форумының секциялық отырыстары бойынша жас ғалымдар конкурсының жеңімпаздарына сыйлықақы беру шығыстары жабылды, бұл кейіннен 40 жасқа дейінгі жас ғалымдардың үлесін арттыруға оң әсер етеді;
2) технопарктің ашылуы
ЖБжҒ тұжырымдамасына сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі жетекші білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖБҰ) және ірі кәсіпорындардың жанында мамандандырылған инжинирингтік орталықтарды, ғылыми - технологиялық парктерді қалыптастыру және дамыту міндеті қойылды. "ҚазҰМУ" КеАҚ-да Қазақстан Республикасының бағдарламалық – нысаналы қаржыландыру шеңберінде технопарк құру жұмысы басталды. Технологияларды коммерцияландыру орталығы жұмыс істеген жылдың ішінде "Ғылым қоры" АҚ-мен бірлесіп, көрмелер мен технологияларды коммерцияландырудың салалық реакторы ұйымдастырылды. Технологияларды коммерцияландыру орталығы KazNMU Endowment-пен бірлесіп, университетте меншікті қаржыландыруды тарту және фандрайзингті дамыту бойынша өзара іс-қимыл тетіктерін әзірлеуді жоспарлап отыр;
3) ғылымдағы халықаралық ынтымақтастық
Университеттердің инфрақұрылымына (зертханалар, кітапханалар, ҒЗИ, университеттік клиникалар) өзара қол жеткізу, халықаралық қорлар қаражаты есебінен қаржыландыруға өтінімдер беру арқылы шетелдік университеттермен ғылым саласындағы коллаборацияны дамыту маңызды;
4) жариялау белсенділігін ынталандыру
2023 жылдан бастап ҚазҰМУ-да жарияланымдарды ынталандыру жүйесі құрылды, оған сәйкес авторлар өз зерттеулерін рейтингтік ғылыми журналдарда жариялаған кезде төлемақы алады. Болашақта жоғарыда аталған жүйе жетілдірілетін болады. Ғалымдарға жарияланымдардың сапасын арттыруға көмектесетін шақырылған сарапшылармен ғылыми мақалалар мен жарияланымдар жазу бойынша тұрақты семинарлар мен мастер-кластар өткізу жоспарлануда, бұл өз кезегінде Scopus индекстейтін халықаралық рейтингтік журналдардағы ғылыми мақалалар санының артуына және олардың дәйексөз келтірілуіне әсер етеді;
5) ғылыми зерттеулерді сыртқы және ЖОО-ішілік қаржыландыруды ұлғайту
Ұлттық және халықаралық қорлардан ғылыми зерттеулерге арналған гранттар мен субсидиялар арқылы сыртқы қаржыландыруды іздеу және тарту ғылыми жобалар санын ұлғайтуға, ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көздерін әртараптандыруға, ғылыми-зерттеу қызметіне тартылған ОПҚ үлесін ұлғайтуға мүмкіндік береді. Университет қосымша қаржы ресурстарын тарту және бірлескен зерттеу бағдарламаларын жасау үшін өнеркәсіптік серіктестермен және сыртқы ұйымдармен белсенді ынтымақтастықта болады;

6) увеличение цитирования статей
Будет проведена систематическая работа по распространению и популяризации научных публикаций университета. Это включает активное продвижение статей через научные сети, социальные медиа и специализированные платформы, а также расширение доступа к публикациям через открытые и архивные репозитории;
7) увеличение процента защиты докторских диссертаций
Университет будет стимулировать научно-исследовательскую активность докторантов, предоставляя дополнительные ресурсы, доступ к лабораториям и оборудованию, а также поддержку в получении грантов и финансирования для их исследовательских проектов.
Предоставление поддержки и консультаций докторантам в процессе подготовки и защиты их диссертаций позволит им выходить на защиту в срок.
Будет создана менторская программа, в рамках которой опытные научные консультанты будут сопровождать и консультировать докторантов на протяжении всего их научного пути (институт наставничества);
8) создание преференций для оплаты стипендий, премирование за достижения
Установление специальных программ стипендий для студентов и исследователей с выдающимися достижениями позволит поощрить мотивацию к достижению высоких результатов в научной деятельности.
Создание системы премирования для лучших исследователей, которая будет основываться на критериях, таких как публикационная активность, участие в научных конференциях, получение грантового финансирования и защита докторских диссертаций, будет стимулировать и поощрять научные достижения и активность среди ППС и исследовательской группы.
Университет рассмотрит возможности для учреждения именных стипендий для отличившихся студентов и молодых ученых за достижения в научной сфере. Это создаст дополнительную мотивацию для студентов и исследователей стремиться к высоким результатам и продвижению в научной карьере.
Глава 6.4. Коммерциализация научно-технических разработок некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова"
Современный этап мирового развития ставит новые вызовы перед национальными системами здравоохранения, образования и науки. Мир нуждается в специалистах, ведущих исследования на стыке специальностей, в частности, на стыке медицины с такими отраслями науки, как биофизика, биоинформатика, биохимия, робототехника, кибернетика. Университет намерен развивать деятельность в этом направлении с учетом потребности страны и своих возможностей, например, путем создания условий для развития соответствующих стартапов и подготовки соответствующих специалистов.
Согласно Закону Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", имеется правовая база для объединения интересов науки и бизнеса, финансирования и сопровождения проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД), однако необходимо создать условия для бизнеса (стартапов) и решить вопрос доступа для исследователей к деперсонифицированным базам данных Министерства здравоохранения Республики Казахстан. Концепт НТ-парка должен содержать в себе элементы бизнес-инкубатора, акселератора и коммерциализации.
Университет будет стремиться к увеличению доли прикладных научно-исследовательских разработок, получающих софинансирование со стороны частного сектора, развивать трансляционную медицину, модернизировать исследовательскую и производственную инфраструктуру с получением сертификатов соответствия международным стандартам (аккредитации), что также даст возможность университету выступать базой во второй и третьей фазах клинических исследований, проводимых фармацевтическими компаниями.

6) мақалаларға дәйексөз келтіруді ұлғайту
Университеттің ғылыми жарияланымдарын тарату және танымал ету бойынша жүйелі жұмыс жүргізілетін болады. Бұл ғылыми желілер, әлеуметтік медиа және мамандандырылған платформалар арқылы мақалаларды белсенді түрде ілгерілету, сондай-ақ ашық және архивтік репозиторийлер арқылы жарияланымдарға қолжетімділікті кеңейтуді қамтиды;
7) докторлық диссертацияларды қорғау пайызын ұлғайту
Университет қосымша ресурстар, зертханалар мен жабдықтарға қолжетімділік, сондай-ақ докторанттардың ғылыми жобалары үшін гранттар мен қаржыландыруды алуда қолдау көрсету арқылы олардың ғылыми-зерттеу белсенділігін ынталандырады.
Докторанттарға диссертацияларын дайындау және қорғау процесінде қолдау көрсету және консультациялар беру олардың мерзімінде қорғауға шығуына мүмкіндік береді.
Менторлық бағдарлама құрылады, оның шеңберінде тәжірибелі ғылыми консультанттар докторанттарды бүкіл ғылыми жолында (тәлімгерлік институты) сүйемелдеп, оларға консультация беретін болады;
8) стипендияларды төлеу үшін преференциялар жасау, жетістіктері үшін сыйлықақы беру
Ерекше жетістіктері бар студенттер мен зерттеушілерге арнайы стипендия бағдарламаларын белгілеу ғылыми қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткізуге деген ынтаны көтермелеуге мүмкіндік береді.
Жарияланым белсенділігі, ғылыми конференцияларға қатысу, гранттық қаржыландыру алу және докторлық диссертацияларды қорғау сияқты өлшемшартттарға негізделетін үздік зерттеушілерге арналған сыйлықақы беру жүйесін құру ОПҚ мен зерттеу тобы арасында ғылыми жетістіктер мен белсенділікті ынталандырады.
Университет ғылыми саладағы жетістіктері үшін көзге түскен студенттер мен жас ғалымдарға атаулы стипендиялар тағайындау мүмкіндігін қарастырады. Бұл студенттер мен зерттеушілерге жоғары нәтижелерге ұмтылуға және ғылыми мансапта алға жылжуға қосымша ынталандырады.
6.4-тарау. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ғылыми-техникалық әзірлемелерін коммерцияландыру
Әлемдік дамудың қазіргі кезеңі ұлттық денсаулық сақтау, білім беру және ғылым жүйелері алдында жаңа сын-қатерлер қоюда. Әлемге мамандықтардың тоғысында, атап айтқанда медицинаның биофизика, биоинформатика, биохимия, робототехника, кибернетика сияқты ғылым салаларымен түйіскен жерінде зерттеулер жүргізетін мамандар қажет. Университет осы бағыттағы қызметті елдің қажеттілігін және өзінің мүмкіндіктерін ескере отырып, мысалы, тиісті стартаптарды дамыту үшін жағдай жасау және тиісті мамандарды даярлау арқылы дамытуға ниетті.
"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылым мен бизнестің мүдделерін біріктіру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру және сүйемелдеу үшін құқықтық база бар, алайда бизнес (стартаптар) үшін жағдай жасау және зерттеушілер үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің дербестендірілмеген дерекқорларына қол жеткізу мәселесін шешу қажет. ҒТ-парк концептісінде бизнес-инкубатор, үдеткіш және коммерцияландыру элементтері болуы тиіс.
Университет жеке сектор тарапынан қоса қаржыландырылатын қолданбалы ғылыми-зерттеу әзірлемелерінің үлесін ұлғайтуға, трансляциялық медицинаны дамытуға, халықаралық стандарттарға (аккредиттеуге) сәйкестік сертификаттарын ала отырып, зерттеу және өндірістік инфрақұрылымды жаңғыртуға ұмтылатын болады, бұл Университетке фармацевтикалық компаниялар жүргізетін клиникалық зерттеулердің екінші және үшінші кезеңдерінде база ретінде әрекет етуге де мүмкіндік береді.

НАО "КазНМУ" намерено развивать сотрудничество с государственными и частными организациями в целях повышения заинтересованности молодежи в предпринимательской деятельности и оказания всяческой поддержки стартапам. В 2023 году подписан Меморандум о сотрудничестве с центром предпринимательства "QOLDAU" в рамках реализации региональной программы развития предпринимательства "Almaty Business – 2025". Планируется сотрудничество с международным технопарком IT-стартапов "AstanaHub" в целях внедрения курса технологического предпринимательства "Startup Academy" на безвозмездной основе.
Раздел 7. Пути достижения поставленной цели Программы
Цель — укрепление позиции НАО "КазНМУ" как исследовательского университета через ускоренную трансляцию результатов научно-исследовательской деятельности в клиническую практику и образовательный процесс.
На период 2024 – 2028 годы НАО "КазНМУ" определены следующие приоритетные пути развития как наиболее актуальные и способные во взаимосвязи обеспечить качественный рост университета.
Первым приоритетным направлением является обеспечение высокого качества подготовки специалистов на основе интеграции образования, клиники и науки (АСЗН). Данное направление нацелено на повышение качества подготовки специалистов, готовых к междисциплинарному и межпрофессиональному сотрудничеству, использующих современные технологии для обслуживания пациентов и эмпатии с состраданием, в том числе на основе сбалансированного соотношения академического образования, науки и практики в образовательном процессе.
Университет будет строить свою работу, понимая, что его деятельность должна и будет вносить значимый вклад в развитие соответствующих сфер здравоохранения, медицинского и фармацевтического образования страны.
Выпускники должны быть конкурентоспособны и востребованы не только на рынке Казахстана, но и соответствовать международным стандартам.
НАО "КазНМУ" модифицирует имеющиеся и разработает новые образовательные программы, в том числе совместно с вузами-партнерами из топ-700 международных рейтингов. Обязательным условием образовательных программ НАО "КазНМУ" для магистрантов, докторантов и резидентов будет участие в проектах научного характера.
Будет уделено особое внимание увеличению практического клинического компонента образовательного процесса и повышению доли ВТМУ в университетской клинике и дочерних организациях.
Репутация университета среди академического и профессионального сообщества, в значительной степени зависящая от качества подготовки выпускников, влияет на позицию университета в мировых рейтингах высшего образования. Университет ставит задачу своего продвижения в международном рейтинге QS WUR.
Вторым приоритетным направлением является развитие НАО "КазНМУ" на основе наращивания и реализации научно-исследовательского потенциала. Статус "исследовательский" обязывает университет быть одним из передовых инновационных вузов в стране в области медицинского и фармацевтического образования.
В настоящее время научно-исследовательская деятельность НАО "КазНМУ" проводится с учетом приоритетных направлений медицинской науки – биомедицина, фармакология, стоматология, общественное здравоохранение, клинические дисциплины: кардиология, онкология, внутренние болезни, детская хирургия, акушерство и гинекология.
В частности, имеют место проекты в области геномики, клеточных технологий и биомедицины, в области прикладной персонализированной медицины, трансляционной науки и общественного здравоохранения.
Важное место в научно-исследовательской деятельности КазНМУ занимают вопросы коммерциализации научно-технических разработок, университет будет стремиться к увеличению доли прикладных научно-исследовательских разработок, получающих частное софинансирование, и совершенствованию исследовательской и производственной инфраструктуры с получением сертификатов соответствия международным и национальным стандартам. В настоящее время имеются спрос и предложения трансфера результатов фундаментальных и прикладных исследований в практическое здравоохранение, фармацевтический бизнес и сектор медицинских изделий.
Такие показатели, как индексы цитирования на одного сотрудника ППС, одну публикацию, соотношение докторантов, магистрантов и бакалавров, индекс Хирша, количество публикаций на одного сотрудника ППС и международное сотрудничество в области научных исследований являются значимыми и при определении позиции НАО "КазНМУ" в мировых рейтингах организаций высшего образования.
Увеличение активности ППС и обучающихся в сфере научной деятельности послужит одной из основных предпосылок для выхода НАО "КазНМУ" на более высокий уровень качества проводимых исследований.
Университет предпримет действия по анализу важности и целесообразности по возможному созданию и развитию активности по подготовке специалистов-исследователей на стыках различных дисциплин, например, таких как IT в интересах охраны и укрепления здоровья.
Третьим приоритетным направлением НАО "КазНМУ" является интеграция в международное академическое и научное сообщество на основе интернационализации деятельности.
Будут реализованы инициативы по интернационализации в четырех направлениях: наука, образование, практика и управление (менеджмент).
Университет сосредоточится на реализации долгосрочных совместных проектов с зарубежными партнерами в сфере образования, науки и практики, разработке и осуществлении программ двойных дипломов, создании совместных лабораторий, развитии академической мобильности, возможностях открытия филиалов, в том числе за рубежом, обмене управленческим опытом.
Университет будет местом притяжения для лиц, желающих получить медицинское образование или повысить квалификацию в одном из ведущих исследовательских университетов страны и данного региона мира. Университет намерен развивать сотрудничество с зарубежными научными партнерами, готовыми и способствующими финансированию совместных научных проектов.
Приглашение университетом зарубежных специалистов, ученых и преподавателей будет нацелено на увеличение числа совместных научных публикаций, регистрируемых в базе Scopus, а также к поддержанию на должном уровне численности иностранных обучающихся и ППС. Данные показатели также влияют на позицию университета в мировых рейтингах высшего образования.
Четвертым приоритетным направлением является эффективное управление и устойчивое развитие. НАО "КазНМУ" станет престижным исследовательским университетом не только в стране, но и в регионе. Структура НАО "КазНМУ" будет строиться в соответствии со стратегическими целями и задачами развития. Будут совершенствоваться бизнес-процессы, построенные на основе актуализированных политик, таких как академическая, кадровая, коммуникационная.
НАО "КазНМУ" будет развивать структуру корпоративного управления, учитывающую необходимость баланса различных интересов университета, в том числе развитие дочерних организаций и филиалов.
Одним из ключевых условий устойчивого развития НАО "КазНМУ" является финансовая стабильность, которая будет зависеть от того насколько деятельность университета будет эффективной, в том числе и с позиций ее экономической составляющей. При этом внимание будет уделено как увеличению поступления ресурсов, так и бережному отношению к их расходованию. Будет продолжена работа по децентрализации бюджетных средств среди структурных подразделений с повышением ответственности за рациональное их использование.
НАО "КазНМУ" приложит усилия по расширению списка источников финансирования с целью их диверсификации. Будет уделено внимание возможностям активного внедрения фандрайзинга, проектного подхода, создания эндаумент-фонда, спин-офф структур.
В качестве одного из наиболее важных инструментов, обеспечивающих конкурентоспособность и устойчивое позиционирование на рынке, НАО "КазНМУ" будет развивать деятельность в области маркетинга.
Особо важными и емкими выступают задачи развития человеческих ресурсов и обеспечения современной инфраструктуры. Достижение стратегических целей и задач НАО "КазНМУ" во многом зависят от качества и мотивации персонала, возможностей и заинтересованности в профессиональном, карьерном и личностном росте сотрудников. В данном контексте на позицию НАО "КазНМУ" в мировых рейтингах высшего образования влияют такие показатели, как соотношение численности ППС и обучающихся, а также численность остепененного ППС.
Для достижения поставленной цели Программы НАО "КазНМУ" разработает Дорожную карту по реализации Программы развития НАО "КазНМУ" на 2024 – 2028 годы, которая будет содержать конкретные мероприятия по вышеуказанным приоритетным направлениям развития.

"ҚазҰМУ" КеАҚ жастардың кәсіпкерлік қызметке қызығушылығын арттыру және стартаптарға барынша қолдау көрсету мақсатында мемлекеттік және жеке ұйымдармен ынтымақтастықты дамытуға ниетті. 2023 жылы "ALMATY Business – 2025" кәсіпкерлікті дамытудың өңірлік бағдарламасын іске асыру шеңберінде "QOLDAU" кәсіпкерлік орталығымен Ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойылды. "Startup Academy" технологиялық кәсіпкерлік курсын өтеусіз негізде енгізу мақсатында "AstanaHub" IT-стартаптар халықаралық технопаркімен ынтымақтастық жоспарлануда.
7-бөлім. Бағдарламада қойылған мақсатқа қол жеткізу жолдары
Мақсат – "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның зерттеу университеті ретіндегі позициясын ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін клиникалық практика мен білім беру процесіне жедел трансляциялау арқылы нығайту.
Неғұрлым өзекті және өзара байланыста университеттің сапалы өсуін қамтамасыз етуге қабілетті "ҚазҰМУ" КеАҚ 2024 – 2028 жылдар кезеңіне дамудың мынадай басым жолдарын айқындады:
Бірінші басым бағыт білімнің, клиника мен ғылымның интеграциясы негізінде мамандарды даярлаудың жоғары сапасын қамтамасыз ету болып табылады. Бұл бағыт пациенттерге қызмет көрсету үшін заманауи технологияларды пайдаланатын пәнаралық және кәсіпаралық ынтымақтастыққа және жанашырлықпен эмпатияға, оның ішінде білім беру процесіндегі академиялық білімнің, ғылым мен практиканың теңгерімді арақатынасы негізінде дайын мамандарды даярлау сапасын арттыруға бағытталған.
Университет өз жұмысын қызметі елдің денсаулық сақтау, медициналық және фармацевтикалық білім берудің тиісті салаларын дамытуға елеулі үлес қосуы тиіс екенін және қосатынын түсіне отырып құратын болады.
Бітірушілер Қазақстан нарығында ғана сұранысқа ие болып қана қоймай, бәсекеге қабілетті және сонымен қатар халықаралық стандарттарға сай болуы тиіс.
"ҚазҰМУ" КеАҚ қолда бар білім беру бағдарламаларын, оның ішінде халықаралық рейтингтердегі үздік 700 әріптес ЖОО-мен бірлесе отырып түрлендіреді және жаңаларын әзірлейді. "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның магистранттар, докторанттар және резиденттер үшін білім беру бағдарламаларының міндетті шарты ғылыми сипаттағы жобаларға қатысу болады.
Білім беру процесінің практикалық клиникалық компонентін ұлғайтуға және Университеттік клиника мен еншілес ұйымдардағы ЖТМҚ үлесін арттыруға ерекше назар аударылатын болады.
Университеттің негізінен бітірушілерді даярлау сапасына байланысты болатын академиялық және кәсіби қоғамдастық арасындағы беделі Университеттің әлемдік жоғары білім рейтингтеріндегі позициясына әсер етеді. Университет QS WUR халықаралық рейтингінде өзінің ілгерілеуін міндет ретінде қойып отыр.
Екінші басым бағыт "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның ғылыми-зерттеу әлеуетін өрістету және іске асыру негізінде дамыту болып табылады. Зерттеу мәртебесінің болуы Университетті медициналық және фармацевтикалық білім беру саласында елдегі озық инновациялық ЖОО-ның бірі болуға міндеттейді.
Қазіргі уақытта "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның ғылыми-зерттеу қызметі медицина ғылымының басым бағыттары – биомедицина, фармакология, стоматология, қоғамдық денсаулық сақтау, клиникалық пәндер: кардиология, онкология, ішкі аурулар, балалар хирургиясы, акушерлік және гинекология ескеріле отырып жүргізіледі.
Атап айтқанда, геномика, жасушалық технологиялар және биомедицина, қолданбалы дербестендірілген медицина, трансляциялық ғылым және қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы жобалар бар.
ҚазҰМУ-дың ғылыми-зерттеу қызметінде ғылыми-техникалық әзірлемелерді коммерцияландыру мәселелері маңызды орын алады, Университет жеке қоса қаржыландыруды алатын қолданбалы ғылыми-зерттеу әзірлемелерінің үлесін ұлғайтуға және халықаралық әрі ұлттық стандарттарға сәйкестік сертификаттарын ала отырып, зерттеу және өндірістік инфрақұрылымды жетілдіруге ұмтылатын болады. Қазіргі уақытта іргелі және қолданбалы зерттеулердің нәтижелерін практикалық денсаулық сақтауға, фармацевтикалық бизнеске және медициналық бұйымдар секторына аударуға сұраныс пен ұсыныстар бар.
Бір ОПҚ-ға, бір жарияланымға дәйексөз келтіру индекстері, докторанттардың, магистранттар мен бакалаврлардың арақатынасы, Хирш индексі, бір ОПҚ-ға жарияланымдар саны және ғылыми зерттеулер саласындағы халықаралық ынтымақтастық сияқты көрсеткіштер "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның жоғары білім беру ұйымдарының әлемдік рейтингтеріндегі позициясын айқындау кезінде де маңызды болып табылады.
ОПҚ мен білім алушылардың ғылыми қызмет саласындағы белсенділігінің арттыру "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның жүргізілетін зерттеулер сапасының неғұрлым жоғары деңгейіне шығуы үшін негізгі алғышарттардың бірі болады.
Университет денсаулықты сақтау және нығайту мүддесі үшін IT сияқты әртүрлі пәндердің тоғысында зерттеуші мамандарды даярлау бойынша белсенділікті ықтимал құру және дамыту бойынша маңыздылығы мен орындылығын талдау бойынша әрекет жасайды.
"ҚазҰМУ" КеАҚ-ның үшінші басым бағыты қызметті интернационалдандыру негізінде халықаралық академиялық және ғылыми қоғамдастыққа интеграциялану болып табылады.
Интернационалдандыру бойынша бастамалар төрт бағытта жүзеге асырылады: ғылым, білім, практика және басқару (менеджмент).
Университет білім беру, ғылым және практика саласындағы шетелдік әріптестермен ұзақ мерзімді бірлескен жобаларды іске асыруға, қос диплом бағдарламаларын әзірлеуге және жүзеге асыруға, бірлескен зертханалар құруға, академиялық ұтқырлықты дамытуға, филиалдар ашу мүмкіндіктеріне, оның ішінде шетелде, басқарушылық тәжірибемен алмасуға назар аударады.
Университет елдегі және әлемнің осы өңіріндегі жетекші зерттеу университеттерінің бірінде медициналық білім алуға немесе біліктілігін арттыруға ұмтылатын адамдар үшін тартымды орын болады. Университет бірлескен ғылыми жобаларды қаржыландыруға дайын және оған ықпал ететін шетелдік ғылыми әріптестермен ынтымақтастықты дамытуға ниетті.
Университеттің шетелдік мамандарды, ғалымдар мен оқытушыларды шақыруы Scopus базасында тіркелетін бірлескен ғылыми жарияланымдар санын ұлғайтуға, сондай-ақ шетелдік білім алушылар мен ОПҚ санын тиісті деңгейде ұстауға бағытталатын болады. Бұл көрсеткіштер Университеттің жоғары білім берудің әлемдік рейтингтеріндегі позициясына да әсер етеді.
Төртінші басым бағыт тиімді басқару және орнықты даму болып табылады. "ҚазҰМУ" КеАҚ елімізде ғана емес, сондай-ақ өңірде де беделді зерттеу университетіне айналады. "ҚазҰМУ" КеАҚ құрылымы дамудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес құрылатын болады. Академиялық, кадрлық, коммуникациялық сияқты өзектілендірілген саясаттар негізінде құрылған бизнес-процестер жетілдірілетін болады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ Университеттің әртүрлі мүдделері теңгерімінің қажеттігін, оның ішінде еншілес ұйымдар мен филиалдарды дамыту қажеттігін ескеретін корпоративтік басқару құрылымын дамытатын болады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ орнықты дамуының негізгі шарттарының бірі қаржылық тұрақтылық болып табылады, ол университет қызметінің, оның ішінде экономикалық құрамдас бөліктері тұрғысынан қаншалықты тиімді болатынына байланысты болады. Бұл ретте ресурстардың түсімін ұлғайтуға да, сол сияқты оларды жұмсауға ұқыпты қарауға да назар аударылатын болады. Қаражатты ұтымды пайдалану үшін жауапкершілікті арттыра отырып, құрылымдық бөлімшелер арасында бюджет қаражатын орталықсыздандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
"ҚазҰМУ" КеАҚ қаржыландыру көздерінің тізімін оларды әртараптандыру мақсатында кеңейтуге күш-жігерін салады. Фандрайзингті, жобалық тәсілді белсенді енгізу, эндаумент-қорды, spin-off құрылымдарды құру мүмкіндіктеріне назар аударылатын болады.
Нарықта бәсекеге қабілеттілік пен орнықты позициялауды қамтамасыз ететін аса маңызды құралдардың бірі ретінде "ҚазҰМУ" КеАҚ маркетинг саласындағы қызметті дамытатын болады.
Адами ресурстарды дамыту және заманауи инфрақұрылымды қамтамасыз ету міндеттері ерекше маңызды және ауқымды болып табылады. "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуі көбінесе персоналдың сапасы мен уәждемесіне, жұмыскерлердің кәсіби, мансаптық және тұлғалық өсу мүмкіндіктері мен қызығушылығына байланысты. Осы тұрғыда "ҚазҰМУ" КеАҚ-ның жоғары білімнің әлемдік рейтингтеріндегі позициясына ОПҚ мен білім алушылар санының арақатынасы, сондай-ақ ғылыми дәрежесі бар ОПҚ саны сияқты көрсеткіштер әсер етеді.
Бағдарламаның алға қойылған мақсатына қол жеткізу үшін "ҚазҰМУ" КеАҚ Университеттің 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі жол картасын әзірлейді, онда жоғарыда көрсетілген дамудың басым бағыттары бойынша нақты іс-шаралар қамтылатын болады.

1) Ссылка;
2) Скрин-копия с актуальной датой.
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636
2.
Количество разработанных совместных образовательных программ с вузами-партнерами из топ-700 международных рейтингов
Количество новых разработанных совместных образовательных программ с вузами-партнерами из топ-700 международных рейтингов в отчетном календарном году
Критерии включения: учитываются разработанные совместные образовательные программы с вузами-партнерами из топ-700 международных рейтингов, включенные в реестр образовательных программ Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
1) Меморандум или договор с вузами-партнерами из топ-700 международных рейтингов;
2) актуальная копия образовательной программы (далее – ОП) с соответствующей темой, датой, двумя печатями (университет и вуз-партнер), в ОП должно быть указано, что она совместная;
3) скринкопия с реестра ОП МНВО.
Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726
3.
Доля трудоустроенных выпускников университета, обучившихся по государственному образовательному заказу, трудоустроенных и поступивших на следующий уровень обучения в первый год после окончания вуза
[Число выпускников, обучавшихся по государственному заказу по программам бакалавриата, интернатуры, резидентуры, магистратуры, докторантуры в отчетном году, трудоустроенных в организациях здравоохранения и медицинского образования, и поступивших на следующий уровень обучения в отчетном году] / [Общее число выпускников, обучавшихся по государственному заказу по программам бакалавриата, интернатуры, резидентуры, магистратуры, докторантуры в отчетном году] × 100
Критерии включения:
выпускники, сдавшие итоговую аттестацию по программам бакалавриата, интернатуры, магистратуры, докторантуры, резидентуры в отчетном году, являющиеся гражданами Республики Казахстан, обучавшиеся по государственному заказу и не имеющие отсрочку.
Критерии исключения:
выпускники, не являющиеся гражданами РК;
выпускники, получившие отсрочку (декрет, воинская служба);
выпускники, обучавшиеся не по государственному заказу;
4) выпускники с установленной стойкой нетрудоспособностью.
1) контингент выпускников;
2) при продолжении обучения справку или приказ от вуза, где проходит обучение;
3) справка с места работы;
4) списки выпускников, заверенные руководителем центра карьеры выпускников: список трудоустроенных выпускников, список выпускников, поступивших на дальнейшее обучение, список выпускников, освобожденных от обязательства трудоустройства;

1) сілтеме
2) нақты күні бар скринкөшірме
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы
2
Халықаралық рейтингтердің үздік 700-не кіретін серіктес ЖОО-мен әзірленген бірлескен білім беру бағдарламаларының саны
Есепті күнтізбелік жылы халықаралық рейтингтердің үздік 700-не кіретін серіктес ЖОО-мен бірлесіп әзірленген жаңа білім беру бағдарламаларының саны
Қосу өлшемшарттары:
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген халықаралық рейтингтердің үздік 700-не кіретін серіктес ЖОО-мен бірлесіп әзірленген білім беру бағдарламалары ескеріледі
1) халықаралық рейтингтердің үздік 700-не кіретін серіктес ЖОО-лармен меморандум немесе шарт
2) тиісті тақырыбы, күні, екі мөрі бар (университет және әріптес ЖОО) білім беру бағдарламасының (бұдан әрі – ББ) өзекті көшірмесі, ББ-да оның бірлескен екендігі жазылуы тиіс;
3) ҚР ҒжЖБМ ББ тізілімінен скриншот
"Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген.
3
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған, жұмысқа орналасқан және ЖОО бітіргеннен кейінгі бірінші жылы оқудың келесі деңгейіне түскен бітірушілердің үлесі
[Есепті күнтізбелік жылы бакалавриат, интернатура, резидентура, магистратура, докторантура бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алған, денсаулық сақтау және медициналық білім беру ұйымдарында жұмысқа орналасқан және есепті жылы оқудың келесі деңгейіне түскен бітірушілердің саны]/[есепті күнтізбелік жылдағы бакалавриат, интернатура, резидентура, магистратура, докторантура бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс бойынша оқыған бітірушілердің жалпы саны] × 100
Қосу өлшемшарттары:
Есепті жылы бакалавриат, интернатура, магистратура, докторантура, резидентура бағдарламалары бойынша қорытынды аттестаттауды тапсырған, ҚР азаматтары болып табылатын, мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алған және кейінге қалдырылмаған бітірушілер.
Алып тастау өлшемшарттары:
• ҚР азаматы болып табылмайтын бітірушілер;
• кейінге қалдырылған бітірушілер (бала күтімі бойынша демалыс, әскери қызмет);
• мемлекеттік емес тапсырыс бойынша оқыған бітірушілер;
• еңбекке тұрақты жарамсыздығы белгіленген бітірушілер
1) бітірушілер контингенті;
2) оқуды жалғастырса, онда білім алатын ЖОО-дан анықтама немесе бұйрық;
3) жұмыс орнынан анықтама;
4) бітірушілердің мансап орталығының басшысы куәландырған бітірушілердің тізімдері: жұмысқа орналасқан бітірушілердің тізімі, одан әрі оқуға түскен бітірушілердің тізімі, жұмысқа орналасу міндеттемесінен босатылған бітірушілердің тізімі;

5) подтверждающие документы о самостоятельном трудоустройстве (копия обменной карты беременной; справка о беременности; копия свидетельства о рождения ребенка, если выпускник в отпуске по уходу за ребенком; справка с военкомата, если выпускник в армии);
6) приказ об отчислении с вуза.
1. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы.
2. По данным НПП "Атамекен" 70% выпускников направления "здравоохранение" работают по специальности, 19 % работают не по специальности. Это является самым лучшим показателем среди всех групп образовательных программ
4.
Доля высокотехнологических медицинских услуг (ВТМУ) в университетской клинике и дочерних организациях
[Количество ВТМУ услуг] / [общее количество стационарных услуг] * 100
Критерии включения:
1) технология, набравшая 7-10 баллов;
2) технология не имеет аналогов и (или) альтернативных методов лечения в Казахстане;
3) технология превосходит по эффективности существующие в Казахстане аналоги и (или) альтернативные методы лечения.
Критерии исключения:
1) технология применяется в мире более 10 -15 лет;
2) технология сопоставима по эффективности с существующими в Казахстане аналогами и (или) альтернативными методами лечения;
3) технология уступает по эффективности существующим в Казахстане аналогам и (или) альтернативным методам лечения.
Выгрузка документов с МИС
Республиканский показатель за 2022 год составляет 0,7 %, в том числе по г. Алматы - 1,9 %, по г. Астане – 3,0 %
5.
Интегральный показатель удовлетворенности (работодатели, обучающиеся, сотрудники (ППС и АУП) пациенты)
Общая сумма [Уровень удовлетворенности потребителей (работодателей) качеством подготовки выпускников;
+ уровень удовлетворенности обучающихся качеством и условиями обучения в университете;
+ уровень удовлетворенности ППС условиями работы и возможностями профессионального развития;
+ уровень удовлетворенности АУП условиями работы;
+ уровень удовлетворенности населения качеством предоставления медицинской помощи в университетских клиниках] / 5
Критерии включения:
1) ППС – все специалисты с высшим образованием, занимающие должности ППС с основным местом работы в организации на 0,5 ставки и более;
2) АУП – все специалисты с высшим образованием, занимающие должности административно-управленческого персонала, работающие в организации на 0,5 ставки и более;
3) работодатели - государственные и частные организации, где работают выпускники университета;

5) өз бетінше жұмысқа орналасуын растайтын құжаттар (жүкті әйелдің айырбастау картасының көшірмесі; жүктілік туралы анықтама; егер түлек бала күтімі
демалысында болса, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі; егер түлек әскерде болса, әскери комиссариаттан анықтама);
6) ЖОО-дан шығару туралы бұйрық.
1. Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
2. "Атамекен" ҰКП деректері бойынша "денсаулық сақтау" бағыты бітірушілерінің 70 %-ы мамандық бойынша жұмыс істейді, 19 %-ы мамандық бойынша жұмыс істемейді. Бұл білім беру бағдарламаларының барлық топтары арасында ең жақсы көрсеткіштер болып табылады.
4
Университет клиникасындағы және еншілес ұйымдардағы жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтердің (ЖТМҚ) үлесі
[ЖТМҚ қызметтерінің саны]/[стационарлық көрсетілетін қызметтердің жалпы саны] * 100
Қосу өлшемшарттары:
1) 7 – 10 балл жинаған технология;
2) технологияның Қазақстанда аналогтары және (немесе) баламалы емдеу әдістері жоқ;
3) технология тиімділігі жағынан Қазақстанда қолданылатын аналогтардан және (немесе) баламалы емдеу әдістерінен асып түседі
Алып тастау өлшемшарттары:
1) технология әлемде 10-15 жылдан астам уақыт бойы қолданылып келеді;
2) технология тиімділігі бойынша Қазақстанда қолданылатын аналогтармен және (немесе) баламалы емдеудің әдістерімен салыстырымды;
3) технология тиімділігі бойынша Қазақстанда қолданылатын аналогтардан және (немесе) баламалы емдеу әдістерінен кем түседі
МАЖ-дан құжаттарды жүктеп алу
2022 жылғы республикалық көрсеткіш 0,7 %-ды құрайды, оның ішінде Алматы қаласы бойынша – 1,9 %, Астана қаласы бойынша – 3,0 %
5
Қанағаттанушылықтың интегралдық көрсеткіші (жұмыс берушілер, білім алушылар, қызметкерлер (ОПҚ және ӘБП) пациенттер)
Жалпы сомасы [тұтынушылардың (жұмыс берушілердің) бітірушілерді даярлау сапасына қанағаттану деңгейі; + білім алушылардың университеттегі оқу сапасы мен шарттарына қанағаттану деңгейі; + оқытушы-профессорлық құрамның жұмыс жағдайларына және кәсіптік даму мүмкіндіктеріне қанағаттану деңгейі; + ӘБП-нің жұмыс шарттарына қанағаттану деңгейі; + халықтың университеттік клиникалардың медициналық көмек көрсету сапасына қанағаттану деңгейі] / 5
Қосу өлшемшарттары:
1) ОПҚ – жоғары білімі бар, ұйымда негізгі жұмыс орнында ОПҚ лауазымдарын 0,5 және одан да көп ставкада атқаратын барлық мамандар;
2) ӘБП – жоғары білімі бар, әкімшілік-басқару персоналы лауазымдарын атқаратын, ұйымда 0,5 және одан да көп ставкада жұмыс істейтін барлық мамандар;
3) жұмыс берушілер - университет бітірушілері жұмыс істейтін мемлекеттік және жеке ұйымдар;

4) обучающиеся - бакалавры, интерны, резиденты, магистранты, докторанты;
5) пациент - физическое лицо, обратившееся за медицинской помощью, находящееся под медицинским наблюдением либо получающее медицинскую помощь в клиниках университета;
6) оценка удовлетворенности сотрудников, обучающихся, работодателей проводится методом анкетирования.
1) Копия анкеты;
2) утверждҰнные отчеты по оценке удовлетворенности целевых групп: аналитический отчет по результатам оценки удовлетворенности АУП и ППС утверждается Советом по качеству; аналитический отчет по результатам оценки удовлетворенности работодателей и обучающихся утверждается Академическим советом; аналитический отчет по результатам оценки удовлетворенности пациентов утверждается Клиническим советом.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
Задача 2. Создание условий и развитие на основе активного наращивания и реализации научно-исследовательского потенциала
6.
Количество научных проектов и программ, реализуемых в рамках внешнего финансирования
[Количество новых реализуемых научных проектов и программ в отчетном году]
Критерии включения:
1) все проекты и программы, не финансируемые университетом:
2) проекты МНВО, МЗ;
3) международные проекты;
4) проекты местных исполнительных органов;
5) проекты частных организаций;
6) проекты, зарегистрированные в НЦГНТЭ.
Критерии исключения:
все проекты и программы, финансируемые университетом.
1) Договор или меморандум проекта и/или программы;
2) отчет проекта и/или программы;
3) отчет исследования с актуальными датами, печатью, подписью.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
7
Средний индекс Хирша производственного персонала по базе Scopus
[Сумма индексов Хирша по базе Scopus производственного персонала университета] / [Общая численность производственного персонала]
Критерии включения:
1) все физические лица с высшим образованием, занимающие должности в научных и профессорско-преподавательский составах, и клинический персонал, входящий в состав кафедр, работающие в организации на 0,25 ставки и более.
Критерии исключения:
1) при расчете численности производственного персонала не учитываются обслуживающий и вспомогательный персоналы;
2) клинический персонал, который не входит в состав кафедр университета.
1) Сводная таблица со списком и ссылкой на базу Scopus;
2) наличие в списке персональных данных работающего сотрудника университета.

4) білім алушылар -бакалаврлар, интерндер, резиденттер, магистранттар, докторанттар;
5) пациент - бұл медициналық көмекке жүгінген, медициналық бақылаудағы немесе Университеттің клиникаларында медициналық көмек алатын жеке тұлға;
6) қызметкерлердің, білім алушылардың, жұмыс берушілердің қанағаттанушылығын бағалау сауалнама әдісімен жүргізіледі.
1) сауалнаманың көшірмесі;
2) нысаналы топтардың қанағаттанушылығын бағалау бойынша бекітілген есептер: ӘБП және ОПҚ қанағаттанушылығын бағалау нәтижелері жөніндегі талдамалық есепті Сапа жөніндегі кеңес бекітеді; жұмыс берушілердің және білім алушылардың қанағаттанушылығын бағалау нәтижелері жөніндегі талдамалық есепті Академиялық кеңес бекітеді; пациенттердің қанағаттанушылығын бағалау нәтижелері жөніндегі талдамалық есепті Клиникалық кеңес бекітеді.
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
2-міндет. Ғылыми-зерттеу әлеуетін өрістету үшін жағдай жасау және соны іске асыру негізінде дамыту
6
Сыртқы қаржыландыру шеңберінде іске асырылатын ғылыми жобалар мен бағдарламалардың саны
[есепті жылы іске асырылатын жаңа ғылыми жобалар мен бағдарламалардың саны]
Қосу өлшемшарттары:
1) университет қаржыландырмайтын барлық жобалар мен бағдарламалар:
2) ҚР ҒЖБМ, ҚР ДСМ жобалары;
3) халықаралық жобалар;
4) жергілікті атқарушы органдардың жобалары;
5) жеке ұйымдардың жобалары;
6) МҒТСҰО-да тіркелген жобалар
Алып тастау өлшемшарттары: университет қаржыландыратын барлық жобалар мен бағдарламалар
1) жобаның және/немесе бағдарламаның шарты немесе меморандумы
2) жобаның және/немесе бағдарламаның есебі
3) өзекті күндері, мөрі, қолтаңбасы бар зерттеу есебі
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
7
Өндірістік персоналдың Scopus базасы бойынша орташа Хирш индексі
[Университеттің өндірістік персоналының Scopus базасы бойынша Хирш индекстерінің қосындысы]/[Өндірістік персоналдың жалпы саны]
Қосу өлшемшарттары:
1) ұйымдарда жоғары білімі бар, 0,25 және одан да көп ставкада жұмыс істейтін ғылыми және ОПҚ-дағы лауазымдарды атқаратын барлық жеке тұлғалар және кафедралардың құрамына кіретін клиникалық персонал
Алып тастау өлшемшарттары:
1) Өндірістік персоналдың санын есептеу кезінде қызмет көрсететін және қосалқы персонал есепке алынбайды;
2) Университет кафедраларының құрамына кірмейтін клиникалық персонал.
1) тізімі және Scopus базасына сілтемесі бар жиынтық кесте;
2) тізімде Университетте жұмыс істейтін қызметкердің дербес деректерінің болуы

Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
8
Отношение количества научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых Scopus, к общему числу производственного персонала
1: [Численность производственного персонала по состоянию на конец отчетного периода] / [Количество статей в журналах, индексируемых на базе данных Scopus за последние 5 лет, в которых авторами является производственный персонал, аффилированный с университетом]
Критерии включения:
1) все физические лица с высшим образованием, занимающие должности в научных и профессорско-преподавательский составах, и клинический персонал входящих в состав кафедр, работающие в организации на 0,25 ставки и более;
2) оригинальные научные или обзорные статьи, опубликованные за последние 5 лет, включая отчетный год, в журналах, индексируемых в базе данных Scopus. В статье обязательно должна быть указана аффилиация сотрудника с НАО "КазНМУ".
Критерии исключения:
1) при расчете численности производственного персонала не учитываются обслуживающий и вспомогательный персоналы;
2) клинический персонал, который не входит в состав кафедр университета;
3) при подсчете статей не учитываются публикации в формате короткого сообщения, письмо, тезис, корреспонденция, а также статьи в журналах, не индексируемых в Scopus. Не учитываются статьи, опубликованные сотрудниками из числа АУП и клинического персонала (за исключением случаев, когда они совмещают научные или педагогические должности на 0,25 ставки и выше).
1) Статьи за последние пять лет (скрин, ссылка, копия с журнала);
2) список производственного персонала университета;
3) скрин с сайта.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
9
Средний уровень цитируемости научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых в Scopus
[Сумма цитирований научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых в Scopus] / [Количество научных статей, опубликованных в течение последних пяти лет в международных рейтинговых журналах, индексируемых в Scopus]
Критерии включения:
все научные статьи, опубликованные в журналах и вошедшие в международную базу Scopus в течение пяти лет.
Критерии исключения: научные статьи, не входящие в базу данных Scopus.
1) Статьи за последние пять лет (скрин, ссылка, копия с журнала);

Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
8
Scopus индекстейтін халықаралық рейтингтік журналдарда соңғы бес жыл ішінде жарияланған ғылыми мақалалар санының өндірістік персоналдың жалпы санына қатынасы
1: [[есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша өндірістік персоналдың саны]/[соңғы 5 жылда Scopus дерекқорында индекстелетін журналдардағы авторлары Университетпен үлестес өндірістік персонал болып табылатын мақалалар саны]]
Қосу өлшемшарттары:
1) ұйымдарда жоғары білімі бар, 0,25 және одан да көп ставкада жұмыс істейтін ғылыми және ОПҚ-дағы лауазымдарды атқаратын барлық жеке тұлғалар және кафедралардың құрамына кіретін клиникалық персонал;
2) Scopus дерекқорында индекстелетін журналдарда есепті жылды қоса алғанда, соңғы 5 жылда жарияланған түпнұсқа ғылыми немесе шолу мақалалары. Мақалада қызметкердің "ҚазҰМУ" КеАҚ-мен аффилиациясы міндетті түрде көрсетілуі тиіс
Алып тастау өлшемшарттары:
1) өндірістік персоналдың санын есептеу кезінде қызмет көрсететін және қосалқы персонал есепке алынбайды;
2) университет кафедраларының құрамына кірмейтін клиникалық персонал;
3) мақалаларды санау кезінде қысқа хабарлама форматындағы жарияланымдар, хат, тезис, хат-хабар, сондай-ақ Scopus-та индекстелмейтін журналдардағы мақалалар есепке алынбайды. ӘБП және клиникалық персонал қатарындағы қызметкерлер жариялаған мақалалар (олар ғылыми немесе педагогикалық лауазымдарды 0,25 және одан көп ставкамен қоса атқару жағдайларын қоспағанда) есепке алынбайды
1) соңғы бес жылдағы мақалалар (скрин, сілтеме, журналдан көшірме);
2) университеттің өндірістік персоналының тізімі;
3) сайттан скрин.
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
9
Scopus базасы бойынша соңғы 5 жыл ішінде жарияланған ғылыми мақалаларға дәйексөз келтірудің орташа деңгейі
[Scopus-та соңғы бес жыл ішінде индекстелетін халықаралық рейтингтік журналдарда жарияланған ғылыми мақалаларға дәйексөз келтірулер қосындысы]/[Соңғы бес жыл ішінде Scopus-та индекстелетін халықаралық рейтингтік журналдарда жарияланған ғылыми мақалалар саны]
Қосу өлшемшарттары: соңғы бес жыл ішінде журналдарда жарияланған және Scopus базасына енген барлық ғылыми мақалалар.
Алып тастау өлшемшарттары: Scopus дерекқорына кірмейтін ғылыми мақалалар
1) Соңғы бес жылдағы мақалалар (скрин, сілтеме, журналдан көшірме);

2) скрин с сайта по базе Scopus.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
10
Доля обучающихся по программам послевузовского образования от общего контингента обучающихся
[Численность магистрантов, докторантов и резидентов *100]/ [количество обучающихся (студентов, интернов, магистрантов, докторантов, резидентов) в отчетном году] × 100
Критерии включения:
1) обучающиеся на программах послевузовского образования (магистратура, докторантура, резидентура);
2) резиденты Республики Казахстан.
Критерии исключения:
1) обучающиеся на программах бакалавриата, интернатуры;
2) нерезиденты Республики Казахстан.
1) Копия приказа (о зачислении и переводе) магистрантов и докторантов;
2) общий контингент всех обучающихся (бакалавры, интерны, резиденты, магистранты, докторанты)
Обучающиеся по программам послевузовского образования составляют более 50 % от общего числа студентов Оксфорда
11
Доля молодых исследователей до 40 лет
[Количество лиц в возрасте до 40 лет, участвующих в НТП или у которых имеется научная публикация] / [количество лиц, участвующих в НТП или у которых имеется научная публикация] × 100
Критерии включения: лица до 40 лет (наличие степени не требуется); статьи оригинальные научные или обзорные статьи, опубликованные за последние 5 лет, включая отчетный год, в журналах КОКСОН МНВО и индексируемых в базе данных Scopus, Web of Scince.
Критерии исключения:
1) при подсчете статей не учитываются публикации в формате короткого сообщения, письма, тезиса, корреспонденции
1) Статья (скрин, ссылка, копия с журнала);
2) приказ о создании ВНК.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
12
Количество патентов, в том числе международных
[Количество патентов, полученных в отчетном календарном году]
Критерии включения: все казахстанские и международные патенты, полученные университетом в отчетном году
1) Свидетельство;
2) сертификат;
3) договор.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
13
Количество коммерциализированных научных проектов
[Количество новых проектов по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в отчетном году]
Критерии включения: коммерциализация результатов научной и (или) научно-технической деятельности - деятельность , связанная с практическим применением результатов научной и (или) научно-технической деятельности, включая результаты интеллектуальной деятельности, с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленная на извлечение дохода.

2) Scopus базасы бойынша сайттан скринкөшірме
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
10
Білім алушылардың жалпы контингентінен жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың үлесі
[[Магистранттардың, докторанттардың және резиденттердің саны *100]/[есепті жылдағы білім алушылардың (студенттердің, интерндердің, магистранттардың, докторанттардың, резиденттердің) саны]] * 100
Қосу өлшемшарттары:
1) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларында білім алушылар (магистратура, докторантура, резидентура);
2) ҚР резиденттері
Алып тастау өлшемшарттары:
1) бакалавриат, интернатура бағдарламаларында білім алушылар;
2) ҚР резиденттері емес
1) магистранттар мен докторанттарды (қабылдау және ауыстыру туралы) бұйрықтың көшірмесі;
2) барлық білім алушылардың жалпы контингенті (бакалаврлар, интерндер, резиденттер, магистранттар, докторанттар)
Оксфордта дипломнан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар жалпы білім алушылар санының 50 %-дан астамын құрайды
11
40 жасқа дейінгі жас зерттеушілердің үлесі
[[ҒТП-ға қатысатын немесе ғылыми жарияланымы бар 40 жасқа дейінгі адамдардың саны]/[ҒТП-ға қатысатын немесе ғылыми жарияланымы бар адамдардың саны]] * 100
Қосу өлшемшарттары:
• 40 жасқа дейінгі адамдар (дәрежесінің болуы талап етілмейді); есепті жылды қоса алғанда, соңғы 5 жылда ҚР ҒЖБМ ҒЖСҚЕК журналдарындағы және Scopus, Web of Scince дерекқорында индекстелетін журналдарда жарияланған түпнұсқа ғылыми немесе шолу мақалалары.
Алып тастау өлшемшарттары:
1) Мақалаларды санау кезінде қысқа хабарлама, хат, тезис, хат-хабар форматындағы жарияланымдар есепке алынбайды
1) мақала (скрин, сілтеме, журналдан көшірме)
2) УҒҰ құру туралы бұйрық
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
12
Патенттердің, оның ішінде халықаралық патенттердің саны
[Есепті күнтізбелік жылы алынған патенттер саны]
Қосу өлшемшарттары:
есепті жылы университет алған барлық қазақстандық және халықаралық патенттер
1) Куәлік;
2) Сертификат;
3) Шарт.
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
13
Коммерцияландырылған ғылыми жобалардың саны
[[есепті жылдағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі жаңа жобалардың саны]
Қосу өлшемшарттары: ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру - табыс алуға бағытталған жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен қызметтерді нарыққа шығару мақсатында зияткерлік қызмет нәтижелерін қоса алғанда, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін практикалық қолдануға байланысты қызмет;

1) Проект;
2) договор.
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
Задача 3. Интеграция в международное академическое и научное сообщество на основе интернационализации деятельности по направлениям: наука, образование, клиника и управление (менеджмент)
14
Количество привлеченных зарубежных специалистов к преподавательской деятельности
[Количество привлеченных зарубежных специалистов]
Критерии включения:
1) иностранные специалисты из ведущих вузов, признанные в международном академическом и научном сообществе, с наличием индекса Хирша (H-Index) выше 10, приглашенные в университет в очном, в онлайн и смешанном форматах работы.
Критерии исключения:
приглашенные зарубежные специалисты с индексом Хирша ниже 10
1) Приказ;
2) договор;
3) акт выполненных работ.
Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726
15
Количество открытых зарубежных представительств и/или филиалов НАО "КазНМУ"
[Количество открытых зарубежных представительств и/или филиалов в отчетном году]
Критерии включения:
представительство/филиал университета, зарегистрированный за рубежом
Документ, подтверждающий регистрацию филиала или представительства за рубежом
Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
Задача 4. Построение финансово стабильной системы и достижение конкурентоспособности университета на международном рынке как факторы эффективного управления и устойчивого развития
16
Доля ППС до 45 лет, прошедшего обучение или стажировку за рубежом, в том числе в рамках международной программы "Болашақ"
[[Количество ППС до 45 лет, прошедшего обучение или стажировку за рубежом, в том числе в рамках международной программы "Болашақ"]/ [кол-во штатного ППС до 45 лет]]*100
Критерии включения:
все штатные ППС до 45 лет, прошедшие обучение или стажировку за рубежом, в том числе в рамках международной программы "Болашақ". Критерии исключения: обучение/стажировка внутри страны
Приказ;
договор;
сертификат.
17
Доля услуг, оказываемых в электронном виде, от общего объема услуг
(Кол-во электронных услуг/ Общее кол-во оказываемых услуг) * 100 %
Критерии включения:
все услуги университета, которые входят в реестр услуг.
Критерии исключения: услуги, которых нет в реестре услуг.
1) Справка;
2) скрин с реестра услуг;
План развития МЗ на 2023 – 2027 годы
18
Коэффициент отношения средней заработной платы на 1 ставку ППС к средней заработной плате по Казахстану

1) Жоба;
2) Шарт.
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
3-міндет. Ғылым, білім, клиника және басқару (менеджмент) бағыттары бойынша қызметті интернационалдандыру негізінде халықаралық академиялық және ғылыми қоғамдастыққа интеграциялану
14
Оқытушылық қызметке тартылған шетелдік мамандардың саны
[тартылған шетелдік мамандардың саны]
Қосу өлшемшарттары:
• Халықаралық академиялық және ғылыми қоғамдастықта танылған Хирш индексі (H-Index) 10-нан жоғары, Университетке күндізгі, онлайн және аралас форматтарда жұмыс істеуге шақырылған жетекші ЖОО-лардың шетелдік мамандары;
Алып тастау өлшемшарттары:
• Хирш индексі 10-нан төмен шақырылған шетелдік мамандар.
1) Бұйрық;
2) Шарт;
3) Орындалған жұмыстар актісі;
"Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген.
15
"ҚазҰМУ" КеАҚ-ның ашылған шетелдік өкілдіктерінің немесе филиалдарының саны
[есепті жылы ашылған шетелдік өкілдіктердің және/немесе филиалдардың саны]
Қосу өлшемшарттары:
• Университеттің шетелде тіркелген өкілдігі/филиалы;
филиалдың немесе өкілдіктің шетелде тіркелгенін растайтын құжат
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
4-міндет. Тиімді басқару және орнықты даму факторлары ретінде қаржылық тұрғыдан тұрақты жүйені құру және халықаралық нарықта Университеттің бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу
16
Шетелде, оның ішінде "Болашақ" халықаралық бағдарламасы шеңберінде оқудан немесе тағылымдамадан өткен 45 жасқа дейінгі ОПҚ үлесі
[[Шетелде, оның ішінде "Болашақ" халықаралық бағдарламасы шеңберінде оқудан немесе тағылымдамадан өткен 45 жасқа дейінгі ОПҚ үлесі]/[45 жасқа дейінгі штаттағы ОПҚ саны]] * 100
Қосу өлшемшарттары:
Шетелде, оның ішінде "Болашақ" халықаралық бағдарламасы шеңберінде оқудан немесе тағылымдамадан өткен 45 жасқа дейінгі штаттағы барлық ОПҚ
Алып тастау өлшемшарттары:
Ел ішіндегі оқу/тағылымдама
1) Бұйрық, шарт, сертификат
17
Көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемінен электрондық түрде көрсетілетін қызметтердің үлесі
(Электрондық көрсетілетін қызметтер саны/көрсетілетін қызметтердің жалпы саны)*100 %
Қосу өлшемшарттары:
Университеттің көрсетілетін қызметтер тізіліміне кіретін барлық көрсетілетін қызметтері.
Алып тастау өлшемшарттары:
Көрсетілетін қызметтер тізілімінде жоқ көрсетілетін қызметтер.
1) Анықтама;
2) Көрсетілетін қызметтер тізілімінен скрин;
ҚР ДСМ-нің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
18
Қазақстан бойынша орташа жалақыға ОПҚ-ның 1 ставкасына орташа жалақының қатынасы коэффициенті

[Среднемесячная заработная плата на 1 ставку ППС]/ [среднемесячная номинальная заработная плата 1 работника по Казахстану]
Критерии включения:
1) СЗП ППС – начисленная заработная плата всего ППС за год с учетом всех надбавок;
2) ППС – заведующий кафедрой, профессор, доцент, лектор, ассистент теоретических и клинических кафедр
1) Справка о средней заработной плате ППС на 1 ставку;
2) скрин с Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с информацией о средней заработной плате по Казахстану
Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726
19
Коэффициент отношения доходов к расходам
[Общая сумма доходов]/ [Общая сумма расходов] за отчетный финансовый год
Критерии включения:
1) общий объем доходов по Плану развития (исполнение по Плану развития за отчетный финансовый год);
2) общий объем расходов по Плану развития (исполнение по Плану развития за отчетный финансовый год)
Справка, предоставляемая департаментом бухгалтерского учета и отчетности НАО "КазНМУ"
Сравнение с вузами конкурентами в Республике Казахстан
__________________________________

[ОПҚ-ның 1 ставкасына орташа айлық жалақы]/[Қазақстан бойынша 1 жұмыскердің орташа айлық атаулы жалақысы]
Қосу өлшемшарттары:
1) ОПҚ ОЖҚ-барлық үстеме ақыларды ескере отырып, бір жылдағы барлық ОПҚ-ның есептелген жалақысы;
2) ОПҚ – кафедра меңгерушісі, профессор, доцент, дәріскер, теориялық және клиникалық кафедралардың ассистенті
1) ОПҚ-ның 1 ставкасына орташа жалақы туралы анықтама;
2) Қазақстан бойынша орташа жалақы туралы ақпараты бар "ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросынан" скрин
"Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген.
19
Университет кірістерінің шығыстарға қатынасы коэффициенті
[Кірістердің жалпы сомасы]/[есепті қаржы жылындағы шығыстардың жалпы сомасы]
Қосу өлшемшарттары:
• Даму жоспары бойынша кірістердің жалпы көлемі (есепті қаржы жылында Даму жоспары бойынша орындалу);
• Даму жоспары бойынша шығыстардың жалпы көлемі (есепті қаржы жылында Даму жоспары бойынша орындалу)
1) "ҚазҰМУ" КеАҚ бухгалтерлік есеп және есептілік департаменті ұсынатын анықтама
ҚР-дағы бәсекелес ЖОО-лармен салыстыру