О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2024 года № 213.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п.2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 13 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) социальной защиты лиц, занятых на работах с вредными условиями труда;";
в пункте 15:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) организация и осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда, законодательства о занятости населения, пенсионном обеспечении, социальной защите лиц с инвалидностью, об обязательном социальном страховании, специальных социальных услугах, опеке и попечительстве над недееспособными, ограниченно дееспособными совершеннолетними гражданами, а также миграции населения в пределах своей компетенции, осуществление межведомственной координации по защите трудовых прав граждан Республики Казахстан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, координация деятельности и осуществление проверки деятельности местного органа по инспекции труда;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) участие в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;";
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 37-1) следующего содержания:
"37-1) разработка методики определения минимального размера месячной заработной платы;";
дополнить подпунктами 50-1), 50-2) и 50-3) следующего содержания:
"50-1) разработка и утверждение правил регистрации и ведения учета несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
50-2) разработка и утверждение правил направления в электронном формате акта о несчастном случае в уполномоченный государственный орган по труду;
50-3) разработка и утверждение правил по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;";

"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 20 наурыздағы № 213 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережеде:
13-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарды әлеуметтік қорғау;";
15-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың, халықты жұмыспен қамту, зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер, әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған азаматтарға қорғаншылық пен қамқоршылық, сондай-ақ өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны туралы заңнаманың сақталуын мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, шетелде еңбек қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбек құқықтарын қорғау бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру, еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның қызметін үйлестіру және қызметін тексеруді жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;";
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 37-1) тармақшамен толықтырылсын:
"37-1) айлық жалақының ең төмен мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 50-1), 50-2) және 50-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"50-1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тіркеу және есепке алуды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
50-2) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жазатайым оқиға туралы актіні электрондық форматта жіберу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
50-3) жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;";

дополнить подпунктами 70-2), 70-3) и 70-4) следующего содержания:
"70-2) разработка и утверждение правил ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также оснований включения в реестр и исключения из него;
70-3) разработка и утверждение правил и критериев оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
70-4) разработка и утверждение правил оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифов на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы;";
дополнить подпунктом 79-1) следующего содержания:
"79-1) разработка и утверждение правил работы, сопровождения, предоставления доступа и обеспечения информационного взаимодействия между единой цифровой платформой занятости "Электронная биржа труда" и автоматизированной информационной системой "Рынок труда";";
дополнить подпунктами 98-1) и 98-2) следующего содержания:
"98-1) разработка и утверждение правил проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности и карьерных центров;
98-2) разработка и утверждение правил непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров;";
подпункт 108) изложить в следующей редакции:
"108) разработка и утверждение правил осуществления мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию документов Системы государственного планирования, представления сведений о создании рабочих мест;";
дополнить подпунктами 146-1), 146-2) и 146-3) следующего содержания:
"146-1) разработка и утверждение правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя;
146-2) разработка и утверждение правил назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия;
146-3) разработка и утверждение правил возмещения затрат на проведение превентивных и (или) реабилитационных мер;";
дополнить подпунктом 191-1) следующего содержания:
"191-1) определение размера субсидий на оснащение специальных рабочих мест;";
дополнить подпунктами 229-29), 229-30) и 229-31) следующего содержания:
"229-29) участие в пределах своей компетенции в формировании и реализации государственной политики в сфере опеки и попечительства над недееспособными, ограниченно дееспособными совершеннолетними гражданами;

мынадай мазмұндағы 70-2), 70-3) және 70-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"70-2) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тізілімге қосу және одан шығару негіздерін әзірлеу және бекіту;
70-3) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
70-4) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтерге тарифтерді әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 79-1) тармақшамен толықтырылсын:
"79-1) "Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы мен "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арасындағы жұмыс, сүйемелдеу, қолжетімділікті ұсыну және ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 98-1) және 98-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"98-1) еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
98-2) еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
108) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"108) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құруын мониторингтеуді жүзеге асыру, жұмыс орындарының құрылуы туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 146-1), 146-2) және 146-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"146-1) жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын әзірлеу және бекіту;
146-2) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын әзірлеу және бекіту;
146-3) алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге арналған шығындарды өтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 191-1) тармақшамен толықтырылсын:
"191-1) арнаулы жұмыс орындарын құруға берілетін субсидиялар мөлшерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 229-29), 229-30) және 229-31) тармақшалармен толықтырылсын:
"229-29) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және жүзеге асыруға өз құзыреті шегінде қатысу;

229-30) разработка и утверждение правил оказания государственной услуги по установлению опеки или попечительства над недееспособными или ограниченно дееспособными совершеннолетними лицами;
229-31) разработка и утверждение правил оказания государственной услуги по выдаче разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства:
в строке "Государственные предприятия на праве хозяйственного ведения:" пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный научный центр развития сферы социальной защиты.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого и двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

229-30) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
229-31) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар:" деген жолдағы 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әлеуметтік қорғау саласын дамытудың ұлттық ғылыми орталығы.".
2. Осы қаулы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов