О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 345 "Об утверждении Правил подготовки к миротворческой операции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 373.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 345 "Об утверждении Правил подготовки к миротворческой операции" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах подготовки к миротворческой операции, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила подготовки к миротворческой операции (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан" и определяют порядок подготовки к миротворческой операции.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Материально-техническое обеспечение национального контингента осуществляется в рамках статьи 14 Закона Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан".";
в пункте 17:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в уполномоченный орган в области связи, который оказывает содействие в обеспечении национального контингента доступными видами связи;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) в уполномоченный орган в области транспорта, который оказывает содействие в обеспечении транспортировки национального контингента и грузов в зону (район) проведения миротворческой операции и обратно.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2024 года № 373
Приложение
к Правилам подготовки к
миротворческой операции
Форма
Типовая форма контракта об участии в миротворческой операции
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа, его местонахождение)
_____________________________________________________________________________
в лице
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность должностного лица
_____________________________________________________________________________
уполномоченного государственного органа (организации)
и гражданин
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица, участвующего в миротворческой операции (далее – гражданин)
_____________________________________________________________________________
(наименование, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность)
_____________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер)
заключили настоящий контракт об участии в миротворческой операции сроком
на _________________________________________________________________ на
установленных законодательством и настоящим контрактом условиях.

"Бітімгершілік операцияға дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 345 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 373 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бітімгершілік операцияға дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 345 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бітімгершілік операцияға дайындық қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бітімгершілік операцияға дайындық қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және бітімгершілік операцияға дайындық тәртібін айқындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық контингентті материалдық-техникалық қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы шеңберінде жүзеге асырылады.";
17-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұлттық контингентті қолжетімді байланыс түрлерімен қамтамасыз етуге жәрдемдесетін байланыс саласындағы уәкілетті органға;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ұлттық контингентті және жүкті бітімгершілік операция жүргізілетін аймаққа (ауданға) және кері қарай жеткізуді қамтамасыз етуге жәрдемдесетін көлік саласындағы уәкілетті органға жүгінеді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 373 қаулысына
қосымша
Бітімгершілік операцияға
дайындық қағидаларына
қосымша
Нысан
Бітімгершілік операцияға қатысу туралы келісімшарттың үлгілік нысаны
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның атауы, орналасқан орны)
________________________________________________________________
Атынан
________________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның (ұйымның)
________________________________________________________________
лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
және азамат
_________________________________________________________________
(бітімгершілік операцияға қатысатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – азамат)
__________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі мен берілген күні)
__________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
заңнамада және осы келісімшартта белгіленген шарттарда ______ мерзімге бітімгершілік операцияға қатысу туралы осы келісімшартты жасасты.

1. Гражданин, участвующий в миротворческой операции на добровольной основе, назначается на должность ___________, ознакомлен с условиями, предусмотренными Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан", и предупрежден о вредных и опасных условиях миротворческой операции, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей.
2. Гражданин, участвующий в миротворческой операции, обязан:
1) соблюдать Конституцию и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан;
2) принимать ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан";
3) добросовестно выполнять обязанности в ходе участия в миротворческой операции в течение периода действия контракта;
4) соблюдать трудовую дисциплину и правила служебной этики;
5) не допускать в процессе исполнения должностных обязанностей нанесения ущерба государственному имуществу;
6) не разглашать сведения, составляющие государственные секреты, в том числе и после прекращения участия в миротворческой операции, в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
7) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий.
3. Гражданин, участвующий в миротворческой операции, имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются Конституцией и законодательством Республики Казахстан;
2) на обеспечение за счет государства денежным, вещевым и другими видами довольствия по нормам и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) заключать, продлевать и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
4) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей в ходе миротворческой деятельности, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) на соблюдение связанных с миротворческой деятельностью его прав и прав членов его семьи, включая получение льгот, гарантий и компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
4.________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа (организации)
принимая гражданина
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
для участия в миротворческой операции, обязуется:

1. Бітімгершілік операцияға ерікті негізде қатысатын азамат
______________________________ лауазымына тағайындалады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шарттармен танысты және оған бітімгершілік операцияның зиянды және қауіпті жағдайы туралы, сондай-ақ міндеттерді орындауға байланысты құқығының шектелетіні туралы ескертілді.
2. Бітімгершілік операцияға қатысатын азамат:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясын және басқа да нормативтік құқықтық актілерін сақтауға;
2) "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулерді қабылдауға;
3) келісімшарт қолданылатын кезеңде бітімгершілік операцияға қатысу барысындағы міндеттерін адал орындауға;
4) еңбек тәртібін және қызметтік әдеп қағидаларын сақтауға;
5) лауазымдық міндеттерді орындау процесінде мемлекеттік мүлікке залал келтіруге жол бермеуге;
6) мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді, оның ішінде бітімгершілік операцияға қатысуы тоқтатылғаннан кейін де Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген уақыт ішінде жария етпеуге;
7) берілген өкілеттіктер шегінде командирлер (бастықтар) және өзге де лауазымды тұлғалар берген бұйрықтар мен өкімдерді орындауға міндетті.
3. Бітімгершілік операцияға қатысатын азамат:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясында және заңнамасында кепілдік берілген құқығы мен бостандығын пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртіппен мемлекет есебінен ақшалай, заттай және басқа да ризық түрлерімен қамтамасыз етілуге;
3) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген шарттарда уәкілетті мемлекеттік органмен келісімшарт жасасуға, мерзімін ұзартуға және бұзуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бітімгершілік қызмет барысында міндеттерін орындау кезінде өміріне және денсаулығына немесе жеке мүлкіне келтірілген залалдың өтелуіне;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдік, кепілдік пен өтемақы алуды қоса алғанда, бітімгершілік қызметке байланысты құқығының және отбасы мүшелері құқығының сақталуына құқылы.
4. _____________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның (ұйымның) атауы)
азамат _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бітімгершілік операцияға қатысу үшін қабылдай отырып:

1) своевременно и в полном размере выплачивать гражданину заработную плату и иные выплаты, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами, актами работодателя;
2) при заключении настоящего контракта знакомить гражданина с должностными обязанностями и условиями миротворческой деятельности, определенными законодательством Республики Казахстан;
3) обеспечивать возмещение гражданину вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей в ходе миротворческой деятельности, в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4) предупреждать лицо, участвующее в миротворческой операции, о вредных и опасных условиях миротворческой деятельности и возможности профессионального заболевания, а также ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей в ходе миротворческой деятельности;
5) издавать приказ о командировании гражданина для участия в миротворческой операции.
5. Должностное лицо уполномоченного государственного органа имеет право:
1) заключать, продлевать и расторгать контракт с гражданином на условиях, установленных Законом Республики Казахстан "О миротворческой деятельности Республики Казахстан";
2) при заключении контракта требовать от лица, участвующего в миротворческой операции, представления документов, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан;
3) поощрять и налагать дисциплинарные взыскания в порядке, установленном Трудовым кодексом Республики Казахстан.
6. Настоящий контракт вступает в силу со дня издания приказа о командировании гражданина для участия в миротворческой операции и прекращает свое действие по истечении срока, на который он был заключен, или в связи с его расторжением.
7. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Контракт составлен в _____ экземплярах, на государственном и русском языках, один экземпляр которого передается лицу, участвующему в миротворческой операции.
9. Дополнительные условия _________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________ _______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) лица, участвующего
в миротворческой операции)
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченного должностного лица,
государственного органа (организации)
______________________________ _______________________________
(личная подпись)                         (личная подпись)
М.П.

1) азаматқа Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде, еңбек шартында, ұжымдық шартта, жұмыс берушінің актілерінде көзделген жалақыны және өзге де төлемді уақтылы және толық мөлшерде төлеуге;
2) осы келісімшартты жасау кезінде азаматты Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған лауазымдық міндеттерімен және бітімгершілік қызмет шарттарымен таныстыруға;
3) азаматқа бітімгершілік қызмет барысында міндеттерді орындау кезінде өміріне және денсаулығына немесе жеке мүлкіне келтірілген залалдың Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда өтелуін қамтамасыз етуге;
4) бітімгершілік операцияға қатысатын адамды бітімгершілік қызметтің зиянды және қауіпті жағдайы туралы және кәсіптік ауруға шалдығу ықтималдығы, сондай-ақ бітімгершілік қызмет барысында міндеттерді орындауға байланысты құқығының шектелетіні туралы ескертуге;
5) бітімгершілік операцияға қатысу үшін азаматты іссапарға жіберу туралы бұйрық шығаруға міндеттенеді.
5. Уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды тұлғасы:
1) "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шарттарда азаматпен келісімшарт жасасуға, мерзімін ұзартуға және бұзуға;
2) келісімшарт жасасу кезінде бітімгершілік операцияға қатысатын адамнан Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген тәртіппен көтермелеуге және тәртіптік жаза қолдануға құқылы.
6. Осы келісімшарт бітімгершілік операцияға қатысу үшін азаматты іссапарға жіберу туралы бұйрық шығарылған күннен бастап күшіне енеді және жасалған мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бұзылуына байланысты қолданысын тоқтатады.
7. Тараптар келісімшарт талаптарын орындауға міндетті болып табылады, тараптардың дауы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
8. Келісімшарт мемлекеттік тілде және орыс тілінде ______ данада жасалды, бір данасы бітімгершілік операцияға қатысатын адамға беріледі.
9. Қосымша шарттар ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________ ____________________________________
(бітімгершілік операцияға қатысатын
адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
(мемлекеттік органның (ұйымның)
уәкілетті лауазымды тұлғасының
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________ ________________________________
(жеке қолы) (жеке қолы)
М.О.

"___" ___________20__ г. "___" ___________20__ г.
Прекращение действия контракта ________________________________
(дата и основание прекращения)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
М.П. ____________________________________________________________________
Руководитель государственного органа (организации)

20__ ж. "___"___________ 20__ ж. "___"___________
Келісімшарт __________________________________________________________
(тоқтатылған күні және негізі)
_____________________________________________________________________
________________________________________________ қолданысын тоқтатты.
М.О. ___________________________________________________________
Мемлекеттік органың (ұйымның) басшысы