"Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 471 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"1. Паспорт" деген бөлімде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3. Бағдарламалық құжатты әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі;
жергілікті атқарушы органдар
";
"2. Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
"2. Өмір бойы оқыту" деген тарауда:
он алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Формалды емес және информалды білім берудің дамуына серпін берген "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.";
"5. Негізгі қағидаттар мен тәсілдер" деген бөлімде:
"1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамыту" деген тарауда:
"1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің қолжетімділігі" деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары білім алуға қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында тест тапсырмаларын жасауға және нәтижелерін талдауға психометриялық тәсілдерді пайдалана отырып, стандартталған форматқа көшіру бөлігінде ҰБТ жетілдірілетін болады. ҰБТ-ның пилоттық нұсқасы бірнеше ЖЖОКБҰ-да сынақтан өткізіліп, жұртшылықпен және сарапшылармен талқыланды. Тест тапсырмаларының көмегімен мынадай жоғары дәрежелі дағдылар: ақпаратты қолдану, рефлексиялау, кеңейту, бағалау және талдау қабілеті бағаланатын болады.
Жоғары білім беру сапасын арттыру мақсатында мемлекеттік тапсырыстың бөлінуін өзгертуді көздейтін қаржыландырудың жаңа моделі қабылданады.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 "Об утверждении Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 471
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 "Об утверждении Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 2029 годы" следующие изменения и дополнения:
в Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "1. Паспорт":
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3. Государственные органы, ответственные за разработку и реализацию программного документа
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
Министерство просвещения Республики Казахстан;
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
Министерство энергетики Республики Казахстан;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
Министерство обороны Республики Казахстан;
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
местные исполнительные органы
";
в разделе "2. Анализ текущей ситуации":
в главе "2. Обучение в течение всей жизни":
часть шестнадцатую изложить в следующей редакции:
"Принят Закон Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", который дал импульс развитию неформального и информального образования.";
в разделе "5. Основные принципы и подходы":
в главе "1. Развитие высшего и послевузовского образования":
параграф "1. Доступность высшего и послевузовского образования" изложить в следующей редакции:
"С целью обеспечения доступа к получению высшего образования ЕНТ будет совершенствовано в части перехода на стандартизированный формат с использованием психометрических подходов к формированию тестовых заданий и анализу результатов. Пилотный вариант ЕНТ апробирован в нескольких ОВПО и обсужден с общественностью и экспертами. С помощью тестовых заданий будут оцениваться навыки высокого порядка: умение применять, рефлексировать, расширять, оценивать и анализировать информацию.
В целях повышения качества высшего образования будет принята новая модель финансирования, которая предусматривает изменение распределения государственного заказа.

ҰБТ нәтижелеріне және талапкердің отбасының әлеуметтік-экономикалық мәртебесінің өзге де көрсеткіштеріне байланысты саралауды (30-дан 100 %-ға дейін) енгізе отырып, гранттардың құны қайта қаралатын болады. ЖЖОКБҰ-да оқу ақысын төлеуге жылдық 2-3 %-бен ұзақ мерзімді жеңілдікті кредиттер алу мүмкіндігін ұсыну жоспарланып отыр.
2025 жылға дейінгі гранттар саны 50 %-ға артады. Нәтижесінде кемінде 75 мың жас қазақстандық мемлекеттік қолдауға ие болады. 2029 жылға қарай студенттер шәкіртақысы 2026 жылдан бастап екі есеге көбейеді.
Магистранттар мен PhD докторанттарын даярлауға арналған гранттар құны ұлғайтылады. Ғылыми кадрларды (PhD докторларын) даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы 5 мың грантқа дейін ұлғаяды. Бұдан басқа, 2023 жылдан бастап резидентурада даярлауға арналған гранттар санын кезең-кезеңімен 70 %-ға ұлғайту жоспарлануда. ЖЖОКБҰ мен ҒЗИ-ды интеграциялау шеңберінде ҒЗИ базасында магистрлер мен PhD докторларын даярлау жалғасады, резидентураға бірыңғай ұлттық қабылдау емтиханы әзірленетін болады.
ЖЖОКБҰ-да инклюзивті білім беру, ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың жеке білім беру траекториясын дамыту үшін жағдай жасалады. Бұған қоса, тек денсаулық жағдайына байланысты мүмкіндіктері шектеулі білім алушыларды ғана емес, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық мәртебесіне, гендеріне, оқыту тіліне (шетелдік студенттер) және тағы басқа жағдайларға байланысты қажетті ресурстарды ұсынуға және білім алушыларды қолдауға бағытталған инклюзивті білім беруді қамтамасыз ету жоспарланған.
Сондай-ақ білім беру грантын беру шеңберінде табысы төмен отбасылардан жоғары білім беру бағдарламаларына түсушілерді қолдау мәселесі пысықталатын болады.
Оқыту сапасын, студенттердің өздерінің жауапкершілігін және ЖЖОКБҰ арасындағы бәсекелестікті арттыру мақсатында заңнамалық деңгейде студенттің арнайы білім беру шотына оқытуға көзделген қаражатты (білім беру грантын) аудару жөніндегі нормалар көзделетін болады.
Мемлекет беретін барлық қаржы қаражатын бірыңғай білім беру шоттарына (бұдан әрі – ББШ) жинақтау көзделіп отыр. Осы мақсатта "Келешек" бірыңғай ынтымақты білім беру жинақтау жүйесі енгізілетін болады, онда жеңілдетілген білім беру кредиті мен сараланған грант алу тетігін интеграциялай отырып, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесін (бұдан әрі – МБЖЖ) жетілдіру көзделген.
ББШ-ны "Әлеуметтік әмиянмен" интеграциялау мемлекет тарапынан жастарды (3 жастан бастап бірінші мамандық алғанға дейін) әлеуметтік қолдауды толық көлемде іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. ББШ қаражатын азаматтар білім беру қызметтеріне ақы төлеуге және білім (немесе тұрғын үй) алуға өз қаражатын жинақтауға пайдаланатын болады. Бұл ретте білім беру шотының қаражаты білім беру қызметтеріне ақы төлеу және тұрғын үй сатып алу сияқты қатаң нысаналы мақсаты болады.
Халық тығыз орналасқан өңірлер мен білім беру сапасында үлкен айырмашылықтар бар өңірлерден еліміздің жетекші ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсушілер үшін техникалық даярлау бағыттары бойынша нысаналы гранттар бөлінетін болады. Кадрларды даярлауға, оның ішінде техникалық даярлау бағыттары бойынша өңірлік ЖЖОКБҰ-ға арналған білім беру тапсырысын квоталау өңірлер мен салалардың болжамды қажеттілігін айқындау негізінде жүзеге асырылады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде жетекші шетелдік ЖЖОКБҰ, сол сияқты ТМД-ның техникалық жоғары оқу орындарында техникалық кадрларды даярлау басымдығы қамтамасыз етілетін болады.
ЖЖОКБҰ студенттері мен жұмыскерлерінің эмоционалдық әл-ауқатын сақтау, университеттерде қолайлы әлеуметтік-психологиялық ахуал жасау және білім алушыларға психологиялық қолдау көрсету мақсатында психологиялық қызметтер жетілдірілетін болады. ЖЖОКБҰ-да ең алдымен, студенттердің мүдделері мен қажеттіліктерін ескеретін физикалық және виртуалды кеңістік құру қажет.
Жоғары білім күндізгі және онлайн-нысандарда ұсынылуы мүмкін. Бұл ретте ЖЖОКБҰ білім алу шеңберін кеңейте отырып, оның ішінде халықаралық білім беру платформалары арқылы қашықтан білім беру технологияларын белсенді қолдануда.
Жасанды интеллектті пайдалану білім беру қызметтерінің ландшафтына және жалпы білім беру процесіне оң да, теріс те зор әсер етуі мүмкін. Сондықтан білім беруде жасанды интеллект (AI) жүйелерін пайдалану стандартын әзірлеу мәселесі қаралатын болады.";
"2. Озық кадрлық қамтамасыз ету" деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы мамандарды даярлау жүйесі озыңқы кадрлық қамтамасыз ету моделіне көшуі тиіс.
Ол үшін мемлекеттің, бизнес пен білімнің күш-жігері кадрларды озыңқы даярлауға шоғырландырылатын болады. Алгоритм мыналарды қамтиды:

Будет пересмотрена стоимость грантов с введением дифференциации (от 30 до 100 %) в зависимости от результатов ЕНТ и иных показателей социально-экономического статуса семьи абитуриента. Планируется предоставление возможности получения долгосрочных льготных кредитов на оплату обучения в ОВПО под 2-3 % годовых.
Количество грантов до 2025 года увеличится на 50 %. В результате не менее 75 тысяч молодых казахстанцев получат государственную поддержку. К 2029 году стипендия студентов повысится в два раза с 2026 года.
Будет увеличена стоимость грантов на подготовку магистрантов и PhD докторантов. До 5 тысяч грантов увеличится государственный образовательный заказ на подготовку научных кадров (докторов PhD). Кроме этого, начиная с 2023 года, поэтапно планируется увеличение количества грантов на подготовку в резидентуре на 70 %. В рамках интеграции ОВПО и НИИ на базе НИИ будут продолжена подготовка магистров и докторов PhD, разработан единый национальный вступительный экзамен в резидентуру.
В ОВПО будут созданы условия для инклюзивного образования, развития индивидуальной образовательной траектории обучающихся с особыми образовательными потребностями. Кроме того, запланировано обеспечение инклюзивного образования с фокусом на предоставление необходимых ресурсов и поддержку обучающихся не только с ограниченными возможностями, связанными с состоянием здоровья, но и связанными с социально-экономическим статусом, гендером, языком обучения (иностранные студенты) и др.
Также будет проработан вопрос поддержки поступающих из семей с низкими доходами на программы высшего образования в рамках присуждения образовательного гранта.
Будут предусмотрены нормы по перечислению средств, предусмотренных для обучения (образовательный грант), на специальный образовательный счет студента на законодательном уровне с целью повышения качества обучения, ответственности самих студентов и конкуренции между ОВПО.
Предполагается аккумулировать все финансовые средства, предоставляемые государством, на единых образовательных счетах (далее – ЕОС). С этой целью будет внедрена единая солидарная образовательная накопительная система "Келешек", которая предполагает совершенствование государственной образовательной накопительной системы (далее – ГОНС) с интеграцией механизма получения льготного образовательного кредита и дифференцированного гранта.
Интеграция ЕОС с "Социальным кошельком" позволит в полной мере обеспечить реализацию социальной поддержки молодых людей (от 3-х лет до получения первой специальности) со стороны государства. Средства ЕОС будут использоваться гражданами на оплату образовательных услуг и накопление собственных средств на получение образования (или жилья). При этом средства образовательного счета будут иметь строгое целевое назначение, как оплата образовательных услуг и приобретение жилья.
Будут выделены целевые гранты по техническим направлениям подготовки для поступающих из густонаселенных регионов и регионов с большим разрывом в качестве образования в ведущие ОВПО страны. Квотирование образовательного заказа на подготовку кадров, в том числе региональных ОВПО по техническим направлениям подготовки, осуществляется на основе определения прогнозной потребности регионов и отраслей.
В рамках международной стипендии "Болашак" будет обеспечен приоритет подготовки технических кадров как в ведущих зарубежных университетах, так и в технических высших учебных заведениях СНГ.
В целях сохранения эмоционального благополучия студентов и работников ОВПО, создания благоприятного социально-психологического климата в университетах и оказания психологической поддержки обучающимся будут совершенствованы психологические службы. Необходимо создать в ОВПО физическое и виртуальное пространство, учитывающее, в первую очередь, интересы и потребности студентов.
Высшее образование может предоставляться в очной и онлайн-формах. При этом ОВПО активно применяют дистанционные образовательные технологии, расширяя границы получения образования, в том числе через международные образовательные платформы.
Использование искусственного интеллекта может оказать огромное как положительное, так и отрицательное влияние на ландшафт образовательных услуг и в целом на образовательный процесс. Поэтому будет рассмотрен вопрос разработки стандарта использования систем искусственного интеллекта (AI) в образовании.";
параграф "2. Опережающее кадровое обеспечение" изложить в следующей редакции:
"В целом система подготовки специалистов должна перейти на модель опережающего кадрового обеспечения.
Для этого будут консолидированы усилия государства, бизнеса и образования по опережающей подготовке кадров. Алгоритм будет включать:

1) кадрларға деген сұранысты болжаудың заманауи форсайттық әдістері;
2) біліктілік талаптарын айқындау;
3) жаңа буын мамандарын оқыту.
Бұл моделді құрудағы негізгі буын университеттер болады. Күш-жігерді шоғырландыру үшін елдің әрбір өңірі мен саласы үшін жетекші ЖЖОКБҰ айқындалатын болады.
Жаңа кәсіптер атласын құру тәжірибесі пайдаланылатын болады, оның шеңберінде кадрларды озыңқы даярлау жөніндегі өңірлік стандарттарды әзірлеу жалғасады. "Мамандығым – болашағым" бағдарламасы кеңейтіледі.
Оқу процесіне ECTS қағидаттарын одан әрі енгізу және академиялық еркіндікті кеңейту жөніндегі жұмыс жалғасады.
Білім беру бағдарламаларының мазмұнын жаңарту және университет түлегінің моделін жетілдіру негізгі құзыреттер мен еңбек нарығының жаңа сын-қатерлері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Инновациялық білім беру бағдарламалары еңбек нарығының форсайт-зерттеулері және жаңа кәсіптерге қажеттілікті болжау негізінде әзірленеді. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мазмұны шетелдік әріптестермен бірлесіп пәнаралық және жаһандық білім беру бағдарламаларын әзірлеуге бағдарланатын болады. Осындай бағдарламалар бойынша оқыту нәтижелері халықаралық кәсіби сертификаттаудан өтуге мүмкіндік береді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңында 2-ші оқу жылынан бастап міндетті түрде кәсіптік практикадан өту көзделген. Бакалавриат бағдарламаларының практикаға бағдарлануын күшейту кәсіби модульдерді оқытуға қолданыстағы практиктерді тарту есебінен де қамтамасыз етілетін болады. ЖЖОКБҰ-ға әріптес-кәсіпорындар базасында студенттердің 30 аптаға дейін өндірістік тағылымдамадан өтуін қоса отырып, техникалық бағыттардың білім беру бағдарламаларын іске асыру құқығы берілетін болады.
Бизнес өкілдері мен жұмыс берушілерді білім беру бағдарламаларын әзірлеуге тарту, сондай-ақ білім беру процесін ғылыми қызметпен ықпалдастыру жалғасады. Кадрларды даярлауға қатысқаны үшін индустрия мен бизнестің жауапкершілігі күшейтілетін болады. ЖЖОКБҰ жасанды интеллекттің өндіріс пен ғылымға енгізілетінін ескере отырып, жаңа жұмыс орындарын құруға қабілетті кадрлар дайындайтын болады.
Болашақ студенттер мен жұмыс берушілер үшін қолданыстағы білім беру бағдарламаларының тізілімі базасында ашық қолданыста болатын Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасымен интеграцияланған Білім беру бағдарламаларының ұлттық портфелі қалыптастырылатын болады. Бакалавриаттың білім беру бағдарламасы өңірлік және салалық қажеттіліктерге, еңбек нарығының сұраныстарына және жаһандық өзгерістерге икемді болады.
Қазірдің өзінде бакалавриатта оқу мерзімдерін регламенттеу жойылған, академиялық кредиттердің қажетті көлемін игеру талап етіледі. Бұл ретте ЖЖОКБҰ-ны білім беру гранты бойынша қаржыландыру жүйесі оқу мерзіміне байланысты болғандықтан, студенттердің оқуына ақы төлеу мәселесі олардың жеке оқу жоспары бойынша пысықталады.
Болашақта дипломдарға түлектердің цифрлық бейіндері түріндегі қосымшаның жаңа форматы көзделуде, онда жұмыс берушілерге қалыптасу деңгейі мен тереңдігі көрсетіле отырып, меңгерген дағдылары мен құзыреттері туралы ақпарат беріледі. Жұмыс берушілер оған бірыңғай жоғары білім порталы арқылы қол жеткізе алады. Бұл студенттердің өз оқу нәтижелерін және болашақта жұмысқа орналасуы үшін жауапкершілігін арттыруға ықпал етеді.
Шетелдік ЖЖОКБҰ филиалдарының тәжірибесін ескере отырып, білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде "зерттеуге бағдарланған білім беру" (ROS) тәсілі енгізіледі. Ғылыми-зерттеу жұмысына тартылған профессорлық-оқытушылар құрамы студенттерді ғылым мен технологияның соңғы жетістіктерін ескере отырып, эксперименттік-талдамалық ортаға бағдарлайды.
ЖЖОКБҰ бітіргенге дейін жұмыс тәжірибесін жинақтау және түлектерді жұмысқа орналастыру сапасын арттыру мақсатында дуалды оқыту, оның ішінде жұмыс берушілер базасында оқыту мүмкіндіктері кеңейтілетін болады.
Университеттер өздерінің түлектерін университеттерді аяқтағаннан кейін қолдауға арналған "апгрейд" орталықтар құруға бағытталатын болады.
Жұмыс берушілердің, бизнес-құрылымдар, кәсіптік және қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің ЖЖОКБҰ директорлар кеңестеріне қатысуын кеңейту жұмысы жалғасады. Корпоративтік басқару қағидаттарын енгізу бойынша жұмыс жалғасады. Корпоративтік басқару кодексіне өзгерістер енгізіледі, директорлар кеңестерінің құрамы қайта қаралады. Тәуекел-менеджмент функциялары ЖЖОКБҰ-ның стратегиялық және операциялық міндеттерін іске асыруға негіз болады.
ЖЖОКБҰ-ның адами ресурстар мен таланттарды басқару жөніндегі институционалдық саясатын құру маңызды. ЖЖОКБҰ-да кадрлық резерв және топ-менеджментті даярлау жүйесі құрылады. ЖЖОКБҰ-ны басқару саласында талантты жас мамандар мен менеджерлер үшін кең мансаптық перспективалар құрылады. ЖЖОКБҰ халықаралық стандарттарға, штаттық кестенің жаңа моделіне сәйкес лауазымдардың жаңа жүйесіне көшу, ПОҚ біліктілігін арттыру жұмысын жалғастырады. 2026 жылдан бастап жоғары оқу орындары оқытушыларының жалақысы көтеріледі, бұл ретте нақты және ашық лауазымдарды жіктеу жүйесі бар, әділдік пен теңдік қағидаттарына негізделген ЖЖОКБҰ-ның еңбекақы төлеу жүйесі қайта қаралатын болады.
Дарынды жастарды ЖЖОКБҰ-дағы оқытушылық қызметке және ғылыми мансапқа тарту үшін докторантурада және постдокторантурада ғылыми кадрларды даярлау жүйесі қайта қаралады.
Докторанттар контингентін қалыптастыру үміткерлердің зерттеу дағдыларын бағалау негізінде және ЖЖОКБҰ-ның ғылыми мектептерін ескере отырып жүзеге асырылатын болады. Зерттеу бағыттарының сабақтастығын қамтамасыз ету үшін ғылыми мектептерді қолдау тетіктері пысықталуда.
Жас ғалымдар үшін жетекші шетелдік ЖЖОКБҰ мен ғылыми орталықтарда оқыту және зерттеулер жөніндегі бағдарламаларды іске асыру жалғасады. Ғылыми ізденістерді қаржыландыру үзілмейді.
ЖЖОКБҰ-да педагогтерді даярлауға ерекше назар аударылатын болады. Педагогикалық білім беру мынадай 4 бағыт шеңберінде дамиды:

1) современные форсайтные методы прогнозирования спроса в кадрах;
2) определение квалификационных требований;
3) обучение специалистов нового поколения.
Ключевым звеном в построении данной модели станут университеты. Для консолидации усилий будет определен ведущий ОВПО для каждого региона и отрасли страны.
Будет использован опыт создания Атласа новых профессий, в рамках которого будет продолжена разработка региональных стандартов по опережающей подготовке кадров. Будет расширена программа "Мамандығым – болашағым".
Продолжится работа по дальнейшему внедрению принципов ECTS в учебный процесс и расширению академической свободы.
Обновление содержания образовательных программ и совершенствование модели выпускника университета будут осуществляться с учетом ключевых компетенций и новых вызовов рынка труда.
Инновационные образовательные программы будут разработаны на основе форсайт-исследований рынка труда и прогнозирования потребности в новых профессиях. Содержание высшего и (или) послевузовского образования будет ориентировано на разработку междисциплинарных и глобальных образовательных программ совместно с зарубежными партнерами. Результаты обучения по таким программам позволят проходить международную профессиональную сертификацию.
Законом Республики Казахстан "Об образовании" предусмотрено прохождение профессиональной практики обязательно со 2-го года обучения. Усиление практикоориентированности программ бакалавриата будет обеспечиваться также за счет привлечения действующих практиков в преподавание профессиональных модулей. ОВПО будет предоставляться право на реализацию образовательных программ технических направлений с включением производственной стажировки студентов до 30 недель на базе партнеров-предприятий.
Продолжатся вовлечение представителей бизнеса и работодателей в разработку образовательных программ, а также интеграция образовательного процесса с научной деятельностью. Будет усилена ответственность индустрии и бизнеса за участие в подготовке кадров. ОВПО будут готовить кадры, способные создавать новые рабочие места с учетом внедрения искусственного интеллекта в производство и науку.
Будет сформирован Национальный портфель образовательных программ на базе действующего реестра образовательных программ, интегрированный с цифровой платформой Национальной системы квалификаций в открытом доступе для будущих студентов и работодателей. Образовательная программа бакалавриата становится гибкой к региональным и отраслевым потребностям, запросам рынка труда и глобальным изменениям.
Уже сейчас исключена регламентация сроков обучения в бакалавриате, требуется освоение необходимого объема академических кредитов. При этом поскольку система финансирования ОВПО по образовательному гранту привязана к сроку обучения, будет проработан вопрос оплаты учебы студентов по их индивидуальному учебному плану.
В будущем предусматривается новый формат приложения к дипломам в виде цифровых профилей выпускников, которые предоставят работодателям больше информации о приобретенных навыках и компетенциях с указанием уровня и глубины их сформированности. Он будет доступен работодателям через единый портал высшего образования. Это будет содействовать повышению ответственности студентов за свои результаты обучения и будущее трудоустройство.
С учетом опыта филиалов зарубежных ОВПО при разработке образовательных программ внедряется подход "образование, ориентированное на исследование" (ROS). Профессорско-преподавательский состав, вовлеченный в научную исследовательскую работу, ориентирует студентов на экспериментально-аналитическую среду с учетом последних достижений науки и технологий.
С целью приобретения опыта работы до завершения ОВПО и повышения качества трудоустройства выпускников будут расширены возможности дуального обучения, в том числе на базе работодателей.
Университеты будут ориентированы на создание "апгрейд" центров, призванных поддерживать своих выпускников после окончания университетов.
Продолжится работа по расширению участия работодателей, представителей бизнес-структур, профессиональных и общественных объединений в советах директоров ОВПО. Продолжится работа по внедрению принципов корпоративного управления. Будут внесены изменения в Кодекс корпоративного управления, пересмотрены составы советов директоров. Функции риск-менеджмента войдут в основу реализации стратегических и операционных задач ОВПО.
Важно выстраивание институциональной политики ОВПО по управлению человеческими ресурсами и талантами. Будут созданы кадровый резерв и система подготовки топ-менеджмента в ОВПО. В сфере управления ОВПО будут созданы широкие карьерные перспективы для молодых талантливых специалистов и менеджеров. ОВПО продолжат работу по переходу к новой системе должностей согласно международным стандартам, новой модели штатного расписания, повышения квалификации ППС. С 2026 года будет повышена зарплата преподавателей высших учебных заведений, при этом будет пересмотрена система оплаты труда ОВПО, основанная на принципах справедливости и равенства с четкой и прозрачной системой классификации должностей.
Для привлечения талантливой молодежи к преподавательской деятельности в ОВПО и научной карьере будет пересмотрена система подготовки научных кадров в докторантуре и постдокторантуре.
Формирование контингента докторантов будет осуществляться на основе оценки исследовательских навыков претендентов и с учетом научных школ ОВПО. Прорабатываются механизмы поддержки научных школ для обеспечения преемственности направлений исследований.
Для молодых ученых будет продолжена реализация программ по обучению и исследованиям в ведущих зарубежных ОВПО и научных центрах. Финансирование научных изысканий прерываться не будет.
Особое внимание будет уделено подготовке педагогов в ОВПО. Педагогическое образование будет развиваться в рамках 4 направлений:

1) педагогикалық кадрларға қажеттілікті болжау, өңірлер деңгейінде қажеттіліктерді болжау жүйесін құру, педагог кадрларды даярлаудағы тапшылықты озыңқы еңсеру, болашақ мұғалімдерді кәсіптік бағдарлау;
2) бірыңғай білім беру кеңістігін құру, профессорлық-оқытушылар құрамының (ПОҚ) өзара іс-қимылы арқылы педагогикалық жүйе ішіндегі интеграциялық процестерді іске асыру, major/minor және double major бағдарламаларын, сондай-ақ шағын жинақты мектептерге арналған оқыту бағдарламаларын енгізу арқылы білім беру бағдарламаларының құрылымын жетілдіру;
3) зерттеу қызметін, оның ішінде іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді бейіндеу және дамыту;
4) ПОҚ-ның кәсіби әл-ауқатын арттыру. "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде педагогикалық ЖЖОКБҰ ПОҚ-ның тағылымдамаларына квота енгізу, профессорлық-педагогикалық құрамды магистратурада нысаналы даярлау.
"Жайлы мектеп" ұлттық жобасы шеңберінде болашақ мектептері үшін жаңа формациядағы мұғалімдер дайындалады. Жаңа формациядағы педагогтерді даярлаудың негізі педагогикалық ЖЖОКБҰ базасында ғылыми-педагогикалық мектептерді дамыту және білім берудегі зерттеу қызметін бейіндеу арқылы ғылыми әлеуетті нығайту болады. Мектептердің жаңа модельдеріне сәйкес білім беру бағдарламалары өзектілендіріледі. Болашақ мұғалімдердің зерттеу құзыреттерін дамыту үшін "Іс-әрекеттегі зерттеу", "Білім берудегі деректерді зерттеу және талдау әдістері" пәндері енгізіледі.
Педагогтерді даярлауды және қайта даярлауды дамыту шеңберінде "Назарбаев зияткерлік мектептері" ДБҰ негізінде педагогикалық ЖЖОКБҰ құру мәселесі зерделенетін болады.
Тиісті педагогикалық дайындық бағыттарының бакалавриат – магистратура – докторантура білім беру бағдарламаларының сабақтастығы болуға, ал құзыреттерді қалыптастыру үдемелі ілгерілеуде қарастырылуға тиіс.
Бакалавриат пен магистратура педагогтерін даярлау бағдарламасына кәсіптік бағдар бағыты енгізілетін болады.
Педагогикалық білім берудің докторлық бағдарламалары шеңберіндегі зерттеулер докторанттарды тиісті білім беру ұйымдарына кемінде үш семестрге жұмысқа орналастыру арқылы жүзеге асырылатын болады.
ЖЖОКБҰ-ның зерттеу бағыты дарынды педагогтердің жаңа буынын қалыптастыру мен дамытудың негізгі орталығына айналады. Қазақстанның қазіргі педагогикалық ЖЖОКБҰ еліміздің мектептерімен өзара іс-қимылды арттырады. Жоғары курстың ғана емес, бастауыш курстардың да студенттерін педагогикалық практикамен қамту маңызды. Педагогикалық ЖЖОКБҰ студенттерінің курстық және дипломдық жобаларына жетекшілік ету үшін мектепте жұмыс істейтін мұғалімдер тартылатын болады.
Студент негізгі білім беру бағдарламасымен қатар алатын жаңа minor-бағдарламалар мен микробіліктіліктер заманауи талаптарға сәйкес педагогтерді даярлаудың ұзақ процесін қысқартуға мүмкіндік береді. Minor-бағдарламаларға міндетті түрде педагогикалық практикадан өтумен қатар, сынып жетекшілерінің, инклюзивті мектептердегі педагог-ассистенттердің және т.б. қызметін ұйымдастыру жөніндегі пәндер кіргізілуі мүмкін. Жекелеген minor-бағдарламалар мен микробіліктіліктер оқуда аздаған қиыншылық көріп жүрген немесе ерекше білім беру қажеттіліктері бар қарапайым мектеп оқушыларына құрылымдық және жүйелі қолдау көрсету дағдыларын қалыптастыруға бағытталатын болады.

1) прогнозирование потребностей в педагогических кадрах, создание системы прогнозирования потребностей на уровне регионов, опережающее преодоление дефицита в подготовке педагогических кадров, профориентация будущих учителей;
2) создание единого образовательного пространства, реализация интеграционных процессов внутри педагогической системы через взаимодействие профессорско-преподавательского состава (ППС), совершенствование структуры образовательных программ через внедрение программ major/minor и double major, а также программ обучения для малокомплектных школ;
3) профилизация и развитие исследовательской деятельности, в том числе фундаментальных и прикладных научных исследований;
4) повышение профессионального благополучия ППС, введение квоты на стажировки ППС педагогических ОВПО в рамках программы "Болашак", целевая подготовка в магистратуре профессорско-педагогического состава.
В рамках национального проекта "Комфортная школа" будут подготовлены учителя новой формации для школ будущего. Основой подготовки педагогов новой формации будет укрепление научного потенциала через развитие научно-педагогических школ на базе педагогических ОВПО и профилизацию исследовательской деятельности в образовании. Будут актуализированы образовательные программы согласно новым моделям школ. Для развития исследовательских компетенций у будущих учителей будут введены дисциплины "Исследование в действии", "Методы исследований и анализа данных в образовании".
В рамках развития подготовки и переподготовки педагогов будет изучен вопрос создания педагогического ОВПО на базе АОО "Назарбаев интеллектуальные школы".
Образовательные программы бакалавриат - магистратура - докторантура соответствующих педагогических направлений подготовки должны обладать преемственностью, а формирование компетенций предусматриваться в нарастающей прогрессии.
В программу подготовки педагогов бакалавриата и магистратуры будет включено профориентационное направление.
Исследования в рамках докторских программ педагогического образования будут осуществляться путем трудоустройства докторантов в соответствующие организации образования на не менее чем три семестра.
Исследовательская направленность ОВПО станет ключевым центром формирования и развития новой плеяды талантливых педагогов. Действующими педагогическими ОВПО Казахстана будет усилено взаимодействие со школами страны. Важно охватить педагогической практикой студентов не только старших, но и начальных курсов. Для руководства курсовыми и дипломными проектами студентов педагогических ОВПО будут привлечены практикующие учителя школ.
Новые minor-программы и микроквалификации, которые студент получает наравне с основной образовательной программой, позволят сократить продолжительный путь подготовки педагогов по современным требованиям. Minor-программы могут включать дисциплины по организации деятельности классных руководителей, педагогов-ассистентов в инклюзивных школах и т.д. с обязательным прохождением педагогической практики. Отдельные Minor-программы и микроквалификации будут направлены на формирование навыков структурированной и систематической поддержки учеников обычной школы, испытывающих легкие трудности в обучении или имеющих особые образовательные потребности.

Барлық даярлау бағыттары бойынша minor-бағдарламалар мен микробіліктілік бағдарламалары кәсіптік стандарттарға сәйкес студенттерге Ұлттық біліктілік шеңберінің 4-5-деңгейдегі біліктілік бойынша сертификаттаудан өтуге және оқудың 2-3 жылынан бастап еңбек нарығына шығуына мүмкіндік береді.
Білім беру бағдарламалары "Педагог" кәсіби стандартына толық сәйкес келуі тиіс. Педагогикалық колледждер мен ЖЖОКБҰ білім беру бағдарламаларын үйлестіру қамтамасыз етіледі.
ЖЖОКБҰ-да негізгі білім беру бағдарламасы шеңберінде студенттерге колледждерде өндірістік оқыту шеберлері мен инженер-педагогтер болып жұмыс істеуі үшін қажетті құзыреттердің жеткілікті көлемін алу үшін техникалық және кәсіптік білім беру әдістемесін зерделеу бойынша minor-бағдарламалар және (немесе) микробіліктіліктер ұсынылатын болады. Студенттерге дуальды оқыту шеңберінде колледжде арнайы пәндердің оқытушылары немесе шеберлер ретінде өндірістік практикадан өтудің мүмкіндігі ұсынылады.
Дуальды оқыту шеңберінде ЖЖОКБҰ студенттері жетекші мектептерде әзірленіп жатқан ғылыми-зерттеу жобаларын әзірлеуге қосылатын болады. ЖЖОКБҰ-дағы оқу процесіне шебер-мұғалімдер, ең алдымен, педагогикалық қызметте жоғары атақтары мен марапаттары бар мұғалімдер көбірек тартылатын болады.
Оқытудағы геймификация, төңкерілген сынып әдісі, проблемалық және жобалық оқыту, фасилитация және ойлау дизайны сияқты және т.б. инновациялық оқыту әдістері қолданылады. Педагогикалық кадрлар тапшылығының алдын алу және педагог мамандығына баламалы кіруді қамтамасыз ету үшін педагогикалық қайта даярлау бағдарламалары (PGCE) іске асырылады. Бұл тетік іріктеу өлшемшарттары енгізіліп, бағдарламалардың мазмұны қайта қаралып жетілдірілетін болады.
Қазіргі педагогтер қайта даярлау бағдарламаларының сабақтас пәндері бойынша қосымша біліктілік ала алады.
Түлектерді тәуелсіз сертификаттау және олардың жұмысқа орналасуы педагогикалық ЖЖОКБҰ тиімділігінің негізгі көрсеткіштері болуға тиіс. Педагогикалық ЖЖОКБҰ түлектерін тәуелсіз сертификаттау педагогикалық құрамның сапасын арттыруға ықпал етеді және олардың академиялық білімі мен кәсіби педагогикалық құзыреттерін бағалаудың маңызды құралы болады. Білім беру ұйымдарында жұмыс істеу құқығы осындай сертификат алғаннан кейін ғана берілуге тиіс.
Жалпы ЖЖОКБҰ түлектерінің кәсіби біліктілігін ерікті негізде тану рәсімі Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасы (Career Enbek) арқылы жүзеге асырылатын болады.
Балаларды ерте дамыту саласындағы мамандықты "Болашақ" халықаралық стипендиясының басым бағыттары тізбесіне енгізу, сондай-ақ "Болашақ" бағдарламасы бойынша педагогикалық мамандықтарға квоталарды ұлғайту мәселесі пысықталатын болады.
Педагогтерді "Педагог" кәсіптік стандарты негізінде даярлау бөлігінде педагогикалық университеттер мен басқа ЖЖОКБҰ-ны аккредиттеу стандарты қабылданатын болады. Осы стандарт негізінде аккредиттеу агенттіктері педагогикалық университеттер мен мұғалімдерді даярлау жөніндегі білім беру бағдарламаларын аккредиттеуге арналған өз стандарттарын әзірлейді, ал педагогикалық бағыт бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын педагогикалық ЖЖОКБҰ соған сәйкес сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесін құрады.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануы реттелетін кәсіптер бойынша біліктілікті тану рәсімін жүйеге келтірді, бұл ЖЖОКБҰ-ның білім сапасы үшін жауапкершілігін күшейтеді.
Жетекші халықаралық академиялық рейтингтік агенттіктермен әріптестікте (QS, THE) өткізілетін ЖЖОКБҰ тәуелсіз ұлттық рейтингі жоғары білім сапасын бағалау құралдарының бірі болады.
Халықаралық аккредиттеу білім беру сапасын тәуелсіз бағалау болып қала береді. Бұл ретте мамандандырылған аккредиттеу саясатын білім беру бағдарламаларының топтары бойынша қайта қарау мәселесі пысықталатын болады.
ЖЖОКБҰ-ға да, сол сияқты оқытушылық немесе зерттеу қызметіне тартылған әр адамға қатысты академиялық бедел институтын дамыту жөніндегі шаралар қабылданатын болады. Академиялық адалдықтың кез келген бұзушылығының ашықтығы, оның ішінде зерттеу жұмыстарының бірыңғай базасын құру жолымен жүйеге келтіріліп, қамтамасыз етілетін болады. Академиялық адалдықтың бұзылуына нөлдік төзімділік көрсетпейтін ЖЖОКБҰ-ның мемлекеттік қаржыландыруды немесе өзге де преференцияларды алу мүмкіндіктері шектелуге тиіс.
Халықаралық аккредиттеу, ұлттық рейтинг, мемлекеттік тапсырысты орналастыру шарттары және тәуекелдерді басқару жүйесі білім беру сапасын бағалаудың негізгі тетіктеріне айналады. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі мемлекеттік реттеу стационарлық модельден цифрлыққа ауысады. Тәуекелдер дәрежесін айқындау рәсімдері бірыңғай жоғары білім беру платформасы арқылы толық автоматтандырылады, тиісінше, мемлекеттік бақылау адал ЖЖОКБҰ-ға әкімшілік жүктемелерді азайта отырып, тәуекелдің неғұрлым жоғары әлеуеті бар ЖЖОКБҰ-ға ғана шоғырланады.";
"3. Жоғары білім берудің инфрақұрылымы мен цифрлық архитектурасын дамыту" деген параграфта:
он тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

Minor-программы и программы микроквалификаций по всем направлениям подготовки в соответствии с профессиональными стандартами предоставляют возможность студентам прохождения сертификации по квалификациям 4-5 уровней Национальной рамки квалификаций и, начиная со 2–3 годов обучения, выйти на рынок труда.
Образовательные программы должны полностью соответствовать профессиональному стандарту "Педагог". Будет обеспечена синхронизация образовательных программ педагогических колледжей и ОВПО.
В ОВПО в рамках основной образовательной программы студентам будут предлагаться minor-программы и (или) микроквалификации по изучению методики технического и профессионального образования для получения достаточного объема компетенций, необходимых для работы в колледжах мастерами производственного обучения и инженерами-педагогами. Студентам будет предоставлена возможность в рамках дуального обучения проходить производственную практику в колледже в качестве преподавателей спецдисциплин или мастеров.
В рамках дуального обучения студенты ОВПО будут подключаться к разработке научно-исследовательских проектов, которые разрабатываются в ведущих школах. К учебному процессу в ОВПО будут шире привлекаться учителя-мастера, в первую очередь, учителя с высокими званиями и наградами в педагогической деятельности.
Будут применены такие инновационные методы обучения, как геймификация, метод перевернутого класса, проблемного и проектного обучения, фасилитации и дизайн мышления в обучении и др. Для предотвращения дефицита в педагогических кадрах и обеспечения альтернативного входа в профессию педагога реализуются программы педагогической переподготовки (PGCE). Данный механизм будет совершенствован с введением критериев отбора и пересмотра содержания программ.
Действующие педагоги могут получить дополнительную квалификацию по смежным дисциплинам по программам переподготовки.
Основными показателями эффективности педагогических ОВПО должны стать независимая сертификация выпускников и их трудоустройство. Независимая сертификация выпускников педагогических ОВПО будет способствовать повышению качества педагогического состава и выступит важным инструментом для оценки их академических знаний и профессиональных педагогических компетенций. Право на работу в школе должно предоставляться только после получения такого сертификата.
В целом процедура признания профессиональных квалификаций выпускниками ОВПО на добровольной основе будет осуществляться через цифровую платформу Национальной системы квалификаций (Career Enbek).
Будет проработан вопрос включения в перечень приоритетных направлений международной стипендии "Болашак" специальности сферы раннего развития детей, а также увеличения квот на педагогические специальности по программе "Болашак".
Будет принят стандарт аккредитации педагогических университетов и других ОВПО в части подготовки педагогов на основании профессионального стандарта "Педагог". На основе данного стандарта аккредитационные агентства разработают свои стандарты для аккредитации педагогических университетов и образовательных программ подготовки учителей, а педагогические ОВПО, реализующие образовательные программы по педагогическому направлению, создают систему внутреннего обеспечения качества в соответствии с ним.
Принятие Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" систематизировало процедуру признания квалификации по регулируемым профессиям, что усиливает ответственность ОВПО за качество образования.
Одним из инструментов оценки качества высшего образования станет независимый национальный рейтинг ОВПО, проводимый в партнерстве с ведущими международными академическими рейтинговыми агентствами (QS, THE).
Международная аккредитация останется независимой оценкой качества образования. При этом будет проработан вопрос пересмотра политики специализированной аккредитации по группам образовательных программ.
Будут приняты меры по развитию института академической репутации как в отношении ОВПО, так и персонально каждого, кто вовлечен в преподавательскую или исследовательскую деятельность. Будет систематизирована и обеспечена прозрачность любых нарушений академической честности, в том числе путем создания единой базы исследовательских работ. ОВПО, не демонстрирующие нулевую терпимость к нарушениям академической честности, должны быть ограничены в возможностях получения государственного финансирования или иных преференций.
Международная аккредитация, национальный рейтинг, условия размещения государственного заказа и система управления рисками станут базовыми механизмами оценки качества образования. Государственное регулирование в системе высшего и послевузовского образования перейдет от стационарной модели к цифровой. Процедуры определения степени рисков полностью автоматизируются через единую платформу высшего образования, соответственно, государственный контроль фокусируется только на ОВПО с наибольшим потенциальным риском, снижая административные нагрузки на добросовестные ОВПО.";
в параграфе "3. Развитие инфраструктуры и цифровой архитектуры высшего образования":
часть девятнадцатую изложить в следующей редакции:

"Ұлттық және өңірлік контекстке интеграцияланған ЖЖОКБҰ-ның қазіргі заманғы академиялық және зерттеу экожүйесін қалыптастыру мақсатында 15 өңірлік және 5 педагогикалық университет базасында академиялық артықшылық орталықтары құрылатын болады, олар ПОҚ-тың ғылыми-инновациялық белсенділігін арттыруды, өңір экономикасының кадрларға және инновацияларға деген қажеттілігін ескере отырып, оқу бағдарламаларының, біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарының кастомизациясын, эндаумент-қорларды құру қамтамасыз ететін болады.";
мынадай мазмұндағы жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші және жиырма тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Зерттеумен айналысатын ЖЖОКБҰ кейіннен отандық жоғары технологиялық шешімдерді экономиканың жаһандық сегментіне одан әрі ұжымдық трансферлеу мақсатында ғылыми құзыреттерді және техникалық әрі технологиялық міндеттердің инновациялық шешімдерін, сондай-ақ отандық индустрия проблемаларын жинақтайтын орталықтарға айналады. Мемлекеттік ғылыми саясат индустрия мен ЖЖОКБҰ байланысын өзара тиімді түрде нығайту жөніндегі ынталандыру шараларына бағытталуға тиіс.
Цифрлық технологиялар қазіргі заманның ажырамас бөлігіне айналды және жоғары білім беруді табысты іске асыруда әлеуеті зор. Оқу процесіне жасанды интеллект тәсілдерін пайдалана отырып, виртуалды және толықтырылған шынайы болмысты, интерактивті платформалар мен симуляторларды енгізу студенттерге теория мен практикалық дағдыларды тиімдірек меңгеруге мүмкіндік береді.
Онлайн-білім беру – студенттерге сабақты өздеріне қолайлы уақытта және үйреншікті қарқында оқу мүмкіндігін ұсынатын тиімді құрал. Онлайн-курстар, вебинарлар мен қашықтан оқытудың басқа да түрлері студенттерге түрлі елдердің жетекші мамандарынан білім алуға, сондай-ақ өзге студенттермен халықаралық деңгейде тәжірибе алмасып, әріптестік орнатуға мүмкіндік береді.
Бұл ретте студенттерге сабақтарға дәстүрлі түрде баруға және (немесе) оларға онлайн қатысуға мүмкіндік беру үшін білім беру бағдарламаларының икемділігі қағидаты сақталады. Жоғары білімдегі гибридті тәсіл (синхронды және асинхронды оқытудың үйлесуі) жоғары білімнің инклюзиясы мен қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Ғаламдық онлайн-зертханаларға қолжетімділік ЖЖОКБҰ-ның тек онлайн-курстарға ғана емес, сондай-ақ виртуалды, цифрлық зертханалар мен симуляцияларға деген базалық қажеттіліктерін қанағаттандыруға мүмкіндік береді, бұл жаратылыстану-ғылыми және инженерлік бағыттар бойынша кадр даярлайтын ЖЖОКБҰ-да физикалық зертханаларды жарақтандыру мәселесін ішінара шешеді.
Осының бәрі ЖЖОКБҰ-ның цифрлық экожүйесін дамытуға ықпал етеді, ол өз кезегінде олардың бизнес-процестерін жеделдетіп, оңтайландыра түседі, деректер негізінде шешімдер қабылдау мәдениетін және олардың ашықтығын қалыптастырады, кадрлар даярлау сапасын арттырады.
Жоғары білімнің цифрлық трансформациясын табысты жүзеге асыру үшін дәстүрлі оқу модельдерінен жобалық қызметке назар аудара отырып, белсенді оқыту әдістеріне көшу жүзеге асырылады. Жобалық оқу студенттерге алған білімін практикада қолдануға, шығармашылық ойлауды, топтық дағдыларды, күрделі мәселелерді шешу қабілетін дамытуға мүмкіндік береді, бұл қазіргі заманғы инженердің ажырамас сапалары болып табылады.";
жиырма алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кітапханалар мен олардың жүйелерін цифрлық трансформациялау, жалпы процесте (Open University, Coursera және т.б.) ашық білім беру платформаларын пайдалану, бизнес-процестерді цифрлық форматқа көшіру басым міндеттер болады. Цифрлық құзыреттер барлық білім беру және кәсіптік стандарттардың міндетті элементі болады. Барлық студенттер үшін әлемдік кітапханаларға тегін қолжетімділік қамтамасыз етіліп, ЖЖОКБҰ-да цифрлық экожүйе кеңейтіледі.";
"4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді интернационалдандыру" деген параграфта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"С целью формирования современной академической и исследовательской экосистемы ОВПО, интегрированной в национальный и региональный контекст, будут созданы центры академического превосходства на базе 15 региональных и 5 педагогических университетов, которые обеспечат рост научно-инновационной активности ППС, кастомизацию образовательных программ, курсов повышения квалификации и переподготовки с учетом потребностей экономики региона в кадрах и инновациях, создание эндаумент-фондов.";
дополнить частями двадцать третьей, двадцать четвертой, двадцать пятой, двадцать шестой, двадцать седьмой, двадцать восьмой и двадцать девятой следующего содержания:
"Исследовательские ОВПО станут центрами аккумулирования научных компетенций и инновационных решений технических и технологических задач, а также проблем отечественной индустрии с целью дальнейшего коллективного трансфера отечественных высокотехнологичных решений на глобальный сегмент экономики. Государственная научная политика должна быть направлена на стимулирующие меры по взаимовыгодному укреплению связей индустрии и ОВПО.
Цифровые технологии стали неотъемлемой частью современного мира и имеют огромный потенциал для успешной реализации высшего образования. Внедрение виртуальной и дополненной реальности, интерактивных платформ и симуляторов с использованием методов искусственного интеллекта в учебный процесс позволит студентам более эффективно осваивать теорию и практические навыки.
Онлайн-образование является эффективным инструментом для предоставления студентам возможности изучать дисциплины в удобное для них время и в привычном темпе. Онлайн-курсы, вебинары и другие формы дистанционного обучения позволяют студентам получать знания от ведущих специалистов из разных стран, а также делиться опытом и сотрудничать с другими студентами на международном уровне.
При этом соблюдается принцип гибкости образовательных программ для предоставления студентам возможности посещать традиционные занятия и (или) участвовать в них онлайн. Гибридный подход к высшему образованию (сочетание синхронного и асинхронного обучения) обеспечивает инклюзию и доступность высшего образования.
Доступ к глобальным онлайн-лабораториям позволит удовлетворить базовые потребности ОВПО не просто в онлайн-курсах, но и в виртуальных, цифровых лабораториях и симуляциях, что частично снимет вопрос об оснащении физических лабораторий в ОВПО, осуществляющих подготовку кадров естественно-научных и инженерных направлений.
Все это будет способствовать развитию цифровой экосистемы ОВПО, которая в свою очередь ускорит и оптимизирует их бизнес-процессы, сформирует культуру принятия решений на основе данных и их прозрачность, повысит качество подготовки кадров.
Для успешной цифровой трансформации высшего образования осуществляется переход от традиционных учебных моделей к активным методам обучения с акцентом на проектную деятельность. Проектное обучение позволяет студентам применять усвоенные знания на практике, развивать творческое мышление, командные навыки и способность решать сложные задачи, что является неотъемлемыми качествами современного инженера.";
часть двадцать шестую изложить в следующей редакции:
"Приоритетными задачами станут цифровая трансформация библиотек и их систем, использование платформ открытого образования в общем процессе (Open University, Coursera и др.), перевод бизнес-процессов в цифровой формат. Цифровые компетенции станут обязательным элементом всех образовательных и профессиональных стандартов. Обеспечивается бесплатный доступ к мировым библиотекам для всех студентов и расширяется цифровая экосистема в ОВПО.";
параграф "4. Интернационализация высшего и послевузовского образования":
часть пятую изложить в следующей редакции:

"2029 жылға дейін Қазақстан аумағында беделді шетелдік жоғары оқу орындарының кемінде 12 филиалы мен өкілдіктерін ашу мәселесі пысықталатын болады. Бұл басқару жүйесін трансформациялауға және әлемдік білім беру стандарттарын білім беру мазмұны мен оқу процесіне, оның ішінде педагогтерді даярлау процесіне енгізуге мүмкіндік береді.";
"2. Өмір бойы оқытуды дамыту" деген тарауда:
"1. Үздіксіз білім беру жүйесін дамыту және формальды емес білім беру нәтижелерін тану" деген параграф:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Сабақтастықты қамтамасыз ету мақсатында білім берудің халықаралық стандартты жіктемесін одан әрі пайдалану, оның ішінде жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын академиялық (180-240 академиялық кредит) және кәсіптік (240-300 академиялық кредит) бағдарламаларға бөлу кеңейтілетін болады. Бұл мектептен ЖЖОКБҰ-ға бірқалыпты көшуді қамтамасыз етуге, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын үйлестіруге мүмкіндік береді.
Minor-бағдарламалар мен микробіліктіліктерді енгізуге байланысты еңбекақы төлеу жүйесі мен мамандықтар жіктеуішіне өзгерістер енгізілетін болады.";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"ДЭФ сарапшыларының болжамдары бойынша алдағы 4 жылда барлық сала жұмыскерлерінің жартысына жуығының жаңа дағдыларды меңгеруі талап етіледі, ал болашақта ұдайы қайта мамандану нормаға айналуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
"ЖЖОКБҰ студенттерге және жұмыс істейтін адамдарға қысқа мерзімде қажетті кәсіби дағдыларды меңгеруге, оқытудың жеке траекториясын құруға және білімдегі олқылықтарды жоюға, "Күміс университеттер" арқылы азаматтардың қосымша білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға мүмкіндік беретін оқытудың жинақтаушы жүйесін іске асыруды бастады.";
"3. Ғылымды дамыту" деген тарауда:
"2. Ғылымның зияткерлік әлеуетін нығайту" деген параграфта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Заң жобасы шеңберінде ғалымдардың әлеуметтік мәртебесін арттыратын әлеуметтік жеңілдіктер мен ынталандыратын шаралар пакеті пысықталатын болады. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ғылыми-техникалық әлеуеттің, ғалымдардың, ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының бәсекеге қабілеттілігі деңгейін арттыру үшін жыл сайын гранттық қаржыландырудың әралуан түрлеріне арналған конкурстар өткізілетін болады.";
"6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:

"До 2029 года будет проработан вопрос открытия не менее 12 филиалов и представительств престижных зарубежных университетов на территории Казахстана. Это позволит трансформировать систему управления и ввести мировые образовательные стандарты в содержание образования и учебный процесс, в том числе по подготовке педагогов.";
в главе "2. Развитие обучения в течение всей жизни":
параграф "1. Развитие системы непрерывного образования и признание результатов неформального обучения":
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"В целях обеспечения преемственности будут расширены дальнейшее использование международной стандартной классификации образования, в том числе разделение образовательных программ высшего образования на академические (180-240 академических кредитов) и профессиональные (240-300 академических кредитов) программы. Это позволит обеспечить плавный переход от школы к ОВПО, а также синхронизировать образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования.
В связи с внедрением minor-программ и микроквалификаций будут внесены изменения в систему оплаты труда и классификатор профессий.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"По прогнозам экспертов ВЭФ в ближайшие 4 года почти половине работников всех отраслей потребуется освоить новые навыки, а в будущем регулярная переквалификация должна стать нормой.";
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"ОВПО начата реализация накопительной системы обучения, что позволяет студентам и работающим людям в короткие сроки приобретать необходимые профессиональные навыки, строить индивидуальную траекторию обучения и устранять пробелы в знаниях, удовлетворять потребности граждан в дополнительном образовании через "Серебряные университеты".";
в главе "3. Развитие науки":
в параграфе "2. Укрепление интеллектуального потенциала науки":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Будет проработан пакет социальных льгот и стимулирующих мер, повышающих социальный статус ученых в рамках проекта Закона "О науке и технологической политике". Для повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала, конкурентоспособности ученых, научных организаций и их коллективов ежегодно будут проводиться конкурсы на различные виды грантового финансирования.";
в разделе "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты":
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:

"13-1. Web of Science негізгі индекстеріндегі журналдардағы мақалалар мен шолулар санының Scopus журналдарындағы мақалалар мен шолулар санына қатынасы (2023 ж. – 44 %, 2024 ж. – 47 %, 2025 ж. – 50 %, 2026 ж. – 54 %, 2027 ж. – 58 %, 2028 ж. – 62 %, 2029 ж. – 67 %);";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. "ҒҒТҚН-ды коммерцияландыру жобаларынан ғылымды қажетсінетін өнімді сату көлемі" (2024 ж. – 5 млрд теңге, 2025 ж. – 6 млрд теңге, 2026 ж. – 7 млрд теңге, 2027 ж. – 9 млрд теңге, 2028 ж. – 11 млрд теңге, 2029 ж. – 12 млрд теңге);";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ҒЗТКЖ-ға ішкі шығындардың жалпы көлемінен кәсіпкерлік сектор шығыстарының үлесі (2024 ж. – 25 %, 2025 ж. – 28 %, 2026 ж. – 32 %, 2027ж. – 38 %, 2028 ж. – 43 %, 2029 ж. – 50%).";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 14 маусымдағы
№ 471 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында
жоғары білімді және ғылымды
дамытудың
2023 – 2029 жылдарға
арналған тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы Аяқталу нысаны Орындалу мерзімі Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
1-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
1-параграф. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің қолжетімділігі
Нысаналы 1-индикатор. Халықты жоғары біліммен қамту
(2023 ж. – 63 %, 2024 ж. – 64 %, 2025 ж. – 66 %, 2026 ж. – 68 %, 2027 ж. – 71 %, 2028 ж. – 73 %, 2029 ж. – 75 %)
1.
ҰБТ-ны стандартталған форматқа көшіру бөлігінде жетілдіру
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ОМ
2.
ҰБТ нәтижелеріне және өзге де көрсеткіштерге қарай сараланған гранттарды (30-дан 100 %-ға дейін) енгізу
бұйрық
2024 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ
3.
Білім беру грантын беру шеңберінде жоғары білім беру бағдарламаларына табысы төмен отбасылардан шыққан түсушілерді қолдау мәселесін пысықтау
бұйрық
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
4.
ЖЖОКБҰ-да оқу ақысын төлеуге жылдық 2-3 %-бен ұзақ мерзімді жеңілдетілген кредиттер алу мүмкіндігін ұсыну
бұйрық
2024 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ
5.
Сұранысқа ие даярлау бағыттары, оның ішінде техникалық бағыттар бойынша жоғары білім алу үшін мемлекеттік білім беру гранттары санын ұлғайту (2029 жылға қарай кемінде 75 мың)
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ
6.
"Келешек" бірыңғай ынтымақты жинақтаушы жүйесін енгізу (арнайы білім беру шоты)
бұйрық
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
7.
Өңірлік, оның ішінде техникалық және педагогикалық бағыттар бойынша қажеттілікті ескере отырып, квоталау мүмкіндігімен және түлектерді сертификаттау нәтижелерін ескере отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мәселесін пысықтау
бұйрық
2024 – 2029 жылдардағы сәуір
ҒЖБМ, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
8.
Халық тығыз орналасқан өңірлер мен білім беру сапасында үлкен айырмашылық бар өңірлерден еліміздің жетекші ЖЖОКБҰ-на оқуға түсушілер үшін техникалық бағыттар бойынша даярлау жөніндегі нысаналы гранттар бөлу
бұйрық
2024 жылғы
қыркүйек
ҒЖБМ
9.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде жетекші шетелдік университеттерде, сондай-ақ ТМД техникалық оқу орындарында техникалық кадрлар даярлауды жүзеге асыру
Республикалық комиссияның шешімі
2023 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ
10.
Студенттердің мүдделері мен қажеттіліктерін ескеретін физикалық және виртуалды кеңістік құру арқылы психологиялық қызметтерді жетілдіру
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
11.
Магистранттар мен PhD даярлауға арналған білім беру грантының құнын арттыру
бұйрық
2024 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ
12.
Ғылыми кадрларды (PhD докторлар) даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын 5 мың грантқа арттыру
бұйрық

"13-1. Отношение количества статей и обзоров в журналах из основных индексов Web of Science к количеству статей и обзоров в журналах из Scopus (2024 г. – 47 %, 2025 г. – 50 %, 2026 г. – 54 %, 2027 г. – 58 %, 2028 г. – 62 %, 2029 г. – 67 %);";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Объем продаж наукоемкой продукции от проектов коммерциализации РННТД (2024 г. – 5 млрд тенге, 2025 г. – 6 млрд тенге, 2026 г. – 7 млрд тенге, 2027 г. – 9 млрд тенге, 2028 г. – 11 млрд тенге, 2029 г. – 12 млрд тенге);";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Доля расходов предпринимательского сектора от общего объема внутренних затрат на НИОКР (2024 г. – 25 %, 2025 г. – 28 %, 2026 г. – 32 %, 2027 г. – 38 %, 2028 г. – 43 %, 2029 г. – 50%).";
План действий по реализации Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2024 года № 471
Приложение
к Концепции развития высшего
образования и науки
в Республике Казахстан
на 2023 – 2029 годы
План действий
по реализации Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы
п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Глава 1. Высшее и послевузовское образование
Параграф 1. Доступность высшего и послевузовского образования
Целевой индикатор 1. Охват населения высшим образованием
(2023 г. – 63 %, 2024 г. – 64 %, 2025 г. – 66 %, 2026 г. – 68 %, 2027 г. – 71 %, 2028 г. – 73 %, 2029 г. – 75 %)
1.
Совершенствование ЕНТ в части перехода на стандартизированный формат
приказ
Декабрь 2023 года
МНВО, МП
2.
Введение дифференцированных грантов (от 30 до 100 %) в зависимости от результатов ЕНТ и иных показателей
приказ
Сентябрь 2024 года
МНВО
3.
Проработка вопроса поддержки поступающих из семей с низкими доходами на программы высшего образования в рамках присуждения образовательного гранта
приказ
декабрь 2024 года
МНВО
4.
Предоставление возможности получения долгосрочных льготных кредитов на оплату обучения в ОВПО под 2-3 % годовых
приказ
Сентябрь 2024 года
МНВО
5.
Увеличение количества государственных образовательных грантов для получения высшего образования по востребованным направлениям подготовки, в том числе техническим направлениям (не менее 75 тысяч к 2029 году)
приказ
Сентябрь 2023 – 2029 годов
МНВО
6.
Внедрение единой солидарной накопительной системы "Келешек" (специальный образовательный счет)
приказ
Декабрь 2024 года
МНВО
7.
Проработка вопроса размещения государственного образовательного заказа с учетом региональной потребности, в том числе по техническим и педагогическим направлениям, с возможностью квотирования и учетом результатов сертификации выпускников
приказ
Апрель 2024 – 2029 годов
МНВО, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
8.
Выделение целевых грантов по техническим направлениям подготовки для поступающих из густонаселенных регионов и регионов с большим разрывом в качестве образования в ведущие ОВПО страны
приказ
Сентябрь 2024 года
МНВО
9.
Осуществление подготовки технических кадров в рамках международной стипендии "Болашак" как в ведущих зарубежных университетах, так и технических учебных заведениях СНГ
решение Республиканской комиссии
Сентябрь 2023 года
МНВО
10.
Совершенствование психологических служб путем создания физического и виртуального пространства, учитывающих интересы и потребности студентов
приказ
Сентябрь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
11.
Увеличение стоимости образовательного гранта на подготовку магистрантов и PhD
приказ
Сентябрь 2024 – 2029 годов
МНВО
12.
Увеличение государственного образовательного заказа на подготовку научных кадров (докторов PhD) на 5 тысяч грантов
приказ

2024 – 2027 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ
13.
Резидентурада кадрлар даярлауға арналған гранттар санын кезең-кезеңімен 70 %-ға ұлғайту
бұйрық
2024 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ДСМ, ҒЖБМ
14.
Резидентураға бірыңғай ұлттық қабылдау емтиханын әзірлеу
бұйрық
2024 жылғы шілде
ДСМ, ҒЖБМ, С. Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
15.
Студенттердің стипендия мөлшерін 2 есеге ұлғайту (2022 жылмен салыстырғанда)
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2026 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ
16.
Білім беруде жасанды интеллектті қолдану жөніндегі стандарттың жобасын әзірлеу
жасанды интеллектті қолдану жөніндегі ЖОО аралық стандарт
2024 жылғы маусым
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша) (ХАТУ)
Нысаналы 2-индикатор.
Инклюзивті білім беру үшін жағдай жасаған жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының үлесі (2023 ж. – 60 %, 2024 ж. – 70 %, 2025 ж. – 80 %, 2026 ж. – 100 %, 2027 ж. – 100 %, 2028 ж. – 100 %, 2029 ж. – 100 %)
17.
ЖЖОКБҰ-да инклюзивті білім беру үшін, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық мәртебесіне, гендерге, оқыту тіліне байланысты жағдай жасау
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
2-параграф. Озық кадрлық қамтамасыз ету
3-параграф. Жоғары білім берудің инфрақұрылымы мен цифрлық архитектурасын дамыту
Нысаналы 3-индикатор. ЖЖОКБҰ-ны аяқтаған соң бірінші жылы жұмысқа орналастырылған түлектердің үлесі (2023 ж. – 72 %, 2024 ж. – 74 %, 2025 ж. – 75 %, 2026 ж. – 76 %, 2027 ж. – 77 %, 2028 ж. – 78 %, 2029 ж. – 79 %)
18.
Кәсіптерге қажеттіліктің өңірлік карталарын (кәсіптердің өңірлік атласы) және әрбір өңірде кадрларды озыңқы даярлаудың өңірлік стандарттарын әзірлеу
өңірлік карталар мен стандарттар
2024 – 2029 жылдардағы наурыз
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
19.
"Мамандығым ‒ болашағым" бағдарламасын кеңейту
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
20.
Оқу процесіне ECTS қағидаттарын енгізу және академиялық еркіндікті кеңейту
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
21.
Кәсіптік стандарттар мен кәсіптердің өңірлік карталарын ескере отырып, білім беру бағдарламаларын жаңарту
білім беру бағдарламалары
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
22.
Қолданыстағы білім беру бағдарламаларының тізілімі негізінде Білім беру бағдарламаларының ұлттық портфелін қалыптастыру тетігін пысықтау
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша),
Еңбекмині, ЕРДО (келісу бойынша), әл-Фараби атындағы ҚазҰУ (келісу бойынша)
23.
Жоғары білім берудің бірыңғай порталында түлектің цифрлық бейінін орналастыру тетігін пысықтау
әдістемелік ұсынымдар

Сентябрь 2024 – 2027 годов
МНВО
13.
Поэтапное увеличение количества грантов на подготовку кадров в резидентуре на 70 %
приказ
Сентябрь 2024 – 2029 годов
МЗ, МНВО
14.
Разработка единого национального вступительного экзамена в резидентуру
приказ
Июль 2024 года
МЗ, МНВО, ННЦРЗ им. С. Каирбековой (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
15.
Увеличение размера стипендий студентов в 2 раза (по отношению к 2022 году)
проект постановления Правительства Республики Казахстан
Сентябрь 2026 – 2029 годов
МНВО
16.
Разработка проекта стандарта по применению искусственного интеллекта в образовании
межвузовский стандарт по применению искусственного интеллекта
июнь 2024 года
МНВО, ОВПО (по согласованию) (МУИТ)
Целевой индикатор 2. Доля организаций высшего и послевузовского образования, создавших условия для инклюзивного образования (2023 г. – 60 %, 2024 г. – 70 %, 2025 г. – 80 %, 2026 г. – 100 %, 2027 г. – 100 %, 2028 г. – 100 %, 2029 г. – 100 %)
17.
Cоздание условий в ОВПО для инклюзивного образования, в том числе связанных с социально-экономических статусом, гендером, языком обучения
отчет в МНВО
Сентябрь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
Параграф 2. Опережающее кадровое обеспечение
Параграф 3. Развитие инфраструктуры и цифровой архитектуры высшего образования
Целевой индикатор 3. Доля трудоустроенных выпускников в первый год после окончания ОВПО
(2023 г. – 72 %, 2024 г. – 74 %, 2025 г. – 75 %, 2026 г. – 76 %, 2027 г. – 77 %, 2028 г. – 78 %, 2029 г. – 79 %)
18.
Разработка региональных карт потребностей в профессиях (региональных атласов профессий) и региональных стандартов опережающей подготовки кадров в каждом регионе
региональные карты и стандарты
Март 2024 – 2029 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
19.
Расширение программы "Мамандығым – болашағым"
отчет в МНВО
Декабрь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
20.
Внедрение принципов ECTS в учебный процесс и расширение академической свободы
методические рекомендации
Декабрь 2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)
21.
Обновление образовательных программ с учетом профессиональных стандартов и региональных карт профессий
образовательные программы
Декабрь 2023 – 2029 годов
МНВО, НЦРВО (по согласованию),
ОВПО (по согласованию)
22.
Проработка механизма формирования Национального портфеля образовательных программ на базе действующего реестра образовательных программ
методические рекомендации
сентябрь 2026 года
МНВО,
НЦРВО (по согласованию),
МТСЗН, ЦРТР (по согласованию), КазНУ им. аль-Фараби (по согласованию)
23.
Проработка механизма размещения на едином портале высшего образования цифрового профиля выпускника
методические рекомендации

2025 – 2027 жылдардағы қазан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
24.
Білім алушылардың игерілген кредиттерін ескере отырып, оқу мерзіміне байланыстырмай, мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша жеке оқу жоспарларының негізінде ЖЖОКБҰ-ны қаржыландыру тетігін әзірлеу
бұйрық
2026 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
25.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектерін қолдау үшін университеттерде "апгрейд" орталықтар құру
орталықтар
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
26.
Бизнес-құрылымдардың өкілдері мен жұмыс берушілердің ЖЖОКБҰ Директорлар кеңесіне қатысуын кеңейту арқылы Корпоративтік басқару кодексіне өзгерістер енгізу
Корпоративтік басқару кодексі
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
27.
ЖЖОКБҰ-да кадрлық резервті және топ менеджментті даярлау жүйесін құру
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
28.
Халықаралық стандарттарға, штаттық кестенің, ПОҚ біліктілігін арттырудың жаңа моделіне сәйкес лауазымдардың жаңа жүйесіне көшу
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
29.
ЖЖОКБҰ профессорлық-оқытушылық құрамының жалақысын көтеруді қамтамасыз ету
бұйрық
2026 – 2029 жылдардағы маусым
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
30.
Докторантурада және постдокторантурада ғылыми кадрлар даярлауды жетілдіру
бұйрық
2025 – 2026 жылдардағы маусым
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша),
ҒЗИ (келісу бойынша)
31.
Үміткерлердің және ЖЖОКБҰ ғылыми мектептерінің зерттеу дағдыларын ескере отырып, докторанттарды қабылдауды, оларды ғылыми зерттеулерге оқытуды жетілдіру
бұйрық
2026 жылғы маусым
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша),
ҒЗИ (келісу бойынша)
32.
"Мамандығым – болашағым" жобасы шеңберінде өңірлер бөлінісінде оқушыларға кәсіби диагностика жүргізу
талдамалық ақпарат, оқыту семинарлары, талапкерлермен кездесу
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша), базалық 20 ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
33.
Major/minor және double major, соның ішінде шағын жинақты мектептер үшін педагогтерді дайындау үшін бағдарламаларды енгізу
білім беру бағдарламалары
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
Педагогикалық ЖЖОКБҰ (Абай атындағы ҚазҰПУ, Қазақ ұлттық қыздар ПУ, Ә. Марғұлан атындағы ППУ, Ө. Жәнібеков атындағы ОҚПУ, Ы. Алтынсарин атындағы АрқПИ, Л. Гумилев атындағы ЕҰУ, Шәкәрім атындағы университет, Қ. Жұбанов атындағы АӨУ, М.Х. Дулати атындағы ТӨУ, А. Байтұрсынұлы атындағы ҚӨУ) (келісу бойынша), ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша), Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
34.
Кейіннен оқу процесіне енгізе отырып, докторлық бағдарламалар шеңберінде білім беру ұйымдарымен бірлесіп педагогикалық зерттеулер жүргізу
шарттар/ меморандумдар/ білім беру ұйымдарымен іс-шаралар жоспарлары
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
Педагогикалық ЖЖОКБҰ (Абай атындағы ҚазҰПУ, Қазақ ұлттық қыздар ПУ, Ә. Марғұлан атындағы ППУ, Ө. Жәнібеков атындағы ОҚПУ, Л. Гумилев атындағы ЕҰУ, Шәкәрім атындағы университет, Қ. Жұбанов атындағы АӨУ, М.Х. Дулати атындағы ТӨУ, А. Байтұрсынұлы атындағы ҚӨУ, Торайғыров университеті) (келісу бойынша), ҒЖБМ, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА (келісу бойынша)
35.
"Болашақ" бағдарламасы шеңберінде педагогикалық ЖЖОКБҰ ПОҚ-ның тағылымдамадан өтуін үйымдастыру
Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның хаттамасы
2025 жылғы наурыз
ҒЖБМ, "ХБО" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
36.
Педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламаларын сабақтастықты қамтамасыз ету бөлігінде өзектілендіру
білім беру бағдарламалары
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша),
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
37.
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының базасында педагогикалық ЖЖОКБҰ құру мәселесін пысықтау
жол картасы
2025 жылғы желтоқсан
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДБҰ (келісу бойынша), ҒЖБМ, Астана қаласының әкімдігі
38.
Мектептермен жасасқан шарттарды/меморандумдарды:
бастауыш курстардан бастап студенттердің педагогикалық практикадан өту;
дуалды оқыту;
мұғалімдерді курстық және дипломдық жобаларды басқаруға тарту;
студенттердің мектептердегі ғылыми-зерттеу жобаларын әзірлеуге қатысуы;
мұғалім-шеберлерді, бірінші кезекте педагогикалық қызметте жоғары атақтар мен марапаттарға қол жеткізгендерді ЖЖОКБҰ-дағы оқу процесіне тарту;
педагогикалық жұмысқа қызығушылық танытатын дарынды оқушыларды анықтау, оларды педагог мамандығын таңдауға ынталандыру және ЖЖОКБҰ-ға түсуге мақсатты бағытталған түрде дайындау үшін мектептердегі кәсіптік бағдар беру жұмысы;
докторлық бағдарламалар шеңберінде зерттеулер жүргізу үшін докторанттарды кемінде үш семестрге мектепке жұмысқа орналастыру бөлігінде өзектілендіру
мектептермен жасалатын шарттар/ меморандумдар
2025 жылғы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
39.
Жаңа minor-бағдарламалар мен микробіліктіліктерді көздейтін білім беру бағдарламаларын өзектілендіру (оның ішінде сынып жетекшісі, педагог-ассистент, өндірістік оқыту шебері, инженер-педагог және т.б.)
білім беру бағдарламалары
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, педагогикалық бағыттағы ЖЖОКБҰ-ның ОӘБ (келісу бойынша), ЖБДҰО (келісу бойынша)
40.
"Жайлы мектеп" ұлттық жобасы шеңберінде жаңа формациядағы мұғалімдерді даярлау үшін педагогикалық бағыттар бойынша кемінде 7 мың мемлекеттік білім беру грантын бөлу
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ, ОМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
41.
Педагогикалық университеттер базасында ғылыми-педагогикалық мектептерді дамыту, білім беру бағдарламаларын өзектілендіру
РОӘК хаттамасы
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
42.
Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында (Career enbek) ЖЖОКБҰ түлектерінің кәсіби біліктілігін ерікті негізде тану рәсімінен өту функционалын әзірлеу (пилоттық ұйымдарды және кадрлар даярлау бағыттарын айқындау)
демонстрациялау хаттамасы
2024 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҒЖБМ
43.
"Болашақ" халықаралық стипендиясының басым бағыттары тізіміне балаларды ерте дамыту саласындағы мамандықты енгізу мәселесін пысықтау
ҒЖБМ-ға ұсыныстар
2024 жылғы қараша
ОМ, балаларды ерте дамыту институты (келісу бойынша)
44.
"Педагог" кәсіби стандарты негізінде педагогтерді даярлау бөлігінде педагогикалық және басқа да ЖЖОКБҰ-ны аккредиттеу стандартын қабылдау
бұйрық
2023 жылғы тамыз
ҒЖБМ, ОМ
45.
ЖЖОКБҰ ұлттық рейтингін енгізу
ЖЖОКБҰ рейтингі

Октябрь 2025 – 2027 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
24.
Разработка механизма финансирования ОВПО по государственному образовательному заказу с учетом освоенных кредитов обучающимися без привязки к сроку обучения на основе индивидуальных учебных планов
приказ
Сентябрь 2026 года
МНВО, АО "Финансовый центр" (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
25.
Создание "апгрейд" центров в университетах для поддержки выпускников организаций высшего и послевузовского образования
центры
Декабрь 2023 – 2025 годов
ОВПО (по согласованию)
26.
Внесение изменений в Кодекс корпоративного управления путем расширения участия работодателей и представителей бизнес-структур в Совете директоров ОВПО
Кодекс корпоративного управления
Декабрь 2023 – 2024 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
27.
Создание кадрового резерва и системы подготовки топ менеджмента в ОВПО
отчет в МНВО
Декабрь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
28.
Переход к новой системе должностей согласно международным стандартам, новой модели штатного расписания, повышения квалификации ППС
отчет в МНВО
Декабрь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
29.
Повышение заработной платы профессорско-преподавательского состава ОВПО
приказ
Июнь 2026 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
30.
Совершенствование подготовки научных кадров в докторантуре и постдокторантуре
приказ
июнь 2025 – 2026 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию),
НИИ (по согласованию)
31.
Совершенствование приема докторантов, их обучения научным исследованиям с учетом исследовательских навыков претендентов и научных школ ОВПО
приказ
июнь 2026 года
МНВО, ОВПО (по согласованию),
НИИ (по согласованию)
32.
Проведение профессиональной диагностики учащихся в разрезе регионов в рамках проекта "Мамандығым – болашағым"
аналитическая информация, обучающие семинары, встречи с абитуриентами
декабрь2024 – 2026 годов
МНВО,
НЦРВО (по согласованию),
базовые 20 ОВПО (по согласованию),
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
33.
Внедрение программ major/minor и double major, в том числе для подготовки педагогов для малокомплектных школ
образовательные программы
декабрь
2024 – 2029 годов
педагогические ОВПО (КазНПУ им. Абая, КазНацЖенПУ, ППУ им. А. Маргулана, ЮКПУ им. У. Джанибекова, АркПИ им. Ы. Алтынсарина,
ЕНУ им. Л. Гумилева, университет им. Шакарима,
АРУ им. К. Жубанова, ТарРУ им. М.Х. Дулати,
КРУ им. А. Байтурсынова) (по согласованию),
МНВО,
НЦРВО (по согласованию),
НАО им. Ы. Алтынсарина (по согласованию)
34.
Проведение педагогических исследований в рамках докторских программ совместно с организациями образования с последующим внедрением в учебный процесс
договоры/ меморандумы/ планы мероприятий с организациями образования
декабрь
2024 – 2029 годов
педагогические ОВПО (КазНПУ им. Абая, КазНацЖенПУ, ППУ им. А. Маргулана, ЮКПУ им. У. Джанибекова,
ЕНУ им. Л. Гумилева, университет им. Шакарима,
АРУ им. К. Жубанова, ТарРУ им. М.Х. Дулати,
КРУ им. А. Байтурсынова,
Торайгыров Университет) (по согласованию),
МНВО,
НАО им. Ы. Алтынсарина (по согласованию)
35.
Организация стажировки ППС педагогических ОВПО в рамках программы "Болашак"
протокол Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
март
2025 года
МНВО, АО "ЦМП" (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
36.
Актуализация образовательных программ педагогического направления в части обеспечения преемственности
образовательные программы
декабрь
2024 – 2029 годов
МНВО,
НЦРВО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
37.
Проработка вопроса создания педагогической ОВПО на базе автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
дорожная карта
декабрь
2025 года
АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" (по согласованию), МНВО, акимат города Астаны
38.
Актуализация договоров/ меморандумов со школами в части:
прохождения педагогической практики студентами, начиная с начальных курсов,
дуального обучения,
привлечения учителей к руководству курсовыми и дипломными проектами,
участия студентов в школах в разработке научно-исследовательских проектов,
привлечения учителей-мастеров, в первую очередь тех, кто добился высоких званий и наград в педагогической деятельности к учебному процессу в ОВПО,
профориентационной работы в школах с целью выявления одаренных школьников, проявляющих интерес к педагогической работе, побуждения их к выбору профессии педагога и целенаправленной подготовки их к поступлению в ОВПО,
трудоустройства докторантов в школы на не менее чем три семестра для проведения исследований в рамках докторских программ
договора/ меморандумы со школами
декабрь
2025 года
ОВПО (по согласованию)
39.
Актуализация образовательных программ, предусматривающих новые minor-программы и микроквалификации (в том числе классный руководитель, педагог-ассистент, мастер производственного обучения, инженер-педагог и т.д.)
образовательные программы
декабрь
2024 – 2029 годов
МНВО, УМО ОВПО педагогических направлений (по согласованию),
НЦРВО (по согласованию)
40.
Выделение не менее 7 тысяч государственных образовательных грантов по педагогическим направлениям для подготовки учителей новой формации в рамках национального проекта "Комфортная школа"
приказ
сентябрь
2023 – 2029 годов
МНВО, МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
41.
Развитие научно-педагогических школ на базе педагогических университетов, актуализация образовательных программ
Протокол РУМС
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
42.
Разработка на цифровой платформе Национальной системы квалификаций (Career Enbek) функционала прохождения процедуры признания профессиональных квалификаций выпускниками ОВПО на добровольной основе (определение пилотных организаций и направлений подготовки кадров)
протокол демонстрации
декабрь
2024 года
МТСЗН, МНВО
43.
Проработка вопроса включения в список приоритетных направлений международной стипендии "Болашак" специальности в сфере раннего развития детей
предложения в МНВО
ноябрь
2024 года
МП, институт раннего развития детей (по согласованию)
44.
Принятие стандарта аккредитации педагогических и других ОВПО в части подготовки педагогов на основании профессионального стандарта "Педагог"
приказ
август
2023 года
МНВО, МП
45.
Внедрение национального рейтинга ОВПО
рейтинг ОВПО

2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖБДҰО (келісу бойынша)
46.
ЖЖОКБҰ базасында академиялық артықшылық орталықтарын құру (15 өңірлік және 5 педагогикалық)
бұйрық
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
47.
Қонаев қаласында инновациялық орталығы бар академиялық қалашық, жаңа заманауи университет құру, сондай-ақ қазақстандық ЖЖОКБҰ филиалдарын ашу мәселесін пысықтау
жол картасы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Алматы облысының әкімдігі
48.
ЕҰУ-қалашығын, ҚазҰУ-қалашығын салу мәселесін пысықтау
жол картасы
2023 жылғы
желтоқсан
ҒЖБМ, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері
49.
Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университетінің даму бағдарламасын бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Алматы қаласының әкімдігі
50.
М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университетін зерттеу университеті етіп трансформациялау
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Шымкент қалаласының әкімдігі
51.
С. Өтебаев атындағы Атырау мұнай және газ университетін индустриялық университет етіп трансформациялау мәселесін пысықтау
ДК хаттамасы
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Атырау облысының әкімдігі
Нысаналы 4-индикатор. Жатақханаларда енгізілген төсек-орындарының саны (2023 ж. – 10000 орын, 2024 ж. – 10000 орын, 2025 ж. – 10000 орын, 2026 ж. – 10000 орын, 2027 ж. – 10000 орын, 2028 ж. – 10000 орын, 2029 ж. – 10000 орын)
52.
ЖЖОКБҰ-мен және құрылыс компанияларымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін жетілдіру арқылы студенттерді жатақханалардағы орындармен қамтамасыз ету
шарт
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
53.
Азаматтардың әлеуметтік жағынан осал санатындағы студенттердің тұратын шығындарын субсидиялау мүмкіндігін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2023 жылғы
желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
54.
Білім алушыларды жатақханалармен қамтамасыз ету проблемасын шешу үшін ЖЖОКБҰ-мен және құрылыс компанияларымен МЖӘ тетігін жетілдіру
шарт
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Нысаналы 5-индикатор. Әлемдік цифрлық кітапханаларға жазылым саны (2023 ж. – 1 бірлік, 2024 ж. – 1 бірлік, 2025 ж. – 1 бірлік, 2026 ж. – 2 бірлік, 2027 ж. – 2 бірлік, 2028 ж. – 3 бірлік, 2029 ж. – 3 бірлік)
55.
Білім алу үшін барлық студенттердің әлемдік цифрлық кітапханаларға тегін қол жеткізуін қамтамасыз ету
шарт
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
56.
Coursera халықаралық платформасының курстарын қазақ тіліне аудару мәселесін пысықтау
онлайн-платформа
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
57.
2 ЖЖОКБҰ базасында цифрлық университеттің пилоттық моделін құру
жол картасы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)

Декабрь 2024 – 2025 годов
МНВО, НЦРВО (по согласованию)
46.
Создание центров академического превосходства на базе ОВПО (15 региональных, 5 педагогических)
приказ
декабрь
2023 – 2026 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
47.
Проработка вопроса создания академического городка в городе Қонаев с инновационным центром, нового современного университета, а также открытия филиалов казахстанских ОВПО
дорожная карта
декабрь
2023 года
МНВО, акимат Алматинской области
48.
Проработка вопроса строительства ЕНУ-града, КазНУ-града
дорожная карта
декабрь
2023 год
МНВО, акиматы городов Астаны, Алматы
49.
Утверждение программы развития Казахского национального исследовательского технического университета им. К. И. Сатпаева
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МНВО, акимат города Алматы
50.
Трансформация Южно-Казахстанского университета им. М. Ауэзова в исследовательский университет
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МНВО, акимат города Шымкента
51.
Проработка вопроса трансформации Атырауского университета нефти и газа им. С. Утебаева в индустриальный университет
протокол СД
декабрь
2024 года
МНВО, акимат Атырауской области
Целевой индикатор 4. Количество введенных койко-мест общежитий (2023 г. – 10000 мест, 2024 г. – 10000 мест, 2025 г. – 10000 мест, 2026 г. – 10000 мест, 2027 г. – 10000 мест, 2028 г. – 10000 мест, 2029 г. – 10000 мест)
52.
Обеспечение студентов местами в общежитиях через совершенствование механизма государственно-частного партнерства с ОВПО и строительными компаниями
договор
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
53.
Проработка возможности субсидирования затрат на проживание студентам из социально уязвимой категории граждан
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
54.
Совершенствование механизма ГЧП с ОВПО и строительными компаниями для решения проблемы обеспечения обучающихся общежитиями
договор
декабрь
2023 – 2024 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Целевой индикатор 5. Количество подписок к мировым цифровым библиотекам
(2023 г – 1 ед., 2024 г. – 1 ед., 2025 г. – 1 ед., 2026 г. – 2 ед., 2027 г. – 2 ед., 2028 г. – 3 ед., 2029 г. – 3 ед.)
55.
Обеспечение всех студентов бесплатным доступом к мировым цифровым библиотекам для получения образования
договор
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
56.
Проработка вопроса перевода курсов международной платформы Coursera на казахский язык
онлайн-платформа
декабрь
2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)
57.
Создание пилотной модели цифрового университета на базе 2 ОВПО
дорожная карта
декабрь
2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)

4-параграф. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімді интернационалдандыру
Нысаналы 6-индикатор. Халықаралық білім беру бағдарламаларын, шетелдік әріптестермен академиялық алмасуларды іске асыратын ЖЖОКБҰ үлесі (2023 ж. – 40 %, 2024 ж. – 45 %, 2025 ж. – 50 %, 2026 ж. – 55 %, 2027 ж. – 60 %, 2028 ж. – 65 %, 2029 ж. – 70 %)
58.
Шетелде қазақстандық ЖЖОКБҰ филиалдарын ашу
филиалдар ашу
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
59.
Алыс шетелдің жетекші университеттерінен рейтингі жоғары ғылыми басылымдарда жарияланымдары бар шетелдік сарапшыларды оқытушылық қызметке тарту
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ЖБДҰО (келісу бойынша)
60.
Түркі елдерінің азаматтарына түркі мемлекеттерінде білім алу мүмкіндігін ұсыну үшін Түркі мемлекеттері кеңесінің желілік университетін құру
келісім
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
61.
Шетелдік университеттердің кемінде 12 филиалын ашу
бұйрық/келісім
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Нысаналы 7-индикатор. Студенттердің жалпы санынан жоғары білім беру жүйесіндегі шетелдік студенттердің үлесі (2023 ж. – 7,1 %, 2024 ж. – 7,5 %, 2025 ж. – 8 %, 2026 ж. – 8,2 %, 2027 ж. – 8,5 %, 2028 ж. – 9 %, 2029 ж. – 10 %)
62.
Университеттер альянсын және Орталық Азия елдерінің студенттері альянсын құру
келісім
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
63.
Шетелдік әріптес университеттермен ЖЖОКБҰ-ның қос дипломды және бірлескен білім беру бағдарламаларын дамыту
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ЖБДҰО (келісу бойынша)
64.
Шетелдік студенттердің консультациялар алу алаңын ұйымдастыру мақсатында "Study in Kazakhstan" онлайн-порталын енгізу
онлайн-портал
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, "ХБО" АҚ (келісу бойынша)
65.
Шетел азаматтарын оқытуға арналған стипендиялық бағдарламаны іске асыру
хаттама
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ЖБДҰО (келісу бойынша)
5-параграф. Университеттің үшінші миссиясы
Нысаналы 8-индикатор. Азаматтық және патриотизм деңгейін арттыру мақсатында ұйымдастырылған қоғамдық қызметке, оның ішінде студенттік өзін-өзі басқару және дебат қозғалысы арқылы тартылған білім алушылардың үлесі (2023 ж. – 35 %, 2024 ж. – 40 %, 2025 ж. – 45 %, 2026 ж. –50 %, 2027 ж. – 55 %, 2028 ж. – 60 %, 2029 ж. – 65 %)
66.
Әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыру, волонтерлік түрлерін кеңейту арқылы өңірлік республикалық деңгейдегі волонтерлік қозғалысты дамыту
әдістемелік ұсынымдар
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
67.
Студенттік өзін-өзі басқару органдарын күшейту (жастар ісі жөніндегі комитеттері, студенттік парламенттер, студенттік кеңестер және т.б.)
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
68.
Студенттік өзін-өзі басқару арасында Республикалық зияткерлік турнирін (дебат қозғалысы) ұйымдастыру және өткізу
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
69.
Студенттердің интеграцияланған әлеуметтік GPA енгізу
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)

Параграф 4. Интернационализация высшего и послевузовского образования
Целевой индикатор 6. Доля ОВПО, реализующих международные образовательные программы, академические обмены с зарубежными партнерами (2023 г. – 40 %, 2024 г. – 45 %, 2025 г. – 50 %, 2026 г. – 55 %, 2027 г. – 60 %, 2028 г. – 65 %, 2029 г. – 70 %)
58.
Открытие филиалов казахстанских ОВПО за рубежом
открытие филиалов
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
59.
Привлечение зарубежных экспертов к преподавательской деятельности из ведущих университетов дальнего зарубежья, имеющих публикации в высокорейтинговых научных изданиях
отчет в МНВО
сентябрь
2023 – 2029 годов
ОВПО
(по согласованию), НЦРВО (по согласованию)
60.
Создание сетевого университета Совета тюркских государств для предоставления возможности гражданам тюркских стран обучаться в тюркских государствах
соглашение
декабрь
2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
61.
Открытие не менее 12 филиалов зарубежных университетов
приказ/ соглашение
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Целевой индикатор 7. Доля иностранных студентов в системе высшего образования от общего количества студентов (2023 г. – 7,1 %, 2024 г. – 7,5 %, 2025 г. – 8 %, 2026 г. – 8,2 %, 2027 г. – 8,5 %, 2028 г. – 9 %, 2029 г. – 10 %)
62.
Создание альянса университетов и альянса студентов стран Центральной Азии
соглашение
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
63.
Развитие двудипломных и совместных образовательных программ ОВПО с зарубежными университетами-партнерами
отчет в МНВО
сентябрь
2023 – 2029 годов
ОВПО
(по согласованию), НЦРВО (по согласованию)
64.
Внедрение онлайн-портала "Study in Kazakhstan" в целях организации площадки для получения консультаций иностранным студентам
онлайн-портал
декабрь
2024 года
МНВО, АО "ЦМП"
(по согласованию)
65.
Реализация стипендиальной программы на обучение иностранных граждан
протокол
сентябрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО
(по согласованию), НЦРВО (по согласованию)
Параграф 5. Третья миссия университета
Целевой индикатор 8. Доля обучающихся, вовлеченных в организованную общественную деятельность, в том числе через студенческое самоуправление и дебатное движение с целью повышения уровня гражданственности и патриотизма (2023 г. – 35 %, 2024 г. – 40 %, 2025 г. – 45 %, 2026 г. – 50 %, 2027 г. – 55 %, 2028 г. – 60 %, 2029 г. – 65 %)
66.
Развитие волонтерского движения регионального республиканского уровня путем реализации социально значимых проектов, расширения видов волонтерства
методические рекомендации
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию)
67.
Усиление органов студенческого самоуправления (комитеты по делам молодежи, студенческие парламенты, студенческие советы и др.)
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
68.
Организация и проведение республиканского интеллектуального турнира (дебатное движение) среди студенческого самоуправления
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
69.
Введение интегрированного социального GPA студентов
приказ
декабрь
2023 года
ОВПО (по согласованию)

2-тарау. Өмір бойы оқуды дамыту
1-параграф. Үздіксіз білім беру жүйесін дамыту және формалды емес білім беру нәтижелерін тану
Нысаналы 9-индикатор. Күміс университеттерді құрған жоғары оқу орындарының үлесі (үздіксіз білім беру институттарының тұрақты желісін құру) (2023 ж. – 25 %, 2024 ж. – 30 %, 2025 ж. – 35 %, 2026 ж. – 40 %, 2027 ж. – 45 %, 2028 ж. – 50 %, 2029 ж. – 60 %)
70.
ЖЖОКБҰ базасында "Күміс университеттер" моделін ашу
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029
жылдардағы маусым
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
71.
"Күміс университеттер" моделін дамыту үшін оқу-әдістемелік құралдарды, курстардың бағдарламаларын және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету және курстарды сүйемелдеу тетіктерін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
72.
Оқытуға және жұмысқа орналасуға мұқтаж адамдар санатының құзыретін арттыруға бағытталған оқыту бағдарламаларын іске асыру
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
73.
Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық және өңірлік кеңестер туралы үлгілік ережені әзірлеу
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі мен Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің бірлескен бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҒЖБМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
74.
Білім беру ұйымдары базасында құзыреттер орталықтарын құру тәртібін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі мен Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің бірлескен бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2-параграф. Сертификаттау жүйесін дамыту және халықты формальды емес біліммен қамтуды кеңейту
Нысаналы 10-индикатор. Еңбекке қабілетті халықты формальды емес біліммен қамту (2023 ж. – 30 %, 2024 ж. – 35 %, 2025 ж. – 40 %, 2026 ж. – 42 %, 2027 ж. – 45 %, 2028 ж. – 48 %, 2029 ж. – 50 %)
75.
Үздіксіз білім беру шеңберінде академиялық кредиттердің және кредиттік емес оқытудың бірыңғай жүйесін құру
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
76.
Бизнеспен және компаниялармен әріптестікте қысқа мерзімді курстардың спектрін кеңейту
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
77.
Формалды және формалды емес білім беруді тану тетігін қамтамасыз ету үшін Ұлттық біліктілік шеңберін өзектілендіру
комиссия хаттамасы
2024 жылғы
маусым
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОМ
78.
ЖЖОКБҰ-да электрондық куәліктер бере отырып, ЖАОК іске асыру
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
79.
Формалды емес білім берудің артықшылықтары туралы, оның ішінде танымал әлеуметтік желілер арқылы халықты ақпараттық ағарту жөніндегі медиажоспар әзірлеу және іске асыру
халықты ақпараттық ағарту жөніндегі медиажоспар
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
3-параграф. Азаматтардың цифрлық құзыреттерін арттыру
Нысаналы 11-индикатор. 6-74 жас аралығындағы халықтың цифрлық сауаттылық деңгейі (2023 ж. – 85,5 %, 2024 ж. – 86 %, 2025 ж. – 86,5 %, 2026 ж. – 87 %, 2027 ж. – 87,5 %, 2028 ж. – 88 %, 2029 ж. – 88,5 %)
80.
Кәсіби стандарттар негізінде IT саласына арналған инновациялық білім беру бағдарламаларын өзектілендіру
хаттама
2023 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
81.
IT тереңдетіп оқытатын мектептерді дамыту
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ОМ, ҒЖБМ
82.
Жаңа кәсіптер мен құзыреттер атласы шеңберінде IT-компаниялармен бірлесіп дуальды оқыту жүйесін енгізу
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша),
83.
Халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру жұмысын ұйымдастыру (халықтың цифрлық сауаттылығы бойынша ютуб-арна құру, пікір көшбасшыларын телевизияға шақыру, олардың цифрлық сауаттылықты оқытуды танымал етуі)
медиаконтент
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, МАМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
84.
Халықтың барлық санаттары үшін стационарлық және мобильді құрылғылардан мемлекеттік және орыс тілдеріндегі оқыту ресурстары мен бағдарламаларының барынша көп санына қол жеткізуді қамтамасыз ету
онлайн қол жеткізу
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ

Глава 2. Развитие обучения в течение всей жизни
Параграф 1. Развитие системы непрерывного образования и признание результатов неформального обучения
Целевой индикатор 9. Доля ОВПО, создавших серебряные университеты (создание устойчивой сети институтов непрерывного образования) (2023 г. – 25 %, 2024 г. – 30 %, 2025 г. – 35 %, 2026 г. – 40 %, 2027 г. – 45 %, 2028 г. – 50 %, 2029 г. – 60 %)
70.
Открытие модели "Серебряные университеты" на базе ОВПО
отчет в МНВО
Июнь 2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
71.
Разработка учебно-методических пособий, программ курсов и механизмов научно-методического обеспечения и сопровождения курсов для развития модели "Серебряные университеты"
методические рекомендации
Декабрь 2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)
72.
Реализация программ обучения, направленных на повышение компетенции категории лиц, нуждающихся в обучении и трудоустройстве
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
73.
Разработка типового положения об отраслевых и региональных советах по профессиональным квалификациям
совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан
Декабрь 2024 года
МТСЗН, МНВО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
74.
Разработка порядка создания центров компетенций на базе организаций образования
совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан
Декабрь 2024 года
МТСЗН, МНВО, МП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Параграф 2. Развитие системы сертификации и расширение охвата населения неформальным образованием
Целевой индикатор 10. Охват трудоспособного населения неформальным образованием
(2023 г. – 30 %, 2024 г. – 35 %, 2025 г. – 40 %, 2026 г. – 42 %, 2027 г. – 45 %, 2028 г. – 48 %, 2029 г. – 50 %)
75.
Создание единой системы академических кредитов и некредитного обучения в рамках непрерывного образования
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), МТСЗН, "Атамекен" (по согласованию)
76.
Расширение спектра краткосрочных курсов в партнерстве с компаниями и бизнесом
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию)
77.
Актуализация Национальной рамки квалификации для обеспечения механизма признания формального и неформального образования
протокол комиссии
Июнь 2024 года
МТСЗН, МНВО, МП
78.
Реализация МООК в ОВПО с выдачей электронных свидетельств
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию)
79.
Разработка и реализация медиаплана по информационному просвещению населения о преимуществах неформального образования, в том числе посредством популярных социальных сетей
медиаплан по информационному просвещению населения
декабрь
2023 года
МНВО, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Параграф 3. Повышение цифровых компетенций граждан
Целевой индикатор 11. Уровень цифровой грамотности населения в возрасте 6-74 лет
(2023 г. – 85,5 %, 2024 г. – 86 %, 2025 г. – 86,5 %, 2026 г. – 87 %, 2027 г. – 87,5 %, 2028 г. – 88 %, 2029 г. – 88,5 %)
80.
Актуализация инновационных образовательных программ на основе профессиональных стандартов для сферы IT
протокол
сентябрь
2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)
81.
Развитие школ с углубленным изучением IT
приказ
декабрь
2023 – 2029 годов
МЦРИАП, МП, МНВО
82.
Внедрение системы дуального обучения совместно с IT-компаниями в рамках Атласа новых профессий и компетенций
приказ
декабрь,
2023 – 2029 годов
МЦРИАП, МНВО, ОВПО (по согласованию)
83.
Организация работы по повышению цифровой грамотности населения (создание ютуб-канала по цифровой грамотности населения, приглашение лидеров мнений на телевидение, популяризация ими обучения цифровой грамотности)
медиаконтент
декабрь
2023 – 2029 годов
МЦРИАП, МКИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
84.
Обеспечение доступа со стационарных и мобильных устройств к максимальному количеству обучающих ресурсов и программ для всех категорий населения на государственном и русском языках
онлайн доступ
декабрь
2023 – 2029
годов
МЦРИАП

3-тарау.  Ғылымды дамыту
1-параграф. Ғылымды әкімшілендірудің жаңа моделін енгізу
Нысаналы 12-индикатор. Ғылымды мемлекеттік әкімшілендіруге ғылыми қоғамдастықтың, бизнестің және басқа да стейкхолдерлердің қанағаттану дәрежесі (әлеуметтік сауалнама) (2023 ж. – 55 %, 2024 ж. – 57 %, 2025 ж. – 59 %, 2026 ж. – 62 %, 2027 ж. – 65 %, 2028 ж. – 68 %, 2029 ж. – 70 %)
85.
ҚР ҰҒА қызметін кеңейту, академиктерге сайлау рәсімін жүргізу кезінде ашықтық пен объективтілікті қамтамасыз ету
ҚР ҰҒА жарғысы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ҚР ҰҒА (келісу бойынша)
86.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Заңының жобасы
2024 жылғы
сәуір
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, СЖРА (келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
87.
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі ұлттық кеңестің қызметін үйлестіру
хаттама
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
88.
Ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтар беру процестерін жетілдіру
бұйрық
2023 жылғы мамыр
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
89.
"ҰМҒТСО" АҚ базасында "Ғылым үйі" ғалымдарды қолдау өңірлік орталықтарының жұмысын ұйымдастыру
ҒЖБМ-ға есеп
2023 жылғы желтоқсан
"ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
90.
Салалардың ғылыми-технологиялық дамуын жоспарлау және болжау бойынша талдамалық және форсайттық зерттеулер жүргізу
орындалған жұмыстар туралы есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ҚР ҰҒА (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
91.
Гранттық қаржыландырудың операторлығы бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша)
92.
Ғылыми жобалар мен бағдарламалардың мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамасының сарапшыларын іріктеуді рандомизациялау тетігін енгізу
бұйрық
2024 жылғы мамыр
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу үшін)
93.
ЖҒТК жұмысының жаңартылған моделін енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
94.
Ғылымды дамытудың басым бағыттарына сәйкес ҰҒК құрамдарын жаңарту
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
95.
Жергілікті атқарушы органдардың ҒЗТКЖ-ны қаржыландыруы мәселесін пысықтау
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы
желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
Нысаналы 13-индикатор. Индекстелетін ғылыми журналдардағы мақалалардың жалпы саны бойынша Қазақстанның InСites елдік рейтингіндегі позициясы (2023 ж. – 73 орын, 2024 ж. – 72 орын, 2025 ж. – 71 орын, 2026 ж. – 70 орын, 2027 ж. – 69 орын, 2028 ж. – 67 орын, 2029 ж. – 65 орын)
Нысаналы 13-1-индикатор. Web of Science негізгі индекстеріндегі журналдардағы мақалалар мен шолулар санының Scopus журналдарындағы мақалалар мен шолулар санына қатынасы (2023 ж. – 44 %, 2024 ж. – 47 %, 2025 ж. – 50 %, 2026 ж. – 54 %, 2027 ж. – 58 %, 2028 ж. – 62 %, 2029 ж. – 67 %)
96.
Халықаралық дерекқорларға (Web of science, Scopus) қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін шарттар жасасу
шарт

Глава 3. Развитие науки
Параграф 1. Внедрение новой модели администрирования науки
Целевой индикатор 12. Степень удовлетворенности научного сообщества, бизнеса и других стейкхолдеров государственным администрированием науки (социологический опрос)
(2023 г. – 55 %, 2024 г. – 57 %, 2025 г. – 59 %, 2026 г. – 62 %, 2027 г. – 65 %, 2028 г. – 68 %, 2029 г. – 70 %)
85.
Расширение деятельности НАН РК, обеспечение прозрачности и объективности при проведении процедуры избрания в академики
устав НАН РК
декабрь
2023 года
МНВО, НАН РК (по согласованию)
86.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике"
Проект Закона Республики Казахстан
апрель
2024 года
МНВО, МЦРИАП, АСПИР (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
87.
Координация деятельности Национального совета по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан
протокол
декабрь
2023 года
МНВО
88.
Совершенствование процессов присуждения научных степеней и присвоения ученых званий
приказ
май
2023 года
МНВО, ОВПО
(по согласованию), НО (по согласованию)
89.
Организация работы региональных центров поддержки ученых "Ғылым үйі" на базе АО "НЦГНТЭ"
отчет в МНВО
декабрь
2023 года
АО "НЦГНТЭ"
(по согласованию)
90.
Проведение аналитических и форсайтных исследований по планированию и прогнозированию научно-технологического развития отраслей
отчет о выполненных работах
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, НАН РК (по согласованию), НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
91.
Принятие мер по операторству грантового финансирования
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МНВО, АО "Фонд науки" (по согласованию)
92.
Введение механизма рандомизации отбора экспертов государственной научно-технической экспертизы научных проектов и программ
приказ
Май 2024 года
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию), НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
93.
Внедрение обновленной модели работы ВНТК
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МНВО
94.
Обновление составов ННС в соответствии с приоритетными направлениями развития науки
проект постановления Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МНВО
95.
Проработка вопроса финансирования НИОКР местными исполнительными органами
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
Целевой индикатор 13. Позиции Казахстана в страновом рейтинге InCites по общему количеству статей в индексируемых научных журналах (2023 г. – 73 место, 2024 г. – 72 место, 2025 г. – 71 место, 2026 г. – 70 место, 2027 г. – 69 место, 2028 г. – 67 место, 2029 г. – 65 место)
Целевой индикатор 13-1. Отношение количества статей и обзоров в журналах из основных индексов Web of Science к количеству статей и обзоров в журналах из Scopus (2024 г. – 47 %, 2025 г. – 50 %, 2026 г. – 54 %, 2027 г. – 58 %, 2028 г. – 62 %, 2029 г. – 67 %)
96.
Заключение договоров для обеспечения доступа к международным базам данных (Web of science, Scopus)
договор
май

2023 – 2029 жылдардағы
мамыр
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
97.
Қазақстандық ғалымдардың рейтингі жоғары Q1, Q2 Journal Citation Reports JCR басылымдарындағы мақалалары мен шолуларының санын ұлғайту
халықаралық дерекқорлардың есебі
2023 – 2029 жылдардағы
тамыз
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
98.
Үкіметаралық келісімдер негізінде халықаралық коллаборация шеңберіндегі ғылыми жобалар мен бағдарламаларды іске асыру
ғылыми/ғылыми-техникалық
есептер
2024 – 2029 жылдардағы
наурыз
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
2-параграф. Ғылымның зияткерлік әлеуетін нығайту
Нысаналы 14-индикатор. 2021 жылғы (21,6 мың) зерттеушілердің жалпы санынан зерттеушілер санының өсуі (2023 ж. – 3 %, 2024 ж. – 5 %, 2025 ж. – 7 %, 2026 ж. – 10 %, 2027 ж. – 15 %, 2028 ж. – 23 %, 2029 ж. – 30 %)
99.
Ғалымдарға арналған әлеуметтік жеңілдіктер пакетін пысықтау
ЖАО есебі
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
100.
Гранттық қаржыландыру шеңберінде жыл сайынғы ғылыми зерттеулер конкурстарын өткізу
ғылыми/ғылыми-техникалық есептер
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
101.
Халықаралық университеттердің тәжірибесі бойынша, оның ішінде "зерттеуге бағдарланған білім беру" (ROS) тәсілі бойынша институционалдық және академиялық деңгейлерде академиялық адалдық пен зерттеу әдебі қағидаттарын енгізу
әдістемелік ұсынымдар
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
102.
Отандас ғалымдарды алыс және таяу шет елдерден қайтуға ынталандыру жөніндегі арнайы жобаны әзірлеу бойынша ұсыныстар тұжырымдау
жол картасы
2024 жылғы тамыз
ҒЖБМ, СІМ, "Отандастар" қоры (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
Нысаналы 15-индикатор. ҒЗТКЖ жүзеге асыратын ғалымдар мен зерттеушілердің жалпы санынан жас ғалымдардың үлесін арттыру (2023 ж. – 36 %, 2024 ж. – 38 %, 2025 ж. – 40 %, 2026 ж. – 43 %, 2027 ж. – 45 %, 2028 ж. – 47 %, 2029 ж. – 50 %)
103.
Ғылыми ұйымдармен ғылыми-білім берудегі өзара іс-қимыл арқылы ЖЖОКБҰ базасында магистрлер мен PhD докторларын даярлау
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы қараша
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
104.
"Жас ғалым" жобасы бойынша жас ғалымдарға, оның ішінде постдокторантураға жыл сайын гранттар бөлу
ҰҒК
шешімдері
2023 – 2029 жылдардағы тамыз
ҒЖБМ, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
105.
Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарында тағылымдамалардан өту үшін ғалымдарға, оның ішінде заманауи ғылым менеджерлерін даярлау үшін жыл сайын гранттар бөлу
комиссия хаттамасы

2023 – 2029 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
97.
Увеличение количества статей и обзоров казахстанских ученых в высокорейтинговых изданиях Q1, Q2 Journal Citation Reports JCR
отчет международных баз данных
август
2023 – 2029 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
98.
Реализация научных проектов и программ в рамках международной коллаборации на основе межправительственных соглашений
научные/ научно-технические
отчеты
март
2024 – 2029 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
Параграф 2. Укрепление интеллектуального потенциала
Целевой индикатор 14. Прирост численности исследователей от общего количества исследователей в 2021 г.
(21,6 тыс. чел) (2023 г. – 3 %, 2024 г. – 5 %, 2025 г. – 7 %, 2026 г. – 10 %, 2027 г. – 15%, 2028 г. – 23%, 2029 г. – 30 %)
99.
Проработка пакета социальных льгот для ученых
отчет МИО
декабрь
2024 года
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, ОВПО (по согласованию)
100.
Проведение ежегодных конкурсов научных исследований в рамках грантового финансирования
научные/ научно-технические отчеты
сентябрь
2023 – 2029 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию), НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
101.
Внедрение принципов академической честности и исследовательской этики на институциональном и академическом уровнях по опыту международных университетов, в том числе по подходу "образование, ориентированное на исследование" (ROS)
методические рекомендации
декабрь
2024 года
МНВО, ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию), АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
102.
Выработка предложений по разработке специального проекта по стимулированию возвращения ученых-соотечественников из ближнего и дальнего зарубежья
дорожная карта
август
2024 года
МНВО, МИД, Фонд "Отандастар" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
Целевой индикатор 15. Доля молодых ученых от общего числа ученых и исследователей, осуществляющих НИОКР (2023 г. – 36 %, 2024 г. – 38 %, 2025 г. – 40 %, 2026 г. – 43 %, 2027 г. – 45 %, 2028 г. – 47 %, 2029 г. – 50 %)
103.
Подготовка магистров и докторов PhD на базе ОВПО путем научно-образовательного взаимодействия с научными организациями
приказ
ноябрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
104.
Выделение ежегодных грантов для молодых ученых, в том числе на постдокторантуру, по проекту "Жас ғалым"
решения ННС
август
2023 – 2029 годов
МНВО, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
105.
Выделение ежегодных грантов ученым для прохождения стажировок в ведущих научных центрах мира, в том числе и для подготовки современных менеджеров для науки
протокол комиссии
декабрь

2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, "ХБО" АҚ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
106.
Ғылым саласында сіңірген еңбегі үшін аса көрнекті ғалымдарға "Үздік ғылыми қызметкер" сыйлықтары, мемлекеттік сыйлықтар мен стипендиялар берілетін жыл сайынғы конкурстарды өткізу
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
3-параграф. Ғылыми инфрақұрылымды жаңғырту және цифрландыру
Нысаналы 16-индикатор. Зертханалардың ғылыми ұйымдар мен университеттердің жаңартылған жабдықтарының үлесі (2023 ж. – 16 %, 2024 ж. – 18 %, 2025 ж. – 20 %, 2026 ж. – 25 %, 2027 ж. – 30 %, 2028 ж. – 35 %, 2029 ж. – 40 %)
107.
Барлық мемлекеттік және оларға теңестірілген ғылыми орталықтарға жұмыстарының тиімділігі мен нәтижелілігі тұрғысынан аудит жүргізу
аудиторлық есеп
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ
108.
Әкімдікпен және меценаттармен бірлесіп "Ғылым ордасы" ғимаратына күрделі жөндеу жүргізу
ЖСҚ
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, Алматы қаласының әкімдігі, ҚР ҰҒА (келісу бойынша)
109.
Ғылыми ұйымдар мен зерттеу университеттерінің, олардың әзірлемелерінің технологиялық дайындығы деңгейін айқындау әдістемесін әзірлеу (TRL)
ҒЖБМ-ға есеп
2023 жылғы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
110.
Тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға гранттар енгізу
ҰҒК
шешімдері
2024 жылғы тамыз
ҒЖБМ
111.
Материалдық-техникалық жарақтандыру арқылы ғылыми ұйымдар зертханаларының жабдықтары мен инфрақұрылымын жаңғырту
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы тамыз
ҒЖБМ, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
112.
Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша көзделген қаражат шеңберінде ірі ғылыми зерттеулер жүргізу үшін мегагранттар бөлу жөніндегі мәселені пысықтау
конкурстық құжаттама
2023 – 2029 жылдардағы
желтоқсан
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
113.
Өңірлерде балалар технопарктерін, STEM зертханаларын, шағын академияларды, ғылыми жобалар мен идеялар конкурстарын қолдау және дамыту
ЖАО есебі
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
114.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеуге қойылатын талаптарды арттыру
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ
115.
Ғылымның цифрлық экожүйесін құру шеңберінде "Қазақстан ғылымы" бірыңғай ақпараттық жүйесін құру мәселесін пысықтау
техникалық тапсырма жобасы
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
116.
Ғылымды цифрландыру шеңберінде отандық ғалымдар базасы бар қазақстандық ғылыми дәйексөз келтіру индексін құру
дерекқор
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)

2023 – 2029 годов
МНВО, АО "ЦМП" (по согласованию), НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
106.
Проведение ежегодных конкурсов по присвоению премий "Лучший научный работник", государственных премий и стипендий выдающимся ученым за заслуги в области науки
приказ
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
Параграф 3. Модернизация научной инфраструктуры и цифровизация
Целевой индикатор 16. Доля обновленного оборудования лабораторий научных организаций и университетов
(2023 г. – 16 %, 2024 г. – 18 %, 2025 г. – 20 %, 2026 г. – 25 %, 2027 г. – 30 %, 2028 г. – 35 %, 2029 г. – 40 %)
107.
Проведение аудита всех государственных и приравненных к ним научных центров на предмет эффективности и результативности их работы
аудиторский отчет
декабрь
2023 – 2025 годов
МНВО
108.
Совместно с акиматом и меценатами проведение капитального ремонта здания "Ғылым ордасы"
ПСД
декабрь
2023 года
МНВО, акимат города Алматы, НАН РК (по согласованию)
109.
Разработка методики определения уровня технологической готовности (TRL) научных организаций и исследовательских университетов, их разработок
отчет в МНВО
декабрь
2023 года
ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
110.
Введение грантов на опытно-конструкторские работы
решения ННС
август
2024 года
МНВО
111.
Модернизация оборудования и инфраструктуры лабораторий научных организаций путем материально-технического оснащения
приказ
август
2023 – 2029 годов
МНВО, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию), АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
112.
Проработка вопроса по выделению мегагрантов для проведения крупных научных исследований в рамках предусмотренных средств по грантовому и программно-целевому финансированию
конкурсная документация
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
113.
Поддержка и развитие детских технопарков, STEM лабораторий, малых академий в регионах, конкурсов научных проектов и идей
отчет МИО
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
114.
Повышение требований к аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности
приказ
декабрь
2023 года
МНВО
115.
Проработка вопроса по созданию единой информационной системы "Наука Казахстана" в рамках создания цифровой экосистемы науки
проект технического задания
декабрь
2023 – 2024 годов
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
116.
Создание казахстанского индекса научного цитирования с базой отечественных ученых в рамках цифровизации науки
база данных
декабрь
2024 года
МНВО, МЦРИАП, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)

117.
Ғылыми-техникалық ақпарат орталығын қайта қалпына келтіру арқылы ұлттық ғылыми-технологиялық болжау жүйесін дамыту
директорлар кеңесінің шешімі/
Жарғы
2023 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
118.
Ғылымның бірыңғай ақпараттық экожүйесі шеңберінде ұжымдық пайдалану зертханаларының қызметін үйлестіру үшін e-lab бірыңғай платформасын құру
Бірыңғай платформа
2025 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша), "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша)
4-параграф. Университет ғылымы
Нысаналы 17-индикатор. ҒЗТКЖ саласындағы университеттер мен өнеркәсіп арасындағы ынтымақтастық" көрсеткіші бойынша GII рейтингіндегі Қазақстан позициясы (2023 ж. – 115 орын, 2024 ж. – 113 орын, 2025 ж. – 110 орын, 2026 ж. – 108 орын, 2027 ж. – 106 орын, 2028 ж. – 104 орын, 2029 ж. – 100 орын)
119.
ҒЗТКЖ-ны іске асыратын ҒЗИ-ны, университеттерді, кәсіпорындарды ғылыми-өндірістік орталықтарға, инжинирингтік орталықтарға, ғылыми-технологиялық парктерге (ақпараттық технологиялар, медициналық-биологиялық және биотехнологиялар, агроөнеркәсіптік ғылымдар, "жасыл технологиялар" және энергия тиімділігі, тау-кен металлургия кешені) трансформациялау
МО бұйрықтары
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
120.
Қ. Сәтбаев атындағы ҚазҰТЗУ базасында инженерлік білім мен ғылымда жаңа технологиялардың ғылыми-зерттеу хабын құру
ғылыми/ғылыми-техникалық есеп
2024 – 2028 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, Қ. Сәтбаев атындағы ҚазҰТЗУ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
121.
Жетекші ЖЖОКБҰ мен ірі кәсіпорындар жанынан мамандандырылған инжинирингтік орталықтар, ғылыми-технологиялық парктер құру және дамыту
есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
122.
Конструкторлық бюролар, инжинирингтік орталықтар, бизнес-инкубаторлар, инновациялық орталықтар, технологияларды коммерцияландыру және олардың трансферті өңірлік орталықтарын, жобалық конструкторлық бюролар және ғылыми-технологиялық парктер инфрақұрылымының басқа да элементтерін құру
университеттер бұйрықтары/ҒТК шешімдері
2023 – 2029 жылдардағы тамыз
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
123.
Ірі бизнестің өңірлік университеттердің ғылыми және инновациялық қызметі бөлігінде оларды "қамқорлыққа" алуы
меморандумдар/
келісімдер
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
124.
Отандық ғылымның халықаралық ғылыми кеңістікке интеграциялануын күшейту үшін ҒЗИ мен университеттердің жетекші әлемдік ғылыми орталықтармен әріптестігін нығайту
шарт

117.
Развитие национальной системы научно-технологического прогнозирования путем возобновления центра научно-технической информации
решение совета директоров/ Устав
декабрь
2023 года
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
118.
Формирование единой платформы e-lab для координации деятельности лабораторий коллективного пользования в рамках цифровой экосистемы науки
единая
платформа
декабрь
2025 года
МНВО, АО "НЦГНТЭ" (по согласованию), АО "Фонд науки" (по согласованию)
Параграф 4. Университетская наука
Целевой индикатор 17. Позиция Казахстана в рейтинге GII по показателю "Сотрудничество между университетами и промышленностью в области НИОКР (2023 г. – 115 место, 2024 г. – 113 место, 2025 г. – 110 место, 2026 г. – 108 место, 2027 г. – 106 место, 2028 г. – 104 место, 2029 г. – 100 место)
119.
Трансформация НИИ, университетов, предприятий, реализующих НИОКР, в научно-производственные, инжиниринговые центры, научно-технологические парки (информационные технологии, медико-биологические и биотехнологии, агропромышленные науки, "зеленые технологии" и энергоэффективность, горно-металлургический комплекс)
приказы ГО
декабрь
2023 – 2025 годов
МНВО, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
120.
Создание научно-исследовательского хаба новых технологий в инженерном образовании и науке на базе КазНИТУ им. К. Сатпаева
научный/ научно-технический
отчет
декабрь
2024 – 2028 годов
МНВО, КазНИТУ им. К. Сатпаева (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
121.
Формирование и развитие специализированных инжиниринговых центров, научно-технологических парков при ведущих ОВПО и крупных предприятиях
отчет
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, МЦРИАП, АО "Фонд науки" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
122.
Создание конструкторских бюро, инжиниринговых центров, бизнес-инкубаторов, инновационных центров, региональных центров коммерциализации и трансферта технологий, проектных конструкторских бюро и других элементов инфраструктуры научно-технологических парков
приказы университетов/
решения НТС
август
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
123.
Принятие "шефства" со стороны крупного бизнеса над региональными университетами в части их научной и инновационной деятельности
меморандумы/
соглашения
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
124.
Укрепление партнерства НИИ и университетов с ведущими мировыми научными центрами для усиления интеграции отечественной науки в международное научное пространство
договор
декабрь

2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
125.
ЖЖОКБҰ-да постдокторантура құру және ҒЗИ ғалымдарын диссертациялық кеңестерге тарту
шарттар/ бұйрықтар
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
126.
Эндаумент-қорлардың ұлттық қауымдастығын құру
әділет органдарында тіркелу
2025 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
127.
Ғылым мен ғылыми инфрақұрылымды орнықты қаржыландыру үшін экономикалық ынталандыру шараларымен қатар ЖЖОКБҰ жанындағы эндаумент-қорларды дамыту
ҒЖБМ-ға есеп
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
128.
Scimago рейтингінде қазақстандық ҒЗИ мен университеттер санын арттыру жөнінде шаралар қабылдау
Scimago
ресми деректері
2023 – 2029 жылдардағы
тамыз
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша)
5-параграф. Қолданбалы ғылымды және ҒҒТҚН коммерцияландыру экожүйесін дамыту
Нысаналы 18-индикатор. Аяқталған қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жалпы санынан коммерцияланатын жобалардың үлесі (2023 ж. – 28 %, 2024 ж. – 29 %, 2025 ж. – 35 %, 2026 ж. – 37%, 2027 ж. – 40 %, 2028 ж. – 45%, 2029 ж. – 50%)
Нысаналы 18-1-индикатор. ҒҒТҚН-ды коммерцияландыру жобаларынан ғылымды қажетсінетін өнімді сату көлемі (2024 ж. – 5 млрд теңге, 2025 ж. – 6 млрд теңге, 2026 ж. – 7 млрд теңге, 2027 ж. – 9 млрд теңге, 2028 ж. – 11 млрд теңге, 2029 ж. – 12 млрд теңге)
129.
ҒҒТҚН-ды коммерцияландыру жобаларына жыл сайын гранттар беру
ғылыми/ғылыми-техникалық
есептер
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша)
130.
Салалардың стратегиялық ғылыми-техникалық міндеттерін шешу бойынша ғылыми-техникалық бағдарламаларды бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған жыл сайынғы конкурстар өткізу
ғылыми/ғылыми-техникалық есептер
2023 – 2029 жылдардағы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
131.
Халықаралық практиканы және Дүниежүзілік банктің Қазақстан Республикасында "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасын іске асыру тәжірибесін ескере отырып, гранттар беру қағидаларын жетілдіру
бұйрық
2024 жылғы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
132.
"Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасы шеңберінде ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі жобаларды іске асыру
лицензиялық келісімдер
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ҒЖБМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
133.
Халықаралық стандарттарға сәйкес технологияларды коммерцияландыру жөніндегі менеджерлердің біліктілігін арттыру семинарларын өткізу
есеп/сертификаттар

2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
125.
Создание постдокторантуры в ОВПО и привлечение в диссертационные советы ученых НИИ
договор/
приказ
декабрь
2024 года
МНВО, НО (по согласованию), ОВПО (по согласованию)
126.
Создание национальной ассоциации эндаумент-фондов
регистрация в органах юстиций
декабрь
2025 года
МНВО, ОВПО (по согласованию)
127.
Развитие эндаумент-фондов при ОВПО для устойчивого финансирования науки и научной инфраструктуры наряду с мерами экономического стимулирования
отчет в МНВО
декабрь
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
128.
Принятие мер по увеличению количества казахстанских НИИ и университетов в рейтинге Scimago
официальные данные Scimago
август
2023 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию), АО "Фонд науки" (по согласованию)
Параграф 5. Развитие прикладной науки и экосистемы коммерциализации РННТД
Целевой индикатор 18. Доля коммерциализируемых проектов от общего количества завершенных прикладных научно-исследовательских работ (2023 г. – 28 %, 2024 г. – 29 %, 2025 г. – 35 %, 2026 г. – 37 %, 2027 г. – 40 %, 2028 г. – 45 %, 2029 г. – 50 %)
Целевой индикатор 18-1. Объем продаж наукоемкой продукции от проектов коммерциализации РННТД (2024 г. –5 млрд тенге, 2025 г. – 6 млрд тенге, 2026 г. – 7 млрд тенге, 2027 г. – 9 млрд тенге, 2028 г. – 11 млрд тенге, 2029 г. – 12 млрд тенге)
129.
Предоставление ежегодных грантов на проекты коммерциализации РННТД
научные/ научно-технические
отчеты
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, МЦРИАП, АО "Фонд науки" (по согласованию)
130.
Проведение ежегодных конкурсов на программно-целевое финансирование научно-технических программ по решению стратегических научно-технических задач отраслей
научные/ научно-технические отчеты
сентябрь
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
131.
Совершенствование правил предоставления грантов с учетом международной практики и опыта реализации проекта Всемирного Банка в Республике Казахстан "Стимулирование продуктивных инноваций"
приказ
декабрь
2024 года
МНВО, МЦРИАП, АО "Фонд науки" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
132.
Реализация проектов по коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности в рамках проекта "Стимулирование продуктивных инноваций"
лицензионные соглашения
декабрь
2023 – 2029 годов
МЦРИАП, МНВО, АО "Фонд науки" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
133.
Проведение семинаров по повышению квалификации менеджеров по коммерциализации технологий в соответствии с международными стандартами
отчет /
сертификаты
июнь

2023 – 2029 жылдардағы маусым
"Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
134.
Салалық мемлекеттік органдардың нақты ғылыми-техникалық міндеттерін көрсете отырып, ғылыми-техникалық тапсырмаларды әзірлеу
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы
мамыр
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
135.
Ұлттық мәлімдеушілерден патенттер және PCT халықаралық патенттерін алу практикасын кеңейту
ҒЖБМ-ға есеп
2024 – 2029 жылдардағы наурыз
ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша), "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
136.
ҒҒТҚН-ны коммерцияландыру жобаларын талдау
есеп
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
137.
Ғылыми жұмыскерлер арасында коммерцияландыру мамандарын арттыру
есеп
2024 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), "ҰМҒТСО" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 19-индикатор. ҒЗТКЖ-ға ішкі шығындардың жалпы көлемінен кәсіпкерлік сектор шығыстарының үлесі (2024 ж. – 25 %, 2025 ж. – 28 %, 2026 ж. – 32 %, 2027ж. – 38 %, 2028 ж. – 43 %, 2029 ж. – 50 %)
138.
Жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарттық міндеттемелер шеңберінде ҒЗТКЖ-ға жіберетін қаражат есебінен өңдеу өнеркәсібіндегі перспективалы жобаларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдау
ҒТК
шешімі
2024 – 2029 жылдардағы маусым
ӨҚМ, ЦДИАӨМ, ЭМ, ҒЖБМ
139.
Жер қойнауын пайдаланушылардың пайдалы қазбаларды өндіруге арналған шығындардың 1 %-ы шеңберінде ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру тетіктерін қарастыру бойынша ҒТК құру
МО бұйрықтары
2024 жылғы наурыз
ЦДИАӨМ, ӨҚМ, ЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
140.
Технологиялық болжау қорытындылары бойынша технологиялық міндеттердің ұлттық картасын және түйінді "сындарлы" технологияларды қалыптастыру
ұлттық карта
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, ӨҚМ, ЭМ
141.
Экономиканың барлық стратегиялық салалары бойынша ғылыми-технологиялық дамудың салалық жол карталарын әзірлеу
МО бұйрықтары
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
142.
Ғылымды қажетсінетін стартаптар мен корпоративтік сектор үшін ғылыми-техникалық акселерацияға жәрдемдесу бағдарламасын әзірлеу
бұйрық
2023 – 2029 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша), ҒҰ (келісу бойынша)
143.
Нысаналы технологиялық, оның ішінде ғылыми-технологиялық дамудың салалық карталарын іске асыру жөніндегі бағдарламаларды қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Технологиялық саясат жөніндегі кеңестің хаттамасы
2023 – 2024 жылдардағы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

2023 – 2029 годов
АО "Фонд науки" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
134.
Разработка научно-технических заданий с указанием конкретных научно-технических задач отраслевых государственных органов
приказ
май
2023 – 2029 годов
МНВО, ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
135.
Расширение практики получения патентов от национальных заявителей и международных патентов PCT
отчет в МНВО
март
2024 – 2029 годов
ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию), АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
136.
Анализ проектов коммерциализации РННТД
отчет
декабрь
2024 – 2029 годов
МНВО, АО "Фонд науки", (по согласованию) АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
137.
Увеличение специалистов коммерциализации среди научных работников
отчет
декабрь
2024 – 2029 годов
МНВО, АО "Фонд науки", (по согласованию) АО "НЦГНТЭ" (по согласованию)
Целевой индикатор 19. Доля расходов предпринимательского сектора от общего объема внутренних затрат на НИОКР (2024 г. – 25 %, 2025 г. – 28 %, 2026 г. – 32 %, 2027 г. – 38 %, 2028 г. – 43 %, 2029 г. – 50 %)
138.
Принятие мер по реализации перспективных проектов в обрабатывающей промышленности за счет средств, направляемых недропользователями на НИОКР в рамках контрактных обязательств
Решение НТС
июнь
2024 – 2029 годов
МПС, МЦРИАП, МЭ, МНВО
139.
Создание НТС по рассмотрению механизмов финансирования НИОКР недропользователями в рамках 1 % от затрат на добычу полезных ископаемых
приказы ГО
март
2024 года
МЦРИАП, МПС, МЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
140.
Формирование национальной карты технологических задач и ключевых "критических" технологий по итогам технологического прогнозирования
национальная карта
декабрь
2024 – 2025 годов
МНВО, МЦРИАП, МПС, МЭ
141.
Разработка отраслевых дорожных карт научно-технологического развития по всем стратегическим отраслям экономики
приказы ГО
декабрь
2023 – 2024 годов
МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
142.
Разработка программы содействия научно-технической акселерации для наукоемких стартапов и корпоративного сектора
приказ
декабрь
2023 – 2029 годов
МНВО, МЦРИАП, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "Фонд науки" (по согласованию), ОВПО (по согласованию), НО (по согласованию)
143.
Формирование целевых технологических программ, в том числе по реализации отраслевых карт научно-технологического развития
Протокол Совета по технологической политике при Правительстве Республики Казахстан
декабрь
2023 – 2024 годов
МЦРИАП, МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

144.
Салалардағы ірі сектор өкілдерін технологиялық болжауды жүргізуге, салалық ғылыми-технологиялық даму карталарын әзірлеуге және іске асыруға, жұмыс істеп тұрған инновациялық кластерлер мен озық ғылыми орталықтарды іске асыруға тарту
бұйрық
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКТ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
АҚ
акционерлік қоғам
АҚШ
Америка Құрама штаттары
"Алатау" ИТП
"Алатау" инновациялық технологиялар паркі
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҒҒТҚН
ғылыми және ғылыми техникалық қызмет нәтижелері
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗИ
ғылыми-зерттеу институты
ҒЗТКЖ
ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар
ҒТК
ғылыми-техникалық кеңес
ҒҰ
ғылыми ұйымдар
"Ғылым қоры" АҚ
"Ғылым қоры" акционерлік қоғамы
Ғылыми экожүйе
ғылыми-технологиялық кәсіпкерлікке, инновацияларға және бизнес пен ғылыми сала арасындағы байланысқа жағдай жасау және оларды дамыту үшін өзара байланысты бағыттардың жиынтығы
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы
ДК
Директорлар кеңесі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕРДО
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖАОК
жаппай ашық онлайн-курс
ЖБДҰО
жоғары білімді дамытудың ұлттық орталығы
ЖЖОКБҰ
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ҚМ
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚР ҰҒА
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МТБ
материалдық-техникалық база
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПОҚ
профессорлық-оқытушылық құрам
"Самұрық-
Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТжКБ
техникалық және кәсіптік білім беру
ТМД
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ҰБТ
ұлттық бірыңғай тестілеу
С. Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ұлттық ғылыми денсаулық сақтауды дамыту орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ҰҒК
ұлттық ғылыми кеңестер
"ҰМҒТСО" АҚ
"Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
"ХБО" АҚ
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыштық өнеркәсібі министрлігі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ЮНЕСКО
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
ЮНИСЕФ
United Nations International Children’s Emergency Fund
ECTS
Еуропалық аударма және балдар жинау жүйесі (European Credit Transfer and Accumulation System)
Global Innovation
Index, GII
жаһандық инновациялар индексі (инновациялардың даму деңгейінің көрсеткіші бойынша жаһандық зерттеу және оны сүйемелдейтін әлем елдерінің рейтингі)
PCT
патенттік кооперациялау туралы халықаралық шарт
PhD
философия докторы
PIAAC
Programme for the International Assessment of Adult Competencies

144.
Привлечение к проведению технологического прогнозирования, разработке и реализации отраслевых карт научно-технологического развития, реализации существующих инновационных кластеров и передовых научных центров представителей крупного сектора в отраслях
приказ
декабрь
2023 – 2026 годов
МНВО, МЦРИАП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИКТ
информационно-коммуникационные технологии
АО
акционерное общество
США
Соединенные Штаты Америки
ПИТ "Алатау"
парк инновационных технологий "Алатау"
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
РННТД
результат научной и научно-технической деятельности
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИИ
научно-исследовательский институт
НИОКР
научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы
НТС
научно-технический совет
НО
научные организации
АО "Фонд науки"
акционерное общество "Фонд науки"
научная экосистема
совокупность взаимосвязанных направлений для создания условий и развития научно-технологического предпринимательства, инноваций и связи между бизнесом и научной сферой
АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы"
автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
СД
Совет директоров
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЦРТР
акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
МООК
массовый открытый онлайн-курс
НЦРВО
национальный центр развития высшего образования
ОВПО
организации высшего и (или) послевузовского образования
ВВП
валовой внутренний продукт
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
НАН РК
Национальная академия наук Республики Казахстан
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ГЧП
государственно-частное партнерство
МТБ
материально-техническая база
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
ППС
профессорско-преподавательский состав
АО "ФНБ "Самрук-
Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
БНС АСПиР
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ТиПО
техническое и профессиональное образование
СНГ
Содружество Независимых Государств
ЕНТ
единое национальное тестирование
ННЦРЗ им. С. Каирбековой
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр развития здравоохранения им. С. Каирбековой" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
ННС
национальные научные советы
АО "НЦГНТЭ"
акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы"
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АО "ЦМП"
акционерное общество "Центр международных программ"
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
ЮНЕСКО
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
ЮНИСЕФ
United Nations International Children’s Emergency Fund
ECTS
европейская система перевода и накопления баллов (European Credit Transfer and Accumulation System)
Global Innovation
Index, GII
глобальный индекс инноваций (глобальное исследование и сопровождающий его рейтинг стран мира по показателю уровня развития инноваций)
PCT
международный договор о патентной кооперации
PhD
доктор философии
PIAAC
Programme for the International Assessment of Adult Competencies

Q1, Q2 - квартиль
(тоқсан)
дәйексөз келтіру деңгейін, ғылыми қоғамдастықтың журналға деген сұранысын көрсететін библиометриялық көрсеткіштермен айқындалатын ғылыми журналдар санаты
QS-WUR
Quacquarelli Symonds World University Rankings
R&D
Research and Development ғылыми-зерттеу орталықтары
RTTP
Технологияларды халықаралық кәсіби тіркеу
STEАM
Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics
TALIS
Teaching and Learning International Survey

Q1, Q2 - квартиль
(четверть)
категория научных журналов, которую определяют библиометрические показатели, отражающие уровень цитируемости, востребованность журнала научным сообществом
QS-WUR
Quacquarelli Symonds World University Rankings
R&D
научно-исследовательские центры Research and Development
RTTP
Международная профессиональная регистрация технологий
STEАM
Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics
TALIS
Teaching and Learning International Survey
____________________