Об утверждении Плана действий Правительства Республики Казахстан по обеспечению продвижения равных прав и возможностей мужчин и женщин на 2024 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2024 года № 759
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План действий Правительства Республики Казахстан по обеспечению продвижения равных прав и возможностей мужчин и женщин на 2024 – 2027 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) на полугодовой основе, не позднее 15 июня и 15 декабря, представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан на полугодовой основе, не позднее 1 июля и 25 декабря, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2024 года № 759
План действий
Правительства Республики Казахстан по обеспечению продвижения равных

Қазақстан Республикасы Үкіметінің ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілетуді қамтамасыз ету жөніндегі 2024 – 2027 жылдарға арналған іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қыркүйектегі № 759 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілетуді қамтамасыз ету жөніндегі 2024 – 2027 жылдарға арналған іс-қимыл жоспары (бұдан әрi – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Жоспардың орындалуына жауапты өзге ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жартыжылдық негізде, 15 маусымнан және 15 желтоқсаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі жартыжылдық негізде, 1 шілдеден және 25 желтоқсаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 759 қаулысымен
бекітілген

3. Продвижение гендерного равенства в сфере занятости и социальной защиты
14.
Мониторинг и проведение анализа реализации равных прав и возможностей мужчин и женщин по обеспечению социальными льготами и поддержкой, в том числе лиц с инвалидностью
аналитический отчет
2024 – 2027 годы
МТСЗН
-
не требуются
15.
Обучение социальных работников, оказывающих услуги лицам с инвалидностью, по предоставлению услуг реагирования на гендерное и домашнее насилие в отношении лиц с инвалидностью
семинары,
тренинги
2024 – 2025 годы
МИО, МТСЗН,
НКДЖСДП (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию)
-
за счет средств
ЮНФПА
16.
Подготовка и реализация программы для казахстанцев, выезжающих в трудовую миграцию, с учетом гендерных вопросов и защиты от сексуальной эксплуатации и надругательств
программа
2024 – 2026 годы
МТСЗН, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
17.
Обучение сотрудников местных исполнительных органов по вопросам безопасной миграции, в том числе защиты от сексуальной эксплуатации и надругательств
Специальные семинары
2025 – 2026
годы
МТСЗН, МИО, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
18.
Проведение обучающих семинаров для частных агентств занятости и центров трудовой мобильности по вопросам этического найма трудящихся мигрантов, особенно женщин
семинары
2025 год
МТСЗН, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
19.
Внедрение программы по формированию навыков предпринимательства для безработных женщин-мигрантов в городах Алматы и Шымкенте
программа
2025 год
акиматы городов Алматы и Шымкента, МТСЗН, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
20.
Обучение финансовой грамотности мужчин и женщин-мигрантов
тренинги, курсы
2025 – 2026 годы
МТСЗН, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
21.
Принятие стратегии по социальной интеграции, инклюзии и сплоченности мигрантов (особенно женщин) в городах Алматы и Шымкенте
стратегия
2025 год
акиматы городов Алматы и Шымкента, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
22.
Принятие национального отчета по индикатору управления миграцией (Migration Governance Indicator) с включением темы по защите женщин- мигрантов
национальный отчет
2024 – 2025 годы
МТСЗН,
МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
23.
Распространение опыта Туркестанской области по реагированию на гендерное насилие во всех регионах Республики Казахстан
семинары, тренинги
2024 – 2025 годы
МИО, МКИ,
НКДЖСДП (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию)
-
за счет средств
ЮНФПА
24.
Выработка предложений по оказанию бесплатной юридической помощи жертвам бытового насилия
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
2026 год
МЮ, МКИ, МВД, МТСЗН
-
не требуются
25.
Внедрение курсов культурной интеграции женщин мигрантов в городах Алматы и Шымкенте
курсы
2025 год
акиматы городов Алматы и Шымкента, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ
26.
Проведение на регулярной основе общественных мониторинговых мероприятий с вовлечением членов общественной наблюдательной комиссии и национального превентивного механизма
аналитическая справка
2027 год
МВД, НЦПЧ (по согласованию), ПРООН (по согласованию)
-
не требуются
27.
Оценка влияния экологии на миграцию в горных районах Казахстана с учетом гендерной составляющей
исследование
2024 – 2025 годы
МТСЗН,
МЭПР,
МВРИ, МОМ (по согласованию)
-
за счет средств МОМ

3. Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау саласындағы гендерлік теңдікті ілгерілету
14.
Ерлер мен әйелдердің, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың әлеуметтік жеңілдіктермен және қолдаумен қамтамасыз етілуге тең құқықтары мен мүмкіндіктерінің іске асырылуна мониторинг пен талдау жүргізу
талдамалық есеп
2024-2027 жылдар
Еңбекмині
-
талап етілмейді
15.
Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсететін әлеуметтік жұмыскерлерді мүгедектігі бар адамдарға қатысты гендерлік және үйдегі зорлық-зомбылыққа ден қою қызметтерін көрсетуге оқыту
семинарлар, тренингтер
2024-2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині, ӘІОДСҰК (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша)
-
ЮНФПА қаражаты есебінен
16.
Еңбек көші-қонына шығатын қазақстандықтар үшін гендерлік мәселелер және сексуалдық пайдалану мен қорлаудан қорғау ескерілген бағдарламаны дайындау және іске асыру
бағдарлама
2024–2026
жылдар
Еңбекмині, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
17.
Жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлерін қауіпсіз көші-қон, оның ішінде сексуалдық пайдалану және қорлаудан қорғау мәселелері бойынша оқыту
арнайы
семинарлар
2025–2026
жылдар
Еңбекмині, ЖАО, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
18.
Жеке жұмыспен қамту агенттіктері мен еңбек мобильділігі орталықтары үшін еңбекші көшіп-қонушыларды, әсіресе әйелдерді этикалық жалдау мәселелері бойынша оқыту семинарларын өткізу
семинарлар
2025 жыл
Еңбекмині, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
19.
Алматы және Шымкент қалаларында жұмыссыз көшіп-қонушы әйелдер үшін кәсіпкерлік дағдыларын қалыптастыру бағдарламасын енгізу
бағдарлама
2025 жыл
Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Еңбекмині, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
20.
Көшіп-қонушы ерлер мен әйелдерді қаржылық сауаттылыққа оқыту
тренингтер, курстар
2025-2026
жылдар
Еңбекмині, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
21.
Алматы және Шымкент қалаларында көшіп-қонушылардың (әсіресе әйелдердің) әлеуметтік интеграциясы, инклюзиясы және олардың бірігуі стратегиясын қабылдау
стратегия
2025 жыл
Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
22.
Көшіп-қонушы әйелдерді қорғау жөніндегі тақырыптарды қосып, көші-қонды басқару индикаторы (Migration Governance Indicator) бойынша ұлттық есепті қабылдау
ұлттық есеп
2024-2025 жылдар
Еңбекмині, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
23.
Қазақстан Республикасының барлық өңірлеріне Түркістан облысының гендерлік зорлық-зомбылыққа ден қою жөніндегі тәжірибесін тарату
семинарлар,
тренингтер
2024-2025 жылдар
ЖАО, ӘІОДСҰК (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша)
-
ЮНФПА қаражаты есебінен
24.
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына тегін заңдық көмек көрсету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2026 жыл
Әділетмині, МАМ, ІІМ, Еңбекмині
-
талап етілмейді
25.
Алматы және Шымкент қалаларында көшіп-қонушы әйелдердің мәдени интеграциясы курстарын енгізу
курстар
2025 жыл
Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен
26.
Қоғамдық бақылау комиссиясының мүшелерін және ұлттық алдын алу тетігін тарта отырып, тұрақты негізде қоғамдық мониторингтік іс-шаралар өткізу
талдамалық анықтама
2027 жыл
ІІМ, АҚҰО (келісу бойынша), БҰҰДБ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
27.
Гендерлік құрауышты есепке ала отырып, Қазақстанның таулы аудандарындағы көші-қонға экологияның әсерін бағалау
зерттеу
2024-2025
жылдар
Еңбекмині, ЭТРМ,
СРИМ, ХКҰ (келісу бойынша)
-
ХКҰ қаражаты есебінен

4. Укрепление института гендерного равенства
28.
Проведение встреч внештатных советников при акимах по вопросам гендерного равенства с молодежью и трудовыми коллективами
встречи, совещания
2025 – 2027 годы
МИО,
структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию)
-
не требуются
29.
Актуализация Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года
проект Указа Президента Республики Казахстан
2026 год
МКИ, АДГС (по согласованию), МЗ, БНС АСПиР (по согласованию), МО, МВД, НКДЖСДП (по согласованию),
структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию)
-
не требуются
30.
В рамках реализации мер по обеспечению прав человека проведение анализа функций государственных органов для определения недостающих функций в целях совершенствования семейной и гендерной политики с учетом экономической целесообразности
аналитическая информация в МНЭ
2025 год
МКИ
-
не требуются
31.
Внедрение Программы сертификации по достижению гендерного равенства, разработанной Программой развития ООН, в государственных органах и частных организациях
выдача сертификатов государственным органам
2027 год
МКИ, ПРООН (по согласованию)
-
не требуются
32.
Проведение социологических и аналитических исследований в сфере гендерной политики
аналитический доклад
2024 – 2027 годы
МКИ, КИОР (по согласованию), Консорциум исследовательских организаций сферы семейной, гендерной и демографической политики (по согласованию), ПРООН (по согласованию), структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношений институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
33.
Проработка вопроса внедрения гендерной экспертизы проектов и действующих НПА
аналитическая информация
2024 год
МКИ, МЮ,
структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию), КИОР (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
34.
Проведение пилотного гендерного анализа законопроекта
аналитическая справка
2024 год
МКИ, КИОР (по согласованию), ПРООН (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношений институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
35.
Реализация мероприятий по продвижению равных прав и возможностей мужчин и женщин во всех сферах
социальные проекты в рамках ГСЗ
2024 – 2027 годы
МИО
в пределах предусмотренных средств
МБ
36.
Проведение тренингов и семинаров для повышения осведомленности и потенциала сотрудников системы образования для содействия обучению культуре равенства и недискриминации и гендерным компетенциям
семинары, тренинги
2024 год
МКИ, МП, МНВО, МИО,
структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
37.
Распространение базового информационного пакета материалов по вопросам прав человека и гендерного равенства для повышения осведомленности лиц с нарушениями интеллектуального развития
информационно-образовательные материалы
2024 – 2025 годы
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию)
-
за счет средств
ЮНФПА
38.
Организация работы с Духовным управлением мусульман Казахстана по вопросам гендерного равенства и профилактики гендерного насилия
семинары, тренинги, обучения
2024 – 2025 годы
МКИ,
ДУМК (по согласованию),
ЮНФПА (по согласованию)
-
за счет средств ЮНФПА
39.
Производство информационных видеороликов для молодых пар, вступающих в брак, по вопросам гендерного равенства
(разделение обязанностей по дому и родительству, планирование семьи и охрана репродуктивного здоровья мужчин и женщин)
ролики,
медиаплан
2024 год
МКИ,
НКДЖСДП (по согласованию),
ЮНФПА (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями",
за счет средств
ЮНФПА
40.
Внедрение гендерных аспектов в:
Национальный адаптационный план (НАП); определяемые на национальном уровне вклады (ОНУВ)
раздел в НАП и ОНУВ
2024 – 2027 годы
МЭПР,
ПРООН (по согласованию)
-
за счет средств ПРООН

4. Гендерлік теңдік институтын нығайту
28.
Әкімдер жанындағы штаттан тыс кеңесшілердің жастармен және еңбек ұжымдарымен гендерлік теңдік мәселелері бойынша кездесулерін өткізу
кездесулер, кеңестер
2025-2027 жылдар
ЖАО, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
29.
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын жаңарту
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
2026 жыл
МАМ, МҚІА (келісу бойынша), ДСМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша), Қорғанысмині, ІІМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
30.
Адам құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыру шеңберінде экономикалық орындылықты есепке ала отырып, отбасылық және гендерлік саясатты жетілдіру мақсатында жетіспейтін функцияларды айқындау үшін мемлекеттік органдардың функцияларына талдау жүргізу
ҰЭМ-ге
талдамалық ақпарат
2025 жыл
МАМ
-
талап етілмейді
31.
Мемлекеттік органдарда және жеке ұйымдарда БҰҰ даму бағдарламасы әзірлеген Гендерлік теңдікке қол жеткізу бойынша сертификаттау бағдарламасын енгізу
мемлекеттік органдарға сертификаттар беру
2027 жыл
МАМ, БҰҰДБ (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
32.
Гендерлік саясат саласында әлеуметтанушылық және талдамалық зерттеулер жүргізу
талдамалық баяндама
2024-2027 жылдар
МАМ, ҚҚДИ (келісу бойынша),
Отбасы, гендерлік және демографиялық саясат саласындағы зерттеу ұйымдарының консорциумы (келісу бойынша), БҰҰДБ (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
33.
Жобаларға және қолданыстағы НҚА гендерлік сараптаманы енгізу мәселесін пысықтау
талдамалық ақпарат
2024 жыл
МАМ, Әділетмині,
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ҚҚДИ (келісу бойнша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралықұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" ББ
34.
Заң жобасына пилоттық гендерлік талдау жүргізу
талдамалық анықтама
2024 жыл
МАМ, ҚҚДИ (келісу бойынша), БҰҰДБ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
35.
Барлық салаларда ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілету жөніндегі іс-шараларды іске асыру
МӘТ шеңберіндегі әлеуметтік жобалар
2024-2027 жылдар
ЖАО
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
36.
Білім беру жүйесі қызметкерлерінің хабардар болуы мен әлеуетін арттыруда теңдік пен кемсітпеу мәдениетіне және гендерлік құзыреттілікке оқытуға жәрдемдесу үшін тренингтер мен семинарлар өткізу
семинарлар, тренингтер
2024 жыл
МАМ, ОМ, ҒЖБМ, ЖАО,
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралықұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" ББ
37.
Интеллектуалды дамуында ауытқу бар адамдардың хабардар болуын арттыру үшін адам құқықтары және гендерлік теңдік мәселелері жөніндегі материалдардың базалық ақпараттық пакетін тарату
ақпараттық-білім беру материалдары
2024-2025 жылдар
МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша)
-
ЮНФПА қаражаты есебінен
38.
Қазақстан мұсылмандарының діни басқармасымен гендерлік теңдік және гендерлік зорлық-зомбылықтың алдын алу мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыру
семинарлар, тренингтер, оқытулар
2024-2025 жылдар
МАМ, ҚМДБ (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша)
-
ЮНФПА қаражаты есебінен
39.
Некеге тұрушы жас жұптарға арналған гендерлік теңдік мәселелері жөнінде ақпараттық бейнероликтер шығару (үй және ата-ана міндеттерін бөлісу, отбасын жоспарлау және ерлер мен әйелдердің репродуктивті денсаулығын қорғау)
роликтер, медиа-жоспар
2024 жыл
МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша),
ЮНФПА (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралықұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" ББ, ЮНФПА қаражаты есебінен
40.
Ұлттық бейімделу жоспарына (ҰБЖ), ұлттық деңгейде айқындалатын салымдарға (ҰДАС) гендерлік аспектілерді енгізу
ҰБЖ мен ҰДАС-қа бөлім
2024-2027 жылдар
ЭТРМ, БҰҰДБ (келісу бойынша)
-
БҰҰДБ қаражаты есебінен

5. Продвижение равенства в брачно-семейных отношениях и воспитании детей
41.
Организация и проведение Международной научной конференции по вопросам гендерной и семейно-демографической политики
конференция
2024 год
МКИ,
структура "ООН женщины" в Казахстане (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
42.
Проведение форума матерей "Анаға тағзым" во всех регионах страны
форум
2025 – 2027 годы
МИО, МКИ, НКДЖСДП (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
МБ
43.
Организация мероприятий по вовлечению отцов в семейную жизнь и воспитание детей
форумы, тренинги, встречи
2024 – 2027 годы
МИО, МКИ, РОО "Союз отцов" (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
МБ
44.
Проведение Республиканского форума отцов
форум
2024 год
МКИ, РОО "Союз отцов" (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
РБ
БП 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
45.
Проведение региональных форумов отцов
форумы
2024 – 2027 годы
МИО, МКИ, РОО "Союз отцов" (по согласованию)
в пределах предусмотренных средств
МБ
46.
Проведение конкурса "Спортивная семья" по командным видам спорта в целях культивирования совместного времяпрепровождения отцов с детьми
конкурсы, эстафеты
2025 - 2027 годы
МИО
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВИЧ-инфекция – вирус иммунодефицита человека;
НЦПЧ – Национальный центр по правам человека;
НКДЖСДП – Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
СМИ – средства массовой информации;
ООН – Организация Объединенных Наций;
ПРООН – Программа развития Организации Объединенных Наций;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МБ – местный бюджет;
ИППП– инфекции, передаемые половым путем;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МОМ – Международная организация по миграции;
КИОР – Казахстанский институт общественного развития;
ДУМК – Духовное управление мусульман Казахстана;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
ГСЗ – государственный социальный заказ;
ГО – государственные органы;
НПА – нормативный правовой акт;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
РОО – республиканское общественное объединение "Союз отцов";
АСПиР – Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
БНС АСПиР – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
НПО – неправительственные организации;
НАП – Национальный адаптационный план;
ОНУВ – определяемые на национальном уровне вклады;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
ЮНФПА – Фонд Организации Объединенных Наций в области народонаселения.
__________________________

5. Неке-отбасы қатынастарында және балалар тәрбиесінде теңдікті ілгерілету
41.
Гендерлік және отбасылық-демографиялық саясат мәселелері бойынша халықаралық ғылыми конференция ұйымдастыру және өткізу
конференция
2024 жыл
МАМ, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралықұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" ББ
42.
Елдің барлық өңірлерінде "Анаға тағзым" аналар форумын өткізу
форум
2025-2027 жылдар
ЖАО, МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
43.
Әкелерді отбасылық өмірге, бала тәрбиесіне тарту іс-шараларын ұйымдастыру
форумдар, тренингтер, кездесулер
2024-2027 жылдар
ЖАО, МАМ, "Әкелер одағы" РҚБ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
44.
Республикалық әкелер форумын өткізу
форум
2024 жыл
МАМ, "Әкелер одағы" РҚБ (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралықұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" ББ
45.
Әкелердің өңірлік форумдарын өткізу
форумдар
2024-2027 жылдар
ЖАО, МАМ, "Әкелер одағы" РҚБ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
46.
Әкелердің балалармен бірге уақыт өткізуін дәріптеу мақсатында командалық спорт түрлері бойынша "Спорттық отбасы" конкурсын өткізу
конкурстар, эстафеталар
2025-2027 жылдар
ЖАО
-
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы;
АҚҰО – Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық;
ӘІОДСҰК – Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары;
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы;
БҰҰДБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖЖБИ – жыныстық жолмен берілетін инфекциялар;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
ХКҰ – Халықаралық көші-қон ұйымы;
ҚҚДИ – Қазақстандық қоғамдық даму институты;
ҚМДБ – Қазақстан мұсылмандары Діни басқармасы;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
МҚІА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
МӘТ – мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс
МО – мемлекеттік органдар;
НҚА – нормативтік құқықтық акт;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
РҚБ – "Әкелер одағы" республикалық қоғамдық бірлестігі;
СЖРА – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі;
СЖРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар;
ҰБЖ – Ұлттық бейімделу жоспары;
ҰДАС – ұлттық деңгейде айқындалатын салымдар;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЮНФПА – БҰҰ Халықтың қоныстануы саласындағы қоры.