О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан в области подготовки кадров для Пограничных войск Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2024 года № 1091
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан в области подготовки кадров для Пограничных войск Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан.
2. Уполномочить Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Сагимбаева Ермека Алдабергеновича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан в области подготовки кадров для Пограничных войск Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2024 года № 1091
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан в области подготовки кадров для Пограничных войск Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Таджикистан, именуемые в дальнейшем Сторонами,
исходя из желания развивать и укреплять дружественные отношения,
стремясь к налаживанию и углублению интеграционных процессов в сфере обеспечения безопасности внешних границ,
сознавая решающее значение профессионально подготовленных военных кадров пограничных войск для надежной охраны внешних границ государств – участников Содружества Независимых Государств,
руководствуясь статьей 1 Соглашения о сотрудничестве в подготовке и повышении квалификации военных кадров для пограничных войск государств – участников Содружества Независимых Государств от 3 ноября 1995 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Казахстанская Сторона принимает военнослужащих Пограничных войск Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан на обучение в Пограничную академию Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная академия КНБ), расположенную по адресу: Республика Казахстан, город Алматы, проспект Достык, 103, в оговоренном количестве в пределах лимита штатной численности, утвержденного Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, и средств, выделенных на содержание Пограничной академии КНБ по специальностям, и на сроки, которые ежегодно согласовываются Сторонами. Результаты согласования оформляются контрактами.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы Тәжікстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитетінің Шекара әскерлері үшін кадрлар даярлау саласындағы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 21 желтоқсандағы № 1091 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы Тәжікстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитетінің Шекара әскерлері үшін кадрлар даярлау саласындағы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы Ермек Алдабергенұлы Сағымбаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы Тәжікстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитетінің Шекара әскерлері үшін кадрлар даярлау саласындағы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1091 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы Тәжікстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитетінің Шекара әскерлері үшін кадрлар даярлау саласындағы келісім
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Тәжiкстан Республикасының Yкiметi,
достық қатынастарды дамыту және нығайту ниетiн негiзге ала отырып,
сыртқы шекаралар қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы интеграциялық процестерді жолға қоюға және тереңдетуге ұмтыла отырып,
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын сенiмдi күзету үшiн шекара әскерлерiнiң кәсiби даярланған әскери кадрларының шешушi маңызын ұғына отырып,
1995 жылғы 3 қарашадағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң шекара әскерлерi үшiн әскери кадрларды даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттырудағы ынтымақтастық туралы келiсiмнiң 1-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келiстi:
1-бап
Қазақстан Тарапы Тәжiкстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитеті Шекара әскерлерiнің әскери қызметшiлерiн Қазақстан Республикасы Алматы қаласы Достық даңғылы 103-үй мекенжайында орналасқан Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара академиясына (бұдан әрі – ҰҚК Шекара академиясы) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы бекiткен штат саны лимитiнiң және ҰҚК Шекара академиясын ұстауға бөлiнген қаражаттың шегiнде шарттасқан санда Тараптар жыл сайын келiсетiн мамандықтар бойынша және мерзiмге оқуға қабылдайды. Келiсу нәтижелерi келiсiмшарттармен ресiмделедi.

Статья 2
Уполномоченными органами Сторон, ответственными за выполнение настоящего Соглашения, являются:
с казахстанской Стороны – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
с таджикистанской Стороны – Государственный комитет национальной безопасности Республики Таджикистан.
В случаях изменения названий или функций вышеназванных уполномоченных органов Стороны будут своевременно уведомлены по дипломатическим каналам.
Статья 3
Прием военнослужащих на обучение проводится в соответствии с ежегодными письменными заявками таджикистанской Стороны, рекомендациями и возможностями казахстанской Стороны. Казахстанская Сторона за шесть месяцев до начала учебного года направляет таджикистанской Стороне квоты по специальностям обучения и количестве мест по каждой специальности. Заявки направляются не позднее чем за шесть месяцев до начала обучения. В заявках указываются специальности обучения и количество кандидатов по каждой специальности, отдельно уровень общего образования кандидатов на обучение.
Таджикистанская Сторона осуществляет отбор кандидатов на обучение в Пограничную академию КНБ согласно ежегодно устанавливаемой квоте казахстанской Стороной.
По образовательным программам высшего образования в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ВСУЗы ОНБ) принимаются граждане Республики Таджикистан:
1) имеющие среднее или послесреднее образование, не проходившие воинскую службу, достигшие в год поступления возраста семнадцати лет, но не старше двадцати одного года;
2) прошедшие воинскую службу либо службу в специальных государственных органах, и военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, до достижения ими в год поступления возраста двадцати четырех лет;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, либо сотрудники, проходящие службу в специальных государственных органах, до достижения ими в год поступления возраста двадцати пяти лет.
Возраст кандидата на учебу по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения определяется на день его зачисления в ВСУЗы ОНБ.
Статья 4
Таджикистанская сторона в установленном порядке осуществляет профессиональный отбор, медицинское освидетельствование, проведение на конкурсной основе приемных экзаменов по установленной программе таджикистанской Стороны и направляет на обучение военнослужащих в Пограничную академию КНБ в заранее определенные сроки.
Обучение производится на казахском или русском языке в соответствии с действующими рабочими учебными планами и рабочими учебными программами, принятыми в ВСУЗах ОНБ.
Кандидат должен иметь базовый уровень владения казахским или русским языком – (А2). Проверка устных и письменных речевых навыков владения казахским или русским языком осуществляется при обязательном участии представителей казахстанской Стороны.

2-бап
Тараптардың осы Келiсiмнiң орындалуы үшiн жауапты уәкiлеттi органдары:
Қазақстан Тарапынан – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi;
Тәжiкстан Тарапынан – Тәжікстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттік комитеті болып табылады.
Жоғарыда аталған уәкiлеттi органдардың атаулары немесе функциялары өзгерген жағдайда Тараптар дипломатиялық арналар арқылы уақтылы хабардар етiлетiн болады.
3-бап
Әскери қызметшiлердi оқуға қабылдау Тәжiкстан Тарапының жыл сайынғы жазбаша өтiнiмдерiне, Қазақстан Тарапының ұсынымдары мен мүмкiндiктерiне сәйкес жүргiзiледi. Қазақстан Тарапы оқу жылы басталғанға дейін алты ай бұрын Тәжікстан Тарапына әрбір оқыту мамандығы бойынша квота мен әрбір мамандық бойынша орын санын жолдайды. Өтiнiмдер оқу басталғанға дейiн кемінде алты ай бұрын жiберiледi. Өтiнiмдерде оқыту мамандығы және әр мамандық бойынша жеке үмiткерлер саны, оқуға үмiткерлердiң жалпы бiлiм деңгейi көрсетiледi.
Тәжiкстан Тарапы жыл сайын Қазақстан Тарапы бекiтетiн квотаға сәйкес ҰҚК Шекара академиясында оқуға үмiткерлердi iрiктеудi жүзеге асырады.
Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына (бұдан әрі – ҰҚО ӘАОО) Тәжiкстан Республикасының мынадай азаматтары қабылданады:
1) орта немесе ортадан кейінгі білімі бар, әскери қызмет өткермеген, оқуға қабылданған жылы он жеті жасқа толған, бірақ жиырма бір жастан аспаған;
2) арнаулы мемлекеттiк органдарда әскери қызмет немесе қызмет өткерген және мерзімді әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшілер олар қабылданған жылы жиырма төрт жасқа толғанға дейiн;
3) келiсiмшарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлер немесе арнаулы мемлекеттiк органдарда қызмет өткерiп жатқан қызметкерлер қабылданған жылы жиырма бес жасқа толғанға дейiн.
Жоғары білім және қысқартылған оқу мерзімімен жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға үміткердің жасы оны ҰҚО ӘАОО-ға қабылдаған күні айқындалады.
4-бап
Тәжікстан Тарапы белгiленген тәртiппен Тәжікстан Тарапы белгiлеген бағдарлама бойынша конкурстық негiзде кәсiптiк iрiктеу, медициналық куәландыру, қабылдау емтихандарын өткiзедi және әскери қызметшiлердi ҰҚК Шекара академиясына оқуға алдын ала айқындалған мерзiмде жiбередi.
Оқыту Қазақстан Республикасы ҰҚО ӘАОО-да қабылданған қолданыстағы жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес қазақ немесе орыс тілінде жүргізіледі.
Үміткерде қазақ немесе орыс тілін меңгерудің базалық деңгейі (А2) болуға тиіс. Қазақ немесе орыс тілін меңгерудің ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын тексеру қазақстандық Тарап өкілдерінің міндетті қатысуымен жүзеге асырылады.

Статья 5
Таджикистанская Сторона за один месяц до начала обучения направляет в адрес казахстанской Стороны:
два экземпляра списков военнослужащих с указанием воинского звания, фамилии, имени, отчества, года рождения, общего образования, предполагаемой специальности;
учебные дела кандидатов на обучение, которые включают в себя:
результаты профессионального отбора, заключение о наличии прав получения (передачи) сведений, отнесенных к государственным секретам, и нотариально заверенные копии документов о полном среднем образовании.
Учебные дела военнослужащих таджикистанской Стороны, отчисленных или окончивших Пограничную академию КНБ, направляются таджикистанской Стороне.
Военнослужащие таджикистанской Стороны прибывают на обучение в установленном порядке к началу учебного года, имея при себе:
действительный документ, удостоверяющий личность, дающий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан;
оригиналы и копии документов об образовании, изученных предметах и полученных по ним оценках;
выписку из ведомости сдачи вступительных экзаменов в высшие учебные заведения;
заключение медицинского освидетельствования и флюорографическое исследование органов грудной клетки в прямой проекции со сроком давности не более 3 (три) месяцев, а также медицинское заключение об обследовании на ВИЧ-инфекцию и гепатит (В, С) со сроком давности не более 14 (четырнадцать) дней;
пять фотокарточек размером 4,5 х 3,5 см в военной форме;
соответствующую форму допуска к государственным секретам Республики Таджикистан.
Документы кандидатов на учебу должны быть оформлены на казахском или русском языке и нотариально заверены.
Таджикистанская Сторона обеспечивает прибытие кандидатов на обучение в установленные сроки.
В случае невозможности прибытия военнослужащих таджикистанской Стороны к началу обучения таджикистанская Сторона не позднее чем за десять дней до начала обучения обязана оповестить об этом казахстанскую Сторону.
При направлении на обучение таджикистанской Стороной назначается старший национальной группы из числа военнослужащих таджикистанской Стороны, который является ее представителем в Пограничной академии КНБ.
Контакты между Сторонами поддерживаются путем обмена корреспонденцией с помощью телефонной, факсимильной и иной электронной связи.
Статья 6
В соответствии с рабочими учебными планами военнослужащим таджикистанской Стороны, обучающимся в Пограничной академии КНБ, ежегодно предоставляются каникулярные отпуска:
1) летний отпуск – тридцать суток;
2) зимний отпуск – четырнадцать суток.
Время, необходимое для проезда к месту проведения каникулярных отпусков и обратно, не предоставляется.

5-бап
Тәжiкстан Тарапы оқу басталғанға дейiн бір ай бұрын Қазақстан Тарапының мекенжайына мыналарды жолдайды:
әскери атағын, тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын, жалпы бiлiмiн, болжанатын мамандығын көрсете отырып, әскери қызметшiлер тiзiмiнiң екi данасын;
оқуға үмiткерлердiң оқу істерін, олар мыналарды:
кәсiптiк iрiктеудің нәтижелерiн, мемлекеттiк құпияларға жатқызылған мәлiметтердi алу (беру) құқықтарының бар-жоғы туралы қорытындыны және толық орта бiлiмi туралы құжаттарының нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн қамтиды.
ҰҚК Шекара академиясынан оқудан шығарылған немесе оны аяқтаған Тәжiкстан Тарапы әскери қызметшілерінің оқу істері Тәжiкстан Тарапына жолданады.
Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерi оқуға белгiленген тәртiппен оқу жылының басталуына қарай келедi, оларда өзімен бірге:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін жарамды жеке басын куәландыратын құжаты;
білімі туралы, оқыған пәндері мен олар бойынша алған бағалары туралы құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері;
жоғары оқу орындарына түсу емтихандарын тапсыру туралы ведомосынан үзінді;
мерзімі 3 (үш) айдан аспаған тіке проекцияда көкірек қуысы органдарын флюорографиялық зерттеу және медициналық куәландыру қорытындысы, сондай-ақ мерзімі он төрт күннен аспаған АҚТҚ-инфекциясы мен гепатитке (В, С) тексеру туралы медициналық қорытынды;
әскери нысандағы киімде түскен өлшемі 4,5 х 3,5 см бес фотосурет;
Тәжікстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жіберуге тиісті нысаны болуы керек.
Оқуға үміткерлердің құжаттары қазақ немесе орыс тілінде жасалып ресімделген және нотариалды куәландырылған болуға тиіс.
Тәжікстан Тарапы үміткерлердің белгіленген мерзімде оқуға келуін қамтамасыз етеді.
Тәжікстан Тарапы әскери қызметшілерінің оқудың басталуына қарай келуі мүмкін болмаған жағдайда Тәжікстан Тарапы оқу басталғанға дейін кемінде он күн бұрын Қазақстан Тарапын хабардар етуге міндетті.
Тәжiкстан Тарапы оқуға жiберген кезде Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерi қатарынан ұлттық топтың жетекшiсiн тағайындайды, ол ҰҚК Шекара академиясындағы оның өкiлi болып табылады.
Тараптар арасындағы байланыстар телефон, факсимильдік және өзге де электрондық байланыс көмегімен хат-хабарлама алмасу жолымен жасалады.
6-бап
ҰҚК Шекара академиясында оқитын Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерiне оқу жоспарларына сәйкес жыл сайын мынадай каникул демалыстары берiледi:
1) жазғы демалыс – отыз тәулік;
2) қысқы демалыс – он төрт тәулік.
Каникул демалыстарын өткізу орнына және кері қарай жол жүру үшін қажетті уақыт берілмейді.

Статья 7
Казахстанская Сторона в ходе обучения военнослужащих таджикистанской Стороны в Пограничной академии КНБ обеспечивает:
временной регистрацией в органах внутренних дел Республики Казахстан;
стипендией;
вещевым имуществом;
жилыми помещениями (общежитиями);
трехразовым питанием;
учебными пособиями, учебно-классными принадлежностями, лабораторным оборудованием, вооружением, техникой, боеприпасами, техническими средствами практического обучения;
расходными материалами и другим оборудованием, необходимым для учебного процесса в соответствии со специальными учебными планами и программами;
правом пользования библиотеками, читальными и спортивными залами и другими помещениями, необходимыми для учебного процесса;
медицинским обслуживанием, включая госпитализацию и предоставление медикаментов;
транспортом для учебных целей;
обмундированием, а также специальной одеждой для работы с техникой по нормам для существующих категорий военнослужащих казахстанской Стороны.
Специальная одежда выдается во временное пользование и подлежит возврату в местах ее получения после окончания обучения.
Статья 8
Обеспечение военнослужащих таджикистанской Стороны стипендией, обмундированием, питанием и жилыми помещениями (общежитием), а также расходы, связанные с обучением, осуществляются казахстанской Стороной по нормам, установленным для соответствующих категорий военнослужащих казахстанской Стороны.
Таджикистанская Сторона осуществляет следующую оплату своим военнослужащим в соответствии с законодательством Республики Таджикистан:
проезда военнослужащих, провоза их багажа от места прохождения ими военной службы (места жительства) до места обучения;
провоза их багажа от места обучения до места прохождения ими военной службы (места жительства), проезда в каникулярные отпуска и отпуска по личным обстоятельствам, на профессиональную практику и стажировку и обратно, при возвращении на территорию Республики Таджикистан в случае отчисления из Пограничной академии КНБ и убытия к месту службы по окончании обучения.
Статья 9
В случае повреждения по вине военнослужащего таджикистанской Стороны имущества казахстанской Стороны военнослужащий таджикистанской Стороны возмещает стоимость его ремонта или замены, исходя из фактических затрат, согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
В случае утраты по вине военнослужащего таджикистанской Стороны имущества казахстанской Стороны военнослужащий таджикистанской Стороны возмещает его стоимость в размерах, определенных для соответствующих категорий военнослужащих казахстанской Стороны.

7-бап
Қазақстан Тарапы Тәжікстан Тарапының әскери қызметшiлерiн ҰҚК Шекара академиясында оқыту барысында:
Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында уақытша тiркеумен;
шәкіртақымен;
заттай мүлiкпен;
тұратын үй-жайлармен (жатақханалармен);
үш мезгiлдiк тамақпен;
оқытушылар құрамымен, оқу құралдарымен, оқу-сыныптық керек-жарақтармен, зертханалық жабдықпен, қару-жарақпен, техникамен, оқ-дәрiлермен, практикалық оқытудың техникалық құралдарымен;
арнайы оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес оқу процесіне қажеттi шығыс материалдарымен және басқа да жабдықпен;
оқу процесіне қажеттi кiтапханаларды, оқу және спорт залдарын және басқа үй-жайларды пайдалану құқығымен;
госпитальға жатқызу мен дәрi-дәрмектер берудi қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетумен;
оқу мақсаттары үшiн көлiкпен;
киiм-кешекпен, сондай-ақ Қазақстан Тарапы әскери қызметшiлерiнiң қазiргi санаттарына арналған нормалар бойынша техникамен жұмыс iстеуге арналған арнайы киiммен қамтамасыз етедi.
Арнайы киiм уақытша пайдалануға берiледi және оқу аяқталғаннан кейiн ол алған орнына қайтарылуға тиiс.
8-бап
Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерiн шәкіртақымен, киiм-кешекпен, тамақпен және тұрғын үй-жайлармен (жатақханамен) қамтамасыз етудi, сондай-ақ оқуға байланысты шығыстарды қазақстандық Тарап әскери қызметшiлерiнiң тиiстi санаттары үшiн белгіленген нормалар бойынша Қазақстан Тарапы жүзеге асырады.
Тәжікстан Тарапы Тәжікстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз әскери қызметшілеріне мыналарды:
әскери қызметшілердің жол жүру, олардың әскери қызмет өткеру орнынан (тұрғылықты жерінен) оқу орнына дейін жүгін тасымалдау ақысын;
оқу орнынан әскери қызмет өткеру орнына (тұрғылықты жеріне) дейін олардың жүгін тасымалдау, каникулдық демалысқа және жеке себептер бойынша демалысқа, кәсіби практика мен тағылымдамадан өтуге және кері қарай, ҰҚК Шекара академиясынан оқудан шығарылған және оқу аяқталысымен қызмет орнына кеткен жағдайда Тәжікстан Республикасының аумағына оралу кезінде жол жүру ақысын төлеуді жүзеге асырады.
9-бап
Тәжiкстан Тарапы әскери қызметшiсiнiң кiнәсынан Қазақстандық Тараптың мүлкi бұзылған жағдайда, қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес нақты шығындарды негiзге ала отырып, Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшілері оның жөндеу немесе ауыстыру құнын өтейді.
Тәжiкстан Тарапы әскери қызметшiсiнiң кiнәсынан қазақстандық Тараптың мүлкi жоғалған жағдайда, оның құнын қазақстандық Тарап әскери қызметшiлерiнiң тиiстi санаттарына сәйкес анықталған мөлшерде Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшілері өтейдi.

Статья 10
На военнослужащих таджикистанской Стороны, проходящих обучение в Пограничной академии КНБ, распространяются права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан для иностранных граждан.
Военнослужащие таджикистанской Стороны обязаны соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, регламентирующих прохождение военной службы, а также внутренний распорядок и учебный процесс в Пограничной академии КНБ.
Военнослужащие, обучающиеся в Пограничной академии КНБ и нарушающие вышеуказанные требования, а также отозванные по решению таджикистанской Стороны, отчисляются из Пограничной академии КНБ и откомандировываются в Республику Таджикистан.
По окончании каждого семестра казахстанская Сторона предоставляет таджикистанской Стороне сведения о состоянии воинской дисциплины и успеваемости военнослужащих таджикистанской Стороны.
Статья 11
При заболевании военнослужащего, препятствующем дальнейшему обучению, он направляется на военно-врачебную комиссию. В случае принятия военно-врачебной комиссией решения о непригодности заболевшего военнослужащего к дальнейшему обучению он отчисляется из Пограничной академии КНБ и направляется в распоряжение таджикистанской Стороны.
В случае смерти (гибели) на территории Республики Казахстан военнослужащего Республики Таджикистан таджикистанская Сторона за свой счет обеспечит оформление и отправку тела умершего (погибшего) в Республику Таджикистан. Казахстанская Сторона по просьбе таджикистанской Стороны окажет необходимое содействие.
Во всех случаях казахстанская Сторона немедленно информирует таджикистанскую Сторону о смерти обучаемого, а причины смерти будут выясняться уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан компетентными органами казахстанской Стороны.
Статья 12
Профессиональная практика и стажировка военнослужащих таджикистанской Стороны проводятся в соответствии с рабочими учебными планами и рабочими учебными программами военных, специальных учебных заведений казахстанской Стороны на базе практики и стажировки таджикистанской Стороны и совмещаются (как правило) с выездом в каникулярный отпуск (летний, зимний).
Обучающимся, прошедшим итоговую аттестацию и подтвердившим усвоение соответствующей образовательной программы, решением Государственной аттестационной комиссии присуждается степень "бакалавр", выдаются диплом и нагрудные знаки установленного образца.
Присвоение первых офицерских званий военнослужащим таджикистанской Стороны, обучающимся в Пограничной академии КНБ, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Таджикистан на основании направленной информации Пограничной академии КНБ.

10-бап
ҰҚК Шекара академиясында оқып жүрген Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында шетелдiк азаматтар үшiн көзделген құқықтар мен мiндеттер қолданылады.
Тәжікстан Тарапының әскери қызметшілері Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, әскери қызметтi өткерудi регламенттейтiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын, сондай-ақ ҰҚК Шекара академиясындағы iшкi тәртiптi және оқу процесiн сақтауға мiндеттi.
ҰҚК Шекара академиясында оқитын және жоғарыда аталған талаптарды бұзған, сондай-ақ Тәжiкстан Тарапының шешiмi бойынша керi шақырылған әскери қызметшiлер ҰҚК Шекара академиясынан шығарылады және Тәжiкстан Республикасына жiберiледi.
Қазақстан Тарапы әрбір семестр аяқталысымен Тәжікстан Тарапы әскери қызметшілерінің әскери тәртібі мен оқу үлгерімінің жай-күйі туралы мәліметтерді Тәжікстан Тарапына ұсынады.
11-бап
Әскери қызметшi сырқаттанып, бұл оның одан әрi оқуына кедергi келтiрген кезде ол әскери-дәрiгерлiк комиссияға жiберiледi. Әскери-дәрiгерлiк комиссия сырқаттанған әскери қызметшiнiң одан әрi оқуға жарамсыздығы туралы шешiм қабылдаған жағдайда ол ҰҚК Шекара академиясынан оқудан шығарылады және Тәжiкстан Тарапының қарамағына жiберiледi.
Тәжiкстан Республикасының әскери қызметшiсi Қазақстан Республикасының аумағында қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда Тәжiкстан Тарапы қайтыс болған (қаза тапқан) адамның мәйітін Тәжiкстан Республикасына жiберудi өз есебiнен қамтамасыз етедi. Қазақстан Тарапы Тәжiкстан Тарапының өтiнiшi бойынша қажетті жәрдем көрсетедi.
Қазақстан Тарапы барлық жағдайларда Тәжiкстан Тарапын оқып жүрген адамның қайтыс болғаны туралы дереу хабардар етедi, ал қайтыс болу себептерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті Қазақстан Тарапының құзыреттi органдары анықтайтын болады.
12-бап
Тәжікстан Тарапы әскери қызметшiлерiнiң кәсiптiк практикасы мен тағылымдамасы Қазақстан Тарапының әскери арнаулы оқу орындарының жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес Тәжікстан Тарапының практика мен тағылымдама базасында жүргізіледі және каникулдық демалысқа (жазғы, қысқы) шығумен бiрiктiрiледi (әдетте).
Қорытынды аттестаттаудан өткен және тиісті білім беру бағдарламасын игергенін растаған білім алушыларға Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының шешімімен "бакалавр" дәрежесі беріледі, диплом және белгіленген үлгідегі кеуде белгілері тапсырылады.
ҰҚК Шекара академиясында оқып жүрген Тәжiкстан Тарапының әскери қызметшiлерiне алғашқы офицерлер атағын беру ҰҚК Шекара академиясы жолдаған ақпараттың негізінде Тәжiкстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 13
Рабочие тетради военнослужащих таджикистанской Стороны, закончивших обучение, могут высылаться в Республику Таджикистан в установленном порядке на основании запроса таджикистанской Стороны.
Статья 14
Военнослужащие таджикистанской Стороны, обучающиеся в Пограничной академии КНБ, допустившие несанкционированное распространение или разглашение секретной и совершенно секретной информации, полученной в рамках реализации настоящего Соглашения, либо совершившие иное уголовное правонарушение, несут ответственность в порядке, предусмотренном национальным законодательством государств Сторон по месту его совершения.
Статья 15
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются в виде отдельных протоколов, являющихся неотъемлемыми частями настоящего Соглашения. Все споры, возникающие при реализации настоящего Соглашения, будут решаться Сторонами путем взаимных консультаций и переговоров.
Статья 16
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего из письменных уведомлений Сторон о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и остается в силе до истечения шести месяцев с даты получения одной из Сторон по дипломатическим каналам соответствующего письменного уведомления другой Стороны о ее намерении прекратить его действие.
В случае прекращения действия данного Соглашения контракты, заключенные на его основании, действуют до выполнения по ним обязательств Сторон.
С даты вступления в силу настоящего Соглашения прекращает свое действие Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан в области подготовки кадров для пограничных войск Республики Таджикистан от 24 января 2007 года.
Совершено в городе Астане "___" __________ 20___ года, в двух экземплярах, на казахском, таджикском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Таджикистан

13-бап
Оқуды аяқтаған Тәжiкстан Тарапы әскери қызметшiлерiнiң жұмыс дәптерлерi Тәжiкстан Тарапының сұрау салуы негiзiнде бекiтiлген тәртiппен Тәжiкстан Республикасына жiберiледi.
14-бап
Осы Келiсiмдi iске асыру шеңберiнде алынған құпия және өтe құпия ақпаратты рұқсатсыз таратуға немесе жариялауға жол берген не өзге де қылмыстық құқық бұзушылық жасаған Тәжiкстан Тарапының ҰҚК Шекара академиясында оқып жатқан әскери қызметшiлерi оны жасаған жері бойынша Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасында көзделген тәртіппен жауапты болады.
15-бап
Тараптардың өзара келiсуi бойынша осы Келiсiмге осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiктерi болып табылатын жеке хаттамалар түрінде ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн. Осы Келiсiмдi іске асыру кезiнде туындайтын барлық дауларды Тараптар өзара консультациялар және келiссөздер жолымен шешедi.
16-бап
Осы Келiсiм оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғаны туралы Тараптардың жазбаша хабарламаларының соңғысы дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiм белгiленбеген мерзiмге жасалады және Тараптардың бiрi екінші Тараптың оның қолданылуын тоқтату ниетi туралы тиiстi жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар арқылы алған күннен кейiн алты ай өткенге дейiн күшiнде қалады.
Осы Келiсiмнiң қолданылуы тоқтатылған жағдайда оның негiзiнде жасалған келiсiмшарттар Тараптардың оларға сәйкес мiндеттемелерi орындалғанға дейiн қолданыста болады.
Осы Келісім күшіне енген күнінен бастап 2007 жылғы 24 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Тәжікстан Республикасының Yкiметi арасындағы Тәжікстан Республикасының Шекара әскерлері үшiн кадрлар даярлау саласындағы келiсiм өз қолданысын тоқтатады.
20__ жылғы "__" _______ Астана қаласында қазақ, тәжік және орыс тiлдерiнде екі данада жасалды әрі барлық мәтiндердiң күшi бiрдей.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру кезiнде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгiнетiн болады.
Қазақстан Республикасының Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін