Об утверждении Плана мероприятий по проведению Года рабочих профессий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 1134
В соответствии с пунктом 54 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 658, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по проведению Года рабочих профессий (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) два раза в год, не позднее 10 июля 2025 года и 10 января 2026 года, представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство просвещения Республики Казахстан.
3. Министерству просвещения Республики Казахстан не позднее 30 июля 2025 года и 15 февраля 2026 года представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию по итогам реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 1134
№
План мероприятий
по проведению Года рабочих профессий
№ п/п
Наименование и концепт шагов
Форма завершения
Сроки реализации
Ответственные за реализацию
Финансирование/ источник
1
2
3
4
5
6
10 шагов подготовки и организации Года рабочих профессий
Шаг 1. Реализация Указа Президента Республики Казахстан "Об объявлении Года рабочих профессий"
Концепт: объявление 2025 года "Годом рабочих профессий"
реализация Плана мероприятий
в течение 2025 года
МП, МТСЗН, МНЭ,
МФ
не требуется
2.
Шаг 2. Создание Комиссии по проведению Года рабочих профессий
Концепт: распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан будут создана Комиссия по проведению Года рабочих профессий (далее – Комиссия), определены состав и полномочия Комиссии
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
Январь 2025 года
МП, МТСЗН, МНЭ, МФ
не требуется
3.
Шаг 3. Утверждение логотипа и брендбука, разработка слоганов Года рабочих профессий
Концепт: логотип и брендбук года рабочих профессий, утвержденные Комиссией, будут использованы на всех мероприятиях, проводимых в рамках Года рабочих профессий. Создание ярких и вдохновляющих слоганов повысит престиж рабочих специальностей, привлечет внимание общества и вдохновит молодежь на выбор рабочих професий
логотип/ брендбук/ слоганы
Декабрь 2024 года
МП, МКИ,
МТСЗН
за счет внебюджетных средств
4.
Шаг 4. Информационное сопровождение мероприятий и акций в средствах массовой информации в рамках проведения Года рабочих профессий
Концепт: комуникационная стратегия и медиаплан по освещению Года рабочих профессий станут единым инструментом продвижения имиджа рабочих профессий
медиаплан
ежеквартально,
2025 год
МКИ, МП, МНВО, МТСЗН,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
5.
Шаг 5. Создание в социальных сетях официальных аккаунтов по продвижению Года рабочих профессий
Концепт: на официальных аккаунтах Года рабочих профессий будут размещены документы, планы, календарь событий, брендбуки, а также информация о мероприятиях
официальные аккаунты
(Telegram, Facebook
Tikтok, Instagram)
Декабрь 2024 года
МП, МКИ, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
6.
Шаг 6. Разработка и утверждение региональных планов проведения Года рабочих профессий
Концепт: в региональных планах будут предусмотрены мероприятия по повышению престижа рабочих профессий, стимулированию молодежи к получению рабочих профессий, повышению качества подготовки кадров, укреплению взаимодействия с работодателями и имиджевые мероприятия по популяризации рабочих профессий
утверждение региональных планов
Декабрь 2024 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
7.
Шаг 7. Подготовка доклада о развитии рабочих профессий
Концепт: в данном докладе будут отражены итоги проведенных работ, проблемы и пути их решения, дальнейшие перспективы развития рабочих профессий
информация в Правительство Республики Казахстан
Март 2026 года
МП, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
8.
Шаг 8. Торжественное открытие года рабочих профессий "Адал еңбек – Адал табыс"
Концепт: торжественное открытие Года рабочих профессий с участием представителей Аппарата Правительства, центральных государственных органов, местных исполнительных органов, крупных работодателей, НПП "Атамекен" и объединений профсоюзов.
Прямая трансляция церемонии в социальных сетях и на платформе YouTube для широкой аудитории
торжественное открытие Года рабочих профессий
Январь 2025 года
МП, МТСЗН, МНВО, МКИ, МЦРИАП, МЭПР, МТС, МВРИ, МЧС, МЭ, МТ, МПС, МЗ, МСХ,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Самрук-Қазына (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию),
федерация профсоюзов Казахстана,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию)
в рамках предусмотренныхсредств, за счет внебюджетных средств
9.
Шаг 9. Проведение профессиональных праздников под эгидой Года рабочих профессий с чествованием представителей рабочих профессий, трудящихся различных отраслей (по отдельному графику)
Концепт: реализация нового формата празднования профессиональных праздников в Республике Казахстан создаст в обществе устойчивое мнение о важности рабочих профессий
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП, МЭПР, МТС, МВРИ, МЧС, МКИ, МЭ, МТ, МПС, МНВО, МЗ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП Атамекен" (по согласованию)
не требуется
10.
Шаг 10. Подведение итогов Года рабочих профессий с награждением победителей республиканского конкурса "Еңбек жолы" и специалистов различных отраслей
Концепт: республиканский конкурс "Еңбек жолы" проводится на региональном и республиканском уровнях в целях формирования позитивного общественного мнения о людях труда по 3 номинациям:
- "Лучшая трудовая династия";
- "Лучший наставник";
- "Лучший молодой работник"
Торжественная церемония награждения по итогам республиканского конкурса "Еңбек жолы" состоится в рамках подведения итогов Года рабочих профессий
торжественное закрытие Года рабочих профессий
Декабрь 2025 года
МТСЗН, МП, МНВО, МЦРИАП, МЭПР, МТС, МВРИ, МЧС, МКИ, МЭ, МТ, МПС, МЗ, МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию),
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств РБ
II. 10 шагов развития профориентационной работы
11.
Шаг 1. Разработка и реализация проекта "Атлас новых профессий" во всех регионах с учетом потребностей по рабочим профессиям
Концепт: в Атласе новых профессий будет определен перечень текущих и будущих рабочих профессий, который позволит учащимся определиться с выбором специальностей, узнать о новых требованиях на рынке труда и оценить перспективы карьеры в конкретных секторах экономики. Атлас новых профессий станет инструментом профориентационной работы для профориентаторов в школах и колледжах
атласы новых профессий
в течение 2025 года
МНВО, МТСЗН, МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" и его региональные палаты (по согласованию)
за счет средств МБ
12.
Шаг 2. Усиление роли института профориентатора в школах
Концепт: внедрение KPI профориентационной деятельности школ. Формирование новых функций педагогов-профориентаторов, проведение курсов повышения квалификации, подготовка методических материалов, разработка пакета диагностических инструментов и рекомендаций по профориентационной работе.
Проведение диагностики, регулярное тестирование учащихся с целью выявления склонностей и интересов. Установление системы отчетности и анализа результатов работы через KPI.
Регулярная корректировка методик и мероприятий на основе собранных данных и обратной связи. Распространение опыта на уровне региона или страны
охват старшеклассников диагностикой
сентябрь 2025 года,
декабрь 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП
за счет средств МБ
13.

Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 1134 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 658 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 54-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жылына екі рет, 2025 жылғы 10 шілдеден және 2026 жылғы 10 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі 2025 жылғы 30 шілдеден және 2026 жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу қорытындылары бойынша жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1134 қаулысымен
бекітілген
Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Қадамдардың атауы және концептісі
Аяқтау
нысаны
Іске асыру мерзімдері
Іске асыруға жауаптылар
Қаржыландыру/көздер
1
2
3
4
5
6
I. Жұмысшы мамандықтарының жылын дайындау мен ұйымдастырудың 10 қадамы
1.
1-қадам. "Жұмысшы мамандықтарының жылын жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын іске асыру
Концепт: 2025 жылдың "Жұмысшы мамандықтарының жылы" деп жариялануы
Іс-шаралар жоспарын іске асыру
2025 жылдың ішінде
ОМ, Еңбекмині,
ҰЭМ,
Қаржымині
талап етілмейді
2.
2-қадам. Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссияны құру
Концепт: Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, Комиссияның құрамы мен өкілеттіктері айқындалады
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі
2025 жылғы
қаңтар
ОМ, Еңбекмині,
ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
3.
3-қадам. Жұмысшы мамандықтары жылының логотипі мен брендбугін бекіту, слогандарын әзірлеу
Концепт: Комиссия бекіткен Жұмысшы мамандықтары жылының логотипі мен брендбугі Жұмысшы мамандықтарының жылы шеңберінде өткізілетін барлық іс-шараларда қолданылатын болады. Жарқын әрі шабыттандыратын слогандар жасау жұмысшы мамандықтарының беделін арттырады, қоғамның назарын аудартады және жастарды жұмысшы мамандықтарын таңдауға ынталандырады
логотип/ брендбук/ слогандар
2024
жылғы желтоқсан
ОМ, МАМ,
Еңбекмині
бюджеттен тыс қаражат есебінен
4.
4-қадам. Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу шеңберінде бұқаралық ақпарат құралдарындағы іс-шаралар мен акцияларды ақпараттық сүйемелдеу
Концепт: Жұмысшы мамандықтарының жылын жазыпкөрсету жөніндегі коммуникациялық стратегия мен медиа-жоспар жұмысшы мамандықтарының имиджін ілгерілетудің бірыңғай құралына айналады
медиа-жоспар
тоқсан сайын,
2025 жылы
МАМ, ОМ, ҒЖБМ, Еңбекмині,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
5.
5-қадам. Әлеуметтік желілерде Жұмысшы мамандықтарының жылын ілгерілету бойынша ресми аккаунттар құру
Концепт: Жұмысшы мамандықтары жылының ресми аккаунттарында құжаттар, жоспарлар, оқиғалар күнтізбесі, брендбуктер, сондай-ақ іс-шаралар туралы ақпарат орналастырылады
ресми аккаунттар (Telegram, Facebook
TikTok, Instagram)
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, МАМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
6.
6-қадам. Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізудің өңірлік жоспарларын әзірлеу және бекіту
Концепт: өңірлік жоспарларда жұмысшы мамандықтарының беделін арттыру, жастарды жұмысшы мамандықтарын таңдауға ынталандыру, кадрлар даярлау сапасын арттыру, жұмыс берушілермен өзара іс-қимылды нығайту жөніндегі іс-шаралар және жұмысшы мамандықтарын танымал ету жөніндегі имидждік іс-шаралар көзделетін болады
өңірлік
жоспарларды бекіту
2024 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
7.
7-қадам. Жұмысшы мамандықтарының дамуы туралы баяндаманы дайындау
Концепт: аталған баяндамада жүргізілген жұмыстардың қорытындылары, проблемалар мен оларды шешу жолдары, жұмысшы мамандықтарын дамытудың алдағы перспективалары көрсетілетін болады
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы наурыз
ОМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
8.
8-қадам. "Адал еңбек Адал табыс" жұмысшы мамандықтары жылының салтанатты ашылуы
Концепт: Жұмысшы мамандықтары жылының Үкімет Аппараты, орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, ірі жұмыс берушілер, "Атамекен" ҰКП және кәсіподақтар бірлестіктері өкілдерінің қатысуымен салтанатты ашылуы.
Рәсімнің кең аудитория үшін әлеуметтік желілерде және YouTube платформасында тікелей трансляциясы
Жұмысшы мамандықтары жылының салтанатты ашылуы
2025 жылғы қаңтар
ОМ, Еңбекмині, ҒЖБМ, МАМ, ЦДИАӨМ, ЭТРМ, ТСМ, СРИМ, ТЖМ, ЭМ, КМ, ӨҚМ, ДСМ, АШМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
Қазақстанның кәсіподақтар федерациясы,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
9.
9-қадам. Жұмысшы мамандықтарының өкілдеріне, әртүрлі салада еңбек етіп жүрген адамдарға құрмет көрсете отырып, Жұмысшы мамандықтарының жылы аясында кәсіби мерекелерді өткізу (жеке кесте бойынша)
Концепт: Қазақстан Республикасында кәсіби мерекелерді атап өтудің жаңа форматын іске асыру қоғамда жұмысшы мамандықтарының маңыздылығы туралы орнықты пікір қалыптастырады
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ЭТРМ, ТСМ, СРИМ, ТЖМ, МАМ, ЭМ, КМ, ӨҚМ, ҒЖБМ, ДСМ, АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен"
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
10.
10-қадам. "Еңбек жолы" республикалық конкурсының жеңімпаздары мен түрлі саладағы мамандарды марапаттай отырып, Жұмысшы мамандықтары жылының қорытындысын шығару
Концепт: "Еңбек жолы" республикалық конкурсы еңбек адамдары туралы оң қоғамдық пікір қалыптастыру мақсатында өңірлік және республикалық деңгейлерде 3 номинация бойынша өткізіледі:
- "Үздік еңбек әулеті";
- "Үздік тәлімгер";
- "Үздік жас жұмыскер".
"Еңбек жолы" республикалық конкурсының қорытындысы бойынша салтанатты марапаттау рәсімі Жұмысшы мамандықтары жылының қорытындысын шығару шеңберінде өтеді
Жұмысшы мамандықтары жылының салтанатты жабылуы
2025 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ОМ, ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, ЭТРМ, ТСМ, СРИМ, ТЖМ, МАМ, ЭМ, КМ, ӨҚМ, ДСМ, АШМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен"
ҰКП (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша),
республикалық кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша), республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
РБ-де көзделген қаражат шеңберінде
II. Кәсіптік бағдар беру жұмысын дамытудың 10 қадамы
11.
1-қадам. Жұмысшы мамандықтары бойынша қажеттіліктерді ескере отырып, барлық өңірлерде "Жаңа кәсіптер атласы" жобасын әзірлеу және іске асыру
Концепт: Жаңа кәсіптер атласында оқушыларға мамандықтарды дұрыс таңдап алуына, еңбек нарығындағы жаңа талаптар туралы білуге және экономиканың нақты секторларындағы мансап перспективаларын бағалауға мүмкіндік беретін ағымдағы және болашақ жұмысшы мамандықтарының тізбесі айқындалады. Жаңа кәсіптер атласы мектептер мен колледждердегі кәсіптік бағдар берушілер үшін кәсіптік бағдар беру жұмысының құралына айналады
жаңа кәсіптер атластары
2025 жылдың ішінде
ҒЖБМ, Еңбекмині, ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП және оның өңірлік палаталары (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
12.
2-адам. Мектептердегі кәсіптік бағдар беруші институтының рөлін күшейту
Концепт: Мектептердің кәсіптік бағдар беру қызметінің KPI енгізу. Педагог-кәсіптік бағдар берушілердің жаңа функцияларын қалыптастыру, біліктілікті арттыру курстарын өткізу, әдістемелік материалдарды дайындау, кәсіптік бағдарлау жұмысы бойынша диагностикалық құралдар пакетін және ұсынымдарды әзірлеу.
Бейімділік пен қызығушылықты анықтау мақсатында оқушыларға диагностика жүргізу, оларды жүйелі түрде тестілеу. KPI арқылы есептілік және жұмыс нәтижелерін талдау жүйесін белгілеу.
Жиналған деректер мен кері байланыс негізінде әдістер мен іс-шараларды үнемі түзету. Тәжірибені өңір немесе ел деңгейінде тарату
жоғары сынып оқушыларын диагностикамен қамту
2025 жылғы қыркүйек,
2025 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ
ЖБ қаражаты есебінен
13.

Шаг 3. Организация профориентационной работы на платформе "Мансап компасы" с ежегодным охватом 100 тысяч обучающихся
Концепт: платформа будет предоставлять учащимся доступ к информации о профессиях и актуальных вакансиях, позволит проводить профессиональную диагностику, получать карьерные консультации и взаимодействовать с работодателями, способствуя более эффективному выбору профессии и трудоустройству выпускников
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, МП,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
14.
Шаг 4. Создание 1000 профильных классов в школах
Концепт: в 1000 школах страны совместно с университетами, работодателями и колледжами будут открыты профильные классы по направлению с учетом отраслей экономики. В этих целях будут заключены меморандумы о сотрудничестве между организациями образования и предприятиями, предусмотрена обязательная профориентация с регулярными мероприятиями на базе предприятий и учебных заведений
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь-декабрь 2025 года
МП, акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
15.
Шаг 5. Внедрение практики проведения экскурсий для школьников на местные предприятия с охватом не менее 500 тыс. школьников
Концепт: в информационных ресурсах школ формируются перечень местных предприятий, доступных для посещения, и календарь дней "открытых дверей" с возможностью бронирования мест на экскурсии. Экскурсии позволят учащимся ознакомиться с реальными условиями работы и востребованными профессиями на современном рынке
информация в МП
в течение года согласно утвержденному графику "открытых дверей"
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП, МПС, МЭ, МСХ, МКИ, МТС, МЭПР, МВРИ, МЧС, МЦРИАП, МЗ,
НПП "Атамекен" и его региональные палаты (по согласованию), республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
не требуется
16.
Шаг 6. Реализация проекта "One School One Skill (одна школа – один навык)" с участием учащихся колледжей
Концепт: проект будет направлен на развитие сотрудничества школ с колледжами для обеспечения практико-ориентированного обучения на ранних стадиях образования.
Каждая школа совместно с колледжем выбирает один ключевой навык, который будет развиваться у учащихся на протяжении учебного года (например, информационные технологии, дизайн, агротехнологии и т.д.). Школы и колледжи образуют взаимовыгодное партнерство, которое будет способствовать профессиональному росту учащихся с учетом регионального рынка труда и перспектив развития
информация о реализации проекта в МП
март- декабрь 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП, НПП "Атамекен" и его региональные палаты (по согласованию)
не требуется
17.

3-қадам. Жыл сайын 100 мың білім алушыны қамти отырып, "Мансап компасы" платформасында кәсіптік бағдар беру жұмысын ұйымдастыру
Концепт: платформа оқушыларға мамандықтар мен өзекті бос орындар туралы ақпаратқа қолжетімділікті ұсынатын болады, кәсіби диагностика жүргізуге, мансаптық консультациялар алуға және жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасауға мүмкіндік береді, бұл мамандықты неғұрлым тиімді таңдауға және бітірушілерді жұмысқа орналастыруға ықпал етеді
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ОМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
14.
4-қадам. Мектептерде 1000 бейіндік сынып құру
Концепт: еліміздің 1000 мектебінде университеттермен, жұмыс берушілермен және колледждермен бірлесіп экономика салаларын ескере отырып, бағыт бойынша бейінді сыныптар ашылады. Осы мақсатта білім беру ұйымдары мен кәсіпорындар арасында ынтымақтастық туралы меморандумдар жасалады, кәсіпорындар мен оқу орындарының базасында тұрақты іс-шаралар өткізе отырып, міндетті кәсіптік бағдарлау көзделеді
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы қыркүйек – желтоқсан
ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
15.
5-қадам. Кемінде 500 мың оқушыны қамти отырып, мектеп оқушылары үшін жергілікті кәсіпорындарға экскурсиялар өткізу практикасын енгізу
Концепт: мектептердің ақпараттық ресурстарында баруға болатын жергілікті кәсіпорындардың тізбесі және экскурсиялар жасауға орындарды броньдау мүмкіндігімен "ашық есіктер" күндерінің күнтізбесі қалыптастырылады. Экскурсиялар оқушылардың нақты жұмыс жағдайларымен және заманауи нарықта сұранысқа ие мамандықтармен танысуына мүмкіндік береді.
ОМ-ге ақпарат
жыл бойы "ашық есіктердің" бекітілген күнтізбесіне сәйкес
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ,
МАМ, ТСМ, ЭТРМ, СРИМ, ТЖМ, ЦДИАӨМ, ДСМ,
"Атамекен" ҰКП және оның өңірлік палаталары (келісу бойынша), республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша), республикалық
жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
16.
6-қадам. Колледж оқушыларының қатысуымен "One School One Skill" (бір мектеп – бір дағды) жобасын іске асыру
Концепт: жоба білім берудің алғашқы кезеңдерінде практикаға бағдарланған оқытуды қамтамасыз ету үшін мектептердің колледждермен ынтымақтастығын дамытуға бағытталатын болады.
Әрбір мектеп колледжбен бірлесіп оқу жылы бойы оқушыда дамитын бір негізгі дағдыны таңдайды (мысалы, ақпараттық технологиялар, дизайн, агротехнологиялар және т.б.). Мектептер мен колледждер өңірлік еңбек нарығы мен даму перспективаларын ескере отырып, оқушылардың кәсіби өсуіне ықпал ететін өзара тиімді әріптестік құрады
ОМ-ге жобаның іске асырылуы туралы ақпарат
2025 жылғы наурыз –желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ,
"Атамекен" ҰКП және оның өңірлік палаталары (келісу бойынша)
талап етілмейді
17.

Шаг 7. Организация общереспубликанского проекта "День дублера" во всех регионах страны с охватом 100 тысяч школьников
Концепт: организация на базе предприятий одного рабочего дня для школьников и студентов по аналогии с "Shadow Day - День дублера". В этот день школьники будут ассистировать лучшим работникам предприятий, а также увидят на практике специфику работы выбранных ими профессий
информация в МП
октябрь 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП, МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
не требуется
18.
Шаг 8. Приобретение навыков первой рабочей профессии 2000 школьниками на базе колледжей
Концепт: учащиеся 10-11 классов параллельно с обучением в школе получают практические навыки на базе колледжей и приобретают одну рабочую квалификацию. По итогам обучения старшеклассники имеют возможность в кратчайший срок выйти на рынок труда
информация в Правительство Республики Казахстан
Сентябрь 2025 года
МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
19.
Шаг 9. Организация и проведение конкурсов профессионального мастерства "Jas Skills", "Junior Skills" с охватом 50 тысяч школьников
Концепт: создание новых возможностей для профориентации школьников в целях выявления навыков и умений по рабочим профессиям
республиканские и региональные
чемпионаты
(по графику)
в течение 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет средств МБ
20.
Шаг 10. ІС3 Международный форум для стран Центральной Азии
Концепт: движение International Career and College Counseling (IC3) представляет собой систему внедрения консультирования по карьере в школе и колледжах. Консультирование по вопросам карьеры и поступления в колледж даст возможность молодым людям получить поддержку, необходимую им для определения цели и направления в жизни.
Движение наращивает потенциал средних школ, обучая кадровые ресурсы консультированию по вопросам карьеры и поступления в колледж
форум
Апрель 2025 года
МП, БИЛ (по согласованию),
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
Ш. 10 шагов совершенствования системы подготовки рабочих кадров и повышения привлекательности ТиПО
21.
Шаг 1. Разработка и утверждение Дорожной карты по трансформации технического и профессионального образования
Концепт: в целях трансформации системы ТиПО будут пересмотрены подходы подготовки кадров, начиная от содержания образования и до трудоустройства выпускников
дорожная карта
Декабрь 2024 года
МП, МНВО, МТСЗН, МФ, МНЭ, МКИ, МТС, МО, МСХ, МВРИ, МЭ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию)
не требуется
22.
Шаг 2. Разработка предложений по совершенствованию законодательства в системе ТиПО
Концепт: рассмотрение вопроса по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании" в части академической мобильности, онлайн-обучения, дифференцированного финансирования, оценки соответствия образовательных программ международным стандартам, ранжирования колледжей по лигам
предложения в Правительство Республики Казахстан
март 2025 года
МП, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
23.
Шаг 3. Разработка и актуализация профессиональных стандартов и образовательных программ
Концепт: разработка и актуализация профессиональных стандартов, разработка на их основе образовательных программ по востребованным профессиям
100 профессиональных стандартов,
2000 ОП
в течение 2025 года согласно утвержденному графику
МТСЗН, МП, МЦРИАП, МЭПР, МТС, МВРИ, МЧС, МФ, МЭ, МТ, МПС, МНВО, МЗ, МСХ,
НПП "Атамекен" (по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по
не требуется
24.
Шаг 4. Интернационализация ТиПО: развитие международного партнерства с зарубежными колледжами с дальнейшей реализацией совместных программ
Концепт: вовлечение зарубежных колледжей в разработку образовательных программ, методики их преподавания и системы оценки качества знаний выпускников, обмен опытом преподавателей и студентов
заключение соглашений (меморандумов) с 10 зарубежными колледжами
в течение 2025 года
МП, МИД,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
25.
Шаг 5. Формирование ведущих технологических колледжей – лидеров
Концепт: определение колледжей – лидеров (ежегодно 10 ед.) по итогам рейтинга, внедрение на их базе образовательных программ, соответствующих международным стандартам
10 колледжей –лидеров
Декабрь 2025 года
МП
не требуется
26.
Шаг 6. Обновление и укрепление материально-технической базы организаций ТиПО и общежитий за счет местного бюджета, работодателей и инвесторов
Концепт: выделение финансовых средств местными исполнительными органами, представителями бизнеса на оснащение, ремонт, а также укрепление МТБ колледжей.
Обеспечение нуждающихся студентов местами в общежитиях: г. Алматы – 2493 места, г. Астана – 1143 места, Акмолинская область – 200 мест, СКО – 500 мест, Алматинская область – 711 мест, Жамбылская область – 250 мест, Атырауская область – 150 мест, ЗКО – 35 мест, Костанайская область – 53 места, Туркестанская область – 320 мест
обновление и укрепление МТБ колледжей,
введение в эксплуатацию 5855 койко-мест
в течение 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП,
НПП "Атамекен"
(по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
за счет средств МБ,
внебюджетные средства
27.
Шаг 7. Создание центра компетенций по проведению чемпионатов "WorldSkills" в городе Астане
Концепт: в течение года на базе центра компетенций будут проводиться тренировочные лагери с подготовкой к международным чемпионатам, республиканским чемпионатам, отраслевые курсы для педагогов и краткосрочные курсы для населения
центр компетенций
декабрь 2025 года
акимат города Астаны, МП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
28.

7-қадам. 100 мың мектеп оқушысын қамти отырып, еліміздің барлық өңірлерінде "Дублер күні" жалпы республикалық жобасын ұйымдастыру
Концепт: "Shadow Day Дублер күніне" ұқсас мектеп оқушылары мен студенттер үшін кәсіпорындар базасында бір жұмыс күнін ұйымдастыру. Бұл күні мектеп оқушылары кәсіпорындардың үздік жұмыскерлеріне ассистент болады, сондай-ақ өздері таңдаған мамандықтардың ерекшеліктерін іс жүзінде көреді.
ОМ-ге ақпарат
2025 жылғы қазан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ, Еңбекмині,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
18.
8-қадам. 2000 мектеп оқушысының колледждер базасында алғашқы жұмысшы мамандығы дағдыларын меңгеруі
Концепт: 10-11 сынып оқушылары мектепте білім алумен қатар колледждер базасында практикалық дағдыларға ие болады және бір жұмысшы біліктілігін меңгереді. Оқудың қорытындысы бойынша жоғары сынып оқушылары барынша қысқа мерзімде еңбек нарығына шығу мүмкіндігін алады.
Қазақстан РеспубликасыныңҮкіметіне ақпарат
2025 жылғы қыркүйек
ОМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
19.
9-қадам. 50 мың мектеп оқушысын қамти отырып, "Jas Skills", "Junior Skills" кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыру және өткізу
Концепт: жұмысшы мамандықтары бойынша дағдылар мен машықтарды анықтау мақсатында мектеп оқушыларын кәсіптік бағдарлау үшін жаңа мүмкіндіктер жасау
республикалық және өңірлік
чемпионаттар
(кесте бойынша)
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
20.
10-қадам. Орталық Азия елдеріне арналған ІСЗ халықаралық форумы
Концепт: International Career and College Counseling (IC3) қозғалысы мектеп пен колледждерде мансаптық консультация беруді енгізу жүйесі болып табылады. Мансап және колледжге түсу мәселелері бойынша консультация беру жастарға өмірдегі мақсат пен бағытты айқындау үшін өздеріне қажетті қолдауды алуға мүмкіндік береді.
Қозғалыс кадрлық ресурстарды мансап және колледжге түсу мәселелері бойынша консультация беруге үйрету арқылы орта мектептердің әлеуетін арттырады
форум
2025 жылғы сәуір
ОМ, БИЛ (келісу бойынша),
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Ш. Жұмысшы кадрларды даярлау жүйесін жетілдірудің және ТжКБ тартымдылығын арттырудың 10 қадамы
21.
1-қадам. Техникалық және кәсіптік білім беруді трансформациялау жөніндегі жол картасын әзірлеу және бекіту
Концепт: ТжКБ жүйесін трансформациялау мақсатында кадрларды даярлаудың білім беру мазмұнынан бастап бітірушілерді жұмысқа орналастыруға дейінгі тәсілдері қайта қаралады
жол картасы
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ҒЖБМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, МАМ, ТСМ, Қорғанысмині, АШМ, СРИМ, ЭМ, СИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
22.
2-қадам. ТжКБ жүйесінде заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Концепт: академиялық ұтқырлық, онлайн-оқыту, сараланған қаржыландыру, білім беру бағдарламаларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалау, колледждерді лигалар бойынша саралау бөлігінде "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2025 жылғы наурыз
ОМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
23.
3-қадам. Кәсіби стандарттар мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу және өзектілендіру
Концепт: кәсіби стандарттарды әзірлеу және өзектілендіру, олардың негізінде сұранысқа ие мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу
100 кәсіби стандарт,
2000 ББ
2025 жылдың ішінде
бекітілген кестеге сәйкес
Еңбекмині, ОМ, ЦДИАӨМ, ЭТРМ, ТСМ, СРИМ, ТЖМ, Қаржымині, ЭМ, КМ, ӨҚМ, ҒЖБМ, ДСМ, АШМ,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша),
республикалық
жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
24.
4-қадам. ТжКБ-ны интернационалдандыру: бірлескен бағдарламаларды одан әрі іске асыра отырып, шетелдік колледждермен халықаралық әріптестікті дамыту
Концепт: шетелдік колледждерді білім беру бағдарламаларын, оларды оқыту әдістемесін және бітірушілердің білім сапасын бағалау жүйесін әзірлеуге тарту, оқытушылар мен студенттердің тәжірибесімен алмасу
10 шетелдік колледжбен келісімдер (меморандумдар) жасасу
2025 жылдың ішінде
ОМ, СІМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
25.
5-қадам. Жетекші технологиялық көшбасшы колледждерді қалыптастыру
Концепт: рейтинг қорытындылары бойынша көшбасшы колледждерді айқындау (жыл сайын 10 бірлік), олардың базасында халықаралық стандарттарға сәйкес келетін білім беру бағдарламаларын енгізу
10 көшбасшы- колледж
2025 жылғы желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
26.
6-қадам. Жергілікті бюджет, жұмыс берушілер мен инвесторлар есебінен ТжКБ ұйымдары мен жатақханалардың материалдық-техникалық базасын жаңарту және нығайту
Концепт: жергілікті атқарушы органдардың, бизнес өкілдерінің колледждерді жарақтандыруға, жөндеу жүргізуге, сондай-ақ МТБ-ны нығайтуға қаржы қаражатын бөлуі. Мұқтаж студенттерді жатақханалардағы орындармен қамтамасыз ету: Алматы қ. – 2349 орын, Астана қ. – 1143 орын, Ақмола облысы 200 орын, СҚО – 500 орын, Алматы облысы – 711 орын, Жамбыл облысы – 250 орын, Атырау облысы – 150 орын, БҚО – 35 орын, Қостанай облысы – 53 орын, Түркістан облысы – 320 орын
колледждердің МТБ жаңарту және нығайту, 5855 төсек- орынды пайдалануға беру
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша),
республикалық
жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен, бюджеттен тыс қаражат
27.
7-қадам. Астана қаласында "WorldSkills" чемпионаттарын өткізу бойынша құзыреттер орталығын құру
Концепт: құзыреттер орталығының базасында жыл бойы халықаралық чемпионаттарға, республикалық чемпионаттарға дайындай отырып, оқу-жаттығу лагерлері, педагогтерге арналған салалық курстар және халыққа арналған қысқа мерзімді курстар өткізілетін болады
құзыреттер орталығы
2025 жылғы желтоқсан
Астана қаласының әкімдігі, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
28.

Шаг 8. Трудоустройство 1000 лучших выпускников ТиПО в ведущие компании страны
Концепт: оказание содействия в трудоустройстве 1000 лучших выпускников ТиПО в ведущие компании страны
информация в МП
Декабрь 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП, МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
29.
Шаг 9. Организация обучения 500 тыс. школьников и студентов ТиПО навыкам поиска работы и трудоустройства с использованием единой цифровой платформы "Электронная биржа труда" через карьерные центры
Концепт: обучение школьников и студентов организаций ТиПО поиску работы через информационные системы, возможность подать свои резюме, проходить собеседования в онлайн- режиме, научиться заключать трудовые договоры
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен"
(по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
не требуется
30.
Шаг 10. Возобновление программы "Серпін" в системе ТиПО по востребованным специальностям в регионах
Концепт: обучение выпускников школ западных и южных областей в организациях ТиПО трудодефицитных северных регионах страны с последующим их трудоустройством
информация в МП
Сентябрь 2025 года
акиматы Акмолинской, Павлодарской, Костанайской, Карагандинской, Северо-Казахстанской, Восточно-Казахстанской областей, области Абай и Ұлытау, МП, МНВО, МТСЗН, МИО
за счет средств МБ
IV. 10 шагов расширения участия работодателей в подготовке и поддержке рабочих кадров
31.
Шаг 1. Разработка и утверждение отраслевых планов по проведению в 2025 году Года рабочих профессий
Концепт: предусмотреть в отраслевых планах комплексные меры по созданию новых предприятий, открытию новых рабочих мест (постоянных и временных), в т.ч. в рамках реализуемых проектов, повышению квалификации работников и статуса рабочих профессий, улучшению условий труда и обеспечению достойной оплаты и т.д
отраслевые планы, заслушивание отчетов на заседании Комиссии
Январь 2025 года
МТСЗН, МПС, МЭ, МТ, МСХ, МЭПР, МВРИ, МЦРИАП, МТС, МЧС, МКИ, МТИ, МП, МЗ,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию), АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (по согласованию), АО "НАК "Казатомпром" (по согласованию), АО "Национальные информационные технологии" (по согласованию), АО "НК "Қазақстан темір жолы" (по согласованию), АО "НК "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" (по согласованию), АО "НГК "Тау Кен Самрук" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), компания "Eurasian Resources Group S.a.r.l." (по согласованию)
не требуется
32.

8-қадам. ТжКБ үздік 1000 бітірушісін елдің жетекші компанияларына жұмысқа орналастыру
Концепт: ТжКБ үздік 1000 бітірушісін елдің жетекші компанияларына жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу
ОМ-ге ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ, Еңбекмині,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
29.
9-қадам. 500 мың мектеп оқушысы мен ТжКБ студенттеріне мансап орталықтары арқылы "Электрондық еңбек биржасы" бірыңғай цифрлық платформасын пайдалана отырып, жұмыс іздеу және жұмысқа орналасу дағдыларына үйретуді ұйымдастыру
Концепт: мектеп оқушылары мен ТжКБ ұйымдарының студенттерін ақпараттық жүйелер арқылы жұмыс іздеуге үйрету, өз түйіндемелерін жолдау, онлайн-режимде әңгімелесуден өту, еңбек шарттарын жасасуды үйрену мүмкіндігі
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша),
республикалық
жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
30.
10-қадам. Өңірлерде сұранысқа ие мамандықтар бойынша ТжКБ жүйесінде "Серпін" бағдарламасын қайта жаңғырту
Концепт: батыс және оңтүстік облыстар мектептерінің бітірушілерін еліміздің жұмыс күші тапшы солтүстік өңірлердің ТжКБ ұйымдарында оқыту, кейіннен оларды жұмысқа орналастыру
ОМ-ге ақпарат
2025 жылғы қыркүйек
Ақмола,
Павлодар, Қостанай,
Қарағанды, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Абай және Ұлытау облыстарының әкімдіктері, ОМ, ҒЖБМ, Еңбекмині, ЖАО
ЖБ қаражаты есебінен
IV. Жұмыс берушілердің жұмысшы кадрларды даярлауға және қолдауға қатысуын кеңейтудің 10 қадамы
31.
1-қадам. 2025 жылы Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі салалық жоспарларды әзірлеу және бекіту
Концепт: салалық жоспарларда жаңа кәсіпорындар құру, жаңа жұмыс орындарын ашу (тұрақты және уақытша), оның ішінде іске асырылып жатқан жобалар шеңберінде ашу, жұмыскерлердің біліктілігі мен жұмысшы мамандықтарының мәртебесін арттыру, еңбек жағдайларын жақсарту және лайықты еңбекақыны қамтамасыз ету және т.б. бойынша кешенді шараларды көздеу
салалық жоспарлар, Комиссия отырысында есептерді тыңдау
2025 жылғы қаңтар
Еңбекмині, ӨҚМ, ЭМ, КМ, АШМ, ЭТРМ, СРИМ, ЦДИАӨМ, ТСМ, ТЖМ, МАМ, СИМ, ОМ, ДСМ,
республикалық
кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша), республикалық жұмыс берушілер бірлестігі
(келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (келісу бойынша), "Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ (келісу бойынша), "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ (келісу бойынша), "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ, (келісу бойынша), "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering) ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Тау-кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Eurasian Resources Group S.a.r.l." компаниясы (келісу бойынша)
талап етілмейді
32.

Шаг 2. Увеличение подготовки кадров на 15 тысяч мест по заявкам предприятий (организации, учреждения)
Концепт: привлечение работодателей к подготовке рабочих кадров по заявкам предприятий с обязательством трудоустройства выпускников колледжей
информация в МП
в течение 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет средств МБ
33.
Шаг 3. Открытие центров признания профессиональных квалификаций:
3 центра признания профессиональных квалификаций по приоритетным отраслям экономики (совместно с НПП "Атамекен" и крупными работодателями);
2 центра признания профессиональных квалификаций по международным стандартам (с привлечением зарубежных партнеров и крупных компаний)
Концепт: открытие данных центров даст возможность определить соответствие квалификации выпускника колледжа, а также работника предприятий международным требованиям и повысить их конкурентоспособность на мировом рынке труда
5 центров
2025 год
МТСЗН, МП, МЗ, МПС, МЭ, МТ, МСХ, МЭПР, МВРИ, МЦРИАП, МТС, МЧС, МКИ, МТИ,
НПП "Атамекен" (по согласованию), отраслевые ассоциации (союзы) (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
34.
Шаг 4. Завершение внедрения цифровой карты предприятий реального сектора
Концепт:
оцифровка параметров безопасности и охраны труда;
мониторинг рискованных предприятий на основе скоринговой модели карты трудовых рисков;
дифференциация рабочих мест в зависимости от уровня профессионального риска;
мониторинг нарушений трудового законодательства на предприятии
информация о внедрении проекта в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП
не требуется
35.
Шаг 5. Организация стажировки преподавателей и мастеров производственного обучения ТиПО на базе предприятий страны и за рубежом
Концепт: стажировки на ведущих предприятиях дадут возможность педагогам ознакомиться с современными технологиями, инновациями и методами работы, что поможет интегрировать их в образовательный процесс
сертификат
в течение 2025 года (по графику)
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), "Альянс колледжей и ERG" (по согласованию)
за счет средств МБ
36.
Шаг 6. Привлечение 200 мастеров (педагогов) с производства в организации ТиПО
Концепт: вовлечение опытных работников предприятий в организации ТиПО через "боковой вход в профессию"
информация в МП
в течение
2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет средств МБ
37.
Шаг 7. Проведение региональных и республиканских форсайт-сессий совместно с работодателями, отраслевыми государственными органами по вопросам подготовки кадров
Концепт: проведение отраслевых стратегических сессий с участием представителей отраслевых государственных органов, крупных предприятий, по итогам которых будут разработаны рекомендации по совершенствованию качества подготовки кадров
форсайт-сессии
март – октябрь
2025 года по графику
МП,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
38.
Шаг 8. Повышение качества профессиональной подготовки студентов через увеличение охвата дуального обучения и шефства крупных компаний над колледжами
Концепт: внедрение реестра работодателей, сформировавших учебные производственные площадки для дуального обучения (на цифровой платформе НПП "Атамекен").
Расширение сотрудничества с заключением договоров, меморандумов между колледжами и предприятиями в рамках дуального обучения по государственному образовательному заказу и шефства предприятий над колледжами. Крупные компании смогут оказывать колледжам методическую и материальную поддержку, предоставлять оборудование, учебные материалы и помогать в обновлении образовательных программ.
600 меморандумов,
130 тыс. договоров, реестр работодателей
в течение 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
МП, МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
39.

2-қадам. Кәсіпорындардың (ұйымдардың, мекемелердің) өтінімдері бойынша кадрлар даярлауды 15 мың орынға арттыру
Концепт: жұмыс берушілерді кәсіпорындардың өтінімдері бойынша жұмысшы кадрларды даярлауға колледж бітірушілерін жұмысқа орналастыру міндеттемесімен тарту
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
33.
3-қадам. Кәсіби біліктілікті тану орталықтарын ашу:
экономиканың басым салалары бойынша кәсіби біліктілікті танудың 3 орталығы ("Атамекен" ҰКП-мен және ірі жұмыс берушілермен бірлесіп);
халықаралық стандарттар бойынша кәсіби біліктілікті танудың 2 орталығы (шетелдік әріптестер мен ірі компанияларды тарта отырып)
Концепт: аталған орталықтардың ашылуы колледждің бітірушісі, сондай-ақ кәсіпорындардың жұмыскері біліктілігінің халықаралық талаптарға сәйкестігін айқындауға және олардың әлемдік еңбек нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік береді
5 орталық
2025 жылы
Еңбекмині, ОМ, ДСМ, ӨҚМ, ЭМ, КМ, АШМ, ЭТРМ, СРИМ, ЦДИАӨМ, ТЖМ, МАМ, ТСМ,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), салалық қауымдастықтар (одақтар)
(келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
34.
4-қадам. Нақты сектор кәсіпорындарының цифрлық картасын енгізуді аяқтау
Концепт:
еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау параметрлерін цифрландыру;
еңбек тәуекелдері картасының скорингтік моделі негізінде тәуекелді кәсіпорындарды мониторингтеу; кәсіптік тәуекел деңгейіне байланысты жұмыс орындарын саралау;
кәсіпорында еңбек заңнамасын бұзушылықтарды мониторингтеу
ОМ-ге жобаның енгізілуі туралы ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
35.
5-қадам. ТжКБ оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің еліміздің және шетелдің кәсіпорындары базасында тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру
Концепт: жетекші кәсіпорындардағы тағылымдамалар педагогтерге заманауи технологиялармен, инновациялармен және жұмыс әдістерімен танысуға мүмкіндік береді, бұл оларды білім беру процесіне интеграциялауға көмектеседі
сертификат
2025 жылдың ішінде
(кесте бойынша)
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Колледждер альянсы және ERG" (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
36.
6-қадам. ТжКБ ұйымдарына өндірістен 200 шеберді (педагогтерді) тарту
Концепт: кәсіпорындардың тәжірибелі жұмыскерлерін "мамандыққа жанама кіру" арқылы ТжКБ ұйымдарына тарту
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
37.
7-қадам. Жұмыс берушілермен, салалық мемлекеттік органдармен бірлесіп кадрлар даярлау мәселелері бойынша өңірлік және республикалық форсайт-сессиялар өткізу
Концепт: салалық мемлекеттік органдар, ірі кәсіпорындар өкілдерінің қатысуымен салалық стратегиялық сессиялар өткізу, олардың қорытындысы бойынша кадрлар даярлау сапасын жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірленетін болады
форсайт-сессиялар
2025 жылғы наурыз –
қазан
кесте бойынша
ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
38.
8-қадам. Дуальды оқытумен ұлғайту және ірі компаниялардың колледждерге қамқорлығы арқылы студенттердің кәсіби дайындығының сапасын арттыру
Концепт: дуальды оқыту үшін оқу өндірістік алаңдарын қалыптастырған жұмыс берушілердің тізілімін енгізу ("Атамекен" ҰКП цифрлық платформасында).
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша дуальды оқыту және кәсіпорындардың колледждерге қамқорлығы шеңберінде колледждер мен кәсіпорындар арасында шарттар, меморандумдар жасай отырып, ынтымақтастықты кеңейту. Ірі компаниялар колледждерге әдістемелік және материалдық қолдау көрсетіп, жабдықтар, оқу материалдарын ұсына алады және білім беру бағдарламаларын жаңартуға көмектесе алады.
600 меморандум,
130 мың шарт, жұмыс берушілердің тізілімі
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ, Еңбекмині,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
39.

Шаг 9. Замена иностранной рабочей силы, работающей по рабочим квалификациям (4 категория), местными квалифицированными кадрами
Концепт: увеличение рабочих мест для казахстанцев за счет замены 250 иностранных рабочих (4 категория), а также сокращения квот до 4,6 тысячи единиц для привлечения работодателями иностранной рабочей силы в качестве руководителей, специалистов, рабочих, сезонных рабочих и трудовых мигрантов в домашнее хозяйство
Подписание меморандумов с работодателями
2025 год
МТСЗН,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
40.
Шаг 10. Развитие института наставничества на предприятиях и в организациях, в том числе в рамках проекта "Молодежная практика" (не менее 35 тысяч наставников)
Концепт: запуск проекта "Тәлімгер" для наставничества опытных над молодыми специалистами
информация в МП
2025 год
МТСЗН, НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет средств работодателей
V. 10 шагов по продвижению имиджа рабочих профессий
41.
Шаг 1. Форум с участием молодых лидеров рабочих профессий
Концепт: форум объединит молодых рабочих и победителей конкурса "Топ 100 студентов" и международного чемпионата "WorldSkills" с целью обмена опытом, обсуждения карьерных возможностей и современных профессиональных тенденций. Участники смогут презентовать свои достижения, принять участие в панельных дискуссиях и мастер-классах, а также установить деловые связи для дальнейшего профессионального роста
республиканский форум
Июнь 2025 года
МП, МКИ, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию),
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
42.
Шаг 2. Проведение чемпионата профессионального мастерства с представителями тюркоязычных стран, посвященного Году рабочих профессий (в городе Актау)
Концепт: первый чемпионат профессионального мастерства "TurkicSkills" среди представителей тюркоязычных стран
чемпионат
Октябрь 2025 года
МП, МТСЗН, МЦРИАП, МЭПР, МТС, МВРИ, МКИ, МЭ, МТ, МПС, МНВО, МЗ, МСХ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию),
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
43.
Шаг 3. Проведение чемпионатов профессионального мастерства студентов организаций ТиПО и молодых специалистов предприятий
Концепт: конкурсы по компетенциям и чемпионаты профессионального мастерства "WorldSkills", "AgroSkills", "Medical Soft Skills", "Dosti skills", "AstauFest", "Аграрлық көшбасшы", фестиваля MamandyqFest и др.
региональные (по графику) и республиканские
чемпионаты
в течение 2025 года по графику
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
44.
Шаг 4. Создание и трансляция сериалов о ветеранах, династиях, лучших мастерах и молодых рабочих
Концепт: сериалы покажут реальную жизнь рабочих, их достижения и истории успеха ветеранов, представителей трудовых династий, лучших мастеров и молодых рабочих в разных отраслях
сериалы
в течение 2025 года
МКИ, МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных средств РБ
45.
Шаг 5. Выпуск статей в СМИ на тему "Один день рабочего"
Концепт: организация общестранового выпуска статей в интернет-СМИ, направленных на популяризацию рабочих профессий, демонстрацию их значимости для общества и вдохновение молодҰжи на выбор трудовой карьеры
статьи в СМИ
в течение 2025 года
МКИ, МТСЗН, МП, МНВО, акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
46.
Шаг 6. Выпуск теле-, радиопередач, прокат видеосюжетов, организация цикла статей, создание социальных роликов, направленных на формирование в обществе позитивного имиджа человека труда
Концепт: создание и продвижение сериалов и короткометражных фильмов, демонстрирующих инновационность и современность рабочих профессий, а также достижения и жизнь представителей рабочих профессий, с трансляцией на телеканалах и в социальных сетях
социальные ролики и статьи, интервью в республиканских и региональных СМИ
в течение 2025 года
МКИ, МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, федерация профсоюзов Казахстана (по согласованию)
за счет предусмотренных средств МБ, РБ
47.
Шаг 7. Подкаст с известными блогерами об успехах рабочих в различных отраслях экономики под хештегом "# Год рабочих профессий"
Концепт: серия подкастов с участием известных блогеров, рассказывающих об успехах представителей рабочих профессий в разных отраслях экономики. Подготовка постов, онлайн-челенджей и роликов в формате "TikTok", "Instagram", "Facebook" и других социальных сетях по популяризации рабочих профессий, раскрывающих достоинства и возможности рабочих профессий.
Каждый выпуск посвящҰн истории конкретного человека, который добился успеха в своей сфере
подкасты на Youtube, TikTok, Instagram и других каналах
в течение 2025 года
МКИ, МП,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
48.
Шаг 8. Популяризация модели "Человек труда" через визуализацию образа рабочего человека в общественных местах
Концепт: по итогам фотоконкурса будут созданы художественные инсталляции, цифровые экраны, фотовыставки и галереи, созданы муралы - художественные изображения рабочих на фасадах зданий
фотоконкурс, муралы
январь-май 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
за счет средств МБ
49.
Шаг 9. Проведение конкурса среди блогеров и мобилографов за лучший образ "Человек труда"
Концепт: создание и продвижение в социальных сетях положительного образа рабочего человека через распространение коротких видеоматериалов (Reels )
конкурс
в течение 2025 года
МКИ, МП,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
50.
Шаг 10. Проведение дней открытых дверей и ярмарок вакансий с участием представителей предприятий, среднего бизнеса на базе колледжей
Концепт: презентация компаний, блиц-собеседованияороткие интервью соискателей с работодателями для первичного знакомства), мастер-классы и демонстрации (показ рабочих процессов и инноваций в сфере деятельности предприятий), консультации HR-специалистов, панельные дискуссии и круглые столыбсуждение современных тенденций рынка труда и востребованных навыков)
охват 100 тысяч человек
в течение 2025 года
МТСЗН, МП, МПС, МТ, МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен"
(по согласованию), АО "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
не требуется
VI. 10 шагов по усилению механизмов защиты прав рабочих кадров
51.
Шаг 1. Рассмотрение вопроса по внесению изменений и дополнений в законодательство по вопросам защиты трудовых прав работников в части усиления административной ответственности за нарушение безопасности и охраны труда, совершенствования механизмов предупреждения производственного травматизма и др.
Концепт: усиление защиты трудовых прав работников
информация в Правительство Республики Казахстан
промежуточная информация – июнь 2025 года,
декабрь 2025 года
МТСЗН,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей ( по согласованию)
не требуется
52.
Шаг 2. Принятие плана действий с Международной организацией труда по продвижению принципов достойного труда
Концепт: продвижение основополагающих принципов достойного труда – безопасного, социально защищенного со справедливой оплатой
план действий
Июль 2025 года
МТСЗН, МИД,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
не требуется
53.

9-қадам. Жұмысшы біліктіліктері бойынша (4-санат) жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшін жергілікті білікті кадрлармен ауыстыру
Концепт: 250 шетелдік жұмысшыны (4-санат) ауыстыру, сондай-ақ жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшін үй шаруашылығына басшылар, мамандар, жұмысшылар, маусымдық жұмысшылар және еңбек мигранттары ретінде тартуы үшін квоталарды 4,6 мың бірлікке дейін қысқарту есебінен қазақстандықтар үшін жұмыс орындарын ұлғайту
жұмыс берушілермен меморандумдарға қол қою
2025 жылы
Еңбекмині,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
40.
10-қадам. Кәсіпорындарда және ұйымдарда, оның ішінде "Жастар практикасы" жобасы шеңберінде тәлімгерлік институтын дамыту (кемінде 35 мың тәлімгер)
Концепт: тәжірибелі мамандардың жас мамандарға тәлімгер болуына арналған "Тәлімгер" жобасын іске қосу
ОМ-ге ақпарат
2025 жылы
Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жұмыс берушілердің қаражаты есебінен
V. Жұмысшы мамандықтарының имиджін ілгерілетудің 10 қадамы
41.
1-қадам. Жұмысшы мамандықтарының жас көшбасшыларының қатысуымен өтетін форум
Концепт: форум тәжірибе алмасу, мансаптық мүмкіндіктер мен заманауи кәсіби үрдістерді талқылау мақсатында жас жұмысшыларды және "Үздік 100 студент" конкурсы мен "WorldSkills" халықаралық чемпионатының жеңімпаздарын біріктіреді. Қатысушылар өз жетістіктерін көрсетіп, панельдік пікірталастар мен шеберлік сыныптарына қатыса алады, сондай-ақ одан әрі кәсіби өсу үшін іскерлік байланыстар орната алады
республикалық форум
2025 жылғы маусым
ОМ, МАМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" АҚ
(келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
42.
2-қадам. Түркітілдес елдердің өкілдерімен Жұмысшы мамандықтарының жылына арналған кәсіби шеберлік чемпионатын өткізу (Ақтау қаласында)
Концепт: түркітілдес елдердің өкілдері арасындағы "TurkicSkills" бірінші кәсіби шеберлік чемпионаты
чемпионат
2025 жылғы қазан
ОМ, Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ЭТРМ, ТСМ, СРИМ, МАМ,
ЭМ, КМ,
ӨҚМ, ҒЖБМ, ДСМ, АШМ, СІМ,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
республикалық кәсіподақтар бірлестігі (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
43.
3-қадам. ТжКБ ұйымдары студенттерінің және кәсіпорындардың жас мамандарының кәсіби шеберлік чемпионаттарын өткізу
Концепт: құзыреттер бойынша конкурстар және "WorldSkills", "AgroSkills", "Medical Soft Skills", "Dosti skills", "AstauFest", "Аграрлық көшбасшы" кәсіби шеберлік чемпионаттары, "MamandyqFest" фестивалі және т.б.
өңірлік
(кесте бойынша)
және республикалық
чемпионаттар
2025 жылдың ішінде
кесте бойынша
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
44.
4-қадам. Ардагерлер, әулеттер, үздік шеберлер және жас жұмысшылар туралы сериалдар жасау және оларды трансляциялау
Концепт: сериалдар жұмысшылардың шынайы өмірін, олардың жетістіктерін және ардагерлердің, еңбек әулеттері өкілдерінің, әртүрлі салалардағы үздік шеберлер мен жас жұмысшылардың табысқа жету тарихын көрсетеді
сериалдар
2025 жылдың ішінде
МАМ, ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБде көзделген қаражат шеңберінде
45.
5-қадам. "Жұмысшының бір күні" тақырыбында БАҚ-та мақалалар шығару
Концепт: жұмысшы мамандықтарын дәріптеуге, олардың қоғам үшін маңыздылығын көрсетуге және жастарды еңбек мансабын таңдауға шабыттандыруға бағытталған мақалалардың интернет-БАҚ-та жалпы елдік шығарылымын ұйымдастыру
БАҚ-тағы мақалалар
2025 жылдың ішінде
МАМ, Еңбекмині, ОМ, ҒЖБМ, облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
46.
6-қадам. Қоғамда еңбек адамының оң имиджін қалыптастыруға бағытталған теле-, радиохабарларын шығару, бейнесюжеттерді прокаттау, мақалалар циклін ұйымдастыру, әлеуметтік роликтер жасау
Концепт: телеарналарда және әлеуметтік желілерде трансляциялаумен жұмысшы мамандықтарының жаңашылдығы мен заманауилығын, сондай-ақ жұмысшы мамандықтары өкілдерінің жетістіктері мен өмірін көрсететін сериалдар мен қысқаметражды фильмдерді шығару және ілгерілету
республикалық және өңірлік БАҚ-тағы әлеуметтік роликтер мен мақалалар, сұхбаттар
2025 жылдың ішінде
МАМ, ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Қазақстанның кәсіподақтар федерациясы (келісу бойынша)
ЖБ-де, РБ-де көзделген қаражат есебінен
47.
7-қадам. "#Жұмысшы мамандықтарының жылы" хэштегімен экономиканың түрлі салаларындағы жұмысшылардың жетістіктері туралы танымал блогерлермен подкаст
Концепт: танымал блогерлердің қатысуымен экономиканың түрлі салаларындағы жұмысшы мамандықтары өкілдерінің жетістіктері туралы әңгімелейтін подкасттар сериясы. "TikTok", "Instagram", "Facebook" форматында және басқа да әлеуметтік желілерде жұмысшы мамандықтарын танымал ететін, артықшылықтары мен мүмкіндіктерін көрсететін посттар, онлайн-челлендждер мен роликтер дайындау.
Әр шығарылым өз саласында жетістікке жеткен белгілі бір адамның тарихына арналған
Youtube, TikTok, Instagram және басқа арналардағы подкасттар
2025 жылдың ішінде
МАМ, ОМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
48.
8-қадам. Қоғамдық орындарда жұмысшы бейнесін визуализациялау арқылы "Еңбек адамының" моделін танымал ету
Концепт: фотоконкурстың қорытындысы бойынша көркем инсталляциялар, цифрлық экрандар, фотокөрмелер мен галереялар, ғимараттардың қасбеттерінде жұмысшылардың көркем бейнелері - муралдар жасалады
фотоконкурс, муралдар
2025 жылғы қаңтар –
мамыр
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша)
республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
49.
9-қадам. Блогерлер мен мобилографтар арасында "Еңбек адамы" үздік бейнесі үшін конкурс өткізу
Концепт: әлеуметтік желілерде қысқа бейнематериалдарды (Reels) тарату арқылы жұмысшының оң бейнесін жасау және ілгерілету
конкурс
2025 жылдың ішінде
МАМ, ОМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
50.
10-қадам. Колледждер базасында кәсіпорындар, орта бизнес өкілдерінің қатысуымен ашық есік күндерін және бос орындар жәрмеңкесін өткізу
Концепт: компаниялардың презентациясы, блиц-әңгімелесулер (бастапқы танысу үшін жұмыс іздеушілердің жұмыс берушілермен қысқа сұхбаттары), шеберлік сыныптары мен демонстрациялар (кәсіпорындар қызметі саласындағы жұмыс процестері мен инновацияларды көрсету), HR-мамандардың консультациялары, панельдік пікірталастар мен дөңгелек үстелдер (еңбек нарығының заманауи үрдістері мен сұранысқа ие дағдыларды талқылау)
100 мың адамды қамту
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ОМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" АҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
VI. Жұмысшы кадрлардың құқықтарын қорғау тетіктерін күшейтудің 10 қадамы
51.
1-қадам. Жұмыскерлердің еңбек құқықтарын қорғау мәселелері бойынша заңнамаға еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғауды бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікті күшейту, өндірістік жарақаттанудың алдын алу тетіктерін жетілдіру және т.б. бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселесін қарау
Концепт: жұмыскерлердің еңбек құқықтарын қорғауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
аралық ақпарат
2025 жылғы маусым,
2025 жылғы желтоқсан
Еңбекмині,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша),
республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
52.
2-қадам. Лайықты еңбек қағидаттарын ілгерілету бойынша Халықаралық еңбек ұйымымен іс-қимыл жоспарын қабылдау
Концепт: лайықты еңбектің қауіпсіз, әлеуметтік жағынан қорғалған, әділ еңбекақы төленетін еңбектің негізін қалайтын қағидаттарды ілгерілету
іс-қимыл жоспары
2025 жылғы шілде
Еңбекмині, СІМ, республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша),
республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
53.

Шаг 3. Проведение работы по ратификации Республикой Казахстан Конвенции Международной организации труда "Об установлении минимальной заработной платы с особым учетом развивающихся стран" (№ 131)
Концепт: внедрение международных стандартов в национальное законодательство
проект Закона
в течение 2025 года
МТСЗН, МИД, республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
не требуется
54.
Шаг 4. Организация совместных мероприятий с объединениями профсоюзов и объединениями работодателей по вопросам усиления защиты трудовых прав работников
Концепт: усиление роли профсоюзов по защите трудовых прав работников
семинары/круглые столы
в течение 2025 года
МТСЗН, республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
55.
Шаг 5. Внедрение механизмов декларирования трудовых отношений в части внедрения штатного расписания, перевода процедуры заключения трудовых и коллективных договоров на электронный формат
Концепт: повышение уровня прозрачности трудовых отношений через внедрения механизмов декларирования трудовых отношений
информационная система
в течение 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП,
национальная конфедерация "PARYZ"
(по согласованию)
не требуется
56.
Шаг 6. Формирование социальных площадок по повышению правовой грамотности работников
Концепт: возможность получить работниками юридическую помощь
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, республиканское объединение профсоюзов (по согласованию), республиканское объединение работодателей (по согласованию),
Национальная конфедерация "PARYZ" (по согласованию)
не требуется
57.
Шаг 7. Распространение положительного опыта корпоративной социальной ответственности бизнеса, направленной на улучшение благосостояния работников
Концепт: проект направлен на распространение положительного опыта компаний, реализующих инициативы по улучшению благосостояния своих сотрудников. Цель проекта — вдохновить бизнес на внедрение подобных практик, показав их значимость для устойчивого развития компаний и общества работников
семинары и конференции
в течение 2025 года
МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
58.
Шаг 8. Внедрение системы управления охраной труда на предприятиях на основе оценки профессиональных рисков рабочих мест
Концепт: защита работников от профессиональных рисков на рабочих местах
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
59.
Шаг 9. Актуализация 10 стандартов безопасности и охраны труда
Концепт: создание безопасных условий труда работников
информация в МП
в течение 2025 года
МТСЗН, МТ, МЭ, МПС, МСХ, МЭПР, МЧС, МТС
не требуется
60.
Шаг 10. Реализация функционала производственной практики на базе Электронной биржи труда
Концепт: автоматизация процесса производственной практики для студентов
организация процесса направления на производственную практику
на постоянной основе
МТСЗН, МП, МНВО,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
VII. 10 шагов повышения социальной активности молодежи
61.

3-қадам. Қазақстан Республикасының "Дамушы елдерді ерекше ескере отырып, ең төменгі жалақыны белгілеу туралы" Халықаралық еңбек ұйымының конвенциясын (№ 131) ратификациялауы бойынша жұмыс жүргізу
Концепт: ұлттық заңнамаға халықаралық стандарттарды енгізу
Заң жобасы
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, СІМ,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша),
республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
талап етілмейді
54.
4-қадам. Жұмыскерлердің еңбек құқықтарын қорғауды күшейту мәселелері бойынша кәсіподақтар бірлестіктерімен және жұмыс берушілер бірлестіктерімен бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру
Концепт: жұмыскерлердің еңбек құқықтарын қорғау бойынша кәсіподақтардың рөлін күшейту
семинарлар/ дөңгелек үстелдер
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша), республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
55.
5-қадам. Штат кестесін енгізу, еңбек және ұжымдық шарттар жасасу рәсімін электрондық форматқа көшіру бөлігінде еңбек қатынастарын декларациялау тетіктерін енгізу
Концепт: еңбек қатынастарын декларациялау тетіктерін енгізу арқылы еңбек қатынастарының ашықтық деңгейін арттыру
ақпараттық жүйе
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, ЦДИАӨМ,
"PARYZ" ұлттық конфедерациясы
(келісу бойынша)
талап етілмейді
56.
6-қадам. Жұмыскерлердің құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша әлеуметтік алаңдарды қалыптастыру
Концепт: жұмыскерлердің заң көмегін алу мүмкіндігі
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша),
республикалық жұмыс берушілер бірлестігі (келісу бойынша),
"PARYZ" ұлттық конфедерациясы (келісу бойынша)
талап етілмейді
57.
7-қадам. жұмыскерлердің әл-ауқатын жақсартуға бағытталған бизнестің корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігінің оң тәжірибесін тарату
Концепт: жоба өз қызметкерлерінің әл-ауқатын жақсарту жөніндегі бастамаларды іске асыратын компаниялардың оң тәжірибесін таратуға бағытталған. Жобаның мақсаты компаниялар мен қоғамның, жұмыскерлердің орнықты дамуы үшін маңыздылығын көрсете отырып, бизнесті осындай практикаларды енгізуге шабыттандыру
семинарлар мен конференциялар
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині,
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
талап етілмейді
58.
8-қадам. Жұмыс орындарының кәсіптік тәуекелдерін бағалау негізінде кәсіпорындарда еңбекті қорғауды басқару жүйесін енгізуКонцепт: жұмыскерлерді жұмыс орындарындағы кәсіби тәуекелдерден қорғау
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині,
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
талап етілмейді
59.
9-қадам. Еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғаудың 10 стандартын өзектілендіру
Концепт: жұмыскерлердің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
Еңбекмині, КМ, ЭМ, ӨҚМ, АШМ, ЭТРМ, ТЖМ, ТСМ
талап етілмейді
60.
10-қадам. Электрондық еңбек биржасы базасында өндірістік практика функционалын іске асыру
Концепт: студенттерге арналған өндірістік практика процесін автоматтандыру
өндірістік практикаға жіберу процесін ұйымдастыру
тұрақты негізде
Еңбекмині, ОМ, ҒЖБМ, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
талап етілмейді
VII. Жастардың әлеуметтік белсенділігін арттырудың 10 қадамы
61.

Шаг 1. Проект "ТОП 100 студентов колледжей Республики Казахстан" –конкурс среди студентов организаций ТиПО
Концепт: проект представляет собой конкурс среди студентов организаций ТиПО, целями которого являются выявление и поощрение 100 лучших студентов колледжей Казахстана. Конкурс проводится на региональном и республиканском уровнях и направлен на поддержку талантливой молодежи, развитие профессиональных навыков и мотивацию к личностному росту. Финалисты получат возможность прохождения стажировок на крупных предприятиях страны
100 студентов победителей
январь-апрель 2025 года
МП, МКИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет предусмотренных средств МБ,
за счет внебюджетных средств
62.
Шаг 2. Проведение экспертных площадок под единым брендом Jastar X с охватом 10 тысяч человек
Концепт: укрепление связи между государственными органами, органами местного самоуправления, экспертным сообществом и молодежью путем приглашения представителей рабочих профессий, научно-экспертного сообщества и молодежных организаций в качестве спикеров
республиканский слет
февраль-ноябрь 2025 года
МКИ, МП, МНВО, акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента, НИЦ "Молодежь" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
63.
Шаг 3. Формирование предпринимательских навыков у студентов колледжей через центры "Бизнес-стартап" с охватом 5000 студентов
Концепт: расширение в колледжах студенческих центров "Бизнес-стартап" для поддержки стартапов и инноваций, где студенты могут получать консультации, участвовать в тренингах, разрабатывать свои стартап проекты с возможностью защиты перед профессиональным жюри и получения специальных грантов для развития стартапа от предпринимателей
информация в МП
в течение 2025 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МП,
НПП "Атамекен" и его региональные палаты (по согласованию)
не требуется
64.
Шаг 4. Проведение республиканского слета студентов организаций ТиПО на базе республиканского учебно-оздоровительного центра "Балдаурен" с охватом 1000 студентов
Концепт: мероприятие объединит талантливых студентов для обмена опытом, развития профессиональных навыков и участия в тренингах, мастер-классах и командных мероприятиях. Слет станет площадкой для обсуждения современных тенденций в образовании и профессиях, а также стимулирования личностного и профессионального роста молодых специалистов
информация в Правительство Республики Казахстан
Июль 2025 года
МП, МКИ, МТС акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
НПП "Атамекен" (по согласованию),
федерация профсоюзов Казахстана (по согласованию),
за счет внебюджетных средств
65.
Шаг 5. Проведение республиканского хакатона "Innovation" с участием молодых рабочих, студентов, выпускников колледжей, а также лиц с особыми образовательными потребностями
Концепт: поддержка стартапов и начинающих предпринимателей для создания и укрепления IT сообщества. Участники смогут обмениваться опытом, найти потенциальных партнеров для развития проекта, а также будет социальная интеграция лиц с особыми образовательными потребностями в профессиональное сообщество
республиканский хакатон
Май 2025 года
акимат Павлодарской области, МП, МЦРИАП,
акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента,
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию)
за счет средств МБ
66.
Шаг 6. Проведение республиканского чемпионата профессионального мастерства по направлению Abylimpics для обучающейся и работающей молодежи с особыми образовательными потребностями (далее – ООП) и ограниченными возможностями здоровья (далее – ОВЗ)
Концепт: проведение республиканского чемпионата Abylimpics из числа обучающейся и работающей молодежи с ООП и ОВЗ регионального этапа, которые продемонстрировали высокий уровень профессиональных навыков в своих областях. Победителям будут вручены специальные призы
информация в Правительство Республики Казахстан
в течение 2025 года
МП, МКИ,
акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента,
"Абилимпикс Казахстан" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию),
республиканское объединение профсоюзов (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
67.

1-қадам. "Қазақстан Республикасы колледждерінің үздік 100 студенті" жобасы ТжКБ ұйымдарының студенттері арасындағы конкурс
Концепт: жоба ТжКБ ұйымдарының студенттері арасында өтетін конкурсты білдіреді, оның мақсаты Қазақстан колледждерінің үздік 100 студентін анықтау және көтермелеу. Конкурс өңірлік және республикалық деңгейлерде өткізіледі және талантты жастарды қолдауға, кәсіби дағдыларды дамытуға және тұлғалық өсуге ынталандыруға бағытталған. Финалистер еліміздің ірі кәсіпорындарында тағылымдамадан өту мүмкіндігін алады
100 жеңімпаз студент
2025 жылғы қаңтар –
сәуір
ОМ, МАМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ-де көзделген қаражат есебінен, бюджеттен тыс қаражат есебінен
62.
2-қадам. 10 мың адамды қамти отырып, Jastar X бірыңғай брендімен сараптама алаңдарын өткізу
Концепт: жұмысшы мамандықтарының, ғылыми-сараптамалық қоғамдастықтың және жастар ұйымдарының өкілдерін спикерлер ретінде шақыру арқылы мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, сараптамалық қоғамдастық пен жастар арасындағы байланысты нығайту
республикалық слет
2025 жылғы ақпан –
қараша
МАМ, ОМ, ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Жастар" ҒЗО (келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
63.
3-қадам. 5000 студентті қамти отырып, "Бизнес-стартап" орталықтары арқылы колледж студенттерінде кәсіпкерлік дағдыларын қалыптастыру
Концепт: колледждерде стартаптар мен инновацияларды қолдау үшін "Бизнес-стартап" студенттік орталықтарын кеңейту, онда студенттер консультациялар алып, тренингтерге қатыса алады, кәсіби қазылар алқасының алдында қорғау және стартапты дамыту үшін кәсіпкерлерден арнайы гранттар алу мүмкіндігімен өз стартап жобаларын әзірлей алады
ОМ-ге ақпарат
2025 жылдың ішінде
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМ,
Атамекен" ҰКП және оның өңірлік палаталары
(келісу бойынша)
талап етілмейді
64.
4-қадам. 1000 студентті қамти отырып, "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығының базасында ТжКБ ұйымдары студенттерінің республикалық слетін өткізу
Концепт: іс-шара талантты студенттерді тәжірибе алмасу, кәсіби дағдыларды дамыту және тренингтерге, шеберлік сыныптары мен командалық іс-шараларға қатысу үшін біріктіреді. Слет білім беру мен кәсіптердегі заманауи үрдістерді талқылау, сондай-ақ жас мамандардың тұлғалық және кәсіби өсуін ынталандыру алаңына айналады
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы шілде
ОМ, МАМ, ТСМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша),
Қазақстанның кәсіподақтар
федерациясы (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
65.
5-қадам. Жас жұмысшылардың, студенттердің, колледж бітірушілерінің, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдардың қатысуымен "Innovation" республикалық хакатонын өткізу
Концепт: ІТ қоғамдастығын құру және нығайту үшін стартаптар мен ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қолдау. Қатысушылар тәжірибе алмасып, жобаны дамыту үшін әлеуетті серіктестер таба алады, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдардың кәсіби қоғамдастыққа әлеуметтік интеграциялануы жүзеге асады
республикалық хакатон
2025 жылғы
мамыр
Павлодар облысының әкімдігі,
ОМ, ЦДИАӨМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
66.
6-қадам. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (бұдан әрі – ЕБҚ) және денсаулығының мүмкіндіктері шектеулі (бұдан әрі – ДМШ) білім алушы және жұмыс істейтін жастарға арналған Аbylimpics бағыты бойынша кәсіби шеберліктің республикалық чемпионатын өткізу
Концепт: өңірлік кезеңде өз салаларында кәсіби дағдылардың жоғары деңгейін көрсеткен ЕББҚ және ДМШ білім алушы және жұмысшы жастар қатарынан Аbylimpics республикалық чемпионатын өткізу. Жеңімпаздарға арнайы сыйлықтар табысталады
Қазақстан РеспубликасыныңҮкіметіне ақпарат
2025 жылдың ішінде
ОМ, МАМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Абилимпикс Қазақстан"
(келісу бойынша),
Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
67.

Шаг 7. Трансформация и активизация деятельности молодежных трудовых отрядов с организацией сезонной занятости 30 тысяч молодежи
Концепт: участие в молодҰжных трудовых отрядах для обеспечения временной занятости молодҰжи, развития их навыков и повышения социальной ответственности. Вклад в развитие инфраструктуры и улучшение качества жизни в регионах
информация в МП
май-октябрь 2025 года
МКИ, МТСЗН, МП, МЭПР, МСХ, МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию),
НПО (по согласованию)
за счет средств МБ
68.
Шаг 8. Проведение спартакиад "Чемпионы" и "Кубок труда" среди студентов ТиПО и коллективов предприятий с охватом 20 000 студентов
Концепт: мероприятия направлены на развитие физической культуры, укрепление командного духа и здорового образа жизни среди молодежи. Спартакиады будут включать соревнования в нескольких дисциплинах, что поможет выявить таланты и создать условия для активного общения и обмена опытом между участниками
спартакиада
Май 2025 года
МП, МТС, МКИ, МНВО, МТЗСН, МЧС, МВД, МСХ, МО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, республиканское объединение профсоюзов (по согласованию)
за счет средств МБ
69.
Шаг 9. Организация в музеях республики тематических экскурсий и выставок "Ер дәулеті – еңбек", "Еңбекпен ел көгерген" с охватом не менее 100 тысяч человек
Концепт: на тематических выставках и экскурсиях будут показаны достижения и успехи ветеранов труда, трудовых династий
информация в Правительство Республики Казахстан
в течение 2025 года
МКИ, МП,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
70.
Шаг 10. Проведение велопробега "От Алтая до Урала" с участием студентов организаций ТиПО, представителей рабочих профессий
Концепт: на протяжении марафона в ключевых точках маршрута будут организованы встречи участников велопробега с трудовыми коллективами, учащимися школ и студентами колледжей по популяризации рабочих профессий
велопробег (согласно концепции)
май 2025 года
МТС, МП, МКИ, МВД, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
за счет средств МБ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
СМИ – средства массовой информации
ОП – образовательные программы
БИЛ – лицеи "Білім инновация" лицейлері
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИЦ – научно-исследовательский институт
МЗ – Министерство здавоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ООП – особые образовательные потребности
МБ – местный бюджет
МИО – местные исполнительные органы Республики Казахстан
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МТБ – материально-техническая база
НПА – нормативный правовой акт
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
ТиПО – техническое и профессиональное образование
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НОБД – Национальная образовательная база данных
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
_________________________________

7-қадам. 30 мың жасты маусымдық жұмыспен қамтуды ұйымдастыра отырып, жастар еңбек жасақтарының қызметін трансформациялау және жандандыру
Концепт: жастардың уақытша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету, олардың дағдыларын дамыту және әлеуметтік жауапкершілігін арттыру үшін жастар еңбек жасақтарына қатысу. Өңірлерде инфрақұрылымды дамытуға және тұрмыс сапасын жақсартуға үлес қосу
ОМ-ге ақпарат
2025 жылғы мамыр –қазан
МАМ, Еңбекмині,
ОМ, ЭТРМ, АШМ, ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
68.
8-қадам. 20000 студентті қамти отырып, ТжКБ студенттері мен кәсіпорындардың ұжымдары арасында "Чемпиондар" және "Еңбек кубогы" спартакиадаларын өткізу
Концепт: іс-шаралар дене шынықтыруды дамытуға, жастар арасында командалық рухты және салауатты өмір салтын нығайтуға бағытталған. Спартакиадалар бірнеше сала бойынша жарыстарды қамтитын болады, ол таланттарды анықтауға және қатысушылар арасында белсенді қарым-қатынас пен тәжірибе алмасуға жағдай жасауға мүмкіндік береді
спартакиада
2025 жылғы мамыр
ОМ, ТСМ, МАМ, ҒЖБМ, Еңбекмині, ТЖМ, ІІМ, АШМ, Қорғанысмині,
облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
республикалық кәсіподақтар бірлестігі
(келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
69.
9-қадам. Кемінде 100 мың адамды қамти отырып, республика музейлерінде "Ер дәулеті – еңбек", "Еңбекпен ел көгерген" тақырыптық экскурсиялары мен көрмелерін ұйымдастыру
Концепт: тақырыптық көрмелер мен экскурсияларда еңбек ардагерлерінің, еңбек әулеттерінің жетістіктері мен табыстары көрсетіледі
Қазақстан РеспубликасыныңҮкіметіне ақпарат
2025 жылдың ішінде
МАМ, ОМ,
облыстардың,
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
70.
10-қадам. ТжКБ ұйымдары студенттерінің, жұмысшы мамандықтары өкілдерінің қатысуымен "Алтайдан Оралға дейін" велошеруін өткізу
Концепт: марафон кезінде маршруттың негізгі нүктелерінде веложарысқа қатысушылардың еңбек ұжымдарымен, мектеп оқушыларымен және колледж студенттерімен жұмысшы мамандықтарын танымал ету жөніндегі кездесулері ұйымдастырылады
велошеру (тұжырымдамаға сәйкес)
2025 жылғы мамыр
ТСМ, ОМ,
МАМ, ІІМ,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
ББ – білім беру бағдарламалары
БИЛ – "Білім инновация" лицейлері
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗИ – ғылымизерттеу институты
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕБҚ – ерекше білім беру қажеттіліктері
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖАО – Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МТБ – материалдық-техникалық база
НҚА – нормативтік құқықтық акт
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
РБ – республикалық бюджет
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҰБДҚ – Ұлттық бірыңғай деректер қоры
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі