Об утверждении Правил осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2025 года № 111
В соответствии со статьей 15-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2025 года № 111
Правила осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) и определяют порядок формирования единообразия административных процедур, включающих административные акты и административную практику.
В целях настоящих Правил под административными органами понимаются центральные исполнительные органы и их ведомства, а также местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения).
2. Под единообразием административной практики следует понимать действия административных органов и должностных лиц по принятию решений, соответствующих нормам права и правовым принципам, с учетом примененных административных процедур в соответствии со статьей 15-1 АППК и ранее принятых административных актов по аналогичным вопросам, обеспечивающих последовательность и стабильность в правоприменении.
3. Целями формирования единообразия административной практики являются укрепление правовой определенности, снижение коррупционных рисков, упрощение и оптимизация административных процедур, а также повышение доверия к административным органам.
4. Задачами формирования единообразия административной практики являются установление единых стандартов применения норм права, повышение предсказуемости принимаемых административными органами решений, систематизация административной практики, а также мониторинг за исполнением настоящих Правил.
5. Административный орган:
1) формирует единообразие административных процедур и административных актов в соответствии с настоящими Правилами;

Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 ақпандағы № 111 қаулысы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 15-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 28 ақпандағы
№ 111 қаулысымен
бекітілген
Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 15-1-бабына сәйкес әзірленді және әкімшілік актілер мен әкімшілік практиканы қамтитын әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әкімшілік органдар деп орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволары, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары түсініледі.
2. Әкімшілік практиканың біркелкілігі деп ӘРПК-нің 15-1-бабына сәйкес қолданылған әкімшілік рәсімдерді және құқық қолдануда жүйелілік пен тұрақтылықты қамтамасыз ететін осыған ұқсас мәселелер бойынша бұрын қабылданған әкімшілік актілерді ескере отырып, әкімшілік органдар мен лауазымды тұлғалардың құқық нормалары мен құқықтық қағидаттарға сәйкес келетін шешімдер қабылдау жөніндегі іс-әрекеттерін түсінген жөн.
3. Әкімшілік практиканың біркелкілігін қалыптастырудың мақсаттары құқықтық айқындылықты нығайту, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін азайту, әкімшілік рәсімдерді оңайлату мен оңтайландыру, сондай-ақ әкімшілік органдарға деген сенімді арттыру болып табылады.
4. Әкімшілік практиканың біркелкілігін қалыптастырудың міндеттері құқық нормаларын қолданудың бірыңғай стандарттарын белгілеу, әкімшілік органдар қабылдайтын шешімдердің болжамдылығын арттыру, әкімшілік практиканы жүйелеу, сондай-ақ осы Қағидалардың орындалуын мониторингтеу болып табылады.
5. Әкімшілік орган:
1) осы Қағидаларға сәйкес әкімшілік рәсімдер мен әкімшілік актілердің біркелкілігін қалыптастырады;

2) разрабатывает руководство по осуществлению административных процедур (далее – руководство), которое содержит информацию о порядке осуществления административных процедур, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
3) разрабатывает и утверждает типовые формы (образцы), бланки административных актов;
4) проводит анализ осуществления административных процедур и административных актов по вопросу применения одних и тех же правовых норм для решения однотипных вопросов, выявления случаев и причин принятия различных административных актов, а также анализа практики обжалования решений и действий (бездействие) государственных органов с учетом результатов их судебного рассмотрения;
5) принимает меры по формированию единообразия административных процедур и административных актов, обеспечивая четкий и не подлежащий различному толкованию смысл административных актов;
6) принимает меры к регулярному обучению и повышению квалификации работников, участвующих в осуществлении административных процедур, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) определяет для себя целевые индикаторы, направленные на ежегодное снижение доли административных актов и (или) действий, признанных незаконными на основании вступившего в законную силу решения суда.
Целевые индикаторы определяются на основе статистических данных за прошедшие годы с учетом декомпозиции ключевых национальных индикаторов Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года и утверждаются руководителем административного органа.
Глава 2. Формирование единообразия административной практики
6. Формирование единообразия административной практики осуществляется путем разработки руководства с последующим его размещением в "Базе знаний" информационной аналитической системы "Электронные обращения" (далее – "База знаний").
7. В целях формирования единообразия с учетом требований документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота разрабатываются стандартизированные процедуры для обработки заявлений, вынесения решений и оформления административных актов. Это включает унификацию административных процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, при руководстве и создании универсальных форм для различных типов административных дел.
В случае, если законодательством Республики Казахстан не предусмотрена форма административного акта, административный орган разрабатывает и утверждает типовые формы (образцы), бланки административных актов в целях формирования единообразия и упрощения взаимодействия между гражданами и административными органами.

2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру тәртібі туралы ақпаратты қамтитын әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру жөніндегі нұсқаманы (бұдан әрі – нұсқама) әзірлейді;
3) әкімшілік актілердің үлгілік нысандарын (үлгілерін), бланкілерін әзірлейді және бекітеді;
4) біртипті мәселелерді шешу үшін нақ сол құқықтық нормаларды қолдану, әртүрлі әкімшілік актілерді қабылдау жағдайлары мен себептерін анықтау, сондай-ақ мемлекеттік органдардың шешімдері мен әрекеттерін (әрекетсіздігін) сотта қарау нәтижелерін ескере отырып, оларға шағым жасау практикасын талдау мәселесі бойынша әкімшілік рәсімдер мен әкімшілік актілердің жүзеге асырылуына талдау жүргізеді;
5) әкімшілік актілердің нақты және әртүрлі түсіндіруге жатпайтын мағынасын қамтамасыз ете отырып, әкімшілік рәсімдер мен әкімшілік актілердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі шараларды қабылдайды;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыруға қатысатын жұмыскерлерді үнемі оқытып тұру және олардың біліктілігін арттыру шараларын қабылдайды;
7) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде заңсыз деп танылған әкімшілік актілердің және (немесе) іс-әрекеттердің үлесін жыл сайын төмендетуге бағытталған нысаналы индикаторларды өздері үшін айқындайды.
Нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының негізгі ұлттық индикаторларының декомпозициясы ескеріліп, өткен жылдардағы статистикалық деректер негізінде айқындалады.
2-тарау. Әкімшілік практиканың біркелкілігін қалыптастыру
6. Әкімшілік практиканың біркелкілігін қалыптастыру нұсқаулық әзірлеп, кейіннен оны "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінің "Білім базасына" (бұдан әрі – "Білім базасы") орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
7. Біркелкілікті құжаттау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану талаптарын ескере отырып қалыптастыру мақсатында өтініштерді өңдеу, шешімдер шығару және әкімшілік актілерді ресімдеу үшін стандартталған рәсімдер әзірленеді. Бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әкімшілік рәсімдерді нұсқаулықта біріздендіруді және әкімшілік істердің әртүрлі типтері үшін әмбебап нысандарды жасауды қамтиды.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында әкімшілік актінің нысаны көзделмеген жағдайда әкімшілік орган азаматтар мен әкімшілік органдар арасындағы өзара іс-қимылдың біркелкілігін қалыптастыру және оны оңайлату мақсатында әкімшілік актілердің үлгілік нысандарын (үлгілерін), бланкілерін әзірлейді және бекітеді.

8. Административные органы для внедрения руководств проводят диагностику административных процедур на платформе информационной аналитической системы "Электронные обращения" (далее – "ИАС "Электронные обращения") для утверждения перечня административных процедур согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В перечень не включаются административные процедуры по оказанию государственных услуг.
Посредством анализа практики осуществления административных процедур и нормативного регулирования административная процедура обновляется на платформе ИАС "Электронные обращения".
9. Руководство составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, утверждается руководителем административного органа и актуализируется посредством анализа практики осуществления административных процедур и нормативного регулирования для приведения их в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан и должно содержать:
1) последовательность осуществления административной процедуры;
2) образцы форм и документов, подаваемых гражданами в рамках административной процедуры;
3) правила принятия решений при осуществлении административной процедуры;
4) механизм обжалования в суде, включая досудебное урегулирование;
5) информацию об административном акте или административном действии, являющихся результатом административной процедуры.
10. Руководитель аппарата центрального и местного исполнительного органа, а в ведомстве центрального исполнительного органа – его руководитель организуют работу по разработке руководства, которая включает в себя анализ:
1) административных процедур на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) утвержденного руководства установленному порядку осуществления административных процедур;
3) деятельности административного органа по осуществлению административных процедур на предмет их соответствия руководству.
11. Утвержденное руководство подлежит размещению в "Базе знаний".
Структурное подразделение административного органа, ответственное за наполнение "Базы знаний", проводит на систематической основе (не реже одного раза в квартал) анализ и проверку соответствия размещенных данных требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
12. Иные структурные подразделения административного органа предоставляют информацию о внесенных изменениях и дополнениях в руководство ответственному за наполнение "Базы знаний" подразделению административного органа в соответствии с регламентом административного органа.
13. Административные органы на постоянной основе обеспечивают соблюдение единообразия административной практики.
В случае выявления несоответствий и (или) нарушений в правоприменительной практике административные органы принимают необходимые меры для их устранения, в том числе обеспечивают актуализацию руководства.
Руководство подлежит актуализации в течение трех месяцев со дня изменения порядка осуществления административной процедуры.
Проблемы и предложения по улучшению правоприменительной практики учитываются при дальнейшем усовершенствовании административной практики.
Порядок осуществления анализа и принятия мер по обеспечению единообразия административной практики, устранению несоответствий в руководстве определяется регламентом административного органа.

8. Әкімшілік органдар нұсқаулықтарды енгізу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік рәсімдердің тізбесін бекіту үшін "Электрондық өтініштер" ақпараттық талдау жүйесінің (бұдан әрі – "Электрондық өтініштер" АТЖ) платформасында әкімшілік рәсімдердің диагностикасын жүргізеді. Тізбеге мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі әкімшілік рәсімдер енгізілмейді.
Әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру практикасын талдау және нормативтік реттеу арқылы әкімшілік рәсім "Электрондық өтініштер" АТЖ платформасында жаңартылады.
9. Нұсқаулық осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, оны әкімшілік органның басшысы бекітеді және ол әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру практикасын талдау және оларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру үшін нормативтік реттеу арқылы өзектілендіріледі және:
1) әкімшілік рәсімді жүзеге асырудың реттілігін;
2) әкімшілік рәсім шеңберінде азаматтар беретін нысандар мен құжаттардың үлгілерін;
3) әкімшілік рәсімді жүзеге асыру кезінде шешімдер қабылдау қағидаларын;
4) сотқа дейінгі реттеуді қоса алғанда, сотқа шағым жасау тетігін;
5) әкімшілік рәсімнің нәтижесі болып табылатын әкімшілік актіні немесе әкімшілік іс-әрекет туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
10. Орталық және жергілікті атқарушы орган аппаратының басшысы, ал орталық атқарушы органның ведомствосында оның басшысы нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, ол:
1) әкімшілік рәсімдердің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін;
2) бекітілген нұсқаулықтардың әкімшілік рәсімдерді жүзеге асырудың белгіленген тәртібіне сай келуін;
3) әкімшілік органның әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру жөніндегі қызметін олардың нұсқаулықтарға сәйкестігі тұрғысынан талдауды қамтиды.
11. Бекітілген нұсқаулықтар "Білім базасында" орналастырылады.
Әкімшілік органның "Білім базасын" толықтыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі жүйелі негізде (тоқсанына бір реттен сиретпей) орналастырылған деректерді талдауды және олардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеруді жүргізеді.
12. Әкімшілік органның өзге құрылымдық бөлімшелері әкімшілік органның регламентіне сәйкес әкімшілік органның "Білім базасын" толықтыруға жауапты бөлімшесіне нұсқаулықтарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат береді.
13. Әкімшілік органдар әкімшілік практиканың біркелкілігін сақтауды тұрақты негізде қамтамасыз етеді.
Құқық қолдану практикасында сәйкессіздіктер және (немесе) бұзушылықтар анықталған жағдайда әкімшілік органдар оларды жою үшін қажетті шаралар қабылдайды, оның ішінде нұсқаулықты өзектілендіруді қамтамасыз етеді.
Нұсқаулық әкімшілік рәсімді жүзеге асыру тәртібі өзгерген күннен бастап үш ай ішінде өзектілендіріледі.
Құқық қолдану практикасын жақсарту жөніндегі проблемалар мен ұсыныстар әкімшілік практиканы одан әрі жетілдіру кезінде ескеріледі.
Әкімшілік практиканың біркелкілігін қамтамасыз етуді, нұсқаулықтағы сәйкессіздіктерді талдау және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды жүзеге асыру тәртібі әкімшілік органның регламентінде айқындалады.

14. Административные органы проводят мониторинг административной практики и учитывают определения всех подлежащих применению источников права, в том числе правовых принципов, нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, а также примененные административные процедуры и ранее принятые административные акты по аналогичным вопросам.
15. Административные органы при осуществлении административной процедуры в целях исключения правовых неопределенностей или спорных ситуаций учитывают правовые позиции судов, изложенные в судебных актах, обобщения судебной практики, содержащие рекомендации по правоприменению.
16. Административные органы на полугодовой основе в срок до 10 июня и 10 декабря ежегодно предоставляют качественную и полную информацию об обобщении административной практики в Министерство юстиции Республики Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которая заполняется в соответствии с методическим руководством к обобщению административной практики, предусмотренным приложением 4 к настоящим Правилам.
_________________
Приложение 1 к Правилам
осуществления деятельности
административных органов
по формированию единообразия
административных процедур
Сфера законодательства
Наименование административной процедуры/ где регламентирован порядок административной процедуры
Формат предоставления административной процедуры и информационная система, через которую идет административная процедура (в случае наличия)
Административный орган/ Должностное лицо, осуществляющие административную процедуру
Орган, рассматривающий жалобу
Каким образом осуществляется порядок обжалования решения/ действия? Решение рекомендательное или обязательное
Сроки возможного обжалования
Конкретная ссылка на закон или иной нормативный правовой акт
1
2
3
4
5
6
7
8
_________________
Приложение 2 к Правилам
осуществления деятельности
административных органов по
формированию единообразия
административных процедур
Руководство к осуществлению административной процедуры
Наименование административной процедуры
1
Наименование административного органа, Ф.И.О. должностного лица, осуществляющих административную процедуру
2
Информационная система по приему заявления и (или) вынесению административного акта
3
Форма рассмотрения
4
График работы административного органа и информационной системы
5
Нормативный правовой акт, регулирующий осуществление административной процедуры
6
Перечень документов, необходимых для рассмотрения
7
Срок рассмотрения
8
Ставка государственной пошлины (при наличии)
9
Порядок рассмотрения
10
Результат рассмотрения
11
Основания для удовлетворения
12
Основания для отказа в удовлетворении
13
Порядок обжалования с учетом особенностей отраслевых законов и иных НПА
14
Требования АППК, применяемые в рамках административной процедуры
15
Особенности, связанные с судебной практикой
16
Иные требования с учетом особенностей затрагиваемого вопроса
__________________
Приложение 3 к Правилам
осуществления деятельности
административных органов
по формированию единообразия
административных процедур
№ п/п
ГО
Статус дела * вступило в законную силу решение суда; на рассмотрении (инстанция);
Принятый административный акт *необходимо изложить наименование акта, его содержание (что предусматривает акт) и дату его принятия
Досудебное рассмотрение было/ не было. Если было, кем проводилось, какой акт вынесен по ст.100 АППК *необходимо изложить в связи с чем жалоба не была удовлетворена
Причины судебного разбирательства* необходимо изложить требования истца и его доводы, с указанием ФИО либо наименования организации
Решение суда первой инстанции (номер дела и дата вынесения) *необходимо изложить какое решение принял суд и его содержание (вкратце мотивировочную и резолютивную часть). В случае, если обжалуется – необходимо изложить доводы госоргана о несогласии
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Решение суда апелляционной инстанции (номер дела и дата вынесения) *необходимо изложить какое решение принял суд и его содержание (вкратце мотивировочную и резолютивную часть). В случае, если обжалуется – необходимо изложить доводы госоргана о несогласии
Решение суда кассационной инстанции (номер дела и дата вынесения) *необходимо изложить какое решение принял суд и его содержание (вкратце мотивировочную и резолютивную часть)
Причины отмены административного акта (по решению суда, вступившему в законную силу) *необходимо изложить в связи с чем административный акт был отменен, основные доводы суда
Приняты ли меры профилактического характера по аналогичным случаям после решения суда* необходимо проанализировать, имеются ли аналогичные дела и предпринимаются ли превентивные меры
Приняты ли меры по устранению причин и условий, способствовавших принятию незаконного административного акта* к примеру, внесены изменения в стандарты, инструкции и т.д., для предотвращения аналогичных случаев в будущем либо пересмотрена правоприменительная практика
Частные определения в рамках судебного рассмотрения (при наличии): что принято ГО по их исполнению *необходимо изложить содержание частного определения, что он предусматривает и исполнен ли. В случае, если подана жалоба – необходимо изложить доводы госоргана о несогласии
8
9
10
11
12
13
________________________
Приложение 4 к Правилам
осуществления деятельности
административных органов по
формированию единообразия
административных процедур
Методическое руководство к обобщению административной практики
Методическое руководство к обобщению административной практики подготовлено с целью установления единого подхода проведения обобщения административной практики (далее – обобщение) и предназначено для юридических служб государственных органов, а также иных структурных подразделений, непосредственно вовлеченных в данный процесс.
Обобщение проводится не менее одного раза в полугодие в целях анализа правоприменительной практики по административным делам, рассмотренным в судебном порядке, в том числе осуществленных административных процедур и принятых административных актов на предмет их соответствия требованиям единообразной административной практики.
Обобщение представляет собой анализ нормативного регулирования, правоприменительной и судебной практики по той или иной административной процедуре с выявлением недостатков и выработкой соответствующих предложений.
Обобщение проводится на предмет выявления:

14. Әкімшілік органдар әкімшілік практикаға мониторинг жүргізеді және қолдануға жататын барлық құқық көздерінің анықтамаларын, оның ішінде құқықтық қағидаттарды, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларын, сондай-ақ осыған ұқсас мәселелер бойынша қолданылған әкімшілік рәсімдерді және бұрын қабылданған әкімшілік актілерді ескереді.
15. Әкімшілік органдар әкімшілік рәсімді жүзеге асыру кезінде құқықтық түсініксіздікті немесе даулы жағдайларды жоққа шығару мақсатында сот актілерінде баяндалған соттардың құқықтық позицияларын, құқық қолдану жөніндегі ұсынымдарды қамтитын сот практикасын жинақтап-қорытуды ескереді.
16. Әкімшілік органдар жартыжылдық негізде, 10 маусым мен 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде, жыл сайын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне әкімшілік практиканы жинақтап-қорыту туралы сапалы әрі толық ақпарат береді, ол осы Қағидаларға 4-қосымшада көзделген әкімшілік практиканы жинақтап-қорыту жөніндегі әдістемелік нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
________________
Әкімшілік органдардың
әкімшілік рәсімдердің
біркелкілігін қалыптастыру
жөніндегі қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Заңнама саласы
Әкімшілік рәсімнің атауы/әкімшілік рәсімнің тәртібі қайда регламенттелген
Әкімшілік рәсімді ұсыну форматы және әкімшілік рәсім өтетін ақпараттық жүйе (бар болса)
Әкімшілік рәсімді жүзеге асыратын әкімшілік орган/ лауазымды тұлға
Шағымды қарайтын орган
Шешімге/іс-әрекетке шағым жасау тәртібі қалай жүзеге асырылады? Ұсынымдық немесе міндетті шешім
Ықтимал шағым жасау мерзімі
Заңға немесе өзге нормативтік құқықтық актіге нақты сілтеме
1
2
3
4
5
6
7
8
_________________
Әкімшілік органдардың
әкімшілік рәсімдердің
біркелкілігін қалыптастыру
жөніндегі қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік рәсімді жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық
Әкімшілік рәсімнің атауы
1
Әкімшілік рәсімді жүзеге асыратын әкімшілік органның атауы, лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.
2
Өтінішті қабылдау және (немесе) әкімшілік актіні шығару жөніндегі ақпараттық жүйе
3
Қарау нысаны
4
Әкімшілік органның және ақпараттық жүйенің жұмыс кестесі
5
Әкімшілік рәсімді жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық акт
6
Қаралуы қажет құжаттардың тізбесі
7
Қарау мерзімі
8
Мемлекеттік баж мөлшерлемесі (бар болса)
9
Қарау тәртібі
10
Қарау нәтижесі
11
Қанағаттандыру үшін негіздер
12
Қараудан бас тарту үшін негіздер
13
Салалық заңдардың және өзге де НҚА ерекшеліктерін ескере отырып, шағым жасау тәртібі
14
Әкімшілік рәсім шеңберінде қолданылатын ӘРПК талаптары
15
Сот практикасына байланысты ерекшеліктер
16
Қозғалған мәселенің ерекшеліктерін ескергендегі өзге де талаптар
__________________
Әкімшілік органдардың
әкімшілік рәсімдердің
біркелкілігін қалыптастыру
жөніндегі қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
Р/с № МО Істің мәртебесі *сот шешімі заңды күшіне енді; қаралуда (саты); Қабылданған әкімшілік акт *актінің атауын, оның мазмұнын (бұл акті нені көздейді) және оның қабылданған күнін жазу қажет Сотқа дейінгі қарау болды/болған жоқ. Егер болса, кім жүргізді, ӘРПК 100-бабы бойынша қандай акт шығарылды * шағым не себептен қанағаттандырылмағанын жазу қажет Сот талқылауының себептері * ТАӘ не ұйымның атауын көрсете отырып, талапкердің талаптарын және оның дәлелдерін жазу қажет Бірінші сатыдағы соттың шешімі (істің нөмірі және шығарылған күні) *сот қандай шешім қабылдағанын және оның мазмұнын (қысқаша уәждеу және қарар бөлігі) жазу қажет. Шағым жасалған жағдайда – мемлекеттік органның келіспеу туралы дәлелдерін жазу қажет
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Апелляциялық сатыдағы соттың шешімі (істің нөмірі және шығарылған күні) *сот қандай шешім қабылдағанын және оның мазмұнын (қысқаша уәждеу және қарар бөлігі) жазу қажет. Шағым жасалған жағдайда – мемлекеттік органның келіспеу туралы дәлелдерін жазу қажет Кассациялық сатыдағы соттың шешімі (істің нөмірі және шығарылған күні) *сот қандай шешім қабылдағанын және оның мазмұнын (қысқаша уәждеу және қарар бөлігі) жазу қажет Әкімшілік актінің күшін жою себептері (заңды күшіне енген сот шешімі бойынша) * әкімшілік актінің не себептен күші жойылғанын, соттың негізгі дәлелдерін жазу қажет Сот шешімінен кейін осыған ұқсас жағдайлар бойынша профилактикалық шаралар қабылданды ма *осыған ұқсас істердің бар-жоғын және алдын алу шаралары қабылданған-қабылданбағанын талдау қажет Заңсыз әкімшілік актіні қабылдауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі шаралар қабылданды ма *мысалы, болашақта осыған ұқсас жағдайларға жол бермеу үшін стандарттарға, нұсқаулықтарға және т.с.с. өзгерістер енгізілді не құқық қолдану практикасы қайта қаралды Сотта қарау шеңберіндегі жеке ұйғарымдар (бар болса): оларды орындау бойынша МО нені қабылдады *жеке ұйғарымның мазмұнын, ол нені көздейтінін және орындалған-орындалмағанын жазу қажет. Шағым берілген жағдайда – мемлекеттік органның келіспеу туралы дәлелдерін жазу қажет
8
9
10
11
12
13
_________________
Әкімшілік органдардың
әкімшілік рәсімдердің
біркелкілігін қалыптастыру
жөніндегі қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік практиканы жинақтап-қорыту жөніндегі әдістемелік нұсқаулық
Әкімшілік практиканы жинақтап-қорыту жөніндегі әдістемелік нұсқаулық әкімшілік практикаға жинақтап-қорыту (бұдан әрі – жинақтап-қорыту) жүргізудің бірыңғай тәсілін белгілеу мақсатында дайындалған және мемлекеттік органдардың заң қызметтеріне, сондай-ақ осы процеске тікелей тартылған өзге де құрылымдық бөлімшелерге арналған.
Жинақтап-қорыту сот тәртібімен қаралған әкімшілік істер бойынша құқық қолдану практикасын, оның ішінде жүзеге асырылған әкімшілік рәсімдерді және қабылданған әкімшілік актілерді олардың бірыңғай әкімшілік практика талаптарына сәйкестігі тұрғысынан талдау мақсатында жарты жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
Жинақтап-қорыту дегеніміз – кемшіліктерді анықтап, тиісті ұсыныстарды тұжырымдай отырып, нақ сол әкімшілік рәсім бойынша нормативтік реттеуді, құқық қолдану және сот практикасын талдау.
Жинақтап-қорыту:

1) различной административной практики, под которой понимается различное применение одних и тех же правовых норм для решения аналогичных вопросов;
2) административных процедур и актов, наиболее часто обжалуемых в суде;
3) причин и условий проигрышей в суде по каждому делу;
4) судебных дел, по которым административный орган чаще всего проигрывает в суде по делам со схожими обстоятельствами;
5) недостатков как в нормативном регулировании, так и правоприменительной практике, влекущих судебные споры и проигрыши в суде;
6) принимаемых мер по "выправлению" административной практики.
Обобщение осуществляется следующим образом:
1) для сбора сведений об обобщении административной практики юридической службой государственного органа направляется запрос в структурные подразделения государственного органа с таблицей, предусмотренной приложением 3 к настоящим Правилам;
2) структурное подразделение либо юридическая служба заполняют таблицу за отчетный период;
3) юридическая служба (при содействии структурных подразделений) изучает каждое решение суда по каждому делу, указанному в сводной таблице;
4) при проведении обобщения особое внимание уделяется решению суда, а именно мотивировочной части решения;
5) после изучения решения суда юридические службы проводят рассмотрение всех обстоятельств дела, в том числе административного акта, административного действия (бездействие) государственного органа, послуживших основанием для обращения частного лица в суд;
6) при рассмотрении обстоятельств дела следует сопоставлять их с требованиями действующего законодательства в целях выявления неправомерности в деятельности государственного органа;
7) по проигранным делам необходимо установить причины и условия проигрышей, определить недостатки в нормативном регулировании либо правоприменительной практике;
8) в случае выявления недостатков необходимо отразить информацию о принимаемых мерах либо внести предложения по их устранению;
9) после выполнения вышеуказанных действий юридическая служба вносит соответствующую информацию в таблицу;
10) по итогам заполнения таблицы юридическая служба формирует отчет, отражающий подведение итогов обобщения административной практики (отчет должен содержать информацию о количестве административных дел, находящихся в производстве в отчетный период, количество решений как принятых в пользу государственного органа, так и против, сферах деятельности государственного органа, в рамках которых проводились судебные разбирательства; выявленные недостатки, предложения по их устранению и так далее).
__________________

1) ұқсас мәселелерді шешу үшін нақ сол құқықтық нормалардың әртүрлі қолданылуы түсінілетін әртүрлі әкімшілік практиканы;
2) сотта жиі шағым жасалатын әкімшілік рәсімдер мен актілерді;
3) әрбір іс бойынша сотта жеңіліс табудың себептері мен шарттарын;
4) әкімшілік орган ұқсас мән-жайлары бар істер бойынша сотта жиі жеңіліс табатын сот істерін;
5) нормативтік реттеудегі, сол сияқты құқық қолдану практикасындағы сот даулары мен сотта жеңіліс табуға әкеп соқтыратын кемшіліктерді;
6) әкімшілік практиканы "түзету" бойынша қабылданатын шараларды анықтау тұрғысынан жүргізіледі.
Жинақтап-қорыту келесідей жүзеге асырылады:
1) әкімшілік практиканы жинақтап-қорыту туралы мәліметтерді жинау үшін мемлекеттік органның заң қызметі осы Қағидаларға 4-қосымшада көзделген кестемен бірге мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелеріне сұрау салу жібереді;
2) құрылымдық бөлімше не заң қызметі есепті кезең үшін кестені толтырады;
3) заң қызметі (құрылымдық бөлімшелердің жәрдемдесуімен) жиынтық кестеде көрсетілген әрбір іс бойынша соттың әрбір шешімін зерделейді;
4) жинақтап-қорытуды жүргізу кезінде сот шешіміне, атап айтқанда шешімнің уәждеу бөлігіне ерекше назар аударылады;
5) сот шешімін зерделегеннен кейін заң қызметтері істің барлық мән-жайын, оның ішінде жеке тұлғаның сотқа жүгінуіне негіз болған мемлекеттік органның әкімшілік актісін, әкімшілік іс-әрекетін (әрекетсіздігін) қарауды жүргізеді;
6) істің мән-жайларын қарау кезінде мемлекеттік органның қызметіндегі құқыққа сыйымсыздықты анықтау мақсатында оларды қолданыстағы заңнаманың талаптарымен салыстырып тексерген жөн;
7) жеңіліс тапқан істер бойынша жеңіліс табудың себептері мен шарттарын белгілеу, нормативтік реттеудегі немесе құқық қолдану практикасындағы кемшіліктерді айқындау қажет;
8) кемшіліктер анықталған жағдайда қабылданып жатқан шаралар туралы ақпаратты көрсету не оларды жою жөнінде ұсыныстар енгізу қажет;
9) жоғарыда көрсетілген әрекеттерді орындағаннан кейін заң қызметі кестеге тиісті ақпаратты енгізеді;
10) кестені толтырудың қорытындысы бойынша заң қызметі әкімшілік практиканы жинақтап-қорытудың қорытындыларын шығаруды көрсететін есепті қалыптастырады (есепте есепті кезеңде іс жүргізудегі әкімшілік істердің саны, мемлекеттік органның пайдасына, сол сияқты оған қарсы қабылданған шешімдердің саны, шеңберінде сот талқылаулары жүргізілген мемлекеттік органның қызмет салалары туралы ақпарат; анықталған кемшіліктер және оларды жою жөніндегі ұсыныстар және тағы сол сияқтылар қамтылуға тиіс).__