О пеpедаче музею золота и дpагоценных металлов комплекса золотых укpашений из Куpгана Иссык
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 20 янваpя 1992 г. N 38
В связи с организацией в г. Алма-Ате музея золота и драгоценных металлов в целях дальнейшего улучшения пропаганды художественного наследия Казахстана, обеспечения его доступности широким слоям населения и создания надлежащих условий сохранения особо ценных произведений искусства Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Передать в установленном порядке из фонда музея археологии Академии наук Республики Казахстан музею золота и драгоценных металлов комплекс золотых украшений IV века до н.э. "Человек в золотой одежде", найденный в 1970 году при раскопках кургана Иссык близ г. Алма-Аты.
2. Установить, что валютная выручка, полученная за счет коммерческих операций при организации выставок за рубежом или в других формах, распределяется в установленном в Республике Казахстан порядке, а взаимоотношения в вопросах перераспределения валютных фондов между музеем золота и драгоценных металлов и Академией наук Республики Казахстан строятся на договорной основе.
3. Возложить на Институт археологии Академии наук Республики Казахстан научное, научно-методическое руководство в изучении коллекций древнего золота, а также подготовку и издание научных монографий, альбомов, буклетов о золотых исторических и художественных изделиях.
4. Предусмотреть обязательное участие в выставках древнего золота в республике и за ее пределами специалистов Института археологии Академии наук Республики Казахстан.
5. Поручить Государственному комитету Республики Казахстан по культуре принять меры по возврату в республику и передаче музею золота и драгоценных металлов коллекций ювелирных украшений, найденных на территории Казахстана и находящихся в фондах Государственного Эрмитажа и других музеев страны.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по культуре обеспечить надлежащий учет передаваемых в музей золота и драгоценных металлов художественных изделий и условия их полной документальной и физической сохранности.
Премьер-министр Республики Казахстан

Есiк қорғанынан табылған алтын әшекейлер кешенiн алтын және асыл металдар музейiне беру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1992 жылғы 20 қаңтардағы N 38
Алматы қаласында алтын және асыл металдар музейiнiң ұйымдастырылуына байланысты және Қазақстанның көркемдiк мұрасын насихаттауды одан әрi жақсартып, қалың көпшiлiкке оның ашық болуын қамтамасыз ету, аса құнды өнер туындыларын сақтауға тиiстi жағдайлар жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1970 жылы Алматы қаласына таяу Есiк қорғанын қазу кезiнде табылған бiздiң дәуiрiмiзге дейiнгi IV ғасырдың алтын әшекейлерi "Алтын киiмдi адам" белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының археология музейiнiң қорынан алтын және асыл металдар музейiне берiлсiн.
2. Шет елдерде көрме ұйымдастыру кезiндегi немесе басқа түрдегi коммерциялық операциялар есебiнен алынған валюталық қаржы Қазақстан Республикасында белгiленген тәртiппен бөлiсiледi, ал алтын және асыл металдар музейi мен Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының арасындағы валюта қорларын қайта бөлiсу мәселелерiндегi өзара қарым-қатынасы уағдаластық негiзде құралады деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Археология институтына ертедегi алтын коллекцияларды зерделеуге ғылыми-методикалық басшылық жасау, сондай-ақ тарихи және көркем алтын бұйымдар туралы ғылыми монографиялар, альбомдар, буклеттер әзiрлеу мен шығарылу жүктелсiн.
4. Республикадағы және одан тысқары жерлердегi ертеде алтын көрмелерiне Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Археология институты мамандарының мiндеттi түрде қатысуы көзделетiн болсын.
5. Қазақстан Республикасы Мәдениет жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Қазақстанның территориясында табылған және Мемлекеттiк Эрмитаж бен елiмiздiң басқа да музейлерiнiң қорында жатқан зергерлiк әшекейлердi республикаға қайтарып алып, алтын және асыл металдар музейiне өткiзу жөнiнде
шаралар қолдану тапсырылсын.
6. Қазақстан Республикасы Мәдениет жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi алтын және асыл металдар музейiне берiлетiн көркем
бұйымдардың тиiсiнше есепке алынуын және олардың толық
құжаттамалық әрi заттай сақталуына жағдай жасалуын қамтамасыз
етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi