О высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 июля 1992 г. N 627. Утpатило силу - постановлением Кабинета Министpов РК от 26 июня 1995 г. N 876 ~P950876
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 1992 г. N 784 "О Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Возложить на Высшую аттестационную комиссию при Кабинете Министров Республики Казахстан (ВАК Республики Казахстан):
проведение государственной научно-технической политики в области формирования интеллектуального научного потенциала как составной части социально-экономического развития республики;
руководство аттестацией научных и научно-педагогических кадров высших учебных заведений, научно-исследовательских, проектно-конструкторских и других институтов и организаций республики, независимо от их ведомственной принадлежности, а также обеспечение единых требований к соискателям ученых степеней и званий;
контроль за качеством диссертационных работ, их научной и практической ценностью;
организацию работ по межгосударственному и международному сотрудничеству в области аттестации и переаттестации научных и научно-педагогических кадров, нострификации дипломов о присуждении ученых степеней и аттестатов о присвоении ученых званий;
оформление и выдачу дипломов и аттестатов о присуждении ученых степеней и присвоении ученых званий.
2. Установить, что в систему ВАК Республики Казахстан входят:
специализированные советы по защите докторских и кандидатских диссертаций;
экспертные советы по отраслям наук.
3. Установить, что все работы ВАК Республики Казахстан по экспертизе диссертаций и созданию банка данных о защищенных диссертациях финансируются за счет республиканского бюджета.
4. Утвердить предельную численность работников центрального аппарата ВАК Республики Казахстан в количестве 35 человек (без персонала по охране и обслуживанию здания).
5. Разрешить ВАК Республики Казахстан иметь 2 заместителей председателя комиссии и коллегию в составе 7 человек.
6. Распространить на работников ВАК Республики Казахстан условия оплаты труда, предусмотренные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 мая 1992 г. N 448 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 1992 г. N 730 "О повышении заработной платы и регулировании цен в Республике Казахстан" (таблица N 2).

Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы жоғары аттестациялық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 23 шiлде 1992 ж. N 627. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.06.26. N 876 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Жоғары аттестациялық комиссия туралы" 1992 жылғы 17 мамырдағы N 784 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Жоғары аттестациялық комиссияға (Қазақстан Республикасының ЖАК-ы):
республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының құрамдас бөлiгi ретiнде интеллектуалдық ғылыми әлеуетiн қалыптастыру саласында мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясат жүргiзу;
республиканың ведомстволық бағыныстылығына қарамастан оқу орындарындағы, ғылыми-зерттеу, жобалау-конструкторлық және басқа да институттары мен ұйымдарындағы ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды аттестациялауға басшылық ету, сондай-ақ ғылыми дәреже мен атақ алуға талпынушыларға бiрыңғай талаптар қойылуын қамтамасыз ету;
диссертациялық жұмыстардың сапасына, олардың ғылыми және практикалық құндылығына бақылау жасау;
ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды аттестациялау мен қайта аттестациялау, ғылыми дәреже беру туралы дипломдар мен ғылыми атақ беру туралы аттестаттардың күшiн тану саласында мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастық жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
ғылыми дәреже беру және ғылыми атақ беру туралы дипломдар мен аттестаттарды ресiмдеу және тапсыру жүктелсiн.
2. Қазақстан Республикасының ЖАК жүйесiне:
докторлық және кандидаттық диссертация қорғалатын арнаулы кеңестер;
ғылым салалары бойынша құрылған сараптаушы кеңестер енгiзiлетiн болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы ЖАК-ының диссертацияларды сараптау және қорғалған диссертациялар туралы мәлiметтердiң банкiн құру жөнiндегi барлық жұмыстары республикалық бюджет есебiнен қаржыландырылатын болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының ЖАК-ы орталық аппаратының шектi саны 35 адам (үй-жайын күзетушi және қызмет көрсетушi адамдарды қоспағанда) болып бекiтiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының ЖАК-ына комиссия төрағасының екi орынбасары және 7 адамнан тұратын алқасы болуына рұқсат етiлсiн.
6. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында жалақыны өсiру және бағаны реттеу туралы" 1992 жылғы 25 сәуiрдегi N 730 Жарлығын жүзеге асыру туралы" 1992 жылғы 20 мамырдағы N 448 қаулысында көзделген еңбекақы төлеу шарттары Қазақстан Республикасы ЖАК-ының қызметкерлерiне де қолданылсын (N 2 кесте).

7. Установить ВАК Республики Казахстан лимит служебных легковых автомобилей в количестве 2 единиц.
8. Министерству финансов Республики Казахстан выделить в 1992 году необходимые ассигнования на содержание центрального аппарата ВАК.
9. Приравнять председателя ВАК Республики Казахстан по условиям медицинского, бытового обеспечения и транспортного обслуживания к министру республики, а заместителей председателя - к заместителям министра республики.
10. Рекомендовать Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с главой Алма-Атинской городской администрации в декадный срок рассмотреть и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложение по размещению центрального аппарата ВАК Республики Казахстан.
11. Поручить ВАК Республики Казахстан совместно с Министерством науки и новых технологий, Министерством образования, Министерством печати и массовой информации, академиями наук Республики Казахстан в 2-месячный срок решить в установленном порядке вопрос об издании информационного бюллетеня ВАК Республики Казахстан.
12. ВАК Республики Казахстан по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами республики в 2-месячный срок представить в Кабинет Министров Республики Казахстан проект положения "О Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Казахстан".
13. Министерству связи Республики Казахстан по прямым договорам обеспечить ВАК Республики Казахстан необходимой телефонной, телеграфной и телексной связью.
14. Министерству материальных ресурсов, Госэкономкомитету Республики Казахстан обепечивать начиная с 1992 года выделение ВАК Республики Казахстан мебели, оборудования, инвентаря, канцелярских товаров и бумаги. По вопросам, требующим решения Правительства, вносить предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан.
15. Госэкономкомитету, Министерству финансов Республики Казахстан предусматривать начиная с 1993 года выделение необходимых средств, а Алма-Атинской городской администрации обеспечивать в установленном порядке строительство жилья для сотрудников ВАК Республики Казахстан.
16. Республиканскому валютному комитету предусматривать необходимые валютные средства для осуществления международного сотрудничества по вопросам, относящимся к компетенции ВАК Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан

7. Қазақстан Республикасы ЖАК-ына қызмет бабында пайдаланатын 2 жеңiл автомобильге лимит белгiленсiн.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1992 жылы ЖАК-тың орталық аппаратын ұстауға қажеттi қаржы бөлсiн.
9. Қазақстан Республикасы ЖАК-ының төрағасы медициналық, тұрмыстық қамту және көлiк қызмет көрсетiлуi жөнiнен республика министрiне, ал төрағаның орынбасарлары республика министрiнiң орынбасарларына теңестiрiлсiн.
10. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Алматы қалалық әкiмiмен бiрлесiп, он күн мерзiмде Қазақстан Республикасы ЖАК-ының орталық аппаратын орналастыру жөнiнде мәселе қарап, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзсiн.
11. Қазақстан Республикасының ЖАК-ына Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен, Бiлiм министрлiгiмен, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Ғылым академиясымен бiрлесiп, 2 ай мерзiмде Қазақстан Республикасы ЖАК-ының ақпараттық бюллетенiн шығару жөнiндегi мәселенi белгiленген тәртiппен шешу тапсырылсын.
12. Қазақстан Республикасының ЖАК-ы республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен келiсiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне 2 ай мерзiмде, "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Жоғары аттестациялық комиссия туралы Ереженiң" жобасын табыс етсiн.
13. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi тiкелей шарт жасау арқылы Қазақстан Республикасының ЖАК-ын қажеттi телефон, телеграф және телекс байланыстарымен қамтамасыз етсiн.
14. Қазақстан Республикасының Материалдық ресурстар министрлiгi, Мемэкономкомы 1992 жылдан бастап, Қазақстан Республикасының ЖАК-ына жиhаз, жабдық, мүкәммал, кеңсе тауарлары мен қағаз бөлiнуiн қамтамасыз етсiн. Үкiмет шешiмiн талап ететiн мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзсiн.
15. Қазақстан Республикасының Мемэкономкомы, Қаржы министрлiгi 1993 жылдан бастап, қажеттi қаржы бөлiнуiн, ал Алматы қаласының әкiмшiлiгi белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы ЖАК-ының қызметкерлерi үшiн тұрғын үй салынуын қамтамасыз етудi көздейтiн болсын.
16. Республикалық валюта комитетi Қазақстан Республикасы ЖАК-ының құзыретiне қатысты мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру үшiн қажеттi валюта қаржысын қарастыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi