О неотложных меpах по совеpшенствованию здpавоохpанения в условиях пеpехода к pынку
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 5 августа 1992 года N 657. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Сноска. Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 5 августа 1992 года N 657 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646 .
В переходный период возникли серьезные трудности в обеспечении населения и лечебно-профилактических учреждений лекарственными средствами и изделиями медицинской техники, резко сократились объемы строительства объектов здравоохранения, снизилось реальное финансирование.
В изменившихся социально-экономических условиях органами государственной власти и управления не были приняты своевременные меры по переориентации работы отрасли.
Обострилась экологическая обстановка, снижается жизненный уровень населения.
Отмечается ухудшение демографических процессов и показатели здоровья населения: возросла общая смертность, сократилась рождаемость, уменьшилась средняя продолжительность предстоящей жизни, остается высоким показатель младенческой смертности, увеличилась заболеваемость среди взрослых и детей, вследствие чего ежегодные экономические потери достигают нескольких миллиардов рублей.
Главами местных администраций, министерствами и ведомствами еще не приняты должные меры по реализации Закона "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан".
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству здравоохранения Республики Казахстан в срок до 1 октября т. г. совместно с главами областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций, заинтересованными министерствами и ведомствами с учетом Концепции реформы здравоохранения Республики Казахстан разработать программу реформы здравоохранения, определив в ней первоочередные меры по переходу на новую модель бюджетно-страховой, арендной, частной медицины, децентрализации управления отраслью, организации медицинской помощи женщинам и детям, в том числе ранней диагностике аномалий развития, больным туберкулезом, бруцеллезом, населению экологически неблагополучных регионов республики, совершенствованию санаторно-курортного дела, подготовке медицинских, педагогических и научных кадров в системе здравоохранения.
2. Госэкономкомитету, Министерству финансов, Министерству материальных ресурсов Республики Казахстан, другим заинтересованным министерствам и ведомствам, главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций при разработке годовых проектов плана и бюджета, среднесрочных и перспективных прогнозов обеспечивать включение целевых программ по проблемам здравоохранения в государственный заказ республики.

Нарыққа өту жағдайында денсаулық сақтауды жетiлдiрудiң шұғыл шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 5 тамыз 1992 ж. N 657. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 Қаулысымен
Өтпелi кезеңде халықты және емдеу-профилактика мекемелерiн дәрi-дәрмекпен, медициналық техника бұйымдарымен қамтамасыз етуде елеулi қиыншылық пайда болып, денсаулық сақтау объектiлерiн салу көлемi күрт қысқарды, нақты қаржыландыру төмендеп кеттi.
Өзгерген әлеуметтiк-экономикалық жағдайда мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары саланың жұмысын қайта бағдарлауға уақтылы шаралар қолданбады.
Экологиялық жағдай ушығып, халықтың тұрмыс деңгейi төмендеп барады.
Демографиялық процестердiң және халықтың денсаулық көрсеткiштерiнiң нашарлауы байқалуда: жалпы өлiм көбейiп, бала туу азайды, өмiр сүрудiң орташа ұзақтығы төмендедi, сәбилер өлiмiнiң көрсеткiшi жоғары күйiнде қалып, ересектер мен балалардың ауруға шалдығуы ұлғайды. Осылардың салдарынан жыл сайынғы экономикалық ысырап бiрнеше миллиард сомға жетiп отыр.
Жергiлiктi әкiмдер, министрлiктер мен ведомстволар "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын қорғау туралы" Заңды жүзеге асыруға әлi де тиiстi шаралар қолданбады.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi үстiмiздегi жылғы 1 қазанға дейiн облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен және мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау реформасының тұжырымдамасын ескере отырып денсаулық сақтау реформасының бағдарламасын әзiрлеп, онда бюджеттiк-сақтандыру, жалгерлiк, жеке медицинаның жаңа үлгiсiне көшу, саланы басқаруды орталықсыздандыру, әйелдер мен балаларға, оның iшiнде ауытқушылық дамуының бастапқы диагностикасы жөнiнде, туберкулез, бруцеллез ауруларымен ауыратындарға, республиканың экологиясы қолайсыз аймақтарының халқына медициналық жәрдем көрсетiлуiн ұйымдастыру, санаторий-курорт iсiн жетiлдiру, денсаулық сақтау жүйесiнде медицина, педагог және ғылыми кадрлар даярлау жөнiнде бiрiншi кезектегi шараларды анықтайтын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемэкономкомы, Қаржы министрлiгi, Материалдық ресурстар министрлiгi, басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi жылдық жоспар мен бюджет жобасын, орташа мерзiмдiк және перспективтi болжамдарды әзiрлеген кезде денсаулық сақтау проблемалары жөнiндегi мақсатты бағдарламалар республиканың мемлекеттiк тапсырысына енгiзiлуiн қамтамасыз етсiн.

3. Госэкономкомитету Республики Казахстан при распределении средств Инвестиционного фонда Республики Казахстан во втором полугодие т.г. предусмотреть выделение Министерству здравоохранения Республики Казахстан необходимых ассигнований на строительство учебно-лабораторных корпусов, жилых домов и студенческого общежития для учреждений и организации республиканского подчинения.
4. Министерству финансов Республики Казахстан рассмотреть вопрос о дополнительном выделении Министерству эдравоохранения Республики Казахстан во втором полугодии т.г.
635 млн. рублей для приобретения медицинского оборудования, санитарного автотранспорта, подготовки кадров и лечения больных в странах СНГ.
5. Республиканскому валютном комитету предусмотреть валютное покрытие издержек Российской корпорации "Фарминдустрия", а также выделение необходимых валютных средств для закупки жизненно важных лекарств и изделий медицинской техники.
6. Министерству финансов, Министерству здравоохранения Республики Казахстан начиная с 1993 года осуществлять финансирование здравоохранения, исходя из норматива на одного жителя.
7. Госэкономкомитету, Министерству финансов, Министерству здравоохранения, Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан в срок до 1 сентября т.г. в установленном порядке внести предложение в Кабинет Министров Республики Казахстан по отпуску розничных цен на все виды лекарственных средств и изделия медицинского назначения, определив категории населения и перечень заболеваний, на которые сохраняется льготный отпуск лекарств.
8. Главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций:
до конца текущего года сократить до санитарных норм неэффективно используемый коечный фонд с направлением высвобождаемых средств на нужды этих учреждений;
организовать в 1993-1995 годах во всех областях диагностические центры с пансионатами и медико-генетические консультации;
принять меры по формированию внебюджетных источников финансирования здравоохранения - заключению договоров по оказанию сверхнормативной медицинской помощи работникам предприятий, организаций и членам их семей на хозрасчетной основе, расширению объема платных медицинских услуг и других видов предпринимательской деятельности, не противоречащих законодательству;
провести подготовительную работу по поэтапному внедрению страховой медицины;
принять дополнительные меры по усилению санитарно-эпидемиологического надзора, предотвращению возникновения, массовых заболеваний людей;
материально поощрять лиц, ведущих здоровый образ жизни, на хозрасчетной основе создавать центры здоровья.

3. Қазақстан Республикасының Мемэкономкомы үстiмiздегi жылдың екiншi жартысына Қазақстан Республикасының Инвестиция қоры қаржысын бөлу кезiнде республикалық бағыныстағы мекемелер мен ұйымдарға оқу-лаборатория корпустарын, тұрғын үйлер және студенттер жатақханасын салуға арнап Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне қажеттi қаражат бөлiнуiн көздесiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi медицина жабдықтарын, санитарлық автокөлiк сатып алуға, ТМД-елдерiнде кадрлар даярлауға және ауруларды емдеуге үстiмiздегi жылдың екiншi жартысында Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне 635 млн. сом қосымша қаржы бөлу туралы мәселе қарастырсын.
5. Республикалық валюта комитетi Ресейдiң "Фарминдустрия" корпорациясының шығынын валютамен жабуды, сондай-ақ өмiрлiк маңызы бар дәрi-дәрмектер мен медицина техникасының бұйымдарын сатып алуға қажеттi валюталық қаржы бөлудi көздейтiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi 1993 жылдан бастап денсаулық сақтауды бiр тұрғынға арналған нормативке сүйенiп қаржыландыруды жүзеге асырсын.
7. Қазақстан Республикасының Мемэкономкомы, Қаржы министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Халықты әлеуметтiк жағынан қорғау министрлiгi үстiмiздегi жылдың 1 қыркүйегiне дейiн дәрi-дәрмектiк заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың барлық түрiнiң бөлшек сауда бағасын босату жөнiнде белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзiп, халықтың дәрi-дәрмек жеңiлдiк жолмен босатылатын категориялары мен аурулар тiзбесiн анықтайтын болсын.
8. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi:
үстiмiздегi жылдың аяғына дейiн тиiмсiз пайдаланылатын төсек қорларын санитарлық нормаға дейiн қысқартып, босаған қаржыны осы мекемелердiң мұқтажына жұмсайтын болсын;
1993-1995 жылдары барлық облыстарда пансионаттары және медицина-генетика консультациялары бар диагностика орталықтарын құрсын;
денсаулық сақтауды қаржыландырудың бюджеттен тыс көздерiн қалыптастыру - кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметкерлерi мен олардың отбасы мүшелерiне шаруашылық есеп негiзiнде нормативтен тыс медициналық жәрдем, ақылы медициналық қызмет көрсету және кәсiпкерлiк қызметтiң заңға қайшы келмейтiн басқа да түрлерiнiң көлемiн ұлғайту жөнiнде шарт жасасуға шаралар қолдансын;
сақтандыру медицинасын кезең-кезеңiмен енгiзуге әзiрлiк жұмысын жүргiзсiн;
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды күшейту, адамдардың жаппай ауруға шалдығуын болдырмау жөнiнде қосымша шаралар қолдансын;
салауатты өмiр сүрiп жүрген адамдарды материалдық тұрғыда көтермелеп, шаруашылық есеп негiзiнде денсаулық сақтау орталықтарын құратын болсын.

9. Министерству здравоохранения Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, главами областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций в установленном порядке внести предложение в Верховный Совет Республики Казахстан о внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О разгосударствлении и приватизации" в части, касающейся приватизации учреждений здравоохранения.
10. Министерству здравоохранения Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 октября т.г. в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" разработать положение о частной медицинской практике в Республике Казахстан.
11. Министерству образования совместно с Министерством науки и новых технологий, Министерством здравоохранения Республики Казахстан с 1992/93 учебного года осуществить сокращение приема в медицинские институты, расширить систему платного обучения в высших учебных заведениях, институте усовершенствования врачей, аспирантуре и докторантуре с льготами для определенной категории обучающихся.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 сентября 1999 г. N  1469
12. Министерству здравоохранения, Министерству промышленности Республики Казахстан, концерну "Казфармбиопром" в установленном порядке внести в Верховный Совет Республики Казахстан предложения:
о предоставлении льготного кредитования предприятиям, производящим лекарственные и биологические препараты, медицинскую технику и изделия медицинского назначения, а также РПТ "Медтехника" и ПО "Фармация".
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением КМ РК от 2 августа 1995 г. N  1069 ).
13. Министерству здравоохранения Республики Казахстан в установленном порядке внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложение об организации соответствующих структурных подразделений по контролю качества и стандартизации лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
14. Министерству здравоохранения совместно с Министерством труда, Министерством финансов Республики Казахстан в срок до 1 октября т. г. разработать и утвердить положение о системе диференцированной оплаты труда работников здравоохранения на базе вводимой единой тарифной сетки для всех категорий работников народного хозяйства.
15. Министерству иностранных дел, Министерству здравоохранения Республики Казахстан, Лечебно-оздоровительному объединению при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с медицинскими страховыми компаниями рассмотреть вопросы медицинского страхования иностранных специалистов, постоянно и временно проживающих в Республике Казахстан.

9. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Қазақстан Республикасының Меммүлiккомымен, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп "Мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңының денсаулық сақтау мекемелерiн жекешелендiруге қатысты бөлiгiне өзгерiстер енгiзу туралы белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне ұсыныс енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп үстiмiздегi жылдың 1 қазанына дейiн "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке медициналық практика туралы ереженi әзiрлейтiн болсын.
11. Бiлiм министрлiгi Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесiп 1992/93 оқу жылынан бастап медицина институтына қабылдауды қысқартып, жоғары оқу орындарында, дәрiгерлердiң бiлiмiн жетiлдiру институтында, аспирантурада және докторантурада оқушылардың белгiлi бiр категориясына жеңiлдiк бере отырып ақылы оқыту жүйесiн кеңейтудi жүзеге асырсын.
<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармағының 2 абзацының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.28. N 1469 қаулысымен.  P991469_
12. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Өнеркәсiп министрлiгi, "Қазфармбиоөндiрiс" концернi белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Қеңесiне:
<*>
дәрi-дәрмек және биопрепараттар, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар өндiретiн кәсiпорындарға "Медтехника" республикалық өндiрiс-техникалық бiрлестiгi мен "Фармация" өндiрiс бiрлестiгiне жеңiлдiктi кредит беру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.08.02.
N 1069 қаулысымен.
13. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi дәрi-дәрмектiк заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасын бақылау және стандарттау жөнiндегi тиiстi құрылымдық бөлiмшелер ұйымдастыру туралы белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзсiн.
14. Денсаулық сақтау министрлiгi Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп үстiмiздегi жылғы 1 қазанға дейiн халық шаруашылығы қызметкерлерiнiң барлық категорияларына арналып енгiзiлген бiрыңғай тарифтiк кесте негiзiнде денсаулық сақтау қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеудiң сараланған жүйесi туралы ереженi әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
15. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Емдеу-сауықтыру бiрлестiгi медициналық сақтандыру компанияларымен бiрлесiп Қазақстан Республикасында тұрақты немесе уақытша тұратын шет ел мамандарын медициналық сақтандыру мәселесiн қарастырсын.

16. Главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций, госкомитетам, министерствам и ведомствам информировать Кабинет Министров Республики Казахстан о ходе реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 10 января 1992 г. N 1108-XII "О порядке введения в действие Закона Республики Казахстан "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" и настоящего постановления ежегодно к 1 декабря.
Премьер-министр
Республики Казахстан

16. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi мемлекеттiк комитеттер, министрлiктер мен ведомстволар "Қазақстан Республикасының халықтың денсаулығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1992 жылғы 10 қаңтардағы N 1108-XII қаулысын және осы қаулыны жүзеге асырудың барысы туралы жыл сайын 1 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне хабарлап тұратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi