Об утверждении форм Государственных актов на право владения и право пользования землей и порядка регистрации, выдачи (замены) и хранения Государственных актов на право владения и право пользования землей
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 декабря 1992 года N 1086. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 6 декабpя 1996 г. N 1495 ~P961495
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить представленные Государственным комитетом Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству формы государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей, государственного акта на право постоянного владения землей и государственного акта на право постоянного пользования землей согласно приложениям N 1, 2, 3.
Государственные акты имеют картонную, покрытую лидерином либо бумвенилом синего цвета обложку с тиснением герба Республики Казахстан и их наименования.
2. Утвердить прилагаемый Порядок регистрации, выдачи (замены) и хранения государственных актов на право владения и право пользования землей.
3. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 января 1992 года N 79 "Об утверждении Порядка регистрации, выдачи (замены) и хранения государственных актов на право владения и право пользования землей" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 77).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложения NN 1-3
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 28 декабря 1992 года N 1086
1. Государственный акт на право пожизненного наследуемого владения землей.
2. Государственный акт на право постоянного владения землей.
3. Государственный акт на право постоянного пользования землей.
[Таблицы]
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 28 декабря 1992 года N 1086
П О Р Я Д О К
регистрации, выдачи (замены) и хранения
государственных актов на право владения
и право пользования землей
1. Настоящий Порядок разработан и утвержден на основании части второй статьи 15-1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
2. В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан (статьи 8,9,22) право владения и право постоянного пользования землей удостоверяются государственным актом.
Право землевладения граждан удостоверяется государственным актом на право пожизненного наследуемого владения землей.
Право землевладения колхозов, совхозов, других государственных, кооперативных, общественных предприятий, учреждений и организаций, религиозных организаций для ведения сельского и лесного хозяйства удостоверяется государственным актом на право постоянного владения землей.
Право постоянного землепользования граждан, промышленных, транспортных, других несельскохозяйственных государственных, кооперативных, общественных предприятий, учреждений и организаций, религиозных организаций удостоверяется государственным актом на право постоянного пользования землей.

Жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердiң нысандарын және жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi тiркеу, беру (алмастыру) және сақтау тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 28 желтоқсан N 1086. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.12.06. N 1495 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетi ұсынған жердi өмiр бойы мұраға қалдырып иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiнiң, жердi тұрақты иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiнiң және жердi тұрақты пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiнiң нысандары N 1,2,3 қосымшаларға сәйкес бекiтiлсiн.
Мемлекеттiк актiлердiң Қазақстан Республикасының елтаңбасы
бейнеленген және атаулары жазылып, лидеринмен немесе бумвенилмен
қапталған көгiлдiр түстi картон мұқабасы болады.
2. Жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк
актiлердi тiркеудiң, берудiң (алмастырудың) және сақтаудың осыған
қосылған тәртiбi бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Жердi
иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi
тiркеу, беру (алмастыру) және сақтау тәртiбiн бекiту туралы"
1992 жылғы 30 қаңтардағы N 79
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1992 ж., N 4,
77-бап) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1086 қаулысына
N 1 қосымша
Жердi өмiр бойы мұраға
қалдырып иеленуге хұқық
беретiн мемлекеттiк
АКТ
N 2 қосымша
Жердi тұрақты иеленуге
хұқық беретiн мемлекеттiк
АКТ
N 3 қосымша
Жердi тұрақты пайдалануға
хұқық беретiн мемлекеттiк
АКТ
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1086 қаулысымен
Бекiтiлген
Жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн
мемлекеттiк актiлердi тiркеудiң, берудiң (алмастырудың)
және сақтаудың
Т Ә Р Т I Б I
1. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасы Жер кодексi 15-1-бабының екiншi бөлiгiнiң негiзiнде әзiрленiп, бекiтiлдi.
2. Қазақстан Республикасы Жер кодексiне (8, 9, 22 баптар) сәйкес жердi иелену хұқы мен тұрақты пайдалану хұқы мемлекеттiк актiмен куәландырылады.
Азаматтардың жер иелену хұқы жердi өмiрлiк мұраға иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiмен куәландырылады.
Колхоздардың, совхоздардың, басқа да мемлекеттiк, кооперативтiк, қоғамдық кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың, дiни ұйымдардың село және орман шаруашылығын жүргiзу үшiн жер иелену хұқы жердi тұрақты иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiмен куәландырылады.
Азаматтардың, өнеркәсiптiк, көлiк, басқа да ауыл шаруашылық емес мемлекеттiк, кооперативтiк, қоғамдық кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың дiни ұйымдардың тұрақты жер пайдалану хұқы жердi тұрақты пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiмен куәландырылады.

3. Формы государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей , государственного акта на право постоянного владения землей и государственного акта на право постоянного пользования землей утверждены постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 декабря 1992 года N 1086.
Сноска. В дальнейшем сокращенно именуется "государственный акт".
4. Государственные акты по утвержденной форме выдаются соответствующими местными органами власти и управления всем землевладельцам и землепользователям, которым земельные участки предоставлены во владение и пользование в установленном порядке из земель, находящихся в непосредственном ведении этих органов власти и управления (статья 23 Земельного кодекса Республики Казахстан).
5. Организация и контроль за проведением работ по выдаче государственных актов возложены постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 28 июня 1991г. "О порядке введения в действие Закона Республики Казахстан "О земельной реформе" на Кабинет Министров Республики Казахстан и местные органы власти и управления.
6. Непосредственное выполнение работ по выдаче государственных актов осуществляют Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству и его органы на местах.
7. Государственные акты на право владения и право постоянного пользования землей составляются на казахском и русском языках. Бланки государственных актов изготавливаются на белой высокого качества бумаге, обеспечивающей выполнение картографических работ в соответствии с установленной технологией их производства.
Размер бланка государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей составляет 150х210 мм, государственных актов на право постоянного владения землей и постоянного пользования землей - 210х300 мм.
Листы бланка государственных актов покрываются голубым фоном, за исключением четвертой страницы бланка государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей.
На левой внутренней стороне бланка государственных актов контурно изображается герб Республики Казахстан. Диаметр герба для государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей 105 мм, для государственных актов на право постоянного владения землей и постоянного пользования землей - 150 мм.
На этой же стороне бланка государственных актов в его верхней части предприятием-составителем государственного акта ставится номер, под которым государственный акт, выдаваемый землевладельцу или землепользователю, регистрируется в Книге записей государственных актов на право владения и право пользования землей.
Бланк государственных актов является документом строгой государственной отчетности. На его четвертой странице предприятием-изготовителем бланка ставится учетный порядковый номер, под которым этот бланк учитывается в Книге учета бланков государственных актов на право владения и право пользования землей.
Номер государственного акта и учетный порядковый номер бланка государственного акта состоят из буквенного и цифрового набора. Каждая область имеет свою состоящую из двух букв серию. Набор букв в серии определяется Госкомземом.
Государственный акт, выдаваемый землевладельцу или землепользователю, имеет картонную, покрытую лидерином либо бумвенилом синего цвета обложку с тиснением герба Республики Казахстан и соответствующего наименования.

3. Жердi өмiрлiк мұраға иелену хұқын берiлетiн мемлекеттiк актiнiң*, жердi тұрақты иеленуге беретiн мемлекеттiк актiнiң* және жердi тұрақты пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiнiң* нысаны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен бекiтiлген. Одан әрi қысқартылып, "мемлекеттiк акт" деп жазылады.
4. Бекiтiлген нысандағы мемлекеттiк актiлердi жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының тiкелей қарамағындағы жерден иелену мен пайдалануға белгiленген тәртiпте жер учаскелерi
берiлген барлық жер иеленушiлер мен жер пайдаланушыларға тиiстi жергiлiктi өкiмет пен басқару органдары бередi (Қазақстан Республикасы Жер кодексiнiң 23-бабы).
5. Мемлекеттiк актiлердi беру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзудi ұйымдастыру мен оған бақылау жасау Қазақстан Республикасы Жоғарғы кеңесiнiң "Жер реформасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңын күшiне енгiзу тәртiбi туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы қаулысымен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне және жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарына жүктелген.
6. Мемлекеттiк актiлер беру жөнiндегi жұмыстарды тiкелей орындауды Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның жергiлiктi жерлердегi органдары жүзеге асырады.
7. Жердi иелену хұқын және тұрақты пайдалану хұқын берiлетiн мемлекеттiк актiлер қазақ және орыс тiлдерiнде толтырылады. Мемлекеттiк актiлердiң бланкiлерi картография өндiрiсiнiң белгiленген технологиясына сәйкес картографиялық жұмыстарды орындауды қамтамасыз ететiн жоғары сапалы ақ қағаздан жасалады.
Жердi өмiрлiк мұраға иелену хұқын беретiн мемлекеттiк акт бланкiсiнiң көлемi 150х210 мм, жердi тұрақты иелену және жердi тұрақты пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердiң көлемi 210х300 мм болады.
Мемлекеттiк акт бланкiсiнiң беттерi, жердi өмiрлiк мұраға иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiнiң бланкiсiнiң төртiншi бетiнен басқасы көгiлдiр түсте болады.
Мемлекеттiк акт бланкiсiнiң iшкi сол жағында Қазақстан Республикасының Елтаңбасы бейнеленедi. Елтаңбаның диаметрi жердi өмiрлiк иелену хұқын беретiн мемлекеттiк актiлер үшiн 105 мм, жердi тұрақты иелену мен тұрақты пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлер үшiн 150 мм болады.
Мемлекеттiк актiлер бланкiсiнiң сол жағының жоғарғы бөлiгiне мемлекеттiк актiнi толтырған кәсiпорын нөмiр қояды, жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға берiлген мемлекеттiк акт сол арқылы жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi жазатын Кiтапқа тiркеледi.
Мемлекеттiк актiлер бланкiсi қатаң мемлекеттiк есеп беру құжаты болып табылады. Оның төртiншi бетiне бланкiнi әзiрлеген кәсiпорын есептiк рет нөмiрiн қояды, бұл бланк осы арқылы жердi иелену хұқын және пайдалану хұқы берiлетiн мемлекеттiк актiлер бланкiлерiнiң есеп Кiтабында есепке алынады.
Мемлекеттiк актiнiң нөмiрi және мемлекеттiк акт бланкiсiнiң есептiк рет нөмiрi әріптер мен цифрлар жиынтығынан тұрады. Әрбiр облыстың екi әрiптен тұратын өз сериясы болады. Сериядағы әрiптер жиынтығын Мемжерком белгiлейдi.
Жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға берiлетiн мемлекеттiк актiнi жасыл түстi лидеринмен не бумвенилмен жабылып, Қазақстан Республикасының Елтаңбасы мен тиiстi атау басылған картон мұқабасы болады.

8. Государственный акт составляется в двух экземплярах, каждый из которых подписывается руководителем местного органа власти и управления в соответствии с компетенцией, предусмотренной статьями 12, 13 и 14 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Государственный акт, удостоверяющий право владения и право пользования землей в пределах границ: сельских населенных пунктов, рабочих поселков, городов (исключая областные центры и города республиканского подчинения), районов, подписывается также председателем районного комитета по земельным отношениям и землеустройству, областных центров и городов республиканского подчинения - соответственно председателем областного и городского комитетов по земельным отношениям и землеустройству.
9. Первый экземпляр государственного акта (в обложке) выдается землевладельцу или землепользователю, а второй (без обложки) при предоставлении земельных участков в пределах границ: сельских населенных пунктов и рабочих поселков - хранится в аульном, сельском, поселковом Совете народных депутатов; районов, городов (кроме областных центров и городов республиканского подчинения) - в районном комитете по земельным отношениям и землеустройству; городов - областных центров и городов республиканского подчинения - соответственно в областном и городском комитетах по земельным отношениям и землеустройству.
Оба экземпляра государственного акта имеют один и тот же присвоенный ему предприятием-составителем номер.
10. До выдачи землевладельцу или землепользователю государственного акта имеющийся у него документ на право владения и право пользования землей является действительным.
11. Работы, связанные с выдачей государственных актов, проводятся землеустроительными органами на основании утвержденных в установленном порядке проектов землеустройства.
12. Границы землевладений и землепользований устанавливаются в натуре (на местности) специалистами землеустроительных органов по заявкам землевладельцев, землепользователей, а также местных органов власти и управления.
13. После перенесения землеустроительного проекта в натуру и установления границ землевладений и землепользований на местности составляется государственный акт, который для вручения его землевладельцу или землепользователю передается в местные органы власти и управления в соответствии с их компетенцией.
Если из-за мелкого масштаба изображения чтение плана землевладения или землепользования в государственном акте затруднено, то в дополнение к нему составляется копия с плана землевладения или землепользования более крупного масштаба и вручается землевладельцу или землепользователю вместе с государственным актом. Приложением к государственному акту могут быть почвенная карта, экспликация земель и др. О прилагаемых документах делается соответствующая запись в государственном акте.

8. Мемлекеттiк актi екi дана етiп жасалады, олардың әрқайсысына Қазақстан Республикасы Жер кодексiнiң 12, 13 және 14-баптарында көзделген құзыретке сәйкес жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының басшысы қол қояды.
Селолық елдi мекендер, жұмысшы поселкелерi, қалалар (облыс орталықтары мен республикалық бағыныстағы қалаларды қоспағанда), аудандар шекаралары шегiнде жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын куәландыратын мемлекеттiк актiге де аудандық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттiң төрағасы, облыс орталықтары мен республикалық бағыныстағы қалаларда - тиiсiнше облыстық және қалалық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттерiнiң төрағалары қол қояды.
9. Мемлекеттiк актiнiң бiрiншi данасы (мұқабасымен) жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға берiледi, ал екiншi данасы (мұқабасыз) селолық елдi мекендердiң және жұмысшы поселкелерiнiң шекарасы шегiнде жер учаскелерi берiлген кезде халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңестерде; аудандар, қалалар (облыс орталықтарынан және республикалық бағыныстағы қалалардан басқа) шекарасы шегiнде жер учаскелерi берiлген кезде аудандық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетте; облыс орталықтарындағы қалалар және республикалық бағыныстағы қалалар шекарасы шегiнде жер учаскелерi берiлген кезде тиiсiнше облыстық және қалалық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттерде сақталады.
Мемлекеттiк актiнiң екi данасында да оны толтырған кәсiпорын жазған нөмiр болады.
10. Жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға мемлекеттiк акт берiлгенге дейiн жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн оның қолында бар құжат жарамды болып табылады.
11. Мемлекеттiк актiлердi беруге байланысты жұмыстарды белгiленген тәртiппен бекiтiлген жерге орналастыру жобалары негiзiнде жерге орналастыру органдары жүргiзедi.
12. Жер иелену және жер пайдалану шекарасын табиғи қалпында (жергiлiктi жерде) жер иеленушiлердiң, жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының өтiнiшi бойынша жерге орналастыру органдарының мамандары белгiлейдi.
13. Жерге орналастыру жобасын табиғи қалыпқа көшiргеннен және жергiлiктi жерде жер иелену мен жер пайдалану шекараларын белгiленгеннен кейiн мемлекеттiк акт жасалады, ал жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға тапсыру үшiн жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының құзыретiне сәйкес соларға берiледi.
Егер бейне көлемiнiң ұсақтығы салдарынан мемлекеттiк актiдегi жер иелену немесе жер пайдалану жоспарын оқу қиын болса, онда оған қосымша жер иелену мен жер пайдалану жоспарының көлемi неғұрлым үлкен жоспарының көшiрмесi жасалып, мемлекеттiк актiмен бiрге жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға тапсырылады. Топырақ картасы, жер экспликациясы және басқалар мемлекеттiк актiге қосымша болуы мүмкiн. Тiркелген құжаттар туралы мемлекеттiк актiде тиiстi жазба жазылады.

14. За правильность составления государственного акта несет ответственность должностное лицо, на которое возлагаются обязанности ведения регистрации государственных актов, а также их хранение.
15. Государственные акты вручаются гражданам, руководителям предприятий, учреждений и организаций председателем аульного, сельского, поселкового Совета народных депутатов, главой городской, районной администрации или их заместителями.
Гражданин, руководитель предприятия, учреждения и организации расписывается в получении государственного акта в Книге записей государственных актов на право владения и право пользования землей и на втором экземпляре государственного акта, который остается на хранение у ответственного должностного лица местного органа власти или комитета по земельным отношениям и землеустройству города, района, области в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка.
Вручаемый землевладельцу или землепользователю государственный акт регистрируется в указанной Книге под номером, присвоенным ему предприятием-составителем. При регистрации ответственным должностным лицом после этого номера в скобках указываются также учетные порядковые номера бланков первого и второго экземпляров государственного акта.
16. В каждом аульном, сельском, поселковом Совете народных депутатов, комитете по земельным отношениям и землеустройству города, района, области ответственным должностным лицом ведется Книга записей государственных актов на право владения и право пользования землей по форме согласно приложению N 1.
Книга прошнуровывается, свидетельствуется подписями председателя аульного, сельского, поселкового Совета народных депутатов, председателя городского, районного, областного комитета по земельным отношениям и землеустройству, а также ответственным должностным лицом, на которое возлагается ведение этого документа, и скрепляется гербовой печатью соответствующего органа.
17. В случае укрупнения или разукрупнения землевладения, землепользования, а также изменения его названия или внесения в государственный акт значительных изменений, затрудняющих чтение границ на плане, местным органом власти и управления принимается решение о замене государственного акта.
18. При вручении землевладельцу, землепользователю государственного акта имеющиеся у него документы на право владения и право пользования землей, утратившие силу, сдаются в аульный, сельский, поселковый Совет народных депутатов, комитет по земельным отношениям и землеустройству города, района, области ответственному должностному лицу, о чем делается отметка в графе 12 Книги записей государственных актов.

14. Мемлекеттiк актiнi толтырудың дұрыстығына мемлекеттiк актiлердi тiркеу iсiн жүргiзу, сондай-ақ оларды сақтау мiндетi жүктелген лауазымды адам жауапты болады.
15. Азаматтарға, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшыларына мемлекеттiк актiнi халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңестiң төрағасы, қала, аудан әкiмi немесе олардың орынбасарлары тапсырады.
Азамат, кәсiпорынның, мекемелер мен ұйымдардың басшылары мемлекеттiк актiнi алғандығы үшiн жер иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлер жазылатын Кiтапқа және осы Тәртiптiң 9-тармағына сәйкес жергiлiктi өкiмет органының немесе қаланың, ауданның, облыстың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнiң жауапты лауазымды адамында сақталуда қалатын мемлекеттiк актiнiң екiншi данасына қол қояды.
Жер иеленушiге немесе жер пайдаланушыға тапсырылатын мемлекеттiк актi оны толтырған кәсiпорын берген нөмiрмен аталған Кiтапқа тiркеледi. Жауапты лауазымды адам тiркеген кезде осы нөмiрден кейiн жақшаның iшiнде мемлекеттiк акт бланкiсiнiң бiрiншi және екiншi данасының есептiк рет нөмiрi де көрсетiледi.
16. Әрбiр халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңесте, жер қаланың, ауданның, облыстың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнде жауапты лауазымды адам N 1 қосымшаға сәйкес нысанда жердi иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi жазу Кiтабын жүргiзедi.
Кiтап бау өткiзiп тiгiледi, халық депутаттары ауылдық, селолық, аудандық, облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттiң төрағасы, сондай-ақ осы құжатты жүргiзу жүктелген жауапты лауазымды адам қол қойып куәландырып, тиiстi органның елтаңбалы мөрi басылады.
17. Жер иелену, жер пайдалану iрiлендiрiлетiн немесе бөлшектенетiн, сондай-ақ оның атын өзгерткен немесе мемлекеттiк актiге жоспардағы шекараны оқуды қиындататын айтарлықтай өзгерiстер енгiзiлген ретте жергiлiктi өкiмет пен басқару органы мемлекеттiк актiнi ауыстыру туралы шешiм қабылдайды.
18. Жер иеленушiге, жер пайдаланушыға мемлекеттiк акт тапсырылған кезде оның қолында бар жер иелену хұқы мен пайдалану хұқын пайдалану хұқын беретiн, күшiн жоғалтқан құжаттар халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңесте, халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңеске, қаланың, ауданның, облыстың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттiң жауапты лауазымды адамына тапсырылады, ол туралы мемлекеттiк актiлердi жазу Кiтабының 12-бағанасына белгi жасалады.

19. Книга записей государственных актов на право владения и право пользования землей и вторые экземпляры государственных актов хранятся соответственно в аульном, сельском, поселковом Совете народных депутатов, комитете по земельным отношениям и землеустройству города, района, области ответственным должностным лицом в несгораемых или специально оборудованных шкафах, доступ к которым имеет руководитель местного органа власти и управления, председатель соответствующего комитета по земельным отношениям и землеустройству, а также ответственное должностное лицо.
20. Землевладелец и землепользователь обязаны хранить выданный ему государственный акт в условиях, обеспечивающих сохранность и качественное состояние произведенных в нем записей.
21. Учет бланков государственных актов в республике ведет Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, в областях и городах республиканского подчинения - комитеты по земельным отношениям и землеустройству областей и указанных городов в специальной Книге учета бланков государственных актов на право владения и право пользования землей согласно приложению N 2.
22. Бланки государственных актов предприятиями-изготовителями направляются Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству и распределяются им по областям и городам республиканского подчинения в соответствии с потребностью. Хранение государственных актов обеспечивается комитетами по земельным отношениям и землеустройству областей и указанных городов в помещениях, безопасных в противопожарном отношении.
По заявкам районного комитета по земельным отношениям и землеустройству необходимое количество бланков государственных актов направляется ему областным комитетом по земельным отношениям и землеустройству.
23. Поступившие в районный комитет по земельным отношениям и землеустройству бланки государственных актов принимаются ответственным должностным лицом этого комитета. Приемка бланков оформляется протоколом с указанием номеров бланков государственных актов, количества обложек к государственным актам. Протокол составляется в двух экземплярах, первый из которых остается в делах районного комитета, а второй отсылается в областной комитет по земельным отношениям и землеустройству.
24. Бланки государственных актов, испорченные в пути или при заполнении, направляются в областной комитет по земельным отношениям и землеустройству с приложением соответствующих протоколов с указанием в них номеров испорченных бланков. Протоколы подписываются председателем районного комитета по земельным отношениям и землеустройству, ответственным должностным лицом, а также руководителем структурного подразделения проектной организации по землеустройству или специалистом-землеустроителем, выполняющими работы по выдаче государственных актов в данном районе, городе, рабочем поселке, селе, ауле.

19. Жер иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлердi жазу Кiтабын және мемлекеттiк актiлердiң екiншi даналарын халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңестерiнде, қаланың, ауданның, облыстың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнде жауапты лауазымды адам жанбайтын немесе арнайы жабдықталған шкафта сақтайды, оны ашуға жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының басшыларының, жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi тиiстi комитет төрағасының, сондай-ақ жауапты лауазымды адамның хұқысы бар.
20. Жер иеленушi және пайдаланушы өзiне берiлген мемлекеттiк актiнi оған түсiрiлген жазбалардың сақталуын және саналы қалпын қамтамасыз ететiн жағдайда сақтауға мiндеттi.
21. Мемлекеттiк актiлер бланкiсiне есептi жер иелену хұқы мен пайдалану хұқына беретiн мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн есепке алатын арнайы Кiтапта N 2 қосымшаға сәйкес республикада Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, облыстарда және республикалық бағыныстағы қалаларда облыстардың және аталған қалалардың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттерi жүргiзедi.
22. Мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн жасаған кәсiпорындар оны Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне жiбередi және ол облыстарға және республикалық бағыныстағы қалаларға қажеттерiне сәйкес бөледi. Облыстардың және аталған қалалардың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттерi мемлекеттiк актiлердi өртке қарсы қауiпсiз үй-жайда сақтауды қамтамасыз етедi.
Ауданның жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнiң өтiнiшi бойынша қажеттi мөлшерде мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн оған облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитет жiбередi.
23. Ауданның жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетке келiп түскен мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн осы комитеттiң жауапты лауазымды адамы қабылдайды.Бланкiлердi қабылдау мемлекеттiк актiлер бланкiлерiнiң нөмiрлерi, мемлекеттiк актiлер мұқабаларының саны көрсетiлу арқылы хаттамамен рәсiмделедi. Хаттама екi дана етiп жасалады, олардың бiрiншi данасы аудандық комитеттiң iстерiнде қалдырылып, екiншiсi облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетке жiберiледi.
24. Жолда немесе толтыру кезiнде бүлiнген мемлекеттiк актiлер бланкiлерi тиiстi хаттамалар қоса тiркеп, оларда бүлiнген бланкiлердiң нөмiрлерiн көрсетiп облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру комитетiне жiберiледi. Хаттамаға аудандық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнiң төрағасы, жауапты лауазымды адам, сондай-ақ жерге орналастыру жөнiндегi жобалау ұйымы құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы немесе осы ауданда, қалада, жұмысшы поселкесiнде, селода, ауылда мемлекеттiк актiлердi беру жөнiндегi жұмысты орындаған жерге орналастырушы маман қол қояды.

25. Районный комитет по земельным отношениям и землеустройству с учетом информации, полученной от аульных, сельских, поселковых Советов народных депутатов один раз в год извещают областной комитет по земельным отношениям и землеустройству о номерах государственных актов, выданных землевладельцам и землепользователям.
Комитеты по земельным отношениям и землеустройству областей и городов республиканского подчинения направляют такие же извещения один раз в год в Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству.
26. Книга учета бланков государственных актов на право владения и право пользования землей и другие документы, упомянутые в пунктах 19, 22-25 настоящего Порядка, хранятся вместе с государственными актами.
27. Контроль за учетом и хранением бланков государственных актов в областях возлагается на областные комитеты по земельным отношениям и землеустройству.
28. Ответственность за правильность хранения государственных актов в аульных, сельских, поселковых Советах народных депутатов, комитетах по земельным отношениям и землеустройству городов, районов и областей несут их председатели, а за правильность учета - ответственные должностные лица указанных местных органов власти и органов землеустроительной службы.
ПРИМЕЧАНИЕ: В случае образования в системе Госкомзема
городского комитета по земельным отношениям и
землеустройству положения пунктов 8 (абзац второй),
9, 14, 15 (абзац второй), 16, 18, 19, 22 (абзац
второй), 23-26, 28 распространяются на этот
Комитет.
Приложение N 1
к Порядку регистрации, выдачи (замены)
и хранения государственных актов на право
владения и право пользования землей,
утвержденному постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 28 декабря 1992 года N 1086
КНИГА ЗАПИСЕЙ ГОСУДАРСТВЕННЫХ АКТОВ
НА ПРАВО ВЛАДЕНИЯ И ПРАВО ПОЛЬЗОВАНИЯ ЗЕМЛЕЙ
[Таблица]
Приложение N 2
к Порядку регистрации, выдачи (замены)
и хранения государственных актов на право
владения и право пользования землей,
утвержденному постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 28 декабря 1992 года N 1086
КНИГА УЧЕТА БЛАНКОВ ГОСУДАРСТВЕННЫХ АКТОВ
НА ПРАВО ВЛАДЕНИЯ И ПРАВО ПОЛЬЗОВАНИЯ ЗЕМЛЕЙ
[Таблица]

25. Аудандық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитет халық депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңестерiнен алынған хабарламаларды ескере отырып, облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитеттi жер иеленушiлер мен жер пайдаланушыларға берiлген мемлекеттiк актiлердiң нөмiрлер туралы жылына бiр рет хабардар етедi.
Облыстардың және республикалық бағыныстағы қалалардың жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетi де Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiне жылына бiр рет осындай хабарлама жiберiп отырады.
26. Жер иелену хұқы мен пайдалану хұқын беретiн мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн есепке алу Кiтабы және осы Тәртiптiң 19, 22-25-тармақтарында көрсетiлген басқа да құжаттар мемлекеттiк актiлермен бiрге сақталады.
27. Облыстарда мемлекеттiк актiлер бланкiлерiн есепке алу мен сақтауға бақылау жасау облыстық жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiне жүктеледi.
28. Мемлекеттiк актiлердi сақтаудың дұрыстығына халық
депутаттары ауылдық, селолық, поселкелiк Кеңестерiнде,
қалалардың, аудандардың және облыстардың жер қатынастары және
жерге орналастыру жөнiндегi комитеттерiнде олардың төрағалары,
ал есеп жүргiзудiң дұрыстығына аталған жергiлiктi өкiмет
органдары мен жерге орналастыру қызметi органдарының жауапты
лауазымды адамдары жауапты болады.
Ескерту: Мемжерком жүйесiнде қалалық жер қатынастары және
жерге орналастыру жөнiндегi комитетi құрылған ретте
бұл комитетке 8 (екiншi абзац), 9,14, 15 (екiншi
абзац),16, 18, 19, 22 (екiншi абзац), 23-26,
28-тармақтардың ережелерi қолданылады.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1086 қаулысымен бекiтiлген Жердi иемдену
хұқы мен пайдалану хұқын беретiн
мемлекеттiк актiлердi тiркеу, беру (алмастыру)
және сақтау Тәртiбiне
N 1 ҚОСЫМША
N 2 ҚОСЫМША
-